KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Czy to jest fejk czy czysta prawda? W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie martwego dzika na drzewie. 

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Podhorce doszło do zderzenia ciągnika rolniczego z motorowerem. Jak informują policjanci, kierujący motorowerem wyprzedzał ciągnik rolniczy, podczas gdy ten skręcał w lewo na posesję. 

Jest możliwość uzyskania wsparcia w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych – inicjatywy finansowanej ze środków europejskich - informuje ministerstwo rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku ASF, tym razem w gospodarstwie, gdzie utrzymywano tylko dwie świnie.

Bez zakończenia prac komisji szacujących starty nie będzie możliwości szybkiego udzielenia pomocy poszkodowanym rolnikom.

Plantatorzy buraków cukrowych nie zaliczają tego roku do udanych. Wiosenne ciepło i susza spowodowały, że co prawda buraki szybko wzeszły, ale z powodu niedostatku wody w wielu regionach kraju wzrost był powolny.

KRUS przypomina, że z dniem 31 lipca 2018 r. mija termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za III kwartał 2018 r.

W związku z bardzo trudną sytuacją polskich plantatorów owoców miękkich, Zarząd KRIR przekazał  resortowi rolnictwa swoje postulaty i wnioski wypracowane wspólnie z przedstawicielami innych instytucji, zakładów przetwórstwa owoców miękkich i producentami owoców. 

Pomimo chwilowej przerwy związanej z pogodą, żniwa w Polsce trwają. Pod kosy i kombajny trafiają rzepaki, jęczmienie i pszenice. Ale ze względu na pogodę ziarno jest kiepskiej jakości, więc ceny w skupach też nie zachwycają rolników.

Rolnicy, którzy rozpoczęli żniwa, musieli je przerwać z powodu silnych opadów deszczu i gradu. Żniwa się opóźniają, a materiał jest wilgotny, więc koszty zbiorów będą wyższe – komentuje aktualną sytuację Jerzy Szymański z Polskiej Grupy Nasiennej.

Międzynarodowa akcja o kryptonimie Silver Axe III pozwoliła na przejęcie 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin. W akcji kierowanej przez EUROPOL uczestniczyła również Polska.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, jakie trzeba spełnić warunki, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.  

Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar organizuje X edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem Radiowej Jedynki, gdzie w programie "Sygnały dnia" wypowiedział się na temat hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. 

Z publikowanego ostatnio raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt. „System dopłat bezpośrednich Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Rola, znaczenie i ewolucja” wynika, że mimo iż dopłaty bezpośrednie wpłynęły na poprawę struktur rolnych w polskim rolnictwie, to nie przełożyły się one znacząco na zmianę produktywności w badanych towarowych gospodarstwach rolnych. 

Jednym z postulatów protestujących producentów warzyw i owoców jest możliwość znakowania płodów rolnych krajem pochodzenia. 

W ocenie Copa Cogeca, decyzja Departament Handlu Stanów Zjednoczonych o nałożeniu ceł na hiszpańskie oliwki jest nie do przyjęcia. Dlatego też te największe europejskie organizacje rolnicze wzywają UE do podjęcia działań przeciwko protekcjonistycznym ruchom USA.

 

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12% respondentów, a po owoce – tylko 14% z nich! Tak wskazują  badania zrealizowane na potrzeby ogólnopolskiej  kampanii Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych  pod nazwą   „Warzywa i owoce – na szczęście!”. 

Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rolnikami, które odbywało się w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich w Głogowie k. Torunia. Ogłoszono także Plan dla wsi. 

Hodowcy bydła i producenci mleka, którzy nie zgłosili suszowych strat, powinni zrobić to jak najszybciej. Taki apel kierują izby rolnicze – bez szacowania trudno będzie bowiem określić rozmiar strat. 

 

Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy, dzięki któremu ma zwiększyć się efektywność prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.

Zbiory rzepaku w niektórych regionach kraju mogą zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Wyniki żniw są bardzo zróżnicowane, w zależności od regionu. Ceny w punktach skupu natomiast nieco spadły.

W ocenie krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej redukcja populacji dzików w naszym kraju przebiega zbyt wolno. Okazuje się, że liczba przypadków ASF u dzików w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku przekroczyła łączną liczbę przypadków, jaka wystąpiła w latach ubiegłych poczynając od lutego 2014 roku. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob, na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas - co piąty rolnik nie wie, czym jest rolnictwo zrównoważone. Jednak 90 proc. badanych stosuje praktyki sprzyjające środowisku, ale już zaledwie 11 proc. deklaruje skorzystanie w tym roku z dopłat w ramach działania rolno- środowiskowo-klimatycznego PROW 2014–2020.

Rządowe Agencje Rolne podjęły decyzję o przejęciu przez należący do Skarbu Państwa rynek hurtowy w Elizówce, należący do grupy producenckiej LUBSAD i otwarciu skupu owoców. 

12 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami". Sprawdź szczegóły. 

Na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski zezwolił na czasowe - na okres do 120 dni - wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS,  zawierających neotynikotynoidy - pestycydy toksyczne dla pszczół. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o bakterii Ralstonia solanacearum. Jest to patogen podlegający obowiązkowemu zwalczaniu.

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Kowalewo Góry - samochód osobowy zdarzył się z kombajnem rolniczym. Było o włos od tragedii...

Na najbliższe dni zapowiadane są intensywne opady deszczu przede wszystkim we wschodniej połowie kraju. Synoptycy jednak nie wykluczają, że padać będzie także w pozostałych regionach, a deszczowa pogoda ma się utrzymać co najmniej do czwartku.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, firma Greenyard Frozen Poland podjęła zapobiegawcze działania w celu dobrowolnego wycofania mrożonych warzyw. Wszystko przez potencjalne ryzyko występowania w nich bakterii Listeria monocytogenes, związanej z użytym do produkcji surowcem (kukurydzą).

Dziś upływa termin składania wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw rolnych". Dokumenty należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą otrzymać 60 tys. zł premii. 

Niestety, od kilku tygodni nieustannie docierają do nas informacje o wypadkach rolniczych. Tym razem do poważnego zdarzenia doszło w gminie Drzycim (pow. świecki). Podczas koszenia trawy na łące, rolnik najechał ciagnikiem na leżącego w trawie mężczyznę...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w konferencji poświęconej problemowi ASF, która odbyła się w Państwowym Instytucie Weterynarii – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

W miejscowości Średnie Wielkie doszło do poważnego wypadku z udziałem ciągnika rolniczego. Podczas wjeżdżania pod górę, ciągnik stracił przyczepność i osunął się z około 50 metrowej skarpy. Wewnątrz maszyny znajdowały się trzy osoby. 

Szybkie tempo szacowania, komisje działają w całym kraju. To ostatni moment na złożenie wniosku. 

Mimo ostatnich korekt, od blisko 2 miesięcy ceny drobiu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, ale handel wciąż jest niewielki. 

Komisja Europejska przygotowała decyzję, która zezwala na czasowe wykorzystanie ugorów, w związku z zazielenieniem i programem natura 2000, pod uprawę i wypas bydła. Sprawdź szczegóły. 

Jak sięgnąć po pomoc na tworzenie grup producentów rolnych - ARiMR zaprasza na szkolenie. 

Każdy z nas może wziąć udział w unijnych konsultacjach w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Jeśli więc mamy dość ciągłych zmian czasu, które - jak wynika z najnowszych ustaleń - mają niedobry wpływ na nasze zdrowie, warto podzielić się swoją opinią na ten temat.

Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi będzie tematem konferencji organizowanej 7 września 2018 roku przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie. 

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w jajkach spożywczych, które trafiły do sprzedaży wykryto bakterię Salmonella Enteritidis. 

Od kilkunastu dni w mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera ukraińskich sadowników. W tym czasie sadownicy w Polsce mają kłopoty z niskim cenami owoców...

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ministerstwo rolnictwa i KOWR sprawdzają, czy ceny na rynku owoców miękkich mogą być kształtowane niezgodnie z prawem. UOKiK wszczął również postępowanie przeciwko Südzucker Polska. Sprawdza, czy spółka wykorzystała swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

Główny Lekarz Weterynarii prawie codziennie informuje o pojawiających się nowych ogniskach i przypadkach ASF. Ogniska u trzody chlewnej stwierdzono już w tym roku prawie w 60 gospodarstwach.

Fundacja EKOOSTOJA z myślą o mieszkańcach obszarów wiejskich z województwa łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i opolskiego organizuje cykl szkoleń pt. „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne”, mających na celu aktywizację obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających.

W ubiegły wtorek w miejscowości Smętówko (woj. wielkopolskie) na jednym z pół, podczas zbioru ziarna, wybuchł pożar kombajnu. Była to bardzo cenna maszyna marki Claas Lexion – jeden z największych kombajnów na rynku. 

Wkrótce zacznie funkcjonować nowa platforma sprzedażowo-zakupowa, dzięki której rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w łatwy i szybki sposób, a konsumenci kupić świeżą i dobrą żywność.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca przyszłego tygodnia. W związku z warunkami klimatycznymi, przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

Rolnicy, którzy zrezygnują z hodowli świń lub dostaną nakaz zaprzestania hodowli otrzymają rekompensaty. Rada ministrów przyjęła rozporządzenie ministra rolnictwa, gwarantujace wsparcie finansowe w związku z ASF. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie rozszerzenia definicji pomocnika rolnika.

12 lipca 2018 r. po raz pierwszy obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe zostało ustanowione we wrześniu ubiegłego roku.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że została zakończona procedura analizy ryzyka o dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek Kostaryki.

W dniach 8 -19 października 2018 r. planowany jest w Polsce audyt Komisji Europejskiej w zakresie oceny nadzoru nad produkcją żywności gotowej do spożycia ( RTE). Audyt zostanie przeprowadzony w ramach planowanego programu audytów Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG Health and Food Safety) i obejmie okres od 2016 r. do końca I kwartału 2018 roku.

Sezon na jagody w pełni, choć wielu sprzedawców podkreśla, że będzie on wyjątkowo krótki. Susza w lasach powoduje, że jagód jest niewiele. A ile zapłacimy za świeże jagody?

Sprawdźmy, jakie prognozy co do zbioru tegorocznych płodów rolnych zapowiada Komisja Europejska. 

Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym niepokojem przyjmuje do wiadomości propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027. Zakłada ona wydatne zmniejszenie środków, z których finansowane będą zarówno dopłaty bezpośrednie (I filar WPR), jak i rozwój obszarów wiejskich (II filar WPR). 

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych podało informację, że minister Ardanowski udzielił czasowego zezwolenia kryzysowego na zastosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku.

Rolnicy informują nas, że prawie w całej Polsce na zbożach ozimych obserwować można licznie mszyce. Już wiadomo, że zwiastuje to kłopoty... jesienią.

Rozmowa na temat nowych, skuteczniejszych zasad współpracy z organizacjami rolniczymi – na rzecz polepszenia sytuacji polskiego rolnictwa – zdominowała spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka i tym samym uprościł przekazywanie danych o produkcji oraz samo egzekwowanie obowiązku podawania takich informacji. Zmiany dotyczą też podziału zadań między agencjami KOWR i ARiMR. 

W dniu 15 lipca 2018 r. upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino.

Czy tej tragedii można było uniknąć? - policjanci twierdzą, że tak. Na drodze krajowej nr 33, na wysokości Wilkanowa (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie) kierujący autobusem najechał na tył prawidłowo jadącego ciągnika rolniczego z przyczepą. Rolnik prowadzący traktor zginął na miejscu.

Mamy klęskę urodzaju - plantatorzy owoców miękkich załamują ręce. I trudno im się dziwić. Porzeczki, agrest, a nawet wiśnie i maliny w tym roku obrodziły wyjątkowo. I właśnie dlatego jest problem...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny w Warszawie organizuje XIV edycję Mlecznych Mistrzostw Polski. To konkurs dla największych producentów mleka — z każdego województwa spośród gospodarstw rodzinnych do 300 ha, dostarczających mleko do spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w KZSM — Zw. Rew. 

W najbliższy piątek, 13 lipca, ma odbyć się kolejna manifestacja rolników i sadowników w Warszawie. Czy będzie to „ostatni pechowy piątek dla rolnictwa”?

Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zwalczanie w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń jest zagrożone, ponieważ brakuje lekarzy weterynarii, którzy zajmowaliby się walką z ASF.

Podczas gdy rolnik z powiatu brzeskiego naprawiał traktor jego 1,5 roczny syn włożył rączkę do środka maszyny i został zraniony. Chłopczyk przeszedł już operację i na szczęście jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. 

Tak źle, jak teraz jeszcze nie było. Ceny wiśni spadają z dnia na dzień. Coraz więcej plantatorów rezygnuje ze zrywania owoców, gdyż to po prostu nie opłaca.  

7 lipca po godzinie 12 w miejscowości Helenopol (pow. kosciański) doszło do ogromnego pożaru zboża na pniu. W akcji gaśniczej brały udział aż 22 zastępy straży pożarnej. Niestety, nie był to jedyny pożar zboża w miniony weekend...

Polscy rolnicy od lat narzekają, że kwalifikowany materiał siewny jest zdecydowanie zbyt drogi i nawet dopłaty nie są w stanie ich zachęcić do korzystania z ofert firm nasiennych. Jednak wiele wskazuje na to, że w tym roku nasiona zbóż mogą być naprawdę wyjątkowo drogie. Dlaczego?

Sprawdziliśmy, jak kształtują się obecne ceny pasz na polskim rynku. 

Ministerstwo rolnictwa chce uregulować rynek owoców miękkich. Pomóc mają w tym długoterminowe kontrakty. 

Dwa nowe parki, trzy skwery, uporządkowanie i renowacja terenów zielonych w sześciu lokalizacjach, a także odnowienie dwóch ciągów zieleni przyulicznej. To wszystko dzięki dofinansowaniu. 

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami NSZZ Rolników Solidarność. 

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w dalszym ciągu w Polsce występuje susza rolnicza, która dotyczy coraz większej grupy roślin.

Jak wyglądają prognozy cen oraz kondycja kukurydzy, w związku z wszechobecną suszą? 


 

Przed takimi zdarzeniami ostrzegaliśmy kilka dni temu. A jednak skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się ojciec 12 – letniego chłopca...

Jak informuje portal euromeatnews.com, Francja i Hiszpania mają do czynienia z serią ataków na rzeźnie i małe przedsiębiorstwa w przemyśle mięsnym.

Rolnicy z terenów dotkniętych ASF mogą  ubiegać się o wsparcie na bioasekurację oraz rekompensaty za czasowe zawieszenie produkcji świń. Jednak zapowiadana jest pomoc dla całego kraju. 

 

 

Wpisanie do protokołu strat wzmanki o braku paszy, spowodoawnym suszą pozwoli, szczególnie hodowcom, na uzyskanie odszkodowania.

 

 

 

Na północy susza zniszczyła część upraw, w centrum rolnicy też zmagają się z jej skutkami. Najlepiej jest na południu kraju, gdzie trwają już żniwa rzepaku. 

We Francji rzeźnik to teraz zawód podwyższonego ryzyka. Dlaczego? 

Zbiory warzyw i owoców w pełni. W niektórych regionach rolnicy bez dodatkowych rąk do pracy nie daliby sobie rady. Zatrudniają więc i ubezpieczają pracowników sezonowych. 

To kolejny tragiczny wypadek z udziałem maszyny rolniczej i...alkoholu. 

Rolnicy oczekują, że po siewach zbiorą duże plony. Jednak nie zawsze tak bywa, bo czasami leśna zwierzyna zje to, co na polu najlepsze. Co w takiej sytuacji może zrobić rolnik? Kontaktować się z Urzędem Gminy, czy z kołem łowieckim? 

Komisje są, ale wniosków brak. Mowa o wnioskach o pomoc w likwidacji suszy. Władze woj świętokrzyskiego apelują do rolników, aby jak najszybciej wyceniali straty, bo wkrótce może być za późno. 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej twierdzi, że pieniądze z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego nie powinny być wydawane na promocję mięsa, które pochodzi od zwierząt nieurodzonych na terytorium Polski.

Pierwsze nasiona dostarczane są już do punktów skupu. Na jakość surowca raczej nie można narzekać, a co z cenami?

Ministrowie obydwu krajów podpisali umowy dot. eksportu kurczaków oraz ikry, pstrągów i łososi na tamtejszy rynek.

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia. Jako pierwsza w tym roku ruszyła Opolszczyzna. 

W zachodniej i południowej Polsce rozpoczął się skup zbóż z tegorocznych zbiorów. Najwięcej jest skupowanego jęczmienia. Ceny są stosunkowo wysokie, ale...

Nowe ogniska ASF odkryto w powiatach lubartowskim i świdnickim na Lubelszczyźnie.

Mazowiecka Izba Rolnicza apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o zajęcie się problemami, które wynikają z ustanowienia całej Polski obszarem OSN (teren, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych).

Okazuje się, że to nie żart. Na policję wpływa coraz więcej donosów na hałasujące, głównie nocą, maszyny rolnicze. Okazuje się, że problem jest dość poważny. 

Plantacje buraka cukrowego są atakowane przez szarka komośnika- chrząszcza, który niszczy uprawy. 

Producenci odnawialnych źródeł energii mogą być zadowoleni, ponieważ satysfakcjonujący ich rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został pozytywnie rozpatrzony przez Senat RP i teraz czeka tylko na podpis Prezydenta RP.

Polska Izba Mleka  zachęca firmy z branży mleczarskiej  do udziału w XII edycji Rankingu  Spółdzielni Mleczarskich, który  ma na celu wyłonienie najbardziej dynamicznie rozwijających się podmiotów sektora mleczarskiego oraz laureatów kategorii specjalnych. 

Jak informują rolnicy, susza dotknęła wszystkie gminy w województwie kujawsko- pomorskim. Do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły już 144 wnioski z całego regionu, o powołanie komisji do szacowania strat. Po ocenie szkód możliwa będzie pomoc- zapewnia minister rolnictwa.

Celem wizyty, która odbyła się w dniach 28.06. – 01.07.2018 r. były rozmowy nt. możliwości intensyfikacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz udział w targach Summer Fancy Food w Nowym Jorku.

Polski Związek Hodowców Jeleniowatych („PZHJ”) wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o  rozszerzenie okresu dozwolonego wypasu jeleniowatych na terenach objętych wsparciem z tytułu „Działania rolno- środowiskowo-klimatyczne” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Jak przedstawiają się wartości ekportu towarów towarów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej? 

Polskę i Litwę łączy nie tylko historia, ale i przyszłość. W tym także ta rolnicza. Ministrowie obu krajów spotkali się w Warszawie, żeby potwierdzić współpracę, także na arenie międzynarodowej.

Aktywiści Greenpeace apelują do Ministra Środowiska o działania na rzecz pszczół i wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. 

Jak ustaliliśmy, minister Ardanowski zamierza odwołać ze stanowiska dotychczasowego dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. 

Wysoka jakość polskiej żywności budzi zaufanie zagranicznych konsumentów. Dzieki temu od czasu przystąpienia Polski do UE utrzymuje się wzrostowa tendencja w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski.

W związku z kolejnym sezonem produkcji jabłek przeznaczonych na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o aktualnych chińskich wymaganiach sanitarnych w zakresie pozostałości środków ochrony roślin.

W miniony weekend funkcjonariusze KAS, podczas kontroli samochodu osobowego, ujawnili prawie 43 kg i 33 litry, nielegalnie przewożonych, środków ochrony roślin.

"Wspólne dziedzictwo-wspólna sprawa" to tytuł konkursu grantowego, który powstał z myślą o osobach i organizacjach posiadających niewielkie doświadczenie w realizacji zadań publicznych. Jego celem jest aktywizacja obywatelska oraz podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób zainteresowanych prowadzeniem działań obywatelskich.

Nawet w pozornie niedostępne miejsca dociera straż rybacka, która kontroluje wędkarzy. Nielegalnie łowiący wędkarze powinni mieć się na baczności. 

Copa i Cogeca zwracają uwagę na niestabilną sytuację na rynku owiec w UE, zmagającym się z małą konsumpcją i niskimi cenami oraz podkreślają potrzebę podejmowania innowacji oraz działań promocyjnych, szczególnie wśród młodych ludzi. 

„Wzorowy Ogrodnik" to ogólnopolski konkurs dla ogrodników, mający na celu promocję ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie. Zobacz, co zrobić, aby wziąć w nim udział.

Burza śnieżna przeszła w tym tygodniu w woj. lubelskim. Śnieg i grad zniszczył uprawy. 

Kolejne dziesięć ognisk afrykańskiego pomoru świń wykryto w ostatnich dniach na terenie naszego kraju. 

Czy rolnicy mogą sprzedawać rzepak w niedziele z zakazem handlu? Mamy wyjaśnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister rolnictwa zapowiada, że jeśli komisji do szacowania strat spowodowanych suszą nie powołają lokalne samorządy, sprawy wezmą w swoje ręce wojewodowie. Ma to być odpowiedź na opieszałość w szacowaniu szkód, na którą skażą się rolnicy w wielu regionach kraju. 

 

Ministerstwo Inflastruktury zapowiada zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają umożliwić wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep poza stacją kontroli. 

W miniony poniedziałek na drodze wojewódzkiej 538 w gminie Rybno doszło do wypadku pojazdu przewożącego trzodę chlewną. Samochód z niewiadomych przyczyn zjechał na pobocze i przewrócił się na bok. Na skutek tego z naczepy na drogę wyszło kilka świń.

W związku z dużymi kolejkami w Powiatowych Urzędach Pracy, Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o maksymalne uproszczenie procedury wydawania zezwoleń na pracę oraz o zwiększenie środków z budżetu centralnego celem wzmocnienia kadry Powiatowych Urzędów Pracy. 

W związku z licznymi apelami kierowanymi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poparcia pełnego zakazu stosowania 3 substancji czynnych z grupy neonikotynoidów oraz Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, resort przedstawia następujące wyjaśnienia.

Pomimo deszczowej pogodny, jaką mamy w ostatnich dniach rolnicy zaczęli kosić zboża. Są rejony, gdzie ich jakość jest wysoka, ale są też takie, w których przez suszę plon będzie niewielki, a zboże po skoszeniu jest od razu przeznaczone na paszę dla zwierząt gospodarskich. 

W przypadku, gdy dla danej rośliny, w tym łąk i pastwisk nie jest prowadzony monitoring suszy, szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych.

W Monitorze Polskim z 14.06.2018 r., poz. 551, opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 04.06.2018 r. w sprawie wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2018 r.

19 czerwca 2018 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) prezentowała 10. edycję „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2018”. 

Będą rekompensaty za straty w związku z suszą. Najbardziej poszkodowane gospodarstwa będą mogły liczyć na rządową pomoc.

Policjanci z zamojskiej komendy zatrzymali 72-latka, który w ubiegłą niedzielę podpalił kombajn i ciągnik należący do jego syna. Wartość strat oszacowano na 80 tys. zł. Jak ustalili policjanci, sprawca zdecydował się na taki czyn z powodu złych relacji z rodziną.

Zobacz, jak w czerwcu kształtowały się ceny na rynku zbóż.

Od połowy maja 2018 r. utrzymuje się wzrost krajowych cen zakupu żywca wieprzowego. Sprawdź, jak się przedstawia. 

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu przeprowadzali kontrolę gospodarstwa w miejscowości Młyny (gmina Rudniki). To, co tam zastali zszokowało nie tylko samych członków TOZ, ale też wezwanych na miejsce policjantów i Zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zdjęcia z gospodarstwa są naprawdę drastyczne! 

22 czerwca w Centrali KRUS odbyło się spotkanie Prezesa Kasy Adama Wojciecha Sekścińskiego z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Stawiski, podczas którego omówiono wspólne działania, które skutkować będą podpisaniem umów na dofinansowanie jednostki OSP.

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmowała o problemach z wprowadzaniem do obrotu na rynek unijny owoców jagody kamczackiej. W odpowiedzi na wniosek KRIR poparty przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyjaśnienie przekazał Główny Inspektor Sanitarny.

W związku z suszą panującą prawie w całym kraju, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy (System Monitoringu Suszy Rolniczej) o rośliny nie ujęte w systemie monitoringu.

W ostatni weekend w Szepietowie, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, odbyło się kilka ciekawych imprez rolniczych -  X Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym, VI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych i IV Ogólnopolska Wystawa Drobiu Hodowlanego i Użytkowego. Gościem tych wydarzeń był nowy minister rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski. 

Choć amerykańska w nazwie, to jest jak najbardziej Polska. Ruszył sezon zbioru tych owoców. 

Jest to efekt nałożenia się kilku czynników. Rolnicy nadal chętnie kupują krajowe zapasy pasz, pochodzące z rynków zagranicznych. Do tego wpływ na ceny mają także przerwy techniczne w zakładach produkcyjnych oraz susza. 

Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rolnictwo to nie problem, to szansa dla Polski - podkreślił minister Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszego spotkania z Radą Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Dawno nie było takiej sytuacji, by żniwa w Polsce rozpoczęły się w czerwcu, a co dopiero przed rozpoczęciem się astronomicznego lata. Rolnicy jednak nie mają powodów do radości.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował projekt przepisów tworzących Fundusz Innowacji i Rozwoju w sektorze rolno-spożywczym w Polsce. 

Od kilku lat plantatorzy owoców miękkich skarżą się na wyjątkowo niskie ceny w skupie, które nie pokrywają nawet kosztów produkcji. 

Warunki pogodowe spowodowały, że w tym roku wszystko przyspieszyło. Omacnica prosowianka, najgroźniejszy i bardzo trudny do zwalczania szkodnik kukurydzy wyjątkowo wcześnie rozpoczęła loty, a teraz już pojawiły się gąsienice omacnicy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na szkolenie zainteresowane osoby. Uwaga - liczba miejsc ograniczona! Poznaj szczegóły. 

Z myślach o doradcach zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich i przedsiębiorczością Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach od 3 września do 30 listopada 2018 roku organizuje bezpłatne szkolenie internetowe pt. „VATemecum doradcy rolnego online 2018”.

Kilkuset wójtów, burmistrzów i ministrowie różnych resortów uczestniczyli w Kongresie Gmin Wiejskich, który w dniach 19-20.06,2018 r. odbył się w Poznaniu. Mówiono o problemach, wyzwaniach, ale też sukcesach samorządów. Gościem wydarzenia był Prezydent Andrzej Duda.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w wideokonferencji z wojewodami, podczas której omawiano problem suszy na terenie naszego kraju. 

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie procedury antymonopolowej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do rynku owoców miękkich. Czy mamy do czynienia ze zmową cenową?

14 i 15 czerwca 2018 roku w Opolu odbyła się konferencja Rady Kobiet pt. „Kobiety inspiracją dla innowacyjnej i aktywnej wsi”. Organizatorami była Krajowa Rada Izb Rolniczych, Izba Rolnicza w Opolu oraz prezydium Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

Komisja Europejska proponuje roczną redukcję płatności bezpośrednich w celu finansowania rezerwy kryzysowej . Wniosek dotyczący 2019 r.  Jak udało się nam ustalić, ma o na celu zmniejszenie płatności bezpośrednich w ramach WPR. O jaką obniżkę chodzi? 

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody chlewnej niezwłoczna jest perlustracja wprowadzenia zasad bioasekuracji w całym kraju, która ma za zadanie pokazanie niedociągnięć i wyznaczenie terminu dostosowania do obowiązujących przepisów.

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o Wsparcie dla producentów wieprzowiny. 

W odpowiedzi na porozumienie osiągnięte podczas rozmów trójstronnych w sprawie zaktualizowanej polityki UE dotyczącej energii odnawialnej (OZE) po roku 2020 Copa i Cogeca uważają, że zmierza ono we właściwym kierunku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyłączyło się do przedwakacyjnej akcji informacyjnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny.

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, która zajmowała się m.in. sytuacją związaną z suszą.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi trwają prace nad zastąpieniem obecnych przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin nowymi przepisami ustawowymi. 

Za kilka, może kilkanaście dni rozpoczną się tegoroczne żniwa. Gdy pracy w gospodarstwie jest bardzo dużo, należy przede wszystkim zadbać o to, by wykonywać ją bezpiecznie. 

W obliczu cięć w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR), niepewności co do handlu i Brexitu, europejscy rolnicy i spółdzielnie rolne zjednoczyli się 15 czerwca w Brukseli, aby nakłonić UE do zminimalizowania ich poważnego wpływu i wezwania do większej spójności między politykami.

15 czerwca w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy określające kolejność przysługiwania pomocy w naborze z 2018 roku na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych".

Głównym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRiFISH 18 czerwca br. była pierwsza publiczna debata ministrów na temat Pakietu legislacyjnego WPR 2021-2027.

W miniony weekend tj. 16 i 17 czerwca Bratoszewice w woj. łódzkim zamieniały się w folwark zwierzęcy, połączony z kolorowym jarmarkiem, a wszystko to dodatkowo było jeszcze okraszone muzyką ludową. Stało się tak za sprawą organizowanej właśnie w tych dniach przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą  w Bratoszewicach XX już Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Targów Rolnych "w Sercu Polski".

15 czerwca w Nowej Wsi, gmina Warka ( województwo mazowieckie) odbyły się Jagodowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Wyjątkowo korzystna dla sadów pogoda - po wyjątkowo niekorzystnym poprzednim roku -spowodowała, że drzewa oblepione są owocami. Pierwsze obrodziły czereśnie.

W minioną sobotęodbyły się XXV ŻuławskieTargi Rolne oraz XIX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, zorganizowane przez Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Po rezygnacji Krzysztofa Jurgiela, nowym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Jan Ardanowski. 

Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczestnicy zebrania plantatorów owoców miękkich z dnia 13 czerwca wydali specjalny komunikat, w którym wzywają do przerwania i niepodejmowania zbioru owoców ze względu na niskie ceny malin oraz innych gatunków owoców miękkich. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych organizuje półkolonie letnie dla dzieci. Sprawdź, czy Twoje dziecko może z nich skorzystać.

Państwa unijne mówią wyraźne nie dla propozycji unijnych cięć na rolnictwo.

Susza dotyka większość Polski. Rolnicy alarmują, że zboża dojrzewają bardzo szybko. Pierwsze ,,pod kosę'' zawsze idą jęczmienie - czy żniwa rozpoczną się w czerwcu?

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył dziś rezygnację ze stanowiska - poinformowało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi. 

 

18 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". 

"Dziś stwierdzam, że wszyscy zdaliśmy egzamin na 5 – rolnicy, izby rolnicze, organizacje i związki zawodowe rolników oraz administracja rolna" – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel, podsumowując kampanię e-Wniosków.

Jaja o kodzie 3 - PL 30211306 z terminami przydatności do spożycia:  od 15.06.2018 do  06.07.2018 są wycofywane z obrotu. Dlaczego? 

Rolnicy skarżą się, że szarek komośnik, dotychczas praktycznie nieznany szkodnik w Polsce, pustoszy plantacje buraków cukrowych na Lubelszczyźnie. Na razie problem dotyczy prawie tylko tego regionu kraju, ale...

Z roku na rok wieś staje się coraz bogatsza. Wskazują to przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny Badania dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego, szacowanego w oparciu o wyniki badania budżetów gospodarstw domowych, przy zastosowaniu różnych granic ubóstwa. 

 „Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można złożyć już od 1 lipca.

Concordia Ubezpieczenia w wybranych gospodarstwach rolnych przeprowadza testy wykorzystania technologii zdjęć satelitarnych przy ryzyku suszy. Jak podkreśla ubezpieczyciel  dzięki testom możliwe będzie porównywanie rzeczywistych strat w produkcji roślinnej dla wybranych gatunków upraw.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 59 mln zł unijnej dotacji na poprawę jakości środowiska gminy Świętochłowice.

15 czerwca 2018 r., w dniu, w którym upływał wyznaczony termin na składanie wniosków o przyznanie tegorocznych płatności bezpośrednich i obszarowych, w Centrali ARiMR w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampanię 2018. 

ARiMR informuje, że w planie finansowym uwzględniono więcej pieniędzy na pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF. Jakie to kwoty?

Czerwiec to czas, kiedy rozpoczynają się zbiory bobu. Okres ten wiąże się z bardzo intensywną pracą w gospodarstwach. Bób trzeba szybko zebrać, wyłuskać i zapakować, a potem wysłać do dalszego obrotu. 

Od 1 czerwca do 15 sierpnia 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  czeka na zgłoszenia do konkursu "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Prace konkursowe należy przesyłać na adres właściwego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Bobry i wilki wyrządzają duże szkody, są coraz bardziej uciążliwe m.in. dla ospodarstw rolnych na Warmii i Mazurach. Tamy, które budują bobry są powodem podtopień, z kolei wilki atakują zwierzęta gospodarskie. Na szczęście są pieniądze na działania ochronne, jest też konkretny plan. 

Nie ma środków do zwalczania drutowców. Gdy wgryzają się w kukurydzę i niszczą uprawę rolnik może tylko patrzeć. I nic więcej.

Ministrowie rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgry, Polska, Czechy, Słowacja oraz Państwa Bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec cięć na rolnictwo (WPR) po 2020 r. 

Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację występowania w naszym kraju suszy rolniczej. Zapowiada także pomoc dla poszkodowanych rolników.

W dniach 14-17.06.2018 r. odbywa się V Międzynarodowy Zlot Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych w Łazach. To wyjątkowa impreza dla fanów kultowego sprzętu!

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego 14 czerwca odbyła się Gala konkursu AgroLiga 2017. Była to 25. jubileuszowa edycja. Honorowy Patronat na Galą sprawuje Prezydent RP. Konkurs ma na celu docenienie osiągnięć najlepszych rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych w Polsce.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza w najbliższą sobotę, 16 czerwca na piknik „Poznaj Dobrą Żywność”, który odbędzie na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Copa i Cogeca wystosowały  list do Cecilii Malmström,  unijnego komisarza do spraw handlu, w którym sprzeciwiają  się dalszym ustępstwom w sektorze rolnictwa w zamian za korzyści dla innych sektorów gospodarki w negocjacjach z południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur.

Są miejsca w centralnej Polsce, gdzie nie padał deszcz od końca kwietnia. Suszę potwierdza także IUNG. Samorząd rolniczy prosi wojewodów o powoływanie komisji klęskowych.

Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach. Ile takich umów już zawarto?

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach wraz z funkcjonariuszami Policji z Buska-Zdroju przeprowadzili wspólną akcję, w wyniku której ujawnili w miejscowości Nowy Korczyn handel nielegalnymi środkami ochrony roślin.

Kto chce otrzymać dopłaty bezpośrednie za 2018 r. lub płatności obszarowe finansowane z PROW 2014 - 2020 w pełnej wysokości musi złożyć wniosek o ich przyznanie do 15 czerwca. 

Od 1 czerwca do 30 czerwca  2018  roku gminy mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie szkoleń dla mieszkańców ramach programu ,,Ja w internecie".

W piątek 15 czerwca 2018, o godzinie 10:30 na plantacji Borówek  Angeliki i Rafała Krzyżanowskich w Nowej Wsi w powiecie grójeckim, w gminie Warka odbędzie się przedsezonowe spotkanie plantatorów.

Resort środowiska ustosunkował się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie odstrzału zwierząt jeleniowatych. 

 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej opublikował komunikat, w którym apeluje o opracowanie planu działania w związku z możliwością przedostania się wirusa ASF w rejony skoncentrowanej produkcji świń (wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie).

Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Wielu rolnikom sen z powiek skutecznie spędzają watahy dzików buszujące w ich uprawach. Często niszczą całe plantacje ziemniaków czy kukurydzy i jak dotąd nie wymyślono skutecznego sposobu ochrony pól uprawnych przed tymi leśnymi szkodnikami. 

Chodzi głównie o przepakowywanie towarów z importu i sprzedawanie ich jako krajowe. Zaostrzenie przepisów zapowiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Nie będzie zmian przepisów w sprawie prowadzenia ubojów religijnych. Według ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela obecny stan prawny jest wystarczający. Takie zapewnienie padło w trakcie spotkania szefa resortu z przedstawicielami branży mięsnej. 

InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurrance Group chce przejąć kontrolę nad Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych...

Spotkania z samorządowcami i dyrektorami szkół w regionach, poradnik dla rodziców, podręcznik dla samorządów, uruchomienie specjalnej infolinii, informacje o programie na stronie Ministerstwa Rodziny – to tylko niektóre z elementów akcji informacyjnej, mającej na celu przybliżenie programu „Dobry Start”, dzięki któremu każde dziecko uczące się w szkole otrzyma świadczenie dobry start.

,,Lato z borówkami ‘’ – to tytuł kampanii realizowanej przez  Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z Fundacją Promocji Polskiej Borówki.

Rolnicy już od dawna mówili o suszy na polach, co teraz potwierdzili naukowcy z Puław. Mamy klęskę suszy w Polsce! Szczególnie dotkliwa jest na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Znaczny deficyt wody występuje w ponad 90% gmin i obejmuje prawie połowę gruntów ornych w kraju. 

Wyjątkowo wcześnie w tym roku rozpoczyna się walka z omacnicą prosowianką. W tej chwili najważniejszą sprawą jest, aby nie przegapić terminu wyłożenia preparatów biologicznych do walki ze szkodnikiem.

6 czerwca 2018 policjanci z Oświęcimia z sukcesem zakończyli pościg za łaciatą uciekinierką. Młoda krowa uciekła z zagrody i postanowiła pospacerować ulicami Oświęcimia. Na szczęście udało się ją złapać - cała i zdrowa wróciła pod opiekę właściciela, który niestety, będzie musiał ponieść konsekwencje związane z ucieczką krasuli. 

Wszyscy plantatorzy kukurydzy wiedzą, że pierwszy etap walki z omacnicą prosowianką, to walka biologiczna za pomocą kruszynka. Ale jest także nowy sposób przeciwdziałania szkodnikowi.

Polska ma potencjał, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej. Tak się jednak nie dzieje, a produkty wytworzone w naszym kraju wykorzystywane są z zyskiem głównie przez zagraniczne firmy. 

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University. W składzie delegacji, której przewodniczył profesor Jim Mazurkiewicz, znaleźli się młodzi rolnicy z Teksasu, którzy przyjechali do Polski w ramach programu wymiany młodych rolników Polska-Texas, organizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym potwierdza wystąpienie sto czternastego i sto piętnastego ogniska ASF w województwie lubelskim. 

Choć trudno to uwierzyć, w tym roku omacnica prosowianka już nalatuje na łany kukurydzy. W których regionach zaobserwowano pierwsze motyle? 

Od połowy stycznia do 25 czerwca 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi organizuje ogólnopolską kampanię „Razem dla dobrej żywności”, która ma promować zdrową żywność bez GMO i zachęcać do kupowania lokalnych produktów od rolników. 

Wszystko wskazuje na to, że od 2020 roku będzie około 25% mniej środków na fundusz rozwoju obszarów wiejskich i około 1% mniej na dopłaty bezpośrednie. Tak w stosunku do Polski kształtuje się zaproponowany przez Komisję Europejską budżet na nową perspektywę Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja Europejska ogłosiła swoją propozycję 1 czerwca. Zmniejszenie środków na WPR w nowym budżecie, który będzie obowiązywał w latach 2021-2027, Komisja zapowiadała już od wielu miesięcy.

Animex – największa na polskim rynku firmą mięsna, specjalizująca się w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz przetworów mięsnych rozpoczęła budowę nowego zakładu drobiarskiego w gminie Daszyna-Koryta (powiat łęczycki, województwo łódzkie).

W ramach projektu „Racjonalna i zasobooszczędna gospodarka w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Ziemia” Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, 11 czerwca 2018 roku w  Centrum Szkoleniowym Zielna (Warszawa, ul. Zielna 37) w godz. 11:00-14:30, organizuje seminarium „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich’’.

Mieszkańcy Brwinowa w połowie 2021 r. będą mogli cieszyć się urokami parku miejskiego, który zostanie zrewitalizowany, dzięki 2,1 mln zł unijnej dotacji, przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zagospodarowanie zielonego serca miasta, w tym utworzenie edukacyjnego ogrodu botanicznego, będzie kosztowało 5,7 mln zł. 

Dziesięć osób zostało zatrzymanych w sprawie wyłudzeń dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformowało Centralne Biuro Śledcze. Podejrzani mieli wyłudzić co najmniej 20 mln zł ze środków unijnych i krajowych. 

 

113 ognisko ASF!2018-06-07 113 ognisko ASF!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu sto trzynastego ogniska ASF (dziewiąte w tym roku), w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5909 świń, położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich.

Rozwój rolnictwa ekologicznego jest traktowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi priorytetowo. Sektor ten jest bardzo waży zarówno ze względów gospodarczych, społecznych jak i związanych z ochroną środowiska, dlatego przyjęto zaktualizowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020. Jego celem jest rozwój rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w Polsce.

W dniu 4 czerwca br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie Prezesów Zarządów Stadnin Koni w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz KOWR

"Polski Związek Łowiecki żali się w mediach na moją krytykę i jednocześnie się wychwala jaki to jest dobry dla państwa i dla rolników" - czytamy w komentarzu ministra Krzysztofa Jurgiela. 

Rząd przyjął projekt ustawy o nowych formach pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Poznajmy szczegóły!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o usprawnienie aplikacji e-WniosekPlus, tak aby działała ona przez całą dobę. W podpowiedzi Minister Rolnictwa poinformował, że o szczegółowe informacje w tej sprawie zwrócił się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), jako jednostki odpowiedzialnej za obsługę i utrzymanie aplikacji eWniosekPlus. 

W reakcji na wniosek Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości rolnictwa i produkcji żywności, Copa i Cogeca ostrzegają przed planami, które mogą zachwiać dochodami rolników i apelują o prawdziwe uproszczenie zasad Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem Copa Cogeca trzeba upewnić się, że nie dojdzie do renacjonalizacji WPR, a także, że polityka ta będzie podparta silnym budżetem.

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz trzeci z rządu zdobył tytuł „Banku Najlepszego dla Rolnika” w rankingu przygotowywanym przez agencję konsultingową Martin & Jacob. 

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” organizuje konkurs na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2018 r., w którym nagrodą jest puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy wobec dostawców kapusty są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Smithfield Foods Inc. 31 maja zakończył proces akwizycji dwóch zakładów przetwórstwa mięsa: Pini Polska oraz Hamburger Pini zlokalizowanych w Kutnie (województwo łódzkie), a także projektu inwestycyjnego Royal Chicken. Nabyte spółki zarządzane będą przez Animex Foods, największego w Polsce producenta mięsa i przetworów mięsnych, części Smithfield Polska. Transakcja uzyskała pozytywną decyzję UOKiK.

Komisja Europejska w ramach budżetu Unii Europejskiej 2021-2027 proponuje modernizację i uproszczenie wspólnej polityki rolnej (WPR). Sprawdźmy szczegóły.

 

W ministerstwie rolnictwa największe organizacje branżowe porozumiały się co do wspólnej przyszłości tego sektora. 

Nawet kilka milinów pszczół mogło paść z powodu rolniczych oprysków w powiatach słupskim i lęborskim. Mimo wieloletniej edukacji rolników, aby takie zabiegi robić po zmierzchu, wciąż zdarzają się niewłaściwe praktyki.

Resort rolnictwa pracuje nad stworzeniem platformy żywnościowej. Ma to być miejsce do handlu płodami rolnymi, podobne do istniejących już giełd towarowych. Nowością ma być jednak gwarancja, co do jakości oraz pewności zapłaty. Pierwsze partie towaru mają zostać wystawione na sprzedaż w 2020 roku. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje występowanie rdzy brunatnej na zbożach ozimych prawie w całej Polsce. Liczne występowanie rdzy pokazuje także na mapach Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy z Poznania.

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się powołania w Sejmie RP Komisji Nadzwyczajnej do spraw monitorowania walki z wirusem ASF na terytorium Polski. Wniosek uchwały w tej sprawie wpłynął już do kancelarii Sejmu RP.

Będzie mniej pieniędzy na polskie rolnictwo z Unii. Sprawdź, jakie propozycje budżetu przedstawiła Komisja Europejska. 

W tym roku wegetacja jest przyspieszona, podobnie jest z pracami polowymi i nawożeniem roślin. Jak z cenami nawozów?

Trwa czarna seria wypadków rolniczych podczas prac polowych. Tym razem policjanci z Małopolski informują o tym, że ciągnik przygniótł rolnika w trakcie prac związanych z koszeniem trawy.

Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami zostały zintensyfikowane działania kontrolne na rynku owoców i warzyw, w tym także ziemniaków. Zapoznajmy się z wynikami kontroli jakości. 

W całej Polsce w lasach występuje duże zagrożenie pożarami. Do wyjątków należą północne i południowe części kraju. Pomimo tego, że lokalnie przechodzą burze z obfitymi opadami zagrożenie nie maleje.

Tę informację podajemy z ogromnym smutkiem: 29 maja zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, wieloletni przewodniczący TRSK, Wielki Człowiek i sadownik, który odmienił oblicze polskiego sadownictwa.

Kilkadziesiąt umów o wartości 7 milionów złotych. Konkurs dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich został rozstrzygnięty. Realizowane projekty mają m. in. upowszechniać dobre praktyki wpływające na rozwój wsi i małych miasteczek. 

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wraz z Polskim Wydawnictwem Rolniczym 7 czerwca 2018 roku o godz. 11.00 w sali pod kopułą w Pałacu Staszica w Warszawie organizuję  konferencję naukową „Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi". 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs dla OSP "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Ma on dwa etapy: wojewódzki  i ogólnopolski. Poznaj szczegóły!

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy UE dotyczące produkcji i znakowania produktów ekologicznych. Chodzi o zapewnienie uczciwej konkurencji na coraz większym rynku produkcji ekologicznej.

Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR oraz BASF Polska Sp. z o.o. organizują w Strzelcach koło Kutna 21 czerwca  2018 roku ,,Dni Pola’’, czyli imprezę, której celem jest promocja postępu biologicznego wśród polskich rolników.  

Tegoroczny miód już zaczyna docierać do rynków skupu. To jeszcze pojedyncze partie, dlatego za wcześnie jest, aby oszacować wielkość i jakość zbiorów pierwszego wiosennego surowca. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  podpisał umowę ze Związkiem Gmin Karkonoskich na unijne dofinansowanie modernizacji i rozbudowy linii technologicznych zagospodarowania odpadów komunalnych oraz systemu segregacji odpadów.

 

Innowatorzy wsi2018-06-01 Innowatorzy wsi

Grupa mieszkańców wsi Waliszewice w łódzkim postanowiła sprawy dotyczące rozwoju swojej gminy (Goszczanów) wziąć w swoje ręce i w sposób innowacyjny zadbać o rozwój o swojej małej ojczyzny.

Jak każda roślina, tak i róża potrzebuje dostarczenia substancji odżywczych, aby pięknie kwitła i - po jesieni - dobrze przezimowała. Czego róże potrzebują najbardziej?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw, które dotyczy zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi dwie duże kampanie związane z dopłatami bezpośrednimi i obszarowymi: przyjmowanie e-wniosków o przyznanie płatności za 2018 r. oraz finalizuje wypłatę dopłat za 2017 r.  

W związku ze zgłaszanymi przypadkami przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawania ich jako polskich, w resorcie rolnictwa opracowywany jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie rynku owoców i warzyw.

W przydomowym ogrodzie każdy z nas hoduje kwiaty. Wyjątkowo piękne są róże, jednak często omijamy te piękne kwiaty, obawiając się kłopotów z ich hodowlą. Niesłusznie. W szkółkach produkowane są coraz to nowe odmiany, które mają upiększyć ogrody i jednocześnie nie wymagają wielu zabiegów.

Już wkrótce pod obrady Sejmu RP trafi rządowy projekt ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. 

Wnioski o przyznanie pomocy na "Premie dla młodych rolników" można składać od 29 czerwca do 30 lipca 2018 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 100 tys. zł wypłacanej w dwóch ratach. 

Ciepła i wilgotna pogoda sprawiła, że ziemniaki dobrze rosną. Jednak z ciepłem pojawiły się szkodniki. 

Jak co roku, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach rozpoczął obserwacje związane z monitoringiem suszy na terenie Polski. Na razie suszy nie zaobserwowano.

Gmina Końskie, województwo świętokrzyskie otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na kwotę ponad 11 mln zł na odnowę trzech zdegradowanych zbiorników retencyjnych. Pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zapewnią 85 proc. środków przewidzianych na realizację projektu.

Innowacje wymagają skutecznej komunikacji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w daną dziedzinę, a także częstych interakcji pomiędzy naukowcami i praktykami, dlatego też w ramach projektu VALERIE, uruchomiono nową platformę wiedzy i informacji dla rolnictwa i leśnictwa www.ask-valerie.eu. 

W piatek, 25 maja 2018 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w pierwszych Polsko-Rumuńskich Konsultacjach Międzyrządowych, które odbywały się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Rumunii Vioricy Dăncili. 

W terminie od 28 czerwca do 27 lipca 2018 r. można ubiegać się o pomoc na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" związane z produkcją prosiąt, mleka czy produkcją bydła mięsnego. 

Komitet Społeczny Rady Ministrów 24 maja pozytywnie ocenił kierunki zawarte w projektach Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030) i Paktu dla obszarów wiejskich 2020 (2030). Uczestnikom Komitetu projekt Strategii oraz Paktu dla Wsi – kompleksowych dokumentów wspierających rozwój obszarów wiejskich przedstawił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

Kolejne dni przynoszą nowe doniesienia o kolejnych ogniskach i przypadkach ASF w Polsce. Co prawda wirus afrykańskiego pomoru świń jeszcze, na szczęście, nie dotarł do Wielkopolski, jednak już dziś hodowcy chcą być przygotowani na taką ewentualność.

Są niedoinwestowane, a przez to nie zaspokajają potrzeb wielu mieszkańców polskiej wsi. Podczas kontroli Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 12 gmin wiejskich.

Z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego przedstawiciele organizacji samorządowych skierowali apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, o podjęcie niezbędnych działań dla przeciwdziałania recentralizacji i osłabiania samorządu terytorialnego. Poniżej prezentujemy jego treść.

O jakie wsparcie finansowe mogą ubiegać się w najbliższym czasie rolnicy? Zebraliśmy najważniejsze wymogi, wnioski i terminy. Zobacz koniecznie!

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów dotyczących mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019. Należy dostarczyć je osobiście lub przesłać listem poleconym do Kancelarii Ogólnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, ul. Karolkowa 30 - do 30 maja 2018 r. 

Mamy wymarzoną pogodę dla rozwoju chorób powodowanych przez grzyby. Nic więc dziwnego, że w wielu regionach rolnicy zaczynają dostrzegać ślady szarej pleśni w... rzepaku. 

 

Spełniają się, niestety, nasze redakcyjne przewidywania. Główny Lekarz Weterynarii podła właśnie komunikat o wykryciu kolejnych dwóch ognisk ASF u trzody chlewnej, tym razem w woj. lubelskim. Czy czeka nas trudne lato?

Saletra amonowa produktem niebezpiecznym, a na pewno w przepisach transportu drogowego, według których jej przewóz musi spełniać specjalne warunki bezpieczeństwa. Czy dotyczy to także rolników?

Trwają przygotowania do truskawkowego sezonu. Jeszcze kilka dni i będą gotowe do zbioru. Truskawki w tym roku dobrze obrodziły, ale ceny są nadal niewiadomą dla rolników.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to wyjątkowa w swoim rodzaju, nawet w skali Europy i świata, finansowa instytucja publiczna (państwowa osoba prawna) – filar i lider systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. 

Gmina Pelplin otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej unijne dofinansowanie w kwocie 9,5 mln zł na realizację projektu rekultywacji i zagospodarowania zanieczyszczonego, poprzemysłowego terenu po lokalnej cukrowni. Dzięki pracom remediacyjnym, mieszkańcy uzyskają zaplecze rekreacyjne i wypoczynkowe.

 

Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące produktów ekologicznych. Dotychczasowe regulacje nie były jednolite, skutkiem czego w krajach członkowskich obowiązywały różne kryteria wytwarzania ekoproduktów. 

Sprawdź, z jakich funduszy można skorzystać i kiedy składać wnioski.

Pszczoły z ponad 200 uli zginęły, wskutek oprysków przeprowadzonych w rzepaku, w miejscowości Bożepole. 

 

W dniach 24-26 maja w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak w Nadarzynie odbywają się Targi Żywności Warsaw Food Expo 2018. 

Komitet społeczny Rady Ministrów przyjął Pakt dla obszarów wiejskich. To dokument autorstwa resortu rolnictwa, który zawiera strategie rozwoju wsi i terenów wiejskich do 2020 r. z perspektywą na następne 10 lat. 

Rdza brunatna, septorioza liści i plew pszenicy obserwowane są w ostatnich dniach w południowej części Polski. Warto sprawdzić uprawy właśnie pod tym kątem.

Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki to nowy zawód, który znajduje się w projektowanym rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą – najbliższe otoczenie gospodarstwa Twoją wizytówką” – to tytuł szkolenia adresowanego do specjalistów i doradców zatrudnionych w ośrodkach doradztwa rolniczego oraz w Centrum Doradztwa Rolniczego, które w dniach 7-8 czerwca 2018 r. organizuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.

Do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. Czy procedury administracyjne będą uproszczone?

Gdy w zbożach pojawia się wysunięty liść flagowy, to znak, że warto podać trzecią dawkę azotu. Zwłaszcza, gdy od czasu do czasu padają deszcze. Dlaczego?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zbliżającym się terminie na złożenie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Sprawdź, w jaki sposób zgłosić pomocnika/ów rolnika do ubezpieczeń w KRUS za pośrednictwem skrzynki ePUAP.

Ministerstwo Rolnictwa informuje o działaniach podjętych na rzecz poprawy sytuacji na rynku warzyw. 

Myśliwi a ASF2018-05-24 Myśliwi a ASF

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że temat zwalczania ASF w populacji dzika traktowany jest priorytetowo, nie tylko ze względów przyrodniczych, ale przede wszystkim w związku z zagrożeniem poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi, mogącymi odcisnąć piętno na rynku hodowli trzody chlewnej w Polsce. Polski Związek Łowiecki na wszystkich szczeblach organizacyjnych prowadzi działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa na dalsze regiony Polski.

Straż pożarna w Wolsztynie otrzymała informację od Powiatowego Lekarza Weterynarii, że na jeziorze Przemęckim (okolica Wyspy Konwaliowej) pływają zwłoki dzika

W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu, do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu już 109 ogniska ASF wśród trzody chlewnej. 

Greenpeace Polska opublikował wypracowaną przez zespół uznanych naukowców Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających – pierwszy tego typu plan działań w naszej części Europy – i apeluje do ministrów środowiska i rolnictwa o jej niezwłoczne wdrożenie. 

Już wkrótce pod obrady Sejmu trafi poselski projekt ustawy o funduszu promocji polskich produktów rolno-spożywczych, który dotyczy m.in. likwidacji dziewięciu funduszy promocji produktów rolno-spożywczych i zastąpienia ich jednym funduszem, obsługującym wszystkie branże rolno-spożywcze oraz wprowadzenia ewidencji umów zawieranych w związku z realizacją zadań funduszu. 

 

W 100. lecie odzyskania niepodległości i 39 lat po transformacji ustrojowej, polscy rolnicy zostali uhonorowani specjalną tablicą pamiątkową, która zawisła w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zarząd KRIR, na podstawie wniosków, postulatów i uwag producentów zwierząt, przetwórców oraz innych podmiotów związanych z sektorem produkcji zwierzęcej Polsce, oczekuje wycofania z poselskich projektów ustawy o ochronie zwierząt zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer oraz uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości.

19 maja 2018 roku pod hasłem "Smacznie i zdrowo, czyli wieprzowina na naszym stole" odbył się Pomorski Piknik Wieprzowy.

Manifestacja rolników w Warszawie rozpoczęła się o godzinie 10.00 na Placu Defilad. Przewodzi jej hasło: "Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja".

Poniżej prezentujemy opinię profesora Marka Mrówczyńskiego z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, przewodniczącego Komisji ds. Środków Ochrony Roślin przy MRiRW w sprawie czasowego ograniczenia stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy. 

Rolnicy lub domownicy ubezpieczeni w KRUS mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i nadal podlegać temu ubezpieczeniu - jest jednak pewien warunek, czyli kwota graniczna. 

Pełnia sezonu rynkowi pasz zdaje się nie przeszkadzać. Zainteresowanie wysokoenergetycznymi dodatkami do zwierzęcej diety jest bardzo duże. Spora jest też oferta, którą producenci stale powiększają. 

18 maja w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie Rady do spraw Rolnictwa Ekologicznego.

Zielone Świątki, zgodnie z tradycją, rozpoczynają obchody Święta Ludowego. To doskonały czas na przypomnienie jego historii. 

Pogoda w tym roku wyjątkowo sprzyja plantatorom truskawek. W centralnej i zachodniej Polsce wegetacja ruszyła z końcem marca, a już teraz zbierane są pierwsze owoce.

Maj - ciepły i stosunkowo wilgotny to doskonała pora, by zadbać o trawnik. Na wsiach też przecież chcemy mieszkać coraz ładniej, a nasiona traw kosztują zaledwie kilkanaście złotych za porcję do obsiania 40-50 metrów kwadratowych.

Choć może się wydawać, że rzepaki odrobiły zimowe straty i w terminie wiążą łuszczyny. Jednak rolnicy zauważają, że w wielu miejscach nie wiążą łuszczyn.

20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony ,,Światowy Dzień Pszczoły’’.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał decyzję o wprowadzeniu zakazu stosowania trzech neonikotynoidów i uznał, że Komisja Europejska w 2013 r. miała prawo ograniczyć ich używanie, w celu ochrony pszczół.  

ARiMR przygotowała ankietę dla wnioskodawców i beneficjentów pomocy przyznawanej w ramach działań inwestycyjnych i premiowych PROW 2014-2020.

„Wałowianki” -  Stowarzyszenie na rzecz wsi Wałowice to przede wszystkim działalność społeczna i oświatowo-kulturalna mająca na celu rozwój wsi Wałowice i Gminy Józefów nad Wisłą, wspieranie lokalnych inicjatyw gospodarczych, kulturalnych, społecznych oraz zdrowotnych, jak również podejmowanie i wspieranie działań na rzecz kultywowania i podtrzymywania tradycji regionalnych. 

W czerwcu 2018 roku rolnicy lub małżonkowie i domownicy rolników, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą niezwiązaną z rolnictwem będą mieli możliwość skorzystania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020 ze wsparcia w formie premii w ramach kolejnego naboru wniosków w ramach instrumentu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. 

Realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 to: 21 produktów żywnościowych, 13 wykonawców dostarczających te produkty w ilości około 69 tys. ton/mln l, o łącznej wartości 340,5 mln zł.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje rolników, że wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego uległa zmianie.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa stwierdził w jednym z telewizyjnych programów, że Polski Związek Łowiecki powinien być rozwiązany. Sprawa ma trafić nawet na posiedzenie rządu. Czy tak się stanie?

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających udzielenie pomocy zadłużonym gospodarstwom rolnym.
 

Obecna pogoda sprzyja występowaniu mszyc na pszenicy ozimej i jęczmieniu. Na plantacjach mogą żerować aż 3 gatunki mszyc.

19 maja w Korbielowie odbędzie się redyk - impreza folklorystyczna, która każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców regionu oraz turystów z calej Polski. 

Od 18 maja br. wchodzą w życie przepisy dotyczące pomocnika rolnika. Zgodnie z prawem wprowadzony zostaje nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Unia Warzywno-Ziemniaczana na 23 maja zapowiada ogólnopolski protest rolników w Warszawie. Powodem jest niezadowolenie rolników z sytuacji na rynku warzyw i owoców, niskich cen oraz zbyt dużego importu żywności. Nie są oni zadowoleni z dotychczasowych rozmów z resortem rolnictwa. 

 

10 maja br. odbyło się ogłoszenie wyników IV edycji konkursu „Pszczelarz Roku”. Oficjalne wręczenie nagród poprzedziła konferencja pt. „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”. Uroczystego otwarcia dokonał Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

URSUS poinformował o swoich słabych wynikach finansowych za 2017 r. Spółka za straty obwinia Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR szybko odniosła się do tego komunikatu i wydała oficjalne oświadczenie. 

Minister Krzysztof Jurgiel był wczoraj (15.05) gościem Wiadomości TVP. Odniósł się, m.in do tematu E-wniosków, budowy płotu na wschodniej granicy oraz ułatwień, jakie przygotowano dla producentów owoców i warzyw. 

Ploniarka zbóżowka to jeden z groźniejszych szkodników dla upraw kukurydzy. Co roku dość powszechnie, choć z różnym nasileniem, występuje praktycznie we wszystkich regionach. Ta niewielka muchówka powoduje ok. 10-procentowe straty w uprawach. Najgroźniejsze jest jej pierwsze pokolenie, pojawiające się właśnie teraz.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 15 maja do 30 września br. można składać wnioski o wypłatę II, III lub IV transzy rekompensaty za rezygnację z chowu i hodowli trzody chlewnej.

Wykluczono podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus w sadzeniakach ziemniaka odmiany Kuras - czytamy w komunikacie PIORIN. A co z odmianą Bellarosa?

52-letni mieszkaniec gminy Szczytno, który powiadomił policjantów o kradzieży ciągnika przez własnego syna, będzie się tłumaczył przed sądem. Powiadomienie okazało się bowiem nieprawdziwe...

Polskie produkty spożywcze i kosmetyczne cieszą się w Izraelu bardzo dobrą opinią. Skutecznie konkurują jakością i ceną z międzynarodowymi markami, a Izraelczycy aktywnie ich poszukują.

 

Zgodnie z przepisami z zakresu bezpieczeństwa żywności, ubój świń na terenie gospodarstwa możliwy jest w przypadku, gdy odbywa się w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny posiadacza zwierzęcia (który może je wykorzystać do produkcji na własne potrzeby, np. kiełbasy), pod warunkiem spełnienia wymagań weterynaryjnych odnoszących się do takiego uboju.

W komunikacie PIORIN czytamy, że istnieje podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (sprawca choroby zwanej bakteriozą pierścieniową ziemniaka) w partii sadzeniaków ziemniaka: odmiana Bellarosa (nr partii: PL 706/11/1027/06/11/67/17/D) i Kuras.

W szparagowych zagłębiach Polski trwają żniwa. Jeszcze kilka lat temu plantatorzy sprzedawali szparagi głównie za granicę, dziś są także coraz bardziej popularne w naszym kraju. 

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie upoważniające państwa członkowskie UE do przedłużenia w 2018 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności do 15 czerwca br. Krajowe rozporządzenie już podpisał minister Jurgiel!

W Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie 11 maja 2018 roku podczas Gali Finałowej II edycji Konkursu FLORIANY poznaliśmy 19 zdobywców Strażackich Oscarów.

Przeczytaj apel Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Unia Warzywno Ziemniaczana skierowany do Prezesa Rady Ministrów  Mateusza Morawieckiego z prośbą o spotkanie i podjęcie natychmiastowych działań, których celem będzie,, uzdrowienie’’ sytuacji na polskiej wsi.

Corythucha arcuata jest pluskwiakiem różnoskrzydłym z rodziny prześwietlkowatych. Gatunek ten upodobał sobie dęby. Kilka lat temu został przywleczony do Europy z Ameryki Północnej i... tu się zadomowił.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni zapraszają do wzięcia udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny, wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że 15 maja 2018 r. upływa ostateczny termin składania wniosków o wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego.

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielem i założycielem Stowarzyszenia Polski Związek Hodowców Drobiu Łukaszem Pietrzakiem. Omawiany był plan inwestycyjny Stowarzyszenia obejmujący połączenie chowu drobiu i utylizację odpadów poprodukcyjnych w biogazowniach. 

Zamiast jednej definicji cydru mają być trzy. Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad ustawą, która pomoże rodzimym producentom cydru rozwijać rynek. Główne przeszkody to dziś podatki i prawo, które zabrania produkować cydr inny, niż ten tradycyjny. Korzystają na tym zagraniczni producenci.

NSZZ RI ,,Solidarność’’ przygotował projekt Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego w Polsce, który za pośrednictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został przekazany do  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warto sprawdzić plantację zbóż ozimych pod kątem skrzypionek. W środkowej Polsce można na liściach zaobserwować jaja tych szkodników, a w południowej Polsce pojawiają się pierwsze larwy.

Niedawno w Berlinie odbyła się kolejna już edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB.

Ważna informacja dla rolników zawierających z pomocnikami umowy o pomocy przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Przeczytaj koniecznie!

Także plantacje rzepaku wymagają lustracji, gdyż w południowej części kraju w uprawach pojawił się już pryszczarek kapustnik. 

Resort rolnictwa skierował 10 maja 2018 r. do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania projekt rozporządzenia, dotyczący zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia.

Sołtysi w Wielkopolsce odmawiają podjęcia działań związanych z szacowaniem szkód, wyrządzanych w uprawach rolnych przez zwierzynę łowną.

Podejmując działanie trzeba mieć wizję celu, a kluczem do jego realizacji są projekty i ich monitorowanie – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przedstawiając Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków”. 

Jeśli uprawiamy tytoń - wpis do rejestru producentów jest niezbędny. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zobowiązany jest do monitorowania oraz nadzorowania krajowej uprawy tytoniu, a także produkcji i obrotu tym surowcem. Dlatego właśnie w terenowym oddziale KOWR trzeba zgłosić uprawę.

W sprzedaży pojawiły się już polskie truskawki – szklarniowe, ale lada dzień będą również te spod włókniny i folii. Owoce na polach dopiero kwitną. A jaka jest ich cena? 

Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food odbyły się w dniach 8-10 maja w Poznaniu. Oprócz polskich przedsiębiorców, na ekspozycji targów, nie zabrakło również producentów żywności z innych krajów. 

Jak co roku, konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono 1 087 gospodarstw indywidualnych (o 66 więcej niż w roku ubiegłym). Większość stanowią gospodarstwa rolne o powierzchni 0-50 ha o mieszanym profilu produkcji. Najwięcej gospodarstw zgłoszonych zostało odpowiednio do OR KRUS w Rzeszowie, Warszawie i Krakowie. 

Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraganizuje dziś protest i blokadę dróg. Powodem jest niezadowolenie rolników z sytuacji na rynku warzyw i owoców - niskich cen oraz zbyt dużego importu żywności. Czy to początek ogólnopolskich protestów?

Szkodnik niszczy uprawy buraka cukrowego wyjątkowo dotkliwie na terenach południowo-wschodniej Polski. Tamtejsi rolnicy zdecydowali już o likwidacji i przesianiu kilkuset hektarów plantacji. Jak twierdzą, dostępny na rynku środek do zwalczania szarka nie jest wystarczająco skuteczny. 

Dobra pogoda i rozkwitająca roślinność sprzyjają zbiorom i zapowiadają dobry rok.

Okazuje się, że jeszcze nie wszyscy rolnicy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie, a czasu jest coraz mniej. Termin upływa 15 maja. W tym roku rolnicy muszą złożyć wniosek przez internet. Wielu z nich nie ma jednak dostępu do sieci, dlatego ARiMR rusza im z pomocą i otwiera mobilne punkty pomocy technicznej. 

Nowy budżet UE2018-05-10 Nowy budżet UE

Większość posłów do Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjęła plan Komisji Europejskiej zwiększenia wkładów krajowych do 1,11% DNB i wprowadzenia nowych źródeł dochodów do kolejnego długoterminowego budżetu UE.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że będą częstsze kontrole warzyw i owoców z importu. Służby odpowiedzialne za jakość żywności mają dokładnie badać, co trafia na nasz rynek z zagranicy. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To przepisy, które umożliwią rolnikom zatrudnianie pracowników sezonowych. Nowe przepisy zaczną obowiazywać pod koniec przyszłego tygodnia. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Phil Hogan, europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich zgodzi się na to, by brytyjskie wnioski dotyczące unijnych przepisów dotyczących dywersyfikacji upraw były łagodzone w wyniku nadmiernego deszczu, który opóźnił sadzenie roślin.

"Od dwóch lat występują zakłócenia na rynku niektórych warzyw. Najwięcej na rynku ziemniaków, gdzie w stosunku do roku ubiegłego wystąpił spadek cen" – powiedział minister Jurgiel podczas konferencji i zapowiedział ważne zmiany. 

Upodobał sobie łąki i pola, lubi też podobno wolne wędrówki. Teraz jednak powinien raczej przyspieszyć, bo zaczęły się zbiory. Ruszył sezon na ślimaki winniczki. 

Rolnicze związku zawodowe oraz plantatorzy owoców i warzyw apelują do prezydenta, o jak najszybsze podpisanie ustawy o pomocnikach sezonowych. 

Włoszczowscy policjanci zatrzymali ostatnio 62-letniego mieszkańca gminy Kluczewsko, który strzelał z wiatrówki do kur sąsiada. Jak się później okazało, mężczyzna w swoim domu posiadał bez zezwolenia 12 sztuk amunicji myśliwskiej oraz urządzenia do kłusownictwa. 

Więcej osób będzie mogło ubiegać się m.in. o premie na pozarolniczą działalność gospodarczą, na restrukturyzację małych gospodarstw, czy dla młodych rolników.

„Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”-  to tytuł konferencji organizowanej 10 maja 2018 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

Istnieje możliwość laboratoryjnego sprawdzenia jakości handlowej ziarna zbóż i rzepaku. 

Naukowcy z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach pozyskali 160 nowych odmian grochu, bobiku i łubinu. Opracowano też 19 różnych technologii upraw.

Jak informuje serwis gazeta.pl "W sobotę po 5 nad ranem wybuchł ogromny pożar w chlewni w Wychowańcu. Według informacji lokalnych mediów nie przeżyło żadne z 2,5 tys. zwierząt, które znajdowały się w budynku".

W południowej i wschodniej części Polski rolnicy zauważają już początki suszy. Czy będzie to suchy rok?

Okazuje się, że dochody rolników w 2017 r. wzrosły średnio o 30 procent - wynika z analizy przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB. Jak to możliwe?

Władze Tajwanu uznały Polskę za kraj wolny od epidemii grypy ptaków (HPAI). Ogłoszenie w tej sprawie zostało opublikowane przez Radę Rolnictwa Yuanu Wykonawczego 19 kwietnia 2018 r.

Bez względu na to, czy mamy hodowlę złożoną z kilkudziesięciu czy zaledwie kilku krów, warto zwierzęta bacznie obserwować. Mogą nam podpowiedzieć jak się czują i... co powinniśmy zrobić, by ich samopoczucie poprawić. Bo zdrowa krowa to zdrowe mleko.

Trwa majówka. To czas wyjazdów, wycieczek i spacerów. A jak majówka to i grille. Uważajmy, zwłaszcza przy paleniu ognisk, bo jedną z najczęstszych przyczyn pożarów jest zaprószenie ognia.

Targi Turystyczno-Ogrodnicze „Lato na Wsi” są wielotematyczną imprezą, o charakterze edukacyjno-promocyjnym mającą na celu promocję działalności pozarolniczej oraz dziedzictwa kulturowego i kulinarnego województwa kujawsko-pomorskiego.

W środę 9 maja, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana w Parku Staromiejskim we Wrocławiu odbędzie się piknik z okazji Dnia Europy. 

Zgnilec amerykański to groźna choroba pszczół, która atakuje larwy tych owadów. Podlega zwalczaniu z urzędu. Kolejne ognisko w Polsce wykryto w jednej z pasiek w Przedborowie w gminie Mikstat.

Samorząd rolniczy po raz kolejny zwraca uwagę na problem, jaki stanowi duża liczebność jeleniowatych w Polsce. 

Przemysław Szota ze wsi Krężołów w powiecie jędrzejowskim, województwo świętokrzyskie został zwycięzca tegorocznej XXIV już  edycji wyborów ,,Chłopa Roku’’.

Rolnicy pomimo intensywnych prac polowych i nawarstwiających się terminów, od kilku dni kupują sporo ziarna, żeby zapewnić pożywienie dla zwierząt hodowlanych, na wyjątkowo długą, majówkę

Gdy cena mleka rośnie bydłu mlecznemu powodzi się trochę lepiej. Gdy cena mleka spada - producenci ,,oszczędzają'' na czym się da i najczęściej mikro i makroelementy jako pierwsze idą w odstawkę. 

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło 46. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

Sezon tytoniowy rozpoczęty. Plantatorów czeka kilka miesięcy intensywnej prawy. W tym roku pamiętać muszą też o formalnościach.

W przededniu publikacji propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłego budżetu UE oraz przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), Copa i Cogeca wzywają do uchwalenia silnej, konkurencyjnej, zorientowanej na rynek i zrównoważonej WPR opartej na prostych, wspólnych dla całej UE zasadach oraz do poparcia jej odpowiednim budżetem.

Od kilku tygodni rolnicy sygnalizują kłopoty z terminowym wypełnianiem elektronicznych wniosków o dopłaty obszarowe. Ministerstwo rolnictwa ugina się pod presją żądań rolników i chce przedłużyć termin składania wniosków o miesiąc.

NSZZ Solidarność apeluje do Prezydenta RP Andrzeja Dudy  o weto do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 kwietnia 2018 roku. 

Pod hasłem "Ruch strażacki – 100 lat dla Niepodległej" Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej 4 maja 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie organizuje centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Strażaka.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 1 czerwca 2018 r. do 31 lipca 2018 r. można składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie.

W 2017 r. z budżetu państwa przekazano ponad 16,05 mld zł na pomoc niepełnoprawnym i ich opiekunom. Z jakiego wsparcia mogą skorzystać?

Plan Komisji Europejskiej w sprawie niemal całkowitego zakazu stosowania szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów poparła większość krajów unijnych. Przedstawiciele 16 krajów 27 kwietnia  w Brukseli zagłosowali za wycofaniem tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny.

Tegoroczne spotkania polowe firma Syngenta organizowane są w 9 lokalizacjach w całej Polsce. 

Mając na uwadze liczne interwencje rolników z terenu powiatu nyskiego zgłaszane do Starostwa Powiatowego w Nysie oraz nadesłane pismo Starosty Nyskiego, Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Środowiska o wsparcie działań zmierzających do wydłużenia okresu polowań na gęsi zbożowe i gęsi biało czelne na terenie województwa opolskiego. 

Dodatkowe 10,39 mln zł na utworzenie 73 nowych placówek „Senior+” i ponad 237 tys. zł na dofinansowanie już istniejących domów i klubów „Senior+” – tyle trafi do samorządów w wyniku rozstrzygnięcia dodatkowego naboru ofert w ramach rządowego programu wieloletniego  „Senior+” na lata 2015-2020 edycja 2018. Dzięki temu placówki zapewnią osobom starszym 1781 nowych miejsc dziennego pobytu.

W dniach  1–3 maja 2017 w Chrzypsku Wielkim w gospodarstwie Bogdana Królika odbywają się X Międzynarodowe Targi Tulipanów.

Sezon wypasania w pełni. Ale... jeśli myślimy o renowacji terenów zielonych lub o przeniesieniu pastwiska, warto się zastanowić, jak zrobić to dobrze? 

Do niecodziennych scen doszło we wsi Kowalówka w gminie Wieruszów (woj. łódzkie). Jeden z rolników, uprawiając pole ciągnikiem rzekomo przekroczył miedzę i wjechał na pole sąsiada. Sąsiad złapał metalowy pręt i...

Budżet na Wspólna Politykę Rolną po 2021 r. będzie mniejszy ze względu na brexit. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska zamierza obciąć dopłaty dla największych gospodarstw. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje występowanie mączniaka prawdziwego na zbożach w prawie całej Polsce. Alerty nie obowiązują jedynie w województwach wschodnich.

38-latek z gminy Nałęczów, kierując ciągnikiem rolniczym w m. Sadurki (woj. lubelskie) wjechał w bariery ochronne na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Badanie alkomatem wykazało...

Rozwój biogazowni rolniczych oraz potrzeba wprowadzenia przepisów ułatwiających nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych to główne przyczyny rozpoczęcia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prac nad nowelizacją ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu.

Sosna stanowi ponad 70% wszystkich sadzonek. Na lepszych glebach leśnicy posadzą także gatunki liściaste, przede wszystkim dęby i brzozy.

Zbiory pierwszych owoców lada chwila. W szczycie sezonu, przy zbiorze niektórych owoców i warzyw rolnicy nie dadzą sobie rady. Potrzebna będzie pomoc pracowników sezonowych. Będą oni teraz obowiązkowo ubezpieczani. 

Na realizację programu dla szkół w roku szkolnym 2018/2019 Polska otrzyma kwotę 25 378 920 euro, tj. ok. 106 mln zł. 

Wczesna, w porównaniu z poprzednimi latami, wiosna i przede wszystkim wysokie temperatury sprawiają, że w rzepaku możemy obserwować prawie wszystkie wiosenne szkodniki jednocześnie. Do chowacza czterozębnego i słodyszka już z nalotami dołącza chowacz podobnik.

Miody produkowane w Polsce są coraz bardziej popularne na rynku rodzimym i zagranicznym. Nic dziwnego, że z roku na rok w naszym kraju zwiększa się liczba rodzin pszczelich oraz producentów miodu. 

Sejm przyjął pakiet pięciu ustaw, wchodzących w skład tzw. Konstytucji Biznesu. Projekt ma przynieść wiele udogodnień dla przedsiębiorców. Nowe przepisy weszły w życie 30 kwietnia, a skorzystać z nich mogą na przykład działkowcy, którzy rozpoczęli już kolejny sezon prac. 

Mamy kilkaset tysięcy małych gospodarstw rolnych, które nie produkują na rynek, ale czasem posiadają nadwyżki i mogą sprzedawać swoje produkty – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, otwierając konferencję poświęconą perspektywom rozwoju rolniczego handlu detalicznego. 

O roli instytutów naukowych rozmawiano podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 25. kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa. Uczestniczył w niej sekretarz stanu Zbigniew Babalski. 

Dziś (27.04.) Komisja Europejska będzie głosować w sprawie zakazu stosowania neonikotynoidów. Jak się dowiadujemy, Polska jest za zakazem stosowania zapraw z tymi środkami.

Choć przez ostatnie trzy tygodnie pogoda była optymalna dla rolników, roślinom z trudem przychodzi nadrabianie jesiennych strat.

Do Polski przykleciał prezydent Etiopii – to oficjalna wizyta wraz z misją gospodarczą. Etiopia namawia polskich przedsiębiorców do działań na szeroką skalę. Chce współpracować m.in. w zakresie inwestycji w rolnictwo i środków do produkcji żywności.

Phil Hogan unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, stwierdził, że jego głównym priorytetem w trwającym negocjowaniu budżetu UE, jest ochrona małego i średniego rolnika, który pozostaje kręgosłupem europejskiej produkcji żywności i społeczności wiejskich.

W dniu 30 kwietnia 2018 r. upływa ustawowy termin składania w urzędach skarbowych zeznań podatkowych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek do Ministra Inwestycji i Rozwoju o wprowadzenie przepisów uniemożliwiających zmiany planu zagospodarowania przestrzennego przez władze gminy w trakcie rozpoczęcia inwestycji przez rolnika

To wspólne stanowisko samorządu rolniczego obu krajów. Do Warszawy w tej sprawie przyjechał szef Litewskiej Izby Rolniczej. 

20 kwietnia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego posłowie przyjęli nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego, które mają zapewnić wysoką jakość żywności ekologicznej oraz zwiększenie produkcji.

Kwietniowa pogoda sprawiła, że większość drzew owocowych kwitnie w pełni. Czy oznacza to wysokie zbiory? 

Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzepak cierpi na niedobór boru powinniśmy sprawdzić jego korzeń. Gdy po przekrojeniu ukażą się nam puste przestrzenie diagnoza jest prosta - boru brakuje.

11 kwietnia 2018 roku projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii został skierowany do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa i najprawdopodobniej  będzie procedowany przez Sejm na posiedzeniu w maju (8-11 maja).

Nie tylko rynki hurtowe, ale i małe giełdy korzystają na zakazie handlu w niedzielę. Ich obroty zwiększają się, tym bardziej, że resort rolnictwa zapowiada opracowanie program rozwoju rynków hurtowych.

Żółte naczynia są najwygodniejszą metoda monitoringu upraw rzepaku. A mimo to na polach naczyń widać niewiele.

Trwa realizacja Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2016/2017; 2017/2018; 2018/2019. Beneficjentami pomocy są gospodarstwa pasieczne i indywidualni pszczelarze. 

W tym roku jednym z najważniejszych priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest propagowanie i wspieranie inicjatyw prowadzących do uruchamiania programów finansowania zabiegu wapnowania gleb. 

Pod hasłem "Organizacje wiejskie w procesie stanowienia prawa" Forum Aktywizacji Obszarów wiejskich organizuje cykl bezpłatnych szkoleń, których celem jest usystematyzowanie i wzbogacenie wiedzy na temat podstaw systemu prawnego w Polsce. 

23 kwietnia br. odbyła się konferencja dotycząca przyszłości rynków hurtowych. "Rynki hurtowe, będą to rynki, które będą umożliwiały sprzedaż detaliczną, sprzedaż bezpośrednią" – mówił minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że jest to kolejny obszar, dla którego resort rolnictwa przygotowuje program rozwoju.

29 kwietnia 2018 roku w Racławicach już po raz dwudziesty czwarty odbędą się wybory ,,Chłopa Roku’’. 

W dniach 21 i 22 kwietnia w Bratoszewicach, województwo łódzkie odbyły się XXVI Targi Rolne AGROTECHNIKA. Zobacz relację z imprezy!

Właściwie dobrany termin zabiegu chemicznego to prawdziwa sztuka. Doradcy rolniczy zauważają jednak często, że decydując się na oprysk rolnicy często wzorują się na sąsiadach... Tak być nie powinno.

W sobotę 21 kwietnia, w siedzibie Telewizji Polskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Wójt Roku 2017. 

Wielu rolników nie docenia jeszcze tego, jak ważne jest prawidłowe nawożenie i dokarmianie mikro i makroelementami roślin uprawnych. Ma ono wpływ nie tylko na wielkość ostatecznego plonu, ale także na odporność roślin na choroby czy na ataki agrofagów. 

Singapurskie władze weterynaryjne (AVA) poinformowaływ piśmie skierowanym do polskiego Głównego Lekarza Weterynarii o zakończeniu procesu uzgodnień certyfikatu zdrowia dla polskiego mięsa drobiowego, eksportowanego do Singapuru oraz o udzieleniu zgody na eksport dla 6. polskich zakładów.

28-latek z Goniądza powiesił się w stodole. Żyje dzięki temu, że jego siostra zaalarmowała policjantów, którym udało się rolnika reanimować.

KRIR  zwrócił się do MRiRW w sprawie zwolnienia z obowiązku podpisywania wniosku o tzw. „dopłaty do paliwa rolniczego” przez właścicieli gruntów.

Parlament Europejski przyjął zmiany przepisów dotyczące żywności ekologicznej. Powinny one zapewnić wysoką jakość żywności ekologicznej oraz zwiększenie produkcji. Przepisy mają wejść w życie za trzy. 

Zgodnie z nowymi przepisami plantatorzy do połowy maja muszą zgłosić plantację i wpisać się do rejestru producentów surowca tytoniowego. Wszystkie formalności trzeba załatwić w terenowym ośrodku KOWR.

Samorząd rolniczy zwraca się o przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

XVIII Kongres Gmin Wiejskich i XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich połączone z 25- leciem reaktywacji Związku, odbędą się w dniach 19-20 czerwca 2018r., w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wznowienie prac nad  projektem ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Odbędą się bezpłatane warsztaty kulinarne dla kół gospodyń wiejskich z terenu województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego.

W całym kraju rozpoczęły się kontrole warunków hodowli świń. Inspekcja weterynaryjna ma do sprawdzenia prawie 200 tysięcy gospodarstw. Gdy zostaną wykryte nieprawidłowości, możliwy jest nawet zakaz chowu świń. 

KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie opracowania przepisów dotyczących ochrony obszarów  produkcji rolnej. Kto blokuje pracę rolnikom?

Żeby były skuteczne, muszą też być bezpieczne. Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą i z... głową!

Indeks Wartości Ziemi Rolnej, przygotowany przez Open Finance, wskazuje, że średnio w kraju hektar ziemi uprawnej kosztuje prawie 38 tysięcy złotych.

Komisja Europejska zamierza  ograniczyć najbardziej szkodliwe praktyki handlowe i zapewnić rolnikom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom większą pewność działania oraz ograniczyć konieczność zarządzania przez nich ryzykiem, nad którym mają niewielką kontrolę lub nie mają jej wcale.

Krajowa Rada Izb Rolniczych nie zgadza się z raportem Najwyżej Izby Kontroli w sprawie antybiotyków stosowanych do produkcji zwierzęcej. 

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom skorzystanie z odstępstwa od obowiązku zastosowania w roku 2018 jednej z praktyk zazielenienia − dywersyfikacji upraw.

Ponad 4 promile alkoholu miał w organizmie mężczyzna, który prowadził ciągnik rolniczy w gminie Zbąszynek (woj. lubuskie). Nie wiadomi ole dokładnie, bo... w alkomacie skończyła się skala. Nie miał też prawa jazdy, bo zabrano mu je za jazdę ,,na dwóch gazach''.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach konkursu ,,Misja Przyroda" zaprasza uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do realizacji projektów, których celem jest zwrócenie uwagi na walory lokalnej przyrody i potrzebę jej ochrony. 

Polska jest największym producentem borówki w Unii Europejskiej, z 25 proc. udziałem w zbiorach. W światowej produkcji nasz kraj zajmuje czwarte miejsce (po Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie), z blisko 3 proc. udziałem.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało oświadczenie w sprawie nagród wypłaconych w resorcie. Powodem jest publikowanie przez niektóre media nieprawdziwych informacji. 

Choć mamy dopiero połowę kwietnia, jednak rolnicy z centralnej Polski i z Wielkopolski alarmują, że na plantacjach rzepaku pojawił się już słodyszek. To wyjątkowo niekorzystna sytuacja.

Kwiecień – to w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach początek sezonu wystawienniczo-targowego. Rozpoczynamy go w tym roku AGROTECHNIKĄ. Są to targi maszynowe, cieszące się wśród rolników niesłabnącym zainteresowaniem. Stanowią one taki pierwszy po sezonie zimowym regionalny przegląd nowości wśród maszyn i sprzętu rolniczego. 

Ochrona roślin jest istotnym elementem produkcji roślinnej. Uzyskanie oczekiwanej wysokości i jakości plonu jest bowiem możliwe wyłącznie poprzez zapewnienie odpowiedniej kondycji i zdrowotności roślin. Niestety, chemiczna ochrona roślin często niesie ze sobą ryzyko dla bezpieczeństwa człowieka oraz dla środowiska. Jakich zasad powinni zatem przestrzegać producenci?

30 kwietnia 2018 roku upływa termin składania zgłoszeń do organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce.

7 kwietnia br. Zastępca Prezesa KRUS Janina Pszczółkowska i Rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński podpisali umowę o współpracy pomiędzy instytucjami w zakresie realizacji inicjatyw, programów, wspólnych projektów badawczych, usług o charakterze naukowym związanych z tematyką działalności KRUS, w szczególności z tematyką rolniczych ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeń dla rolnictwa i badań nad kondycją społeczno-ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich w Polsce.

Firma Massey Ferguson to doskonale wszystkim znana marka sprzętu rolniczego, która stale rozwija osiągi swoich maszyn. Tym razem producent rozszerzył wybór modeli serii MF 5700, wyposażając je w przekładnię Dyna-4, obecnie dostępną też dla modeli MF 5710 i MF 5711 wyposażonych w silniki czterocylindrowe.

Podkarpacka policja informuje o czarnej serii wypadków rolniczych, które... zakończyły się śmiercią. Kilka dni temu traktorzysta w gminie Ropczyce został przygnieciony przez ciągnik i zmarł, a do podobnych zdarzeń doszło także w Błażowej i w Wiśniowej.

Choć rzepak jeszcze nie kwitnie, jednak obserwujemy liczne pojawy szkodników i konieczne są pierwsze zabiegi chemiczne. Trzeba je jednak wykonywać wieczorem.

Uprawa bulw ziemniaków w Polsce oraz przemieszczanie ich wewnątrz Unii Europejskiej może być prowadzona wyłącznie przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Zobacz, co w tej sprawie ustalono podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE. 

W sobotę, 14 kwietnia 2018 r., odbyła się konferencja pn. „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa”, którą zorganizował Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni. Patronat nad imprezą objęli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Komitety Copa i Cogeca  popierają propozycję Komisji Europejskiej, aby nadal opierać się na obecnych zasadach bezpieczeństwa żywności i pasz, podkreślając, że decyzje te  muszą opierać się na nauce i promować innowacje.

 

12 kwietnia br. odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby PT KRUS w Malborku. W uroczystości uczestniczył Zastępca Prezesa KRUS Krzysztof Maciej Retyk i Przewodniczący Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Stanisław Anders.

Aktualna sytuacja epizootyczna związana z występowaniem ASF w kraju oraz realizacja działań z nią związanych były głównymi tematami omawianymi podczas 14. posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Wystarczy tylko spełniać minimalne wymogi higieniczne i zarejestrować działalność w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym lub Sanitarnym- przekonują producenci.

Sejm RP 13 kwietnia br. uchwalił ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Posiadacze akcji lubelskiego Ursusa mogli otwierać szampana. Za sprawą podpisania kontraktu z chińską spółką Guangdong Jianglong Agricultural Machinery Technology (JML) papiery zdrożały o 17 proc. 

W związku z wejściem w życie w dniu 1 kwietnia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz pojawiającymi się licznymi pytaniami rolników w zakresie Szkód Łowieckich, wyjaśniamy. 

Andrzej Duda, Prezydent RP, podpisał nowelizację ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. 

Ziemniaków w Polsce i Unii Europejskiej jest za dużo - czytamy w piśmie Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłanym do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. 

Bruksela zapowiada zmiany w prawie, które ma pomóc konsumentom w starciu z gigantami spożywczymi.

To już XVII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2018/2019 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą ubiegać się o stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Będą one wypłacane przez 10 miesięcy. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

W tym roku została zwiększona ilość  środków na dopłaty do materiału siewnego.

Nieco ponad miesiąc pozostało na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Nie czekaj do ostatniej chwili. Co jeśli się spóźnisz? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega - nie wypalaj traw! Nadeszła wiosna, temperatury są coraz wyższe, a wielu rolników zaczyna wypalać wyschnięte trawy. Niektórzy uważają, że to najprostszy sposób na pozbycie się takich śmieci, a nawet  upatruja w tym zabieg użyźniający glebę. Nic bardziej mylnego! 

Prognozy są bardziej niż optymistyczne. Na najbliższe dwa tygodnie meteorolodzy przewidują ciepłą pogodę. To dobrze, bo wiele prac polowych trzeba teraz zrobić prawie równocześnie. Czy jednak tak wysokie temperatury są korzystne dla rolników?

Koalicja Na Rzecz Biopaliw - porozumienie organizacji branżowych. Sprawdź, czym jest i kto wchodzi w jej skład. 

Połączone komisje rolnictwa i polityki sejmowej zajęły się sprawą zmian zasad zatrudnienia pracowników sezonowych w gospodarstwie. Ma być prościej, taniej i lepiej – zobacz, jakie zmiany ma wprowadzić ustawa. 

Budowa silnej marki polskiej żywności, to zdaniem sekretarza stanu Jacka Boguckiego podstawowe zadanie na drodze do zwiększania wartości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Często trudniejsze nawet od pozyskiwania nowych rynków zbytu.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o odstąpienie od stosowania sankcji wobec rolników, którzy nie spełnili wymogów utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), programu rolnośrodowiskowego i rolnośrodowiskowoklimatycznego. Wnieśli również o uznanie ich zaniechać za wynik działania siły wyższej. Jest odpowiedź resortu. 

W najbliższą sobotę, 14 kwietnia br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14, odbędzie się Konferencja pt. „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa”

11 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja poświęcona pilotażowemu Programowi „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”. Ponad 100 uczestników tego wydarzenia przywitali Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.

Czy nowe prawo łowieckie jest faktycznie niezgodne z międzynarodowymi konwencjami? Sprawdziliśmy to.

Jak informuja policjanci z KPP w Radziejowie do wypadku doszło podczas podnoszenia korzenia drzewa. 

Rolnicy pytają, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zaprasza do udziału w „Dniach Otwartych Funduszy Europejskich”. 

Znane są wyniki konkursów w programie GOSPOSTRATEG. Osiem na dziesięć projektów uzyskało pozytywne oceny komisji konkursowej. Wnioski z sektora rolnego otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 60 milionów złotych. Liderem trzech projektów jest ministerstwo rolnictwa. 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że na wielu plantacjach zbóż ozimych widać ślady chorób podstawy źdźbła. Zabieg T1 jest zabiegiem ochronnym, ma nam pomóc w zwalczaniu także innych wiosennych chorób zbóż powodowanych przez grzyby.

Prawie w całej Polsce trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy, by takich przynęt nie dotykać.

 Resort rolnictwa szykuje się do batalii o wyrównania dopłat.

Sprawdziliśmy informację, która obiegła nasz kraj, o domniemanych ogniskach ASF w Wielkopolsce

Sprzedaż maszyn i urządzeń, w okresie żniw, bez zakazu handlu w niedzielę! 

Rolnicy, którzy w związku z ASF mają problem ze spłatą bieżących zobowiązań, mogą ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki.

Rolnicy którzy płacili składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do KRUS, już w najbliższym kwartale będą mogli skorzystać z „e-składki KRUS” – nowego narzędzia opartego o usługę szybkich płatności internetowych Paybynet. 

Mamy odpowiedź ministerstwa rolnictwa na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwiększenia limitów oleju napędowego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 6 kwietnia br. zakończyła przyjmowanie powiadomień o wycofaniu z rynku jabłek i gruszek na bezpłatną dystrybucję oraz inne przeznaczenie dla ww. grupy owoców. Zainteresowanie było tak duże, że limit wniosków wykorzystano w jeden dzień. 

Więcej cukru2018-04-10 Więcej cukru

Czy w sezonie 2017/2018 będzie więcej cukru na polskim rynku? 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 8 milionów złotych dotacji na powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Nabór wniosków rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 23 listopada 2018 r.

W piątek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zainaugurował ogólnopolską kampanię „Stop pożarom traw”. Niestety, wypalanie traw na wiosnę jest wciąż powszechnie stosowane. Należy podkreślić jednak, że takie praktyki niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Już w tym roku, chociaż to dopiero początek wiosny, mieliśmy do czynienia z 12 tys. pożarami traw, w wyniku których śmierć poniosły dwie osoby, a 101 zostało rannych. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS. Mogą z nich skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2003 a 2011 rokiem.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej, mając na względzie potrzebę zwiększenia powierzchni uprawy roślin białkowych i soi dla poprawy bilansu paszowego w kraju zaproponował wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i rozszerzenia zakresu doświadczalnictwa odmianowego w tej grupie roślin. Koncepcję tę nazwano Inicjatywą Białkową COBORU. 

Z raportu „Innowacyjność vs. zdrowie. Szanse dla marek spożywczych”, opracowanego przez firmę analityczną Mintel dla Banku Zachodniego WBK wynika, że prawie 1/3 wszystkich nowych produktów z kategorii żywności i napojów wprowadzonych w Europie, między październikiem 2016 r. a wrześniem 2017 r., miała oświadczenia „naturalne”. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w dniach 27-29 marca 2018 r. zorganizował po raz pierwszy na targach Agrofood Nigeria polskie stoisko narodowe. Wydarzenie odbyło się w Lagos. 

We wszystkich 17-stu Oddziałach Terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ruszyły przetargi na dzierżawę państwowej ziemi rolnej. Zgłoszono już zorganizowanie pierwszych przetargów ograniczonych. Łącznie to ponad tysiąc ogłoszeń na łączną powierzchnię 12,5 tysiąca hektarów.

ARiMR opublikowała listę dotyczącą kolejności przysługiwania pomocy w ramach działania 9 "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego PROW 2014-2020 dla naboru przeprowadzonego w terminie 30 października - 28 grudnia 2017 r.

Zielone Lato -  to nazwa konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizację Turystyczną  w Olsztynie, którego celem jest promocja obiektów turystyki wiejskiej na obszarze Warmii i Mazur i popularyzacja przedsiębiorczości na wsi.

Słoneczna aura sprzyja i Kutry wyruszyły w morze. Będą łowić pomimo zapowiadanego, weekendowego załamania pogody.

Jeśli chcemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska to spożycie mięsa i nabiału musi zostać ograniczone o połowę do roku 2050, a wsparcie publiczne powinno być przeznaczane na ekologiczną produkcję zwierzęcą - dowiadujemy się z nowego raportu Greenpeace „Mniej znaczy więcej. Mniej mięsa i nabiału - zdrowsze życie i planeta”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia producentom niektórych owoców w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej.

Od kilku dni mamy wysokie temperatury i wegetacja rusza w piorunującym tempie. Warto zrobić lustrację plantacji i przekonać się, jak pod względem chorób przetrwały zimę zboża ozime.

Do 3 kwietnia 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok 11,82 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada 2017 r.

Dobre wieści dla 5 głównych rynków rolnych. W ciągu ostatnich 2 lat ceny płodów rolnych wzrosły o kilka procent. W niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent.

Komisja Europejska w Polsce z myślą o sołtysach organizuje warsztaty „Korzystanie przez sołtysów i sołtyski z konsultacji społecznych”. Ich celem jest przekazanie sołtysom i sołtyskom wiedzy oraz umiejętności korzystania z mechanizmu konsultacji społecznych w samorządzie.

28 marca 2018 roku, przed Pałacem Prezydenta na Krakowskim Przedmieściu 46-48, odbyła się pikieta dla Polski Wolnej od GMO. 

Prezydent RP Andrzej Duda 28 marca podpisał ustawę z dnia 22 marca 2018 roku o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2018 r. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że do 31 maja każdego roku rolnik lub domownik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć w macierzystej jednostce organizacyjnej KRUS zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona roczna kwota graniczna podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok ubiegły. Kwota podatku należnego za 2017 r. wynosi 3.300 zł.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała raport dotyczący nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Zobacz koniecznie! Czy nasze uprawy są zagrożone?

Samorząd rolniczy uważa, że budowa zapory na wschodniej granicy jest konieczna, zgłosił jednak kilka swoich uwag do projektu. 

Producenci liści tytoniowych są zobowiązani do 15 maja dokonać wpisu do rejestru, który prowadzi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To nowy obowiązek, wynikający ze zmiany przepisów o podatku akcyzowym oraz o rynkach rolnych i ich organizacji. 

Od ubiegłego roku rośnie produkcja maszyn rolniczych. W porównaniu z rokiem 2016 wyprodukowano o 16,2% więcej ciągników rolniczych, o 24,6% więcej siewników polowych i o 21,5% spulchniarek. To niewatpliwie efekt ożywienia popytu na rynku krajowym oraz zwiększenia eksportu. 

Komisja Europejska będzie stopniowo sprzedawać zmagazynowane mleko w proszku. Phil Hogan, unijny Komisarz do spraw rolnictwa zapowiedział, że surowiec trafi na wewnętrzny rynek, ale tak, żeby nie popsuć cen. Okazuje się jednak, że innej decyzji oczekiwały mleczarnie, które postuluja, aby Komisja pozbyła się zapasów poza Unią. 

Jeśli przygotowaliście za dużo jedzenia na Święta, możecie się nim podzielić. Do 4. kwietnia, w 30 polskich miastach, trwa akcja „Podziel się posiłkiem z Bezdomnym”. 

Od 30 marca do 29 kwietnia oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój. Jest ono finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W dniu 28 marca 2018 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego ISSA – dr. Joachimem Breuerem.

Samorząd rolniczy zwrócił uwagę na postulowaną od dawna przez rolników potrzebę stworzenia niezależnego od zakładów ubojowych systemu oceny poubojowej półtusz.

Bayer uzyskał w minionym tygodniu zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie wartej 66 mld dol. transakcji przejęcia amerykańskiej spółki biotechnologicznej Monsanto.

W Polsce, w 2017 r. przerwana została (utrzymująca się od 2009 r.) spadkowa tendencja w pogłowiu krów mlecznych. Według danych GUS w grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych ukształtowało się na poziomie 2 152,8 tys. sztuk, o 1,1% wyższym niż rok wcześniej.

Obserwujemy wzmożony przedświąteczny ruch na rynku krolików. Okazuje się, że coraz chętniej kupujemy to mięso na wielkanocne stoły. Mimo że hodowli przybywa, surowca wciąż brakuje. 

Cztery europejskie uczelnie podpisały deklarację dotyczącą stworzenia europejskiego sojuszu uniwersytetów European University Alliance „4EU”.

Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad zmianami w ubieganiu się o premie na restrukturyzacje małych gospodarstw oraz dla młodych rolników. Dzięki temu więcej gospodarstw będzie mogło skorzystać ze wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

 

Na wniosek organizacji rolniczych i rolników, przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad projektem ustawy pozwalającej na udzielenie pomocy rolnikom, którzy nie mogą regulować swoich zobowiązań – poinformował minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa przedstawił główne założenia projektu ustawy, która jest już po konsultacjach i wkrótce zostanie przedłożona na radę ministrów.

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że coroczny obowiązek wykonywania spisu zwierząt przez hodowców bydła prawdopodobnie będzie zniesiony. 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, reprezentujące czołowych producentów środków ochrony roślin, z zadowoleniem przyjmuje powołanie Specjalnej Komisji ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na środki ochrony roślin (Special Committee on the Union’s Authorisation Procedure for Pesticides_PEST).

Kampania cukrowa dawno zakończona, nadszedł czas na kampanię sokową. 

Na granicy z Białorusią, Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim ma stanąć ogrodzenie. Jak będzie wyglądało i czy pomoże w walce z chorobą? 

Rolnicy pytają, resort rolnictwa odpowiada. 

W ramach działania „Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wspierane jest tworzenie i funkcjonowanie Grup Operacyjnych na rzecz innowacji. 

Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Best for School Travellers in Poland 2017. Jest to plebiscyt organizowany przez użytkowników portalu podrozezklasa.pl. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa już po raz drugi wziął udział w targach żywności importowanej w tym branży alkoholowej, odbywających się w dniach 22-24 marca 2018 r. w Chengdu w Chinach. Podczas wydarzenia KOWR zorganizował polskie stoisko narodowe. 

Projekt The Good Growth Plan ma zachęcać rolników do wysiewania na nieużytkach roślin atrakcyjnych dla pszczół. 

Wizyta unijnego komisarza ds. bezpieczeństwa żywności w Polsce. 

Dla sołectw z tego regionu przeznaczono kwotę w wysokości 4,8 mln złotych. Środki te pochodzą z budżetu województwa śląskiego. O pomoc finansową w Programie Inicjatyw Lokalnych mogą ubiegać się sołectwa za pośrednictwem swoich gmin. Dofinansowanie, które przewidziano na jeden samorząd wynosi do 60 tysięcy złotych. Wnioski można składać do końca marca.

W dniach 23 -24 marca br. odbyło się Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce, koło Rzeszowa. 

Pomoc jest skierowana do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które zajmują się m.in. przetwórstwem, wytwarzaniem, przechowywaniem, magazynowaniem lub sprzedażą produktów rolnych. Wnioski można składać w oddziałach ARiMR od 30 marca do 29 kwietnia 2018 r. 

W związku ze stwierdzaniem licznych naruszeń w zakresie reklamy środków ochrony roślin, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że każda jej forma, w tym telewizyjna i radiowa, powinna być zgodna z obowiązującym prawem. 

Po kolejnej fali mrozów zapowiadane jest ocieplenie. Lada moment rozpocznie się rozhartowywanie i ruszy wegetacja ozimin. O czym należy pamiętać przede wszystkim?

Dania zamierza zbudować 70-kilometrowy płot wzdłuż granicy z Niemcami. 

Wnioski o wypłatę rekompensat za straty rynkowe są już przyjmowane, a kolejne mechanizmy pomocowe są w trakcie przygotowywania. Jakie będą nowe regulacje? 

To jeden z priorytetów Wspólnej Polityki Rolnej po 2020r. Polska, jak i kraje naszego regionu opowiadają się za jednolitą stawką do hektara wszystkich unijnych farmerów.

22 marca w Centrali KRUS odbyła się konferencja Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adama Wojciecha Sekścińskiego na temat kampanii prewencyjnej „Upadek to nie przypadek”, połączona z wręczeniem nagród dla publicystów biorących udział w konkursie „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”.

UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego. 

Wielu producentów ziemniaków stoi na skraju bankructwa. Ceny w skupach są tak niskie, że produkcja jest nieopłacalna. Czy będzie pomoc finansowa? 

Kapituła konkursu "Wójt Roku 2017" wybrała z grona zgłoszonych kandydatów finałową dziesiątkę. Teraz wszystko w Waszych rękach! Głosowanie poprzez SMS rusza 26 marca. 

Żółte naczynia są bardzo przydatne do monitorowania szkodników nalatujących na uprawy. Zobacz, jak wykonać naczynia we własnym zakresie. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zaprasza na IV Kiermasz Świąteczny pod hasłem „Polska Smakuje”, który odbędzie się w dniach 26-28.03.br., w godzinach od 10.00 do 18.00 przed wejściem do MRiRW - Warszawa, ul. Wspólna 30.

Zniszczony rzepak, żyto, zryte łąki. To szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta. Teraz, kiedy z pól znika śnieg głodne sarny i dziki częściej niszczą uprawy. Nowe prawo łowieckie ma zmienić zasady szacowania szkód. 

20 marca 2018 r. Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Szef Krajowej Administracji Skarbowej podpisali porozumienie w sprawie kontynuacji współpracy, w celu zapewnienia skutecznego nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin oraz zapobiegania nielegalnemu przywozowi tych towarów na terytorium Polski.

Od przystąpienia do Unii Europejskiej rośnie eksport mięsa z Polski. Pozwala to na utrzymanie czołowej pozycji wśród unijnych eksporterów tego asortymentu. Polska jest największym unijnym eksporterem drobiu, trzecim eksporterem wołowiny oraz piątym – wieprzowiny.

Choć gdzieniegdzie jeszcze pada śnieg, to jednak meteorolodzy zapowiadają już na weekend nawet +10 stopni ciepła. Czy to już pora, żeby wystawić żółte naczynia?

Policjanci z Kościana zatrzymali oszusta, który sprzedał rolnikowi 1000 litrów oleju napędowego, niestety okazało się, że w zbiorniku była...woda. Transakcja ta kosztowała 3000 zł. 

Krajowa Rada Izba Rolniczych zwróciła się do Ministra Krzysztofa Jurgiela o wydłużenie terminu na przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych.

NIK przeprowadziła kontrolę funkcjonowania spółek hodowli roślin o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i wykazuje, że efekty ich działalności uległy pogorszeniu i są nieskuteczne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgadza się jednak z przedstawioną przez NIK diagnozą i komentuje sprawę. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów dotyczących mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019. Należy dostarczyć je osobiście lub przesłać listem poleconym do Kancelarii Ogólnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, ul. Karolkowa 30 - do 30 maja 2018 r. 

Rolnicy wyjechali na ulice stolicy Belgii i zaparkowali pod budynkiem  Komisji Europejskiej. Dlaczego?

Wyhodowane w Stadninie Koni Michałów Emandoria, Galerida i Equator odniosły duży sukces na dwóch najważniejszych pokazach rozgrywanych na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W dniach 16-18 marca br. w Kielcach odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych poświęconych technice rolniczej. Na targach nie zabrakło Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który reprezentowali m.in. Zastępcy Dyrektora Generalnego: Andrzej Sutkowski i Michał Wiśniewski. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs dla OSP "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Ma on dwa etapy: wojewódzki  i ogólnopolski. Poznaj szczegóły!

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że trwa odstrzał dzików w lasach. Zobacz, jak resort walczy z chorobą. 

Wiosna coraz bliżej, a to oznacza, że rolnicy muszą jak najszybciej zaopatrzyć się w potrzebne nawozy. Czy będą coraz droższe?

Lista polskich hitów eksportowych ciągle się wydłuża. Znajduje się na niej nie tylko mięso, zboża i mleko, ale także przetwory owocowo-warzywne, a nawet runo leśne. Kiszona kapusta, czy ogórki eksportowane są nie tylko do krajów Unii, ale także do Azji. Polski hit eksportowy to również marynowane pieczarki, którymi zajadają się Francuzi. 

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Reymonta w Sokołowie Podlaskim odbyło się uroczyste otwarcie nowych obiektów szkolnych: zmodernizowanych warsztatów szkolnych z salą konferencyjną i garażami oraz obiektów należących do szkolnego gospodarstwa rolnego. W uroczystości wziął udział podsekretarz stanu Rafał Romanowski. 

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wielkie narodowe święto, którego obchody trwają cały 2018 rok. Polski Klub Wyścigów Konnych, przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, zamierza aktywnie wziąć udział w uroczystościach i pokazać, że w obszarze rolnictwa i hodowli zwierząt Polacy mają wiele powodów do dumy.

Pierwsi rolnicy zgłaszają już do samorządu rolniczego sprawę wymarznięcia upraw podczas krótkich okresów intensywnych mrozów. Samorządy rolnicze zaczynają o tej sytuacji informować wojewodę.

W dniach od 16 do 18 marca w Kielcach odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Rolniczych AGROTECH. W przedsięwzięciu uczestniczyła także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego.

Zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniania się na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) nakłada na odpowiedzialne w tym zakresie służby nadzór nad właściwym przewozem zwierząt, produkcją, sprzedażą i obiegiem mięsa. Policjanci prowadzą intensywne kontrole nad miejscami sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego i transportem zwierząt. 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej poinformował, ze ukazała się broszura Komisji Europejskiej informująca o tym, jak myśliwi mogą przyczynić się do opanowania, ale i rozprzestrzeniania choroby. 

Parlament Europejski powołał Specjalną Komisję ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na środki ochrony roślin (Special Committee on the Union’s Authorisation Procedure for Pesticides PEST). Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin cieszy się z takiego rozwiązania.

Podczas VI Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podsumował dotychczasowe wyniki polskiego eksportu rolno-spożywczego.

W tym roku, po raz drugi, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przyzna nagrodę im. Józefa Ślisza za szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojety rozwój obszarów wiejskich. Laureata poznamy 23. marca, podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa. 

W dzień śpią, w nocy ścinają drzewa. We wsi Stęszewko, gmina Pobiedziska zdążyły już wyciąć już kilkadziesiąt drzew. 

Tydzień przed Wielkanocą, w sobotę 24 marca zapraszamy na dziesiąty już przedświąteczny jarmark w siedzibie Oddziału KPODR w Przysieku koło Torunia. Jak zwykle, oprócz kiermaszowych stoisk na gości jarmarku będą czekały również inne atrakcje. 

Kilka ciepłych dni narobiło nam apetytu na wiosnę, ale do wiosny jeszcze bardzo daleko. Od dziś (piątek) przewidywane jest szybkie ochłodzenie, a temperatura nocami może znów spadać nawet do kilkunastu stopni na minusie.

Polskie zakłady olejarskie w 2017r. wyprodukowały ponad 1,5 miliona ton pasz rzepakowych. Niestety większość z tej ilości trafia na rynek niemiecki. 

Polska branża mleczarska apeluje do Komisji Europejskiej o pozbycie się mleka proszku z unijnych magazynów. 

Polska od lat jest krajem z nadwyżkami żywności, które muszą być eksportowane, a to wymaga wielu kosztownych zabiegów, by pozyskać rynki zbytu. W tym celu utworzono w 2009 r. fundusze promocji produktów rolno-spożywczych. Gromadzone na nich środki służą tworzeniu i zdobywaniu nowych rynków dla polskiej żywności w kraju i za granicą. Od ubiegłego roku poszerzyła się liczba przedsiębiorców zobowiązanych do wspierania funduszy. Ma to skutkować większą ilością środków na promowanie naszej żywności.  

Zbliża się termin zakończenia obowiązywania 3- letniego okresu odstępstwa w zakresie norm dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w środkach spożywczych. Co dalej? 

Od dzisiaj wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW rolnicy składają wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W Rydze odbyło się dziś spotkanie ministrów rolnictwa państw bałtyckich i Polski. Głównym jego celem było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego przyszłości rolnictwa po 2020 r. Odniesieniem do dyskusji w sprawie WPR po 2020 r. był komunikat KE z 29 listopada 2017 r. „Przyszłość rolnictwa i żywności po 2020 r.”

W nowym brzmieniu przepisów wystarczy zaświadczenie wydane przez powiatowego lekarza weterynarii o posiadanych kwalifikacjach.

Modułowe mieszalnie pasz, stacje przetwarzania biomasy rolniczej, automatyczny system wymiany ściółki w gospodarstwach mleczarskich, równiarki i niwelatory czy mobilne suszarnie do ziarna - oto niektóre produkty, jakie oferują polskim przedsiębiorcom z sektora rolniczego producenci fińscy. W środę 1 marca w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa fińska misja handlowa.

 

Ruszył dodatkowy nabór do programu „Opieka 75+”. Teraz z programu mogą skorzystać większe gminy – do 40 tys. mieszkańców. Wnioski można składać do 30 marca 2018 r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w dniu 26 marca 2018 r. zaprasza na szkolenie dla osób reprezentujących podmioty doradcze oraz wypełniające wnioski o przyznanie pomocy w zakresie powyższych poddziałań realizowanych w ramach PROW 2014-2020.

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA zapraszają gminy do udziału w drugiej edycji akcji Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi na problem ginięcia pszczół oraz aktywizacja gmin z całego kraju do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających.

Posiadacze tradycyjnej (plastikowej) Karty Dużej Rodziny mogą teraz złożyć uproszczony wniosek przez aplikację mKDR.

Polska Izba Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych organizuje kolejna edycję konkursów: Mechanik na Medal oraz Młody Mechanik na Medal. 

Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione od ustalenia alimentów od drugiego rodzica. Przypominamy, co samotni rodzice powinni zrobić, by otrzymać świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”.

Prawie 600 ton antybiotyków zużywa się rocznie w hodowlach zwierząt w Polsce. Jak wykazała Najwyższa Izba Kontroli, najczęściej antybiotyki stosowane są w hodowlach indyków (88%) i kurcząt (82%), a w hodowli trzody chlewnej w nieomal połowie przypadków. 

W dniu 11 marca 2018r. W Przysysze odbyły się uroczystości obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Gościem honorowym wydarzenia był premier Mateusz Morawiecki. 

Rolnicy posiadający łąki na północnych i południowych obrzeżach Puszczy Białowieskiej mogą oddać je w dzierżawę w ramach projektu ochrony żubra.

W minioną środę w godzinach porannych doszło do pożaru chlewni w m. Poćwiardowo gm. Golub- Dobrzyń. Podczas pożaru zawalił się dach budynku. Zginęło ponad 3 tysiące świń, a straty szacowane na ponad 5 mln zł.

"Polska kiełbasa smakuje i jest wolna od ASF" - pod tym hasłem odbyła się konferencja prasowa w Ambasadzie RP w Berlinie.  To odpowiedź na nieprawdziwe informacje pojawiające się w Niemczech, na temat produktów mięsnych z polskiej wieprzowiny.

W Monitorze Polskim z 08.03.2018 r. opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 05.03.2018 r. w sprawie wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2018 r.

11. marca obchodzimy w Polsce Dzień Sołtysa. Jak wygląda życie włodarzy wsi? Czy są doceniani wśród swoich społeczności?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek, z którego mogą skorzystać rodziny wielodzietne. Przypominamy, że od 1 stycznia 2018 r. Karta dostępna jest także w wersji elektronicznej, co niewątpliwie stało sie dużym udogodnieniem. 

Fundacja Wspomagania Wsi oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju "NIDA" zapraszają przedstawicieli organizacji wiejskich oraz sołectw na XVII Spotkanie w Marózie, które odbędzie się w dniach 17–19 maja 2018 r. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Akademia Skutecznego Działania". 

Kilogram kapusty w skupie kosztuje... 10 groszy, a w sklepie - często ponad złotówkę. Niewiele lepiej jest z ziemniakami - przebicie sięga też prawie 1000 procent. Czy może zatem dziwić fakt, że zdesperowani rolnicy wychodzą na ulicę?

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, nawet 80% drobiu zawiera w sobie antybiotyki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgadza się jednak z tezą o powszechnym stosowaniu antybiotyków w hodowlach zwierząt w Polsce, a w konsekwencji z istnieniem zagrożenia dla zdrowia konsumenta, która została zawarta w raporcie NIK, dotyczącym m.in. nadzoru nad stosowaniem antybiotykoterapii w hodowli zwierzęcej.

Od 1 marca kwota emerytury podstawowej, od której ustalana jest wysokość rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych wynosi 912,86 zł.  Oznacza to, że najbliższe wypłaty świadczeń, czyli 10-ego i 20-ego marca, będą wyższe. Ci rolnicy, którzy renty lub emerytury otrzymują kwartalnie, na podwyżki poczekają do kwietnia. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Środowiska o podjęcie działań w celu zredukowania populacji wilka na terenie Bieszczadów oraz zmiany statusu wilka z gatunku objętego ochroną ścisłą i wymagającego ochrony czynnej, na gatunek objęty ochroną częściową. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podwyższenie kwoty zasiłku chorobowego dla rolników.

Polska jest jednym z unijnych liderów w uprawie borówki amerykańskiej. Rocznie produkuje się około 16 tysięcy ton tych owoców. Warto więc zadbać o wzmocnienie tej pozycji, rozwijanie upraw, pozyskiwanie nowych rynków zbytu i promocję spożycia borówki w kraju. 

"Rok 2017 był rekordowy pod względem zbiorów ziemniaka w Polsce i w innych krajach, co spowodowało spadek cen" - powiedział podczas konferencji  wiceminister Jacek Bogucki. 

Trwają intensywne prace nad wprowadzeniem specjalnej umowy dla pracowników sezonowych. Nowy rodzaj umowy zapewni dostęp do ochrony zdrowia i ubezpieczenia wypadkowego dla pomocnika, przy jednoczesnym minimum obciążeń administracyjno-fiskalnych dla rolnika.

Instytut Myśli Schumana wspólnie z Caritas Polska realizuje Wielkanoc bez Granic. Dzieło Wielkanoc bez Granic jest kontynuacją Wigilii bez Granic. Polega na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Dobre, osobiste relacje pomogą cudzoziemcom poznać naszą kulturę, tradycję i wiarę chrześcijańską. Celem tych działań jest pomoc w procesie stopniowego wrastania danej osoby w kulturę otaczającego ją społeczeństwa, czyli inkulturację. 

W związku z prowadzonym przez Komisję Europejską procesem ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej (Komisja oceni, czy miedź będzie autoryzowana na kolejne 4 do 7 lat), Zarząd KRIR przekazał Sekretarzowi Generalnemu Copa Cogeca opinię samorządu rolniczego w tej kwestii.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, w ramach promocji turystyki rowerowej organizuje siódmą już edycję ogólnopolskiego konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom".

Z nowego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego („Energia ze źródeł odnawialnych na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich – istnieje istotna potencjalna synergia, lecz w większości przypadków nie została ona wykorzystana”) wynika, że Unia Europejska powinna zrobić więcej, aby wykorzystać synergię pomiędzy swoją polityką w zakresie odnawialnych źródeł energii a rozwojem obszarów wiejskich.

7 marca br. został odwołany Zarząd Stadniny Koni Janów Podlaski Sp. z o.o. 

7 marca br. sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Erikiem Stewartem. 

Czy rzepak poradził sobie z siarczystymi mrozami? Aby nie trwać w niepewności, warto już teraz przeprowadzić test - już po tygodniu będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja. 

Trzy najczęściej stosowane środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół – potwierdza opublikowany 28 lutego 2018 roku przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) raport, będący przeglądem ponad 700 publikacji naukowych na ten temat. 

Jeszcze w marcu ruszą przetargi na dzierżawę państwowej ziemi. W poniedziałek zostało podpisane porozumienie w tej sprawie. Łatwiej niż dotychczas będzie uzyskać dzierżawę małym gospodarstwom rodzinnym, a także rolnikom, których gospodarstwa sąsiadują z oferowanymi gruntami. 

Zobacz, jakie zmiany przewiduje znowelizowane prawo łowieckie. 

Warto sprawdzić czy oziminy poradziły sobie z bardzo niekorzystną pogodą. Zobacz, jak samodzielnie wykonać test przezimowania zbóż. 

 

Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej  w 2018 r. produkcja mleka wzrośnie o około 1%, do 13,4 mld litrów, podczas gdy skup będzie większy o 3% i wyniesie 11,7 mld litrów. Oznacza to, że produkcja mleka będzie o ok. 21% większa od krajowego zużycia. 

Podczas 20-stopniowych mrozów połowa kraju była bez okrywy śnieżnej. Dziś wszyscy rolnicy zadają sobie pytanie: czy w centralnej i zachodniej Polsce, po tygodniu siarczystego zimna oziminy przetrwały? 

 

Na rynku krajowym w dniach 26.02-1.03.2018 r., w porównaniu z poprzednim notowaniem, wzrosły średnie ceny wszystkich monitorowanych rodzajów zbóż.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z Gminą Wrocław (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) zapraszają na IV Targi Edukacji Międzykulturowej, które odbędą się w dniach 7-8 marca 2018 r. w Oratorium Marianum we Wrocławiu (Uniwersytet Wrocławski, pl. Uniwersytecki 1), w godz. 10:00-15:00. Tegoroczne Targi odbędą się pod hasłem: „Empatia, otwartość, integracja. Co widać z drugiej strony?”

Posłowie wzywają UE i państwa członkowskie do zwiększenia inwestycji na ochrone pszczół, walkę z podrabianym miodem i wsparcie dla pszczelarzy (zakaz wszystkich szkodliwych pestycydów, wzmocnione kontrole przeciwko importowi podrabianego miodu, promocja walorów zdrowotnych miodu).

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się Ministerstwa Rolnictwa o uruchomienie kredytów preferencyjnych z oprocentowaniem 1%.

Małopolskie Spotkania Hodowców, to ważne wydarzenie dla hodowców bydła mlecznego. Zorganizowane zostało już po raz ósmy przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach. Współorganizatorami były: Instytut Zootechniki PIB w Balicach oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Przedstawicielstwo w Krakowie. 

W piątek w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogramu 2017.

Rolnicy od dawna postulują o zwiększenie stawek oraz limitów w paliwie rolniczym. Chodzi o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej (zużycie oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych). 

1 marca 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby w każdym Urzędzie Wojewódzkim w kraju był utworzony i funkcjonował Wydział/Departament Rolnictwa

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać innowacyjne technologie mogą ubiegać się o wsparcie nawet do trzech milionów złotych. Dotyczy to także firm, które rozwijają technologie w sektorze rolniczym. 

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, zadecydował, że wiosną rozpocznie się budowa płotu wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, by w ten sposób zatrzymać po wschodniej stronie dziki zarażone ASF. Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego apelują do ministra, aby rozważył, czy na budowę płotu nie jest za późno. 

Kilka dni temu weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa, które nakłada na rolników z całej Polski nowe obowiazki w związku z chowem trzody chlewnej. Obowiązkowa bioasekuracja ma jeden cel - zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Służby weterynaryjne informują obecnie hodowców o zaostrzonych zasadach bioasekuracji. Pierwsze kontrole gospodarstw ruszą natomiast za miesiąc. 

Dziki są obwiniane o przenoszenie wirusa ASF, który dotarł już na zachodni brzeg Wisły. Rolnicy domagają się, by został zorganizowany sanitarny odstrzał wszystkich dzików w Polsce. Jednak do Głównego lekarza Weterynarii wpłynęła petycja o to, by takiego odstrzału zaniechać.  

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakazuje używania nazewnictwa zarezerwowanego dla produktów mlecznych w nazwach produktów pochodzenia roslinnego. Zdaniem Komisji Europejskiej, tylko produkty mleczne mają prawo do określania ich tym mianem.

1 marca 2018 r. w Wilnie odbyło się spotkanie przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Państwowym Zarządem Funduszu Ubezpieczenia Społecznego SODRA.

Rolnicy z okolic Parczewa na Lubelszczyźnie zorganizowali protest. Postulowali swoje niezadowolenie, w związku z kolejnymi ogniskami choroby ASF na terenie Lubelszczyzny. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w terminie do końca lutego 2018 r. przekazała deklaracje podatkowe PIT wszystkim emerytom i rencistom.

Copa i Cogeca apelują do Unii Europejskiej  o utrzymanie specyficznego wsparcia dla rozwoju organizacji producentów takich jak spółdzielnie w branży owocowo-warzywnej.

W tym roku przewidywany jest dalszy wzrost eksportu drobiu z Polski. To efekt utrzymania konkurencyjności cenowej na rynku unijnym oraz odbudowy relacji handlowych na rynkach krajów trzecich.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 marca 2018 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2018 r. podlegają podwyższeniu.

Producent rolny, który jest dużym przedsiębiorstwem i chciałby zawrzeć umowę ubezpieczenia z dopłatami do stawek w zakresie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich powinien wypełnić i przedłożyć Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek wraz z formularzem scenariusza alternatywnego.

BIOSTRATEG to pieniądze na rozwiązywanie konkretnych problemów gospodarczych. Jest to strategiczny program badań i prac rozwojowych, który został uruchomiony w 2013 roku. 

W dniu 25 stycznia 2018 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął i rekomendował Radzie Ministrów do dalszych prac projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. 

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, która zajmować będzie się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego. Jej przewodniczacym został prof. Jerzy Szymona z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Parlament Europejski przygotował projekt rezolucji w sprawie projektu decyzji wykonawczej Komisji, dotyczącej odnowienia zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę 59122 (DAS-59122-7).

Podczas 52. edycji targów Supermarket Trade Show w Tokio, KOWR zorganizował polskie stoisko narodowe pod hasłem Poland tastes good. Wszystko w ramach realizacji działań wspierających rozwój wymiany handlowej z zagranicą oraz promujących polskie artykuły rolno-spożywcze.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Wydawnictwem Rolniczym organizuje konkurs ,,Innowacyjny Rolnik’’.

Akademia Wójta2018-02-27 Akademia Wójta

Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Mazowieckim Stowarzyszeniem Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego organizuje w dniach 21-23 marca lub 11-13 kwietnia w Hotelu Mościcki w Spale, ostatnie w tej kadencji spotkanie Akademii Wójta. 

2 marca o godzinie 17.00 w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że ukraińska grupa kapitałowa Avangardco otrzymała zgodę od  instytucji unijnych na przywóz do wspólnoty jaj kurzych w skorupkach klasy A, czyli przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez europejskich konsumentów. 

"W skali kraju ubiegły rok był dobry dla polskiego rolnictwa" - tak podsumował wyniki produkcyjne naszego rolnictwa sekretarz stanu Jacek Bogucki.

KRIR informuje, że Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdza obecnie poprawność kontroli żywności ekologicznej w UE.

Przeciętny Polak spożywa w ciągu roku... dwa kilogramy chemikaliów zawartych w dodatkach do jedzenia. 

Przypominamy, czym jest Integrowana Produkcja Roślin oraz, kiedy należy dokonać zgłoszeń.

Z jednej pomoc na wyrównanie dochodów, z drugiej pomoc na zaprzestanie produkcji świń. Trwa wypłata odszkodowań. Zobacz podsumowanie. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o o zmianę przepisów, tak aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. Mamy już odpowiedź ministerstwa!

Na nadchodzące dni i noce meteorolodzy zapowiadają mroźną pogodę, jakiej jeszcze tej zimy nie było. Przewiduje się, że w wielu miejscach temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Gdzie oziminy są bezpieczne?

Od tygodnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie zakupu maszyn rolniczych. Poprzedni nabór, sprzed dwóch lat, cieszył się rekordowym zainteresowaniem rolników. Prawdopodobnie i tym razem będzie podobnie.

Komisja zaproponowała nowe zasady dotyczące możliwości ustalania przez państwa członkowskie stawek podatku od wartości dodanej (VAT). 

Do końca tego roku Komisja Europejska przedstawi tzw. plan białkowy. Chodzi o stopniową eliminację soi GMO z żywności. Polski resort rolnictwa przygotował ustawę, która już niebawem ma trafić do Sejmu. Ma ona na celu ułatwienie krajowej produkcji białka, zmniejszając tym samym potrzebę importu soi GMO z USA czy Brazylii. 

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wpisuje do krajowego rejestru odmian aż 23 nowe odmiany kukurydzy. Wśród nowości przeważają odmiany wczesne i średniowczesne z przeznaczeniem na ziarno.

W Hali Targów Lublin od 15 do 18 lutego 2018 r. odbyła się szósta edycja międzynarodowej imprezy jeździeckiej Cavaliada Tour. Na całość imprezy składały się zmagania ok. 140 jeźdźców w czterech dyscyplinach jeździeckich z 14 państw. Zawodom towarzyszyły targi sprzętu jeździeckiego, na których swoją ofertę przedstawiło ponad 70 wystawców.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wpisał do krajowego rejestru kolejne siedemnaście odmian rzepaków ozimych i 3 jare. Warto je poznać.

Wojewoda Mazowiecki uchylił rozporządzenie Nr 1 z dnia 12 stycznia 2018 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu siedleckiego i sokołowskiego.

Międzynarodowa konferencja „Wyzwania dla doradztwa rolniczego po 2020 roku” odbywa się w Warszawie w dniach 21-22 lutego. Jest ona okazją do spotkania i rozmów przedstawicieli tych służb z wielu krajów Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1543). Głównym jej celem jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Intencją zmian jest również przeciwdziałanie występującym obecnie nadużyciom, sprawniejsze zarządzanie migracjami zarobkowymi i poprawa standardów zatrudniania cudzoziemców.

16 lutego 2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie siedziby Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, która mieści się przy ul. Karłowicza 4 w Lublinie. Oddział obsługuje beneficjentów KOWR z terenu województwa lubelskiego. 

Case IH oraz The Climate Corporation, spółka zależna Monsanto Company, ogłosiły nowy projekt współpracy, poszerzający i rozwijający dostępne możliwości wymiany danych, mający na celu dostarczenie rozwiązań wspierających rolników w wizualizacji danych agronomicznych oraz podejmowaniu decyzji. Case IH zapewni swoim Klientom dwukierunkową łączność za pośrednictwem platformy rolnictwa precyzyjnego AFS Connect™, The Climate Corporation udostępni zaś swoją flagową cyfrową platformę dla rolnictwa – Climate FieldView™. 

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zaprasza do udziału w „Dniach Otwartych Funduszy Europejskich”. 

Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności była głównym tematem wczorajszych obrad Rady Ministrów Rolnictwa UE (AGRIFISH). Ministrowie dyskutowali nad treścią komunikatu Komisji Europejskiej, dotyczącym Wspólnej Polityki Rolnej po 2010 r.  

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się dziś z sekretarzem generalnym w Ministerstwie Gospodarki Plantacyjnej i Surowców Malezji Datuk K.  Yogeesvaran. 

Pozostało jeszcze kilka zaledwie dni na przesłanie projektu, który weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i Samorządów FLORIANY 2018. Zgłoszenie należy przesłać do północy 28 lutego 2018 roku.(decyduje data stempla pocztowego)

Minister Krzysztof Jurgiel, spotkał się z przedstawicielami organizacji rolników, samorządu rolniczego i związków zawodowych rolników indywidualnych – członków Copa-Cogeca. W spotkaniu uczestniczył również podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

Minister Jurgiel podał ile kosztować będzie płot, który ma przeszkodzić w rozprzestrzenianiu choroby ASF. 

PROW dla gmin2018-02-20 PROW dla gmin

Sprawdź, beneficjentem jakich działań, w ramach PROW, może zostać Twoja gmina.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych we współpracy z Uniwersytetem TAMU w Teksasie, jak co roku, organizuje wymianę młodych rolników Polska – Teksas. Program skierowany jest do osób, które wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, przydatnych w dalszej pracy w gospodarstwie. Program realizowany jest w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Co roku, w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich gospodarstw.

Jednym z ważniejszych wyzwań 2018 roku dla Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi  jest przeprowadzenie kampanii elektronicznego składania wniosków obszarowych (tj. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach PROW). 

"Klasa” to program stypendialny Fundacji BGŻ BNP Paribas dla uzdolnionych absolwentów gimnazjów z małych miejscowości w całej Polsce . Zapewnia on im  naukę w renomowanych liceach ogólnokształcących w 5 miastach akademickich - Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Szczecinie.

19 lutego rozpoczyna się w Skaryszewie (województwo mazowieckie, powiat radomski) tradycyjny jarmark konny. Dla zwiedzających organizator - samorząd Skaryszewa przygotował liczne atrakcje m.in. pokaz koni, czy występy artystyczne lokalnych zespołów. Dodatkowo na terenie targów możliwe będzie zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do opieki nad koniem. 

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się dziś z sekretarzem generalnym w Ministerstwie Gospodarki Plantacyjnej i Surowców Malezji Datuk K. Yogeesvaran.

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie prowadziła w 2018 roku większość swoich działań prewencyjnych.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wspólnie z ośrodkami doradztwa rolniczego w całym kraju organizuje szkolenia, które mają pomóc zainteresowanym rolnikom zmienić profil gospodarstw w związku z rozprzestrzeniającym się ASF.

W Norymberdze odbyły się Międzynarodowe Targi BioFach 2018 i VIVANESS. Jest to największa na świecie impreza wystawiennicza produktów ekologicznych. Polska również miała tam swoje stoisko!

Premiera filmu dokumentalnego „PGR Obrazy” odbyła się 14 lutego 2018 r. w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Film w reżyserii Joanny Warechy opowiada o ludziach żyjących w PGR-ach, w czasie zmian ustrojowych na przełomie lat 80-tych i 90-tych, na terenie Warmii i Mazur. Partnerem pokazu był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

28 lutego br. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie nowych, bardziej restrykcyjnych zasad bioasekuracji, które będą obowiazywały na terenie całego kraju. Przedstawiamy najważniejsze z nich!

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wpisał do krajowego rejestru piętnaście nowych odmian roślin pastewnych, w tym jedenastu odmian roślin bobowatych grubonasiennych, trzech odmian roślin bobowatych drobnonasiennych i jednej odmiany rzodkwi oleistej. 

Głównymi tematami rozmów podczas spotkania ministra Krzysztofa Jurgiela z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea były: przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach rolnych oraz obrót nieruchomościami rolnymi. 

Na przełomie lutego i marca Ministerstwo Rolnictwa zaprezentuje zmiany w Ustawie o Kształtowaniu Ustroju Rolnego. Będzie to pierwsza kompleksowa nowelizacja ustawy, którą uchwalono 2 lata temu.

Największy w Polsce i drugi w Europie producent nawozów wzmacnia swoją pozycję na rynku.

W 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wydzierżawił 52,5 tys. ha gruntów na podstawie ponad 5,9 tys. zawartych umów.

Waloryzacja rent i emerytur wyniesie 2,98 proc. i jest najwyższa od pięciu lat. Od marca 2018 roku najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura o około 67,28 zł. 

Jak informuje Ministrerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiony został program pomocy krajowej dla producentów świń działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem  afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Rusza kolejna edycja konkursu organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Telewizji Polskiej - Wójt Roku 2017. Do 2 marca przyjmowane są zgłoszenia kandydatów. 

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnej analizy wpływu zmian czasu na nasze zdrowie. Czy zmiana czasu nadal będzie obowiązywać?

To była zuchwała kradzież, bo worki... znikały powoli. Jak oceniają policjanci z Choszczna (woj. zachodniopomorskie), w okresie od listopada ubiegłego roku do pierwszych dni lutego z magazynu zbożowego na terenie Gminy Recz wynoszono worki z pszenicą. Łącznie sprawca ukradł 60 worków z pszenicą, którą wyceniono na 2400 złotych. 

W  2018 r. wzmacniane będą procesy i mechanizmy transferu wiedzy i innowacji z nauki do praktyki rolniczej, w szczególności w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich – zapowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku promują zdrową żywność i zdrowy styl życia - robią kiszonki i zachęcają młodzież do ich jedzenia – podaje Dziennik Bałtycki. Uczniowie kiszą nie tylko tradycyjnie kapustę i ogórki, ale także bardzo egzotyczne warzywa i owoce. Ten pomysł bardzo nam się podoba!

Najnowsza innowacja firmy KUHN: "Smart Plowing" polega na automatycznym i indywidualnym podnoszeniu każdego korpusu pługa, dzięki specjalnemu systemowi cięgien całkowicie wbudowanych w ramę. 

Budżet Programu rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wynosi 13,6 mld euro. Według stanu na 28.01.2018 w ramach Programu łącznie złożono ponad 2,6 mln wniosków o przyznanie pomocy, zatwierdzono do realizacji ponad 2,2 mln operacji na kwotę 21,15  mld zł (36,96% limitu środków), natomiast zrealizowano płatności w wysokości 9,5 mld zł dla 891 839 beneficjentów (16,28% limitu środków).  Jednym z ważniejszych instrumentów PROW 2014-2020 jest działanie ,,Modernizacja gospodarstw rolnych’'.

Od 1 do 28 lutego rolnicy, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej mogą złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego.

Krajowe pogłowie bydła ogółem w czerwcu 2017 r. liczyło 6 143 tys. sztuk czyli o 3,4% więcej niż przed rokiem oraz o 3,1% więcej niż dwa lata wcześniej.

Postępująca urbanizacja wpływa negatywnie na układ przestrzenny terenów rolnych. W szczególności budowa autostrad i dróg ekspresowych, należących do inwestycji o charakterze liniowym, które zajmują znaczne obszary gruntów, powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły w 2017 roku łącznie 2,564 mln ton nasion rzepaku, co jest drugim wynikiem w historii organizacji. W porównaniu do 2016 roku przerób nasion rzepaku w zakładach skupionych w PSPO wzrósł w 2017 roku o 106 tys. ton.

W dniach 10-11 lutego 2018r. odbyła się czwarta edycja halowej wystawy MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA . Wydarzenie po raz kolejny okazało się sukcesem, a Agroshow Ostróda na stałe wpisało się do kalendarza profesjonalnych imprez branżowych.

 

Zgodnie z obietnicą, 12 lutego br., ARiMR uruchomiła wersję demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus. Od 15 marca za jej pośrednictwem rolnicy będą składać wnioski o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. Czy już testujecie aplikację?

Magazynowanie oleju napędowego przez rolników musi odbywać się zgodnie z przepisami. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

W ubiegły czwartek, w ministerstwie odbyła się konferencja dyrektorów szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyrektora Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Mamy odpowiedź resortu rolnictwa na pismo KRIR, dotyczące zmiany przepisów prawnych w zakresie nadzoru nad utrzymywaniem urządzeń melioracyjnych.

W ubiegłą środę - 7 lutego - w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie, została zorganizowana konferencja z udziałem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Najważniejszym tematem były metody zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810.

W ubiegły czwartek Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie negocjacji dot. wspólnej polityki rolnej UE po 2020 r.

Ograniczenie handlu w niedzielę nie będzie obejmowało rolników sprzedających owoce i warzywa na giełdach rolno-spożywczych. 

Rolnicy mają możliwość ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych. Ich zaletą jest to, że część należnego bankom oprocentowania spłaca ARiMR.

W Ministerstwie Rolnictwa powołano Grupę Tematyczną ds. innowacji, aby szybko i skutecznie wdrażać osiągnięcia nauki.

 

Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne na temat realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Zobacz, co zrobić, aby wziąć w nich udział!

Antybiotyki czasem ratują życie ludzi i zwierząt, ale często mogą także szkodzić. Warto, by wiedzieli o tym wszyscy hodowcy. Antybiotyki dla zwierząt są produktami leczniczymi i mogą być stosowane tylko z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii.

Wyjaśniamy, jak ubiegający się o pomoc na "Modernizację ..." muszą udokumentować uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie do emerytów i rencistow deklaracji podatkowych PIT za 2017 r. 

Świński dołek2018-02-09 Świński dołek

Spada pogłowie świń w Polsce, a gdy w całym kraju trzeba będzie wprowadzić bioasekurację trzody będzie jeszcze mniej.

6 lutego br. w Suchej Beskidzkiej odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Placówki Terenowej KRUS. W uroczystości uczestniczył Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński.

Sejm przyjął dziś nowelizację ustawy o GMO, czyli żywności genetycznie modyfikowanej i mikroorganizmach. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Rok temu grupa posłów Kukiz'15 złożyła w Sejmie projekt ustawy o wykorzystaniu roślin wysokobiałkowych w paszach. Po roku, bo w końcu stycznia 2018, projekt skierowano do komisji rolnictwa. 

W tym tygodniu minister rolnictwa podpisze rozporządzenie w sprawie obowiązkowej bioasekuracji u wszystkich hodowców świń. Nowe prawo zacznie więc obowiązywać najpóźniej w drugiej połowie lutego. 

Rząd planuje wspracie dla hodowców koni, prowadzących prywatne stadniny. 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju w 2018 roku będą kontynuowane prace związane z projektem ustawy o spółdzielniach rolników (obecnie projekt znajduje się na etapie prac parlamentarnych), której głównym celem jest kompleksowe uregulowanie rozwiązań prawnych odnośnie do zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni w obszarze rolnictwa. 

Od 10 lutego 2018 r. uruchomiony został program pomocy krajowej dla producentów świń, prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem  afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. 

W  2017 roku zarejestrowano w Polsce 10712 nowych ciągników  czyli  o 22% więcej niż przed rokiem.  Najwięcej  traktorów sprzedała firma New Holland. 

Prognozy pogody na najbliższy tydzień nie są optymistyczne. W najbliższych dniach zapowiadane są bowiem temeperatury ujemne, które nocami mogą sięgnąć nawet kilkunastu stopni poniżej zera. Tymczasem nie wszędzie jest pokrywa śnieżna.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości zmiany przepisów, tak, aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej.

Zróżnicowanie  stawek płatności bezpośrednich dla rolników pomiędzy państwami członkowskimi Unii jest obecnie bardzo duże. W okresie 2014-2020, czyli aktualnego wieloletniego budżetu Unii, stawki płatności liczone jako średnia dla całego okresu kształtują się od 150 euro/ha w przypadku Chorwacji czy 159 euro/ha w przypadku Łotwy, do 672 euro/ha na Malcie oraz 418 euro/ha w Holandii. 

Zakończono konsultacje w sprawie nowego prawa łowieckiego. Głosowanie w piątek. Co się zmieni?

Copa jest organizatorem piątej już edycji konkursu - Europejskiej Nagrody za Innowacje dla Rolniczek. Jego celem jest  uwidocznienie roli rolniczek w środowisku wiejskim oraz upowszechnianie innowacji w rolnictwie.

Minister Krzysztof Jurgiel był Gościem Wiadomości TVP we wtorek 5 lutego. Zobacz, co minister mówil o e-wnioskach. 

Case IH zdobyła dwa wyróżnienia "Złoty Liść" (Gold Leaf) na targach Fieragricola 2018 (Werona 31 stycznia-3 luty) za swój nowy układ automatyzacji skrętu na uwrociu AFS AccuTurn oraz nowy ciągnik Maxxum Multicontroller z przekładnią Semi-Powershift ActiveDrive 8. Marka została nagrodzona także dwiema statuetkami "Srebrny Liść" (Silver Leaf) za innowacje: nowy przegubowy ciągnik wysokiej mocy Quadtrac CVX oraz adaptacyjny układ kierowniczy. 

Jak bardzo można przeładować cięzarówkę sianem przekonali się niemieccy policjanci z Hesji. Nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyli na drodze B49 ciężarówkę z przyczepą. 


 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej zorganizował konferencję poświęconą sytuacji hodowców w Polsce. Gdy wirus ASF coraz bardziej się rozprzestrzenia, hodowcy i cały przemysł przetwórczy muszą nauczyć się prowadzić swoje stada ,,od pola do stołu'' z zachowaniem pełnej bioasekuracji.  

Od zakończenia żniw w 2017 r. ceny zbóż podstawowych na giełdach krajowych powoli rosły. W grudniu 2017 r. skup zbóż podstawowych uległ dalszemu sezonowemu zmniejszeniu, co wywierało presję na wzrost cen.

Główny inspektor Andrzej Chodkowski przestawił na spotkaniu z wojewódzkimi inspektorami ochrony roślin i nasiennictwa kierunki działania Inspekcji w 2018.

Uroczysta finałowa gala XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku odbyła się 2 lutego w Warszawie.

Sprawdź, kto i kiedy może ubiegać się o dofinansowanie na przetwórstwo i marketing produktów rolnych. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A., nad którą nadzór właścicielski sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po raz pierwszy została wyróżniona Certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchomił aplikację, która ma pomóc w znalezieniu i zakupie tradycyjnej, polskiej żywności. Mogą z niej korzystać turyści, ale także wszyscy miłośnicy regionalnych smaków. Projekt ten stanowi duże wsparcie dla krajowych producentów.

Copa Cogeca (europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) sprzeciwiła się decyzji UE o podwyższeniu oferty dotyczącej wołowiny do 99 000 ton w negocjacjach z blokiem handlowym Ameryki Łacińskiej Mercosur.

Utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla OZE i produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej – to jedne z głównych projektów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie innowacyjności w rolnictwie.

Agencja Restrukturyzacji szacuje, że nawet kilka tysięcy rolników może w tym roku być zwolnionych ze składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jeśli w ich gospodarstwach nic się nie zmieniło w stosunku do ubiegłego roku, mogą złożyć oświadczenia. Reszta rolników jest zobowiązana do wypełnienia eWniosków. 

Sejmowe komisje środowiska i rolnictwa zajmą się prawem łowieckim i zmianami ustawy. Nowe prawo łowieckie ma zmienić zasady polowań w sąsiedztwie zabudowań i zreformować związek łowiecki, większe prawa otrzymają też właściciele gruntów, na których będą prowadzone polowania.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że w tym roku do Brukseli zostanie złożony wniosek o wsparcie dla hodowców świń w związku ze spadkiem ich cen. Pismo w tej sprawie trafi do Komisji Europejskiej po dokładnym oszacowaniu strat. Należy dodać, że rekompensaty mają być wypłacane jako wyrównanie poniesionych strat, a nie jako doraźna pomoc w trakcie ich ponoszenia.

Od dnia 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji złożenia po terminie: oświadczenia o rodzaju, rozmiarze prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych i kwocie przewidywanego dochodu oraz informacji dotyczących zmian, mających wpływ na wymiar składek, np. zmniejszenia/zwiększenia powierzchni gospodarstwa rolne.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.

Jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Smołdzino w powiecie słupskim (województwo pomorskie) jest znajdujący się na jej terenie Słowiński Park Narodowy. Zwiedzanie go to świetny pomysł na weekend. 

Rusza projekt "Odpoczywaj na wsi", który zainaugurowała wczorajsza konferencja podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Zaprezentowano podczas niej nie tylko plany, ale także efekty projektu w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017. Konferencji towarzyszyła Giełda Dobrych Praktyk, przedstawiająca najciekawsze oferty turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Termin zakazu stosowania pasz GMO w karmieniu zwierząt został przesunięty. W projektowanej ustawie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

30. stycznia w ministerstwie odbyła się uroczystość podpisania przez ministra Krzysztofa Jurgiela porozumienia w sprawie przejęcia przez MRiRW szkoły rolniczej w Brzostku.

W ramach prac przygotowawczych Komisji Europejskiej do ustanowienia nowych wieloletnich ram finansowych (MFF), służby Komisji opublikowały ostatnio szereg konsultacji publicznych.

Wymarzonym miejscem dla miłośników turystyki rowerowej jest gmina Smołdzino w województwie pomorskim. Rower tutaj należy do pojazdów uprzywilejowanych. Można nim dotrzeć w każdy zakątek tego urokliwego miejsca w powiecie słupskim, gdzie na łonie przyrody odpoczniesz od miejskiego zgiełku i hałasu. 

Z inicjatywy federalnego ministra rolnictwa, Christiana Schmidta, ma się odbyć w lutym w Berlinie szczyt kryzysowy poświęcony rosnącemu zagrożeniu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni ministrowie rolnictwa krajów związkowych oraz przedstawiciele Federalnego Związku Zawodowego Rolników (DBV) oraz Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV).

Od 15 marca 2018 r. rolnicy będą składać wnioski do ARiMR w formie elektronicznej. Nie da sie ukryć, że dla wielu osób to prawdziwa technologiczna rewolucja. Już 12. lutego udostępniona zostanie wersja demonstarcyjna aplikacji Ewniosek Plus.

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie odniosła się do działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie działań związanych z ASF. Resort w odpowiedzi wydał komentarz do komunikatu NIK. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

W 2018 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone będą prace umożliwiające wprowadzenie rozwiązań umożliwiających udzielenie pomocy zadłużonym gospodarstwom rolnym. 

Afrykański pomór świń właśnie przekroczył... Wisłę. Jest to powód do zmartwień dla hodowców trzody w całym kraju. Jednak ponieważ Wielkopolska jest jednym z największych regionów hodowlanych, właśnie tu ASF rolnicy obawiają się szczególnie.

Jak sprawdzić, czy w jedzeniu, które szykujemy nie ma szkodliwych bakterii? Dziś wymaga to profesjonalnych odczynników, aparatury i... czasu. Być może już niedługo każdy z nas będzie mógł to sprawdzić za pomocą własnego smartfona?

Produkcja drobiu w Polsce wykazuje stały trend wzrostowy. Rozwój drobiarstwa wynika przede wszystkim z możliwości lokowania krajowej produkcji na rynkach zagranicznych oraz z rosnącej konsumpcji wewnętrznej. 

Rusza wsparcie na korzystanie z usług doradczych. Ich katalog jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje m.in. porady ekonomiczne, produkcyjne, związane z ochroną środowiska czy z działalnością pozarolniczą. 

 

Co roku, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w drodze rozporządzenia określa nowe maksymalne sumy ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

ASF zabiera dochody hodowcom trzody. W związku z występującą w Polsce chorobą, niektóre kraje zakazują importu mięsa wieprzowego z Polski.

KRIR 19 grudnia 2017 r. złożyła wniosek do Ministerstwa Środowiska w sprawie umożliwienia korzystania ze zmodernizowanych dróg leśnych rolnikom i mieszkańcom wsi. Mamy już odpowiedź!

Na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2018 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi zawartej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

Za hodowcami bydła dobry rok. Rynek wołowiny od lat jest bardzo stabilny, dlatego wielu rolników decyduje się na hodowlę bydła mięsnego.

 

Dużo deszczu, mało śniegu i ryzyko przejścia mrozu – tak wygląda ten sezon dla ozimin. Nie da się jeszcze ocenić ostatecznie stanu plantacji ozimin, ale wielu rolników jest zaniepokojonych. Wszystko bedzie jasne, kiedy ruszy wegetacja.  

 

Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Środowiska - Pana Henryka Kowalczyka z postulatem o podjęcie działań mających na celu uregulowanie kwestii związanej ze szkodami wyrządzanymi w uprawach rolnych przez takie gatunki zwierząt jak: muflon, kormoran, żuraw, łabędź, gęś i czapla.

Powstała specjalna aplikacja na telefony komórkowe, dzieki której rolnicy z Warmii i Mazur (jako pierwsi w kraju) mogą kontaktować się z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. 

Jaka sytuacja na rynku buraka cukrowego po zakończonej właśnie kampanii cukrowniczej?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył 25 stycznia br. w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbywało się w Budapeszcie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

Ceny jabłek cały czas rosną. Za kilogram szarej renety zapłacimy już ponad 7 złotych. Czy będzie jeszcze drożej?

Nadmierne opady deszczu spowodowały, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezes ARiMR o wydłużenie terminu wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Rolnicy wnioskują o wydłużenie tego terminu do końca 2018r., bez redukcji przysługujących im dopłat. KRiR proponuje uznanie sytuacji z opadami za "siłę wyższą".

Posłowie komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję w sprawie ochrony populacji pszczół i rynku miodu. Zwiększenie wsparcia dla pszczelarzy i efektywne przeciwdziałanie zagrożeniom dla populcji pszczół to najważniejszy cel.

Minister rolnictwa - Krzysztof Jurgiel spotkał się z Ambasadorami oraz przedstawicielami krajów, z którymi łączą nas relacje handlowe. W ciągu ostatnich 15 lat eksport żywności wzrósł ponad 6-krotnie. Dzięki temu Polska znalazła się w czołówce unijnych producentów i partnerów do handlu.

Na ostatnim posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. ASF szczegółowo omówiono wszystkie zagadanienia związane z bioasekuracją. 

Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na wiosnę ruszą przetargi ofertowe na dzierżawę gruntów państwowych.

Rok 2017 upłynął pod znakiem rekordowych cen masła. Branża mleczarska podsumowuje więc go bardzo dobrze. A jakie są prognozy na rok 2018?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o nowych zasadach, dotyczących sposobu składania wniosku o przyznanie płatności w 2018 r.

Firma Nutriad, produkująca dodatki paszowe, przeprowadziła w Polsce badania zebranego ziarna kukurydzy. Okazuje się, że zebrane w 2017 roku ziarno jest bardzo zanieczyszczone mykotoksynami.

Departament Płatności Bezpośrednich ARiMR zaprasza przedstawicieli prywatnych firm doradczych na spotkanie szkoleniowe, podczas którego zostanie przedstawiona prezentacja dotycząca składania wniosków o przyznanie płatności za rok 2018 z wykorzystaniem aplikacji eWniosekPlus. 

Resort rolnictwa informuje, że aktualnie prowadzone są prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „Premie dla młodych rolników”. Zmianie ma ulec również definicja "młodego rolnika".

Jednym z istotniejszych trendów na polskiej wsi jest obecnie rosnąca liczba pozarolniczych podmiotów gospodarczych. Gospodarstwa rolne zmieniają swój charakter poprzez wprowadzanie nowych form działalności ekonomicznych, głównie z zakresu usług i handlu. W ich dochodach wzrasta znaczenie działalności pozarolniczej.

Prof. dr hab. Jacek Hilszczański, członek Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów, znawca problemów ochrony lasów przed szkodnikami otrzyma nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017. 

Dziś w Ministerstwie Rolnictwa odbyła się konfernecja pt. „Rdzenne potencjały kluczem do rozwoju”. Dotyczyła aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa.  

Jednym z priorytetów jakie stawia przed sobą Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi w 2018 roku jest   utworzenie konsorcjum pn. GRUPA POLSKIE NASIONA.

Zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, w okresie 12 lat od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc do końca 2016r. cudzoziemiec, ktory chciał nabyć polską ziemię musiał uzyskać na to zgodę. 

 

Trwają targi „Zielony Tydzień” w Berlinie. Podczas swojej wizyty minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w tradycyjnie już odbywającej się podczas Międzynarodowych Targów „Zielony Tydzień” Konferencji Ministrów Rolnictwa.  

W styczniu zaobserwowaliśmy spadek cen tuczników, który jest spowodowany przecenami na niemieckim rynku oraz słabym handlem w kraju. Kiedy sytuacja ulegnie poprawie?

W Poznaniu odbyła się siódma edycja Targów POLAGRA-PREMIERY. Targi dedykowane są przede wszystkim rolnikom, właścicielom gospodarstw rolnych oraz przedstawicielom handlu. W halach wystawienniczych prezentowano głównie maszyny i urządzenia rolnicze. 

Od 19 do 28 stycznia w Niemczech odbywają się międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa – „Grüne Woche”. To już 83 edycja wydarzenia, której gościem jest również Polska. 

 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustalono wysokość współczynnika przydziału dla grupy produktów jabłka i gruszki.

Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania propozycji programów, dotyczących promowania europejskich produktów rolnych, zarówno w UE, jak i na całym świecie. 

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, w ramach Nordycko-Bałtyckiej współpracy zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze praktyki Nordic-Baltic Rural and Maritime Award 2018 w zakresie inicjatyw, projektów lub inwestycji na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i obszarów przybrzeżnych. 

Od 19 lutego do 20 marca 2018 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze "d", związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu.

Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do udziału w misji gospodarczej wysokiego szczebla w Chinach, która odbędzie się w dniach 14 - 19 maja 2018 r. 

W tym roku jabłka są dwa razy droższe niż przed rokiem. Za niektóre krajowe odmiany w styczniu płacimy nawet około 5 złotych za kilogram, czyli tyle, ile kosztują importowane mandarynki. 

Jak informuje Agenacja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewidziana została pomoc dla producentów i hodowców karpia w ramach działania 2.5 "Akwakultura świadcząca usługi środowiskowe".

Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy określają też nowe regulacje dotyczące dostaw paliwa. Budzi to duże obawy u rolników, jednak zupełnie niepotrzebnie. 

Polska policja, jak co roku, prowadzi akcję "bezpieczne ferie". Wzmożone kontrole autokarów i samochodów osobowych, więcej patroli na drogach i więcej policjantów na drogach dla poprawy bezpieczeństwa podróżnych - to główne założenia akcji.  

Specustawa o ASF weszła w życie. Co się zmieni? 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska o wprowadzenie do nowelizowanej w Sejmie RP ustawy Prawo łowieckie nowego przepisu.

Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministerstwa Środowiska o pomoc w usuwaniu skutków nawałnic w lasach (w zagospodarowaniu korzeni, pochodzących z wykrotów).

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie informacji, czy w resorcie prowadzone są prace dotyczące zmiany ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego oraz czy planowane są podwyżki płac pracowników ośrodków doradztwa rolniczego.

12 stycznia odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych szkoleń dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, dotyczące naboru wniosków w ramach konkursu nr 2/2018 na operacje, które będą realizowane w 2018 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2018–2019.

Popyt na miód zimą, jak zwykle, jest duży. Niestety do skupów trafiają niewielkie ilości tego produktu. Czy producenci będa zmuszeni do eksportu surowca?

Od 19 stycznia 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy, które umożliwiają producentom rolnym skorzystanie z kolejnego unijnego mechanizmu wsparcia rynku owoców, w związku z kontynuacją wprowadzonego przez władze Federacji Rosyjskiej zakazu przywozu określonych produktów rolnych z państw Unii Europejskiej.

Komisja Europejska podejmie decyzję, co z zapasami odtłuszczonego mleka w proszku. 

Projekt skierowany jest do rolników, ktorzy zajmują się produkcją zwierzecą. Bo to właśnie odpady pozwierzęce to doskonałe źródło energii.

15 stycznia w Legnicy odbyła się uroczystość oddania do użytku wyremontowanej siedziby placówki terenowej KRUS. W uroczystości uczestniczył Prezes Kasy Adam Wojciech Sekściński.

Czeska inspekcja znalazła w pochodzących z Polski jabłkach chlorpyrifos. Pestycyd jest zabroniony w krajach Unii Europejskiej.  

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą mogli korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF). 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. uruchamia dla producentów owoców kolejny mechanizm WPR "Dalsze wsparcie kryzysowe producentów owoców". Wnioski można składać od 19 stycznia 2018 r. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że - jako płatnik emerytur i rent - zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.), zwanej dalej ustawą, zobowiązana jest do pobierania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego o wprowadzenie na terenie całego kraju odstrzału redukcyjnego bobra europejskiego.

Obecnie polskie prawo zabrania produkcji cydru, innego niż o zmaku jabłkowym. Resort rolnictwa prowadzi prace nad zmianą przepisów, aby polscy rolnicy mogli produkować cydr z gruszek lub innych owoców. 

7 sierpnia 2014 r. rząd Federacji Rosyjskiej wprowadził zakaz przywozu niektórych produktów rolnych, pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2017 r. rosyjski rząd przedłużył zakaz do końca 2018 r. Unia Europejska reaguje! 

W obowiązujących przepisach dotyczących szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy i wypłat w ramach "Premii dla młodych rolników" PROW 2014-2020 określono warunki ubiegania się o premię. 

Według  danych producentów cukru, przesłanych do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, krajowa produkcja cukru z buraków w roku gospodarczym 2016/2017 (wraz z cukrem przeniesionym miedzy latami gospodarczymi) była o 8% większa niż w roku 2015/2016 i wyniosła 1 785,1 tys. ton.

Uwaga oszuści!2018-01-16 Uwaga oszuści!

Jak ustaliła podlaska policja, właściciele jednej z ubojni na terenie powiatu Bielskiego, nocą zabijali chore zwierzęta, by później sprzedać ich mięso do zakładów przetwórstwa, jako pełnowartościowe.

Mleko na plusie2018-01-18 Mleko na plusie

Notowana w 2017 r. poprawa opłacalności produkcji mleka zachęcała producentów do utrzymywania dostaw surowca do skupu na poziomie znacząco wyższym niż rok wcześniej. W listopadzie 2017 r. do podmiotów skupujących dostarczono 872 mln litrów mleka, o ponad 5% więcej niż w listopadzie 2016 r.

Przegląd najważniejszych zmian z punktu widzenia potencjalnych wnioskodawców, planowanych do wprowadzenia w ramach poszczególnych instrumentów i przewidzianych do wdrożenia. 

O sytuacji na rynku wieprzowiny minister Krzysztof Jurgiel rozmawiał wczoraj z przedstawicielami  branży mięsnej.

W produktach mlecznych koncernu Lactalis wykryto bakterie Salmonelli. W związku z tym natychmiast wstrzymano produkcję i wezwano sklepy do zwracania podejrzanej partii. Co najgorsze – odnotowano już kilkadziesiąt przypadków zachorowań u niemowląt. 

Rozumiejąc potrzeby klientów z sektora rolnego, Concordia Ubezpieczenia wraz z niemieckim liderem rynku ubezpieczeń zwierząt – Vereinigte Tierversicherung Gesellschaft a.G. – wprowadziła na polski rynek produkt – Concordia Produkcja Zwierzęca. Ubezpieczenie produkcji zwierzęcej od utraty zysku zapobiega utracie płynności funkcjonowania gospodarstwa w przypadku padnięcia dużej liczby zwierząt lub zablokowania gospodarstwa wskutek wystąpienia choroby zwalczanej z urzędu. 

Wychodząc  z założenia, że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem, powinniśmy dbać o psy i koty, znajdujące się w gospodarskich obejściach. Naukowcy potwierdzili bowiem, że tam, gdzie jest więcej kotów i psów, tam jest mniej szczurów.

​40 martwych dzików odnaleziono w tym tygodniu w podwarszawskiej gminie Konstancin-Jeziorna. Wszystkie padły z powodu afrykańskiego pomoru świń. Martwe zwierzęta znalazły specjalne grupy poszukiwawcze, złożone z policjantów i żołnierzy.

Od 2018 roku rolnicy mają składać wnioski o dopłaty za pomocą aplikacji e-wniosek. I choć wydawać by się mogło, że jest to uproszczenie, to jednak rolnicy do sprawy podchodzą sceptycznie.

W styczniu br., decyzją Prezesa KRUS Adama Wojciecha Sekścińskiego, uruchomiono ósmą edycję konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, który co roku przyciąga ponad 30 tysięcy dzieci zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Tradycyjnie już honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wsparcia organizacyjnego udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 15.01.2018 r. do 25.06.2018 r. będzie prowadziła nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Spółki wodne mają możliwość korzystania z pomocy finansowej na zakup sprzętu do wykonywania prac związanych z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 zaplanowano poddziałanie „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczanie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, którego beneficjentem jest spółka wodna działająca na podstawie przepisów ustawy – Prawo wodne lub związek takich spółek. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

Przy niecodziennym zdarzeniu pomagali w ostatnich dniach strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach. Tir przewożący rzepak z nieznanych jeszcze przyczyn zjechał do rowu, a przewożone przez samochód ziarno rozsypało się i spowodowało, że droga wojewódzka nr 184 w miejscowości Rudnik była nieprzejezdna. 

Jednym z najważniejszych priorytetów, jakie postawił przed sobą w 2018 roku resort rolnictwa jest opracowanie projektu ustawy o gospodarstwie rolnym.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w terminie do dnia 28 lutego 2018 r. przekaże wszystkim emerytom i rencistom roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych z KRUS w 2017 r. emerytur i rent (formularz PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych z tytułu pobieranych emerytur i rent (formularz PIT-11A).

Już wiadomo, kiedy bedzie można składac wnioski na poszczegolne poddziałania w ramach PROW 2014-2020. Harmonogram przedstawił Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w MRiRW.

Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tarnowie Podgórnym (województwo wielkopolskie) licytowany będzie "Maniek" WÓZ STRAŻACKI GBA Star 244 w zabudowie JZS typ 005.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił konkursowy nabór wniosków na usuwanie azbestu w 2018 r. Warto zmotywować wójtów, by po takie pieniądze sięgnęli. 

Według informacji uzyskanych z oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ostatnim tygodniu grudnia 2017 roku odnotowano ponowny spadek cen skupu trzody chlewnej.

Od 1 stycznia 2018 roku do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana jest opłata recyklingowa wynosząca 20 groszy – oznacza to, że więcej płacimy w sklepach za tak zwane reklamówki. Opłaty mają ograniczyć stosowanie jednorazowych toreb foliowych.

Zainteresowane szkoły podstawowe oraz dostawcy mogą wziąć udział w Programie dla szkół w II semestrze roku szkolnego 2017/2018. Program ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych oraz działania edukacyjne realizowane w szkołach. 

59-letni mieszkaniec gminy Trawniki podpalił stodołę mieszkańcowi tej samej gminy. Ogień strawił budynek wraz ze sprzętem, a właściciel wycenił straty na 100 tys. zł. Nie był to pierwszy taki wybryk podpalacza i dlatego grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności.

15 lutego  2018 r., w Szczecinie – odbędzie się Konferencja „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla polskiego przemysłu morskiego”. 

Budżet środków publicznych przeznaczonych na realizację operacji typu Scalanie gruntów został podwojony do kwoty ponad 1,2 mld zł. 

Tę datę warto zapamiętać: w nocy z 7 na 8 stycznia temperatura w Polsce spadła poniżej zera. Najzimniej było na... Pomorzu Zachodnim, gdzie temperatura spadła do -10 stopni Celsjusza. Rolnicy się martwią.  

Ponieważ liczba przypadków ASF w Polsce nadal jest bardzo duża, a choroba dotarła już do Warszawy, Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia, co zrobić, gdy zobaczymy padłego dzika. Zalecenia są ważne na terenie całego kraju. 

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował 12 grudnia 2017 r. sprawozdanie specjalne nr 21/2017 pt. „Zazielenianie – bardziej złożony system wsparcia dochodów, który nie jest jeszcze skuteczny pod względem środowiskowym”.

To może być prawdziwa rewolucja w zakresie obowiązków rolników względem Urzędu Skarbowego. Od nowego roku wszyscy mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek przekazywać dane z rejestru VAT do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej. Dotyczy to również rolników VAT-owców. 

Z początkiem roku 2018 wchodzą w życie zmienione zasady zatrudniania cudzoziemców. Mają one umożliwić legalną pracę obcokrajowców w Polsce nawet przez dziewięć miesięcy. Przepisy te obejmują przede wszystkim osoby zatrudnione sezonowo w rolnictwie.

3 stycznia w siedzibie ARiMR, prezes Maria Fajger, podczas konferencji prasowej podsumowała rok 2017, a także mówiła o planach ARiMR na 2018 r. 

Od 1 stycznia 2018 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi staje się organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny dla kolejnych 5 szkół rolniczych. 

Pakt jest jednym z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), która stanowi podstawę dla zmian w systemie zarządzania rozwojem Polski, w tym obowiązujących dokumentów strategicznych. Pakt zatem jest elementem nowego systemu zarządzania rozwojem kraju.

Zgodnie z oceną przeprowadzoną przez Główny Urząd Statystyczny  w listopadzie 2017 r. obszar zasiewów zbóż ozimych wyniósł 4,2 mln ha. Pszenicy ozimej zasiano około 1,9 mln ha, żyta – około 0,8 mln ha, a pszenżyta ozimego – około 1,2 mln ha. 

28 grudnia 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W ramach zmian, będzie można nie wypełniać wniosku o dopłaty bezpośrednie, a jedynie złożyć oświadczenie, że nic się od 2017 roku nie zmieniło.

W celu zmniejszenie wykluczenia społecznego na obszarach wiejskich, w szczególności osób starszych z obszarów wiejskich, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są już od kilku lat prace zmierzające do zainicjowania nowych instrumentów polityki społecznej i zdrowotnej. Ma to na celu podtrzymanie aktywności osób starszych i zapewnienie ich udziału w życiu społecznym, a także poszukiwanie najefektywniejszych rozwiązań w zakresie opieki nad osobami starszymi. 

Floriany 20182018-01-04 Floriany 2018

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej organizuje drugą edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2018.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w miniony piątek, a wejdzie ona w życie tydzień po ogłoszeniu.

Cykl Konferencji Zimowych organizowanych przez firmę Syngenta rozpocznie się 30 stycznia 2018 roku. W tym roku odbędą się one w sześciu miejscowościach w Polsce (Poznań, Goleniów, Stare Jabłonki, Wieniec- Zdrój, Lublin, Wrocław).

Wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów" składane były od 26 stycznia do 23 października 2017 roku w Samorządach Województw. W ramach przeprowadzonych naborów złożono 229 wniosków o przyznanie pomocy na łączną kwotę  184,5 mln zł. Obecnie trwa proces zawierania umów.

W większości regionów Polski zimy nie widać. W Sylwestra i Nowy Rok mieliśmy... ocieplenie. Rolnicy martwią się, że powtórzy się sytuacja sprzed dwóch lat.  

Pomoc jest skierowana do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które zajmują się m.in. przetwórstwem, wytwarzaniem, przechowywaniem, magazynowaniem lub sprzedażą produktów rolnych. Wnioski można składać w oddziałach ARiMR od 30 marca do 29 kwietnia 2018 r. 

Być bliżej rolników i ich spraw. To jeden z celów, jaki przyświecał powołaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dlatego placówki KOWR zlokalizowane są w miejscach o dużym natężeniu produkcji rolniczej. Kolejna już od 1 stycznia 2018 r. zacznie funkcjonować w Częstochowie.

Znak Bezpieczeństwa KRUS to wyróżnienie ustanowione 1 stycznia 1995 r. przez Prezesa KRUS. Sprawdźmy, co dokładnie oznacza.

W Monitorze Polskim z 18 października 2017 roku, poz. 958. ukazał się Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym ogłoszono, że średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2018 wynosi 52,49 zł/dt. Wielkość ta jest podstawą do ustalenia stawki podatku rolnego na rok podatkowy 2018.

Ceny skupu mleka2017-12-27 Ceny skupu mleka

W drugim półroczu 2017 r. ceny skupu mleka surowego w Polsce wykazywały tendencję wzrostową.

Czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeniach mijającego roku, które miały wpływ na polskie rolnictwo i obszary wiejskie. 

Według danych GUS krajowe zbiory zbóż ogółem - łącznie z kukurydzą, prosem i gryką - wyniosły 32,2 mln ton.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że zasiłki chorobowe w podstawowym okresie zasiłkowym (nie dłużej niż przez 180 dni) przyznawane są na podstawie zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej (e – ZLA) lub papierowej (na formularzu ZUS – ZLA).

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Zarząd KRIR zwrócił się w dniu 19 grudnia 201 7 r. do Ministra Środowiska Pana Jana Szyszko o umożliwienie korzystania ze zmodernizowanych dróg leśnych rolnikom i mieszkańcom wsi.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że rolnik, który do dnia 31 grudnia 2017 r. ukończy wiek 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), będzie posiadać co najmniej 30 letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, może złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę rolniczą.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi tej jesieni, zwrócił się do MRiRW z prośbą o przedłużenie możliwości wykonywania zabiegów agrotechnicznych do końca bieżącego roku. Mamy odpowiedź.

 

 

Od Nowego Roku wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie rodzajów nieprawidłowości lub naruszeń przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego. Teraz rolnik może szybciej stracić certyfikat ekologiczny, jeśli kontrola w gospodarstwie wykryje nieprawidłowości.

Rolnicy indywidualni chcą prawa do wcześniejszych emerytur rolniczych - twierdzą przedstawiciele NSZZ RI Solidarność . Dlatego też Przewodnicząca związku, Teresa Hałas przekazała Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI Solidarność, który wydłuża okres obowiązywania wcześniejszych emerytur rolniczych. 

Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej skupia samorząd rolniczy z terenów południowo-wschodniej Polski. Izby łączą siły, bo chcą mieć większą siłą w przekonywaniu do dobrych dla rolników rozwiązań na własnym terenie.  

W Uniejowie odbyła się konferencja poświęcona seniorom. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2018 roku około 150 mln zł przeznaczone będzie na programy skierowane do seniorów. Mieszkańcy małych gmin będą mieli szansę na usługi opiekuńcze.

To nie jest dobry rok ani dla cukrowni, ani dla plantatorów buraków. Cukru w Polsce wyprodukuje się na tyle dużo, że konieczny będzie duży eksport, a plantatorzy za buraki otrzymają mniej pieniędzy niż oczekiwali.

Związek Młodzieży Wiejskiej rozpoczął nabór uczestników do kolejnej edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W Olimpiadzie mogą brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Uczestnicy mogą mieć od 17 do 40 lat.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą - przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. I trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jemioły. 

Powstaje nowa marka Polskie Nasiona. Chodzi o wprowadzenie na rynek jako synonim wysokiej jakości krajowego produktu, świadomie poszukiwanego przez polskiego rolnika. 

KRUS informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 września 2017 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1747) począwszy od dnia 1 stycznia 2018 r. zmienia się wysokość minimalnej podstawy wymiaru miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel na spotkaniu w KOWR, które obyło się 13 grudnia br., zapowiedział m.in. ustawę o gospodarstwie rolnym, Pakt dla obszarów wiejskich oraz ustawę finansową dotyczącą ubezpieczeń upraw i zwierząt. W relizacji tych zadań liczy na współpracę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Krajową Radą Izb Rolniczych.

Przez cały rok trzeba uważać przy pracach rolniczych. Przekonał się o tym 55-letni rolnik ze wsi Stara Dąbia w województwie lubelskim. Podczas rozładunku drewna w pomieszczeniu gospodarczym 55-letni mężczyzna zaczepił spodniami o koło zębate uruchomionego rozrzutnika. Pracujące tryby wciągnęły materiał doprowadzając do poważnego urazu nogi u mężczyzny.   

Polska ma duży potencjał w postaci dobrze rozwiniętej branży przetwórstwa ryb oraz ich hodowli. Konsumenci powinni przecież być zaopatrywani w wysokiej jakości świeże ryby. 

W czwartek o godz. 17.28 Słońce przejdzie przez tzw. punkt Koziorożca, a tym samym rozpocznie się astronomiczna zima. Pierwszy dzień zimy oznacza też najkrótszy dzień roku.

Opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 6 grudnia 2017 r. Znamy już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2018 r.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska o podjęcie działań mających na celu pomoc rolnikom – właścicielom lasów zniszczonych przez sierpniowe nawałnice.

Mamy właśnie pierwsze dni, kiedy w większości regionów pojawia się lekki przymrozek. Oziminy nie są zahartowane, bo do tej pory było ciepło. Czy pogoda pozwoli na łagodne wejście w zimę? 

Komisja Europejska przyjęła Roczny Program Prac na 2018 r. dotyczący promocji produktów rolnych i żywnościowych.

Rok 2017 w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, które nadzorowane są przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi to również rok inwestycji z zakresu budowy nowoczesnych obiektów handlowych.

W wyniku pozytywnej oceny statusu Polski jako kraju o znikomym ryzyku występowania BSE, władze irackie zniosły zakaz importu bydła oraz mięsa wołowego.

Polacy od zawsze hodowali drób. Biegające po podwórzu kury, kaczki czy gęsi to typowy krajobraz polskiej wsi. Nawet w najbiedniejszych gospodarstwach można było spotkać choć kilka sztuk.

Bielenie drzew owocowych wykonuje się w celu zabezpieczenia pni i kory drzew przed uszkodzeniami, wynikającymi z nagłych zmian temperatury. Dobrze zrobić to już w grudniu i... powtarzać do końca zimy.

Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

13 grudnia 2017 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu 100 dni działalności KOWR. 

Ministerstwo Środowiska przeznaczy około 5 mln złotych na stworzenie warunków do bezpiecznego przechowywania tusz dzików, badanych pod kątem afrykańskiego pomoru świń.

15 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie udzielenia pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa posiadaczom świń utrzymującym nie więcej niż 50 świń.

11 grudnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. 

Sytuacja na polskim rynku mleczarskim jest aktualnie bardzo dobra. Rośnie pogłowie krów, a krajowi producenci dostarczyli do skupu więcej mleka, niż w roku ubiegłym. 

Wstępny bilans handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi za trzy kwartały bieżącego roku pokazuje bardzo dobrą dynamikę wzrostu wartości eksportu oraz dodatniego salda wymiany.

Weterynaryjne służby Singapuru poinformowały o ukończeniu rozpatrywania polskiego wniosku dotyczącego możliwości eksportu mięsa drobiowego. 

Dzień świętej Łucji obchodzimy 13 grudnia. Obserwując pogodę od tego dnia, możemy dowiedzieć się, jaki będzie następny rok. 

W rządzie kierowanym przez Mateusza Morawieckiego, ponownie ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie Krzysztof Jurgiel. Nazwiska ministrów poznaliśmy 11. grudnia.

 

Już można składać wnioski ! Od 7 do 29 grudnia rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc. 

Federacja Rosyjska znosi embargo na wywóz świń i wieprzowiny na swoje terytorium z krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. 

XXV edycja konkursu „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w 2016 r.” została rozstrzygnięta. Laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia resortu rolnictwa za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych.

Nawet 1000 złotych za jedną utrzymywaną wcześniej świnię - tyle rolnik może uzyskać w nowym  programie pomocy dla producentów swiń z obszarów zagrożonych i zapowietrzonych. Pożyczki będą nieoprocentowane i udzielane nawet na 10 lat.

ARiMR przypomina o dokonaniu spisu zwierząt gospodarskich do 31.12. br.

O tym, jak dobrze mieć dobrego sąsiada przekonał się rolnik spod Pińczowa. Sąsiad powiadomił policję gdy usłyszał w sąsiedniej zagrodzie odgłosy uruchamianego traktora, bo wiedział, że rolnik przebywa w szpitalu.

Dopiero przypadki ASF znalezione w Warszawie i okolicach spowodowały realne przyspieszenie działań związanych z walką z chorobą. Przygotowany jest projekt specustawy, który ma ułatwić zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. 

Środki ochrony roślin to „leki” dla roślin i jedno z podstawowych narzędzi pracy rolnika. Zanim jednak trafią na półkę sklepową, ponad dekadę pracuje nad nimi rzesza naukowców, aby były bezpieczne, ochroniły uprawy, zwalczyły szkodnika lub chorobę, zapewniając zdrowe plony. 

Od 2018 r. wchodzi obowiązek składania elektronicznych wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW. W związku z tym Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW z propozycją pomocy rolnikom podczas skadania dokumentów. 

Finał akcji Szlachetna Paczka 2017 jest zaplanowany na weekend 9-10 grudnia. Darczyńcy i wolontariusze już po raz 16 pomagają potrzebującym przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75+, zamieszkałych na terenach małych gmin do 20 tys. mieszkańców – to cel programu „Opieka 75+”, będącego odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne. Na realizację programu zaplanowano ponad 57 mln złotych.

Posłowie klubu Kukiz'15 zaproponowali powstanie Polskiego Instytutu Żywności. W praktyce oznacza to centralizację wszystkich naukowych instytutów naukowych zajmujących się rolnictwem, począwszy od ochrony roślin przez weterynarię po żywienie człowieka. 

Departament Leśnictwa Ministerstwa Środowiska przedstawił swoje wyjaśnienia w odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z 24 października 2017 r. do Prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło o wprowadzenie w życie od dnia 1 stycznia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy Prawo Łowieckie z dnia 22 czerwca 2016 r. (Dz. U. 2016 poz. 1082).

Polska jest znaczącym producentem mięsa i jego przetworów w Unii Europejskiej. Spośród trzech podstawowych rodzajów żywca, tj. wieprzowego, wołowego i drobiowego największy udział (blisko 50%) zajmuje drób. Produkcja wieprzowiny stanowi około 40%, a wołowiny 10%.

Zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez rozbudowę sieci dziennych domów i klubów dla osób starszych – to główny cel skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego programu „Senior+”. Na realizację programu w 2018 roku rząd zaplanował rekordowo wysoką kwotę – aż 80 mln złotych. 

W odpowiedzi na wniosek KRIR z dnia 3 listopada 2017 r. dotyczący zmiany przepisów regulujących uznanie wystąpienia klęski żywiołowej oraz zniesienia uzależnienia wystąpienia suszy w danej uprawie w zależności od kategorii glebowych Ministerstwo  Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało pisemnie swoje wyjaśnienie. 

Jak każdego roku, w dniach 6-7 grudnia, pszczelarze z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę, aby podziękować za miniony rok i prosić o łaski na kolejne lata. W tym roku będzie to już 29 Pielgrzymka Pszczelarska, odbywa się pod hasłem "Pokładamy nadzieję w Panu". Wydarzeniu temu towarzyszy również konferencja naukowa. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń wśród dzików. W ciągu ostatnich kilku dni znaleziono ponad 20 padłych dzików ze stwierdzonym wirusem ASF. Kolejne dziki znaleziono w województwie mazowieckim, a nawet w samej Warszawie. 

Okazuje się, że po latach nadprodukcji jabłek tym razem deficyt jest tak głęboki, że znów trzeba sprowadzać koncentrat jabłkowy z Chin.  

Od 1 grudnia 2017 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych. 

Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 roku: „Przyszłość żywności i rolnictwa UE”. Komunikat rozpoczyna formalną dyskusję pomiędzy instytucjami UE na temat kierunków zmian unijnej polityki rolnej, jaka miałaby obowiązywać od 2021 roku.

W związku z ustaleniami podjętymi w trakcie posiedzenia w MRiRW Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF, Prezes ARiMR podjął decyzję o ogłoszeniu kolejnego naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego PROW na lata 2014-2020. 

Resort przedstawił "Strategię promocji żywności MRiRW". Szczegółowe informacje zdradził sekretarz stanu Jacek Bogucki podczas konferencji prasowej. 

W dniu 29 listopada w Auli Głównej Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się doroczna Gala Agrobiznesu. Zapraszamy na naszą relację z tego wydarzenia.

Wypłata 70-procentowych zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. już się zakończyła. Na konta bankowe rolników trafiło ponad 9,18 mld zł.

Michałowski Equator zdobył tytuł Wiceczempiona Świata w kategorii Ogierów Starszych podczas Le Salon du Cheval Paris 2017, którego kulminacyjnym punktem był Czempionat Świata Koni Czystej Krwi Arabskiej.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że do 15 stycznia 2018 r. można nadsyłać prace na XXIII Konkurs „W rolnictwie można pracować bezpieczniej” - informacja dla dziennikarzy i osób publikujących w mediach. 

Rada Sektora Wołowiny wyraża głęboki sprzeciw wobec poselskiego projektu ustawy z dnia 6 listopada 2017r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chodzi o proponowany zakazu uboju rytualnego. 

Ceny zbóż konsumpcyjnych i paszowych w ostatnich tygodniach bardzo wzrosły. Wynika to głównie z panujących warunków atmosferycznych, a ciągłe deszcze i wysoki stan wód  utrudniają zbiory kukurydzy.

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Do 28 grudnia Agencja przekazała rolnikom 9,43 mld zł.

Polska gospodarka pozostaje pod wpływem silniejszych, niż rok temu, impulsów rozwojowych w stosunku do większości krajów UE oraz liczących się gospodarek pozaunijnych.

UWAGA KONKURS!2017-11-29 UWAGA KONKURS!

Weź udział w konkursie i wygrywaj nagrody! 

Zarząd KRIR w związku z trudną sytuacją w rolnictwie, spowodowaną nadmiernymi opadami deszczu, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu dopuszczenie możliwości wykonania zabiegów agrotechnicznych do końca bieżącego roku.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel był dziś gościem X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Sejmowy klub Kukiz'15 złożył w poniedziałek zawiadomienie do ABW z prośbą o podjęcie skutecznych działań mających na celu ochronę polskiej branży futrzarskiej. Zdaniem posła Jarosława Sachajko istnieje podejrzenie, że ,,zorganizowane grupy" próbują zniszczyć tę branżę.

27 listopada br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi rozmawiano o bieżącej sytuacji i perspektywach rozwoju sektora wołowiny. Z przedstawicielami sektora spotkał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. 

W związku z realizacją wniosku zgłoszonego podczas IX Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie nadania uprawnień geodetom prowadzącym firmy geodezyjne, ze względu na zbyt długie i przedłużające się procedury Wojewódzkich Biur Geodezji przy wymianie gruntów pomiędzy właścicielami, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dało swoją odpwowiedź w piśmie z dnia 21 listopada 2017 r. 

23 listopada 2017 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące powstania konsorcjum „Grupa Polska Genetyka” pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Instytutem Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy. Ma zająć się pracami rozwojowymi w zakresie postępu genetycznego w krajowej populacji zwierząt gospodarskich.

W związku z wykryciem w ubiegłym tygodniu przypadków występowania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u padłych dzików w okolicach Warszawy, zarząd KRIR zwrócił się do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu całkowitą depopulację dzików do poziomu 0,1 szt./km² w całym kraju. Zdaniem samorządu rolniczego do dzików powinno strzelać... wojsko.

W dniu 22 listopada 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2017 r. Wprowadza ono możliwość udzielania pomocy finansowej dla producentów świń na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych. Pomoc polega na udzielaniu przez ARiMR nieoprocentowanych pożyczek.

Od 7 do 29 grudnia 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. To rodzaj wsparcia na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z budżetu PROW 2014-2020. 

W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi dotyczącymi projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin, KRIR przekazał kilka uwag do ww. projektu. 

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz głosował propozycję Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Czy decyzja została podjęta? 

Nasiona kwalifikowane są drogie i dlatego korzysta z nich niewielu rolników. Większość gospodarzy decyduje sie wysiewać własny materiał siewny, ale... za niego też musi płacić. Czy powinno się to zmienić? 

To fatalna wiadomość dla hodowców trzody chlewnej z Mazowsza i centralnej Polski. Główny Lekarz Wterynarii poinformował o przypadkach ASF u dzików w powiecie legionowskim.

Kiełbasa piaszczańska jest 40. polskim produktem, który został zarejestrowany jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. 

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o zmianę przepisów dotyczących pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”, które uzależniają przyznanie tej płatności od zaprzestania na 5 lat ubezpieczenia w KRUS.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o finansowych instrumentach krajowego wsparcia rolnictwa. 

Stres jest jednym z czynników, które wpływają na jakość i komfort pracy. Okazuje się, że mają z nim problem nie tylko pracownicy korporacji, stres wpływa również na bezpieczeństwo pracy rolnika. 

Dobra koniunktura na światowym rynku mleka wpływa stymulująco na wzrost krajowej produkcji większości artykułów mleczarskich.

 

W dniach 17-18 listopada br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego - G2A Arena odbył się Kongres 590. Było to jedno z najważniejszych spotkań gospodarczych roku. W Kongresie wzięli udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Premier RP Beata Szydło oraz Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z delegacją przedstawicieli parlamentu Republiki Indonezji. Rozmowy dotyczyły możliwości zacieśnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Indonezją.

W najbliższą sobotę (25 listopada br.) odbędzie się V już edycja Szachowych Mistrzostw Polski Rolników w Przysieku k. Torunia. Organizatorami imprezy jest Komitet Mistrzostw oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel. 

W ostatnim artykule informowaliśmy o kłopotach ze jednoznacznym stwierdzeniem, czym jest stado podstawowe. Dziś jest już wszystko jasne. Zobaczcie, jak wyglądać będzie egzekucja komornicza przeciwko zadłużonym rolnikom. 

O rynku pasz2017-11-20 O rynku pasz

Podsekretarz stanu Ewa Lech uczestniczyła w dorocznym spotkaniu branżowym firm sektora handlu i przetwórstwa zbóż oraz produkcji pasz. 

Podczas konferencji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej „CAP 2020. Towards sustainable agriculture“ w Tallinnie, fundacja WWF ogłosiła kolejną edycję konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. 

Jesteś na etapie planowania swojej dalszej edukacji? Chcesz zostać rolnikiem, technikiem pszczelarstwa, czy np. technikiem przetwórstwa melczarskiego? Zobacz jaką ofertę mają dla Ciebie resortowe szkoły rolnicze. 

15 listopada b.r. Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka o zmianę przepisów ustawy "Prawo o ruchu drogowym" i umożliwienie czasowego wyrejestrowania ciągników i przyczep rolniczych. 

KRiR, realizując wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w dniu 15 listopada 2017 r. wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w celu zwrócenia uwagi na stosowanie przez sądy przepisu art. 6 Kodeksu cywilnego w procesach o zapłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych oraz do Ministra Środowiska o adekwatną zmianę przepisów ustawy Prawo łowieckie.

MALUCH+” 2018 to dofinansowanie do utworzenia lub utrzymania miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, które mogą otrzymać gminy oraz podmioty prywatne. Trzeba się śpieszyć: terminy upływają 17 i 24 listopada. Dlaczego warto wziąć udział w programie?

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz 9 listopada głosował propozycję Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Ze względu na brak kwalifikowanej większości głosów, decyzja nie została podjęta. 

Producenci drobiu we Włoszech zmagają się z kolejnymi wybuchami ognisk grypy ptaków. Włoskie Krajowe Laboratorium Referencyjne, w okresie od 27 października do 7 listopada tego roku, potwierdziło 14 ognisk wirusa podtypu H5N8 o wysokiej zjadliwości. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami sektora produkcji wyrobów winiarskich. Rozmawiano na temat opracowania programu rozwoju branży winiarskiej. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami organizacji pszczelarskich. rozmawiano na temat Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa. 

Podczas ostatnich obrad Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej głównym tematem był handel rolny UE z partnerami światowymi. Polska wniosła kilka ważnych zastrzeżeń.

Czy będzie to burzliwa zima dla polskiego rolnictwa. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiada strajk i domaga się dymisji dwóch ministrów: Krzysztofa Jurgiela i Jana Szyszki.

Podczas konferencji podsumowującej 2 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości, Minister Jurgiel omówił działania podjęte w tym czasie przez MRiRW. 

W dniach 15-17.11.2017 r. odbywają się Targi mleczarskie Mleko-Expo 2017. Bierze w nich udział kilkudziesięciu wystawców, którzy prezentują najlepsze produkty sektora mleczarskiego. 

W dniu 8 listopada br. odbyły się spotkania informacyjne nt. Programu „Senior+” oraz zmian w systemie pomocy społecznej w województwach: mazowieckim oraz świętokrzyskim...  

Polska jest czołowym unijnym producentem i eksporterem gęsiny. W przeciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż zagraniczna tego mięsa wzrosła o około 30%.

W wielu regionach Polski nie udało się wysiać wszystkich planowanych ozimin. Komu nie udało się wysiać ozimin, może jeszcze wysiać przewódki.

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra. Sprzeciw wobec tego przepisu zgłaszają przedstawiciele branży futerkowej.

Od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW będzie można składać tylko w formie elektronicznej (za pośrednictwem aplikacji e-wniosek). 

W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami rynku tytoniu. Rozmowy uczestników dotyczyły zgłoszonych barier w rozwoju tego sektora oraz oczekiwań co do podejmowanych działań. 

Miunisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotowało propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji. 

Na wniosek Zarządu KRIR  w sprawie precyzyjnego określenia pojęcia stada podstawowego zwierząt gospodarskich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że nie ma obowiązującej definicji, a podana w „Leksykonie terminów z zakresu genetyki i hodowli zwierząt” nie oddaje istoty i znaczenia tego terminu. Z tego powodu Ministerstwo Rolnictwu i Rozwoju Wsi zwróciło się do Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie z prośbą o podanie definicji stada podstawowego, która uwzględniałaby specyfikę hodowli wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.

W czwartek 10 listopada 2017 r. odbyły się uroczystości z okazji 15-lecia Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

 

Jak poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, 100 kg jaj w UE kosztuje obecnie 177,40 euro, czyli niemal tyle samo, co 100 kg mięsa drobiowego, którego cena jest na poziomie 181 euro.
 

Od 6 do 20 listopada 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli starty w wyniku klęsk żywiołowych mogą skladać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa, która umożliwi im odtworzenie zniszczeń w gospodarstwie. Dokumenty można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. 

 

12 listopada, już po raz dziewiąty, w Polsce obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku zbiórka pieniędzy będzie przeznaczona dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Przez trwające wojny, ludzie wszystkich wyznań uciekają z tego regionu świata w wyniku szerzącej się przemocy Państwa Islamskiego. 

13 września 2017 r. Zarząd KRIR postulował o utworzenie funduszy pomocowych dla gospodarstw rolnych dotkniętych patogenami w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W związku z wystąpieniem resort rolnictwa poinformował, jakie działania w tym zakresie już są realizowane. 

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na z tytułu dopłat bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Do 7 listopada Agencja przekazała na konta bankowe 995 tys. rolników 5,39 mld zł. 

11 listopada to szczególny dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzimy 99. rocznicę. 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad projektem ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych, której celem jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym częściową rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku gdyby kontrahent kupujący produkty stał się niewypłacalny. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w Polsce nie ma już ognisk ASF. Jak sugeruje ministerstwo, zaostrzone zasady bioasekuracji przynoszą konkretne efekty i dziś nie ma w Polsce ognisk tej choroby.

Czy jest możliwy łatwiejszy dostęp do lekarza mieszkańców wsi? Czy zawsze po poradę lekarską rolnik musi jechać do miasta? Okazuje się, że Ministerstwo Rolnictwa doskonale wie, że lekarzy na wsi jest zbyt mało. 

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z ministrem rolnictwa Republiki Iraku Falahem Hassanem Zaidanem. Rozmowy miały na celu rozważenie możliwości rozwoju współpracy obu państw w dziedzinie rolnictwa.

Po spotkaniu w resorcie rolnictwa, dotyczącym pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje uwagi i propozycje do ww. poddziałania.

W poniedziałek minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami producentów świń. Rozmowy dotyczyły bieżącej sytuacji na rynku wieprzowiny oraz podjęcia działań na rzecz rozwoju krajowej produkcji wieprzowiny. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi o zmianę przepisów ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. tj. z 2014 r. poz. 700 z późn. zm.). 

Ekonomia społeczna i solidarna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który zakłada oskładkowanie pracowników sezonowych.

Od soboty mamy pogodę sprzyjającą zbiorom kukurydzy na ziarno. Pod warunkiem, że da się kombajnem wjechać w pole.

Krajowy Rejestr Długów opublikował raport o zadłużeniu mieszkańców polskiej wsi. Okazuje się, że w bazie danych firmy znajduje się 412 341 dłużników mieszkających na wsi. Mają oni 973 605 niezapłaconych w terminie zobowiązań na łączną kwotę ponad 6 mld złotych. Średnio mieszkaniec wsi zalega z płatnościami na kwotę około 15 tys. złotych.

Uwaga! KOWR ma nowy numer kontaktowy.

Choć za oknami już listopad, nadal wiele pól jest nieobsianych oziminami. Głównym powodem jest... pogoda. Ale nie tylko. 

Biskupi z prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydali oficjalne oświadczenie w sprawie zakazu handlu w niedzielę. 

25 października Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński oraz Zastępca Prezesa Kasy Andrzej Kneć dokonali otwarcia nowej siedziby Placówki Terenowej KRUS w Świebodzinie, w woj. lubuskim.

ARiMR informuje o naborze wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 3 "Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych", poddziałanie 3.1 "Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości" objętego PROW 2014 - 2020. 

Korzystna koniunktura na światowym rynku mleka wpływa stymulująco na wzrost cen produktów mleczarskich, a także na wzrost cen surowca.

27 października 2017 r. Krzysztof Szymborski został wybrany na stanowisko zastępcy prezesa ARiMR. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Wynika z niego, że popyt na biosurowce będzie się zwiększał.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas, że ceny jaj nie byly wysokie. Przemysł drobiarski mówił wręcz, że są zdecydowanie zbyt niskie w stosunku do kosztów produkcji. Teraz jednak ceny poszybowały w górę. Dlaczego?

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Do 27 października Agencja przekazała na konta bankowe 704 tys. rolników 3,15 mld zł.

W oddziałach regionalnych ARiMR od 30 października do 28 grudnia można składać wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014-2020.

 

Jak co roku, przed uroczystością Wszystkich Świętych rusza akcja "Znicz", która polega na wzmożonych patrolach policji na drogach krajowych i trasach w okolicach cmentarzy. 

Fipronil to niedozwolona substancja do ochrony drobiu przed pasożytami, która została zastosowana na fermach w Belgii i Holandii. Na europejskim rynku pojawiły się zanieczyszczone nim mięso i jaja. 

31 października, czyli w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, w wielu polskich parafiach odbywają się Noce Świętych. To akcja modlitewna, która jest alternatywą dla Halloween. 

W dniu 26 października 2017 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 2017 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017. 

 

Mleczne napoje fermentowane posiadają wysokie walory smakowe, ale też wyjątkowe właściwości odżywcze i lecznicze. Polscy konsumenci najchętniej wybierają jogurty, kefiry oraz maślanki.

We wtorek Komisja Europejska przełożyła decyzję dotyczącą zakazu stosowanie glifosatu na terenie Unii Europejskiej. Taki wniosek poparł Parlament Europejski, ale opinia parlamentu nie ma w tej sprawie znaczenia.

 

W związku z rosnącymi z roku na rok kosztami produkcji rolniczej należy zwiększyć stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do wysokości maksymalnej - twierdzi Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Portal „Politico” ujawnił, że Unia Europejska planuje zrównanie dopłat bezpośrednich. Czy będzie to kolejny sukces polskiej dyplomacji oraz ministra rolnictwa?

1 października ruszył nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus”. Cały czas można dołączyć do programu, ale wypłatę świadczenia z wyrównaniem od października otrzymają tylko te rodziny, które złożą wniosek o wsparcie najpóźniej do końca października.

KOWR poinformował, że aplikacja mobilna "Polska smakuje", która ma zachęcać konsumentów do poszukiwania regionalnych produktów wymaga dopracowania. 

 

 

25 października odbyło się spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem. Zobacz, czego dotyczyło.

Ministerstwo Środowiska wstrzymuje wejście w życie rozporządzenia w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne.

 

Ceny jaj w Polsce są obecnie najwyższe od kilku lat. Zapoznajmy się z danymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W listopadzie w ośmiu miastach Polski odbędzie się druga edycja Festiwalu Filmów Chrześcijańskich ARKA. Wydarzenie ma na celu promocję światowej kinematografii, zgodnej z wartościami etycznymi i artystycznymi. Podczas Festiwalu premierę będzie miał film "Sprawa Chrystusa". 

 

23 października odbyła się konferencja zatytułowana "Dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce w obszarach miejskich i wiejskich".  Miała na celu przedstawienie diagnozy obecnego stanu oraz wskazanie kierunków działań, prowadzonych i wspomaganych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska o przeprowadzenie redukcyjnego odstrzału jeleniowatych w województwie zachodniopomorskim.

Niewielu rolników decyduje się na obsiewanie pól nasionami kwalifikowanymi. Powodem jest przede wszystkim cena tych nasion.

25 października 2017 r. Komisji Europejskiej będzie głosowała w sprawie przedłużenia zezwolenia na stosowanie glifosatu na kolejne 10 lat. 

 

Senat RP uchwalił w ubiegły czwartek nowelizację ustawy, która zakłada, że wszystkim rencistom będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia w wysokości 1 tys. zł lub 750 zł.
 

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość, podobnie jak w roku ubiegłym, wynosi 70 proc. kwoty dopłat. W ciągu czterech pierwszych dni realizacji tych płatności na konta bankowe ok. 286 tys. rolników trafiło 1,4 mld zł.

W niedzielę 22 października arcybiskup Marek Jędraszewski otrzymał paliusz, który podczas uroczystości w Katedrze na Wawelu nałożył na jego ramiona Nuncjusz apostolski w Polsce - Salvatore Pennacchio. Paliusz symbolizuje więzi ze Stolicą Apostolską oraz misję pasterską i wolę Bożą.

 

W niedzielę 22 października Jan Paweł II został oficjalnie ogłoszony patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał bp Mirosław Milewski podczas Mszy Świętej w archikatedrze warszawskiej. 

W Kościele katolickim 22 października jest dniem liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II. To także rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

Od końca września 2017 r. na rynku krajowym i światowym obserwujemy powolny spadek cen masła. 

Wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które określić mają przedmioty należące do rolnika, nie podlegające egzekucji (których komornik nie ma prawa zająć). 

 

22. października po raz pierwszy w Polsce będziemy obchodzić Dzień Praw Rodziny. Został ustanowiony uchwałą Sejmu z dnia 21 października 2016 r. To dobra okazja na propagowanie praw rodziny oraz promocji rodziny na szczeblu regionalnym i krajowym. 

Na terenach wystawowych Minikowa już po raz czwarty odbyła się Jesienna Wystawa Ogrodnicza połączona z promocją karpia nakielskiego pn. „Karp nie tylko na święta”. Organizatorami tej imprezy byli: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Gospodarstwo Rybackie w Ślesinie.

Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński zawarł z Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych umowę dot. grupowego ubezpieczenia dzieci rolników. 

Konferencja Episkopatu Polski podczas 377. zebrania plenarnego w Lublinie ustanowiła, że patronem roku 2018 będzie św. Stanisław Kostka. Biskupom zależy na przypomnieniu dzieła jezuity oraz zainspirowaniu młodzieży, która przygotowuje się do światowych Dni Młodzieży w Panamie. 

Ciągłe problemy, zaczynając od małej opłacalności, wprowadzania wymogów unijnych, poprzez zakaz eksportu towarów rolnych na teren Federacji Rosyjskiej, a na zmiennych warunkach agromeorologicznych kończąc, skłaniają polskich rolników do zaciskania pasa i szukania oszczędności tam, gdzie jest to tylko możliwe. 

Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Nowe święto będziemy obchodzić 12 lipca. 

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia Batalionów Chłopskich w 77 rocznicę ich powstania.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował kiedy spodziewać się możemy informacji o dopłatach do materiału siewnego. 

Nowe przepisy w sprawie przywozu cukru spoza terenów państw Unii Europejskiej. Sprawdź to i bądź na bieżąco. 

Do 24 października 2017 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi. Jakie wsparcie otrzyma przekazujący gospodarstwo rolnik? 

Zmienia się rynek żywności ekologicznej w Polsce. Dostępne są już nie tylko podstawowe produkty, ale także używki o jakości bio. Jadłospis dla całej rodziny możemy skomponować wyłącznie z produktów certyfikowanych, oczywiście pod warunkiem, że wiemy gdzie ich szukać i, że mamy na to pieniądze.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów w ramach mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" 2017/2018. Można złożyć je osobiście lub wysłać listem poleconym do Kancelarii Ogólnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie do 30 listopada 2017 r. 

 

 

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne na temat tego, czy można i w jaki sposób uczynić unijny łańcuch dostaw żywności bardziej sprawiedliwym. Zdanie polskich rolników oczywiscie również jest bardzo ważne. 

Od 22 do 27 października we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2017. Jego celem jest podsumowanie polskich i światowych produkcji filmowych, inspirowanych wartościami ewangelicznymi. 

Od 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Ich wysokość wynosi 70% kwoty dopłat.

12 października ruszył nowy konkurs Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Samodzielni i skuteczni”. Środki na ten cel to 90 mln zł.

Rolnicy, którzy ponieśli straty, wskutek sierpniowych nawałnic mogą składać wnioski o pomoc już tylko do końca miesiąca. Pomocy finansowej udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sprawdź kto może otrzymać pieniądze ?

W dniach 16-20 października w Warszawie odbędzie się trzecia edycja „Dziedzińca Dialogu”. Projek ma na celu podjęcie debaty ludzi o różnych światopogladach i religiach.  

Już weszły w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Tym razem zmiany wprowadzane są na terenie całego kraju. O co chodzi ?

Mogą rosnąć praktycznie wszędzie, nawet na nieużytkach, choć suszy nie lubią. Rośliny energetyczne, takie jak wierzba czy topola, a także trawy są jednak uprawiane u nas niechętnie. A przecież można z nich uzyskać cenny opał dla domu i pomieszczeń inwentarskich.

Gnojówka i gnojowica należą do najważniejszych płynnych nawozów gospodarskich stosowanych w praktyce rolniczej. Są to wartościowe nawozy a nie ścieki. Jednak przez swój „swoisty” zapach stanowią coraz większą płaszczyznę konfliktu na obszarach wiejskich i są coraz mniej lubiane przez rolników.

Od 13 października (piątek) trwa modlitwne czuwanie przed oficjanym ustanowiniem św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Zapraszamy do wspólnej modltwy.

Według raportu Oil World w Unii Europejskiej tegoroczne zbiory rzepaku były o 6% większe niż w roku 2016 i wyniosły 21,8 mln ton. Na wzrost zbiorów największy wpływ miały wyniki produkcji u największych unijnych producentów, w tym Polski, Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Jesienią wcześniej zapada zmierzch, częściej pada deszcz, a rano długo utrzymuje się mgła. Te zjawiska powodują, że użytkownicy dróg, głownie piesi i rowerzyści, są mniej widoczni, a tym samym bardziej niż o innej porze roku narażeni są na potrącenia czy przejechanie przez pojazdy.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisała porozumienie z Polskim Towarzystwem Zdrowia Publicznego.

Przedstawiciele rolnictwa krajów zjednoczonej Europy omówili sytuację na rynkach rolnych. Debatowano o mleku, wieprzowinie, cukrze, negocjacjach handlowych z krajami Mercosur (najważniejsze państwa Ameryki Południowej). Podstawą do dyskusji był raport Komisji Europejskiej.

Koniec lata i początek kalendarzowej jesieni to zwykle czas zbioru kukurydzy, najpierw na zielonkę, a następnie na ziarno. Tegoroczny sezon wegetacyjny był dla tego gatunku sprzyjający, dlatego zapowiadają się niezłe plony. Niestety, wskutek częstych opadów,  miało miejsce podtopienie części areału, co może utrudniać zbiory.  

Z początkiem października przestało obowiązywać kwotowanie cukru. Oznacza to, że teraz cukrownie mogą produkować tyle ile chcą i nie obowiązuje cena minimalna buraków cukrowych w rozliczeniach z plantatorami.

Minister rolnictwa zezwolił na zwiększoną ilość alkoholu w produkowanym w Polsce winie. Powodem ma być... zła pogoda.

Papież Franciszek ogłosił nowe święto. W niedzielę 19 listopada, pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, cały Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich.  

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA zapraszają gminy do udziału w drugiej edycji akcji Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi na problem ginięcia pszczół oraz aktywizacja gmin z całego kraju do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w wielu regionach kraju sygnalizuje już możliwość wystąpienia parcha jabłoni. Jak uchronić przed chorobą drzewa w sadzie przydomowym?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza na konferencję prasową. 

Izby Rolnicze są przeciwne cięciom unijnego budżetu na Wspólną Politykę Rolną po 2020 r, które zaproponowała Komisja Europejska. Polscy rolnicy wybrali się do Brukseli, żeby przedstawić swoją opinię i postulaty. 

Kto złożył do 15 czerwca wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2018 r. może liczyć na to, że otrzyma należne płatności w pełnej wysokości. A co z rolnikami, którzy nie zdążyli tego zrobić?

Minister Ardanowski odwołał Zbigniewa Babalskiego z funkcji sekretarza stanu oraz wręczył nową nominację. 

 

Ciąg dalszy zmian, jakich dokonuje Minister Jan Krzysztof Ardanowski, po objęciu stanowiska. Tym razem wręczył dzisiaj akt powołania na Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Piotrowi Serafinowi.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest kolejnym resortem, który zmienia stronę internetową, na lepiej dostosowaną do oczekiwań i potrzeb odbiorców.

Rozmowa z Michałem Kołodziejczakiem- Prezesem Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw, tzw. Unii Owocowo-Warzywnej. 

Wraz z wnioskiem o wsparcie minister Ardanowski zwrócił się o wypłatę zaliczek do dopłat bezpośrednich,a także na wykorzystanie odłogów na pozyskanie paszy. 

REKLAMA

Redakcja

Bartosz Woźniak

redaktor naczelny

tel : 664 029 592

tel: 54 235 52 61

naczelny@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • KOWR
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • ODR Bratoszewice
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • WDR