KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłaconych producentom rolnym w związku z suszą (reasekuracja). 

Ponad 11 tys. dyspozycji złożyli już rolnicy za pośrednictwem nowego portalu IRZplus, który Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła pod koniec sierpnia.   

Gdy lato jest wilgotne i ciepłe, a jesień także obfituje w wysokie temperatury i wysoką wilgotność, często kukurydza jest porażana przez choroby grzybowe z rodzaju Fusarium. W zasadzie nie ma możliwości, żeby temu zapobiec, ale można starać się to zagrożenie zminimalizować.

Związek Zawodowy Rolników RP Solidarni 22 września organizuje w Warszawie protest rolniczy w obronie polskiego rolnictwa i wypłaty pomocy w związku z tegoroczną suszą. 

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że rolnicy apelują do ministerstwa rolnictwa, by także trwałe użytki zielone można było uznać za zagrożone suszą. Jednak okazuje się, że jest to niemożliwe.

Krajowa Spółka Cukrowa zainaugurowała kampanię w Kruszwicy. Co prawda, plony nie są wysokie, ale dużo słońca w czasie wegetacji oznacza dużą zawartość cukru w burakach. W wydarzeniu wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który podkreślał znaczenie krajowego koncernu cukrowego dla polskiego rolnictwa. 

Minister rolnictwa apeluje do wójtów o szybkie przekazywanie protokołów szacunków strat wojewodom. Do tej pory zrobiła to ponad połowa uprawnionych gmin. Pamiętajmy, że tylko na tej podstawie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaci pomoc. Będzie to 1000 zł/ha dla najbardziej poszkodowanych i 500zł/ha dla tych, u których straty wyniosły od 30-70%. 

Po raz kolejny gościć będziemy na największej w Europie plenerowej wystawie rolniczej "Agro Show" w Bednarach k. Poznania. 

W pierwszej kolejności o wsparcie finansowe mogą ubiegać się rolnicy, w których gospodarstwach susza spowodowała straty w uprawach w wysokości co najmniej 70 proc. Wnioski o udzielenie pomocy można składać od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. Zobacz instrukcję.

Greenpeace Polska organizuje szóstą już edycję akcji Adoptuj Pszczołę. Decydując się na wirtualne „adopcje” na stronie adoptujpszczole.pl, każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym

Wapnowanie gleb jest w Polsce koniecznością - przekonują rolnicy. Większość gleb ma bowiem odczyn kwaśny, który jest odpowiedni tylko dla niewielu upraw. 

W niektórych regionach plony już dawno zebrane, w innych zakończą się za chwilę. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a wszystko przez suszę. 

Na zabezpieczenie gospodarstw przed wirusem ASF lub przestawienie się na inny rodzaj działalności – o taką pomoc już wkrótce będą mogli ubiegać się producenci trzody chlewnej w całym kraju.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził informację o wystąpieniu wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na południu Belgii. 

Jest wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o wyodrębnienie kukurydzy, jako osobnej kategorii upraw. 

68-letni mężczyzna podczas wykonywanych prac polowych został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku doznanych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. 

W odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych ministerstwo rolnictwa rozpoczęło starania o dopuszczenie do stosowana na terenie Polski, środków ochrony roślin, które zwalczą szarka komośnika. 

16 września 2018 r. w Spale odbyły się coroczne Dożynki Prezydenckie. Prezydent podziekował rolnikom za ich trud i ciężką pracę, w tak trudnym roku.

Związek sadowników RP apeluje do wszystkich sadowników, aby przyłączyli się do planowanego protestu. Powodem jest niska cena jabłek przemysłowych, pogarszająca się sytuacja ekonomiczna gospodarstw sadowniczych oraz brak konkretnych ustaleń po ostatnim spotkaniu z ministrem Rafałem Romanowskim. 

Zwykle produkcja nie trwała dłużej, niż do ostatniej dekady sierpnia. W tym roku przedłużyła się na wrzesień. Na jakość i ilość jaj, a potem wyklutych maleństw hodowcy nie mogą narzekać. 

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w skutek tegorocznej suszy lub powodzi mogą już składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Nawet o połowę niższe mogą być w tym roku zbiory ziemniaków na Podlasiu. Rolnicy jednak nie narzekają, bo chociaż plony są niższe, to wyższa jest cena. 

Część stawów hodowlanych kompletnie wyschła. W tym roku rybacy po raz pierwszy mogą liczyć na państwową pomoc. Od dziś wnioski przyjmuje ARiMR. 

 

W okolicach Grodziska Mazowieckiego został zatrzymany 21-letni, nietrzeźwy kierowca ciągnika rolniczego, który jechał nocą bez świateł. Co ciekawe, a może nawet absurdalne, próbował zastąpić je latarką z telefonu komórkowego. 

Miesiąc temu informowaliśmy o wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie możliwości uproszczenia przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców przez rolników – czytaj TUTAJ. Dziś mamy odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa. 

W Gorzowie Wielkopolskim kilkudziesięciu rolników spotkało się z wiceministrem rolnictwa – Rafałem Romanowskim. Gospodarze domagali się oszacowania strat związanych z suszą w uprawach kukurydzy i buraków cukrowych.

W południowej części kraju znaleziono dwa padłe dziki. Pobrane próbki do badania laboratoryjnego potwierdziły zakażenie wirusem ASF. Niestety, takie wieści płyną do nas z Belgii. 

Jakieś dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się zbadaniem, czy nie ma zmowy cenowej lub nieuczciwie wykorzystywana jest przewaga kontraktowa w skupach owoców i warzyw. Rolnicy bowiem skarżą się na bardzo niskie ceny w skupach, a w sklepach jest nawet drożej niż przed rokiem. 

Od początku września na plantacjach chmielu trwają zbiory, zakończenie żniw przewiduje się na ostatni tydzień miesiąca. Plony najwcześniejszych odmian aromatycznych są na średnim poziomie. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenia pomocy plantatorom buraka cukrowego w zakresie zwalczania szkodnika szarka komośnika. Dziś mamy odpowiedź - jakie działania w tej kwestii podjął resort rolnictwa?

9 września odbył się finał Konkursu „Bitwa Regionów-bitwa na smaki”, którego inicjatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy. 

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z kolejnej derogacji dotyczącej zazielenienia upoważniającej do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA.

Kilka minut po godzinie 8:00 (14 września) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi był gościem porannej rozmowy Beaty Mazurek. Sprawdź, co powiedział. 

Ministerstwo rolnictwa informuje, że od dnia 26.09.2018 r. do dnia 17.10.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy, objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

Pogoda w tym roku była niekorzystna, więc materiał siewny, zwłaszcza pozyskany z własnych zbiorów może nie być najlepszej jakości. Warto zrobić test na siłę kiełkowania.

Jeszcze we wrześniu ruszą szkolenia z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, które chce przez kilka miesięcy przeszkolić rolników oraz myśliwych w całym kraju.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z takim wnioskiem do ministra rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym wykrytym ognisku ASF na Lubelszczyźnie. Jest to już 211 ognisko w Polsce.

Policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali 18-letniego kierowcę, który, jak okazało się podczas kontroli, był pijany, nie miał uprawnień do kierowania pojazdem i w bagażniku wiózł ... kozę.

Zbliżają się terminy siewu pszenicy ozimej w naszym kraju. Z kalendarza agrotechnicznego wynika, że optymalny termin zaczyna się od około 20 września w pasie Pomorza, do końca października na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Informacja dla rolników opłacających składki na ubezpieczenie społeczne rolników i ubezpieczenie zdrowotne o wysokości należnych składek za rolników, małżonków, domowników i pomocników za IV kwartał 2018 r.

W Kutnie od ponad 40 lat organizowane są wystawy róż, a w tym roku po raz pierwszy odbyła się tam wystawa ogólnopolska pod patronatem Polskiego Towarzystwa Różanego.

Skutki suszy są podobne do tych sprzed kilku lat, ale pomoc państwowa trzykrotnie większa. Minister rolnictwa ogłosił wysokość wsparcia -  to 1,5 mld zł. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w poniedziałek z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Rozmawiano m.in. o perpektywie dalszej pomocy rolnikom, poszkodowanym przez suszę.

Wierzyć się nie chce, że ktoś może tak postępować... na terenie powiatu mławskiego policjanci znajdują kawałki metalu przywiązane do kolb kukurydzy. Ktoś umyślnie to robi, by zniszczyć sieczkarnie.

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł. 

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opracowany został pierwszy w historii ogólnopolski kompleksowy Program Rozwoju Retencji. Jak podkreśla minister Marek Gróbarczyk, jest to konieczne, bo Polska jest na końcu wśród krajów UE, jeśli chodzi o gromadzenie wody. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu 26 września 2018 r. organizuje szkolenie pt. Przestrzeganie zasad higieny jako element ograniczenia ryzyka mikrobiologicznego w produkcji świeżych owoców i warzyw na etapie produkcji podstawowej. 

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka wspólnie ze starostwem powiatowym w Ostrołęce oraz prezydentem Ostrołęki, 16 września 2018 roku organizuje Kurpiowskie Targi Rolnicze.

Trwają zbiory fasoli, jednak w tym roku ze względu na suszę plony stanęły pod znakiem zapytania.

W minioną sobotę, w miejscowości Sokółka (gm. Pasłęk) doszło do tragicznego wypadku podczas prac polowych. Operator ładowarki najechał na 55-letniego rolnika. Mężczyzna zginął na miejscu. 

Lubuska Izba Rolnicza apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc hodowcom zwierząt w uzyskaniu paszy na ich skarmianie. 

 

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu: Rolniku, co zrobić aby zarobić? Tym razem tematem są rośliny włókniste. 

W dniach 15-16 września 2018 roku odbędą się po raz kolejny Dożynki Prezydenckie w Spale. 

Torbjörn Larsson   - szef Szwedzkiego Związku Łowieckiego został nowym prezydentem Federacji Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE). 

12 września od godziny 10.00 w gospodarstwie rolnym Artura Janeckiego w Budziszowie k/ Kobierzyc w województwie dolnośląskim (ul. Słoneczna 4, 55-040 Budziszów) Syngenta Polska z myślą o producentach kukurydzy organizuje spotkanie polowe. 

Utrzymująca się w Polsce od początku 2018 r. zwiększona podaż mleka surowego do skupu oraz rosnący globalny popyt na produkty mleczne wpływają stymulująco na wzrost tej branży - informuje KOWR.

Zapraszamy do oglądania filmów z cyklu „Wiedz i mądrze jedz” – propagujących ideę sprzedaży bezpośredniej.

Polski rząd nie godzi się na zmniejszenie środków na rolnictwo w unijnym budżecie – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  wspólnie z Inspekcja Handlową  prowadzi kontrolę przetwórców owoców badając, czy przy ustalaniu cen skupu owoców przedsiębiorcy mogą wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

Unijny program „Owoce, warzywa i mleko w szkole” powraca wraz z rokiem szkolnym do szkół w krajach UE, które w nim uczestniczą. 

W odpowiedzi na trudności, z jakimi borykają się rolnicy zmagający się ze skutkami tegorocznej suszy Komisja Europejska przedstawiła dodatkowy pakiet działań mających na celu zwiększenie dostępności zielonki dla zwierząt gospodarskich.

Trwa trzeci pokos traw. Warunki pogodowe go nie ułatwiają, ale w tych regionach, gdzie spadł deszcz, a nawożenie było optymalne, plony są zadowalające i pozwalają zmniejszyć straty z powodu suszy. 

Od 11 września rolnicy będą musieli stosować zmienione przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. O tego dnia wchodzi bowiem w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1642). 

We wtorek, w rejonie Koźmina Wielkopolskiego doszło do groźnego zderzenia ciągnika rolniczego i samochodu osobowego, w wyniku którego wybuchł pożar pojazdów. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Rośłin i Nasiennictwa informuje o wykryciu nowego szkodnika na niemieckich uprawach. Szkodnik nazywa się Thaumatotibia leucotreta, jest motylem i został odłowiony w pułapkę feromonową. 

Tematem wiodącym tegorocznych Centralnych Targów Rolniczych 2018 będzie „Gospodarstwo na miarę przyszłości – nowoczesne technologie”.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza na studia podyplomowe ekonomika rolnictwa. Nabór na rok akademicki 2018/2019 trwa do 15.09.2018 r. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Szef resortu rolnictwa wziął udział w dwóch panelach, na temat GMO oraz innowacyjności w rolnictwie.

Kukurydza na kiszonkę w wielu regionach została już zebrana, prace rozpoczęto dużo wcześniej niż w poprzednich sezonach. W wielu miejscach wyniki zbiorów pozostawiają jednak wiele do życzenia. 

Ministerstwo Środowiska 4 września zainaugurowało  cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. 

Około 100 tys. sadzonek drzew rodzimych gatunków zostanie rozdanych w niedzielę 9 września br. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całej Polsce. 

Mamy nowy rekord świata w szybkości odśnieżania dróg ciągnikiem autonomicznym. Rekord prędkości został ustanowiony w marcu 2018 roku bezzałogowym ciągnikiem Valtra T254 Versu. Bezzałogowy ciągnik odśnieżał zamkniętą drogę w południowej Finlandii z prędkością 73,171 km/h.

Od pewnego czasu w mediach głośno jest o długotrwałej suszy w Szwecji, której efektem są pożary lasów oraz wysychanie pól i łąk. Tegoroczny zbiór zbóż i siana prawdopodobnie nie osiągnie 40% normy. Trwa akcja pomocy tamtejszym hodowcom koni, którzy nie mają czym wykarmić zwierząt. 

Jak podaje radio RMF FM Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski zapowiedział przesunięcie większej puli pieniędzy na pomoc dla rolników, w związku z tegoroczną suszą.

W dniach 8-9 września 2018 r. w Licheniu odbędzie się VIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Świętowanie rozpocznie się w sobotę od Jarmarku Kulturowego, a zakończy niedzielnymi uroczystościami w Bazylice Licheńskiej. 

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA zaprasza podmioty z branży „EKO” do współpracy przy kampanii społecznej mającej na celu promocję żywności i produktów ekologicznych.

Problem transportu ciężkich płodów rolnych, zwłaszcza tak ciężkich jak buraki cukrowe pojawia się zawsze jesienią. Lubelska Izba Rolnicza postuluje, by wyznaczyć takie miejsca składowania buraków, aby problem udało się rozwiązać.

Dopiero teraz, gdy ASF dotyka coraz więcej terenów w Polsce, rolnicy zaczęli się zastanawiać, czy rzeczywiście dziki są wszystkiemu winne. Bo bioasekuracja, choćby spełniona w 100% nie zagwarantowała bezpieczeństwa stad świń. Rolnicy przekonali się boleśnie o tym, że bioasekuracja nie działa, gdy wybijano świnie w gospodarstwach leżących w pobliżu ognisk ASF.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, zapowiedział niebawem nabór na radców rolnych. Po przeszkoleniu osoby te będą miały status nieomal rolnego ambasadora.

Trzeci tydzień stabilizacji na rynku żywca wieprzowego, taka sytuacja nie zdarza się często. 

Od dnia 1 września 2018 r. obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Jeśli zastanawiamy się czasem, dlaczego u nas pojawiają się zupełnie do tej pory nieznane szkodniki, okazać się może, że najczęściej są one... przywleczone do Polski w bagażach turystów. Niemożliwe? A jednak.

Skończyły się wakacje, a zaczął rok szkolny. Aby chronić najmłodszych, policjanci w całym kraju przeprowadzają akcję ,,Bezpieczna droga do szkoły''.

Borelioza jest nieomal jedną z chorób zawodowych rolników. W woj lubelskim jest prowadzony program, który pozwoli na przebadanie osób należących do grup największego ryzyka...

Producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 70% danej uprawy, mogą od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. składać wnioski o udzielenie pomocy.

Ostatnie dni przyniosły kolejne doniesienia o ogniskach ASF na terenie Polski. Szczególną uwagę zwraca ognisko w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, gdzie utrzymywano prawie 3 tysiace świń.

W dniach 25-26 sierpnia 2018 r. odbyła się XIV Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej na Podkarpaciu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. podatnicy podatku rolnego, którzy w 2018 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2018 r. susza lub powódź, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o udzielenie pomocy

Komisja Europejska pracuje nad dalszymi, skutecznymi środkami wsparcia dla rolników poszkodowanych w związku z tegoroczną suszą. Sprawdźcie szczegóły. 

Zarząd KRIR, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatem umożliwienia składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego drogą elektroniczną, przez platformę do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Do nieszczęśliwego wypadku związanego z obsługą ciągnika rolniczego doszło w Wojsławicach. Przy usuwaniu ściętego drzewa z lasu doszło do przewrócenia się ciągnika, który przygniótł 65-letniego traktorzystę. 

Zdaniem Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, wprowadzone ostatnią nowelizacją ustawy o OZE ujednolicenie przepisów podatkowych, dotyczących turbin wiatrowych, nie wyrządza gminom strat finansowych. W ocenie PSEW przy kompromisowym podejściu samorządów i inwestorów istnieje rozwiązanie, które jest w stanie pogodzić interesy obu stron.

Fundacja AgriNatura otrzymała grant Fundacji Carrefour na projekt „Demokratyzacja BIO”, którego głównym celem jest pomoc rolnikom ekologicznym w rozwoju towarowej produkcji warzyw. 

Rolnicy, którzy maja pomysł na własny biznes, już jesienią będą mogli ubiegać się o premię w wysokości 100 tys. zł. 

Młodzi sadownicy apelują o nieoddawanie do punktów skupu jabłka przemysłowego przez okres minimum 10 dni. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku owoców.  

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, kobiety zamieszkałe na wsi mają utrudniony dostęp do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych. 

W pierwszej kolejności z pomocy skorzystają rolnicy, których straty przekraczają 70%. A co z resztą poszkodowanych? Sprawdź szczegóły.

Kukurydza na ziarno dojrzewa w tym roku dużo szybciej, przyczyniły się do tego sierpniowe upały, ale mimo większego areału upraw, zbiory mogą być mniejsze niż przed rokiem. 

Sezon na grzybobranie i piesze wycieczki do lasów w pełni. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu jest bardzo popularny. Jednak podczas zbierania grzybów trzeba być bardzo ostrożnym. 

Zamiast 3 urzędów kontrolnych będzie jeden. Dzięki temu rybacy morscy z całego wybrzeża będą podlegali tym samym procedurom.

Z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że tylko około 10 procent badanych ocenia sytuację w polskim rolnictwie jako dobrą. Według 60 proc. ankietowanych polskie rolnictwo zmierza w złym kierunku.

Resort rolnictwa chce podnieść limit powierzchni gruntów, które będzie można sprzedać na cele nierolnicze. Dodatkowo łatwiej będzie też podzielić niewielkie gospodarstwa rolne położone w strefie ekonomicznej lub przy ciągach komunikacyjnych.

 

Polskie sery, mleko, świeże jabłka, makarony, kasze, przekąski, kawior, napoje i soki owocowe, suszone owoce, a także słodycze i dodatki cukiernicze – to produkty, z którymi mogli zapoznać się goście odwiedzający międzynarodowe targi żywności Food Expo 2018, odbywające się w Hongkongu, w Chinach.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu: Rolniku, co zrobić aby zarobić? Tym razem tematem są zioła.

Tam, gdzie wegetacja przebiega najszybciej, czyli na południu i zachodzie kraju, a także w Wielkopolsce spora część plantacji soi jest już gotowa do zbioru. Pierwsi rolnicy rozpoczęli więc żniwa. 

Koniec żniw zgodnie z wielowiekową tradycją stawał się świętem zwanym w zależności od różnych części Polski dożynkami, wyżynkami, wieńcem czy obżynkami. Według żniwnej tradycji po ścięciu ostatniego łanu dziewczęta uczestniczące w pracach polowych wiły ze ściętych zbóż wieńce dożynkowe, które przybierały kolorowymi wstążkami, ziołami, kwiatami oraz orzechami. Tradycje przetrwały do dziś, a my zapraszamy na Jasnogórskie święto plonów już w najbliższy weekend. 

Dzięki porozumieniu ARiMR z SGB Bankiem S.A. oraz BGŻ BNP Paribas S.A. rolnicy mogą skorzystać z nowej linii kredytów preferencyjnych,  nowe jest  także oprocentowanie kredytów "klęskowych". 

 

Od 28 września do 27 października 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". 

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych podał wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych zbóż ozimych w 2018 r. 

Z myślą o rozbudzeniu aktywności społecznej w województwie mazowieckim, a w szczególności pogłębieniu wiedzy o różnych formach działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego organizuje konkurs „Najaktywniejsza Liderka Wiejska w województwie mazowieckim’’.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco monitoruje sektor rolno-spożywczy, a celem tych działań jest poprawa sytuacji rolników. Kontrole w punktach skupu owoców oraz sklepach prowadzi również, na zlecenie UOKiK, Inspekcja Handlowa. Sprawdza przede wszystkim warunki zawieranych umów oraz sposób ustalania cen.

Samorząd rolniczy przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że otrzymuje coraz więcej sygnałów o zagrożeniu suszą dla roślin okopowych.

W filmie rolnicy i przetwórcy opowiadają o swoich doświadczeniach dotyczących produkcji żywności ekologicznej z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.

W nietypowej sytuacji interweniowali w miniony weekend policjanci z Konecka. Funkcjonariusze zatrzymali 43-latka, który po pijanemu jechał wierzchem na kucu. Mężczyzna odpowie za to przed sądem, a może nawet trafić za kraty.

W związku z trudną sytuacją rolników w Polsce, spowodowaną m.in. przez suszę i niskie ceny owoców miękkich Izba Rolnicza województwa Łódzkiego apeluje do Jana Krzysztofa Ardanowskiego - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie uwolnienia środków z rezerwy budżetu UE na pomoc dla polskich rolników, sadowników i plantatorów owoców miękkich.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że na stronie internetowej Instytutu Ogrodnictwa został zamieszczony Program ochrony jabłoni dla eksporterów jabłek do Chin. 

Ruszył przygotowany przez ARiMR nowy Portal IRZplus. Dzięki niemu rolnicy i przedsiębiorcy z terenów wiejskich, którzy posiadają oznakowane bydło, owce, kozy czy świnie, mogą szybko i wygodnie dokonywać przez internet zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących zwierząt gospodarskich, np. o ich urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju. 

Polska Grupa Nasienna dołącza do postulatów o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy o użytki zielone.

Kolejne dwa polskie produkty zostały wpisane do rejestru Komisji Europejskiej, tworzonego w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony produktów wyjątkowych. Od teraz Polska ma 42 takie produkty.

Na jednym z pól w okolicy miejscowości Sobótka wybuchł pożar składowanej słomy. Jak się okazało, ogień wzniecili trzej 11-latkowie, którzy niebezpiecznie bawili się ogniem. 

Za zachodnią granicą tuczniki w klasie E kosztują 1,55 Euro za kg. To drugi tydzień takich stawek -  najwyższych w tym roku. 

Oczekiwane przez producentów spadki cen śruty nie nadeszły i z proponowanych cenników wynika, że pasza o wysokiej zawartości białka pozostanie droga. 

Gorące lato skutecznie zniechęciło konsumentów do zakupów mięsa, zamiast tego chętniej kupują owoce i warzywa. Co jeszcze wpłynęło na mniejszy zbyt?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w dniu 9 maja 2018 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej, która wprowadza zmianę kwoty renty socjalnej poprzez jej podwyższenie z 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do 100% tej kwoty.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w gminie Hanna. 71-letni motorowerzysta trafił do szpitala, po tym, jak na drogę wtargnęła mu krowa.

Chińskie władze weterynaryjne walczą z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń. W Państwie Środka potwierdzono czwarte już ognisko choroby. Wirus wykrywany jest w miejscach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów, co niestety może utrudniać walkę z wirusem. 

Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w zakresie niestosowania kar umownych przez instytucje kontraktujące na terenach, które zostały dotknięte zjawiskiem suszy. Niższe zbiory spowodowały, że rolnicy są zagrożeni karami za niewywiązanie się z zawartych umów kontraktacyjnych.

Jakość suszu zadowala rolników, a cena choć nie tak dobra jak przed laty, nadal motywuje do sprzedaży. Plantatorzy nie rezygnują z uprawy, dużo zainwestowali w nowoczesne maszyny i suszarnie.

Polska Rada Winiarstwa wystąpiła Ministerstwa Finansów z prośbą o wystąpienie  do Brukseli z wnioskiem o włączenie definicji wina owocowego do dyrektywy. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa o podjęcie dialogu na forum europejskim, w przedmiocie przywrócenia mozliwości nawożenia obszarów EFA. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że wycofuje się z zapowiadanego wsparcia dla plantatorów z Ukrainy. 

Na rosnące ceny pasz narzekają także hodowcy niosek, zwłaszcza że ceny jaj nie są teraz wysokie. Lato to nie jest dla nich dobry czas. I nie chodzi tylko o wysokie temperatury, ale i o niższy w wakacje popyt na jajka. 

Producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terenie naszego kraju, wpisani do ewidencji KOWR, są zobowiązani do złożenia deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do 31 sierpnia 2018 r. 

W ciągu 3 lat Polska powinna uporać się z chorobami kwarantannowymi ziemniaków. Szczególnie dotyczy to dużych gospodarstw towarowych, które produkują na rynek krajowy i na eksport. Zmiany w sposobie walki z zarazą ziemniaków zapowiada minister rolnictwa. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Środowiska o wyrażenie zgody na dodatkowy odstrzał bobrów, które niszczą i plądrują tamy i zapory wodne. Mamy odpowiedź resortu. 

KOWR poinformował, że z dniem wczorajszym (23.08.2018 r.) Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Stadnina Koni Michałów odwołało z funkcji Prezesa Zarządu Macieja Grzechnika.

Dopłaty do paliwa, wsparcie na zabezpieczenie gospodarstw przed ASF czy dla nowopowstałych grup producentów rolnych. Żeby otrzymać pomoc, trzeba w odpowiednim terminie dostarczyć wnioski. Podpowiadamy, gdzie i kiedy. 

Działasz w branży turystycznej lub okołoturystycznej? Mamy dla Ciebie ciekawą informację!

Duńska Agencja Ochrony Środowiska zatwierdziła plany budowy ogrodzenia na granicy z Niemcami. 

Jeszcze więcej wyrzucają handlowcy. By temu zapobiec, banki żywności prowadzą akcję „samotny banan”. Ma ona uświadomić konsumentów i zachęcić ich do kupowania ostatnich sztuk.

Koniec zbiorów borówki już bardzo blisko. To nietypowa sytuacja, bo zwykle sezon kończył się we wrześniu. Tegoroczna pogoda przyspieszyła jednak dojrzewanie owoców.

Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina rolnikom...

Żniwa właściwie zakończone, kończy się też skup zbóż w państwowych elewatorach. Spółka Elewarr zapełniła magazyny niemal w 70-80%. Skup zbóż i rzepaku, mimo trudnych warunków zbioru przebiega bez większych problemów, ale relatywnie wysokie ceny ziarna za granica niosą ryzyko eksportu, dlatego Elewarr zapewnia, że w pierwszej kolejności gromadzone zapasy zbóż będą trafiać do polskich młynów. 

Wyższe ceny na paryskiej giełdzie MATIF pozwoliły na wyższe ceny również i w Polsce. Krajowi producenci, którzy do tej pory czekali ze sprzedażą na wyższe ceny, teraz postanowili ruszyć na podbój punktów skupu i zakładów zbożowych. 

Stawki za mleko coraz bliżej 1,30 zł. To o grosz więcej niż przed miesiącem i o kilka groszy mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów, jest szansa na dalszą stabilizację na tym rynku. 

Związek Zawodowy Rolników  Rzeczypospolitej ,,Solidarni'' apeluje do premiera RP Mateusza Morawieckiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

W najbliższy weekend  tj. 25-26 sierpnia w Boninie w województwie zachodniopomorskim Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy organizuje XXV edycję Krajowych Dni Ziemniaka.

Po ile rzepak?2018-08-22 Po ile rzepak?

Niższe plony rzepaku w Europie i ostatnie ceny na rynku zbóż przełożyły się na notowania rzepaku. Jest drożej, jednak wynikać to może ze zbliżającego się końca miesiąca. We wrześniu powinna nadejść stabilizacja. 

Hodowcy świń skarżą się na częste zawieszanie płatności odszkodowań po likwidacji stada, w wyniku wystąpienia ASF.

Ceny są bardzo niskie, a wymagania wysokie. Ten sezon wielu producentów owoców może uznać za stracony.

58-letni mężczyzna z gminy Lubycza Królewska jechał ciągnikiem pod wpływem alkoholu i bez uprawnień. Na tym nie koniec, niestety doszło do wypadku na drodze.

Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, coraz więcej miodu wyprodukowanego w Polsce kierowana jest na eksport, który w 2017 r. wyniósł 15,2 tys. t i był o 11 proc. większy niż rok wcześniej.

Wzrasta zainteresowanie sprzedażą słomy.

W ciągu kilku dni resort rolnictwa powinien otrzymać ostateczne dane o wielkości strat, spowodowanych suszą.

Wczesna wiosna i upalne lato to szybsza wegetacja roślin. Przypomnijmy, że terminy agrotechniczne  zostały opracowane ponad 20 lat temu...

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce zwiększenia puli środków ochrony roślin w ochronie plantacji chmielu. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o czterech nowych ogniskach ASF w kraju. Tym razem wirus pojawił się w małych gospodarstwach na terenie województw podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. 

20 sierpnia mija termin wysiewu mieszanki, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.  

Nie tylko Polska i Europa walczą z ASF. Niestety, drugie ognisko ASF wykryto w Chinach. Tym razem chorobę potwierdzono w mieście Zhengzhou w prowincji Henan. Pierwszy przypadek wirusa odnotowano wcześniej w północno-wschodniej części kraju. 

 

Jeszcze kilka dni temu upały na zmianę z deszczem sprzyjały zbiorom kurek. Jednak ostatnie dni były ciepłe i suche, dlatego grzybów jest zdecydowanie mniej. A co z cenami?

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował właśnie wyniki doświadczeń rozpoznawalnych rzepaku ozimego. Która odmiana plonowała najlepiej?

 

28 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, na podstawie której Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa będą kontrolowali uprawy pod kątem obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych. 

Do serii podpaleń doszło od kwietnia w okolicach Blachowni pod Częstochową. Jak ustaliła policja, podpalaczem był jeden z druhów lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej...

1 października 2018 r. w Poznaniu Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka organizuje  I Forum Genetyczne, w czasie którego zostaną przekazane informacje na temat możliwości rozwoju polskiej hodowli w dobie selekcji genomowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii przez hodowców z innych krajów.

Żniwa w Polsce w zasadzie są już zakończone albo zbliżają się ku końcowi. Jak oficjalnie informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż, w zależności od regionu plony są zróżnicowane. 

Coraz popularniejsza w Europie staje się żywność funkcjonalna, czyli wzbogacona o właściwości uwzględniające specyficzne potrzeby wybranych grup konsumentów. Jak wynika z raportu „Innowacyjność vs. zdrowie. Szanse dla marek spożywczych” opracowanego przez Mintel dla Banku Zachodniego WBK, w ciągu 5 lat liczba produktów z oświadczeniami o funkcjonalności, wprowadzonych na rynek w Europie wzrosła aż o 67%. Na Starym Kontynencie za blisko 2/3 konsumpcji żywności funkcjonalnej odpowiadają rynki Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii.

Niestety, w tym sezonie niemal codziennie informujemy o niebezpiecznych zdarzeń związanych z pracami polowymi. Przez jedno z nich 11-letni rowerzysta, z urazem głowy, trafił do szpitala. Stało się to po tym, jak został potrącony przez kierującego ciągnikiem rolniczym.

Tak uważają eksperci z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ich zdaniem do końca roku ceny wieprzowiny będą spadać, by w grudniu ukształtować się na poziomie 4,1-4,40 zł/kg.

W ocenie Europejskiego Stowarzyszenie Przetwórstwa Owoców i Warzyw (PROFEL) przedłużająca się susza w Europie spowodowała najpoważniejsze problemy produkcyjne w sektorze warzywnym w UE w ciągu ostatnich 40 lat. 

Okazuje się, że choć praktycznie w całej Polsce występuje susza, to nie ma narzędzi, by stwierdzić, czy dotknęła ona także trwałych użytków zielonych. 

Jest szansa na uruchomienie pomocy suszowej z początkiem września. Minister rolnictwa uzależnia to jednak od liczby dostarczonych protokołów strat. Jeśli wszystkie gminy zrobią to najpóźniej do połowy przyszłego tygodnia, to zaraz po wakacjach pierwsze pieniądze zostaną wysłane do poszkodowanych rolników. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca rolników, gwarantując im anonimowość, do składania powiadomień o nieuczciwych praktykach handlowych.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przekonuje, że rzepak jest jedną z tych roślin, które rolnicy powinni uprawiać. 

Krajowa produkcja pieczarek od wielu lat stabilnie się rozwija. Jak wynika z szacunków Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w latach 2010-2017 jej wartość wzrosła o 41%. W tym samym czasie eksport, wraz z przetworami, podskoczył w ujęciu wartościowym aż o 50%. Rozwoju branży nie zahamowało nawet rosyjskie embargo czy duża konkurencja ze strony takich europejskich potentatów, jak Holandia. Eksperci BZ WBK prognozują, że eksport branży nadal będzie się zwiększać, jednak nie obędzie się bez wyzwań.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozważenie możliwości uproszczenia przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców przez rolników.

To kolejny z wypadków, którego można było uniknąć. Rolnik jadący Ursusem z przyczepą nie sprawdził, czy może skręcić w lewo i... uderzył w wymijający go samochód. Pasażerkę samochodu przewieziono do szpitala.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że będą prowadzone anonimowe badania gleb. Monitoring prowadzą Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza (KSChR) oraz podlegające jej Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSChR), przy współudziale Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG-PIB).

Dużo szczęścia miał 59-latek z gminy Masłów (woj. świętokrzyskie), który nocą wyszedł nakarmić psy i... wpadł do studni. Wyciągnęli go policjanci.

Od 23 sierpnia 2018 roku wprowadzone zostaną nowe przepisy w zakresie szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych. Dotyczą one z przede wszystkim zmiany składu zespołu dokonującego szacowania, obiegu dokumentów związanych z samym szacowaniem oraz komunikacją personalną w tym zakresie.

Ministerstwo rolnictwa opracowało wzór umowy na dostarczanie produktów rolnych. Chodzi o zapewnienie stabilizacji cenowej, m.in. na rynku owoców. Producenci oraz przetwórcy mają tydzień na przeanalizowanie propozycji. W najbliższą środę odbędzie się spotkanie i dyskusja o projekcie resortu.

Susza, jaka dotknęła Polskę, w szczególności w maju i czerwcu bieżącego roku, spowodowała, że trzeba sięgnąć po nadzwyczajne rozwiązania, by umożliwić rolnikom spełnienie unijnych wymagań.

Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa zdecydował się na zawiadomienie Agencji bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o - jego zdaniem - znacznych nieprawidłowościach na rynku cukru.

Prezydent RP Andrzej Duda 10 sierpnia podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. 

 

W minioną niedzielę doszło do ogromnego pożaru w Borui Nowej. Spłonęła stodoła oraz znajdujące się w jej wnętrzu maszyny rolnicze. 

Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje o rzekomym powstaniu Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego rejestru. O co dokładnie chodzi?

Tylko do 14 sierpnia rolnicy posiadający do 50 sztuk trzody chlewnej, którzy otrzymali nakaz likwidacji stada, mogą składać wnioski o pomoc. 

Prawie 290 mln dolarów odszkodowania dostanie od koncernu Monsanto amerykański ogrodnik. Według sądu stosowany przez niego środek chwastobójczy Roundup przyczynił się do wystąpienia u mężczyzny choroby nowotworowej. To pierwsza w historii wygrana obywatela przeciwko koncernowi, na który przed sądem skarżyły się już tysiące poszkodowanych. 

XL Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbył się 10–12 sierpnia 2018 roku na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Wydarzenie to związane było z jubileuszem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarzami Pokazu byli Państwowy Klub Wyścigów Konnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

XVI Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odbywał się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Znamy zwycięzców!

"Polacy kochają konie, a historia koni nierozerwalnie związana jest z historią Polski" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas czterdziestego, jubileuszowego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 3 września rozpocznie przyjmowanie wniosków o unijne dofinansowanie przedsięwzięć związanych z produkcją energii elektrycznej. Nabór potrwa do 31 października 2018 r., a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2019 r.

Komisja Europejska będzie wspierać rolników z krajów, gdzie występuje długotrwała susza .

Zdaniem autorów przygotowanego przez Bank BGŻ BNP Paribas raportu poświęconego przyszłości globalnego sektora rolniczego i spożywczego, młode pokolenie i kobiety będą kształtować zwyczaje żywieniowe na świecie. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

4 września na terenie gospodarstwa rolnego Wioletty i Sylwestra Imiołek w Krępie (woj. łódzkie) odbędzie się III edycja imprezy. Poświęcona będzie przede wszystkim różnym aspektom związanym z żywieniem bydła mlecznego oraz funkcjonowaniem farmy mlecznej. 

Rozpoczynają się optymalne terminy dla siewów rzepaku. Rolnicy mówią jednak, że gleba jest wysuszona i nie ma szansy na siew w terminie.

Komisja Europejska prowadzi konsultacje dotyczące nowego prawa zdrowia roślin. Każda z osób zainteresowanych może się w tej sprawie wypowiedzieć.

Optymistyczne dane przynosi badanie prowadzone przez agencję Kantar TNS na zlecenie PKN Orlen. Wynika bowiem z niego, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, skąd pochodzi kupowana przez nas żywność.

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Warto wiedzieć, że ta roślina jest bardzo niebezpieczna, a przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Jak informuje Greenpeace, organizacja łącznie z pszczelarzami zaapelowała do ministra rolnictwa o wycofanie zgody na stosowanie neonikotynoidów.

Producenci trzody chlewnej w całym kraju będą mogli ubiegać się o uzyskanie refundacji w wysokości do 75% wydatków poniesionych na dostosowanie gospodarstwa do wymogów utrzymywania świń w związku z występowaniem ASF. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę dotyczącą znakowania żywności. Każdy z produktów będzie musiał być oznaczony, z jakiego kraju pochodzi.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego. 

W jednej z największych na Litwie hodowli trzody chlewnej, prowadzonej przez duńską spółkę Idavang, wykryto ASF. Wybite zostanie prawie 20 tysięcy świń.

Zdaniem posła Michała Cieślaka musimy przywrócić poprzedni model rynkowy, utracony w wyniku ekspansji sieci handlowych, aby odbudować lokalne przetwórstwo i sprzedaż produktów rolnych. Czy zgadzacie się z tym pomysłem?

Niewielkie burze przedzielające wysokie temperatury szczególnie w zachodniej częsci Polski nie są w stanie zapewnić optymalnych warunków deszczowych dla roślin. Szczególnie cierpi kukurydza, której kolby często są niepełne.

Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń na Podkarpaciu wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, wprowadzone zostały procedury związane z wybiciem stada.

Od 10 sierpnia Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna badanie plonów zbóż, rzepaku i rzepiku. To coroczne ankiety przeprowadzone na losowo wybranej grupie rolników. Dzięki temu poznamy wielkość plonów i strukturę zasiewów. 

„Polskie kadry” to ogólnopolski konkurs fotograficzny organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia 2018 r. Celem konkursu jest ukazanie bogactwa regionów Polski w dwóch kategoriach tematycznych: żywnościowej i krajoznawczej. 

Do niecodziennego zdarzenia doszło w gminie Dołhobyczów -  53-letnia kobieta, jej syn oraz konkubent zaatakowali widłami sąsiada. Przyczyną ataku miało być wcześniejsze nieporozumienie. 

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości prowadzi nabór wniosków do kolejnej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wnioski można składać do 17 sierpnia, do godz. 16.00.

Służby weterynaryjne Republiki Południowej Afryki poinformowały o ponownym otwarciu rynku południowoafrykańskiego dla drobiu, mięsa drobiowego i produktów drobiowych z Polski.

Afrykański pomór świń dotarł do Chin – taką informację potwierdziło tamtejsze ministerstwo rolnictwa. Pierwsze ognisko wirusa jest zlokalizowane w gospodarstwie znajdującym się w północnej części kraju. Chińska forma produkcji żywca wieprzowego może sprzyjać szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby – ostrzegają eksperci. 

Rolnicy, którzy mają oszacowane przez komisje szkody w uprawach rolnych, spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, będą mogli ubiegać się w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc w formie dotacji na powierzchnię upraw, w których szkody wynoszą co najmniej 30%.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadzi kampanię promocyjno-informacyjną dotyczącą zwiększenia popytu na owoce i warzywa sezonowe. W ramach akcji zorganizowanych zostanie dziesięć wakacyjnych targów owocowo-warzywnych, w największych polskich miastach. Będą one wspierane kampanią edukacyjno-informacyjną w prasie, radiu i telewizji.

W organizowanym przez WWF, konkursie na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, w edycji krajowej  w Polsce, najlepszy okazał się być Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego, który prowadzi gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu. 

Jednym z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest zagospodarowanie państwowych gruntów. Warto przeanalizować wyniki dzierżawy, sprzedaży czy też nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom osiągnięte po VI miesiącach 2018r. 

Ministerstwo Rolnictwa apeluje do urzędów gmin o przesyłanie informacji o stratach w związku z suszą. Chodzi o wyniki prac komisji klęskowych pracujących w terenie. Do tej porty zrobiło to niewiele samorządów – a bez kompletu dokumentów pomoc nie może zostać uruchomiona. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  bada relacje punktów skupu z rolnikami i największymi podmiotami na rynku przetwórstwa owoców. Sprawdza, czy ceny i warunki oferowane przez punkty skupu są realizacją polityki handlowej przetwórców, z którymi współpracują, czy też wynikają z sytuacji rynkowej, współpracy z tymi samymi odbiorcami i naśladownictwa cenowego. 

Zapraszamy do obejrzenia 2 odcinków filmów z cyklu − "Rolniku, co zrobić, aby zarobić?". Filmy zostały przygotowane w ramach operacji realizowanej przez partnera Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, sfinansowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze środków KSOW.

W sierpniu, zgodnie z dziewięcioletnią tradycją, pszczelarze i smakosze miodu oraz zwolennicy innych produktów pszczelich przybywają do Zarzeczewa na Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato. Nie brakuje też osób doceniających lokalne, tradycyjne smaki, pragnących poszerzyć posiadaną wiedzę na temat życia rodziny pszczelej, jej roli w przyrodzie, zagrożeń, jakie czyhają na pszczoły ze strony intensywnego rolnictwa i zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł. 

Rząd przyjął przepisy, które pozwolą skupować zdrowe tuczniki, a mięso magazynować na potrzeby państwowych rezerw materiałowych. W nowelizacji ustawy zapisano też, że ze świń będzie można produkować nie tylko konserwy, ale również inne, pełnowartościowe produkty.

Nawozy amonowe są uznane za produkty niebezpieczne. Według obowiązujących przepisów ich przewóz powinien spełniać specjalne warunki bezpieczeństwa. Branża rolnicza apeluje jednak, aby wyłączyć rolników z tych przepisów lub w jakimś stopniu je złagodzić. 

22-letnia mieszkanka Nadrybia, podczas jazdy traktorem z podczepioną prasą, gubiła palącą się słomę. Na tym nie koniec - od słomy rozpoczął się pożar okolicznych pól... Jak informuje policja, trwa wyjaśnianie, w jaki sposób doszło do tego zdarzenia.

Polski Klub Wyścigów Konnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa serdecznie zapraszają na Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który odbędzie się w dniach 10-12 sierpnia br. W tym roku, z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miejscem Pokazu będzie warszawski Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

Producenci rolni, po oszacowaniu strat w uprawach rolnych przez komisje powołane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, mogą ubiegać się o pomoc w kilku formach. 

Prezentacja Planu dla wsi oraz dyskusja z rolnikami o bieżących problemach w rolnictwie była celem dwudniowej wizyty ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego w województwie podkarpackim.

Chodzi o wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a także pewne ustępstwa od obowiązku zazielenienia. Wniosek o takie wsparcie złożył kilka tygodni temu polski minister rolnictwa.

Przypominamy, że do końca bieżącego miesiąca można starać się o dopłaty do paliwa rolniczego. 

Grzybiarze zacierają ręce, bo już pojawiły się kurki. 

Po słabym roku poprzednim, w tym prognozuje się, że zbiory owoców będą najwyższe w historii- szacuje GUS.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty firmie przetwarzającej owoce, która jest podejrzewany o wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec sadowników.

W powiecie leszczyńskim (Wielkopolska) doszło do wyłudzenia 40 tysięcy złotych przy skupie rzepaku. Jeden z pracowników skupu zawyżał ilość nasion przywiezionych przez swojego... krewnego.

W czerwcu, podczas protestów producentów owoców miękkich, posłanka Urszula Pasławska, zadała ministrowi rolnictwa pytania dotyczące wielkości importu owoców miękkich z Ukrainy oraz kontroli importowanych owoców miękkich, nie tylko z Ukrainy, pod kątem zastosowania środków ochrony roślin.

Produkcja drobiu w Polsce systematycznie rośnie. Wysokie temperatury nie są jednak dobre ani dla drobiu, ani dla właścicieli kurników

W skupach za owoce można uzyskać niewielkie pieniądze, a wielu plantatorów nawet decyduje się na to, by za darmo mogli je zbierać chętni na własne potrzeby. Okazuje się jednak, że są miejsca, gdzie za owoce płaci się - dosłownie - słono.

Tego wypadku naprawdę można było uniknąć, gdyby dorośli mieli choć trochę wyobraźni...

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie kontrolować uprawy GMO na terenie Polski.

Rolnicy z wielu regionów kraju informują nas o tym, że obserwują na swoich plantacjach kukurydzy początki fuzariozy. Nie powinno to nikogo dziwić: obecna pogoda, upalna ale bardzo wilgotna sprzyja rozwojowi chorób powodowanych przez grzyby.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przygotowało dla rolników własny ranking odmian rzepaku ozimego. Stowarzyszenie nie kryje jednak, że przygotowywało go w oparciu o dane doświadczalnictwa porejestrowego z Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych.

Prawie każdy dzień przynosi nowe komunikaty o kolejnych ogniskach ASF u trzody chlewnej. Po raz pierwszy ognisko odnotowano na terenie powiatu mińskiego na Mazowszu.

Pracownicy Inspekcji Pracy i KRUS odwiedzają gospodarzy i sprawdzają, czy przy żniwach przestrzegają zasad bezpiecznej pracy. 

Teoretycznie od 1 lipca br. miał obowiązywać zakaz połowu dorsza, jednak sytuacja się zmieniła, a pogoda sprzyja wypływaniu w morze. 

Sprawdziliśmy notowania cen rzepaku na rynkach europejskich.

Jest na to szansa. Przybywa plantacji, a sprzedaż polskich win zwiększyła się dziesięciokrotnie. 

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Źywności EFSA. 

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji.

Związek Sadowników RP 2 sierpnia o godzinie 10:00 organizuje akcję protestacyjną w Warszawie.

Rolnicy ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej domagają się zmiany sposobu obliczania strat w gospodarstwie. 

W pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. eksport drobiu z Polski wzrósł w ujęciu wartościowym o 20,4% do 3,75 mld PLN a w ujęciu ilościowym o 16,3% do 513,2 tys. t, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. 

Omówienie Planu dla wsi to główny temat spotkań ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim.

Dotychczas dotyczył on tylko kilku procent gospodarstw, teraz jest dla wszystkich. 

Prezydent RP Andrzej Duda 26 lipca podpisał nowelizację  ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął nowelizację ustawy o przewadze kontraktowej. Sprawdż szczegóły. 

W krajowych portach coraz wyższe ceny zbóż, tona pszenicy kosztuje już nawet 850 zł. 

Mała podaż tuczników, równie niewielkie zainteresowanie zamówieniami w handlu. Lato nie sprzyja ani hodowli, ani sprzedaży świń. Do tego Niemcy tną cenniki. Obowiązująca teraz stawka to 1, 39 euro.

Kilka dni dobrej pogody, do tego sprawne maszyny i są zbiory. Mimo, że żniwa to nadal najgorętszy okres dla rolników, kiedyś wymagały więcej rąk do pracy. 

Kolejny przypadek wirusa ASF wśród świń. W gminach Srokowo i Sępopol w woj. warmińsko-mazurskim utylizacji trzeba poddać ponad 1000 sztuk trzody chlewnej. 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w dniu 5 sierpnia zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Jaki siew, takie żniwo”.

Sadownicy apelują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Ardanowskiego o pilne spotkanie...

Nie będzie płotu umożliwiającego przejście dzików przez wschodnią granicę - zapowiedział Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zdaniem ministra płoty są nieskuteczne.

Przypominamy, że wnioski o przyznanie pomocy na "Premie dla młodych rolników" można składać do 30 lipca 2018 r. To już ostatni moment!

KRUS przypomina, że z dniem 31 lipca 2018 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za III kwartał 2018 r.

Potrafisz skutecznie przyciągać turystów na wieś i umilać im pobyt? Weź udział w konkursie, w którym Polska Organizacja Turystyczna wybierze 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.

 

O tym, że czas żniw jest czasem szczególnym dla rolników nie trzeba nikogo przekonywać. Problemów nie brakuje, ale okazuje się... że dochodzą coraz to nowe.

Maszyny rolnicze wyjechały na drogi i niestety, seria wypadków trwa. Do poważnego zdarzenia drodowego doszło w ubiegłą środę w Głogowie. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca busa, rozpoczął manewr wyprzedzania kolumny pojazdów tuż przed skrzyżowaniem i zderzył się ze skręcającym na skrzyżowaniu w lewo, ciężkim ciągnikiem rolniczym zetor.

Od 27 lipca obowiązuje rozporządzenie w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Dofinansowanie może wynosić nawet 100 tys. euro rocznie. Od najbliższego poniedziałku, 30 lipca do połowy września 2018 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie pomocy dla nowo powstałych grup producentów rolnych. Poznaj szczegóły. 

 

 

Rolnicy apelują o wstrzymanie egzekucji zadłużeń, w związku z obecną sytuacją w rolnictwie. 

Coraz mniej gospodarstw utrzymuje zwierzęta i jeśli przepisy się nie zmienia pozostaną tylko duże hodowle.

O wykryciu kolejnych trzech ognisk ASF informuje Główny Lekarz Weterynarii. Wszystkie trzy są w województwie lubelskim. Zatem pojawia się pytanie: co z rolnikami, którzy muszą zrezygnować z hodowli świń z powodu ASF?

Według najnowszego raportu IUNG, stan suszy w Polsce nadal się utrzymuje, jednak nie obejmuje już terenu całego kraju. 

Przypominamy, że dziś upływa termin składania wniosków o dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych w zakresie produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego. 

Do poważnego rozboju doszło w ubiegłym tygodniu w okolicach Łodzi. Złodziej chciał ukraść akumulator z kombajnu zbożowego, po czym zranił nożem gospodarza posesji, który nakrył go na gorącym uczynku. Niestety, ta historia wydarzyła się naprawdę, to nie scenariusz filmu kryminalnego.

Na rynku mamy rekordowe ceny pietruszki - za kilogram tego warzywa, na targowisku, trzeba zapłacić nawet 15 złotych. Warzywa korzeniowe od wiosny zawsze drożeją, ale takich cen, jak w tym roku rolnicy nie pamiętają.

Rolnicy kończą zbierać rzepak z pól, ale tegoroczne plony są dalekie od oczekiwanych. Za nami kolejny sezon nieudany dla rzepaków. Czy następny może być lepszy?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do ministra rolnictwa o zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego. 

Żniwa w pełni. Jeśli rolnik nie utrzymuje hodowli zwierząt, to powinien słomę sprzedać czy... zaorać. O to, co warto robić ze słomą zapytaliśmy rolników z centralnej Polski.

Problemy z szacowaniem strat. W ocenie rolników z województwa łódzkiego raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- PIB w Puławach dotyczące monitoringu suszy nie odzwierciedlają stanu faktycznego na polach. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w pełni popiera i solidaryzuje się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Panem Janem Krzysztofem Ardanowskim w kwestii umożliwienia polskim rolnikom stosowania skutecznych zapraw nasiennych w ochronie rzepaku ozimego. 

URSUS S.A. to niesłabnąca ciągle marka, wśród producentów maszyn rolniczych. Aby jednak nadążyć za konkurencyjnymi gigantami, spółka poszerza swoje rynki zbytu. 

Rosnąca liczba ludności na świecie oraz zmiana modelu konsumpcji na coraz bardziej zbliżony do obserwowanego w krajach wysoko rozwiniętych, skutkują stałym wzrostem produkcji mleka. Według prognoz Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO, w roku 2018 światowa produkcja mleka ma być wyższa od tej z roku ubiegłego. 

Susze, powodzie, deszcze czy wymarznięcia - te wszystkie niekorzystne zjawiska pogodowe niemal co roku dają się we znaki rolnikom. Od lat mogą korzystać oni z preferencyjnych kredytów klęskowych. Jak się okazuje, już w tym roku, banki udzieliły ich ponad tysiąc. A jak ubiegać się o kredyt preferencyjny?

Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka rozpoczął w Poniatowej skup owoców miękkich. To część rządowego planu powołania Narodowego Holdingu Spożywczego. Zakład odwiedził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że zwiększono limit środków finansowych na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych". O jakiej kwocie mowa?

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w poniedziałek uczestniczył w naradzie w zakładach Ursus w Lublinie. Z uczestnikami spotkania rozmawiał, w jaki sposób pomóc polskim producentom maszyn i urządzeń rolniczych.

Krajowa Federacja Producentów Zbóż  jest przeciwna planom Komisji Europejskiej związanych z wycofaniem z rynku chlorotalonilu – substancji czynnej stosowanej w środkach ochrony roślin. 

Chcemy z „resztek”, które zostały z majątku Skarbu Państwa po złodziejskiej prywatyzacji na początku okresu transformacji utworzyć jeden organizm Narodowy Holding Spożywczy - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości otwarcia magazynu do przechowywania cukru w Cukrowni Krasnystaw.

Czasu na szacowanie coraz mniej, ale komisji przybywa. W całym kraju trwa szacowanie strat, spowodowanych przez tegoroczną suszę. Rząd zapewnia, że poszkodowani rolnicy nie zostaną bez pomocy. Najpierw trzeba jednak dokładnie wyliczyć, jakie są rozmiary klęski.

Znamy oficjalne stanowisko Ministerstwa Środowiska w tej sprawie. 

W piątek, 20 lipca br., Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której od 1 stycznia 2019 roku Ostrowice - najbardziej zadłużona gmina w Polsce - znikną z mapy Polski. 

Czy to jest fejk czy czysta prawda? W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie martwego dzika na drzewie. 

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Podhorce doszło do zderzenia ciągnika rolniczego z motorowerem. Jak informują policjanci, kierujący motorowerem wyprzedzał ciągnik rolniczy, podczas gdy ten skręcał w lewo na posesję. 

Jest możliwość uzyskania wsparcia w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych – inicjatywy finansowanej ze środków europejskich - informuje ministerstwo rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku ASF, tym razem w gospodarstwie, gdzie utrzymywano tylko dwie świnie.

Bez zakończenia prac komisji szacujących starty nie będzie możliwości szybkiego udzielenia pomocy poszkodowanym rolnikom.

Plantatorzy buraków cukrowych nie zaliczają tego roku do udanych. Wiosenne ciepło i susza spowodowały, że co prawda buraki szybko wzeszły, ale z powodu niedostatku wody w wielu regionach kraju wzrost był powolny.

KRUS przypomina, że z dniem 31 lipca 2018 r. mija termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za III kwartał 2018 r.

W związku z bardzo trudną sytuacją polskich plantatorów owoców miękkich, Zarząd KRIR przekazał  resortowi rolnictwa swoje postulaty i wnioski wypracowane wspólnie z przedstawicielami innych instytucji, zakładów przetwórstwa owoców miękkich i producentami owoców. 

Pomimo chwilowej przerwy związanej z pogodą, żniwa w Polsce trwają. Pod kosy i kombajny trafiają rzepaki, jęczmienie i pszenice. Ale ze względu na pogodę ziarno jest kiepskiej jakości, więc ceny w skupach też nie zachwycają rolników.

Rolnicy, którzy rozpoczęli żniwa, musieli je przerwać z powodu silnych opadów deszczu i gradu. Żniwa się opóźniają, a materiał jest wilgotny, więc koszty zbiorów będą wyższe – komentuje aktualną sytuację Jerzy Szymański z Polskiej Grupy Nasiennej.

Międzynarodowa akcja o kryptonimie Silver Axe III pozwoliła na przejęcie 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin. W akcji kierowanej przez EUROPOL uczestniczyła również Polska.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, jakie trzeba spełnić warunki, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.  

Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar organizuje X edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem Radiowej Jedynki, gdzie w programie "Sygnały dnia" wypowiedział się na temat hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. 

Z publikowanego ostatnio raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt. „System dopłat bezpośrednich Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Rola, znaczenie i ewolucja” wynika, że mimo iż dopłaty bezpośrednie wpłynęły na poprawę struktur rolnych w polskim rolnictwie, to nie przełożyły się one znacząco na zmianę produktywności w badanych towarowych gospodarstwach rolnych. 

Jednym z postulatów protestujących producentów warzyw i owoców jest możliwość znakowania płodów rolnych krajem pochodzenia. 

W ocenie Copa Cogeca, decyzja Departament Handlu Stanów Zjednoczonych o nałożeniu ceł na hiszpańskie oliwki jest nie do przyjęcia. Dlatego też te największe europejskie organizacje rolnicze wzywają UE do podjęcia działań przeciwko protekcjonistycznym ruchom USA.

 

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12% respondentów, a po owoce – tylko 14% z nich! Tak wskazują  badania zrealizowane na potrzeby ogólnopolskiej  kampanii Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych  pod nazwą   „Warzywa i owoce – na szczęście!”. 

Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rolnikami, które odbywało się w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich w Głogowie k. Torunia. Ogłoszono także Plan dla wsi. 

Hodowcy bydła i producenci mleka, którzy nie zgłosili suszowych strat, powinni zrobić to jak najszybciej. Taki apel kierują izby rolnicze – bez szacowania trudno będzie bowiem określić rozmiar strat. 

 

Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy, dzięki któremu ma zwiększyć się efektywność prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.

Zbiory rzepaku w niektórych regionach kraju mogą zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Wyniki żniw są bardzo zróżnicowane, w zależności od regionu. Ceny w punktach skupu natomiast nieco spadły.

W ocenie krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej redukcja populacji dzików w naszym kraju przebiega zbyt wolno. Okazuje się, że liczba przypadków ASF u dzików w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku przekroczyła łączną liczbę przypadków, jaka wystąpiła w latach ubiegłych poczynając od lutego 2014 roku. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob, na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas - co piąty rolnik nie wie, czym jest rolnictwo zrównoważone. Jednak 90 proc. badanych stosuje praktyki sprzyjające środowisku, ale już zaledwie 11 proc. deklaruje skorzystanie w tym roku z dopłat w ramach działania rolno- środowiskowo-klimatycznego PROW 2014–2020.

Rządowe Agencje Rolne podjęły decyzję o przejęciu przez należący do Skarbu Państwa rynek hurtowy w Elizówce, należący do grupy producenckiej LUBSAD i otwarciu skupu owoców. 

12 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami". Sprawdź szczegóły. 

Na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski zezwolił na czasowe - na okres do 120 dni - wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS,  zawierających neotynikotynoidy - pestycydy toksyczne dla pszczół. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o bakterii Ralstonia solanacearum. Jest to patogen podlegający obowiązkowemu zwalczaniu.

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Kowalewo Góry - samochód osobowy zdarzył się z kombajnem rolniczym. Było o włos od tragedii...

Na najbliższe dni zapowiadane są intensywne opady deszczu przede wszystkim we wschodniej połowie kraju. Synoptycy jednak nie wykluczają, że padać będzie także w pozostałych regionach, a deszczowa pogoda ma się utrzymać co najmniej do czwartku.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, firma Greenyard Frozen Poland podjęła zapobiegawcze działania w celu dobrowolnego wycofania mrożonych warzyw. Wszystko przez potencjalne ryzyko występowania w nich bakterii Listeria monocytogenes, związanej z użytym do produkcji surowcem (kukurydzą).

Dziś upływa termin składania wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw rolnych". Dokumenty należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą otrzymać 60 tys. zł premii. 

Niestety, od kilku tygodni nieustannie docierają do nas informacje o wypadkach rolniczych. Tym razem do poważnego zdarzenia doszło w gminie Drzycim (pow. świecki). Podczas koszenia trawy na łące, rolnik najechał ciagnikiem na leżącego w trawie mężczyznę...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w konferencji poświęconej problemowi ASF, która odbyła się w Państwowym Instytucie Weterynarii – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

W miejscowości Średnie Wielkie doszło do poważnego wypadku z udziałem ciągnika rolniczego. Podczas wjeżdżania pod górę, ciągnik stracił przyczepność i osunął się z około 50 metrowej skarpy. Wewnątrz maszyny znajdowały się trzy osoby. 

Szybkie tempo szacowania, komisje działają w całym kraju. To ostatni moment na złożenie wniosku. 

Mimo ostatnich korekt, od blisko 2 miesięcy ceny drobiu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, ale handel wciąż jest niewielki. 

Komisja Europejska przygotowała decyzję, która zezwala na czasowe wykorzystanie ugorów, w związku z zazielenieniem i programem natura 2000, pod uprawę i wypas bydła. Sprawdź szczegóły. 

Jak sięgnąć po pomoc na tworzenie grup producentów rolnych - ARiMR zaprasza na szkolenie. 

Każdy z nas może wziąć udział w unijnych konsultacjach w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Jeśli więc mamy dość ciągłych zmian czasu, które - jak wynika z najnowszych ustaleń - mają niedobry wpływ na nasze zdrowie, warto podzielić się swoją opinią na ten temat.

Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi będzie tematem konferencji organizowanej 7 września 2018 roku przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie. 

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w jajkach spożywczych, które trafiły do sprzedaży wykryto bakterię Salmonella Enteritidis. 

Od kilkunastu dni w mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera ukraińskich sadowników. W tym czasie sadownicy w Polsce mają kłopoty z niskim cenami owoców...

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ministerstwo rolnictwa i KOWR sprawdzają, czy ceny na rynku owoców miękkich mogą być kształtowane niezgodnie z prawem. UOKiK wszczął również postępowanie przeciwko Südzucker Polska. Sprawdza, czy spółka wykorzystała swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

Główny Lekarz Weterynarii prawie codziennie informuje o pojawiających się nowych ogniskach i przypadkach ASF. Ogniska u trzody chlewnej stwierdzono już w tym roku prawie w 60 gospodarstwach.

Fundacja EKOOSTOJA z myślą o mieszkańcach obszarów wiejskich z województwa łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i opolskiego organizuje cykl szkoleń pt. „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne”, mających na celu aktywizację obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających.

W ubiegły wtorek w miejscowości Smętówko (woj. wielkopolskie) na jednym z pół, podczas zbioru ziarna, wybuchł pożar kombajnu. Była to bardzo cenna maszyna marki Claas Lexion – jeden z największych kombajnów na rynku. 

Wkrótce zacznie funkcjonować nowa platforma sprzedażowo-zakupowa, dzięki której rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w łatwy i szybki sposób, a konsumenci kupić świeżą i dobrą żywność.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca przyszłego tygodnia. W związku z warunkami klimatycznymi, przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

Rolnicy, którzy zrezygnują z hodowli świń lub dostaną nakaz zaprzestania hodowli otrzymają rekompensaty. Rada ministrów przyjęła rozporządzenie ministra rolnictwa, gwarantujace wsparcie finansowe w związku z ASF. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie rozszerzenia definicji pomocnika rolnika.

12 lipca 2018 r. po raz pierwszy obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe zostało ustanowione we wrześniu ubiegłego roku.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że została zakończona procedura analizy ryzyka o dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek Kostaryki.

W dniach 8 -19 października 2018 r. planowany jest w Polsce audyt Komisji Europejskiej w zakresie oceny nadzoru nad produkcją żywności gotowej do spożycia ( RTE). Audyt zostanie przeprowadzony w ramach planowanego programu audytów Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG Health and Food Safety) i obejmie okres od 2016 r. do końca I kwartału 2018 roku.

Sezon na jagody w pełni, choć wielu sprzedawców podkreśla, że będzie on wyjątkowo krótki. Susza w lasach powoduje, że jagód jest niewiele. A ile zapłacimy za świeże jagody?

Sprawdźmy, jakie prognozy co do zbioru tegorocznych płodów rolnych zapowiada Komisja Europejska. 

Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym niepokojem przyjmuje do wiadomości propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027. Zakłada ona wydatne zmniejszenie środków, z których finansowane będą zarówno dopłaty bezpośrednie (I filar WPR), jak i rozwój obszarów wiejskich (II filar WPR). 

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych podało informację, że minister Ardanowski udzielił czasowego zezwolenia kryzysowego na zastosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku.

Rolnicy informują nas, że prawie w całej Polsce na zbożach ozimych obserwować można licznie mszyce. Już wiadomo, że zwiastuje to kłopoty... jesienią.

Rozmowa na temat nowych, skuteczniejszych zasad współpracy z organizacjami rolniczymi – na rzecz polepszenia sytuacji polskiego rolnictwa – zdominowała spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka i tym samym uprościł przekazywanie danych o produkcji oraz samo egzekwowanie obowiązku podawania takich informacji. Zmiany dotyczą też podziału zadań między agencjami KOWR i ARiMR. 

W dniu 15 lipca 2018 r. upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino.

Czy tej tragedii można było uniknąć? - policjanci twierdzą, że tak. Na drodze krajowej nr 33, na wysokości Wilkanowa (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie) kierujący autobusem najechał na tył prawidłowo jadącego ciągnika rolniczego z przyczepą. Rolnik prowadzący traktor zginął na miejscu.

Mamy klęskę urodzaju - plantatorzy owoców miękkich załamują ręce. I trudno im się dziwić. Porzeczki, agrest, a nawet wiśnie i maliny w tym roku obrodziły wyjątkowo. I właśnie dlatego jest problem...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny w Warszawie organizuje XIV edycję Mlecznych Mistrzostw Polski. To konkurs dla największych producentów mleka — z każdego województwa spośród gospodarstw rodzinnych do 300 ha, dostarczających mleko do spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w KZSM — Zw. Rew. 

W najbliższy piątek, 13 lipca, ma odbyć się kolejna manifestacja rolników i sadowników w Warszawie. Czy będzie to „ostatni pechowy piątek dla rolnictwa”?

Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zwalczanie w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń jest zagrożone, ponieważ brakuje lekarzy weterynarii, którzy zajmowaliby się walką z ASF.

Podczas gdy rolnik z powiatu brzeskiego naprawiał traktor jego 1,5 roczny syn włożył rączkę do środka maszyny i został zraniony. Chłopczyk przeszedł już operację i na szczęście jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. 

Tak źle, jak teraz jeszcze nie było. Ceny wiśni spadają z dnia na dzień. Coraz więcej plantatorów rezygnuje ze zrywania owoców, gdyż to po prostu nie opłaca.  

7 lipca po godzinie 12 w miejscowości Helenopol (pow. kosciański) doszło do ogromnego pożaru zboża na pniu. W akcji gaśniczej brały udział aż 22 zastępy straży pożarnej. Niestety, nie był to jedyny pożar zboża w miniony weekend...

Polscy rolnicy od lat narzekają, że kwalifikowany materiał siewny jest zdecydowanie zbyt drogi i nawet dopłaty nie są w stanie ich zachęcić do korzystania z ofert firm nasiennych. Jednak wiele wskazuje na to, że w tym roku nasiona zbóż mogą być naprawdę wyjątkowo drogie. Dlaczego?

Sprawdziliśmy, jak kształtują się obecne ceny pasz na polskim rynku. 

Ministerstwo rolnictwa chce uregulować rynek owoców miękkich. Pomóc mają w tym długoterminowe kontrakty. 

Dwa nowe parki, trzy skwery, uporządkowanie i renowacja terenów zielonych w sześciu lokalizacjach, a także odnowienie dwóch ciągów zieleni przyulicznej. To wszystko dzięki dofinansowaniu. 

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami NSZZ Rolników Solidarność. 

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w dalszym ciągu w Polsce występuje susza rolnicza, która dotyczy coraz większej grupy roślin.

Jak wyglądają prognozy cen oraz kondycja kukurydzy, w związku z wszechobecną suszą? 


 

Przed takimi zdarzeniami ostrzegaliśmy kilka dni temu. A jednak skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się ojciec 12 – letniego chłopca...

Jak informuje portal euromeatnews.com, Francja i Hiszpania mają do czynienia z serią ataków na rzeźnie i małe przedsiębiorstwa w przemyśle mięsnym.

Rolnicy z terenów dotkniętych ASF mogą  ubiegać się o wsparcie na bioasekurację oraz rekompensaty za czasowe zawieszenie produkcji świń. Jednak zapowiadana jest pomoc dla całego kraju. 

 

 

Wpisanie do protokołu strat wzmanki o braku paszy, spowodoawnym suszą pozwoli, szczególnie hodowcom, na uzyskanie odszkodowania.

 

 

 

Na północy susza zniszczyła część upraw, w centrum rolnicy też zmagają się z jej skutkami. Najlepiej jest na południu kraju, gdzie trwają już żniwa rzepaku. 

We Francji rzeźnik to teraz zawód podwyższonego ryzyka. Dlaczego? 

Zbiory warzyw i owoców w pełni. W niektórych regionach rolnicy bez dodatkowych rąk do pracy nie daliby sobie rady. Zatrudniają więc i ubezpieczają pracowników sezonowych. 

To kolejny tragiczny wypadek z udziałem maszyny rolniczej i...alkoholu. 

Rolnicy oczekują, że po siewach zbiorą duże plony. Jednak nie zawsze tak bywa, bo czasami leśna zwierzyna zje to, co na polu najlepsze. Co w takiej sytuacji może zrobić rolnik? Kontaktować się z Urzędem Gminy, czy z kołem łowieckim? 

Komisje są, ale wniosków brak. Mowa o wnioskach o pomoc w likwidacji suszy. Władze woj świętokrzyskiego apelują do rolników, aby jak najszybciej wyceniali straty, bo wkrótce może być za późno. 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej twierdzi, że pieniądze z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego nie powinny być wydawane na promocję mięsa, które pochodzi od zwierząt nieurodzonych na terytorium Polski.

Pierwsze nasiona dostarczane są już do punktów skupu. Na jakość surowca raczej nie można narzekać, a co z cenami?

Ministrowie obydwu krajów podpisali umowy dot. eksportu kurczaków oraz ikry, pstrągów i łososi na tamtejszy rynek.

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia. Jako pierwsza w tym roku ruszyła Opolszczyzna. 

W zachodniej i południowej Polsce rozpoczął się skup zbóż z tegorocznych zbiorów. Najwięcej jest skupowanego jęczmienia. Ceny są stosunkowo wysokie, ale...

Nowe ogniska ASF odkryto w powiatach lubartowskim i świdnickim na Lubelszczyźnie.

Mazowiecka Izba Rolnicza apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o zajęcie się problemami, które wynikają z ustanowienia całej Polski obszarem OSN (teren, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych).

Plantacje buraka cukrowego są atakowane przez szarka komośnika- chrząszcza, który niszczy uprawy. 

Producenci odnawialnych źródeł energii mogą być zadowoleni, ponieważ satysfakcjonujący ich rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został pozytywnie rozpatrzony przez Senat RP i teraz czeka tylko na podpis Prezydenta RP.

Polska Izba Mleka  zachęca firmy z branży mleczarskiej  do udziału w XII edycji Rankingu  Spółdzielni Mleczarskich, który  ma na celu wyłonienie najbardziej dynamicznie rozwijających się podmiotów sektora mleczarskiego oraz laureatów kategorii specjalnych. 

Jak informują rolnicy, susza dotknęła wszystkie gminy w województwie kujawsko- pomorskim. Do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły już 144 wnioski z całego regionu, o powołanie komisji do szacowania strat. Po ocenie szkód możliwa będzie pomoc- zapewnia minister rolnictwa.

Celem wizyty, która odbyła się w dniach 28.06. – 01.07.2018 r. były rozmowy nt. możliwości intensyfikacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz udział w targach Summer Fancy Food w Nowym Jorku.

Polski Związek Hodowców Jeleniowatych („PZHJ”) wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o  rozszerzenie okresu dozwolonego wypasu jeleniowatych na terenach objętych wsparciem z tytułu „Działania rolno- środowiskowo-klimatyczne” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Jak przedstawiają się wartości ekportu towarów towarów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej? 

Polskę i Litwę łączy nie tylko historia, ale i przyszłość. W tym także ta rolnicza. Ministrowie obu krajów spotkali się w Warszawie, żeby potwierdzić współpracę, także na arenie międzynarodowej.

Aktywiści Greenpeace apelują do Ministra Środowiska o działania na rzecz pszczół i wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. 

Jak ustaliliśmy, minister Ardanowski zamierza odwołać ze stanowiska dotychczasowego dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. 

Wysoka jakość polskiej żywności budzi zaufanie zagranicznych konsumentów. Dzieki temu od czasu przystąpienia Polski do UE utrzymuje się wzrostowa tendencja w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski.

W związku z kolejnym sezonem produkcji jabłek przeznaczonych na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o aktualnych chińskich wymaganiach sanitarnych w zakresie pozostałości środków ochrony roślin.

W miniony weekend funkcjonariusze KAS, podczas kontroli samochodu osobowego, ujawnili prawie 43 kg i 33 litry, nielegalnie przewożonych, środków ochrony roślin.

"Wspólne dziedzictwo-wspólna sprawa" to tytuł konkursu grantowego, który powstał z myślą o osobach i organizacjach posiadających niewielkie doświadczenie w realizacji zadań publicznych. Jego celem jest aktywizacja obywatelska oraz podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób zainteresowanych prowadzeniem działań obywatelskich.

Nawet w pozornie niedostępne miejsca dociera straż rybacka, która kontroluje wędkarzy. Nielegalnie łowiący wędkarze powinni mieć się na baczności. 

Copa i Cogeca zwracają uwagę na niestabilną sytuację na rynku owiec w UE, zmagającym się z małą konsumpcją i niskimi cenami oraz podkreślają potrzebę podejmowania innowacji oraz działań promocyjnych, szczególnie wśród młodych ludzi. 

„Wzorowy Ogrodnik" to ogólnopolski konkurs dla ogrodników, mający na celu promocję ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie. Zobacz, co zrobić, aby wziąć w nim udział.

Burza śnieżna przeszła w tym tygodniu w woj. lubelskim. Śnieg i grad zniszczył uprawy. 

Kolejne dziesięć ognisk afrykańskiego pomoru świń wykryto w ostatnich dniach na terenie naszego kraju. 

Czy rolnicy mogą sprzedawać rzepak w niedziele z zakazem handlu? Mamy wyjaśnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister rolnictwa zapowiada, że jeśli komisji do szacowania strat spowodowanych suszą nie powołają lokalne samorządy, sprawy wezmą w swoje ręce wojewodowie. Ma to być odpowiedź na opieszałość w szacowaniu szkód, na którą skażą się rolnicy w wielu regionach kraju. 

 

Ministerstwo Inflastruktury zapowiada zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają umożliwić wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep poza stacją kontroli. 

W miniony poniedziałek na drodze wojewódzkiej 538 w gminie Rybno doszło do wypadku pojazdu przewożącego trzodę chlewną. Samochód z niewiadomych przyczyn zjechał na pobocze i przewrócił się na bok. Na skutek tego z naczepy na drogę wyszło kilka świń.

W związku z dużymi kolejkami w Powiatowych Urzędach Pracy, Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o maksymalne uproszczenie procedury wydawania zezwoleń na pracę oraz o zwiększenie środków z budżetu centralnego celem wzmocnienia kadry Powiatowych Urzędów Pracy. 

W związku z licznymi apelami kierowanymi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poparcia pełnego zakazu stosowania 3 substancji czynnych z grupy neonikotynoidów oraz Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, resort przedstawia następujące wyjaśnienia.

Pomimo deszczowej pogodny, jaką mamy w ostatnich dniach rolnicy zaczęli kosić zboża. Są rejony, gdzie ich jakość jest wysoka, ale są też takie, w których przez suszę plon będzie niewielki, a zboże po skoszeniu jest od razu przeznaczone na paszę dla zwierząt gospodarskich. 

W przypadku, gdy dla danej rośliny, w tym łąk i pastwisk nie jest prowadzony monitoring suszy, szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych.

W Monitorze Polskim z 14.06.2018 r., poz. 551, opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 04.06.2018 r. w sprawie wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2018 r.

19 czerwca 2018 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) prezentowała 10. edycję „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2018”. 

Będą rekompensaty za straty w związku z suszą. Najbardziej poszkodowane gospodarstwa będą mogły liczyć na rządową pomoc.

Policjanci z zamojskiej komendy zatrzymali 72-latka, który w ubiegłą niedzielę podpalił kombajn i ciągnik należący do jego syna. Wartość strat oszacowano na 80 tys. zł. Jak ustalili policjanci, sprawca zdecydował się na taki czyn z powodu złych relacji z rodziną.

Zobacz, jak w czerwcu kształtowały się ceny na rynku zbóż.

Od połowy maja 2018 r. utrzymuje się wzrost krajowych cen zakupu żywca wieprzowego. Sprawdź, jak się przedstawia. 

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu przeprowadzali kontrolę gospodarstwa w miejscowości Młyny (gmina Rudniki). To, co tam zastali zszokowało nie tylko samych członków TOZ, ale też wezwanych na miejsce policjantów i Zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zdjęcia z gospodarstwa są naprawdę drastyczne! 

22 czerwca w Centrali KRUS odbyło się spotkanie Prezesa Kasy Adama Wojciecha Sekścińskiego z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Stawiski, podczas którego omówiono wspólne działania, które skutkować będą podpisaniem umów na dofinansowanie jednostki OSP.

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmowała o problemach z wprowadzaniem do obrotu na rynek unijny owoców jagody kamczackiej. W odpowiedzi na wniosek KRIR poparty przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyjaśnienie przekazał Główny Inspektor Sanitarny.

W związku z suszą panującą prawie w całym kraju, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy (System Monitoringu Suszy Rolniczej) o rośliny nie ujęte w systemie monitoringu.

W ostatni weekend w Szepietowie, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, odbyło się kilka ciekawych imprez rolniczych -  X Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym, VI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych i IV Ogólnopolska Wystawa Drobiu Hodowlanego i Użytkowego. Gościem tych wydarzeń był nowy minister rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski. 

Choć amerykańska w nazwie, to jest jak najbardziej Polska. Ruszył sezon zbioru tych owoców. 

Jest to efekt nałożenia się kilku czynników. Rolnicy nadal chętnie kupują krajowe zapasy pasz, pochodzące z rynków zagranicznych. Do tego wpływ na ceny mają także przerwy techniczne w zakładach produkcyjnych oraz susza. 

Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rolnictwo to nie problem, to szansa dla Polski - podkreślił minister Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszego spotkania z Radą Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Dawno nie było takiej sytuacji, by żniwa w Polsce rozpoczęły się w czerwcu, a co dopiero przed rozpoczęciem się astronomicznego lata. Rolnicy jednak nie mają powodów do radości.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował projekt przepisów tworzących Fundusz Innowacji i Rozwoju w sektorze rolno-spożywczym w Polsce. 

Od kilku lat plantatorzy owoców miękkich skarżą się na wyjątkowo niskie ceny w skupie, które nie pokrywają nawet kosztów produkcji. 

Warunki pogodowe spowodowały, że w tym roku wszystko przyspieszyło. Omacnica prosowianka, najgroźniejszy i bardzo trudny do zwalczania szkodnik kukurydzy wyjątkowo wcześnie rozpoczęła loty, a teraz już pojawiły się gąsienice omacnicy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na szkolenie zainteresowane osoby. Uwaga - liczba miejsc ograniczona! Poznaj szczegóły. 

Z myślach o doradcach zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich i przedsiębiorczością Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach od 3 września do 30 listopada 2018 roku organizuje bezpłatne szkolenie internetowe pt. „VATemecum doradcy rolnego online 2018”.

Kilkuset wójtów, burmistrzów i ministrowie różnych resortów uczestniczyli w Kongresie Gmin Wiejskich, który w dniach 19-20.06,2018 r. odbył się w Poznaniu. Mówiono o problemach, wyzwaniach, ale też sukcesach samorządów. Gościem wydarzenia był Prezydent Andrzej Duda.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w wideokonferencji z wojewodami, podczas której omawiano problem suszy na terenie naszego kraju. 

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie procedury antymonopolowej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do rynku owoców miękkich. Czy mamy do czynienia ze zmową cenową?

14 i 15 czerwca 2018 roku w Opolu odbyła się konferencja Rady Kobiet pt. „Kobiety inspiracją dla innowacyjnej i aktywnej wsi”. Organizatorami była Krajowa Rada Izb Rolniczych, Izba Rolnicza w Opolu oraz prezydium Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

Komisja Europejska proponuje roczną redukcję płatności bezpośrednich w celu finansowania rezerwy kryzysowej . Wniosek dotyczący 2019 r.  Jak udało się nam ustalić, ma o na celu zmniejszenie płatności bezpośrednich w ramach WPR. O jaką obniżkę chodzi? 

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody chlewnej niezwłoczna jest perlustracja wprowadzenia zasad bioasekuracji w całym kraju, która ma za zadanie pokazanie niedociągnięć i wyznaczenie terminu dostosowania do obowiązujących przepisów.

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o Wsparcie dla producentów wieprzowiny. 

W odpowiedzi na porozumienie osiągnięte podczas rozmów trójstronnych w sprawie zaktualizowanej polityki UE dotyczącej energii odnawialnej (OZE) po roku 2020 Copa i Cogeca uważają, że zmierza ono we właściwym kierunku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyłączyło się do przedwakacyjnej akcji informacyjnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny.

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, która zajmowała się m.in. sytuacją związaną z suszą.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi trwają prace nad zastąpieniem obecnych przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin nowymi przepisami ustawowymi. 

Za kilka, może kilkanaście dni rozpoczną się tegoroczne żniwa. Gdy pracy w gospodarstwie jest bardzo dużo, należy przede wszystkim zadbać o to, by wykonywać ją bezpiecznie. 

W obliczu cięć w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR), niepewności co do handlu i Brexitu, europejscy rolnicy i spółdzielnie rolne zjednoczyli się 15 czerwca w Brukseli, aby nakłonić UE do zminimalizowania ich poważnego wpływu i wezwania do większej spójności między politykami.

15 czerwca w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy określające kolejność przysługiwania pomocy w naborze z 2018 roku na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych".

Głównym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRiFISH 18 czerwca br. była pierwsza publiczna debata ministrów na temat Pakietu legislacyjnego WPR 2021-2027.

W miniony weekend tj. 16 i 17 czerwca Bratoszewice w woj. łódzkim zamieniały się w folwark zwierzęcy, połączony z kolorowym jarmarkiem, a wszystko to dodatkowo było jeszcze okraszone muzyką ludową. Stało się tak za sprawą organizowanej właśnie w tych dniach przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą  w Bratoszewicach XX już Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Targów Rolnych "w Sercu Polski".

15 czerwca w Nowej Wsi, gmina Warka ( województwo mazowieckie) odbyły się Jagodowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Wyjątkowo korzystna dla sadów pogoda - po wyjątkowo niekorzystnym poprzednim roku -spowodowała, że drzewa oblepione są owocami. Pierwsze obrodziły czereśnie.

W minioną sobotęodbyły się XXV ŻuławskieTargi Rolne oraz XIX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, zorganizowane przez Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Po rezygnacji Krzysztofa Jurgiela, nowym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Jan Ardanowski. 

Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczestnicy zebrania plantatorów owoców miękkich z dnia 13 czerwca wydali specjalny komunikat, w którym wzywają do przerwania i niepodejmowania zbioru owoców ze względu na niskie ceny malin oraz innych gatunków owoców miękkich. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych organizuje półkolonie letnie dla dzieci. Sprawdź, czy Twoje dziecko może z nich skorzystać.

Państwa unijne mówią wyraźne nie dla propozycji unijnych cięć na rolnictwo.

Susza dotyka większość Polski. Rolnicy alarmują, że zboża dojrzewają bardzo szybko. Pierwsze ,,pod kosę'' zawsze idą jęczmienie - czy żniwa rozpoczną się w czerwcu?

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył dziś rezygnację ze stanowiska - poinformowało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi. 

 

18 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". 

"Dziś stwierdzam, że wszyscy zdaliśmy egzamin na 5 – rolnicy, izby rolnicze, organizacje i związki zawodowe rolników oraz administracja rolna" – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel, podsumowując kampanię e-Wniosków.

Jaja o kodzie 3 - PL 30211306 z terminami przydatności do spożycia:  od 15.06.2018 do  06.07.2018 są wycofywane z obrotu. Dlaczego? 

Rolnicy skarżą się, że szarek komośnik, dotychczas praktycznie nieznany szkodnik w Polsce, pustoszy plantacje buraków cukrowych na Lubelszczyźnie. Na razie problem dotyczy prawie tylko tego regionu kraju, ale...

Z roku na rok wieś staje się coraz bogatsza. Wskazują to przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny Badania dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego, szacowanego w oparciu o wyniki badania budżetów gospodarstw domowych, przy zastosowaniu różnych granic ubóstwa. 

 „Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można złożyć już od 1 lipca.

Concordia Ubezpieczenia w wybranych gospodarstwach rolnych przeprowadza testy wykorzystania technologii zdjęć satelitarnych przy ryzyku suszy. Jak podkreśla ubezpieczyciel  dzięki testom możliwe będzie porównywanie rzeczywistych strat w produkcji roślinnej dla wybranych gatunków upraw.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 59 mln zł unijnej dotacji na poprawę jakości środowiska gminy Świętochłowice.

15 czerwca 2018 r., w dniu, w którym upływał wyznaczony termin na składanie wniosków o przyznanie tegorocznych płatności bezpośrednich i obszarowych, w Centrali ARiMR w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampanię 2018. 

ARiMR informuje, że w planie finansowym uwzględniono więcej pieniędzy na pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF. Jakie to kwoty?

Czerwiec to czas, kiedy rozpoczynają się zbiory bobu. Okres ten wiąże się z bardzo intensywną pracą w gospodarstwach. Bób trzeba szybko zebrać, wyłuskać i zapakować, a potem wysłać do dalszego obrotu. 

Od 1 czerwca do 15 sierpnia 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  czeka na zgłoszenia do konkursu "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Prace konkursowe należy przesyłać na adres właściwego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Bobry i wilki wyrządzają duże szkody, są coraz bardziej uciążliwe m.in. dla ospodarstw rolnych na Warmii i Mazurach. Tamy, które budują bobry są powodem podtopień, z kolei wilki atakują zwierzęta gospodarskie. Na szczęście są pieniądze na działania ochronne, jest też konkretny plan. 

Nie ma środków do zwalczania drutowców. Gdy wgryzają się w kukurydzę i niszczą uprawę rolnik może tylko patrzeć. I nic więcej.

Ministrowie rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgry, Polska, Czechy, Słowacja oraz Państwa Bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec cięć na rolnictwo (WPR) po 2020 r. 

Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację występowania w naszym kraju suszy rolniczej. Zapowiada także pomoc dla poszkodowanych rolników.

W dniach 14-17.06.2018 r. odbywa się V Międzynarodowy Zlot Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych w Łazach. To wyjątkowa impreza dla fanów kultowego sprzętu!

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego 14 czerwca odbyła się Gala konkursu AgroLiga 2017. Była to 25. jubileuszowa edycja. Honorowy Patronat na Galą sprawuje Prezydent RP. Konkurs ma na celu docenienie osiągnięć najlepszych rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych w Polsce.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza w najbliższą sobotę, 16 czerwca na piknik „Poznaj Dobrą Żywność”, który odbędzie na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Copa i Cogeca wystosowały  list do Cecilii Malmström,  unijnego komisarza do spraw handlu, w którym sprzeciwiają  się dalszym ustępstwom w sektorze rolnictwa w zamian za korzyści dla innych sektorów gospodarki w negocjacjach z południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur.

Są miejsca w centralnej Polsce, gdzie nie padał deszcz od końca kwietnia. Suszę potwierdza także IUNG. Samorząd rolniczy prosi wojewodów o powoływanie komisji klęskowych.

Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach. Ile takich umów już zawarto?

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach wraz z funkcjonariuszami Policji z Buska-Zdroju przeprowadzili wspólną akcję, w wyniku której ujawnili w miejscowości Nowy Korczyn handel nielegalnymi środkami ochrony roślin.

Kto chce otrzymać dopłaty bezpośrednie za 2018 r. lub płatności obszarowe finansowane z PROW 2014 - 2020 w pełnej wysokości musi złożyć wniosek o ich przyznanie do 15 czerwca. 

Od 1 czerwca do 30 czerwca  2018  roku gminy mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie szkoleń dla mieszkańców ramach programu ,,Ja w internecie".

W piątek 15 czerwca 2018, o godzinie 10:30 na plantacji Borówek  Angeliki i Rafała Krzyżanowskich w Nowej Wsi w powiecie grójeckim, w gminie Warka odbędzie się przedsezonowe spotkanie plantatorów.

Resort środowiska ustosunkował się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie odstrzału zwierząt jeleniowatych. 

 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej opublikował komunikat, w którym apeluje o opracowanie planu działania w związku z możliwością przedostania się wirusa ASF w rejony skoncentrowanej produkcji świń (wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie).

Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Wielu rolnikom sen z powiek skutecznie spędzają watahy dzików buszujące w ich uprawach. Często niszczą całe plantacje ziemniaków czy kukurydzy i jak dotąd nie wymyślono skutecznego sposobu ochrony pól uprawnych przed tymi leśnymi szkodnikami. 

Chodzi głównie o przepakowywanie towarów z importu i sprzedawanie ich jako krajowe. Zaostrzenie przepisów zapowiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Nie będzie zmian przepisów w sprawie prowadzenia ubojów religijnych. Według ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela obecny stan prawny jest wystarczający. Takie zapewnienie padło w trakcie spotkania szefa resortu z przedstawicielami branży mięsnej. 

InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurrance Group chce przejąć kontrolę nad Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych...

Spotkania z samorządowcami i dyrektorami szkół w regionach, poradnik dla rodziców, podręcznik dla samorządów, uruchomienie specjalnej infolinii, informacje o programie na stronie Ministerstwa Rodziny – to tylko niektóre z elementów akcji informacyjnej, mającej na celu przybliżenie programu „Dobry Start”, dzięki któremu każde dziecko uczące się w szkole otrzyma świadczenie dobry start.

,,Lato z borówkami ‘’ – to tytuł kampanii realizowanej przez  Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z Fundacją Promocji Polskiej Borówki.

Rolnicy już od dawna mówili o suszy na polach, co teraz potwierdzili naukowcy z Puław. Mamy klęskę suszy w Polsce! Szczególnie dotkliwa jest na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Znaczny deficyt wody występuje w ponad 90% gmin i obejmuje prawie połowę gruntów ornych w kraju. 

Wyjątkowo wcześnie w tym roku rozpoczyna się walka z omacnicą prosowianką. W tej chwili najważniejszą sprawą jest, aby nie przegapić terminu wyłożenia preparatów biologicznych do walki ze szkodnikiem.

6 czerwca 2018 policjanci z Oświęcimia z sukcesem zakończyli pościg za łaciatą uciekinierką. Młoda krowa uciekła z zagrody i postanowiła pospacerować ulicami Oświęcimia. Na szczęście udało się ją złapać - cała i zdrowa wróciła pod opiekę właściciela, który niestety, będzie musiał ponieść konsekwencje związane z ucieczką krasuli. 

Wszyscy plantatorzy kukurydzy wiedzą, że pierwszy etap walki z omacnicą prosowianką, to walka biologiczna za pomocą kruszynka. Ale jest także nowy sposób przeciwdziałania szkodnikowi.

Polska ma potencjał, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej. Tak się jednak nie dzieje, a produkty wytworzone w naszym kraju wykorzystywane są z zyskiem głównie przez zagraniczne firmy. 

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University. W składzie delegacji, której przewodniczył profesor Jim Mazurkiewicz, znaleźli się młodzi rolnicy z Teksasu, którzy przyjechali do Polski w ramach programu wymiany młodych rolników Polska-Texas, organizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym potwierdza wystąpienie sto czternastego i sto piętnastego ogniska ASF w województwie lubelskim. 

Choć trudno to uwierzyć, w tym roku omacnica prosowianka już nalatuje na łany kukurydzy. W których regionach zaobserwowano pierwsze motyle? 

Od połowy stycznia do 25 czerwca 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi organizuje ogólnopolską kampanię „Razem dla dobrej żywności”, która ma promować zdrową żywność bez GMO i zachęcać do kupowania lokalnych produktów od rolników. 

Wszystko wskazuje na to, że od 2020 roku będzie około 25% mniej środków na fundusz rozwoju obszarów wiejskich i około 1% mniej na dopłaty bezpośrednie. Tak w stosunku do Polski kształtuje się zaproponowany przez Komisję Europejską budżet na nową perspektywę Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja Europejska ogłosiła swoją propozycję 1 czerwca. Zmniejszenie środków na WPR w nowym budżecie, który będzie obowiązywał w latach 2021-2027, Komisja zapowiadała już od wielu miesięcy.

Animex – największa na polskim rynku firmą mięsna, specjalizująca się w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz przetworów mięsnych rozpoczęła budowę nowego zakładu drobiarskiego w gminie Daszyna-Koryta (powiat łęczycki, województwo łódzkie).

W ramach projektu „Racjonalna i zasobooszczędna gospodarka w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Ziemia” Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, 11 czerwca 2018 roku w  Centrum Szkoleniowym Zielna (Warszawa, ul. Zielna 37) w godz. 11:00-14:30, organizuje seminarium „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich’’.

Mieszkańcy Brwinowa w połowie 2021 r. będą mogli cieszyć się urokami parku miejskiego, który zostanie zrewitalizowany, dzięki 2,1 mln zł unijnej dotacji, przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zagospodarowanie zielonego serca miasta, w tym utworzenie edukacyjnego ogrodu botanicznego, będzie kosztowało 5,7 mln zł. 

Dziesięć osób zostało zatrzymanych w sprawie wyłudzeń dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformowało Centralne Biuro Śledcze. Podejrzani mieli wyłudzić co najmniej 20 mln zł ze środków unijnych i krajowych. 

 

113 ognisko ASF!2018-06-07 113 ognisko ASF!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu sto trzynastego ogniska ASF (dziewiąte w tym roku), w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5909 świń, położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich.

Rozwój rolnictwa ekologicznego jest traktowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi priorytetowo. Sektor ten jest bardzo waży zarówno ze względów gospodarczych, społecznych jak i związanych z ochroną środowiska, dlatego przyjęto zaktualizowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020. Jego celem jest rozwój rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w Polsce.

W dniu 4 czerwca br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie Prezesów Zarządów Stadnin Koni w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz KOWR

"Polski Związek Łowiecki żali się w mediach na moją krytykę i jednocześnie się wychwala jaki to jest dobry dla państwa i dla rolników" - czytamy w komentarzu ministra Krzysztofa Jurgiela. 

Rząd przyjął projekt ustawy o nowych formach pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Poznajmy szczegóły!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o usprawnienie aplikacji e-WniosekPlus, tak aby działała ona przez całą dobę. W podpowiedzi Minister Rolnictwa poinformował, że o szczegółowe informacje w tej sprawie zwrócił się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), jako jednostki odpowiedzialnej za obsługę i utrzymanie aplikacji eWniosekPlus. 

W reakcji na wniosek Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości rolnictwa i produkcji żywności, Copa i Cogeca ostrzegają przed planami, które mogą zachwiać dochodami rolników i apelują o prawdziwe uproszczenie zasad Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem Copa Cogeca trzeba upewnić się, że nie dojdzie do renacjonalizacji WPR, a także, że polityka ta będzie podparta silnym budżetem.

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz trzeci z rządu zdobył tytuł „Banku Najlepszego dla Rolnika” w rankingu przygotowywanym przez agencję konsultingową Martin & Jacob. 

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” organizuje konkurs na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2018 r., w którym nagrodą jest puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy wobec dostawców kapusty są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Smithfield Foods Inc. 31 maja zakończył proces akwizycji dwóch zakładów przetwórstwa mięsa: Pini Polska oraz Hamburger Pini zlokalizowanych w Kutnie (województwo łódzkie), a także projektu inwestycyjnego Royal Chicken. Nabyte spółki zarządzane będą przez Animex Foods, największego w Polsce producenta mięsa i przetworów mięsnych, części Smithfield Polska. Transakcja uzyskała pozytywną decyzję UOKiK.

Komisja Europejska w ramach budżetu Unii Europejskiej 2021-2027 proponuje modernizację i uproszczenie wspólnej polityki rolnej (WPR). Sprawdźmy szczegóły.

 

W ministerstwie rolnictwa największe organizacje branżowe porozumiały się co do wspólnej przyszłości tego sektora. 

Nawet kilka milinów pszczół mogło paść z powodu rolniczych oprysków w powiatach słupskim i lęborskim. Mimo wieloletniej edukacji rolników, aby takie zabiegi robić po zmierzchu, wciąż zdarzają się niewłaściwe praktyki.

Resort rolnictwa pracuje nad stworzeniem platformy żywnościowej. Ma to być miejsce do handlu płodami rolnymi, podobne do istniejących już giełd towarowych. Nowością ma być jednak gwarancja, co do jakości oraz pewności zapłaty. Pierwsze partie towaru mają zostać wystawione na sprzedaż w 2020 roku. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje występowanie rdzy brunatnej na zbożach ozimych prawie w całej Polsce. Liczne występowanie rdzy pokazuje także na mapach Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy z Poznania.

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się powołania w Sejmie RP Komisji Nadzwyczajnej do spraw monitorowania walki z wirusem ASF na terytorium Polski. Wniosek uchwały w tej sprawie wpłynął już do kancelarii Sejmu RP.

Będzie mniej pieniędzy na polskie rolnictwo z Unii. Sprawdź, jakie propozycje budżetu przedstawiła Komisja Europejska. 

W tym roku wegetacja jest przyspieszona, podobnie jest z pracami polowymi i nawożeniem roślin. Jak z cenami nawozów?

Trwa czarna seria wypadków rolniczych podczas prac polowych. Tym razem policjanci z Małopolski informują o tym, że ciągnik przygniótł rolnika w trakcie prac związanych z koszeniem trawy.

Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami zostały zintensyfikowane działania kontrolne na rynku owoców i warzyw, w tym także ziemniaków. Zapoznajmy się z wynikami kontroli jakości. 

W całej Polsce w lasach występuje duże zagrożenie pożarami. Do wyjątków należą północne i południowe części kraju. Pomimo tego, że lokalnie przechodzą burze z obfitymi opadami zagrożenie nie maleje.

Tę informację podajemy z ogromnym smutkiem: 29 maja zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, wieloletni przewodniczący TRSK, Wielki Człowiek i sadownik, który odmienił oblicze polskiego sadownictwa.

Kilkadziesiąt umów o wartości 7 milionów złotych. Konkurs dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich został rozstrzygnięty. Realizowane projekty mają m. in. upowszechniać dobre praktyki wpływające na rozwój wsi i małych miasteczek. 

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wraz z Polskim Wydawnictwem Rolniczym 7 czerwca 2018 roku o godz. 11.00 w sali pod kopułą w Pałacu Staszica w Warszawie organizuję  konferencję naukową „Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi". 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs dla OSP "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Ma on dwa etapy: wojewódzki  i ogólnopolski. Poznaj szczegóły!

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy UE dotyczące produkcji i znakowania produktów ekologicznych. Chodzi o zapewnienie uczciwej konkurencji na coraz większym rynku produkcji ekologicznej.

Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR oraz BASF Polska Sp. z o.o. organizują w Strzelcach koło Kutna 21 czerwca  2018 roku ,,Dni Pola’’, czyli imprezę, której celem jest promocja postępu biologicznego wśród polskich rolników.  

Tegoroczny miód już zaczyna docierać do rynków skupu. To jeszcze pojedyncze partie, dlatego za wcześnie jest, aby oszacować wielkość i jakość zbiorów pierwszego wiosennego surowca. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  podpisał umowę ze Związkiem Gmin Karkonoskich na unijne dofinansowanie modernizacji i rozbudowy linii technologicznych zagospodarowania odpadów komunalnych oraz systemu segregacji odpadów.

 

Innowatorzy wsi2018-06-01 Innowatorzy wsi

Grupa mieszkańców wsi Waliszewice w łódzkim postanowiła sprawy dotyczące rozwoju swojej gminy (Goszczanów) wziąć w swoje ręce i w sposób innowacyjny zadbać o rozwój o swojej małej ojczyzny.

Jak każda roślina, tak i róża potrzebuje dostarczenia substancji odżywczych, aby pięknie kwitła i - po jesieni - dobrze przezimowała. Czego róże potrzebują najbardziej?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw, które dotyczy zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi dwie duże kampanie związane z dopłatami bezpośrednimi i obszarowymi: przyjmowanie e-wniosków o przyznanie płatności za 2018 r. oraz finalizuje wypłatę dopłat za 2017 r.  

W związku ze zgłaszanymi przypadkami przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawania ich jako polskich, w resorcie rolnictwa opracowywany jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie rynku owoców i warzyw.

W przydomowym ogrodzie każdy z nas hoduje kwiaty. Wyjątkowo piękne są róże, jednak często omijamy te piękne kwiaty, obawiając się kłopotów z ich hodowlą. Niesłusznie. W szkółkach produkowane są coraz to nowe odmiany, które mają upiększyć ogrody i jednocześnie nie wymagają wielu zabiegów.

Już wkrótce pod obrady Sejmu RP trafi rządowy projekt ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. 

Wnioski o przyznanie pomocy na "Premie dla młodych rolników" można składać od 29 czerwca do 30 lipca 2018 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 100 tys. zł wypłacanej w dwóch ratach. 

Ciepła i wilgotna pogoda sprawiła, że ziemniaki dobrze rosną. Jednak z ciepłem pojawiły się szkodniki. 

Jak co roku, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach rozpoczął obserwacje związane z monitoringiem suszy na terenie Polski. Na razie suszy nie zaobserwowano.

Gmina Końskie, województwo świętokrzyskie otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na kwotę ponad 11 mln zł na odnowę trzech zdegradowanych zbiorników retencyjnych. Pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zapewnią 85 proc. środków przewidzianych na realizację projektu.

Innowacje wymagają skutecznej komunikacji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w daną dziedzinę, a także częstych interakcji pomiędzy naukowcami i praktykami, dlatego też w ramach projektu VALERIE, uruchomiono nową platformę wiedzy i informacji dla rolnictwa i leśnictwa www.ask-valerie.eu. 

W piatek, 25 maja 2018 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w pierwszych Polsko-Rumuńskich Konsultacjach Międzyrządowych, które odbywały się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Rumunii Vioricy Dăncili. 

W terminie od 28 czerwca do 27 lipca 2018 r. można ubiegać się o pomoc na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" związane z produkcją prosiąt, mleka czy produkcją bydła mięsnego. 

Komitet Społeczny Rady Ministrów 24 maja pozytywnie ocenił kierunki zawarte w projektach Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030) i Paktu dla obszarów wiejskich 2020 (2030). Uczestnikom Komitetu projekt Strategii oraz Paktu dla Wsi – kompleksowych dokumentów wspierających rozwój obszarów wiejskich przedstawił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

Kolejne dni przynoszą nowe doniesienia o kolejnych ogniskach i przypadkach ASF w Polsce. Co prawda wirus afrykańskiego pomoru świń jeszcze, na szczęście, nie dotarł do Wielkopolski, jednak już dziś hodowcy chcą być przygotowani na taką ewentualność.

Są niedoinwestowane, a przez to nie zaspokajają potrzeb wielu mieszkańców polskiej wsi. Podczas kontroli Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 12 gmin wiejskich.

Z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego przedstawiciele organizacji samorządowych skierowali apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, o podjęcie niezbędnych działań dla przeciwdziałania recentralizacji i osłabiania samorządu terytorialnego. Poniżej prezentujemy jego treść.

O jakie wsparcie finansowe mogą ubiegać się w najbliższym czasie rolnicy? Zebraliśmy najważniejsze wymogi, wnioski i terminy. Zobacz koniecznie!

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów dotyczących mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019. Należy dostarczyć je osobiście lub przesłać listem poleconym do Kancelarii Ogólnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, ul. Karolkowa 30 - do 30 maja 2018 r. 

Mamy wymarzoną pogodę dla rozwoju chorób powodowanych przez grzyby. Nic więc dziwnego, że w wielu regionach rolnicy zaczynają dostrzegać ślady szarej pleśni w... rzepaku. 

 

Spełniają się, niestety, nasze redakcyjne przewidywania. Główny Lekarz Weterynarii podła właśnie komunikat o wykryciu kolejnych dwóch ognisk ASF u trzody chlewnej, tym razem w woj. lubelskim. Czy czeka nas trudne lato?

Saletra amonowa produktem niebezpiecznym, a na pewno w przepisach transportu drogowego, według których jej przewóz musi spełniać specjalne warunki bezpieczeństwa. Czy dotyczy to także rolników?

Trwają przygotowania do truskawkowego sezonu. Jeszcze kilka dni i będą gotowe do zbioru. Truskawki w tym roku dobrze obrodziły, ale ceny są nadal niewiadomą dla rolników.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to wyjątkowa w swoim rodzaju, nawet w skali Europy i świata, finansowa instytucja publiczna (państwowa osoba prawna) – filar i lider systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. 

Gmina Pelplin otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej unijne dofinansowanie w kwocie 9,5 mln zł na realizację projektu rekultywacji i zagospodarowania zanieczyszczonego, poprzemysłowego terenu po lokalnej cukrowni. Dzięki pracom remediacyjnym, mieszkańcy uzyskają zaplecze rekreacyjne i wypoczynkowe.

 

Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące produktów ekologicznych. Dotychczasowe regulacje nie były jednolite, skutkiem czego w krajach członkowskich obowiązywały różne kryteria wytwarzania ekoproduktów. 

Sprawdź, z jakich funduszy można skorzystać i kiedy składać wnioski.

Pszczoły z ponad 200 uli zginęły, wskutek oprysków przeprowadzonych w rzepaku, w miejscowości Bożepole. 

 

W dniach 24-26 maja w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak w Nadarzynie odbywają się Targi Żywności Warsaw Food Expo 2018. 

Komitet społeczny Rady Ministrów przyjął Pakt dla obszarów wiejskich. To dokument autorstwa resortu rolnictwa, który zawiera strategie rozwoju wsi i terenów wiejskich do 2020 r. z perspektywą na następne 10 lat. 

Rdza brunatna, septorioza liści i plew pszenicy obserwowane są w ostatnich dniach w południowej części Polski. Warto sprawdzić uprawy właśnie pod tym kątem.

Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki to nowy zawód, który znajduje się w projektowanym rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą – najbliższe otoczenie gospodarstwa Twoją wizytówką” – to tytuł szkolenia adresowanego do specjalistów i doradców zatrudnionych w ośrodkach doradztwa rolniczego oraz w Centrum Doradztwa Rolniczego, które w dniach 7-8 czerwca 2018 r. organizuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.

Do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. Czy procedury administracyjne będą uproszczone?

Gdy w zbożach pojawia się wysunięty liść flagowy, to znak, że warto podać trzecią dawkę azotu. Zwłaszcza, gdy od czasu do czasu padają deszcze. Dlaczego?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zbliżającym się terminie na złożenie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Sprawdź, w jaki sposób zgłosić pomocnika/ów rolnika do ubezpieczeń w KRUS za pośrednictwem skrzynki ePUAP.

Ministerstwo Rolnictwa informuje o działaniach podjętych na rzecz poprawy sytuacji na rynku warzyw. 

Myśliwi a ASF2018-05-24 Myśliwi a ASF

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że temat zwalczania ASF w populacji dzika traktowany jest priorytetowo, nie tylko ze względów przyrodniczych, ale przede wszystkim w związku z zagrożeniem poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi, mogącymi odcisnąć piętno na rynku hodowli trzody chlewnej w Polsce. Polski Związek Łowiecki na wszystkich szczeblach organizacyjnych prowadzi działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa na dalsze regiony Polski.

Straż pożarna w Wolsztynie otrzymała informację od Powiatowego Lekarza Weterynarii, że na jeziorze Przemęckim (okolica Wyspy Konwaliowej) pływają zwłoki dzika

W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu, do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu już 109 ogniska ASF wśród trzody chlewnej. 

Greenpeace Polska opublikował wypracowaną przez zespół uznanych naukowców Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających – pierwszy tego typu plan działań w naszej części Europy – i apeluje do ministrów środowiska i rolnictwa o jej niezwłoczne wdrożenie. 

Już wkrótce pod obrady Sejmu trafi poselski projekt ustawy o funduszu promocji polskich produktów rolno-spożywczych, który dotyczy m.in. likwidacji dziewięciu funduszy promocji produktów rolno-spożywczych i zastąpienia ich jednym funduszem, obsługującym wszystkie branże rolno-spożywcze oraz wprowadzenia ewidencji umów zawieranych w związku z realizacją zadań funduszu. 

 

W 100. lecie odzyskania niepodległości i 39 lat po transformacji ustrojowej, polscy rolnicy zostali uhonorowani specjalną tablicą pamiątkową, która zawisła w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zarząd KRIR, na podstawie wniosków, postulatów i uwag producentów zwierząt, przetwórców oraz innych podmiotów związanych z sektorem produkcji zwierzęcej Polsce, oczekuje wycofania z poselskich projektów ustawy o ochronie zwierząt zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer oraz uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości.

19 maja 2018 roku pod hasłem "Smacznie i zdrowo, czyli wieprzowina na naszym stole" odbył się Pomorski Piknik Wieprzowy.

Manifestacja rolników w Warszawie rozpoczęła się o godzinie 10.00 na Placu Defilad. Przewodzi jej hasło: "Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja".

Poniżej prezentujemy opinię profesora Marka Mrówczyńskiego z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, przewodniczącego Komisji ds. Środków Ochrony Roślin przy MRiRW w sprawie czasowego ograniczenia stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy. 

Rolnicy lub domownicy ubezpieczeni w KRUS mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i nadal podlegać temu ubezpieczeniu - jest jednak pewien warunek, czyli kwota graniczna. 

Pełnia sezonu rynkowi pasz zdaje się nie przeszkadzać. Zainteresowanie wysokoenergetycznymi dodatkami do zwierzęcej diety jest bardzo duże. Spora jest też oferta, którą producenci stale powiększają. 

18 maja w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie Rady do spraw Rolnictwa Ekologicznego.

Zielone Świątki, zgodnie z tradycją, rozpoczynają obchody Święta Ludowego. To doskonały czas na przypomnienie jego historii. 

Pogoda w tym roku wyjątkowo sprzyja plantatorom truskawek. W centralnej i zachodniej Polsce wegetacja ruszyła z końcem marca, a już teraz zbierane są pierwsze owoce.

Maj - ciepły i stosunkowo wilgotny to doskonała pora, by zadbać o trawnik. Na wsiach też przecież chcemy mieszkać coraz ładniej, a nasiona traw kosztują zaledwie kilkanaście złotych za porcję do obsiania 40-50 metrów kwadratowych.

Choć może się wydawać, że rzepaki odrobiły zimowe straty i w terminie wiążą łuszczyny. Jednak rolnicy zauważają, że w wielu miejscach nie wiążą łuszczyn.

20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony ,,Światowy Dzień Pszczoły’’.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał decyzję o wprowadzeniu zakazu stosowania trzech neonikotynoidów i uznał, że Komisja Europejska w 2013 r. miała prawo ograniczyć ich używanie, w celu ochrony pszczół.  

ARiMR przygotowała ankietę dla wnioskodawców i beneficjentów pomocy przyznawanej w ramach działań inwestycyjnych i premiowych PROW 2014-2020.

„Wałowianki” -  Stowarzyszenie na rzecz wsi Wałowice to przede wszystkim działalność społeczna i oświatowo-kulturalna mająca na celu rozwój wsi Wałowice i Gminy Józefów nad Wisłą, wspieranie lokalnych inicjatyw gospodarczych, kulturalnych, społecznych oraz zdrowotnych, jak również podejmowanie i wspieranie działań na rzecz kultywowania i podtrzymywania tradycji regionalnych. 

W czerwcu 2018 roku rolnicy lub małżonkowie i domownicy rolników, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą niezwiązaną z rolnictwem będą mieli możliwość skorzystania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020 ze wsparcia w formie premii w ramach kolejnego naboru wniosków w ramach instrumentu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. 

Realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 to: 21 produktów żywnościowych, 13 wykonawców dostarczających te produkty w ilości około 69 tys. ton/mln l, o łącznej wartości 340,5 mln zł.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje rolników, że wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego uległa zmianie.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa stwierdził w jednym z telewizyjnych programów, że Polski Związek Łowiecki powinien być rozwiązany. Sprawa ma trafić nawet na posiedzenie rządu. Czy tak się stanie?

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających udzielenie pomocy zadłużonym gospodarstwom rolnym.
 

Obecna pogoda sprzyja występowaniu mszyc na pszenicy ozimej i jęczmieniu. Na plantacjach mogą żerować aż 3 gatunki mszyc.

19 maja w Korbielowie odbędzie się redyk - impreza folklorystyczna, która każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców regionu oraz turystów z calej Polski. 

Od 18 maja br. wchodzą w życie przepisy dotyczące pomocnika rolnika. Zgodnie z prawem wprowadzony zostaje nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Unia Warzywno-Ziemniaczana na 23 maja zapowiada ogólnopolski protest rolników w Warszawie. Powodem jest niezadowolenie rolników z sytuacji na rynku warzyw i owoców, niskich cen oraz zbyt dużego importu żywności. Nie są oni zadowoleni z dotychczasowych rozmów z resortem rolnictwa. 

 

10 maja br. odbyło się ogłoszenie wyników IV edycji konkursu „Pszczelarz Roku”. Oficjalne wręczenie nagród poprzedziła konferencja pt. „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”. Uroczystego otwarcia dokonał Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

URSUS poinformował o swoich słabych wynikach finansowych za 2017 r. Spółka za straty obwinia Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR szybko odniosła się do tego komunikatu i wydała oficjalne oświadczenie. 

Minister Krzysztof Jurgiel był wczoraj (15.05) gościem Wiadomości TVP. Odniósł się, m.in do tematu E-wniosków, budowy płotu na wschodniej granicy oraz ułatwień, jakie przygotowano dla producentów owoców i warzyw. 

Ploniarka zbóżowka to jeden z groźniejszych szkodników dla upraw kukurydzy. Co roku dość powszechnie, choć z różnym nasileniem, występuje praktycznie we wszystkich regionach. Ta niewielka muchówka powoduje ok. 10-procentowe straty w uprawach. Najgroźniejsze jest jej pierwsze pokolenie, pojawiające się właśnie teraz.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 15 maja do 30 września br. można składać wnioski o wypłatę II, III lub IV transzy rekompensaty za rezygnację z chowu i hodowli trzody chlewnej.

Wykluczono podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus w sadzeniakach ziemniaka odmiany Kuras - czytamy w komunikacie PIORIN. A co z odmianą Bellarosa?

52-letni mieszkaniec gminy Szczytno, który powiadomił policjantów o kradzieży ciągnika przez własnego syna, będzie się tłumaczył przed sądem. Powiadomienie okazało się bowiem nieprawdziwe...

Polskie produkty spożywcze i kosmetyczne cieszą się w Izraelu bardzo dobrą opinią. Skutecznie konkurują jakością i ceną z międzynarodowymi markami, a Izraelczycy aktywnie ich poszukują.

 

Zgodnie z przepisami z zakresu bezpieczeństwa żywności, ubój świń na terenie gospodarstwa możliwy jest w przypadku, gdy odbywa się w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny posiadacza zwierzęcia (który może je wykorzystać do produkcji na własne potrzeby, np. kiełbasy), pod warunkiem spełnienia wymagań weterynaryjnych odnoszących się do takiego uboju.

W komunikacie PIORIN czytamy, że istnieje podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (sprawca choroby zwanej bakteriozą pierścieniową ziemniaka) w partii sadzeniaków ziemniaka: odmiana Bellarosa (nr partii: PL 706/11/1027/06/11/67/17/D) i Kuras.

W szparagowych zagłębiach Polski trwają żniwa. Jeszcze kilka lat temu plantatorzy sprzedawali szparagi głównie za granicę, dziś są także coraz bardziej popularne w naszym kraju. 

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie upoważniające państwa członkowskie UE do przedłużenia w 2018 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności do 15 czerwca br. Krajowe rozporządzenie już podpisał minister Jurgiel!

W Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie 11 maja 2018 roku podczas Gali Finałowej II edycji Konkursu FLORIANY poznaliśmy 19 zdobywców Strażackich Oscarów.

Przeczytaj apel Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Unia Warzywno Ziemniaczana skierowany do Prezesa Rady Ministrów  Mateusza Morawieckiego z prośbą o spotkanie i podjęcie natychmiastowych działań, których celem będzie,, uzdrowienie’’ sytuacji na polskiej wsi.

Corythucha arcuata jest pluskwiakiem różnoskrzydłym z rodziny prześwietlkowatych. Gatunek ten upodobał sobie dęby. Kilka lat temu został przywleczony do Europy z Ameryki Północnej i... tu się zadomowił.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni zapraszają do wzięcia udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny, wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że 15 maja 2018 r. upływa ostateczny termin składania wniosków o wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego.

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielem i założycielem Stowarzyszenia Polski Związek Hodowców Drobiu Łukaszem Pietrzakiem. Omawiany był plan inwestycyjny Stowarzyszenia obejmujący połączenie chowu drobiu i utylizację odpadów poprodukcyjnych w biogazowniach. 

Zamiast jednej definicji cydru mają być trzy. Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad ustawą, która pomoże rodzimym producentom cydru rozwijać rynek. Główne przeszkody to dziś podatki i prawo, które zabrania produkować cydr inny, niż ten tradycyjny. Korzystają na tym zagraniczni producenci.

NSZZ RI ,,Solidarność’’ przygotował projekt Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego w Polsce, który za pośrednictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został przekazany do  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warto sprawdzić plantację zbóż ozimych pod kątem skrzypionek. W środkowej Polsce można na liściach zaobserwować jaja tych szkodników, a w południowej Polsce pojawiają się pierwsze larwy.

Niedawno w Berlinie odbyła się kolejna już edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB.

Ważna informacja dla rolników zawierających z pomocnikami umowy o pomocy przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Przeczytaj koniecznie!

Także plantacje rzepaku wymagają lustracji, gdyż w południowej części kraju w uprawach pojawił się już pryszczarek kapustnik. 

Resort rolnictwa skierował 10 maja 2018 r. do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania projekt rozporządzenia, dotyczący zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia.

Sołtysi w Wielkopolsce odmawiają podjęcia działań związanych z szacowaniem szkód, wyrządzanych w uprawach rolnych przez zwierzynę łowną.

Podejmując działanie trzeba mieć wizję celu, a kluczem do jego realizacji są projekty i ich monitorowanie – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przedstawiając Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków”. 

Jeśli uprawiamy tytoń - wpis do rejestru producentów jest niezbędny. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zobowiązany jest do monitorowania oraz nadzorowania krajowej uprawy tytoniu, a także produkcji i obrotu tym surowcem. Dlatego właśnie w terenowym oddziale KOWR trzeba zgłosić uprawę.

W sprzedaży pojawiły się już polskie truskawki – szklarniowe, ale lada dzień będą również te spod włókniny i folii. Owoce na polach dopiero kwitną. A jaka jest ich cena? 

Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food odbyły się w dniach 8-10 maja w Poznaniu. Oprócz polskich przedsiębiorców, na ekspozycji targów, nie zabrakło również producentów żywności z innych krajów. 

Jak co roku, konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono 1 087 gospodarstw indywidualnych (o 66 więcej niż w roku ubiegłym). Większość stanowią gospodarstwa rolne o powierzchni 0-50 ha o mieszanym profilu produkcji. Najwięcej gospodarstw zgłoszonych zostało odpowiednio do OR KRUS w Rzeszowie, Warszawie i Krakowie. 

Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraganizuje dziś protest i blokadę dróg. Powodem jest niezadowolenie rolników z sytuacji na rynku warzyw i owoców - niskich cen oraz zbyt dużego importu żywności. Czy to początek ogólnopolskich protestów?

Szkodnik niszczy uprawy buraka cukrowego wyjątkowo dotkliwie na terenach południowo-wschodniej Polski. Tamtejsi rolnicy zdecydowali już o likwidacji i przesianiu kilkuset hektarów plantacji. Jak twierdzą, dostępny na rynku środek do zwalczania szarka nie jest wystarczająco skuteczny. 

Dobra pogoda i rozkwitająca roślinność sprzyjają zbiorom i zapowiadają dobry rok.

Okazuje się, że jeszcze nie wszyscy rolnicy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie, a czasu jest coraz mniej. Termin upływa 15 maja. W tym roku rolnicy muszą złożyć wniosek przez internet. Wielu z nich nie ma jednak dostępu do sieci, dlatego ARiMR rusza im z pomocą i otwiera mobilne punkty pomocy technicznej. 

Nowy budżet UE2018-05-10 Nowy budżet UE

Większość posłów do Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjęła plan Komisji Europejskiej zwiększenia wkładów krajowych do 1,11% DNB i wprowadzenia nowych źródeł dochodów do kolejnego długoterminowego budżetu UE.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że będą częstsze kontrole warzyw i owoców z importu. Służby odpowiedzialne za jakość żywności mają dokładnie badać, co trafia na nasz rynek z zagranicy. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To przepisy, które umożliwią rolnikom zatrudnianie pracowników sezonowych. Nowe przepisy zaczną obowiazywać pod koniec przyszłego tygodnia. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Phil Hogan, europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich zgodzi się na to, by brytyjskie wnioski dotyczące unijnych przepisów dotyczących dywersyfikacji upraw były łagodzone w wyniku nadmiernego deszczu, który opóźnił sadzenie roślin.

"Od dwóch lat występują zakłócenia na rynku niektórych warzyw. Najwięcej na rynku ziemniaków, gdzie w stosunku do roku ubiegłego wystąpił spadek cen" – powiedział minister Jurgiel podczas konferencji i zapowiedział ważne zmiany. 

Upodobał sobie łąki i pola, lubi też podobno wolne wędrówki. Teraz jednak powinien raczej przyspieszyć, bo zaczęły się zbiory. Ruszył sezon na ślimaki winniczki. 

Rolnicze związku zawodowe oraz plantatorzy owoców i warzyw apelują do prezydenta, o jak najszybsze podpisanie ustawy o pomocnikach sezonowych. 

Włoszczowscy policjanci zatrzymali ostatnio 62-letniego mieszkańca gminy Kluczewsko, który strzelał z wiatrówki do kur sąsiada. Jak się później okazało, mężczyzna w swoim domu posiadał bez zezwolenia 12 sztuk amunicji myśliwskiej oraz urządzenia do kłusownictwa. 

Więcej osób będzie mogło ubiegać się m.in. o premie na pozarolniczą działalność gospodarczą, na restrukturyzację małych gospodarstw, czy dla młodych rolników.

„Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”-  to tytuł konferencji organizowanej 10 maja 2018 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

Istnieje możliwość laboratoryjnego sprawdzenia jakości handlowej ziarna zbóż i rzepaku. 

Naukowcy z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach pozyskali 160 nowych odmian grochu, bobiku i łubinu. Opracowano też 19 różnych technologii upraw.

Jak informuje serwis gazeta.pl "W sobotę po 5 nad ranem wybuchł ogromny pożar w chlewni w Wychowańcu. Według informacji lokalnych mediów nie przeżyło żadne z 2,5 tys. zwierząt, które znajdowały się w budynku".

W południowej i wschodniej części Polski rolnicy zauważają już początki suszy. Czy będzie to suchy rok?

Okazuje się, że dochody rolników w 2017 r. wzrosły średnio o 30 procent - wynika z analizy przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB. Jak to możliwe?

Władze Tajwanu uznały Polskę za kraj wolny od epidemii grypy ptaków (HPAI). Ogłoszenie w tej sprawie zostało opublikowane przez Radę Rolnictwa Yuanu Wykonawczego 19 kwietnia 2018 r.

Bez względu na to, czy mamy hodowlę złożoną z kilkudziesięciu czy zaledwie kilku krów, warto zwierzęta bacznie obserwować. Mogą nam podpowiedzieć jak się czują i... co powinniśmy zrobić, by ich samopoczucie poprawić. Bo zdrowa krowa to zdrowe mleko.

Trwa majówka. To czas wyjazdów, wycieczek i spacerów. A jak majówka to i grille. Uważajmy, zwłaszcza przy paleniu ognisk, bo jedną z najczęstszych przyczyn pożarów jest zaprószenie ognia.

Targi Turystyczno-Ogrodnicze „Lato na Wsi” są wielotematyczną imprezą, o charakterze edukacyjno-promocyjnym mającą na celu promocję działalności pozarolniczej oraz dziedzictwa kulturowego i kulinarnego województwa kujawsko-pomorskiego.

W środę 9 maja, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana w Parku Staromiejskim we Wrocławiu odbędzie się piknik z okazji Dnia Europy. 

Zgnilec amerykański to groźna choroba pszczół, która atakuje larwy tych owadów. Podlega zwalczaniu z urzędu. Kolejne ognisko w Polsce wykryto w jednej z pasiek w Przedborowie w gminie Mikstat.

Samorząd rolniczy po raz kolejny zwraca uwagę na problem, jaki stanowi duża liczebność jeleniowatych w Polsce. 

Przemysław Szota ze wsi Krężołów w powiecie jędrzejowskim, województwo świętokrzyskie został zwycięzca tegorocznej XXIV już  edycji wyborów ,,Chłopa Roku’’.

Rolnicy pomimo intensywnych prac polowych i nawarstwiających się terminów, od kilku dni kupują sporo ziarna, żeby zapewnić pożywienie dla zwierząt hodowlanych, na wyjątkowo długą, majówkę

Gdy cena mleka rośnie bydłu mlecznemu powodzi się trochę lepiej. Gdy cena mleka spada - producenci ,,oszczędzają'' na czym się da i najczęściej mikro i makroelementy jako pierwsze idą w odstawkę. 

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło 46. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

Sezon tytoniowy rozpoczęty. Plantatorów czeka kilka miesięcy intensywnej prawy. W tym roku pamiętać muszą też o formalnościach.

W przededniu publikacji propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłego budżetu UE oraz przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), Copa i Cogeca wzywają do uchwalenia silnej, konkurencyjnej, zorientowanej na rynek i zrównoważonej WPR opartej na prostych, wspólnych dla całej UE zasadach oraz do poparcia jej odpowiednim budżetem.

Od kilku tygodni rolnicy sygnalizują kłopoty z terminowym wypełnianiem elektronicznych wniosków o dopłaty obszarowe. Ministerstwo rolnictwa ugina się pod presją żądań rolników i chce przedłużyć termin składania wniosków o miesiąc.

NSZZ Solidarność apeluje do Prezydenta RP Andrzeja Dudy  o weto do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 kwietnia 2018 roku. 

Pod hasłem "Ruch strażacki – 100 lat dla Niepodległej" Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej 4 maja 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie organizuje centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Strażaka.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 1 czerwca 2018 r. do 31 lipca 2018 r. można składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie.

W 2017 r. z budżetu państwa przekazano ponad 16,05 mld zł na pomoc niepełnoprawnym i ich opiekunom. Z jakiego wsparcia mogą skorzystać?

Plan Komisji Europejskiej w sprawie niemal całkowitego zakazu stosowania szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów poparła większość krajów unijnych. Przedstawiciele 16 krajów 27 kwietnia  w Brukseli zagłosowali za wycofaniem tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny.

Tegoroczne spotkania polowe firma Syngenta organizowane są w 9 lokalizacjach w całej Polsce. 

Mając na uwadze liczne interwencje rolników z terenu powiatu nyskiego zgłaszane do Starostwa Powiatowego w Nysie oraz nadesłane pismo Starosty Nyskiego, Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Środowiska o wsparcie działań zmierzających do wydłużenia okresu polowań na gęsi zbożowe i gęsi biało czelne na terenie województwa opolskiego. 

Dodatkowe 10,39 mln zł na utworzenie 73 nowych placówek „Senior+” i ponad 237 tys. zł na dofinansowanie już istniejących domów i klubów „Senior+” – tyle trafi do samorządów w wyniku rozstrzygnięcia dodatkowego naboru ofert w ramach rządowego programu wieloletniego  „Senior+” na lata 2015-2020 edycja 2018. Dzięki temu placówki zapewnią osobom starszym 1781 nowych miejsc dziennego pobytu.

W dniach  1–3 maja 2017 w Chrzypsku Wielkim w gospodarstwie Bogdana Królika odbywają się X Międzynarodowe Targi Tulipanów.

Sezon wypasania w pełni. Ale... jeśli myślimy o renowacji terenów zielonych lub o przeniesieniu pastwiska, warto się zastanowić, jak zrobić to dobrze? 

Do niecodziennych scen doszło we wsi Kowalówka w gminie Wieruszów (woj. łódzkie). Jeden z rolników, uprawiając pole ciągnikiem rzekomo przekroczył miedzę i wjechał na pole sąsiada. Sąsiad złapał metalowy pręt i...

Budżet na Wspólna Politykę Rolną po 2021 r. będzie mniejszy ze względu na brexit. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska zamierza obciąć dopłaty dla największych gospodarstw. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje występowanie mączniaka prawdziwego na zbożach w prawie całej Polsce. Alerty nie obowiązują jedynie w województwach wschodnich.

38-latek z gminy Nałęczów, kierując ciągnikiem rolniczym w m. Sadurki (woj. lubelskie) wjechał w bariery ochronne na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Badanie alkomatem wykazało...

Rozwój biogazowni rolniczych oraz potrzeba wprowadzenia przepisów ułatwiających nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych to główne przyczyny rozpoczęcia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prac nad nowelizacją ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu.

Sosna stanowi ponad 70% wszystkich sadzonek. Na lepszych glebach leśnicy posadzą także gatunki liściaste, przede wszystkim dęby i brzozy.

Zbiory pierwszych owoców lada chwila. W szczycie sezonu, przy zbiorze niektórych owoców i warzyw rolnicy nie dadzą sobie rady. Potrzebna będzie pomoc pracowników sezonowych. Będą oni teraz obowiązkowo ubezpieczani. 

Na realizację programu dla szkół w roku szkolnym 2018/2019 Polska otrzyma kwotę 25 378 920 euro, tj. ok. 106 mln zł. 

Wczesna, w porównaniu z poprzednimi latami, wiosna i przede wszystkim wysokie temperatury sprawiają, że w rzepaku możemy obserwować prawie wszystkie wiosenne szkodniki jednocześnie. Do chowacza czterozębnego i słodyszka już z nalotami dołącza chowacz podobnik.

Miody produkowane w Polsce są coraz bardziej popularne na rynku rodzimym i zagranicznym. Nic dziwnego, że z roku na rok w naszym kraju zwiększa się liczba rodzin pszczelich oraz producentów miodu. 

Sejm przyjął pakiet pięciu ustaw, wchodzących w skład tzw. Konstytucji Biznesu. Projekt ma przynieść wiele udogodnień dla przedsiębiorców. Nowe przepisy weszły w życie 30 kwietnia, a skorzystać z nich mogą na przykład działkowcy, którzy rozpoczęli już kolejny sezon prac. 

Mamy kilkaset tysięcy małych gospodarstw rolnych, które nie produkują na rynek, ale czasem posiadają nadwyżki i mogą sprzedawać swoje produkty – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, otwierając konferencję poświęconą perspektywom rozwoju rolniczego handlu detalicznego. 

O roli instytutów naukowych rozmawiano podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 25. kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa. Uczestniczył w niej sekretarz stanu Zbigniew Babalski. 

Dziś (27.04.) Komisja Europejska będzie głosować w sprawie zakazu stosowania neonikotynoidów. Jak się dowiadujemy, Polska jest za zakazem stosowania zapraw z tymi środkami.

Choć przez ostatnie trzy tygodnie pogoda była optymalna dla rolników, roślinom z trudem przychodzi nadrabianie jesiennych strat.

Do Polski przykleciał prezydent Etiopii – to oficjalna wizyta wraz z misją gospodarczą. Etiopia namawia polskich przedsiębiorców do działań na szeroką skalę. Chce współpracować m.in. w zakresie inwestycji w rolnictwo i środków do produkcji żywności.

Phil Hogan unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, stwierdził, że jego głównym priorytetem w trwającym negocjowaniu budżetu UE, jest ochrona małego i średniego rolnika, który pozostaje kręgosłupem europejskiej produkcji żywności i społeczności wiejskich.

W dniu 30 kwietnia 2018 r. upływa ustawowy termin składania w urzędach skarbowych zeznań podatkowych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek do Ministra Inwestycji i Rozwoju o wprowadzenie przepisów uniemożliwiających zmiany planu zagospodarowania przestrzennego przez władze gminy w trakcie rozpoczęcia inwestycji przez rolnika

To wspólne stanowisko samorządu rolniczego obu krajów. Do Warszawy w tej sprawie przyjechał szef Litewskiej Izby Rolniczej. 

20 kwietnia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego posłowie przyjęli nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego, które mają zapewnić wysoką jakość żywności ekologicznej oraz zwiększenie produkcji.

Kwietniowa pogoda sprawiła, że większość drzew owocowych kwitnie w pełni. Czy oznacza to wysokie zbiory? 

Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzepak cierpi na niedobór boru powinniśmy sprawdzić jego korzeń. Gdy po przekrojeniu ukażą się nam puste przestrzenie diagnoza jest prosta - boru brakuje.

11 kwietnia 2018 roku projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii został skierowany do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa i najprawdopodobniej  będzie procedowany przez Sejm na posiedzeniu w maju (8-11 maja).

Nie tylko rynki hurtowe, ale i małe giełdy korzystają na zakazie handlu w niedzielę. Ich obroty zwiększają się, tym bardziej, że resort rolnictwa zapowiada opracowanie program rozwoju rynków hurtowych.

Żółte naczynia są najwygodniejszą metoda monitoringu upraw rzepaku. A mimo to na polach naczyń widać niewiele.

Trwa realizacja Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2016/2017; 2017/2018; 2018/2019. Beneficjentami pomocy są gospodarstwa pasieczne i indywidualni pszczelarze. 

W tym roku jednym z najważniejszych priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest propagowanie i wspieranie inicjatyw prowadzących do uruchamiania programów finansowania zabiegu wapnowania gleb. 

Pod hasłem "Organizacje wiejskie w procesie stanowienia prawa" Forum Aktywizacji Obszarów wiejskich organizuje cykl bezpłatnych szkoleń, których celem jest usystematyzowanie i wzbogacenie wiedzy na temat podstaw systemu prawnego w Polsce. 

23 kwietnia br. odbyła się konferencja dotycząca przyszłości rynków hurtowych. "Rynki hurtowe, będą to rynki, które będą umożliwiały sprzedaż detaliczną, sprzedaż bezpośrednią" – mówił minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że jest to kolejny obszar, dla którego resort rolnictwa przygotowuje program rozwoju.

29 kwietnia 2018 roku w Racławicach już po raz dwudziesty czwarty odbędą się wybory ,,Chłopa Roku’’. 

W dniach 21 i 22 kwietnia w Bratoszewicach, województwo łódzkie odbyły się XXVI Targi Rolne AGROTECHNIKA. Zobacz relację z imprezy!

Właściwie dobrany termin zabiegu chemicznego to prawdziwa sztuka. Doradcy rolniczy zauważają jednak często, że decydując się na oprysk rolnicy często wzorują się na sąsiadach... Tak być nie powinno.

W sobotę 21 kwietnia, w siedzibie Telewizji Polskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Wójt Roku 2017. 

Wielu rolników nie docenia jeszcze tego, jak ważne jest prawidłowe nawożenie i dokarmianie mikro i makroelementami roślin uprawnych. Ma ono wpływ nie tylko na wielkość ostatecznego plonu, ale także na odporność roślin na choroby czy na ataki agrofagów. 

Singapurskie władze weterynaryjne (AVA) poinformowaływ piśmie skierowanym do polskiego Głównego Lekarza Weterynarii o zakończeniu procesu uzgodnień certyfikatu zdrowia dla polskiego mięsa drobiowego, eksportowanego do Singapuru oraz o udzieleniu zgody na eksport dla 6. polskich zakładów.

28-latek z Goniądza powiesił się w stodole. Żyje dzięki temu, że jego siostra zaalarmowała policjantów, którym udało się rolnika reanimować.

KRIR  zwrócił się do MRiRW w sprawie zwolnienia z obowiązku podpisywania wniosku o tzw. „dopłaty do paliwa rolniczego” przez właścicieli gruntów.

Parlament Europejski przyjął zmiany przepisów dotyczące żywności ekologicznej. Powinny one zapewnić wysoką jakość żywności ekologicznej oraz zwiększenie produkcji. Przepisy mają wejść w życie za trzy. 

Zgodnie z nowymi przepisami plantatorzy do połowy maja muszą zgłosić plantację i wpisać się do rejestru producentów surowca tytoniowego. Wszystkie formalności trzeba załatwić w terenowym ośrodku KOWR.

Samorząd rolniczy zwraca się o przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

XVIII Kongres Gmin Wiejskich i XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich połączone z 25- leciem reaktywacji Związku, odbędą się w dniach 19-20 czerwca 2018r., w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wznowienie prac nad  projektem ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Odbędą się bezpłatane warsztaty kulinarne dla kół gospodyń wiejskich z terenu województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego.

W całym kraju rozpoczęły się kontrole warunków hodowli świń. Inspekcja weterynaryjna ma do sprawdzenia prawie 200 tysięcy gospodarstw. Gdy zostaną wykryte nieprawidłowości, możliwy jest nawet zakaz chowu świń. 

KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie opracowania przepisów dotyczących ochrony obszarów  produkcji rolnej. Kto blokuje pracę rolnikom?

Żeby były skuteczne, muszą też być bezpieczne. Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą i z... głową!

Indeks Wartości Ziemi Rolnej, przygotowany przez Open Finance, wskazuje, że średnio w kraju hektar ziemi uprawnej kosztuje prawie 38 tysięcy złotych.

Komisja Europejska zamierza  ograniczyć najbardziej szkodliwe praktyki handlowe i zapewnić rolnikom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom większą pewność działania oraz ograniczyć konieczność zarządzania przez nich ryzykiem, nad którym mają niewielką kontrolę lub nie mają jej wcale.

Krajowa Rada Izb Rolniczych nie zgadza się z raportem Najwyżej Izby Kontroli w sprawie antybiotyków stosowanych do produkcji zwierzęcej. 

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom skorzystanie z odstępstwa od obowiązku zastosowania w roku 2018 jednej z praktyk zazielenienia − dywersyfikacji upraw.

Ponad 4 promile alkoholu miał w organizmie mężczyzna, który prowadził ciągnik rolniczy w gminie Zbąszynek (woj. lubuskie). Nie wiadomi ole dokładnie, bo... w alkomacie skończyła się skala. Nie miał też prawa jazdy, bo zabrano mu je za jazdę ,,na dwóch gazach''.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach konkursu ,,Misja Przyroda" zaprasza uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do realizacji projektów, których celem jest zwrócenie uwagi na walory lokalnej przyrody i potrzebę jej ochrony. 

Polska jest największym producentem borówki w Unii Europejskiej, z 25 proc. udziałem w zbiorach. W światowej produkcji nasz kraj zajmuje czwarte miejsce (po Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie), z blisko 3 proc. udziałem.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało oświadczenie w sprawie nagród wypłaconych w resorcie. Powodem jest publikowanie przez niektóre media nieprawdziwych informacji. 

Choć mamy dopiero połowę kwietnia, jednak rolnicy z centralnej Polski i z Wielkopolski alarmują, że na plantacjach rzepaku pojawił się już słodyszek. To wyjątkowo niekorzystna sytuacja.

Kwiecień – to w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach początek sezonu wystawienniczo-targowego. Rozpoczynamy go w tym roku AGROTECHNIKĄ. Są to targi maszynowe, cieszące się wśród rolników niesłabnącym zainteresowaniem. Stanowią one taki pierwszy po sezonie zimowym regionalny przegląd nowości wśród maszyn i sprzętu rolniczego. 

Ochrona roślin jest istotnym elementem produkcji roślinnej. Uzyskanie oczekiwanej wysokości i jakości plonu jest bowiem możliwe wyłącznie poprzez zapewnienie odpowiedniej kondycji i zdrowotności roślin. Niestety, chemiczna ochrona roślin często niesie ze sobą ryzyko dla bezpieczeństwa człowieka oraz dla środowiska. Jakich zasad powinni zatem przestrzegać producenci?

30 kwietnia 2018 roku upływa termin składania zgłoszeń do organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce.

7 kwietnia br. Zastępca Prezesa KRUS Janina Pszczółkowska i Rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński podpisali umowę o współpracy pomiędzy instytucjami w zakresie realizacji inicjatyw, programów, wspólnych projektów badawczych, usług o charakterze naukowym związanych z tematyką działalności KRUS, w szczególności z tematyką rolniczych ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeń dla rolnictwa i badań nad kondycją społeczno-ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich w Polsce.

Firma Massey Ferguson to doskonale wszystkim znana marka sprzętu rolniczego, która stale rozwija osiągi swoich maszyn. Tym razem producent rozszerzył wybór modeli serii MF 5700, wyposażając je w przekładnię Dyna-4, obecnie dostępną też dla modeli MF 5710 i MF 5711 wyposażonych w silniki czterocylindrowe.

Podkarpacka policja informuje o czarnej serii wypadków rolniczych, które... zakończyły się śmiercią. Kilka dni temu traktorzysta w gminie Ropczyce został przygnieciony przez ciągnik i zmarł, a do podobnych zdarzeń doszło także w Błażowej i w Wiśniowej.

Choć rzepak jeszcze nie kwitnie, jednak obserwujemy liczne pojawy szkodników i konieczne są pierwsze zabiegi chemiczne. Trzeba je jednak wykonywać wieczorem.

Uprawa bulw ziemniaków w Polsce oraz przemieszczanie ich wewnątrz Unii Europejskiej może być prowadzona wyłącznie przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Zobacz, co w tej sprawie ustalono podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE. 

W sobotę, 14 kwietnia 2018 r., odbyła się konferencja pn. „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa”, którą zorganizował Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni. Patronat nad imprezą objęli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Komitety Copa i Cogeca  popierają propozycję Komisji Europejskiej, aby nadal opierać się na obecnych zasadach bezpieczeństwa żywności i pasz, podkreślając, że decyzje te  muszą opierać się na nauce i promować innowacje.

 

12 kwietnia br. odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby PT KRUS w Malborku. W uroczystości uczestniczył Zastępca Prezesa KRUS Krzysztof Maciej Retyk i Przewodniczący Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Stanisław Anders.

Aktualna sytuacja epizootyczna związana z występowaniem ASF w kraju oraz realizacja działań z nią związanych były głównymi tematami omawianymi podczas 14. posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Wystarczy tylko spełniać minimalne wymogi higieniczne i zarejestrować działalność w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym lub Sanitarnym- przekonują producenci.

Sejm RP 13 kwietnia br. uchwalił ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Posiadacze akcji lubelskiego Ursusa mogli otwierać szampana. Za sprawą podpisania kontraktu z chińską spółką Guangdong Jianglong Agricultural Machinery Technology (JML) papiery zdrożały o 17 proc. 

W związku z wejściem w życie w dniu 1 kwietnia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz pojawiającymi się licznymi pytaniami rolników w zakresie Szkód Łowieckich, wyjaśniamy. 

Andrzej Duda, Prezydent RP, podpisał nowelizację ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. 

Ziemniaków w Polsce i Unii Europejskiej jest za dużo - czytamy w piśmie Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłanym do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. 

Bruksela zapowiada zmiany w prawie, które ma pomóc konsumentom w starciu z gigantami spożywczymi.

To już XVII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2018/2019 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą ubiegać się o stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Będą one wypłacane przez 10 miesięcy. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

W tym roku została zwiększona ilość  środków na dopłaty do materiału siewnego.

Nieco ponad miesiąc pozostało na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Nie czekaj do ostatniej chwili. Co jeśli się spóźnisz? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega - nie wypalaj traw! Nadeszła wiosna, temperatury są coraz wyższe, a wielu rolników zaczyna wypalać wyschnięte trawy. Niektórzy uważają, że to najprostszy sposób na pozbycie się takich śmieci, a nawet  upatruja w tym zabieg użyźniający glebę. Nic bardziej mylnego! 

Prognozy są bardziej niż optymistyczne. Na najbliższe dwa tygodnie meteorolodzy przewidują ciepłą pogodę. To dobrze, bo wiele prac polowych trzeba teraz zrobić prawie równocześnie. Czy jednak tak wysokie temperatury są korzystne dla rolników?

Koalicja Na Rzecz Biopaliw - porozumienie organizacji branżowych. Sprawdź, czym jest i kto wchodzi w jej skład. 

Połączone komisje rolnictwa i polityki sejmowej zajęły się sprawą zmian zasad zatrudnienia pracowników sezonowych w gospodarstwie. Ma być prościej, taniej i lepiej – zobacz, jakie zmiany ma wprowadzić ustawa. 

Budowa silnej marki polskiej żywności, to zdaniem sekretarza stanu Jacka Boguckiego podstawowe zadanie na drodze do zwiększania wartości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Często trudniejsze nawet od pozyskiwania nowych rynków zbytu.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o odstąpienie od stosowania sankcji wobec rolników, którzy nie spełnili wymogów utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), programu rolnośrodowiskowego i rolnośrodowiskowoklimatycznego. Wnieśli również o uznanie ich zaniechać za wynik działania siły wyższej. Jest odpowiedź resortu. 

W najbliższą sobotę, 14 kwietnia br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14, odbędzie się Konferencja pt. „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa”

11 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja poświęcona pilotażowemu Programowi „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”. Ponad 100 uczestników tego wydarzenia przywitali Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.

Czy nowe prawo łowieckie jest faktycznie niezgodne z międzynarodowymi konwencjami? Sprawdziliśmy to.

Jak informuja policjanci z KPP w Radziejowie do wypadku doszło podczas podnoszenia korzenia drzewa. 

Rolnicy pytają, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zaprasza do udziału w „Dniach Otwartych Funduszy Europejskich”. 

Znane są wyniki konkursów w programie GOSPOSTRATEG. Osiem na dziesięć projektów uzyskało pozytywne oceny komisji konkursowej. Wnioski z sektora rolnego otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 60 milionów złotych. Liderem trzech projektów jest ministerstwo rolnictwa. 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że na wielu plantacjach zbóż ozimych widać ślady chorób podstawy źdźbła. Zabieg T1 jest zabiegiem ochronnym, ma nam pomóc w zwalczaniu także innych wiosennych chorób zbóż powodowanych przez grzyby.

Prawie w całej Polsce trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy, by takich przynęt nie dotykać.

 Resort rolnictwa szykuje się do batalii o wyrównania dopłat.

Sprawdziliśmy informację, która obiegła nasz kraj, o domniemanych ogniskach ASF w Wielkopolsce

Sprzedaż maszyn i urządzeń, w okresie żniw, bez zakazu handlu w niedzielę! 

Rolnicy, którzy w związku z ASF mają problem ze spłatą bieżących zobowiązań, mogą ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki.

Rolnicy którzy płacili składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do KRUS, już w najbliższym kwartale będą mogli skorzystać z „e-składki KRUS” – nowego narzędzia opartego o usługę szybkich płatności internetowych Paybynet. 

Mamy odpowiedź ministerstwa rolnictwa na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwiększenia limitów oleju napędowego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 6 kwietnia br. zakończyła przyjmowanie powiadomień o wycofaniu z rynku jabłek i gruszek na bezpłatną dystrybucję oraz inne przeznaczenie dla ww. grupy owoców. Zainteresowanie było tak duże, że limit wniosków wykorzystano w jeden dzień. 

Więcej cukru2018-04-10 Więcej cukru

Czy w sezonie 2017/2018 będzie więcej cukru na polskim rynku? 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 8 milionów złotych dotacji na powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Nabór wniosków rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 23 listopada 2018 r.

W piątek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zainaugurował ogólnopolską kampanię „Stop pożarom traw”. Niestety, wypalanie traw na wiosnę jest wciąż powszechnie stosowane. Należy podkreślić jednak, że takie praktyki niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Już w tym roku, chociaż to dopiero początek wiosny, mieliśmy do czynienia z 12 tys. pożarami traw, w wyniku których śmierć poniosły dwie osoby, a 101 zostało rannych. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS. Mogą z nich skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2003 a 2011 rokiem.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej, mając na względzie potrzebę zwiększenia powierzchni uprawy roślin białkowych i soi dla poprawy bilansu paszowego w kraju zaproponował wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i rozszerzenia zakresu doświadczalnictwa odmianowego w tej grupie roślin. Koncepcję tę nazwano Inicjatywą Białkową COBORU. 

Z raportu „Innowacyjność vs. zdrowie. Szanse dla marek spożywczych”, opracowanego przez firmę analityczną Mintel dla Banku Zachodniego WBK wynika, że prawie 1/3 wszystkich nowych produktów z kategorii żywności i napojów wprowadzonych w Europie, między październikiem 2016 r. a wrześniem 2017 r., miała oświadczenia „naturalne”. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w dniach 27-29 marca 2018 r. zorganizował po raz pierwszy na targach Agrofood Nigeria polskie stoisko narodowe. Wydarzenie odbyło się w Lagos. 

We wszystkich 17-stu Oddziałach Terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ruszyły przetargi na dzierżawę państwowej ziemi rolnej. Zgłoszono już zorganizowanie pierwszych przetargów ograniczonych. Łącznie to ponad tysiąc ogłoszeń na łączną powierzchnię 12,5 tysiąca hektarów.

ARiMR opublikowała listę dotyczącą kolejności przysługiwania pomocy w ramach działania 9 "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego PROW 2014-2020 dla naboru przeprowadzonego w terminie 30 października - 28 grudnia 2017 r.

Zielone Lato -  to nazwa konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizację Turystyczną  w Olsztynie, którego celem jest promocja obiektów turystyki wiejskiej na obszarze Warmii i Mazur i popularyzacja przedsiębiorczości na wsi.

Słoneczna aura sprzyja i Kutry wyruszyły w morze. Będą łowić pomimo zapowiadanego, weekendowego załamania pogody.

Jeśli chcemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska to spożycie mięsa i nabiału musi zostać ograniczone o połowę do roku 2050, a wsparcie publiczne powinno być przeznaczane na ekologiczną produkcję zwierzęcą - dowiadujemy się z nowego raportu Greenpeace „Mniej znaczy więcej. Mniej mięsa i nabiału - zdrowsze życie i planeta”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia producentom niektórych owoców w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej.

Od kilku dni mamy wysokie temperatury i wegetacja rusza w piorunującym tempie. Warto zrobić lustrację plantacji i przekonać się, jak pod względem chorób przetrwały zimę zboża ozime.

Do 3 kwietnia 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok 11,82 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada 2017 r.

Dobre wieści dla 5 głównych rynków rolnych. W ciągu ostatnich 2 lat ceny płodów rolnych wzrosły o kilka procent. W niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent.

Komisja Europejska w Polsce z myślą o sołtysach organizuje warsztaty „Korzystanie przez sołtysów i sołtyski z konsultacji społecznych”. Ich celem jest przekazanie sołtysom i sołtyskom wiedzy oraz umiejętności korzystania z mechanizmu konsultacji społecznych w samorządzie.

28 marca 2018 roku, przed Pałacem Prezydenta na Krakowskim Przedmieściu 46-48, odbyła się pikieta dla Polski Wolnej od GMO. 

Prezydent RP Andrzej Duda 28 marca podpisał ustawę z dnia 22 marca 2018 roku o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2018 r. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że do 31 maja każdego roku rolnik lub domownik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć w macierzystej jednostce organizacyjnej KRUS zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona roczna kwota graniczna podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok ubiegły. Kwota podatku należnego za 2017 r. wynosi 3.300 zł.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała raport dotyczący nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Zobacz koniecznie! Czy nasze uprawy są zagrożone?

Samorząd rolniczy uważa, że budowa zapory na wschodniej granicy jest konieczna, zgłosił jednak kilka swoich uwag do projektu. 

Producenci liści tytoniowych są zobowiązani do 15 maja dokonać wpisu do rejestru, który prowadzi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To nowy obowiązek, wynikający ze zmiany przepisów o podatku akcyzowym oraz o rynkach rolnych i ich organizacji. 

Od ubiegłego roku rośnie produkcja maszyn rolniczych. W porównaniu z rokiem 2016 wyprodukowano o 16,2% więcej ciągników rolniczych, o 24,6% więcej siewników polowych i o 21,5% spulchniarek. To niewatpliwie efekt ożywienia popytu na rynku krajowym oraz zwiększenia eksportu. 

Komisja Europejska będzie stopniowo sprzedawać zmagazynowane mleko w proszku. Phil Hogan, unijny Komisarz do spraw rolnictwa zapowiedział, że surowiec trafi na wewnętrzny rynek, ale tak, żeby nie popsuć cen. Okazuje się jednak, że innej decyzji oczekiwały mleczarnie, które postuluja, aby Komisja pozbyła się zapasów poza Unią. 

Jeśli przygotowaliście za dużo jedzenia na Święta, możecie się nim podzielić. Do 4. kwietnia, w 30 polskich miastach, trwa akcja „Podziel się posiłkiem z Bezdomnym”. 

Od 30 marca do 29 kwietnia oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój. Jest ono finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W dniu 28 marca 2018 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego ISSA – dr. Joachimem Breuerem.

Samorząd rolniczy zwrócił uwagę na postulowaną od dawna przez rolników potrzebę stworzenia niezależnego od zakładów ubojowych systemu oceny poubojowej półtusz.

Bayer uzyskał w minionym tygodniu zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie wartej 66 mld dol. transakcji przejęcia amerykańskiej spółki biotechnologicznej Monsanto.

W Polsce, w 2017 r. przerwana została (utrzymująca się od 2009 r.) spadkowa tendencja w pogłowiu krów mlecznych. Według danych GUS w grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych ukształtowało się na poziomie 2 152,8 tys. sztuk, o 1,1% wyższym niż rok wcześniej.

Obserwujemy wzmożony przedświąteczny ruch na rynku krolików. Okazuje się, że coraz chętniej kupujemy to mięso na wielkanocne stoły. Mimo że hodowli przybywa, surowca wciąż brakuje. 

Cztery europejskie uczelnie podpisały deklarację dotyczącą stworzenia europejskiego sojuszu uniwersytetów European University Alliance „4EU”.

Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad zmianami w ubieganiu się o premie na restrukturyzacje małych gospodarstw oraz dla młodych rolników. Dzięki temu więcej gospodarstw będzie mogło skorzystać ze wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

 

Na wniosek organizacji rolniczych i rolników, przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad projektem ustawy pozwalającej na udzielenie pomocy rolnikom, którzy nie mogą regulować swoich zobowiązań – poinformował minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa przedstawił główne założenia projektu ustawy, która jest już po konsultacjach i wkrótce zostanie przedłożona na radę ministrów.

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że coroczny obowiązek wykonywania spisu zwierząt przez hodowców bydła prawdopodobnie będzie zniesiony. 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, reprezentujące czołowych producentów środków ochrony roślin, z zadowoleniem przyjmuje powołanie Specjalnej Komisji ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na środki ochrony roślin (Special Committee on the Union’s Authorisation Procedure for Pesticides_PEST).

Kampania cukrowa dawno zakończona, nadszedł czas na kampanię sokową. 

Na granicy z Białorusią, Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim ma stanąć ogrodzenie. Jak będzie wyglądało i czy pomoże w walce z chorobą? 

Rolnicy pytają, resort rolnictwa odpowiada. 

W ramach działania „Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wspierane jest tworzenie i funkcjonowanie Grup Operacyjnych na rzecz innowacji. 

Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Best for School Travellers in Poland 2017. Jest to plebiscyt organizowany przez użytkowników portalu podrozezklasa.pl. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa już po raz drugi wziął udział w targach żywności importowanej w tym branży alkoholowej, odbywających się w dniach 22-24 marca 2018 r. w Chengdu w Chinach. Podczas wydarzenia KOWR zorganizował polskie stoisko narodowe. 

Projekt The Good Growth Plan ma zachęcać rolników do wysiewania na nieużytkach roślin atrakcyjnych dla pszczół. 

Wizyta unijnego komisarza ds. bezpieczeństwa żywności w Polsce. 

Dla sołectw z tego regionu przeznaczono kwotę w wysokości 4,8 mln złotych. Środki te pochodzą z budżetu województwa śląskiego. O pomoc finansową w Programie Inicjatyw Lokalnych mogą ubiegać się sołectwa za pośrednictwem swoich gmin. Dofinansowanie, które przewidziano na jeden samorząd wynosi do 60 tysięcy złotych. Wnioski można składać do końca marca.

W dniach 23 -24 marca br. odbyło się Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce, koło Rzeszowa. 

Pomoc jest skierowana do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które zajmują się m.in. przetwórstwem, wytwarzaniem, przechowywaniem, magazynowaniem lub sprzedażą produktów rolnych. Wnioski można składać w oddziałach ARiMR od 30 marca do 29 kwietnia 2018 r. 

W związku ze stwierdzaniem licznych naruszeń w zakresie reklamy środków ochrony roślin, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że każda jej forma, w tym telewizyjna i radiowa, powinna być zgodna z obowiązującym prawem. 

Po kolejnej fali mrozów zapowiadane jest ocieplenie. Lada moment rozpocznie się rozhartowywanie i ruszy wegetacja ozimin. O czym należy pamiętać przede wszystkim?

Dania zamierza zbudować 70-kilometrowy płot wzdłuż granicy z Niemcami. 

Wnioski o wypłatę rekompensat za straty rynkowe są już przyjmowane, a kolejne mechanizmy pomocowe są w trakcie przygotowywania. Jakie będą nowe regulacje? 

To jeden z priorytetów Wspólnej Polityki Rolnej po 2020r. Polska, jak i kraje naszego regionu opowiadają się za jednolitą stawką do hektara wszystkich unijnych farmerów.

22 marca w Centrali KRUS odbyła się konferencja Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adama Wojciecha Sekścińskiego na temat kampanii prewencyjnej „Upadek to nie przypadek”, połączona z wręczeniem nagród dla publicystów biorących udział w konkursie „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”.

UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego. 

Wielu producentów ziemniaków stoi na skraju bankructwa. Ceny w skupach są tak niskie, że produkcja jest nieopłacalna. Czy będzie pomoc finansowa? 

Kapituła konkursu "Wójt Roku 2017" wybrała z grona zgłoszonych kandydatów finałową dziesiątkę. Teraz wszystko w Waszych rękach! Głosowanie poprzez SMS rusza 26 marca. 

Żółte naczynia są bardzo przydatne do monitorowania szkodników nalatujących na uprawy. Zobacz, jak wykonać naczynia we własnym zakresie. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zaprasza na IV Kiermasz Świąteczny pod hasłem „Polska Smakuje”, który odbędzie się w dniach 26-28.03.br., w godzinach od 10.00 do 18.00 przed wejściem do MRiRW - Warszawa, ul. Wspólna 30.

Zniszczony rzepak, żyto, zryte łąki. To szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta. Teraz, kiedy z pól znika śnieg głodne sarny i dziki częściej niszczą uprawy. Nowe prawo łowieckie ma zmienić zasady szacowania szkód. 

20 marca 2018 r. Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Szef Krajowej Administracji Skarbowej podpisali porozumienie w sprawie kontynuacji współpracy, w celu zapewnienia skutecznego nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin oraz zapobiegania nielegalnemu przywozowi tych towarów na terytorium Polski.

Od przystąpienia do Unii Europejskiej rośnie eksport mięsa z Polski. Pozwala to na utrzymanie czołowej pozycji wśród unijnych eksporterów tego asortymentu. Polska jest największym unijnym eksporterem drobiu, trzecim eksporterem wołowiny oraz piątym – wieprzowiny.

Choć gdzieniegdzie jeszcze pada śnieg, to jednak meteorolodzy zapowiadają już na weekend nawet +10 stopni ciepła. Czy to już pora, żeby wystawić żółte naczynia?

Policjanci z Kościana zatrzymali oszusta, który sprzedał rolnikowi 1000 litrów oleju napędowego, niestety okazało się, że w zbiorniku była...woda. Transakcja ta kosztowała 3000 zł. 

Krajowa Rada Izba Rolniczych zwróciła się do Ministra Krzysztofa Jurgiela o wydłużenie terminu na przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych.

NIK przeprowadziła kontrolę funkcjonowania spółek hodowli roślin o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i wykazuje, że efekty ich działalności uległy pogorszeniu i są nieskuteczne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgadza się jednak z przedstawioną przez NIK diagnozą i komentuje sprawę. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów dotyczących mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019. Należy dostarczyć je osobiście lub przesłać listem poleconym do Kancelarii Ogólnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, ul. Karolkowa 30 - do 30 maja 2018 r. 

Rolnicy wyjechali na ulice stolicy Belgii i zaparkowali pod budynkiem  Komisji Europejskiej. Dlaczego?

Wyhodowane w Stadninie Koni Michałów Emandoria, Galerida i Equator odniosły duży sukces na dwóch najważniejszych pokazach rozgrywanych na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W dniach 16-18 marca br. w Kielcach odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych poświęconych technice rolniczej. Na targach nie zabrakło Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który reprezentowali m.in. Zastępcy Dyrektora Generalnego: Andrzej Sutkowski i Michał Wiśniewski. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs dla OSP "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Ma on dwa etapy: wojewódzki  i ogólnopolski. Poznaj szczegóły!

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że trwa odstrzał dzików w lasach. Zobacz, jak resort walczy z chorobą. 

Wiosna coraz bliżej, a to oznacza, że rolnicy muszą jak najszybciej zaopatrzyć się w potrzebne nawozy. Czy będą coraz droższe?

Lista polskich hitów eksportowych ciągle się wydłuża. Znajduje się na niej nie tylko mięso, zboża i mleko, ale także przetwory owocowo-warzywne, a nawet runo leśne. Kiszona kapusta, czy ogórki eksportowane są nie tylko do krajów Unii, ale także do Azji. Polski hit eksportowy to również marynowane pieczarki, którymi zajadają się Francuzi. 

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Reymonta w Sokołowie Podlaskim odbyło się uroczyste otwarcie nowych obiektów szkolnych: zmodernizowanych warsztatów szkolnych z salą konferencyjną i garażami oraz obiektów należących do szkolnego gospodarstwa rolnego. W uroczystości wziął udział podsekretarz stanu Rafał Romanowski. 

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wielkie narodowe święto, którego obchody trwają cały 2018 rok. Polski Klub Wyścigów Konnych, przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, zamierza aktywnie wziąć udział w uroczystościach i pokazać, że w obszarze rolnictwa i hodowli zwierząt Polacy mają wiele powodów do dumy.

Pierwsi rolnicy zgłaszają już do samorządu rolniczego sprawę wymarznięcia upraw podczas krótkich okresów intensywnych mrozów. Samorządy rolnicze zaczynają o tej sytuacji informować wojewodę.

W dniach od 16 do 18 marca w Kielcach odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Rolniczych AGROTECH. W przedsięwzięciu uczestniczyła także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego.

Zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniania się na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) nakłada na odpowiedzialne w tym zakresie służby nadzór nad właściwym przewozem zwierząt, produkcją, sprzedażą i obiegiem mięsa. Policjanci prowadzą intensywne kontrole nad miejscami sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego i transportem zwierząt. 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej poinformował, ze ukazała się broszura Komisji Europejskiej informująca o tym, jak myśliwi mogą przyczynić się do opanowania, ale i rozprzestrzeniania choroby. 

Parlament Europejski powołał Specjalną Komisję ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na środki ochrony roślin (Special Committee on the Union’s Authorisation Procedure for Pesticides PEST). Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin cieszy się z takiego rozwiązania.

Podczas VI Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podsumował dotychczasowe wyniki polskiego eksportu rolno-spożywczego.

W tym roku, po raz drugi, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przyzna nagrodę im. Józefa Ślisza za szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojety rozwój obszarów wiejskich. Laureata poznamy 23. marca, podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa. 

W dzień śpią, w nocy ścinają drzewa. We wsi Stęszewko, gmina Pobiedziska zdążyły już wyciąć już kilkadziesiąt drzew. 

Tydzień przed Wielkanocą, w sobotę 24 marca zapraszamy na dziesiąty już przedświąteczny jarmark w siedzibie Oddziału KPODR w Przysieku koło Torunia. Jak zwykle, oprócz kiermaszowych stoisk na gości jarmarku będą czekały również inne atrakcje. 

Kilka ciepłych dni narobiło nam apetytu na wiosnę, ale do wiosny jeszcze bardzo daleko. Od dziś (piątek) przewidywane jest szybkie ochłodzenie, a temperatura nocami może znów spadać nawet do kilkunastu stopni na minusie.

Polskie zakłady olejarskie w 2017r. wyprodukowały ponad 1,5 miliona ton pasz rzepakowych. Niestety większość z tej ilości trafia na rynek niemiecki. 

Polska branża mleczarska apeluje do Komisji Europejskiej o pozbycie się mleka proszku z unijnych magazynów. 

Polska od lat jest krajem z nadwyżkami żywności, które muszą być eksportowane, a to wymaga wielu kosztownych zabiegów, by pozyskać rynki zbytu. W tym celu utworzono w 2009 r. fundusze promocji produktów rolno-spożywczych. Gromadzone na nich środki służą tworzeniu i zdobywaniu nowych rynków dla polskiej żywności w kraju i za granicą. Od ubiegłego roku poszerzyła się liczba przedsiębiorców zobowiązanych do wspierania funduszy. Ma to skutkować większą ilością środków na promowanie naszej żywności.  

Zbliża się termin zakończenia obowiązywania 3- letniego okresu odstępstwa w zakresie norm dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w środkach spożywczych. Co dalej? 

Od dzisiaj wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW rolnicy składają wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W Rydze odbyło się dziś spotkanie ministrów rolnictwa państw bałtyckich i Polski. Głównym jego celem było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego przyszłości rolnictwa po 2020 r. Odniesieniem do dyskusji w sprawie WPR po 2020 r. był komunikat KE z 29 listopada 2017 r. „Przyszłość rolnictwa i żywności po 2020 r.”

W nowym brzmieniu przepisów wystarczy zaświadczenie wydane przez powiatowego lekarza weterynarii o posiadanych kwalifikacjach.

Modułowe mieszalnie pasz, stacje przetwarzania biomasy rolniczej, automatyczny system wymiany ściółki w gospodarstwach mleczarskich, równiarki i niwelatory czy mobilne suszarnie do ziarna - oto niektóre produkty, jakie oferują polskim przedsiębiorcom z sektora rolniczego producenci fińscy. W środę 1 marca w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa fińska misja handlowa.

 

Ruszył dodatkowy nabór do programu „Opieka 75+”. Teraz z programu mogą skorzystać większe gminy – do 40 tys. mieszkańców. Wnioski można składać do 30 marca 2018 r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w dniu 26 marca 2018 r. zaprasza na szkolenie dla osób reprezentujących podmioty doradcze oraz wypełniające wnioski o przyznanie pomocy w zakresie powyższych poddziałań realizowanych w ramach PROW 2014-2020.

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA zapraszają gminy do udziału w drugiej edycji akcji Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi na problem ginięcia pszczół oraz aktywizacja gmin z całego kraju do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających.

Posiadacze tradycyjnej (plastikowej) Karty Dużej Rodziny mogą teraz złożyć uproszczony wniosek przez aplikację mKDR.

Polska Izba Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych organizuje kolejna edycję konkursów: Mechanik na Medal oraz Młody Mechanik na Medal. 

Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione od ustalenia alimentów od drugiego rodzica. Przypominamy, co samotni rodzice powinni zrobić, by otrzymać świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”.

Prawie 600 ton antybiotyków zużywa się rocznie w hodowlach zwierząt w Polsce. Jak wykazała Najwyższa Izba Kontroli, najczęściej antybiotyki stosowane są w hodowlach indyków (88%) i kurcząt (82%), a w hodowli trzody chlewnej w nieomal połowie przypadków. 

W dniu 11 marca 2018r. W Przysysze odbyły się uroczystości obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Gościem honorowym wydarzenia był premier Mateusz Morawiecki. 

Rolnicy posiadający łąki na północnych i południowych obrzeżach Puszczy Białowieskiej mogą oddać je w dzierżawę w ramach projektu ochrony żubra.

W minioną środę w godzinach porannych doszło do pożaru chlewni w m. Poćwiardowo gm. Golub- Dobrzyń. Podczas pożaru zawalił się dach budynku. Zginęło ponad 3 tysiące świń, a straty szacowane na ponad 5 mln zł.

"Polska kiełbasa smakuje i jest wolna od ASF" - pod tym hasłem odbyła się konferencja prasowa w Ambasadzie RP w Berlinie.  To odpowiedź na nieprawdziwe informacje pojawiające się w Niemczech, na temat produktów mięsnych z polskiej wieprzowiny.

W Monitorze Polskim z 08.03.2018 r. opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 05.03.2018 r. w sprawie wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2018 r.

11. marca obchodzimy w Polsce Dzień Sołtysa. Jak wygląda życie włodarzy wsi? Czy są doceniani wśród swoich społeczności?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek, z którego mogą skorzystać rodziny wielodzietne. Przypominamy, że od 1 stycznia 2018 r. Karta dostępna jest także w wersji elektronicznej, co niewątpliwie stało sie dużym udogodnieniem. 

Fundacja Wspomagania Wsi oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju "NIDA" zapraszają przedstawicieli organizacji wiejskich oraz sołectw na XVII Spotkanie w Marózie, które odbędzie się w dniach 17–19 maja 2018 r. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Akademia Skutecznego Działania". 

Kilogram kapusty w skupie kosztuje... 10 groszy, a w sklepie - często ponad złotówkę. Niewiele lepiej jest z ziemniakami - przebicie sięga też prawie 1000 procent. Czy może zatem dziwić fakt, że zdesperowani rolnicy wychodzą na ulicę?

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, nawet 80% drobiu zawiera w sobie antybiotyki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgadza się jednak z tezą o powszechnym stosowaniu antybiotyków w hodowlach zwierząt w Polsce, a w konsekwencji z istnieniem zagrożenia dla zdrowia konsumenta, która została zawarta w raporcie NIK, dotyczącym m.in. nadzoru nad stosowaniem antybiotykoterapii w hodowli zwierzęcej.

Od 1 marca kwota emerytury podstawowej, od której ustalana jest wysokość rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych wynosi 912,86 zł.  Oznacza to, że najbliższe wypłaty świadczeń, czyli 10-ego i 20-ego marca, będą wyższe. Ci rolnicy, którzy renty lub emerytury otrzymują kwartalnie, na podwyżki poczekają do kwietnia. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Środowiska o podjęcie działań w celu zredukowania populacji wilka na terenie Bieszczadów oraz zmiany statusu wilka z gatunku objętego ochroną ścisłą i wymagającego ochrony czynnej, na gatunek objęty ochroną częściową. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podwyższenie kwoty zasiłku chorobowego dla rolników.

Polska jest jednym z unijnych liderów w uprawie borówki amerykańskiej. Rocznie produkuje się około 16 tysięcy ton tych owoców. Warto więc zadbać o wzmocnienie tej pozycji, rozwijanie upraw, pozyskiwanie nowych rynków zbytu i promocję spożycia borówki w kraju. 

"Rok 2017 był rekordowy pod względem zbiorów ziemniaka w Polsce i w innych krajach, co spowodowało spadek cen" - powiedział podczas konferencji  wiceminister Jacek Bogucki. 

Trwają intensywne prace nad wprowadzeniem specjalnej umowy dla pracowników sezonowych. Nowy rodzaj umowy zapewni dostęp do ochrony zdrowia i ubezpieczenia wypadkowego dla pomocnika, przy jednoczesnym minimum obciążeń administracyjno-fiskalnych dla rolnika.

Instytut Myśli Schumana wspólnie z Caritas Polska realizuje Wielkanoc bez Granic. Dzieło Wielkanoc bez Granic jest kontynuacją Wigilii bez Granic. Polega na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Dobre, osobiste relacje pomogą cudzoziemcom poznać naszą kulturę, tradycję i wiarę chrześcijańską. Celem tych działań jest pomoc w procesie stopniowego wrastania danej osoby w kulturę otaczającego ją społeczeństwa, czyli inkulturację. 

W związku z prowadzonym przez Komisję Europejską procesem ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej (Komisja oceni, czy miedź będzie autoryzowana na kolejne 4 do 7 lat), Zarząd KRIR przekazał Sekretarzowi Generalnemu Copa Cogeca opinię samorządu rolniczego w tej kwestii.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, w ramach promocji turystyki rowerowej organizuje siódmą już edycję ogólnopolskiego konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom".

Z nowego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego („Energia ze źródeł odnawialnych na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich – istnieje istotna potencjalna synergia, lecz w większości przypadków nie została ona wykorzystana”) wynika, że Unia Europejska powinna zrobić więcej, aby wykorzystać synergię pomiędzy swoją polityką w zakresie odnawialnych źródeł energii a rozwojem obszarów wiejskich.

7 marca br. został odwołany Zarząd Stadniny Koni Janów Podlaski Sp. z o.o. 

7 marca br. sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Erikiem Stewartem. 

Czy rzepak poradził sobie z siarczystymi mrozami? Aby nie trwać w niepewności, warto już teraz przeprowadzić test - już po tygodniu będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja. 

Trzy najczęściej stosowane środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół – potwierdza opublikowany 28 lutego 2018 roku przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) raport, będący przeglądem ponad 700 publikacji naukowych na ten temat. 

Jeszcze w marcu ruszą przetargi na dzierżawę państwowej ziemi. W poniedziałek zostało podpisane porozumienie w tej sprawie. Łatwiej niż dotychczas będzie uzyskać dzierżawę małym gospodarstwom rodzinnym, a także rolnikom, których gospodarstwa sąsiadują z oferowanymi gruntami. 

Zobacz, jakie zmiany przewiduje znowelizowane prawo łowieckie. 

Warto sprawdzić czy oziminy poradziły sobie z bardzo niekorzystną pogodą. Zobacz, jak samodzielnie wykonać test przezimowania zbóż. 

 

Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej  w 2018 r. produkcja mleka wzrośnie o około 1%, do 13,4 mld litrów, podczas gdy skup będzie większy o 3% i wyniesie 11,7 mld litrów. Oznacza to, że produkcja mleka będzie o ok. 21% większa od krajowego zużycia. 

Podczas 20-stopniowych mrozów połowa kraju była bez okrywy śnieżnej. Dziś wszyscy rolnicy zadają sobie pytanie: czy w centralnej i zachodniej Polsce, po tygodniu siarczystego zimna oziminy przetrwały? 

 

Na rynku krajowym w dniach 26.02-1.03.2018 r., w porównaniu z poprzednim notowaniem, wzrosły średnie ceny wszystkich monitorowanych rodzajów zbóż.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z Gminą Wrocław (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) zapraszają na IV Targi Edukacji Międzykulturowej, które odbędą się w dniach 7-8 marca 2018 r. w Oratorium Marianum we Wrocławiu (Uniwersytet Wrocławski, pl. Uniwersytecki 1), w godz. 10:00-15:00. Tegoroczne Targi odbędą się pod hasłem: „Empatia, otwartość, integracja. Co widać z drugiej strony?”

Posłowie wzywają UE i państwa członkowskie do zwiększenia inwestycji na ochrone pszczół, walkę z podrabianym miodem i wsparcie dla pszczelarzy (zakaz wszystkich szkodliwych pestycydów, wzmocnione kontrole przeciwko importowi podrabianego miodu, promocja walorów zdrowotnych miodu).

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się Ministerstwa Rolnictwa o uruchomienie kredytów preferencyjnych z oprocentowaniem 1%.

Małopolskie Spotkania Hodowców, to ważne wydarzenie dla hodowców bydła mlecznego. Zorganizowane zostało już po raz ósmy przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach. Współorganizatorami były: Instytut Zootechniki PIB w Balicach oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Przedstawicielstwo w Krakowie. 

W piątek w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogramu 2017.

Rolnicy od dawna postulują o zwiększenie stawek oraz limitów w paliwie rolniczym. Chodzi o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej (zużycie oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych). 

1 marca 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby w każdym Urzędzie Wojewódzkim w kraju był utworzony i funkcjonował Wydział/Departament Rolnictwa

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać innowacyjne technologie mogą ubiegać się o wsparcie nawet do trzech milionów złotych. Dotyczy to także firm, które rozwijają technologie w sektorze rolniczym. 

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, zadecydował, że wiosną rozpocznie się budowa płotu wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, by w ten sposób zatrzymać po wschodniej stronie dziki zarażone ASF. Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego apelują do ministra, aby rozważył, czy na budowę płotu nie jest za późno. 

Kilka dni temu weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa, które nakłada na rolników z całej Polski nowe obowiazki w związku z chowem trzody chlewnej. Obowiązkowa bioasekuracja ma jeden cel - zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Służby weterynaryjne informują obecnie hodowców o zaostrzonych zasadach bioasekuracji. Pierwsze kontrole gospodarstw ruszą natomiast za miesiąc. 

Dziki są obwiniane o przenoszenie wirusa ASF, który dotarł już na zachodni brzeg Wisły. Rolnicy domagają się, by został zorganizowany sanitarny odstrzał wszystkich dzików w Polsce. Jednak do Głównego lekarza Weterynarii wpłynęła petycja o to, by takiego odstrzału zaniechać.  

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakazuje używania nazewnictwa zarezerwowanego dla produktów mlecznych w nazwach produktów pochodzenia roslinnego. Zdaniem Komisji Europejskiej, tylko produkty mleczne mają prawo do określania ich tym mianem.

1 marca 2018 r. w Wilnie odbyło się spotkanie przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Państwowym Zarządem Funduszu Ubezpieczenia Społecznego SODRA.

Rolnicy z okolic Parczewa na Lubelszczyźnie zorganizowali protest. Postulowali swoje niezadowolenie, w związku z kolejnymi ogniskami choroby ASF na terenie Lubelszczyzny. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w terminie do końca lutego 2018 r. przekazała deklaracje podatkowe PIT wszystkim emerytom i rencistom.

Copa i Cogeca apelują do Unii Europejskiej  o utrzymanie specyficznego wsparcia dla rozwoju organizacji producentów takich jak spółdzielnie w branży owocowo-warzywnej.

W tym roku przewidywany jest dalszy wzrost eksportu drobiu z Polski. To efekt utrzymania konkurencyjności cenowej na rynku unijnym oraz odbudowy relacji handlowych na rynkach krajów trzecich.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 marca 2018 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2018 r. podlegają podwyższeniu.

Producent rolny, który jest dużym przedsiębiorstwem i chciałby zawrzeć umowę ubezpieczenia z dopłatami do stawek w zakresie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich powinien wypełnić i przedłożyć Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek wraz z formularzem scenariusza alternatywnego.

BIOSTRATEG to pieniądze na rozwiązywanie konkretnych problemów gospodarczych. Jest to strategiczny program badań i prac rozwojowych, który został uruchomiony w 2013 roku. 

W dniu 25 stycznia 2018 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął i rekomendował Radzie Ministrów do dalszych prac projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. 

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, która zajmować będzie się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego. Jej przewodniczacym został prof. Jerzy Szymona z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Parlament Europejski przygotował projekt rezolucji w sprawie projektu decyzji wykonawczej Komisji, dotyczącej odnowienia zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę 59122 (DAS-59122-7).

Podczas 52. edycji targów Supermarket Trade Show w Tokio, KOWR zorganizował polskie stoisko narodowe pod hasłem Poland tastes good. Wszystko w ramach realizacji działań wspierających rozwój wymiany handlowej z zagranicą oraz promujących polskie artykuły rolno-spożywcze.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Wydawnictwem Rolniczym organizuje konkurs ,,Innowacyjny Rolnik’’.

Akademia Wójta2018-02-27 Akademia Wójta

Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Mazowieckim Stowarzyszeniem Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego organizuje w dniach 21-23 marca lub 11-13 kwietnia w Hotelu Mościcki w Spale, ostatnie w tej kadencji spotkanie Akademii Wójta. 

2 marca o godzinie 17.00 w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że ukraińska grupa kapitałowa Avangardco otrzymała zgodę od  instytucji unijnych na przywóz do wspólnoty jaj kurzych w skorupkach klasy A, czyli przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez europejskich konsumentów. 

"W skali kraju ubiegły rok był dobry dla polskiego rolnictwa" - tak podsumował wyniki produkcyjne naszego rolnictwa sekretarz stanu Jacek Bogucki.

KRIR informuje, że Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdza obecnie poprawność kontroli żywności ekologicznej w UE.

Przeciętny Polak spożywa w ciągu roku... dwa kilogramy chemikaliów zawartych w dodatkach do jedzenia. 

Przypominamy, czym jest Integrowana Produkcja Roślin oraz, kiedy należy dokonać zgłoszeń.

Z jednej pomoc na wyrównanie dochodów, z drugiej pomoc na zaprzestanie produkcji świń. Trwa wypłata odszkodowań. Zobacz podsumowanie. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o o zmianę przepisów, tak aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. Mamy już odpowiedź ministerstwa!

Na nadchodzące dni i noce meteorolodzy zapowiadają mroźną pogodę, jakiej jeszcze tej zimy nie było. Przewiduje się, że w wielu miejscach temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Gdzie oziminy są bezpieczne?

Od tygodnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie zakupu maszyn rolniczych. Poprzedni nabór, sprzed dwóch lat, cieszył się rekordowym zainteresowaniem rolników. Prawdopodobnie i tym razem będzie podobnie.

Komisja zaproponowała nowe zasady dotyczące możliwości ustalania przez państwa członkowskie stawek podatku od wartości dodanej (VAT). 

Do końca tego roku Komisja Europejska przedstawi tzw. plan białkowy. Chodzi o stopniową eliminację soi GMO z żywności. Polski resort rolnictwa przygotował ustawę, która już niebawem ma trafić do Sejmu. Ma ona na celu ułatwienie krajowej produkcji białka, zmniejszając tym samym potrzebę importu soi GMO z USA czy Brazylii. 

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wpisuje do krajowego rejestru odmian aż 23 nowe odmiany kukurydzy. Wśród nowości przeważają odmiany wczesne i średniowczesne z przeznaczeniem na ziarno.

W Hali Targów Lublin od 15 do 18 lutego 2018 r. odbyła się szósta edycja międzynarodowej imprezy jeździeckiej Cavaliada Tour. Na całość imprezy składały się zmagania ok. 140 jeźdźców w czterech dyscyplinach jeździeckich z 14 państw. Zawodom towarzyszyły targi sprzętu jeździeckiego, na których swoją ofertę przedstawiło ponad 70 wystawców.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wpisał do krajowego rejestru kolejne siedemnaście odmian rzepaków ozimych i 3 jare. Warto je poznać.

Wojewoda Mazowiecki uchylił rozporządzenie Nr 1 z dnia 12 stycznia 2018 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu siedleckiego i sokołowskiego.

Międzynarodowa konferencja „Wyzwania dla doradztwa rolniczego po 2020 roku” odbywa się w Warszawie w dniach 21-22 lutego. Jest ona okazją do spotkania i rozmów przedstawicieli tych służb z wielu krajów Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1543). Głównym jej celem jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Intencją zmian jest również przeciwdziałanie występującym obecnie nadużyciom, sprawniejsze zarządzanie migracjami zarobkowymi i poprawa standardów zatrudniania cudzoziemców.

16 lutego 2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie siedziby Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, która mieści się przy ul. Karłowicza 4 w Lublinie. Oddział obsługuje beneficjentów KOWR z terenu województwa lubelskiego. 

Case IH oraz The Climate Corporation, spółka zależna Monsanto Company, ogłosiły nowy projekt współpracy, poszerzający i rozwijający dostępne możliwości wymiany danych, mający na celu dostarczenie rozwiązań wspierających rolników w wizualizacji danych agronomicznych oraz podejmowaniu decyzji. Case IH zapewni swoim Klientom dwukierunkową łączność za pośrednictwem platformy rolnictwa precyzyjnego AFS Connect™, The Climate Corporation udostępni zaś swoją flagową cyfrową platformę dla rolnictwa – Climate FieldView™. 

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zaprasza do udziału w „Dniach Otwartych Funduszy Europejskich”. 

Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności była głównym tematem wczorajszych obrad Rady Ministrów Rolnictwa UE (AGRIFISH). Ministrowie dyskutowali nad treścią komunikatu Komisji Europejskiej, dotyczącym Wspólnej Polityki Rolnej po 2010 r.  

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się dziś z sekretarzem generalnym w Ministerstwie Gospodarki Plantacyjnej i Surowców Malezji Datuk K.  Yogeesvaran. 

Pozostało jeszcze kilka zaledwie dni na przesłanie projektu, który weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i Samorządów FLORIANY 2018. Zgłoszenie należy przesłać do północy 28 lutego 2018 roku.(decyduje data stempla pocztowego)

Minister Krzysztof Jurgiel, spotkał się z przedstawicielami organizacji rolników, samorządu rolniczego i związków zawodowych rolników indywidualnych – członków Copa-Cogeca. W spotkaniu uczestniczył również podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

Minister Jurgiel podał ile kosztować będzie płot, który ma przeszkodzić w rozprzestrzenianiu choroby ASF. 

PROW dla gmin2018-02-20 PROW dla gmin

Sprawdź, beneficjentem jakich działań, w ramach PROW, może zostać Twoja gmina.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych we współpracy z Uniwersytetem TAMU w Teksasie, jak co roku, organizuje wymianę młodych rolników Polska – Teksas. Program skierowany jest do osób, które wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, przydatnych w dalszej pracy w gospodarstwie. Program realizowany jest w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Co roku, w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich gospodarstw.

Jednym z ważniejszych wyzwań 2018 roku dla Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi  jest przeprowadzenie kampanii elektronicznego składania wniosków obszarowych (tj. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach PROW). 

"Klasa” to program stypendialny Fundacji BGŻ BNP Paribas dla uzdolnionych absolwentów gimnazjów z małych miejscowości w całej Polsce . Zapewnia on im  naukę w renomowanych liceach ogólnokształcących w 5 miastach akademickich - Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Szczecinie.

19 lutego rozpoczyna się w Skaryszewie (województwo mazowieckie, powiat radomski) tradycyjny jarmark konny. Dla zwiedzających organizator - samorząd Skaryszewa przygotował liczne atrakcje m.in. pokaz koni, czy występy artystyczne lokalnych zespołów. Dodatkowo na terenie targów możliwe będzie zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do opieki nad koniem. 

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się dziś z sekretarzem generalnym w Ministerstwie Gospodarki Plantacyjnej i Surowców Malezji Datuk K. Yogeesvaran.

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie prowadziła w 2018 roku większość swoich działań prewencyjnych.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wspólnie z ośrodkami doradztwa rolniczego w całym kraju organizuje szkolenia, które mają pomóc zainteresowanym rolnikom zmienić profil gospodarstw w związku z rozprzestrzeniającym się ASF.

W Norymberdze odbyły się Międzynarodowe Targi BioFach 2018 i VIVANESS. Jest to największa na świecie impreza wystawiennicza produktów ekologicznych. Polska również miała tam swoje stoisko!

Premiera filmu dokumentalnego „PGR Obrazy” odbyła się 14 lutego 2018 r. w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Film w reżyserii Joanny Warechy opowiada o ludziach żyjących w PGR-ach, w czasie zmian ustrojowych na przełomie lat 80-tych i 90-tych, na terenie Warmii i Mazur. Partnerem pokazu był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

28 lutego br. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie nowych, bardziej restrykcyjnych zasad bioasekuracji, które będą obowiazywały na terenie całego kraju. Przedstawiamy najważniejsze z nich!

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wpisał do krajowego rejestru piętnaście nowych odmian roślin pastewnych, w tym jedenastu odmian roślin bobowatych grubonasiennych, trzech odmian roślin bobowatych drobnonasiennych i jednej odmiany rzodkwi oleistej. 

Głównymi tematami rozmów podczas spotkania ministra Krzysztofa Jurgiela z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea były: przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach rolnych oraz obrót nieruchomościami rolnymi. 

Na przełomie lutego i marca Ministerstwo Rolnictwa zaprezentuje zmiany w Ustawie o Kształtowaniu Ustroju Rolnego. Będzie to pierwsza kompleksowa nowelizacja ustawy, którą uchwalono 2 lata temu.

Największy w Polsce i drugi w Europie producent nawozów wzmacnia swoją pozycję na rynku.

W 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wydzierżawił 52,5 tys. ha gruntów na podstawie ponad 5,9 tys. zawartych umów.

Waloryzacja rent i emerytur wyniesie 2,98 proc. i jest najwyższa od pięciu lat. Od marca 2018 roku najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura o około 67,28 zł. 

Jak informuje Ministrerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiony został program pomocy krajowej dla producentów świń działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem  afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Rusza kolejna edycja konkursu organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Telewizji Polskiej - Wójt Roku 2017. Do 2 marca przyjmowane są zgłoszenia kandydatów. 

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnej analizy wpływu zmian czasu na nasze zdrowie. Czy zmiana czasu nadal będzie obowiązywać?

To była zuchwała kradzież, bo worki... znikały powoli. Jak oceniają policjanci z Choszczna (woj. zachodniopomorskie), w okresie od listopada ubiegłego roku do pierwszych dni lutego z magazynu zbożowego na terenie Gminy Recz wynoszono worki z pszenicą. Łącznie sprawca ukradł 60 worków z pszenicą, którą wyceniono na 2400 złotych. 

W  2018 r. wzmacniane będą procesy i mechanizmy transferu wiedzy i innowacji z nauki do praktyki rolniczej, w szczególności w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich – zapowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku promują zdrową żywność i zdrowy styl życia - robią kiszonki i zachęcają młodzież do ich jedzenia – podaje Dziennik Bałtycki. Uczniowie kiszą nie tylko tradycyjnie kapustę i ogórki, ale także bardzo egzotyczne warzywa i owoce. Ten pomysł bardzo nam się podoba!

Najnowsza innowacja firmy KUHN: "Smart Plowing" polega na automatycznym i indywidualnym podnoszeniu każdego korpusu pługa, dzięki specjalnemu systemowi cięgien całkowicie wbudowanych w ramę. 

Budżet Programu rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wynosi 13,6 mld euro. Według stanu na 28.01.2018 w ramach Programu łącznie złożono ponad 2,6 mln wniosków o przyznanie pomocy, zatwierdzono do realizacji ponad 2,2 mln operacji na kwotę 21,15  mld zł (36,96% limitu środków), natomiast zrealizowano płatności w wysokości 9,5 mld zł dla 891 839 beneficjentów (16,28% limitu środków).  Jednym z ważniejszych instrumentów PROW 2014-2020 jest działanie ,,Modernizacja gospodarstw rolnych’'.

Od 1 do 28 lutego rolnicy, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej mogą złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego.

Krajowe pogłowie bydła ogółem w czerwcu 2017 r. liczyło 6 143 tys. sztuk czyli o 3,4% więcej niż przed rokiem oraz o 3,1% więcej niż dwa lata wcześniej.

Postępująca urbanizacja wpływa negatywnie na układ przestrzenny terenów rolnych. W szczególności budowa autostrad i dróg ekspresowych, należących do inwestycji o charakterze liniowym, które zajmują znaczne obszary gruntów, powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły w 2017 roku łącznie 2,564 mln ton nasion rzepaku, co jest drugim wynikiem w historii organizacji. W porównaniu do 2016 roku przerób nasion rzepaku w zakładach skupionych w PSPO wzrósł w 2017 roku o 106 tys. ton.

W dniach 10-11 lutego 2018r. odbyła się czwarta edycja halowej wystawy MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA . Wydarzenie po raz kolejny okazało się sukcesem, a Agroshow Ostróda na stałe wpisało się do kalendarza profesjonalnych imprez branżowych.

 

Zgodnie z obietnicą, 12 lutego br., ARiMR uruchomiła wersję demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus. Od 15 marca za jej pośrednictwem rolnicy będą składać wnioski o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. Czy już testujecie aplikację?

Magazynowanie oleju napędowego przez rolników musi odbywać się zgodnie z przepisami. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

W ubiegły czwartek, w ministerstwie odbyła się konferencja dyrektorów szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyrektora Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Mamy odpowiedź resortu rolnictwa na pismo KRIR, dotyczące zmiany przepisów prawnych w zakresie nadzoru nad utrzymywaniem urządzeń melioracyjnych.

W ubiegłą środę - 7 lutego - w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie, została zorganizowana konferencja z udziałem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Najważniejszym tematem były metody zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810.

W ubiegły czwartek Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie negocjacji dot. wspólnej polityki rolnej UE po 2020 r.

Ograniczenie handlu w niedzielę nie będzie obejmowało rolników sprzedających owoce i warzywa na giełdach rolno-spożywczych. 

Rolnicy mają możliwość ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych. Ich zaletą jest to, że część należnego bankom oprocentowania spłaca ARiMR.

W Ministerstwie Rolnictwa powołano Grupę Tematyczną ds. innowacji, aby szybko i skutecznie wdrażać osiągnięcia nauki.

 

Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne na temat realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Zobacz, co zrobić, aby wziąć w nich udział!

Antybiotyki czasem ratują życie ludzi i zwierząt, ale często mogą także szkodzić. Warto, by wiedzieli o tym wszyscy hodowcy. Antybiotyki dla zwierząt są produktami leczniczymi i mogą być stosowane tylko z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii.

Wyjaśniamy, jak ubiegający się o pomoc na "Modernizację ..." muszą udokumentować uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie do emerytów i rencistow deklaracji podatkowych PIT za 2017 r. 

Świński dołek2018-02-09 Świński dołek

Spada pogłowie świń w Polsce, a gdy w całym kraju trzeba będzie wprowadzić bioasekurację trzody będzie jeszcze mniej.

6 lutego br. w Suchej Beskidzkiej odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Placówki Terenowej KRUS. W uroczystości uczestniczył Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński.

Sejm przyjął dziś nowelizację ustawy o GMO, czyli żywności genetycznie modyfikowanej i mikroorganizmach. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Rok temu grupa posłów Kukiz'15 złożyła w Sejmie projekt ustawy o wykorzystaniu roślin wysokobiałkowych w paszach. Po roku, bo w końcu stycznia 2018, projekt skierowano do komisji rolnictwa. 

W tym tygodniu minister rolnictwa podpisze rozporządzenie w sprawie obowiązkowej bioasekuracji u wszystkich hodowców świń. Nowe prawo zacznie więc obowiązywać najpóźniej w drugiej połowie lutego. 

Rząd planuje wspracie dla hodowców koni, prowadzących prywatne stadniny. 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju w 2018 roku będą kontynuowane prace związane z projektem ustawy o spółdzielniach rolników (obecnie projekt znajduje się na etapie prac parlamentarnych), której głównym celem jest kompleksowe uregulowanie rozwiązań prawnych odnośnie do zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni w obszarze rolnictwa. 

Od 10 lutego 2018 r. uruchomiony został program pomocy krajowej dla producentów świń, prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem  afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. 

W  2017 roku zarejestrowano w Polsce 10712 nowych ciągników  czyli  o 22% więcej niż przed rokiem.  Najwięcej  traktorów sprzedała firma New Holland. 

Prognozy pogody na najbliższy tydzień nie są optymistyczne. W najbliższych dniach zapowiadane są bowiem temeperatury ujemne, które nocami mogą sięgnąć nawet kilkunastu stopni poniżej zera. Tymczasem nie wszędzie jest pokrywa śnieżna.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości zmiany przepisów, tak, aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej.

Zróżnicowanie  stawek płatności bezpośrednich dla rolników pomiędzy państwami członkowskimi Unii jest obecnie bardzo duże. W okresie 2014-2020, czyli aktualnego wieloletniego budżetu Unii, stawki płatności liczone jako średnia dla całego okresu kształtują się od 150 euro/ha w przypadku Chorwacji czy 159 euro/ha w przypadku Łotwy, do 672 euro/ha na Malcie oraz 418 euro/ha w Holandii. 

Zakończono konsultacje w sprawie nowego prawa łowieckiego. Głosowanie w piątek. Co się zmieni?

Copa jest organizatorem piątej już edycji konkursu - Europejskiej Nagrody za Innowacje dla Rolniczek. Jego celem jest  uwidocznienie roli rolniczek w środowisku wiejskim oraz upowszechnianie innowacji w rolnictwie.

Minister Krzysztof Jurgiel był Gościem Wiadomości TVP we wtorek 5 lutego. Zobacz, co minister mówil o e-wnioskach. 

Case IH zdobyła dwa wyróżnienia "Złoty Liść" (Gold Leaf) na targach Fieragricola 2018 (Werona 31 stycznia-3 luty) za swój nowy układ automatyzacji skrętu na uwrociu AFS AccuTurn oraz nowy ciągnik Maxxum Multicontroller z przekładnią Semi-Powershift ActiveDrive 8. Marka została nagrodzona także dwiema statuetkami "Srebrny Liść" (Silver Leaf) za innowacje: nowy przegubowy ciągnik wysokiej mocy Quadtrac CVX oraz adaptacyjny układ kierowniczy. 

Jak bardzo można przeładować cięzarówkę sianem przekonali się niemieccy policjanci z Hesji. Nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyli na drodze B49 ciężarówkę z przyczepą. 


 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej zorganizował konferencję poświęconą sytuacji hodowców w Polsce. Gdy wirus ASF coraz bardziej się rozprzestrzenia, hodowcy i cały przemysł przetwórczy muszą nauczyć się prowadzić swoje stada ,,od pola do stołu'' z zachowaniem pełnej bioasekuracji.  

Od zakończenia żniw w 2017 r. ceny zbóż podstawowych na giełdach krajowych powoli rosły. W grudniu 2017 r. skup zbóż podstawowych uległ dalszemu sezonowemu zmniejszeniu, co wywierało presję na wzrost cen.

Główny inspektor Andrzej Chodkowski przestawił na spotkaniu z wojewódzkimi inspektorami ochrony roślin i nasiennictwa kierunki działania Inspekcji w 2018.

Uroczysta finałowa gala XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku odbyła się 2 lutego w Warszawie.

Sprawdź, kto i kiedy może ubiegać się o dofinansowanie na przetwórstwo i marketing produktów rolnych. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A., nad którą nadzór właścicielski sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po raz pierwszy została wyróżniona Certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchomił aplikację, która ma pomóc w znalezieniu i zakupie tradycyjnej, polskiej żywności. Mogą z niej korzystać turyści, ale także wszyscy miłośnicy regionalnych smaków. Projekt ten stanowi duże wsparcie dla krajowych producentów.

Copa Cogeca (europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) sprzeciwiła się decyzji UE o podwyższeniu oferty dotyczącej wołowiny do 99 000 ton w negocjacjach z blokiem handlowym Ameryki Łacińskiej Mercosur.

Utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla OZE i produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej – to jedne z głównych projektów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie innowacyjności w rolnictwie.

Agencja Restrukturyzacji szacuje, że nawet kilka tysięcy rolników może w tym roku być zwolnionych ze składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jeśli w ich gospodarstwach nic się nie zmieniło w stosunku do ubiegłego roku, mogą złożyć oświadczenia. Reszta rolników jest zobowiązana do wypełnienia eWniosków. 

Sejmowe komisje środowiska i rolnictwa zajmą się prawem łowieckim i zmianami ustawy. Nowe prawo łowieckie ma zmienić zasady polowań w sąsiedztwie zabudowań i zreformować związek łowiecki, większe prawa otrzymają też właściciele gruntów, na których będą prowadzone polowania.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że w tym roku do Brukseli zostanie złożony wniosek o wsparcie dla hodowców świń w związku ze spadkiem ich cen. Pismo w tej sprawie trafi do Komisji Europejskiej po dokładnym oszacowaniu strat. Należy dodać, że rekompensaty mają być wypłacane jako wyrównanie poniesionych strat, a nie jako doraźna pomoc w trakcie ich ponoszenia.

Od dnia 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji złożenia po terminie: oświadczenia o rodzaju, rozmiarze prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych i kwocie przewidywanego dochodu oraz informacji dotyczących zmian, mających wpływ na wymiar składek, np. zmniejszenia/zwiększenia powierzchni gospodarstwa rolne.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.

Jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Smołdzino w powiecie słupskim (województwo pomorskie) jest znajdujący się na jej terenie Słowiński Park Narodowy. Zwiedzanie go to świetny pomysł na weekend. 

Rusza projekt "Odpoczywaj na wsi", który zainaugurowała wczorajsza konferencja podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Zaprezentowano podczas niej nie tylko plany, ale także efekty projektu w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017. Konferencji towarzyszyła Giełda Dobrych Praktyk, przedstawiająca najciekawsze oferty turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Termin zakazu stosowania pasz GMO w karmieniu zwierząt został przesunięty. W projektowanej ustawie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

30. stycznia w ministerstwie odbyła się uroczystość podpisania przez ministra Krzysztofa Jurgiela porozumienia w sprawie przejęcia przez MRiRW szkoły rolniczej w Brzostku.

W ramach prac przygotowawczych Komisji Europejskiej do ustanowienia nowych wieloletnich ram finansowych (MFF), służby Komisji opublikowały ostatnio szereg konsultacji publicznych.

Wymarzonym miejscem dla miłośników turystyki rowerowej jest gmina Smołdzino w województwie pomorskim. Rower tutaj należy do pojazdów uprzywilejowanych. Można nim dotrzeć w każdy zakątek tego urokliwego miejsca w powiecie słupskim, gdzie na łonie przyrody odpoczniesz od miejskiego zgiełku i hałasu. 

Z inicjatywy federalnego ministra rolnictwa, Christiana Schmidta, ma się odbyć w lutym w Berlinie szczyt kryzysowy poświęcony rosnącemu zagrożeniu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni ministrowie rolnictwa krajów związkowych oraz przedstawiciele Federalnego Związku Zawodowego Rolników (DBV) oraz Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV).

Od 15 marca 2018 r. rolnicy będą składać wnioski do ARiMR w formie elektronicznej. Nie da sie ukryć, że dla wielu osób to prawdziwa technologiczna rewolucja. Już 12. lutego udostępniona zostanie wersja demonstarcyjna aplikacji Ewniosek Plus.

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie odniosła się do działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie działań związanych z ASF. Resort w odpowiedzi wydał komentarz do komunikatu NIK. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

W 2018 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone będą prace umożliwiające wprowadzenie rozwiązań umożliwiających udzielenie pomocy zadłużonym gospodarstwom rolnym. 

Afrykański pomór świń właśnie przekroczył... Wisłę. Jest to powód do zmartwień dla hodowców trzody w całym kraju. Jednak ponieważ Wielkopolska jest jednym z największych regionów hodowlanych, właśnie tu ASF rolnicy obawiają się szczególnie.

Jak sprawdzić, czy w jedzeniu, które szykujemy nie ma szkodliwych bakterii? Dziś wymaga to profesjonalnych odczynników, aparatury i... czasu. Być może już niedługo każdy z nas będzie mógł to sprawdzić za pomocą własnego smartfona?

Produkcja drobiu w Polsce wykazuje stały trend wzrostowy. Rozwój drobiarstwa wynika przede wszystkim z możliwości lokowania krajowej produkcji na rynkach zagranicznych oraz z rosnącej konsumpcji wewnętrznej. 

Rusza wsparcie na korzystanie z usług doradczych. Ich katalog jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje m.in. porady ekonomiczne, produkcyjne, związane z ochroną środowiska czy z działalnością pozarolniczą. 

 

Co roku, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w drodze rozporządzenia określa nowe maksymalne sumy ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

ASF zabiera dochody hodowcom trzody. W związku z występującą w Polsce chorobą, niektóre kraje zakazują importu mięsa wieprzowego z Polski.

KRIR 19 grudnia 2017 r. złożyła wniosek do Ministerstwa Środowiska w sprawie umożliwienia korzystania ze zmodernizowanych dróg leśnych rolnikom i mieszkańcom wsi. Mamy już odpowiedź!

Na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2018 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi zawartej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

Za hodowcami bydła dobry rok. Rynek wołowiny od lat jest bardzo stabilny, dlatego wielu rolników decyduje się na hodowlę bydła mięsnego.

 

Dużo deszczu, mało śniegu i ryzyko przejścia mrozu – tak wygląda ten sezon dla ozimin. Nie da się jeszcze ocenić ostatecznie stanu plantacji ozimin, ale wielu rolników jest zaniepokojonych. Wszystko bedzie jasne, kiedy ruszy wegetacja.  

 

Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Środowiska - Pana Henryka Kowalczyka z postulatem o podjęcie działań mających na celu uregulowanie kwestii związanej ze szkodami wyrządzanymi w uprawach rolnych przez takie gatunki zwierząt jak: muflon, kormoran, żuraw, łabędź, gęś i czapla.

Powstała specjalna aplikacja na telefony komórkowe, dzieki której rolnicy z Warmii i Mazur (jako pierwsi w kraju) mogą kontaktować się z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. 

Jaka sytuacja na rynku buraka cukrowego po zakończonej właśnie kampanii cukrowniczej?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył 25 stycznia br. w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbywało się w Budapeszcie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

Ceny jabłek cały czas rosną. Za kilogram szarej renety zapłacimy już ponad 7 złotych. Czy będzie jeszcze drożej?

Nadmierne opady deszczu spowodowały, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezes ARiMR o wydłużenie terminu wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Rolnicy wnioskują o wydłużenie tego terminu do końca 2018r., bez redukcji przysługujących im dopłat. KRiR proponuje uznanie sytuacji z opadami za "siłę wyższą".

Posłowie komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję w sprawie ochrony populacji pszczół i rynku miodu. Zwiększenie wsparcia dla pszczelarzy i efektywne przeciwdziałanie zagrożeniom dla populcji pszczół to najważniejszy cel.

Minister rolnictwa - Krzysztof Jurgiel spotkał się z Ambasadorami oraz przedstawicielami krajów, z którymi łączą nas relacje handlowe. W ciągu ostatnich 15 lat eksport żywności wzrósł ponad 6-krotnie. Dzięki temu Polska znalazła się w czołówce unijnych producentów i partnerów do handlu.

Na ostatnim posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. ASF szczegółowo omówiono wszystkie zagadanienia związane z bioasekuracją. 

Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na wiosnę ruszą przetargi ofertowe na dzierżawę gruntów państwowych.

Rok 2017 upłynął pod znakiem rekordowych cen masła. Branża mleczarska podsumowuje więc go bardzo dobrze. A jakie są prognozy na rok 2018?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o nowych zasadach, dotyczących sposobu składania wniosku o przyznanie płatności w 2018 r.

Firma Nutriad, produkująca dodatki paszowe, przeprowadziła w Polsce badania zebranego ziarna kukurydzy. Okazuje się, że zebrane w 2017 roku ziarno jest bardzo zanieczyszczone mykotoksynami.

Departament Płatności Bezpośrednich ARiMR zaprasza przedstawicieli prywatnych firm doradczych na spotkanie szkoleniowe, podczas którego zostanie przedstawiona prezentacja dotycząca składania wniosków o przyznanie płatności za rok 2018 z wykorzystaniem aplikacji eWniosekPlus. 

Resort rolnictwa informuje, że aktualnie prowadzone są prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „Premie dla młodych rolników”. Zmianie ma ulec również definicja "młodego rolnika".

Jednym z istotniejszych trendów na polskiej wsi jest obecnie rosnąca liczba pozarolniczych podmiotów gospodarczych. Gospodarstwa rolne zmieniają swój charakter poprzez wprowadzanie nowych form działalności ekonomicznych, głównie z zakresu usług i handlu. W ich dochodach wzrasta znaczenie działalności pozarolniczej.

Prof. dr hab. Jacek Hilszczański, członek Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów, znawca problemów ochrony lasów przed szkodnikami otrzyma nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017. 

Dziś w Ministerstwie Rolnictwa odbyła się konfernecja pt. „Rdzenne potencjały kluczem do rozwoju”. Dotyczyła aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa.  

Jednym z priorytetów jakie stawia przed sobą Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi w 2018 roku jest   utworzenie konsorcjum pn. GRUPA POLSKIE NASIONA.

Zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, w okresie 12 lat od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc do końca 2016r. cudzoziemiec, ktory chciał nabyć polską ziemię musiał uzyskać na to zgodę. 

 

Trwają targi „Zielony Tydzień” w Berlinie. Podczas swojej wizyty minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w tradycyjnie już odbywającej się podczas Międzynarodowych Targów „Zielony Tydzień” Konferencji Ministrów Rolnictwa.  

W styczniu zaobserwowaliśmy spadek cen tuczników, który jest spowodowany przecenami na niemieckim rynku oraz słabym handlem w kraju. Kiedy sytuacja ulegnie poprawie?

W Poznaniu odbyła się siódma edycja Targów POLAGRA-PREMIERY. Targi dedykowane są przede wszystkim rolnikom, właścicielom gospodarstw rolnych oraz przedstawicielom handlu. W halach wystawienniczych prezentowano głównie maszyny i urządzenia rolnicze. 

Od 19 do 28 stycznia w Niemczech odbywają się międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa – „Grüne Woche”. To już 83 edycja wydarzenia, której gościem jest również Polska. 

 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustalono wysokość współczynnika przydziału dla grupy produktów jabłka i gruszki.

Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania propozycji programów, dotyczących promowania europejskich produktów rolnych, zarówno w UE, jak i na całym świecie. 

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, w ramach Nordycko-Bałtyckiej współpracy zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze praktyki Nordic-Baltic Rural and Maritime Award 2018 w zakresie inicjatyw, projektów lub inwestycji na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i obszarów przybrzeżnych. 

Od 19 lutego do 20 marca 2018 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze "d", związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu.

Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do udziału w misji gospodarczej wysokiego szczebla w Chinach, która odbędzie się w dniach 14 - 19 maja 2018 r. 

W tym roku jabłka są dwa razy droższe niż przed rokiem. Za niektóre krajowe odmiany w styczniu płacimy nawet około 5 złotych za kilogram, czyli tyle, ile kosztują importowane mandarynki. 

Jak informuje Agenacja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewidziana została pomoc dla producentów i hodowców karpia w ramach działania 2.5 "Akwakultura świadcząca usługi środowiskowe".

Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy określają też nowe regulacje dotyczące dostaw paliwa. Budzi to duże obawy u rolników, jednak zupełnie niepotrzebnie. 

Polska policja, jak co roku, prowadzi akcję "bezpieczne ferie". Wzmożone kontrole autokarów i samochodów osobowych, więcej patroli na drogach i więcej policjantów na drogach dla poprawy bezpieczeństwa podróżnych - to główne założenia akcji.  

Specustawa o ASF weszła w życie. Co się zmieni? 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska o wprowadzenie do nowelizowanej w Sejmie RP ustawy Prawo łowieckie nowego przepisu.

Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministerstwa Środowiska o pomoc w usuwaniu skutków nawałnic w lasach (w zagospodarowaniu korzeni, pochodzących z wykrotów).

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie informacji, czy w resorcie prowadzone są prace dotyczące zmiany ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego oraz czy planowane są podwyżki płac pracowników ośrodków doradztwa rolniczego.

12 stycznia odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych szkoleń dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, dotyczące naboru wniosków w ramach konkursu nr 2/2018 na operacje, które będą realizowane w 2018 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2018–2019.

Popyt na miód zimą, jak zwykle, jest duży. Niestety do skupów trafiają niewielkie ilości tego produktu. Czy producenci będa zmuszeni do eksportu surowca?

Od 19 stycznia 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy, które umożliwiają producentom rolnym skorzystanie z kolejnego unijnego mechanizmu wsparcia rynku owoców, w związku z kontynuacją wprowadzonego przez władze Federacji Rosyjskiej zakazu przywozu określonych produktów rolnych z państw Unii Europejskiej.

Komisja Europejska podejmie decyzję, co z zapasami odtłuszczonego mleka w proszku. 

Projekt skierowany jest do rolników, ktorzy zajmują się produkcją zwierzecą. Bo to właśnie odpady pozwierzęce to doskonałe źródło energii.

15 stycznia w Legnicy odbyła się uroczystość oddania do użytku wyremontowanej siedziby placówki terenowej KRUS. W uroczystości uczestniczył Prezes Kasy Adam Wojciech Sekściński.

Czeska inspekcja znalazła w pochodzących z Polski jabłkach chlorpyrifos. Pestycyd jest zabroniony w krajach Unii Europejskiej.  

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą mogli korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF).