KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Ocieplenie na Nowy Rok. Jest się czego obawiać?

Opublikowano 02.01.2018 r.
W większości regionów Polski zimy nie widać. W Sylwestra i Nowy Rok mieliśmy... ocieplenie. Rolnicy martwią się, że powtórzy się sytuacja sprzed dwóch lat.  

Obawiam się, że przy tak wysokiej temperaturze powietrza oziminy mogą się rozhartować – mówi Michał Andrzejewski, rolnik z Wielkopolski. Mrozu do tej pory u nas nie było, ale temperatura wahająca się nieco powyżej zera wprowadziła je w zimowy odpoczynek. Jeśli jednak sprawdzą się prognozy, że może być nawet około 10 stopni, to rośliny mogą zostać pobudzone do wegetacji.


Sytuacja jest bardzo nietypowa. Choć to już przełom roku, poza terenami górskimi i Podlasiem mrozu w Polsce nie było. Jednak łagodna zima spędza rolnikom sen z powiek.


Zima w końcu przyjdzie, jeśli nie teraz to w styczniu, lutym czy w marcu – dodaje pan Michał. I tego najbardziej się obawiamy, bo taka sama sytuacja była 2 lata temu. Przez długi czas temperatury były wysokie i nie było śniegu, a potem wystarczyły dwie mroźne noce by wymarzły prawie wszystkie rzepaki i wiele zbóż. Oziminy są pełne wody, gleba także, łatwo się domyślić co się stanie, gdy ściśnie mróz.


To, że zima jest nietypowa widać także w przydrożnych rowach i na miejskich trawnikach, gdzie trawa jest... soczyście zielona. Na Sylwestra na południowym zachodzie Polski zapowiadane było nawet kilkanaście stopni ciepła.

Gdy więc bardziej wiosennie niż zimowo przywitaliśmy Nowy Rok życzmy sobie rychłej łagodnej zimy z choć odrobiną śniegu, który ochroni oziminy przed ewentualnym dużym mrozem. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO