KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

"Boże przebaczenie" - sakrament pokuty i pojednania

Opublikowano 12.09.2019 r.
Chciałbym dziś zatrzymać się nad tematem przebaczenia, które Bóg odnosi do nas. Dokonuje się to w tajemnicy sakramentu pokuty i pojednania. 

    1. Czym jest spowiedź?

Spowiedź, to spotkanie ludzkiej słabości ze wspaniałomyślnością Boga, który nie chce zostawiać człowieka na pastwę śmierci. Każdy grzech śmiertelny zrywa naszą komunię z Bogiem i rodzi w nas śmierć. Bóg pragnie być blisko nas, ale grzech – czyli nieposłuszeństwo Miłości – skutecznie nam to uniemożliwia. Właśnie dlatego Bóg przysłał na świat swojego Syna, który przez doskonałe posłuszeństwo dał człowiekowi możliwość powrotu do Boga, poprzez udział w tajemnicy swojego życia, zwłaszcza męki, śmierci i zmartwychwstania. Dokonuje się to poprzez sakramenty, dzięki którym owoce posłuszeństwa miłości Jednorodzonego Syna, stają się nam dostępne.

    2. Jak dobrze się spowiadać?

Po pierwsze, rachunek sumienia. Spowiedź gładzi grzechy ciężkie (śmiertelne) i wszelkie grzechy lekkie. Aby mówić, że popełniliśmy grzech ciężki, trzeba spełnić trzy warunki: musi to być czyn świadomy, dobrowolny i w ciężkiej materii, to znaczy dotyczyć sfery dziesięciu przykazań i przykazania miłości Boga i bliźniego. Czyniąc rachunek sumienia warto podzielić sobie swoje życie na trzy obszary: moje relacje z Panem Bogiem, moje relacje z drugim człowiekiem i moje relacje z samym sobą. 

    3. Żal za grzechy

Często słyszę stwierdzenie, że ktoś się z czegoś nie spowiada, bo nie czuje, że jakieś zachowanie jest grzechem i nie odczuwa wyrzutu sumienia. Oczywiście taka postawa jest błędna. Żal za grzechy to decyzja intelektualna, a nie uczucie. Choć nie odczuwam wyrzutów sumienia, bo na przykład przyzwyczaiłem się do grzechu, nie oznacza to, że nie mogę wzbudzić w sobie żalu, którego obecność również jest potrzebna do ważności spowiedzi.

    4. Szczera spowiedź

Aby spowiedź była ważna muszę wyznać każdy grzech śmiertelny popełniony od ostatniej, ważnej spowiedzi. Zatajanie grzechu skutkuje tym, że spowiedź jest nieważna, jak i każda następująca po niej. Zaciągam też jeden z cięższych grzechów, czyli świętokradcze przyjmowanie Komunii Świętej. Przy okazji wymieniania grzechów należy podać ważniejsze okoliczności, ponieważ ciężar moralny grzechu zależy od okoliczności. Inny ciężar moralny przypisuje się kradzieży, która była spowodowana np. brakiem środków do życia, inny wtedy gdy był to wyraz np. chciwości.

    5. Postanowienie poprawy

Każda spowiedź związana jest nie tylko z doświadczaniem Bożego miłosierdzia, ale również z decyzją człowieka, który pragnie – przy pomocy łaski Bożej – zmienić swoje życie. Wyrazem tego jest właśnie postanowienie poprawy. Nie jest to obietnica, że już więcej nie zgrzeszymy, ale decyzja, że chcemy pracować nad swoimi słabościami i grzechami. Aby taka praca była skuteczna, nasza decyzja musi być bardzo konkretna i dotyczyć wąskiego zakresu naszego życia.

Dobrze przeżyta spowiedź jest czasem Bożej łaski, w którym wracamy do duchowego życia i oprócz przebaczenia otrzymujemy dużą dawkę nadziei. Warto tych darów nie zmarnować.

 

kontakt1.jpg ks. Tomasz Ślesik
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO