KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

ASF - Podlaski Sejmik apeluje o rozważenie, czy płot na granicy jest potrzebny

Opublikowano 04.03.2018 r.
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, zadecydował, że wiosną rozpocznie się budowa płotu wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, by w ten sposób zatrzymać po wschodniej stronie dziki zarażone ASF. Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego apelują do ministra, aby rozważył, czy na budowę płotu nie jest za późno. 

W poniedziałek radni dyskutowali o tym na sesji sejmiku. Teraz apelują do ministerstwa rolnictwa, by rozważyło, czy potrzebna jest budowa na granicy z Białorusią i Ukrainą ogrodzenia, które ma powstać w ramach walki z ASF. Radni sejmiku przyjęli stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzenieniem się choroby. Za było 16 osób, przeciw - 7, a jedna wstrzymała się od głosu. 

Dotychczasowe doświadczenia naszego województwa w walce z tą groźną chorobą, pozwalają na wyrażenie uzasadnionej obawy o dalsze losy gospodarstw rolnych i produkcję trzody chlewnej nie tylko w województwie podlaskim, ale również na obszarze kraju. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, działania podejmowane przez rząd RP w walce z wirusem ASF są nieskuteczne – można przeczytać w przyjętym w tej sprawie stanowisku sejmiku.

 

Stefan Krajewski, członek zarządu województwa pytany, dlaczego w stanowisku znalazł się zapis o rozważeniu budowy ogrodzenia, powiedział, że w ocenie ekspertów obecnych na spotkaniu 16 lutego, nie tylko dziki roznoszą wirusa, ale także krukowate oraz ludzie.

Do sprawy będziemy oczywiście powracać! A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zachęcamy do komentowania.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO