KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

TOP TEMAT: Czy oziminy przetrwały ubiegłotygodniowe mrozy?

Opublikowano 05.03.2018 r.
Podczas 20-stopniowych mrozów połowa kraju była bez okrywy śnieżnej. Dziś wszyscy rolnicy zadają sobie pytanie: czy w centralnej i zachodniej Polsce, po tygodniu siarczystego zimna oziminy przetrwały?   

Trudno w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie, ale... może być trudno – powiedział nam Adam Piszczek, główny specjalista ds. roślin oleistych z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Pogoda była wyjątkowo niekorzystna, oprócz bardzo dużego mrozu okresowo pojawiał się u nas wiatr o prędkości 50-70 km na godzinę, który wysmalał nie tylko rzepaki, ale i zboża.


Wszędzie tam, gdzie temperatura spadała poniżej -15 stopni Celsjusza i nie było okrywy śnieżnej rolnicy obawiają się o stan ozimin.

Sprawdzałem rzepaki wczoraj – mówi Tomasz Wójcicki, rolnik z województwa łódzkiego. – Gdy podniosłem roślinę wyszła bez problemu. Obawiam się, że na całym polu korzenie są przegniłe i przemarznięte, więc rzepaki trzeba będzie przesiać. 

Podobne kłopoty mają rolnicy w Wielkopolsce.

Rolnicy informują nas, że rzepaki robią się czarne, a zboża wysmolone – mówi Łukasz Kowalski, doradca z Wągrowca Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Mróz dopiero odpuszcza, więc nie wiadomo jeszcze dokładnie jak duże są straty, ale zdaniem rolników nie wygląda to dobrze.


Nic więc dziwnego, że gospodarze chcieliby wiedzieć szybko, jak wygląda sytuacja.

Jeśli będzie potrzeba przesiania uprawy to obawiamy się problemów z nasionami, bo nie zawsze wiosną można kupić to, co się chce – dodaje Tomasz Wójcicki. – Dlatego wczoraj, gdy zelżał mróz, chyba wszyscy rolnicy wyszli na pole, bo sprawdzić, jaki jest stan upraw. 


Aby się przekonać, czy oziminy przetrwały mrozy warto zrobić testy.

 I warto to robić już teraz – mówi Adam Piszczek. – Przy zbożach czekamy tylko dobę, przy rzepaku - tydzień, ale ze względu na to, że mogą być potrzebne przesiewy, warto wiedzieć jak najwcześniej jaki jest stan plantacji.

 

Już jutro będziemy mieć dla Was TEST, jak krok po kroku sprawdzić stan zbóż. Nie przegapcie tego ;) 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO