KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Nie oszczędzajmy na mikroelementach dla krów!

Opublikowano 04.05.2018 r.
Gdy cena mleka rośnie bydłu mlecznemu powodzi się trochę lepiej. Gdy cena mleka spada - producenci ,,oszczędzają'' na czym się da i najczęściej mikro i makroelementy jako pierwsze idą w odstawkę.   

Problem zaczyna się po 2, a czasem po 3 miesiącach, gdy okazuje się, że zwierzę zaczyna chorować, a rolnik nie łączy tego faktu z odstawionymi preparatami. Zwierzę dużo wcześniej potrafi nam podpowiedzieć, czy nie dzieje się z nim nic złego i warto poznać kilka podstawowych oznak złego samopoczucia, które mogą mieć odzwierciedlenie w mleku słabszej jakości - mówi Jerzy Mikołajczak, doradca rolniczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gnieźnie.


W dużych, przemysłowych oborach przy dużych stadach krów korzysta się z komputerów. Czujniki zamontowane na zwierzętach monitorują niemal wszystko - od tego jak zwierzę się porusza po to jak długo żuje pokarm.

Znam jednak całkiem duże stada, gdzie rolnik zna każdą krowę ,,po imieniu'', wie, jak się cieliła, jakie ma laktacje, jakie miała problemy zdrowotne i... wtedy potrafi przewidzieć, co może się wydarzyć przy następnej laktacji. Takie krowy dożywają nawet 10 laktacji, żyją w mniejszym stresie i dają często smaczniejsze mleko. W Unii Europejskiej jest tendencja nawet do powrotu krów na pastwiska, także w celach krajobrazowych. W Holandii nawet są z dopłaty za wypasanie krów na bogatych w zioła pastwiskach. Warto dbać o zwierzęta, bo one rzeczywiście potrafią się odwdzięczyć rolnikowi – przekonuje pan Jerzy.


Warto także obserwować zachowanie się zwierząt w oborze. Wytrawnemu hodowcy krowy potrafią podpowiedzieć, jak się czują i kiedy jest powód do zaniepokojenia. O tym – w najbliższych dniach.

 

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO