KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Mandat za hałas podczas prac polowych?

Opublikowano 18.09.2018 r.
Okazuje się, że to nie żart. Na policję wpływa coraz więcej donosów na hałasujące, głównie nocą, maszyny rolnicze. Okazuje się, że problem jest dość poważny. 


Jak ustaliliśmy jednostki policji z terenów wiejskich otrzymują coraz więcej zgłoszeń o zakłócaniu ciszy nocnej, nieprzyjemnych zapachach bądź pracy maszyn rolniczych, które przeszkadzają "mieszczuchom". Okazuje się bowiem, że nie szkodniki są największą plagą dla rolników, ale mieszkańcy miast, którzy coraz chętniej osiedlają się na wsi, chcąc "uciec" od wielkomiejsckiego zgiełku. 

Wybryk huligański

Sprawa jest o tyle poważna, że policja ma własciwie związane ręce. Niektóre przypadki prac polowych są traktowane jako wybryki huligańskie. Art. 51 kodeksu wykroczeń mówi, że Kto krzykiem, hałasem, alarmem, lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Praca w polu nocą może więc zostać potraktowana jako... wybryk huligański.

I mimo, że oczywistym jest, że rolnicy nie robią hałasu w sposób celowy, ani też zamierzony, to niekiedy sypią się mandaty. I argumenty, że pole to miejsce pracy rolnika, a nocna praca bywa wymuszona np. zbliżającym się deszczem, zdają się nie przemawiać do organów ścigania. 

Rolnikom pozostaje więc jedynie liczyć na życiowe podejście policjantów do zgłaszanych donosów, a "nowi" mieszkańcy wsi powinni natomiast pamiętać, że praca w polu to chleb dla rolnika i jego rodziny. 

 

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO