KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Brak paszy w związku z suszą? Jest pomoc

Opublikowano 07.07.2018 r.
Wpisanie do protokołu strat wzmanki o braku paszy, spowodoawnym suszą pozwoli, szczególnie hodowcom, na uzyskanie odszkodowania.      

Obecnie szacowanie strat odbywa się już w całej Polsce. Według danych resortu rolnictwa, do tej pory powołano już 1350 komisji szacujących straty. Wiadomo też, że jak na razie, poszkodowanych jest 42 000 gospodarstw. Straty stwierdzono na powierzchni 780 000 ha. Głównie ucierpiały zboża. 

Czytaj również : ​Rolniku nie czekaj- zgłaszaj straty!  ; Susza jest- komisjie nie działają ; Susza- tak źle jeszcze nie było 

Na Podkarpaciu, czy w Wielkopolsce szacowanie odbywa się we wszystkich gminach, ale już na Mazowszu np. tylko w połowie. Już widać, że mimo ostatnich opadów susza dotyczy coraz większej grupy roślin. Niedobór wody wpływa nie tylko na kondycję zbóż czy krzewów owocowych, ale także osłabia rośliny bobowate, warzywa gruntowe, buraki, chmiel, kukurydzę, czy ziemniaki

Takiej suszy nie było w Polsce od kilkudziesięciu lat, a podstawą poznania jej rozmiarów jest szacowanie strat. To zaś odbywa się bez względu na jakośc gleby, czy  prowadzoną uprawę- podkreśla wiceminister Bogucki. 

 

Brak paszy- jest pomoc 

Na pomoc mogą liczyć także hodowcy, którzy przez suszę nie mają wystarczającej ilości paszy. Warunek: to wpisanie wydatków na jej uzupełnienie do protokołu z szacowania. 

Jak zapewnia ministerstwo rolnictwa wsparcie będzie udzielone do każdego oszacowanego hektara upraw. Jej wysokość będzie zależała od skali strat.

Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po dokładnym szacowaniu. 

 

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO