KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

Aktualności

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza konkurs na najlepsze praktyki tradycyjnej kultury kulinarnej na obszarach wiejskich. Wykonajcie i prześlijcie zdjęcie oraz opis Waszej potrawy, która króluje w Waszych regionach. Szukamy dań lokalnych, tradycyjnych, pełnych smaku, a przede wszystkim pysznych i zdrowych! Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.

Badania prowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dają odpowiedź na pytanie, czy wykryty w Polsce szczep wirusa H5N8 jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu.

Jak się dowiadujemy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie utworzenia rządowego funduszu dla gmin, w których funkcjonowały niegdyś PGR-y. 

Przed okresem świąt wzrasta popyt na żywe ryby. Główny Lekarz Weterynarii przypomina o dobrych praktykach w postępowaniu z nimi. Sprawdźcie szczegóły!

Od 30 listopada do 24 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

W 48 tygodniu na unijnych rynkach cena skupu tuczników spadła od 4 do 9 centów za kg (wbc) - alarmuje KZPPTCh. Głównym powodem jest pandemia Covid-19. Zamknięte restauracje, brak imprez masowych, reżim sanitarny wprowadzony w zakładach mięsnych i niewystarczająca liczba pracowników na liniach przetwórczych składają się na kryzysowy obraz branży.

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok naborów wniosków o pomoc finansową z PROW na lata 2014-2020.  W ARiMR można już ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji  zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy oraz na rozwój usług rolniczych.  

Opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów, określający stawkę zwrotu podatku akcyzowego od każdego litra oleju napędowego, który wykorzystają do produkcji rolnej. Sprawdź szczegóły.

Podkarpacka Izba Rolnicza poinformowała, że przygotowywane jest rozporządzenie ministra rolnictwa o tym, by szkolenia w zakresie środków ochrony roślin robić w formie wideokonferencji.

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl filmów z polskimi plantatorami, którzy opowiadają o produkcji polskich warzyw. Dzięki temu konsumenci mają okazję poznać tajniki upraw najpopularniejszych gatunków warzyw i dowiedzieć się więcej o pracy krajowych rolników. 

Prawo w Polsce zmienia się szybko i często jego nowelizacje powodują dodatkowe kłopoty tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. 

Zza wschodnich granic nie płyną dobre informacje dla polskich producentów rolnych. Okazuje się, że nadal nie ma co liczyć na eksport polskich produktów do Rosji.

W Nadleśnictwie Wałbrzych zauważono, że w lasach wykopywane są tak zwane ,,biedaszyby''. W ten sposób mniej zamożna ludność chce pozyskać węgiel. Ale taki dół może się stać śmiertelną pułapką.

Sezon jesienny, podczas którego porządkujemy przestrzeń i przygotowujemy na zimę, już trwa, ale dzięki John Deere możemy już powoli myśleć o wiośnie. Amerykański producent maszyn rolniczych zaprezentował bowiem nowości wśród kosiarek samojezdnych. Nowe maszyny można już zamawiać u dealerów John Deere.

30 listopada w Kościele wspominamy św. Andrzeja. Jego kult był od dawna żywy w Polsce, a szczególnie w tradycji wiejskiego ludu. Dziś, tzw. andrzejki są popularne nie tylko na wsiach, ale także wśród mieszkańców miast. Zobaczmy, jakie zwyczaje wiązały się z dniem św. Andrzeja, i które z nich przetrwały do dziś.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała broszurę informującą o swojej działalności. Jadnak najważniejsze informacje to te, że jesteśmy coraz bardziej uważni - bowiem liczba wypadków w rolnictwie maleje.

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach zaprasza na szkolenie online pt.,,Ekologiczna produkcja owoców" w dniu 30 listopada 2020 r. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Aż trudno w to uwierzyć. Nadleśnictwo Bolewice poinformowało o... prawdziwym podłożeniu świni. A w zasadzie o pozostawieniu świńskiego truchła w lesie.

30 listopada na Rynku Hurtowym w Broniszach odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności. Pandemia koronawirusa uświadomiła wielu z nas jak wielka jest liczba osób żyjących na granicy ubóstwa. 

Koncept dojarni MidiLine znany jest w Polsce już od kilkudziesięciu lat, nie był on jednak częstym wyborem polskich hodowców. Obecnie firma DeLaval posiada w ofercie nowoczesne rozwiązanie tego systemu w postaci hali udojowej typu DeLaval ML3100.

Jak prognozują eksperci Unii Europejskiej wraz z Unią Owocową, chaos i brak harmonizacji uregulowań prawnych dotyczących opakowań i ich recyclingu może prowadzić do marnotrawstwa żywności oraz utrudniać handel pomiędzy krajami UE. Eksperci opublikowali swoje stanowisko w odpowiedzi na mapę drogową Komisji Europejskiej dotyczącą „Przeglądu wymagań dla opakowań i innych środków zapobiegających powstawaniu odpadów opakowaniowych”.

Woda jest zasobem, o który będą toczyły się wojny - mówi rolnik, a zarazem jeden z autorów Ekspertyzy „Woda w rolnictwie”. Ta pogłębiona i wieloaspektowa diagnoza powstała z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia. 

Na plantacjach roślin obserwuje się coraz więcej ślimaków, które wyrządzają ogromne szkody w uprawach. W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa o zlecenie prac naukowo-badawczych na temat masowego występowania oraz namnażania i sposobów skutecznego zwalczania ślimaków nagich. Mamy odpowiedź resortu w tej sprawie.

Farmy fotowoltaiczne mogą być budowane na gruntach rolnych. Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina o kryteriach, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze właściwej lokalizacji. Sprawdźcie!

Podczas wspólnej konferencji prasowej Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, senatorowie demokratycznej większości oraz przedstawiciele samorządów, organizacji rolniczych i przedsiębiorców zaapelowali do rządu o zaniechanie weta wobec budżetu Unii Europejskiej.

Podczas dzisiejszej konferencji minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda omówił aktualną sytuację w zakresie chorób zakaźnych zwierząt na terenie Polski. Odniósł się także do najnowszych wynikow badań na obecność koronawirusa u norek. 

ARiMR przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą założyć firmę na wsi i uzyskać na ten cel „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowaną z PROW na lata 2014-2020. Wnioski o taką pomoc można składać od 29 października, a pierwotny termin zakończenia naboru wyznaczony na 30 listopada został wydłużony do 31 grudnia 2020. 

Rozbudowa instalacji nawozów w spółce ANWIL z Grupy ORLEN przebiega zgodnie z harmonogramem. Największa w regionie kujawsko–pomorskim i w historii firmy inwestycja, która zapewni ok. 100 nowych miejsc pracy oraz wzmocni polską gospodarkę, jest na 32 proc. poziomie zaawansowania. Według prognoz, zysk operacyjny EBITDA spółki po zakończeniu rozbudowy mocy produkcyjnych, które planowane jest na 2022 r., wzrośnie o blisko 245 mln zł rocznie.

Sytuacja polskich producentów drobiu jest dramatyczna! Ceny w skupie żywca kurcząt rzeźnych osiągnęły w tych dniach najniższe poziomy w najnowszej historii naszego drobiarstwa, a sprzedaż eksportowa mięsa, którego w Polsce jest zbyt dużo przynosi większości przedsiębiorstw drobiarskich straty – alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Przypominamy, że od 15 października 2020 r. jest możliwy import materiału siewnego roślin zbożowych z Ukrainy. Wprowadzona zmiana nie oznacza jednak, że import materiału siennego może być prowadzony bez konieczności spełnienia określonych wymagań.

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” uruchomiło „ASAP Akademię” – platformę edukacyjną stanowiącą kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym.

W miniony poniedziałek rolnicy powołali sztab kryzysowy. Jak poinformowano, powstał on ze względu na trudną sytuację, jaką mamy obecnie w polskim rolnictwie. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na fermie kur niosek w Wielkopolsce.

Przedstawiciele kilku związków i federacji rolniczych apelują do przetwórców żywności o to, aby pamiętali o obowiązku znakowania produktów krajem pochodzenia. Zwracają się także do konsumentów, by zwracali większą uwagę na prawidłowe oznakowania podczas robienia zakupów. 

Hodowcy kwiatów z obawą patrzą w przyszłość. Właśnie rozpoczęli sprzedaż tegorocznych gwiazd betlejemskich. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków na pomoc dla sektora rybnego.

24 listopada br. Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił wykrycie pierwszych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 norek hodowlanych w Polsce. 

Od 01.12.2020 r. producenci świń, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibach stada położonych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej.

Rolnicza folia dosłownie zasypuje wieś, bo gminy nie mają prawnego obowiązku, żeby ją zbierać. Firmy recyklingowe też nie chcą jej przyjmować, bo przerób się nie opłaca. 

O dramatycznej sytuacji na rynku żywca wieprzowego w Polsce informuje w najnowszym komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Apeluje także o niezbędne wsparcie dla tego sektora.

Producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym w związku z epidemią COVID – 19 i którzy w dalszym ciągu odczuwają skutki finansowe zeszłorocznej suszy, huraganu, gradu, ulewy, wiosennych przymrozków i powodzi, a ich wnioski o pomoc o udzielenie pomocy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych za 2020 r. Od 16 października, kiedy to ruszyły ich wypłaty, przekazała do 23 listopada na konta polskich rolników 9,79 mld zł.

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i zakończy się okres przejściowy. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas specjalnej konferencji prasowej poświęconej brexitowi.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję w związku z dramatyczną sytuacją na krajowym rynku trzody chlewnej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu organizuje bezpłatne szkolenie online na temat rolnictwa ekologicznego. Warto skorzystać i wziąć udział. Sprawdź szczegóły.

W okresie od stycznia do września 2020 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 25 070 mln EUR. Oznacza to wzrost o 6,7% w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. 

Mimo pandemii koronawirusa, trwają kontrole gospodarstw rolnych z zakresu IRZ. Izby Rolnicze wnioskowały o ich zawieszenie, jednak Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że takiej możliwości nie ma. Dlaczego?

Co sadzić w sadach, gdy jabłoni jest zbyt wiele, a wielu konsumentów woli owoce o bardziej egzotycznych nazwach? Może warto sięgnąć po dobrze u nas zadomowione owoce mało znane.

Pandemia wymusza zmianę naszych zachowań, być może na zawsze. Ogłoszona kilka miesięcy temu przez premiera Mateusza Morawieckiego ,,nowa normalność'' także w rolnictwie przynosi ogromne zmiany.

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej alarmuje, że ceny mięsa spadają praktycznie z dnia na dzień. O niepokojącej sytuacji izba postanowiła poinformować ministra rolnictwa Grzegorza Pudę.

O ponad 2 tygodnie już są opóźnione zbiory kukurydzy na ziarno. W południowej Polsce nawet powyżej 50% zasiewów jeszcze stoi na pniu i czeka na zbiór. I – chyba jeszcze długo poczeka.

Czy to koniec hodowli zwierząt w klatkach?Organizacja End the Cage Age czyli ,,Koniec ery klatek''  zebrała 1,4 miliona podpisów zwolenników zaprzestania hodowli zwierząt w klatkach. Podpisy zostały przedstawione Komisji Europejskiej.

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomia w końcówce roku cztery nowe nabory wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa o przywrócenie możliwości polowań zbiorowych przez koła łowieckie. Okazuje się, że pogłowie dzików cały czas rośnie, co może przełożyć się na rozprzestrzenianie ASF.

18 listopada w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Prezes KRUS dr Aleksandry Hadzik dokonała wyboru najlepszych filmów drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero”. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne posiedzenie zostało przeprowadzone online.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stawia zarzuty za opóźnienia w płaceniu rolnikom. Tym razem chodzi o spółkę, która dostarcza produkty do jednej z bardziej znanych sieci handlowych.

Komisja Europejska zaprasza wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych do włączenia się w badanie dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.

Mamy już do czynienia z serią zakażeń grypą ptaków w Europie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Tym razem Szwecja zgłosiła ognisko zakaźnej choroby u drobiu. Wirus pojawił się na fermie indyków.

W okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 r. wzrosły przychody uzyskane z eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. W okresie od stycznia do września 2020 r. wartość wyeksportowanych towarów rolno-spożywczych wyniosła 25,1 mld EUR i była o 1,6 mld EUR większa niż rok wcześniej (wzrost o 6,7%). Jednocześnie import do Polski osiągnął 16,5 mld EUR i był o 4,8% wyższy niż przed rokiem.

Instytucje kulturalne wciąż są zamknięte. Koronawirus nie słabnie, a na dodatek typowo jesienna pogoda coraz częściej zniechęca do wychodzenia z domu. Także i w tych trudnych okolicznościach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi nie przestaje przybliżać swoim sympatykom wiedzy o folklorze, historii i kulturze ludowej. Od kilku tygodni NIKiDW organizuje konkurs „Ukryte w słowach”, w którym nagrody można zdobyć bez wychodzenia z domu!

Jak informuje KRIR, ARiMR planuje na 20 listopada 2020 r. podanie do publicznej wiadomości informacji o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”. Kto może ubiegać się o to wsparcie?

W gniazdach bociana białego dochodzi do powstawania nowej gleby, a za proces ten odpowiedzialne są... same ptaki, które latami kumulują tam materię organiczną i nieorganiczną. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z UR w Krakowie i z PTOP. 

Gospodarstwa rolne (producenci produkcji podstawowej) i przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego (MŚP) mogą skorzystać ze wsparcia Funduszu Gwarancji Rolnych w dostępie do finansowania poprzez zabezpieczenie kredytu oraz zwrot kosztu części lub całości odsetek od kredytu obrotowego objętego tą gwarancją (tzw. dopłata do oprocentowania kredytu obrotowych). Sprawdź szczegóły! 

Z problemem grypy ptaków mierzy się niemiecka branża drobiarska. Z analizy powiadomień generowanych przez niemieckie władze weterynaryjne do OIE wynika, że na terytorium Niemiec wysoce śmiertelną chorobę zakaźną ptaków powodują dwa podtypy wirusa grypy ptaków: H5N8 i H5N5.

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach odbywa się w dniach 18-24 listopada 2020 r. Celem tygodnia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt, wynikających z oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, promowanie dobrych praktyk w tej dziedzinie oraz ograniczenie powstawania i rozprzestrzeniania się oporności na całym świecie.

Minął miesiąc od rozpoczęcia realizacji zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich oraz niektórych instrumentów PROW za rok 2020 (płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatność ekologiczna, inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów). Według stanu na dzień 16 listopada br. łącznie z tego tytułu wypłacono ok. 10 mld zł, w tym ok. 9,2 mld zł w ramach płatności bezpośrednich. 

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" został wydłużony do 24 grudnia 2020 r.

Kilka dni temu poznaliśmy stawki dopłat do materiału siewnego. Są one niższe od tych ubiegłorocznych. KRIR wnioskuje więc o ich zwiększenie.

13 listopada 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach, przedłużający memorandum na zakaz stosowania komponentów GMO do produkcji pasz. Chodzi tu głównie o importowaną soję, która jest obecnie głównym składnikiem białkowym w paszach dla drobiu i świń.

Koronawirus zaatakował fermy norek w północnej Grecji. 

Konflikty pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich prowadzącymi działalność rolniczą a napływowymi mieszkańcami wsi często wynikają z przenikania się zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej, co z kolei jest konsekwencją braku odpowiedniego planowania przestrzennego.

Podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów UE ds. rolnictwa i rybołówstwa głównym tematem dyskusji była trudna sytuacja na wielu rynkach rolnych, spowodowana głównie pandemią COVID-19.

Zachęcamy do wzięcia udziału w opiniowaniu mapy drogowej, opublikowanej przez Komisję Europejską dla nowej strategii w dziedzinie ochrony gleby.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała, że w grudniowej ocenie wartości hodowlanych dla polskiej rasy holsztyńsko-fryzyjskiej będą brane pod uwagę nowe cechy. Sprawdźmy, jakie!

W związku z wnioskiem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, dotyczącym podejrzenia wystąpienia spekulacji i zmowy cenowej przy skupie jabłek do przetwórstwa - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Innowacyjne badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – PIB mogą w przyszłości realnie wesprzeć poprawę zdrowotności gleby i odbudowę oraz utrzymanie naturalnej bioróżnorodności ekosystemów rolniczych. Mogą też przyczynić się do zmniejszenia zużycia herbicydów.

"Komisja Europejska oczekuje wzmocnienia małych i średnich gospodarstw, a to się świetnie wpisuje w program rolny Prawa i Sprawiedliwość, który realizuje rząd" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Aktualną sytuację na rynku trzody chlewnej analizuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Niestety, mamy do czynienia z dalszymi spadkami cen skupu.

Podczas wirtualnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Prezydent RP Andrzej Duda odniósł się do kontrowersyjnej ustawy o ochronie zwierząt. „Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana” - powiedział.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych za 2020 r. Od 16 października, kiedy to ruszyły ich wypłaty, przekazała do tej pory na konta polskich rolników 8,7 mld zł.  

NFOŚiGW poinformował, że rekordowe prawie 25 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych, wpłynęło w ramach rządowego programu „Moja Woda”. Nabór wniosków, których łączna kwota wyniosła ponad 114 mln zł prowadzony był od 1 lipca do 31 października 2020 r. 

W II kwartale 2020 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów mięsnych (głównie kiełbas), którą objęto 128 producentów.

Rolnik w czasie pandemii nie ma łatwo. Jak pokazują osobiste przykłady rolników, czasem przepisy sobie, a życie sobie. I bardzo wiele zależy od interpretacji przepisów przez urzędników.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował o tym, że warto przeprowadzić lustrację uprawy rzepaku. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o przygotowaniu eksperymentalnej prognozy pogody na grudzień.

Celem kampanii jest popularyzacja jedzenia karpia ze względu na jego liczne walory smakowe i zdrowotne. 

Europejski Zielony Ład i związana z nim rolnicza strategia ,,Od pola do stołu'' zaczną obowiązywać dosłownie za kilka miesięcy.

Maksymalne sumy ubezpieczeń rolniczych regulowane są przy pomocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt rozporządzenia, w którym znajdują się propozycje kwot na 2021 rok właśnie się ukazał i został skierowany do konsultacji społecznym.

Jury Konkursu na „Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny”, ogłoszonego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, wybrało laureatów w sześciu kategoriach konkursowych. 

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do zarzutów, jakie postawił mu w liście otwartym jego poprzednik - Krzysztof Jurgiel. 

Rada Związku Producentów Buraka Cukrowego przy KSC oraz Krajowa Spółka Cukrowa uzgodnili założenia do umowy kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022.

Minister Grzegorza Puda podczas konferencji prasowej podsumował pomoc dla producentów chryzantem w związku z sytuacją epidemiologiczną. 

Plony winogron w 2020 r. są udane pod względem ilości i świetne pod względem jakości. W najważniejszych krajach produkujących wino zebrano ok. 160 mln hektolitrów. Przed koronawirusem byłaby to świetna wiadomość dla sektora, teraz jednak jest ona źródłem obaw w związku z sytuacją rynkową, handlem i rentownością winnic.

Resort rolnictwa zlecił testy norek na obecność zmutowanego koronawirusa. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał firmy, które zalegają z płatnościami swoim dostawcom do uregulowania zaległości.

Choć nabór wniosków w programie „Mój Prąd” trwa jeszcze do 18 grudnia br., to wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ale jest dobra wiadomość: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zamyka naboru i dokłada dodatkowe 100 mln zł na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

Od początku przyszłego roku polscy producenci drobiu i jaj mogą doświadczyć szoku związanego z niemal całkowitym brakiem dostępności pasz dla ptaków - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Ochrona jakości powietrza, adaptacja do zmian klimatu i racjonalne gospodarowanie zasobami, w tym m.in. innowacyjne technologie środowiskowe – to tematyka studiów podyplomowych, które będą mogły uzyskać wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków o dofinansowanie, w ramach programu „Edukacja ekologiczna”, rozpocznie się 23 listopada br.

Minister Grzegorz Puda wziął udział w spotkaniu online z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner i ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia współpracy w zakresie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Europie i odbyły się z udziałem Głównych Lekarzy Weterynarii trzech krajów. 

W związku z doniesieniami duńskich służb weterynaryjnych dotyczącymi wykrycia u norek zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda niezwłocznie podjął konieczne działania, aby zapobiec nowym zagrożeniom.

 

Polska zaliczana jest do wiodących producentów gęsiny w Unii Europejskiej. W ostatnich latach notowany był dynamiczny wzrost pogłowia gęsi w Polsce. W latach 2016-2019 pogłowie zwiększyło się o 23%, do blisko 1,1 mln sztuk. 

Podczas spotkania zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. w Toruniu ustalono, że KSC przeprowadzi badania sprawdzające polaryzację buraków cukrowych dostarczanych przez plantatorów w roku gospodarczym 2020/21 w niezależnym laboratorium.

11 listopada to dla Polaków ważny dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzimy 102. rocznicę. To wyjątkowa okazja, do tego, by w szczególny sposób uczcić nasze Święto.

Jakież było zdziwienie policjantów, którzy zatrzymali do kontroli kierowcę peugeota. Po otwarciu bagażnika auta, okazało się, że znajduje się w nim 5 cieląt. 

Pandemia koronawirusa trwa. Rządzący wprowadzają szereg obostrzeń, a kontrole gospodarstw rolnych z zakresu IRZ nadal są przeprowadzane. Podlaska Izba Rolnicza interweniuje w tej sprawie. 

Zarząd KRIR wystosował do Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego apel o niewszczynanie jakichkolwiek prac legislacyjnych nad ustawami, które mogłyby powodować zmniejszenie produkcji rolnej a przez to zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Dla europejskich pszczelarzy po złym roku przychodzi następny. Rok 2020 ustanawia nowy negatywny rekord dla sektora z 40% spadkiem zbiorów miodu. Unia Europejska, która nie jest samowystarczalna, dostarczy tylko 64% miodu na rynek UE. Niekorzystne warunki klimatyczne dotknęły producentów miodu w większości państw UE, jako że okres kwitnienia był krótszy. Jest to kolejny cios dla sektora, który cierpi z powodu strukturalnych zakłóceń rynkowych, o których świadczy zmienność rynku mimo niskiego poziomu produkcji.

Przedstawiamy raport sprzedaży ciągników w październiku 2020 r., według danych z CEPIK.

MFiPR informuje, że 100 milionów złotych trafi do polskich firm pracujących nad nowymi technologiami w sektorze rolnym. Zakończył się nabór wniosków w konkursie Szybka Ścieżka „Agrotech”. O wsparcie unijne ubiegały się przedsiębiorstwa, zarówno z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i duże firmy oraz konsorcja.

Jakie stawki dopłat do materiału siewnego w 2020 r.? Znamy kwoty! Sprawdź, czy otrzymasz pieniądze jeszcze w tym roku.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej analizuje, w jaki sposób ceny żywca wieprzowego w krajach unijnych są determinowane przez pandemię Covid-19 oraz ASF. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 9 do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.

Od 7 listopada w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Między innymi limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Placówki kultury będą niedostępne dla publiczności. Ograniczona będzie także działalność galerii handlowych. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. W przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos, natomiast podczas prac gospodarskich czy zajmując się inwentarzem nie musisz zasłaniać twarzy. Sprawdź, co robić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa oraz jakie są zasady kwarantanny i izolacji. 

Polski Związek Pszczelarski zaniepokojony jest brakiem refundacji dla pszczelarzy w bieżącym roku na urządzenia wielofunkcyjne do kremowania, dozowania i pompowania miodu. W tej sprawie Związek interweniował składając pismo do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o uruchomienie przez Rząd Polski W ramach Tarczy antykryzysowej dodatkowej pomocy dla producentów chmielu. Niskie ceny w skupie to efekt kryzysu, który wywołany jest trwającą pandemią koronawirusa COVID-19.

To są trudne czasy dla producentów rolnych - zauważają analitycy Banku PKO BP, którzy wskazują, że jednym z największych problemów są spadki notowań cen żywca.

W ostatnich latach warunki pogodowe często zmuszają rolników do zbioru zielonej paszy z pola w krótkim czasie. Dodatkowo susza wpływa na mniejszą liczbę pokosów i ilość zebranej paszy zielonej. Hodowcy zbierając mniejszą ilość paszy poszukują rozwiązań, które zapewniają jej wysoką jakość a szczególnie czystość już na etapach koszenie, przetrząsania, zgrabiania, zbioru. Wykonanie tych prac w wąskich oknach czasowych wymaga wydajnych i niezawodnych maszyn.

6 listopada 2020 r. Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli chryzantemy na grobach Żołnierzy – Bohaterów 1920 roku, spoczywających na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Zapalili również znicze pod pomnikiem poległych w obronie Warszawy podczas najazdu bolszewickiego 1920 r.

Wszyscy wiemy, że pszenica lubi długi dzień, ale... wiemy także, że nawet późno wysiana ozimina plonuje zazwyczaj lepiej niż zboże jare. Dlatego wielu rolników zastanawia się nad siewem pszenicy w listopadzie.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nowy jesienny konkurs pn. „Domowe przetwory
w kolorach jesieni konkurs na przepis ze zdjęciem”, którego celem jest dokumentacja tradycyjnych
i nowoczesnych domowych sposobów utrwalania żywności oraz ich szeroka popularyzacja. Pokażcie, jakie robicie przetwory na zimę! Dla autorów najciekawszy ch przepisów przewidziane są nagrody
pieniężne.

Jesień i czas pandemii można wykorzystać do zwiększenia własnych umiejętności i wiedzy fachowej. Pomocy szukać możemy w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej, sytuacja producentów żywca wieprzowego jest bardzo zła. Stawki na poziomie 3,5 - 4,2 zł/kg nie są w stanie pokryć kosztów związanych z produkcją.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o możliwość stosowania nawozów azotowych do faktycznych warunków klimatycznych i pogodowych panujących w Polsce.

Nowy wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przekazał niedawno informację, że Prawo i Sprawiedliwość definitywnie rezygnuje z poprawiania kontrowersyjnej ustawy o ochronie zwierząt. Dodał także, że już wkrótce będzie ona pisana od nowa. Wielkopolska Izba Rolnicza ma jednak wiele wątpliwości co do tworzenia tego projektu.

Zarząd KRIR zwrócił się do Prokuratora Generalnego - Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu, dotyczącego oszustw popełnianych w ramach działalności Grupy Producentów Rolnych „Ziarno”.

Zarząd KRIR wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa o jednoznaczne określenie, jaki system monitoringu warunków pogodowych będzie obowiązywał w najbliższym czasie. Resort udzielił odpowiedzi w tej sprawie.

Premiera najnowszego ciągnika John Deere to wydarzenie nie tylko wyjątkowe dla branży, ale też unikalne z innego powodu – nowe maszyny zostały zaprojektowane przy współpracy z designerami BMW z Kalifornii.

Po tym jak wykryto, że koronawirus przenoszony przez zwierzęta mutuje, Dania zdecydowała, że zlikwiduje cała hodowlę norek w kraju. Nakaz ten obejmie 17 milionów zwierząt. 

Ruszają prace nad planem rozwoju hodowli koni w Polsce, a także stworzeniem kompleksowego raportu o stanie hodowli wszystkich ras koni w naszym kraju.

KalendarzRolnikow.pl właśnie startuje z drugą edycją cyklu artykułów „Poznaj nasze KGW”! Twoje koło gospodyń wyróżnia się w okolicy szczególną aktywnością, prężnie działacie na rzecz społeczności lokalnej, odnosicie sukcesy, a może słyniecie z najlepszych wypieków? Pochwalcie się tym na łamach naszego portalu! Niech usłyszy o Was świat! Na koniec tej edycji odbędzie się wielki plebiscyt z nagrodami!

Komisja Europejska prowadzi do końca listopada konsultacje społeczne w sprawie swojej nowej inicjatywy na rzecz długoterminowej wizji obszarów wiejskich. Mają one na celu zebranie opinii na temat obecnych możliwości i wyzwań związanych z mieszkaniem na obszarach wiejskich, wizji dla obszarów wiejskich w 2040 r. oraz działań niezbędnych do realizacji tych aspiracji.

Pozbawione opieki lisy w stanie agonalnym, rozrzucone zwierzęce zwłoki, lisy szukające pożywienia w stertach odchodów i wtulone w ciała zagryzionych lub padłych z głodu towarzyszy – taki widok zastali w piątek aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki na fermie lisów we wsi Durzyn pod Krotoszynem (woj. wielkopolskie). We współpracy z krotoszyńskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami (TOZ) udało się uratować 18 lisów – to największa interwencja na fermie futrzarskiej w Polsce.

Spółka Appol w nieuczciwy sposób wykorzystywała swoją przewagę kontraktową wobec dostawców jabłek, opóźniając znacząco płatności za zrealizowane dostawy surowca na koncentrat jabłkowy.

Oparty na chmurze system DataConnect, który umożliwia wymianę danych dotyczących maszyn między CLAAS, 365FarmNet i John Deere, jest już dostępny. Kolejni partnerzy ze swoimi platformami telemetrycznymi dołączą do rozwiązania Cloud-to-Cloud w późniejszym czasie.

Komisja Europejska uznała równoważność przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych zbożowych roślin uprawnych oraz równoważność materiału siewnego roślin zbożowych, produkowanego na Ukrainie i urzędowo certyfikowanego przez organy tego państwa.

Krajowa rada Izb Rolniczych wnioskowała o wpisanie do kanonu zdarzeń losowych, ujętych w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich, dodatkowego zdarzenia, czyli szkód spowodowanych przez zwierzęta. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, jakie są wytyczne Unii Europejskiej w tej sprawie.

POLPIG wystosował apel do ministra rolnictwa, w którym zwraca uwagę na pilną potrzebę nowelizacji ustawy o paszach, która umożliwia stosowanie komponentów GMO w żywieniu zwierząt tylko do 1 stycznia 2021.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków na terytorium Królestwa Niderlandów oraz u dzikich ptaków w Niemczech.

Złodzieje zwykle na początku typują gospodarstwa, a później pod osłoną nocy je okradają. Łupem padają sprzęty i maszyny rolnicze. Tak było ostatnio na terenie powiatu monieckiego, gdzie odnotowano cztery kradzieże z włamaniem.

Posiadacze chryzantem, ogrodnicy oraz sprzedawcy, mogą uzyskać pomoc za niesprzedane kwiaty, w związku z zamknięciem cmentarzy. Znamy szczegóły!

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej analizuje aktualną sytuację na rynku żywca wieprzowego.

Samorządowcy, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, ale też zwykłe prywatne osoby – w każdej gminie znajdzie się ktoś, kto bezinteresownie działa, aby poprawić sytuację mieszkańców lub promować miejsce i tradycje lokalne. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi poszukuje liderów i aktywistów wiejskich. Jeśli znacie takie osoby lub organizacje napiszcie o nich, a Instytut przedstawi ich szerszemu gronu na łamach swojej witryny, zaprezentuje ich sylwetki i dokonania.

Policjanci sejneńskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który zniszczył pole obsiane zbożem. Jeżdżąc samochodem zdewastował zasiewy rolne. Okazało się, że uprawy należały do jego... szwagra.

Firma konsultingowa Interbrand przedstawiła właśnie najnowszy niezależny roczny ranking „Best Global Brands”, czyli zestawienie najcenniejszych marek świata. Wśród docenionych znalazł się John Deere, który uplasował się na 89. pozycji. Jest to jedyna marka z branży rolniczej obecna w zestawieniu.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w 32. Sesji Regionalnej Konferencji FAO dla Europy, która odbywała się w formacie wirtualnym. 

Zamknięcie cmentarzy spowodowało, że większość producentów kwiatów i handlarzy poniosła ogromne straty. Co prawda, Premier obiecał rządową pomoc i wsparcie finansowe za niesprzedane chryzantemy, jednak cały czas nie znamy szczegółów. AGROunia chce zjednoczyć wszystkich poszkodowanych zaistniałą sytuacją i zorganizować kolejny protest. Mówi się także o wystosowaniu pozwu zbiorowego.

Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty. 

Od 30 października 2020 r. obowiązują zmienione warunki udziału w mechanizmie "Wsparcie rynku produktów pszczelich na lata 2020-2022". Sprawdźcie szczegóły.

Mamy odpowiedź Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie szacowania szkód położonych na obszarach dwóch obwodów łowieckich.

Małgorzata Gośniowska-Kola została pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Nowy wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przekazał informację, że Prawo i Sprawiedliwość definitywnie rezygnuje z poprawiania kontrowersyjnej ustawy o ochronie zwierząt. Zapowiedział, że ustawa która wróciła z Senatu, nie będzie dalej procedowana.

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy w szczególny sposób wspominamy zmarłych. Obchodzimy wtedy Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zobacz, jak uroczystości te kształtowały się w Kościele katolickim na przestrzeni lat. 

Techniczne przeglądy opryskiwaczy czy zaświadczenia o szkoleniu w zakresie środków ochrony roślin mają swój termin. Z uwagi na stan epidemiczny, nie zawsze jest możliwość ich odnowienia.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego uważa, że dla wszystkich rolników niezbędny jest pakiet osłonowy chroniący rolników przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa.  

Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego wuważa, ze przygotowywany podział pieniędzy unijnych jest niesprawiedliwy...

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. otrzymała nagrodę „100% Polski Produkt” za markę „Polskie Przetwory”. Od teraz takie produkty marki jak keczupy, koncentraty pomidorowe czy soki produkowane przez Zakład KSC S.A. we Włocławku będą mogły być oznaczane logotypem „100% Polski Produkt”. Nagrodę dla marki „Polskie Przetwory” odebrał Radosław Zacharek, Dyrektor Zakładu KSC S.A. „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy w szczególny sposób wspominamy zmarłych. Obchodzimy wtedy Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zobacz, jak uroczystości te kształtowały się w Kościele katolickim na przestrzeni lat. 

Analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz twierdzą, ze kolejny sezon z grypą ptaków w Polsce jest coraz bardziej prawdopodobny.

Zgodnie z obowiązującym obecnie memorandum na stosowanie soi GMO, ten strategiczny surowiec paszowy będzie można w Polsce stosować tylko do końca stycznia 2021 r. Czy minister Puda będzie skłonny wspierać producentów rolnych, bazujących na paszach GMO?

Jak poinformował resort rolnictwa, rolnicy warunkowo mogą nawozić do końca listopada, ale trzeba to uzasadnić.

Premier Mateusz Morawiecki w obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy powołał na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Bartosika.

ARiMR poinformowała o wprowadzeniu ważnej zmiany w programie dla młodych rolników. 

Minister Grzegorz Puda wystosował apel do rolników w związku z grypą ptaków. 

Inspektorzy OTOZ Animals poinformowali o wykryciu kolejnego gospodarstwa grozy. Znajdowały się w nim zwierzęta wygłodzone, padłe, w różnym stanie rozkładu. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o zmianie zasad udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału dla młodych rolników. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

Standard PIM „Bez GMO” opracowany przez Polską Izbę Mleka jest pierwszym, polskim standardem, mającym na celu wsparcie polskiego przemysłu mleczarskiego oraz paszowego w realizacji wymagań ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów GMO.

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt do Polski 25 kg środków chwastobójczych.

Na terenie budowy trzeciej linii nawozowej w ramach realizacji Projektu Rozbudowy Zdolności Produkcyjnych Nawozów w ANWIL S.A. pojawił się kolejny duży element, stanowiący część powstającej infrastruktury. To wysoki na 84 metry, biało-czerwony komin gazów resztkowych.

Zrobili tak, jak zapowiadali. Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczął się kolejny protest rolników. Dziś przybrał formę blokady ulic Warszawy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda wystosował specjalny apel do hodowców i producentów drobiu w sprawie wirusa grypy ptaków.

Barszcz Sosnowskiego ma zasłużoną złą sławę nie tylko w Polsce. To jedna z najbardziej niebezpiecznych i...plennych roślin. Czas jesieni Nadleśnictwo Resko wykorzystuje do walki z tą niebezpieczną rośliną.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o wypłacenie zaległej refundacji składek KRUS za osoby niepełnosprawne. Jednak z uwagi na wykorzystany krajowy limit pomocy de minimis, refundacja składek za niepełnosprawnych rolników z PFRON nie jest możliwa. 

Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej zapowiada, że krajowe restrykcje dotyczące pandemii Covid-19, ograniczające funkcjonowanie gastronomi, będą negatywnie oddziaływały na ceny skupu żywca.

Wpływ drugiej fali pandemii COVID-19 na gospodarkę jest niepewny. Wysoka liczba zakażeń i nowe restrykcje na pewno odbiją się na konsumpcji, utrudnieniach w eksporcie, czy spowolnieniu pracy w portach, a co za tym idzie, funkcjonowaniu sektora warzywno-owocowego. Jakie wyzwania przed nim stoją? Czy obostrzenia i ponowny, częściowy lockdown przyniosą ze sobą długofalowe skutki dla sektora? Unia Owocowa we współpracy z Freshfel określa dalszy wpływ pandemii na branżę.

Polski Związek Łowiecki (PZŁ) otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prawie 20 mln zł na zakup m.in. 400 chłodni do przechowywania tusz dzików pochodzących ze stref występowania ogniska wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

Jutro odbędzie się kolejny protest rolników w Warszawie – zapowiada AGROunia. Tym razem ma polegać na zablokowaniu stolicy samochodami osobowymi. 

Weszły w życie nowe stawki za usługi i kontrole wykonywane przez Państwową Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nowy cennik został określony w rozporządzeniu ministra rolnictwa.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o cenach skupu produktów rolnych we wrześniu 2020 roku. Okazuje się, że choć w sklepach ceny rosną, to w skupach jest taniej niż przed rokiem.

Od 29 października do 30 listopada 2020 r. rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach PROW 2014-2020. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 102 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń. Kolejny raz wirus zaatakował na Podkarpaciu. 

26 pażdziernika rusza nabór nowych wniosków! Można otrzymać do 500 tys. zł na małe przetwórstwo i do 100 tys. na rolniczy handel detaliczny. Sprawdź szczegóły!

Najpierw miały być w marcu, a potem z oczywistych powodów ich termin został przesunięty na listopad. Jednak już wiadomo, że AGROTECH 2020 nie odbędzie się.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg o wydłużenie z 9 do 12 miesięcy zezwolenia na pracę sezonową ze względu na to, że rolnicy w całym kraju mają trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Rolnictwa, w imieniu rolników, którzy zadeklarowali prowadzenie działania 2.1 dobrostan krów mlecznych i zobowiązani są dostarczyć w terminie od 16 do 31 października w formie elektronicznej do biura powiatowego ARiMR, rejestr wypasu.

W pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała polskim rolnikom ponad 3 mld zł.

Nieuchronnie zbliżamy się do zimowych miesięcy, kiedy to większym zagrożeniem dla hodowli jest grypa ptaków niż ASF. Z tego powodu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przygotowała apel do hodowców drobiu.

Nie wpuszczajmy ich do mieszkań, ale zabijać nie ma powodu - w całej Polsce w słoneczne dni pojawiają się masowo biedronki azjatyckie. 

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zawarcie umowy dzierżawy potwierdza wójt właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy. Sprawdź szczegóły. 

Każde gospodarstwo ma własne potrzeby wynikające z wielkości i rodzaju produkcji, ukształtowania terenu, żyzności gleb itp. Według danych AgriTrac polscy rolnicy najczęściej wybierają nowe ciągniki o mocach z zakresu 110–130 KM oraz 150–170 KM (6-cylindrowe). 110-130KM – 1612; 150-170KM – 823 - w tych przedziałach mamy do wyboru oferty od prawie 30 marek, a każda z nich proponuje różne opcje wyposażenia. Rolnicy największą uwagę skupiają na komforcie, bezpieczeństwie, wydajności oraz niskim zużyciu paliwa.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wskazuje, że dla kupujących jaja cena wciąż ma znaczenie.

Pandemia COVID19 i rosnąca w Polsce oficjalnie podawana liczba przeprowadzonych testów z pozytywnym wynikiem powodują, że wiele urzędów zamyka swoje drzwi dla mieszkańców.

Biała plamistość rzepaku jest często mylona z suchą zgnilizną kapustnych, dlatego eksperci z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania próbki dokładnie przebadali i stwierdzili, że o pomyłce mowy być nie może.

Jak to się stało, że ciągnik wraz z dwoma przyczepami wypełnionymi ziarnami kukurydzy znalazł się w jeziorze? 

Przed nami kolejna zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na zimowy, czyli... śpimy dłużej. Wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu, z 03:00 na 02:00. Czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o uwolnieniu 60 gmin z tzw. „niebieskiej strefy”, a tym samym złagodzeniu restrykcji nałożonych na podstawie przepisów UE na sektor wieprzowiny, w szczególności hodowców świń.

Uprawa konopi na terytorium Rzeczypospolitej jest zabroniona. PIORiN przypomina jednak, że w ramach odstępstwa może być prowadzona na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Jakie warunki trzeba spełnić?

Wartość sprzedawanych za granicę towarów rolno-spożywczych z roku na rok rośnie, a tempo wzrostu eksportu przewyższa dynamikę wzrostu importu, co sprawia, że umacniamy pozycję Polski, jako eksportera netto. Nasze firmy branży rolno-spożywczej z powodzeniem konkurują już nie tylko na rodzimym rynku, ale także na całym świecie. Nawet w czasie pandemii koronawirusa skutecznie walczą o udział w rynkach zagranicznych.

Potrzeba wymiany części wynikająca z ich eksploatacji lub awarii – to zdarza się w maszynach najwyższej klasy. Od tego, w jaki sposób zaopiekujemy się w tym newralgicznym momencie maszyną, zależy nie tylko stan naszego portfela, ale też jej żywotność i cena na rynku wtórnym. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w obradach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbywały się w Luksemburgu w dniach 19-20 października. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Rolnictwa o zlecenie prac naukowo-badawczych na temat masowego występowania oraz namnażania i sposobów skutecznego zwalczania ślimaków nagich, które występują na terenie całego kraju.

Przyczepy wielozadaniowe to wyjątkowe narzędzie do pracy, które świetnie sprawdzają się w szerokim zakresie zadań specjalnych. Unikalne rozwiązanie – modułu cięcia i załadunku przyczepy, pozwala jeszcze sprawniej współpracować maszynie z sieczkarnią polową.  Umożliwia to jej wykorzystanie w pracy o każdej porze roku. Na przykład przyczepa CARGOS marki CLAAS może służyć jako przyczepa samozbierająca przy zbiorze trawy, lucerny i innych roślin odkładanych w pokos, czy też jako przyczepa do transportu sieczki z kukurydzy, biomasy lub drewna energetycznego.

21 października rozpoczął się nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach. Aby dostać wyższą dotację – nawet do 37 tys. zł – na wymianę kopciucha i termomodernizację domu, potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował też nowe udogodnienia: kalkulator dotacji, wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku oraz listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem.

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 1979 roku przez ONZ święto ma na celu przybliżanie tematu globalnych problemów żywnościowych, w tym walki z głodem i niedożywieniem. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa włączył się w to wydarzenie, które ma na celu budowanie świadomość konsekwencji marnowania żywności w społeczeństwie.

Informacja sprzed ostatniej chwili! Michał Kołodziejczak – lider AGROunii został zatrzymany przez policję. Brał udział w proteście rolników i blokadzie drogi w okolicy Środy Wielkopolskiej.

Od wczesnych godzin porannych rolnicy blokują drogi w całym kraju. Mamy listę utrudnień.

Cele zaproponowane przez Komisję Europejską w kontekście Zielonego Ładu i nowej Wspólnej Polityki Rolnej wymagają silnych zachęt finansowych dla rolników, co umożliwi upowszechnienie zrównoważonych praktyk rolniczych w Polsce. KRIR ma swoje propozycje, z którymi zwróciła się do ministra rolnictwa.

FAO skorygowała w dół prognozy produkcji dla światowego rynku zbóż w roku 2020 pozostawiając je nadal na rekordowym poziomie. Zobaczcie, jak przedstawiają się prognozy analityków.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o opublikowaniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzeżenia dotyczącego ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w związku ze stwierdzeniem w ostatnim czasie nowych ognisk tej choroby na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu.

KOWR przypomina, że upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi planował organizację kilku jesiennych spotkań promujących kulturę ludową, jak Święto Chleba czy koncerty w ramach akcji „Kultura na ludowo #wspieram”. Niestety sytuacja epidemiczna wymusiła modyfikację tych zamierzeń. Nie oznacza to jednak, że NIKiDW ustaje w wysiłkach i próbach przybliżania wszystkim zainteresowanym wiedzy o folklorze, historii i tradycjach ludowych. W najbliższym czasie działania zostały przeniesione do sieci.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienia stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

Jak udało nam się ustalić, była szefowa Kancelarii Prezydenta - Halina Szymańska zostanie nową  szefową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Główny Urząd Statystyczny poinformował o średniej cenie skupu żyta, na podstawie której wylicza się podatek rolny na następny rok.

Od 19 października w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” - informuje Prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. 

Duża część produkcji żywności w Polsce uzależniona jest pośrednio od owadów zapylających. Z tego powodu pszczelarstwo pełni funkcję bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz zapewnia zrównoważony rozwój naszego rolnictwa i obszarów wiejskich - podkreślił Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR podczas konferencji towarzyszącej VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu PSZCZELARZ ROKU, która odbyła się 15 października 2020 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Do 25 października br. każdy rolnik, który chce zmienić wniosek o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę, może to zrobić klikając „wycofaj wniosek” lub „anuluj podpis”. 

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych wzywają Posłów do zaprzestania prac nad ustawą o ochronie zwierząt, która to już od dłuższego czasu jest poważnym źródłem konfliktu między rolnikami a rządem.

Rolnicy, którzy ubiegają się o płatność dobrostanową w ramach wariantu 2.1 Dobrostan krów mlecznych - wypas, mają obowiązek złożenia do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR Rejestr Wypasu Krów Mlecznych (P-1/622) w terminie od 16 października do 31 października 2020 roku.

Anna Gembicka została powołana na stanowisko wiceministra w resorcie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

16 października z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw został podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Fundacją Grupy PKP i Stowarzyszeniem Sady Grójeckie. 

Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem dla Kół Gospodyń Wiejskich, opracowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II”. To drugie wydanie poradnika, które jest uzupełnioną i uaktualnioną wersją Poradnika dla KGW z roku 2019. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedstawienie stanowiska resortu w sprawie systemów znakowania żywności FOP (Front-of-Pack) w Europie.

ARiMR konsekwentnie realizuje strategię Agencja 4.0. Podczas specjalnej konferencji przybliżono dwie aplikacje ułatwiające rolnikom codzienne załatwianie spraw - Mobilną ARiMR i portal IRZPlus.

Agencja Nasienna przypomina, że o obowiązku rozliczenia za siew ze zbioru odmian chronionych wyłącznym prawem w ramach przywileju tzw. odstępstwa rolnego. 

Zmiana pogody, z którą mieliśmy do czynienia na początku tygodnia przyniosła rolnikom kłopoty, ale i pożytek. Większość szkodników takiej pogody nie lubi, a ulewny deszcz zmywa je z upraw. Ale uważać i tak trzeba.

Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje o program odbudowy trzody chlewnej, odpowiednie wsparcie dla rolników ze stref czerwonych i niebieskich i ograniczenie sprowadzania mięsa zza granicy.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu w dniach 29-30.10.2020 r. organizuje konferencję w formie webinarium nt. „Rozwój innowacyjnych technologii odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich”. Konferencja organizowana jest w ramach realizacji operacji Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało KRIR, że zostały podjęte prace legislacyjne mające na celu uruchomienie w bieżącym roku pomocy na wyrównanie utraconych dochodów dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). 

W odpowiedzi na wspólne wystąpienie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w sprawie właściwej stawki podatku VAT na nasiona rzepaku po zmianach prawnych, Ministerstwa Finansów wyjaśnia, jaka wysokość stawki VAT ma zastosowanie.

O niecodziennym zdarzeniu donosi policja z Hrubieszowa. Rodzina wybrała się na nieswoje pole, by ukraść pietruszkę. Panie biegające po polu namierzyli pogranicznicy na kamerach termowizyjnych. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że osoby, mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, które otrzymują z KRUS świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie niższej niż 2.400 zł brutto miesięcznie mogą wystąpić do jednostki organizacyjnej KRUS (Oddział Regionalny lub Placówka Terenowa KRUS) z wnioskiem o świadczenie wyrównawcze.

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Aby uczcić to święto, 18 października  w pociągach PKP Pendolino będą rozdawane pasażerom Jabłka Grójeckie. Akcja ta jest częścią kampanii „#Kupuj Świadomie – kolej na jabłko” i wynikiem porozumienia o  współpracy pomiędzy Fundacją Grupy PKP, Stowarzyszeniem Sady Grójeckie i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Wszyscy, którzy odwiedzili Tor Wyścigów Konnych Służewiec na przełomie września i października mogli obserwować prawdziwe powiązanie świata wyścigów konnych ze światem jeździectwa. 

Chleb jest od wieków podstawą codziennej diety ludzkości. Ma on szczególne miejsce w chrześcijaństwie oraz w słowiańskiej kuchni. Chlebem należało dzielić się z potrzebującymi. Było to oznaką przyjaźni, miłości, dobroci. Chleb jest - tym, po co najczęściej sięgamy, czego nie może zabraknąć na każdym stole.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie doprecyzowania i interpretacji zagadnień związanych z rolniczym handlem detalicznym (RHD).

Przeciętny Polak zjada obecnie zaledwie 7 średniej wielkości jabłek miesięcznie. To o połowę mniej niż 20 lat temu, a trend jest spadkowy. Zdecydowanie chcemy go odwrócić. Przy okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw zachęcamy, aby polskie jabłka z powrotem zajęły należne im miejsce w jadłospisach Polaków. 

Polski Związek Łowiecki wydał komunikat w sprawie przeprowadzania polowań w strefie żółtej i czerwonej. Pojawia się wiele ograniczeń.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów i wprowadzenie zasady podzielności składki zdrowotnej dla pracownika sezonowego proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni.

16 października, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok oraz zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Minister Grzegorz Puda rozmawiał z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner, kraju sprawującego w obecnym półroczu rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. 

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Ma on podkreślać, jak ważną i odpowiedzialną rolę w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają kobiety. To także doskonała okazja, aby złożyć naszym wspaniałym gospodyniom najlepsze życzenia z okazji ich święta.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wpisanie do kanonu zdarzeń losowych, ujętych w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich, dodatkowego zdarzenia, czyli szkód spowodowanych przez zwierzęta.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zapewnienie środków na dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, należnych producentom rolnym zgodnie z ustawą.

Temat ankiety: "Rynki afrykańskie – perspektywy rozwoju współpracy handlowej".

Senat przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, ale z poprawkami. Podczas głosowania "za" było 76 senatorów, "przeciw" – 11, a 10 wstrzymało się od głosu. Senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie noweli w całości. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

Z okazji przypadającego dziś Dnia Edukacji Narodowej, minister rolnictwa Grzegorz Puda wystosował list do Nauczycieli oraz Pracowników Oświaty Rolniczej. Poniżej publikujemy jego treść.

Eksportowe straty polskiego drobiarstwa mogą sięgnąć w tym roku 1,5 mld złotych - wynika z analiz Krajowej rady Izb Rolniczych.

W pierwszym półroczu 2020 roku doszło do bezprecedensowej sytuacji w produkcji mięsa kaczego w Polsce - wynika z analiz KIPDiP. Wbrew tendencjom europejskim, gdzie produkcja spadała, w naszym kraju zanotowaliśmy istotne wzrosty, które doprowadziły do tego, że w rankingu największych hodowców kaczek w Unii Europejskiej wyprzedziliśmy Węgry i zajmujemy drugą pozycję za Francją.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczęła nabór do kolejnej edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego (SPP). Pożyczki, o bardzo preferencyjnym oprocentowaniu, są przeznaczone na finansowanie budowy lub modernizacji: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Nabór wniosków potrwa do 26 października. 

Uprzejmie informujemy, że nabór wniosków do Konkursu „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi” ogłoszonego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został wydłużony do dnia 31 grudnia 2020!

Opryskiwacze samojezdne to maszyny, które kierowane są do ciężkiej pracy przez niemal cały rok kalendarzowy, często na trudnych terenach. Na jakie zatem kluczowe cechy maszyny zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 100. w 2020 r. ogniska ASF u świń.

Zgodnie z zapowiedziami tysiące rolników przyjechało do Warszawy, żeby wyrazić swój stanowczy sprzeciw dla "Piątki dla zwierząt". 

Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawili podczas konferencji prasowej zmiany proponowane w ustawie o ochronie zwierząt:

Jeszcze przez 7 dni - do 15 października 2020 r. - można zgłaszać kandydatury do nagrody The Innovation Award for Women Farmers 2020.

Rynek wieprzowiny znajduje się obecnie po negatywnym wpływem dwóch wirusów - ASF i COVID_19. 

Geoserwis Susza 2020 osiągnął pełną funkcjonalność 9 października 2020 r. Narzędzie dostarcza obecnie map warunków wzrostu upraw dla 23 okresów monitorowania upraw, obejmujących terminy 29 marca – 30 września oraz mapy oceny redukcji plonów dla: zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin okopowych, rzepaku ozimego i kukurydzy. Z serwisu skorzystało do tej pory 2013 indywidualnych użytkowników.

W krajach unijnych notowania cen skupu tuczników pozostają niezmienione poza nielicznymi wyjątkami. KZPPTCh alarmuje, że branża cały czas pozostaje pod negatywnym wpływem koronawirusa oraz afrykańskiego pomoru świń. 

GUS poinformował, że od 10 października br. istnieje  możliwość  przeprowadzania spisu rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z respondentami. 

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego opublikował stawki płatności za buraki cukrowe w 2020 r. Sprawdźcie szczegóły!

Z okazji przypadającego 10 października „Dnia drzewa”, już w poniedziałek, 5 października na terenie Grupy Azoty S.A. przeprowadzona została wyjątkowa akcja ekologiczno-edukacyjna.

Informujemy, że wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę producenci rolni mogą składać za pomocą publicznej  aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” do 30 listopada br. 

9 października 2020 r. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyło się losowanie hulajnóg dla dzieci rolników, które ukończyły kurs e-learningowy i przesłały do 30 września br. certyfikat potwierdzający jego ukończenie wraz z formularzem zgłoszeniowym.

Od 26 października 2020 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o znaczniej liczbie szkodników grasujących na młodym rzepaku.

Aż 1/3 terytorium Polski jest zagrożona występowaniem suszy rolniczej, dlatego konieczne jest wdrożenie działań technicznych i nietechnicznych, których celem będzie retencjonowanie wód opadowych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz rolnicze związki branżowe zapowiadają strajk w Warszawie w dniu 13 października. 

Młodzi rolnicy mogą ubiegać się o kredyt z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych.

Dziś świętujemy XX Dzień Papieski – w tym roku pod hasłem „Totus Tuus”. Wydawać by się mogło, że słynne słowa „cały Twój” wszyscy doskonale znamy, bo widzieliśmy je wielokrotnie wraz z papieskim herbem św. Jana Pawła II. Warto jednak sięgać do ich głębi.

KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o zmianę przepisów w zakresie mechanizmu podzielonej płatności poprzez wprowadzenie możliwości regulowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT składek KRUS.  

Przedstawiamy Wam raport sprzedaży przyczep we wrześniu 2020 r. Zobaczcie, jaka marka jest liderem według polskich rolników.

Prowadzenie gospodarstwa, które stale rozwija swoją działalność wymaga również inwestycji w sprzęt, który będzie miał wpływ na jakość zebranego plonu i wydajności pracy. Intensywne prace związane z gospodarstwem są jednak na tyle czasochłonne, że proces wyboru maszyn i jej wyposażenia a także obsługa serwisowa często nie jest czynnością, na której chce skupiać się właściciel przedsiębiorstwa rolnego. Dlatego warto nawiązać stałą współpracę z dealerem, który zna potrzeby i potrafi zaproponować rozwiązanie adekwatne do aktualnych wymagań gospodarstwa.

Dla fanów jajek mamy dobre wieści – możecie zajadać się nimi bez obaw. Są nie tylko zdrowe. Są po prostu niezastąpione! Nie ma drugiego pokarmu, który z punktu widzenia potrzeb naszego organizmu byłby tak bliski ideału. Jajko ma wszystkie potrzebne do życia substancje i dlatego dietetycy uznają je za wzorcowy produkt żywnościowy  - „Jajko bliskie ideału"

Najważniejsze praktyki dla rolnictwa zrównoważonego Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP opublikowało listę najważniejszych praktyk rolniczych dla rolnictwa zrównoważonego. 

Mike Moser, były prezes British Fur Trade Association, apeluje w liście do prezydenta Andrzeja Dudy o poparcie zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce

Tendencje są wyraźne, więc powinniśmy wszyscy z uwagę śledzić wszystkie informacje na ten temat. 

Nowy minister rolnictwa - Grzegorz Puda był dziś gościem Radiowej Jedynki. Odniósł się m.in. do sprawy tzw. „Piątki dla zwierząt”. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 99. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń. Gdzie tym razem pojawił się wirus?

To nie będzie słodki sezon, jeśli chodzi o uprawę buraków cukrowych. Deszczowa pogoda sprawiła, że polaryzacja jest bardzo niska. Cukier zjadł też chwościk, a niestety mniej cukru w burakach oznacza mniej pieniędzy dla plantatorów. 

Najnowszy raport NIK pokazuje, że niewielu rolników decyduje się na zabezpieczenie upraw, mimo że część z nich ma taki obowiązek. Dlaczego tak się dzieje? 

Od 15 października do końca roku rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach operacji typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. 

Dość surrealistycznych nazw mięsa i produktów mleczarskich! Europejskie organizacje reprezentujące sektor hodowli otwierają kampanię przeciwko nadużywaniu nazw mięsa.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej opracował "Rolniczą Siódemkę" - czyli wyzwania dla nowego resortu rolnictwa i polskiego sektora produkcji trzody chlewnej. Jakie działania uznano za najbardziej pilne?

O godzinie 10.00 rozpoczęła się kolejna akcja protestacyjna rolników rolnicy z OPZZ i AGROunii. Dziś blokują drogi w całej Polsce. W ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec, tzw. „Piątki dla zwierząt” oraz objęcia urzędu przez nowego ministra rolnictwa. 

Grzegorz Puda został powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W siedzibie ministerstwa nowego ministra powitał dotychczasowy minister Jan Krzysztof Ardanowski wraz z sekretarzem stanu Szymonem Giżyńskim, podsekretarzem stanu Janem Białkowskim i dyrektor generalną Moniką Rzepecką.

Główny Urząd Statystyczny podał szacunki dotyczące zbiorów zbóż i rzepaku w bieżącym roku. Wygląda na to, że jest znacznie lepiej niż w roku minionym.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników we wrześniu 2020, według danych CEPiK. Jakie marki znalazły się na podium?

 2 października 2020 r. na zaproszenie Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Pana Ryszarda Kierzka  Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Pan Wiktor Szmulewicz wziął udział w spotkaniu z Marszałkiem Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

AGROunia kolejny raz pokazuje swoje niezadowolenie z tzw. piątki dla zwierząt. Rolnicy są także niezadowoleni ze zmiany na stanowisku ministra rolnictwa. Dziś rano pod gmachem Ministerstwa odpalono kolorowe race, a drzwi do budynku zasłonięto snopami słomy. 

Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa obchodzi  w tym roku 30 lecie istnienia. Jubileusz placówki zbiega się z zakończeniem termomodernizacji w budynku przy ul. Żwirki i Wigury 73 w Toruniu, mieszczącym Centralne Laboratorium.

Informacje o średnich cenach gruntów ornych wykorzystywane są przez banki w procesie udzielania kredytów z linii inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym (linia RR),  na zakup użytków rolnych (linia Z), kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk).

7 października 2020 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępni współpracującym bankom na 2020 r. środki na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). 

Po okresie spadków spowodowanych zamknięciem wielu rynków azjatyckich dla niemieckiej wieprzowiny, cena żywca wieprzowego pozostaje stabilna w wielu krajach unijnych - informuje KZPPTCh.

Moje odejście nie jest związane z rekonstrukcją rządu, tylko z moim stanowiskiem odnośnie procedowanej obecnie zmiany ustawy o ochronie zwierząt, której nie akceptuję. Uważam, że wywoła ona bardzo negatywne konsekwencje dla polskiej wsi i polskiego rolnictwa – oświadczył minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując dziś, podczas konferencji prasowej 830 dni swojej pracy na urzędzie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

19 października, ruszy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o  wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi nawet 100 tys. euro rocznie. 

Ciepła jesień sprzyja szkodnikom. Niedawno pisaliśmy, że pora, aby na pola powróciły żółte naczynia. Teraz Instytut Ochrony Roślin z Poznania radzi, abyśmy wypatrywali w nich... śmietek.

W miniony piątek, w Lublinie, odbyła się gala finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. W wydarzeniu uczestniczyła Pierwsza Dama - Agata Kornhauser-Duda. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 98. w 2020 r. ogniska ASF. Kolejny raz wirus zaatakował na Podkarpaciu.

Ta ustawa wzbudza ogromne emocje wśród producentów rolnych nie tylko zajmujących się hodowlą - ,,Piątka dla zwierząt'' może również spowodować zapaść w branży paszowej

1 października minął termin wysiewu międzyplonu ozimego, który deklarowany jest we wniosku o dopłaty bezpośrednie jako zazielenienie. Teraz trzeba międzyplon zachować na polu co najmniej do 15 lutego.

Jesteśmy w środku optymalnych terminów siewu pszenicy ozimej - w naszych warunkach optymalny czas zaczyna się 15 września na północnym wschodzie, a kończy 16 października na południowym zachodzie. 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie zaprasza na XVIII Warszawskie Święto Chleba. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych stolicy i dowodzi jak bardzo potrzebna jest taka uroczystość promująca tradycje dożynkowe i kulturę polskiej wsi. Tegoroczne Święto odbędzie się w niedzielę 11 października na terenie Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.

Fuzarioza kolb jest jednym z największych problemów rolników uprawiających kukurydzę. Ilość porażonych roślin zależy od pogody, ale także od występowania niektórych szkodników, z kótrych najważniejszym jest omacnica prosowianka.

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2020 r., jak i bieżąca (czerwiec 2020 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowały się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy na II półrocze 2020 r. - poinformował GUS.

Koniec z plastikiem i betonowaniem miast – uczestnicy Pierwszego Zielonego Forum Młodych wezwali ministra środowiska do pilnego przyjęcia prawnych rozwiązań, które doprowadzą do drastycznego ograniczenia plastikowych opakowań, a włodarzom miast nakażą tworzenie miejskich „zielonych płuc”, czyli terenów zielonych zamiast brukowanych placów i parkingów.

30 września br. w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie w ramach koncepcji projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Podczas spotkania zostały zaprezentowane możliwości technologiczne w zakresie paszportyzacji przez dostawców technologii informatycznych (IT). Podczas wydarzenia 19 firm i instytucji zaprezentowało rozwiązania z szeroko rozumianego food tracebility – możliwości identyfikacji żywności na każdym etapie jej produkcji. 

Na sezon 2021 CLAAS modernizuje swój topowy model wśród bezrzędowych przyrządów roboczych – ORBIS do sieczkarni polowych JAGUAR. Uwagę zwraca szerokość transportowa wynosząca tylko 3 m oraz nowe, automatycznie składane zabezpieczenie transportowe z wbudowanym oświetleniem.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Młodych Koni odbyły się w dniach 17-20 września 2020 roku, podobnie jak w latach ubiegłych na terenie ośrodka Klubu Jeździeckiego „Stragona” w Morawie koło Strzegomia. Organizatorem tej największej imprezy sportowo-hodowlanej był Polski Związek Hodowców Koni. Nad Mistrzostwami patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Każdy hodowca trzody chlewnej spotkał się z problemem agresji u świń. Jak można temu zapobiec? POLIPIG ma kilka ważnych rad.

Pod koniec września zwiększyła się liczba powiadomień o wykryciu grypy ptaków w kilku krajach na świecie. Najbardziej może niepokoić zgłoszenie obecności wirusa u drobiu na terenie Rosji - poinformował KIPDiP.

Wystartowała 19. kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej. Prognozy zakładają, że siedem cukrowni KSC przerobi ok. 6,8 mln ton buraków, które skupi od blisko 15 tys. polskich rolników. Produkcja cukru ma osiągnąć w tym roku poziom rekordowy.

Szacunki GUS pokazują, że zarówno produkcja warzyw, jak i zbiory owoców w tym roku są większe w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął Inicjatywę Jagnięcina Podhalańska, której celem jest odbudowa owczych stad, utrzymanie hodowli i pokazanie tradycji kultury góralskiej związanej z wypasem owiec. Ważne jest również przypomnienie i zaprezentowanie podhalańskiej kuchni regionalnej, w której królowało owcze mięso, a szczególnie jagnięcina. W ramach Inicjatywy Instytut nawiązał współpracę z Gminą Kościelisko.

GUS przedstawił szacunki zbiorów głównych płodów rolnych w 2020 r. Wynika z niego, że zbiory zbóż będą ogółem o około 15% większe niż w ubiegłym roku. Sprawdźcie szczegóły.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało 28 września br. pod poz. 1664, rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

GUS szacuje, że w tegoroczne zbiory buraków cukrowych i ziemniaków będą lepsze od uzyskanych w 2019 r. 

Ochrona ciągnika i gwarancja wsparcia serwisu to klucz dla płynnej pracy rolnika. Drugim bardzo ważnym aspektem ochrony gwarancyjnej są kwestie związane z zabezpieczeniem spadku wartości ciągnika, dlatego John Deere podjął decyzję o wydłużeniu okresu gwarancji na ciągniki 7R, 8R, 8RT, 8RX, 9R, 9RT, 9RX na okres dwóch lat, co w branży jest krokiem bez precedensu.

Grupy producentów polskich warzyw łączą siły i rozpoczynają ogólnopolską kampanię promującą spożycie lokalnych warzyw, uprawianych w Polsce. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 95, 96 i 97 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń w dwóch gospodarstwach na Lubelszczyźnie i w jednym w Wielkopolsce. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało informację o projektowanej wysokości stawek płatności bezpośrednich. Czy dopłaty będą będą niższe, niż rok temu?

Grzegorz Puda, poseł PiS i dotychczasowy wiceminister funduszy i polityki regionalnej, został nowym ministrem rolnictwa. Zastępuje na tym stanowisku Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Rolnicy zapowiadany na dziś protest przeciw nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt rozpoczęli wcześniej niż to było zaplanowane, bo już o godzinie 8.00 pojawili się na rondzie Dmowskiego w Warszawie i odpalili race. 

– Krzysztof zachowałeś się „jak trzeba”. Stanąłeś po stronie chłopów – tymi słowami powitał prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas dzisiejszego posiedzenia Porozumienia Rolniczego.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że strona ukraińska wydała decyzję o rozszerzeniu restrykcji importowych o województwo dolnośląskie. 

"Targi Polagra to niesamowita tradycja. Tu w Poznaniu od parudziesięciu lat spotykamy się, żeby obserwować zmiany w polskim rolnictwie. Żeby patrzeć jak rozwija się sektor produkcji żywności" – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas wizyty na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Ambitne cele związane z transformacją ekologiczną europejskiej produkcji rolnej muszą iść w parze z ambitnym budżetem dla wspólnej polityki rolnej (WPR) – wskazuje Komitet Regionów.

28 września 2020 r. członkowie Zarządu KRIR spotkali się Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Spotkanie dotyczyło projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt tzw. piątka dla zwierząt. 

Pandemia zmienia proces zakupów. W ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”, realizowanych przez Kantar dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, poznaliśmy jego etapy, miejsca, kryteria oceny produktów i same zakupy, to co ostatecznie kupujemy.

NFOŚiGW ogłosił nabór na wsparcie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Energia Plus”. W drugim naborze, na lepszych zasadach, do rozdysponowania jest 1,7 mld zł.

Po bezprecedensowym szoku podażowo-popytowym na globalnym rynku kawy, która jest jednym z najczęściej sprzedawanych surowców rolnych na świecie, wciąż ciężko o optymistyczne prognozy. Tym bardziej, że ten rynek wciąż zmaga się z presją wynikającą z globalnego spowolnienia gospodarczego i ograniczonego ożywienia konsumpcji poza domem.

Producenci odrabiają straty, głównie przetwórcy kurczaków, bo tego rodzaju mięso sprzedaje się najczęściej i najlepiej. 

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z propozycją zmiany przepisów dotyczących kwestii poruszania się maszyn o szerokości 3 metrów po drogach publicznych. Co na to szef resortu? Mamy odpowiedź!

Obecnie system monitorowania suszy opiera się głównie na pomiarach stacji meteorologicznych. Jednak te pomiary nie są adekwatne w wielu przypadkach do stanu rzeczywistego, dlatego nowy system będzie wykorzystywał teledetekcję, czyli zdalne pozyskiwanie informacji wykorzystujące zjawiska występujące w przyrodzie.

Z okazji Światowego Dnia Jabłka (28 września) Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu zorganizowali w gospodarstwie sadowniczym w Trzeku konferencję prasową pt. „Jabłka krajowe – smaczne i zdrowe”. 

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed salmonellą w jednej partii mięsa z indyka na kotlety.

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z właśnie z Polski. W 2019 roku polskie jabłka eksportowane były do 47 krajów na świecie w ilości 570 tysięcy ton.

Zima jest dla rolników kolejną strategiczną porą roku. Zbyt ciepła może spowodować, że oziminy nie wejdą w stan spoczynku, a zbyt chłodna może zniszczyć zasiewy. Dlatego wszyscy chcielibyśmy wiedzieć wcześniej jaka będzie zima.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym - 94. już ognisku afrykańskiego pomoru świń. Tym razem wirus zaatakował chlewnię w woj. mazowieckim.

W tym roku Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej odbyło się w nieco innej formule niż zwykle. Przez trzy dni odbywały się panele tematyczne, które ze względu na pandemię były transmitowane online. 25 września odbyła się debata z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Już niewiele czasu pozostało kołom gospodyń wiejskich na złożenie w ARiMR wniosku o dotację na swoją działalność. Termin naboru upływa w przyszłą środę, 30 września.

Gdy rzepak zasiany, a pogoda dopisuje warto pamiętać o kolejnym obowiązku. Wystawianie żółtych naczyń jesienią to wciąż nowy zwyczaj, ale bardzo pomocny w monitoringu uprawy rzepaku.

Jaki był przeciętny rolniczy dochód z hektara w 2019 roku? Poinformował o tym w specjalnym obwieszczaniu prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Przypadki ASF w Niemczech zachwiały potęgą niemieckiego rynku trzody chlewnej. Warto sprawdzić, jak do walki z chorobą przygotowują się Niemcy.

Policjanci z Wałcza zatrzymali kierującego ciągnikiem rolniczym z przyczepą, który przewoził "pasażerów na gapę". Oczywiście skończyło się wręczeniem mandatu.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przetłumaczyła i udostępniła polską wersję przewodnika pn. „COVID-19 i bezpieczeństwo żywności – wytyczne dla przedsiębiorstw sektora spożywczego”, które są istotne dla sektora spożywczego, w szczególności dla producentów żywności, również tych którzy eksportują swoje produkty do krajów trzecich.

Lubelska Izba Rolnicza alarmuje - ceny jabłek przemysłowych gwałtownie spadają. Zdaniem samorządu rolniczego z Lubelszczyzny, jest to zapowiedź niskich cen jabłek deserowych.

Miodu jest w tym roku mniej, w przetwórniach skup też minimalny, bo pszczelarze wolą go sprzedawać bezpośrednio w swoim gospodarstwie. 

Do 2 października można zgłosić się na szkolenie w formie e-learningu dotyczące segregowania odpadów. Szkolenie jest bezpłatne, a prowadzi je Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie - Oddział w Krakowie. Szkolenie odbywa się na platformie edukacyjnej www.cdrkursy.edu.pl.

Przedłużony termin naboru wniosków dla rolników poszkodowanych przez COVID-19. Do 7 października  2020 r., czyli o tydzień dłużej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o wsparcie od tych rolników, których gospodarstwa zostały szczególnie dotknięte kryzysem COVID-19. Do tej pory wpłynęło ponad 148 tys. tego typu wniosków.

Pod siedzibą Jeronimo Martins, właściciela sklepów Biedronka, odbyła się wczoraj pikieta sadowników zorganizowana przez Związek Sadowników RP. Protestujący wyrazili tym swoje niezadowolenie w związku z drastyczną obniżką cen jabłek deserowych przez sieci handlowe. 

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Zostań twarzą PROW 2014-2020 – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs pod patronatem Tomasza Nowakowskiego Prezesa ARiMR.

23 września 2020 r. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyło się uroczyste nadanie „Znaku Bezpieczeństwa KRUS” wyrobom produkowanym przez firmę PPO PP Strzelce Opolskie.

Ministerstwo Klimatu, na wniosek KRIR, wyjaśnia, że Program Moja Woda jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny i nie ma znaczenia fakt, czy osoba taka prowadzi bądź nie działalność gospodarczą, w tym rolniczą. 

18 września br. w Waplewie Wielkim, gmina Stary Targ, województwo pomorskie, odbył się „II Ogólnopolski Dzień Promocji Elewarr – Dożynki 2020”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zaszczycił uroczystość swoją obecnością. 

Służby weterynaryjne chcą złagodzić restrykcje w przemieszczaniu świń w ponad 30 gminach w Polsce. Taki wniosek wpłynął już do Brukseli i jest w trakcie rozpatrywania. Czekamy zatem na decyzję unijnych ekspertów. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina, że środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję dikwat zostały cofnięte. Ostateczny termin na zastosowanie tych preparatów upłynął w dniu 4 lutego 2020 r. 

Wartość wyeksportowanych towarów z roku na rok rośnie, a rolnictwo jest branżą o dodatnim dla naszego kraju bilansie w handlu zagranicznym - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

Jeszcze przez tydzień, do 30 września 2020 r., biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Do tej pory wpłynęło ich 135 947.

Polska młoda firma Napiferyn Biotech opracowała technologię wyodrębniania białka z rzepaku.

Jak rozpocząć produkcję i sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa? Każdy rolnik może się tego dowiedzieć z broszury przygotowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na polecenie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu trzech kolejnych ognisk ASF w gospodarstwach - łącznie jest ich już 93! 

AGROunia zapowiada na 30 września strajk rolników w Warszawie. Gospodarze chcą wyrazić swoje niezadowolenie w związku z tzw. „Piątką dla zwierząt”. 

 Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o terminie naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Kolejna IX edycja konkursu „Mechanik na Medal” oraz VIII konkursu „Młody Mechanik na Medal” organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych została zakończona

Podczas XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie towarzyszącej Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim w dniach 5-6 września 2020 r. miała miejsce oficjalna inauguracja działalności częstochowskiego Oddziału NIKiDW. Jest to już kolejna jednostka terenowa Instytutu poza stolicą.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach Inicjatywy „Tradycyjna Gęsina Wiejska” ogłasza Konkurs, którego celem jest promowanie i upowszechnianie gęsiego mięsa. Pokażcie nam jakie potrawy robicie z gęsiny, co pysznego przygotowujecie w domach? Pochwalcie się swoimi talentami kulinarnymi!

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów ds. rolnictwa (AGRIFISH), które odbywało się wczoraj w Brukseli. 

Kubota zapowiedziała prezentację nowych ciągników kompaktowych serii EK1 na targach Salonvert we Francji 22 września 2020 r. Traktor ten stanowi efekt współpracy między Kubota Corporation i Escorts Limited. 

21 września Concordia Polska Grupa Generali rozpoczyna jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych. Ochroną ubezpieczeniową będą mogły być objęte uprawy zbóż ozimych, takich jak: pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime, mieszanka zbożowa ozima oraz uprawy rzepaku ozimego. Najpopularniejsza ochrona uwzględnia ryzyko gradu, ujemne skutki przezimowania czy przymrozki wiosenne. Najszerszy pakiet obejmuje dodatkowo ryzyko deszczu nawalnego i huraganu. W opcji minimum można ubezpieczyć uprawy tylko od ryzyka gradu.
 

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają określone w przepisach wymagania. Do tej pory wyeliminowano 6,4 tys. ofert internetowych, wobec 11 przedsiębiorców prowadzone są postępowania – to jedne z efektów pracy UOKiK. Przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu.

Wiele czynników nakłada się na złą sytuację producentów trzody chlewnej. Pandemia koronawirusa, ograniczenia w gastronomii, handlu czy ogniska ASF to jedne z największych problemów.  Czy możemy obawiać się zatem, że tania wieprzowina zaleje polski rynek?

Podczas Szczytu Unii Europejskiej ustalono, że od 1 stycznia 2021r. będziemy zobligowani do płacenia tzw. plastic tax w wysokości 0,80 € za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi. Pieniądze te będą trafiały do budżetu Unii, prosto z budżetów państw członkowskich. Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad tym projektem, w celu ustalenia źródeł finansowania tego podatku możliwie jak najmniej obciążając obywateli.

Podczas tegorocznego Europejskiego Championatu Koni Arabskich, który odbywał się w ostatni weekend w Pradze rozegrano siedem championatów. W pięciu spośród nich polskie konie zdobyły 4 medale złote, 5 srebrnych i 3 brązowe.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w celu zbadania stosowanych przez niezależne podmioty skupowe praktyk ograniczających konkurencję poprzez ujednolicenie cen skupu.

"Zrobię wszystko, by polski rolnik mógł w naszym kraju bezpiecznie gospodarować" - tymi słowami Prezydent RR Andrzej Duda zwrócił się do rolników podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na apel Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych poinformowało o obniżeniu stawki VAT do 8% na nasienie zwierząt.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 90. ogniska ASF w stadzie świń w województwie mazowieckim. 

Piątka dla zwierząt może mieć wpływ nie tylko na hodowlę w gospodarstwach. Jak przekonuje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych załamanie hodowli spowoduje także załamanie rynku zbóż.

Zwierzęta na uwięzi to także bydło...Ogromne emocje budzi przegłosowana ustawa o ochronie zwierząt, tak zwana ,,piątka dla zwierząt''. Rolnicy wskazują, że może ona ograniczyć w znacznym stopniu nie tylko hodowlę zwierząt futerkowych, ale także i hodowlę bydła.

Ogromne ilości mięsa są importowane do Polski z sąsiednich krajów...

Choć okres żniw zbożowych został zakończony, nie wszystkie kombajny odstawiane są do garażu. Niezależnie jednak od tego, czy przygotowywane są do zbioru kukurydzy, czy czekać będą aż do żniw w 2021 r., konieczna jest diagnostyka maszyn oraz odpowiednia ich konserwacja. Takie działania są potrzebne, aby sprzęt służył gospodarstwu wiele lat bez niespodziewanych usterek. 

Od dnia 14 września br. osoby wnioskujące o potwierdzenie Profilu Zaufanego, mogą dokonać potwierdzenia we wszystkich placówkach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„Kalafiory” to drugi z cyklu film przygotowany przez Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., który pokazuję jak ważną rolę odgrywają małe, rodzinne gospodarstwa ogrodnicze w produkcji owoców i warzyw w Polsce.

Nabór wniosków ruszy 2 października 2020 r. Program ten ma na celu łagodzenie skutków gospodarczych epidemii COVID-19 dla branży akwakultury. 

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie nowej inicjatywy dotyczącej długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE.

W dniu 21 września br. w Biłgoraju odbędzie się konfernecja z cyklu „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń”, której tematem będą rozważania na temat: "KOŚCIÓŁ WOBEC ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO". 

Obecnie w Rejestrze Środków Ochrony Roślin obserwować można kolejne zmiany. Wynikają one z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z 21 października 2009 r. Niesie to ze sobą konieczność aktualizacji posiadanej już wiedzy, związanej z wycofaniem przez Komisję Europejską niektórych substancji czynnych. Tym razem  Komisja zdecydowała o rezygnacji z wykorzystywania chloroprofamu.

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące hodowli trzody chlewnej. Okazuje się, że w czerwcu 2020 roku pogłowie świń w Polsce było... wyższe niż przed rokiem.

Wszystkie gminy w Polsce mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czeka na nie aż 300 mln złotych. Dokumenty można składać do 30 września 2020 roku. 

Opracowanie planu adaptacji do zmian klimatu dla szkoły i jej sąsiedztwa to zadanie konkursowe, które zwycięskiej szkole może przynieść aż 100 tys. zł na realizację ekologicznego pomysłu uczniów. „Szkoła z klimatem” – ogólnopolski konkurs Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla miejskich szkół ponadpodstawowych – jest elementem projektu Ministra Klimatu pn. „Miasto z klimatem”. Młodzieżowa rywalizacja staruje 16 września i potrwa do 15 lutego 2021 r.

Ustawa o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, została przegłosowana w Sejmie. 

Samorząd rolniczy zgłosił uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, w którym wyrażono zdecydowany sprzeciw wobec zaproponowanych zmian grupy posłów na Sejm RP Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował o szkodnikach w uprawach młodego rzepaku. Na roślinach można zaobserwować mszyce brzoskwiniowe i pchełki.

Najwcześniej na Opolszczyźnie, teraz w Wielkopolsce rozpoczęły się zbiory buraków cukrowych. Plantatorzy nie mają jednak powodów do zadowolenia, bo plony są mniejsze niż w ubiegłym roku. Jeśli jednak w najbliższych tygodniach pojawi się deszcz, to sytuacja może się poprawić. 

Tegoroczne przypadki i ogniska afrykańskiego pomoru świń pobiły już rekord sprzed roku. Dla hodowców problemem jest nie tylko sama choroba, ale także obostrzenia dla gospodarstw znajdujących się w pobliżu stwierdzonej choroby.

Jesienne miesiące to pora siewu zbóż ozimych. Każdego roku Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych przygotowuje listę odmian zalecanych odmian we wszystkich województwach w Polsce.

Zmiany w tym zakresie maja obejmować m.in. zmniejszenie grubości folii w opakowaniach sera w plastrach, czy wprowadzenie kubków z bezpośrednim nadrukiem etykiety dla jogurtu naturalnego, pozwolą MLEKOVICIE zredukować ilość tworzyw sztucznych aż o 100 tys. kg w skali roku.

Główny Lekarz Weterynarii przekazał niepokojące informacje. Potwierdzono kolejne dwa duże ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie wielkopolskim.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wydał specjalne oświadczenie, w którym tłumaczy, że w związku z toczącym się procesem legislacyjnym projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt, jako minister rolnictwa, przekazał kierownictwu PiS i parlamentarzystom zestaw swoich uwag i opinii. Ubolewa jednak nad tym, że jego głos w debacie wewnętrznej został przekazany mediom.

Grupa Azoty wdraża nowy system komunikacji dla segmentu Agro. Celem rebrandingu jest stworzenie spójnej wizerunkowo, nowoczesnej i rozpoznawalnej marki produktów, nawiązującej jednocześnie do wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem Europejski Zielony Ład. 

"Koło ARiMR w sercu Polski" - to ogólnopolski konkurs dla kół gospodyń wiejskich. Wystarczy nagrać interesujący film i nagrody moga być Wasze. Sprawdźcie szczegóły!

Unia Europejska i Chiny podpisały porozumienie o ochronie oznaczeń geograficznych. Wśród stu produktów europejskich jest także polski akcent, a dokładnie Polska Wódka - Polish Vodka.

 

Policjanci z KPP w Grójcu poinformowali o zatrzymaniu pięciu osób podejrzanych o kradzież jabłek z prywatnych sadów na terenie gminy Chynów.

Minął właśnie rok od ogłoszenia programu „Dobrostan zwierząt”. To nowy rodzaj pomocy finansowej realizowanej w ramach PROW 2014-2020, której celem jest poprawa warunków chowu zwierząt gospodarskich. W pierwszym naborze wniosków o wsparcie na ten cel wystąpiło ponad 42 tys. hodowców krów i trzody chlewnej.

Tworzymy centralną, urzędową bazę ewidencyjną o każdym zaczipowanym zwierzęciu. List intencyjny w tej sprawie podpisali: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski i prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz.

Rząd przygotowuje program pomocy dla wsi, w których były PGR-y. Zapowiedziano, że takie wsparcie będzie przygotowane jeszcze w tym roku. Poinformował o tym Premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w Ogólnopolskim Święcie Wdzięczni Polskiej Wsi.

Po potwierdzeniu wystąpienia pierwszego przypadku ASF w Niemczech, niestety, realizowany jest czarny scenariusz. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej alarmuje, że wchodzimy w okres głębokiego kryzysu na rynku wieprzowiny.

Lasy Państwowe poinformowały, że 18 września odbędzie się kolejna edycja akcji #sadziMY, podczas której nadleśnictwa w całej Polsce będą rozdawały chętnym osobom sadzonki drzew.

W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa odbyły się warsztaty design sprint mające na celu opracowanie koncepcji projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Na początek poświęcono uwagę dwóm wybranym grupom produktów – wołowinie (produkcja zwierzęca) oraz ziemniakowi (produkcja roślinna). System ma umożliwić śledzenie produktu „od pola do stołu,” co w koncepcji „zielonego ładu” Unii Europejskiej określa się mianem: from Farm to Fork. 

20 września Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na niecodzienny koncert – w muzyczną podróż na ludowo od Kurpi poprzez kulturowy tygiel Mazur, aż po karpackie klimaty. 

Sukces programu „Moja Woda”: Budżet został wyczerpany w dwa miesiące, będzie kontynuacja w 2021 roku.

Dotarły do nas informacje na temat wyznaczenia 87. ogniska afrykańskiego pomoru świń. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wraz z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim w III Ogólnopolskim Święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”, które odbywało się w Pólku pod Bralinem.

Możliwość sprawdzenia w warunkach polowych flagowych ciągników John Deere, w tym m. in. 8RX z czterema gąsienicami, czy 6M z przekładnią AutoPowr i systemem AutoTrac otrzymali uczestnicy pokazów polowych, które w ostatnich dniach odbyły się w Udaninie na Dolnym Śląsku.

Od 11 września Concordia Polska Grupa Generali udostępnia nową wersję ubezpieczenia dla gospodarstw rolnych AGRO. Obejmuje ono obowiązkową ochronę o zakresie zgodnym z ustawą, która może zostać rozszerzona o takie rodzaje ryzyka jak zalanie, przepięcie, wandalizm czy kradzież z włamaniem.

Jak poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, znacząco poprawia się koniunktura w rolnictwie. W trzecim kwartale 2020 r. wartość wskaźnika koniunktury w rolnictwie wzrosła aż o 13,8 pkt, z nawiązką odrabiając stratę odniesioną w drugim kwartale. 

Główny Urząd Statystyczny podsumował produkcję zwierzęcą w 2019 roku. Pod wieloma względami był to rok rekordowy. Mleka krowiego wyprodukowano aż 14089,9 mln litrów.

Październik to dla rolników ważny miesiąc: zbiorów, ale i siewów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował juz teraz prognozę długoterminową na październik. Wynika z niej, że większości regionów temperatury będą ,,powyżej normy''.

Często na naszym portalu chwalimy zalety miodu. Niewątpliwie bowiem jest to przysmak o nadzwyczajnych właściwościach wspierających zdrowie i urodę. Wszystkich, którzy mogą się wybrać na Lubelszczyznę, zachęcamy do uczestnictwa w II Lubelskim Święcie Miodu.

Potwierdzony przypadek ASF w Niemczech może znacząco oddziaływać na rynek wieprzowiny w Polsce - analizuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej. 

100 milionów złotych z Funduszy Europejskich, na wsparcie nowych technologii w sektorze rolnym, trafi do polskich firm. 10 września 2020 r. rozpoczyna się nabór wniosków w Programie Inteligentny Rozwój. 

Żyjemy w czasie, gdy wielu ekspertów zwraca uwagę na potrzebę ograniczenia produkcji zwierzęcej. Informacje o stekach z soi przestają nas dziwić, a teraz okazuje się, że możliwy jest także roślinny zamiennik jaj. 

24 sierpnia 2020 r. na odcinku Nordschleife słynnego toru wyścigowego Nürburgring miała miejsce spektakularna premiera. Po raz pierwszy w historii trasę pokonał nowoczesny i potężny ciągnik – CLAAS XERION 5000. Co więcej – jadąc do tyłu!

Sezon tytoniowy powoli dobiega końca. Coraz więcej plantacji już jest po zbiorach, więc teraz przyszedł czas na skup wysuszonych liści. Plantatorzy wstępnie podsumowują ostatnie miesiące, a te przebiegały głównie pod znakiem kapryśnej pogody, która zdecydowała o ilości i jakości tytoniu.

Rolnik zwrócił uwagę młodemu mężczyźnie, który pił alkohol na drodze. Ten z kolei w złości podpalił gospodarzowi słomę, która znajdowała się na przyczepie ciągnika. 

Zapowiedziane zmiany w prawie ochrony zwierząt zakładają m.in. całkowity zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi. 

W pierwszym tygodniu września laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych zmagali się z dwoma pierwszymi zadaniami eliminacji, które mają wyłonić reprezentanta naszego kraju startującego w zawodach EuroSkills 2020 w dyscyplinie obsługa i naprawa maszyn ciężkich.

W Brandenburgii znaleziono martwego dzika. Badania potwierdziły u niego obecność wirusa ASF – poinformowało niemieckie ministerstwo rolnictwa.

W dniu 9 września na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześniu odbyły się warsztaty polowe, poświęcone uprawie buraka cukrowego. 

Biogazownie powinny powstawać. Rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym biogazowni na terenach wiejskich może stać się źródłem dodatkowych środków dla ich mieszkańców – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Polski Związek Łowicki poinformował, że w Słupsku zostanie utworzona pierwsza w Polsce klasa liceum o profilu łowiectwo. Sprawdź szczegóły. 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem sprzedaży ciągników według danych CEPiK za sierpień 2020 r. Które modele najchętniej wybierają gospodarze? 

Pandemia przyniosła pogorszenie sytuacji w eksporcie żywności w porównaniu z rekordowo dobrym początkiem roku. Jak w tym kontekście radzą sobie polscy eksporterzy i gdzie mogą szukać szans na zarobek? O tym 7 września dowiedzieć się mogą przedsiębiorcy z polskiej branży spożywczej, którzy wezmą udział w konferencji organizowanej online przez Bank BNP Paribas w ramach Programu Handlu Zagranicznego (PHZ). Celem jest wsparcie ich w pozyskaniu partnerów na rynkach zagranicznych.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej już po raz drugi zrealizuje szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II”. Szkolenia będą okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu produktów lokalnych oraz tradycyjnych, a także prowadzenia bieżącej działalności kół. Nabór potrwa do 21 września br. 

O tej porze roku wielu z nas wyrusza do lasów na grzybobranie. Uważajcie jednak, bo taka wyprawa może zakończyć się mandatem! Do akcji wkracza Straż Leśna i przypomina, o jakich zasadach należy pamiętać podczas zbierania grzybów. 

Grupa Azoty zaprasza do wzięcia udziału w konferencji online dot. wyników finansowych firmy za I kwartał 2020 r. 

Na granicy dwóch województw powstanie ponad stukilometrowy płot. Ma on powstrzymać migrację dzików, a tym samym rozwój afrykańskiego pomoru świń. Sprawdź szczegóły w tej sprawie!

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w IV kwartale 2020 r. wynosi 42,00 zł miesięcznie.

Prezes największego ugrupowania politycznego w sejmie - Jarosław Kaczyński - przedstawił projekt ustawy, tzw. "piątkę dla zwierząt", który zakłada m.in. likwidację hodowli futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego. 

Największym jesiennym zmartwieniem producentów rzepaku jest śmietka kapuściana. Zaprawianie nasion ma na celu przede wszystkim ochronę roślin przed śmietką. Czy nadchodząca jesień będzie sprzyjać szkodnikowi?

Okazuje się, że samodzielne wypełnienie ankiety internetowej staje się najpopularniejszą formą Powszechnego Spisu Rolnego. W sprawie wątpliwości jak się spisać można zadzwonić na specjalną infolinię.

W tym tygodniu rozpoczynają się agrotechniczne terminy siewów jęczmienia ozimego, który wraca na pola jako pierwsze ze zbóż

21 września organizowany jest webinar  pod tytułem ,,Jak prawidłowo przygotować stanowisko pod uprawy ekologiczne?'' Warto wziąć w nim udział, tym bardziej, że webinar jest bezpłatny.

Plantatorzy buraków cukrowych są pod tym względem uprzywilejowani. Wapno, które można wykorzystać do zmniejszenia kwasowości gleby jest odpadem w procesie cukrowniczym. Warto go dobrze wykorzystać.

Owocanka południowa (Ceratitis capitata (Wiedemann)) to muchówka pochodząca z tropikalnej części Afryki, skąd rozprzestrzeniła się na obszar śródziemnomorski tego kontynentu i Europy oraz do niektórych krajów Ameryki Północnej  i Południowej.

Owoce, a przede wszystkim warzywa powinny stanowić połowę naszego dziennego pożywienia. Jednak niewielu Polaków spełnia to zalecenie dietetyczne. Częściej robią to kobiety. 

Ambasada Izraela zaprasza do udziału w wirtualnej wycieczce ,,Technologie wodne w Izraelu". Problem niedoboru wody dotyka coraz większej liczby krajów. Wydarzenie będzie dostępne on-line, ale... trzeba się zarejestrować.

To jest dobry rok dla ziemniaków, choć nie dobry rok dla producentów. Wiele wskazuje na to, że zbiory ziemniaków będą wysokie, a to może oznaczać stosunkowo niskie ceny.

Od 9 do 30 września 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje jednak do ministra rolnictwa o wydłużenie tego terminu.

Przerwy produkcyjne w fabrykach, spowodowane pandemią w pierwszej połowie roku 2020, były wielokrotnie przyczyną braku możliwości dostarczenia kombajnów zbożowych, zamówionych wiosną na tegoroczne żniwa. Dlatego, im wcześniej zakupimy maszynę, tym lepiej będziemy mogli przygotować się do kolejnych żniw. Zamawiając maszynę wczesną jesienią, zyskujemy pełną swobodę doboru specyfikacji kombajnu pod potrzeby swojego gospodarstwa. Zamówienie maszyny już w pierwszych miesiącach po żniwach, może okazać się więc kluczowym krokiem, dającym pewność optymalnej wydajności i komfortu pracy przez kolejne lata.

Inteligentny robot polowy pomoże w uprawie kukurydzy. Projekt uzyskał ponad 12 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich (POIR) w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Szybka Ścieżka”.

Czteroletnie dziecko za kierownicą sprzętu rolniczego - brzmi nieprawdopodobnie, ale niestety taka sytuacja miała miejsce na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie. Zobaczcie, jak skończyła się ta historia!

Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga natychmiastowego działania i jest kluczowym wyzwaniem XXI wieku. Analizę krytycznej sytuacji i konkretne rekomendacje dla gospodarki jak nie dopuścić do drastycznych zmian na Ziemi znajdziemy w najnowszym raporcie WWF „Zeroemisyjna Polska 2050”. Raport przedstawia diagnozę oraz rekomendacje dla sektorów budownictwa, energetyki, rolnictwa, leśnictwa i transportu. Opracowanie wskazuje nad czym od dziś można pracować, by zdążyć osiągnąć neutralność klimatyczną gospodarki do 2050 roku.  

Wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich oraz PROW rozpocznie się ... - tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który został pozytywnie zaopiniowany przez Samorząd Rolniczy.

W niektórych gminach zachodniej i południowo zachodniej części naszego kraju, podobnie jak w Niemczech, gryzonie spowodowały znaczne szkody w uprawach rolnych.  Według ekspertów tegoroczne zbiory są szczególnie zagrożone z uwagi na warunki pogodowe, tj. suchą i ciepłą pogodę oraz kolejno występujące po sobie bezmroźne zimy, co w konsekwencji prowadzi do dużej i całorocznej dostępności pokarmu. Rozwojowi gryzoni sprzyja też zbyt mała populacja ich naturalnych wrogów. 

Widzieliście kiedyś kombajn na autostradzie? To teraz macie niepowtarzalną okazję! Policja Śląska udostępniła ciekawe nagranie z takiej "przejażdżki". 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.

Zobacz, jak obsługiwać aplikację mobilną krok po kroku. 

Pogoda popsuła szyki i sadownikom i producentom warzyw. Zbiory praktycznie stanęły, bo na polach jest zbyt mokro. 

Już jutro (5 września) rozpocznie się XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza towarzysząca Dożynkom Jasnogórskim w Częstochowie. 

To już kolejny dzień wzrostów na światowych giełdach. 

Od 9 do 30 września 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Wsparcie finansowane jest z PROW na lata 2014-2020.

Trwa ogólnopolska akcja promocyjna Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2020.

Nie słabnie zainteresowanie studiami w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Już podczas pierwszego etapu rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się ponad 10 tysięcy kandydatek i kandydatów, o czterysta więcej niż w roku ubiegłym. Najbardziej popularne kierunki to: finanse i rachunkowość, informatyka, dietetyka, weterynaria oraz zarządzanie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się 2 września br. z rzecznikiem finansowym prof. Mariuszem Jerzym Goleckim. Spotkanie dotyczyło szczegółów współpracy mającej na celu uregulowanie kwestii ubezpieczeń rolniczych.

Główny Lekarz Weterynarii podał szczegóły dotyczące nowych ognisk ASF. Zobacz, gdzie tym razem pojawił się wirus!

Tylko do końca września koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na swoją działalność. 

Gwałtowne burze, silne opady deszczu czy grad niejednokrotnie dają się rolnikom we znaki. Kiedy spowodują zniszczenia, to wówczas szkody należy zgłaszać do urzędu gminy. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że od 1 września 2020 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (np. z tytułu zatrudnienia) powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Komenda Powiatowej Policji w Jaworze pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie oszustwa na kwotę ponad miliona złotych, dokonanego na szkodę spółdzielni rolniczej z terenu powiatu wałbrzyskiego. 

Kilka dni temu w Warszawie doszło do awarii kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Z tego powodu nieczystości leją się do Wisły, a Wody Polskie ostrzegają m.in. rolników. 

Wraz z rokiem szkolnym – 1 września – rusza także Powszechny Spis Rolny 2020, który potrwa do 30 listopada br. Spis rolny promują hasła: Liczy się rolnictwo i Spiszmy się jak na rolników przystało.

Właściciel małego gospodarstwa, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię oraz inwentarz innemu rolnikowi, może od 30 września br. ubiegać się
w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW 2014-2020.  

19 września 2020 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy Prawa Budowlanego. Zobacz, co można budować bez zgłaszania i pozwolenia!

Ciągniki średniej mocy należą do najczęściej poszukiwanych z uwagi m. in. na szerokie możliwości wykorzystania w różnych zadaniach. Jakie inne ważne czynniki należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup takiej maszyny?

Ministerstwo Klimatu ruszyło z kampanią „Dom z klimatem”. „Dom z klimatem” to miejsce, które nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła. Generuje oszczędności finansowe i energetyczne dzięki właściwej termomodernizacji, wykorzystaniu energii słonecznej, a także zbieraniu deszczówki z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców.

Województwo lubelskie, dolnośląskie i podkarpackie - to tutaj potwierdzono kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Sprawdźcie szczegóły!

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu dwóch osób, które uczestniczyły w wyłudzeniu ponad 1 mln zł unijnego dofinansowania. 

Rynek strusi nie poddał się pandemii koronawirusa. Najwięksi hodowcy pozostali na rynku, zrezygnowali jedynie najmniejsi. Aktualnie trwa wykluwanie piskląt w gospodarstwach i ubój żywca w zakładach. 

Oprocentowanie „0%”, proste i szybkie procedury, raty roczne oraz kompleksowa obsługa – to najważniejsze aspekty, które wpływają na wybór finansowania fabrycznego maszyn rolniczych. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? 

W UE nie widać tendencji do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego - analizuje KZPPTCh. Jak długo potrwa ta sytuacja? 

ASF bije kolejne rekordy. Ognisk jest już ponad 70, a liczba przypadków przekroczyła 3 tysiące i często jako jeden przypadek określa się kilka lub kilkanaście dzików

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwraca się z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań, których celem będzie właściwe zaplanowanie gospodarki ściekowej.

W poniedziałek 31 sierpnia 2020 r. mija termin na złożenie wniosków przez rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, i chcą skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach PROW 2014-2020. 

To lato pomidorom nie sprzyja. Duża ilość wilgoci powoduje, że rośliny psiankowate chorują. Wiele wskazuje na to, że plony mogą być niższe nawet o 20% niż w latach ubiegłych.

Za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się w Polsce czas siewu pierwszych zbóż ozimych. Jako pierwsze zawsze startują jęczmienie. O czym warto pamiętać?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się z prośbą do Ministra Rolnictwa o pilną interwencję w kwestii obserwowanej plagi gryzoni niszczących krajowe, rolnicze plony. 

Grupa MLEKOVITA, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, po raz kolejny zajęła 1. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich.

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się z do Ministra Rolnictwa oraz do Ministra Środowiska o stworzenie odpowiednich zapisów prawnych, które przesuną obowiązek koszenia łąk i nieużytków na wrzesień. Jaki jest tego powód?

Żniwa się kończą. Choć plony są najczęściej wyższe niż przed rokiem, to ceny w skupach nie zachwycają. Zdaniem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych ceny nie rekompensują kosztów produkcji. 

Służba Weterynaryjna Hongkongu poinformowała o zniesieniu zakazu eksportu mięsa drobiowego i produktów drobiowych, który spowodowany był wystąpieniem ptasiej grypy.

W każdym gospodarstwie czy fermie zdarzają się sytuacje, kiedy zwierzę choruje, cierpi i nie rokuje na wyzdrowienie. Wówczas hodowca jest zobowiązany skrócić cierpienie zwierzęcia i poddać je eutanazji. Zdaniem KZPPTCh to nadal temat tabu, a Izby Weterynaryjne limitują ilości środków, które można kupować i używać do tego celu.

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję w sprawie stawki VAT na nasienie zwierząt hodowlanych. Sprawdź szczegóły!

31 sierpnia br. dobiega końca pilotaż Platformy Żywnościowej, realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Grupę Kapitałową GPW (GPW, TGE, IRGiT) we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W okresie pilotażowym sprzedano łącznie 1250 ton pszenicy. W tym czasie do RTRS dołączyły 34 autoryzowane magazyny oraz trzy domy maklerskie. Do końca trwania pilotażu uczestnicy rynku rolnego pozostają zwolnieni z opłat giełdowych. Jednocześnie GK GPW podjęła decyzję o wydłużeniu tego okresu do końca września br.

Falę bankructw w branży handlu owocami i warzywami obserwujemy od lat. Bankrutują producenci, grupy producenckie, jak i firmy prywatne. Sytuacji sektora nie pomaga pandemia COVID-19 i rosnące wraz z nią koszty produkcji, transportu, czy pracy. 

Pomimo pandemii powoli wracamy do normalności. W trosce o własne zdrowie zwracamy większą uwagę na to, co jemy. Zróżnicowana, dobrze skomponowana dieta wpływa na nasz układ odpornościowy, który odgrywa kluczową rolę w walce z różnymi infekcjami. W czasie epidemii koronawirusa nie zapominajmy o cichym bohaterze polskich stołów – ziemniaku, który jest wdzięcznym, zdrowym i wszechstronnym produktem w kuchni – apeluje dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska w ramach kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów kon­sumentów. Co to za podatek? 

„Kilometry dla Lenki” to akcja wspierająca zbiórkę pieniędzy dla chorej na SMA dziewczynki. Włączyły się w nią wszystkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Ty także możesz pomóc!

Producenci pasz dla zwierząt hodowlanych – Polmass i Ekoplon - zawarli porozumienia ograniczające konkurencję. Podzielili miedzy sobą dwa rynki, ograniczając odbiorcom swobodny wybór produktów.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej wina z winogron pochodzących z upraw winorośli położonych na terytorium Polski, którą objęto 32 podmioty.

Robiąc zakupy w sieci należy zachować szczególną ostrożność, bo bardzo łatwo możemy zostać oszukani. Przekonał się o tym ostatnio mężczyzna, który chciał kupić przez internet koparkę. 

W szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2020 roku na terenie całego kraju. 

Dzisiaj został opublikowany komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wykrycia kolejnych 5 ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie województw warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego.

Obowiązujące obecnie rozporządzenie ministra w sprawie schronisk dla zwierząt jest już nieaktualne i wymaga zmiany. Chcemy stworzyć takie przepisy, które będą lepsze dla zwierząt i będą lepiej je chroniły – podkreślił pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Ochrony Zwierząt Wojciecha Albert Kurkowski po spotkaniu z grupą około 50. przedstawicieli schronisk dla zwierząt działających w Polsce.

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. Przypominamy, że tylko do 31 sierpnia 2020 r. przyjmowane będą wnioski o zwrot podatku akcyzowego.

Jest przybyszem z Azji, ale zasmakowały jej polskie żywopłoty. Jeśli widzimy, że część krzaków spowita jest delikatną siecią nie ma wątpliwości - zagnieździła się tam ćma bukszpanowa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że producenci rolni, którzy w związku z wystąpieniem ASF otrzymali od Powiatowego Lekarza Weterynarii zakaz utrzymywania świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa, mogą ubiegać się o pomoc finansową. Wsparcie udzielane jest z budżetu krajowego.

22 sierpnia br. odbyło się dwunaste dożynkowe spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami, laureatami konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw” w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku. Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń państwowych za zasługi w działalności na rzecz rozwoju rolnictwa. Wśród odznaczonych był także Pan Janusz Stachowiak, Członek Zarządu KSC S.A., który decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi – jest to jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Prezydenta RP.

Producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, wpisani do ewidencji KOWR, są zobowiązani do złożenia deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 sierpnia 2020 r. 

25 sierpnia obchodzimy Dzień Polskiej Żywności. Święto to ma przypomnieć nam jak ciekawa i bogata jest oferta rodzimych producentów żywności

Lubelska Izby Rolnicza apeluje o wprowadzenie obowiązku podawania informacji o miejscu pochodzenia mleka, mięsa jako składnika środków spożywczych poszczególnych krajów UE. 

Całkowicie zmieniona szata graficzna, czytelna mapa serwisu, a także wiele funkcjonalności pozwolą każdemu w łatwy sposób pozyskać dostęp do interesujących informacji o mechanizmie. Nowa strona to element kampanii promującej unijny program.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz protestuje przeciwko planowanym zmianom w krajowych programach zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach brojlerów oraz kur niosek.

Sadownicy w województwie łódzkim wietrzą spisek wiśniowy... 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 11 nowych ognisk ASF u świń. Większość z nich to niewielkie stada, zlokalizowane w woj. lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Choć rolnicy uważają, że koronawirus jest ,,przypadłością'' miejską, to jednak zdarzają się przypadki, gdy i rolnik musi przebywać na kwarantannie. Co wtedy? - pyta Wielkopolska Izba Rolnicza. - Może pracować w gospodarstwie, czy nie powinien?

Do tego zdarzenia doszło w Szwajcarii. Ranna krowa musiał zostać przetransportowana śmigłowcem w niższe partie gór.

Rośnie optymizm co do dalszego rozwoju sytuacji na europejskim rynku wieprzowiny, mimo że zmian w cennikach jak na razie nie widać - analizuje KZPPTCh. 

W Polsce około 300 tysięcy gospodarstw zajmuje się produkcją ziemniaka. Nadrzędnym celem projektu ZIEMNIAK POLSKI jest wspieranie rolników w zakresie prowadzonej przez nich działalności. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o podjęcie działań mających na celu obniżenie stóp procentowych dotyczących kredytów zaciąganych przez rolników na zasadach preferencyjnych.

Krajowe Dni Ziemniaka POTATO POLAND to jedna z najważniejszych specjalistycznych imprez rolno-żywnościowych w kraju i Europie. W tym roku odbyły się w dniach 21-23 sierpnia, w gospodarstwie rolnym Państwa Kozłowskich w Lubkowie w województwie dolnośląskim. Była to pierwsza wirtualna edycja tych targów. 

Mimo że jeszcze mamy lato, to trwają już zbiory jesiennych malin. Nie wszędzie jednak są zadowalające. Z powodu pogody jakość jest gorsza, a cena coraz mniej zadowala plantatorów. 

Zbliża się rozstrzygnięcie i wielki finał Konkursu na Najlepszego Mechanika Serwisowego Maszyn Rolniczych w 2020 roku "Mechanik na Medal" organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. 

PIORiN poinformował, że 15 sierpnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie wykonawcze Komisji 2020/1191, ustanawiające środki w celu zapobiegania wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), w którym zostały określone wymagania dla nasion oraz roślin do sadzenia gatunków: Solanum lycopersicum (pomidor) i Capsicum spp. (papryka), przemieszczanych na terytorium Unii (art. 6 i 7) oraz wprowadzanych na jej terytorium.

Od 17 sierpnia do 15 września 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji poprawiających bezpieczeństwo, warunki pracy i warunki zdrowotne na statkach rybackich i w trakcie połowów. Wsparcie realizowane jest w ramach  działania 1.9 „Zdrowie i bezpieczeństwo” Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. 

Resort rolnictwa, na wniosek KRIR, odpowiedział, że zarówno płatność związana z produkcją do buraków cukrowych, jak i pozostałe płatności bezpośrednie w roku 2021 będą przyznawane na takich samych zasadach i w tej samej formie, co obecnie. Ale zmiany mogą nastąpić w 2022 r. Sprawdźcie szczegóły!

Proso zaczęto uprawiać w Europie nie, jak wcześniej uważano, już w okresie neolitu nawet 7 tys. lat temu, ale dopiero w czasach epoki brązu, czyli ok. 4,5 tys lat temu. Zboże to dotarło na nasz kontynent z obszaru Chin - uważają naukowcy.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza Konkurs „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi”, którego celem jest sporządzenie dokumentacji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego związanego z gospodarowaniem zasobami wodnymi na obszarach wiejskich.

Kobiety związane z rolnictwem są zadowolone z życia na polskiej wsi, w większości chcą tam pozostać, rozwijać się zawodowo i kształcić – wynika z raportu „Sytuacja Kobiet na Wsi” przygotowanego przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas.

Kasa Rolniczego ubezpieczenia Społecznego przypomina, że prace na konkurs dla dzieci rolników na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym można nadsyłać do 31 sierpnia 2020 roku.

GUS wyjaśnia, że w ostatnim czasie pojawiły się nieprawdziwe informacje w sprawie Powszechnego Spisu Rolnego. Dokładnie chodzi o dane dotyczące majątku rolników. 

W ramach tarczy antykryzysowej o niskooprocentowaną pożyczkę ze środków Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych, z możliwością umorzenia będą mogły ubiegać się m.in. Kółka Rolnicze, Koła Gospodyń Wiejskich, Gminne Związki Rolników, organizacje rolnicze itp.

KRIR wnioskowała w sprawie wprowadzenia badania wszystkich ciągników rolniczych, również tych o dużych gabarytach powyżej 3,5 tony, na podstawowych stacjach kontroli pojazdów, nie tylko jak dotychczas, na okręgowych stacjach. Mamy odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie! 

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w zakresie działania 1.9 „Zdrowie i bezpieczeństwo”.

Główny Lekarz Weterynarii uzgodnił nowy wzór świadectwa weterynaryjnego na produkty mięsne importowane przez Ukrainę z Rzeczypospolitej Polskiej. Zawiera on zapisy, które umożliwiają rozróżnienie gatunków zwierząt, z których pozyskano mięso użyte do wyprodukowania danego produktu. 

Trzy nowe ogniska ASF wykryto w małych gospodarstwach w województwie lubelskim. Największe stado liczy 39 świń. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu dwóch nowych ognisk ASF w stadach świń na Podkarpaciu.

Tegoroczne żniwa dobiegają końca. Okazuje się, że większość rolników notuje plony wyższe od oczekiwanych. Jest jednak spora grupa gospodarstw, szczególnie na glebach lekkich, gdzie deszcz przyszedł o 2 tygodnie za późno i plony nie są najlepsze.

Do Rzecznika Finansowego trafia rocznie ponad 300 wniosków o interwencję, dotyczących ubezpieczeń rolników. Niemal każdego dnia instytucja otrzymuje skargę osoby, która czuje się pokrzywdzona działalnością ubezpieczyciela. Interwencje najczęściej dotyczą nieprawidłowości w dwóch najistotniejszych dla rolników grupach ubezpieczeń: upraw oraz budynków rolnych. Eksperci Biura Rzecznika Finansowego dokonali analizy ponad 2000 takich skarg i proponują uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z tego typu polis. 

Sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7 proc. niż rok wcześniej osiągając wartość 16,4 mld euro – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Pobieranie materiału z silosu, załadunek wozu paszowego, praca na pryzmie – to tylko kilka wybranych prac, do których przydatna będzie ładowarka kołowa. Przedstawiamy, jak wielofunkcyjna może być to maszyna oraz na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował pierwszą prognozę na wrzesień. 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt specustawy, której zapisy mają zapobiec skutkom suszy i podtopieniom po gwałtownych ulewach. Szykują się więc zmiany w tzw. podatku deszczowym. Kogo one obejmą i ile dokładnie trzeba będzie płacić? 

Od 13 sierpnia br. rolnicy mogą już składać wnioski o udzielenie pomocy w związku z trudną sytuacją po stratach suszowych. Wnioski należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

KOWR udostępnił dedykowany geoserwis, którego celem jest wsparcie administracji, w tym urzędów wojewódzkich oraz ARiMR, w monitorowaniu suszy rolniczej w 2020 r. Projekt bazuje na ogólnodostępnych i darmowych danych satelitarnych.

Średnia kwota bazowa w kraju (Kbk) na 2021 rok wyniesie 4.859,66 zł na mieszkańca, a więc o 479,32 zł więcej niż rok wcześniej - poinformowało Ministerstwo Finansów. Wskaźnik ma znaczenie przy refundacji wydatków gmin związanych z funduszem sołeckim.

IUNG-PIB zgodnie z wymogami opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. 

Segment żywności ekologicznej w Polsce dynamicznie rośnie. W latach 2011-2018 jego wartość wzrosła w Polsce trzykrotnie i w 2018 roku przekroczyła 1 miliard złotych brutto. To wciąż 20 razy mniej niż w Niemczech. Edukacja i promocja proekologicznych postaw wybrzmią na startującej 16 sierpnia tego roku trzeciej edycji Kraków Green Film Festival, którego Bank BNP Paribas jest głównym sponsorem.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że przędziorek chmielowiec na plantacjach buraka cukrowego występuje licznie, a pogoda sprzyja jego rozwojowi.

Cenniki w polskich zakładach mięsnych nie podążają za notowaniami niemieckimi - poinformował Krajowy Związek Producentów Pracodawców Trzody Chlewnej. 

Prace rolnicze prowadzone późnym wieczorem są czasem koniecznością. Zwłaszcza, że zaledwie od kilku dni pogoda sprzyja żniwom, a spieszyć się trzeba, bo już za chwilę siewy rzepaku.

Ruszyła rekrutacja do Programu Stypendiów Pomostowych. Około 600 stypendiów na pierwszy rok studiów czeka na ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku studia dzienne. Stypendia pomostowe w wysokości 500 zł miesięcznie będą wypłacane przez 10 miesięcy. Przyszli studenci mogą składać wnioski online o stypendia do 14 września.

Piros to jedna z najpopularniejszych letnich odmian jabłek rozpoczynająca sezon na te owoce.

Główny Urząd Statystyczny wykonał szacunki tegorocznych zbiorów w najważniejszych działach produkcji rolniczej. Okazuje się, że pod każdym  względem plony będą w 2020 roku lepsze od zbiorów ubiegłorocznych.

Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – poinformował główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z jednostkami doradztwa rolniczego realizuje kampanię informacyjną pod nazwą "Cudze chwalicie, swoje poznajcie", która promuje polskiebazarek.pl jako narzędzie sprzedaży bezpośredniej od rolnika do konsumenta.

Trzy czwarte z nas słyszało, że Polska jest największym producentem jabłek w Europie. A mimo to Polacy nie mają świadomości skali tej potęgi. W badaniach opinii tylko co piąty z nas wie, że produkujemy aż 3 000 000 ton jabłek rocznie – ilość, którą można wypełnić 240 tysięcy TIR-ów! Dlatego jabłko będzie motywem przewodnim kampanii promującej Polskę, którą wkrótce rozpocznie Fundacja State of Poland. 

KOWR nie przedłuży umów na dzierżawę państwowej ziemii niektórym rolnikom. Dlaczego?

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra Ardanowskiego o podjęcie działań, celem zapewnienia wsparcia dla hodowców drobiu w nowej Wspólnej Polityce Rolnej. Mamy odpowiedź resortu. 

Jak poinformowała KRiR Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Prezesa UOKiK w sprawie cen ogórków.

Bank Gospodarstwa Krajowego rozszerza wsparcie dla rolników i przetwórców rolno-spożywczych udzielane w formie gwarancji spłaty kredytu z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR). Zmiany są jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców i mają ograniczyć negatywne skutki pandemii COVID-19.

Według analityków, w najbliższych latach wzrost globalny tego segmentu będzie wynosił ponad 11 proc. rocznie

Do wykoszenia zostały rolnikom już tylko zboża jare. Jakie plony zebrali?

Rozpoczął się formalny proces dyskusji na szczeblu europejskim na temat przyszłości obszarów wiejskich oraz miejsca, jakie powinny one zajmować w naszym społeczeństwie. Każdy może zabrać głos. 

ARiMR prowadzi nabów wniosków dla producentów świń, którzy zaprzestali produkcji w związku z ASF.

Jak informuje prezes UOKiK, niemieckiemu koncernowi cukrowiniczemu powstawiono zarzuty spółce Pfeifer & Langen. 

Pogoda dopisuje i dopisują też plony. 

Na terenie województwa lubelskiego jest ich najwięcej w kraju. Żniwa nie pomagają w hamowaniu rozprzestrzeniania się choroby. 

Najpierw padające deszcze, teraz upalne słońce - to wszystko przyczynia się do utrudnień w uprawie malin. 

Masz pomysł? Działaj. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs "Szybka ścieżka agrotech". 

Od 1 stycznia 2021 r. zmieniają się zasady administrowania kontyngentami taryfowymi na przywóz i wywóz towarów rolno - spożywczych w ramach systemu pozwoleń.

Opublikowany w lipcu 2020 r. przez Główny Urząd Statystyczny raport Rolnictwo 2019 wskazuje na 20% spadek poziomu spożycia mięsa na osobę. Statystyczny Polak zjadł w 2019 roku o 15,9 kg mniej mięsa w porównaniu do 2018 roku.

Publikujemy treść oświadczenia sieci Biedronka w sprawie decyzji UOKiK.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło podczas żniw w Mirowicach na Pomorzu.

We wsiach Milikowice pod Świdnicą oraz Pisarzowice w powiecie lubańskim powstały gigantyczne labirynty kukurydziane. 

Prezes UOKiK nałożył ja firmę Jeronimo Martins - właściciela dyskontów "Biedronka" karę finansową za nieuczciwe praktyki handlowe.  

Rozwiąż test online i wygraj nagrody od KRUS.

Sadownicy apelują o wstrzymanie rwania wiśni. 

Mało kto wie, że Francusi, Włosi czy Hipszpanie zajadają się ślimakami z Polski.

Aukcja Pride of Poland: klacz Perfinka została wylicytowana za niebotyczną kwotę! 

Apel ministra rolnictwa w sprawie przestrzegania zaleceń sanitarnych w sektorze rolno-spożywczym. 

 

Ze względu na pogodę, w tym roku w wielu regionach obserwujemy plagę gryzoni na polach.  Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę na fakt, że naszymi sprzymierzeńcami w walce z gryzoniami mogą być lisy.

W Wielkopolsce zebrano już ponad połowę areału obsianego zbożami. Do tej pory pogoda żniwom nie sprzyjała, ale są szanse na nadrobienie strat.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – Związek Rewizyjny w Warszawie organizuje XVI Mleczne Mistrzostwa Polski.

W czerwcu 2020 roku wręczono nagrody w piątej edycji konkursu „Wzorowy Plantator”. Poznaj zwycięzców. 

Jak podała Ukraińska Agencja Prasowa Ukrinform, w okresie styczeń-czerwiec 2020 roku obroty w handlu artykułami rolnymi między Ukrainą a Unią Europejską spadły o 5,1% do 4,6 mld USD.

Sprawdziliśmy, czy z programu Moja Woda mogą skorzystać również rolnicy. 

8 sierpnia ustanowiono w naszym kraju Wielkim Dniem Pszczół. Z tej okazji, w całej Polsce, organizowane są wydarzenia poświęcone pszczołom.

Służby sanitarne apelują do właścicieli zakładów przetwórczych o wprowadzenie zmianowego systemu pracy. 

Plony w sezonie 2019 były umiarkowanie niskie – łączna wartość zbiorów wyniosła 10 783 000 ton. W tym roku zbiory szacuje się na 10 711 000 ton. W nadchodzącym sezonie nastąpić ma płynne wyczerpanie zapasów w większości krajów. 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział powstanie centrów zdrowia dla seniorów powyżej 75 roku życia. 

KRiR wnioskuje do ministra Ardanowskiego w sprawie dostępnych środków ochrony roślin. 

Rolnicy z małopolski mają problem ze zbytem ogórków. Czy doszło do zmowy cenowej? 

Przedstawiamy raport PIGMiUR dot. rejestracji nowych maszyn w lipcu br. 

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisany do rejestru Komisji Europejskiej. Rejestr tworzony jest w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony wyjątkowych produktów regionalnych.

Zamiast modyfikowanej soi - białka z soczystej trawy. Czy to będzie pasza przyszłości?

Dietetycy wybrali najlepszy owoc roku, a została nim borówka amerykańska. 

Mimo, że deszczowe dni utrudniają rolnikom żniwa, to w centrum kraju nadal nie jest ich za dużo. 

Dostęp do nowych technologii może znacznie zwiększyć globalną konkurencyjność plantatorów. Czy tak faktycznie będzie w niedalekiej przyszłości?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej wystąpił 29 lipca 2020 r. do Premiera Mateusza Morawieckiego o rozważenie możliwości uregulowania definicji gospodarstwa rolnego w zakresie działalności gospodarczej.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Krakowie zaprasza właścicieli lasów prywatnych na szkolenie e-learningowe pn. „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w ramach poddziałania 8.5 PROW 2014-2020”

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się na nowo ustawa odorowa, która miałaby regulować minimalne odległości ferm przemysłowych od gospodarstw domowych.  

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat dotyczący 16 i 17 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Kukurydza i buraki cukrowe na polach wyglądają dobrze i na dobre plony liczą ich producenci. 

Prezentujemy porównanie wyników upraw rzepaku prowadzonych w trzech technologiach w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Winnej Górze w sezonie 2019-2020.

Rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie wsparcia na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór potrwa do dnia 11 września 2020 r.

Do dramatycznego zdarzenia doszło w okolicach Ostrołęki (mazowieckie). W wyniku wypadku podczas prac polowych ranny został młody mężczyzna. 28-letni rolnik został przetransportowany do szpitala, gdzie konieczna była amputacja ręki.

Od 3 do 31 sierpnia producenci rolni będą mogli składać do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w ich posiadaniu lub współposiadaniu, wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy zauważył, że wa uprawach soi w miejscowości Gorzyń na terenie województwa wielkopolskiego, w trzeciej dekadzie lipca odnotowano wystąpienie rusałki osetnika. 

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że obecna pogoda sprzyja występowaniu przędziorków. Przędziorek chmielowiec to szkodnik o wyjątkowo dużym potencjale rozrodczym. Występuje, wbrew nazwie, nie tylko na chmielu.

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o długości życia Polek i Polaków. Jak się okazuje, najdłużej żyją ludzie we wschodnich i południowych województwach.

Żeby ułatwić wnioskodawcom „Czystego Powietrza” wybór urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w programie, NFOŚiGW rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych. Lista-zum.ios.edu.pl posłuży też do potwierdzania osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji. Docelowo planuje się, że w 2021 r. w „Czystym Powietrzu” kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną” listę. On-linowa pomoc dostępna będzie od września tego roku aż do końca realizacji programu. Równolegle przygotowano ogólnopolską infolinię „Czystego Powietrza”, która ruszy 3 sierpnia br.

,,Smart Rural 21'' to projekt, w którym 21 europejskich wsi będzie przekształconych w ,,Inteligentne obszary wiejskie XXI wieku''. Z Polski w projekcie będzie uczestniczyć Tomaszyn.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że w 2019 roku sprzedaż proszku jajecznego za graniczę Polski odnotowała szokujący wzrost, bo aż o 37 proc. do 6,1 tys. ton. Blisko 70 proc. wysyłek zagranicznych trafiło w 2019 roku na cztery największe rynki zbytu: Niemcy, Włochy, Dania, Szwecja.

„Pracuj bezpiecznie z Cynkometem. Bezpieczne wakacje 2020” – takie jest hasło i cel internetowej promocji „Rozdanie”, zorganizowanej przez producenta maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej. Zachętą do przestrzegania zasad BHP są nagrody, zwiększające bezpieczeństwo uczestników podczas prac polowych.   

Władze Egiptu umieściły Polskę na tzw. liście krajów referencyjnych, która gwarantuje ułatwiony dostęp do rynku egipskiego . Oznacza to, że polskie produkty spożywcze jak np. mleko w proszku dla niemowląt będą mogły łatwiej i szybciej trafiać na rynek egipski. To zasługa starań Ministerstwa Rozwoju we współpracy z polską firmą „Geo-Poland” sp. z o.o 

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Bon będzie można aktywować na platformie PUE ZUS już 1 sierpnia.

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2020 roku łącznie 1 524 mln ton rzepaku, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku aż o 158 tys. ton. Produkcja oleju surowego osiągnęła dzięki temu poziom 610 tys. ton, natomiast śruty rzepakowej 855 tys. ton. Kiedy zestawimy najnowsze statystyki łączne Członków PSPO z tymi z II połowy 2019 roku okazuje się, że sezon 2019/2020 był pod omawianym względem rekordowy dając ponad 3,1 mln ton przerobionych nasion rzepaku (w sezonie 2018/2019 było 2,8 mln ton).

Od kwietnia br., kiedy międzynarodową prasę obiegły doniesienia o pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem na fermie norek w Holandii, udokumentowano łącznie wystąpienie wirusa na 29 fermach w 3 krajach europejskich: Holandii, Danii i Hiszpanii. Przyjdzie czas na Polskę?

Borówka zdobyła tytuł „Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków”. Plebiscyt zorganizował największy w Polsce portal kierowany do zawodowych dietetyków i ludzi interesujących się zdrowym żywieniem - Dietetycy.org.pl. W sześcioetapowym konkursie rywalizowało 48 gatunków. Spotkanie dwóch środowisk i uroczystość wręczenia tytułu odbyła się na plantacji pod Warszawą.

Utrzymywanie świń na wybiegach wyklucza możliwość zapewnienia odpowiedniej bioasekuracji, w której kluczową rolę pełni izolacja, czyli utrzymywanie zwierząt w kontrolowanym środowisku - przypomina Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. 

Od 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. To wsparcie finansowe dla polskich rodzin ma pomóc osłabionej przez skutki pandemii COVID-19 branży turystycznej. Co warto wiedzieć o bonie? Sprawdź!

30 lipca br. w obecności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Zastępcy Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcina Wrońskiego przedstawiciele polskich organizacji reprezentujących sektor produkcji mięsa i jego przetworów zachęcali konsumentów do świadomego kupowania produktów przeznaczonych na rodzinne grillowanie i wybierania w sklepach polskiego mięsa z certyfikatami jakości lub oznaczeniami żywności uznanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

W ostatnim czasie pojawiają się informacje dotyczące przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona. Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, a w końcu i do Polski - informuje PIORiN.

Mamy wysyp ognisk ASF w Polsce. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował właśnie o wyznaczeniu dwóch kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej. 

Pył to niepożądany element w pracy rolnika, z którym należy walczyć, a przynajmniej ograniczyć jego obecność do minimum.

Niedawny kryzys spowodowany COVID-19 pokazał, jak ważna jest dostępność pracowników sezonowych do wspierania europejskich producentów, m. in. w przygotowaniu sadów (np. w przycinaniu, przerzedzaniu), pracy w stacjach pakowania, zarządzaniu plonami oraz zbiorze owoców i warzyw. W obliczu trudności związanych z niedoborem zasobów ludzkich, sektor jest zainteresowany poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, takich jak większa automatyzacja i cyfryzacja różnych etapów procesu produkcyjnego. Dostęp do nowych technologii może znacznie zwiększyć globalną konkurencyjność plantatorów. Czy tak faktycznie będzie w niedalekiej przyszłości?

Większość dzieci z terenów wiejskich spędza w tym roku wakacje prawie wyłącznie we własnym gospodarstwie rolnym. Ze względu na pandemię koronawirusa wyjazdów jest mniej niż zazwyczaj. Z tego powodu Państwowa Inspekcja Pracy przypomina o konieczności zachowania szczególnego bezpieczeństwa, gdy w pobliżu prac polowych są dzieci.

Rolnicy, którzy posiadają las, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację z PROW na lata 2014-2020. Od 3 sierpnia do 11 września 2020 r. biura powiatowe ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.

Grupa MLEKOVITA, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, nieustannie ewoluuje i stawia sobie ambitne cele. Dąży także do stosowania najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska. W tym poczyniła szereg inwestycji prośrodowiskowych, m.in. wybudowała kotłownię gazową i elektrociepłownię w zakładzie w Trzebownisku na Podkarpaciu, wybudowała elektrociepłownię w zakładzie w Lubawie oraz nową kotłownię gazową w zakładzie w Morągu.

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, analizuje możliwość budowy 20 biogazowni rolniczych opartych o innowacyjną polską technologię, które pozwalają na zagospodarowanie substratów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na energię elektryczną oraz biometan. Realizacja projektu będzie oznaczała dla spółki utworzenie nowej linii biznesowej i wzbogacenie jej portfolio o kolejny bioprodukt. 

Niestety, czarna seria ognisk ASF trwa. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził właśnie wystąpienie 15 w 2020 r. w Polsce ogniska ASF w stadzie trzody chlewnej. Tym razem wirus zaatakował w województwie warmińsko-mazurskim.

Poza Dolnym Śląskiem żniwa na większości terytorium Polski dopiero się rozpoczynają. Powodem jest - oczywiście - pogoda, która powoduje, że trudno zebrać suche plony.

Każdy opryskiwacz powinien przechodzić obowiązkowe badanie stanu technicznego. Zarząd KRIR wystąpił do ministra rolnictwa o zmianę przepisów w zakresie wymogów dotyczących potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do ochrony roślin. 

Śmieci w lesie? Niestety, taki widok można spotkać niemal na każdym spacerze. Teraz osoby, które śmiecą mają nie być już bezkarne, bo porządku w całym kraju ma pilnować aż 10 tysięcy mobilnych fotopułapek, drony oraz kamery noktowizyjne. Poza tym sądy oprócz kary grzywny będą skazywały także na sprzątanie lasu - zapowiedział minister środowiska Michał Woś.

Jeszcze tylko w tym tygodniu, rolnicy którzy chcą posadzić na swoich gruntach las, mogą składać wnioski o dofinansowanie. - Biura powiatowe ARiMR przyjmują dokumenty do końca lipca – przypomina rzecznik prasowy Agencji Paweł Mucha

Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Gostynińscy policjanci otrzymali informację, że na terenie gminy Sanniki znajdują się skrajnie wyczerpane, zaniedbane i głodne zwierzęta. Wszystko potwierdziło się, kiedy dotarli na miejsce.

Już po raz VI odbędzie się Ogólnopolski Konkurs pod nazwą „Pszczelarz Roku”. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? 

Polska notuje duże wzrosty cen skupu żywca wieprzowego pomimo braku ruchów cenowych w Niemczech - informuje POLPIG.

Ponad milion złotych – tyle wynosi pula środków przeznaczona na nagrody dla hodowców koni, które wygrają rywalizacje podczas 42. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza Konkurs „Łowcy skarbów kultury”, którego celem jest zachęcenie do poznawania historii i tradycji polskiej wsi oraz miejsc, które się tym zajmują. Odwiedźcie dowolny skansen znajdujący się na terenie naszego kraju, zróbcie zdjęcie i prześlijcie...

Zakup nowej maszyny powinien być poparty nie tylko argumentami dotyczącymi jej jakości, wydajności, ceny, komfortu, ale też wszelkimi kwestiami wsparcia posprzedażowego oraz profesjonalnego serwisu. Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Niestety, stało się... niemal codziennie dowiadujemy się o nowych ogniskach ASF w stadach trzody chlewnej. Wirus szaleje na Lubelszczyźnie. Właśnie tam potwierdzono 13 i 14 ognisko.

Żywicielami wirusa są rośliny psiankowate: pomidor (Solanum lycopersicum), papryka (Capsicum annum), pieprzowiec owocowy (chilli) (Capsicum frutescens) i oberżyna (Solanum melongena), a ponadto ciecierzyca pospolita (Cicer arietinum) z rodziny bobowatych (Fabacae) oraz rośliny dzikorosnące, zwłaszcza rzodkiewnik pospolity (Arabidopsis thaliana), psianka czarna (Solanum nigrum) i werbena pospolita (Verbena officinalis) - informuje PIORiN.

Dobre wiadomości dla rolników ma Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. prognoza długoterminowa przewiduje, że sierpień powinien być ciepły, a nawet bardzo ciepły.

Trwający od 3 czerwca 2020 r. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników” został przedłużony. Młodzi rolnicy mogą je składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 17 sierpnia.

Konkurs „Wakacje na wsi #odkrywam” zorganizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został rozstrzygnięty! Jego celem było namówienie uczestników na odkrywanie uroków polskiej wsi i dzielenie się nimi oraz udowodnienie, że polska wieś jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jury przyznało trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.

Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o rozszerzenie katalogu obszarów proekologicznych o grunty z roślinami miododajnymi. Chodzi tu o facelię i grykę.

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa organizuje już po raz dwunasty konkurs pt. ,,Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość''. Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

Lubelska Izba Rolnicza zwraca uwagę na fakt, że wiele zakupionych przez rolników środków ochrony roślin nie spełnia oczekiwanych przez rolników warunków. Z tego powodu samorząd rolniczy z lubelskiego chce, by faktury były bardziej szczegółowe.

Nowelizacja rozporządzenia MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń polegająca na zakazie utrzymywania świń na wybiegach w strefie czerwonej i niebieskiej niewątpliwie będzie sprzyjała w walce z wirusem ASF, co zostało również podkreślone w zaleceniach naukowców z EFSA - stwierdza KZPPTCh.

Głównym celem międzyplonów jest podniesienie żyzności gleby na skutek poprawy bilansu substancji organicznej w glebie poprzez odtwarzanie zasobów próchnicy.

Polska staje przed obliczem największego od wielu lat zagrożenia suszą. Czy zdążymy podjąć odpowiednie działania zanim będzie za późno? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż obecny sposób naszego gospodarowania wodami może doprowadzić nas do katastrofy, której dotkliwe skutki odczujemy wszyscy. Susza jest problemem systemowym, który wymaga rozwiązań powiązanych ze sobą na wielu płaszczyznach.

Działająca w ramach GK GPW Towarowa Giełda Energii (TGE) wprowadza na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) możliwość handlu  wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C. Obrót żytem na RTRS będzie, podobnie jak pszenicą, prowadzony w formule rynku kasowego w systemach kursu jednolitego i aukcyjnym. Od uruchomienia RTRS na rynku funkcjonują 32 autoryzowane magazyny oraz dopuszczone są 3 domy maklerskie.

Nabór ma na celu łagodzenie skutków gospodarczych epidemii COVID-19 dla branży przetwórstwa rybnego.

Potwierdzono już 12 ogniska ASF w stadach świń. Sprawdźcie szczegóły!

Hodowcy bydła zwrócili się do ministra rolnictwa w sprawie dotacji dla producentów mleka w związku z COVID-19, których stawki, ich zdaniem, są rażąco niskie. 

Ministerstwo Środowiska podsumowało zeszłoroczny sezon łowiecki. Odstrzał dzików był większy niż wcześniej zakładano, a wszystko w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. W tym roku polowań także ma być więcej, ponieważ resort zniósł górną granicę liczy upolowanych dzików.

Tabliczka z numerem domu to duże ułatwienie dla osób, które muszą dotrzeć pod wskazany adres. Mowa nie tylko o dostawcy pizzy i kurierze, ale także, a nawet przede wszystkim, o karetce czy policji. To bardzo ważne! Pamiętajcie, że za brak odpowiedniego oznakowania swojej posesji można dostać mandat.

Rozpoczęte żniwa to dla wielu gospodarstw kluczowy okres. Odpowiednie zaplecze w postaci wsparcia serwisu pozwala najlepiej wykorzystać ten czas, bez usterek i przestojów. Pokazujemy krok po kroku, jak program „Obietnica żniwna” działa w praktyce. Z kolei korzystający z maszyn konkurencyjnych mogą spróbować zyskać 60 tys. zł. Jak to zrobić?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o wyznaczeniu 8 w tym roku ogniska ASF w stadzie trzody chlewnej. Po raz kolejny choroba dotknęła gospodarstwo w województwie lubelskim. 

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mają czas do 31 sierpnia 2020 r., by złożyć wnioski i skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach PROW na lata 2014-2020.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o rozważenie proponowanych kilku rozwiązań, które – w opinii Związku – pomogłyby złagodzić problem uciążliwych odorów na wsi.

Policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności – mamy szczyt prac polowych, pogoda nie zawsze jest najlepsza trzeba więc uważać. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do wypadku. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo ma również stan trzeźwości.

Latem dochodzi do największej liczby zachorowań na bąblowicę. GIS ostrzega przed chorobą i radzi, w jaki sposób można się przed nią zabezpieczyć. Przeczytaj koniecznie!

Obecne gospodarstwa rolne są o wiele bardziej nowoczesne, niż może wydawać się postronnym osobom. Część społeczeństwa nadal myśli, że rolnik to osoba, która większość rzeczy robi ręcznie. Jednak dzięki ciągle rozwijającej się technologii wiele czynności wykonuje za niego maszyna. Dlatego bardzo istotne jest, aby wybrać sprzęt o odpowiednich parametrach, tak aby sprostał wszystkim wymaganiom. 

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy warto sprawdzić uprawy kukurydzy pod kątem omacnicy prosowianki. Jak wskazuje IOR, w woj. podkarpackim może być potrzebny zabieg.

Polski Związek Hodowców Koni złożył protest w Ministerstwie Rolnictwa przeciwko dyskryminowaniu rolników posiadających konie. Chodzi o pominięcie ich jako branży, która również ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa.

Wilgotne, chłodne lato sprzyja chorobom grzybowym także w uprawie buraka cukrowego. Zagrożenie w tym roku jest wyjątkowo wysokie. Chodzi przede wszystkim o chwościka i brunatną plamistość liści buraka

Ceny artykułów spożywczych w sklepach są wysokie, a w skupie? Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w czerwcu 2020 roku za większość produktów płacono w skupie mniej niż w czerwcu 2019 roku.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ-PIB) rozpoczął rekrutację na dwusemestralne studia podyplomowe prowadzone w systemie niestacjonarnym, pt. „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych”.

Jak informuje POLPIG, zmniejsza się presja na ceny skupu tuczników w krajach unijnych, a w kraju obserwujemy pierwsze wzrosty cen.

ARiMR ogłosiła nabór wniosków o wsparcie dla armatorów statków rybackich w celu zrekompensowania strat gospodarczych z tytułu zaprzestania działalności połowowej, spowodowanej epidemią COVID-19. Sprawdź stawki pomocy i wazne terminy!

Minęło ponad półtora roku odkąd koła gospodyń wiejskich mogą rejestrować się w Krajowym Rejestrze Kół, prowadzonym przez ARiMR.  Okazuje się, że chętnych nie brakuje i liczba KGW cały czas wzrasta. 

Wał odbioru mocy, układ hydrauliczny, tylny i przedni trzypunktowy układ podnoszenia, przekładnia – to między innymi w tych podzespołach znajdziemy funkcje, które mogą okazać się przydatne podczas pracy z maszynami zielonkowymi. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Miesiąc temu informowaliśmy o pladze gryzoni, z jaką walczą rolnicy w województwie opolskim. KRIR wnioskował wówczas do ministra rolnictwa o ujęcie w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ryzyka zniszczenia plonów przez plagę gryzoni. Teraz mamy odpowiedź w tej sprawie!

W województwie lubelskim zostało w poniedziałek wyznaczone nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń. To siódme ognisko w Polsce w 2020 roku.

Rok temu narzekaliśmy na suszę, w tym roku latem już zaczęliśmy narzekać na nadmiar opadów. Chłodne i wilgotne lato sprzyja chorobom grzybowym we wszystkich uprawach.

Wakacje to dla rolników okres wytężonej pracy. Narażeni są oni na szereg niebezpiecznych czynników, które mogą powodować wypadki. Obsługa maszyn i urządzeń, zwierząt, przenoszenie ciężkich przedmiotów, czy wykonywanie czynności na wysokości niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia, a często nawet życia rolników. 

Polska Inspekcja Weterynaryjna uwalnia kolejne gminy z restrykcji związanych z afrykańskim pomorem świń. Ostatnio przepisy złagodzono prawie w 40 gminach, a po wakacjach ułatwienia mają obowiązywać w kolejnych 50. 

Poniedziałek, 20 lipca 2020 r., jest ostatnim dniem, w którym rolnicy chcący zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą złożyć wniosek o dotację na inwestycjew nawadnianie gospodarstwa. 

Zawarto porozumienie między KRUS a Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Z ramienia KRUS porozumienie podpisała Prezes Kasy dr Aleksandra Hadzik, a w imieniu KG PSP Komendant nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Opocznie zwróciła uwagę na problem braku zamienników wycofanego dikwatu. Zdaniem samorządu rolnego może to wpłynąć na obniżenie jakości zbiorów.

Borówki - amerykańskie - są właściwie już tylko z nazwy, bo rosną niemal w całej Polsce. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem plantatorów i konsumentów. Wysokie są w tym sezonie też ceny. Jednak z powodu kapryśnej pogody zbiór zapowiada się mniejszy niż zwykle. 

Od 22 lipca jednostki samorządu terytorialnego będą mogły sięgać po pomoc na realizację zadań w zakresie retencji na obszarach wiejskich. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel przeznaczono 50 mln zł w formie dotacji do 70% kosztów kwalifikowanych. Nabór potrwa aż do 17 grudnia przyszłego roku lub do wyczerpania budżetu.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych podała dane o rejestracji nowych ciągników w pierwszym półroczu 2020 roku. Kryzysu w branży - na szczęście - nie widać.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała konkurs skierowany do piłkarskich klubów sportowych z terenów wiejskich.

W dniach od 15 do 31 lipca 2020 r. na terenie całej Polski jest przeprowadzane badanie statystyczne z zakresu rolnictwa - informuje GUS.

Najpierw susza, potem deszcze. Pogoda nie ułatwiała rolnikom tegorocznych pokosów traw. Podobnie jak i nie ułatwia wypasów bydła, dlatego dodatki paszowe są ciągle w cenie. 

Policjanci z KWP w Poznaniu w porozumieniu z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu zatrzymali kolejne osoby zamieszane w tzw. aferę mleczną. Proceder polegał na rozcieńczaniu mleka wodą, zawyżaniu wskazań urządzeń pomiarowych i wyłudzaniu pieniędzy ze spółdzielni mleczarskiej.

Kasa Rolniczego ubezpieczenia Społecznego ogłasza pierwszą edycję konkursu dla dzieci rolników na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym.

Podczas wspólnej konferencji ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasza Chalimoniuka dowiedzieliśmy się, że w tym roku w narodowym Championacie znalazła się rekordowa liczba koni – 150.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie zarzut zniszczenia 16 rodzin pszczelich, poprzez wprowadzenie przez wylotki środka do nabłyszczania kokpitu samochodowego, usłyszał 45-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. Mężczyzna w wyniku swojego działania otruł około 112 kg pszczół. Właściciel pasieki wycenił wartość poniesionej szkody na kwotę 12 800 złotych. 

Jeśli myślimy, że postawić stóg każdy może jak mu się podoba, to jest w błędzie.

Oznakowanie materiału szkółkarskiego jest podstawowym i szczegółowym źródłem informacji o tym materiale, a także podstawą do reklamacji. Już sam kolor urzędowej etykiety powinien sygnalizować kupującemu z jakiego rodzaju kategorią materiału ma do czynienia.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) podpisał porozumienie o współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. KZPBC wraz ze Stowarzyszeniem „ASAP” będzie podejmowało wspólne działania edukacyjne w celu promocji praktyk rolnictwa zrównoważonego wśród polskich rolników.

Jakiś czas temu informowaliśmy o apelu Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przywrócenia stosowania 8% stawki VAT na nasienie samców zwierząt gospodarskich, w tym buhajów i knurów. Teraz swoją opinię na ten temat przedstawił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

UOKiK zakończył działania wobec stu największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, które były prowadzone na podstawie ustawy o przewadze kontraktowej.

Od kilku dni, szczególnie w mediach społecznościowych, pojawia się wiele głosów nawołujących do bojkotu polskich rolników i nie odwiedzania podczas urlopu Podlasia czy Podkarpacia. Dlaczego? Bo to głównie rolnicy i mieszkańcy wspomnianych regionów poparli Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich.

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji. Za pomocą tej aplikacji producent rolny, korzystając z własnego Profilu Zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że na kukurydzy w Winnej Górze stwierdzono licznie występującego skoczka kukurydzianego. 

Epidemia koronawirusa COVID-19 spowodowała spore zamieszanie w kalendarzu zawodów EuroSkills 2020. Impreza, którą planowano na wrzesień tego roku odbędzie się w dniach 6-10 stycznia 2021 r. w austriackim Graz. 

 Już ponad 100 tysięcy osób złożyło wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd”. Połowa z nich zrobiła to przez internet! „Mój prąd” to prawdopodobnie największy w Europie program dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). To miliard złotych na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej (np. niewielkiej elektrowni słonecznej). 

Będę bardzo się cieszył, gdy przepisy prawne pozwolą w przyszłości powołać Rzecznika Praw Zwierząt – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wspólnej konferencji z pełnomocnikiem ministra ds. ochrony zwierząt Albertem Kurkowskim.

14 lipca br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz GPW Ventures podpisały list intencyjny w sprawie powołania Funduszu KOWR Ventures, który będzie inwestował w innowacyjne rozwiązania w branży rolno-spożywczej. Projekt skierowany będzie do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Celem porozumienia jest rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego oraz obszarów wiejskich w Polsce. 

Najwyższa frekwencja w gminach do 20 tys. mieszkańców w II turze wyborów prezydenckich miała miejsce w gminach: Klwów, Szulborze Wielkie i Słupia. – Łącznie 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z byłych 49 województw otrzyma, zgodnie z naszymi zapowiedziami, wozy strażackie.

Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnił spekulacje dot. podwyżek cen prądu. Czy będzie drożej? 

Specjalistyczni hodowcy, którzy prowadzą produkcję trzody chlewnej w cyklu otwartym zostali pominięci z programu pomocy tarczy antykryzysowej Covid-19. Dziwi to szczególnie, gdyż to właśnie rolnicy, którzy wstawili do tuczu warchlaki nabyte po wysokiej cenie, najbardziej ucierpieli na skutek pandemii koronawirusa - alarmuje KZPPTCh.

Czy WPR się sprawdza? Jak zapobiegać erozji i poprawiać jakość gleby? Jak chronić różnorodność biologiczną? Właśnie w tej sprawie Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne. Potrwają do 22 października.

Ludzie mieszkający w pobliżu farm wiatrowych zgłaszali symptomy mogące świadczyć o negatywnym oddziaływaniu turbin na ich zdrowie. Postanowiono to sprawdzić i przeprowadzono badanie wśród mieszkańców miejscowości sąsiadujących z dwoma farmami wiatrowymi Santavuori (17 x 3,3 MW) i Kopsa (3 x 3 MW + 10 x 3,3 MW).

Niezależnie czy młody, czy wczesny, ziemniak to król polskich stołów, główny bohater kart dań i  wielu przepisów, faworyt dzieci zwłaszcza w wersji rumianej i idealnie chrupiącej. Wyróżnia się nieograniczonym potencjałem w kuchni, dlatego też jego zalety i możliwości kulinarne są tematem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”. Agnieszka Piskała-Topczewska, specjalistka ds. żywienia wyjaśnia, czym różnią się ziemniaki wczesne od młodych i jak je rozpoznać.

 

Mamy ważny komunikat w sprawie działalności Biura Powiatowego ARiMR w Ostrzeszowie. U jednej z osób tam pracujących potwierdzono obecność wirusa Covid–19.

"Jak wcześniej zapowiadałem, mamy rozwiązanie i mino zakazu KE wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis wszyscy rolnicy uprawnieni o uzyskania wsparcia z powodu strat wywołanych ubiegłoroczną suszą, takie wsparcie otrzymają" – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów przedłożył projekt stosownego rozporządzenia.

Rzeka Barycz została zatruta na odcinku 60 km. Doszło tam do prawdziwej katastrofy ekologicznej. Już teraz wiemy o milionach martwych ryb. Jaka jest przyczyna? Oskarżenia padły na rolników. Czy słusznie?

Tak dużych i tak gwałtownych zmian cen na rynku trzody nie było od dawna. W ciągu tygodnia stawki na niemieckiej giełdzie żywca spadły aż o 13 eurocentów. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec niekorzystnych dla hodowców zmian.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że do 26 lipca 2020 r. wydłużony został okres na który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.

Ukradli cielaka, zapakowali go do osobówki, rozbili samochód i uciekli. Tak w wielkim skrócie przedstawia się ta historia...

Zapobieganie ASF jest niewątpliwie ważne. Jedną z najważniejszych czynności, bardzo mocno wspieraną przez rolników jest odstrzał dzików. 

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy zwraca uwagę na doskonale rozwijające się w tym roku larwy stonki ziemniaczanej. Kilka dni temu na polach w Winnej Górze notowano ilość larw przekraczających próg szkodliwości.

30 września br. wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu.

Udostępniamy broszurę opracowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącą gospodarowania wodą w rolnictwie w obliczu susz. Zobaczcie koniecznie!

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, na plantacjach żyta, w fazie rozwojowej dojrzałości woskowej (BBCH8-85), można spotkać rośliny z objawami porażenia przez sporysz. 

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe, które zostało ustanowione we wrześniu 2017 roku. Pierwszy raz obchodziliśmy je 12 lipca 2018 r. 

To nie będą łatwe żniwa. Najpierw obawialiśmy się suszy, teraz narzekamy na nadmiar deszczu. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podał pierwsze szacunki dotyczące zbiorów jęczmienia.

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się już żniwa. Jak zawsze pierwszy pod kombajny poszedł jęczmień ozimy. Ale pogoda żniwowaniu nie sprzyja. Rolnicy zwracają uwagę na fakt, że zboże jest mokre i... 

Carrefour Polska stawia na rozwój oferty lokalnych produktów. Sieć rozpoczyna projekt „Prosto z pola do 50 km”, którego założeniem jest skracanie łańcucha dostaw i rozwój bezpośredniej współpracy z lokalnymi rolnikami. Dzięki projektowi klienci wybranych sklepów Carrefour będą mogli korzystać z poszerzonej oferty produktów wysokiej jakości pochodzących z małych, pobliskich gospodarstw rolnych. 

Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała poradnik dla... osób, które w lato wybierają się nie tylko do lasu lub na łąki, ale także poruszają się po drogach i po polach. W każdym z tych miejsc można znaleźć padłe zwierzę. Problem jest szczególnie wtedy, gdy znajdziemy padłego dzika.

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia związanego z działalnością rolniczą. 

W dniach 11-13 września w Łowiczu miały odbyć się XXXVIII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa zostały one odwołane. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń losowych.

Od 1 lipca 2020 r. złożono już ponad 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda”. Jego realizacja ma przyczynić się do łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.

Sprawdzenie poziomu oleju, filtrów powietrza, chłodnic, napinaczy czy podajnika skośnego – to tylko kilka procedur, które warto wykonać, zanim wyruszymy na tegoroczne żniwa. Eksperci CLAAS doradzają, w jaki sposób optymalnie przygotować kombajn do zbiorów.

Gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw, większe zainteresowanie konsumentów lokalnymi produktami, jak również ogólny wzrost konsumpcji zdrowej żywności, w tym warzyw i owoców w czasie pandemii COVID-19, to tylko niektóre wnioski, które płyną ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy Komisji Europejskiej. Unia Owocowa podsumowuje dotychczasowy wpływ pandemii COVID-19 na rynek owoców i warzyw w UE. 

Produkowane przez Grupę Azoty filamenty do drukarek 3D można już kupować w jej sklepie internetowym. Pierwszym klientem sklepu został prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki, który zakupione filamenty postanowił przeznaczyć jako darowiznę na rzecz inicjatywy Zachodnia Grupa Medyczna.

„Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach” – zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. w Myślenicach, podczas inauguracji działalności mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisały umowę inwestycyjną, której efektem będzie utworzenie EURO-PARK Ząbkowice Śląskie. Na 125. hektarach przekazanych przez KOWR powstaną innowacyjne fabryki i miejsca pracy dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Ostatni raport IUNG pokazuje, że zmniejszeniu uległa liczba gmin oraz powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Obecnie występuje ona na terenie czterech województw, w jedenastu uprawach. Sprawdźcie szczegóły.

Dobiega końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW. 

Komenda Miejska Policji w Tarnowie poinformowała o poważnym wypadku, do którego doszło w trakcie wykonywania prac polowych. Podczas koszenia łąki, rolnik stracił panowanie nad ciągnikiem, po czym pojazd wywrócił się do góry kołami. 

Ostatnio coraz głośniej mówi się o zapowiedziach chińskich władz dotyczących stopniowego ograniczania sprzedaży i uboju żywego drobiu na hurtowych rynkach żywności oraz mniejszych rynkach świeżej żywności. Przypomnijmy, że zakażenia koronawirusem w Chinach pod koniec 2019 roku powiązane były z żywymi zwierzętami sprzedawanymi na tego typu rynkach. 

1 lipca 2020 roku firma De Heus podpisała z akcjonariuszami firmy Golpasz umowę przedwstępną w sprawie fuzji obu firm. 

Minister J. K. Ardanowski wraz z podsekretarzem stanu Ryszardem Kamińskim przedstawili szczegóły nadzwyczajnego, jednorazowego działania w ramach PROW 2014-2020 wspierającego gospodarstwa rolne dotknięte skutkami COVID-19.

Większość gleb w Polsce z natury ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny. Występujące na przemian susze i podtopienia wypłukują składniki pokarmowe. Aby zmobilizować rolników do regularnego odkwaszania gleb, w ubiegłym roku wprowadzono dopłaty do wapnowania. 

Szybciej, sprawniej, bez angażowania urzędników. Szkody spowodowane suszą rolnik będzie mógł sam zgłaszać przez Internet. Ministerstwo rolnictwa oraz Ministerstwo Cyfryzacji testują nową aplikację, która ma usprawnić system oceniania szkód w gospodarstwach. 

Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie sposobem na pozyskiwanie dodatkowych środków na inwestycje w gminach. Jego utworzenie zapowiedział Prezydent Andrzej Duda. W opinii Prezydenta to szansa dla najbiedniejszych gmin na rozpoczęcie własnych inwestycji. 

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych w czerwcu 2020 r. Jakie marki najchętniej wybierają polscy rolnicy? 

John Deere do swojej oferty maszyn żniwnych na rok 2021 dodał dwa nowe modele kombajnów serii X, które ułatwią dużym gospodarstwom zbieranie większej ilości ziarna na godzinę oraz gwarantują zwiększenie dziennej powierzchni skoszonego pola, szczególnie w przypadku trudnych warunków, wysokowydajnych plonów i dużej wilgotności.

Minister Ardanowski odniósł się do tematu stawki VAT w rolnictwie, który od kilku dni budzi kontrowersje. Czy będą podwyżki? Wyjaśniamy!

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o ten rodzaj wsparcia, a mają kłopot z wypełnieniem wniosku, będą mogli dowiedzieć się, jak to poprawnie zrobić podczas cyklu szkoleń online. Webinaria „Dotacje dla rolnictwa”, podczas których szczegółowo omawiane będą także inne programy pomocowe oferowane przez Agencję, rozpoczną się 7 lipca.

W Polsce jest coraz więcej przypadków, kiedy żurawie niszczą uprawy, ale rolnikom nie należy się za to odszkodowanie. 

Polska jest krajem z jednymi z najmniejszych zasobów wodnych w Europie, a według prognoz w najbliższych latach może być jeszcze gorzej. Organizacja sprawnego systemu gospodarki wodnej pomoże nie tylko rozwiązać problem dostępności wody dla rolnictwa w trakcie susz, ale także przeciwdziałać innym skutkom zmian klimatycznych, w tym m.in. nawałnicom, które coraz częściej będą pojawiać się w okresie letnim.

W dniu 15 lipca 2020 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino. 

Krajowy Związek Pracodawców producentów Trzody Chlewnej alarmuje, że koronawirus coraz mocniej dosięga branżę wieprzowiny. Presja na cenę skupu żywca rośnie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywał na Podlasiu, gdzie odbył szereg spotkań z rolnikami oraz mieszkańcami obszarów wiejskich. Mówił m.in. o pomocy finansowej dla gospodarstw poszkodowanych koronawirusem.

MSWiA poinformowało, że odbędzie się kolejna edycja "Bitwy o wozy". Sprawdźcie szczegóły. 

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy poinformował o wstrzymaniu przewozu trzody chlewnej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie kontroli ujawniono poważne naruszenia. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 6 ogniska ASF u świń. Gdzie tym razem dotarł wirus? 

Do wypadku doszło w jednej z miejscowości w gminie Dobre (pow. radziejowski). Zginął 41-latek, przyciśnięty elementem prasy do słomy.

Główny Urząd Statystyczny co rok oblicza i publikuje wskaźniki dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce opierając się na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych.

Według oficjalnej definicji desykacja to stosowanie środków chemicznych (desykantów) w celu wysuszenia roślin przed zbiorem. 

W jaki sposób dobierać maszyny do zbioru zielonki, aby umiejętnie ze sobą współpracowały? Czy kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, przyczepy, prasy i ładowarki od jednego producenta to przepis na sukces? Sprawdzamy to na przykładzie gospodarstwa ze wsi Rogowo Folwark.

COBORU przygotowało listę odmian zalecanych rzepaku dla Polski na najbliższy sezon. Warto się z nią zapoznać, bo siewy ruszą w Polsce już za miesiąc.

Każdego dnia jest kilka okazji, by zjeść warzywo lub owoc. W ramach realizowanych przez Kantar „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” poznaliśmy najlepsze sposoby na relatywnie łatwe zwiększenie ich ilości w diecie. Półprodukty, porcje gotowe do spożycia, przekąski oraz kolacja - to trzy okazje najwyżej oceniane przez ekspertów.

Według oceny członków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały oszacowane wspólnie przez obie organizacje na ok. 2,8 mln ton. Podstawą szacunków były ankiety telefoniczne Członków KZPRiRB, jak i szczegółowe dane rynkowe, w tym przerób rzepaku wśród firm członkowskich PSPO. 

W związku z zagrożeniem koronawirusem odwoływane są już pierwsze jesienne imprezy rolnicze. Wiadomo już, które targi się nie odbędą. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie organizuje konkurs na najlepszą wędzarnię tradycyjną. 

Uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z wykorzystaniem środków przez rolników w ramach prowadzonych naborów oraz ich rozliczania było tematem spotkania podsekretarza stanu Ryszarda Kamińskiego z Prezydium Porozumienia Rolniczego, przedstawicielami organizacji - członków COPA-COGECA. 

30 czerwca 2020 roku kolegium elektorów wybrało 22. rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

Jak poinformowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych odwołane zostały największe targi rolnicze w kraju. 

"Zbyt długi czas badania obecności pestycydów – zarówno w płodach rolnych, jak i w żywności trafiającej do sklepów – to główny problem systemu bezpieczeństwa obrotu środkami ochrony roślin. Na informację, czy w owocach  lub warzywach nie pozostało zbyt dużo szkodliwej chemii czeka się średnio 36 dni" - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. 

Słoneczniki zaczęły kwitnienie już w czerwcu. To roślina coraz bardziej popularna w uprawach w Polsce. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów w zakresie maksymalnego czasu sprawności operacyjnej, firma John Deere ogłosiła, że od 7 lipca 2020 r. wszystkie nowe ciągniki serii 6R będą dostarczane z telematyką JDLink™ w standardzie.

Uruchomienie przez Grupę Azoty Puławy pierwszej, nowej instalacji saletry granulowanej pokazuje siłę i potencjał polskich spółek Skarbu Państwa, które mimo pandemii kontynuują inwestycje ważne dla rolnictwa i całej gospodarki – powiedział Wicepremier Jacek Sasin w Puławach podczas otwarcia wytwórni nawozów granulowanych. 

Kwestionariusz w ramach Europejskiego wskaźnika zaufania rolników przeprowadzony w pierwszym semestrze 2020 r. wykazał lekkie polepszenie w nastrojach rolników w porównaniu do jesieni 2019 r. Jednakże wzrost ten nie równoważy negatywnych odczuć obecnych wciąż w państwach członkowskich. Ankietę przeprowadzono na wczesnym etapie pandemii COVID-19. Oznacza to, że do jej wyników należy podchodzić z rozwagą, nie zapominając o kontekście. Wyniki są bardzo różne i nie uwzględniają skutków pandemii dla produkcji i kanałów horeca.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował o wynikach akcji „Bitwa o wozy”. Zobaczcie, które gminy z każdego województwa miały największą frekwencję udziału w wyborach prezydenckich i otrzymają nagrodę. 

Zapiaszczone i zawilgocone – tak teraz na większości plantacji wyglądają truskawki. Sprawcą jest oczywiście kapryśna pogoda. Coraz trudniej więc o dobre jakościowo owoce do przetwórstwa. 

Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki. 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa po raz trzeci organizuje ogólnopolski konkurs fotograficzny „Polska smakuje”. Celem konkursu jest promowanie produktów rolnych i żywnościowych, w tym szczególnie ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych. 

Gobarto SA zawarła z Cedrob SA umowę sprzedaży 100 proc. akcji Zakładów Mięsnych Silesia SA. 

21 czerwca 2000 r. Rodzina Van Kempen - Van Diepenbeek uruchomiła 2 roboty udojowe DeLaval VMS w swoim gospodarstwie w Biddinghuizen w Holandii. Oba roboty udojowe nadal pracują. Przez 20 lat wykonały 1,9 miliona dojów i udoiły około 20 milionów litrów mleka. To najdłużej pracujące roboty DeLaval na świecie. 

Z okazji Światowego Dnia Owoców Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zorganizował konferencję poświęconą kampanii „Czas na polskie superowoce”. Wziął w niej udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

UOKiK poinformował, że co dziesiąta partia warzyw i owoców w sklepach sprawdzonych przez Inspekcję Handlową miała błędną informację o kraju pochodzenia lub nie miała jej wcale. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła pomoc w postaci dopłat do oprocentowania kredytu na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej (linia KR) – tzw. „kredyt restrukturyzacyjny”. 

Od 1 lipca 2020 roku nadzorem nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych zajmie się jedna inspekcja - Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która przejmie zadania Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli artykułów żywnościowych.

1 lipca rusza nabór elektronicznych wniosków o świadczenie „Dobry start” 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Od sierpnia papierowe wnioski będą przyjmowane w gminach.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników w wieku 6-14 lat do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród najmłodszych, którzy go ukończą i prześlą swoje zgłoszenia rozlosujemy 100 hulajnóg.

Pojawiły się pierwsze polskie borówki. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami na jakich plantatorzy tego owocu opierają swój sukces. Inauguracji sezonu towarzyszyły słowa podziękowania i szacunku dla pracy przy zbiorach i przy całorocznej pielęgnacji krzewów.

Prezydent Andrzej Duda i minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczyli w posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, które odbywało się w Parzniewie.

Stan upraw w wielu miejscach jest dobry. Czy to znaczy, że niebawem rolnicy wyruszą w pole? 

Rozpoczęło się kolejne miodobranie z uli, które stoją na dziedzińcu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przy tej okazji minister Ardanowski mówił o Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa.

Jak informują specjaliści z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego, na wielu polach można zaobserwować pośpiechy oraz burakochwasty. Należy je jak najszybciej usunąć!

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów warzywnych (kiszonek, marynat, warzyw konserwowych i chrzanu). Objęto nią 64 podmioty (w tym 5 prowadzących działalność w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego). Jakie wnioski?

W 2017 roku na Politechnice Gdańskiej powstał system monitorowania pasiek Smartula, którego twórcami są naukowcy i studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Dzięki trzem ulom, które stanęły na kampusie obok Wydziału Chemicznego, badania będą kontynuowane, a pszczoły zostaną poddane całodobowej obserwacji. System zbada m.in. czy owady przebywają w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i czy nie chorują.

30 czerwca 2020 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konferencją prasową zainaugurowała tegoroczne działania w ramach realizacji Strategii „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce. W wydarzeniu uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński.

Przypominamy, że do 30 czerwca 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw", finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

Niemiecki koncern chemiczny Bayer zgodził się wypłacić ponad 10 mld dolarów w ramach ugody z tysiącami osób, które zaskarżyły go o rakotwórcze działanie środka chwastobójczego Roundup.

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się ze sobą obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Sprawdźmy, jak głosowali mieszkańcy wsi? 

W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz sekretarza stanu w ministerstwie rozwoju Andrzeja Gut-Mostowego przedstawiciele kierownictwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Polskiej Organizacji Turystycznej podpisali list intencyjny dotyczący współpracy branży turystycznej z lokalnymi producentami żywności. 

Po przerwie związanej z zagrożeniem epidemicznym wznowiona zostaje działalność rehabilitacyjna Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS. Musicie jednak wiedzieć, pod jakimi warunkami można odbyć leczenie.

Zgodnie z zapowiedzią, minister Jan Krzysztof Ardanowski powołał Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw ochrony zwierząt.

Polski ebazarek to przedsięwzięcie realizowane pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to platforma internetowa, która umożliwia producentom rolnym bezpłatne zamieszczanie ofert sprzedaży żywności oraz promocję produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych.

„Rolniku nie daj się kleszczom!” –tak  brzmi hasło kolejnej kampanii prewencyjnej KRUS, której celem jest profilaktyka chorób odkleszczowych, obecnie najczęściej odnotowywanych chorób zawodowych rolników. 

Firma John Deere opracowała dwa nowe opryskiwacze zaczepiane średniej klasy, oznaczone jako seria R700i. Modele R732i oraz R740i wyróżniają się precyzją działania oraz inteligentną technologią.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała konkurs skierowany do piłkarskich klubów sportowych z terenów wiejskich. Prace można przesyłać do 17 lipca.

Codzienne życie mieszkańców obok dużych drapieżników może okazać się wymagające dla obydwu stron. Jednak do osiągnięcia dobrej koegzystencji, w której praca w sąsiedztwie wilka czy niedźwiedzia jest możliwa bez występowania sytuacji konfliktowych, wystarczy kilka kroków. Najważniejszym z nich jest odpowiednia ochrona gospodarstwa lub pasieki. W tym celu Fundacja WWF Polska, tylko w tym roku, przekazała 56 zestawów ogrodzeń elektrycznych. 

Konkurs „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie” zorganizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, dobiegł końca. Jego celem było udokumentowanie wzajemnej pomocy na wsi. Regulamin konkursu stawiał wyraźne wymogi, których niestety wiele zgłoszeń nie spełniało. Ostatecznie Jury przyznało trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.

Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli straty w chowie lub hodowli ryb słodkowodnych, będą mogli ubiegać się w ARiMR o wsparcie. 1 lipca 2020 r. ruszy nabór wniosków. Można je będzie składać do 15 lipca 2020 r . w biurach powiatowych Agencji. 

Czołowi polscy YouTuberzy, Grzegorz Bardowski, znany z popularnego programu „Rolnik Szuka Żony”, „Kula” oraz „Rolnik Nieprofesjonalny”, poprowadzą drugi sezon AGROREWOLUCJI - cieszącego się dużą popularnością internetowego programu o rolnictwie. Aktualnie trwa casting, do którego może zgłosić się każdy polski rolnik, który chce zwiększyć produktywność i zyskowność swojego gospodarstwa. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić ankietę i przygotować maksymalnie jednominutowy film dowolnej jakości, promujący swoją kandydaturę. Zgłoszenia do programu potrwają tylko do 12 lipca 2020 roku.

Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Tak w praktyce wygląda współpraca i realizacja zobowiązań dotyczących wyrównywania szans rozwojowych dla wszystkich obywateli, a nie tylko dla elit – podkreślił minister Ardanowski.

To już pewne. Od 1 sierpnia 2021 r. nie będzie można stosować mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. 

Na początku czerwca Wielkopolska Izba Rolnicza interweniowała w Ministerstwie Rolnictwa w sprawie wzmożonego przywozu do Polski tuczników z Niderlandii oraz Niemiec, będącego wynikiem zamykania w tamtych krajach zakładów ubojowych, na skutek epidemii koronawirusa. Chodzi tu o... 50 tysięcy tuczników!

Czerwiec pokazuje, że pogoda w Polsce bywa nie do przewidzenia. Zapowiadana przez synoptyków susza się nie sprawdziła. Co gorsza - prognozy na najbliższe dni nie są dobre.

Głowny Urząd Statystyczny podsumował maj pod względem cen żywności. Okazuje się ceny skupu podstawowych produktów rolnych... spadły w maju 2020 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego  (o 3,3%), jak i w porównaniu z majem 2019 r. (o 7,0%).

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, zachęca wszystkich mieszkańców wsi do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich. 

Brytyjska gospodarka mierzy się z trudną sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa. 

Wytypowano 17 spółek do powstającego holdingu spożywczego. Konsolidacja nastąpi w oparciu o działalność Krajowej Spółki Cukrowej - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 ujawnił i pogłębił skutki wielu długotrwałych zagrożeń, z jakimi borykają się obszary wiejskie – podkreślają przedstawiciele Komitetu Regionów. Samorządowcy uważają, że potrzebny jest konkretny program na rzecz obszarów wiejskich - agenda wiejska.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do Premiera o pilną zmianę przepisów i pozostawienie dotychczasowej 8% stawki VAT na nasienie zwierząt. W planach jest jej podwyższenie do 23%.

 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 5, w tym roku, ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Tym razem wirus dotarł do województwa dolnośląskiego.

Rozwój istniejących Uniwersytetów Ludowych, rewitalizacja ich koncepcji wychowawczej oraz tworzenie nowych placówek, to kilka z celów Programu powstałego na wniosek Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Piotra Glińskiego. Placówki stosujące metody oparte na tzw. idei grundtvigiańskiej mają być miejscami o otwartej, przyjaznej atmosferze, nastawionymi na rozwój osobisty i aktywność społeczną. Takie miejsca nauki będą mogły przyciągnąć osoby mniej aktywne społecznie i dać im szansę zmiany życia na lepsze.

Bank Credit Agricole, we współpracy z producentem maszyn rolniczych John Deere, proponują specjalną ofertę dla rolników. Klienci mogą zamówić i odebrać ciągniki jeszcze przed tegorocznymi żniwami, a spłatę kredytu za sprzęt rozpocząć dopiero za rok. 

Razem z przedstawicielami sektora kwiatów i roślin żywych Copa i Cogeca zwróciły się do Komisji i zaprezentowały konkretne dane zebrane od swoich organizacji członkowskich z całej UE. Dotyczą one dramatycznych konsekwencji, które przyniósł w tym sektorze krach spowodowany epidemią COVID-19.

Bank Pocztowy uruchomił właśnie specjalną ofertę skierowaną do rolników, którzy mogą już skorzystać z preferencyjnie oprocentowanych kredytów obrotowych i inwestycyjnych, a także specjalnie przygotowanych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych czy ubezpieczeń rolniczych. Oferta jest dostępna dla rolników we wszystkich województwach. 

"Uznajemy rozwój wsi i rolnictwa za strategiczne zadanie państwa" - te słowa, z podpisanej przez rząd Deklaracji na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, przypomniał dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas podsumowania dwóch lat pracy na tym stanowisku.

Przypominamy, że 25 czerwca upływa termin składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2020. 

 

Katastrofa ekologiczna w chorwackim regionie na pograniczu Węgier. 

Rolnicy z województwa opolskiego zmagają się z inwazją gryzoni. Są one ogromnym zagrożeniem dla upraw. Walka trwa, ale nie przynosi większych efektów, więc teraz zainterweniowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Czy minister rolnictwa znajdzie rozwiązanie tego problemu?

Niepokojące spadki cen na rynku owoców miękkich spowodowały, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o interwencję i podjęcie działań w celu ustabilizowania cen skupu. 

Rolnicy zapraszają do samodzielnego zbierania truskawek. 

Carrefour kontynuuje swoje wsparcie dla rozwoju polskiego rolnictwa ekologicznego. Fundacja Carrefour przekazała Regionalnemu Towarzystwu Rolno-Przemysłowemu „Dolina Strugu” w Błażowej kwotę 195 500 euro, czyli ponad 834 tys. zł na realizację projektu „Spichlerz Zdrowia”, którego celem jest pobudzenie hodowli bydła ekologicznego w Polsce południowo-wschodniej. Wsparcie projektu jest ważnym element strategii Transformacji Żywieniowej, której priorytetem jest demokratyzacja żywności ekologicznej oraz odpowiedzią na projekt zrównoważonego systemu żywnościowego „Farm to Fork” Unii Europejskiej.

22 czerwca 2020 r. w  Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie doszło do podpisania umowy programowej pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Panem Andrzejem Dudą a Krajową Radą Izb Rolniczych, reprezentowaną przez Prezesa Wiktora Szmulewicza.

W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. 16 takich pojazdów sfinansuje w całości MSWiA. O profrekwencyjnej inicjatywie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowali na sobotniej (20 czerwca br.) konferencji prasowej wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak. 

18 czerwca 2020 roku zaprezentowano 11. edycję „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2020". Systematycznie, co dwa lata od 2000 r., zespół autorów przybliża Czytelnikom zmieniający się obraz wsi i rolnictwa. 

W dniach 20-23 czerwca odbywają się Krajowe Dni Pola w Minikowie. W sobotę uczestniczyli w nich minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.

Do tego tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości Felcyn (gm. Lutocin). Dziecko wyskoczyło z ciągnika wprost pod koła samochodu. Niestety, wypadku nie przeżyło...

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, można zgłaszać uwagi do unijnego projektu "Od pola do stołu" 

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, plantatorzy chmielu przede wszystkim z województwa lubelskiego powinni przeprowadzić lustrację swoich plantacji. Powodem są mszyce śliwowo-chmielowe.

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich udostępniła ,,Gospodarowanie wodą w obliczu suszy''. Poradnik przygotowało ministerstwo rolnictwa, we współpracy z instytutami naukowymi.

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Środowiska o rozważenie dopłat dla pszczelarzy. Chodzi o dopłaty na... zapylanie.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Agencja Mienia Wojskowego z Wrocławia ogłoszono przetarg na zakup traw "na pniu" z terenu byłego lotniska. 

Producenci maszyn rolniczych w Europie patrzą w przyszłość z pesymizmem. Aż 75% z nich spodziewa się w ciągu kolejnych 6 miesięcy mniejszych przychodów – wynika z majowego badania Europejskiego Stowarzyszenia Maszyn Rolniczych (CEMA). Tymczasem dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pokazują, że w Polsce w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano o 30% więcej ciągników rolniczych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Korzystny trend potwierdzają również dane płynące z firm leasingowych. Największa spółka leasingowa w Polsce zanotowała w pierwszych dwóch miesiącach drugiego kwartału blisko 50-procentowy wzrost dynamiki liczony rok do roku.

W gminach trwa nabór kandydatów, którzy jesienią przeprowadzą powszechny spis rolny.

Ostatnie dni na złożenie wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D i „Restrukturyzację małych gospodarstw”.  Tylko do 30 czerwca rolnicy mają czas na dopełnienie formalności.

Prezydent RP Andrzej Duda 16 czerwca podpisał ustawę z dnia 7 maja 2020 roku o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Od teraz obrót nawozami będzie pod nadzorem PIORiN.

New Holland Agriculture ma już 125 lat: to ponad 100 lat zaangażowania wobec pięciupokoleńrolników na całym świecie, ułatwiając im życie, zwiększając wydajność rolnictwa i dbając o jego zrównoważony rozwój.

17 czerwca br. Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz wiceprezesi Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest utworzenie parku przemysłowego w Ząbkowicach Śląskich. Umowa przyczyni się do rozwoju regionu, a także przyniesie korzyści w skali całego kraju. – mówił szef KOWR Grzegorz Pięta.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych mając na uwadze stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wsparcia sektora trzody chlewnej ogłoszone podczas nieformalnego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, poprzez uruchomienie rezerwy kryzysowej z budżetu UE, zwrócił się do Jana Krzysztofa Ardanowskiego o przeanalizowanie zaproponowanych postulatów, mających na celu wsparcie producentów wieprzowiny w Polsce.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej alarmuje, że afrykański pomór świń w populacji dzików wymknął się spod kontroli. Liczba przypadków rośnie. Niepokojące jest także wystąpienie wirusa u świń w Wielkopolsce.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o podjęcie działań umożliwiających uzyskanie wsparcia z operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” realizowanych w ramach działania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” PROW 2014-2020 na operację dotyczącą konwencjonalnego chowu drobiu (w szczególności gęsi, kaczek, perliczek).

Jak zwykle w czerwcu, CIECH Sarzyna – największy polski producent środków ochrony roślin, organizuje Dni Pola, podczas których prezentuje programy ochrony najważniejszych upraw polowych: zbóż, rzepaku i kukurydzy. Z powodu pandemii koronawirusa, tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w formie transmisji online, prosto z pola w Szlagnowie (woj. pomorskie). 

Krajowa Rada Izb Rolniczych, podobnie jak w latach poprzednich, organizuje kolonie letnie z dofinansowaniem Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Sprawdź szczegóły!

Od dnia 1.07.2020 r. do dnia 15.07.2020 r. podatnicy podatku rolnego, którzy w 2019 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2019 r. susza lub powódź, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o udzielenie pomocy. 

Jak udało nam się ustalić, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłacanie ostatniej transzy pomocy po ubiegłorocznej suszy. Kto z Was jeszcze czeka na pieniądze?

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Cieminko niedaleko Drawska Pomorskiego. W czasie prac polowych ciągnik rolniczy przygniótł dwie osoby. Nie żyje 5-letni chłopczyk i jego ojciec. 

Warto dokładnie zlustrować wszystkie plantacje. Pogoda bowiem w tym roku wyjątkowo sprzyja mszycom i... jest ich bardzo wiele.

Za nami zaledwie kilka dni z gwałtowną pogodą, a już wiadomo, że są miejsca gdzie straty będą znaczne. Burze z gradem sprzed kilku dni nie ominęły południowej części województwa łódzkiego. Były miejsca, gdzie grad wielkości przepiórczych jaj pokrył całe uprawy.

Lubelski samorząd rolniczy przygląda się tej sprawie z niepokojem. Niedawno pisaliśmy o tanim rabarbarze, teraz okazuje się, że także agrest bije rekordy niskich cen. 

Gminy i powiaty z całej Polski już po raz 26. mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki na budowę oraz modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prowadzi nabór w ramach XXVI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego do 1 lipca. 

Główny Urząd Statystyczny podał informację o cenach towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2020 r. W porównaniu z majem 2019 ceny wzrosły o 2,9% (przy wzroście cen usług – o 7,1% i towarów – o 1,4%). Okazało się także, że majowe ceny są tańsze o 0,2% od cen w kwietniu 2020.

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje. 

To dopiero czwarte ognisko  tym roku, ale w niedobrym miejscu. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie ogniska ASF w województwie wielkopolskim.

W bieżącym roku kalendarzowym zabroniono (albo stanie się to niebawem) stosowania przez użytkowników profesjonalnych bardzo wielu środków ochrony roślin. Zapoznaj się z tą listą!

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej pieczywa (ze szczególnym uwzględnieniem weryfikacji oznakowania). Objęto nią 157 piekarni produkujących m.in. pieczywo na zakwasie, deklarowane jako „bezglutenowe” lub „o bardzo niskiej zawartości glutenu” oraz półcukiernicze. Jakie wnioski? Musicie to przeczytać! 

Odmrażanie gospodarki unijnej oraz otwarcie restauracji poprawiło sytuację na europejskim rynku wieprzowiny - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków to kolejne ułatwienie dla osób starających się o dotacje na termomodernizację domu jednorodzinnego. Pomoc dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze” na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowali eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Być może, nie w krótkiej perspektywie, ale w nieco dłuższej, polskie rolnictwo wyjdzie z epidemii koronawirusa wzmocnione – ocenił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący rozprzestrzeniania się barszczy kaukaskich (Sosnowskiego i Mantegazziego) w Polsce. Wynika z niego, że ta niebezpieczna roślina ma dogodne warunki do rozwoju na terenie naszego kraju. Dlaczego tak się dzieje? NIK mówi o poważnych błędach oraz braku skutecznego i kompleksowego zwalczania.

PIORiN informuje o zasadach dotyczących przemieszczania ziemniaków z Polski do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. 

15 czerwca będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW w kampanii 2020. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich beneficjentów, ARiMR wydłuża godziny otwarcia swoich biur powiatowych.

10 czerwca 2020 r. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podpisali w centrali ARiMR w Warszawie porozumienie o współpracy. 

Na skutek pandemii COVID-19 wszyscy znaleźliśmy się w wyjątkowej i trudnej sytuacji. Stała się ona podstawą badań dla pracowników IRWiR PAN nad sytuacją społeczno-ekonomiczną ludności. Weź udział w ankiecie i wyraź swoją opinię w tym temacie.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego zapraszają rolników ekologicznych do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2020 roku.

Zgodnie z zapowiedziami 10 czerwca 2020 r. uruchomiona została internetowa ścieżka składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. E-wnioski są już dostępne w serwisie gov.pl. 

Nie tylko rośliny przemysłowe narażone są na pojawy szkodników. Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, szkodniki pojawiły się także na daglezjach.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził rodzinne gospodarstwo rolne państwa Bardowskich w Uniejowicach na Dolnym Śląsku. Przypominamy, że prowadzi je para znana z programu "Rolnik szuka żony".

15 czerwca 2020 r. przypada ostateczny termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz wybranych płatności w ramach PROW (dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego).

W dniu 30 czerwca 2020 r. upływa termin składania Informacji o nabyciu surowca tytoniowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe.

O 12 mln ton (2%) w tym roku wzrośnie ilość zboża w światowym handlu według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC). W sezonie 2020/2021 wolumen zboża w światowym obrocie handlowym przekroczy już 2,2 miliarda ton. Przy tak ogromnych wolumenach coraz większą rolę odgrywają narzędzia cyfrowe, ułatwiające optymalizację handlu zbożem. W Danii już 40% rolników zarejestrowało się na cyfrowej giełdzie zbożowej Commoditrader, a producenci zbóż korzystający z platformy uzyskali nawet o 12% lepsze ceny zbytu. Giełda Commoditrader jest już dostępna w Polsce. 

Na miejskich straganach truskawki możemy kupić bezpośrednio od producentów w cenie 6-8 złotych za kilogram. Tymczasem w skupach ceny są znacznie niższe.

Znany jest już termin rekrutacji do XIX edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Aplikacja on-line do składania wniosków będzie aktywna na www.stypendia-pomostowe.pl od 12 sierpnia do 14 września br., do godziny 16.00.

Rynek maszyn rolniczych w Polsce na początku roku nie odczuł negatywnych skutków pandemii COVID-19. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) w pierwszym kwartale 2020 roku  zarejestrowano w Polsce o 30,4 proc. więcej ciągników rolniczych niż przed rokiem. W kwietniu, mimo spowolnienia dynamiki, liczba rejestracji ciągników rolniczych wciąż rosła. Na trend wzrostowy wskazują również dane pochodzące od firm leasingowych. Według Związku Polskiego Leasingu dynamika w segmencie agro w pierwszym kwartale br. wyniosła 19,3 proc. r/r. 

Firma De Heus pozytywnie przeszła kolejna turę zewnętrznych audytów i uzyskała certyfikat zgodności ze standardem Polskiej Izby Mleka „bez GMO” dla wytwórni pasz w Łęczycy, Grodzisku Wielkopolskim i Łomży. Posiadanie certyfikatu potwierdza produkcję wolną od składników modyfikowanych genetycznie.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. Dziś najważniejszym punktem tej uroczystości jest procesja eucharystyczna ulicami wsi i miast. A jak było dawniej, jakie zwyczaje wiążą się z tym dniem? 

W przypadku wykrycia w gospodarstwie niektórych agrofagów kwarantannowych, możliwe jest ubieganie się o pomoc finansową z budżetu państwa na pokrycie poniesionych strat oraz kosztów zwalczania tych organizmów szkodliwych w ramach tzw. dotacji przedmiotowych.

Ponad miliard złotych jest potrzebne, by wypłacić gospodarstwom rolnym zaległą pomoc suszową za 2019 rok. Sprawą zainteresował się Adam Bodnar, Rzecznik Spraw Obywatelskich. 

Trzecie w tym roku ognisko ASF stwierdzone zostało w woj. lubelskim przy samej granicy z Białorusią. 

10 czerwca odbyła się wideokonferencja na temat projektu paszportyzacji polskiej żywności. Blisko stu pięćdziesięciu uczestników zastanawiało się nad tym, co zrobić, by konsument na całym świecie wybierał polskie produkty, świadomy ich pochodzenia. Internetową konferencję z udziałem m.in. Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadził Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Najwyższa Izba Kontroli uznała, że finansowanie z budżetu państwa jednostek doradztwa rolniczego było wystarczające, a środki zostały prawidłowo wykorzystane. Za niepokojące uznano jednak odejścia wykwalifikowanej kadry w latach 2016-2018, bo za powód podano niskie wynagrodzenia.

Główna nagroda w III Loterii konsumenckiej Grupy Azoty, ciągnik New Holland T4.75S, trafiła do pana Wiesława Kawałki z powiatu zamojskiego. Nowoczesna maszyna zastąpi wysłużonego Ursusa C360.

Tradycyjnie na całym świecie 17 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Z tej okazji zapraszamy na warsztaty on-line dla młodzieży „Dzień o Suszy i Retencji w Ministerstwie Klimatu”, które będą kontynuacją kwietniowego wydarzenia „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. W spotkaniu udział weźmie m.in. minister klimatu Michał Kurtyka. 

Aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki rozpoczęli pierwszą w historii swojego działania kampanię billboardową skierowaną do pracowników ferm i ubojni, która ma zachęcić ich do zgłaszania nieprawidłowości i zaniedbań związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami, łamaniem praw pracowniczych oraz zagrożeniem bezpieczeństwa żywności.

Polski Związek Hodowców Koni Arabskich w skierowanym do mnie liście zaznacza, że hodowcy podejrzewają, iż pośrednicy zajmujący się sprzedażą naszych koni są zainteresowani obniżeniem ich wartości i w efekcie końcowym są w stanie uzyskać znacząco większe zyski na swojej działalności handlowej - mówił minister Ardanowski.

W obrocie pojawiły się już pierwsze polskie truskawki. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi badania co do pozostałości środków ochrony roślin na plantacjach owocowych. Czy jesteśmy bezpieczni jedząc truskawki?

Przed nami Powszechny Spis Rolny, który ma odbyć się od 1 września do 30 listopada 2020 r. (według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r.). Jesteście ciekawi, o co będziecie pytani? My już wiemy!

W miniony piątek doszło do poważnego wypadku przy pracach polowych. Jak poinformowała Policja Lubelska, pokrzywdzony został 53- letni mężczyzna, którego przygniótł element prasy do siana.

Zwrotność, przyczepność, wysoka moc i przy tym komfort operatora – oto cechy, jakimi powinien charakteryzować się ciągnik, nie tylko skierowany do wymagających terenów o dużym nachyleniu oraz trudnych typów gleby, ale też w przypadkach, gdzie większy nacisk na podłoże nie jest korzystny.

8 czerwca odbyła się nieformalna rada ministrów rolnictwa UE, w formie wideokonferencji. Ministrowie wymienili poglądy na temat ważnych dokumentów zaprezentowanych ostatnio przez Komisję Europejską: „Strategia od pola do stołu” oraz „Strategia bioróżnorodności” (ogłoszonych 20 maja br.), oraz nt. propozycji budżetu na WPR (2021 -2027) z 27 maja br.

Wszystko zaczyna się od pola. Wiedza, jak uprawiać rośliny, by uzyskać dobre plony, by nie zniszczyć środowiska naturalnego, w którym te rośliny rosną, by nie zniszczyć gleby. To jest wiedza unikalna – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas Dni Pola w Grubnie.

Dwa tygodnie temu podczas wywiadu dla RMF FM, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do osób, którzy w trudnym czasie pandemii pozostają bez pracy, aby pomogli rolnikom przy zbiorach. Mowa była również o nauczycielach. Na te słowa szybko i z humorem odpowiedzieli pedagodzy ze Środy Wielkopolskiej, którzy pomogli plantatorowi przy zbiorze truskawek. I to całkowicie za darmo! 

Rok 2020 jest trzecim z rzędu, w którym koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na swoją działalność. Nabór wniosków rozpoczął się 5 czerwca 2020 r. i potrwa do 30 września 2020 r., chyba że wcześniej wyczerpana zostanie tegoroczna pula środków przewidziana na ten cel, która wynosi 40 mln zł. O pomoc można ubiegać się w biurach powiatowych Agencji. 

8 czerwca 2020 r. (poniedziałek) to ostatni dzień na złożenie oświadczenia w sprawie dopłat.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu trzeciego w tym roku ogniska ASF w stadzie świń. Tym razem wirus dał się we znaki w gospodarstwie na Lubelszczyźnie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że od 10 czerwca będzie udostępniony nowy serwis pogodowy.

Inhibitor to substancja chemiczna, która powoduje zmniejszenie szybkości reakcji chemicznej. Od 1 sierpnia 2021 stosowanie mocznika w formie z inhibitorem ureazy będzie obowiązkowe. Jest to związane z Europejskim Zielonym Ładem.

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła XI edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”

To ważna wiadomość, bo mamy już pełnię sezonu zbiorów owoców jagodowych, a przed nami żniwa. 

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, przywóz mięsa drobiowego z Ukrainy  do UE w pierwszym kwartale 2020 roku zmniejszył się o blisko jedną  czwartą w porównaniu do  importu w okresie od stycznia do marca roku 2019. 

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczych poinformował, że na terenie placówki w pierwszych dniach czerwca stwierdzono pierwsze osobniki nasionnicy trześniówki.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza Konkurs – Plebiscyt „Wakacje na Wsi # odkrywam”. Rozglądajcie się wokół po pięknych zakątkach naszego kraju, róbcie zdjęcia  i dzielcie się z nami atrakcjami obszarów wiejskich

1 czerwca 2020 r. ruszyła ogólnopolska kampania zachęcająca Polaków do wytwarzania taniej energii elektrycznej na własne potrzeby przez instalację paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. To wspólna akcja Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PKO Banku Polskiego.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych w maju - okazuje się, że był to bardzo dobry miesiąc, jeśli chodzi o nowe rejestracje. 

Sektor jabłek i gruszek w Unii Europejskiej jest zagrożony – zwraca uwagę Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa wraz z innymi europejskimi stowarzyszeniami. Coraz niższa rentowność i spadek konsumpcji znacznie utrudniają zrównoważony rozwój sektora. Zagrożeniem dla polskich jabłek i gruszek jest rosnąca konkurencja ze strony owoców jagodowych, egzotycznych i nowych gatunków. Producenci owoców skarżą się również na dramatyczny wzrost kosztów pracy. Stanowią one obecnie około 50% kosztów produkcji owoców i w związku z pandemią cały czas rosną, a średnie ceny w sektorze jabłek i gruszek nie wzrosły od początku 2000 roku. 

W dniach od 7 do 10 sierpnia 2020 r. na terenie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim odbędzie się 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Zwieńczą go 51. Aukcja Pride of Poland oraz Summer Sale. Przygotowaniom do tegorocznej edycji wydarzenia poświęcona była konferencja prasowa, w której udział wziął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Tegoroczny sezon traw okazał się wyjątkowo wymagający. Dlatego też dla skutecznej pracy niezbędne jest wykorzystanie maszyn wyposażonych w nowoczesne rozwiązania technologiczne, ale też wsparcie fachowego serwisu, który doradzi i pomoże w optymalizacji parametrów maszyny.

Nawet 100 tys. euro rocznie może otrzymać uznana przez ARiMR grupa producentów rolnych lub organizacja producentów. 19 czerwca rusza 7. nabór wniosków w ramach działania 9 – „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” finansowanego z budżetu PROW 2014-2020. Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Ostatnim dniem na ich złożenie będzie 17 sierpnia 2020 r. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) już po raz czwarty uczestniczyła w prowadzonej pod patronatem EUROPOL-u międzynarodowej operacji Silver Axe V, jednej z ważniejszych i najbardziej prestiżowych inicjatyw podejmowanych w ramach walki z międzynarodowym handlem nielegalnymi środkami ochrony roślin, w którą zaangażowane są urzędy ds. ochrony roślin, organy celne i organy ścigania.

Dzieci i młodzież będą miały realny wpływ na proekologiczne decyzje administracji rządowej. W Dzień Dziecka Minister Środowiska Michał Woś i Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podpisali porozumienie o powołaniu Młodzieżowej Rady Ekologicznej. Pierwsze posiedzenie rady już we wrześniu.

4 czerwca odbyła się uroczysta Gala AgroLigii 2019, podczas której zostali nagrodzeni najlepsi rolnicy oraz przedstawiciele agrobiznesu. Prezydent Andrzej Duda dziękował wyróżnionym za dawanie przykładu innym gospodarzom i przedsiębiorcom, a także za zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego. 

Co prawda do zbiórki plonów jeszcze kilka tygodni, ale już teraz warto sprawdzić sprawność kombajnu i przygotowywać maszynę odpowiednio do żniw, tak aby najważniejsze prace polowe przebiegły przede wszystkim bezpiecznie.

Komenda Miejskiej Policji w Ostrołęce poinformowała o oszustwie, do którego doszło podczas sprzedaży bydła. Sprzedawca przekazała zwierzęta, ale pieniędzy już nie otrzymał...

1 czerwca rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór potrwa do 31 lipca 2020 r. 

W imieniu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zachęcamy Was do współtworzenia inicjatywy promującej przyzagrodowy chów gęsi i przetwórstwo gęsiny metodami tradycyjnymi pn. „Tradycyjna Gęsina Wiejska”.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza konkurs na fotograficzne udokumentowanie wzajemnej pomocy na wsi. Konkurs ten pozwoli zobrazować jak w tym trudnym czasie wspiera się nawzajem społeczność wiejska.

Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, będzie można otrzymać z nowego programu „Moja Woda”. To kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu. 

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut badawczy, na polach doświadczalnych w Winnej Górze widać już porażenie upraw rzepaku pryszczarkiem kapustnikiem.

EKOSCHEMATY będą płatnością roczną za realizację zobowiązań/praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu, które wykraczają ponad wymogi podstawowe  i są różne od innych zobowiązań określonych w Planie Strategicznym tj. m.in. zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych. Rolnicy będą mogli przystępować do nich na zasadzie dobrowolności.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut badawczy poinformował, że w uprawach zbóż ozimych i jarych są już obserwowane larwy skrzypionek.

Główny Urząd Statystyczny podał szacunkowe dane związane z tegoroczną wiosną w rolnictwie. Szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi około  7,3 mln ha (zwiększenie o ok. 2,2%). 

Do końca 2019 roku aż 51 producentów żywności, w tym producenci dań gotowych, majonezów oraz piekarnie podjęły decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego, spełniając tym samym oczekiwania konsumentów oraz dbając o dobrostan zwierząt. Firmy intensywnie pracują nad wdrożeniem zobowiązania w życie. Deklaracja przewiduje dokonanie zmian nie później niż do 2025 roku, lecz część producentów już dziś nie używa jaj klatkowych.

Już od najbliższej środy, 3 czerwca, rusza nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać 150 tys. zł wsparcia. ARiMR będzie przyjmować wnioski do 1 sierpnia. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy prognozuje bardzo ciepłe lato. Od czerwca do sierpnia, średnia temperatura powietrza w Polsce będzie powyżej normy.

Polscy rolnicy zasługują na szacunek nie tylko w czasie świąt – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

W piątek, 29 maja, minister rolnictwa wręczyła akt powołania nowemu Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Polskiego Związku Łowieckiego  z prośbą, aby w statutach Kół Łowieckich uwzględnić 30% udział rolników w strukturach. Jak wskazała Małopolska Izba Rolnicza, rolnicy z powiatu limanowskiego, którzy chcieli zostać myśliwymi otrzymali odmowę, którą argumentowano wystarczającą liczbą myśliwych w kole.

Spoglądając na opublikowane, zmienione wieloletnie ramy finansowe (WRF) Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz na unijny plan odbudowy gospodarczej „Next Generation EU” [następna generacja UE], Copa i Cogeca podkreślają potrzebę większej ilości wspólnych działań na poziomie Unii i wzywają do większego wsparcia dla rolnictwa w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).

Policjanci z posterunku w Złotnikach Kujawskich zatrzymali złodzieja cebuli. Nie pomogła mu nawet kryjówka w rowie melioracyjnym. Teraz mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wprawdzie rozwój technologii od wieków towarzyszy cywilizacji, ale chyba jeszcze nigdy w dziejach ludzkości rozwój technologiczny nie przeplatał się z tak wieloma dziedzinami życia i gospodarki, a niektóre z nich przeszły prawdziwą rewolucję. Widać to było doskonale w czasie, gdy świat zaatakował koronawirus. Można śmiało postawić tezę, że jeśli światu uda się uniknąć ogromnej recesji będzie to w dużej części zasługa technologii cyfrowych, które w okresie lockdawnu z powodzeniem pozwoliły funkcjonować sporej części realnej gospodarki.

Czy soki owocowe i warzywne mogą być elementem zbilansowanej diety? Z okazji Światowego Dnia Soku, przypadającego na 30 maja, dr hab. Dariusz Włodarek – lekarz, dietetyk i żywieniowiec, Kierownik Zakładu Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wyjaśnia, co kryje się w szklance soku i czy warto po nią sięgać.

Na sesji 27 maja 2020 r. zrealizowano pierwsze transakcje w systemie notowań jednolitych na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych prowadzonym na zlecenie KOWR przez TGE S.A. 

Już wiemy, że za testy na obecność koronawirusa u pracowników sezonowych zapłaci budżet państwa. Teraz znamy także szczegóły logistyczne wykonywania tych testów. Przeczytajcie koniecznie! 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich w taki sposób, aby możliwe było ubezpieczenie zwierząt od padnięcia.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że na polach doświadczalnych w Winnej Górze już pojawiły się pierwsze chrząszcze stonki ziemniaczanej.

Minister rolnictwa poinformował, że za niezbędne testy na koronawirusa, wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy, zapłaci budżet państwa. Teraz Zarząd KRIR zwrócił się do resortu z prośbą o wykaz laboratoriów, w których można wykonać wymaz do testu PCR u pracowników sezonowych oraz informację na temat procedur lub ewentualnych dokumentów jakie rolnik zatrudniający takie osoby powinien posiadać, aby było możliwe przeprowadzenie tego testu.

Jeszcze ponad dwa tygodnie mają rolnicy na złożenie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za rok 2020. Do 28 maja 2020 r. do ARiMR wpłynęło już prawie milion wniosków o dopłaty.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zwrócił się z pismem do ministra rolnictwa o wprowadzenie dopłat wyrównawczych dla producentów świń, którzy znaleźli się w strefach niebieskich na terenie całego kraju. Znamy już odpowiedź w tej sprawie!

„Mój Prąd” to największy w Europie program finansujący mikroinstalacje fotowoltaiczne dla osób fizycznych, czyli także dla gospodarzy. Na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej przeznaczono 1 miliard złotych. Teraz wnioski można składać on-line.

Komitet Ochrony Orłów zwraca uwagę na swoich stronach na bezmyślne okrucieństwo, które dotyka ptaków w Polsce. Nie ma wątpliwości, że działania są celowe. Tylko po co?

Od 1 do 26 czerwca 2020 r. na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Czy musisz w nich uczestniczyć?

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe Dni Pola Minikowo 2020, które odbędą się w dniach 20-23 czerwca br. W tym roku można uczestniczyć w nich online. Sprawdź szczegóły!

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XIX edycję Programu Stypendiów Pomostowych 2020/2021. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa tradycyjnie włączy się organizacyjnie w realizację Programu.

W związku z informacjami o wykrywaniu w niektórych krajach świata wirusa SARS-CoV'-2 u zwierząt gospodarskich, kotowatych zarówno domowych, jak i dzikich, utrzymywanych w ogrodach zoologicznych oraz u psów, Główny Inspektorat Weterynarii opracował procedurę pobierania i przesyłania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywania tego wirusa. 

W Europie produkuje się dwie z trzech butelek oliwy z oliwek spożywanej na całym świecie. Niestety, od początku 2019 roku sektor oliwy z oliwek cierpi z powodu jednego z najpoważniejszych kryzysów cenowych w historii. Setki tysięcy gospodarstw rolnych zajmujących się uprawą oliwek mogą być zmuszone do porzucenia działalności ze względu na utratę rentowności.

Niezwłocznie po interwencji Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym spłacili zaległości wobec mniejszych kontrahentów na kwotę 400 mln zł. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wznawił cykl bezpłatnych spotkań informacyjnych dotyczących funkcjonowania Platformy Żywnościowej. Poznaj szczegóły. 

Od 19 czerwca do 17 sierpnia 2020 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To już siódmy nabór tego typu w ramach PROW 2014-2020.

Przygotowana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich wchodzi w życie 27 maja 2020 r. Przepisy zakładają przeznaczenie w tym roku 40 milionów złotych na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich (KGW). To od 3 do 5 tys. zł na działalność zarejestrowanego KGW. Kwota zależy od liczby członków organizacji.

Na polskim rynku widać znaczącą korektę cen żywca wieprzowego w górę. Wyprzedaż żywca w ostatnich tygodniach spowodowała braki na rynku tuczników - poinformowało KZPPTCh.

Na Platformie Żywnościowej powiększa się grono przedsiębiorstw zainteresowanych handlem pszenicą na elektronicznej giełdzie towarów rolno-spożywczych. Kombinat Rolny Kietrz zamierza korzystać z własnych magazynów.

Konsumenci skarżyli się, że wywieszki w sklepach sieci Biedronka wprowadzają w błąd co do kraju pochodzenia owoców i warzyw. Kontrole Inspekcji Handlowej potwierdziły nieprawidłowości w tym zakresie, a Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie, w którym postawił właścicielowi sieci zarzut naruszania zbiorowych interesów konsumentów. 

26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. To coroczne święto, które ma na celu okazanie mamom szacunku oraz podziękowanie im za trud włożony w wychowanie dzieci. A czy wiecie skąd wzięło się to święto i od kiedy je obchodzimy? 

 Za niezbędne testy, wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy, zapłaci budżet państwa – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Od 19 czerwca do 17 sierpnia 2020 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udostępnia aplikację mobilną na smartfony w systemie Android, umożliwiającą szybkie i wygodne w obsłudze wyświetlanie komunikatów KRUS. Dodatkowo użytkownicy będą mogli sprawdzić aktualną prognozę pogody dla wskazanej lokalizacji geograficznej. Aplikacja to efekt współpracy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Polska w sektorze sadowniczym w Europie, łącznie z Hiszpanią oraz Włochami, należy do trzech krajów, w których skoncentrowane jest 2/3 całkowitej powierzchni plantacji owoców w UE. Jest również jednym z czterech największych producentów jabłek w Europie. Mimo to blisko 30% polskich sadowników twierdzi, że sytuacja sadownictwa w naszym kraju jest zła. Polskie sadownictwo stoi przed wieloma wyzwaniami, tym bardziej w obliczu obecnej pandemii koronawirusa i suszy, które generują straty. 

Od najbliższego poniedziałku, 25 maja, w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych rolnicy będą mogli załatwić wszystkie sprawy osobiście. W województwie śląskim i powiatach, gdzie zagrożenie epidemiczne jest podwyższone sytuacja będzie monitorowana na bieżąco.

Przed nami pełnia sezonu truskawkowego. Konsumentów martwią wysokie ceny, a producentów brak rąk do pracy i pojawiające się choroby. Pogoda sprzyja bowiem szarej pleśni.

Rolnicy posiadający mniej niż 10 ha gruntów ornych również w tym roku mogą złożyć, zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020, oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. Ostatnim dniem na złożenie oświadczenia w tegorocznym naborze będzie poniedziałek, 8 czerwca. To efekt wejścia w życie znowelizowanej ustawy o COVID-19, która przywraca bieg terminów.

Ciągniki o mocy do 155 KM można już doposażać w nowe ładowacze czołowe serii M. Jakimi cechami wyróżnia się nowy sprzęt?

Maj przyniósł nam wyjątkowo niskie temperatury i suszę. Czy stało się to przeszkodą dla komarów, których prawie nie ma? 

Konkurs na przepis kulinarny z wykorzystaniem żywności uchronionej przed wyrzuceniem lub pozostałej z innego posiłku został rozstrzygnięty. Nagrodę główną zdobyła Weronika Szpura z KGW Korniczanki ze Starej Kornicy, która przygotowała Pomarańczowe kluski z kurdybankiem.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z Prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego aneks do umowy w sprawie finansowania instrumentu finansowego w Formie Gwarancji Rolnych. Na tej podstawie banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będą udzielały preferencyjnych kredytów obrotowych producentom rolnym i podmiotom prowadzącym przetwórstwo rolno-spożywcze, w celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Obsługa fitosanitarna towarów pochodzenia roślinnego, eksportowanych poza Unię Europejską, stanowi kluczowe zadanie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przesyłki roślin i produktów roślinnych są zaopatrywane w świadectwa fitosanitarne w celu potwierdzenia, że spełniają wymagania fitosanitarne kraju przeznaczenia towaru, w szczególności, że są wolne od organizmów szkodliwych, mających istotne znaczenie dla kraju importującego.

Blisko dwieście litrów miodu zebrano do tej pory z miejskiej pasieki w Piotrkowie Trybunalskim.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zbliżającym się terminie na złożenie w Kasie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

O miesiąc, do 30 czerwca 2020 r., został wydłużony termin składania wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D i „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Pierwotnie nabór wniosków ogłoszony był do 29 maja. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów przedłużone zostały terminy składania wniosków na działania „Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D)” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw” – poinformował Tomasz Nowakowski, Prezes ARiMR.

Spadek cen skupu żywca wieprzowego widoczny jest nawet w sklepach. Rolnicy z Kujaw informują, że że w ciągu miesiąca stawki za półtusze w klasie E spadły w niektórych podmiotach skupujących o 2 złote (średnio o 1,70 zł).  Obecne ceny nie gwarantują zwrotu poniesionych kosztów. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał grunty pod budowę największego szpitala onkologicznego na Dolnym Śląsku. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2028. Koszt budowy to 700 milionów złotych. 

Dzięki staraniom Głównego Lekarza Weterynarii oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w kwietniu i maju br. z obszaru zagrożenia – czyli z tzw. strefy niebieskiej z najbardziej restrykcyjnymi wymaganiami – zostały uwolnione łącznie 23 gminy. 

Agrotech co roku odbywał się w marcu. Jedne z największych targów rolniczych w tym roku nie odbyły się jednak ze względu na epidemię koronawirusa. Termin został wstępnie przesunięty na czerwiec, ale dziś już wiemy, że w tym miesiącu Agrotech również się nie odbędzie.

Po nowelizacji budżetu będzie możliwa wypłata pomocy suszowej za 2019 rok - miał powiedzieć minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski we wtorek. Jak mówi minister, chodzi o ,,niewielką część'' pomocy.

Pomagajmy sobie wzajemnie. Czas jest wyjątkowo trudny. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego, do myślenia w kategorii pomocy wzajemnej. Polska wieś takiej pomocy oczekuje i dlatego zwracam się do wszystkich Polek i Polaków, którzy mają potrzebę dorobienia, a stawki w rolnictwie zaczynają być bardzo atrakcyjne, i chcą zwiększyć swoje budżety domowe, do podjęcia pracy w rolnictwie – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Mimo dobrej pogody sporo dużych firm nie ma już szans skupić większej ilości ślimaków winniczków. Powodem jest koronawirus. 

W związku z wystąpieniem COVID-19 zawieszeniu uległ bieg niektórych terminów np. na złożenie wniosków w ARiMR. Teraz terminy będą biegły dalej. 

Polskie maszyny rolnicze są znane nie tylko w Europie, ale także na całym świecie.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu skrupulatnie kontroluje przewożone towary. Tu zatrzymano ciężarówkę, której kierowca Z Finlandii do Polski kierowca wiózł ziemniaki.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kolejny raz wydało zgodę na stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku. W tym roku dozwolony jest tylko jeden preparat.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwiedzili położone w gminie Winnica rodzinne gospodarstwo mleczne Państwa Kamińskich.

Od 3 do 5 tys. zł pomocy finansowej mogą otrzymać w tym roku na swoją działalność Koła Gospodyń Wiejskich (KGW). Kwota zależy od liczby członków organizacji. Podpisanie nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, umożliwia udzielenie kołom łącznej pomocy na kwotę 40 mln złotych. 

Wszyscy pewnie słyszeli sentencję – Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt... – niesłusznie przypisywaną Einsteinowi. Powiedział to czy nie, ma mniejsze znaczenie, jest wymowna, trafia do wyobraźni i najważniejsze – zawiera tezy, które znajdują potwierdzenie w faktach z ostatnich lat.

Najważniejsza sprawa to wybrać dobrze termin. Meteorolodzy zapowiadają stopniowe ocieplenie, więc do zabiegów chemicznych pogoda sprzyja. O czym trzeba pamiętać, decydując się na wykonanie zabiegu?

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że na uprawach grochu w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) stwierdzono pierwsze osobniki mszycy grochowej - Acyrthosiphon pisum. 

Już niedługo turyści zostaną zaproszeni do odwiedzenia wirtualnego stoiska „Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie będzie można pobrać materiały promocyjne, obejrzeć filmy promujące ofertę turystyczną polskiej wsi.

Od środy 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi, gospodarze sami będą mogli zgłaszać straty suszowe, wykorzytując do tego specjalną aplikację. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej analizuje obecną sytuację na rynku wieprzowiny. Czy otwarcie restauracji w Polsce wpłynie na jej poprawę?

Jakiś czas temu KRIR zawnioskował do ministerstwa rolnictwa o rozszerzenie wsparcia w ramach działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 o dodatkowe dopłaty do dobrostanu owiec. Dziś mamy odpowiedź resortu w tej sprawie.

Trwa program wymiany odbiorników satelitarnych John Deere. Rolnikom i kontrahentom oferuje się możliwość wymiany na nowsze modele po specjalnie obniżonej cenie. Ze względu na obecną sytuację program przedłużono do 30 czerwca 2020 r.

W Krajowej Spółce Cukrowej „Polski Cukier” zakończyła się kolejna kampania sokowa. W tym roku, tak jak i w ubiegłym, kampania prowadzona była już w trzech lokalizacjach: Cukrowni Kruszwica, Cukrowni Nakło oraz Cukrowni Werbkowice.

W związku z trwającą pandemią COVID-19, Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej szuka systemowych rozwiązań pozwalających na minimalizowanie skutków nadchodzącego kryzysu gospodarczego, mogącego uchronić nasz kraj przed skutkami pandemii, dlatego wnioskuje o  wprowadzenie „BONU INWESTYCYJNEGO" w wysokości 1 mln zł dla każdej gminy wiejskiej i miejsko-wiejskiej.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że wznawia obsługę interesantów w oddziałach i placówkach. Wybierasz się do KRUS? Musisz zapoznać się z kilkoma zasadami!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wraz z wieloma instytucjami kultury w całym kraju – zaplanowało szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. 

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do wszystkich organizacji pszczelarskich o zorganizowanie zbiórki miodu w ramach akcji ,,Słoiczek miodu dla medyka''.

W związku z opublikowanymi 12 maja 2020 r. wytycznymi dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, samorząd rolniczy wyraził swój sprzeciw wobec zapisu stanowiącego, że koszt wykonania wymazu do testu PCR u pracowników sezonowych, celem wykluczenia zakażenia, leży po stronie zatrudniającego pracowników gospodarza.

Jeszcze w tym roku ruszą konkursy ogłaszane przez osiem Lokalnych Grup Działania z województwa kujawsko-pomorskiego, które otrzymały dodatkowe środki na rozwój przedsiębiorczości na swoich obszarach. Jest to szansa na wsparcie finansowe dla mieszkańców regionu, którzy poszukują funduszy na założenie własnej firmy lub rozwinięcie działalności gospodarczej. Na ten cel trafi ponad 5,3 miliona złotych. W środę (13 maja) na wideokonferencji marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska rozmawiali z prezesami Lokalnych Grup Działania, które otrzymały zwiększone dofinansowanie.

Polska wieś to skarb, który jest tuż obok, niemal na wyciągniecie ręki. Wypoczynek na wsi to czyste powietrze, piękny krajobraz i smaczne jedzenie. To czas spędzony blisko natury. 

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje o podjęcie działań mających na celu przywrócenie drożności rowów melioracyjnych. Drożne rowy doskonale pomagają w określeniu poziomu wód gruntowych, są więc swojego rodzaju lokalnym ,,monitoringiem suszy''.

Postępujące zmiany klimatyczne i związane z nimi ekstremalne zjawiska hydrologiczne – susze i powodzie będą w kolejnych latach jednymi z najpoważniejszych zagrożeń dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Już teraz w Polsce trwale zagrożonych niedoborem wody jest 35% gruntów ornych, a blisko 70% powierzchni użytków zielonych znajduje się na obszarach z jej deficytem. Zmiany klimatyczne i jedne z najniższych powierzchniowych zasobów wodnych w Europie sprawiają, że polskie rolnictwo stanęło przed jednym z największych wyzwań w ostatnich latach – deficytem wody.

Pandemia COVID-19 w coraz większym stopniu oddziałuje na rynek wieprzowiny. Obserwujemy stopniowy rozdźwięk pomiędzy ceną żywca a ceną produktów wieprzowych na półkach sklepowych. Drastyczny spadek ceny w Niemczech w dniu 6 maja 2020 (aż o 10 centów) było wynikiem nie tylko zamkniętych restauracji, ograniczeń w organizowaniu imprez i towarzyskich spotkań przy grillu, ale również zamknięciem dwóch dużych ubojni w landach North Rhine-Westphalia i Schleswig-Holstein.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zwraca uwagę na coraz częstsze zanieczyszczanie rzek śmieciami i ściekami gospodarskimi. Tymczasem wszyscy korzystamy z wody w rzekach.

Resort Klimatu poinformował, że od 15 maja rusza nowa edycja programu Czyste Powietrze. W porównaniu z wcześniejszymi edycjami, w tegorocznej, wnioski będą prostsze, a w odpowiedzi na sytuację wywołaną COVID-19, pojawią się też nowe sposoby ich składania. 

W czwartek, 14 maja br. odbyła się pierwsza aukcja sprzedaży pszenicy na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii. To część projektu pod nazwą Platforma Żywnościowa zainicjowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod egidą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedmiotem aukcji było 250 ton pszenicy klasy B oferowanej przez prywatnego producenta rolnego. W trakcie aukcji zawarto 10 transakcji i sprzedano 250 ton pszenicy po średniej cenie transakcyjnej 830,40 zł/t. 

Warunki pogodowe w ostatnim okresie czasu były niesprzyjające dla rolnictwa. Jesienne zasiewy zbóż w niektórych RZD, a szczególnie gospodarujących na gleby lekkich były dotknięte przez ograniczenia ich wilgotności. Zima była łagodna co sprzyjało rozwojowi ozimin wysianych po przedplonach późno schodzących z pola. Zarówno zima jak i wiosna tego roku pod względem ilości opadów jest bardzo niekorzystna dla roślin - podsumowuje IUNG.

"Nasze algorytmy uczą się języka pszczelego roju tak, abyśmy mogli zrozumieć, co pszczoły chcą nam przekazać" – mówią twórcy systemu do monitoringu pasiek SMARTULA. Projekt ten zaprezentujemy 21 maja w ramach 8. spotkania z cyklu #CiekawiNauki. Opowiemy, w jaki sposób sztuczna inteligencja, interpretując sygnały płynące z uli, może przyczynić się do ratowania pszczół miodnych i polepszenia warunków ich życia.  

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 maja będzie sukcesywnie otwierała swoje placówki dla rolników. W pierwszej kolejności będą to biura powiatowe i wybrane biura w oddziałach regionalnych. Od najbliższego poniedziałku na miejscu rolnicy będą mogli załatwić sprawy związane z rejestracją zwierząt, wnioskami inwestycyjnymi czy sprawy dotyczące działań premiowych. 

Policja Kłodzka w ostatnich dniach zabezpieczyła własnoręcznie wykonaną aparaturę do nielegalnej produkcji alkoholu. Jej właściciel przekonywał funkcjonariuszy, że w beczkach trzyma deszczówkę...

15 maja obchodzone jest Patronalne Święto Rolników, którzy w tym dniu wspominają swojego patrona świętego Izydora Oracza.

W ostatnich kilku tygodniach Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. realizuje dużą akcję pomocową dla potrzebujących. Pod koniec marca Grupa rozpoczęła przekazywanie instytucjom realizującym pomoc charytatywną żywność o wartości blisko miliona złotych, a ponadto KSC przekazała na szpitale i placówki medyczne wsparcie finansowe o wartości ponad miliona złotych. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła wypłatę dopłat do zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2019 r. Z tego tytułu do 11 maja 2020 r. wypłaciła rolnikom ponad 73 mln zł. 

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował, że w uprawach rzepaku w Wielkopolsce zaobserwowano mszyce. Zdaniem ekspertów są to mszyce brzoskwiniowe.

Rolnicy skarżą się na przewlekłość rozpatrywania wniosków o wypłatę pomocy suszowej za rok 2019 r. co wzbudziło niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich, zwłaszcza w kontekście zagrożeń suszy w tym roku.

Ministerstwo rolnictwa na wniosek KRIR odniosło się do sprawy zwolnień rolników z opłacania składek KRUS za drugi kwartał 2020 r. Czy rolnicy mogą liczyć również na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie? 

Może jeszcze nie w całej Polsce, ale na Mazowszu. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego postanowił dofinansować rozlokowanie stacji meteorologicznych tak, aby łatwiej było monitorować suszę na Mazowszu.

Kolejny polski produkt – podpiwek kujawski – został wpisany do rejestru Komisji Europejskiej, tworzonego w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony wyjątkowych produktów regionalnych, jako produkt posiadający Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). 

13 maja odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE, w formie wideokonferencji. Ministrowie rozmawiali na temat sytuacji kryzysowej w rolnictwie, wywołanej pandemią COVID-19 oraz wdrożenia niezbędnych działań, by pomóc sektorowi rolnemu w utrzymaniu produkcji i płynności finansowej. 

Od kilkunastu lat walczymy w Polsce ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Owad powoduje brązowienie liści kasztanowców i sprawia, że drzewa chorują.

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi wypracowane zostały rozwiązania umożliwiające przyjazd do Polski pracowników do prac sezonowych w rolnictwie. Chodzi o obcokrajowców głównie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie.

Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich. Na 40 mln zł dotacji mogą w tym roku liczyć koła gospodyń wiejskich, które zarejestrowały się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadziła, w ramach działań prewencyjnych na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i rolniczych chorób zawodowych, dziesiątą, jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Bezpiecznie na wsi, którego celem jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

MSWiA poinformowało, że samochody ratowniczo-gaśnicze o łącznej wartości blisko 400 mln zł trafią do jednostek OSP w całej Polsce. "Jeszcze nigdy w historii do Ochotniczych Straży Pożarnych nie trafiła tak wielka pomoc. Obowiązkiem rządu jest ich wspieranie. Druhowie są pierwsi na miejscu zdarzenia, gdzie z poświęceniem walczą o ludzkie życie i zdrowie. Dlatego muszą mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo" – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. 

Kilkaset kilogramów świeżych skór, głów oraz nóg rozczłonkowanych owiec i krów porzucono w niedziele w lesie w Mysłowicach Kosztowach, około 100 metrów od głównej drogi.

Wystąpiłem do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie aktualnej struktury cen żywności, ze szczególnym uwzględnieniem rynku drobiu, wieprzowiny i warzyw – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego XVIII edycja konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne została odwołana.   

W kalendarzu rolników i działkowców funkcjonuje termin "zimni ogrodnicy". To umowna data, z którą zwykle wiąże się ochłodzenie. Czy w tym roku "ogrodnicy" i "zimna Zośka" mogą zagrozić naszym uprawom i kwiatom?

600 000 litrów. Tyle wody mieści w zbiornikach na basenie w Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej Akwen w gminie Czerwoniak pod Poznaniem. Tyle litrów wody każdego roku jest wylewane do kanalizacji,a teraz postanowiono tę wodę przekazać rolnikom i działkowcom.

Kryzys związany z pandemią COVID-19, rosnące bezrobocie oraz niepewność na rynku pracy w UE znacząco obniżyła popyt na wieprzowinę - alarmuje Krajowy Związek Pracodawców, Producentów Trzody Chlewnej. 

Sprawdź, jak wyglądała sprzedaż przyczep rolniczych w kwietniu 2020 r. Przedstawiamy raport według danych CEPiK.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zaakceptował rozwiązania usprawniające przyjazd pracowników sezonowych do Polski. Poznajcie szczegóły w tej sprawie! 

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega - kleszcze są już w pełni aktywne! Pamiętajmy więc o zachowaniu środków ostrożności podczas spacerów po lesie parku, czy innych terenach zielonych.

Kwiecień był pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy to zanotowano mniej rejestracji nowych ciągników w porównaniu do anologicznego miesiąca przez rokiem. Przedstawiamy raport według danych z CEPiK. 

John Deere, niczym w czasach Wielkiego Kryzysu lat 20. i 30., kiedy jako jedyny producent maszyn rolnych wydłużył terminy płatności za już sprzedane ciągniki i maszyny rolnicze, dziś również oferuje pomoc rolnikom.

Marka CLAAS wprowadziła na swojej stronie internetowej claas.pl nowy konfigurator maszyn, który ma na celu zapewnienie w pełni cyfrowego systemu przygotowania specyfikacji maszyny przez Klientów. Konfigurator jest intuicyjny w obsłudze, ma przejrzysty układ oraz precyzyjne i pomocne funkcje.

Kampania składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za rok 2020 znalazła się na półmetku. Do 8 maja do ARiMR wpłynęło ich ponad 655 tys., czyli połowa z ponad 1,3 mln wniosków, jakie w ubiegłym roku złożyli rolnicy. 

W kwietniu odnotowano aż 83 pożary lasu w nadleśnictwach regionu kujawsko-pomorskiego, aż 27 z nich wybuchło na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice. To sprawiło, że podejrzewane są celowe podpalenia. Nadleśnictwo wyznaczyło nagrodę pieniężną za pomoc w ujęciu podpalaczy.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, ze w Wielkopolsce w uprawach pszenicy ozimej są już obserwowane pierwsze osobniki mszycy zbożowej.

Nowe technologie wkraczają w nasze życie w sposób, którego często nie akceptujemy. Nie może to jednak stanowić podstawy do agresji względem ludzi.

Wielu rolników pośpieszyło się z siewem kukurydzy. Jednak nie zawsze pośpiech bywa wskazany. Kolejny raz przekonujemy się bowiem, ze kukurydza chłodu nie lubi.

Nieprzewidywalność warunków pogodowych i nakładające się na siebie niekorzystne zjawiska, takie jak deficyt wody, znaczne wahania temperatur dzień-noc i niekorzystny rozkład opadów, są czynnikami silnie wpływającymi na kondycję roślin uprawnych. Stąd też niezbędne jest wykorzystanie dostępnych środków, aby dobrze przygotować uprawy do wzrostu i rozwoju w niekorzystnych warunkach. Jednym z pierwiastków, który wpływa pozytywnie na ogólną kondycję i wigor roślin, jest krzem. Jego dostarczanie przynosi uprawom liczne korzyści.

Policjanci z Żyrardowa wyjaśniają sprawę śmierci prawie 2 mln pszczół w ulach w dwóch pasiekach na terenie gminy Mszczonów.

Resort rolnictwa poinformował, że aktualnie trwają prace nad utworzeniem elektronicznego systemu zgłaszania przez rolników wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę.

Branża, po wieloletnich turbulencjach, z dużym wskaźnikiem bankructw, znów zostaje niespodziewanie wystawiona na próbę. Unia Owocowa przekazuje apel członków grup producenckich oraz dystrybutorów owoców i warzyw.

KRUS informuje o wysokości zasiłku dla rolnika i domownika z tytułu objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19. Sprawdź!

Poziomka należy do rodziny różowatych. Obejmuje kilkanaście gatunków występujących na półkuli północnej i w Chile. Ten takson powstał w wyniku skrzyżowania poziomki chilijskiej i wirginijskiej. W Polsce spotykamy trzy gatunki poziomki rosnące w naturze. Jest to poziomka pospolita, poziomka twarda i poziomka wysoka.

ARiMR poinformowała, że został przedłużony termin składania wniosków przez tych rolników, którzy chcą ubiegać się w ARiMR o pomoc finansową z PROW 2014-2020 w ramach działania „Dobrostan zwierząt”. 

Wnioski o pomoc na „Restrukturyzację małych gospodarstw” oraz „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D można składać do 29 maja w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Działania finansowana są z PROW na lata 2014-2020. 

Rolnicy i hodowcy z całego kraju zwracają uwagę na krytyczną sytuację, w której znajduje się polska hodowla trzody chlewnej. Najnowsze wydarzenia pokazują daleki od oczekiwań stan walki z ASF. Niska skuteczność podejmowanych działań tylko pogarsza sytuację. Czas na zdecydowane kroki jakie już podjęto w krajach, które skutecznie odparły atak ASF: Czechach i Belgii - apeluje KZPPTCh.

Rolnicy, którzy chcą otrzymać dotację z ARiMR na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa, mają czas na złożenie wniosku do 20 lipca 2020r. Poniżej znajduje się szereg informacji, które przybliżą, na jakie inwestycje można uzyskać wsparcie w ramach „Modernizacji Gospodarstw Rolnych” obszar nawadnianie w gospodarstwie.

Do sieci systemu magazynów autoryzowanych, które są odpowiedzialne za weryfikowanie i jakość przechowywanej pszenicy w ramach giełdy towarów rolno-spożywczych dołączyły magazyny w Łobzie i Świebodzinie należące do Al-Samer Sp. z o.o.

Służby weterynaryjne Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały Główny Inspektorat Weterynarii o zatwierdzeniu wzoru świadectwa zdrowia dla mięsa i produktów mięsnych wywożonych do tego kraju. Nowy wzór świadectwa obejmuje mięso drobiowe, wołowe, baranie i kozie.

Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje, że pojawienie się pierwszego ogniska ASF na terenie Wielkopolski łącznie ze staniem epidemii powoduje ogromne kłopoty dla hodowców trzody chlewnej. Izba zwraca się do ministra rolnictwa o pilne i niezwłoczne działania mające na celu zredukowanie negatywnych skutków obostrzeń.

Stan epidemii powoduje kłopoty z eksportem, ale także z zaopatrzeniem własnego rynku. Producenci drobiu i jaj mówią, że nadchodzą ciężkie czasy.

Deszczowa aura może spowodować pojawienie się wtórnych ognisk zgnilizny twardzikowej w rzepaku. Na razie Instytut Ochrony Roślin - PIB alarmuje, że w uprawach widoczne są pierwotne porażenia.

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wszczęte zostało postępowanie wobec firm stosujących tzw. tucz kontraktowy.

Środki zaproponowane przez Komisję Europejską w celu wsparcia najbardziej dotkniętych rynków rolnych i spożywczych nie zapobiegną kolejnemu kryzysowi; potrzebny jest program redukcji produkcji mleka – ocenił Europejski Komitet Regionów.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie wsparcia na ich działalność statutową. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zakładają powierzenie nadzoru nad działalnością kół Pełnomocnikowi Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.

Od maja Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego kieruje Ryszard Zarudzki, były wiceminister rolnictwa. Czwartego maja nowemu dyrektorowi nominację wręczył były dyrektor KPODR, a obecnie wiceminister rolnictwa - Ryszard Kamiński.

Wnioski można składać od dnia 7 maja 2020 r. W dniu 4 maja 2020 r. KE w drodze publikacji rozporządzeń wykonawczych uruchomiła mechanizmy dopłaty do prywatnego przechowywania następujących produktów: masła, OMP, serów, mięsa bydła, mięsa baraniego i koziego. 

Skup królików w zakładach trwa cały czas, ale jest on znacznie mniejszy, niż przed pandemią. 

Susza dokucza rolnikom coraz bardziej. A dlaczego tak niewielu korzysta z magazynowania deszczówki w swoich gospodarstwach? Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ma pomysł na specjalny Program.

Od czwartku 7 maja rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. – Termin naboru mija z końcem sierpnia – informuje Paweł Mucha, rzecznik prasowy ARiMR.

Mięso drobiowe i jaja to dwa główne źródła białka kupowane przez konsumentów w sprzedaży detalicznej podczas kryzysu. Niektóre segmenty ucierpiały jednak ze względu na zamknięcie pewnych rynków zbytu - wyjaśnia KRIR.

Zdecydowana większość pracujących w Polsce obcokrajowców (85%) woli na czas trwania pandemii koronawirusa pozostać w naszym kraju, głównie ze względu na zarobki i możliwość pracy (55%). Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, przeprowadzonego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ograniczenia przy przekraczaniu granic państwowych w związku z pandemią Covid-19 uniemożliwiają wielu gospodarstwom rolnym sezonowe zatrudnienie pracowników z zagranicy. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej podjął więc interwencję w tej sprawie u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Wspólne działania policjantów z Szydłowca i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu z wykorzystaniem policyjnego drona okazały się sukcesem. Dron namierzył, jak 59-letni mieszkaniec powiatu radomskiego wypalał trawy. Teraz zostanie ukarany. 

30 kwietnia br. Komisja Europejska przyjęła kolejny pakiet legislacyjny, dotyczący działań na rynkach rolnych w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19. 

Maszyny i pojazdy rolnicze na co dzień wykorzystywane do innych zadań, w dobie pandemii zyskały nowe funkcje. Wielozadaniowość, możliwość doposażenia sprawiają, że rolnicy mogą wspierać lokalne społeczności w walce z COVID-19.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że do 24 maja 2020 r. wydłużony został okres na który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika

 Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania właściwe wobec firm stosujących tzw. tucz kontraktowy. Spółki Agrifirm i Agri Plus mogą w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec hodowców trzody chlewnej. 

Nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” rusza 15 maja. Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu trafił projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania w programie. NFOŚiGW podpisał porozumienie ze Związkiem Banków Polskich – to bilet wstępu do programu dla zainteresowanych banków. Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym przygotowujemy cykl e-szkoleń pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza.

Panujące warunki pogodowe będą miały bezpośrednie przełożenie na tegoroczne zbiory zbóż. Analitycy BNP Paribas spodziewają się wzrostu ich cen, szczególnie pszenicy, o ile w kolejnych tygodniach nie wystąpią opady deszczu. To może oznaczać droższe pieczywo i makarony na sklepowych półkach.

W czasie suszy zaczynamy coraz bardziej doceniać znaczenie wody dla całego środowiska. Wielkopolska Izba Rolnicza zauważa, że naturalnym sojusznikiem w retencjonowaniu wody i nawadnianiu gruntów nie tylko rolniczych, ale też leśnych mogą być największe gryzonie Eurazji – bobry.

ARiMR zakończyła pierwszy etap wypłat pomocy suszowej z nowej puli środków - 280 mln. Agencja w ciągu 6 dni przekazała na konta rolników 200 mln zł. Pomoc w pierwszej kolejności trafiła do tych producentów rolnych, których straty oszacowano do 5 tys. zł.

W czasach, kiedy epidemia wymusza na nas zachowanie dystansu społecznego i zakazuje bezpośredniego spotykania się, firma 365FarmNet oraz BASF wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom i potrzebom rolników. Na platformie 365FarmNet dostępny jest już nowy moduł BASF AgSolutions Finder – wirtualny doradca agronomiczny.

Nasz Dziennik poinformował, że jeszcze w tym roku wprowadzony zostanie nowoczesny system szacowania szkód w rolnictwie. Satelitarne dane pozwolą ocenić straty spowodowane suszą.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że w trosce o zdrowie interesantów, 17 kwietnia 2020 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dające możliwość przeprowadzania przetargów na sprzedaż i dzierżawę z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. 

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, z przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich badań wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały znacznie lepiej niż w roku ubiegłym, praktycznie bez strat. 

Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Dla Polaków to niezwykle ważna data. Sprawdź, jaka jest historia uroczystych obchodów tego dnia.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował o masowych pojawach chowacza podobnika w na plantacjach rzepaku w Wielkopolsce.

Biuro Programu „Niepodległa” ponownie zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

Lubelska Izba Rolnicza przyjęła stanowisko związane z możliwością przyjazdu do Polski pracowników sezonowych. Problemem w rolnictwie - większym niż epidemia koronawirusa - jest i będzie brak pracowników sezonowych.

Jak czytamy w artykule „Poszukiwane pomocne dłonie na polach: tak rolnicy Tettnanger (najbardziej znanej chmielarskiej miejscowości w Niemczech) chcą opanować kryzys” na portalu gazety Schwabische Zeitung, niemieccy plantatorzy chmielu intensywnie poszukują pracowników do prac przy uprawach chmielu. Do prac zgłaszają się również ochotnicy oraz emerytowani plantatorzy.

W uprawach zbóż obserwowane są liczne objawy chorób powodowanych przez grzyby. Prawdopodobnie jest to związane z niedawnymi przymrozkami. Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że należy przeprowadzić lustrację uprawy.