KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Jak informują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tzw. twardy Brexit uderzy również w polskich eksporterów. Co to oznacza?

Świętokrzyska Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o utworzenie biura obsługi klienta i infolinii w województwach dla aplikacji e-wniosek.

Policjanci z Kolna zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który skupował od rolników bydło i nie płacił za nie. Oskarżony usłyszał w sumie 10 zarzutów.

Owoc Sandomierski został wydzierżawiony. Syndyk podpisał umowę z firmą AB PPH z Mazowsza, teraz spółka ma prawo pierwokupu zakładu. O ewentualnej sprzedaży zdecyduje rada wierzycieli. 

Świętokrzyska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Środowiska o ustanowienie przy urzędach gmin koordynatora programu „Czyste Powietrze”. Czy to konieczne?

Parlament Europejski przegłosował w czwartek stanowisko dotyczące propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności. Co to oznacza dla rolników? 

Rolnicy alarmują, ze kolejna uprawa staje się nieopłacalna - tym razem chodzi o grykę. Ceny gryki w ostatnich kilku latach rosły, aż... się załamały.

Pod koniec grudnia w miejscowości Zbychów doszło do zagryzienia 17 danieli. W mediach szybko pojawiła się informacja, że winna jest wataha wilków. Jednak teraz okazuje się, że to wcale nie one...

Jak sięgnąć po pieniądze na "małe przetwórstwo" lub prowadzenie rolniczego handlu detalicznego? Zapisz się szkolenie - zachęca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wszyscy wiemy, w Polsce trwa spór między zwolennikami redukcji pogłowia dzików i przeciwnikami akcji. Głos w sprawie zabrał także dr hab. Józef Brynkus, poseł na Sejm z Kukiz'15.

W trakcie 76 posiedzenia Sejmu RP (16 – 18 stycznia 2019 r.) odbędzie się czytanie poselskiego projektu ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. 

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zwierząt futerkowych oraz hodowli zwierząt gospodarskich. Co się zmieni? 

Portal east-fruit.com poinformował, że jak pokazują wstępne dane eksportowe z listopada 2018 r., Polska zaczęła już importować ukraińskie jabłka. Chodzi tu przede wszystkim o jabłka deserowe.

Podlaska Izba Rolnicza złożyła wniosek do ministra środowiska o podjęcie działań w sprawie zniesienia moratorium na odstrzał łosi.

W dniach od 15 do 31 stycznia 2019 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Ankieterzey Głównego Urzędu Statystycznego dzwonią do wylosowanych gospodarzy i pytają, jak im się powodzi. Możecie również wziąć udział w badaniu za pośrednictwem specjalnej aplikacji. 

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie sprawdzenia, czy nie ma zmowy cenowej w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów mineralnych. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wydała komunikat, w którym domaga się odwołania Wiktora Szmulewicza - Prezesa KRIR oraz Mirosława Borowskiego - Wiceprezesa KRIR. Co jest powodem?

W terminie od dnia 15.01.2019 r. do dnia 25.06.2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Zarówno na niemieckim jak i na krajowym rynku trzody cały czas bez zmian. I tak jest już kolejny tydzień i kolejny miesiąc. Ceny trzymają stabilny, ale niski poziom. 

W połowie roku działalność rozpocznie Krajowa Grupa Spożywcza, czyli zapowiadany przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Państwowy Holding Spożywczy, który będzie skupiał spółki Skarbu Państwa branży rolnej. Wiodącą rolę ma mieć Krajowa Spółka Cukrowa. 

W Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie została opracowana aplikacja do sporządzania planu nawożenia azotem oraz do wyliczania maksymalnych dawek azotu. Sprawdź szczegóły i zobacz, gdzie pobrać aplikację!

Zapraszamy na relację z uroczystości wręczenia nagród w konkursie Rolnik Pomorza i Kujaw. Gala odbyła się 12 stycznia w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. 

Inwestycje chroniące gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń lub powodzią - sprawdź kolejność przysługiwania pomocy.

 Krajowa Spółka Cukrowa jest naszą perłą w koronie – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z przedstawicielami spółki w Kruszwicy.

Już po raz V odbędzie się w Kielcach Ogólnopolska Konferencja z Cyklu „Weterynaria dla Pszczelarstwa” pn. „Weterynaryjne aspekty odpowiedzialnego pszczelarstwa w Polsce”.

Rolnik z gminy Zamość na internetowych zakupach stracił prawie 130 tys. zł. Była to zaliczka za ciągnik rolniczy, którą zgodnie z umową wpłacił na konto sprzedawcy. Ten jednak do tej pory nie wywiązał się z umowy, a sprawą już zajmuje się policja. 

Wsparcie działań jednostek samorządu terytorialnego niezbędnych do realizacji polityki elektromobilności jest celem ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu, w którym do rozdysponowania jest 10 mln zł. Powiaty, gminy oraz ich związki wnioski o dotacje mogą składać od 15 października 2018 r. do 4 lutego 2019 r.

W razie powodzi, huraganu czy pożaru, m.in. od takich zdarzeń losowych trzeba ubezpieczyć budynki gospodarcze. By rolnik nie musiał płacić za szkody, które ktoś poniósł wskutek pracy w jego gospodarstwie jest OC. Trzeba pamiętać, że oba ubezpieczenia są obowiązkowe.

Postęp technologiczny, chemiczny i biologiczny, który dokonał się w rolnictwie w XX wieku, umożliwił znaczne zwiększenie światowej produkcji żywności. Dziś wiemy, że niektóre z tych osiągnięć okazały się mieć negatywny wpływ na środowisko, jakość produktów żywnościowych i zdrowie konsumentów. W świetle tych zmian obok produkcji żywności w systemie konwencjonalnym już od lat 80. XX w. rozwija się rolnictwo ekologiczne.

Według ekspertów z Biura Analiz Makroekonomicznych Sektora Agro BGŻ BNP Paribas, początek 2019 roku nie przyniósł dużych zmian na rynku zbóż. A jakie będą kolejne tygodnie?

Dla hodowców trzody chlewnej rok 2018 był bardzo trudny, a jaki będzie 2019? Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej mówi o najważniejszych zagrożeniach dla branży. 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z redakcją miesięcznika "Strażak" organizuję III edycję ogólnopolskiego konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2019. 

Związek Młodzieży Wiejskiej przygotowuje kolejną edycję Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, której celem jest rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych, rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego oraz wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk i popularyzacja osiągnięć w rolnictwie.

Znane są już wyniki sprzedaży nowych ciągników rolniczych na polskim rynku. Upodobania rolników od lat się nie zmieniają - marka New Holland po raz dziesiąty stanęła na najwyższym podium.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym odnosi się do planowanego na najbliższe trzy tygodnie odstrzału dzików. Mamy najnowsze rekomendacje ministra!

Planowane na trzy najbliższe weekendy wielkoobszarowe polowania na dziki to temat numer jeden w ostatnich dniach. W opinii ministra środowiska oraz ministra rolnictwa, przeprowadzenie odstrzału jest konieczne. Zupełnie inne zdanie mają organizacje naukowe i ekologiczne. A co sądzi o tym Prezydent Andrzej Duda? 

Z myślą o dalszym rozwój spółdzielczości rolniczej i wiejskiej w Polsce Krajowa Rada Spółdzielcza postuluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o opracowanie Krajowego Programu Rozwoju Spółdzielczości Rolniczej i Wiejskiej zawierającego kompleksowe systemowe rozwiązania i działania umożliwiające rozwój spółdzielni rolniczych i wiejskich w Polsce.

Polsce i Litwie zależy na utrzymaniu dobrych relacji handlowych, dlatego rozmowy o hadlu tucznikami między krajami będą kontunuowane. Wiadomo, że nie będą to łatwe dyskusje. W razie utrzymania zakazu handlu, litewski minister zapowiada działania odwetowe. 

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku organizuje wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży, których co najmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych jest ubezpieczonych w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS.

W tym tygodniu na rynku pasz skończył się czas spokoju. Rolnicy do tej pory mieli zapasy, a część firm miała dłuższe przerwy techniczne. Teraz wszyscy powracają na rynek.

W wydanej wczoraj opinii Państwowy Instytut Weterynaryjny- Państwowy Instytut Badawczy informuje, że nie podziela opinii dotyczących „niechlubnego losu dzików". 

W tym roku rolnicy, podobnie jak to miało miejsce w roku poprzednim, będą mogli składać oświadczenia zamiast wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych.

W dniach  2 i 3 lutego 2019 roku w Warszawie odbędzie się druga edycja Agro Days - Dni Hodowcy. Co przygotowano dla uczestników? Sprawdźmy.

Komisje zarządzające funduszy promocji produktów rolno-spożywczych przyjęły plany finansowe na 2019 r. 

W ocenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej, system monitorowania suszy oparty na Klimatycznym Bilansie Wodnym i Systemie Monitoringu Wilgotności Gleby nie dał pewnego obrazu strat poniesionych przez rolników w uprawach. Potrzebne więc są zmiany.

W najbliższy weekend, czyli od 12 stycznia mają ruszyć wielkoobszarowe polowania na dziki, których przeprowadzenie tłumaczone jest walką z afrykańskim pomorem świń. W związku z tym, z dnia na dzień, narasta sprzeciw ekologów, i nie tylko, przeciwko tej decyzji. W środę 9 stycznia w Warszawie odbył się jeden z protestów. 

KOWR przypomina, że za kilka dni upływa termin składania deklaracji dotyczących rynku wina.

Ministerstwo Rolnictwa informuje, że od 14 do 25 stycznia 2019 r. producenci tytoniu oraz producenci świń mogą składać wnioski o udzielenie pomocy finansowej.

Producenci owoców warzyw są mocno zaniepokojeni zapowiedzianymi przez Ministerstwo Finansów planami podwyżki VAT na nektary i napoje z owoców i warzyw, widząc w tym dalsze problemy ze sprzedażą swoich produktów.

"W obronie interesów rolników" - pod takim hasłem izby rolnicze miały protestować 10 stycznia w Warszawie. Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli samorządu rolniczego z ministrem rolnictwa, zdecydowano się odwołać manifestację. 

W lasach trwa szyszkobranie – informują Lasy Państwowe. Grudzień i styczeń to najlepszy czas na zbiór szyszek drzew iglastych, ponieważ są już dojrzałe i jeszcze zamknięte.

Obszar finansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich obejmuje praktycznie wszystkie aspekty dotyczące rolnictwa – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej poświęconej dotychczasowej realizacji Programu i naborom wniosków w bieżącym roku.

Spisu zwierząt gospodarskich można dokonać w tradycyjnej formie papierowej lub elektronicznie, za pośrednictwem aplikacji IRZPlus. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do producentów świń, aby jak najszybciej dostarczyli coroczny spis zwierząt.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada połączenie dwóch inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności. Chodzi o Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych oraz Inspekcję Handlową. Połączenie ich w jedną instytucję ma zapewnić ciągłość kontroli żywności od produkcji do sprzedaży. 

Radzyńscy policjanci ustalają okoliczności nieszczęśliwego zdarzenia, do którego doszło w kompleksie leśnym na terenie gm. Komarówka Podlaska. Ze wstępnych wyjaśnień wynika, że podczas polowania został postrzelony jego uczestnik. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

W minionym roku redakcja KalendarzRolnikow.pl każdego dnia czekała na Was z najnowszymi wiadomościami z branży agro, poradami oraz artykułami eksperckimi. Rozpoczęliśmy także nowy cykl filmów „Z kamerą w gospodarstwie”. Jak to w życiu bywa, były lepsze i gorsze informacje, dużo pisaliśmy, m.in. o suszy, dofinansowaniach i wnioskach czy sytuacji na polach uprawnych. Relacjonowaliśmy dla Was największe targi rolnicze w Polsce, a także odwiedzaliśmy Wasze gospodarstwa. Czas na małe podsumowanie -  zobaczcie, co najbardziej podobało się Wam na portalu KalendarzRolnikow.pl w 2018 roku.  

Pod koniec października bieżącego roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował informację o średniej cenie skupu żyta, będącej podstawą do ustalenia wysokości podatku rolnego w przyszłym roku. Za okres 11 ostatnich kwartałów wyniosła ona 54,36 zł za 1 dt. Oznacza to, że podatek rolny w 2019 r. może nieznacznie wzrosnąć.

Od 31 stycznia do 1 marca 2019 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze wprowadzono szereg zmian, m. in. rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie finansowe.  

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu stawianemu rolnikom, beneficjentom wybranych działań PROW 2014-2020, uaktualniło i zamieściło na swojej stronie internetowej do pobrania dwie wersje aplikacji pomocnej w dokumentowaniu zdarzeń gospodarczych w gospodarstwie rolnym. 

Z roku na rok plan nawożenia tworzy coraz więcej gospodarstw, ale od 1 stycznia 2019 r. dla wielu rolników to już obowiązek. Mimo że do stosowania nawozów jeszcze sporo czasu, bo będzie to możliwe dopiero od marca, to już pora tworzyć plany nawożenia azotem. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wskazuje najważniejsze zagrożenia dla produkcji trzody chlewnej w Polsce, w 2019 roku...

Lubelska Izba Rolnicza postuluje przywrócenie skutecznej zaprawy do ziemniaków. 

Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej wnioskuje o powołanie państwowego, niezależnego Laboratorium Odwoławczego na terenie każdego województwa w celu wykonywania analizy parametrów jakościowych płodów rolnych tworzonych przez rolników. Czy to się uda?

Dawniej szczodrym dniem nazywano dzień Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli. Dziś 6. stycznia w kościołach święci się kredę, którą później na drzwiach domów piszemy K+M+ B oraz zapis liczbowy danego roku. A jak dawniej obchodzono ten dzień? 

To jedna z zawiłości polskiej rzeczywistości - podczas wyborów samorządowych mieszkańcy gminy Daszyna (powiat łęczycki, woj. łódzkie) zadecydowali, że chcą na wójta Zbigniewa W., który od pół roku... siedzi w areszcie. 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) prowadzi publiczne konsultacje w sprawie projektu wytycznych dotyczących zasad przeprowadzania oceny ryzyka (PRA) dla roślin...

Pogoda przyzwyczaiła nas, że w ostatnich latach na przełomie grudnia i stycznia przychodzi do Polski zima. Nie inaczej stało się i tym razem, ale... przyszła wprost wymarzona zima dla ozimin.

Lubelska Izba Rolnicza postuluję o zmianę metodyki wyliczania przez GUS dochodu rolniczego z 1 ha przeliczeniowego. Zdaniem LIR metoda wyliczania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego od wielu lat nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji dochodowej w gospodarstwach rolnych na terenie województwa lubelskiego. 

Analitycy z Banku PKO BP przedstawili prognozę dotyczącą cen pszenicy w 2019 r. Zapoznajmy się z nią.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ujednolicenia i dostosowania przepisów prawnych we wszystkich państwach Unii Europejskiej dotyczących rejestracji i dopuszczenia do stosowania środków ochrony roślin.

Wraz z rozpoczęciem 2019 roku ponownie może być udzielana rolnikom pomoc de minimis. Sprawdź, jakie jest aktualne wykorzystanie limitu pomocy.

Więcej pieniędzy dla młodych rolników, łatwiejszy dostęp do premii na restrukturyzację gospodarstw. W tym roku szykuje się nowe otwarcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mamy kilka dobrych wiadomości!

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe stawki na paliwo rolnicze, wprowadzono także ważną zmianę dla producentów bydła. 

Od 1 stycznia 2019 r. do sieci szkół resortowych dołączył Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku (powiat Dębicki, woj. podkarpackie).

Konserwanty, emulgatory, sztuczne barwniki, itp. Czy wiecie, że przeciętny Polak w ciągu roku zjada ponad 2 kg sztucznych dodatków do żywności? Takie druzgocące dane podała Najwyższa Izba Kontroli. Dlaczego tak się dzieje? Brakuje właściwego nadzoru nad ich stosowaniem - alarmuje NIK. Kto karmi nas chemią?

Od 31 stycznia do 1 marca 2019 r. można składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR wnioski o "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój". Jest to pomoc finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowano raport dotyczący nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Lista wcale nie jest krótka.

Blisko 5 tys. kół gospodyń wiejskich zdecydowało się zarejestrować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na początek działalności dostaną dofinansowanie od 3 do 5 tys. zł. 

Do tragicznego zdarzenia doszło w gminie Siemkowice. Jak informuje Policja w Pajęcznie, 14-letni chłopiec wykonując prace w gospodarstwie rolnym swoich rodziców, podczas śrutowania zboża, stracił lewą dłoń. 

Rynek trzody chlewnej próbuje ustabilizować się po świątecznych zawirowaniach, ale w cenach stagnacja. Nowy rok rozpoczyna się równie niskimi cenami, jak zakończył się stary.

Od 1 stycznia weszły w życie nowe regulacje prawne opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi. Mamy całą listę zmian - zobaczcie koniecznie! 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie dopłat do powierzchni gruntów obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym kukurydzy i rzepaku.

Dziś historia, o której warto powiedzieć, bo to postawa godna naśladowania. Otóż sołtyska jednej z wsi w gminie Pińczów wykazała się odwagą i obywatelską postawą, reagując na zgłoszenie dotyczące niszczenia znaków. Kobieta wraz z mężem ujęła dwóch nieletnich chuliganów, którzy wyrywali znaki drogowe. 

Jeszcze do niedawna poławianie bursztynów bez zezwolenia było przestępstwem, za które groził wysoki mandat. Teraz, dzięki zmianie przepisów, od Nowego Roku każdy, kto wypatrzy kawałek jantaru na plaży, będzie mógł go zabrać bez żadnych konsekwencji.

PKN ORLEN podpisał umowę, która zagwarantuje jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej należącym do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego rabat na paliwa w całej sieci ORLEN w Polsce. Program lojalnościowy wchodzi w życie już 1 stycznia 2019 r. 

„Uprawa w skrajnych warunkach pogodowych” – to hasło zimowych konferencji adresowanych do rolników organizowanych przez firmę Syngenta specjalizującą się w produkcji środków ochrony roślin.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna popiera protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, ogłoszony dnia 17 grudnia 2018 r.

Aspekty finansowe wniosków o dofinansowanie z Programu LIFE 2018 i 2019 w podprogramie na rzecz środowiska oraz realizacja projektów – to tematy bezpłatnego szkolenia, na które 9 stycznia 2019 r. zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy spotkania mogą też liczyć na indywidualne konsultacje.

Kiedy przychodzi Nowy Rok, kupujemy różne kalendarze, które wyznaczają rytm naszych kolejnych dni. Dziś wydaje nam się to oczywiste, a jak było kiedyś? Poznajmy historię powstania kalendarzy. 

Brak zainteresowania „Owocem Sandomierskim”. Do ogłoszonego przez syndyka przetargu na sprzedaż zakładu nie wpłynęła żadna oferta. Cena wywoławcza wynosi prawie 60 mln zł. O tym, co dalej zdecyduje teraz rada wierzycieli. 

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wprowadzenie obowiązku rejestracji wszystkich podmiotów prowadzących pasieki wraz z nadaniem weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego. 

Nietypową kradzież odkryli policjanci z wyrzyskiego komisariatu. 25 grudnia br. zatrzymali dwie osoby, które ze stawu hodowlanego ukradły 840 kg karpia o wartości ponad 12 tys. zł.

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej na swojej stronie internetowej opublikował komunikat, w którym zostały zawarte krytyczne uwagi odnośnie do funkcjonowania Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Od kilku tygodniu pojawiają się plotki, mówiące o planowanym podniesieniu przez Ministerstwo Finansów stawki podatku VAT na soki i napoje z 5 do 23%

Prof. Zygmunt Pejsak i Joanna Piekut, lekarz weterynarii wydali nakładem Platformy Edukacyjnej pierwszą książkę o ASF - ,,Afrykański pomór świń - nowe doświadczenia w zwalczaniu choroby''.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przedstawiła prognozy produkcji i konsumpcji drobiu w krajach Unii Europejskiej. Nie są one optymistyczne.

Polski Związek Łowiecki poinformował, że zwalczanie wirusa ASF w populacji dzika traktowany było i jest priorytetowo przez polskich myśliwych.

Trwają polowania na dziką zwierzynę. Popyt jest duży, dlatego zakłady przetwórcze nie mją przerwy świątecznej, pracują i odbierają surowiec.

Podlaska Izba Rolnicza postuluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udostępnianie urzędom gmin stanów średniorocznych zwierząt, w celu sprawnego i poprawnego wyliczenia zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej.

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego poinformował, że temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika traktowany był i jest priorytetowo. Podano także przybliżoną liczbę dzików odstrzelonych w 2018 r. 

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w związku z występowaniem ASF na terytorium Polski, służba weterynaryjna Uzbekistanu wprowadziła ograniczenia importowe na wwóz żywych świń, wieprzowiny, produktów wieprzowych niepoddanych obróbce termicznej oraz zarodków i nasienia świń.

W przyszłym roku Komisja Europejska będzie musiała opróżnić unijne magazyny z mlekiem w proszku. Surowiec skupiony w ramach interwencji w 2015 r. powoli traci swoje wartości. Niektórzy twierdzą nawet, że już teraz nadaje się głównie na cele paszowe.

Już 10 stycznia 2019 roku na terenie Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych ŁODR w Bratoszewicach odbędzie się pierwsza aukcja jałówek hodowlanych organizowana przez Łódzki Związek Hodowców Bydła. 

Zostało Ci jedzenie po Świętach? Nie wyrzucaj go, ale podziel się z tymi, którzy bardzo go potrzebują. Trwa właśnie akcja „Podziel się posiłkiem z Bezdomnymi”. 

57-latek z gminy Stary Zamość podczas przewożenia saniami drewna uległ tragicznemu wypadkowi.

Rekordową truflę białą znaleziono na Węgrzech. Ważyła ponad 1040 g.

GUS przedstawił wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2018 r.

18 grudnia 2018 roku Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  podpisał z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie priorytetowym Czyste Powietrze.

Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez śpiewania lub przynajmniej słuchania pięknych polskich kolęd. Są przecież skarbem naszej kultury i religijności.

Eurostat opublikował swoje pierwsze szacunki dotyczące dochodów rolników za 2018 r. Zgodnie z przewidywaniami Copa-Cogeca, po rekordowym wzroście w 2017 roku realne dochody z działalności rolniczej spadły o 3% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dochód przedsiębiorcy netto również spadł o 7%.

Nieodłącznym elementem wieczerzy wigilijnej jest biały opłatek, którym wzajemnie się łamiemy i składamy sobie życzenia. Czy wiemy jednak skąd wziął się ten zwyczaj? 

Zgromadzenie Ogólne ONZ proklamowało rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin - informuje PIORIN.

W związku z publikacją projektu rozporządzenia dotyczącego "Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” objętego PROW 2014 – 2020, Podlaska Izba Rolnicza w piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa stanowczo sprzeciwia się zaproponowanym rozwiązaniom, szczególnie wobec zaproponowanych obszarów, które kwalifikują się do płatności, o której mowa w art. 31 ust. 5 rozporządzenia nr 1305/2013. 

Od dnia 28 grudnia 2018 r. do dnia 25 lutego 2019 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 

Po dwóch miesiącach intensywnych negocjacji przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji  Europejskiej 19 grudnia  zgodzili się  na ostateczny kompromis w celu ograniczenia nieuczciwych praktyk handlowych (UTP) w łańcuchu dostaw żywności. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże prawie 12 mln zł na projekty termomodernizacji zabytkowych budynków w czterech parafiach.

Copa i Cogeca wzywają do zaprzestania udzielania patentów na naturalne cechy roślin. Właśnie opatentowano rośliny pieprzowate, co może prowadzić do opłat za ich produkcję.

Hodowcy trzody chlewnej nie mają zbyt zadowolonych min, ponieważ już od kilku tygodni w całej Europie ceny wieprzowiny utrzymują się na niskim poziomie. 

BASF poinformował, że rozpoczyna produkcję swojego najnowszego fungicydu Revysol w fabryce w Hannibal w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. 

Z dniem 31 grudnia 2018 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczanie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent.

W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju 19 grudnia br. odbyło się roczne spotkanie przeglądowe, dotyczące realizacji programów Umowy Partnerstwa 2014-2020. Omawiano na nim m.in. kwestie związane z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W okresie lipiec-październik 2018 r. z kraju wywieziono 2,2 mln ton zbóż i przetworów zbożowych (w ekwiwalencie ziarna). Przed rokiem w tym samym okresie było to 1,8 mln ton. Przychody z eksportu były o 14% większe od uzyskanych rok wcześniej i wyniosły 1,1 mld EUR.

Jak informuje Lubelska Izba Rolnicza, lubelscy sadownicy są bardzo niezadowoleni z interwencyjnego skupu jabłek. Są duże problemy organizacyjne, firma, którą zatrudnił resort rolnictwa nie sprostała zadaniu – mówią sadownicy.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi o pilną interwencję w sprawie realizowanych przez PZU ubezpieczeń upraw rzepaku.

Tak uważają posłowie z klubu Kukiz'15 - konopie na cele medyczne powinny być uprawiane w Polsce. Zdaniem posłów uprawa konopi innych niż włókniste powinna być prowadzona przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z siedzibą w Poznaniu, pod nadzorem ministra rolnictwa.

Spotkanie było realizacją zobowiązania jakie minister złożył podczas rozmów w trakcie rolniczego protestu, który zablokował autostradę kilka dni temu.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczacych ubezpieczeń pojazdów mechanicznych

Statystyki są nieubłagane - karpia jemy w Polsce praktycznie raz w roku - 80 procent hodowanych w naszym kraju karpi, kojarzonych z najwyższą jakością i wykwintnym smakiem, Polacy tradycyjnie  zjadają podczas Wigilii Bożego Narodzenia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma ważną informację dla hodowców bydła. 

Podczas 68. posiedzenia Senatu przyjęto ustawę o zmianie ustawy o paszach. Zmiana polega na opóźnieniu wejścia obowiązku stosowania pasz bez GMO o kolejne 2 lata, czyli tym razem ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Od 1 grudnia 2018 r. podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione w formie elektronicznej (e-ZLA). Jednak okazuje się, że niektórzy lekarze wystawiają jeszcze zwolnienia w formie papierowej - co wtedy? 

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, na dziś planowane jest rozpoczęcie akcji protestacyjnej. OZZPIW chce zwrócić uwagę na problemy, z jakimi boryka się od dłuższego czasu.

O sytuacji na rynku wieprzowiny rozmawiano na ostatniej Radzie Ministrów Rolnictwa UE.

Częściej piszemy o problemach hodowców trzody chlewnej, tymczasem kolejna branża mięsna ma kłopoty. Drobiarze alarmują, że ich produkcja staje się nieopłacalna.

Na niemieckiej giełdzie od dziesięciu tygodni cena utrzymuje się na niskim poziomie 1,36 Euro, na naszym rynku jeszcze taniej.

W tym roku rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie i właśnie się kończy. Buraki już wykopane, teraz tylko niewielka ich część czeka na transport do zakładów. Niektóre cukrownie skończą przerób już za kilka dni. 

Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW z prośbą o interwencję w związku z nieuznawaniem przez banki ubezpieczenia upraw rolnych przy udzielaniu kredytów preferencyjnych.

W Brukseli w dniach 14-16 grudnia, w budynku muzeum Autoworld, odbyła się pierwsza edycja Polska Food Festival. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. 

Będzie kilka form pomocy w oddłużeniu gospodarstw. Po Nowym Roku wejdą w życie przepisy, które mają wesprzeć rolników znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Muszą tylko przedstawić plan naprawczy. 

Już od środy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zapraszają na V Kiermasz Świąteczny pod hasłem „Polska Smakuje”.

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2018 Kasa informuje, że jak co roku - w zdecydowanej większości przypadków - rozliczy podatek dochodowy za emeryta/rencistę.

Ta nieprawdopodobna historia rozegrała się w powiecie myślenickim. Gospodarz sprzedał konia, ukradziono mu młodego byczka, a złodziei rozpoznał w... telewizji.

5 grudnia br. podpisana została umowa dotycząca projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych”, który będzie realizowany w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.

Dla większości nieprzetworzonych produktów spożywczych prawo unijne wprowadziło wymóg podawania kraju pochodzenia obowiązujący jednakowo we wszystkich państwach UE.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwołał Krzysztofa Jażdżewskiego ze stanowiska Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii ds. Zdrowia Zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i Współpracy z Zagranicą.

Od 2 tygodni obowiązuje ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Została ona dobrze przyjęta zarówno przez samorządy, które dostrzegły korzyści dla rozwoju gmin i lokalnych społeczności, jak i same KGW. 

Z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego rozwoju unijnych rynków rolnych w latach 2018-2030 wynika, że drób jest jedynym mięsem, które odnotuje silny wzrost produkcji i konsumpcji w UE. 

We wrześniu br. rozpoczął się nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 roku. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych jak co roku przedstawił własną ocenę minionego sezonu uprawowego. Niestety, trudno tu o optymizm.

Zdemaskuj swoje jedzenie - to hasło kampanii informacyjnej prowadzonej  przez Europejski komitet Obywatelski, której celem jest ochrona zdrowia oraz podjęcie przez Komisję Europejską działań zakresu fałszowania żywności .

Przed świętami sieci marketów prześcigają się w obniżaniu cen cukru - zwłaszcza pochodzącego zza granicy. Czy powodem jest znaczna nadwyżka i chęć wciśnięcia go Polakom?

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zajęło pierwsze miejsce w konkursie European Broadband Awards (EBA), organizowanym przez Komisję Europejską.

W Polsce przybywa galerii handlowych, czy aż tak bardzo ich potrzebujemy, bo kochamy robić zakupy?

Do ministerstwa rolnictwa przyjechali przedstawiciele rolniczych związków branżowych, w sumie 27 organizacji zrzeszonych w Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Podsumowano mijający rok, ale nie obyło się także bez dyskusji na temat strajków, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. 

Najpopularniejszym mlekiem, o dużym znaczeniu odżywczym, jest mleko krowy. Coraz bardziej popularne są jednak napoje wegańskie, niepochodzące od zwierząt, takie jak mleko sojowe, ryżowe czy owsiane, które, na ogół, stanowią ekstrakty wodne danych surowców. Ostatnio opatentowano także mleko grochowe.

13 grudnia 2018 r. Senat RP rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 oraz ustawy o lasach.

3 grudnia 2018 r. w Brukseli delegacja polskich izb rolniczych z Wiceprezesem KRIR Mirosławem Borowskim na czele wzięła udział we wspólnym proteście izb rolniczych i organizacji rolniczych z Litwy, Polski, Czech, Słowacji i Łotwy.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że została zakończona procedura analizy ryzyka dla ziarna pszenicy (Triticum aestivum L.) w eksporcie do Meksyku. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na import do Polski świń i mięsa wieprzowego z obszarów objętych ograniczeniami, tzw. stref czerwonych ASF.

Tradycją w ministerstwie rolnictwa stało się wspólne dekorowanie świątecznej choinki bombkami przygotowanymi przez uczniów szkół rolniczych, nad którymi nadzór sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Każda z 52 szkół przygotowała własną bombkę.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wydał komunikat, w którym w sceptyczny sposób odosi się do ogłaszanego ze strony rządowej odniesienia sukcesu w walce z ASF. 

To był nietypowy rok dla karpi. Produkcja nie spadła, a przyrosty ryb były bardzo zróżnicowane. Wszystko zależało oczywiście od regionu i pogody.

W miejscowości Krzeczów policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bochni usiłowali zatrzymać do kontroli drogowej kierującego ciągnikiem rolniczym. Nie było to takie proste, bo rozpoczął się prawdziwy pościg.

PIORiN przypomina, że wywóz bulw ziemniaka wyprodukowanych w Polsce i sprzedawanych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej jest możliwy po ich przebadaniu i uznaniu za wolne od organizmów kwarantannowych.

Dziś rano rozpoczął się protest rolników pod siedzibą Zakładu Mięsnego Food Service w Rawie Mazowieckiej. Domagają się oni przede wszystkim zablokowania dużego importu wieprzowiny, która wypiera krajową produkcję. 

Cztery duże firmy przetwórcze łamały prawo nie płacąc rolnikom za dostarczane owoce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stawia zarzuty i zapowiada nałożenie kar. Chodzi o dużych producentów soków, którym grozi teraz kara do 3% rocznego obrotu firmy. 

Dzień świętej Łucji obchodzimy 13 grudnia. Obserwując pogodę od tego dnia, możemy dowiedzieć się, jaki będzie następny rok. 

Kasa informuje o wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, zgodnie z Uchwałą Nr 10 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 6 grudnia 2018 r., w I kwartale 2019 r. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała komunikat w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania M16 Współpraca objętego PROW na lata 2014 -2020.

Producenci mieli wiele obaw, ale teraz są dobrej myśli. Rzepak na polach wygląda bardzo dobrze, nawet ten posiany w ostatnich, pozwalających na to terminach. 

Grupa strajkujących rolników zablokowała dziś autostradę A2 w kierunku Warszawy na wysokości Brwinowa. Na miejscu pojawił się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który rozmawiał z  rozgoryczonymi swoją sytuacją rolnikami. Doszło do ostrej wymiany zdań.

Zima jest porą, gdy ASF jest mniej groźne. Warto więc ten czas wykorzystać do tego, by zastanowić się nad sposobami zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 8 osób działających w rolniczej grupie producenckiej. Są podejrzani o wyłudzenia środków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Policjanci z komisariatu w Radzionkowie (woj. śląskie) zatrzymali trzech mężczyzn, którzy ukradli prawie 400 kg mięsa z zakładu przetwórczego. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był zatrudniony właśnie w tym zakładzie. Nie wiedział jednak o... monitoringu.

 

Policjanci z Białej Piskiej zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy. Pojazd ten zwrócił ich uwagę, ponieważ nie miał numerów rejestracyjnych, a do tego kierujący jechał środkiem drogi... Na tym nie koniec.

Okazuje się, że na Święta Bożego Narodzenia kupujemy więcej jaj niż na Wielkanoc. Jednak w tym roku, jak na razie, przedświątecznego ożywienia na rynku nie widać. 

Komisja Europejska przedstawiła raport dotyczący perspektyw rozwoju rolnictwa do 2030 roku. Pokazano w nim, że konsumpcja mięsa w UE spadnie, z 69,3 kg na mieszkańca w 2018 roku do 68,6 kg w 2030 r.

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Pokrzywnicy zatrzymali kobietę, która podpaliła kilka ambon leśnych i budynków gospodarczych znajdujących się na terenie gminy.   

Do 100 tysięcy złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą otrzymać przedsiębiorcy na pozyskanie Świadectw Weryfikacji dla swoich innowacyjnych technologii. Wydłużono nabór wniosków o dotacje do końca 2022 r.

Mamy odpowiedź ministerstwa rolnictwa na petycję rolników z terenu powiatu chojnickiego.

W super i hipermarketach sprawdzana jest jakość i oznakowanie mięsa. Dzieje się tak na wniosek ministra rolnictwa, który chce w ten sposób wesprzeć krajowych hodowców w związku z niskimi cenami żywca.

W piątek na drodze krajowej nr 12 Piotrków - Sulejów protestowali rolnicy z woj. łódzkiego. Powodem jest brak perspektyw i zaglądające w oczy bankructwo.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) opublikował dane o plonowaniu odmian kukurydzy na ziarno w doświadczeniach porejestrowych.

Strategia klimatyczna KE do roku 2050 podkreśla kluczową rolę rolników w walce przeciwko zmianom klimatu, jednak Zdaniem Copa-Cogeca nie uwzględnia wkładu sektora hodowli. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma ważną informację dla zainteresowanych wsparciem w ramach II naboru wniosków z działania M16 "Współpraca". 

Podlaska Izba Rolnicza wraz z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie organizują dla rolników z Podlasie bezpłatne szkolenia pn. „Nowoczesne technologie uprawy zbóż w województwie podlaskim”. Będzie 31 spotkań dla ponad 900 osób.

Nie mamy dobrych wieści dla producentów trzody chlewnej. Choć Boże Narodzenie coraz bliżej, nie spowoduje ono w tym roku wzrostu cen trzody w skupie.

1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie ustawa o sprzedaży produktów przez rolników. Prezydent RP właśnie tę ustawę podpisał.

Zakwaszenie gleb w Polsce stanowi jeden z najważniejszych czynników ograniczających produkcję roślinną - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego ,,Ochrona Środowiska 2018’’.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego postuluje, by Główny Urząd Statystyczny liczył dochody rolnicze w realny sposób.

Nie jest to powód do radości... Wszyscy widzieliśmy w tym roku sady, gdzie leża gnijące jabłka, więc duże plony nie przekładają się na zamożność sadowników. A jakie są fakty?

Nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń zawiera nowe zapisy, które mają poprawić efektywność walki z ASF. Sprawdźmy szczegóły.

Zarzut kłusownictwa usłyszał 63-letni mieszkaniec gminy Józefów nad Wisłą. Mężczyzna w miejscu zamieszkania posiadał mięso sarny oraz zabronione prawem wnyki. W lesie zastawił 11 sztuk takich pułapek. 

Światowa produkcja jaj w tym roku powinna osiągnąć 74 miliony ton, a produkcja mięsa drobiowego wyniesie globalnie 123 miliony ton. Jakie kraje są drobiowymi potentatami?

"Nauka Praktyce" -  pod takim tytułem odbyła się w ministerstwie rolnictwa konferencja podsumowująca wykonanie zadań programu wieloletniego pn. „Ochrona roślin uprawnych z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenia strat w plonach i zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt domowych i środowiska” realizowanego przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy.

Łódzki Dom Kultury zaprasza 9 grudnia w godzinach 10-17 na coroczny Świąteczny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła.

W rolnictwie wiele się dzieje i trzy lata to właściwie epoka – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej podsumowującej 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w obszarze rolnictwa.

Pomoc zostanie zwiększona aż o 700 mln zł. Na wsparcie dla gospodarstw poszkodowanych przez tegoroczną suszę, rząd przeznaczy z budżetu państwa 2 mld 200 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizuje Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Ma ona odbyć się w Poznaniu w dniach 17-19 maja 2019 r.

W środę, 5 grudnia br., w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyła się inauguracja XVII edycji Programu Stypendiów Pomostowych.

Polscy rolnicy co roku alarmują, ale okazuje się, że nie ma podstaw do zakwestionowania importu zbóż z Ukrainy. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa nie wykazała żadnego zagrożenia fitosanitarnego w importowanych zbożach.

Zaledwie kilka dni temu w Polsce był pierwszy dość mocny mróz. Teraz mamy odwilż, a meteorolodzy zapowiadają w najbliższych dniach nawet kilkanaście stopni ciepła.

Grudzień przyniósł to, na co rolnicy czekali od dwóch miesięcy. Kupujących z każdym dniem przybywa, a handel zbożami paszowymi coraz bardziej się rozkręca. 

Rośnie pogłowie świń w Polsce, głównie za sprawą importu żywych zwierząt. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy import wieprzowiny do Polski wzrósł o 8,5 proc. rok do roku. Większa podaż, niższe ceny i rosnące koszty pasz sprawiają, że produkcja wieprzowiny może być nieopłacalna - szacują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

O nietypowym zdarzeniu, jakie miało miejsce w Konarach poinformował portal Echo Dnia.

Z końcem listopada w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 15 listopada 2018 roku, regulujące odpłatność za odstrzał sanitarny dzików.

Limit na pomoc de minimis dla rolników został już wyczerpany. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada jednak jej wznowienie. Znamy szczegóły. 

Spółka Eskimos, która skupuje jabłka przemysłowe w ramach rządowej pomocy sadownikom, wydała w ubiegłym tygodniu komunikat, w którym tłumaczy się z opóźnień płatności.

 

Pruszkowscy policjanci razem z przedstawicielami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii na terenie gminy Nadarzyn ujawnili nielegalną hodowlę i ubojnię kóz. Warunki sanitarne pomieszczeń gospodarskich, delikatnie mówiąc, odbiegały od podstawowych zasad higieny. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczy w rozpoczętej w Katowicach 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że przekaże 25 mln złotych na produkcję energii z biomasy.

Ruszyły wypłaty płatności końcowych dopłat bezpośrednich. 

Ochłodzenie spowodowało, że pszczoły poczuły zimę i schowały się w ulach. Pszczelarze natomiast poczuli, że to dobry moment na sprzedaż miodu zakładom przetwórczym. 

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o finalizacji procedury analizy ryzyka (PRA) dla jabłek przeznaczonych na eksport do Kolumbii.

Do groźnego zdarzenia doszło w jednym z gospodarstw w Suchowoli. Na skutek awarii instalacji elektrycznej porażone prądem zostały cztery krowy.

Od 1 grudnia 2018 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Każdego roku czad, czyli tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo. Państwowa Straż pożarna ocenia, że z tego powodu około 100 osób rocznie traci życie - w tym wielu rolników...

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na realizację projektu GOSPOSTRATEG, którego celem jest wsparcie społecznego i gospodarczego rozwoju Polski.

IV Kongres Polskiego Rolnictwa, Nagrody dla szkół rolniczych i wiele innych. Zobacz naszą relację.

Przed świętami zwiększa się ubój na własny użytek - większość z nas woli mięso wyhodowane w gospodarstwie niż kupne z dużej fermy przemysłowej. Pamiętajmy jednak, że nawet ubój gospodarczy jest obwarowany prawnie.

27 listopada Rada i Parlament Europejski z udziałem Komisji Europejskiej porozumieli się w sprawie nowych zasad dotyczących produkcji i etykietowania napojów spirytusowych oraz rejestracji i ochrony napojów spirytusowych zarejestrowanych jako oznaczenia geograficzne (OG).

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustanowił Program Konopny. Poznaj szczegóły. 

Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi 23 listopada 2018 r. w Wiedniu przedstawił pięć priorytetów ustalonych przez Komisję Europejską, aby zachęcić rolników do produkcji białka roślinnego w Unii Europejskiej. 

Kształt WPR po 2020 roku, innowacyjne rozwiązania w rolnictwie dotyczące m.in. bezpieczeństwa żywności oraz perspektywy rozwoju eksportu polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych poza Unię Europejską – to najważniejsze zagadnienia Europejskiego Forum Rolniczego w 2019 roku. 

Komisja Europejska 14 listopada 2018 r. przyjęła „Roczny program prac na 2019 r.” w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych realizowanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich.

Podczas ceremonii otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu, Prezydent Andrzej Duda odniósł się do tematu podwyższenia podatku VAT na leki weterynaryjne z 8 na 23%.
 

„Wspieranie innowacyjnych rozwiązań poprzez działanie 'Współpraca' oraz 'Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich SIR" to tytuł broszury informacyjnej opracowanej przez Centrum Doradztwa w Brwinowie, która dotyczy możliwości realizacji innowacyjnych projektów w zakresie działania „Współpraca” wdrażanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków na wsparcie działań informacyjnych odnoszących się do Wspólnej Polityki Rolnej na 2019 r. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 14 grudnia 2018 r. 

Mężczyzna wystawiał ogłoszenia o sprzedaży części motocykli i ciągnika rolniczego wraz z dokumentami. Po wpłaceniu pieniędzy przez kupujących, nie wysyłał jednak towarów. Teraz usłyszał 10 zarzutów oszustwa i grozi mu 8 lat więzienia. 

„Ciągłość i zmiana. Sto lat rozwoju polskiej wsi" to tytuł konferencji organizowanej przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w dniach 5 i 6 grudnia 2018 r. w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica w Warszawie. 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wydał specjalny komunikat, w którym odnosi się do planowanego wzrostu stawki podatku VAT na leki weterynaryjne do 23%.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozowju Wsi odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. 

Wirus ASF sieje nie tylko zniszczenie wśród trzody, ale też powoli niszczy całą branżę hodowlaną. Afrykański pomór świń to teraz ogromna zmora w Chinach. Przypominamy tylko, że Państwo Środka jest największym producentem wieprzowiny na świecie, a to niesie za sobą poważne konsekwencje. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kołach gospodyń wiejskich. Jest ustawa, są też pieniądze, a dokładnie 90 mln zł do podziału jeszcze w tym roku. O wsparcie w wysokości od 3 do 5 tys. zł będą mogły ubiegać się koła gospodyń wiejskich, które zarejestrują działalność w Powiatowym Biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

W miniony weekend rozegrany został Championat Świata Koni Arabskich w Paryżu. Polskie konie zdobyły złoto i platynę! Zobacz koniecznie. 

 

Wszystkich miłośników kuchni polskiej zapraszamy do współpracy i zaangażowania się w projekt „Kanon kuchni polskiej”/„Polskie dziedzictwo kulinarne”. To inicjatywa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do konsultacji społecznych skierowany został dokument opracowany w Ministerstwie Energetyki „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”. Sprawdźmy szczegóły.

26 listopada w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Pani Aleksandra Hadzik – Prezes KRUS podpisała porozumienie, na podstawie którego Kasa włączyła się w kampanię społeczną pod hasłem "Seniorze, nie daj się oszukać!".

Plantatorzy i ekolodzy już od jakieś czasu spierają się o neonikotynoidy, czyli najskuteczniejszy środek zwalczający szkodniki. Dopuszczenie w Polsce do czasowego stosowania tych zapraw w rzepaku i burakach cukrowych ucieszyło niektórych rolników, ale spotkało się z ogromnym sprzeciwem ekologów. 

Podlaska Izba Rolnicza apeluje do Minister Finansów Teresy Czerwińskiej  o zmniejszenie cen oleju opałowego miedzy innymi poprzez obniżenie kwotowego podatku akcyzowego bądź podatku VAT.

16 listopada zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc suszową. Sprawdziliśmy jakie środki wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W piątek 23 listopada 2018 r. Senat przyjął ustawę dotyczącą oddłużenia gospodarstw rolnych bez wnoszenia poprawek. Teraz została przekazana do podpisu prezydenta.

W dniach 20-22 listopada 2018 roku w centrum wystawienniczym Expo- Georgia w Tbilisi odbyły się  targi Agro Food Drink Tech Expo 2018, czyli największa wystawa rolno-spożywcza w regionie Kaukazu.

Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie na temat rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej. W raporcie dokonano przeglądu sytuacji podaży i popytu na białka roślinne (takie jak rzepak, nasiona słonecznika lub soczewica) w UE i zbadano sposoby dalszego rozwoju ich produkcji w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.

Copa- Cogeca wspólnie z UECBV i APCPR 22 listopada zorganizowała  seminarium w Bukareszcie, którego celem było zwiększenie świadomości i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa biologicznego wśród europejskich hodowców trzody chlewnej.

W dniach 30 listopada-2 grudnia 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje Narodową Wystawę Rolniczą w Poznaniu. Miło nam poinformować, że objęliśmy to wydarzenie patronatem medialnym. A to oznacza, że szczegółową relację z imprezy znajdziecie właśnie na naszym portalu. 

KRUS ma ważną informację dla rolników. Zobacz koniecznie!

Przerób buraków cukrowych coraz bliżej mety. W tym roku kampania cukrownicza zaczęła się szybciej niż zwykle i skończy się także wcześniej. A jak przebiega?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w dniach 21-23 listopada 2018 r. kolejny raz bierze udział w odbywających się w Pekinie, w Chinach, międzynarodowych targach żywności - Anufood China 2018. 

Krajowa Federacja Producentów Zbóż i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przy finansowaniu ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych po raz drugi sprawdzają jakie grzyby rodzaju Fusarium spp występują w tym roku na ziarniakach pszenicy ozimej. 

Wysokiej jakości nasiona powinny dać wysoki plon, ale żeby materiał siewny kwalifikowany przyniósł skutek, trzeba kupić produkt oryginalny. Tymczasem na rynku nie brakuje nasion nielegalnych, których siew nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. 

 

Próba ugaszenia pożaru domu przez jednego z mieszkańców gminy Gorzków zakończyła się nieszczęśliwie. Mężczyzna chciał ugasić zaprószony ogień, ale zamiast wodą – polał go benzyną. Konsekwencje tej "pomyłki" były fatalne. 

Krajowa Federacja Producentów Zbóż zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcia działań mających na celu zamknięcie importu gryki ze wschodu na teren Unii Europejskiej.

Zobaczcie, ile pieniędzy Komisja Europejska planuje przeznaczyć w 2019 roku  na promocję produktów rolno-spożywczych - zarówno w UE jak i na świecie. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w swoich analizach podał, że w drugim tygodniu listopada średnie ceny skupu żywca wieprzowego znów spadły.

Dwaj barcia razem ze swoim kolegą ukradli zwierzęta futerkowe o wartości 150 tys. zł. Teraz grozi im kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. 

Rolnicy nie są zadowoleni z rozwoju swoich gospodarstw w I półroczu 2018 roku - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Pesymistyczne są również prognozy na II półrocze 2018 r. Dlaczego tak się dzieje?

Propozycje wdrożenia innowacyjnych technologii środowiskowych, które mają służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko oraz wykorzystaniu lub produkcji technologii – mają szanse na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Choć pora siewom już nie sprzyja, jednak rolnicy są przekonani, że to jeszcze nie jest początek zimy. Jeśli późno zebraliśmy z pola buraki i planujemy wysiać po nich zboża, może wart rozważyć przewódki. 

Albo GMO dla wszystkich, albo skutecznie walczymy o bezpieczeństwo białkowe dla polskiego rolnictwa - mówi Robert Kaczmarczyk, poseł na Sejm RP. - Były dwa lata, aby zadbać o bezpieczeństwo białkowe w rolnictwie. Podejmowane działania były nieefektywne i było ich zbyt mało, a dziś znowu jesteśmy w miejscu, do którego ciągle wracamy przez ostatnie lata.

Od 19 września nie zanotowano w Polsce ognisk ASF. To efekt bardzo dobrej pracy służb weterynaryjnych i wdrażania zasad bioasekuracji przez rolników – stwierdził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Wobec zbliżającej się ostatniej rundy negocjacji trójstronnych, w sprawie produktów nawozowych z oznakowaniem CE, Copa i Cogeca wyrażają obawy związane z ograniczonymi postępami w najważniejszych kwestiach, na które na wcześniejszych etapach procesu ustawodawczego zwrócili uwagę rolnicy i spółdzielnie, w szczególności jeżeli chodzi o limity zawartości kadmu.

Trwa zbiórka podpisów na rzecz inicjatywy ustawodawczej pn. „Sołectwo nowych możliwości”. Celem inicjatywy jest wzmocnienie sołectwa, sołtysa i rad sołeckich. 

Zapoznajmy się z opinią Copa-Cogeca w tej sprawie. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ustanowienie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb. Mamy odpowiedź resortu w tej sprawie!

Skup chmielu na półmetku, chociaż są firmy, które odebrały już ponad 75% zakontraktowanego surowca. Powodów do radości jednak nie ma zbyt wiele, bo w tym roku zbiory chmielu są mniejsze niż w ubiegłym. 

W trakcie 67 posiedzenia Senatu RP (21-23 listopada) zostanie rozpatrzony tak bardzo oczekiwany przez rolników rządowy projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

Do świąt Bożego Narodzenia został miesiąc, ale sezon jesiennych odłowów karpia powoli się kończy. Ryby ze stawów trafiają do magazynów, a stąd do sklepów i na nasze stoły.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. wydzierżawił 33,9 tys. ha państwowej ziemi.  Średni czynsz dzierżawny dla umów zawartych III kwartałach bieżącego roku wyniósł 7,1 dt/ha. 

Jeszcze w grudniu Komisja Europejska zdecyduje o zwiększeniu limitu pomocy de minimis dla europejskich rolników. Z takim wnioskiem wystąpił w Brukseli polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu przekonywał, że taka decyzja jest konieczna, bo pula środków w ramach tej pomocy już się wyczerpała. W podobnej sytuacji jest wiele krajów członkowskich, które walczyły ze skutkami suszy.

Właśnie zakończył się kolejny sezon wytężonej pracy pszczelich rodzin w eksperymentalnej pasiece Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwaw Toruniu. Tegoroczne lato było dla pszczół szczególnie pracowite i bardzo owocne.

Dotarliśmy do doniesień jednego z największych dzienników holenderskich. Proceder odbywa się pod przykrywką produktów z Afryki. 

Co roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu śmiertelnych wypadków podczas prac polowych. ARiMR apeluje, by dbać o podstawy bezpieczeństwa. A taką podstawą są szkolenia, podczas których rolnicy uczą się udzielania pierwszej pomocy. 

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprzedał nieco ponad 2,8 tys. ha gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W tym celu zorganizował w całym kraju ponad 23,6 tys. przetargów. 

Od stycznia wejdą w życie ułatwienia administracyjne, podatkowe i w sposobie dystrybucji. Jakie zmiany przyniosą? 

 

Przypominamy: rolnicy, którzy w 2017 r. ponieśli straty w uprawach w związku z wystąpieniem huraganu, deszczu nawalnego lub gradu, mogą do 27 listopada 2018 r. składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o rekompensaty. 

W związku z wątpliwościami związanymi z zatrudnianiem cudzoziemców w rolnictwie informujemy, że Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza izby rolnicze do udziału w szkoleniu e-learningowym pod nazwą Przepisy z zakresu zatrudniania cudzoziemców w działalności rolniczej i pozarolniczej.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o umożliwienie weryfikacji błędów we wnioskach o płatności rolnośrodowiskowe przez wprowadzanie poprawek przez aplikację eWniosekPlus.

Do groźnego wypadku doszło w ubiegłym tygodniu w powiecie tarnowskim - chodzi o zderzenie ciągnika rolniczego z samochodem osobowym. Co było przyczyną?

W dniach 15-16 listopada 2018 r. w Jasionce k. Rzeszowa odbył sie Kongres 590. To jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce. W jednym z paneli uczestniczył także minister rolnictwa Jan Krzyszto Ardanowski. 

Zbiory jabłek w Unii Europejskiej o 1/3 wyższe niż przed rokiem, a w Chinach o 1/4 niższe szacuje Amerykański Departament Rolnictwa. Jeśli prognozy się potwierdzą, to tegoroczne zbiory tych owoców na unijnym rynku będą rekordowe. 

Amerykański zgnilec pszczół to jedna z groźniejszych chorób, dlatego, aby walczyć z nią na terenie pasieki w gminie Szudziałowo, Służby Weterynaryjne nakazały spalenie uli.

 

Ceny mleka w proszku są obecnie najniższe od 15 lat. Mleczarze są zaniepokojeni i alarmują do Komisji Europejskiej o jak najszybsze pozbycie się zapasów z unijnych magazynów.

Sejm znowelizował w piątek ustawę dot. sprzedaży produktów przez rolników. Dzięki nowym przepisom, rolnicy będą mogli zwiększyć swoje przychody sprzedając żywność np. do restauracji. Ale... 

Policjanci z Morąga przeprowadzili nietypową interwencję, której powodem był... koń. Zwierzę uciekło właścicielowi i błąkało się po okolicy.

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej sytuacja jest dramatyczna... 

Takiego skoku cen nikt się nie spodziewał. Jak informuje Agro Nawigator Banku PKO BP , cena cebuli w hurcie we wrześniu tego roku wzrosła średnio o 96 proc...

W niedzielę 18 listopada, pod hasłem: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7) cały Kościół będzie obchodził II Światowy Dzień Ubogich. 

Według badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, 2/3 Polaków uważa swoje życie za szczęśliwe.  A co wpływa na poziom naszego szczęścia?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ustanowienie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb.

Trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo przy sprzedaży nasion gorczycy wartych ponad 40 tysięcy złotych zatrzymali kryminalni z Nakła oraz Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy.

W dniach 14-16 listopada 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się XXVII Targi Mleczarskie „Mleko-Expo”. W piątek wręczono nagrody w konkursach towarzyszących imprezie. Poznajcie zwycięzców. 

Komisja Europejska na swoich stronach podała, że ostatnie dane o pogłowiu świń w krajach UE wskazują na wzrost pogłowia ogółem, ale też na spadek pogłowia macior (-0,9% r/r - rok do roku). 

21 listopada odbędzie się III Dzień Bydła Simentalskiego. Zobacz program wydarzenia. 

W dniach 15 i 16 listopada 2018 r. w podrzeszowskiej Jasionce odbywa się "Kongres 590". To III edycja jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”.

W tym roku zbiory uda się zakończyć wcześniej niż w ubiegłym sezonie. Na polach zostało zaledwie 5% upraw kukurydzy. 

Policjanci z łęczyckiej komendy ustalili sprawcę, który kilkakrotnie podpalił bele słomy na terenie gminy Grabów. Straty zostały wstępnie oszacowane na ponad 20 tys. zł. Co ciekawe, podpalacz to zaledwie 16-letni chłopak.

14 listopada 2018 r. w Janowie Podlaskim odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce. Jakie sprawy omawiano?

Do 14 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na konta rolników 7,34 mld zł. 

Policja zatrzymała młodego mężczyznę, który pod nieobecność właściciela ciagnika rolniczego próbował wykraść z niego cenne części. 

Zarząd KRIR, przekazując petycję grupy rolników z terenu powiatu chojnickiego województwa pomorskiego, zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie braku przyznania pomocy finansowej producentom ziemniaków. 

Przeczytaj najnowszy raport Komiski Europejskiej dot. sytuacji na unijnym rynku mleka. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, w dniach 27-28 listopada 2018 roku, organizuje szkolenie stacjonarne pt. „Instalacje do pozyskiwania energii odnawialnej w gospodarstwie rolnym". 

Corteva AgriscienceTM, Dział Rolniczy firmy DowDuPont, oraz The Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowały wyniki Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 2018 (Global Food Security Index; GFSI). 

Czym są rośliny inwazyjne obcego pochodzenia i czy zagrażają polskiemu ogrodnictwu? Zobaczcie koniecznie. 

Warunki pogodowe sprawiły, że tym roku zbiory cebuli będą w naszym kraju znacznie mniejsze niż w latach poprzednich. A co z ceną cebuli? 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia.

Po wzmożonym handlu zbożami na giełdach towarowych, ostatnie dni przyniosły spory zastój. Transakcji jest niewiele.

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o pomoc.

Dziś tj. 13 listopada rozpoczynają się w Hanowerze dedykowane hodowcom zwierząt targi EuroTier. 

Sejm jednogłośnie przegłosował zwiększenie ilości oleju napędowego na hektar, do którego przysługuje zwrot akcyzy. Jaka to kwota? 

Do nietypowej kradzieży doszło w miejscowości Kodeniec - sprawdźcie koniecznie. Pomysłowość złodzieja niebywała...

Choć mamy początek listopada, to na razie nic nie zapowiada przejścia ozimin w stan odpoczynku. Ciepło sprzyja chorobom grzybowym i szkodnikom, które roznoszą choroby.

Spadek cen żywca i związany z tym spadek pogłowia świń w Polsce spędza sen z powiek polskim hodowcom. Czy jest jakiś sposób na poprawę ich sytuacji? 

Coraz łatwiej kupić podrabiane środki ochrony roślin. Sszara strefa w Polsce i w Unii to już około 12-15 % rynku pestycydów. 

W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Jest oświadczenie Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków w sprawie zmowy zakładów przetwórczych.

Jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w Polsce rośnie pogłowie krów mlecznych.

Zapraszamy do zapoznania się z 11 faktami dotyczącymi rynku rolno-spożywczego w Polsce tuż po I Wojnie Światowej. Zestawienie przygotowali analitycy z Banku BGŻ BNP Paribas z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ciepła aura spowodowała, że pszczoły zamiast zimy czują...wiosnę. 

Pracownik firmy zajmującej się odbiorem padliny trzymał samochód z martwymi zwierzętami na... swojej posesji. Sprawą już zajęła się policja.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który wprowadza zakaz stosowania modyfikowanej soi transgranicznej w karmieniu zwierząt. 

Z ptasią grypą nie ma żartów. Jak poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w ostatnich dniach października potwierdzono wystąpienie choroby w Bułgarii.

Wywieszenie flagi- niby rzecz prosta, a jak się okazuje, czasami sprawia kłopot. Przedstawiamy podstawowe zasady wieszania flagi. 

Kwaśne jabłka też są potrzebne- przekonują sadownicy. Warto wymienić w sadach odmiany jabłoni i nastawić się na specyficzne potrzeby producentów. 

Przez ostatnie dni Polacy chętnie kupowali gęsinę, bo jak wiadomo najlepsza gęsina na św. Marcina. Zakłady skpupujące gęsi miały więc mnóstwo pracy. Szykowały świeży towar zarówno dla krajowego, jak i niemieckiego rynku. 

Bezpieczeństwo producentów to priorytet dla rodzimych producentów. Polska jako jeden z nielicznych dostawców na unijny rynek spełnia rygorystyczne wymagania Unii Europejskiej. Szczególnie w zakresie pozostałości chemii w żywności. 

Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej i jednocześnie wysokie wymagania związane z bioasekuracją powodują, że rolnicy szukają na własną rękę przyczyn rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. 

Rybacy i wędkarze alarmują – Bałtyk jest w katastrofalnym stanie! Ryb jest mało i właściwie nie nadają się do połowu. Przed budynkiem Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni protestowało kilkadziesiąt osób, domagając się podjęcia działań i uratowania przemysłu rybnego. 

Choć uruchomiono skup interwencyjny jabłek, jednak nie wszyscy sadownicy mogą z niego skorzystać...

Zagadnienia związane ze współpracą w dziedzinie rolnictwa między Polską a Białorusią, zwalczanie wścieklizny, inne kwestie weterynaryjne, w tym ograniczenia importu związane z ASF, a także wymiana handlowa produktami rolno-spożywczymi – to główne tematy rozmów przeprowadzonych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 6 listopada br. Sprawdźcie szczegóły. 

Izby rolnicze apelują o pomoc dla producentów świń. Jeśli rząd chce utrzymać w Polsce hodowlę trzody chlewnej, bez pomocy będzie to bardzo trudne.

Firma Eskimos poinformowała, ile jabłek przemysłowych udało się do tej pory zakontaktować. Zobacz szczegóły. 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizuje Narodową Wystawę Rolniczą. Będzie to przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi. 

W dniach 14-16 listopada 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się XXVII Edycji Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2018. Co organizatorzy przygotowali w tym roku?

Hrubieszowscy kryminalni zatrzymali 41-letniego mężczyznę, który skupował zboże od mieszkańców okolicznych gmin, po czym nie płacił za pobrany towar. Za oszustwo grozi mu teraz kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zarząd KRIR zgłosił problem związany z zakwaterowaniem pracowników w gospodarstwie rolnym. Mamy odpowiedź Ministerstwa Finansów, które przedstawiło interpretację przepisów. O co chodzi z zakwaterowaniem „pomocnika rolnika” na zasadzie użyczenia?  

W dniach 14-15 listopada 2018 r., w Hotelu Rubbens & Monet w Łysomicach koło Torunia, odbędzie się V edycja Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

Rzepak na paryskim parkiecie Matif kosztuje blisko 375 euro. A jak jest na naszym rynku? Sprawdźmy. 

Kilka dni temu pisaliśmy o Zbigniewie W. który w poprzedniej kadencji był wójtem gminy Daszyna, a od maja siedzi w areszcie. Dziś już wiadomo, że siedząc w areszcie Zbigniew W. został ponownie wójtem.

Długie i gorące lato, które przyniosło suszę spowodowało, że rolnicy nie kryją obaw o dostępność pasz zimą. Patrząc na oferty sprzedaży widać, że są one uzasadnione. 

Trwa wizyta Ministra Ardanowskiego w Chińskiej Republice Ludowej. Dziś doszło do podpisania ważnego porozumienia. 

Minister Ardanowski zezwolił na czasowe stosowanie zapraw neonikotynoidowych w uprawach buraka cukrowego. 

Wczoraj rozpoczęła się oficjalna wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Chińskiej Republice Ludowej. Zobacz, o czym szef resortu rozmawiał podczas spotkania z ministrem rolnictwa ChRL Hanem Changfu.

Rolnicy wystawiają do sprzedaży coraz więcej ziarna. Na krajowym rynku ceny bez zmian, ale w portach już widać lekkie obniżki. 

Policjanci z Komendy w Piszu przedstawili zarzuty 57-letniemu rolnikowi. Jak ustalili śledczy, gospodarz postanowił sprzedać 9 sztuk prosiąt nieznanej mu osobie, jednak zrobił to niedopełniając koniecznych formalności. Przeczytajcie koniecznie - ku przestrodze.

Zobacz, jakie miejsca w europejskiej i światowej produkcji malin zajmuje Polska? 

Po okresie zbierania plonów z pól w gospodarstwach zalegają pozostałości po sznurkach lub folii rolniczej. Jak właściwie je utylizować? 

2 listopada 2018 r.  odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów. Uczestniczył w nim także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Sprawca włamań do domów ludowych został zatrzymany, a policja odzyskała część skradzionego mienia. 

Choć jeszcze pojawiają się komunikaty o stwierdzeniu kolejnych przypadków ASF w kraju, to jednak jest ich coraz mniej. Wirus ASF nie lubi bowiem chłodu. 

Kapituła Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę postanowiła uhonorować tym wyróżnieniem Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych podał listę odmian ziemniaków, które najlepiej plonowały w 2018 roku. Poznajmy więc te odmiany, które najlepiej poradziły sobie z tegoroczną suszą.

ARiMR informuje rolników i odpowiada na najczęściej zadawane pytania. 

Fundacja Wspomagania Wsi przygotowała grę karcianą, opowiadającą o rozwoju polskiej spółdzielczości w XIX i XX wieku. Gra przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Każdy z graczy może wcielić się w niej w rolę kierownika jednej z historycznych spółdzielni. 

W dniach 7- 9 listopada 2018 roku w Taszkiencie (Uzbekistan ) odbędzie się Uzbekistan FoodWeek -  największa i najbardziej znana międzynarodowa wystawa branży żywnościowej i napojów, przetwórstwa spożywczego w Azji Środkowej. Sprawdźmy szczegóły. 

Dr inż. Krzysztof Przygoński znalazł sposób na modyfikację pyłku kwiatowego. Zobacz szczegóły. 

Rolnicy, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o pomoc. Sprawdź szczegóły.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do prac w Sejmie RP został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu zachęca do korzystania z Platformy Sygnalizacji Agrofagów i włączenia się nowych rolników w działania związane z monitorowaniem chorób i szkodników roślin. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że od 16 października br. rozpoczyna wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Aby otrzymać dopłaty należy...

Optymalne terminy siewu ozimin już za nami. W zależności od regionu i pogody rolnicy zakładali plantacje w rożnych warunkach i w różnym czasie. Właśnie przez to wschody roślin na polach są bardzo zróżnicowane. 

Lada dzień będzie można w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać  wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Sprawdź szczegóły.

Lubuska Izba Rolnicza, w związku z pojawiającymi się incydentami odmowy rolnikom udzielania przez banki kredytów „suszowych” o oprocentowaniu 0,5%, zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zmianę zapisów Rozporządzenia.

Unijne organizacje łańcucha rolno-spożywczego wzywają do sprawnego wdrożenia umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią. 16 października br. w czasie warsztatów zorganizowanych w Parlamencie Europejskim, unijni partnerzy w łańcuchu rolno-spożywczym - COPA i COGECA, CELCAA oraz FoodDrinkEurope – podkreślili swoje poparcie dla tej umowy. 

W dniach 6-8 listopada 2018 r. w Serocku odbędzie się konferencja "Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce" zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Zobaczcie, co zaplanowani na 3-dniowe obrady.

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego PROW 2014–2020. 

Jak co roku, przed uroczystością Wszystkich Świętych rusza akcja "Znicz", która polega na wzmożonych patrolach policji na drogach krajowych i trasach w okolicach cmentarzy. Pamiętajmy, żeby podczas wyjazdów szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych postuluje do ministra rolnictwa o objęcie dopłatami do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich również takich roślin, jak słonecznik pastewny oraz facelia. 

Podczas konferencji zorganizowanej w Senacie minister Ardanowski podsumował działania zmierzające do poprawy sytuacji na polskim rynku przetwórczym. 

Jak się okazuje, 2018 rok był niekorzystny dla produkcji zbóż nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Spadek potwierdziła właśnie Copa-Cogeca.

Sprawdźmy, ile pieniędzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała już rolnikom w ramach wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. 

Niemiecka giełda od trzech tygodni utrzymuje te same stawki tuczników w klasie E – 1,36 euro. Jednak ta stabilizacja za zachodnią granicą nie oznacza stabilizacji na polskim rynku.

Przypominamy- pozostało mało czasu na wywóz obornika na pola. Kiedy upływa termin? 

Corteva Agriscience™, Dział Rolniczy DowDuPont wchodzi na polski rynek  Dział ten oferuje polskim rolnikom szeroką ofertę nasion i nowoczesnych środków ochrony roślin, a także ochronę środowiska. Sprawdźcie koniecznie!

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o problemach, jakie pojawiły się w związku z rządowym skupem jabłek. Okazuje się, że przerób owoców dostarczonych do zakładów zaczął spowalniać, bo przetwórnie, które wcześniej deklarowały odbiór jabłek, teraz wycofują się ze współpracy. Według ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego wszystko przez dyktat zachodnich koncernów. Teraz Spółka Eskimos wydała kolejny komunikat i zaktualizowała listę skupów. 

W dniu 26 października br. premier Morawiecki, na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego odwołał Adama Wojciecha Sekścińskiego ze stanowiska Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego. 

Przedstawiciele Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarli 23 października w Poznaniu trzy umowy na dofinansowanie kolejnych wielkich przedsięwzięć ekologicznych. 

Poseł Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz15 domaga się powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie rynku rolnego. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że we wszystkich Oddziałach Regionalnych KRUS zostały uruchomione elektroniczne skrzynki podawcze ePUAP.

W sierpniu 2018 r. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie rozszerzenia uprawnień komisji ds. szacowania szkód  klęskowych (w uzasadnionych przypadkach) w zakresie zaliczania do szkód w kolumnie 9 wniosku strat w produkcji roślinnej także zbóż przeznaczonych na paszę dla przeżuwaczy oraz odliczania nieponiesionych kosztów tylko w przypadku rzeczywistego braku zbioru. Sprawdźcie, jaką odpowiedź przysłało ministerstwo rolnictwa.

Zachowywanie nasion roślin użytkowych było niegdyś powszechną wiedzą, ale też żywą praktyką zapewniającą ciągłość upraw z roku na rok.

W lutym w Poznaniu odbędzie się Wschodnioeuropejski Kongres dla Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Już trwają zapisy! Jesteś hodowcą świń? Nie może Cię tam zabraknąć!

Lada dzień upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Sprawdź szczegóły.

Najnowszy przegląd ekonomiki gospodarstw rolnych, obejmujący lata 2014 i 2015, pokazuje, że wzrosły dochody w unijnym sektorze rolnictwa. Wzrost ten odwraca spadek odnotowany w 2013 r. 

W dniach 22-23 listopada 2018 roku Wiedniu z inicjatywy Phila Hogana, unijnego komisarza do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich oraz Elisabeth Köstinger - austriackiego ministra ds. zrównoważonego rozwoju i turystyki odbędzie się konferencja na temat rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowala listy określające kolejność przysługiwania pomocy w obszarach A, B, C.

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu (z godz. 3.00 na godz. 2.00), tym samym żegnamy się z czasem letnim. Wiele wskazuje na to, że na czas zimowy przechodzimy po raz ostatni. Zobaczcie, dlaczego.

W dniach 20-23 października odbyła się w Polsce wizyta delegacji z Chin i Komisji Europejskiej w ramach programu wymiany młodych rolników UE – Chiny. Zobaczcie, co zachwyciło młodych gospodarzy z Chin. 

Młodzi ludzie niechętnie chcą dziedziczyć rolnicze tradycje po swoich rodzicach. O tym, jak zachęcić młodych, aby chcieli pozostać na roli dyskutowano podczas Kongresu Copa-Cogeca w Austrii.

„Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy?” -  to tytuł debaty dotyczącej polskiego rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej organizowanej przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i Fundację Strefa Zieleni. Debata zapowiada się bardzo ciekawie, a wstęp na nią jest wolny.   

Po tygodniu intensywnych negocjacji ze strony Polski, Amerykanie zdjęli blokadę importu polskiej wieprzowiny na ich rynek. Czy dotyczy to wszystkich zakładów?

Minister rolnictwa apeluje do właścicieli tłoczni soków o przerób jabłek skupowanych w ramach rządowej pomocy sadownikom. Mimo że skup trwa, z umów wycofują się kolejne przetwórnie. Według ministra Ardanowskiego dzieje się to pod dyktando dużych, zachodnich koncernów, które chcą utrudnić udzielanie pomocy.

NIK tym razem wziął pod lupę system informatyczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczący realizacji płatności bezpośrednich. I jak się okazuje, zarzutów co do jego funkcjonowania jest sporo. Sprawdź szczegóły. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjął „Program dla polskiego ziemniaka”, który stanowi kompleksową analizę najistotniejszych problemów dotykających branżę oraz określa działania mające pomóc w ich rozwiązaniu. Jeden z głównych punktów mówi o ograniczeniu występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Sprawdź szczegóły. 

Ciepła jesień miała swoje plusy, ale także sporo wad dla rolników. Ciepła i słoneczna pogoda spowodowała, że oziminy stały się idealnym miejscem dla szkodników.

Jakie ceny mleka i artykułów mleczarskich?

Miło nam poinformować, ze Pan Krzysztof Kowalski – polski rolnik został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, organizowanego przez  WWF. Nagroda główna to aż 10 000 euro!

Mamy najnowsze dane szacunkowe Copa-Cogeca dotyczące europejskich zbiorów zbóż za 2018 rok. 

Sprawdź, jak przebiega wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz wypłat rekompensat za straty spowodowane suszą. 

Każdemu rolnikowi marzy się taki nawóz, który dostarczy roślinom wszystkich składników mineralnych i... będzie za darmo. Przypominamy, że wielu z nas ma w gospodarstwie taki nawóz. 

W Polsce jemy coraz mniej pieczywa. Między 2010 a 2016 rokiem jego spożycie spadło aż o 1/4! Dlaczego tak się dzieje?

Kujawsko-Pomorski Osrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do udziału w XXVIII Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej.
 

Kukurydziane żniwa na finiszu. Tegoroczne zbiory są bardzo zróżnicowane, w zależności od regionu i oczywiście, tego czy na danym terenie wystąpiła susza. 

Największe zainteresowanie wsparciem jest na Mazowszu i Śląsku. Przez pierwszy miesiąc do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska wpłynęło ponad 7,5 tys. wniosków o dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze. O pomoc mogą obiegać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. 

Co roku prezes Głównego Urzędu Statystycznego podaje przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego. We wrześniu podano, że w 2017 roku wyniósł on aż...

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku zostali ostanio zaalarmowani przez mieszkańców o dziku wałęsającym się na jednej z ulic. Dzielnicowi przeprowadzili więc nietypową interwencję.

Główny Lekarz Weterynarii opublikował dane dot. wykrycia kolejnych przypadków choroby ASF u 10 dzików. Czy jest jakikolwiek sposób na chorobę? 

Stany Zjednoczone czasowo wstrzymują import wieprzowiny z Polski. Tłumacząc, że dostawy pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie objętej ograniczeniami w związku z ASF. Polskie służby weterynaryjne już wyjaśniają tę sprawę. 

Związek Sadowników RP wydał specjalny komunikat, w którym mówi o dramatycznej sytuacji na rynku jabłek. Odnosi się również do sprawy rządowego skupu jabłek przez firmę Eskimos. A co na to Spółka? Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł.

Zobacz, o czym należy pamiętać przy ubieganiu się o odszkodowanie, wskutek wypadku przy pracy w rolnictwie.  

Policjanci z Zelowa mieli ostatnio do czynienia z dziwną sprawą dotyczącą włamania z kradzieżą.

Choroba szalonych krów znów pojawiła się na Wyspach Brytyjskich. Pierwszy od trzech lat przypadek wykryto na jednej z farm w Szkocji. 

Opakowania po nawozach, niezużyte środki ochrony roślin, pozostałości po olejach i smarach do maszyn rolniczych, zużyte ... Wszystkie te rzeczy łączy jedna cecha. Ich pozostałości nie wolno wyrzucać jako odpady komunalne ani oddawać do punktu skupu.

Ponad 530 mln zł przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa około 224 tys. rolników w pierwszych trzech dniach wypłaty 70-procentowych zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2018 r. 

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w miejscowości Smugi, gm. Jastków. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 60-latek wykonujący prace polowe rozrzutnikiem do obornika, został wciągnięty za nogę przez ruchome elementy maszyny. 

Blisko 403 mln zł trafiło już na konta rolników w ramach wypłaty rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą. 

Trwa kampania buraczana, ostatnie dostawy buraków powinny trafić do cukrowni pod koniec stycznia. Jaki będzie średni plon z hektara? Prognozy są optymistyczne. 

Nawet 5 mln złotych na innowacje. O takie wsparcie już niedługo będą mogły ubiegać się wspólnie rolnicy, przedsiębiorcy, naukowcy i doradcy. Mowa o działaniu „Współpraca” z Programu Obszarów Wiejskich.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Karzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

18 października 2018 r. w Brukseli, Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski jako przedstawiciel polskich izb rolniczych wspólnie Litewską Izbą Rolniczą, Izbą Rolniczą Republiki Czeskiej i Łotewską Radą Współpracy Rolnej przedstawili wspólne stanowisko w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej.

Od początku 2018 r. notowany jest wzrost sprzedaży zagranicznej mięsa i jego przetworów z Polski. Największą dynamikę wzrostu odnotowano w przypadku drobiu. 

Portal KalendarzRolnikow.pl zorganizował konkurs fotograficzny „Moja praca w obiektywie”, który wygrała Pani Marzena Gostomczyk z Dębin w gminie Sośno. Przedstawiciele naszej redakcji odwiedzili zwyciężczynię i osobiście wręczyli jej nagrodę główną - telewizor. To było niezwykle radosne spotkanie! Zobaczcie sami.

Blisko 360 mln zł trafiło do środy na konta rolników w ramach wypłaty rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło już ponad 212 tys. wniosków na kwotę blisko 1,3 mld zł.

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wydał komunikat, w którym informuje o czynnikach negatywnie wpływajacych na światowy rynek wieprzowiny. 

Kilka tygodni temu pisaliśmy o kawałkach metalu mocowanych do dojrzałej kukurydzy przed zbiorem. Takie pułapki na sprzęt rolniczy znalezione zostały w okolicach Mławy. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże kolejnym dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W tej kwocie ponad 16 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a około 62 mln zł – ze środków własnych NFOŚiGW.

Podczas wczorajszego briefingu w Łysomicach, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski razem z dyrektorem generalnym KOWR Piotrem Serafinem zapowiedzieli utworzenie Funduszu Innowacji i Rozwoju Rolnictwa. 

Bioasekuracja gospodarstw i odstrzał dzików zaczyna przynosić efekty. Obszar, na którym występuje ASF w Polsce zmniejsza się. Nie ma też lawinowo rosnących nowych przypadków padłych dzików oraz ognisk wirusa u świń  w gospodarstwach rolnych. 

Rolnicy najchętniej wykorzystują własny materiał siewny - bo jest najtańszy. Jednak tegoroczne zboża często zaschły zanim dojrzały - dlatego też rolnicy poszukują wartościowych odmian do wysiewu. Jaka cecha odmian uważana jest za najważniejszą?

Na terenie gminy Tokarnia doszło do kolejnego niebezpiecznego wypadku przy pracach rolniczych. Mężczyzna kierując ciągnikiem rolniczym, podczas jazdy drogą polną, wypadł z pojazdu. Z poważnymi obrażeniami ciała został zabrany śmigłowcem do szpitala. 

Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w wizycie Pana Prezydenta w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Rzymie.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza alarmuje - nie wszyscy rolnicy, którzy ucierpieli z powodu klęsk żywiołowych dostaną pomoc. Pomoc przewidziana jest bowiem dla tych, co ucierpieli z powodu suszy lub powodzi, a - na przykład - z powodu gradobicia już nie.

Spółka Eskimos i Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka prowadzą skup jabłek w ramach rządowej pomocy sadownikom. Lista punktów skupu rośnie, podpisują one umowy z rolnikami. System zaliczek i odroczenia dostaw ma skłonić sadowników do dostaw w listopadzie lub grudniu. 

5 października 2018 r. w Brukseli odbyła się piąta edycja ceremonii wręczenia nagród za innowacje dla rolniczek, przyznawanej przez Copa przy wsparciu prezydencji austriackiej, DG Agri oraz sponsorowanej przez AnimalhealthEurope. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  dofinansuje przygotowanie przez gminy strategii rozwoju elektromobilności służących realizacji celów wynikających m.in. z Programu Rozwoju Elektromobilności w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Kobiety w branży rolniczej na całym świecie, zarówno w państwach rozwiniętych, jak i rozwijających się, mówią, że dyskryminacja ze względu na płeć utrzymuje się i stanowi przeszkodę, która utrudnia im możliwość niesienia pomocy w wyżywieniu świata. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Corteva AgriscienceTM, Dział Rolniczy DowDuPont.

We wtorek, 16 października Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z młodymi rolnikami. Mówił o założeniach Planu dla Wsi, o tym, co już udało się zrealizować oraz o nowych zadaniach, jakie przyczynią się do zbudowania silnego, polskiego rolnictwa. 

Od 16 października do 30 listopada 2018 r. Agencja Restrukturyzacji będzie wypłacać zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Tak jak w ubiegłym roku rolnicy otrzymają do 70% należnej kwoty. W ciągu sześciu tygodni ARiMR wypłaci około 11 mld zł. 

Według ostatnich szacunków Strategie Grains, zbiory rzepaku w UE-28 w bieżącym sezonie 2018/19 (zbiór 2018) wyniosły 19,9 mln ton, tj. o 0,3 mln ton więcej od prognozy z sierpnia br., ale o 2,3 mln ton mniej od wielkości zbiorów osiągniętych w minionym sezonie 2017/18.

Wrzesień i początek października to optymalny termin siewu pszenicy ozimej w Polsce. Jednak rolnicy często opóźniają siew, mówiąc, że terminy agrotechniczne zostały ustalone w innych warunkach klimatycznych.

Poznaliśmy już tegoroczny kurs rozliczenia dostaw buraków cukrowych do cukrowni na terenie Polski. I choć każda z grup cukrowych stosuje w rozliczeniach inny kurs euro, to jednak kursy są zbliżone. 

Pod hasłem "Wyżywić Europę jutra" w dniach 10-12 października miał miejsce w austriackim Linz, zorganizowany z inicjatywy Copa-Cogeca, Kongres Europejskich Rolników 2018. W trakcie obrad  zastanawiano się miedzy innymi w jaki sposób zachęcić młodych ludzi do pracy w rolnictwie. 

16 października 2018 r. obchodzimy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 27 lat pontyfikatu było czasem wyjątkowego nauczania, pielgrzymek, modlitw i spotkań. Swoją postawą, charyzmą i posługą Jan Paweł II zjednał sobie sympatię wiernych na całym świecie. 

Podczas targów żywności ekologicznej NaturaFood w Łodzi ogłoszono wyniki konkursu "Najlepsze gospodarstwo Ekologiczne w Polsce". Poznaj sylwetki zwycięzców. 

Opolscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Piotrawin. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna miał zostać przygnieciony przez przewrócony ciągnik rolniczy. Na miejscu policjanci zastali dwóch, nietrzeźwych mężczyzn w wieku 35 i 30 lat. Jednak żaden z nich nie przyznawał się do kierowania ciągnikiem. 

Pszenica w notowaniach zarówno Paryskiej Giełdy MATIF, jak i u nas w kraju umacnia swoją pozycję. Tona kosztuje w portach już ponad 800 zł. Rosną także ceny pozostałych zbóż.

Firma Eskimos podała wzór umowy kontraktacyjnej oraz umowy na skup jabłek. Zaktualizowano również listę punktów kontaktacji i obsługi producentów. 

Wolni od ASF?2018-10-16 Wolni od ASF?

Gminy we wschodniej części kraju coraz lepiej radzą sobie z afrykańskim pomorem świń. W kilkudziesięciu z nich nie notuje się żadnych nowych ognisk choroby od kilkunastu miesięcy. Służby weterynaryjne chcą uznać je za wolne od wirusa – odpowiedni wniosek trafił właśnie do Brukseli. 

Targi Natura Food i Be Eco w Łodzi przyciągnęły w tym roku wielu Zwiedzających. Zdrowy tryb życia staje się nie tylko modą, ale dla wielu osób jest już po prostu koniecznością.

Od 15 października 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym. Opublikowany dokument określa wzór tablicy ostrzegawczej oraz sposób i miejsce rozmieszczenia tablic w terenie.

Od 15 listopada do 21 grudnia 2018 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". 

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł. 

Wirus afrykańskiego pomoru świń lubi ciepło, a wirus ptasiej grypy - wręcz przeciwnie - doskonale rozwija się w chłodnych warunkach. Czy zatem komunikaty o wykryciu kolejnych ognisk i przypadków ASF zostaną zastąpione przez informacje mówiące o wykryciu ptaków chorych na ptasią grypę?

Znamy już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w 2019 roku. O tym, jak duże będą podwyżki ostatecznie zadecydują rady gmin.

Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych ,,Krukowiak’’ oferuje w tym roku rolnikom nowy przyczepiany opryskiwacz polowy Goliata o imponującej pojemności 8000 litrów i belką roboczą o szerokości 36 m. Opryskiwacz ten stylistyką, rozwiązaniami oraz wyposażeniem nawiązuje do całej serii Goliat. 

Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej „Solidarni” na 18 października zapowiada protest rolników w Warszawie. Organizatorzy mówią, że lista ich problemów i niezadowolenia jest długa. 

 

Prudniccy policjanci zatrzymali ostatnio 43-latka podejrzanego o kradzież ponad 170 gołębi pocztowych, wartych ponad 500 000 złotych. Zatrzymany został również 62-letni ojciec zatrzymanego, który usłyszał zarzut paserstwa. Funkcjonariusze odzyskali już 55 ze skradzionych ptaków. Ich wartość to 150 000 złotych. 

W związku z dużym zainteresowaniem możliwością ubezpieczenia dzieci rolników od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób, publikujemy szczegółowe informacje o tym ubezpieczeniu.

Zbiory ziemniaków prawie na finiszu. W wielu regionach już po wykopkach. Mimo że tegoroczna susza również ziemniakom dała się we znaki i zbiory będą niższe, to ich ilość powinna zadowalać.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna organizuje konkurs pt: „Lekarz weterynarii w obiektywie”. Jego celem jest kształtowanie pozytywnego wizerunku zawodu lekarza weterynarii oraz uczczenie rocznicy powstania służby weterynaryjnej Polsce. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 1 października 2019 r. 

„Kryminalni” z KWP zs. w Radomiu rozbili zorganizowaną grupę okradającą rolników, m.in. na terenie powiatu grójeckiego. Złodzieje kradli ciągniki, maszyny rolnicze, quady, a także maszyny budowlane. Podejrzani trafili już "za kraty". 

Eksperci Ministerstwa Środowiska opracowali projekt Polityka Ekologiczna Państwa 2030, w którym diagnozują zagrożenia związane z ocieplaniem się klimatu. Ich zdaniem dla Polski i Polaków w perspektywie kilkunastu lat zmieni się wiele.

Dyskusja o programie „Czyste Powietrze” oraz innych narzędziach wykorzystywanych w walce ze smogiem na terenach wiejskich – to temat pierwszego dnia konferencji „Energia, Środowisko, Rolnictwo”. Konferencja pod patronatem honorowym Ministra Środowiska rozpoczyna się wczoraj w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k/Międzyzdrojów. 

Wśród owców królują teraz jabłka i gruszki, a wśród warzyw niemalże wszystko. Na rynkach hurtowych jest więc dużo i tanio. 

NEFERTITI to europejski projekt, który ma stworzyć 45 regionalnych grup działania, które zgromadzą szeroką gamę demo-rolników i zaangażują podmioty innowacyjne. Platforma ma na celu rozwijać społeczność rolniczą, zaangażowaną w dzielenie się doświadczeniami poprzez demonstrację w gospodarstwach rolnych.

Policjanci na terenie Chmielnika zatrzymali 57-latka, który w sąsiedniej miejscowości, jadąc ciagnikiem rolniczym ściął słup telekomunikacyjny, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. 

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach zrealizował pierwszy w regionie projekt „e-Doradca ziemi łódzkiej”.  W jego ramach powstał portal, który umożliwia rolnikom z regionu łódzkiego korzystanie przez internet z pomocy doradców rolniczych.

Od poniedziałku ruszył rządowy skup jabłek przemysłowych, którym zajmuje się firma Eskimos. Niezaprzeczalnie to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, dlatego już pojawiają się pierwsze problemy. Spółka wydała komunikat, w którym prosi sadowników o cierpliwość.

UOKiK porównał jakość artykułów spożywczych na polskim i niemieckim rynku. Okazało się, że różnice są w co dziesiątym produkcie. Niestety, badania potwierdzają, że nasi konsumenci w tym samym opakowaniu otrzymują mniej, a w dodatku gorszej jakości. Dlaczego tak się dzieje?

Rak bakteryjny pomidorów to choroba szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Obserwuje się ją na większości obszarów produkcji pomidorów, jednak jej występowanie jest nieprzewidywalne – często po wielu latach nieobecności lub słabego nasilenia pojawia się masowo. 

Plantacja konopi indyjskich została wykryta w gminie Wola Krzysztoporska. Uprawa zlokalizowana została w polu kukurydzy. Łącznie zabezpieczono 33 krzaki w różnych fazach wzrostu i blisko 50 gramów suszu roślinnego. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz Podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podsumowali dotychczas przeprowadzone działania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 i poinformowali o dalszych planach prowadzenia tej pomocy.

Chciałbym wrócić do koncepcji z 2006 roku, czyli powołania Polskiej Rady Rolnej – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

"Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Ogólnopolska inauguracja 16. już edycji programu Klubu Gaja odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 10 października o godz. 12.00.

Sejm przyjął ustawę, która zakłada wiele ułatwień dla rolników chcących działać wspólnie. 

3 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów. Jest to niezwykle ważne w związku z tegoroczną suszą, która objęła nieomal cały kraj.

Ruszyły bezpłatne szkolenia z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych. Szkolenia kształcą hodowców w zakresie zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem ASF.

Spółka Eskimos opublikowała wyczekiwaną listę punktów skupu interwencyjnego jabłek.

Wczoraj ruszył skup jabłek przemysłowych w ramach rządowej pomocy dla sadowników. W wybranych punktach skupu rolnicy będą mogli podpisywać umowy na sprzedaż owoców. W zamian sadownik otrzyma informacje o terminie wypłaty zaliczki oraz miejscu i czasie późniejszej dostawy towaru. Docelowo skupionych ma zostać 500 tys. ton jabłek. 

Od 3 października 2018 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów.

 

38-letni traktorzysta, pijany i bez uprawnień, kierował ciągnikiem rolniczym. To nie wszystko - stał się również sprawcą dwóch zdarzeń drogowych. 

Susza w sposób szczególny uderzyła w producentów żywca wołowego wywołując niedobór pasz gospodarskich niezbędnych do prowadzenia produkcji. 

Mamy ważną informację dla producentów świń w sprawie zasad ponownego zasiedlania gospodarstwa trzodą chlewną po likwidacji ogniska ASF.

Ofert sprzedażny kukurydzy jest bardzo dużo, a notowania coraz niższe. Pełnię sezonu na ziarno kukurydzy widać w giełdowych cedułach, od ubiegłego tygodnia z każdym dniem stawki spadają średnio o 5 zł/t. 

W ubiegłym tygodniu znowelizowano ustawę o produktach pochodzenia zwierzęcego. Ustawa wprowadza ułatwienia dotyczące prawa żywnościowego dla podmiotów zamierzających prowadzić produkcję żywności na małą skalę.

Z początkiem października towarzystwa ubezpieczeniowe rozpoczęły jesienną sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnicy powinni ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw. Ubezpieczając swoje uprawy rolnicy będą mogli skorzystać z dofinansowania  z budżetu państwa do składek wysokości do 65%.

Podczas V Forum Rolniczego w Bydgoszczy zorganizowano kilka ciekawych paneli dyskusyjnych. Jednym z najważniejszych był ten poświęcony afrykańskiemu pomorowi świń oraz związanej z nim bioasekuracji.

Agencja Restrukturyzacji zaprasza na szkolenie "Skorzystaj z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Przekaż gospodarstwo - weź pieniądze z PROW". 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, jako organizacja która przywiązuje szczególne znaczenie do działalności nauki na rzecz praktyki rolniczej, wnioskuje do Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi o przyznanie autorom opracowania: „Szkodniki i owady pożyteczne w integrowanej ochronie roślin rolniczych” w osobach dr Grażyna Hołubowicz-Kliza, prof. dr hab. Marek Mrówczyński i dr Przemysław Strażyński  – stosownego, specjalnego wyróżnienia.

Niekorzystnie kształtowała się koniunktura w  pierwszym półroczu 2018 w większości gospodarstw rolnych w naszych kraju - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Pesymistyczne były również prognozy  rolników na II półrocze 2018 r. Jak podkreśla GUS, tak negatywnych opinii rolników nie odnotowano od 2015 r. 

Ponad 47 tys. dyspozycji złożyli już rolnicy za pośrednictwem nowego portalu IRZplus, który Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła pod koniec sierpnia.   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże kolejne 10 mln zł Bankom Żywności na lepsze przechowywanie i rozdzielanie żywności pozyskanej dla osób potrzebujących wsparcia. 8 października br. rozpocznie się przyjmowanie nowych wniosków w programie, z którego dotychczas skorzystało 14 Banków Żywności otrzymując w sumie ponad 4 mln zł dotacji.

Komisja Rolnictwa Unii Europejskiej głosowała za sprawiedliwym łańcuchem dostaw żywności, z korzyścią dla wszystkich podmiotów i konsumentów. 

W Łodzi w dniach 12-14 października odbędzie się XI edycja Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz VII edycja Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO.

Państwowy holding spożywczy będzie przejmował magazyny upadających grup producenckich, tak, żeby majątek nie trafiał w ręce zagranicznych konkurencji na rynku owocowo-warzywnym – zapowiedział minister Ardanowski. 

Do tragicznego wypadku doszło w Kolankowie (powiat lipnowski). Pod kołami przyczepy ciągnika zginął 53-letni mężczyzna. 

I nie ma się czemu dziwić. Główny powód jest dokładnie ten sam, co w przypadku słabego plonowania pszenicy ozimej czy żyta: susza.

Ruszyła kampania ziemniaczana. Jesienne wykopki idą już pełną parą. Rolnicy twierdzą, że w tym sezonie na ziemniakach będzie można dobrze zarobić. 

 

Około 4 miliony złotych PKN ORLEN przeznaczył łącznie w 2018 r. na wsparcie straży pożarnych w Polsce. Ponad 2 miliony złotych z tej kwoty trafiły do 360 jednostek ochotniczych i państwowych jednostek w ramach „Programu pomocy jednostkom straży pożarnych".

Co po spotkaniu z przedstawicielami związków sadowników powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski?

W piątek (5 października) odbędzie się V już edycja forum rolniczego Gazety Pomorskiej i Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Wezmą w niej udział obecny i poprzedni ministrowie rolnictwa i wielu zaproszonych gości. 

Ma umiejętności wyznaczania kierunków oraz zdolności motywowania innych. Jest twórczy, empatyczny i stabilny oraz koncentruje się na celu. Ma rozeznanie co do otoczenia bliższego i dalszego. Ma dar motywowania innych, wytrwałości i wiary. To cechy dobrego animatora – tak podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki zdefiniował sylwetkę wzorcowego animatora Lokalnych Grup Działania.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają współpracę w zakresie wpierania działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w pierwszym półroczu bieżącego roku z Polski wyeksportowano 536,2 tys. t świeżych owoców (o 40% mniej rok do roku) za 295,2 mln euro (o 4% mniej rok do roku).

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w miejscowości Skrzynice Kolonia. 50-latek podczas zbioru kukurydzy chciał oczyścić heder i został wciągnięty za nogę przez urządzenie tnące. Mężczyzna odniósł poważne obrażenia i został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Te symboliczne 100 dni to dobry czas, aby przedstawić podejmowane przeze mnie do tej pory działania – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z dziennikarzami.

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano wsparcie na inwestycje chroniące gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF) czy powodzią. 

Rolnicy informują nas o tym, że wprowadzone w tym roku czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych w rzepaku przynosi efekty. 

W miejscowości Władysławów doszło ostatnio do tragicznego wypadku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem uderzył w ciągnik rolniczy, którym kierował 53-latek. Niestety traktorzysta na skutek odniesionych obrażeń zmarł na miejscu zdarzenia.

Powiat Piotrkowski w łódzkim już po raz czwarty organizuje Forum Rolnicze Ziemi Piotrkowskiej, w celu omówienia bieżących potrzeb rolników tego regionu. 

Rośnie eksport polskiej żywności. Jego wartość w siedmiu pierwszych miesiącach tego roku wyniosła ponad 16,3 mld EUR i wzrosła o blisko 6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku –– powiedział podczas wizyty w Poznaniu na MTP minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Pół miliona jabłek przemysłowych ma zostać skupionych przez państwo. Minister rolnictwa zapowiada interwencję w związku z niskimi stawkami w punktach skupu. Specjalny tryb odbioru nadwyżki owoców od sądowników ma ruszyć już w najbliższy poniedziałek.

 

Na giełdach towarowych spadają ceny żyta, a w ciągu tygodnia obniżki sięgnęły nawet 40 zł za tonę. Coraz mniej otrzymują także producenci kukurydzy. 

Zarząd KRIR na wniosek Śląskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przywrócenie w nowej perspektywie finansowania na lata 2021-2027 możliwości korzystania przez rolników po 40 roku życia z programów pomocowych, szczególnie biorąc po uwagę starzenie się wsi i jej wymieranie.

Policjant z Łęcznej zatrzymał ostatnio pijanego traktorzystę, który jadąc ciągnikiem po asfalcie miał opuszczony kultywator rolniczy. Okazało się, że 63-latek jest nietrzeźwy i nie posiada uprawnień do kierowania.

W dniu 28 września 2018 r. Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2018 r. Wynosi on 4,2774 zł za 1 EUR.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informują, że  - w ramach ochrony życia i zdrowia dzieci zamieszkujących tereny wiejskie – podjęta została decyzja o kontynuacji grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci rolników, realizowanego przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Komisja Europejska zaakceptowała 4 polskie programy promocyjne. Ich łączny budżet to 11,2 mln EUR, współfinansowanie unijne wynosi łącznie ponad 8,5 mln EUR, co stanowi 8,8 % całkowitej kwoty przeznaczonej na wsparcie programów prostych.

Domagają się tego ekolodzy, którzy twierdzą że nieczystości z gospodarstw hodowlanych doszczętnie zatruwają krajowe środowisko.

Już dziś wiadomo, że epidemię ciężko będzie powstrzymać. Walka z ASF na terenie Chin to potężne wyzwanie.

Rozpoczął się nabór wniosków do programu "Czyste Powietrze". Jest on adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Można otrzymać dotacje i pożyczki na ocieplenie domów jednorodzinnych czy wymianę pieców. 

Zdaniem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wybór materiału siewnego, jako środka produkcji, ma kluczowy wpływ na opłacalność założonej uprawy, wielkość i jakość uzyskanego plonu, koszty zabiegów ochrony roślin oraz możliwość pozyskania określonych dopłat.

Trwa zbiórka podpisów na rzecz inicjatywy ustawodawczej pn. „Sołectwo Nowych Możliwości”. Jej projekt  przygotowany został przez grupę posłów skupionych wokół Ryszarda Wilczyńskiego, prekursora metody oddolnego budowania i wdrażania strategii rozwoju lokalnego zwanych „odnową wsi”.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny w Warszawie organizuje konkurs: „XIV Mleczne Mistrzostwa Polski".

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski odwiedził Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Okazją do wizyty był I Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej, w związku z licznie pojawiającymi się interpretacjami w/s rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 roku (zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), zwrócił się  do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie do ministra rolnictwa   z pilnym apelem o wydanie jasnych i przejrzystych wytycznych dotyczących analizy protokołów z szacowania strat wynikłych wskutek tegorocznej suszy, w tym w szczególności wyłączenia zwierząt z szacunków wysokości strat w przypadku gospodarstw, które prowadzą obydwie działalności tj. produkcję roślinną i zwierzęcą.

„Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem" – to projekt realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego. Bierze w nim udział 29 Kół Gospodyń Wiejskich z 9 województw. Uczestniczki projektu nie tylko zdobyły wiedzę nt. korzystania z produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników, ale także miały możliwość promowania swoich wyrobów podczas wydarzeń kulinarnych w swoich regionach.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Telewizją Polską SA Oddział Terenowy w Bydgoszczy realizuje, w ramach Planu Działania Krajowej  Sieci Obszarów  Wiejskich na lata 2014-2020, projekt pn.: Wyróżnij się! – Specjalizacja w turystyce kluczem do sukcesu”.

Niebawem rozpoczniemy ogrzewanie naszych domostw. Kupując węgiel zazwyczaj nie pytamy, czy znajdujący się na składach opałowych paliwo pochodzi z Polski, zakładając, że tak jest.

Zbiory tytoniu właściwie się zakończyły. Zostały jedynie resztki liści w pojedynczych gospodarstwach. Co prawda, pogoda w tym roku sprzyjała pracom, ale plony do końca nie spełniły oczekiwań.

Na jednej ze wsi, na terenie powiatu tatrzańskiego, policjanci drogówki o 2.30 w nocy natknęli się na... cielę spacerujące po drodze. 

Mazowiecka Izba Rolnicza wraz z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie i Lokalną Grupą Działania Ziemi Mińskiej 10 października br. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ul. Nowoursynowska 166 organizuje konferencję pod tytułem "Polskie Rolnictwo dziś i jutro".

30 września br., w godz. 10.00–14.00, na placu znajdującym się obok Muzeum Etnograficznego we Włocławku, przy ul. Bulwary 6, odbędzie się V Włocławski targ z darami lata pt. „Na jesieni świat się mieni”. 

Czeski minister rolnictwa rozważa zaostrzenie warunków importu wieprzowiny z Polski, tłumaczy to obawami o rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Jednak nasz eksport mięsa ściśle regulują unijne przepisy, dlatego polscy przetwórcy mięsa pytają, o co tak naprawdę chodzi.

Generalna Administracja Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) poinformowała o przywróceniu prawa do eksportu pięciu polskim zakładom mięsa drobiowego oraz jednej chłodni.

Jest to nowa regulacja określająca formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich (KGW).  Nowe przepisy umożliwią szybką rejestrację KGW i wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowanie folkloru i polskiej tradycji.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji.

Konsumenci chcą kupować żywność wyprodukowaną przez polskich rolników. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów polskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano przepisy ustalające jednolite kryteria umożliwiające producentom podawanie na opakowaniu informacji „Produkt polski”.

Choroba ASF dotarła do granic Rosji z Finlandią. 

Od przyszłego roku powinno być lepiej na rynku owoców miękkich. Nie tylko dzięki wprowadzanym przez rząd obowiązku umów kontraktacyjnych, ale także w związku z powołaniem do życia narodowego holdingu spożywczego.

Zdaniem Ministerstwa Środowiska znowelizowana ustawa – Prawo łowieckie zwiększa kompetencje izb rolniczych dopuszczając ich przedstawicieli do udziału w zespole opiniodawczo-doradczym marszałka województwa w zakresie przygotowania projektu uchwały o podziale województwa na obwody łowieckie czy wprowadzając możliwość udziału w inwentaryzacji zwierzyny prowadzonej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich. Rozszerzenie zakresu kompetencji izb rolniczych obejmuje również udział w opiniowaniu rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich  planów hodowlanych.

Trzeba zwiększyć dochodowość z hodowli koni. To jeden z postulatów z ostatniego posiedzenia Rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Rolnicy zainteresowani wsparciem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich już niedługo będą mogli ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania. Na początek przewidziano premię dla tych, którzy chcą zrezygnować z prowadzenia małych gospodarstw. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wydłużeniu terminu składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej przez producentów rolnych, w których gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane suszą. Zobacz, do kiedy masz czas!

Skutki tegorocznej suszy dopiero mają dać się we znaki. Producenci bydła już teraz alarmują, że będą mieli problemy z wykarmieniem stad. 

 

Ceny skupu mleka utrzymują się na stałym poziomie. Za surowiec dostarczony do mleczarni w sierpniu 2018 r. rolnicy dostali średnio 1,3 zł za litr. To minimalnie więcej niż w lipcu i tylko kilka procent mniej, niż w zeszłym roku.

Korzystne warunki naturalne do chowu bydła oraz utrzymujący się popyt eksportowy na polską wołowinę, przede wszystkim ze strony krajów UE sprzyjają wzrostowi pogłowia bydła w Polsce. 

 

W miejscowości Konstantów doszło ostatnio do groźnego wypadku. Rolnik został przejechany przez ciągnik rolniczy, gdy naprawiał doczepione do niego pługi. 

Trwa skup surowca. Pierwsze transporty buraków, które później trafiają co przerobu docierają do cukrowni Werbkowice.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych na zakup środków do produkcji rolnej.

Pierwsze, wpisane w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" odbywało się w niedzięlę w Wąwolnicy.

W ubiegłym tygodniu podczas prac polowych w miejscowości Niewęgłosz, rolnik odnalazł niewybuch bomby lotniczej. 

„Kuchnia świętokrzyska czaruje - Rolniczy Handel Detaliczny, czyli z pola do garnka” – to nazwa konkursu organizowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą, z myślą o rolnikach przetwarzających swoje produkty na małą skalę. Finał konkursu odbędzie się 16 października 2018 roku.

Plony cebuli są w tym sezonie dużo niższe niż w ubiegłym. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie, a opłacalność zależy od tego, co dzieje się na globalnym rynku. 

29 września 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbędzie się XIV Podkarpackie Święto Miodu. 

 

Jednym z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest zagospodarowanie państwowych gruntów. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził do swojej oferty możliwość dofinansowania zadań wspierających wykorzystanie energii geotermalnej. 

Co to jest agroterroryzm? Jakie niesie ryzyko dla gospodarki? Co zrobić, żeby ustrzec zwierzęta hodowlane i uprawy roślinne przed rozprzestrzenianiem się chorób? – to tematy omawiane podczas otwartej dziś w Warszawie dwudniowej konferencji szkoleniowej.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego pogłowie świń w czerwcu 2018 r. liczyło 11 827,5 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost o 4,2%. Wzrost pogłowia wystąpił w grupie warchlaków o 4,8% i świń na ubój (tuczników) o 10,2%. W pozostałych grupach pogłowie obniżyło się, prosiąt o 4,8%, świń na chów o wadze 50 kg i więcej o 1,7%, w tym loch o 1,6%. 

W Polsce z roku na rok uprawia się coraz więcej kukurydzy. W tej chwli jest to już ponad milion hektarów, z czego prawie 70% to kukurydza uprawiana na ziarno. Głównymi czynnikami sprzyjającymi fuzariozie kukurydzy są zbyt gęsty siew oraz jednostronne nawożenie azotem. 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przypomina, że płucząc i oddając opakowania do Systemu PSOR rolnik oszczędza produkt i unika kar.

Sejm uchwalił nową ustawę o spółdzielniach rolników, której celem jest uregulowanie zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni oraz stworzenia zachęt do powoływania przez rolników tego typu podmiotów poprzez m. in. wyłączenie ich z niektórych obowiązków fiskalnych.

Wiemy już, że mikotosyny mogą być szkodliwe nie tylko dla zwierząt gospodarskich, ale i dla ludzi. Warto sprawdzić, które mikotosyny są najbardziej niebezpieczne i co grozi nam – i naszym zwierzętom – po spożyciu porażonego nimi ziarna. 

Dla rolnictwa umiejętność wyszukiwania i wykorzystania rozmaitych nisz, nawet tych zapomnianych, jak rośliny włókniste, jest przyszłością – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji „Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki”.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie możliwości odwołania do instytucji państwowych od wyniku szacowania szkody w uprawach rolnych z dopłatami skarbu państwa. Wnioskowano o rozważenie możliwości wprowadzenia dodatkowej instancji odwoławczej. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu opracowało program komputerowy do łatwego i szybkiego sprawdzenia, czy w związku z nowym podejściem do interpretacji definicji zadania w opublikowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacji, jest konieczne przeprowadzenie postępowania ofertowego w wybranych działaniach PROW 2014-2020!

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich  organizuje kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu Producent Bydła Mięsnego 2018.

26-letnia rolniczka z Miedźnej (powiat pszczyński, woj. śląskie) boleśnie przekonała się, że praca przy zbiorze ziemniaków może być niebezpieczna...

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłaconych producentom rolnym w związku z suszą (reasekuracja). 

Gdy lato jest wilgotne i ciepłe, a jesień także obfituje w wysokie temperatury i wysoką wilgotność, często kukurydza jest porażana przez choroby grzybowe z rodzaju Fusarium. W zasadzie nie ma możliwości, żeby temu zapobiec, ale można starać się to zagrożenie zminimalizować.

Związek Zawodowy Rolników RP Solidarni 22 września organizuje w Warszawie protest rolniczy w obronie polskiego rolnictwa i wypłaty pomocy w związku z tegoroczną suszą. 

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że rolnicy apelują do ministerstwa rolnictwa, by także trwałe użytki zielone można było uznać za zagrożone suszą. Jednak okazuje się, że jest to niemożliwe.

Krajowa Spółka Cukrowa zainaugurowała kampanię w Kruszwicy. Co prawda, plony nie są wysokie, ale dużo słońca w czasie wegetacji oznacza dużą zawartość cukru w burakach. W wydarzeniu wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który podkreślał znaczenie krajowego koncernu cukrowego dla polskiego rolnictwa. 

Minister rolnictwa apeluje do wójtów o szybkie przekazywanie protokołów szacunków strat wojewodom. Do tej pory zrobiła to ponad połowa uprawnionych gmin. Pamiętajmy, że tylko na tej podstawie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaci pomoc. Będzie to 1000 zł/ha dla najbardziej poszkodowanych i 500zł/ha dla tych, u których straty wyniosły od 30-70%. 

Po raz kolejny gościć będziemy na największej w Europie plenerowej wystawie rolniczej "Agro Show" w Bednarach k. Poznania. 

W pierwszej kolejności o wsparcie finansowe mogą ubiegać się rolnicy, w których gospodarstwach susza spowodowała straty w uprawach w wysokości co najmniej 70 proc. Wnioski o udzielenie pomocy można składać od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. Zobacz instrukcję.

Greenpeace Polska organizuje szóstą już edycję akcji Adoptuj Pszczołę. Decydując się na wirtualne „adopcje” na stronie adoptujpszczole.pl, każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym

Wapnowanie gleb jest w Polsce koniecznością - przekonują rolnicy. Większość gleb ma bowiem odczyn kwaśny, który jest odpowiedni tylko dla niewielu upraw. 

W niektórych regionach plony już dawno zebrane, w innych zakończą się za chwilę. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a wszystko przez suszę. 

Na zabezpieczenie gospodarstw przed wirusem ASF lub przestawienie się na inny rodzaj działalności – o taką pomoc już wkrótce będą mogli ubiegać się producenci trzody chlewnej w całym kraju.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził informację o wystąpieniu wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na południu Belgii. 

Jest wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o wyodrębnienie kukurydzy, jako osobnej kategorii upraw. 

68-letni mężczyzna podczas wykonywanych prac polowych został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku doznanych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. 

W odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych ministerstwo rolnictwa rozpoczęło starania o dopuszczenie do stosowana na terenie Polski, środków ochrony roślin, które zwalczą szarka komośnika. 

16 września 2018 r. w Spale odbyły się coroczne Dożynki Prezydenckie. Prezydent podziekował rolnikom za ich trud i ciężką pracę, w tak trudnym roku.

Związek sadowników RP apeluje do wszystkich sadowników, aby przyłączyli się do planowanego protestu. Powodem jest niska cena jabłek przemysłowych, pogarszająca się sytuacja ekonomiczna gospodarstw sadowniczych oraz brak konkretnych ustaleń po ostatnim spotkaniu z ministrem Rafałem Romanowskim. 

Zwykle produkcja nie trwała dłużej, niż do ostatniej dekady sierpnia. W tym roku przedłużyła się na wrzesień. Na jakość i ilość jaj, a potem wyklutych maleństw hodowcy nie mogą narzekać. 

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w skutek tegorocznej suszy lub powodzi mogą już składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Nawet o połowę niższe mogą być w tym roku zbiory ziemniaków na Podlasiu. Rolnicy jednak nie narzekają, bo chociaż plony są niższe, to wyższa jest cena. 

Część stawów hodowlanych kompletnie wyschła. W tym roku rybacy po raz pierwszy mogą liczyć na państwową pomoc. Od dziś wnioski przyjmuje ARiMR. 

 

W okolicach Grodziska Mazowieckiego został zatrzymany 21-letni, nietrzeźwy kierowca ciągnika rolniczego, który jechał nocą bez świateł. Co ciekawe, a może nawet absurdalne, próbował zastąpić je latarką z telefonu komórkowego. 

Miesiąc temu informowaliśmy o wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie możliwości uproszczenia przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców przez rolników – czytaj TUTAJ. Dziś mamy odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa. 

W Gorzowie Wielkopolskim kilkudziesięciu rolników spotkało się z wiceministrem rolnictwa – Rafałem Romanowskim. Gospodarze domagali się oszacowania strat związanych z suszą w uprawach kukurydzy i buraków cukrowych.

W południowej części kraju znaleziono dwa padłe dziki. Pobrane próbki do badania laboratoryjnego potwierdziły zakażenie wirusem ASF. Niestety, takie wieści płyną do nas z Belgii. 

Jakieś dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się zbadaniem, czy nie ma zmowy cenowej lub nieuczciwie wykorzystywana jest przewaga kontraktowa w skupach owoców i warzyw. Rolnicy bowiem skarżą się na bardzo niskie ceny w skupach, a w sklepach jest nawet drożej niż przed rokiem. 

Od początku września na plantacjach chmielu trwają zbiory, zakończenie żniw przewiduje się na ostatni tydzień miesiąca. Plony najwcześniejszych odmian aromatycznych są na średnim poziomie. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenia pomocy plantatorom buraka cukrowego w zakresie zwalczania szkodnika szarka komośnika. Dziś mamy odpowiedź - jakie działania w tej kwestii podjął resort rolnictwa?

9 września odbył się finał Konkursu „Bitwa Regionów-bitwa na smaki”, którego inicjatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy. 

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z kolejnej derogacji dotyczącej zazielenienia upoważniającej do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA.

Kilka minut po godzinie 8:00 (14 września) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi był gościem porannej rozmowy Beaty Mazurek. Sprawdź, co powiedział. 

Ministerstwo rolnictwa informuje, że od dnia 26.09.2018 r. do dnia 17.10.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy, objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

Pogoda w tym roku była niekorzystna, więc materiał siewny, zwłaszcza pozyskany z własnych zbiorów może nie być najlepszej jakości. Warto zrobić test na siłę kiełkowania.

Jeszcze we wrześniu ruszą szkolenia z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, które chce przez kilka miesięcy przeszkolić rolników oraz myśliwych w całym kraju.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z takim wnioskiem do ministra rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym wykrytym ognisku ASF na Lubelszczyźnie. Jest to już 211 ognisko w Polsce.

Policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali 18-letniego kierowcę, który, jak okazało się podczas kontroli, był pijany, nie miał uprawnień do kierowania pojazdem i w bagażniku wiózł ... kozę.

Zbliżają się terminy siewu pszenicy ozimej w naszym kraju. Z kalendarza agrotechnicznego wynika, że optymalny termin zaczyna się od około 20 września w pasie Pomorza, do końca października na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Informacja dla rolników opłacających składki na ubezpieczenie społeczne rolników i ubezpieczenie zdrowotne o wysokości należnych składek za rolników, małżonków, domowników i pomocników za IV kwartał 2018 r.

W Kutnie od ponad 40 lat organizowane są wystawy róż, a w tym roku po raz pierwszy odbyła się tam wystawa ogólnopolska pod patronatem Polskiego Towarzystwa Różanego.

Skutki suszy są podobne do tych sprzed kilku lat, ale pomoc państwowa trzykrotnie większa. Minister rolnictwa ogłosił wysokość wsparcia -  to 1,5 mld zł. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w poniedziałek z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Rozmawiano m.in. o perpektywie dalszej pomocy rolnikom, poszkodowanym przez suszę.

Wierzyć się nie chce, że ktoś może tak postępować... na terenie powiatu mławskiego policjanci znajdują kawałki metalu przywiązane do kolb kukurydzy. Ktoś umyślnie to robi, by zniszczyć sieczkarnie.

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł. 

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opracowany został pierwszy w historii ogólnopolski kompleksowy Program Rozwoju Retencji. Jak podkreśla minister Marek Gróbarczyk, jest to konieczne, bo Polska jest na końcu wśród krajów UE, jeśli chodzi o gromadzenie wody. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu 26 września 2018 r. organizuje szkolenie pt. Przestrzeganie zasad higieny jako element ograniczenia ryzyka mikrobiologicznego w produkcji świeżych owoców i warzyw na etapie produkcji podstawowej. 

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka wspólnie ze starostwem powiatowym w Ostrołęce oraz prezydentem Ostrołęki, 16 września 2018 roku organizuje Kurpiowskie Targi Rolnicze.

Trwają zbiory fasoli, jednak w tym roku ze względu na suszę plony stanęły pod znakiem zapytania.

W minioną sobotę, w miejscowości Sokółka (gm. Pasłęk) doszło do tragicznego wypadku podczas prac polowych. Operator ładowarki najechał na 55-letniego rolnika. Mężczyzna zginął na miejscu. 

Lubuska Izba Rolnicza apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc hodowcom zwierząt w uzyskaniu paszy na ich skarmianie. 

 

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu: Rolniku, co zrobić aby zarobić? Tym razem tematem są rośliny włókniste. 

W dniach 15-16 września 2018 roku odbędą się po raz kolejny Dożynki Prezydenckie w Spale. 

Torbjörn Larsson   - szef Szwedzkiego Związku Łowieckiego został nowym prezydentem Federacji Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE). 

12 września od godziny 10.00 w gospodarstwie rolnym Artura Janeckiego w Budziszowie k/ Kobierzyc w województwie dolnośląskim (ul. Słoneczna 4, 55-040 Budziszów) Syngenta Polska z myślą o producentach kukurydzy organizuje spotkanie polowe. 

Utrzymująca się w Polsce od początku 2018 r. zwiększona podaż mleka surowego do skupu oraz rosnący globalny popyt na produkty mleczne wpływają stymulująco na wzrost tej branży - informuje KOWR.

Zapraszamy do oglądania filmów z cyklu „Wiedz i mądrze jedz” – propagujących ideę sprzedaży bezpośredniej.

Polski rząd nie godzi się na zmniejszenie środków na rolnictwo w unijnym budżecie – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  wspólnie z Inspekcja Handlową  prowadzi kontrolę przetwórców owoców badając, czy przy ustalaniu cen skupu owoców przedsiębiorcy mogą wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

Unijny program „Owoce, warzywa i mleko w szkole” powraca wraz z rokiem szkolnym do szkół w krajach UE, które w nim uczestniczą. 

W odpowiedzi na trudności, z jakimi borykają się rolnicy zmagający się ze skutkami tegorocznej suszy Komisja Europejska przedstawiła dodatkowy pakiet działań mających na celu zwiększenie dostępności zielonki dla zwierząt gospodarskich.

Trwa trzeci pokos traw. Warunki pogodowe go nie ułatwiają, ale w tych regionach, gdzie spadł deszcz, a nawożenie było optymalne, plony są zadowalające i pozwalają zmniejszyć straty z powodu suszy. 

Od 11 września rolnicy będą musieli stosować zmienione przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. O tego dnia wchodzi bowiem w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1642). 

We wtorek, w rejonie Koźmina Wielkopolskiego doszło do groźnego zderzenia ciągnika rolniczego i samochodu osobowego, w wyniku którego wybuchł pożar pojazdów. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Rośłin i Nasiennictwa informuje o wykryciu nowego szkodnika na niemieckich uprawach. Szkodnik nazywa się Thaumatotibia leucotreta, jest motylem i został odłowiony w pułapkę feromonową. 

Tematem wiodącym tegorocznych Centralnych Targów Rolniczych 2018 będzie „Gospodarstwo na miarę przyszłości – nowoczesne technologie”.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza na studia podyplomowe ekonomika rolnictwa. Nabór na rok akademicki 2018/2019 trwa do 15.09.2018 r. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Szef resortu rolnictwa wziął udział w dwóch panelach, na temat GMO oraz innowacyjności w rolnictwie.

Kukurydza na kiszonkę w wielu regionach została już zebrana, prace rozpoczęto dużo wcześniej niż w poprzednich sezonach. W wielu miejscach wyniki zbiorów pozostawiają jednak wiele do życzenia. 

Ministerstwo Środowiska 4 września zainaugurowało  cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. 

Około 100 tys. sadzonek drzew rodzimych gatunków zostanie rozdanych w niedzielę 9 września br. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całej Polsce. 

Mamy nowy rekord świata w szybkości odśnieżania dróg ciągnikiem autonomicznym. Rekord prędkości został ustanowiony w marcu 2018 roku bezzałogowym ciągnikiem Valtra T254 Versu. Bezzałogowy ciągnik odśnieżał zamkniętą drogę w południowej Finlandii z prędkością 73,171 km/h.

Od pewnego czasu w mediach głośno jest o długotrwałej suszy w Szwecji, której efektem są pożary lasów oraz wysychanie pól i łąk. Tegoroczny zbiór zbóż i siana prawdopodobnie nie osiągnie 40% normy. Trwa akcja pomocy tamtejszym hodowcom koni, którzy nie mają czym wykarmić zwierząt. 

Jak podaje radio RMF FM Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski zapowiedział przesunięcie większej puli pieniędzy na pomoc dla rolników, w związku z tegoroczną suszą.

W dniach 8-9 września 2018 r. w Licheniu odbędzie się VIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Świętowanie rozpocznie się w sobotę od Jarmarku Kulturowego, a zakończy niedzielnymi uroczystościami w Bazylice Licheńskiej. 

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA zaprasza podmioty z branży „EKO” do współpracy przy kampanii społecznej mającej na celu promocję żywności i produktów ekologicznych.

Problem transportu ciężkich płodów rolnych, zwłaszcza tak ciężkich jak buraki cukrowe pojawia się zawsze jesienią. Lubelska Izba Rolnicza postuluje, by wyznaczyć takie miejsca składowania buraków, aby problem udało się rozwiązać.

Dopiero teraz, gdy ASF dotyka coraz więcej terenów w Polsce, rolnicy zaczęli się zastanawiać, czy rzeczywiście dziki są wszystkiemu winne. Bo bioasekuracja, choćby spełniona w 100% nie zagwarantowała bezpieczeństwa stad świń. Rolnicy przekonali się boleśnie o tym, że bioasekuracja nie działa, gdy wybijano świnie w gospodarstwach leżących w pobliżu ognisk ASF.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, zapowiedział niebawem nabór na radców rolnych. Po przeszkoleniu osoby te będą miały status nieomal rolnego ambasadora.

Trzeci tydzień stabilizacji na rynku żywca wieprzowego, taka sytuacja nie zdarza się często. 

Od dnia 1 września 2018 r. obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Jeśli zastanawiamy się czasem, dlaczego u nas pojawiają się zupełnie do tej pory nieznane szkodniki, okazać się może, że najczęściej są one... przywleczone do Polski w bagażach turystów. Niemożliwe? A jednak.

Skończyły się wakacje, a zaczął rok szkolny. Aby chronić najmłodszych, policjanci w całym kraju przeprowadzają akcję ,,Bezpieczna droga do szkoły''.

Borelioza jest nieomal jedną z chorób zawodowych rolników. W woj lubelskim jest prowadzony program, który pozwoli na przebadanie osób należących do grup największego ryzyka...

Producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 70% danej uprawy, mogą od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. składać wnioski o udzielenie pomocy.

Ostatnie dni przyniosły kolejne doniesienia o ogniskach ASF na terenie Polski. Szczególną uwagę zwraca ognisko w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, gdzie utrzymywano prawie 3 tysiace świń.

W dniach 25-26 sierpnia 2018 r. odbyła się XIV Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej na Podkarpaciu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. podatnicy podatku rolnego, którzy w 2018 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2018 r. susza lub powódź, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o udzielenie pomocy

Komisja Europejska pracuje nad dalszymi, skutecznymi środkami wsparcia dla rolników poszkodowanych w związku z tegoroczną suszą. Sprawdźcie szczegóły. 

Zarząd KRIR, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatem umożliwienia składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego drogą elektroniczną, przez platformę do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Do nieszczęśliwego wypadku związanego z obsługą ciągnika rolniczego doszło w Wojsławicach. Przy usuwaniu ściętego drzewa z lasu doszło do przewrócenia się ciągnika, który przygniótł 65-letniego traktorzystę. 

Zdaniem Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, wprowadzone ostatnią nowelizacją ustawy o OZE ujednolicenie przepisów podatkowych, dotyczących turbin wiatrowych, nie wyrządza gminom strat finansowych. W ocenie PSEW przy kompromisowym podejściu samorządów i inwestorów istnieje rozwiązanie, które jest w stanie pogodzić interesy obu stron.

Fundacja AgriNatura otrzymała grant Fundacji Carrefour na projekt „Demokratyzacja BIO”, którego głównym celem jest pomoc rolnikom ekologicznym w rozwoju towarowej produkcji warzyw. 

Rolnicy, którzy maja pomysł na własny biznes, już jesienią będą mogli ubiegać się o premię w wysokości 100 tys. zł. 

Młodzi sadownicy apelują o nieoddawanie do punktów skupu jabłka przemysłowego przez okres minimum 10 dni. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku owoców.  

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, kobiety zamieszkałe na wsi mają utrudniony dostęp do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych. 

W pierwszej kolejności z pomocy skorzystają rolnicy, których straty przekraczają 70%. A co z resztą poszkodowanych? Sprawdź szczegóły.

Kukurydza na ziarno dojrzewa w tym roku dużo szybciej, przyczyniły się do tego sierpniowe upały, ale mimo większego areału upraw, zbiory mogą być mniejsze niż przed rokiem. 

Sezon na grzybobranie i piesze wycieczki do lasów w pełni. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu jest bardzo popularny. Jednak podczas zbierania grzybów trzeba być bardzo ostrożnym. 

Zamiast 3 urzędów kontrolnych będzie jeden. Dzięki temu rybacy morscy z całego wybrzeża będą podlegali tym samym procedurom.

Z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że tylko około 10 procent badanych ocenia sytuację w polskim rolnictwie jako dobrą. Według 60 proc. ankietowanych polskie rolnictwo zmierza w złym kierunku.

Resort rolnictwa chce podnieść limit powierzchni gruntów, które będzie można sprzedać na cele nierolnicze. Dodatkowo łatwiej będzie też podzielić niewielkie gospodarstwa rolne położone w strefie ekonomicznej lub przy ciągach komunikacyjnych.

 

Polskie sery, mleko, świeże jabłka, makarony, kasze, przekąski, kawior, napoje i soki owocowe, suszone owoce, a także słodycze i dodatki cukiernicze – to produkty, z którymi mogli zapoznać się goście odwiedzający międzynarodowe targi żywności Food Expo 2018, odbywające się w Hongkongu, w Chinach.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu: Rolniku, co zrobić aby zarobić? Tym razem tematem są zioła.

Tam, gdzie wegetacja przebiega najszybciej, czyli na południu i zachodzie kraju, a także w Wielkopolsce spora część plantacji soi jest już gotowa do zbioru. Pierwsi rolnicy rozpoczęli więc żniwa. 

Koniec żniw zgodnie z wielowiekową tradycją stawał się świętem zwanym w zależności od różnych części Polski dożynkami, wyżynkami, wieńcem czy obżynkami. Według żniwnej tradycji po ścięciu ostatniego łanu dziewczęta uczestniczące w pracach polowych wiły ze ściętych zbóż wieńce dożynkowe, które przybierały kolorowymi wstążkami, ziołami, kwiatami oraz orzechami. Tradycje przetrwały do dziś, a my zapraszamy na Jasnogórskie święto plonów już w najbliższy weekend. 

Dzięki porozumieniu ARiMR z SGB Bankiem S.A. oraz BGŻ BNP Paribas S.A. rolnicy mogą skorzystać z nowej linii kredytów preferencyjnych,  nowe jest  także oprocentowanie kredytów "klęskowych". 

 

Od 28 września do 27 października 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". 

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych podał wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych zbóż ozimych w 2018 r. 

Z myślą o rozbudzeniu aktywności społecznej w województwie mazowieckim, a w szczególności pogłębieniu wiedzy o różnych formach działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego organizuje konkurs „Najaktywniejsza Liderka Wiejska w województwie mazowieckim’’.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco monitoruje sektor rolno-spożywczy, a celem tych działań jest poprawa sytuacji rolników. Kontrole w punktach skupu owoców oraz sklepach prowadzi również, na zlecenie UOKiK, Inspekcja Handlowa. Sprawdza przede wszystkim warunki zawieranych umów oraz sposób ustalania cen.

Samorząd rolniczy przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że otrzymuje coraz więcej sygnałów o zagrożeniu suszą dla roślin okopowych.

W filmie rolnicy i przetwórcy opowiadają o swoich doświadczeniach dotyczących produkcji żywności ekologicznej z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.

W nietypowej sytuacji interweniowali w miniony weekend policjanci z Konecka. Funkcjonariusze zatrzymali 43-latka, który po pijanemu jechał wierzchem na kucu. Mężczyzna odpowie za to przed sądem, a może nawet trafić za kraty.

W związku z trudną sytuacją rolników w Polsce, spowodowaną m.in. przez suszę i niskie ceny owoców miękkich Izba Rolnicza województwa Łódzkiego apeluje do Jana Krzysztofa Ardanowskiego - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie uwolnienia środków z rezerwy budżetu UE na pomoc dla polskich rolników, sadowników i plantatorów owoców miękkich.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że na stronie internetowej Instytutu Ogrodnictwa został zamieszczony Program ochrony jabłoni dla eksporterów jabłek do Chin. 

Ruszył przygotowany przez ARiMR nowy Portal IRZplus. Dzięki niemu rolnicy i przedsiębiorcy z terenów wiejskich, którzy posiadają oznakowane bydło, owce, kozy czy świnie, mogą szybko i wygodnie dokonywać przez internet zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących zwierząt gospodarskich, np. o ich urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju. 

Polska Grupa Nasienna dołącza do postulatów o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy o użytki zielone.

Kolejne dwa polskie produkty zostały wpisane do rejestru Komisji Europejskiej, tworzonego w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony produktów wyjątkowych. Od teraz Polska ma 42 takie produkty.

Na jednym z pól w okolicy miejscowości Sobótka wybuchł pożar składowanej słomy. Jak się okazało, ogień wzniecili trzej 11-latkowie, którzy niebezpiecznie bawili się ogniem. 

Za zachodnią granicą tuczniki w klasie E kosztują 1,55 Euro za kg. To drugi tydzień takich stawek -  najwyższych w tym roku. 

Oczekiwane przez producentów spadki cen śruty nie nadeszły i z proponowanych cenników wynika, że pasza o wysokiej zawartości białka pozostanie droga. 

Gorące lato skutecznie zniechęciło konsumentów do zakupów mięsa, zamiast tego chętniej kupują owoce i warzywa. Co jeszcze wpłynęło na mniejszy zbyt?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w dniu 9 maja 2018 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej, która wprowadza zmianę kwoty renty socjalnej poprzez jej podwyższenie z 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do 100% tej kwoty.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w gminie Hanna. 71-letni motorowerzysta trafił do szpitala, po tym, jak na drogę wtargnęła mu krowa.

Chińskie władze weterynaryjne walczą z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń. W Państwie Środka potwierdzono czwarte już ognisko choroby. Wirus wykrywany jest w miejscach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów, co niestety może utrudniać walkę z wirusem. 

Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w zakresie niestosowania kar umownych przez instytucje kontraktujące na terenach, które zostały dotknięte zjawiskiem suszy. Niższe zbiory spowodowały, że rolnicy są zagrożeni karami za niewywiązanie się z zawartych umów kontraktacyjnych.

Jakość suszu zadowala rolników, a cena choć nie tak dobra jak przed laty, nadal motywuje do sprzedaży. Plantatorzy nie rezygnują z uprawy, dużo zainwestowali w nowoczesne maszyny i suszarnie.

Polska Rada Winiarstwa wystąpiła Ministerstwa Finansów z prośbą o wystąpienie  do Brukseli z wnioskiem o włączenie definicji wina owocowego do dyrektywy. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa o podjęcie dialogu na forum europejskim, w przedmiocie przywrócenia mozliwości nawożenia obszarów EFA. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że wycofuje się z zapowiadanego wsparcia dla plantatorów z Ukrainy. 

Na rosnące ceny pasz narzekają także hodowcy niosek, zwłaszcza że ceny jaj nie są teraz wysokie. Lato to nie jest dla nich dobry czas. I nie chodzi tylko o wysokie temperatury, ale i o niższy w wakacje popyt na jajka. 

Producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terenie naszego kraju, wpisani do ewidencji KOWR, są zobowiązani do złożenia deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do 31 sierpnia 2018 r. 

W ciągu 3 lat Polska powinna uporać się z chorobami kwarantannowymi ziemniaków. Szczególnie dotyczy to dużych gospodarstw towarowych, które produkują na rynek krajowy i na eksport. Zmiany w sposobie walki z zarazą ziemniaków zapowiada minister rolnictwa. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Środowiska o wyrażenie zgody na dodatkowy odstrzał bobrów, które niszczą i plądrują tamy i zapory wodne. Mamy odpowiedź resortu. 

KOWR poinformował, że z dniem wczorajszym (23.08.2018 r.) Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Stadnina Koni Michałów odwołało z funkcji Prezesa Zarządu Macieja Grzechnika.

Dopłaty do paliwa, wsparcie na zabezpieczenie gospodarstw przed ASF czy dla nowopowstałych grup producentów rolnych. Żeby otrzymać pomoc, trzeba w odpowiednim terminie dostarczyć wnioski. Podpowiadamy, gdzie i kiedy. 

Działasz w branży turystycznej lub okołoturystycznej? Mamy dla Ciebie ciekawą informację!

Duńska Agencja Ochrony Środowiska zatwierdziła plany budowy ogrodzenia na granicy z Niemcami. 

Jeszcze więcej wyrzucają handlowcy. By temu zapobiec, banki żywności prowadzą akcję „samotny banan”. Ma ona uświadomić konsumentów i zachęcić ich do kupowania ostatnich sztuk.

Koniec zbiorów borówki już bardzo blisko. To nietypowa sytuacja, bo zwykle sezon kończył się we wrześniu. Tegoroczna pogoda przyspieszyła jednak dojrzewanie owoców.

Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina rolnikom...

Żniwa właściwie zakończone, kończy się też skup zbóż w państwowych elewatorach. Spółka Elewarr zapełniła magazyny niemal w 70-80%. Skup zbóż i rzepaku, mimo trudnych warunków zbioru przebiega bez większych problemów, ale relatywnie wysokie ceny ziarna za granica niosą ryzyko eksportu, dlatego Elewarr zapewnia, że w pierwszej kolejności gromadzone zapasy zbóż będą trafiać do polskich młynów. 

Wyższe ceny na paryskiej giełdzie MATIF pozwoliły na wyższe ceny również i w Polsce. Krajowi producenci, którzy do tej pory czekali ze sprzedażą na wyższe ceny, teraz postanowili ruszyć na podbój punktów skupu i zakładów zbożowych. 

Stawki za mleko coraz bliżej 1,30 zł. To o grosz więcej niż przed miesiącem i o kilka groszy mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów, jest szansa na dalszą stabilizację na tym rynku. 

Związek Zawodowy Rolników  Rzeczypospolitej ,,Solidarni'' apeluje do premiera RP Mateusza Morawieckiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

W najbliższy weekend  tj. 25-26 sierpnia w Boninie w województwie zachodniopomorskim Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy organizuje XXV edycję Krajowych Dni Ziemniaka.

Po ile rzepak?2018-08-22 Po ile rzepak?

Niższe plony rzepaku w Europie i ostatnie ceny na rynku zbóż przełożyły się na notowania rzepaku. Jest drożej, jednak wynikać to może ze zbliżającego się końca miesiąca. We wrześniu powinna nadejść stabilizacja. 

Hodowcy świń skarżą się na częste zawieszanie płatności odszkodowań po likwidacji stada, w wyniku wystąpienia ASF.

Ceny są bardzo niskie, a wymagania wysokie. Ten sezon wielu producentów owoców może uznać za stracony.

58-letni mężczyzna z gminy Lubycza Królewska jechał ciągnikiem pod wpływem alkoholu i bez uprawnień. Na tym nie koniec, niestety doszło do wypadku na drodze.

Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, coraz więcej miodu wyprodukowanego w Polsce kierowana jest na eksport, który w 2017 r. wyniósł 15,2 tys. t i był o 11 proc. większy niż rok wcześniej.

Wzrasta zainteresowanie sprzedażą słomy.

W ciągu kilku dni resort rolnictwa powinien otrzymać ostateczne dane o wielkości strat, spowodowanych suszą.

Wczesna wiosna i upalne lato to szybsza wegetacja roślin. Przypomnijmy, że terminy agrotechniczne  zostały opracowane ponad 20 lat temu...

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce zwiększenia puli środków ochrony roślin w ochronie plantacji chmielu. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o czterech nowych ogniskach ASF w kraju. Tym razem wirus pojawił się w małych gospodarstwach na terenie województw podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. 

20 sierpnia mija termin wysiewu mieszanki, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.  

Nie tylko Polska i Europa walczą z ASF. Niestety, drugie ognisko ASF wykryto w Chinach. Tym razem chorobę potwierdzono w mieście Zhengzhou w prowincji Henan. Pierwszy przypadek wirusa odnotowano wcześniej w północno-wschodniej części kraju. 

 

Jeszcze kilka dni temu upały na zmianę z deszczem sprzyjały zbiorom kurek. Jednak ostatnie dni były ciepłe i suche, dlatego grzybów jest zdecydowanie mniej. A co z cenami?

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował właśnie wyniki doświadczeń rozpoznawalnych rzepaku ozimego. Która odmiana plonowała najlepiej?

 

28 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, na podstawie której Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa będą kontrolowali uprawy pod kątem obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych. 

Do serii podpaleń doszło od kwietnia w okolicach Blachowni pod Częstochową. Jak ustaliła policja, podpalaczem był jeden z druhów lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej...

1 października 2018 r. w Poznaniu Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka organizuje  I Forum Genetyczne, w czasie którego zostaną przekazane informacje na temat możliwości rozwoju polskiej hodowli w dobie selekcji genomowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii przez hodowców z innych krajów.

Żniwa w Polsce w zasadzie są już zakończone albo zbliżają się ku końcowi. Jak oficjalnie informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż, w zależności od regionu plony są zróżnicowane. 

Coraz popularniejsza w Europie staje się żywność funkcjonalna, czyli wzbogacona o właściwości uwzględniające specyficzne potrzeby wybranych grup konsumentów. Jak wynika z raportu „Innowacyjność vs. zdrowie. Szanse dla marek spożywczych” opracowanego przez Mintel dla Banku Zachodniego WBK, w ciągu 5 lat liczba produktów z oświadczeniami o funkcjonalności, wprowadzonych na rynek w Europie wzrosła aż o 67%. Na Starym Kontynencie za blisko 2/3 konsumpcji żywności funkcjonalnej odpowiadają rynki Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii.

Niestety, w tym sezonie niemal codziennie informujemy o niebezpiecznych zdarzeń związanych z pracami polowymi. Przez jedno z nich 11-letni rowerzysta, z urazem głowy, trafił do szpitala. Stało się to po tym, jak został potrącony przez kierującego ciągnikiem rolniczym.

Tak uważają eksperci z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ich zdaniem do końca roku ceny wieprzowiny będą spadać, by w grudniu ukształtować się na poziomie 4,1-4,40 zł/kg.

W ocenie Europejskiego Stowarzyszenie Przetwórstwa Owoców i Warzyw (PROFEL) przedłużająca się susza w Europie spowodowała najpoważniejsze problemy produkcyjne w sektorze warzywnym w UE w ciągu ostatnich 40 lat. 

Okazuje się, że choć praktycznie w całej Polsce występuje susza, to nie ma narzędzi, by stwierdzić, czy dotknęła ona także trwałych użytków zielonych. 

Jest szansa na uruchomienie pomocy suszowej z początkiem września. Minister rolnictwa uzależnia to jednak od liczby dostarczonych protokołów strat. Jeśli wszystkie gminy zrobią to najpóźniej do połowy przyszłego tygodnia, to zaraz po wakacjach pierwsze pieniądze zostaną wysłane do poszkodowanych rolników. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca rolników, gwarantując im anonimowość, do składania powiadomień o nieuczciwych praktykach handlowych.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przekonuje, że rzepak jest jedną z tych roślin, które rolnicy powinni uprawiać. 

Krajowa produkcja pieczarek od wielu lat stabilnie się rozwija. Jak wynika z szacunków Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w latach 2010-2017 jej wartość wzrosła o 41%. W tym samym czasie eksport, wraz z przetworami, podskoczył w ujęciu wartościowym aż o 50%. Rozwoju branży nie zahamowało nawet rosyjskie embargo czy duża konkurencja ze strony takich europejskich potentatów, jak Holandia. Eksperci BZ WBK prognozują, że eksport branży nadal będzie się zwiększać, jednak nie obędzie się bez wyzwań.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozważenie możliwości uproszczenia przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców przez rolników.

To kolejny z wypadków, którego można było uniknąć. Rolnik jadący Ursusem z przyczepą nie sprawdził, czy może skręcić w lewo i... uderzył w wymijający go samochód. Pasażerkę samochodu przewieziono do szpitala.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że będą prowadzone anonimowe badania gleb. Monitoring prowadzą Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza (KSChR) oraz podlegające jej Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSChR), przy współudziale Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG-PIB).

Dużo szczęścia miał 59-latek z gminy Masłów (woj. świętokrzyskie), który nocą wyszedł nakarmić psy i... wpadł do studni. Wyciągnęli go policjanci.

Od 23 sierpnia 2018 roku wprowadzone zostaną nowe przepisy w zakresie szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych. Dotyczą one z przede wszystkim zmiany składu zespołu dokonującego szacowania, obiegu dokumentów związanych z samym szacowaniem oraz komunikacją personalną w tym zakresie.

Ministerstwo rolnictwa opracowało wzór umowy na dostarczanie produktów rolnych. Chodzi o zapewnienie stabilizacji cenowej, m.in. na rynku owoców. Producenci oraz przetwórcy mają tydzień na przeanalizowanie propozycji. W najbliższą środę odbędzie się spotkanie i dyskusja o projekcie resortu.

Susza, jaka dotknęła Polskę, w szczególności w maju i czerwcu bieżącego roku, spowodowała, że trzeba sięgnąć po nadzwyczajne rozwiązania, by umożliwić rolnikom spełnienie unijnych wymagań.

Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa zdecydował się na zawiadomienie Agencji bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o - jego zdaniem - znacznych nieprawidłowościach na rynku cukru.

Prezydent RP Andrzej Duda 10 sierpnia podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. 

 

W minioną niedzielę doszło do ogromnego pożaru w Borui Nowej. Spłonęła stodoła oraz znajdujące się w jej wnętrzu maszyny rolnicze. 

Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje o rzekomym powstaniu Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego rejestru. O co dokładnie chodzi?

Tylko do 14 sierpnia rolnicy posiadający do 50 sztuk trzody chlewnej, którzy otrzymali nakaz likwidacji stada, mogą składać wnioski o pomoc. 

Prawie 290 mln dolarów odszkodowania dostanie od koncernu Monsanto amerykański ogrodnik. Według sądu stosowany przez niego środek chwastobójczy Roundup przyczynił się do wystąpienia u mężczyzny choroby nowotworowej. To pierwsza w historii wygrana obywatela przeciwko koncernowi, na który przed sądem skarżyły się już tysiące poszkodowanych. 

XL Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbył się 10–12 sierpnia 2018 roku na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Wydarzenie to związane było z jubileuszem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarzami Pokazu byli Państwowy Klub Wyścigów Konnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

XVI Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odbywał się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Znamy zwycięzców!

"Polacy kochają konie, a historia koni nierozerwalnie związana jest z historią Polski" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas czterdziestego, jubileuszowego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 3 września rozpocznie przyjmowanie wniosków o unijne dofinansowanie przedsięwzięć związanych z produkcją energii elektrycznej. Nabór potrwa do 31 października 2018 r., a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2019 r.

Komisja Europejska będzie wspierać rolników z krajów, gdzie występuje długotrwała susza .

Zdaniem autorów przygotowanego przez Bank BGŻ BNP Paribas raportu poświęconego przyszłości globalnego sektora rolniczego i spożywczego, młode pokolenie i kobiety będą kształtować zwyczaje żywieniowe na świecie. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

4 września na terenie gospodarstwa rolnego Wioletty i Sylwestra Imiołek w Krępie (woj. łódzkie) odbędzie się III edycja imprezy. Poświęcona będzie przede wszystkim różnym aspektom związanym z żywieniem bydła mlecznego oraz funkcjonowaniem farmy mlecznej. 

Rozpoczynają się optymalne terminy dla siewów rzepaku. Rolnicy mówią jednak, że gleba jest wysuszona i nie ma szansy na siew w terminie.

Komisja Europejska prowadzi konsultacje dotyczące nowego prawa zdrowia roślin. Każda z osób zainteresowanych może się w tej sprawie wypowiedzieć.

Optymistyczne dane przynosi badanie prowadzone przez agencję Kantar TNS na zlecenie PKN Orlen. Wynika bowiem z niego, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, skąd pochodzi kupowana przez nas żywność.

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Warto wiedzieć, że ta roślina jest bardzo niebezpieczna, a przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Jak informuje Greenpeace, organizacja łącznie z pszczelarzami zaapelowała do ministra rolnictwa o wycofanie zgody na stosowanie neonikotynoidów.

Producenci trzody chlewnej w całym kraju będą mogli ubiegać się o uzyskanie refundacji w wysokości do 75% wydatków poniesionych na dostosowanie gospodarstwa do wymogów utrzymywania świń w związku z występowaniem ASF. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę dotyczącą znakowania żywności. Każdy z produktów będzie musiał być oznaczony, z jakiego kraju pochodzi.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego. 

W jednej z największych na Litwie hodowli trzody chlewnej, prowadzonej przez duńską spółkę Idavang, wykryto ASF. Wybite zostanie prawie 20 tysięcy świń.

Zdaniem posła Michała Cieślaka musimy przywrócić poprzedni model rynkowy, utracony w wyniku ekspansji sieci handlowych, aby odbudować lokalne przetwórstwo i sprzedaż produktów rolnych. Czy zgadzacie się z tym pomysłem?

Niewielkie burze przedzielające wysokie temperatury szczególnie w zachodniej częsci Polski nie są w stanie zapewnić optymalnych warunków deszczowych dla roślin. Szczególnie cierpi kukurydza, której kolby często są niepełne.

Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń na Podkarpaciu wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, wprowadzone zostały procedury związane z wybiciem stada.

Od 10 sierpnia Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna badanie plonów zbóż, rzepaku i rzepiku. To coroczne ankiety przeprowadzone na losowo wybranej grupie rolników. Dzięki temu poznamy wielkość plonów i strukturę zasiewów. 

„Polskie kadry” to ogólnopolski konkurs fotograficzny organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia 2018 r. Celem konkursu jest ukazanie bogactwa regionów Polski w dwóch kategoriach tematycznych: żywnościowej i krajoznawczej. 

Do niecodziennego zdarzenia doszło w gminie Dołhobyczów -  53-letnia kobieta, jej syn oraz konkubent zaatakowali widłami sąsiada. Przyczyną ataku miało być wcześniejsze nieporozumienie. 

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości prowadzi nabór wniosków do kolejnej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wnioski można składać do 17 sierpnia, do godz. 16.00.

Służby weterynaryjne Republiki Południowej Afryki poinformowały o ponownym otwarciu rynku południowoafrykańskiego dla drobiu, mięsa drobiowego i produktów drobiowych z Polski.

Afrykański pomór świń dotarł do Chin – taką informację potwierdziło tamtejsze ministerstwo rolnictwa. Pierwsze ognisko wirusa jest zlokalizowane w gospodarstwie znajdującym się w północnej części kraju. Chińska forma produkcji żywca wieprzowego może sprzyjać szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby – ostrzegają eksperci. 

Rolnicy, którzy mają oszacowane przez komisje szkody w uprawach rolnych, spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, będą mogli ubiegać się w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc w formie dotacji na powierzchnię upraw, w których szkody wynoszą co najmniej 30%.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadzi kampanię promocyjno-informacyjną dotyczącą zwiększenia popytu na owoce i warzywa sezonowe. W ramach akcji zorganizowanych zostanie dziesięć wakacyjnych targów owocowo-warzywnych, w największych polskich miastach. Będą one wspierane kampanią edukacyjno-informacyjną w prasie, radiu i telewizji.

W organizowanym przez WWF, konkursie na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, w edycji krajowej  w Polsce, najlepszy okazał się być Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego, który prowadzi gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu. 

Jednym z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest zagospodarowanie państwowych gruntów. Warto przeanalizować wyniki dzierżawy, sprzedaży czy też nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom osiągnięte po VI miesiącach 2018r. 

Ministerstwo Rolnictwa apeluje do urzędów gmin o przesyłanie informacji o stratach w związku z suszą. Chodzi o wyniki prac komisji klęskowych pracujących w terenie. Do tej porty zrobiło to niewiele samorządów – a bez kompletu dokumentów pomoc nie może zostać uruchomiona. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  bada relacje punktów skupu z rolnikami i największymi podmiotami na rynku przetwórstwa owoców. Sprawdza, czy ceny i warunki oferowane przez punkty skupu są realizacją polityki handlowej przetwórców, z którymi współpracują, czy też wynikają z sytuacji rynkowej, współpracy z tymi samymi odbiorcami i naśladownictwa cenowego. 

Zapraszamy do obejrzenia 2 odcinków filmów z cyklu − "Rolniku, co zrobić, aby zarobić?". Filmy zostały przygotowane w ramach operacji realizowanej przez partnera Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, sfinansowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze środków KSOW.

W sierpniu, zgodnie z dziewięcioletnią tradycją, pszczelarze i smakosze miodu oraz zwolennicy innych produktów pszczelich przybywają do Zarzeczewa na Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato. Nie brakuje też osób doceniających lokalne, tradycyjne smaki, pragnących poszerzyć posiadaną wiedzę na temat życia rodziny pszczelej, jej roli w przyrodzie, zagrożeń, jakie czyhają na pszczoły ze strony intensywnego rolnictwa i zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł. 

Rząd przyjął przepisy, które pozwolą skupować zdrowe tuczniki, a mięso magazynować na potrzeby państwowych rezerw materiałowych. W nowelizacji ustawy zapisano też, że ze świń będzie można produkować nie tylko konserwy, ale również inne, pełnowartościowe produkty.

Nawozy amonowe są uznane za produkty niebezpieczne. Według obowiązujących przepisów ich przewóz powinien spełniać specjalne warunki bezpieczeństwa. Branża rolnicza apeluje jednak, aby wyłączyć rolników z tych przepisów lub w jakimś stopniu je złagodzić. 

22-letnia mieszkanka Nadrybia, podczas jazdy traktorem z podczepioną prasą, gubiła palącą się słomę. Na tym nie koniec - od słomy rozpoczął się pożar okolicznych pól... Jak informuje policja, trwa wyjaśnianie, w jaki sposób doszło do tego zdarzenia.

Polski Klub Wyścigów Konnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa serdecznie zapraszają na Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który odbędzie się w dniach 10-12 sierpnia br. W tym roku, z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miejscem Pokazu będzie warszawski Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

Producenci rolni, po oszacowaniu strat w uprawach rolnych przez komisje powołane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, mogą ubiegać się o pomoc w kilku formach. 

Prezentacja Planu dla wsi oraz dyskusja z rolnikami o bieżących problemach w rolnictwie była celem dwudniowej wizyty ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego w województwie podkarpackim.

Chodzi o wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a także pewne ustępstwa od obowiązku zazielenienia. Wniosek o takie wsparcie złożył kilka tygodni temu polski minister rolnictwa.

Przypominamy, że do końca bieżącego miesiąca można starać się o dopłaty do paliwa rolniczego. 

Grzybiarze zacierają ręce, bo już pojawiły się kurki. 

Po słabym roku poprzednim, w tym prognozuje się, że zbiory owoców będą najwyższe w historii- szacuje GUS.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty firmie przetwarzającej owoce, która jest podejrzewany o wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec sadowników.

W powiecie leszczyńskim (Wielkopolska) doszło do wyłudzenia 40 tysięcy złotych przy skupie rzepaku. Jeden z pracowników skupu zawyżał ilość nasion przywiezionych przez swojego... krewnego.

W czerwcu, podczas protestów producentów owoców miękkich, posłanka Urszula Pasławska, zadała ministrowi rolnictwa pytania dotyczące wielkości importu owoców miękkich z Ukrainy oraz kontroli importowanych owoców miękkich, nie tylko z Ukrainy, pod kątem zastosowania środków ochrony roślin.

Produkcja drobiu w Polsce systematycznie rośnie. Wysokie temperatury nie są jednak dobre ani dla drobiu, ani dla właścicieli kurników

W skupach za owoce można uzyskać niewielkie pieniądze, a wielu plantatorów nawet decyduje się na to, by za darmo mogli je zbierać chętni na własne potrzeby. Okazuje się jednak, że są miejsca, gdzie za owoce płaci się - dosłownie - słono.

Tego wypadku naprawdę można było uniknąć, gdyby dorośli mieli choć trochę wyobraźni...

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie kontrolować uprawy GMO na terenie Polski.

Rolnicy z wielu regionów kraju informują nas o tym, że obserwują na swoich plantacjach kukurydzy początki fuzariozy. Nie powinno to nikogo dziwić: obecna pogoda, upalna ale bardzo wilgotna sprzyja rozwojowi chorób powodowanych przez grzyby.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przygotowało dla rolników własny ranking odmian rzepaku ozimego. Stowarzyszenie nie kryje jednak, że przygotowywało go w oparciu o dane doświadczalnictwa porejestrowego z Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych.

Prawie każdy dzień przynosi nowe komunikaty o kolejnych ogniskach ASF u trzody chlewnej. Po raz pierwszy ognisko odnotowano na terenie powiatu mińskiego na Mazowszu.

Pracownicy Inspekcji Pracy i KRUS odwiedzają gospodarzy i sprawdzają, czy przy żniwach przestrzegają zasad bezpiecznej pracy. 

Teoretycznie od 1 lipca br. miał obowiązywać zakaz połowu dorsza, jednak sytuacja się zmieniła, a pogoda sprzyja wypływaniu w morze. 

Sprawdziliśmy notowania cen rzepaku na rynkach europejskich.

Jest na to szansa. Przybywa plantacji, a sprzedaż polskich win zwiększyła się dziesięciokrotnie. 

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Źywności EFSA. 

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji.

Związek Sadowników RP 2 sierpnia o godzinie 10:00 organizuje akcję protestacyjną w Warszawie.

Rolnicy ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej domagają się zmiany sposobu obliczania strat w gospodarstwie. 

W pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. eksport drobiu z Polski wzrósł w ujęciu wartościowym o 20,4% do 3,75 mld PLN a w ujęciu ilościowym o 16,3% do 513,2 tys. t, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. 

Omówienie Planu dla wsi to główny temat spotkań ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim.

Dotychczas dotyczył on tylko kilku procent gospodarstw, teraz jest dla wszystkich. 

Prezydent RP Andrzej Duda 26 lipca podpisał nowelizację  ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął nowelizację ustawy o przewadze kontraktowej. Sprawdż szczegóły. 

W krajowych portach coraz wyższe ceny zbóż, tona pszenicy kosztuje już nawet 850 zł. 

Mała podaż tuczników, równie niewielkie zainteresowanie zamówieniami w handlu. Lato nie sprzyja ani hodowli, ani sprzedaży świń. Do tego Niemcy tną cenniki. Obowiązująca teraz stawka to 1, 39 euro.

Kilka dni dobrej pogody, do tego sprawne maszyny i są zbiory. Mimo, że żniwa to nadal najgorętszy okres dla rolników, kiedyś wymagały więcej rąk do pracy. 

Kolejny przypadek wirusa ASF wśród świń. W gminach Srokowo i Sępopol w woj. warmińsko-mazurskim utylizacji trzeba poddać ponad 1000 sztuk trzody chlewnej. 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w dniu 5 sierpnia zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Jaki siew, takie żniwo”.

Sadownicy apelują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Ardanowskiego o pilne spotkanie...

Nie będzie płotu umożliwiającego przejście dzików przez wschodnią granicę - zapowiedział Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zdaniem ministra płoty są nieskuteczne.

Przypominamy, że wnioski o przyznanie pomocy na "Premie dla młodych rolników" można składać do 30 lipca 2018 r. To już ostatni moment!

KRUS przypomina, że z dniem 31 lipca 2018 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za III kwartał 2018 r.

Potrafisz skutecznie przyciągać turystów na wieś i umilać im pobyt? Weź udział w konkursie, w którym Polska Organizacja Turystyczna wybierze 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.

 

O tym, że czas żniw jest czasem szczególnym dla rolników nie trzeba nikogo przekonywać. Problemów nie brakuje, ale okazuje się... że dochodzą coraz to nowe.

Maszyny rolnicze wyjechały na drogi i niestety, seria wypadków trwa. Do poważnego zdarzenia drodowego doszło w ubiegłą środę w Głogowie. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca busa, rozpoczął manewr wyprzedzania kolumny pojazdów tuż przed skrzyżowaniem i zderzył się ze skręcającym na skrzyżowaniu w lewo, ciężkim ciągnikiem rolniczym zetor.

Od 27 lipca obowiązuje rozporządzenie w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Dofinansowanie może wynosić nawet 100 tys. euro rocznie. Od najbliższego poniedziałku, 30 lipca do połowy września 2018 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie pomocy dla nowo powstałych grup producentów rolnych. Poznaj szczegóły. 

 

 

Rolnicy apelują o wstrzymanie egzekucji zadłużeń, w związku z obecną sytuacją w rolnictwie. 

Coraz mniej gospodarstw utrzymuje zwierzęta i jeśli przepisy się nie zmienia pozostaną tylko duże hodowle.

O wykryciu kolejnych trzech ognisk ASF informuje Główny Lekarz Weterynarii. Wszystkie trzy są w województwie lubelskim. Zatem pojawia się pytanie: co z rolnikami, którzy muszą zrezygnować z hodowli świń z powodu ASF?

Według najnowszego raportu IUNG, stan suszy w Polsce nadal się utrzymuje, jednak nie obejmuje już terenu całego kraju. 

Przypominamy, że dziś upływa termin składania wniosków o dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych w zakresie produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego. 

Do poważnego rozboju doszło w ubiegłym tygodniu w okolicach Łodzi. Złodziej chciał ukraść akumulator z kombajnu zbożowego, po czym zranił nożem gospodarza posesji, który nakrył go na gorącym uczynku. Niestety, ta historia wydarzyła się naprawdę, to nie scenariusz filmu kryminalnego.

Na rynku mamy rekordowe ceny pietruszki - za kilogram tego warzywa, na targowisku, trzeba zapłacić nawet 15 złotych. Warzywa korzeniowe od wiosny zawsze drożeją, ale takich cen, jak w tym roku rolnicy nie pamiętają.

Rolnicy kończą zbierać rzepak z pól, ale tegoroczne plony są dalekie od oczekiwanych. Za nami kolejny sezon nieudany dla rzepaków. Czy następny może być lepszy?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do ministra rolnictwa o zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego. 

Żniwa w pełni. Jeśli rolnik nie utrzymuje hodowli zwierząt, to powinien słomę sprzedać czy... zaorać. O to, co warto robić ze słomą zapytaliśmy rolników z centralnej Polski.

Problemy z szacowaniem strat. W ocenie rolników z województwa łódzkiego raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- PIB w Puławach dotyczące monitoringu suszy nie odzwierciedlają stanu faktycznego na polach. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w pełni popiera i solidaryzuje się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Panem Janem Krzysztofem Ardanowskim w kwestii umożliwienia polskim rolnikom stosowania skutecznych zapraw nasiennych w ochronie rzepaku ozimego. 

URSUS S.A. to niesłabnąca ciągle marka, wśród producentów maszyn rolniczych. Aby jednak nadążyć za konkurencyjnymi gigantami, spółka poszerza swoje rynki zbytu. 

Rosnąca liczba ludności na świecie oraz zmiana modelu konsumpcji na coraz bardziej zbliżony do obserwowanego w krajach wysoko rozwiniętych, skutkują stałym wzrostem produkcji mleka. Według prognoz Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO, w roku 2018 światowa produkcja mleka ma być wyższa od tej z roku ubiegłego. 

Susze, powodzie, deszcze czy wymarznięcia - te wszystkie niekorzystne zjawiska pogodowe niemal co roku dają się we znaki rolnikom. Od lat mogą korzystać oni z preferencyjnych kredytów klęskowych. Jak się okazuje, już w tym roku, banki udzieliły ich ponad tysiąc. A jak ubiegać się o kredyt preferencyjny?

Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka rozpoczął w Poniatowej skup owoców miękkich. To część rządowego planu powołania Narodowego Holdingu Spożywczego. Zakład odwiedził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że zwiększono limit środków finansowych na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych". O jakiej kwocie mowa?

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w poniedziałek uczestniczył w naradzie w zakładach Ursus w Lublinie. Z uczestnikami spotkania rozmawiał, w jaki sposób pomóc polskim producentom maszyn i urządzeń rolniczych.

Krajowa Federacja Producentów Zbóż  jest przeciwna planom Komisji Europejskiej związanych z wycofaniem z rynku chlorotalonilu – substancji czynnej stosowanej w środkach ochrony roślin. 

Chcemy z „resztek”, które zostały z majątku Skarbu Państwa po złodziejskiej prywatyzacji na początku okresu transformacji utworzyć jeden organizm Narodowy Holding Spożywczy - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości otwarcia magazynu do przechowywania cukru w Cukrowni Krasnystaw.

Czasu na szacowanie coraz mniej, ale komisji przybywa. W całym kraju trwa szacowanie strat, spowodowanych przez tegoroczną suszę. Rząd zapewnia, że poszkodowani rolnicy nie zostaną bez pomocy. Najpierw trzeba jednak dokładnie wyliczyć, jakie są rozmiary klęski.

Znamy oficjalne stanowisko Ministerstwa Środowiska w tej sprawie. 

W piątek, 20 lipca br., Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której od 1 stycznia 2019 roku Ostrowice - najbardziej zadłużona gmina w Polsce - znikną z mapy Polski. 

Czy to jest fejk czy czysta prawda? W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie martwego dzika na drzewie. 

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Podhorce doszło do zderzenia ciągnika rolniczego z motorowerem. Jak informują policjanci, kierujący motorowerem wyprzedzał ciągnik rolniczy, podczas gdy ten skręcał w lewo na posesję. 

Jest możliwość uzyskania wsparcia w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych – inicjatywy finansowanej ze środków europejskich - informuje ministerstwo rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku ASF, tym razem w gospodarstwie, gdzie utrzymywano tylko dwie świnie.

Bez zakończenia prac komisji szacujących starty nie będzie możliwości szybkiego udzielenia pomocy poszkodowanym rolnikom.

Plantatorzy buraków cukrowych nie zaliczają tego roku do udanych. Wiosenne ciepło i susza spowodowały, że co prawda buraki szybko wzeszły, ale z powodu niedostatku wody w wielu regionach kraju wzrost był powolny.

KRUS przypomina, że z dniem 31 lipca 2018 r. mija termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za III kwartał 2018 r.

W związku z bardzo trudną sytuacją polskich plantatorów owoców miękkich, Zarząd KRIR przekazał  resortowi rolnictwa swoje postulaty i wnioski wypracowane wspólnie z przedstawicielami innych instytucji, zakładów przetwórstwa owoców miękkich i producentami owoców. 

Pomimo chwilowej przerwy związanej z pogodą, żniwa w Polsce trwają. Pod kosy i kombajny trafiają rzepaki, jęczmienie i pszenice. Ale ze względu na pogodę ziarno jest kiepskiej jakości, więc ceny w skupach też nie zachwycają rolników.

Rolnicy, którzy rozpoczęli żniwa, musieli je przerwać z powodu silnych opadów deszczu i gradu. Żniwa się opóźniają, a materiał jest wilgotny, więc koszty zbiorów będą wyższe – komentuje aktualną sytuację Jerzy Szymański z Polskiej Grupy Nasiennej.

Międzynarodowa akcja o kryptonimie Silver Axe III pozwoliła na przejęcie 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin. W akcji kierowanej przez EUROPOL uczestniczyła również Polska.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, jakie trzeba spełnić warunki, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.  

Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar organizuje X edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem Radiowej Jedynki, gdzie w programie "Sygnały dnia" wypowiedział się na temat hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. 

Z publikowanego ostatnio raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt. „System dopłat bezpośrednich Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Rola, znaczenie i ewolucja” wynika, że mimo iż dopłaty bezpośrednie wpłynęły na poprawę struktur rolnych w polskim rolnictwie, to nie przełożyły się one znacząco na zmianę produktywności w badanych towarowych gospodarstwach rolnych. 

Jednym z postulatów protestujących producentów warzyw i owoców jest możliwość znakowania płodów rolnych krajem pochodzenia. 

W ocenie Copa Cogeca, decyzja Departament Handlu Stanów Zjednoczonych o nałożeniu ceł na hiszpańskie oliwki jest nie do przyjęcia. Dlatego też te największe europejskie organizacje rolnicze wzywają UE do podjęcia działań przeciwko protekcjonistycznym ruchom USA.

 

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12% respondentów, a po owoce – tylko 14% z nich! Tak wskazują  badania zrealizowane na potrzeby ogólnopolskiej  kampanii Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych  pod nazwą   „Warzywa i owoce – na szczęście!”. 

Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rolnikami, które odbywało się w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich w Głogowie k. Torunia. Ogłoszono także Plan dla wsi. 

Hodowcy bydła i producenci mleka, którzy nie zgłosili suszowych strat, powinni zrobić to jak najszybciej. Taki apel kierują izby rolnicze – bez szacowania trudno będzie bowiem określić rozmiar strat. 

 

Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy, dzięki któremu ma zwiększyć się efektywność prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.

Zbiory rzepaku w niektórych regionach kraju mogą zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Wyniki żniw są bardzo zróżnicowane, w zależności od regionu. Ceny w punktach skupu natomiast nieco spadły.

W ocenie krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej redukcja populacji dzików w naszym kraju przebiega zbyt wolno. Okazuje się, że liczba przypadków ASF u dzików w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku przekroczyła łączną liczbę przypadków, jaka wystąpiła w latach ubiegłych poczynając od lutego 2014 roku. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob, na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas - co piąty rolnik nie wie, czym jest rolnictwo zrównoważone. Jednak 90 proc. badanych stosuje praktyki sprzyjające środowisku, ale już zaledwie 11 proc. deklaruje skorzystanie w tym roku z dopłat w ramach działania rolno- środowiskowo-klimatycznego PROW 2014–2020.

Rządowe Agencje Rolne podjęły decyzję o przejęciu przez należący do Skarbu Państwa rynek hurtowy w Elizówce, należący do grupy producenckiej LUBSAD i otwarciu skupu owoców. 

12 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami". Sprawdź szczegóły. 

Na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski zezwolił na czasowe - na okres do 120 dni - wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS,  zawierających neotynikotynoidy - pestycydy toksyczne dla pszczół. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o bakterii Ralstonia solanacearum. Jest to patogen podlegający obowiązkowemu zwalczaniu.

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Kowalewo Góry - samochód osobowy zdarzył się z kombajnem rolniczym. Było o włos od tragedii...

Na najbliższe dni zapowiadane są intensywne opady deszczu przede wszystkim we wschodniej połowie kraju. Synoptycy jednak nie wykluczają, że padać będzie także w pozostałych regionach, a deszczowa pogoda ma się utrzymać co najmniej do czwartku.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, firma Greenyard Frozen Poland podjęła zapobiegawcze działania w celu dobrowolnego wycofania mrożonych warzyw. Wszystko przez potencjalne ryzyko występowania w nich bakterii Listeria monocytogenes, związanej z użytym do produkcji surowcem (kukurydzą).

Dziś upływa termin składania wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw rolnych". Dokumenty należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą otrzymać 60 tys. zł premii. 

Niestety, od kilku tygodni nieustannie docierają do nas informacje o wypadkach rolniczych. Tym razem do poważnego zdarzenia doszło w gminie Drzycim (pow. świecki). Podczas koszenia trawy na łące, rolnik najechał ciagnikiem na leżącego w trawie mężczyznę...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w konferencji poświęconej problemowi ASF, która odbyła się w Państwowym Instytucie Weterynarii – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

W miejscowości Średnie Wielkie doszło do poważnego wypadku z udziałem ciągnika rolniczego. Podczas wjeżdżania pod górę, ciągnik stracił przyczepność i osunął się z około 50 metrowej skarpy. Wewnątrz maszyny znajdowały się trzy osoby. 

Szybkie tempo szacowania, komisje działają w całym kraju. To ostatni moment na złożenie wniosku. 

Mimo ostatnich korekt, od blisko 2 miesięcy ceny drobiu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, ale handel wciąż jest niewielki. 

Komisja Europejska przygotowała decyzję, która zezwala na czasowe wykorzystanie ugorów, w związku z zazielenieniem i programem natura 2000, pod uprawę i wypas bydła. Sprawdź szczegóły. 

Jak sięgnąć po pomoc na tworzenie grup producentów rolnych - ARiMR zaprasza na szkolenie. 

Każdy z nas może wziąć udział w unijnych konsultacjach w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Jeśli więc mamy dość ciągłych zmian czasu, które - jak wynika z najnowszych ustaleń - mają niedobry wpływ na nasze zdrowie, warto podzielić się swoją opinią na ten temat.

Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi będzie tematem konferencji organizowanej 7 września 2018 roku przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie. 

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w jajkach spożywczych, które trafiły do sprzedaży wykryto bakterię Salmonella Enteritidis. 

Od kilkunastu dni w mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera ukraińskich sadowników. W tym czasie sadownicy w Polsce mają kłopoty z niskim cenami owoców...

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ministerstwo rolnictwa i KOWR sprawdzają, czy ceny na rynku owoców miękkich mogą być kształtowane niezgodnie z prawem. UOKiK wszczął również postępowanie przeciwko Südzucker Polska. Sprawdza, czy spółka wykorzystała swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

Główny Lekarz Weterynarii prawie codziennie informuje o pojawiających się nowych ogniskach i przypadkach ASF. Ogniska u trzody chlewnej stwierdzono już w tym roku prawie w 60 gospodarstwach.

Fundacja EKOOSTOJA z myślą o mieszkańcach obszarów wiejskich z województwa łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i opolskiego organizuje cykl szkoleń pt. „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne”, mających na celu aktywizację obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających.

W ubiegły wtorek w miejscowości Smętówko (woj. wielkopolskie) na jednym z pół, podczas zbioru ziarna, wybuchł pożar kombajnu. Była to bardzo cenna maszyna marki Claas Lexion – jeden z największych kombajnów na rynku. 

Wkrótce zacznie funkcjonować nowa platforma sprzedażowo-zakupowa, dzięki której rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w łatwy i szybki sposób, a konsumenci kupić świeżą i dobrą żywność.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca przyszłego tygodnia. W związku z warunkami klimatycznymi, przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

Rolnicy, którzy zrezygnują z hodowli świń lub dostaną nakaz zaprzestania hodowli otrzymają rekompensaty. Rada ministrów przyjęła rozporządzenie ministra rolnictwa, gwarantujace wsparcie finansowe w związku z ASF. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie rozszerzenia definicji pomocnika rolnika.

12 lipca 2018 r. po raz pierwszy obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe zostało ustanowione we wrześniu ubiegłego roku.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że została zakończona procedura analizy ryzyka o dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek Kostaryki.

W dniach 8 -19 października 2018 r. planowany jest w Polsce audyt Komisji Europejskiej w zakresie oceny nadzoru nad produkcją żywności gotowej do spożycia ( RTE). Audyt zostanie przeprowadzony w ramach planowanego programu audytów Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG Health and Food Safety) i obejmie okres od 2016 r. do końca I kwartału 2018 roku.

Sezon na jagody w pełni, choć wielu sprzedawców podkreśla, że będzie on wyjątkowo krótki. Susza w lasach powoduje, że jagód jest niewiele. A ile zapłacimy za świeże jagody?

Sprawdźmy, jakie prognozy co do zbioru tegorocznych płodów rolnych zapowiada Komisja Europejska. 

Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym niepokojem przyjmuje do wiadomości propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027. Zakłada ona wydatne zmniejszenie środków, z których finansowane będą zarówno dopłaty bezpośrednie (I filar WPR), jak i rozwój obszarów wiejskich (II filar WPR). 

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych podało informację, że minister Ardanowski udzielił czasowego zezwolenia kryzysowego na zastosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku.

Rolnicy informują nas, że prawie w całej Polsce na zbożach ozimych obserwować można licznie mszyce. Już wiadomo, że zwiastuje to kłopoty... jesienią.

Rozmowa na temat nowych, skuteczniejszych zasad współpracy z organizacjami rolniczymi – na rzecz polepszenia sytuacji polskiego rolnictwa – zdominowała spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka i tym samym uprościł przekazywanie danych o produkcji oraz samo egzekwowanie obowiązku podawania takich informacji. Zmiany dotyczą też podziału zadań między agencjami KOWR i ARiMR. 

W dniu 15 lipca 2018 r. upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino.

Czy tej tragedii można było uniknąć? - policjanci twierdzą, że tak. Na drodze krajowej nr 33, na wysokości Wilkanowa (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie) kierujący autobusem najechał na tył prawidłowo jadącego ciągnika rolniczego z przyczepą. Rolnik prowadzący traktor zginął na miejscu.

Mamy klęskę urodzaju - plantatorzy owoców miękkich załamują ręce. I trudno im się dziwić. Porzeczki, agrest, a nawet wiśnie i maliny w tym roku obrodziły wyjątkowo. I właśnie dlatego jest problem...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny w Warszawie organizuje XIV edycję Mlecznych Mistrzostw Polski. To konkurs dla największych producentów mleka — z każdego województwa spośród gospodarstw rodzinnych do 300 ha, dostarczających mleko do spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w KZSM — Zw. Rew. 

W najbliższy piątek, 13 lipca, ma odbyć się kolejna manifestacja rolników i sadowników w Warszawie. Czy będzie to „ostatni pechowy piątek dla rolnictwa”?

Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zwalczanie w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń jest zagrożone, ponieważ brakuje lekarzy weterynarii, którzy zajmowaliby się walką z ASF.

Podczas gdy rolnik z powiatu brzeskiego naprawiał traktor jego 1,5 roczny syn włożył rączkę do środka maszyny i został zraniony. Chłopczyk przeszedł już operację i na szczęście jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. 

Tak źle, jak teraz jeszcze nie było. Ceny wiśni spadają z dnia na dzień. Coraz więcej plantatorów rezygnuje ze zrywania owoców, gdyż to po prostu nie opłaca.  

7 lipca po godzinie 12 w miejscowości Helenopol (pow. kosciański) doszło do ogromnego pożaru zboża na pniu. W akcji gaśniczej brały udział aż 22 zastępy straży pożarnej. Niestety, nie był to jedyny pożar zboża w miniony weekend...

Polscy rolnicy od lat narzekają, że kwalifikowany materiał siewny jest zdecydowanie zbyt drogi i nawet dopłaty nie są w stanie ich zachęcić do korzystania z ofert firm nasiennych. Jednak wiele wskazuje na to, że w tym roku nasiona zbóż mogą być naprawdę wyjątkowo drogie. Dlaczego?

Sprawdziliśmy, jak kształtują się obecne ceny pasz na polskim rynku. 

Ministerstwo rolnictwa chce uregulować rynek owoców miękkich. Pomóc mają w tym długoterminowe kontrakty. 

Dwa nowe parki, trzy skwery, uporządkowanie i renowacja terenów zielonych w sześciu lokalizacjach, a także odnowienie dwóch ciągów zieleni przyulicznej. To wszystko dzięki dofinansowaniu. 

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami NSZZ Rolników Solidarność. 

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w dalszym ciągu w Polsce występuje susza rolnicza, która dotyczy coraz większej grupy roślin.

Jak wyglądają prognozy cen oraz kondycja kukurydzy, w związku z wszechobecną suszą? 


 

Przed takimi zdarzeniami ostrzegaliśmy kilka dni temu. A jednak skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się ojciec 12 – letniego chłopca...

Jak informuje portal euromeatnews.com, Francja i Hiszpania mają do czynienia z serią ataków na rzeźnie i małe przedsiębiorstwa w przemyśle mięsnym.

Rolnicy z terenów dotkniętych ASF mogą  ubiegać się o wsparcie na bioasekurację oraz rekompensaty za czasowe zawieszenie produkcji świń. Jednak zapowiadana jest pomoc dla całego kraju. 

 

 

Wpisanie do protokołu strat wzmanki o braku paszy, spowodoawnym suszą pozwoli, szczególnie hodowcom, na uzyskanie odszkodowania.

 

 

 

Na północy susza zniszczyła część upraw, w centrum rolnicy też zmagają się z jej skutkami. Najlepiej jest na południu kraju, gdzie trwają już żniwa rzepaku. 

We Francji rzeźnik to teraz zawód podwyższonego ryzyka. Dlaczego? 

Zbiory warzyw i owoców w pełni. W niektórych regionach rolnicy bez dodatkowych rąk do pracy nie daliby sobie rady. Zatrudniają więc i ubezpieczają pracowników sezonowych. 

To kolejny tragiczny wypadek z udziałem maszyny rolniczej i...alkoholu. 

Rolnicy oczekują, że po siewach zbiorą duże plony. Jednak nie zawsze tak bywa, bo czasami leśna zwierzyna zje to, co na polu najlepsze. Co w takiej sytuacji może zrobić rolnik? Kontaktować się z Urzędem Gminy, czy z kołem łowieckim? 

Komisje są, ale wniosków brak. Mowa o wnioskach o pomoc w likwidacji suszy. Władze woj świętokrzyskiego apelują do rolników, aby jak najszybciej wyceniali straty, bo wkrótce może być za późno. 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej twierdzi, że pieniądze z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego nie powinny być wydawane na promocję mięsa, które pochodzi od zwierząt nieurodzonych na terytorium Polski.

Pierwsze nasiona dostarczane są już do punktów skupu. Na jakość surowca raczej nie można narzekać, a co z cenami?

Ministrowie obydwu krajów podpisali umowy dot. eksportu kurczaków oraz ikry, pstrągów i łososi na tamtejszy rynek.

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia. Jako pierwsza w tym roku ruszyła Opolszczyzna. 

W zachodniej i południowej Polsce rozpoczął się skup zbóż z tegorocznych zbiorów. Najwięcej jest skupowanego jęczmienia. Ceny są stosunkowo wysokie, ale...

Nowe ogniska ASF odkryto w powiatach lubartowskim i świdnickim na Lubelszczyźnie.

Mazowiecka Izba Rolnicza apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o zajęcie się problemami, które wynikają z ustanowienia całej Polski obszarem OSN (teren, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych).

Plantacje buraka cukrowego są atakowane przez szarka komośnika- chrząszcza, który niszczy uprawy. 

Producenci odnawialnych źródeł energii mogą być zadowoleni, ponieważ satysfakcjonujący ich rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został pozytywnie rozpatrzony przez Senat RP i teraz czeka tylko na podpis Prezydenta RP.

Polska Izba Mleka  zachęca firmy z branży mleczarskiej  do udziału w XII edycji Rankingu  Spółdzielni Mleczarskich, który  ma na celu wyłonienie najbardziej dynamicznie rozwijających się podmiotów sektora mleczarskiego oraz laureatów kategorii specjalnych. 

Jak informują rolnicy, susza dotknęła wszystkie gminy w województwie kujawsko- pomorskim. Do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły już 144 wnioski z całego regionu, o powołanie komisji do szacowania strat. Po ocenie szkód możliwa będzie pomoc- zapewnia minister rolnictwa.

Celem wizyty, która odbyła się w dniach 28.06. – 01.07.2018 r. były rozmowy nt. możliwości intensyfikacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz udział w targach Summer Fancy Food w Nowym Jorku.

Polski Związek Hodowców Jeleniowatych („PZHJ”) wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o  rozszerzenie okresu dozwolonego wypasu jeleniowatych na terenach objętych wsparciem z tytułu „Działania rolno- środowiskowo-klimatyczne” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Jak przedstawiają się wartości ekportu towarów towarów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej? 

Polskę i Litwę łączy nie tylko historia, ale i przyszłość. W tym także ta rolnicza. Ministrowie obu krajów spotkali się w Warszawie, żeby potwierdzić współpracę, także na arenie międzynarodowej.

Aktywiści Greenpeace apelują do Ministra Środowiska o działania na rzecz pszczół i wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. 

Jak ustaliliśmy, minister Ardanowski zamierza odwołać ze stanowiska dotychczasowego dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. 

Wysoka jakość polskiej żywności budzi zaufanie zagranicznych konsumentów. Dzieki temu od czasu przystąpienia Polski do UE utrzymuje się wzrostowa tendencja w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski.

W związku z kolejnym sezonem produkcji jabłek przeznaczonych na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o aktualnych chińskich wymaganiach sanitarnych w zakresie pozostałości środków ochrony roślin.

W miniony weekend funkcjonariusze KAS, podczas kontroli samochodu osobowego, ujawnili prawie 43 kg i 33 litry, nielegalnie przewożonych, środków ochrony roślin.

"Wspólne dziedzictwo-wspólna sprawa" to tytuł konkursu grantowego, który powstał z myślą o osobach i organizacjach posiadających niewielkie doświadczenie w realizacji zadań publicznych. Jego celem jest aktywizacja obywatelska oraz podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób zainteresowanych prowadzeniem działań obywatelskich.

Nawet w pozornie niedostępne miejsca dociera straż rybacka, która kontroluje wędkarzy. Nielegalnie łowiący wędkarze powinni mieć się na baczności. 

Copa i Cogeca zwracają uwagę na niestabilną sytuację na rynku owiec w UE, zmagającym się z małą konsumpcją i niskimi cenami oraz podkreślają potrzebę podejmowania innowacji oraz działań promocyjnych, szczególnie wśród młodych ludzi. 

„Wzorowy Ogrodnik" to ogólnopolski konkurs dla ogrodników, mający na celu promocję ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie. Zobacz, co zrobić, aby wziąć w nim udział.

Burza śnieżna przeszła w tym tygodniu w woj. lubelskim. Śnieg i grad zniszczył uprawy. 

Kolejne dziesięć ognisk afrykańskiego pomoru świń wykryto w ostatnich dniach na terenie naszego kraju. 

Czy rolnicy mogą sprzedawać rzepak w niedziele z zakazem handlu? Mamy wyjaśnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister rolnictwa zapowiada, że jeśli komisji do szacowania strat spowodowanych suszą nie powołają lokalne samorządy, sprawy wezmą w swoje ręce wojewodowie. Ma to być odpowiedź na opieszałość w szacowaniu szkód, na którą skażą się rolnicy w wielu regionach kraju. 

 

Ministerstwo Inflastruktury zapowiada zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają umożliwić wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep poza stacją kontroli. 

W miniony poniedziałek na drodze wojewódzkiej 538 w gminie Rybno doszło do wypadku pojazdu przewożącego trzodę chlewną. Samochód z niewiadomych przyczyn zjechał na pobocze i przewrócił się na bok. Na skutek tego z naczepy na drogę wyszło kilka świń.

W związku z dużymi kolejkami w Powiatowych Urzędach Pracy, Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o maksymalne uproszczenie procedury wydawania zezwoleń na pracę oraz o zwiększenie środków z budżetu centralnego celem wzmocnienia kadry Powiatowych Urzędów Pracy. 

W związku z licznymi apelami kierowanymi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poparcia pełnego zakazu stosowania 3 substancji czynnych z grupy neonikotynoidów oraz Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, resort przedstawia następujące wyjaśnienia.

Pomimo deszczowej pogodny, jaką mamy w ostatnich dniach rolnicy zaczęli kosić zboża. Są rejony, gdzie ich jakość jest wysoka, ale są też takie, w których przez suszę plon będzie niewielki, a zboże po skoszeniu jest od razu przeznaczone na paszę dla zwierząt gospodarskich. 

W przypadku, gdy dla danej rośliny, w tym łąk i pastwisk nie jest prowadzony monitoring suszy, szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych.

W Monitorze Polskim z 14.06.2018 r., poz. 551, opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 04.06.2018 r. w sprawie wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2018 r.

19 czerwca 2018 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) prezentowała 10. edycję „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2018”. 

Będą rekompensaty za straty w związku z suszą. Najbardziej poszkodowane gospodarstwa będą mogły liczyć na rządową pomoc.

Policjanci z zamojskiej komendy zatrzymali 72-latka, który w ubiegłą niedzielę podpalił kombajn i ciągnik należący do jego syna. Wartość strat oszacowano na 80 tys. zł. Jak ustalili policjanci, sprawca zdecydował się na taki czyn z powodu złych relacji z rodziną.

Zobacz, jak w czerwcu kształtowały się ceny na rynku zbóż.

Od połowy maja 2018 r. utrzymuje się wzrost krajowych cen zakupu żywca wieprzowego. Sprawdź, jak się przedstawia. 

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu przeprowadzali kontrolę gospodarstwa w miejscowości Młyny (gmina Rudniki). To, co tam zastali zszokowało nie tylko samych członków TOZ, ale też wezwanych na miejsce policjantów i Zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zdjęcia z gospodarstwa są naprawdę drastyczne! 

22 czerwca w Centrali KRUS odbyło się spotkanie Prezesa Kasy Adama Wojciecha Sekścińskiego z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Stawiski, podczas którego omówiono wspólne działania, które skutkować będą podpisaniem umów na dofinansowanie jednostki OSP.

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmowała o problemach z wprowadzaniem do obrotu na rynek unijny owoców jagody kamczackiej. W odpowiedzi na wniosek KRIR poparty przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyjaśnienie przekazał Główny Inspektor Sanitarny.

W związku z suszą panującą prawie w całym kraju, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy (System Monitoringu Suszy Rolniczej) o rośliny nie ujęte w systemie monitoringu.

W ostatni weekend w Szepietowie, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, odbyło się kilka ciekawych imprez rolniczych -  X Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym, VI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych i IV Ogólnopolska Wystawa Drobiu Hodowlanego i Użytkowego. Gościem tych wydarzeń był nowy minister rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski. 

Choć amerykańska w nazwie, to jest jak najbardziej Polska. Ruszył sezon zbioru tych owoców. 

Jest to efekt nałożenia się kilku czynników. Rolnicy nadal chętnie kupują krajowe zapasy pasz, pochodzące z rynków zagranicznych. Do tego wpływ na ceny mają także przerwy techniczne w zakładach produkcyjnych oraz susza. 

Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rolnictwo to nie problem, to szansa dla Polski - podkreślił minister Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszego spotkania z Radą Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Dawno nie było takiej sytuacji, by żniwa w Polsce rozpoczęły się w czerwcu, a co dopiero przed rozpoczęciem się astronomicznego lata. Rolnicy jednak nie mają powodów do radości.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował projekt przepisów tworzących Fundusz Innowacji i Rozwoju w sektorze rolno-spożywczym w Polsce. 

Od kilku lat plantatorzy owoców miękkich skarżą się na wyjątkowo niskie ceny w skupie, które nie pokrywają nawet kosztów produkcji. 

Warunki pogodowe spowodowały, że w tym roku wszystko przyspieszyło. Omacnica prosowianka, najgroźniejszy i bardzo trudny do zwalczania szkodnik kukurydzy wyjątkowo wcześnie rozpoczęła loty, a teraz już pojawiły się gąsienice omacnicy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na szkolenie zainteresowane osoby. Uwaga - liczba miejsc ograniczona! Poznaj szczegóły. 

Z myślach o doradcach zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich i przedsiębiorczością Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach od 3 września do 30 listopada 2018 roku organizuje bezpłatne szkolenie internetowe pt. „VATemecum doradcy rolnego online 2018”.

Kilkuset wójtów, burmistrzów i ministrowie różnych resortów uczestniczyli w Kongresie Gmin Wiejskich, który w dniach 19-20.06,2018 r. odbył się w Poznaniu. Mówiono o problemach, wyzwaniach, ale też sukcesach samorządów. Gościem wydarzenia był Prezydent Andrzej Duda.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w wideokonferencji z wojewodami, podczas której omawiano problem suszy na terenie naszego kraju. 

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie procedury antymonopolowej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do rynku owoców miękkich. Czy mamy do czynienia ze zmową cenową?

14 i 15 czerwca 2018 roku w Opolu odbyła się konferencja Rady Kobiet pt. „Kobiety inspiracją dla innowacyjnej i aktywnej wsi”. Organizatorami była Krajowa Rada Izb Rolniczych, Izba Rolnicza w Opolu oraz prezydium Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

Komisja Europejska proponuje roczną redukcję płatności bezpośrednich w celu finansowania rezerwy kryzysowej . Wniosek dotyczący 2019 r.  Jak udało się nam ustalić, ma o na celu zmniejszenie płatności bezpośrednich w ramach WPR. O jaką obniżkę chodzi? 

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody chlewnej niezwłoczna jest perlustracja wprowadzenia zasad bioasekuracji w całym kraju, która ma za zadanie pokazanie niedociągnięć i wyznaczenie terminu dostosowania do obowiązujących przepisów.

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o Wsparcie dla producentów wieprzowiny. 

W odpowiedzi na porozumienie osiągnięte podczas rozmów trójstronnych w sprawie zaktualizowanej polityki UE dotyczącej energii odnawialnej (OZE) po roku 2020 Copa i Cogeca uważają, że zmierza ono we właściwym kierunku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyłączyło się do przedwakacyjnej akcji informacyjnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny.

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, która zajmowała się m.in. sytuacją związaną z suszą.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi trwają prace nad zastąpieniem obecnych przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin nowymi przepisami ustawowymi. 

Za kilka, może kilkanaście dni rozpoczną się tegoroczne żniwa. Gdy pracy w gospodarstwie jest bardzo dużo, należy przede wszystkim zadbać o to, by wykonywać ją bezpiecznie. 

W obliczu cięć w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR), niepewności co do handlu i Brexitu, europejscy rolnicy i spółdzielnie rolne zjednoczyli się 15 czerwca w Brukseli, aby nakłonić UE do zminimalizowania ich poważnego wpływu i wezwania do większej spójności między politykami.

15 czerwca w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy określające kolejność przysługiwania pomocy w naborze z 2018 roku na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych".

Głównym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRiFISH 18 czerwca br. była pierwsza publiczna debata ministrów na temat Pakietu legislacyjnego WPR 2021-2027.

W miniony weekend tj. 16 i 17 czerwca Bratoszewice w woj. łódzkim zamieniały się w folwark zwierzęcy, połączony z kolorowym jarmarkiem, a wszystko to dodatkowo było jeszcze okraszone muzyką ludową. Stało się tak za sprawą organizowanej właśnie w tych dniach przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą  w Bratoszewicach XX już Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Targów Rolnych "w Sercu Polski".

15 czerwca w Nowej Wsi, gmina Warka ( województwo mazowieckie) odbyły się Jagodowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Wyjątkowo korzystna dla sadów pogoda - po wyjątkowo niekorzystnym poprzednim roku -spowodowała, że drzewa oblepione są owocami. Pierwsze obrodziły czereśnie.

W minioną sobotęodbyły się XXV ŻuławskieTargi Rolne oraz XIX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, zorganizowane przez Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Po rezygnacji Krzysztofa Jurgiela, nowym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Jan Ardanowski. 

Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczestnicy zebrania plantatorów owoców miękkich z dnia 13 czerwca wydali specjalny komunikat, w którym wzywają do przerwania i niepodejmowania zbioru owoców ze względu na niskie ceny malin oraz innych gatunków owoców miękkich. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych organizuje półkolonie letnie dla dzieci. Sprawdź, czy Twoje dziecko może z nich skorzystać.

Państwa unijne mówią wyraźne nie dla propozycji unijnych cięć na rolnictwo.

Susza dotyka większość Polski. Rolnicy alarmują, że zboża dojrzewają bardzo szybko. Pierwsze ,,pod kosę'' zawsze idą jęczmienie - czy żniwa rozpoczną się w czerwcu?

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył dziś rezygnację ze stanowiska - poinformowało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi. 

 

18 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". 

"Dziś stwierdzam, że wszyscy zdaliśmy egzamin na 5 – rolnicy, izby rolnicze, organizacje i związki zawodowe rolników oraz administracja rolna" – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel, podsumowując kampanię e-Wniosków.

Jaja o kodzie 3 - PL 30211306 z terminami przydatności do spożycia:  od 15.06.2018 do  06.07.2018 są wycofywane z obrotu. Dlaczego? 

Rolnicy skarżą się, że szarek komośnik, dotychczas praktycznie nieznany szkodnik w Polsce, pustoszy plantacje buraków cukrowych na Lubelszczyźnie. Na razie problem dotyczy prawie tylko tego regionu kraju, ale...

Z roku na rok wieś staje się coraz bogatsza. Wskazują to przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny Badania dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego, szacowanego w oparciu o wyniki badania budżetów gospodarstw domowych, przy zastosowaniu różnych granic ubóstwa. 

 „Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można złożyć już od 1 lipca.

Concordia Ubezpieczenia w wybranych gospodarstwach rolnych przeprowadza testy wykorzystania technologii zdjęć satelitarnych przy ryzyku suszy. Jak podkreśla ubezpieczyciel  dzięki testom możliwe będzie porównywanie rzeczywistych strat w produkcji roślinnej dla wybranych gatunków upraw.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 59 mln zł unijnej dotacji na poprawę jakości środowiska gminy Świętochłowice.

15 czerwca 2018 r., w dniu, w którym upływał wyznaczony termin na składanie wniosków o przyznanie tegorocznych płatności bezpośrednich i obszarowych, w Centrali ARiMR w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampanię 2018. 

ARiMR informuje, że w planie finansowym uwzględniono więcej pieniędzy na pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF. Jakie to kwoty?

Czerwiec to czas, kiedy rozpoczynają się zbiory bobu. Okres ten wiąże się z bardzo intensywną pracą w gospodarstwach. Bób trzeba szybko zebrać, wyłuskać i zapakować, a potem wysłać do dalszego obrotu. 

Od 1 czerwca do 15 sierpnia 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  czeka na zgłoszenia do konkursu "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Prace konkursowe należy przesyłać na adres właściwego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Bobry i wilki wyrządzają duże szkody, są coraz bardziej uciążliwe m.in. dla ospodarstw rolnych na Warmii i Mazurach. Tamy, które budują bobry są powodem podtopień, z kolei wilki atakują zwierzęta gospodarskie. Na szczęście są pieniądze na działania ochronne, jest też konkretny plan. 

Nie ma środków do zwalczania drutowców. Gdy wgryzają się w kukurydzę i niszczą uprawę rolnik może tylko patrzeć. I nic więcej.

Ministrowie rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgry, Polska, Czechy, Słowacja oraz Państwa Bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec cięć na rolnictwo (WPR) po 2020 r. 

Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację występowania w naszym kraju suszy rolniczej. Zapowiada także pomoc dla poszkodowanych rolników.

W dniach 14-17.06.2018 r. odbywa się V Międzynarodowy Zlot Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych w Łazach. To wyjątkowa impreza dla fanów kultowego sprzętu!

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego 14 czerwca odbyła się Gala konkursu AgroLiga 2017. Była to 25. jubileuszowa edycja. Honorowy Patronat na Galą sprawuje Prezydent RP. Konkurs ma na celu docenienie osiągnięć najlepszych rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych w Polsce.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza w najbliższą sobotę, 16 czerwca na piknik „Poznaj Dobrą Żywność”, który odbędzie na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Copa i Cogeca wystosowały  list do Cecilii Malmström,  unijnego komisarza do spraw handlu, w którym sprzeciwiają  się dalszym ustępstwom w sektorze rolnictwa w zamian za korzyści dla innych sektorów gospodarki w negocjacjach z południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur.

Są miejsca w centralnej Polsce, gdzie nie padał deszcz od końca kwietnia. Suszę potwierdza także IUNG. Samorząd rolniczy prosi wojewodów o powoływanie komisji klęskowych.

Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach. Ile takich umów już zawarto?

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach wraz z funkcjonariuszami Policji z Buska-Zdroju przeprowadzili wspólną akcję, w wyniku której ujawnili w miejscowości Nowy Korczyn handel nielegalnymi środkami ochrony roślin.

Kto chce otrzymać dopłaty bezpośrednie za 2018 r. lub płatności obszarowe finansowane z PROW 2014 - 2020 w pełnej wysokości musi złożyć wniosek o ich przyznanie do 15 czerwca. 

Od 1 czerwca do 30 czerwca  2018  roku gminy mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie szkoleń dla mieszkańców ramach programu ,,Ja w internecie".

W piątek 15 czerwca 2018, o godzinie 10:30 na plantacji Borówek  Angeliki i Rafała Krzyżanowskich w Nowej Wsi w powiecie grójeckim, w gminie Warka odbędzie się przedsezonowe spotkanie plantatorów.

Resort środowiska ustosunkował się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie odstrzału zwierząt jeleniowatych. 

 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej opublikował komunikat, w którym apeluje o opracowanie planu działania w związku z możliwością przedostania się wirusa ASF w rejony skoncentrowanej produkcji świń (wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie).

Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Wielu rolnikom sen z powiek skutecznie spędzają watahy dzików buszujące w ich uprawach. Często niszczą całe plantacje ziemniaków czy kukurydzy i jak dotąd nie wymyślono skutecznego sposobu ochrony pól uprawnych przed tymi leśnymi szkodnikami. 

Chodzi głównie o przepakowywanie towarów z importu i sprzedawanie ich jako krajowe. Zaostrzenie przepisów zapowiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Nie będzie zmian przepisów w sprawie prowadzenia ubojów religijnych. Według ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela obecny stan prawny jest wystarczający. Takie zapewnienie padło w trakcie spotkania szefa resortu z przedstawicielami branży mięsnej. 

InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurrance Group chce przejąć kontrolę nad Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych...

Spotkania z samorządowcami i dyrektorami szkół w regionach, poradnik dla rodziców, podręcznik dla samorządów, uruchomienie specjalnej infolinii, informacje o programie na stronie Ministerstwa Rodziny – to tylko niektóre z elementów akcji informacyjnej, mającej na celu przybliżenie programu „Dobry Start”, dzięki któremu każde dziecko uczące się w szkole otrzyma świadczenie dobry start.

,,Lato z borówkami ‘’ – to tytuł kampanii realizowanej przez  Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z Fundacją Promocji Polskiej Borówki.

Rolnicy już od dawna mówili o suszy na polach, co teraz potwierdzili naukowcy z Puław. Mamy klęskę suszy w Polsce! Szczególnie dotkliwa jest na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Znaczny deficyt wody występuje w ponad 90% gmin i obejmuje prawie połowę gruntów ornych w kraju. 

Wyjątkowo wcześnie w tym roku rozpoczyna się walka z omacnicą prosowianką. W tej chwili najważniejszą sprawą jest, aby nie przegapić terminu wyłożenia preparatów biologicznych do walki ze szkodnikiem.

6 czerwca 2018 policjanci z Oświęcimia z sukcesem zakończyli pościg za łaciatą uciekinierką. Młoda krowa uciekła z zagrody i postanowiła pospacerować ulicami Oświęcimia. Na szczęście udało się ją złapać - cała i zdrowa wróciła pod opiekę właściciela, który niestety, będzie musiał ponieść konsekwencje związane z ucieczką krasuli. 

Wszyscy plantatorzy kukurydzy wiedzą, że pierwszy etap walki z omacnicą prosowianką, to walka biologiczna za pomocą kruszynka. Ale jest także nowy sposób przeciwdziałania szkodnikowi.

Polska ma potencjał, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej. Tak się jednak nie dzieje, a produkty wytworzone w naszym kraju wykorzystywane są z zyskiem głównie przez zagraniczne firmy. 

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University. W składzie delegacji, której przewodniczył profesor Jim Mazurkiewicz, znaleźli się młodzi rolnicy z Teksasu, którzy przyjechali do Polski w ramach programu wymiany młodych rolników Polska-Texas, organizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym potwierdza wystąpienie sto czternastego i sto piętnastego ogniska ASF w województwie lubelskim. 

Choć trudno to uwierzyć, w tym roku omacnica prosowianka już nalatuje na łany kukurydzy. W których regionach zaobserwowano pierwsze motyle? 

Od połowy stycznia do 25 czerwca 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi organizuje ogólnopolską kampanię „Razem dla dobrej żywności”, która ma promować zdrową żywność bez GMO i zachęcać do kupowania lokalnych produktów od rolników. 

Wszystko wskazuje na to, że od 2020 roku będzie około 25% mniej środków na fundusz rozwoju obszarów wiejskich i około 1% mniej na dopłaty bezpośrednie. Tak w stosunku do Polski kształtuje się zaproponowany przez Komisję Europejską budżet na nową perspektywę Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja Europejska ogłosiła swoją propozycję 1 czerwca. Zmniejszenie środków na WPR w nowym budżecie, który będzie obowiązywał w latach 2021-2027, Komisja zapowiadała już od wielu miesięcy.

Animex – największa na polskim rynku firmą mięsna, specjalizująca się w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz przetworów mięsnych rozpoczęła budowę nowego zakładu drobiarskiego w gminie Daszyna-Koryta (powiat łęczycki, województwo łódzkie).

W ramach projektu „Racjonalna i zasobooszczędna gospodarka w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Ziemia” Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, 11 czerwca 2018 roku w  Centrum Szkoleniowym Zielna (Warszawa, ul. Zielna 37) w godz. 11:00-14:30, organizuje seminarium „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich’’.

Mieszkańcy Brwinowa w połowie 2021 r. będą mogli cieszyć się urokami parku miejskiego, który zostanie zrewitalizowany, dzięki 2,1 mln zł unijnej dotacji, przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zagospodarowanie zielonego serca miasta, w tym utworzenie edukacyjnego ogrodu botanicznego, będzie kosztowało 5,7 mln zł. 

Dziesięć osób zostało zatrzymanych w sprawie wyłudzeń dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformowało Centralne Biuro Śledcze. Podejrzani mieli wyłudzić co najmniej 20 mln zł ze środków unijnych i krajowych. 

 

113 ognisko ASF!2018-06-07 113 ognisko ASF!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu sto trzynastego ogniska ASF (dziewiąte w tym roku), w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5909 świń, położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich.

Rozwój rolnictwa ekologicznego jest traktowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi priorytetowo. Sektor ten jest bardzo waży zarówno ze względów gospodarczych, społecznych jak i związanych z ochroną środowiska, dlatego przyjęto zaktualizowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020. Jego celem jest rozwój rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w Polsce.

W dniu 4 czerwca br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie Prezesów Zarządów Stadnin Koni w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz KOWR

"Polski Związek Łowiecki żali się w mediach na moją krytykę i jednocześnie się wychwala jaki to jest dobry dla państwa i dla rolników" - czytamy w komentarzu ministra Krzysztofa Jurgiela. 

Rząd przyjął projekt ustawy o nowych formach pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Poznajmy szczegóły!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o usprawnienie aplikacji e-WniosekPlus, tak aby działała ona przez całą dobę. W podpowiedzi Minister Rolnictwa poinformował, że o szczegółowe informacje w tej sprawie zwrócił się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), jako jednostki odpowiedzialnej za obsługę i utrzymanie aplikacji eWniosekPlus. 

W reakcji na wniosek Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości rolnictwa i produkcji żywności, Copa i Cogeca ostrzegają przed planami, które mogą zachwiać dochodami rolników i apelują o prawdziwe uproszczenie zasad Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem Copa Cogeca trzeba upewnić się, że nie dojdzie do renacjonalizacji WPR, a także, że polityka ta będzie podparta silnym budżetem.

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz trzeci z rządu zdobył tytuł „Banku Najlepszego dla Rolnika” w rankingu przygotowywanym przez agencję konsultingową Martin & Jacob. 

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” organizuje konkurs na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2018 r., w którym nagrodą jest puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy wobec dostawców kapusty są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Smithfield Foods Inc. 31 maja zakończył proces akwizycji dwóch zakładów przetwórstwa mięsa: Pini Polska oraz Hamburger Pini zlokalizowanych w Kutnie (województwo łódzkie), a także projektu inwestycyjnego Royal Chicken. Nabyte spółki zarządzane będą przez Animex Foods, największego w Polsce producenta mięsa i przetworów mięsnych, części Smithfield Polska. Transakcja uzyskała pozytywną decyzję UOKiK.

Komisja Europejska w ramach budżetu Unii Europejskiej 2021-2027 proponuje modernizację i uproszczenie wspólnej polityki rolnej (WPR). Sprawdźmy szczegóły.

 

W ministerstwie rolnictwa największe organizacje branżowe porozumiały się co do wspólnej przyszłości tego sektora. 

Nawet kilka milinów pszczół mogło paść z powodu rolniczych oprysków w powiatach słupskim i lęborskim. Mimo wieloletniej edukacji rolników, aby takie zabiegi robić po zmierzchu, wciąż zdarzają się niewłaściwe praktyki.

Resort rolnictwa pracuje nad stworzeniem platformy żywnościowej. Ma to być miejsce do handlu płodami rolnymi, podobne do istniejących już giełd towarowych. Nowością ma być jednak gwarancja, co do jakości oraz pewności zapłaty. Pierwsze partie towaru mają zostać wystawione na sprzedaż w 2020 roku. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje występowanie rdzy brunatnej na zbożach ozimych prawie w całej Polsce. Liczne występowanie rdzy pokazuje także na mapach Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy z Poznania.

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się powołania w Sejmie RP Komisji Nadzwyczajnej do spraw monitorowania walki z wirusem ASF na terytorium Polski. Wniosek uchwały w tej sprawie wpłynął już do kancelarii Sejmu RP.

Będzie mniej pieniędzy na polskie rolnictwo z Unii. Sprawdź, jakie propozycje budżetu przedstawiła Komisja Europejska. 

W tym roku wegetacja jest przyspieszona, podobnie jest z pracami polowymi i nawożeniem roślin. Jak z cenami nawozów?

Trwa czarna seria wypadków rolniczych podczas prac polowych. Tym razem policjanci z Małopolski informują o tym, że ciągnik przygniótł rolnika w trakcie prac związanych z koszeniem trawy.

Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami zostały zintensyfikowane działania kontrolne na rynku owoców i warzyw, w tym także ziemniaków. Zapoznajmy się z wynikami kontroli jakości. 

W całej Polsce w lasach występuje duże zagrożenie pożarami. Do wyjątków należą północne i południowe części kraju. Pomimo tego, że lokalnie przechodzą burze z obfitymi opadami zagrożenie nie maleje.

Tę informację podajemy z ogromnym smutkiem: 29 maja zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, wieloletni przewodniczący TRSK, Wielki Człowiek i sadownik, który odmienił oblicze polskiego sadownictwa.

Kilkadziesiąt umów o wartości 7 milionów złotych. Konkurs dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich został rozstrzygnięty. Realizowane projekty mają m. in. upowszechniać dobre praktyki wpływające na rozwój wsi i małych miasteczek. 

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wraz z Polskim Wydawnictwem Rolniczym 7 czerwca 2018 roku o godz. 11.00 w sali pod kopułą w Pałacu Staszica w Warszawie organizuję  konferencję naukową „Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi". 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs dla OSP "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Ma on dwa etapy: wojewódzki  i ogólnopolski. Poznaj szczegóły!

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy UE dotyczące produkcji i znakowania produktów ekologicznych. Chodzi o zapewnienie uczciwej konkurencji na coraz większym rynku produkcji ekologicznej.

Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR oraz BASF Polska Sp. z o.o. organizują w Strzelcach koło Kutna 21 czerwca  2018 roku ,,Dni Pola’’, czyli imprezę, której celem jest promocja postępu biologicznego wśród polskich rolników.  

Tegoroczny miód już zaczyna docierać do rynków skupu. To jeszcze pojedyncze partie, dlatego za wcześnie jest, aby oszacować wielkość i jakość zbiorów pierwszego wiosennego surowca. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  podpisał umowę ze Związkiem Gmin Karkonoskich na unijne dofinansowanie modernizacji i rozbudowy linii technologicznych zagospodarowania odpadów komunalnych oraz systemu segregacji odpadów.

 

Innowatorzy wsi2018-06-01 Innowatorzy wsi

Grupa mieszkańców wsi Waliszewice w łódzkim postanowiła sprawy dotyczące rozwoju swojej gminy (Goszczanów) wziąć w swoje ręce i w sposób innowacyjny zadbać o rozwój o swojej małej ojczyzny.

Jak każda roślina, tak i róża potrzebuje dostarczenia substancji odżywczych, aby pięknie kwitła i - po jesieni - dobrze przezimowała. Czego róże potrzebują najbardziej?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw, które dotyczy zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi dwie duże kampanie związane z dopłatami bezpośrednimi i obszarowymi: przyjmowanie e-wniosków o przyznanie płatności za 2018 r. oraz finalizuje wypłatę dopłat za 2017 r.  

W związku ze zgłaszanymi przypadkami przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawania ich jako polskich, w resorcie rolnictwa opracowywany jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie rynku owoców i warzyw.

W przydomowym ogrodzie każdy z nas hoduje kwiaty. Wyjątkowo piękne są róże, jednak często omijamy te piękne kwiaty, obawiając się kłopotów z ich hodowlą. Niesłusznie. W szkółkach produkowane są coraz to nowe odmiany, które mają upiększyć ogrody i jednocześnie nie wymagają wielu zabiegów.

Już wkrótce pod obrady Sejmu RP trafi rządowy projekt ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. 

Wnioski o przyznanie pomocy na "Premie dla młodych rolników" można składać od 29 czerwca do 30 lipca 2018 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 100 tys. zł wypłacanej w dwóch ratach. 

Ciepła i wilgotna pogoda sprawiła, że ziemniaki dobrze rosną. Jednak z ciepłem pojawiły się szkodniki. 

Jak co roku, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach rozpoczął obserwacje związane z monitoringiem suszy na terenie Polski. Na razie suszy nie zaobserwowano.

Gmina Końskie, województwo świętokrzyskie otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na kwotę ponad 11 mln zł na odnowę trzech zdegradowanych zbiorników retencyjnych. Pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zapewnią 85 proc. środków przewidzianych na realizację projektu.

Innowacje wymagają skutecznej komunikacji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w daną dziedzinę, a także częstych interakcji pomiędzy naukowcami i praktykami, dlatego też w ramach projektu VALERIE, uruchomiono nową platformę wiedzy i informacji dla rolnictwa i leśnictwa www.ask-valerie.eu. 

W piatek, 25 maja 2018 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w pierwszych Polsko-Rumuńskich Konsultacjach Międzyrządowych, które odbywały się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Rumunii Vioricy Dăncili. 

W terminie od 28 czerwca do 27 lipca 2018 r. można ubiegać się o pomoc na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" związane z produkcją prosiąt, mleka czy produkcją bydła mięsnego. 

Komitet Społeczny Rady Ministrów 24 maja pozytywnie ocenił kierunki zawarte w projektach Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030) i Paktu dla obszarów wiejskich 2020 (2030). Uczestnikom Komitetu projekt Strategii oraz Paktu dla Wsi – kompleksowych dokumentów wspierających rozwój obszarów wiejskich przedstawił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

Kolejne dni przynoszą nowe doniesienia o kolejnych ogniskach i przypadkach ASF w Polsce. Co prawda wirus afrykańskiego pomoru świń jeszcze, na szczęście, nie dotarł do Wielkopolski, jednak już dziś hodowcy chcą być przygotowani na taką ewentualność.

Są niedoinwestowane, a przez to nie zaspokajają potrzeb wielu mieszkańców polskiej wsi. Podczas kontroli Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 12 gmin wiejskich.

Z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego przedstawiciele organizacji samorządowych skierowali apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, o podjęcie niezbędnych działań dla przeciwdziałania recentralizacji i osłabiania samorządu terytorialnego. Poniżej prezentujemy jego treść.

Wymogi, wnioski i ważne terminy - jakie wsparcie dla rolników w najbliższym czasie?2018-05-28