KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Jeszcze w grudniu Komisja Europejska zdecyduje o zwiększeniu limitu pomocy de minimis dla europejskich rolników. Z takim wnioskiem wystąpił w Brukseli polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu przekonywał, że taka decyzja jest konieczna, bo pula środków w ramach tej pomocy już się wyczerpała. W podobnej sytuacji jest wiele krajów członkowskich, które walczyły ze skutkami suszy.

Właśnie zakończył się kolejny sezon wytężonej pracy pszczelich rodzin w eksperymentalnej pasiece Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwaw Toruniu. Tegoroczne lato było dla pszczół szczególnie pracowite i bardzo owocne.

Dotarliśmy do doniesień jednego z największych dzienników holenderskich. Proceder odbywa się pod przykrywką produktów z Afryki. 

Co roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu śmiertelnych wypadków podczas prac polowych. ARiMR apeluje, by dbać o podstawy bezpieczeństwa. A taką podstawą są szkolenia, podczas których rolnicy uczą się udzielania pierwszej pomocy. 

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprzedał nieco ponad 2,8 tys. ha gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W tym celu zorganizował w całym kraju ponad 23,6 tys. przetargów. 

Od stycznia wejdą w życie ułatwienia administracyjne, podatkowe i w sposobie dystrybucji. Jakie zmiany przyniosą? 

 

Przypominamy: rolnicy, którzy w 2017 r. ponieśli straty w uprawach w związku z wystąpieniem huraganu, deszczu nawalnego lub gradu, mogą do 27 listopada 2018 r. składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o rekompensaty. 

W związku z wątpliwościami związanymi z zatrudnianiem cudzoziemców w rolnictwie informujemy, że Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza izby rolnicze do udziału w szkoleniu e-learningowym pod nazwą Przepisy z zakresu zatrudniania cudzoziemców w działalności rolniczej i pozarolniczej.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o umożliwienie weryfikacji błędów we wnioskach o płatności rolnośrodowiskowe przez wprowadzanie poprawek przez aplikację eWniosekPlus.

Do groźnego wypadku doszło w ubiegłym tygodniu w powiecie tarnowskim - chodzi o zderzenie ciągnika rolniczego z samochodem osobowym. Co było przyczyną?

W dniach 15-16 listopada 2018 r. w Jasionce k. Rzeszowa odbył sie Kongres 590. To jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce. W jednym z paneli uczestniczył także minister rolnictwa Jan Krzyszto Ardanowski. 

Zbiory jabłek w Unii Europejskiej o 1/3 wyższe niż przed rokiem, a w Chinach o 1/4 niższe szacuje Amerykański Departament Rolnictwa. Jeśli prognozy się potwierdzą, to tegoroczne zbiory tych owoców na unijnym rynku będą rekordowe. 

Amerykański zgnilec pszczół to jedna z groźniejszych chorób, dlatego, aby walczyć z nią na terenie pasieki w gminie Szudziałowo, Służby Weterynaryjne nakazały spalenie uli.

 

Ceny mleka w proszku są obecnie najniższe od 15 lat. Mleczarze są zaniepokojeni i alarmują do Komisji Europejskiej o jak najszybsze pozbycie się zapasów z unijnych magazynów.

Sejm znowelizował w piątek ustawę dot. sprzedaży produktów przez rolników. Dzięki nowym przepisom, rolnicy będą mogli zwiększyć swoje przychody sprzedając żywność np. do restauracji. Ale... 

Policjanci z Morąga przeprowadzili nietypową interwencję, której powodem był... koń. Zwierzę uciekło właścicielowi i błąkało się po okolicy.

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej sytuacja jest dramatyczna... 

Takiego skoku cen nikt się nie spodziewał. Jak informuje Agro Nawigator Banku PKO BP , cena cebuli w hurcie we wrześniu tego roku wzrosła średnio o 96 proc...

W niedzielę 18 listopada, pod hasłem: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7) cały Kościół będzie obchodził II Światowy Dzień Ubogich. 

Według badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, 2/3 Polaków uważa swoje życie za szczęśliwe.  A co wpływa na poziom naszego szczęścia?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ustanowienie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb.

Trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo przy sprzedaży nasion gorczycy wartych ponad 40 tysięcy złotych zatrzymali kryminalni z Nakła oraz Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy.

W dniach 14-16 listopada 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się XXVII Targi Mleczarskie „Mleko-Expo”. W piątek wręczono nagrody w konkursach towarzyszących imprezie. Poznajcie zwycięzców. 

Komisja Europejska na swoich stronach podała, że ostatnie dane o pogłowiu świń w krajach UE wskazują na wzrost pogłowia ogółem, ale też na spadek pogłowia macior (-0,9% r/r - rok do roku). 

21 listopada odbędzie się III Dzień Bydła Simentalskiego. Zobacz program wydarzenia. 

W dniach 15 i 16 listopada 2018 r. w podrzeszowskiej Jasionce odbywa się "Kongres 590". To III edycja jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”.

W tym roku zbiory uda się zakończyć wcześniej niż w ubiegłym sezonie. Na polach zostało zaledwie 5% upraw kukurydzy. 

Policjanci z łęczyckiej komendy ustalili sprawcę, który kilkakrotnie podpalił bele słomy na terenie gminy Grabów. Straty zostały wstępnie oszacowane na ponad 20 tys. zł. Co ciekawe, podpalacz to zaledwie 16-letni chłopak.

14 listopada 2018 r. w Janowie Podlaskim odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce. Jakie sprawy omawiano?

Do 14 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na konta rolników 7,34 mld zł. 

Policja zatrzymała młodego mężczyznę, który pod nieobecność właściciela ciagnika rolniczego próbował wykraść z niego cenne części. 

Zarząd KRIR, przekazując petycję grupy rolników z terenu powiatu chojnickiego województwa pomorskiego, zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie braku przyznania pomocy finansowej producentom ziemniaków. 

Przeczytaj najnowszy raport Komiski Europejskiej dot. sytuacji na unijnym rynku mleka. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, w dniach 27-28 listopada 2018 roku, organizuje szkolenie stacjonarne pt. „Instalacje do pozyskiwania energii odnawialnej w gospodarstwie rolnym". 

Corteva AgriscienceTM, Dział Rolniczy firmy DowDuPont, oraz The Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowały wyniki Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 2018 (Global Food Security Index; GFSI). 

Czym są rośliny inwazyjne obcego pochodzenia i czy zagrażają polskiemu ogrodnictwu? Zobaczcie koniecznie. 

Warunki pogodowe sprawiły, że tym roku zbiory cebuli będą w naszym kraju znacznie mniejsze niż w latach poprzednich. A co z ceną cebuli? 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia.

Po wzmożonym handlu zbożami na giełdach towarowych, ostatnie dni przyniosły spory zastój. Transakcji jest niewiele.

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o pomoc.

Dziś tj. 13 listopada rozpoczynają się w Hanowerze dedykowane hodowcom zwierząt targi EuroTier. 

Sejm jednogłośnie przegłosował zwiększenie ilości oleju napędowego na hektar, do którego przysługuje zwrot akcyzy. Jaka to kwota? 

Do nietypowej kradzieży doszło w miejscowości Kodeniec - sprawdźcie koniecznie. Pomysłowość złodzieja niebywała...

Choć mamy początek listopada, to na razie nic nie zapowiada przejścia ozimin w stan odpoczynku. Ciepło sprzyja chorobom grzybowym i szkodnikom, które roznoszą choroby.

Spadek cen żywca i związany z tym spadek pogłowia świń w Polsce spędza sen z powiek polskim hodowcom. Czy jest jakiś sposób na poprawę ich sytuacji? 

Coraz łatwiej kupić podrabiane środki ochrony roślin. Sszara strefa w Polsce i w Unii to już około 12-15 % rynku pestycydów. 

W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Jest oświadczenie Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków w sprawie zmowy zakładów przetwórczych.

Jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w Polsce rośnie pogłowie krów mlecznych.

Zapraszamy do zapoznania się z 11 faktami dotyczącymi rynku rolno-spożywczego w Polsce tuż po I Wojnie Światowej. Zestawienie przygotowali analitycy z Banku BGŻ BNP Paribas z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ciepła aura spowodowała, że pszczoły zamiast zimy czują...wiosnę. 

Pracownik firmy zajmującej się odbiorem padliny trzymał samochód z martwymi zwierzętami na... swojej posesji. Sprawą już zajęła się policja.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który wprowadza zakaz stosowania modyfikowanej soi transgranicznej w karmieniu zwierząt. 

Z ptasią grypą nie ma żartów. Jak poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w ostatnich dniach października potwierdzono wystąpienie choroby w Bułgarii.

Wywieszenie flagi- niby rzecz prosta, a jak się okazuje, czasami sprawia kłopot. Przedstawiamy podstawowe zasady wieszania flagi. 

Kwaśne jabłka też są potrzebne- przekonują sadownicy. Warto wymienić w sadach odmiany jabłoni i nastawić się na specyficzne potrzeby producentów. 

Przez ostatnie dni Polacy chętnie kupowali gęsinę, bo jak wiadomo najlepsza gęsina na św. Marcina. Zakłady skpupujące gęsi miały więc mnóstwo pracy. Szykowały świeży towar zarówno dla krajowego, jak i niemieckiego rynku. 

Bezpieczeństwo producentów to priorytet dla rodzimych producentów. Polska jako jeden z nielicznych dostawców na unijny rynek spełnia rygorystyczne wymagania Unii Europejskiej. Szczególnie w zakresie pozostałości chemii w żywności. 

Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej i jednocześnie wysokie wymagania związane z bioasekuracją powodują, że rolnicy szukają na własną rękę przyczyn rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. 

Rybacy i wędkarze alarmują – Bałtyk jest w katastrofalnym stanie! Ryb jest mało i właściwie nie nadają się do połowu. Przed budynkiem Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni protestowało kilkadziesiąt osób, domagając się podjęcia działań i uratowania przemysłu rybnego. 

Choć uruchomiono skup interwencyjny jabłek, jednak nie wszyscy sadownicy mogą z niego skorzystać...

Zagadnienia związane ze współpracą w dziedzinie rolnictwa między Polską a Białorusią, zwalczanie wścieklizny, inne kwestie weterynaryjne, w tym ograniczenia importu związane z ASF, a także wymiana handlowa produktami rolno-spożywczymi – to główne tematy rozmów przeprowadzonych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 6 listopada br. Sprawdźcie szczegóły. 

Izby rolnicze apelują o pomoc dla producentów świń. Jeśli rząd chce utrzymać w Polsce hodowlę trzody chlewnej, bez pomocy będzie to bardzo trudne.

Firma Eskimos poinformowała, ile jabłek przemysłowych udało się do tej pory zakontaktować. Zobacz szczegóły. 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizuje Narodową Wystawę Rolniczą. Będzie to przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi. 

W dniach 14-16 listopada 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się XXVII Edycji Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2018. Co organizatorzy przygotowali w tym roku?

Hrubieszowscy kryminalni zatrzymali 41-letniego mężczyznę, który skupował zboże od mieszkańców okolicznych gmin, po czym nie płacił za pobrany towar. Za oszustwo grozi mu teraz kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zarząd KRIR zgłosił problem związany z zakwaterowaniem pracowników w gospodarstwie rolnym. Mamy odpowiedź Ministerstwa Finansów, które przedstawiło interpretację przepisów. O co chodzi z zakwaterowaniem „pomocnika rolnika” na zasadzie użyczenia?  

W dniach 14-15 listopada 2018 r., w Hotelu Rubbens & Monet w Łysomicach koło Torunia, odbędzie się V edycja Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

Rzepak na paryskim parkiecie Matif kosztuje blisko 375 euro. A jak jest na naszym rynku? Sprawdźmy. 

Kilka dni temu pisaliśmy o Zbigniewie W. który w poprzedniej kadencji był wójtem gminy Daszyna, a od maja siedzi w areszcie. Dziś już wiadomo, że siedząc w areszcie Zbigniew W. został ponownie wójtem.

Długie i gorące lato, które przyniosło suszę spowodowało, że rolnicy nie kryją obaw o dostępność pasz zimą. Patrząc na oferty sprzedaży widać, że są one uzasadnione. 

Trwa wizyta Ministra Ardanowskiego w Chińskiej Republice Ludowej. Dziś doszło do podpisania ważnego porozumienia. 

Minister Ardanowski zezwolił na czasowe stosowanie zapraw neonikotynoidowych w uprawach buraka cukrowego. 

Wczoraj rozpoczęła się oficjalna wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Chińskiej Republice Ludowej. Zobacz, o czym szef resortu rozmawiał podczas spotkania z ministrem rolnictwa ChRL Hanem Changfu.

Rolnicy wystawiają do sprzedaży coraz więcej ziarna. Na krajowym rynku ceny bez zmian, ale w portach już widać lekkie obniżki. 

Policjanci z Komendy w Piszu przedstawili zarzuty 57-letniemu rolnikowi. Jak ustalili śledczy, gospodarz postanowił sprzedać 9 sztuk prosiąt nieznanej mu osobie, jednak zrobił to niedopełniając koniecznych formalności. Przeczytajcie koniecznie - ku przestrodze.

Zobacz, jakie miejsca w europejskiej i światowej produkcji malin zajmuje Polska? 

Po okresie zbierania plonów z pól w gospodarstwach zalegają pozostałości po sznurkach lub folii rolniczej. Jak właściwie je utylizować? 

2 listopada 2018 r.  odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów. Uczestniczył w nim także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Sprawca włamań do domów ludowych został zatrzymany, a policja odzyskała część skradzionego mienia. 

Choć jeszcze pojawiają się komunikaty o stwierdzeniu kolejnych przypadków ASF w kraju, to jednak jest ich coraz mniej. Wirus ASF nie lubi bowiem chłodu. 

Kapituła Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę postanowiła uhonorować tym wyróżnieniem Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych podał listę odmian ziemniaków, które najlepiej plonowały w 2018 roku. Poznajmy więc te odmiany, które najlepiej poradziły sobie z tegoroczną suszą.

ARiMR informuje rolników i odpowiada na najczęściej zadawane pytania. 

Fundacja Wspomagania Wsi przygotowała grę karcianą, opowiadającą o rozwoju polskiej spółdzielczości w XIX i XX wieku. Gra przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Każdy z graczy może wcielić się w niej w rolę kierownika jednej z historycznych spółdzielni. 

W dniach 7- 9 listopada 2018 roku w Taszkiencie (Uzbekistan ) odbędzie się Uzbekistan FoodWeek -  największa i najbardziej znana międzynarodowa wystawa branży żywnościowej i napojów, przetwórstwa spożywczego w Azji Środkowej. Sprawdźmy szczegóły. 

Dr inż. Krzysztof Przygoński znalazł sposób na modyfikację pyłku kwiatowego. Zobacz szczegóły. 

Rolnicy, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o pomoc. Sprawdź szczegóły.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do prac w Sejmie RP został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu zachęca do korzystania z Platformy Sygnalizacji Agrofagów i włączenia się nowych rolników w działania związane z monitorowaniem chorób i szkodników roślin. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że od 16 października br. rozpoczyna wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Aby otrzymać dopłaty należy...

Optymalne terminy siewu ozimin już za nami. W zależności od regionu i pogody rolnicy zakładali plantacje w rożnych warunkach i w różnym czasie. Właśnie przez to wschody roślin na polach są bardzo zróżnicowane. 

Lada dzień będzie można w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać  wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Sprawdź szczegóły.

Lubuska Izba Rolnicza, w związku z pojawiającymi się incydentami odmowy rolnikom udzielania przez banki kredytów „suszowych” o oprocentowaniu 0,5%, zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zmianę zapisów Rozporządzenia.

Unijne organizacje łańcucha rolno-spożywczego wzywają do sprawnego wdrożenia umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią. 16 października br. w czasie warsztatów zorganizowanych w Parlamencie Europejskim, unijni partnerzy w łańcuchu rolno-spożywczym - COPA i COGECA, CELCAA oraz FoodDrinkEurope – podkreślili swoje poparcie dla tej umowy. 

W dniach 6-8 listopada 2018 r. w Serocku odbędzie się konferencja "Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce" zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Zobaczcie, co zaplanowani na 3-dniowe obrady.

W Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie została opracowana aplikacja do sporządzania planu nawożenia azotem. Sprawdź szczegóły i zobacz, gdzie pobrać aplikację!

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego PROW 2014–2020. 

Jak co roku, przed uroczystością Wszystkich Świętych rusza akcja "Znicz", która polega na wzmożonych patrolach policji na drogach krajowych i trasach w okolicach cmentarzy. Pamiętajmy, żeby podczas wyjazdów szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych postuluje do ministra rolnictwa o objęcie dopłatami do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich również takich roślin, jak słonecznik pastewny oraz facelia. 

Podczas konferencji zorganizowanej w Senacie minister Ardanowski podsumował działania zmierzające do poprawy sytuacji na polskim rynku przetwórczym. 

Jak się okazuje, 2018 rok był niekorzystny dla produkcji zbóż nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Spadek potwierdziła właśnie Copa-Cogeca.

Sprawdźmy, ile pieniędzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała już rolnikom w ramach wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. 

Niemiecka giełda od trzech tygodni utrzymuje te same stawki tuczników w klasie E – 1,36 euro. Jednak ta stabilizacja za zachodnią granicą nie oznacza stabilizacji na polskim rynku.

Przypominamy- pozostało mało czasu na wywóz obornika na pola. Kiedy upływa termin? 

Corteva Agriscience™, Dział Rolniczy DowDuPont wchodzi na polski rynek  Dział ten oferuje polskim rolnikom szeroką ofertę nasion i nowoczesnych środków ochrony roślin, a także ochronę środowiska. Sprawdźcie koniecznie!

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o problemach, jakie pojawiły się w związku z rządowym skupem jabłek. Okazuje się, że przerób owoców dostarczonych do zakładów zaczął spowalniać, bo przetwórnie, które wcześniej deklarowały odbiór jabłek, teraz wycofują się ze współpracy. Według ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego wszystko przez dyktat zachodnich koncernów. Teraz Spółka Eskimos wydała kolejny komunikat i zaktualizowała listę skupów. 

W dniu 26 października br. premier Morawiecki, na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego odwołał Adama Wojciecha Sekścińskiego ze stanowiska Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego. 

Przedstawiciele Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarli 23 października w Poznaniu trzy umowy na dofinansowanie kolejnych wielkich przedsięwzięć ekologicznych. 

Poseł Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz15 domaga się powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie rynku rolnego. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że we wszystkich Oddziałach Regionalnych KRUS zostały uruchomione elektroniczne skrzynki podawcze ePUAP.

W sierpniu 2018 r. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie rozszerzenia uprawnień komisji ds. szacowania szkód  klęskowych (w uzasadnionych przypadkach) w zakresie zaliczania do szkód w kolumnie 9 wniosku strat w produkcji roślinnej także zbóż przeznaczonych na paszę dla przeżuwaczy oraz odliczania nieponiesionych kosztów tylko w przypadku rzeczywistego braku zbioru. Sprawdźcie, jaką odpowiedź przysłało ministerstwo rolnictwa.

Zachowywanie nasion roślin użytkowych było niegdyś powszechną wiedzą, ale też żywą praktyką zapewniającą ciągłość upraw z roku na rok.

W styczniu w Poznaniu odbędzie się Wschodnioeuropejski Kongres dla Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Już trwają zapisy! Jesteś hodowcą świń? Nie może Cię tam zabraknąć!

Lada dzień upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Sprawdź szczegóły.

Najnowszy przegląd ekonomiki gospodarstw rolnych, obejmujący lata 2014 i 2015, pokazuje, że wzrosły dochody w unijnym sektorze rolnictwa. Wzrost ten odwraca spadek odnotowany w 2013 r. 

W dniach 22-23 listopada 2018 roku Wiedniu z inicjatywy Phila Hogana, unijnego komisarza do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich oraz Elisabeth Köstinger - austriackiego ministra ds. zrównoważonego rozwoju i turystyki odbędzie się konferencja na temat rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowala listy określające kolejność przysługiwania pomocy w obszarach A, B, C.

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu (z godz. 3.00 na godz. 2.00), tym samym żegnamy się z czasem letnim. Wiele wskazuje na to, że na czas zimowy przechodzimy po raz ostatni. Zobaczcie, dlaczego.

W dniach 20-23 października odbyła się w Polsce wizyta delegacji z Chin i Komisji Europejskiej w ramach programu wymiany młodych rolników UE – Chiny. Zobaczcie, co zachwyciło młodych gospodarzy z Chin. 

Młodzi ludzie niechętnie chcą dziedziczyć rolnicze tradycje po swoich rodzicach. O tym, jak zachęcić młodych, aby chcieli pozostać na roli dyskutowano podczas Kongresu Copa-Cogeca w Austrii.

„Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy?” -  to tytuł debaty dotyczącej polskiego rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej organizowanej przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i Fundację Strefa Zieleni. Debata zapowiada się bardzo ciekawie, a wstęp na nią jest wolny.   

Po tygodniu intensywnych negocjacji ze strony Polski, Amerykanie zdjęli blokadę importu polskiej wieprzowiny na ich rynek. Czy dotyczy to wszystkich zakładów?

Minister rolnictwa apeluje do właścicieli tłoczni soków o przerób jabłek skupowanych w ramach rządowej pomocy sadownikom. Mimo że skup trwa, z umów wycofują się kolejne przetwórnie. Według ministra Ardanowskiego dzieje się to pod dyktando dużych, zachodnich koncernów, które chcą utrudnić udzielanie pomocy.

NIK tym razem wziął pod lupę system informatyczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczący realizacji płatności bezpośrednich. I jak się okazuje, zarzutów co do jego funkcjonowania jest sporo. Sprawdź szczegóły. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjął „Program dla polskiego ziemniaka”, który stanowi kompleksową analizę najistotniejszych problemów dotykających branżę oraz określa działania mające pomóc w ich rozwiązaniu. Jeden z głównych punktów mówi o ograniczeniu występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Sprawdź szczegóły. 

Ciepła jesień miała swoje plusy, ale także sporo wad dla rolników. Ciepła i słoneczna pogoda spowodowała, że oziminy stały się idealnym miejscem dla szkodników.

Jakie ceny mleka i artykułów mleczarskich?

Miło nam poinformować, ze Pan Krzysztof Kowalski – polski rolnik został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, organizowanego przez  WWF. Nagroda główna to aż 10 000 euro!

Mamy najnowsze dane szacunkowe Copa-Cogeca dotyczące europejskich zbiorów zbóż za 2018 rok. 

Sprawdź, jak przebiega wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz wypłat rekompensat za straty spowodowane suszą. 

Każdemu rolnikowi marzy się taki nawóz, który dostarczy roślinom wszystkich składników mineralnych i... będzie za darmo. Przypominamy, że wielu z nas ma w gospodarstwie taki nawóz. 

W Polsce jemy coraz mniej pieczywa. Między 2010 a 2016 rokiem jego spożycie spadło aż o 1/4! Dlaczego tak się dzieje?

Kujawsko-Pomorski Osrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do udziału w XXVIII Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej.
 

Kukurydziane żniwa na finiszu. Tegoroczne zbiory są bardzo zróżnicowane, w zależności od regionu i oczywiście, tego czy na danym terenie wystąpiła susza. 

Największe zainteresowanie wsparciem jest na Mazowszu i Śląsku. Przez pierwszy miesiąc do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska wpłynęło ponad 7,5 tys. wniosków o dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze. O pomoc mogą obiegać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. 

Co roku prezes Głównego Urzędu Statystycznego podaje przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego. We wrześniu podano, że w 2017 roku wyniósł on aż...

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku zostali ostanio zaalarmowani przez mieszkańców o dziku wałęsającym się na jednej z ulic. Dzielnicowi przeprowadzili więc nietypową interwencję.

Główny Lekarz Weterynarii opublikował dane dot. wykrycia kolejnych przypadków choroby ASF u 10 dzików. Czy jest jakikolwiek sposób na chorobę? 

Stany Zjednoczone czasowo wstrzymują import wieprzowiny z Polski. Tłumacząc, że dostawy pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie objętej ograniczeniami w związku z ASF. Polskie służby weterynaryjne już wyjaśniają tę sprawę. 

Związek Sadowników RP wydał specjalny komunikat, w którym mówi o dramatycznej sytuacji na rynku jabłek. Odnosi się również do sprawy rządowego skupu jabłek przez firmę Eskimos. A co na to Spółka? Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł.

Zobacz, o czym należy pamiętać przy ubieganiu się o odszkodowanie, wskutek wypadku przy pracy w rolnictwie.  

Policjanci z Zelowa mieli ostatnio do czynienia z dziwną sprawą dotyczącą włamania z kradzieżą.

Choroba szalonych krów znów pojawiła się na Wyspach Brytyjskich. Pierwszy od trzech lat przypadek wykryto na jednej z farm w Szkocji. 

Opakowania po nawozach, niezużyte środki ochrony roślin, pozostałości po olejach i smarach do maszyn rolniczych, zużyte ... Wszystkie te rzeczy łączy jedna cecha. Ich pozostałości nie wolno wyrzucać jako odpady komunalne ani oddawać do punktu skupu.

Ponad 530 mln zł przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa około 224 tys. rolników w pierwszych trzech dniach wypłaty 70-procentowych zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2018 r. 

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w miejscowości Smugi, gm. Jastków. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 60-latek wykonujący prace polowe rozrzutnikiem do obornika, został wciągnięty za nogę przez ruchome elementy maszyny. 

Blisko 403 mln zł trafiło już na konta rolników w ramach wypłaty rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą. 

Trwa kampania buraczana, ostatnie dostawy buraków powinny trafić do cukrowni pod koniec stycznia. Jaki będzie średni plon z hektara? Prognozy są optymistyczne. 

Nawet 5 mln złotych na innowacje. O takie wsparcie już niedługo będą mogły ubiegać się wspólnie rolnicy, przedsiębiorcy, naukowcy i doradcy. Mowa o działaniu „Współpraca” z Programu Obszarów Wiejskich.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Karzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

18 października 2018 r. w Brukseli, Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski jako przedstawiciel polskich izb rolniczych wspólnie Litewską Izbą Rolniczą, Izbą Rolniczą Republiki Czeskiej i Łotewską Radą Współpracy Rolnej przedstawili wspólne stanowisko w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej.

Od początku 2018 r. notowany jest wzrost sprzedaży zagranicznej mięsa i jego przetworów z Polski. Największą dynamikę wzrostu odnotowano w przypadku drobiu. 

Portal KalendarzRolnikow.pl zorganizował konkurs fotograficzny „Moja praca w obiektywie”, który wygrała Pani Marzena Gostomczyk z Dębin w gminie Sośno. Przedstawiciele naszej redakcji odwiedzili zwyciężczynię i osobiście wręczyli jej nagrodę główną - telewizor. To było niezwykle radosne spotkanie! Zobaczcie sami.

Blisko 360 mln zł trafiło do środy na konta rolników w ramach wypłaty rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło już ponad 212 tys. wniosków na kwotę blisko 1,3 mld zł.

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wydał komunikat, w którym informuje o czynnikach negatywnie wpływajacych na światowy rynek wieprzowiny. 

Kilka tygodni temu pisaliśmy o kawałkach metalu mocowanych do dojrzałej kukurydzy przed zbiorem. Takie pułapki na sprzęt rolniczy znalezione zostały w okolicach Mławy. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże kolejnym dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W tej kwocie ponad 16 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a około 62 mln zł – ze środków własnych NFOŚiGW.

Podczas wczorajszego briefingu w Łysomicach, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski razem z dyrektorem generalnym KOWR Piotrem Serafinem zapowiedzieli utworzenie Funduszu Innowacji i Rozwoju Rolnictwa. 

Bioasekuracja gospodarstw i odstrzał dzików zaczyna przynosić efekty. Obszar, na którym występuje ASF w Polsce zmniejsza się. Nie ma też lawinowo rosnących nowych przypadków padłych dzików oraz ognisk wirusa u świń  w gospodarstwach rolnych. 

Rolnicy najchętniej wykorzystują własny materiał siewny - bo jest najtańszy. Jednak tegoroczne zboża często zaschły zanim dojrzały - dlatego też rolnicy poszukują wartościowych odmian do wysiewu. Jaka cecha odmian uważana jest za najważniejszą?

Na terenie gminy Tokarnia doszło do kolejnego niebezpiecznego wypadku przy pracach rolniczych. Mężczyzna kierując ciągnikiem rolniczym, podczas jazdy drogą polną, wypadł z pojazdu. Z poważnymi obrażeniami ciała został zabrany śmigłowcem do szpitala. 

Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w wizycie Pana Prezydenta w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Rzymie.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza alarmuje - nie wszyscy rolnicy, którzy ucierpieli z powodu klęsk żywiołowych dostaną pomoc. Pomoc przewidziana jest bowiem dla tych, co ucierpieli z powodu suszy lub powodzi, a - na przykład - z powodu gradobicia już nie.

Spółka Eskimos i Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka prowadzą skup jabłek w ramach rządowej pomocy sadownikom. Lista punktów skupu rośnie, podpisują one umowy z rolnikami. System zaliczek i odroczenia dostaw ma skłonić sadowników do dostaw w listopadzie lub grudniu. 

5 października 2018 r. w Brukseli odbyła się piąta edycja ceremonii wręczenia nagród za innowacje dla rolniczek, przyznawanej przez Copa przy wsparciu prezydencji austriackiej, DG Agri oraz sponsorowanej przez AnimalhealthEurope. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  dofinansuje przygotowanie przez gminy strategii rozwoju elektromobilności służących realizacji celów wynikających m.in. z Programu Rozwoju Elektromobilności w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Kobiety w branży rolniczej na całym świecie, zarówno w państwach rozwiniętych, jak i rozwijających się, mówią, że dyskryminacja ze względu na płeć utrzymuje się i stanowi przeszkodę, która utrudnia im możliwość niesienia pomocy w wyżywieniu świata. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Corteva AgriscienceTM, Dział Rolniczy DowDuPont.

We wtorek, 16 października Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z młodymi rolnikami. Mówił o założeniach Planu dla Wsi, o tym, co już udało się zrealizować oraz o nowych zadaniach, jakie przyczynią się do zbudowania silnego, polskiego rolnictwa. 

Od 16 października do 30 listopada 2018 r. Agencja Restrukturyzacji będzie wypłacać zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Tak jak w ubiegłym roku rolnicy otrzymają do 70% należnej kwoty. W ciągu sześciu tygodni ARiMR wypłaci około 11 mld zł. 

Według ostatnich szacunków Strategie Grains, zbiory rzepaku w UE-28 w bieżącym sezonie 2018/19 (zbiór 2018) wyniosły 19,9 mln ton, tj. o 0,3 mln ton więcej od prognozy z sierpnia br., ale o 2,3 mln ton mniej od wielkości zbiorów osiągniętych w minionym sezonie 2017/18.

Wrzesień i początek października to optymalny termin siewu pszenicy ozimej w Polsce. Jednak rolnicy często opóźniają siew, mówiąc, że terminy agrotechniczne zostały ustalone w innych warunkach klimatycznych.

Poznaliśmy już tegoroczny kurs rozliczenia dostaw buraków cukrowych do cukrowni na terenie Polski. I choć każda z grup cukrowych stosuje w rozliczeniach inny kurs euro, to jednak kursy są zbliżone. 

Pod hasłem "Wyżywić Europę jutra" w dniach 10-12 października miał miejsce w austriackim Linz, zorganizowany z inicjatywy Copa-Cogeca, Kongres Europejskich Rolników 2018. W trakcie obrad  zastanawiano się miedzy innymi w jaki sposób zachęcić młodych ludzi do pracy w rolnictwie. 

16 października 2018 r. obchodzimy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 27 lat pontyfikatu było czasem wyjątkowego nauczania, pielgrzymek, modlitw i spotkań. Swoją postawą, charyzmą i posługą Jan Paweł II zjednał sobie sympatię wiernych na całym świecie. 

Podczas targów żywności ekologicznej NaturaFood w Łodzi ogłoszono wyniki konkursu "Najlepsze gospodarstwo Ekologiczne w Polsce". Poznaj sylwetki zwycięzców. 

Opolscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Piotrawin. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna miał zostać przygnieciony przez przewrócony ciągnik rolniczy. Na miejscu policjanci zastali dwóch, nietrzeźwych mężczyzn w wieku 35 i 30 lat. Jednak żaden z nich nie przyznawał się do kierowania ciągnikiem. 

Pszenica w notowaniach zarówno Paryskiej Giełdy MATIF, jak i u nas w kraju umacnia swoją pozycję. Tona kosztuje w portach już ponad 800 zł. Rosną także ceny pozostałych zbóż.

Firma Eskimos podała wzór umowy kontraktacyjnej oraz umowy na skup jabłek. Zaktualizowano również listę punktów kontaktacji i obsługi producentów. 

Wolni od ASF?2018-10-16 Wolni od ASF?

Gminy we wschodniej części kraju coraz lepiej radzą sobie z afrykańskim pomorem świń. W kilkudziesięciu z nich nie notuje się żadnych nowych ognisk choroby od kilkunastu miesięcy. Służby weterynaryjne chcą uznać je za wolne od wirusa – odpowiedni wniosek trafił właśnie do Brukseli. 

Targi Natura Food i Be Eco w Łodzi przyciągnęły w tym roku wielu Zwiedzających. Zdrowy tryb życia staje się nie tylko modą, ale dla wielu osób jest już po prostu koniecznością.

Od 15 października 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym. Opublikowany dokument określa wzór tablicy ostrzegawczej oraz sposób i miejsce rozmieszczenia tablic w terenie.

Od 15 listopada do 21 grudnia 2018 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". 

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł. 

Wirus afrykańskiego pomoru świń lubi ciepło, a wirus ptasiej grypy - wręcz przeciwnie - doskonale rozwija się w chłodnych warunkach. Czy zatem komunikaty o wykryciu kolejnych ognisk i przypadków ASF zostaną zastąpione przez informacje mówiące o wykryciu ptaków chorych na ptasią grypę?

Znamy już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w 2019 roku. O tym, jak duże będą podwyżki ostatecznie zadecydują rady gmin.

Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych ,,Krukowiak’’ oferuje w tym roku rolnikom nowy przyczepiany opryskiwacz polowy Goliata o imponującej pojemności 8000 litrów i belką roboczą o szerokości 36 m. Opryskiwacz ten stylistyką, rozwiązaniami oraz wyposażeniem nawiązuje do całej serii Goliat. 

Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej „Solidarni” na 18 października zapowiada protest rolników w Warszawie. Organizatorzy mówią, że lista ich problemów i niezadowolenia jest długa. 

 

Prudniccy policjanci zatrzymali ostatnio 43-latka podejrzanego o kradzież ponad 170 gołębi pocztowych, wartych ponad 500 000 złotych. Zatrzymany został również 62-letni ojciec zatrzymanego, który usłyszał zarzut paserstwa. Funkcjonariusze odzyskali już 55 ze skradzionych ptaków. Ich wartość to 150 000 złotych. 

W związku z dużym zainteresowaniem możliwością ubezpieczenia dzieci rolników od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób, publikujemy szczegółowe informacje o tym ubezpieczeniu.

Zbiory ziemniaków prawie na finiszu. W wielu regionach już po wykopkach. Mimo że tegoroczna susza również ziemniakom dała się we znaki i zbiory będą niższe, to ich ilość powinna zadowalać.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna organizuje konkurs pt: „Lekarz weterynarii w obiektywie”. Jego celem jest kształtowanie pozytywnego wizerunku zawodu lekarza weterynarii oraz uczczenie rocznicy powstania służby weterynaryjnej Polsce. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 1 października 2019 r. 

„Kryminalni” z KWP zs. w Radomiu rozbili zorganizowaną grupę okradającą rolników, m.in. na terenie powiatu grójeckiego. Złodzieje kradli ciągniki, maszyny rolnicze, quady, a także maszyny budowlane. Podejrzani trafili już "za kraty". 

Eksperci Ministerstwa Środowiska opracowali projekt Polityka Ekologiczna Państwa 2030, w którym diagnozują zagrożenia związane z ocieplaniem się klimatu. Ich zdaniem dla Polski i Polaków w perspektywie kilkunastu lat zmieni się wiele.

Dyskusja o programie „Czyste Powietrze” oraz innych narzędziach wykorzystywanych w walce ze smogiem na terenach wiejskich – to temat pierwszego dnia konferencji „Energia, Środowisko, Rolnictwo”. Konferencja pod patronatem honorowym Ministra Środowiska rozpoczyna się wczoraj w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k/Międzyzdrojów. 

Wśród owców królują teraz jabłka i gruszki, a wśród warzyw niemalże wszystko. Na rynkach hurtowych jest więc dużo i tanio. 

NEFERTITI to europejski projekt, który ma stworzyć 45 regionalnych grup działania, które zgromadzą szeroką gamę demo-rolników i zaangażują podmioty innowacyjne. Platforma ma na celu rozwijać społeczność rolniczą, zaangażowaną w dzielenie się doświadczeniami poprzez demonstrację w gospodarstwach rolnych.

Policjanci na terenie Chmielnika zatrzymali 57-latka, który w sąsiedniej miejscowości, jadąc ciagnikiem rolniczym ściął słup telekomunikacyjny, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. 

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach zrealizował pierwszy w regionie projekt „e-Doradca ziemi łódzkiej”.  W jego ramach powstał portal, który umożliwia rolnikom z regionu łódzkiego korzystanie przez internet z pomocy doradców rolniczych.

Od poniedziałku ruszył rządowy skup jabłek przemysłowych, którym zajmuje się firma Eskimos. Niezaprzeczalnie to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, dlatego już pojawiają się pierwsze problemy. Spółka wydała komunikat, w którym prosi sadowników o cierpliwość.

UOKiK porównał jakość artykułów spożywczych na polskim i niemieckim rynku. Okazało się, że różnice są w co dziesiątym produkcie. Niestety, badania potwierdzają, że nasi konsumenci w tym samym opakowaniu otrzymują mniej, a w dodatku gorszej jakości. Dlaczego tak się dzieje?

Rak bakteryjny pomidorów to choroba szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Obserwuje się ją na większości obszarów produkcji pomidorów, jednak jej występowanie jest nieprzewidywalne – często po wielu latach nieobecności lub słabego nasilenia pojawia się masowo. 

Plantacja konopi indyjskich została wykryta w gminie Wola Krzysztoporska. Uprawa zlokalizowana została w polu kukurydzy. Łącznie zabezpieczono 33 krzaki w różnych fazach wzrostu i blisko 50 gramów suszu roślinnego. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz Podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podsumowali dotychczas przeprowadzone działania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 i poinformowali o dalszych planach prowadzenia tej pomocy.

Chciałbym wrócić do koncepcji z 2006 roku, czyli powołania Polskiej Rady Rolnej – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

"Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Ogólnopolska inauguracja 16. już edycji programu Klubu Gaja odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 10 października o godz. 12.00.

Sejm przyjął ustawę, która zakłada wiele ułatwień dla rolników chcących działać wspólnie. 

3 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów. Jest to niezwykle ważne w związku z tegoroczną suszą, która objęła nieomal cały kraj.

Ruszyły bezpłatne szkolenia z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych. Szkolenia kształcą hodowców w zakresie zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem ASF.

Spółka Eskimos opublikowała wyczekiwaną listę punktów skupu interwencyjnego jabłek.

Wczoraj ruszył skup jabłek przemysłowych w ramach rządowej pomocy dla sadowników. W wybranych punktach skupu rolnicy będą mogli podpisywać umowy na sprzedaż owoców. W zamian sadownik otrzyma informacje o terminie wypłaty zaliczki oraz miejscu i czasie późniejszej dostawy towaru. Docelowo skupionych ma zostać 500 tys. ton jabłek. 

Od 3 października 2018 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów.

 

38-letni traktorzysta, pijany i bez uprawnień, kierował ciągnikiem rolniczym. To nie wszystko - stał się również sprawcą dwóch zdarzeń drogowych. 

Susza w sposób szczególny uderzyła w producentów żywca wołowego wywołując niedobór pasz gospodarskich niezbędnych do prowadzenia produkcji. 

Mamy ważną informację dla producentów świń w sprawie zasad ponownego zasiedlania gospodarstwa trzodą chlewną po likwidacji ogniska ASF.

Ofert sprzedażny kukurydzy jest bardzo dużo, a notowania coraz niższe. Pełnię sezonu na ziarno kukurydzy widać w giełdowych cedułach, od ubiegłego tygodnia z każdym dniem stawki spadają średnio o 5 zł/t. 

W ubiegłym tygodniu znowelizowano ustawę o produktach pochodzenia zwierzęcego. Ustawa wprowadza ułatwienia dotyczące prawa żywnościowego dla podmiotów zamierzających prowadzić produkcję żywności na małą skalę.

Z początkiem października towarzystwa ubezpieczeniowe rozpoczęły jesienną sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnicy powinni ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw. Ubezpieczając swoje uprawy rolnicy będą mogli skorzystać z dofinansowania  z budżetu państwa do składek wysokości do 65%.

Podczas V Forum Rolniczego w Bydgoszczy zorganizowano kilka ciekawych paneli dyskusyjnych. Jednym z najważniejszych był ten poświęcony afrykańskiemu pomorowi świń oraz związanej z nim bioasekuracji.

Agencja Restrukturyzacji zaprasza na szkolenie "Skorzystaj z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Przekaż gospodarstwo - weź pieniądze z PROW". 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, jako organizacja która przywiązuje szczególne znaczenie do działalności nauki na rzecz praktyki rolniczej, wnioskuje do Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi o przyznanie autorom opracowania: „Szkodniki i owady pożyteczne w integrowanej ochronie roślin rolniczych” w osobach dr Grażyna Hołubowicz-Kliza, prof. dr hab. Marek Mrówczyński i dr Przemysław Strażyński  – stosownego, specjalnego wyróżnienia.

Niekorzystnie kształtowała się koniunktura w  pierwszym półroczu 2018 w większości gospodarstw rolnych w naszych kraju - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Pesymistyczne były również prognozy  rolników na II półrocze 2018 r. Jak podkreśla GUS, tak negatywnych opinii rolników nie odnotowano od 2015 r. 

Ponad 47 tys. dyspozycji złożyli już rolnicy za pośrednictwem nowego portalu IRZplus, który Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła pod koniec sierpnia.   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże kolejne 10 mln zł Bankom Żywności na lepsze przechowywanie i rozdzielanie żywności pozyskanej dla osób potrzebujących wsparcia. 8 października br. rozpocznie się przyjmowanie nowych wniosków w programie, z którego dotychczas skorzystało 14 Banków Żywności otrzymując w sumie ponad 4 mln zł dotacji.

Komisja Rolnictwa Unii Europejskiej głosowała za sprawiedliwym łańcuchem dostaw żywności, z korzyścią dla wszystkich podmiotów i konsumentów. 

W Łodzi w dniach 12-14 października odbędzie się XI edycja Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz VII edycja Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO.

Państwowy holding spożywczy będzie przejmował magazyny upadających grup producenckich, tak, żeby majątek nie trafiał w ręce zagranicznych konkurencji na rynku owocowo-warzywnym – zapowiedział minister Ardanowski. 

Do tragicznego wypadku doszło w Kolankowie (powiat lipnowski). Pod kołami przyczepy ciągnika zginął 53-letni mężczyzna. 

I nie ma się czemu dziwić. Główny powód jest dokładnie ten sam, co w przypadku słabego plonowania pszenicy ozimej czy żyta: susza.

Ruszyła kampania ziemniaczana. Jesienne wykopki idą już pełną parą. Rolnicy twierdzą, że w tym sezonie na ziemniakach będzie można dobrze zarobić. 

 

Około 4 miliony złotych PKN ORLEN przeznaczył łącznie w 2018 r. na wsparcie straży pożarnych w Polsce. Ponad 2 miliony złotych z tej kwoty trafiły do 360 jednostek ochotniczych i państwowych jednostek w ramach „Programu pomocy jednostkom straży pożarnych".

Co po spotkaniu z przedstawicielami związków sadowników powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski?

W piątek (5 października) odbędzie się V już edycja forum rolniczego Gazety Pomorskiej i Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Wezmą w niej udział obecny i poprzedni ministrowie rolnictwa i wielu zaproszonych gości. 

Ma umiejętności wyznaczania kierunków oraz zdolności motywowania innych. Jest twórczy, empatyczny i stabilny oraz koncentruje się na celu. Ma rozeznanie co do otoczenia bliższego i dalszego. Ma dar motywowania innych, wytrwałości i wiary. To cechy dobrego animatora – tak podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki zdefiniował sylwetkę wzorcowego animatora Lokalnych Grup Działania.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają współpracę w zakresie wpierania działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w pierwszym półroczu bieżącego roku z Polski wyeksportowano 536,2 tys. t świeżych owoców (o 40% mniej rok do roku) za 295,2 mln euro (o 4% mniej rok do roku).

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w miejscowości Skrzynice Kolonia. 50-latek podczas zbioru kukurydzy chciał oczyścić heder i został wciągnięty za nogę przez urządzenie tnące. Mężczyzna odniósł poważne obrażenia i został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Te symboliczne 100 dni to dobry czas, aby przedstawić podejmowane przeze mnie do tej pory działania – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z dziennikarzami.

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przewidziano wsparcie na inwestycje chroniące gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF) czy powodzią. 

Rolnicy informują nas o tym, że wprowadzone w tym roku czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych w rzepaku przynosi efekty. 

W miejscowości Władysławów doszło ostatnio do tragicznego wypadku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem uderzył w ciągnik rolniczy, którym kierował 53-latek. Niestety traktorzysta na skutek odniesionych obrażeń zmarł na miejscu zdarzenia.

Powiat Piotrkowski w łódzkim już po raz czwarty organizuje Forum Rolnicze Ziemi Piotrkowskiej, w celu omówienia bieżących potrzeb rolników tego regionu. 

Rośnie eksport polskiej żywności. Jego wartość w siedmiu pierwszych miesiącach tego roku wyniosła ponad 16,3 mld EUR i wzrosła o blisko 6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku –– powiedział podczas wizyty w Poznaniu na MTP minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Pół miliona jabłek przemysłowych ma zostać skupionych przez państwo. Minister rolnictwa zapowiada interwencję w związku z niskimi stawkami w punktach skupu. Specjalny tryb odbioru nadwyżki owoców od sądowników ma ruszyć już w najbliższy poniedziałek.

 

Na giełdach towarowych spadają ceny żyta, a w ciągu tygodnia obniżki sięgnęły nawet 40 zł za tonę. Coraz mniej otrzymują także producenci kukurydzy. 

Zarząd KRIR na wniosek Śląskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przywrócenie w nowej perspektywie finansowania na lata 2021-2027 możliwości korzystania przez rolników po 40 roku życia z programów pomocowych, szczególnie biorąc po uwagę starzenie się wsi i jej wymieranie.

Policjant z Łęcznej zatrzymał ostatnio pijanego traktorzystę, który jadąc ciągnikiem po asfalcie miał opuszczony kultywator rolniczy. Okazało się, że 63-latek jest nietrzeźwy i nie posiada uprawnień do kierowania.

W dniu 28 września 2018 r. Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2018 r. Wynosi on 4,2774 zł za 1 EUR.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informują, że  - w ramach ochrony życia i zdrowia dzieci zamieszkujących tereny wiejskie – podjęta została decyzja o kontynuacji grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci rolników, realizowanego przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Komisja Europejska zaakceptowała 4 polskie programy promocyjne. Ich łączny budżet to 11,2 mln EUR, współfinansowanie unijne wynosi łącznie ponad 8,5 mln EUR, co stanowi 8,8 % całkowitej kwoty przeznaczonej na wsparcie programów prostych.

Domagają się tego ekolodzy, którzy twierdzą że nieczystości z gospodarstw hodowlanych doszczętnie zatruwają krajowe środowisko.

Już dziś wiadomo, że epidemię ciężko będzie powstrzymać. Walka z ASF na terenie Chin to potężne wyzwanie.

Rozpoczął się nabór wniosków do programu "Czyste Powietrze". Jest on adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Można otrzymać dotacje i pożyczki na ocieplenie domów jednorodzinnych czy wymianę pieców. 

Zdaniem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wybór materiału siewnego, jako środka produkcji, ma kluczowy wpływ na opłacalność założonej uprawy, wielkość i jakość uzyskanego plonu, koszty zabiegów ochrony roślin oraz możliwość pozyskania określonych dopłat.

Trwa zbiórka podpisów na rzecz inicjatywy ustawodawczej pn. „Sołectwo Nowych Możliwości”. Jej projekt  przygotowany został przez grupę posłów skupionych wokół Ryszarda Wilczyńskiego, prekursora metody oddolnego budowania i wdrażania strategii rozwoju lokalnego zwanych „odnową wsi”.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny w Warszawie organizuje konkurs: „XIV Mleczne Mistrzostwa Polski".

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski odwiedził Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Okazją do wizyty był I Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej, w związku z licznie pojawiającymi się interpretacjami w/s rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 roku (zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), zwrócił się  do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie do ministra rolnictwa   z pilnym apelem o wydanie jasnych i przejrzystych wytycznych dotyczących analizy protokołów z szacowania strat wynikłych wskutek tegorocznej suszy, w tym w szczególności wyłączenia zwierząt z szacunków wysokości strat w przypadku gospodarstw, które prowadzą obydwie działalności tj. produkcję roślinną i zwierzęcą.

„Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem" – to projekt realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego. Bierze w nim udział 29 Kół Gospodyń Wiejskich z 9 województw. Uczestniczki projektu nie tylko zdobyły wiedzę nt. korzystania z produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników, ale także miały możliwość promowania swoich wyrobów podczas wydarzeń kulinarnych w swoich regionach.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Telewizją Polską SA Oddział Terenowy w Bydgoszczy realizuje, w ramach Planu Działania Krajowej  Sieci Obszarów  Wiejskich na lata 2014-2020, projekt pn.: Wyróżnij się! – Specjalizacja w turystyce kluczem do sukcesu”.

Niebawem rozpoczniemy ogrzewanie naszych domostw. Kupując węgiel zazwyczaj nie pytamy, czy znajdujący się na składach opałowych paliwo pochodzi z Polski, zakładając, że tak jest.

Zbiory tytoniu właściwie się zakończyły. Zostały jedynie resztki liści w pojedynczych gospodarstwach. Co prawda, pogoda w tym roku sprzyjała pracom, ale plony do końca nie spełniły oczekiwań.

Na jednej ze wsi, na terenie powiatu tatrzańskiego, policjanci drogówki o 2.30 w nocy natknęli się na... cielę spacerujące po drodze. 

Mazowiecka Izba Rolnicza wraz z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie i Lokalną Grupą Działania Ziemi Mińskiej 10 października br. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ul. Nowoursynowska 166 organizuje konferencję pod tytułem "Polskie Rolnictwo dziś i jutro".

30 września br., w godz. 10.00–14.00, na placu znajdującym się obok Muzeum Etnograficznego we Włocławku, przy ul. Bulwary 6, odbędzie się V Włocławski targ z darami lata pt. „Na jesieni świat się mieni”. 

Czeski minister rolnictwa rozważa zaostrzenie warunków importu wieprzowiny z Polski, tłumaczy to obawami o rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Jednak nasz eksport mięsa ściśle regulują unijne przepisy, dlatego polscy przetwórcy mięsa pytają, o co tak naprawdę chodzi.

Generalna Administracja Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) poinformowała o przywróceniu prawa do eksportu pięciu polskim zakładom mięsa drobiowego oraz jednej chłodni.

Jest to nowa regulacja określająca formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich (KGW).  Nowe przepisy umożliwią szybką rejestrację KGW i wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowanie folkloru i polskiej tradycji.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji.

Konsumenci chcą kupować żywność wyprodukowaną przez polskich rolników. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów polskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano przepisy ustalające jednolite kryteria umożliwiające producentom podawanie na opakowaniu informacji „Produkt polski”.

Choroba ASF dotarła do granic Rosji z Finlandią. 

Od przyszłego roku powinno być lepiej na rynku owoców miękkich. Nie tylko dzięki wprowadzanym przez rząd obowiązku umów kontraktacyjnych, ale także w związku z powołaniem do życia narodowego holdingu spożywczego.

Zdaniem Ministerstwa Środowiska znowelizowana ustawa – Prawo łowieckie zwiększa kompetencje izb rolniczych dopuszczając ich przedstawicieli do udziału w zespole opiniodawczo-doradczym marszałka województwa w zakresie przygotowania projektu uchwały o podziale województwa na obwody łowieckie czy wprowadzając możliwość udziału w inwentaryzacji zwierzyny prowadzonej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich. Rozszerzenie zakresu kompetencji izb rolniczych obejmuje również udział w opiniowaniu rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich  planów hodowlanych.

Trzeba zwiększyć dochodowość z hodowli koni. To jeden z postulatów z ostatniego posiedzenia Rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Rolnicy zainteresowani wsparciem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich już niedługo będą mogli ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania. Na początek przewidziano premię dla tych, którzy chcą zrezygnować z prowadzenia małych gospodarstw. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wydłużeniu terminu składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej przez producentów rolnych, w których gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane suszą. Zobacz, do kiedy masz czas!

Skutki tegorocznej suszy dopiero mają dać się we znaki. Producenci bydła już teraz alarmują, że będą mieli problemy z wykarmieniem stad. 

 

Ceny skupu mleka utrzymują się na stałym poziomie. Za surowiec dostarczony do mleczarni w sierpniu 2018 r. rolnicy dostali średnio 1,3 zł za litr. To minimalnie więcej niż w lipcu i tylko kilka procent mniej, niż w zeszłym roku.

Korzystne warunki naturalne do chowu bydła oraz utrzymujący się popyt eksportowy na polską wołowinę, przede wszystkim ze strony krajów UE sprzyjają wzrostowi pogłowia bydła w Polsce. 

 

W miejscowości Konstantów doszło ostatnio do groźnego wypadku. Rolnik został przejechany przez ciągnik rolniczy, gdy naprawiał doczepione do niego pługi. 

Trwa skup surowca. Pierwsze transporty buraków, które później trafiają co przerobu docierają do cukrowni Werbkowice.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych na zakup środków do produkcji rolnej.

Pierwsze, wpisane w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" odbywało się w niedzięlę w Wąwolnicy.

W ubiegłym tygodniu podczas prac polowych w miejscowości Niewęgłosz, rolnik odnalazł niewybuch bomby lotniczej. 

„Kuchnia świętokrzyska czaruje - Rolniczy Handel Detaliczny, czyli z pola do garnka” – to nazwa konkursu organizowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą, z myślą o rolnikach przetwarzających swoje produkty na małą skalę. Finał konkursu odbędzie się 16 października 2018 roku.

Plony cebuli są w tym sezonie dużo niższe niż w ubiegłym. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie, a opłacalność zależy od tego, co dzieje się na globalnym rynku. 

29 września 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbędzie się XIV Podkarpackie Święto Miodu. 

 

Jednym z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest zagospodarowanie państwowych gruntów. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził do swojej oferty możliwość dofinansowania zadań wspierających wykorzystanie energii geotermalnej. 

Co to jest agroterroryzm? Jakie niesie ryzyko dla gospodarki? Co zrobić, żeby ustrzec zwierzęta hodowlane i uprawy roślinne przed rozprzestrzenianiem się chorób? – to tematy omawiane podczas otwartej dziś w Warszawie dwudniowej konferencji szkoleniowej.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego pogłowie świń w czerwcu 2018 r. liczyło 11 827,5 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost o 4,2%. Wzrost pogłowia wystąpił w grupie warchlaków o 4,8% i świń na ubój (tuczników) o 10,2%. W pozostałych grupach pogłowie obniżyło się, prosiąt o 4,8%, świń na chów o wadze 50 kg i więcej o 1,7%, w tym loch o 1,6%. 

W Polsce z roku na rok uprawia się coraz więcej kukurydzy. W tej chwli jest to już ponad milion hektarów, z czego prawie 70% to kukurydza uprawiana na ziarno. Głównymi czynnikami sprzyjającymi fuzariozie kukurydzy są zbyt gęsty siew oraz jednostronne nawożenie azotem. 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przypomina, że płucząc i oddając opakowania do Systemu PSOR rolnik oszczędza produkt i unika kar.

Sejm uchwalił nową ustawę o spółdzielniach rolników, której celem jest uregulowanie zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni oraz stworzenia zachęt do powoływania przez rolników tego typu podmiotów poprzez m. in. wyłączenie ich z niektórych obowiązków fiskalnych.

Wiemy już, że mikotosyny mogą być szkodliwe nie tylko dla zwierząt gospodarskich, ale i dla ludzi. Warto sprawdzić, które mikotosyny są najbardziej niebezpieczne i co grozi nam – i naszym zwierzętom – po spożyciu porażonego nimi ziarna. 

Dla rolnictwa umiejętność wyszukiwania i wykorzystania rozmaitych nisz, nawet tych zapomnianych, jak rośliny włókniste, jest przyszłością – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji „Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki”.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie możliwości odwołania do instytucji państwowych od wyniku szacowania szkody w uprawach rolnych z dopłatami skarbu państwa. Wnioskowano o rozważenie możliwości wprowadzenia dodatkowej instancji odwoławczej. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu opracowało program komputerowy do łatwego i szybkiego sprawdzenia, czy w związku z nowym podejściem do interpretacji definicji zadania w opublikowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informacji, jest konieczne przeprowadzenie postępowania ofertowego w wybranych działaniach PROW 2014-2020!

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich  organizuje kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu Producent Bydła Mięsnego 2018.

26-letnia rolniczka z Miedźnej (powiat pszczyński, woj. śląskie) boleśnie przekonała się, że praca przy zbiorze ziemniaków może być niebezpieczna...

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłaconych producentom rolnym w związku z suszą (reasekuracja). 

Gdy lato jest wilgotne i ciepłe, a jesień także obfituje w wysokie temperatury i wysoką wilgotność, często kukurydza jest porażana przez choroby grzybowe z rodzaju Fusarium. W zasadzie nie ma możliwości, żeby temu zapobiec, ale można starać się to zagrożenie zminimalizować.

Związek Zawodowy Rolników RP Solidarni 22 września organizuje w Warszawie protest rolniczy w obronie polskiego rolnictwa i wypłaty pomocy w związku z tegoroczną suszą. 

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że rolnicy apelują do ministerstwa rolnictwa, by także trwałe użytki zielone można było uznać za zagrożone suszą. Jednak okazuje się, że jest to niemożliwe.

Krajowa Spółka Cukrowa zainaugurowała kampanię w Kruszwicy. Co prawda, plony nie są wysokie, ale dużo słońca w czasie wegetacji oznacza dużą zawartość cukru w burakach. W wydarzeniu wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który podkreślał znaczenie krajowego koncernu cukrowego dla polskiego rolnictwa. 

Minister rolnictwa apeluje do wójtów o szybkie przekazywanie protokołów szacunków strat wojewodom. Do tej pory zrobiła to ponad połowa uprawnionych gmin. Pamiętajmy, że tylko na tej podstawie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaci pomoc. Będzie to 1000 zł/ha dla najbardziej poszkodowanych i 500zł/ha dla tych, u których straty wyniosły od 30-70%. 

Po raz kolejny gościć będziemy na największej w Europie plenerowej wystawie rolniczej "Agro Show" w Bednarach k. Poznania. 

W pierwszej kolejności o wsparcie finansowe mogą ubiegać się rolnicy, w których gospodarstwach susza spowodowała straty w uprawach w wysokości co najmniej 70 proc. Wnioski o udzielenie pomocy można składać od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. Zobacz instrukcję.

Greenpeace Polska organizuje szóstą już edycję akcji Adoptuj Pszczołę. Decydując się na wirtualne „adopcje” na stronie adoptujpszczole.pl, każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym

Wapnowanie gleb jest w Polsce koniecznością - przekonują rolnicy. Większość gleb ma bowiem odczyn kwaśny, który jest odpowiedni tylko dla niewielu upraw. 

W niektórych regionach plony już dawno zebrane, w innych zakończą się za chwilę. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a wszystko przez suszę. 

Na zabezpieczenie gospodarstw przed wirusem ASF lub przestawienie się na inny rodzaj działalności – o taką pomoc już wkrótce będą mogli ubiegać się producenci trzody chlewnej w całym kraju.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził informację o wystąpieniu wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na południu Belgii. 

Jest wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o wyodrębnienie kukurydzy, jako osobnej kategorii upraw. 

68-letni mężczyzna podczas wykonywanych prac polowych został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku doznanych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. 

W odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych ministerstwo rolnictwa rozpoczęło starania o dopuszczenie do stosowana na terenie Polski, środków ochrony roślin, które zwalczą szarka komośnika. 

16 września 2018 r. w Spale odbyły się coroczne Dożynki Prezydenckie. Prezydent podziekował rolnikom za ich trud i ciężką pracę, w tak trudnym roku.

Związek sadowników RP apeluje do wszystkich sadowników, aby przyłączyli się do planowanego protestu. Powodem jest niska cena jabłek przemysłowych, pogarszająca się sytuacja ekonomiczna gospodarstw sadowniczych oraz brak konkretnych ustaleń po ostatnim spotkaniu z ministrem Rafałem Romanowskim. 

Zwykle produkcja nie trwała dłużej, niż do ostatniej dekady sierpnia. W tym roku przedłużyła się na wrzesień. Na jakość i ilość jaj, a potem wyklutych maleństw hodowcy nie mogą narzekać. 

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w skutek tegorocznej suszy lub powodzi mogą już składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Nawet o połowę niższe mogą być w tym roku zbiory ziemniaków na Podlasiu. Rolnicy jednak nie narzekają, bo chociaż plony są niższe, to wyższa jest cena. 

Część stawów hodowlanych kompletnie wyschła. W tym roku rybacy po raz pierwszy mogą liczyć na państwową pomoc. Od dziś wnioski przyjmuje ARiMR. 

 

W okolicach Grodziska Mazowieckiego został zatrzymany 21-letni, nietrzeźwy kierowca ciągnika rolniczego, który jechał nocą bez świateł. Co ciekawe, a może nawet absurdalne, próbował zastąpić je latarką z telefonu komórkowego. 

Miesiąc temu informowaliśmy o wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie możliwości uproszczenia przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców przez rolników – czytaj TUTAJ. Dziś mamy odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa. 

W Gorzowie Wielkopolskim kilkudziesięciu rolników spotkało się z wiceministrem rolnictwa – Rafałem Romanowskim. Gospodarze domagali się oszacowania strat związanych z suszą w uprawach kukurydzy i buraków cukrowych.

W południowej części kraju znaleziono dwa padłe dziki. Pobrane próbki do badania laboratoryjnego potwierdziły zakażenie wirusem ASF. Niestety, takie wieści płyną do nas z Belgii. 

Jakieś dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się zbadaniem, czy nie ma zmowy cenowej lub nieuczciwie wykorzystywana jest przewaga kontraktowa w skupach owoców i warzyw. Rolnicy bowiem skarżą się na bardzo niskie ceny w skupach, a w sklepach jest nawet drożej niż przed rokiem. 

Od początku września na plantacjach chmielu trwają zbiory, zakończenie żniw przewiduje się na ostatni tydzień miesiąca. Plony najwcześniejszych odmian aromatycznych są na średnim poziomie. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenia pomocy plantatorom buraka cukrowego w zakresie zwalczania szkodnika szarka komośnika. Dziś mamy odpowiedź - jakie działania w tej kwestii podjął resort rolnictwa?

9 września odbył się finał Konkursu „Bitwa Regionów-bitwa na smaki”, którego inicjatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy. 

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotowała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z kolejnej derogacji dotyczącej zazielenienia upoważniającej do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA.

Kilka minut po godzinie 8:00 (14 września) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi był gościem porannej rozmowy Beaty Mazurek. Sprawdź, co powiedział. 

Ministerstwo rolnictwa informuje, że od dnia 26.09.2018 r. do dnia 17.10.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy, objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

Pogoda w tym roku była niekorzystna, więc materiał siewny, zwłaszcza pozyskany z własnych zbiorów może nie być najlepszej jakości. Warto zrobić test na siłę kiełkowania.

Jeszcze we wrześniu ruszą szkolenia z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, które chce przez kilka miesięcy przeszkolić rolników oraz myśliwych w całym kraju.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z takim wnioskiem do ministra rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym wykrytym ognisku ASF na Lubelszczyźnie. Jest to już 211 ognisko w Polsce.

Policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali 18-letniego kierowcę, który, jak okazało się podczas kontroli, był pijany, nie miał uprawnień do kierowania pojazdem i w bagażniku wiózł ... kozę.

Zbliżają się terminy siewu pszenicy ozimej w naszym kraju. Z kalendarza agrotechnicznego wynika, że optymalny termin zaczyna się od około 20 września w pasie Pomorza, do końca października na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Informacja dla rolników opłacających składki na ubezpieczenie społeczne rolników i ubezpieczenie zdrowotne o wysokości należnych składek za rolników, małżonków, domowników i pomocników za IV kwartał 2018 r.

W Kutnie od ponad 40 lat organizowane są wystawy róż, a w tym roku po raz pierwszy odbyła się tam wystawa ogólnopolska pod patronatem Polskiego Towarzystwa Różanego.

Skutki suszy są podobne do tych sprzed kilku lat, ale pomoc państwowa trzykrotnie większa. Minister rolnictwa ogłosił wysokość wsparcia -  to 1,5 mld zł. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w poniedziałek z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Rozmawiano m.in. o perpektywie dalszej pomocy rolnikom, poszkodowanym przez suszę.

Wierzyć się nie chce, że ktoś może tak postępować... na terenie powiatu mławskiego policjanci znajdują kawałki metalu przywiązane do kolb kukurydzy. Ktoś umyślnie to robi, by zniszczyć sieczkarnie.

Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc taka jest finansowana z budżetu PROW 2014 - 2020, a tegoroczny nabór jest drugim z kolei przewidzianym dla całego kraju - poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. W tegorocznym naborze do wykorzystania jest 1,98 mld zł. 

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opracowany został pierwszy w historii ogólnopolski kompleksowy Program Rozwoju Retencji. Jak podkreśla minister Marek Gróbarczyk, jest to konieczne, bo Polska jest na końcu wśród krajów UE, jeśli chodzi o gromadzenie wody. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu 26 września 2018 r. organizuje szkolenie pt. Przestrzeganie zasad higieny jako element ograniczenia ryzyka mikrobiologicznego w produkcji świeżych owoców i warzyw na etapie produkcji podstawowej. 

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka wspólnie ze starostwem powiatowym w Ostrołęce oraz prezydentem Ostrołęki, 16 września 2018 roku organizuje Kurpiowskie Targi Rolnicze.

Trwają zbiory fasoli, jednak w tym roku ze względu na suszę plony stanęły pod znakiem zapytania.

W minioną sobotę, w miejscowości Sokółka (gm. Pasłęk) doszło do tragicznego wypadku podczas prac polowych. Operator ładowarki najechał na 55-letniego rolnika. Mężczyzna zginął na miejscu. 

Lubuska Izba Rolnicza apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc hodowcom zwierząt w uzyskaniu paszy na ich skarmianie. 

 

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu: Rolniku, co zrobić aby zarobić? Tym razem tematem są rośliny włókniste. 

W dniach 15-16 września 2018 roku odbędą się po raz kolejny Dożynki Prezydenckie w Spale. 

Torbjörn Larsson   - szef Szwedzkiego Związku Łowieckiego został nowym prezydentem Federacji Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE). 

12 września od godziny 10.00 w gospodarstwie rolnym Artura Janeckiego w Budziszowie k/ Kobierzyc w województwie dolnośląskim (ul. Słoneczna 4, 55-040 Budziszów) Syngenta Polska z myślą o producentach kukurydzy organizuje spotkanie polowe. 

Utrzymująca się w Polsce od początku 2018 r. zwiększona podaż mleka surowego do skupu oraz rosnący globalny popyt na produkty mleczne wpływają stymulująco na wzrost tej branży - informuje KOWR.

Zapraszamy do oglądania filmów z cyklu „Wiedz i mądrze jedz” – propagujących ideę sprzedaży bezpośredniej.

Polski rząd nie godzi się na zmniejszenie środków na rolnictwo w unijnym budżecie – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  wspólnie z Inspekcja Handlową  prowadzi kontrolę przetwórców owoców badając, czy przy ustalaniu cen skupu owoców przedsiębiorcy mogą wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

Unijny program „Owoce, warzywa i mleko w szkole” powraca wraz z rokiem szkolnym do szkół w krajach UE, które w nim uczestniczą. 

W odpowiedzi na trudności, z jakimi borykają się rolnicy zmagający się ze skutkami tegorocznej suszy Komisja Europejska przedstawiła dodatkowy pakiet działań mających na celu zwiększenie dostępności zielonki dla zwierząt gospodarskich.

Trwa trzeci pokos traw. Warunki pogodowe go nie ułatwiają, ale w tych regionach, gdzie spadł deszcz, a nawożenie było optymalne, plony są zadowalające i pozwalają zmniejszyć straty z powodu suszy. 

Od 11 września rolnicy będą musieli stosować zmienione przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. O tego dnia wchodzi bowiem w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1642). 

We wtorek, w rejonie Koźmina Wielkopolskiego doszło do groźnego zderzenia ciągnika rolniczego i samochodu osobowego, w wyniku którego wybuchł pożar pojazdów. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Rośłin i Nasiennictwa informuje o wykryciu nowego szkodnika na niemieckich uprawach. Szkodnik nazywa się Thaumatotibia leucotreta, jest motylem i został odłowiony w pułapkę feromonową. 

Tematem wiodącym tegorocznych Centralnych Targów Rolniczych 2018 będzie „Gospodarstwo na miarę przyszłości – nowoczesne technologie”.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza na studia podyplomowe ekonomika rolnictwa. Nabór na rok akademicki 2018/2019 trwa do 15.09.2018 r. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Szef resortu rolnictwa wziął udział w dwóch panelach, na temat GMO oraz innowacyjności w rolnictwie.

Kukurydza na kiszonkę w wielu regionach została już zebrana, prace rozpoczęto dużo wcześniej niż w poprzednich sezonach. W wielu miejscach wyniki zbiorów pozostawiają jednak wiele do życzenia. 

Ministerstwo Środowiska 4 września zainaugurowało  cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. 

Około 100 tys. sadzonek drzew rodzimych gatunków zostanie rozdanych w niedzielę 9 września br. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całej Polsce. 

Mamy nowy rekord świata w szybkości odśnieżania dróg ciągnikiem autonomicznym. Rekord prędkości został ustanowiony w marcu 2018 roku bezzałogowym ciągnikiem Valtra T254 Versu. Bezzałogowy ciągnik odśnieżał zamkniętą drogę w południowej Finlandii z prędkością 73,171 km/h.

Od pewnego czasu w mediach głośno jest o długotrwałej suszy w Szwecji, której efektem są pożary lasów oraz wysychanie pól i łąk. Tegoroczny zbiór zbóż i siana prawdopodobnie nie osiągnie 40% normy. Trwa akcja pomocy tamtejszym hodowcom koni, którzy nie mają czym wykarmić zwierząt. 

Jak podaje radio RMF FM Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski zapowiedział przesunięcie większej puli pieniędzy na pomoc dla rolników, w związku z tegoroczną suszą.

W dniach 8-9 września 2018 r. w Licheniu odbędzie się VIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Świętowanie rozpocznie się w sobotę od Jarmarku Kulturowego, a zakończy niedzielnymi uroczystościami w Bazylice Licheńskiej. 

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA zaprasza podmioty z branży „EKO” do współpracy przy kampanii społecznej mającej na celu promocję żywności i produktów ekologicznych.

Problem transportu ciężkich płodów rolnych, zwłaszcza tak ciężkich jak buraki cukrowe pojawia się zawsze jesienią. Lubelska Izba Rolnicza postuluje, by wyznaczyć takie miejsca składowania buraków, aby problem udało się rozwiązać.

Dopiero teraz, gdy ASF dotyka coraz więcej terenów w Polsce, rolnicy zaczęli się zastanawiać, czy rzeczywiście dziki są wszystkiemu winne. Bo bioasekuracja, choćby spełniona w 100% nie zagwarantowała bezpieczeństwa stad świń. Rolnicy przekonali się boleśnie o tym, że bioasekuracja nie działa, gdy wybijano świnie w gospodarstwach leżących w pobliżu ognisk ASF.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, zapowiedział niebawem nabór na radców rolnych. Po przeszkoleniu osoby te będą miały status nieomal rolnego ambasadora.

Trzeci tydzień stabilizacji na rynku żywca wieprzowego, taka sytuacja nie zdarza się często. 

Od dnia 1 września 2018 r. obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Jeśli zastanawiamy się czasem, dlaczego u nas pojawiają się zupełnie do tej pory nieznane szkodniki, okazać się może, że najczęściej są one... przywleczone do Polski w bagażach turystów. Niemożliwe? A jednak.

Skończyły się wakacje, a zaczął rok szkolny. Aby chronić najmłodszych, policjanci w całym kraju przeprowadzają akcję ,,Bezpieczna droga do szkoły''.

Borelioza jest nieomal jedną z chorób zawodowych rolników. W woj lubelskim jest prowadzony program, który pozwoli na przebadanie osób należących do grup największego ryzyka...

Producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 70% danej uprawy, mogą od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. składać wnioski o udzielenie pomocy.

Ostatnie dni przyniosły kolejne doniesienia o ogniskach ASF na terenie Polski. Szczególną uwagę zwraca ognisko w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, gdzie utrzymywano prawie 3 tysiace świń.

W dniach 25-26 sierpnia 2018 r. odbyła się XIV Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej na Podkarpaciu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. podatnicy podatku rolnego, którzy w 2018 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2018 r. susza lub powódź, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą składać wnioski o udzielenie pomocy

Komisja Europejska pracuje nad dalszymi, skutecznymi środkami wsparcia dla rolników poszkodowanych w związku z tegoroczną suszą. Sprawdźcie szczegóły. 

Zarząd KRIR, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatem umożliwienia składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego drogą elektroniczną, przez platformę do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Do nieszczęśliwego wypadku związanego z obsługą ciągnika rolniczego doszło w Wojsławicach. Przy usuwaniu ściętego drzewa z lasu doszło do przewrócenia się ciągnika, który przygniótł 65-letniego traktorzystę. 

Zdaniem Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, wprowadzone ostatnią nowelizacją ustawy o OZE ujednolicenie przepisów podatkowych, dotyczących turbin wiatrowych, nie wyrządza gminom strat finansowych. W ocenie PSEW przy kompromisowym podejściu samorządów i inwestorów istnieje rozwiązanie, które jest w stanie pogodzić interesy obu stron.

Fundacja AgriNatura otrzymała grant Fundacji Carrefour na projekt „Demokratyzacja BIO”, którego głównym celem jest pomoc rolnikom ekologicznym w rozwoju towarowej produkcji warzyw. 

Rolnicy, którzy maja pomysł na własny biznes, już jesienią będą mogli ubiegać się o premię w wysokości 100 tys. zł. 

Młodzi sadownicy apelują o nieoddawanie do punktów skupu jabłka przemysłowego przez okres minimum 10 dni. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację na rynku owoców.  

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, kobiety zamieszkałe na wsi mają utrudniony dostęp do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych. 

W pierwszej kolejności z pomocy skorzystają rolnicy, których straty przekraczają 70%. A co z resztą poszkodowanych? Sprawdź szczegóły.

Kukurydza na ziarno dojrzewa w tym roku dużo szybciej, przyczyniły się do tego sierpniowe upały, ale mimo większego areału upraw, zbiory mogą być mniejsze niż przed rokiem. 

Sezon na grzybobranie i piesze wycieczki do lasów w pełni. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu jest bardzo popularny. Jednak podczas zbierania grzybów trzeba być bardzo ostrożnym. 

Zamiast 3 urzędów kontrolnych będzie jeden. Dzięki temu rybacy morscy z całego wybrzeża będą podlegali tym samym procedurom.

Z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że tylko około 10 procent badanych ocenia sytuację w polskim rolnictwie jako dobrą. Według 60 proc. ankietowanych polskie rolnictwo zmierza w złym kierunku.

Resort rolnictwa chce podnieść limit powierzchni gruntów, które będzie można sprzedać na cele nierolnicze. Dodatkowo łatwiej będzie też podzielić niewielkie gospodarstwa rolne położone w strefie ekonomicznej lub przy ciągach komunikacyjnych.

 

Polskie sery, mleko, świeże jabłka, makarony, kasze, przekąski, kawior, napoje i soki owocowe, suszone owoce, a także słodycze i dodatki cukiernicze – to produkty, z którymi mogli zapoznać się goście odwiedzający międzynarodowe targi żywności Food Expo 2018, odbywające się w Hongkongu, w Chinach.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu: Rolniku, co zrobić aby zarobić? Tym razem tematem są zioła.

Tam, gdzie wegetacja przebiega najszybciej, czyli na południu i zachodzie kraju, a także w Wielkopolsce spora część plantacji soi jest już gotowa do zbioru. Pierwsi rolnicy rozpoczęli więc żniwa. 

Koniec żniw zgodnie z wielowiekową tradycją stawał się świętem zwanym w zależności od różnych części Polski dożynkami, wyżynkami, wieńcem czy obżynkami. Według żniwnej tradycji po ścięciu ostatniego łanu dziewczęta uczestniczące w pracach polowych wiły ze ściętych zbóż wieńce dożynkowe, które przybierały kolorowymi wstążkami, ziołami, kwiatami oraz orzechami. Tradycje przetrwały do dziś, a my zapraszamy na Jasnogórskie święto plonów już w najbliższy weekend. 

Dzięki porozumieniu ARiMR z SGB Bankiem S.A. oraz BGŻ BNP Paribas S.A. rolnicy mogą skorzystać z nowej linii kredytów preferencyjnych,  nowe jest  także oprocentowanie kredytów "klęskowych". 

 

Od 28 września do 27 października 2018 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". 

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych podał wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych zbóż ozimych w 2018 r. 

Z myślą o rozbudzeniu aktywności społecznej w województwie mazowieckim, a w szczególności pogłębieniu wiedzy o różnych formach działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego organizuje konkurs „Najaktywniejsza Liderka Wiejska w województwie mazowieckim’’.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco monitoruje sektor rolno-spożywczy, a celem tych działań jest poprawa sytuacji rolników. Kontrole w punktach skupu owoców oraz sklepach prowadzi również, na zlecenie UOKiK, Inspekcja Handlowa. Sprawdza przede wszystkim warunki zawieranych umów oraz sposób ustalania cen.

Samorząd rolniczy przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że otrzymuje coraz więcej sygnałów o zagrożeniu suszą dla roślin okopowych.

W filmie rolnicy i przetwórcy opowiadają o swoich doświadczeniach dotyczących produkcji żywności ekologicznej z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.

W nietypowej sytuacji interweniowali w miniony weekend policjanci z Konecka. Funkcjonariusze zatrzymali 43-latka, który po pijanemu jechał wierzchem na kucu. Mężczyzna odpowie za to przed sądem, a może nawet trafić za kraty.

W związku z trudną sytuacją rolników w Polsce, spowodowaną m.in. przez suszę i niskie ceny owoców miękkich Izba Rolnicza województwa Łódzkiego apeluje do Jana Krzysztofa Ardanowskiego - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie uwolnienia środków z rezerwy budżetu UE na pomoc dla polskich rolników, sadowników i plantatorów owoców miękkich.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że na stronie internetowej Instytutu Ogrodnictwa został zamieszczony Program ochrony jabłoni dla eksporterów jabłek do Chin. 

Ruszył przygotowany przez ARiMR nowy Portal IRZplus. Dzięki niemu rolnicy i przedsiębiorcy z terenów wiejskich, którzy posiadają oznakowane bydło, owce, kozy czy świnie, mogą szybko i wygodnie dokonywać przez internet zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących zwierząt gospodarskich, np. o ich urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju. 

Polska Grupa Nasienna dołącza do postulatów o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy o użytki zielone.

Kolejne dwa polskie produkty zostały wpisane do rejestru Komisji Europejskiej, tworzonego w ramach europejskiej polityki jakości i ochrony produktów wyjątkowych. Od teraz Polska ma 42 takie produkty.

Na jednym z pól w okolicy miejscowości Sobótka wybuchł pożar składowanej słomy. Jak się okazało, ogień wzniecili trzej 11-latkowie, którzy niebezpiecznie bawili się ogniem. 

Za zachodnią granicą tuczniki w klasie E kosztują 1,55 Euro za kg. To drugi tydzień takich stawek -  najwyższych w tym roku. 

Oczekiwane przez producentów spadki cen śruty nie nadeszły i z proponowanych cenników wynika, że pasza o wysokiej zawartości białka pozostanie droga. 

Gorące lato skutecznie zniechęciło konsumentów do zakupów mięsa, zamiast tego chętniej kupują owoce i warzywa. Co jeszcze wpłynęło na mniejszy zbyt?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w dniu 9 maja 2018 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej, która wprowadza zmianę kwoty renty socjalnej poprzez jej podwyższenie z 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do 100% tej kwoty.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w gminie Hanna. 71-letni motorowerzysta trafił do szpitala, po tym, jak na drogę wtargnęła mu krowa.

Chińskie władze weterynaryjne walczą z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń. W Państwie Środka potwierdzono czwarte już ognisko choroby. Wirus wykrywany jest w miejscach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów, co niestety może utrudniać walkę z wirusem. 

Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w zakresie niestosowania kar umownych przez instytucje kontraktujące na terenach, które zostały dotknięte zjawiskiem suszy. Niższe zbiory spowodowały, że rolnicy są zagrożeni karami za niewywiązanie się z zawartych umów kontraktacyjnych.

Jakość suszu zadowala rolników, a cena choć nie tak dobra jak przed laty, nadal motywuje do sprzedaży. Plantatorzy nie rezygnują z uprawy, dużo zainwestowali w nowoczesne maszyny i suszarnie.

Polska Rada Winiarstwa wystąpiła Ministerstwa Finansów z prośbą o wystąpienie  do Brukseli z wnioskiem o włączenie definicji wina owocowego do dyrektywy. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa o podjęcie dialogu na forum europejskim, w przedmiocie przywrócenia mozliwości nawożenia obszarów EFA. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że wycofuje się z zapowiadanego wsparcia dla plantatorów z Ukrainy. 

Na rosnące ceny pasz narzekają także hodowcy niosek, zwłaszcza że ceny jaj nie są teraz wysokie. Lato to nie jest dla nich dobry czas. I nie chodzi tylko o wysokie temperatury, ale i o niższy w wakacje popyt na jajka. 

Producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terenie naszego kraju, wpisani do ewidencji KOWR, są zobowiązani do złożenia deklaracji w nieprzekraczalnym terminie do 31 sierpnia 2018 r. 

W ciągu 3 lat Polska powinna uporać się z chorobami kwarantannowymi ziemniaków. Szczególnie dotyczy to dużych gospodarstw towarowych, które produkują na rynek krajowy i na eksport. Zmiany w sposobie walki z zarazą ziemniaków zapowiada minister rolnictwa. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Środowiska o wyrażenie zgody na dodatkowy odstrzał bobrów, które niszczą i plądrują tamy i zapory wodne. Mamy odpowiedź resortu. 

KOWR poinformował, że z dniem wczorajszym (23.08.2018 r.) Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Stadnina Koni Michałów odwołało z funkcji Prezesa Zarządu Macieja Grzechnika.

Dopłaty do paliwa, wsparcie na zabezpieczenie gospodarstw przed ASF czy dla nowopowstałych grup producentów rolnych. Żeby otrzymać pomoc, trzeba w odpowiednim terminie dostarczyć wnioski. Podpowiadamy, gdzie i kiedy. 

Działasz w branży turystycznej lub okołoturystycznej? Mamy dla Ciebie ciekawą informację!

Duńska Agencja Ochrony Środowiska zatwierdziła plany budowy ogrodzenia na granicy z Niemcami. 

Jeszcze więcej wyrzucają handlowcy. By temu zapobiec, banki żywności prowadzą akcję „samotny banan”. Ma ona uświadomić konsumentów i zachęcić ich do kupowania ostatnich sztuk.

Koniec zbiorów borówki już bardzo blisko. To nietypowa sytuacja, bo zwykle sezon kończył się we wrześniu. Tegoroczna pogoda przyspieszyła jednak dojrzewanie owoców.

Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina rolnikom...

Żniwa właściwie zakończone, kończy się też skup zbóż w państwowych elewatorach. Spółka Elewarr zapełniła magazyny niemal w 70-80%. Skup zbóż i rzepaku, mimo trudnych warunków zbioru przebiega bez większych problemów, ale relatywnie wysokie ceny ziarna za granica niosą ryzyko eksportu, dlatego Elewarr zapewnia, że w pierwszej kolejności gromadzone zapasy zbóż będą trafiać do polskich młynów. 

Wyższe ceny na paryskiej giełdzie MATIF pozwoliły na wyższe ceny również i w Polsce. Krajowi producenci, którzy do tej pory czekali ze sprzedażą na wyższe ceny, teraz postanowili ruszyć na podbój punktów skupu i zakładów zbożowych. 

Stawki za mleko coraz bliżej 1,30 zł. To o grosz więcej niż przed miesiącem i o kilka groszy mniej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów, jest szansa na dalszą stabilizację na tym rynku. 

Związek Zawodowy Rolników  Rzeczypospolitej ,,Solidarni'' apeluje do premiera RP Mateusza Morawieckiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

W najbliższy weekend  tj. 25-26 sierpnia w Boninie w województwie zachodniopomorskim Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy organizuje XXV edycję Krajowych Dni Ziemniaka.

Po ile rzepak?2018-08-22 Po ile rzepak?

Niższe plony rzepaku w Europie i ostatnie ceny na rynku zbóż przełożyły się na notowania rzepaku. Jest drożej, jednak wynikać to może ze zbliżającego się końca miesiąca. We wrześniu powinna nadejść stabilizacja. 

Hodowcy świń skarżą się na częste zawieszanie płatności odszkodowań po likwidacji stada, w wyniku wystąpienia ASF.

Ceny są bardzo niskie, a wymagania wysokie. Ten sezon wielu producentów owoców może uznać za stracony.

58-letni mężczyzna z gminy Lubycza Królewska jechał ciągnikiem pod wpływem alkoholu i bez uprawnień. Na tym nie koniec, niestety doszło do wypadku na drodze.

Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, coraz więcej miodu wyprodukowanego w Polsce kierowana jest na eksport, który w 2017 r. wyniósł 15,2 tys. t i był o 11 proc. większy niż rok wcześniej.

Wzrasta zainteresowanie sprzedażą słomy.

W ciągu kilku dni resort rolnictwa powinien otrzymać ostateczne dane o wielkości strat, spowodowanych suszą.

Wczesna wiosna i upalne lato to szybsza wegetacja roślin. Przypomnijmy, że terminy agrotechniczne  zostały opracowane ponad 20 lat temu...

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce zwiększenia puli środków ochrony roślin w ochronie plantacji chmielu. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o czterech nowych ogniskach ASF w kraju. Tym razem wirus pojawił się w małych gospodarstwach na terenie województw podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. 

20 sierpnia mija termin wysiewu mieszanki, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.  

Nie tylko Polska i Europa walczą z ASF. Niestety, drugie ognisko ASF wykryto w Chinach. Tym razem chorobę potwierdzono w mieście Zhengzhou w prowincji Henan. Pierwszy przypadek wirusa odnotowano wcześniej w północno-wschodniej części kraju. 

 

Jeszcze kilka dni temu upały na zmianę z deszczem sprzyjały zbiorom kurek. Jednak ostatnie dni były ciepłe i suche, dlatego grzybów jest zdecydowanie mniej. A co z cenami?

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował właśnie wyniki doświadczeń rozpoznawalnych rzepaku ozimego. Która odmiana plonowała najlepiej?

 

28 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, na podstawie której Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa będą kontrolowali uprawy pod kątem obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych. 

Do serii podpaleń doszło od kwietnia w okolicach Blachowni pod Częstochową. Jak ustaliła policja, podpalaczem był jeden z druhów lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej...

1 października 2018 r. w Poznaniu Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka organizuje  I Forum Genetyczne, w czasie którego zostaną przekazane informacje na temat możliwości rozwoju polskiej hodowli w dobie selekcji genomowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii przez hodowców z innych krajów.

Żniwa w Polsce w zasadzie są już zakończone albo zbliżają się ku końcowi. Jak oficjalnie informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż, w zależności od regionu plony są zróżnicowane. 

Coraz popularniejsza w Europie staje się żywność funkcjonalna, czyli wzbogacona o właściwości uwzględniające specyficzne potrzeby wybranych grup konsumentów. Jak wynika z raportu „Innowacyjność vs. zdrowie. Szanse dla marek spożywczych” opracowanego przez Mintel dla Banku Zachodniego WBK, w ciągu 5 lat liczba produktów z oświadczeniami o funkcjonalności, wprowadzonych na rynek w Europie wzrosła aż o 67%. Na Starym Kontynencie za blisko 2/3 konsumpcji żywności funkcjonalnej odpowiadają rynki Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii.

Niestety, w tym sezonie niemal codziennie informujemy o niebezpiecznych zdarzeń związanych z pracami polowymi. Przez jedno z nich 11-letni rowerzysta, z urazem głowy, trafił do szpitala. Stało się to po tym, jak został potrącony przez kierującego ciągnikiem rolniczym.

Tak uważają eksperci z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ich zdaniem do końca roku ceny wieprzowiny będą spadać, by w grudniu ukształtować się na poziomie 4,1-4,40 zł/kg.

W ocenie Europejskiego Stowarzyszenie Przetwórstwa Owoców i Warzyw (PROFEL) przedłużająca się susza w Europie spowodowała najpoważniejsze problemy produkcyjne w sektorze warzywnym w UE w ciągu ostatnich 40 lat. 

Okazuje się, że choć praktycznie w całej Polsce występuje susza, to nie ma narzędzi, by stwierdzić, czy dotknęła ona także trwałych użytków zielonych. 

Jest szansa na uruchomienie pomocy suszowej z początkiem września. Minister rolnictwa uzależnia to jednak od liczby dostarczonych protokołów strat. Jeśli wszystkie gminy zrobią to najpóźniej do połowy przyszłego tygodnia, to zaraz po wakacjach pierwsze pieniądze zostaną wysłane do poszkodowanych rolników. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca rolników, gwarantując im anonimowość, do składania powiadomień o nieuczciwych praktykach handlowych.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przekonuje, że rzepak jest jedną z tych roślin, które rolnicy powinni uprawiać. 

Krajowa produkcja pieczarek od wielu lat stabilnie się rozwija. Jak wynika z szacunków Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w latach 2010-2017 jej wartość wzrosła o 41%. W tym samym czasie eksport, wraz z przetworami, podskoczył w ujęciu wartościowym aż o 50%. Rozwoju branży nie zahamowało nawet rosyjskie embargo czy duża konkurencja ze strony takich europejskich potentatów, jak Holandia. Eksperci BZ WBK prognozują, że eksport branży nadal będzie się zwiększać, jednak nie obędzie się bez wyzwań.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozważenie możliwości uproszczenia przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców przez rolników.

To kolejny z wypadków, którego można było uniknąć. Rolnik jadący Ursusem z przyczepą nie sprawdził, czy może skręcić w lewo i... uderzył w wymijający go samochód. Pasażerkę samochodu przewieziono do szpitala.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że będą prowadzone anonimowe badania gleb. Monitoring prowadzą Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza (KSChR) oraz podlegające jej Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSChR), przy współudziale Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG-PIB).

Dużo szczęścia miał 59-latek z gminy Masłów (woj. świętokrzyskie), który nocą wyszedł nakarmić psy i... wpadł do studni. Wyciągnęli go policjanci.

Od 23 sierpnia 2018 roku wprowadzone zostaną nowe przepisy w zakresie szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych. Dotyczą one z przede wszystkim zmiany składu zespołu dokonującego szacowania, obiegu dokumentów związanych z samym szacowaniem oraz komunikacją personalną w tym zakresie.

Ministerstwo rolnictwa opracowało wzór umowy na dostarczanie produktów rolnych. Chodzi o zapewnienie stabilizacji cenowej, m.in. na rynku owoców. Producenci oraz przetwórcy mają tydzień na przeanalizowanie propozycji. W najbliższą środę odbędzie się spotkanie i dyskusja o projekcie resortu.

Susza, jaka dotknęła Polskę, w szczególności w maju i czerwcu bieżącego roku, spowodowała, że trzeba sięgnąć po nadzwyczajne rozwiązania, by umożliwić rolnikom spełnienie unijnych wymagań.

Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa zdecydował się na zawiadomienie Agencji bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o - jego zdaniem - znacznych nieprawidłowościach na rynku cukru.

Prezydent RP Andrzej Duda 10 sierpnia podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. 

 

W minioną niedzielę doszło do ogromnego pożaru w Borui Nowej. Spłonęła stodoła oraz znajdujące się w jej wnętrzu maszyny rolnicze. 

Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje o rzekomym powstaniu Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego rejestru. O co dokładnie chodzi?

Tylko do 14 sierpnia rolnicy posiadający do 50 sztuk trzody chlewnej, którzy otrzymali nakaz likwidacji stada, mogą składać wnioski o pomoc. 

Prawie 290 mln dolarów odszkodowania dostanie od koncernu Monsanto amerykański ogrodnik. Według sądu stosowany przez niego środek chwastobójczy Roundup przyczynił się do wystąpienia u mężczyzny choroby nowotworowej. To pierwsza w historii wygrana obywatela przeciwko koncernowi, na który przed sądem skarżyły się już tysiące poszkodowanych. 

XL Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbył się 10–12 sierpnia 2018 roku na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Wydarzenie to związane było z jubileuszem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarzami Pokazu byli Państwowy Klub Wyścigów Konnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

XVI Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odbywał się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Znamy zwycięzców!

"Polacy kochają konie, a historia koni nierozerwalnie związana jest z historią Polski" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas czterdziestego, jubileuszowego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 3 września rozpocznie przyjmowanie wniosków o unijne dofinansowanie przedsięwzięć związanych z produkcją energii elektrycznej. Nabór potrwa do 31 października 2018 r., a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2019 r.

Komisja Europejska będzie wspierać rolników z krajów, gdzie występuje długotrwała susza .

Zdaniem autorów przygotowanego przez Bank BGŻ BNP Paribas raportu poświęconego przyszłości globalnego sektora rolniczego i spożywczego, młode pokolenie i kobiety będą kształtować zwyczaje żywieniowe na świecie. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

4 września na terenie gospodarstwa rolnego Wioletty i Sylwestra Imiołek w Krępie (woj. łódzkie) odbędzie się III edycja imprezy. Poświęcona będzie przede wszystkim różnym aspektom związanym z żywieniem bydła mlecznego oraz funkcjonowaniem farmy mlecznej. 

Rozpoczynają się optymalne terminy dla siewów rzepaku. Rolnicy mówią jednak, że gleba jest wysuszona i nie ma szansy na siew w terminie.

Komisja Europejska prowadzi konsultacje dotyczące nowego prawa zdrowia roślin. Każda z osób zainteresowanych może się w tej sprawie wypowiedzieć.

Optymistyczne dane przynosi badanie prowadzone przez agencję Kantar TNS na zlecenie PKN Orlen. Wynika bowiem z niego, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, skąd pochodzi kupowana przez nas żywność.

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Warto wiedzieć, że ta roślina jest bardzo niebezpieczna, a przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Jak informuje Greenpeace, organizacja łącznie z pszczelarzami zaapelowała do ministra rolnictwa o wycofanie zgody na stosowanie neonikotynoidów.

Producenci trzody chlewnej w całym kraju będą mogli ubiegać się o uzyskanie refundacji w wysokości do 75% wydatków poniesionych na dostosowanie gospodarstwa do wymogów utrzymywania świń w związku z występowaniem ASF. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę dotyczącą znakowania żywności. Każdy z produktów będzie musiał być oznaczony, z jakiego kraju pochodzi.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego. 

W jednej z największych na Litwie hodowli trzody chlewnej, prowadzonej przez duńską spółkę Idavang, wykryto ASF. Wybite zostanie prawie 20 tysięcy świń.

Zdaniem posła Michała Cieślaka musimy przywrócić poprzedni model rynkowy, utracony w wyniku ekspansji sieci handlowych, aby odbudować lokalne przetwórstwo i sprzedaż produktów rolnych. Czy zgadzacie się z tym pomysłem?

Niewielkie burze przedzielające wysokie temperatury szczególnie w zachodniej częsci Polski nie są w stanie zapewnić optymalnych warunków deszczowych dla roślin. Szczególnie cierpi kukurydza, której kolby często są niepełne.

Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń na Podkarpaciu wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, wprowadzone zostały procedury związane z wybiciem stada.

Od 10 sierpnia Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna badanie plonów zbóż, rzepaku i rzepiku. To coroczne ankiety przeprowadzone na losowo wybranej grupie rolników. Dzięki temu poznamy wielkość plonów i strukturę zasiewów. 

„Polskie kadry” to ogólnopolski konkurs fotograficzny organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia 2018 r. Celem konkursu jest ukazanie bogactwa regionów Polski w dwóch kategoriach tematycznych: żywnościowej i krajoznawczej. 

Do niecodziennego zdarzenia doszło w gminie Dołhobyczów -  53-letnia kobieta, jej syn oraz konkubent zaatakowali widłami sąsiada. Przyczyną ataku miało być wcześniejsze nieporozumienie. 

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości prowadzi nabór wniosków do kolejnej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wnioski można składać do 17 sierpnia, do godz. 16.00.

Służby weterynaryjne Republiki Południowej Afryki poinformowały o ponownym otwarciu rynku południowoafrykańskiego dla drobiu, mięsa drobiowego i produktów drobiowych z Polski.

Afrykański pomór świń dotarł do Chin – taką informację potwierdziło tamtejsze ministerstwo rolnictwa. Pierwsze ognisko wirusa jest zlokalizowane w gospodarstwie znajdującym się w północnej części kraju. Chińska forma produkcji żywca wieprzowego może sprzyjać szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby – ostrzegają eksperci. 

Rolnicy, którzy mają oszacowane przez komisje szkody w uprawach rolnych, spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, będą mogli ubiegać się w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc w formie dotacji na powierzchnię upraw, w których szkody wynoszą co najmniej 30%.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadzi kampanię promocyjno-informacyjną dotyczącą zwiększenia popytu na owoce i warzywa sezonowe. W ramach akcji zorganizowanych zostanie dziesięć wakacyjnych targów owocowo-warzywnych, w największych polskich miastach. Będą one wspierane kampanią edukacyjno-informacyjną w prasie, radiu i telewizji.

W organizowanym przez WWF, konkursie na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, w edycji krajowej  w Polsce, najlepszy okazał się być Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego, który prowadzi gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu. 

Jednym z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest zagospodarowanie państwowych gruntów. Warto przeanalizować wyniki dzierżawy, sprzedaży czy też nieodpłatnego przekazania uprawnionym podmiotom osiągnięte po VI miesiącach 2018r. 

Ministerstwo Rolnictwa apeluje do urzędów gmin o przesyłanie informacji o stratach w związku z suszą. Chodzi o wyniki prac komisji klęskowych pracujących w terenie. Do tej porty zrobiło to niewiele samorządów – a bez kompletu dokumentów pomoc nie może zostać uruchomiona. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  bada relacje punktów skupu z rolnikami i największymi podmiotami na rynku przetwórstwa owoców. Sprawdza, czy ceny i warunki oferowane przez punkty skupu są realizacją polityki handlowej przetwórców, z którymi współpracują, czy też wynikają z sytuacji rynkowej, współpracy z tymi samymi odbiorcami i naśladownictwa cenowego. 

Zapraszamy do obejrzenia 2 odcinków filmów z cyklu − "Rolniku, co zrobić, aby zarobić?". Filmy zostały przygotowane w ramach operacji realizowanej przez partnera Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, sfinansowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze środków KSOW.

W sierpniu, zgodnie z dziewięcioletnią tradycją, pszczelarze i smakosze miodu oraz zwolennicy innych produktów pszczelich przybywają do Zarzeczewa na Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato. Nie brakuje też osób doceniających lokalne, tradycyjne smaki, pragnących poszerzyć posiadaną wiedzę na temat życia rodziny pszczelej, jej roli w przyrodzie, zagrożeń, jakie czyhają na pszczoły ze strony intensywnego rolnictwa i zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł. 

Rząd przyjął przepisy, które pozwolą skupować zdrowe tuczniki, a mięso magazynować na potrzeby państwowych rezerw materiałowych. W nowelizacji ustawy zapisano też, że ze świń będzie można produkować nie tylko konserwy, ale również inne, pełnowartościowe produkty.

Nawozy amonowe są uznane za produkty niebezpieczne. Według obowiązujących przepisów ich przewóz powinien spełniać specjalne warunki bezpieczeństwa. Branża rolnicza apeluje jednak, aby wyłączyć rolników z tych przepisów lub w jakimś stopniu je złagodzić. 

22-letnia mieszkanka Nadrybia, podczas jazdy traktorem z podczepioną prasą, gubiła palącą się słomę. Na tym nie koniec - od słomy rozpoczął się pożar okolicznych pól... Jak informuje policja, trwa wyjaśnianie, w jaki sposób doszło do tego zdarzenia.

Polski Klub Wyścigów Konnych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa serdecznie zapraszają na Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który odbędzie się w dniach 10-12 sierpnia br. W tym roku, z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miejscem Pokazu będzie warszawski Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

Producenci rolni, po oszacowaniu strat w uprawach rolnych przez komisje powołane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, mogą ubiegać się o pomoc w kilku formach. 

Prezentacja Planu dla wsi oraz dyskusja z rolnikami o bieżących problemach w rolnictwie była celem dwudniowej wizyty ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego w województwie podkarpackim.

Chodzi o wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a także pewne ustępstwa od obowiązku zazielenienia. Wniosek o takie wsparcie złożył kilka tygodni temu polski minister rolnictwa.

Przypominamy, że do końca bieżącego miesiąca można starać się o dopłaty do paliwa rolniczego. 

Grzybiarze zacierają ręce, bo już pojawiły się kurki. 

Po słabym roku poprzednim, w tym prognozuje się, że zbiory owoców będą najwyższe w historii- szacuje GUS.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty firmie przetwarzającej owoce, która jest podejrzewany o wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec sadowników.

W powiecie leszczyńskim (Wielkopolska) doszło do wyłudzenia 40 tysięcy złotych przy skupie rzepaku. Jeden z pracowników skupu zawyżał ilość nasion przywiezionych przez swojego... krewnego.

W czerwcu, podczas protestów producentów owoców miękkich, posłanka Urszula Pasławska, zadała ministrowi rolnictwa pytania dotyczące wielkości importu owoców miękkich z Ukrainy oraz kontroli importowanych owoców miękkich, nie tylko z Ukrainy, pod kątem zastosowania środków ochrony roślin.

Produkcja drobiu w Polsce systematycznie rośnie. Wysokie temperatury nie są jednak dobre ani dla drobiu, ani dla właścicieli kurników

W skupach za owoce można uzyskać niewielkie pieniądze, a wielu plantatorów nawet decyduje się na to, by za darmo mogli je zbierać chętni na własne potrzeby. Okazuje się jednak, że są miejsca, gdzie za owoce płaci się - dosłownie - słono.

Tego wypadku naprawdę można było uniknąć, gdyby dorośli mieli choć trochę wyobraźni...

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie kontrolować uprawy GMO na terenie Polski.

Rolnicy z wielu regionów kraju informują nas o tym, że obserwują na swoich plantacjach kukurydzy początki fuzariozy. Nie powinno to nikogo dziwić: obecna pogoda, upalna ale bardzo wilgotna sprzyja rozwojowi chorób powodowanych przez grzyby.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przygotowało dla rolników własny ranking odmian rzepaku ozimego. Stowarzyszenie nie kryje jednak, że przygotowywało go w oparciu o dane doświadczalnictwa porejestrowego z Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych.

Prawie każdy dzień przynosi nowe komunikaty o kolejnych ogniskach ASF u trzody chlewnej. Po raz pierwszy ognisko odnotowano na terenie powiatu mińskiego na Mazowszu.

Pracownicy Inspekcji Pracy i KRUS odwiedzają gospodarzy i sprawdzają, czy przy żniwach przestrzegają zasad bezpiecznej pracy. 

Teoretycznie od 1 lipca br. miał obowiązywać zakaz połowu dorsza, jednak sytuacja się zmieniła, a pogoda sprzyja wypływaniu w morze. 

Sprawdziliśmy notowania cen rzepaku na rynkach europejskich.

Jest na to szansa. Przybywa plantacji, a sprzedaż polskich win zwiększyła się dziesięciokrotnie. 

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Źywności EFSA. 

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji.

Związek Sadowników RP 2 sierpnia o godzinie 10:00 organizuje akcję protestacyjną w Warszawie.

Rolnicy ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej domagają się zmiany sposobu obliczania strat w gospodarstwie. 

W pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. eksport drobiu z Polski wzrósł w ujęciu wartościowym o 20,4% do 3,75 mld PLN a w ujęciu ilościowym o 16,3% do 513,2 tys. t, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. 

Omówienie Planu dla wsi to główny temat spotkań ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim.

Dotychczas dotyczył on tylko kilku procent gospodarstw, teraz jest dla wszystkich. 

Prezydent RP Andrzej Duda 26 lipca podpisał nowelizację  ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął nowelizację ustawy o przewadze kontraktowej. Sprawdż szczegóły. 

W krajowych portach coraz wyższe ceny zbóż, tona pszenicy kosztuje już nawet 850 zł. 

Mała podaż tuczników, równie niewielkie zainteresowanie zamówieniami w handlu. Lato nie sprzyja ani hodowli, ani sprzedaży świń. Do tego Niemcy tną cenniki. Obowiązująca teraz stawka to 1, 39 euro.

Kilka dni dobrej pogody, do tego sprawne maszyny i są zbiory. Mimo, że żniwa to nadal najgorętszy okres dla rolników, kiedyś wymagały więcej rąk do pracy. 

Kolejny przypadek wirusa ASF wśród świń. W gminach Srokowo i Sępopol w woj. warmińsko-mazurskim utylizacji trzeba poddać ponad 1000 sztuk trzody chlewnej. 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w dniu 5 sierpnia zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Jaki siew, takie żniwo”.

Sadownicy apelują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Ardanowskiego o pilne spotkanie...

Nie będzie płotu umożliwiającego przejście dzików przez wschodnią granicę - zapowiedział Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zdaniem ministra płoty są nieskuteczne.

Przypominamy, że wnioski o przyznanie pomocy na "Premie dla młodych rolników" można składać do 30 lipca 2018 r. To już ostatni moment!

KRUS przypomina, że z dniem 31 lipca 2018 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za III kwartał 2018 r.

Potrafisz skutecznie przyciągać turystów na wieś i umilać im pobyt? Weź udział w konkursie, w którym Polska Organizacja Turystyczna wybierze 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.

 

O tym, że czas żniw jest czasem szczególnym dla rolników nie trzeba nikogo przekonywać. Problemów nie brakuje, ale okazuje się... że dochodzą coraz to nowe.

Maszyny rolnicze wyjechały na drogi i niestety, seria wypadków trwa. Do poważnego zdarzenia drodowego doszło w ubiegłą środę w Głogowie. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca busa, rozpoczął manewr wyprzedzania kolumny pojazdów tuż przed skrzyżowaniem i zderzył się ze skręcającym na skrzyżowaniu w lewo, ciężkim ciągnikiem rolniczym zetor.

Od 27 lipca obowiązuje rozporządzenie w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Dofinansowanie może wynosić nawet 100 tys. euro rocznie. Od najbliższego poniedziałku, 30 lipca do połowy września 2018 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie pomocy dla nowo powstałych grup producentów rolnych. Poznaj szczegóły. 

 

 

Rolnicy apelują o wstrzymanie egzekucji zadłużeń, w związku z obecną sytuacją w rolnictwie. 

Coraz mniej gospodarstw utrzymuje zwierzęta i jeśli przepisy się nie zmienia pozostaną tylko duże hodowle.

O wykryciu kolejnych trzech ognisk ASF informuje Główny Lekarz Weterynarii. Wszystkie trzy są w województwie lubelskim. Zatem pojawia się pytanie: co z rolnikami, którzy muszą zrezygnować z hodowli świń z powodu ASF?

Według najnowszego raportu IUNG, stan suszy w Polsce nadal się utrzymuje, jednak nie obejmuje już terenu całego kraju. 

Przypominamy, że dziś upływa termin składania wniosków o dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych w zakresie produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego. 

Do poważnego rozboju doszło w ubiegłym tygodniu w okolicach Łodzi. Złodziej chciał ukraść akumulator z kombajnu zbożowego, po czym zranił nożem gospodarza posesji, który nakrył go na gorącym uczynku. Niestety, ta historia wydarzyła się naprawdę, to nie scenariusz filmu kryminalnego.

Na rynku mamy rekordowe ceny pietruszki - za kilogram tego warzywa, na targowisku, trzeba zapłacić nawet 15 złotych. Warzywa korzeniowe od wiosny zawsze drożeją, ale takich cen, jak w tym roku rolnicy nie pamiętają.

Rolnicy kończą zbierać rzepak z pól, ale tegoroczne plony są dalekie od oczekiwanych. Za nami kolejny sezon nieudany dla rzepaków. Czy następny może być lepszy?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do ministra rolnictwa o zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego. 

Żniwa w pełni. Jeśli rolnik nie utrzymuje hodowli zwierząt, to powinien słomę sprzedać czy... zaorać. O to, co warto robić ze słomą zapytaliśmy rolników z centralnej Polski.

Problemy z szacowaniem strat. W ocenie rolników z województwa łódzkiego raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- PIB w Puławach dotyczące monitoringu suszy nie odzwierciedlają stanu faktycznego na polach. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w pełni popiera i solidaryzuje się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Panem Janem Krzysztofem Ardanowskim w kwestii umożliwienia polskim rolnikom stosowania skutecznych zapraw nasiennych w ochronie rzepaku ozimego. 

URSUS S.A. to niesłabnąca ciągle marka, wśród producentów maszyn rolniczych. Aby jednak nadążyć za konkurencyjnymi gigantami, spółka poszerza swoje rynki zbytu. 

Rosnąca liczba ludności na świecie oraz zmiana modelu konsumpcji na coraz bardziej zbliżony do obserwowanego w krajach wysoko rozwiniętych, skutkują stałym wzrostem produkcji mleka. Według prognoz Food and Agriculture Organization of the United Nations – FAO, w roku 2018 światowa produkcja mleka ma być wyższa od tej z roku ubiegłego. 

Susze, powodzie, deszcze czy wymarznięcia - te wszystkie niekorzystne zjawiska pogodowe niemal co roku dają się we znaki rolnikom. Od lat mogą korzystać oni z preferencyjnych kredytów klęskowych. Jak się okazuje, już w tym roku, banki udzieliły ich ponad tysiąc. A jak ubiegać się o kredyt preferencyjny?

Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka rozpoczął w Poniatowej skup owoców miękkich. To część rządowego planu powołania Narodowego Holdingu Spożywczego. Zakład odwiedził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że zwiększono limit środków finansowych na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych". O jakiej kwocie mowa?

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w poniedziałek uczestniczył w naradzie w zakładach Ursus w Lublinie. Z uczestnikami spotkania rozmawiał, w jaki sposób pomóc polskim producentom maszyn i urządzeń rolniczych.

Krajowa Federacja Producentów Zbóż  jest przeciwna planom Komisji Europejskiej związanych z wycofaniem z rynku chlorotalonilu – substancji czynnej stosowanej w środkach ochrony roślin. 

Chcemy z „resztek”, które zostały z majątku Skarbu Państwa po złodziejskiej prywatyzacji na początku okresu transformacji utworzyć jeden organizm Narodowy Holding Spożywczy - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości otwarcia magazynu do przechowywania cukru w Cukrowni Krasnystaw.

Czasu na szacowanie coraz mniej, ale komisji przybywa. W całym kraju trwa szacowanie strat, spowodowanych przez tegoroczną suszę. Rząd zapewnia, że poszkodowani rolnicy nie zostaną bez pomocy. Najpierw trzeba jednak dokładnie wyliczyć, jakie są rozmiary klęski.

Znamy oficjalne stanowisko Ministerstwa Środowiska w tej sprawie. 

W piątek, 20 lipca br., Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której od 1 stycznia 2019 roku Ostrowice - najbardziej zadłużona gmina w Polsce - znikną z mapy Polski. 

Czy to jest fejk czy czysta prawda? W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie martwego dzika na drzewie. 

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Podhorce doszło do zderzenia ciągnika rolniczego z motorowerem. Jak informują policjanci, kierujący motorowerem wyprzedzał ciągnik rolniczy, podczas gdy ten skręcał w lewo na posesję. 

Jest możliwość uzyskania wsparcia w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych – inicjatywy finansowanej ze środków europejskich - informuje ministerstwo rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku ASF, tym razem w gospodarstwie, gdzie utrzymywano tylko dwie świnie.

Bez zakończenia prac komisji szacujących starty nie będzie możliwości szybkiego udzielenia pomocy poszkodowanym rolnikom.

Plantatorzy buraków cukrowych nie zaliczają tego roku do udanych. Wiosenne ciepło i susza spowodowały, że co prawda buraki szybko wzeszły, ale z powodu niedostatku wody w wielu regionach kraju wzrost był powolny.

KRUS przypomina, że z dniem 31 lipca 2018 r. mija termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za III kwartał 2018 r.

W związku z bardzo trudną sytuacją polskich plantatorów owoców miękkich, Zarząd KRIR przekazał  resortowi rolnictwa swoje postulaty i wnioski wypracowane wspólnie z przedstawicielami innych instytucji, zakładów przetwórstwa owoców miękkich i producentami owoców. 

Pomimo chwilowej przerwy związanej z pogodą, żniwa w Polsce trwają. Pod kosy i kombajny trafiają rzepaki, jęczmienie i pszenice. Ale ze względu na pogodę ziarno jest kiepskiej jakości, więc ceny w skupach też nie zachwycają rolników.

Rolnicy, którzy rozpoczęli żniwa, musieli je przerwać z powodu silnych opadów deszczu i gradu. Żniwa się opóźniają, a materiał jest wilgotny, więc koszty zbiorów będą wyższe – komentuje aktualną sytuację Jerzy Szymański z Polskiej Grupy Nasiennej.

Międzynarodowa akcja o kryptonimie Silver Axe III pozwoliła na przejęcie 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin. W akcji kierowanej przez EUROPOL uczestniczyła również Polska.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, jakie trzeba spełnić warunki, aby międzyplony ścierniskowe zostały uznane za elementy proekologiczne.  

Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar organizuje X edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem Radiowej Jedynki, gdzie w programie "Sygnały dnia" wypowiedział się na temat hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. 

Z publikowanego ostatnio raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt. „System dopłat bezpośrednich Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Rola, znaczenie i ewolucja” wynika, że mimo iż dopłaty bezpośrednie wpłynęły na poprawę struktur rolnych w polskim rolnictwie, to nie przełożyły się one znacząco na zmianę produktywności w badanych towarowych gospodarstwach rolnych. 

Jednym z postulatów protestujących producentów warzyw i owoców jest możliwość znakowania płodów rolnych krajem pochodzenia. 

W ocenie Copa Cogeca, decyzja Departament Handlu Stanów Zjednoczonych o nałożeniu ceł na hiszpańskie oliwki jest nie do przyjęcia. Dlatego też te największe europejskie organizacje rolnicze wzywają UE do podjęcia działań przeciwko protekcjonistycznym ruchom USA.

 

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12% respondentów, a po owoce – tylko 14% z nich! Tak wskazują  badania zrealizowane na potrzeby ogólnopolskiej  kampanii Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych  pod nazwą   „Warzywa i owoce – na szczęście!”. 

Polskie rolnictwo, polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rolnikami, które odbywało się w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich w Głogowie k. Torunia. Ogłoszono także Plan dla wsi. 

Hodowcy bydła i producenci mleka, którzy nie zgłosili suszowych strat, powinni zrobić to jak najszybciej. Taki apel kierują izby rolnicze – bez szacowania trudno będzie bowiem określić rozmiar strat. 

 

Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy, dzięki któremu ma zwiększyć się efektywność prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.

Zbiory rzepaku w niektórych regionach kraju mogą zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Wyniki żniw są bardzo zróżnicowane, w zależności od regionu. Ceny w punktach skupu natomiast nieco spadły.

W ocenie krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej redukcja populacji dzików w naszym kraju przebiega zbyt wolno. Okazuje się, że liczba przypadków ASF u dzików w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku przekroczyła łączną liczbę przypadków, jaka wystąpiła w latach ubiegłych poczynając od lutego 2014 roku. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob, na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas - co piąty rolnik nie wie, czym jest rolnictwo zrównoważone. Jednak 90 proc. badanych stosuje praktyki sprzyjające środowisku, ale już zaledwie 11 proc. deklaruje skorzystanie w tym roku z dopłat w ramach działania rolno- środowiskowo-klimatycznego PROW 2014–2020.

Rządowe Agencje Rolne podjęły decyzję o przejęciu przez należący do Skarbu Państwa rynek hurtowy w Elizówce, należący do grupy producenckiej LUBSAD i otwarciu skupu owoców. 

12 lipca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami". Sprawdź szczegóły. 

Na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski zezwolił na czasowe - na okres do 120 dni - wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS,  zawierających neotynikotynoidy - pestycydy toksyczne dla pszczół. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o bakterii Ralstonia solanacearum. Jest to patogen podlegający obowiązkowemu zwalczaniu.

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Kowalewo Góry - samochód osobowy zdarzył się z kombajnem rolniczym. Było o włos od tragedii...

Na najbliższe dni zapowiadane są intensywne opady deszczu przede wszystkim we wschodniej połowie kraju. Synoptycy jednak nie wykluczają, że padać będzie także w pozostałych regionach, a deszczowa pogoda ma się utrzymać co najmniej do czwartku.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, firma Greenyard Frozen Poland podjęła zapobiegawcze działania w celu dobrowolnego wycofania mrożonych warzyw. Wszystko przez potencjalne ryzyko występowania w nich bakterii Listeria monocytogenes, związanej z użytym do produkcji surowcem (kukurydzą).

Dziś upływa termin składania wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw rolnych". Dokumenty należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą otrzymać 60 tys. zł premii. 

Niestety, od kilku tygodni nieustannie docierają do nas informacje o wypadkach rolniczych. Tym razem do poważnego zdarzenia doszło w gminie Drzycim (pow. świecki). Podczas koszenia trawy na łące, rolnik najechał ciagnikiem na leżącego w trawie mężczyznę...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w konferencji poświęconej problemowi ASF, która odbyła się w Państwowym Instytucie Weterynarii – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

W miejscowości Średnie Wielkie doszło do poważnego wypadku z udziałem ciągnika rolniczego. Podczas wjeżdżania pod górę, ciągnik stracił przyczepność i osunął się z około 50 metrowej skarpy. Wewnątrz maszyny znajdowały się trzy osoby. 

Szybkie tempo szacowania, komisje działają w całym kraju. To ostatni moment na złożenie wniosku. 

Mimo ostatnich korekt, od blisko 2 miesięcy ceny drobiu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, ale handel wciąż jest niewielki. 

Komisja Europejska przygotowała decyzję, która zezwala na czasowe wykorzystanie ugorów, w związku z zazielenieniem i programem natura 2000, pod uprawę i wypas bydła. Sprawdź szczegóły. 

Jak sięgnąć po pomoc na tworzenie grup producentów rolnych - ARiMR zaprasza na szkolenie. 

Każdy z nas może wziąć udział w unijnych konsultacjach w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Jeśli więc mamy dość ciągłych zmian czasu, które - jak wynika z najnowszych ustaleń - mają niedobry wpływ na nasze zdrowie, warto podzielić się swoją opinią na ten temat.

Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi będzie tematem konferencji organizowanej 7 września 2018 roku przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie. 

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w jajkach spożywczych, które trafiły do sprzedaży wykryto bakterię Salmonella Enteritidis. 

Od kilkunastu dni w mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera ukraińskich sadowników. W tym czasie sadownicy w Polsce mają kłopoty z niskim cenami owoców...

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ministerstwo rolnictwa i KOWR sprawdzają, czy ceny na rynku owoców miękkich mogą być kształtowane niezgodnie z prawem. UOKiK wszczął również postępowanie przeciwko Südzucker Polska. Sprawdza, czy spółka wykorzystała swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

Główny Lekarz Weterynarii prawie codziennie informuje o pojawiających się nowych ogniskach i przypadkach ASF. Ogniska u trzody chlewnej stwierdzono już w tym roku prawie w 60 gospodarstwach.

Fundacja EKOOSTOJA z myślą o mieszkańcach obszarów wiejskich z województwa łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i opolskiego organizuje cykl szkoleń pt. „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne”, mających na celu aktywizację obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających.

W ubiegły wtorek w miejscowości Smętówko (woj. wielkopolskie) na jednym z pół, podczas zbioru ziarna, wybuchł pożar kombajnu. Była to bardzo cenna maszyna marki Claas Lexion – jeden z największych kombajnów na rynku. 

Wkrótce zacznie funkcjonować nowa platforma sprzedażowo-zakupowa, dzięki której rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w łatwy i szybki sposób, a konsumenci kupić świeżą i dobrą żywność.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca przyszłego tygodnia. W związku z warunkami klimatycznymi, przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

Rolnicy, którzy zrezygnują z hodowli świń lub dostaną nakaz zaprzestania hodowli otrzymają rekompensaty. Rada ministrów przyjęła rozporządzenie ministra rolnictwa, gwarantujace wsparcie finansowe w związku z ASF. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie rozszerzenia definicji pomocnika rolnika.

12 lipca 2018 r. po raz pierwszy obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe zostało ustanowione we wrześniu ubiegłego roku.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że została zakończona procedura analizy ryzyka o dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek Kostaryki.

W dniach 8 -19 października 2018 r. planowany jest w Polsce audyt Komisji Europejskiej w zakresie oceny nadzoru nad produkcją żywności gotowej do spożycia ( RTE). Audyt zostanie przeprowadzony w ramach planowanego programu audytów Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG Health and Food Safety) i obejmie okres od 2016 r. do końca I kwartału 2018 roku.

Sezon na jagody w pełni, choć wielu sprzedawców podkreśla, że będzie on wyjątkowo krótki. Susza w lasach powoduje, że jagód jest niewiele. A ile zapłacimy za świeże jagody?

Sprawdźmy, jakie prognozy co do zbioru tegorocznych płodów rolnych zapowiada Komisja Europejska. 

Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym niepokojem przyjmuje do wiadomości propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2021-2027. Zakłada ona wydatne zmniejszenie środków, z których finansowane będą zarówno dopłaty bezpośrednie (I filar WPR), jak i rozwój obszarów wiejskich (II filar WPR). 

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych podało informację, że minister Ardanowski udzielił czasowego zezwolenia kryzysowego na zastosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku.

Rolnicy informują nas, że prawie w całej Polsce na zbożach ozimych obserwować można licznie mszyce. Już wiadomo, że zwiastuje to kłopoty... jesienią.

Rozmowa na temat nowych, skuteczniejszych zasad współpracy z organizacjami rolniczymi – na rzecz polepszenia sytuacji polskiego rolnictwa – zdominowała spotkanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka i tym samym uprościł przekazywanie danych o produkcji oraz samo egzekwowanie obowiązku podawania takich informacji. Zmiany dotyczą też podziału zadań między agencjami KOWR i ARiMR. 

W dniu 15 lipca 2018 r. upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino.

Czy tej tragedii można było uniknąć? - policjanci twierdzą, że tak. Na drodze krajowej nr 33, na wysokości Wilkanowa (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie) kierujący autobusem najechał na tył prawidłowo jadącego ciągnika rolniczego z przyczepą. Rolnik prowadzący traktor zginął na miejscu.

Mamy klęskę urodzaju - plantatorzy owoców miękkich załamują ręce. I trudno im się dziwić. Porzeczki, agrest, a nawet wiśnie i maliny w tym roku obrodziły wyjątkowo. I właśnie dlatego jest problem...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny w Warszawie organizuje XIV edycję Mlecznych Mistrzostw Polski. To konkurs dla największych producentów mleka — z każdego województwa spośród gospodarstw rodzinnych do 300 ha, dostarczających mleko do spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w KZSM — Zw. Rew. 

W najbliższy piątek, 13 lipca, ma odbyć się kolejna manifestacja rolników i sadowników w Warszawie. Czy będzie to „ostatni pechowy piątek dla rolnictwa”?

Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zwalczanie w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń jest zagrożone, ponieważ brakuje lekarzy weterynarii, którzy zajmowaliby się walką z ASF.

Podczas gdy rolnik z powiatu brzeskiego naprawiał traktor jego 1,5 roczny syn włożył rączkę do środka maszyny i został zraniony. Chłopczyk przeszedł już operację i na szczęście jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. 

Tak źle, jak teraz jeszcze nie było. Ceny wiśni spadają z dnia na dzień. Coraz więcej plantatorów rezygnuje ze zrywania owoców, gdyż to po prostu nie opłaca.  

7 lipca po godzinie 12 w miejscowości Helenopol (pow. kosciański) doszło do ogromnego pożaru zboża na pniu. W akcji gaśniczej brały udział aż 22 zastępy straży pożarnej. Niestety, nie był to jedyny pożar zboża w miniony weekend...

Polscy rolnicy od lat narzekają, że kwalifikowany materiał siewny jest zdecydowanie zbyt drogi i nawet dopłaty nie są w stanie ich zachęcić do korzystania z ofert firm nasiennych. Jednak wiele wskazuje na to, że w tym roku nasiona zbóż mogą być naprawdę wyjątkowo drogie. Dlaczego?

Sprawdziliśmy, jak kształtują się obecne ceny pasz na polskim rynku. 

Ministerstwo rolnictwa chce uregulować rynek owoców miękkich. Pomóc mają w tym długoterminowe kontrakty. 

Dwa nowe parki, trzy skwery, uporządkowanie i renowacja terenów zielonych w sześciu lokalizacjach, a także odnowienie dwóch ciągów zieleni przyulicznej. To wszystko dzięki dofinansowaniu. 

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami NSZZ Rolników Solidarność. 

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w dalszym ciągu w Polsce występuje susza rolnicza, która dotyczy coraz większej grupy roślin.

Jak wyglądają prognozy cen oraz kondycja kukurydzy, w związku z wszechobecną suszą? 


 

Przed takimi zdarzeniami ostrzegaliśmy kilka dni temu. A jednak skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się ojciec 12 – letniego chłopca...

Jak informuje portal euromeatnews.com, Francja i Hiszpania mają do czynienia z serią ataków na rzeźnie i małe przedsiębiorstwa w przemyśle mięsnym.

Rolnicy z terenów dotkniętych ASF mogą  ubiegać się o wsparcie na bioasekurację oraz rekompensaty za czasowe zawieszenie produkcji świń. Jednak zapowiadana jest pomoc dla całego kraju. 

 

 

Wpisanie do protokołu strat wzmanki o braku paszy, spowodoawnym suszą pozwoli, szczególnie hodowcom, na uzyskanie odszkodowania.

 

 

 

Na północy susza zniszczyła część upraw, w centrum rolnicy też zmagają się z jej skutkami. Najlepiej jest na południu kraju, gdzie trwają już żniwa rzepaku. 

We Francji rzeźnik to teraz zawód podwyższonego ryzyka. Dlaczego? 

Zbiory warzyw i owoców w pełni. W niektórych regionach rolnicy bez dodatkowych rąk do pracy nie daliby sobie rady. Zatrudniają więc i ubezpieczają pracowników sezonowych. 

To kolejny tragiczny wypadek z udziałem maszyny rolniczej i...alkoholu. 

Rolnicy oczekują, że po siewach zbiorą duże plony. Jednak nie zawsze tak bywa, bo czasami leśna zwierzyna zje to, co na polu najlepsze. Co w takiej sytuacji może zrobić rolnik? Kontaktować się z Urzędem Gminy, czy z kołem łowieckim? 

Komisje są, ale wniosków brak. Mowa o wnioskach o pomoc w likwidacji suszy. Władze woj świętokrzyskiego apelują do rolników, aby jak najszybciej wyceniali straty, bo wkrótce może być za późno. 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej twierdzi, że pieniądze z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego nie powinny być wydawane na promocję mięsa, które pochodzi od zwierząt nieurodzonych na terytorium Polski.

Pierwsze nasiona dostarczane są już do punktów skupu. Na jakość surowca raczej nie można narzekać, a co z cenami?

Ministrowie obydwu krajów podpisali umowy dot. eksportu kurczaków oraz ikry, pstrągów i łososi na tamtejszy rynek.

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia. Jako pierwsza w tym roku ruszyła Opolszczyzna. 

W zachodniej i południowej Polsce rozpoczął się skup zbóż z tegorocznych zbiorów. Najwięcej jest skupowanego jęczmienia. Ceny są stosunkowo wysokie, ale...

Nowe ogniska ASF odkryto w powiatach lubartowskim i świdnickim na Lubelszczyźnie.

Mazowiecka Izba Rolnicza apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o zajęcie się problemami, które wynikają z ustanowienia całej Polski obszarem OSN (teren, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych).

Plantacje buraka cukrowego są atakowane przez szarka komośnika- chrząszcza, który niszczy uprawy. 

Producenci odnawialnych źródeł energii mogą być zadowoleni, ponieważ satysfakcjonujący ich rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został pozytywnie rozpatrzony przez Senat RP i teraz czeka tylko na podpis Prezydenta RP.

Polska Izba Mleka  zachęca firmy z branży mleczarskiej  do udziału w XII edycji Rankingu  Spółdzielni Mleczarskich, który  ma na celu wyłonienie najbardziej dynamicznie rozwijających się podmiotów sektora mleczarskiego oraz laureatów kategorii specjalnych. 

Jak informują rolnicy, susza dotknęła wszystkie gminy w województwie kujawsko- pomorskim. Do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły już 144 wnioski z całego regionu, o powołanie komisji do szacowania strat. Po ocenie szkód możliwa będzie pomoc- zapewnia minister rolnictwa.

Celem wizyty, która odbyła się w dniach 28.06. – 01.07.2018 r. były rozmowy nt. możliwości intensyfikacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz udział w targach Summer Fancy Food w Nowym Jorku.

Polski Związek Hodowców Jeleniowatych („PZHJ”) wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o  rozszerzenie okresu dozwolonego wypasu jeleniowatych na terenach objętych wsparciem z tytułu „Działania rolno- środowiskowo-klimatyczne” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Jak przedstawiają się wartości ekportu towarów towarów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej? 

Polskę i Litwę łączy nie tylko historia, ale i przyszłość. W tym także ta rolnicza. Ministrowie obu krajów spotkali się w Warszawie, żeby potwierdzić współpracę, także na arenie międzynarodowej.

Aktywiści Greenpeace apelują do Ministra Środowiska o działania na rzecz pszczół i wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. 

Jak ustaliliśmy, minister Ardanowski zamierza odwołać ze stanowiska dotychczasowego dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. 

Wysoka jakość polskiej żywności budzi zaufanie zagranicznych konsumentów. Dzieki temu od czasu przystąpienia Polski do UE utrzymuje się wzrostowa tendencja w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski.

W związku z kolejnym sezonem produkcji jabłek przeznaczonych na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o aktualnych chińskich wymaganiach sanitarnych w zakresie pozostałości środków ochrony roślin.

W miniony weekend funkcjonariusze KAS, podczas kontroli samochodu osobowego, ujawnili prawie 43 kg i 33 litry, nielegalnie przewożonych, środków ochrony roślin.

"Wspólne dziedzictwo-wspólna sprawa" to tytuł konkursu grantowego, który powstał z myślą o osobach i organizacjach posiadających niewielkie doświadczenie w realizacji zadań publicznych. Jego celem jest aktywizacja obywatelska oraz podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób zainteresowanych prowadzeniem działań obywatelskich.

Nawet w pozornie niedostępne miejsca dociera straż rybacka, która kontroluje wędkarzy. Nielegalnie łowiący wędkarze powinni mieć się na baczności. 

Copa i Cogeca zwracają uwagę na niestabilną sytuację na rynku owiec w UE, zmagającym się z małą konsumpcją i niskimi cenami oraz podkreślają potrzebę podejmowania innowacji oraz działań promocyjnych, szczególnie wśród młodych ludzi. 

„Wzorowy Ogrodnik" to ogólnopolski konkurs dla ogrodników, mający na celu promocję ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie. Zobacz, co zrobić, aby wziąć w nim udział.

Burza śnieżna przeszła w tym tygodniu w woj. lubelskim. Śnieg i grad zniszczył uprawy. 

Kolejne dziesięć ognisk afrykańskiego pomoru świń wykryto w ostatnich dniach na terenie naszego kraju. 

Czy rolnicy mogą sprzedawać rzepak w niedziele z zakazem handlu? Mamy wyjaśnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister rolnictwa zapowiada, że jeśli komisji do szacowania strat spowodowanych suszą nie powołają lokalne samorządy, sprawy wezmą w swoje ręce wojewodowie. Ma to być odpowiedź na opieszałość w szacowaniu szkód, na którą skażą się rolnicy w wielu regionach kraju. 

 

Ministerstwo Inflastruktury zapowiada zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają umożliwić wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep poza stacją kontroli. 

W miniony poniedziałek na drodze wojewódzkiej 538 w gminie Rybno doszło do wypadku pojazdu przewożącego trzodę chlewną. Samochód z niewiadomych przyczyn zjechał na pobocze i przewrócił się na bok. Na skutek tego z naczepy na drogę wyszło kilka świń.

W związku z dużymi kolejkami w Powiatowych Urzędach Pracy, Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o maksymalne uproszczenie procedury wydawania zezwoleń na pracę oraz o zwiększenie środków z budżetu centralnego celem wzmocnienia kadry Powiatowych Urzędów Pracy. 

W związku z licznymi apelami kierowanymi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poparcia pełnego zakazu stosowania 3 substancji czynnych z grupy neonikotynoidów oraz Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, resort przedstawia następujące wyjaśnienia.

Pomimo deszczowej pogodny, jaką mamy w ostatnich dniach rolnicy zaczęli kosić zboża. Są rejony, gdzie ich jakość jest wysoka, ale są też takie, w których przez suszę plon będzie niewielki, a zboże po skoszeniu jest od razu przeznaczone na paszę dla zwierząt gospodarskich. 

W przypadku, gdy dla danej rośliny, w tym łąk i pastwisk nie jest prowadzony monitoring suszy, szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych.

W Monitorze Polskim z 14.06.2018 r., poz. 551, opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 04.06.2018 r. w sprawie wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2018 r.

19 czerwca 2018 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) prezentowała 10. edycję „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2018”. 

Będą rekompensaty za straty w związku z suszą. Najbardziej poszkodowane gospodarstwa będą mogły liczyć na rządową pomoc.

Policjanci z zamojskiej komendy zatrzymali 72-latka, który w ubiegłą niedzielę podpalił kombajn i ciągnik należący do jego syna. Wartość strat oszacowano na 80 tys. zł. Jak ustalili policjanci, sprawca zdecydował się na taki czyn z powodu złych relacji z rodziną.

Zobacz, jak w czerwcu kształtowały się ceny na rynku zbóż.

Od połowy maja 2018 r. utrzymuje się wzrost krajowych cen zakupu żywca wieprzowego. Sprawdź, jak się przedstawia. 

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu przeprowadzali kontrolę gospodarstwa w miejscowości Młyny (gmina Rudniki). To, co tam zastali zszokowało nie tylko samych członków TOZ, ale też wezwanych na miejsce policjantów i Zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zdjęcia z gospodarstwa są naprawdę drastyczne! 

22 czerwca w Centrali KRUS odbyło się spotkanie Prezesa Kasy Adama Wojciecha Sekścińskiego z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Stawiski, podczas którego omówiono wspólne działania, które skutkować będą podpisaniem umów na dofinansowanie jednostki OSP.

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmowała o problemach z wprowadzaniem do obrotu na rynek unijny owoców jagody kamczackiej. W odpowiedzi na wniosek KRIR poparty przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyjaśnienie przekazał Główny Inspektor Sanitarny.

W związku z suszą panującą prawie w całym kraju, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy (System Monitoringu Suszy Rolniczej) o rośliny nie ujęte w systemie monitoringu.

W ostatni weekend w Szepietowie, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, odbyło się kilka ciekawych imprez rolniczych -  X Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym, VI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych i IV Ogólnopolska Wystawa Drobiu Hodowlanego i Użytkowego. Gościem tych wydarzeń był nowy minister rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski. 

Choć amerykańska w nazwie, to jest jak najbardziej Polska. Ruszył sezon zbioru tych owoców. 

Jest to efekt nałożenia się kilku czynników. Rolnicy nadal chętnie kupują krajowe zapasy pasz, pochodzące z rynków zagranicznych. Do tego wpływ na ceny mają także przerwy techniczne w zakładach produkcyjnych oraz susza. 

Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rolnictwo to nie problem, to szansa dla Polski - podkreślił minister Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszego spotkania z Radą Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Dawno nie było takiej sytuacji, by żniwa w Polsce rozpoczęły się w czerwcu, a co dopiero przed rozpoczęciem się astronomicznego lata. Rolnicy jednak nie mają powodów do radości.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował projekt przepisów tworzących Fundusz Innowacji i Rozwoju w sektorze rolno-spożywczym w Polsce. 

Od kilku lat plantatorzy owoców miękkich skarżą się na wyjątkowo niskie ceny w skupie, które nie pokrywają nawet kosztów produkcji. 

Warunki pogodowe spowodowały, że w tym roku wszystko przyspieszyło. Omacnica prosowianka, najgroźniejszy i bardzo trudny do zwalczania szkodnik kukurydzy wyjątkowo wcześnie rozpoczęła loty, a teraz już pojawiły się gąsienice omacnicy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na szkolenie zainteresowane osoby. Uwaga - liczba miejsc ograniczona! Poznaj szczegóły. 

Z myślach o doradcach zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich i przedsiębiorczością Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach od 3 września do 30 listopada 2018 roku organizuje bezpłatne szkolenie internetowe pt. „VATemecum doradcy rolnego online 2018”.

Kilkuset wójtów, burmistrzów i ministrowie różnych resortów uczestniczyli w Kongresie Gmin Wiejskich, który w dniach 19-20.06,2018 r. odbył się w Poznaniu. Mówiono o problemach, wyzwaniach, ale też sukcesach samorządów. Gościem wydarzenia był Prezydent Andrzej Duda.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w wideokonferencji z wojewodami, podczas której omawiano problem suszy na terenie naszego kraju. 

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie procedury antymonopolowej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do rynku owoców miękkich. Czy mamy do czynienia ze zmową cenową?

14 i 15 czerwca 2018 roku w Opolu odbyła się konferencja Rady Kobiet pt. „Kobiety inspiracją dla innowacyjnej i aktywnej wsi”. Organizatorami była Krajowa Rada Izb Rolniczych, Izba Rolnicza w Opolu oraz prezydium Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

Komisja Europejska proponuje roczną redukcję płatności bezpośrednich w celu finansowania rezerwy kryzysowej . Wniosek dotyczący 2019 r.  Jak udało się nam ustalić, ma o na celu zmniejszenie płatności bezpośrednich w ramach WPR. O jaką obniżkę chodzi? 

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody chlewnej niezwłoczna jest perlustracja wprowadzenia zasad bioasekuracji w całym kraju, która ma za zadanie pokazanie niedociągnięć i wyznaczenie terminu dostosowania do obowiązujących przepisów.

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o Wsparcie dla producentów wieprzowiny. 

W odpowiedzi na porozumienie osiągnięte podczas rozmów trójstronnych w sprawie zaktualizowanej polityki UE dotyczącej energii odnawialnej (OZE) po roku 2020 Copa i Cogeca uważają, że zmierza ono we właściwym kierunku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyłączyło się do przedwakacyjnej akcji informacyjnej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny.

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, która zajmowała się m.in. sytuacją związaną z suszą.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi trwają prace nad zastąpieniem obecnych przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin nowymi przepisami ustawowymi. 

Za kilka, może kilkanaście dni rozpoczną się tegoroczne żniwa. Gdy pracy w gospodarstwie jest bardzo dużo, należy przede wszystkim zadbać o to, by wykonywać ją bezpiecznie. 

W obliczu cięć w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR), niepewności co do handlu i Brexitu, europejscy rolnicy i spółdzielnie rolne zjednoczyli się 15 czerwca w Brukseli, aby nakłonić UE do zminimalizowania ich poważnego wpływu i wezwania do większej spójności między politykami.

15 czerwca w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy określające kolejność przysługiwania pomocy w naborze z 2018 roku na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych".

Głównym tematem obrad Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRiFISH 18 czerwca br. była pierwsza publiczna debata ministrów na temat Pakietu legislacyjnego WPR 2021-2027.

W miniony weekend tj. 16 i 17 czerwca Bratoszewice w woj. łódzkim zamieniały się w folwark zwierzęcy, połączony z kolorowym jarmarkiem, a wszystko to dodatkowo było jeszcze okraszone muzyką ludową. Stało się tak za sprawą organizowanej właśnie w tych dniach przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą  w Bratoszewicach XX już Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Targów Rolnych "w Sercu Polski".

15 czerwca w Nowej Wsi, gmina Warka ( województwo mazowieckie) odbyły się Jagodowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Wyjątkowo korzystna dla sadów pogoda - po wyjątkowo niekorzystnym poprzednim roku -spowodowała, że drzewa oblepione są owocami. Pierwsze obrodziły czereśnie.

W minioną sobotęodbyły się XXV ŻuławskieTargi Rolne oraz XIX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, zorganizowane przez Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Po rezygnacji Krzysztofa Jurgiela, nowym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Jan Ardanowski. 

Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczestnicy zebrania plantatorów owoców miękkich z dnia 13 czerwca wydali specjalny komunikat, w którym wzywają do przerwania i niepodejmowania zbioru owoców ze względu na niskie ceny malin oraz innych gatunków owoców miękkich. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych organizuje półkolonie letnie dla dzieci. Sprawdź, czy Twoje dziecko może z nich skorzystać.

Państwa unijne mówią wyraźne nie dla propozycji unijnych cięć na rolnictwo.

Susza dotyka większość Polski. Rolnicy alarmują, że zboża dojrzewają bardzo szybko. Pierwsze ,,pod kosę'' zawsze idą jęczmienie - czy żniwa rozpoczną się w czerwcu?

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył dziś rezygnację ze stanowiska - poinformowało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi. 

 

18 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". 

"Dziś stwierdzam, że wszyscy zdaliśmy egzamin na 5 – rolnicy, izby rolnicze, organizacje i związki zawodowe rolników oraz administracja rolna" – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel, podsumowując kampanię e-Wniosków.

Jaja o kodzie 3 - PL 30211306 z terminami przydatności do spożycia:  od 15.06.2018 do  06.07.2018 są wycofywane z obrotu. Dlaczego? 

Rolnicy skarżą się, że szarek komośnik, dotychczas praktycznie nieznany szkodnik w Polsce, pustoszy plantacje buraków cukrowych na Lubelszczyźnie. Na razie problem dotyczy prawie tylko tego regionu kraju, ale...

Z roku na rok wieś staje się coraz bogatsza. Wskazują to przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny Badania dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego, szacowanego w oparciu o wyniki badania budżetów gospodarstw domowych, przy zastosowaniu różnych granic ubóstwa. 

 „Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można złożyć już od 1 lipca.

Concordia Ubezpieczenia w wybranych gospodarstwach rolnych przeprowadza testy wykorzystania technologii zdjęć satelitarnych przy ryzyku suszy. Jak podkreśla ubezpieczyciel  dzięki testom możliwe będzie porównywanie rzeczywistych strat w produkcji roślinnej dla wybranych gatunków upraw.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 59 mln zł unijnej dotacji na poprawę jakości środowiska gminy Świętochłowice.

15 czerwca 2018 r., w dniu, w którym upływał wyznaczony termin na składanie wniosków o przyznanie tegorocznych płatności bezpośrednich i obszarowych, w Centrali ARiMR w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampanię 2018. 

ARiMR informuje, że w planie finansowym uwzględniono więcej pieniędzy na pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF. Jakie to kwoty?

Czerwiec to czas, kiedy rozpoczynają się zbiory bobu. Okres ten wiąże się z bardzo intensywną pracą w gospodarstwach. Bób trzeba szybko zebrać, wyłuskać i zapakować, a potem wysłać do dalszego obrotu. 

Od 1 czerwca do 15 sierpnia 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  czeka na zgłoszenia do konkursu "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Prace konkursowe należy przesyłać na adres właściwego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Bobry i wilki wyrządzają duże szkody, są coraz bardziej uciążliwe m.in. dla ospodarstw rolnych na Warmii i Mazurach. Tamy, które budują bobry są powodem podtopień, z kolei wilki atakują zwierzęta gospodarskie. Na szczęście są pieniądze na działania ochronne, jest też konkretny plan. 

Nie ma środków do zwalczania drutowców. Gdy wgryzają się w kukurydzę i niszczą uprawę rolnik może tylko patrzeć. I nic więcej.

Ministrowie rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgry, Polska, Czechy, Słowacja oraz Państwa Bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec cięć na rolnictwo (WPR) po 2020 r. 

Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację występowania w naszym kraju suszy rolniczej. Zapowiada także pomoc dla poszkodowanych rolników.

W dniach 14-17.06.2018 r. odbywa się V Międzynarodowy Zlot Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych w Łazach. To wyjątkowa impreza dla fanów kultowego sprzętu!

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego 14 czerwca odbyła się Gala konkursu AgroLiga 2017. Była to 25. jubileuszowa edycja. Honorowy Patronat na Galą sprawuje Prezydent RP. Konkurs ma na celu docenienie osiągnięć najlepszych rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych w Polsce.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza w najbliższą sobotę, 16 czerwca na piknik „Poznaj Dobrą Żywność”, który odbędzie na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

Copa i Cogeca wystosowały  list do Cecilii Malmström,  unijnego komisarza do spraw handlu, w którym sprzeciwiają  się dalszym ustępstwom w sektorze rolnictwa w zamian za korzyści dla innych sektorów gospodarki w negocjacjach z południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur.

Są miejsca w centralnej Polsce, gdzie nie padał deszcz od końca kwietnia. Suszę potwierdza także IUNG. Samorząd rolniczy prosi wojewodów o powoływanie komisji klęskowych.

Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach. Ile takich umów już zawarto?

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach wraz z funkcjonariuszami Policji z Buska-Zdroju przeprowadzili wspólną akcję, w wyniku której ujawnili w miejscowości Nowy Korczyn handel nielegalnymi środkami ochrony roślin.

Kto chce otrzymać dopłaty bezpośrednie za 2018 r. lub płatności obszarowe finansowane z PROW 2014 - 2020 w pełnej wysokości musi złożyć wniosek o ich przyznanie do 15 czerwca. 

Od 1 czerwca do 30 czerwca  2018  roku gminy mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie szkoleń dla mieszkańców ramach programu ,,Ja w internecie".

W piątek 15 czerwca 2018, o godzinie 10:30 na plantacji Borówek  Angeliki i Rafała Krzyżanowskich w Nowej Wsi w powiecie grójeckim, w gminie Warka odbędzie się przedsezonowe spotkanie plantatorów.

Resort środowiska ustosunkował się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie odstrzału zwierząt jeleniowatych. 

 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej opublikował komunikat, w którym apeluje o opracowanie planu działania w związku z możliwością przedostania się wirusa ASF w rejony skoncentrowanej produkcji świń (wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie).

Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Wielu rolnikom sen z powiek skutecznie spędzają watahy dzików buszujące w ich uprawach. Często niszczą całe plantacje ziemniaków czy kukurydzy i jak dotąd nie wymyślono skutecznego sposobu ochrony pól uprawnych przed tymi leśnymi szkodnikami. 

Chodzi głównie o przepakowywanie towarów z importu i sprzedawanie ich jako krajowe. Zaostrzenie przepisów zapowiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Nie będzie zmian przepisów w sprawie prowadzenia ubojów religijnych. Według ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela obecny stan prawny jest wystarczający. Takie zapewnienie padło w trakcie spotkania szefa resortu z przedstawicielami branży mięsnej. 

InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurrance Group chce przejąć kontrolę nad Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych...

Spotkania z samorządowcami i dyrektorami szkół w regionach, poradnik dla rodziców, podręcznik dla samorządów, uruchomienie specjalnej infolinii, informacje o programie na stronie Ministerstwa Rodziny – to tylko niektóre z elementów akcji informacyjnej, mającej na celu przybliżenie programu „Dobry Start”, dzięki któremu każde dziecko uczące się w szkole otrzyma świadczenie dobry start.

,,Lato z borówkami ‘’ – to tytuł kampanii realizowanej przez  Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z Fundacją Promocji Polskiej Borówki.

Rolnicy już od dawna mówili o suszy na polach, co teraz potwierdzili naukowcy z Puław. Mamy klęskę suszy w Polsce! Szczególnie dotkliwa jest na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Znaczny deficyt wody występuje w ponad 90% gmin i obejmuje prawie połowę gruntów ornych w kraju. 

Wyjątkowo wcześnie w tym roku rozpoczyna się walka z omacnicą prosowianką. W tej chwili najważniejszą sprawą jest, aby nie przegapić terminu wyłożenia preparatów biologicznych do walki ze szkodnikiem.

6 czerwca 2018 policjanci z Oświęcimia z sukcesem zakończyli pościg za łaciatą uciekinierką. Młoda krowa uciekła z zagrody i postanowiła pospacerować ulicami Oświęcimia. Na szczęście udało się ją złapać - cała i zdrowa wróciła pod opiekę właściciela, który niestety, będzie musiał ponieść konsekwencje związane z ucieczką krasuli. 

Wszyscy plantatorzy kukurydzy wiedzą, że pierwszy etap walki z omacnicą prosowianką, to walka biologiczna za pomocą kruszynka. Ale jest także nowy sposób przeciwdziałania szkodnikowi.

Polska ma potencjał, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej. Tak się jednak nie dzieje, a produkty wytworzone w naszym kraju wykorzystywane są z zyskiem głównie przez zagraniczne firmy. 

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University. W składzie delegacji, której przewodniczył profesor Jim Mazurkiewicz, znaleźli się młodzi rolnicy z Teksasu, którzy przyjechali do Polski w ramach programu wymiany młodych rolników Polska-Texas, organizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym potwierdza wystąpienie sto czternastego i sto piętnastego ogniska ASF w województwie lubelskim. 

Choć trudno to uwierzyć, w tym roku omacnica prosowianka już nalatuje na łany kukurydzy. W których regionach zaobserwowano pierwsze motyle? 

Od połowy stycznia do 25 czerwca 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi organizuje ogólnopolską kampanię „Razem dla dobrej żywności”, która ma promować zdrową żywność bez GMO i zachęcać do kupowania lokalnych produktów od rolników. 

Wszystko wskazuje na to, że od 2020 roku będzie około 25% mniej środków na fundusz rozwoju obszarów wiejskich i około 1% mniej na dopłaty bezpośrednie. Tak w stosunku do Polski kształtuje się zaproponowany przez Komisję Europejską budżet na nową perspektywę Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja Europejska ogłosiła swoją propozycję 1 czerwca. Zmniejszenie środków na WPR w nowym budżecie, który będzie obowiązywał w latach 2021-2027, Komisja zapowiadała już od wielu miesięcy.

Animex – największa na polskim rynku firmą mięsna, specjalizująca się w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz przetworów mięsnych rozpoczęła budowę nowego zakładu drobiarskiego w gminie Daszyna-Koryta (powiat łęczycki, województwo łódzkie).

W ramach projektu „Racjonalna i zasobooszczędna gospodarka w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Ziemia” Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, 11 czerwca 2018 roku w  Centrum Szkoleniowym Zielna (Warszawa, ul. Zielna 37) w godz. 11:00-14:30, organizuje seminarium „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich’’.

Mieszkańcy Brwinowa w połowie 2021 r. będą mogli cieszyć się urokami parku miejskiego, który zostanie zrewitalizowany, dzięki 2,1 mln zł unijnej dotacji, przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zagospodarowanie zielonego serca miasta, w tym utworzenie edukacyjnego ogrodu botanicznego, będzie kosztowało 5,7 mln zł. 

Dziesięć osób zostało zatrzymanych w sprawie wyłudzeń dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformowało Centralne Biuro Śledcze. Podejrzani mieli wyłudzić co najmniej 20 mln zł ze środków unijnych i krajowych. 

 

113 ognisko ASF!2018-06-07 113 ognisko ASF!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu sto trzynastego ogniska ASF (dziewiąte w tym roku), w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5909 świń, położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich.

Rozwój rolnictwa ekologicznego jest traktowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi priorytetowo. Sektor ten jest bardzo waży zarówno ze względów gospodarczych, społecznych jak i związanych z ochroną środowiska, dlatego przyjęto zaktualizowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020. Jego celem jest rozwój rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w Polsce.

W dniu 4 czerwca br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie Prezesów Zarządów Stadnin Koni w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz KOWR

"Polski Związek Łowiecki żali się w mediach na moją krytykę i jednocześnie się wychwala jaki to jest dobry dla państwa i dla rolników" - czytamy w komentarzu ministra Krzysztofa Jurgiela. 

Rząd przyjął projekt ustawy o nowych formach pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Poznajmy szczegóły!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o usprawnienie aplikacji e-WniosekPlus, tak aby działała ona przez całą dobę. W podpowiedzi Minister Rolnictwa poinformował, że o szczegółowe informacje w tej sprawie zwrócił się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), jako jednostki odpowiedzialnej za obsługę i utrzymanie aplikacji eWniosekPlus. 

W reakcji na wniosek Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości rolnictwa i produkcji żywności, Copa i Cogeca ostrzegają przed planami, które mogą zachwiać dochodami rolników i apelują o prawdziwe uproszczenie zasad Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem Copa Cogeca trzeba upewnić się, że nie dojdzie do renacjonalizacji WPR, a także, że polityka ta będzie podparta silnym budżetem.

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz trzeci z rządu zdobył tytuł „Banku Najlepszego dla Rolnika” w rankingu przygotowywanym przez agencję konsultingową Martin & Jacob. 

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” organizuje konkurs na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2018 r., w którym nagrodą jest puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy wobec dostawców kapusty są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Smithfield Foods Inc. 31 maja zakończył proces akwizycji dwóch zakładów przetwórstwa mięsa: Pini Polska oraz Hamburger Pini zlokalizowanych w Kutnie (województwo łódzkie), a także projektu inwestycyjnego Royal Chicken. Nabyte spółki zarządzane będą przez Animex Foods, największego w Polsce producenta mięsa i przetworów mięsnych, części Smithfield Polska. Transakcja uzyskała pozytywną decyzję UOKiK.

Komisja Europejska w ramach budżetu Unii Europejskiej 2021-2027 proponuje modernizację i uproszczenie wspólnej polityki rolnej (WPR). Sprawdźmy szczegóły.

 

W ministerstwie rolnictwa największe organizacje branżowe porozumiały się co do wspólnej przyszłości tego sektora. 

Nawet kilka milinów pszczół mogło paść z powodu rolniczych oprysków w powiatach słupskim i lęborskim. Mimo wieloletniej edukacji rolników, aby takie zabiegi robić po zmierzchu, wciąż zdarzają się niewłaściwe praktyki.

Resort rolnictwa pracuje nad stworzeniem platformy żywnościowej. Ma to być miejsce do handlu płodami rolnymi, podobne do istniejących już giełd towarowych. Nowością ma być jednak gwarancja, co do jakości oraz pewności zapłaty. Pierwsze partie towaru mają zostać wystawione na sprzedaż w 2020 roku. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje występowanie rdzy brunatnej na zbożach ozimych prawie w całej Polsce. Liczne występowanie rdzy pokazuje także na mapach Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy z Poznania.

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się powołania w Sejmie RP Komisji Nadzwyczajnej do spraw monitorowania walki z wirusem ASF na terytorium Polski. Wniosek uchwały w tej sprawie wpłynął już do kancelarii Sejmu RP.

Będzie mniej pieniędzy na polskie rolnictwo z Unii. Sprawdź, jakie propozycje budżetu przedstawiła Komisja Europejska. 

W tym roku wegetacja jest przyspieszona, podobnie jest z pracami polowymi i nawożeniem roślin. Jak z cenami nawozów?

Trwa czarna seria wypadków rolniczych podczas prac polowych. Tym razem policjanci z Małopolski informują o tym, że ciągnik przygniótł rolnika w trakcie prac związanych z koszeniem trawy.

Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami zostały zintensyfikowane działania kontrolne na rynku owoców i warzyw, w tym także ziemniaków. Zapoznajmy się z wynikami kontroli jakości. 

W całej Polsce w lasach występuje duże zagrożenie pożarami. Do wyjątków należą północne i południowe części kraju. Pomimo tego, że lokalnie przechodzą burze z obfitymi opadami zagrożenie nie maleje.

Tę informację podajemy z ogromnym smutkiem: 29 maja zmarł prof. dr hab. Eberhard Makosz, wieloletni przewodniczący TRSK, Wielki Człowiek i sadownik, który odmienił oblicze polskiego sadownictwa.

Kilkadziesiąt umów o wartości 7 milionów złotych. Konkurs dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich został rozstrzygnięty. Realizowane projekty mają m. in. upowszechniać dobre praktyki wpływające na rozwój wsi i małych miasteczek. 

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk wraz z Polskim Wydawnictwem Rolniczym 7 czerwca 2018 roku o godz. 11.00 w sali pod kopułą w Pałacu Staszica w Warszawie organizuję  konferencję naukową „Pamiętniki jako źródło wiedzy o wsi". 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs dla OSP "Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi". Ma on dwa etapy: wojewódzki  i ogólnopolski. Poznaj szczegóły!

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy UE dotyczące produkcji i znakowania produktów ekologicznych. Chodzi o zapewnienie uczciwej konkurencji na coraz większym rynku produkcji ekologicznej.

Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR oraz BASF Polska Sp. z o.o. organizują w Strzelcach koło Kutna 21 czerwca  2018 roku ,,Dni Pola’’, czyli imprezę, której celem jest promocja postępu biologicznego wśród polskich rolników.  

Tegoroczny miód już zaczyna docierać do rynków skupu. To jeszcze pojedyncze partie, dlatego za wcześnie jest, aby oszacować wielkość i jakość zbiorów pierwszego wiosennego surowca. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  podpisał umowę ze Związkiem Gmin Karkonoskich na unijne dofinansowanie modernizacji i rozbudowy linii technologicznych zagospodarowania odpadów komunalnych oraz systemu segregacji odpadów.

 

Innowatorzy wsi2018-06-01 Innowatorzy wsi

Grupa mieszkańców wsi Waliszewice w łódzkim postanowiła sprawy dotyczące rozwoju swojej gminy (Goszczanów) wziąć w swoje ręce i w sposób innowacyjny zadbać o rozwój o swojej małej ojczyzny.

Jak każda roślina, tak i róża potrzebuje dostarczenia substancji odżywczych, aby pięknie kwitła i - po jesieni - dobrze przezimowała. Czego róże potrzebują najbardziej?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw, które dotyczy zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi dwie duże kampanie związane z dopłatami bezpośrednimi i obszarowymi: przyjmowanie e-wniosków o przyznanie płatności za 2018 r. oraz finalizuje wypłatę dopłat za 2017 r.  

W związku ze zgłaszanymi przypadkami przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawania ich jako polskich, w resorcie rolnictwa opracowywany jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie rynku owoców i warzyw.

W przydomowym ogrodzie każdy z nas hoduje kwiaty. Wyjątkowo piękne są róże, jednak często omijamy te piękne kwiaty, obawiając się kłopotów z ich hodowlą. Niesłusznie. W szkółkach produkowane są coraz to nowe odmiany, które mają upiększyć ogrody i jednocześnie nie wymagają wielu zabiegów.

Już wkrótce pod obrady Sejmu RP trafi rządowy projekt ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. 

Wnioski o przyznanie pomocy na "Premie dla młodych rolników" można składać od 29 czerwca do 30 lipca 2018 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 100 tys. zł wypłacanej w dwóch ratach. 

Ciepła i wilgotna pogoda sprawiła, że ziemniaki dobrze rosną. Jednak z ciepłem pojawiły się szkodniki. 

Jak co roku, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach rozpoczął obserwacje związane z monitoringiem suszy na terenie Polski. Na razie suszy nie zaobserwowano.

Gmina Końskie, województwo świętokrzyskie otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na kwotę ponad 11 mln zł na odnowę trzech zdegradowanych zbiorników retencyjnych. Pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zapewnią 85 proc. środków przewidzianych na realizację projektu.

Innowacje wymagają skutecznej komunikacji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w daną dziedzinę, a także częstych interakcji pomiędzy naukowcami i praktykami, dlatego też w ramach projektu VALERIE, uruchomiono nową platformę wiedzy i informacji dla rolnictwa i leśnictwa www.ask-valerie.eu. 

W piatek, 25 maja 2018 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w pierwszych Polsko-Rumuńskich Konsultacjach Międzyrządowych, które odbywały się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Rumunii Vioricy Dăncili. 

W terminie od 28 czerwca do 27 lipca 2018 r. można ubiegać się o pomoc na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" związane z produkcją prosiąt, mleka czy produkcją bydła mięsnego. 

Komitet Społeczny Rady Ministrów 24 maja pozytywnie ocenił kierunki zawarte w projektach Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030) i Paktu dla obszarów wiejskich 2020 (2030). Uczestnikom Komitetu projekt Strategii oraz Paktu dla Wsi – kompleksowych dokumentów wspierających rozwój obszarów wiejskich przedstawił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

Kolejne dni przynoszą nowe doniesienia o kolejnych ogniskach i przypadkach ASF w Polsce. Co prawda wirus afrykańskiego pomoru świń jeszcze, na szczęście, nie dotarł do Wielkopolski, jednak już dziś hodowcy chcą być przygotowani na taką ewentualność.

Są niedoinwestowane, a przez to nie zaspokajają potrzeb wielu mieszkańców polskiej wsi. Podczas kontroli Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 12 gmin wiejskich.

Z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego przedstawiciele organizacji samorządowych skierowali apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, o podjęcie niezbędnych działań dla przeciwdziałania recentralizacji i osłabiania samorządu terytorialnego. Poniżej prezentujemy jego treść.

O jakie wsparcie finansowe mogą ubiegać się w najbliższym czasie rolnicy? Zebraliśmy najważniejsze wymogi, wnioski i terminy. Zobacz koniecznie!

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów dotyczących mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019. Należy dostarczyć je osobiście lub przesłać listem poleconym do Kancelarii Ogólnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, ul. Karolkowa 30 - do 30 maja 2018 r. 

Mamy wymarzoną pogodę dla rozwoju chorób powodowanych przez grzyby. Nic więc dziwnego, że w wielu regionach rolnicy zaczynają dostrzegać ślady szarej pleśni w... rzepaku. 

 

Spełniają się, niestety, nasze redakcyjne przewidywania. Główny Lekarz Weterynarii podła właśnie komunikat o wykryciu kolejnych dwóch ognisk ASF u trzody chlewnej, tym razem w woj. lubelskim. Czy czeka nas trudne lato?

Saletra amonowa produktem niebezpiecznym, a na pewno w przepisach transportu drogowego, według których jej przewóz musi spełniać specjalne warunki bezpieczeństwa. Czy dotyczy to także rolników?

Trwają przygotowania do truskawkowego sezonu. Jeszcze kilka dni i będą gotowe do zbioru. Truskawki w tym roku dobrze obrodziły, ale ceny są nadal niewiadomą dla rolników.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to wyjątkowa w swoim rodzaju, nawet w skali Europy i świata, finansowa instytucja publiczna (państwowa osoba prawna) – filar i lider systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. 

Gmina Pelplin otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej unijne dofinansowanie w kwocie 9,5 mln zł na realizację projektu rekultywacji i zagospodarowania zanieczyszczonego, poprzemysłowego terenu po lokalnej cukrowni. Dzięki pracom remediacyjnym, mieszkańcy uzyskają zaplecze rekreacyjne i wypoczynkowe.

 

Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące produktów ekologicznych. Dotychczasowe regulacje nie były jednolite, skutkiem czego w krajach członkowskich obowiązywały różne kryteria wytwarzania ekoproduktów. 

Sprawdź, z jakich funduszy można skorzystać i kiedy składać wnioski.

Pszczoły z ponad 200 uli zginęły, wskutek oprysków przeprowadzonych w rzepaku, w miejscowości Bożepole. 

 

W dniach 24-26 maja w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak w Nadarzynie odbywają się Targi Żywności Warsaw Food Expo 2018. 

Komitet społeczny Rady Ministrów przyjął Pakt dla obszarów wiejskich. To dokument autorstwa resortu rolnictwa, który zawiera strategie rozwoju wsi i terenów wiejskich do 2020 r. z perspektywą na następne 10 lat. 

Rdza brunatna, septorioza liści i plew pszenicy obserwowane są w ostatnich dniach w południowej części Polski. Warto sprawdzić uprawy właśnie pod tym kątem.

Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki to nowy zawód, który znajduje się w projektowanym rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą – najbliższe otoczenie gospodarstwa Twoją wizytówką” – to tytuł szkolenia adresowanego do specjalistów i doradców zatrudnionych w ośrodkach doradztwa rolniczego oraz w Centrum Doradztwa Rolniczego, które w dniach 7-8 czerwca 2018 r. organizuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.

Do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw. Czy procedury administracyjne będą uproszczone?

Gdy w zbożach pojawia się wysunięty liść flagowy, to znak, że warto podać trzecią dawkę azotu. Zwłaszcza, gdy od czasu do czasu padają deszcze. Dlaczego?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zbliżającym się terminie na złożenie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Sprawdź, w jaki sposób zgłosić pomocnika/ów rolnika do ubezpieczeń w KRUS za pośrednictwem skrzynki ePUAP.

Ministerstwo Rolnictwa informuje o działaniach podjętych na rzecz poprawy sytuacji na rynku warzyw. 

Myśliwi a ASF2018-05-24 Myśliwi a ASF

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że temat zwalczania ASF w populacji dzika traktowany jest priorytetowo, nie tylko ze względów przyrodniczych, ale przede wszystkim w związku z zagrożeniem poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi, mogącymi odcisnąć piętno na rynku hodowli trzody chlewnej w Polsce. Polski Związek Łowiecki na wszystkich szczeblach organizacyjnych prowadzi działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa na dalsze regiony Polski.

Straż pożarna w Wolsztynie otrzymała informację od Powiatowego Lekarza Weterynarii, że na jeziorze Przemęckim (okolica Wyspy Konwaliowej) pływają zwłoki dzika

W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu, do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu już 109 ogniska ASF wśród trzody chlewnej. 

Greenpeace Polska opublikował wypracowaną przez zespół uznanych naukowców Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających – pierwszy tego typu plan działań w naszej części Europy – i apeluje do ministrów środowiska i rolnictwa o jej niezwłoczne wdrożenie. 

Już wkrótce pod obrady Sejmu trafi poselski projekt ustawy o funduszu promocji polskich produktów rolno-spożywczych, który dotyczy m.in. likwidacji dziewięciu funduszy promocji produktów rolno-spożywczych i zastąpienia ich jednym funduszem, obsługującym wszystkie branże rolno-spożywcze oraz wprowadzenia ewidencji umów zawieranych w związku z realizacją zadań funduszu. 

 

W 100. lecie odzyskania niepodległości i 39 lat po transformacji ustrojowej, polscy rolnicy zostali uhonorowani specjalną tablicą pamiątkową, która zawisła w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zarząd KRIR, na podstawie wniosków, postulatów i uwag producentów zwierząt, przetwórców oraz innych podmiotów związanych z sektorem produkcji zwierzęcej Polsce, oczekuje wycofania z poselskich projektów ustawy o ochronie zwierząt zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer oraz uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości.

19 maja 2018 roku pod hasłem "Smacznie i zdrowo, czyli wieprzowina na naszym stole" odbył się Pomorski Piknik Wieprzowy.

Manifestacja rolników w Warszawie rozpoczęła się o godzinie 10.00 na Placu Defilad. Przewodzi jej hasło: "Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja".

Poniżej prezentujemy opinię profesora Marka Mrówczyńskiego z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, przewodniczącego Komisji ds. Środków Ochrony Roślin przy MRiRW w sprawie czasowego ograniczenia stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy. 

Rolnicy lub domownicy ubezpieczeni w KRUS mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i nadal podlegać temu ubezpieczeniu - jest jednak pewien warunek, czyli kwota graniczna. 

Pełnia sezonu rynkowi pasz zdaje się nie przeszkadzać. Zainteresowanie wysokoenergetycznymi dodatkami do zwierzęcej diety jest bardzo duże. Spora jest też oferta, którą producenci stale powiększają. 

18 maja w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie Rady do spraw Rolnictwa Ekologicznego.

Zielone Świątki, zgodnie z tradycją, rozpoczynają obchody Święta Ludowego. To doskonały czas na przypomnienie jego historii. 

Pogoda w tym roku wyjątkowo sprzyja plantatorom truskawek. W centralnej i zachodniej Polsce wegetacja ruszyła z końcem marca, a już teraz zbierane są pierwsze owoce.

Maj - ciepły i stosunkowo wilgotny to doskonała pora, by zadbać o trawnik. Na wsiach też przecież chcemy mieszkać coraz ładniej, a nasiona traw kosztują zaledwie kilkanaście złotych za porcję do obsiania 40-50 metrów kwadratowych.

Choć może się wydawać, że rzepaki odrobiły zimowe straty i w terminie wiążą łuszczyny. Jednak rolnicy zauważają, że w wielu miejscach nie wiążą łuszczyn.

20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony ,,Światowy Dzień Pszczoły’’.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał decyzję o wprowadzeniu zakazu stosowania trzech neonikotynoidów i uznał, że Komisja Europejska w 2013 r. miała prawo ograniczyć ich używanie, w celu ochrony pszczół.  

ARiMR przygotowała ankietę dla wnioskodawców i beneficjentów pomocy przyznawanej w ramach działań inwestycyjnych i premiowych PROW 2014-2020.

„Wałowianki” -  Stowarzyszenie na rzecz wsi Wałowice to przede wszystkim działalność społeczna i oświatowo-kulturalna mająca na celu rozwój wsi Wałowice i Gminy Józefów nad Wisłą, wspieranie lokalnych inicjatyw gospodarczych, kulturalnych, społecznych oraz zdrowotnych, jak również podejmowanie i wspieranie działań na rzecz kultywowania i podtrzymywania tradycji regionalnych. 

W czerwcu 2018 roku rolnicy lub małżonkowie i domownicy rolników, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą niezwiązaną z rolnictwem będą mieli możliwość skorzystania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020 ze wsparcia w formie premii w ramach kolejnego naboru wniosków w ramach instrumentu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. 

Realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 to: 21 produktów żywnościowych, 13 wykonawców dostarczających te produkty w ilości około 69 tys. ton/mln l, o łącznej wartości 340,5 mln zł.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje rolników, że wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego uległa zmianie.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa stwierdził w jednym z telewizyjnych programów, że Polski Związek Łowiecki powinien być rozwiązany. Sprawa ma trafić nawet na posiedzenie rządu. Czy tak się stanie?

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających udzielenie pomocy zadłużonym gospodarstwom rolnym.
 

Obecna pogoda sprzyja występowaniu mszyc na pszenicy ozimej i jęczmieniu. Na plantacjach mogą żerować aż 3 gatunki mszyc.

19 maja w Korbielowie odbędzie się redyk - impreza folklorystyczna, która każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców regionu oraz turystów z calej Polski. 

Od 18 maja br. wchodzą w życie przepisy dotyczące pomocnika rolnika. Zgodnie z prawem wprowadzony zostaje nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Unia Warzywno-Ziemniaczana na 23 maja zapowiada ogólnopolski protest rolników w Warszawie. Powodem jest niezadowolenie rolników z sytuacji na rynku warzyw i owoców, niskich cen oraz zbyt dużego importu żywności. Nie są oni zadowoleni z dotychczasowych rozmów z resortem rolnictwa. 

 

10 maja br. odbyło się ogłoszenie wyników IV edycji konkursu „Pszczelarz Roku”. Oficjalne wręczenie nagród poprzedziła konferencja pt. „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”. Uroczystego otwarcia dokonał Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

URSUS poinformował o swoich słabych wynikach finansowych za 2017 r. Spółka za straty obwinia Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR szybko odniosła się do tego komunikatu i wydała oficjalne oświadczenie. 

Minister Krzysztof Jurgiel był wczoraj (15.05) gościem Wiadomości TVP. Odniósł się, m.in do tematu E-wniosków, budowy płotu na wschodniej granicy oraz ułatwień, jakie przygotowano dla producentów owoców i warzyw. 

Ploniarka zbóżowka to jeden z groźniejszych szkodników dla upraw kukurydzy. Co roku dość powszechnie, choć z różnym nasileniem, występuje praktycznie we wszystkich regionach. Ta niewielka muchówka powoduje ok. 10-procentowe straty w uprawach. Najgroźniejsze jest jej pierwsze pokolenie, pojawiające się właśnie teraz.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 15 maja do 30 września br. można składać wnioski o wypłatę II, III lub IV transzy rekompensaty za rezygnację z chowu i hodowli trzody chlewnej.

Wykluczono podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus w sadzeniakach ziemniaka odmiany Kuras - czytamy w komunikacie PIORIN. A co z odmianą Bellarosa?

52-letni mieszkaniec gminy Szczytno, który powiadomił policjantów o kradzieży ciągnika przez własnego syna, będzie się tłumaczył przed sądem. Powiadomienie okazało się bowiem nieprawdziwe...

Polskie produkty spożywcze i kosmetyczne cieszą się w Izraelu bardzo dobrą opinią. Skutecznie konkurują jakością i ceną z międzynarodowymi markami, a Izraelczycy aktywnie ich poszukują.

 

Zgodnie z przepisami z zakresu bezpieczeństwa żywności, ubój świń na terenie gospodarstwa możliwy jest w przypadku, gdy odbywa się w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny posiadacza zwierzęcia (który może je wykorzystać do produkcji na własne potrzeby, np. kiełbasy), pod warunkiem spełnienia wymagań weterynaryjnych odnoszących się do takiego uboju.

W komunikacie PIORIN czytamy, że istnieje podejrzenie wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (sprawca choroby zwanej bakteriozą pierścieniową ziemniaka) w partii sadzeniaków ziemniaka: odmiana Bellarosa (nr partii: PL 706/11/1027/06/11/67/17/D) i Kuras.

W szparagowych zagłębiach Polski trwają żniwa. Jeszcze kilka lat temu plantatorzy sprzedawali szparagi głównie za granicę, dziś są także coraz bardziej popularne w naszym kraju. 

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie upoważniające państwa członkowskie UE do przedłużenia w 2018 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności do 15 czerwca br. Krajowe rozporządzenie już podpisał minister Jurgiel!

W Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie 11 maja 2018 roku podczas Gali Finałowej II edycji Konkursu FLORIANY poznaliśmy 19 zdobywców Strażackich Oscarów.

Przeczytaj apel Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Unia Warzywno Ziemniaczana skierowany do Prezesa Rady Ministrów  Mateusza Morawieckiego z prośbą o spotkanie i podjęcie natychmiastowych działań, których celem będzie,, uzdrowienie’’ sytuacji na polskiej wsi.

Corythucha arcuata jest pluskwiakiem różnoskrzydłym z rodziny prześwietlkowatych. Gatunek ten upodobał sobie dęby. Kilka lat temu został przywleczony do Europy z Ameryki Północnej i... tu się zadomowił.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni zapraszają do wzięcia udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny, wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że 15 maja 2018 r. upływa ostateczny termin składania wniosków o wpis do Rejestru producentów surowca tytoniowego.

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielem i założycielem Stowarzyszenia Polski Związek Hodowców Drobiu Łukaszem Pietrzakiem. Omawiany był plan inwestycyjny Stowarzyszenia obejmujący połączenie chowu drobiu i utylizację odpadów poprodukcyjnych w biogazowniach. 

Zamiast jednej definicji cydru mają być trzy. Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad ustawą, która pomoże rodzimym producentom cydru rozwijać rynek. Główne przeszkody to dziś podatki i prawo, które zabrania produkować cydr inny, niż ten tradycyjny. Korzystają na tym zagraniczni producenci.

NSZZ RI ,,Solidarność’’ przygotował projekt Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego w Polsce, który za pośrednictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został przekazany do  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warto sprawdzić plantację zbóż ozimych pod kątem skrzypionek. W środkowej Polsce można na liściach zaobserwować jaja tych szkodników, a w południowej Polsce pojawiają się pierwsze larwy.

Niedawno w Berlinie odbyła się kolejna już edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB.

Ważna informacja dla rolników zawierających z pomocnikami umowy o pomocy przy zbiorach chmielu, owoców i warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Przeczytaj koniecznie!

Także plantacje rzepaku wymagają lustracji, gdyż w południowej części kraju w uprawach pojawił się już pryszczarek kapustnik. 

Resort rolnictwa skierował 10 maja 2018 r. do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania projekt rozporządzenia, dotyczący zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia.

Sołtysi w Wielkopolsce odmawiają podjęcia działań związanych z szacowaniem szkód, wyrządzanych w uprawach rolnych przez zwierzynę łowną.

Podejmując działanie trzeba mieć wizję celu, a kluczem do jego realizacji są projekty i ich monitorowanie – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przedstawiając Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków”. 

Jeśli uprawiamy tytoń - wpis do rejestru producentów jest niezbędny. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zobowiązany jest do monitorowania oraz nadzorowania krajowej uprawy tytoniu, a także produkcji i obrotu tym surowcem. Dlatego właśnie w terenowym oddziale KOWR trzeba zgłosić uprawę.

W sprzedaży pojawiły się już polskie truskawki – szklarniowe, ale lada dzień będą również te spod włókniny i folii. Owoce na polach dopiero kwitną. A jaka jest ich cena? 

Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food odbyły się w dniach 8-10 maja w Poznaniu. Oprócz polskich przedsiębiorców, na ekspozycji targów, nie zabrakło również producentów żywności z innych krajów. 

Jak co roku, konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem rolników. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono 1 087 gospodarstw indywidualnych (o 66 więcej niż w roku ubiegłym). Większość stanowią gospodarstwa rolne o powierzchni 0-50 ha o mieszanym profilu produkcji. Najwięcej gospodarstw zgłoszonych zostało odpowiednio do OR KRUS w Rzeszowie, Warszawie i Krakowie. 

Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraganizuje dziś protest i blokadę dróg. Powodem jest niezadowolenie rolników z sytuacji na rynku warzyw i owoców - niskich cen oraz zbyt dużego importu żywności. Czy to początek ogólnopolskich protestów?

Szkodnik niszczy uprawy buraka cukrowego wyjątkowo dotkliwie na terenach południowo-wschodniej Polski. Tamtejsi rolnicy zdecydowali już o likwidacji i przesianiu kilkuset hektarów plantacji. Jak twierdzą, dostępny na rynku środek do zwalczania szarka nie jest wystarczająco skuteczny. 

Dobra pogoda i rozkwitająca roślinność sprzyjają zbiorom i zapowiadają dobry rok.

Okazuje się, że jeszcze nie wszyscy rolnicy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie, a czasu jest coraz mniej. Termin upływa 15 maja. W tym roku rolnicy muszą złożyć wniosek przez internet. Wielu z nich nie ma jednak dostępu do sieci, dlatego ARiMR rusza im z pomocą i otwiera mobilne punkty pomocy technicznej. 

Nowy budżet UE2018-05-10 Nowy budżet UE

Większość posłów do Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjęła plan Komisji Europejskiej zwiększenia wkładów krajowych do 1,11% DNB i wprowadzenia nowych źródeł dochodów do kolejnego długoterminowego budżetu UE.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że będą częstsze kontrole warzyw i owoców z importu. Służby odpowiedzialne za jakość żywności mają dokładnie badać, co trafia na nasz rynek z zagranicy. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To przepisy, które umożliwią rolnikom zatrudnianie pracowników sezonowych. Nowe przepisy zaczną obowiazywać pod koniec przyszłego tygodnia. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Phil Hogan, europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich zgodzi się na to, by brytyjskie wnioski dotyczące unijnych przepisów dotyczących dywersyfikacji upraw były łagodzone w wyniku nadmiernego deszczu, który opóźnił sadzenie roślin.

"Od dwóch lat występują zakłócenia na rynku niektórych warzyw. Najwięcej na rynku ziemniaków, gdzie w stosunku do roku ubiegłego wystąpił spadek cen" – powiedział minister Jurgiel podczas konferencji i zapowiedział ważne zmiany. 

Upodobał sobie łąki i pola, lubi też podobno wolne wędrówki. Teraz jednak powinien raczej przyspieszyć, bo zaczęły się zbiory. Ruszył sezon na ślimaki winniczki. 

Rolnicze związku zawodowe oraz plantatorzy owoców i warzyw apelują do prezydenta, o jak najszybsze podpisanie ustawy o pomocnikach sezonowych. 

Włoszczowscy policjanci zatrzymali ostatnio 62-letniego mieszkańca gminy Kluczewsko, który strzelał z wiatrówki do kur sąsiada. Jak się później okazało, mężczyzna w swoim domu posiadał bez zezwolenia 12 sztuk amunicji myśliwskiej oraz urządzenia do kłusownictwa. 

Więcej osób będzie mogło ubiegać się m.in. o premie na pozarolniczą działalność gospodarczą, na restrukturyzację małych gospodarstw, czy dla młodych rolników.

„Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”-  to tytuł konferencji organizowanej 10 maja 2018 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

Istnieje możliwość laboratoryjnego sprawdzenia jakości handlowej ziarna zbóż i rzepaku. 

Naukowcy z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach pozyskali 160 nowych odmian grochu, bobiku i łubinu. Opracowano też 19 różnych technologii upraw.

Jak informuje serwis gazeta.pl "W sobotę po 5 nad ranem wybuchł ogromny pożar w chlewni w Wychowańcu. Według informacji lokalnych mediów nie przeżyło żadne z 2,5 tys. zwierząt, które znajdowały się w budynku".

W południowej i wschodniej części Polski rolnicy zauważają już początki suszy. Czy będzie to suchy rok?

Okazuje się, że dochody rolników w 2017 r. wzrosły średnio o 30 procent - wynika z analizy przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB. Jak to możliwe?

Władze Tajwanu uznały Polskę za kraj wolny od epidemii grypy ptaków (HPAI). Ogłoszenie w tej sprawie zostało opublikowane przez Radę Rolnictwa Yuanu Wykonawczego 19 kwietnia 2018 r.

Bez względu na to, czy mamy hodowlę złożoną z kilkudziesięciu czy zaledwie kilku krów, warto zwierzęta bacznie obserwować. Mogą nam podpowiedzieć jak się czują i... co powinniśmy zrobić, by ich samopoczucie poprawić. Bo zdrowa krowa to zdrowe mleko.

Trwa majówka. To czas wyjazdów, wycieczek i spacerów. A jak majówka to i grille. Uważajmy, zwłaszcza przy paleniu ognisk, bo jedną z najczęstszych przyczyn pożarów jest zaprószenie ognia.

Targi Turystyczno-Ogrodnicze „Lato na Wsi” są wielotematyczną imprezą, o charakterze edukacyjno-promocyjnym mającą na celu promocję działalności pozarolniczej oraz dziedzictwa kulturowego i kulinarnego województwa kujawsko-pomorskiego.

W środę 9 maja, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana w Parku Staromiejskim we Wrocławiu odbędzie się piknik z okazji Dnia Europy. 

Zgnilec amerykański to groźna choroba pszczół, która atakuje larwy tych owadów. Podlega zwalczaniu z urzędu. Kolejne ognisko w Polsce wykryto w jednej z pasiek w Przedborowie w gminie Mikstat.

Samorząd rolniczy po raz kolejny zwraca uwagę na problem, jaki stanowi duża liczebność jeleniowatych w Polsce. 

Przemysław Szota ze wsi Krężołów w powiecie jędrzejowskim, województwo świętokrzyskie został zwycięzca tegorocznej XXIV już  edycji wyborów ,,Chłopa Roku’’.

Rolnicy pomimo intensywnych prac polowych i nawarstwiających się terminów, od kilku dni kupują sporo ziarna, żeby zapewnić pożywienie dla zwierząt hodowlanych, na wyjątkowo długą, majówkę

Gdy cena mleka rośnie bydłu mlecznemu powodzi się trochę lepiej. Gdy cena mleka spada - producenci ,,oszczędzają'' na czym się da i najczęściej mikro i makroelementy jako pierwsze idą w odstawkę. 

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło 46. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

Sezon tytoniowy rozpoczęty. Plantatorów czeka kilka miesięcy intensywnej prawy. W tym roku pamiętać muszą też o formalnościach.

W przededniu publikacji propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłego budżetu UE oraz przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), Copa i Cogeca wzywają do uchwalenia silnej, konkurencyjnej, zorientowanej na rynek i zrównoważonej WPR opartej na prostych, wspólnych dla całej UE zasadach oraz do poparcia jej odpowiednim budżetem.

Od kilku tygodni rolnicy sygnalizują kłopoty z terminowym wypełnianiem elektronicznych wniosków o dopłaty obszarowe. Ministerstwo rolnictwa ugina się pod presją żądań rolników i chce przedłużyć termin składania wniosków o miesiąc.

NSZZ Solidarność apeluje do Prezydenta RP Andrzeja Dudy  o weto do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 kwietnia 2018 roku. 

Pod hasłem "Ruch strażacki – 100 lat dla Niepodległej" Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej 4 maja 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie organizuje centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Strażaka.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 1 czerwca 2018 r. do 31 lipca 2018 r. można składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie.

W 2017 r. z budżetu państwa przekazano ponad 16,05 mld zł na pomoc niepełnoprawnym i ich opiekunom. Z jakiego wsparcia mogą skorzystać?

Plan Komisji Europejskiej w sprawie niemal całkowitego zakazu stosowania szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów poparła większość krajów unijnych. Przedstawiciele 16 krajów 27 kwietnia  w Brukseli zagłosowali za wycofaniem tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny.

Tegoroczne spotkania polowe firma Syngenta organizowane są w 9 lokalizacjach w całej Polsce. 

Mając na uwadze liczne interwencje rolników z terenu powiatu nyskiego zgłaszane do Starostwa Powiatowego w Nysie oraz nadesłane pismo Starosty Nyskiego, Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Środowiska o wsparcie działań zmierzających do wydłużenia okresu polowań na gęsi zbożowe i gęsi biało czelne na terenie województwa opolskiego. 

Dodatkowe 10,39 mln zł na utworzenie 73 nowych placówek „Senior+” i ponad 237 tys. zł na dofinansowanie już istniejących domów i klubów „Senior+” – tyle trafi do samorządów w wyniku rozstrzygnięcia dodatkowego naboru ofert w ramach rządowego programu wieloletniego  „Senior+” na lata 2015-2020 edycja 2018. Dzięki temu placówki zapewnią osobom starszym 1781 nowych miejsc dziennego pobytu.

W dniach  1–3 maja 2017 w Chrzypsku Wielkim w gospodarstwie Bogdana Królika odbywają się X Międzynarodowe Targi Tulipanów.

Sezon wypasania w pełni. Ale... jeśli myślimy o renowacji terenów zielonych lub o przeniesieniu pastwiska, warto się zastanowić, jak zrobić to dobrze? 

Do niecodziennych scen doszło we wsi Kowalówka w gminie Wieruszów (woj. łódzkie). Jeden z rolników, uprawiając pole ciągnikiem rzekomo przekroczył miedzę i wjechał na pole sąsiada. Sąsiad złapał metalowy pręt i...

Budżet na Wspólna Politykę Rolną po 2021 r. będzie mniejszy ze względu na brexit. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska zamierza obciąć dopłaty dla największych gospodarstw. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sygnalizuje występowanie mączniaka prawdziwego na zbożach w prawie całej Polsce. Alerty nie obowiązują jedynie w województwach wschodnich.

38-latek z gminy Nałęczów, kierując ciągnikiem rolniczym w m. Sadurki (woj. lubelskie) wjechał w bariery ochronne na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Badanie alkomatem wykazało...

Rozwój biogazowni rolniczych oraz potrzeba wprowadzenia przepisów ułatwiających nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych to główne przyczyny rozpoczęcia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prac nad nowelizacją ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu.

Sosna stanowi ponad 70% wszystkich sadzonek. Na lepszych glebach leśnicy posadzą także gatunki liściaste, przede wszystkim dęby i brzozy.

Zbiory pierwszych owoców lada chwila. W szczycie sezonu, przy zbiorze niektórych owoców i warzyw rolnicy nie dadzą sobie rady. Potrzebna będzie pomoc pracowników sezonowych. Będą oni teraz obowiązkowo ubezpieczani. 

Na realizację programu dla szkół w roku szkolnym 2018/2019 Polska otrzyma kwotę 25 378 920 euro, tj. ok. 106 mln zł. 

Wczesna, w porównaniu z poprzednimi latami, wiosna i przede wszystkim wysokie temperatury sprawiają, że w rzepaku możemy obserwować prawie wszystkie wiosenne szkodniki jednocześnie. Do chowacza czterozębnego i słodyszka już z nalotami dołącza chowacz podobnik.

Miody produkowane w Polsce są coraz bardziej popularne na rynku rodzimym i zagranicznym. Nic dziwnego, że z roku na rok w naszym kraju zwiększa się liczba rodzin pszczelich oraz producentów miodu. 

Sejm przyjął pakiet pięciu ustaw, wchodzących w skład tzw. Konstytucji Biznesu. Projekt ma przynieść wiele udogodnień dla przedsiębiorców. Nowe przepisy weszły w życie 30 kwietnia, a skorzystać z nich mogą na przykład działkowcy, którzy rozpoczęli już kolejny sezon prac. 

Mamy kilkaset tysięcy małych gospodarstw rolnych, które nie produkują na rynek, ale czasem posiadają nadwyżki i mogą sprzedawać swoje produkty – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, otwierając konferencję poświęconą perspektywom rozwoju rolniczego handlu detalicznego. 

O roli instytutów naukowych rozmawiano podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 25. kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa. Uczestniczył w niej sekretarz stanu Zbigniew Babalski. 

Dziś (27.04.) Komisja Europejska będzie głosować w sprawie zakazu stosowania neonikotynoidów. Jak się dowiadujemy, Polska jest za zakazem stosowania zapraw z tymi środkami.

Choć przez ostatnie trzy tygodnie pogoda była optymalna dla rolników, roślinom z trudem przychodzi nadrabianie jesiennych strat.

Do Polski przykleciał prezydent Etiopii – to oficjalna wizyta wraz z misją gospodarczą. Etiopia namawia polskich przedsiębiorców do działań na szeroką skalę. Chce współpracować m.in. w zakresie inwestycji w rolnictwo i środków do produkcji żywności.

Phil Hogan unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, stwierdził, że jego głównym priorytetem w trwającym negocjowaniu budżetu UE, jest ochrona małego i średniego rolnika, który pozostaje kręgosłupem europejskiej produkcji żywności i społeczności wiejskich.

W dniu 30 kwietnia 2018 r. upływa ustawowy termin składania w urzędach skarbowych zeznań podatkowych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek do Ministra Inwestycji i Rozwoju o wprowadzenie przepisów uniemożliwiających zmiany planu zagospodarowania przestrzennego przez władze gminy w trakcie rozpoczęcia inwestycji przez rolnika

To wspólne stanowisko samorządu rolniczego obu krajów. Do Warszawy w tej sprawie przyjechał szef Litewskiej Izby Rolniczej. 

20 kwietnia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego posłowie przyjęli nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego, które mają zapewnić wysoką jakość żywności ekologicznej oraz zwiększenie produkcji.

Kwietniowa pogoda sprawiła, że większość drzew owocowych kwitnie w pełni. Czy oznacza to wysokie zbiory? 

Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzepak cierpi na niedobór boru powinniśmy sprawdzić jego korzeń. Gdy po przekrojeniu ukażą się nam puste przestrzenie diagnoza jest prosta - boru brakuje.

11 kwietnia 2018 roku projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii został skierowany do pierwszego czytania w Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa i najprawdopodobniej  będzie procedowany przez Sejm na posiedzeniu w maju (8-11 maja).

Nie tylko rynki hurtowe, ale i małe giełdy korzystają na zakazie handlu w niedzielę. Ich obroty zwiększają się, tym bardziej, że resort rolnictwa zapowiada opracowanie program rozwoju rynków hurtowych.

Żółte naczynia są najwygodniejszą metoda monitoringu upraw rzepaku. A mimo to na polach naczyń widać niewiele.

Trwa realizacja Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2016/2017; 2017/2018; 2018/2019. Beneficjentami pomocy są gospodarstwa pasieczne i indywidualni pszczelarze. 

W tym roku jednym z najważniejszych priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest propagowanie i wspieranie inicjatyw prowadzących do uruchamiania programów finansowania zabiegu wapnowania gleb. 

Pod hasłem "Organizacje wiejskie w procesie stanowienia prawa" Forum Aktywizacji Obszarów wiejskich organizuje cykl bezpłatnych szkoleń, których celem jest usystematyzowanie i wzbogacenie wiedzy na temat podstaw systemu prawnego w Polsce. 

23 kwietnia br. odbyła się konferencja dotycząca przyszłości rynków hurtowych. "Rynki hurtowe, będą to rynki, które będą umożliwiały sprzedaż detaliczną, sprzedaż bezpośrednią" – mówił minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że jest to kolejny obszar, dla którego resort rolnictwa przygotowuje program rozwoju.

29 kwietnia 2018 roku w Racławicach już po raz dwudziesty czwarty odbędą się wybory ,,Chłopa Roku’’. 

W dniach 21 i 22 kwietnia w Bratoszewicach, województwo łódzkie odbyły się XXVI Targi Rolne AGROTECHNIKA. Zobacz relację z imprezy!

Właściwie dobrany termin zabiegu chemicznego to prawdziwa sztuka. Doradcy rolniczy zauważają jednak często, że decydując się na oprysk rolnicy często wzorują się na sąsiadach... Tak być nie powinno.

W sobotę 21 kwietnia, w siedzibie Telewizji Polskiej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Wójt Roku 2017. 

Wielu rolników nie docenia jeszcze tego, jak ważne jest prawidłowe nawożenie i dokarmianie mikro i makroelementami roślin uprawnych. Ma ono wpływ nie tylko na wielkość ostatecznego plonu, ale także na odporność roślin na choroby czy na ataki agrofagów. 

Singapurskie władze weterynaryjne (AVA) poinformowaływ piśmie skierowanym do polskiego Głównego Lekarza Weterynarii o zakończeniu procesu uzgodnień certyfikatu zdrowia dla polskiego mięsa drobiowego, eksportowanego do Singapuru oraz o udzieleniu zgody na eksport dla 6. polskich zakładów.

28-latek z Goniądza powiesił się w stodole. Żyje dzięki temu, że jego siostra zaalarmowała policjantów, którym udało się rolnika reanimować.

KRIR  zwrócił się do MRiRW w sprawie zwolnienia z obowiązku podpisywania wniosku o tzw. „dopłaty do paliwa rolniczego” przez właścicieli gruntów.

Parlament Europejski przyjął zmiany przepisów dotyczące żywności ekologicznej. Powinny one zapewnić wysoką jakość żywności ekologicznej oraz zwiększenie produkcji. Przepisy mają wejść w życie za trzy. 

Zgodnie z nowymi przepisami plantatorzy do połowy maja muszą zgłosić plantację i wpisać się do rejestru producentów surowca tytoniowego. Wszystkie formalności trzeba załatwić w terenowym ośrodku KOWR.

Samorząd rolniczy zwraca się o przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

XVIII Kongres Gmin Wiejskich i XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich połączone z 25- leciem reaktywacji Związku, odbędą się w dniach 19-20 czerwca 2018r., w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wznowienie prac nad  projektem ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Odbędą się bezpłatane warsztaty kulinarne dla kół gospodyń wiejskich z terenu województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego.

W całym kraju rozpoczęły się kontrole warunków hodowli świń. Inspekcja weterynaryjna ma do sprawdzenia prawie 200 tysięcy gospodarstw. Gdy zostaną wykryte nieprawidłowości, możliwy jest nawet zakaz chowu świń. 

KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie opracowania przepisów dotyczących ochrony obszarów  produkcji rolnej. Kto blokuje pracę rolnikom?

Żeby były skuteczne, muszą też być bezpieczne. Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą i z... głową!

Indeks Wartości Ziemi Rolnej, przygotowany przez Open Finance, wskazuje, że średnio w kraju hektar ziemi uprawnej kosztuje prawie 38 tysięcy złotych.

Komisja Europejska zamierza  ograniczyć najbardziej szkodliwe praktyki handlowe i zapewnić rolnikom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom większą pewność działania oraz ograniczyć konieczność zarządzania przez nich ryzykiem, nad którym mają niewielką kontrolę lub nie mają jej wcale.

Krajowa Rada Izb Rolniczych nie zgadza się z raportem Najwyżej Izby Kontroli w sprawie antybiotyków stosowanych do produkcji zwierzęcej. 

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom skorzystanie z odstępstwa od obowiązku zastosowania w roku 2018 jednej z praktyk zazielenienia − dywersyfikacji upraw.

Ponad 4 promile alkoholu miał w organizmie mężczyzna, który prowadził ciągnik rolniczy w gminie Zbąszynek (woj. lubuskie). Nie wiadomi ole dokładnie, bo... w alkomacie skończyła się skala. Nie miał też prawa jazdy, bo zabrano mu je za jazdę ,,na dwóch gazach''.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach konkursu ,,Misja Przyroda" zaprasza uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich do realizacji projektów, których celem jest zwrócenie uwagi na walory lokalnej przyrody i potrzebę jej ochrony. 

Polska jest największym producentem borówki w Unii Europejskiej, z 25 proc. udziałem w zbiorach. W światowej produkcji nasz kraj zajmuje czwarte miejsce (po Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie), z blisko 3 proc. udziałem.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało oświadczenie w sprawie nagród wypłaconych w resorcie. Powodem jest publikowanie przez niektóre media nieprawdziwych informacji. 

Choć mamy dopiero połowę kwietnia, jednak rolnicy z centralnej Polski i z Wielkopolski alarmują, że na plantacjach rzepaku pojawił się już słodyszek. To wyjątkowo niekorzystna sytuacja.

Kwiecień – to w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach początek sezonu wystawienniczo-targowego. Rozpoczynamy go w tym roku AGROTECHNIKĄ. Są to targi maszynowe, cieszące się wśród rolników niesłabnącym zainteresowaniem. Stanowią one taki pierwszy po sezonie zimowym regionalny przegląd nowości wśród maszyn i sprzętu rolniczego. 

Ochrona roślin jest istotnym elementem produkcji roślinnej. Uzyskanie oczekiwanej wysokości i jakości plonu jest bowiem możliwe wyłącznie poprzez zapewnienie odpowiedniej kondycji i zdrowotności roślin. Niestety, chemiczna ochrona roślin często niesie ze sobą ryzyko dla bezpieczeństwa człowieka oraz dla środowiska. Jakich zasad powinni zatem przestrzegać producenci?

30 kwietnia 2018 roku upływa termin składania zgłoszeń do organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce.

7 kwietnia br. Zastępca Prezesa KRUS Janina Pszczółkowska i Rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński podpisali umowę o współpracy pomiędzy instytucjami w zakresie realizacji inicjatyw, programów, wspólnych projektów badawczych, usług o charakterze naukowym związanych z tematyką działalności KRUS, w szczególności z tematyką rolniczych ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeń dla rolnictwa i badań nad kondycją społeczno-ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich w Polsce.

Firma Massey Ferguson to doskonale wszystkim znana marka sprzętu rolniczego, która stale rozwija osiągi swoich maszyn. Tym razem producent rozszerzył wybór modeli serii MF 5700, wyposażając je w przekładnię Dyna-4, obecnie dostępną też dla modeli MF 5710 i MF 5711 wyposażonych w silniki czterocylindrowe.

Podkarpacka policja informuje o czarnej serii wypadków rolniczych, które... zakończyły się śmiercią. Kilka dni temu traktorzysta w gminie Ropczyce został przygnieciony przez ciągnik i zmarł, a do podobnych zdarzeń doszło także w Błażowej i w Wiśniowej.

Choć rzepak jeszcze nie kwitnie, jednak obserwujemy liczne pojawy szkodników i konieczne są pierwsze zabiegi chemiczne. Trzeba je jednak wykonywać wieczorem.

Uprawa bulw ziemniaków w Polsce oraz przemieszczanie ich wewnątrz Unii Europejskiej może być prowadzona wyłącznie przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Zobacz, co w tej sprawie ustalono podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE. 

W sobotę, 14 kwietnia 2018 r., odbyła się konferencja pn. „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa”, którą zorganizował Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni. Patronat nad imprezą objęli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Komitety Copa i Cogeca  popierają propozycję Komisji Europejskiej, aby nadal opierać się na obecnych zasadach bezpieczeństwa żywności i pasz, podkreślając, że decyzje te  muszą opierać się na nauce i promować innowacje.

 

12 kwietnia br. odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby PT KRUS w Malborku. W uroczystości uczestniczył Zastępca Prezesa KRUS Krzysztof Maciej Retyk i Przewodniczący Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Stanisław Anders.

Aktualna sytuacja epizootyczna związana z występowaniem ASF w kraju oraz realizacja działań z nią związanych były głównymi tematami omawianymi podczas 14. posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Wystarczy tylko spełniać minimalne wymogi higieniczne i zarejestrować działalność w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym lub Sanitarnym- przekonują producenci.

Sejm RP 13 kwietnia br. uchwalił ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Posiadacze akcji lubelskiego Ursusa mogli otwierać szampana. Za sprawą podpisania kontraktu z chińską spółką Guangdong Jianglong Agricultural Machinery Technology (JML) papiery zdrożały o 17 proc. 

W związku z wejściem w życie w dniu 1 kwietnia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz pojawiającymi się licznymi pytaniami rolników w zakresie Szkód Łowieckich, wyjaśniamy. 

Andrzej Duda, Prezydent RP, podpisał nowelizację ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. 

Ziemniaków w Polsce i Unii Europejskiej jest za dużo - czytamy w piśmie Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłanym do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. 

Bruksela zapowiada zmiany w prawie, które ma pomóc konsumentom w starciu z gigantami spożywczymi.

To już XVII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2018/2019 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą ubiegać się o stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Będą one wypłacane przez 10 miesięcy. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

W tym roku została zwiększona ilość  środków na dopłaty do materiału siewnego.

Nieco ponad miesiąc pozostało na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Nie czekaj do ostatniej chwili. Co jeśli się spóźnisz? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega - nie wypalaj traw! Nadeszła wiosna, temperatury są coraz wyższe, a wielu rolników zaczyna wypalać wyschnięte trawy. Niektórzy uważają, że to najprostszy sposób na pozbycie się takich śmieci, a nawet  upatruja w tym zabieg użyźniający glebę. Nic bardziej mylnego! 

Prognozy są bardziej niż optymistyczne. Na najbliższe dwa tygodnie meteorolodzy przewidują ciepłą pogodę. To dobrze, bo wiele prac polowych trzeba teraz zrobić prawie równocześnie. Czy jednak tak wysokie temperatury są korzystne dla rolników?

Koalicja Na Rzecz Biopaliw - porozumienie organizacji branżowych. Sprawdź, czym jest i kto wchodzi w jej skład. 

Połączone komisje rolnictwa i polityki sejmowej zajęły się sprawą zmian zasad zatrudnienia pracowników sezonowych w gospodarstwie. Ma być prościej, taniej i lepiej – zobacz, jakie zmiany ma wprowadzić ustawa. 

Budowa silnej marki polskiej żywności, to zdaniem sekretarza stanu Jacka Boguckiego podstawowe zadanie na drodze do zwiększania wartości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Często trudniejsze nawet od pozyskiwania nowych rynków zbytu.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o odstąpienie od stosowania sankcji wobec rolników, którzy nie spełnili wymogów utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), programu rolnośrodowiskowego i rolnośrodowiskowoklimatycznego. Wnieśli również o uznanie ich zaniechać za wynik działania siły wyższej. Jest odpowiedź resortu. 

W najbliższą sobotę, 14 kwietnia br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14, odbędzie się Konferencja pt. „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa”

11 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja poświęcona pilotażowemu Programowi „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”. Ponad 100 uczestników tego wydarzenia przywitali Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.

Czy nowe prawo łowieckie jest faktycznie niezgodne z międzynarodowymi konwencjami? Sprawdziliśmy to.

Jak informuja policjanci z KPP w Radziejowie do wypadku doszło podczas podnoszenia korzenia drzewa. 

Rolnicy pytają, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zaprasza do udziału w „Dniach Otwartych Funduszy Europejskich”. 

Znane są wyniki konkursów w programie GOSPOSTRATEG. Osiem na dziesięć projektów uzyskało pozytywne oceny komisji konkursowej. Wnioski z sektora rolnego otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 60 milionów złotych. Liderem trzech projektów jest ministerstwo rolnictwa. 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że na wielu plantacjach zbóż ozimych widać ślady chorób podstawy źdźbła. Zabieg T1 jest zabiegiem ochronnym, ma nam pomóc w zwalczaniu także innych wiosennych chorób zbóż powodowanych przez grzyby.

Prawie w całej Polsce trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy, by takich przynęt nie dotykać.

 Resort rolnictwa szykuje się do batalii o wyrównania dopłat.

Sprawdziliśmy informację, która obiegła nasz kraj, o domniemanych ogniskach ASF w Wielkopolsce

Sprzedaż maszyn i urządzeń, w okresie żniw, bez zakazu handlu w niedzielę! 

Rolnicy, którzy w związku z ASF mają problem ze spłatą bieżących zobowiązań, mogą ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki.

Rolnicy którzy płacili składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do KRUS, już w najbliższym kwartale będą mogli skorzystać z „e-składki KRUS” – nowego narzędzia opartego o usługę szybkich płatności internetowych Paybynet. 

Mamy odpowiedź ministerstwa rolnictwa na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwiększenia limitów oleju napędowego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 6 kwietnia br. zakończyła przyjmowanie powiadomień o wycofaniu z rynku jabłek i gruszek na bezpłatną dystrybucję oraz inne przeznaczenie dla ww. grupy owoców. Zainteresowanie było tak duże, że limit wniosków wykorzystano w jeden dzień. 

Więcej cukru2018-04-10 Więcej cukru

Czy w sezonie 2017/2018 będzie więcej cukru na polskim rynku? 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 8 milionów złotych dotacji na powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Nabór wniosków rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 23 listopada 2018 r.

W piątek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zainaugurował ogólnopolską kampanię „Stop pożarom traw”. Niestety, wypalanie traw na wiosnę jest wciąż powszechnie stosowane. Należy podkreślić jednak, że takie praktyki niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Już w tym roku, chociaż to dopiero początek wiosny, mieliśmy do czynienia z 12 tys. pożarami traw, w wyniku których śmierć poniosły dwie osoby, a 101 zostało rannych. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS. Mogą z nich skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2003 a 2011 rokiem.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej, mając na względzie potrzebę zwiększenia powierzchni uprawy roślin białkowych i soi dla poprawy bilansu paszowego w kraju zaproponował wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i rozszerzenia zakresu doświadczalnictwa odmianowego w tej grupie roślin. Koncepcję tę nazwano Inicjatywą Białkową COBORU. 

Z raportu „Innowacyjność vs. zdrowie. Szanse dla marek spożywczych”, opracowanego przez firmę analityczną Mintel dla Banku Zachodniego WBK wynika, że prawie 1/3 wszystkich nowych produktów z kategorii żywności i napojów wprowadzonych w Europie, między październikiem 2016 r. a wrześniem 2017 r., miała oświadczenia „naturalne”. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w dniach 27-29 marca 2018 r. zorganizował po raz pierwszy na targach Agrofood Nigeria polskie stoisko narodowe. Wydarzenie odbyło się w Lagos. 

We wszystkich 17-stu Oddziałach Terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ruszyły przetargi na dzierżawę państwowej ziemi rolnej. Zgłoszono już zorganizowanie pierwszych przetargów ograniczonych. Łącznie to ponad tysiąc ogłoszeń na łączną powierzchnię 12,5 tysiąca hektarów.

ARiMR opublikowała listę dotyczącą kolejności przysługiwania pomocy w ramach działania 9 "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego PROW 2014-2020 dla naboru przeprowadzonego w terminie 30 października - 28 grudnia 2017 r.

Zielone Lato -  to nazwa konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizację Turystyczną  w Olsztynie, którego celem jest promocja obiektów turystyki wiejskiej na obszarze Warmii i Mazur i popularyzacja przedsiębiorczości na wsi.

Słoneczna aura sprzyja i Kutry wyruszyły w morze. Będą łowić pomimo zapowiadanego, weekendowego załamania pogody.

Jeśli chcemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska to spożycie mięsa i nabiału musi zostać ograniczone o połowę do roku 2050, a wsparcie publiczne powinno być przeznaczane na ekologiczną produkcję zwierzęcą - dowiadujemy się z nowego raportu Greenpeace „Mniej znaczy więcej. Mniej mięsa i nabiału - zdrowsze życie i planeta”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia producentom niektórych owoców w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej.

Od kilku dni mamy wysokie temperatury i wegetacja rusza w piorunującym tempie. Warto zrobić lustrację plantacji i przekonać się, jak pod względem chorób przetrwały zimę zboża ozime.

Do 3 kwietnia 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok 11,82 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada 2017 r.

Dobre wieści dla 5 głównych rynków rolnych. W ciągu ostatnich 2 lat ceny płodów rolnych wzrosły o kilka procent. W niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent.

Komisja Europejska w Polsce z myślą o sołtysach organizuje warsztaty „Korzystanie przez sołtysów i sołtyski z konsultacji społecznych”. Ich celem jest przekazanie sołtysom i sołtyskom wiedzy oraz umiejętności korzystania z mechanizmu konsultacji społecznych w samorządzie.

28 marca 2018 roku, przed Pałacem Prezydenta na Krakowskim Przedmieściu 46-48, odbyła się pikieta dla Polski Wolnej od GMO. 

Prezydent RP Andrzej Duda 28 marca podpisał ustawę z dnia 22 marca 2018 roku o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2018 r. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że do 31 maja każdego roku rolnik lub domownik prowadzący jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć w macierzystej jednostce organizacyjnej KRUS zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona roczna kwota graniczna podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok ubiegły. Kwota podatku należnego za 2017 r. wynosi 3.300 zł.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała raport dotyczący nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Zobacz koniecznie! Czy nasze uprawy są zagrożone?

Samorząd rolniczy uważa, że budowa zapory na wschodniej granicy jest konieczna, zgłosił jednak kilka swoich uwag do projektu. 

Producenci liści tytoniowych są zobowiązani do 15 maja dokonać wpisu do rejestru, który prowadzi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To nowy obowiązek, wynikający ze zmiany przepisów o podatku akcyzowym oraz o rynkach rolnych i ich organizacji. 

Od ubiegłego roku rośnie produkcja maszyn rolniczych. W porównaniu z rokiem 2016 wyprodukowano o 16,2% więcej ciągników rolniczych, o 24,6% więcej siewników polowych i o 21,5% spulchniarek. To niewatpliwie efekt ożywienia popytu na rynku krajowym oraz zwiększenia eksportu. 

Komisja Europejska będzie stopniowo sprzedawać zmagazynowane mleko w proszku. Phil Hogan, unijny Komisarz do spraw rolnictwa zapowiedział, że surowiec trafi na wewnętrzny rynek, ale tak, żeby nie popsuć cen. Okazuje się jednak, że innej decyzji oczekiwały mleczarnie, które postuluja, aby Komisja pozbyła się zapasów poza Unią. 

Jeśli przygotowaliście za dużo jedzenia na Święta, możecie się nim podzielić. Do 4. kwietnia, w 30 polskich miastach, trwa akcja „Podziel się posiłkiem z Bezdomnym”. 

Od 30 marca do 29 kwietnia oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój. Jest ono finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W dniu 28 marca 2018 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego ISSA – dr. Joachimem Breuerem.

Samorząd rolniczy zwrócił uwagę na postulowaną od dawna przez rolników potrzebę stworzenia niezależnego od zakładów ubojowych systemu oceny poubojowej półtusz.