KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

Aktualności

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużony został termin składania wniosków o płatności bezpośrednie. 

Premier Mateusz Morawiecki na wniosek Ministra Grzegorza Pudy odwołał ze stanowiska Głównego Lekarza Weterynarii Bogdana Konopkę. 

Rolnik z Dolnego Śląska odpowie przed sądem za sprowadzenie katastrofy ekologicznej w wymiarze lokalnym.

Pszczelarze coraz częściej zgłaszają, że w ich pasiekach duże szkody wyrządzanych w pasiekach przez dzięcioły. Sprawą zajął się Polski Związek Pszczelarski i wystosował pismo do Ministerstwa Klimatu. Resort jednak twierdzi, że ten problem jest nieznany. 

Od 1 czerwca do 2 sierpnia odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych informuje, że wykaz producentów ekologicznych, wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. jest już udostępniany wszystkim zainteresowanym.

Europejskie rolnictwo stoi przed sporymi zmianami, które wprowadzi nowe prawo. Będą one przyczyną przyspieszenia technologicznej przemiany, jednocześnie stanowiąc nie tylko o rozwoju, lecz też o sporych oszczędnościach rolników.

Składaliście wniosek o pomoc na inwestycje chroniące wody przed azotanami lub na rozwój usług rolniczych? Sprawdźcie, czy jesteście na liście.

Ceny skupu tuczników w krajowych zakładach przetwórczych rosną. Sprawdzamy aktualne stawki.

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało założenia Polskiego Ładu. Partia rządząca ma plany zmian także dla rolników. Jakie? Znamy wszystkie szczegóły!

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020.  

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA) zaprasza do uczestnictwa w publicznych konsultacjach dotyczących ochrony zwierząt podczas transportu.

Sezon na truskawki w tym roku jest opóźniony o około 3 tygodnie. Opóźnienie warto wykorzystać na wyściółkowanie plantacji. W tym roku może mieć ono wyjątkowe znaczenie.

Okazuje się, że przepisy prawa drogowego nie są zawsze do końca jasne. Podlaska Izba Rolnicza zwraca uwagę na niejasności związane z rejestracją maszyn rolniczych. Zwłaszcza, ze przepisy często się zmieniają.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wydało publikację ,,Ochrona środowiska w gospodarstwie rolnym''. Co w niej znajdziesz? Sprawdź i pobierz bezpłatnie?

Energetyka wiatrowa na lądzie ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy – taka konkluzja wynika z raportu przedstawionego 11 maja podczas webinarium w Warszawie. Przygotowywane są nowe założenia pozwalające na budowę większej liczby elektrowni wiatrowych.

15 maja obchodzone jest Patronalne Święto Rolników, którzy w tym dniu wspominają swojego patrona świętego Izydora Oracza.

Uprzedzaliśmy kilka dni temu, że wraz z ociepleniem zacznie się masowy pojaw szkodników w uprawach. Uprzedzaliśmy także, że kilka gatunków szkodników, najczęściej występujących po sobie, będzie żerować jednocześnie. I właśnie tak się stało.

W związku z uzyskanymi informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w sprzedaży ciągników, które mogły być nielegalnie wprowadzone do obrotu, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozpatrzenie możliwości interwencji w tej sprawie.

O makabrycznych odkryciach informują leśnicy z Nadleśnictwa Bartoszyce. Tu, w lasach znaleziono rozkładające się szczątki bydlęce. Bartoszyccy leśnicy mają teraz problem, gdyż wywiezienie zwierzęcych odpadów nie będzie ani tanie, ani proste.

ARiMR zachęca gospodarstwa rolne (producentów produkcji podstawowej) i przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego (MŚP) do skorzystania ze wsparcia Funduszu Gwarancji Rolnych w dostępie do finansowania poprzez zabezpieczenie kredytu oraz zwrot kosztu części lub całości odsetek od kredytu obrotowego objętego tą gwarancją (tzw. dopłata do oprocentowania kredytu obrotowych). 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych, sześciu ognisk ptasiej grypy - tym razem na Mazowszu i w Wielkopolsce. Łącznie to już 312 ognisk w naszym kraju.

Program „ORLEN dla Strażaków” jest odzwierciedleniem realizacji celów społecznych zarówno Fundacji ORLEN, jak i fundatora – PKN ORLEN. Wnioski można składać do 18 czerwca br.

Zawarto porozumienie na rzecz prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych oraz realizacji pilotażowego projektu roboczo nazwanego Paszportyzacja polskiej żywności pomiędzy organizacjami branżowymi a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. 

Rozwiązania prawne mające zapobiec niekorzystnemu wpływowi inwazyjnych gatunków obcych na naszą różnorodność biologiczną oraz ograniczające szkody przez nie wyrządzane - przewiduje projekt ustawy, który przyjął rząd.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich oraz Aukcja koni „Pride of Poland” odbędą się w połowie sierpnia w Janowie Podlaskim -poinformował Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk.

Podczas spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z członkami Prezydium Porozumienia Rolniczego omawiano aktualne problemy w rolnictwi. Minister mówił także o pracach nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym.

W związku z zaistnieniem długookresowych niekorzystnych warunków pogodowych i przesiewami spowodowanymi między innymi przez zalanie, zamulenie plantacji, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. po ustaleniach z Członkami Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC podjęła decyzję, że nasiona wydane na wskazane przesiewy będą objęte funkcjonującym w Spółce Programem pomocowym dla Plantatorów Buraka Cukrowego. 

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy i Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandry Hadzik, poinformowano, że KRUS wprowadza nowy profil rehabilitacji leczniczej rolników po przebytej chorobie COVID-19. Sprawdź szczegóły!

Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego – długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników – za rok 2020/2021 otrzyma Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” - poinformował bp Artur Miziński, honorowy przewodniczący Kapituły Nagrody.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 15 maja 2021 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego za rok sprawozdawczy 2020/2021.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych ognisk ptasiej grypy w Polsce - łącznie to już 306 w 2021 r.. Sytuacja jest coraz bardziej poważna, tym razem do likwidacji trafiło prawie 800 tys. sztuk drobiu.

Dziś odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy i prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandry Hadzik poświęcona działaniom KRUS na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa rolników.

W tygodniu kończącym się 2-go maja 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł 63,62 tys. ton, tydzień wcześniej było to 86,52 tys. ton i 119,88 tys. ton w analogicznym tygodniu przed rokiem - wynika z analiz Internetowej Giełdy Rolnej.

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników, które są pożywieniem dla owadów zapylających. W tym roku z powodu zimnej pogody rośliny miododajne są opóźnione, dlatego pszczoły mają mniej pokarmu. 

Polska wiosenna truskawka intensywnie pachnie, a jej szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Koszt jej produkcji sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Świeża szypułka prawdę nam powie – przypominają kaliscy plantatorzy, których pytał o to Mikołaj Rey i „Czas na polskie superowoce!”.

W kalendarzu rolników i działkowców funkcjonuje termin "zimni ogrodnicy". To umowna data, z którą zwykle wiąże się ochłodzenie. Czy w tym roku "ogrodnicy" i "zimna Zośka" mogą zagrozić naszym uprawom i kwiatom? Zapoznajmy się z prognozami IMGW. 

Ministerstwo Klimatu przypomina, że jeszcze tylko do 10 czerwca br. będzie można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się już naboru w programie „Moja Woda”. 

Ostatni rok to okres ciągłego wzrostu cen głównych surowców do produkcji nawozów. Gaz ziemny który stanowi od 50 do 70% kosztów produkcji szczególnie w nawozach azotowych, zmienił swoją cenę z poziomu ok. 6 EUR/MWh w maju 2020 r. do ok. 24 EUR/MWh w analogicznym okresie 2021 r.

Sezon zabiegów ochornnych tak naprawdę dopiero się zacznie. W natłoku prac polowych, które za chwilę trzeba będzie prowadzić trzeba pamiętać o owadach zapylających.

Nagroda im. Oskara Kolberga każdego roku trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej, tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych promujących folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. Poznajmy tegorocznych laureatów!

Od 10 maja do 23 maja 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

W ramach wsparcia związanego z produkcją w sektorach produkcji zwierzęcej realizowane są płatności, m.in. do bydła. Hodowco, sprawdź, o jakich datach musisz pamiętać!

Jeszcze tylko do 12 maja można starać się o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw w ramach działania „Współpraca”. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z wymaganymi dokumentami przyjmuje Centrala ARiMR.

Wspólne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to cel podpisanego 7 maja porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Niedawno pisaliśmy o problemach z utylizacją zużytej folii. Problem powraca, choć tym razem dotyczy agrowłókniny.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zauważa, że w ostatnich latach obserwowany jest znaczny wzrost liczebności niektórych gatunków ptactwa - chodzi przede wszystkim o gatunki podatne na ptasią grypę. Czy można w tej sprawie zaradzić?

Do 21 czerwca 2021 roku można skorzystać ze szkolenia organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Szkolenie poświęcone jest ogrodom terapeutycznym.

Kiedy trudno jest zaorać całe pole można... przesunąć kamień graniczny między państwami. Tak zrobił belgijski rolnik, przesuwając granicę o ponad 2 metry...

Rolnik, który zdecyduje się na rozwój swojego małego gospodarstwa, może uzyskać na ten cel 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Do 29 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków.

Kwiecień to kolejny dobry miesiąc dla dealerów ciągników. Zapraszamy do zapoznania się z raportem, opracowanym według danych z CEPIK. 

17 maja 2021 r. rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie wsparcia na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór potrwa do 27 czerwca 2021 r.

Wciąż można starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Do 29 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o "Premie dla młodych rolników" z budżetu PROW 2014-2020.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie nadmiernej populacji bobrów. W związku z powstającymi szkodami, samorząd rolniczy pytał o możliwość wprowadzenia dodatkowych przepisów ograniczających populację tych zwierząt.

Wegetacja truskawek jest w tym roku opóźniona średnio o 3 tygodnie. Truskawki z upraw przyspieszonych już kwitną, ale dużo szkody wyrządziły kwietniowe mrozy.

Od blisko roku kontrola żywności od producenta do konsumenta jest prowadzona przez jedną inspekcję – Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Ministerstwo Rolnictwa podsumowało pierwszy rok jej działalności.

5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych spotkała się na pierwszym od ponad roku posiedzeniu, które miało formę on-line. Poruszono kilka ważnych tematów.

Zaledwie kilka dni temu zmagaliśmy się z załamaniem pogody. Czy europejskie mrozy będą miały wpływ na uprawy jabłoni w Polsce?

Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Zobacz, jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zauważa, że nowe unijne przepisy mogą spowodować zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących świnie. Dlaczego? Kogo dotyczy rozporządzenie Komisji?

Dzięki staraniom ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy sektor rolno-spożywczy został w KPO wyróżniony spośród wszystkich działów gospodarki, jako szczególnie ważny w tworzeniu stabilnych warunków wzrostu gospodarczego po pandemii COViD-19 - informuje ministerstwo rolnictwa.

Jeszcze tylko do 31 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi nawet 100 tys. euro rocznie.

Zapraszamy do udziału w konferencji online „Financial needs in the agriculture and agri-food sectors in Poland”, która będzie poświęcona instrumentom finansowym (IF) w ramach PROW 2014-2020. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach poinformował o stwierdzeniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie powiatu szamotulskiego (woj. wielkopolskie).

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępną ocenę przezimowania upraw w 2021 r. Czy oziminy są w dobrej kondycji?

Stopniowe odmrażanie gospodarki może poprawić sytuację na rynku wieprzowiny - wynika z analiz Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Sprawdź szczegóły.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa z prośbą o utworzenie bazy środków do produkcji rolnej, w której podczas zakupu, na podstawie numeru partii produktu umieszczonego na opakowaniu, można będzie sprawdzić pochodzenie danego produktu.

29 kwietnia br. KOWR wspólnie z Biurem Polskim w Tajpej oraz Zagranicznym Biurem Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Tajpej zorganizował promocję polskich jabłek na Tajwanie pod nazwą „Polish Apple Night”.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Tematem rozmowy był wpływ unijnego Planu Odbudowy dla Europy i realizacji Krajowego Planu Odbudowy na rozwój i modernizację polskiego rolnictwa. 

4 maja, w dzień wspomnienia św. Floriana, wszyscy strażacy obchodzą swoje święto. Z tej okazji nasza redakcja dzielnym druhom składa najlepsze życzenia i podziękowanie za niezwykłą służbę oraz poświęcenie w ochronie ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Niech św. Florian dodaje Wam sił!

Ministerstwo Rolnictwa planuje wprowadzić kolejne usprawnienia usług internetowych dla rolników w ramach tzw. "okienka dla rolnika". Dodoatkowo zmodyfikowany ma zostać także system e-recept, które na potrzeby leczenia zwierząt, będą mogli wystawiać także weterynarze. 

Pandemia COVID-19 zmieniła funkcjonowanie gospodarki, w tym także rolnictwa. Uwidoczniła, jak ważna staje się sprawna komunikacja na odległość oraz możliwość załatwiania swoich spraw, w tym urzędowych przez internet. Stąd pomysł, aby na portalu Gov.pl utworzyć osobną podstronę poświęconą działaniom na rzecz rolnika w ramach tzw. „Okienka dla rolnika”.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa o zwiększenie limitu środków na ubezpieczenie upraw rolnych. 

W Polsce gospodarstwa ekologiczne obejmują zaledwie 3% całego areału upraw...

Rolnicy zajmujący się hodowlą zwierząt muszą zabezpieczyć pasze dla stada na czas zimy. Najczęściej odbywa się przy pomocy folii, w którą zawijana jest kiszonka

Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Dla Polaków to niezwykle ważna data. Sprawdź, jaka jest historia uroczystych obchodów tego dnia.

Do końca września trwa Narodowy Spis Powszechny. Najprostszą metodą jest spisanie się samemu. 

Chłodna wiosna powoduje, że ptasia grypa nie odpuszcza. W Polsce odnotowano już 250 ognisk. Problem występuje także w województwie łódzkim, gdzie izba rolnicza szuka prawnych możliwości pomocy hodowcom drobiu.

Dawniej Święto Pracy obchodzono hucznie, organizowano pochody, stanowiące nieodłączny element 1 Maja. A jak jest dziś? Zdecydowanie bardziej symbolicznie.

Prognoza pogody na najbliższe dni jest pomyślna. Choć zapowiadane są ulewy i silny wiatr, to przede wszystkim ma być cieplej. Czy jednak przymrozki już nie powrócą?

Jak wynika z badań Kantar co czwarty (25%) Polak jadł truskawki w kwietniu. To znacznie więcej niż przed miesiącem (o 9 p.p.). W kwietniu wzrosło również spożycie malin – z 16% do 19%. Na kolejnych miejscach są borówki (16%) i czarna porzeczka, dostępna obecnie pod postacią przetworów i mrożonek. Deklaracje spożycia aronii (12%) utrzymują się na stabilnym poziomie od czerwca zeszłego roku. 

Z okazji Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 maja większość z nas wiesza narodową flagę, aby uczcić te ważne dni. Ale czy robimy to prawidłowo? Wywieszenie flagi - niby rzecz prosta, a jak się okazuje, czasami sprawia kłopot. Przedstawiamy Wam zatem podstawowe zasady wieszania biało-czerwonej flagi.

Czy morski zając to ryba? Jakie ryby żyją w Morzu Bałtyckim? Bez problemu odpowiemy naszym dzieciom na tak postawione pytanie, jeśli zapoznamy się z książeczką ,,Rybki, Ryby i Rybeczki z morza, jeziora i rzeczki''.

To cenna uwaga Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie. 

Zapowiadane ocieplenie bez wątpienia przyniesie zmasowane pojawy wielu szkodników we wszystkich uprawach. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wejściu w życie nowych przepisów w ramach Prawa o Zdrowiu Zwierząt, w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. Zmienia się nazewnictwo stref i kolorystyka obszarów ASF na mapie udostępnionej na stronie internetowej GIW. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała do Ministerstwa Rolnictwa o rozważenie rozszerzenia płatności dobrostanowych także na inne gatunki zwierząt gospodarskich. Przypominamy, że do tej pory mogą korzystać z nich hodowcy świń, krów i owiec, po spełnieniu odpowiednich standardów. 

Rusza kolejna edycja konkursu AGROLIGA, który ma ogromne znaczenie w upowszechnianiu przedsiębiorczości i nowoczesnych technologii produkcyjnych w rolnictwie. Sprawdź szczegóły.

Ptasia grypa w Polsce niestety nie odpuszcza. W 2021 r. mamy już potwierdzonych niemal 250 przypadków. W związku z ciągle pogarszającą się sytuacją, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu obszarów wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium kraju. Zobacz, jakie powiaty obejmuje lista. 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie starań Związku w sprawie wybudowania i uruchomienia nowoczesnego portu zbożowego, dostępnego dla rolników oraz odpowiadającego na potrzeby uczestników eksportowego rynku, w kontekście konsultowanego aktualnie Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowa Spółka Cukrowa wesprze Plantatorów z południowo-wschodniej Polski w ochronie plantacji buraka cukrowego przed niezwykle groźnym szkodnikiem - szarkiem komośnikiem. Ponad 6 tys. rolników może liczyć na refundację zakupu preparatów. Dzięki wspólnej akcji mogą ochronić swoje plantacje i zapobiec zmniejszeniu plonów od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. 

Uprawa roślin nie zawsze może obejść się bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Nieprawidłowo wykonywana aplikacja pestycydów to niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Bardzo ważne jest więc prawidłowe korzystanie z chemicznych środków ochrony roślin przy ochronie upraw, o czym przypomina PIORiN.

26 kwietnia odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów rolnictwa UE. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Ministrowie rozmawiali o sytuacji na rynkach rolnych, WPR, dobrostanie zwierząt i polityce handlowej.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu pięciu przypadków wścieklizny u lisów, stwierdzonych w województwie mazowieckim. 

27 kwietnia 2021 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększy udostępniony współpracującym bankom na 2021 r. limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk).

Dzierżawa pozostaje podstawową formą zagospodarowania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. Przedłużone zostało wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa do 30 kwietnia 2026 r.

Ponieważ dyskusje na temat roli regionów w przyszłej WPR wchodzą w fazę rozmów trójstronnych, Europejski Komitet Regionów zwrócił się do Rady UE i Komisji Europejskiej o dostosowanie się do stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie opartego na regionach zarządzania wspólną polityką rolną (WPR). 

Z analiz firmy badawczej Mintel wynika, że aż 42 proc. Polaków zamierza ograniczać spożycie mięsa. W dobie globalizacji polskie przywiązanie do tradycji jedzenia mięsa bardzo szybko ustępuje miejsca nowym zwyczajom żywieniowym. Niewykluczone, że popularność zamienników mięsa będzie rosnąć w Polsce w tym samym tempie, co w krajach, które są trendsetterami nowych wzorców konsumpcji, uważają analitycy International Food & Agri Hub BNP Paribas.

Rusza II edycja kampanii „Jedz Owoce i Warzywa – w nich największa moc się skrywa”

Opóźnienie sezonu grillowego oraz lockdown skutkują spadkiem cen skupu wieprzowiny - wynika z najnowszych analiz Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

Od 26 kwietnia do 9 maja 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonała w 2020 roku ocenę 699,65 ha upraw kwalifikowanego i elitarnego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. W porównaniu z 2019 r., kiedy oceniono 774,98 ha nastąpił spadek ocenianej powierzchni o 8,8%.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 60 mln zł kary na spółkę Jeronimo Martins Polska. Właściciel sieci Biedronka wprowadzał konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców, co mogło zniekształcić ich decyzje zakupowe. Nieprawidłowości występowały w 27,8 proc. sklepów Biedronka skontrolowanych przez Inspekcję Handlową.

Marka New Holland Agriculture została odznaczona złotym medalem w edycji 2021 konkursu Edison  Awards za swoją przełomową technologię wiązania  Loop  Master™, w  którą wyposażone są prasy z serii BigBaler 1290 High Density oraz BigBaler PLUS. W odbywającym się co roku konkursie wyróżniane są  doskonałości w  zakresie rozwoju  produktów  i  usług, projektowania zorientowanego na człowieka oraz innowacji. Zwycięzcy wyłaniani są na podstawie czterech kryteriów: Koncepcja, Wartość, Wkład oraz Wpływ. 

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki spisu rolnego, który miał miejsce w 2020 roku.

Jak poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, rolnicy indywidualni mogą ubiegać się o udzielenie pożyczki przez KOWR. 

Sezon na słodyszka rzepakowego możemy uznać za otwarty.

Sezon intensywnych prac polowych na polskich wsiach trwa w najlepsze. Policja przypomina rolnikom, że za zanieczyszczenie dróg publicznych ziemią, błotem czy obornikiem, przenoszonymi na brudnych kołach ciągnika grozi mandat.

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej poinformował, że Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, że budżet na inwestycje dla gmin popegeerowskich w ramach aktualnego naboru został zwiększony z 250 mln zł do 340 mln zł. 

Czy maszyna może być lepsza od operatora? Na chwilę obecną wszystko wskazuje, że tak.  Niepokonany jak dotąd innowacyjny system CEMOS dla ciągników CLAAS udowadnia, że opracowana przez inżynierów CLAAS technologia jest niezwyciężona.

W tym roku obserwujemy bardzo niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków w całej Europie. Szczególnie dotyczy to Francji, gdzie w stosunku do Polski notuje się dwukrotnie większą liczbę ognisk u drobiu hodowlanego. Z kolei w Niemczech sytuacja jest porównywalna. Minister rolnictwa wystosował do polskich hodowców specjalny apel.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o szkoleniu on-line organizowanym przez FiBL, które dotyczyć będzie europejskiej bazy danych ekologicznego materiału siewnego oraz nasion, opracowanej w ramach projektu LIVESEED.

22 kwietnia odbyła się debata zorganizowana przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącej spraw rozwoju obszarów wiejskich w latach 2021-2027. 

Koła Gospodyń Wiejskich, dzięki ustawie o KGW z  9 listopada 2018 r. zyskały wiele nowych możliwości, a przede wszystkim mogą ubiegać się o dotację na swoją działalność. Obecnie resort rolnictwa rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Co się zmieni? Sprawdziliśmy to.

Ćma bukszpanowa przestaje być gatunkiem tajemniczym. Badania, które od 2016 roku prowadzi Terenowa Stacja Doświadczalna IOR – PIB w Rzeszowie, we współpracy z portalem ogrodniczym DIONP oraz Uniwersytetem Śląskim, mają szansę stać się podstawą do opracowania kompleksowego programu ochrony bukszpanów przed tym szkodnikiem. 

Korzystne właściwości oczyszczania gleb rolniczych bez szkodzenia środowisku mają rośliny takie jak ogórek, dynia, cukinia, melon czy arbuz. Usuwają one trwałe zanieczyszczenia organiczne pochodzące ze ścieków lub środków owadobójczych – ustaliły biolożki z Uniwersytetu Łódzkiego.

Minister Grzegorz Puda rozmawiał z sekretarzem stanu ds. środowiska, żywności i obszarów wiejskich Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Georgem Eusticem (brytyjski odpowiednik Ministra) na temat jakości produkowanej w Polsce żywności. 

Oferta ubezpieczeniowa jest dostępna dla klientów Poczty Polskiej w sieci łącznie obejmującej 4,6 tys. placówek na terenie całego kraju (w tym w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich). W tym roku zainteresowanie dotowanymi ubezpieczeniami rolnymi jest bardzo duże. Najwięcej zawieranych umów obejmuje ryzyko gradu, zaś najczęstszym ubezpieczeniom podlegają uprawy zbóż i kukurydzy.  

Do 17 czerwca wydłużono termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW: Rolnictwo ekologiczne, działanie Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz o przyznanie premii w ramach działania zalesieniowego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r. - informuje Kancelaria Prezydenta.

Według danych opublikowanych przez Głównego Lekarza Weterynarii, z powodu ptasiej grypy, w tym roku, zlikwidowano już ponad 6 mln sztuk drobiu. Największe straty ponieśli hodowcy w woj. wielkopolskim i mazowieckim.

Od 15 kwietnia 2021 r. polscy producenci mogą eksportować do Chin produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze. Eksport jest możliwy z zatwierdzonych zakładów.

Dzień Ziemi to największe na świecie święto ekologiczne, obchodzone od 1970 r. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy ubyło ponad milion świń (spadek o 9,4 proc.), a krajowe pogłowie zmniejszyło się do poziomu najniższego od połowy lat 50. XX wieku. 

W tym roku, tak jak w 2020, w związku z pandemią, sadowników czekają kolejne wyzwania m.in. możliwy brak rąk do pracy. Eksperci Unii Owocowej po wielomiesięcznych obserwacjach wyciągnęli pewne wnioski – kolejne fale COVID-19 są przyczyną długotrwałych, negatywnych skutków w branży, do których warto się odpowiednio przygotować. Znowu rosną obawy o dostępność pracowników sezonowych – czy pandemia COVID w tym roku pokrzyżuje zbiory? Jak COVID-19 wpłynął na sektor owocowo-warzywny?

W związku ze zgłoszeniem niewystarczającej liczby kandydatów na członków komisji zarządzających Funduszu Promocji Mięsa Końskiego i Funduszu Promocji Mięsa Owczego na kadencję 2021-2025, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza nabór uzupełniający. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda był gospodarzem spotkania Ministrów Rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej w formacie poszerzonym o kraje regionu, tj. Bułgarię, Chorwację, Rumunię i Słowenię (GV4+4). Było to drugie spotkanie na szczeblu Ministrów Rolnictwa w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Ze względu na sytuację epidemiczną i obostrzenia obowiązujące w Europie rozmowy ministrów odbyły się w formie wideokonferencji. 

Inteligentne ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki m.in. poprzez aplikacje umożliwiające doglądanie pszczół z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Rozwiązania takie doskonali drużyna Politechniki Łódzkiej, która reprezentowała Polskę w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2021.

Zgodnie z rozporządzeniem, sezon zbioru ślimaków rusza 20 kwietnia, ale w praktyce większość firm ma zamiar uruchomić punkty skupu dopiero w maju. Nie brakuje za to chętnych zbieraczy.

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do zaprojektowania ogólnounijnych wspólnych ram prawnych dla ochrony gleby, przy pełnym poszanowaniu zasady pomocniczości. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uwzględnienie w dokumentach realizujących wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu działania, które doprowadzą do zmniejszenia zanieczyszczenia powodowanego przez przetwórstwo żywności oraz ograniczenie stosowania środków chemicznych w produkcji żywności.

Do wypadku podczas prac polowych doszło na terenie gminy Brańszczyk. 80-latek kierujący ciągnikiem rolniczym zasłabł i wypadł z maszyny. Traktor nie zatrzymał się i dwukrotnie przejechał po mężczyźnie...

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku 2019. W 2020 r. eksport z Polski produktów rolno-spożywczych osiągnął rekordowy poziom 34 mld euro, czyli o 2,2 mld euro wyższą wartość niż w roku poprzednim – podkreślił dziś minister Grzegorz Puda, podczas debaty online inaugurującej VII edycję Targów World Food Poland.

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Klimatu oraz Ministra Rolnictwa z apelem w sprawie wycinki drzew, które są bazą pożytkową dla pszczół. 

 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy o złagodzenie wymogów do programów wsparcia mających na celu zwiększenie retencji wody w Polsce. Czy rolnikom będzie łatwiej skorzystać z dofinansowań na ten cel?

Do Zarządu Polskiego Związku Łowieckiego docierają z kół łowieckich informacje o wymierzaniu im przez organy Inspekcji Weterynaryjnej kar pieniężnych za niewykonanie odstrzału sanitarnego w dzierżawionych obwodach łowieckich w ilości wynikającej z wydawanych przez wojewodów rozporządzeń. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że w lutym br. przekazała deklarację podatkową PIT-11A lub PIT-40A każdej osobie, która w 2020 r. chociaż raz pobrała jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe.

Europejski rynek żywca wieprzowego pozostaje w równowadze. Przed majówką i rozpoczęciem sezonu grillowego rośnie oczekiwanie na kolejny wzrost cen skupu - informuje KZPPTCh.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 15 maja 2021 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego za rok sprawozdawczy 2020/2021.

Do Podlaskiej Izby Rolniczej zgłosił się rolnik prowadzący dział specjalny produkcji rolnej (uprawa inna – w tym mikrozioła, rzodkiewka, kwiaty jadalne w tunelach o łącznej powierzchni 225m2). Pomimo znacznych strat, jakie poniósł w konsekwencji COVID - 19, z przyczyn formalnych nie może skorzystać z pomocy oferowanej przez rząd. W takiej sytuacji jest wielu innych rolników...

Od 2015 roku mamy w Polsce do czynienia z narastającym problemem suszy, która wiosną i latem powoduje poważne straty w rolnictwie i ma negatywne skutki dla innych gałęzi gospodarki, w tym energetyki. Łagodny początek sezonu zimowego rodził obawy, że podobna sytuacja będzie miała miejsce również tej wiosny. Na szczęście w bieżący rok weszliśmy z dużym zapasem wilgoci w glebie, pochodzącym częściowo jeszcze z deszczy w październiku 2020 r., a opady śniegu znacznie poprawiły warunki wilgotnościowe w glebie. 

Komitet Regionów poparł europejską inicjatywę obywatelską przeciwko praktyce chowu zwierząt w klatkach, pod którą złożono 1,4 mln podpisów. 

Ziemi rolnej na sprzedaż i do dzierżawy jest mało, więc nieruchomości rolne Skarbu Państwa cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jednak wielu rolników uważa, że często przetargi wygrywają przysłowiowe ,,słupy''. 

W czwartek w Parlamencie Europejskim odbyło się  wysłuchanie komitetu obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”. Komitet zbierał podpisy pod petycją zakazu chowu klatkowego. W krajach Unii Europejskiej zebrano 1,5 miliona podpisów.

Chłodna wiosna nie sprzyja zbożom ozimym, które rozwijają się wolniej niż zazwyczaj. Nawet w najcieplejszych regionach kraju ozime zboża nie wykształciły jeszcze pierwszego kolanka, a porażenie chorobami grzybowymi jest widoczne.

Zimna wiosna rolników nie cieszy, bo  choć szkodników mniej, to warunki do przeprowadzania zabiegów agrotechnicznych są gorzej niż złe. Poczekać musi też siew kukurydzy, który teoretycznie powinien być robiony jak najwcześniej.

Jedni tego nie zauważają - inni nie chcą zauważyć. Czas pandemii jest dla rolnictwa wyjątkowo trudny z powodu nie tylko ograniczeń sanitarnych, ale także z powodu zmniejszenia możliwości sprzedaży produkcji rolnej. 

Wojewoda Podkarpacki wprowadził zakaz organizacji targów, wystaw, pokazów oraz konkursów z udziałem ptaków na terenie województwa podkarpackiego.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie kwestii strat rolników wyrządzanych przez ptaki w uprawach polowych i stawach hodowlanych.

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Pomostowych. Na zdolnych, ambitnych tegorocznych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną studia dzienne, czeka ponad 500 stypendiów pomostowych na I rok nauki. Roczna wysokość stypendium to 7000 zł.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie konieczności wprowadzenia zmian w systemie emerytur rolniczych. Jednym z najpilniejszych problemów jest kwestia świadczeń zbiegowych i łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS.

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW 2014-2020. O wsparcie można się ubiegać do 31 maja 2021 r. 

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w związku z realizacją w międzynarodowego projektu - CONSOLE, pt. ”Kontrakty na usługi środowiskowe w rolnictwie”, w ramach programu Horyzont 2020, zwraca się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety poświęconej  różnym typom umów zawieranych z rolnikami na świadczenie usług środowiskowych i klimatycznych.

Zarząd Krajowej Rady wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwracając się o wyjaśnienie, dlaczego podjęto decyzję o wstrzymaniu wypłat przejściowych w latach 2021-2022 dla rolników gospodarujących na gruntach o charakterze ONW, mimo możliwości kontynuacji płatności przejściowych.

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie zgłoszono wniosek w sprawie umocowania prawnego rolnictwa na terenach wiejskich. Członkowie KRIR podtrzymują, że należy przyjąć przepisy określające zasadę, iż na wsi prowadzona jest produkcja rolnicza.

Unijny bilans handlu zagranicznego jajami w skorupkach i przetworami z jaj na podstawie danych za styczeń 2021 wydaje się być dużym zaskoczeniem - wynika z analiz przeprowadzonych przez Krajową Izbę PDiP. 

Mamy informacje w sprawie planowanej w dniach 22-23 maja br. w Ułężu wystawy ZIELONE AGROSHOW!  

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o opracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań umożliwiających uzyskanie kredytów przez producentów rolnych, np. z zabezpieczeniem przyznanych płatności bezpośrednich, na zasadzie rozwiązania stosowanego od lutego 2016 r.

Chcąc sprostać wymaganiom zmian klimatu i dostosowując się do wciąż zwiększającego się zapotrzebowania na energię, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. inwestuje również w Odnawialne Źródła Energii. Jedną z takich inwestycji jest instalacja farmy fotowoltaicznej o mocy 520 kWp. 

Za kilka tygodni rozpocznie się sezon zbioru paszy zielonej. Przed rolnikami, którzy zbierają zielonkę prasą zwijającą ważna decyzja wyboru odpowiedniej siatki. Oferta siatek do pras jest bardzo szeroka na rynku w Polsce. 

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof", PROW 2014-2020.

14 kwietnia obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Mieszka I - księcia Polan, w 966 r. Wydarzenie to uznaje się za symboliczny początek Państwa Polskiego oraz Kościoła katolickiego w naszym kraju. Akcja Katolicka wraz z Fundacją Słowo zachęcają, aby świętować dziś m.in. poprzez wywieszenie flagi narodowej.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wydania jednoznacznej interpretacji stosowania opłaty cukrowej w rolniczym handlu detalicznym (RHD).

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie organizuje szkolenie dot. bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) w produkcji rolniczej. 

#Hodowcyrazem, wspólna inicjatywa największych organizacji zrzeszających polskich hodowców, zaniepokojona jest toczącymi się w Parlamencie Europejskim dyskusjami na temat ograniczeń w reklamie mięsa. "To próba narzucenia przez relatywnie wąskie grono osób swojego punktu widzenia wszystkim, przy częstym wykorzystaniu nierzetelnych informacji mających zdyskredytować hodowców" - przekonują.

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020.  

7 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska dała zielone światło dla 1,74 mld euro (13 mld DKK) duńskiego programu (w formie dotacji bezpośrednich) w celu wsparcia hodowców norek i powiązanych przedsiębiorstw w kontekście wybuchu koronawirusa.

To ważna informacja dla plantatorów buraka cukrowego. Wszystkie szczegóły w artykule.

Grypa ptaków wciąż jest groźna. Zakażenie drobiu wirusem HPAI, to nie tylko strata dla hodowcy, producenta, lecz także dla całego sektora drobiarskiego. Dlatego niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Analiza występujących w Europie i w Polsce wirusów HPAI wskazuje na bardzo niski potencjał zoonotyczny, co powoduje, że nie są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi – podkreśla minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną intensyfikację prac polowych przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, których przestrzeganie eliminuje zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Od 12 do 25 kwietnia 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

Na rynku tuczników nastąpiła stabilizacja. Producenci świń czekają teraz na nowy impuls wzrostu cen. 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe Dni Pola Minikowo 2021, które odbędą się w dniach 19-20 czerwca br. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w dniach 7-11 kwietnia 2021 r. stwierdzono aż 27 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Są to ogniska nr 117 - 143, podtyp H5N8.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że udostępniła na platformie ePUAP usługę Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej co ułatwi zgłaszanie wypadku przy pracy rolniczej oraz składanie wniosku SR-23 o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową.

Zarząd Towarowej Giełdy Energii S.A. podjął decyzję o obniżeniu opłat od transakcji zawieranych na Giełdowym Rynku Rolnym od 1 kwietnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. 

Mieszkanko wsi, działaj z nami na rzecz podniesienia znaczenia roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich. Jeżeli jesteś radną, sołtyską, wójtem, burmistrzem albo pełnisz inną funkcję liderki lokalnej społeczności wiejskiej – zaproponuj swoją kandydaturę do Rady Kobiet w Rolnictwie.

Trzy groby w jednej jamie, ułożone w sposób charakterystyczny dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu – odkryto przypadkiem na polu w rejonie Raciborza (Śląskie). Dokładne prace prowadzone będą jesienią. Zdaniem archeologów szkieletów może być więcej. 

Jak informuje Doradztwo Rolnicze Pfeifer & Langen Poland w końcówce marca rozpoczęły się siewy buraka cukrowego. Na terenach plantatorów związanym z tym producentem cukru pierwsze zasiewy wykonano w rejonie plantacyjnym cukrowni Środa Wlkp.

W tym roku po raz pierwszy wszystkie wnioski o dopłaty muszą być złożone przez internet. Dla wielu rolników, zwłaszcza starszych, jest to bardzo trudna sytuacja...

Zamknięcie gastronomii, które trwa od kilku miesięcy przekłada się na dramat rolników uprawiających warzywa. Wielu z nich utraciło na kilka miesięcy miejsca zbytu swoich produktów. 

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego stanęła po stronie hodowców zwierząt, które mają teoretycznie mniejsze znaczenie gospodarcze - ale wpisują się doskonale w zalecenia bioróżnorodności. Chodzi o to, żeby umożliwić hodowcom na przykład owiec możliwość skorzystania z wsparcia za podwyższony dobrostan zwierząt hodowlanych.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że na Podkarpaciu gąsienice ćmy bukszpanowej już rozpoczęły żer. Gdy się ociepli warto przejrzeć przydomowe krzewy bukszpanu w poszukiwaniu szkodnika.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał resortowi rolnictwa pismo Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w sprawie uruchomienia drugiej transzy pomocy dla rolników dotkniętych kryzysem spowodowanym wystąpieniem pandemii koronawirusa. Mamy odpowiedź ministerstwa w tej sprawie!

Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku Agencja przyjmuje je jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem roku ubiegłego, wypłaca uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

Inteligentne czujniki, drony oraz sztuczna inteligencja – czy tak niedługo może wyglądać w praktyce ochrona roślin? Część z tych technologii już teraz zostaje wdrożona w maszynach John Deere. Nad czym jeszcze pracuje amerykański producent maszyn rolniczych?

Opublikowano wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Sprawdź!

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie przepisów tzw. „ustawy o płatnościach”.

Działalność wielu branż w obecnej sytuacji związanej z globalną epidemią COVID-19 jest postawiona pod znakiem zapytania. Sektor owocowo-warzywny nie jest wyjątkiem. W 2020 roku podczas pierwszej i drugiej fali pandemii, sadownicy musieli sprostać wielu wyzwaniom.

W dniu 31 marca 2021 r. rozpoczęto konsultacje społeczne w sprawie przeglądu polityki promocji produktów rolno-spożywczych UE. Potrwają one do 23 czerwca 2021 r.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny u lisów, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach. Są to przypadki nr 6-8 w 2021 r. w Polsce.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych poinformowało, że w tym roku środek ochrony roślin do przemysłowego zaprawiania nasion rzepaku Cruiser OSR 322 FS będzie niedostępny.

Ostrzeżenia przed agrofagami lub załamaniem pogody, powiadomienia o możliwych zagrożeniach na polu, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a nawet możliwość sprawdzenia, skąd pochodzi produkt i jakie środki były stosowane podczas uprawy. To przykładowe korzyści, jakie przyniesie wdrożenie ogólnopolskiego projektu eDWIN, którego pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

1 kwietnia 2021 roku rozpoczęła się IX kadencja Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Zarząd został powołany na trzyletnią kadencję.

Według wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r., liczba gospodarstw rolnych ogółem wyniosła ok. 1,3 mln i zmniejszyła się o blisko 13% w porównaniu z danymi uzyskanymi w Powszechnym Spisie Rolnym w 2010 r.

Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowadzić wzmocnione środki bezpieczeństwa biologicznego, które mają zastosowanie dla gospodarstw utrzymujących świnie w strefach ASF.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych mając na uwadze napływające do samorządu rolniczego niepokojące informacje dotyczące trwających w resorcie rolnictwa prac nad przygotowaniem założeń Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybactwa na lata 2021-2027 oraz istotnych zmian, które mają dotyczyć działalności Rybackich Lokalnych Grup Działania, wniósł do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje uwagi do proponowanych zmian.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wyraził w piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowczy sprzeciw wobec informacji dotyczących zamiaru wprowadzenia zmian ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w zakresie przygotowywanych zmian w ustawie dotyczących zwolnień z opłat gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej na terenach leżących w granicach administracyjnych miast, aby pobudzić inwestycje. Mamy odpowiedź resortu w tej sprawie!

Organizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa konkurs fotograficzny pt. „Nowoczesna polska wieś” ma przynieść efekt w postaci zdjęciowej dokumentacji zmian, które zaszły na polskiej wsi, zwłaszcza od czasu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 Euro. WWF, już po raz dwunasty, przyzna nagrodę za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, które ograniczają odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) z gospodarstw do wód.

Marcowa sprzedaż nowych ciągników rolniczych jest najlepszym wynikiem od 4 lat. Rolnicy kupili 1417 nowych traktorów. Jest to wynik o blisko 70% lepszy niż przed rokiem!

W związku z procedowanym Europejskim Zielonym Ładem, w ramach którego kraje członkowskie będą musiały między innymi zredukować do 50% stosowanie środków ochrony roślin, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych po konsultacji z wojewódzkimi izbami rolniczymi przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje stanowisko w tej sprawie.

1 kwietnia 2021 roku, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołał prof. dr hab. Henryka Bujaka na stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Zimne powietrze pochodzenia arktycznego pozostanie z nami aż do czwartku. W tym okresie maksymalna temperatura powietrza nie przekroczy 10°C. Pod koniec tygodnia zacznie się ocieplać i będzie więcej słońca. Czy możemy liczyć na wysoką temperaturę?

Trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku można je składać tylko przez internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 10 nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ogniska stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2021 r. Wszystkie wyniki badań wskazują na wirusa grypy ptaków podtypu H5N8.

Obostrzenia Covid-19 znalazły odzwierciedlenie w mniejszych zamówieniach i w spadku cen skupu żywca wieprzowego - wynika z analiz Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Nadchodzi nowa era transformacji WPR oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejskiej. Jej głównym instrumentem ma być rolnictwo ekologiczne oraz agroekologia – czytamy w Europejskim Planie Działania dla Rolnictwa Ekologicznego opublikowanym przez Komisję 25 marca 2021. Jego celem jest – zgodnie z założeniami strategii „Od pola do stołu” – podniesienie powierzchni gruntów rolnych pod produkcją ekologiczną do 25%. Dla Polski to ogromne wyzwanie, gdyż obecnie 3,1% użytków rolnych uprawiana jest ekologicznymi metodami.

15 marca ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku rolnicy mogą składać je jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przygotowało „Kodeks Dobrych Praktyk stosowania oznakowania „wolne od GMO” dla przetwórców rzepaku”. 

Rola informacji rynkowej dla prawidłowego funkcjonowania rynków rolno-spożywczych - to temat konferencji zorganizowanej 31 marca br. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Najbliższe kilka dni warto poświęcić zbożom jarym - jeśli nie wysialiśmy ich do tej pory. Pogoda do czwartku włącznie ma być bardzo dobra, warto więc skorzystać z optymalnego terminu siewu, który właśnie mija.

Lubelska Izba Rolnicza, na wniosek rolników przeprowadziła akcję ważenia nawozów. Okazało się, że rolnicy mieli rację - w wielu big-bagach nawozów brakowało.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opublikowała dane statystyczne dotyczące chorób i wypadków w rolnictwie w 2020 roku. Wyniki są znacząco lepsze niż w poprzednich latach.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne dodają temu Świętu nadzwyczajnego uroku. Wszędzie rozbrzmiewa wesołe Alleluja, dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia, a w Wielkanocny Poniedziałek nie zapominamy pooblewać się wodą. A jak było dawniej, czy wszystkie zwyczaje przetrwały do dzisiejszych czasów? 

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w Wielkopolsce, na uprawach pszenicy ozimej zauważono pierwsze chrząszcze skrzypionki zbożowej. Oznacza to, że pora na przeprowadzenie lustracji zbóż.

W wielkanocnym koszyczku muszą pojawić się jajka – zwykle kolorowe, ozdobione i pięknie pomalowane. Dlaczego? Skąd wziął się ten zwyczaj? Sprawdźmy to!

W tym roku, w Wielką Sobotę, w związku z pandemią koronawirusa w kościołach i kaplicach nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Episkopat proponuje więc wszystkim wiernym "święconkę" o charakterze liturgii domowej. Zobaczcie, jak w domu samodzielnie pobłogosławić pokarmy.

Od kilku lat późną wiosną, w porze kwitnienia drzew owocowych przychodzi fala przymrozków. Sadownicy chcieliby ubezpieczyć sady od tej klęski, jednak jak informuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej, są w tej sprawie kłopoty...

Źle zaczyna się tegoroczny sezon tradycyjnych spotkań branżowych...

Zamknięcie restauracji i stołówek jest kłopotem nie tylko dla właścicieli lokali, ale także dla rolników, którzy dostarczali żywność do tych jadłodajni. 

31 marca ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach dwóch poddziałań finansowanych z budżetu PROW 2014-2020. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował kolejną prognozę długoterminową tym razem od maja do lipca. Pogoda w rolnictwie decyduje o dobrych plonach warto więc zapoznać się z prognozami synoptyków.

Rusza pierwszy nabór wniosków o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw w ramach działania "Współpraca". Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. Dokumenty można składać od 29 marca do 12 maja 2021 r.
w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynoszą nagrody główne w ogólnopolskich konkursach przygotowanych podczas wyjątkowego święta - Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”.  Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów. 

 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, Polska jest dużym producentem jaj kurzych w UE. Z produkcją ponad 10 mld jaj rocznie zajmujemy wśród krajów unijnych 6 miejsce.

Przypominamy, że upływa termin zakupu komputera dla tych, którzy do 30 grudnia 2020 r. złożyli do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o pomoc.

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o przedłużoniu terminu zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego rodzica lub opiekuna.

Nowoczesna, intensywna produkcja roślinna jest nierozerwalnie związana ze stosowaniem kwalifikowanego materiału siewnego. Użycie wysokiej jakości materiału siewnego jest podstawowym warunkiem uzyskania dużych plonów oraz ma znaczenie przy ubieganiu się o dopłaty.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu podpowiada nam, aby zrobić lustrację ozimin pod kątem zachwaszczenia.

Ocieplenie spowodowało powrót szkodników. W żółtych naczyniach pojawiają się znów chowacze. Warto więc sprawdzić, co dzieje się w naszym rzepaku.

Copa i Cogeca są zadowolone, gdyż Komisja rozważavzastosowanie podejścia rynkowego do opracowania nowegovplanu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. Sprawdź szczegóły!

W związku z trwającym sezonem obrotu materiałem siewnym Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że wybór materiału siewnego, jako środka produkcji ma kluczowy wpływ na wielkość i jakość uzyskanego plonu, a także na koszty zabiegów ochrony roślin oraz możliwość pozyskania określonych dopłat.

– Chcemy, aby głos kobiet z różnych stron Polski znalazł swoje odzwierciedlenie w konkretnych rozwiązaniach – podkreśliła sekretarz stanu Anna Gembicka, która poinformowała dziś o powołaniu Rady Kobiet w Rolnictwie.

Rolnicy i sadownicy zgłaszają, że zające wyrządzają ogromne straty w sadach. Zarząd KRIR interweniuje w tej sprawie.

UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego. 

KRUS poinformował, że w 2020 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych 10 974 wypadki, czyli o 2 667 (19,6%) mniej niż w 2019 roku.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przedstawił zarzuty spółce skupującej oraz  sprzedającej zboża i rzepak -  PolishAgri. Przedsiębiorca może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców. Urząd przyjrzy się również praktykom innych spółek skupujących zboże oraz rzepak.

 

W celu efektywnej realizacji działań w ramach projektu roboczo nazwanego Paszportyzacja Polskiej Żywności powołano Komitet Sterujący, sprawujący nadzór nad projektem, którego pierwsze posiedzenie odbyło się 24 marca 2021 r. Posiedzeniu przewodniczyła Minister Anna Gembicka – przewodnicząca komitetu.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 11 nowych ognisk ptasiej grypy na terenie naszego kraju.

Konieczność poprawy jakości powietrza to dziś wyzwanie cywilizacyjne. Wszyscy, niezależnie od wieku czy poglądów, oddychamy tym samym powietrzem i każdy z nas powinien dbać o to by spełniało ono określone normy. Nowa kampania informacyjno-edukacyjna „Czyste Powietrze – zdrowy wybór. Twój wybór!” zachęcając Polaków do korzystania z dotacyjnego programu „Czyste Powietrze” odpowiada na to wyzwanie.

25 marca rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw. Dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 65 proc. składki w przypadku polisy dla podstawowych roślin. Rolnik sam może wybrać ryzyka, przed którymi chce chronić uprawy.

1 kwietnia 2021 r. rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Raz na 10 lat Główny Urząd Statystyczny pyta mieszkańców Polski „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotne kwestie związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Czy za odmowę udziału w spisie grozi nam kara?

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej odniósł się do najnowszego wystąpienia jednej z organizacji prozwierzęcych, która zaapelowała o likwidację ferm przemysłowych.

 

Ukraina jest dla nas ważnym partnerem handlowym i pierwszym odbiorcą towarów rolno-spożywczych z Polski wśród krajów pozaunijnych – zaznaczył dziś sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas VI posiedzenia polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy rankingowe dotyczące naboru "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".

Badania nowozelandzkiego producenta farmaceutycznego Quantec wykazały, że kompleks białkowy uzyskany ze świeżego pasteryzowanego mleka krowiego może chronić ludzkie komórki organizmu przed COVID-19.

Do 29 marca br. wydłużamy termin przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

Na infolinię ARiMR dzwonią rolnicy, którzy informują, że dotarła do nich oferta od firmy komercyjnej, zachęcająca do skorzystania z pomocy w ubieganiu się o bezzwrotną dotację dla gospodarstw rolnych. Po zapłaceniu przez rolnika firmie kilku tysięcy złotych, będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł. Przedstawiciele firmy informują, że oferowane wsparcie pochodzi z budżetu UE. ARiMR prosi, aby każdą taką ofertę przed jej ewentualną akceptacją rolnicy bardzo dokładnie analizowali.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych stara się o możliwość zwiększenia maksymalnej prędkości dla ciągników rolniczych poruszających się po drogach publicznych. Do postulatu tego pozytywnie odniósł Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

W związku z niepokojącymi informacjami Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wyraził w piśmie do Ministra Rolnictwa stanowczy sprzeciw wobec zamiaru zmian ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w zakresie przygotowywanych zmian w ustawie dotyczących zwolnień z opłat gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej na terenach leżących w granicach administracyjnych miast, aby pobudzić inwestycje.

Dotarliśmy do raportu pt. „Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat?”. Zawiera on wyniki kolejnego badania kasz jaglanych pod kątem obecności szkodliwego glifosatu. Raport opublikowała Fundacja Konsumentów we współpracy z Instytutem Spraw Obywatelskich. Czy producenci kasz jaglanych poprawili jakość swoich produktów? 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał na ręce Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie środków ochrony roślin i wycofywanych z obrotu substancji czynnych, wyrażające opinię samorządu rolniczego.

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej w ramach poddziałania Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych finansowanego z PROW 2014-2020. Można je złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu trzech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w dużych stadach kaczek.

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach organizuje konkurs „Wielkanocna Baba z Łódzkiego”. Do słodkiej rywalizacji zgłosiło się 51 kół gospodyń wiejskich z województwa łódzkiego. Zmagania będą polegać na wypieku tradycyjnej baby wielkanocnej - z mąki pszennej - uzyskanej ze zboża uprawianego na poletkach demonstracyjnych ŁODR. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował kolejną prognozę długoterminową - tym razem na kwiecień. Temperatura w większości regionów ma być w normie. A opady?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ma on zwrócić naszą uwagę na rzecz oczywistą - że o wodę musimy dbać, a od jej stanu zależy jakość naszego życia na Ziemi. Niestety rzeki, które są kluczowe dla zapewnienia nam wody, są w coraz gorszym stanie. Najwyższy czas, aby zacząć głośno mówić o ich problemach i edukować młodzież na temat ich roli w naszym życiu. Zanim będzie za późno i pogrążymy się w kryzysie wodnym. 

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w piątek w kolejnym trójstronnym spotkaniu z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner oraz ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem. W rozmowach wzięli udział również Główni Lekarze Weterynarii z trzech krajów. Spotkanie odbyło się w formule online.

Od 20 marca w całej Polsce obowiązują ograniczenia związane ze wzrostem zarażeń COVID-19. W związku z tym informujemy, że w placówkach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zasady obsługi interesantów zostaną dostosowane do obowiązujących przepisów. Jest to podyktowane troską o zdrowie naszych beneficjentów i pracowników. 

Pandemia zachwiała rynkiem chmielu. Zamknięcie wielu obiektów gastronomicznych odbija się także i na tej branży. Ceny skupu chmielu nieustannie spadają.

W Bieszczadach żyje 719 żubrów. Tak przynajmniej wynika z inwentaryzacji, która została niedawno przeprowadzona. Osobnym tematem jest obecnie kwestia szkód dokonywanych przez te zwierzęta w uprawach rolnych i w lesie.

W ostatnich latach zespół Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB realizuje wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych badania związane z oceną odmian zbóż jarych i ozimych do produkcji ekologicznej. Realizacja tego celu służy do oceny odmian pod nazwą - Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe (EDO). 

T1 to pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy, który ma pomóc oziminom w dobrym starcie na wiosnę. Choć temperatury na razie nie są wysokie, warto już teraz jednak zaplanować podanie odpowiednich środków ochronnych.

W kulturze ludowej już pierwsze oznaki wiosny były okazją do powitania nowej pory roku w wyjątkowy sposób. Stąd właśnie na przestrzeni lat ukształtowały się różnorodne zwyczaje, związane z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny.

Warmińsko–Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, realizując założenia operacji SIR pn. Tworzenie Lokalnych Partnerstw ds. Wody, zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarium poświęconym aktualnym problemom gospodarowania wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

W Unii Europejskiej w pierwszym tygodniu marca 2021 r. producenci za masło przeciętnie uzyskiwali 3,80 EUR/kg, o 5% więcej niż w poprzednim tygodniu i o 7% więcej niż przed miesiącem. Ceny masła rosną także w Polsce.

Komisja Europejska wydłużyła termin składania wniosków w ramach nowej polityki promocyjnej.

W Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Sprawdź szczegóły!

Do 26 marca 2021 r. prowadzony jest nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 

Wnioski o przyznanie pomocy w ramach „Premii dla młodych rolników” i „Restrukturyzacji małych gospodarstw” można składać od 31 marca 2021 r. W tegorocznych naborach wprowadzono kilka korzystnych zmian - sprawdź! 

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych pozytywnie ocenia literalne wskazanie roli, jaką mają do odegrania biokomponenty i biopaliwa ciekłe w krajowej strategii energetycznej, zarówno w odniesieniu do konieczności ograniczenia emisyjności, a także zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych poprzez dywersyfikację rynku paliw transportowych, jaka ma następować dzięki „wykorzystaniu paliw innych niż tradycyjne produkty rafineryjne”.

„Kolej dla żywności” to wspólne przedsięwzięcie Polskich Kolei Państwowych i sektora rolnego reprezentowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W wydarzeniu w formule online uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli branży rolno-spożywczej, stowarzyszenia producentów, przetwórców oraz spółki Skarbu Państwa, które zajmują się eksportem produktów rolno-spożywczych.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że stwierdzono pierwsze w 2021 r. ognisko ASF u świń.

Już 31 marca 2021 r. rusza nabór wniosków o przyznanie 60 tys. zł bezzwrotnej pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Nabór potrwa do 29 maja 2021 r. i jest finansowany z budżetu PROW 2014-2020.

W połowie marca nagle przypominamy sobie słowa naszego wieszcza Adama Mickiewicza: Bo już bocian przyleciał do rodzinnej sosny: I rozpiął skrzydła białe, wczesny sztandar wiosny. A wszystko przez bociana, bo przecież nie ma chyba bardziej polskiego gatunku niż właśnie on.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, przyroda budzi się powoli do życia, a wraz z nią rośnie aktywność kleszczy, która będzie trwała aż do listopada. Wiosenny wysyp tych pajęczaków odnotowywany jest obecnie na terenie całego kraju. Środowisko ich bytowania to przede wszystkim lasy liściaste (głównie krzewy sąsiadujące z wysokimi trawami), łąki, pastwiska, parki, a nawet miejskie trawniki.

Przypominamy rolnikom, którzy otrzymali z ARiMR pomoc na zakup sprzętu komputerowego, a jeszcze tego nie zrobili, że mają na to czas tylko do 31 marca 2021 roku. Fakturę potwierdzającą dokonanie takiego zakupu trzeba dostarczyć do biura powiatowego ARiMR do 15 kwietnia 2021 r. To są niezbędne warunki, aby rozliczyć otrzymane wsparcie.  

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nowy konkurs „Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków”. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich, którzy kultywują tradycje i własnoręcznie wykonują Palmy Wielkanocne i ozdabiają koszyczki. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy sfotografować efekt swojej pracy i przesłać mailem do Instytutu. Na zwycięzców czekają nagrody.

 

W trzeciej odsłonie programu „Mój Prąd” będą obowiązywały nowe zasady – poinformował oficjalnie wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Sprawdźcie koniecznie! Nowy nabór wniosków planowany jest na 1 lipca 2021 r.

Już 31 marca 2021 r. o bezzwrotną premię w wysokości 150 tys. zł będą mogli ubiegać się młodzi rolnicy. Sprawdź szczegóły!

Rolnicy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii, a szczególnie w panele fotowoltaiczne. W gospodarstwie potrzeba ogromnych pokładów energii elektrycznej. Wszystko to niestety przekłada się na bardzo wysokie rachunki za prąd. Warto więc przyjrzeć się możliwościom, jakie dają instalacje fotowoltaiczne. Szczególnie, że rolnik może skorzystać z programów dofinansowań tej inwestycji.

– Dobre relacje między wszystkimi ogniwami łańcucha, to warunek prawidłowej, rynkowej wyceny produktów, odzwierciedlającej faktyczne koszty produkcji i zapewniającej sprawiedliwy podział wartości dodanej i optymalny poziom inwestycji w całym sektorze rolno-żywnościowym – mówił minister Grzegorz Puda.

Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB – to banki, które jako pierwsze chcą wprowadzić ścieżkę kredytową w programie „Czyste Powietrze”. Łącznie to kilka tysięcy placówek, w których Polacy będą mogli skorzystać z nowego kredytu antysmogowego. Współpraca z bankami ułatwi dostęp do dofinansowania na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Od 15 kwietnia 2021 r. do 31 maja 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o wsparcie na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".  To już dziewiąty nabór tego typu w ramach PROW 2014-2020.

Profesor dr hab. Marek Mrówczyński w wywiadzie opublikowanym na łamach Naszego Dziennika pt. „Unijne strategie są kosztowne” ostrzega przed zagrożeniami dla polskiego rolnictwa związane z Nowym Zielonym Ładem, w ramach którego przyjęto strategie „O bioróżnorodności” oraz „Od pola do stołu”.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu ognisk ptasiej grypy w dwóch, dużych gospodarstwach w woj. wielkopolskim i dolnośląskim. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że od 15 do 26 marca 2021 r. w woj. mazowieckim zostanie przeprowadzona akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie.

Rosnące ceny skupu żywca wieprzowego pojawiły się równolegle ze wzrostem kosztów produkcji świń. Przeczytaj o aktualnej sytuacji na rynku trzody chlewnej. 

10  marca br. -  przy wsparciu Corteva Agriscience - Copa-Cogeca zorganizowała ceremonię wręczenia nagród w  ramach VI edycji Nagrody za  innowacje dla rolniczek. W tym roku celem Nagrody było ukazanie, w  jaki  sposób rolniczki wspierają rozwój nowych modeli biznesowych, a  także jaką rolę odgrywają w podejmowaniu najważniejszych wyzwań przed jakimi stają rolnictwo i leśnictwo, związanych z działaniami w zakresie klimatu.

Do 28  marca 2021 r. ponownie przedłużonozasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna. Sprawdź szczegóły.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła przygotowania do wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. W 2021 r. zostanie wypłacona – z urzędu bez konieczności składania wniosku – zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura.

Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku Agencja przyjmuje je jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. 

Wszystkich zainteresowanych tematyką dotyczącą łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych zapraszamy do udziału w konferencji „Nieuczciwe praktyki handlowe – implementacja dyrektywy 2019/633 i egzekwowanie przepisów”.

W dniu 2 marca 2021 r. odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych.

Przedwiośnie pełne wilgoci i chłodu to pogoda sprzyjająca chorobom ozimin. O kłopotach, jakie możemy napotkać w uprawach jęczmienia ozimego informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - PIB w Radzikowie na swojej stronie internetowej udostępnia ,,Vademecum Dawnych Roślin Uprawnych''.

Samorząd rolniczy sprawą zajmuje się od kilku miesięcy. Wydawałoby się logiczne, że rolnik na emeryturze powinien móc nadal gospodarować na swojej ziemi. W tej sprawie interweniowała - między innymi Dolnośląska Izba Rolnicza. Znamy już odpowiedź z ministerstwa.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy z Poznania podał rezultaty lustracji polowej ozimin w Wielkopolsce. Chłodna i wilgotna pogoda powoduje, że oziminy są podatne na patogeny. Co zaobserwowano?

Samorząd rolniczy z Podlasia zauważył, ze krajowe przepisy nie uwzględniają przez najbliższe 2 lata wypłacania płatności przejściowej ONW .

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Zarząd KRIR wnioskuje do Ministra Rolnictwa o przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków o przyznanie komputera dla dziecka rolnika.

Minister Rolnictwa odpowiedział na wniosek KRIR w sprawie zrównania wysokości świadczeń na kwarantannie i izolacji. 

Jeżeli uprawiasz konopię odmiany Finola to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Drosophila suzukii jest pokrewna popularnej muszce owocowej (D. melanogaster). Na przykładzie tego szkodnika widać, jak niewiele potrzeba, by w sprzyjających warunkach patogen zawojował cały kontynent.

Ziemniaki odzyskują swoją pozycję w areale upraw, gdyż w ostatnich latach była to uprawa opłacalna. 

Większość z nas widzi, jak najmniejsze polskie gospodarstwa ,,wypadają'' z dużego rynku rolniczego...

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa o rozważenia wprowadzenia skutecznych zachęt finansowych do prowadzenia upraw ekologicznych i rolnictwa zrównoważonego. Jak zauważa prezes związku, jest to zgodne z wnioskami po dorocznej konferencji naukowej Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju rozpoczęło aktywne działania na rzecz wspierania bioróżnorodności, ochrony pszczół i innych zapylaczy.

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem Klimatu oraz Finansów zaproponowały rozwiązanie, mające uszczelnić system gospodarowania zużytymi olejami. Chodzi o gospodarowanie olejami odpadowymi. Projekt zakłada wprowadzenie kaucji za zakup oleju silnikowego. Co to oznacza dla rolników?

Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

29 marca 2021 r. rusza nabór wniosków na działanie Współpraca - Krótkie łańcuchy dostaw. Zainteresowani otrzymaniem takiej pomocy mogą wziąć udział w szkoleniu, które ułatwi zdobycie wsparcia. 

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Od 1 lutego obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie traktowania nawozów azotowych jako ,,prekursorów materiałów wybuchowych''. Z tego powodu podczas zakupu popularnej saletry rolnicy muszą podać wiele danych.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży nowych ciągników rolniczych w lutym 2021 r., według danych CEPIK.

Wnioski o pomoc złożone w ramach PROW 2014 - 2020 i pozostawione bez rozpatrzenia w związku z covid19, muszą być niezwłocznie uzupełnione - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Polski Związek Łowiecki wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym – Państwowy Instytutem Badawczym pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczy w ocenie przydatności szybkiego testu do badania obecności antygenu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASFV) firmy Allbiotech.

Optymizm ponownie pojawił się wśród producentów trzody chlewnej. Ceny skupu żywca pną się w górę. O aktualnej sytuacji na rynku informuje KZPPTCh.

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca już od 1910 r. Tradycja jego świętowania jest silnie zakorzeniona w naszym kraju, jednak forma obchodów bardzo zmieniła się na przestrzeni wielu lat. 

Polski Związek Łowiecki wyraził swoje stanowisko w sprawie kontrolowanego odstrzału wilków. Powołuje się tutaj na koncepcję prof. Henryka Okarmy, który uważa, że prowadzone pod kontrolą pozyskanie łowieckie nie kłóci się z zachowaniem populacji wilków i ich ekspansji na nowe tereny. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków - tym razem w dużym stadzie kaczek rzeźnych i kur niosek.

Za nami trzecia edycja największego wydarzenia branżowego w Polsce - Forum Cyfrowej Administracji Publicznej. Partnerami Forum byli Kancelaria Premiera Rady Ministrów oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR jako partner Forum współorganizował panel Nowe technologie w rolnictwie – innowacje w nieinnowacyjnym obszarze.

W lutym 2021 r. zostały zawarte kolejne transakcje na Giełdowym Rynku Rolnym, prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii S.A., na podstawie licencji udzielonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej wydaje w ciągu roku równowartość 40 euro na żywność ekologiczną. A ile wydaje Polak?

Niedawno pisaliśmy o zaniepokojeniu samorządu rolniczego z województwa kujawsko-pomorskiego sprawą hodowli trzody w Polsce. Dziś pora na stanowisko ministerstwa w tej sprawie.

Ochłodzenie nie powinno nas zmylić - Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w tym roku pojawiły się już pierwsze chowacze w uprawach rzepaku.

Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód. 

Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat sprawie zagrożenia związanego z herpeswirusem koni typu 1(EHV-1). Czy to groźna choroba?

Pewien "pomysłowy" 37-latek wykazał się ostatnio zupełnym brakiem odpowiedzialności. Nie dość, że bez uprawnień, to jeszcze pod wpływem alkoholu poruszał się po drodze "samoróbką" ciągnika. Na tym nie koniec, bo jego przygoda skończyła się na jednym z ogrodzeń...

Zdrowe gleby mają zasadnicze znaczenie w realizacji celów w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Dlatego niebawem mają powstać przepisy regulujące tę sprawę.

ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Pożyczki udzielane są w ramach środków przewidzianych na ten cel w planie finansowym Agencji na dany rok, a ich wypłata następuje w terminie do 30 dni od wydania decyzji.

Nieprawdziwe są doniesienia medialne dotyczące możliwości szczepienia norek przeciwko COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. Szczepionka Zoetis SARS-CoV-2 jest eksperymentalnym produktem leczniczym, który nie posiada rejestracji, a co za tym idzie nie jest dopuszczona do obrotu. Nie ma obecnie możliwości zastosowania jej ani u norek, ani u zwierząt towarzyszących człowiekowi.

Wraca zima2021-03-05 Wraca zima

Noce nawet z kilkunastostopniowym mrozem zapowiada na weekend Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jest też dobra wiadomość - ma spaść śnieg.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wznawia rehabilitację leczniczą w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Pierwsze turnusy rehabilitacyjne rozpoczną się 18 marca 2021 r.

Wiosna to pora roku, na którą czekamy z utęsknieniem. Wtedy wszystko budzi się do życia, a my jesteśmy spragnieni słońca, kolorów, roślin. Pierwszym zwiastunem tak długo oczekiwanej wiosny są kwiaty. W tym okresie pojawiają się bratki, prymulki, stokrotki.

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020, bazujący na dialogu system wspomagania operatora jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900 TERRA TRAC. Ponadto asystent narzędzi bez dodatkowych kosztów zostaje zwiększony o ustawienia kosiarek dyskowych.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej organizuje Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Nadrzędnym celem Konkursu jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała, że w tym roku na Warmii i Mazurach będzie można pozyskać do 400 ton ślimaka winniczka. Wnioski w tej sprawie można przesyłać do 22 marca.

1 marca 2021 roku firma De Heus zakupiła całościowy pakiet udziałów firmy Golpasz S.A. Tym samym transakcja, weryfikowana przez urzędy od lipca 2020 r., została sfinalizowana.

Program „Mój Prąd” sprawił, że zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce jest coraz większe. Możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji na nowoczesną inwestycję, dającą wymierne korzyści – ekonomiczne i ekologiczne - to spora zachęta. Nic dziwnego, że zakończenie II naboru wniosków do programu oraz brak oficjalnych informacji o jego kontynuacji wywołały pewien niepokój wśród inwestorów. Teraz wszystko jest już jasne – NFOŚiGW potwierdził, że III nabór odbędzie się na pewno. Kiedy? Na jakich zasadach? Sprawdźcie szczegóły!

Minister Grzegorz Puda podpisał dziś porozumienie, na mocy którego samorząd województwa dolnośląskiego przekaże Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzenie szkoły rolniczej w Bożkowie. Od 1 stycznia 2022 r. Dolnośląski Zespół Szkół w Bożkowie dołączy do grupy szkół resortowych. 

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, od czwartku 11 marca 2021 r. mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020.

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i użytkach rolnych. Należy podkreślić, że takie praktyki niosą za sobą wiele niebezpieczeństw, a przede wszystkim są niedozwolone.

W warszawskim ogrodzie zoologicznym potwierdzono przypadek ptasiej grypy - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Sprawdź szczegóły.

O wsparcie z Funduszy Europejskich – na inwestycje mające na celu wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych – będzie się można starać od 31 marca do 28 maja 2021 r. Na wnioski przedsiębiorców czeka Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który rozdysponuje 80 mln zł, w tym 30 mln zł dla projektów realizowanych na terenie województwa śląskiego.

Od 29 marca do 12 maja ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Pomoc finansowana jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do największego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwy Regionów”. Po roku przerwy spowodowanej pandemią, Ministerstwo Rolnictwa wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zaprasza do rywalizacji w nowej formule: jury będzie oceniać pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu wideo.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego polskie nawozy wyprodukowane przez Zakłady Azotowe Grupy Azoty S.A. są trudno dostępne na rynku, a ich cena drastycznie wzrosła. Mamy odpowiedź Prezes Zarządu Grupy Azoty. Sprawdź! 

Polska ma optymalne warunki, aby być liderem w produkcji świń - mówił prof. Zygmunt Pejska podczas ostatnich Targów Ferma. Dlaczego więc liderem nie jesteśmy?

Bardzo często na przedwiośniu, pomimo pozornego dostatku wody, rośliny cierpią z powodu suszy. To tak zwana susza fizjologiczna, gdy rośliny nie potrafią pobrać wody, która jest - dosłownie - w zasięgu ich korzeni.

Ceny tuczników poszybowały w górę. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej o pozytywnym trendzie wzrostu cen żywca wieprzowego.

Jesienią wielu rolników decydowało się na późne siewy ozimin. Kto nie zdążył - ten zapewne teraz zdecyduje się na wysiew zbóż jarych.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 marca 2021 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2021 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym, wynoszącym 104,24%, nie mniej niż o kwotę 50 zł.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów serdecznie zapraszają do udziału w Dialogu Obywatelskim z Januszem Wojciechowskim – komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią tegoroczna edycja odbędzie się 4 marca w formie transmisji online.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przedstawiła swoje stanowisko w sprawie włączenia działu leśnictwo i łowiectwo do kompetencji ministra odpowiedzialnego za sprawy rolnictwa i rozwoju wsi.

Od 1 marca 2021 roku zacznie obowiązywać wymóg strony indyjskiej, który dotyczy posiadania zaświadczenia o braku GMO w wybranych produktach spożywczych importowanych do Indii. W praktyce wymóg posiadania zaświadczenia o braku GMO w produkcie będzie dotyczył przede wszystkim polskich eksporterów jabłek do Indii. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza do udziału w dwudniowym webinarium „Info Day – unijna polityka promocyjna 2021”, które odbędzie się 16-17 marca br.

Ministerstwo Rolnictwa zachęca najmłodszych i ich rodziców do lektury publikacji „Rybki, ryby i rybeczki z morza, jeziora, rzeczki”.

Od 1 do 14 marca 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

Oficjalnie od poniedziałku będzie można stosować nawozy azotowe w oziminach. Jednak... konia z rzędem temu, kto potrafi powiedzieć, czy to już wiosna, czy tylko chwilowe ocieplenie?

Gdy zima odpuszcza, a temperatura gruntu i powietrza zaczyna przekraczać zero trzeba pomyśleć o wystawieniu żółtych naczyń. 

Jakie produkty i towary mogą stać się polskim hitem eksportowym i podbić rynki krajów spoza Unii Europejskiej? Organizatorzy Europejskiego Forum Rolniczego w 2021 roku zapraszają do wirtualnej dyskusji o szansach dla rolnictwa, jakie płyną z rosnącego popytu na polskie produkty żywnościowe. 

Rolnicy i spółdzielnie rolnicze wyrażają radość z publikacji nowej strategii przystosowania się do zmiany klimatu. Pięć elementów opublikowanego przez Komisję Europejską komunikatu przykuło naszą uwagę - informuje Copa Cogeca. 

Rolnicy przyzwyczaili się już do korzystania z aplikacji e-Wniosek. Jednak zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej program wymaga kilku poprawek.

Warmińsko–Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zaprasza na webinar „Co nowego w sadach i jagodnikach?”, które odbędzie się 9 marca 2021 r.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował o potwierdzeniu pojawienia się nowego szkodnika drzew orzecha włoskiego.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza II edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym i zaprasza dzieci w wieku od 11 do 14 lat, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu.

Po ostatnim posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych, Dyrektor COBORU wydał postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru 33 nowych odmian zbóż ozimych (jęczmień – 12, pszenica zwyczajna – 11, pszenica orkisz – 1, pszenżyto – 3, żyto - 6).

Organizacja Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowała dziewiąty Globalny Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego (GFSI)

Gminy złożyły łącznie ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę nieco ponad 5 mld zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w zakresie wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y. To pokazuje jak ogromne są potrzeby inwestycyjne na terenach popegeerowskich - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker. 

Noc w lesie? Czemy nie! Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie będzie można nocować bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. 

KOWR i GovTech Polska podsumowali cykl warsztatów realizowanych w ramach pilotażowego projektu roboczo nazwanego Paszportyzacja Polskiej Żywności. W efekcie pracy przedstawicieli łańcucha dostaw i podmiotów administracji publicznej sprawującej nadzór nad bezpieczeństwem i jakością żywności, a także przy wsparciu jednostek naukowo-badawczych powstał pierwszy w Polsce prototyp innowacyjnego systemu informatycznego pozwalającego na identyfikowanie żywności na kluczowych etapach jej produkcji i dystrybucji. 

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia oczekiwania konsumenta w stosunku do bezpiecznych i wysokiej jakości owoców, warzyw i innych płodów rolnych oraz gwarantuje prowadzenie upraw w sposób bezpieczny dla środowiska.

Komitety Copa-Cogeca zwróciły się do Komisji Europejskiej o ponowne rozważenie wniosku w sprawie możliwości odnowienia pozwolenia dla substancji czynnej - kaptan.

W mediach społecznościowych toczy się dyskusja na temat pomysłu wprowadzenia ewentualnego zakazu reklamowania mięsa, którego domaga się jedna z organizacji ekologicznych. Głos zabrali również niektórzy politycy, których wypowiedzi można traktować raczej w kategoriach elementu promocyjnego własnej osoby niż rzeczywistego postulatu - ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

Dwóch mężczyzn za pośrednictwem portalu aukcyjnego zdecydowało się na zakup ciągnika rolniczego. Po ustaleniu warunków sprzedaży otrzymali umowę z fakturą opatrzoną logiem serwisu i numerem rachunku do przelewu. Wysłali na wskazane konto 42 tysiące złotych. Jak się później okazało, sprzedający przestał się odzywać, a ciągnik nie dotarł - informuje Policja Lubelska.

Krajowa Rada Izb Rolniczych poprosiła ministra finansów o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku rolnym w zakresie dotyczącym przysługujących rolnikom ulg podatkowych przy prowadzeniu trwałych inwestycji w gospodarstwie. Mamy odpowiedź resortu w tej sprawie. Sprawdź!

Do 26 marca, czyli o miesiąc dłużej, niż zakładano pierwotnie, rolnicy, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje mające na celu ochronę wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dotację na ten cel.

Od 23 lutego Lasy Państwowe przeprowadzają akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać nieetycznym przypadkom zbierania poroża. 

Polityka promocji rolnictwa UE pomaga rolnikom i przemysłowi spożywczemu sprzedawać swoje produkty na coraz bardziej konkurencyjnym rynku światowym. W związku z powyższym, Komisja Europejska dokona przeglądu tej polityki, w celu zwiększenia jej wkładu w zrównoważoną produkcję i konsumpcję.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz systematycznie monitoruje działania Ukrainy zmierzające do ustanowienia równoważonych warunków z unijnymi standardami w zakresie produkcji zwierzęcej. Do tej pory pojawiały się informacje o pracach nad ustawami zbliżającymi ukraińską produkcję do unijnej, między innymi, w zakresie bezpieczeństwa żywności, standardów weterynaryjnych i higienicznych w łańcuchu produkcyjnym.

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Jaka pogoda czeka nas na przełomie lutego i marca? IMGW prognozuje wysokie temperatury.

Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła termin składania wniosków o wsparcie na przeciwdziałanie ASF i powodziom.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje o bieżącej sytuacji na rynku trzody chlewnej. Eksperci zapowiadają, że podwyżka cen w Niemczech wzmocni trend wzrostowy cen skupu tuczników w naszym kraju.

Jak poinformował PIORiN ślimaki te mogą powodować poważne zagrożenie dla upraw ryżu w rejonach Europy Południowej, jak również stanowić zagrożenie dla wielu gatunków roślin wodnych.

Niepewna sytuacja pandemiczna, liczne obostrzenia w działalności sektorów powiązanych z piwowarstwem, a także podwyżka akcyzy, zaowocowały spadkiem sprzedaży piwa w 2020 roku, zwłaszcza w segmencie alkoholowych lagerów. Równolegle piwa bezalkoholowe kolejny raz zanotowały wzrost popularności i po raz pierwszy osiągnęły wartość 1 miliarda złotych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że 18 lutego 2021 r. został opublikowany raport naukowy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): „Monitoring of SARS-CoV-2 infection in mustelids”. Zgodnie z jego treścią norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Do dziś nie ma dowodów na to, aby wirus grypy ptaków podtypu H5N8 przenosił się na ludzi - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Gdy meteorologowie nie mogą uzgodnić, jaka pogoda czeka nas w najbliższych tygodniach, my coraz bardziej przygotowujemy się do wiosny.

W Rosji odnotowano pierwsze przypadki przeniesienia wirusa ptasiej grypy na ludzi. H5N8 stwierdzono u siedmiu pracowników fermy drobiu na południu Rosji. 

W 2020 r. kontynuowana była wzrostowa tendencja w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski – od 2004 r. jego wartość wzrosła ponad 6-krotnie. W 2020 r. sprzedaż artykułów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła nienotowany dotąd poziom 34 mld EUR, o ponad 2 mld EUR wyższy niż rok wcześniej (wzrost o 7% w porównaniu z rokiem 2019).

 

 

Pandemia koronawirusa nie spowodowała braku zainteresowani konsumentów owocami. Przeciwnie - wiele osób dbających o zdrowie sięgnęło po więcej owoców dobrej jakości. Jakie wnioski z tego powinni wyciągnąć polscy sadownicy?

Smart Village to pojęcie znane nam od niedawna. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ,,inteligentną wieś'', opartą o Internet rzeczy (Internet of Things). 

Jak się dowiadujemy rząd pracuje nad wdrożeniem do krajowego porządku prawnego europejskiej dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw. 

Co jakiś czas piszemy o firmach, które wprowadzają do produkcji ,,mięso'' z probówki. Może się okazać, że już wkrótce takie mięso będzie proponowane ludziom jako standard.

Od 12 lutego ponownie otwarto hotele czy gospodarstwa agroturystyczne. Mogą one działać, zapraszać gości, ale z utrzymaniem pewnych obostrzeń. Jak wypoczywać w takich miejscach w czasie pandemii?

Rolnicy z Lubelszczyzny wskazują na potrzebę objęcia dopłatami produkcji słonecznika, jako rośliny wysokobiałkowej lub o objęcie tych upraw jakimkolwiek innym dodatkowym wsparciem. Dlaczego?

Do 9 marca 2021 r. potrwają konsultacje wstępnej oceny skutków unijnej polityki promocyjnej.

Kupno ciągnika powinno być przemyślaną decyzją, bez względu na skalę prowadzonej działalności. Czy możliwe jest utrzymanie wartości ciągnika mimo upływu kilku lat? Sprawdzamy to na przykładzie maszyny ze średniego segmentu.

 

Przyjęta przez Komisję Europejską Strategia „Od pola do stołu” zakłada ograniczenie do 2030 r. stosowania środków ochrony roślin i ryzyka związanego z ich aplikacją o 50%. Jednocześnie, o 50% powinno zostać ograniczone stosowanie środków ochrony roślin, z których użyciem wiąże się największe potencjalne ryzyko.

Od 18 grudnia 2020 roku do 15 lutego 2021 roku trwały konsultacje społeczne dotyczące Planu Strategicznego dla Polski – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Szef resortu podsumował dziś zakończenie I etapu konsultacji.

Główny Lekarz Weterynarii opublikował komunikat w sprawie badań zawartości azotynów i azotanów w żywności pochodzenia zwierzęcego.

Jak poinformowały tamtejsze media Hiszpania wyrosła na największego eksportera mięsa drobiowego do kraju środka. 

Po ostatnim posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy, Dyrektor COBORU wydał postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru 33 nowych odmian kukurydzy.

Nie od dziś wiadomo, że miód działa jak naturalny antybiotyk. Jest wysokoenergetyczny i podnosi odporność organizmu, jest wspaniałą odżywką dla osób osłabionych. Nasz organizm szybko go wchłania. Ale czy na pewno wiemy o nim to, co powinniśmy wiedzieć?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy kolejności przysługiwania wsparcia dla podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”, w naborze przeprowadzonym w terminie od 1 grudnia 2020 r. do 30 grudnia 2020 r.

Minister Rolnictwa Grzegorz Puda wydał specjalne oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji na temat zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników, jakie obiegły media. 

Popyt na jaja spożywcze zaczyna przewyższać ich podaż. Efektem tej sytuacji jest wzrost cen w transakcjach między producentami a podmiotami pakującymi. Głównym powodem napięć na rynku jaj jest zmniejszenie potencjału produkcyjnego wynikające z zeszłorocznej ostrożności producentów w odnawianiu stad w warunkach epidemii koronawirusa oraz przymusowe likwidacje ptaków związane z grypą ptaków – takie są najważniejsze wnioski z raportu na temat rynku jaj wydanego przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz.

Zarząd KRIR, realizując wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska podkreślając problem systematycznie rosnącej liczebności bobrów oraz szkód wyrządzanych przez te zwierzęta.

18 lutego 2021 roku o godzinie 15:00 rozpocznie się kampania związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności 2021, podczas której zostanie ogłoszone oficjalne hasło promujące tak ważny w kalendarzu Organizacji Narodów Zjednoczonych dzień.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nowy konkurs pn. „Food zero waste – nie marnuję żywności”, którego celem jest zachęcenie do wdrożenia idei niemarnowania żywności oraz kreatywnego podejścia do sztuki kulinarnej z wykorzystaniem produktów, które pozostały z poprzednich posiłków czy zakupów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły informacje o anonimowej osobie, która podając się za pracownika firmy współpracującej z ARiMR, oferuje "pomoc" przy obsłudze wniosku o przyznanie dofinansowania.

Jak wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Rolnictwa, zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży własności gruntów ma charakter warunkowy. Poniżej pełne wyjaśnienie tej kwestii.

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że Ministerstwo Rolnictwa prowadzi obecnie rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w sprawie zgłaszanych przez rolników problemów z odbiorem odpadów z tworzyw sztucznych (folia po kiszonkach, sznurek rolniczy itp.) wytwarzanych w gospodarstwach rolnych. Czy jest szansa na zadowalające rozwiązanie?

UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowano ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze - to efekty pracy ekspertów UOKiK oraz IH. Przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu.

11 lutego 2021 rozpoczęły się największe w Polsce zawody jeździeckie CAVALIADA w Poznaniu. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kolejny rok z rzędu jest Partnerem tego wydarzenia.

W poniedziałek 15 lutego 2021 r. zakończył się nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych", finansowany z budżetu PROW na lata 2014-2020.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje o kolejnych pozytywnych sygnałach z rynku trzody chlewnej. Cena skupu tuczników stopniowo pnie się do góry.

Mamy ważna informację dotyczącą zasiłku opiekuńczego z KRUS. 

Innowacje w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru jako pierwsze uzyskają wsparcie w ramach programu „Nowa Energia”, który uruchamia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym naborze zostanie udostępnione wsparcie w wysokości 300 mln zł. 

Znamy wyniki testów, przeprowadzonych na norkach z fermy z Kartuzach. 

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wewnętrznej ds. Rejestracji Odmian Roślin Uprawnych pozytywnie zaopiniowano zamiar wpisania do Krajowego rejestru 29 odmian roślin warzywnych, 12 odmian roślin sadowniczych oraz 15 odmian roślin rolniczych (cztery odmiany traw gazonowych; cztery odmiany regionalne ziemniaka oraz siedem składników odmian mieszańcowych kukurydzy i żyta ozimego). 

Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Częstochowie zaprasza na wydarzenie muzyczne on-line „Ostatki Folkowe”. W koncercie zespół FolkfoR zaprezentuje utwory muzyczne z projektu „Śladem Kolberga” w aranżacjach Grzegorza Tobisa. Występ będzie można obejrzeć poprzez media społecznościowe NIKiDW 16 lutego o godzinie 18.00.

Co jedzą zające zimą? Obgryzają młode drzewka owocowe... 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza martwi się o hodowców trzody chlewnej. Zdaniem samorządu rolniczego potrzebne są nadzwyczajne środki do ratowania hodowców przed bankructwem. 

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej jest zaniepokojony zmniejszającą się gwałtownie liczbą dopuszczonych do użycia substancji czynnych w środkach ochrony roślin. 

Najczęściej wyrzucane są stare sprzęty elektroniczne, meble, opony, odpady poremontowe... Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw, jakie daje nam las, dlatego pamiętajmy: do lasu śmieci wywozić nie wolno!

Już niedługo wielu z nas będzie być może zmuszonymi do zainteresowania się rolnictwem ekologicznym.

Agencja Reuters podała, że rolnicy w Niemczech będą musieli stopniowo ograniczać stosowanie glifosatu i całkowicie go zaprzestać od 2024 r., aby zachować czyste siedliska dla owadów zgodnie z projektem legislacyjnym przyjętym przez rząd kraju w środę.

Rok temu czekaliśmy z wytęsknieniem na 15 dzień lutego, aby wyjechać w pole i podkarmić oziminy azotem. Teraz Polska jest w okowach mrozu i wiele wskazuje na to, że na razie końca zimy nie widać...

Chiny odpowiadają za zamieszanie na światowym rynku zbóż i pasz. Odbudowywanie potężnej hodowli trzody chlewnej powoduje ogromne zapotrzebowanie Państwa Środka na pasze.

Minister Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami organizacji rybackich – hodowców karpi. Spotkanie poświęcone było problematyce sprzedaży karpi i przepisów ją regulujących. 

Dzielnicowi z Górzycy zatrzymali 23-latka, który jadąc ciągnikiem rolniczym nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Traktorzysta zorganizował kulig.

Jeszcze tylko do najbliższego poniedziałku, 15 lutego, można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, finansowanej z budżetu PROW na lata 2014-2020.
 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o unormowanie bulwersującej wielu rolników kwestii dotyczącej nierównego traktowania ich przez KRUS w obliczu konieczności poddania się reżimowi sanitarnemu w związku z COVID-19. 

O oddziaływaniu gospodarstwa rolnego na środowisko naturalne i klimat nie przesądza jego wielkość. Jak podkreślają autorzy raportu „Systemy i skala produkcji a obciążenia środowiskowo-klimatyczne” to właśnie gospodarstwa o większej powierzchni oraz skali produkcji, mające możliwości stosowania różnych nowoczesnych rozwiązań, mogą mniej przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska niż gospodarstw mniejsze.

Copa-Cogeca podała nazwiska pięciu finalistek VI edycji Nagrody za innowacje dla rolniczek – zorganizowanej przy wsparciu Corteva Agriscience. W tym roku celem Nagrody jest ukazanie, w jaki sposób rolniczki wspierają rozwój nowych modeli biznesowych, a także jaką rolę odgrywają w podejmowaniu najważniejszych wyzwań przed jakimi stają rolnictwo i leśnictwo, związanych z działaniami w zakresie klimatu.

11 lutego 2021 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, spotkał się z ambasadorem Republiki Francuskiej w Polsce Frédériciem Billetem, Spotkanie miało na celu omówienie stanu i perspektyw współpracy polsko-francuskiej na szczeblu politycznym i eksperckim. 

Walentynki ściśle wiążą się z kwiatami, bo to właśnie za pomocą nich wyrażamy nasze uczucia i emocje. Operatorzy sektora kwiatowego (producenci krajowi jak i importerzy) są przygotowani na to święto. Oferta bardzo bogata gatunkowo, różnorodna i dopasowano na każda kieszeń. Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy zarówno kwiaty cięte jak i rośliny doniczkowe. Wiadomo, iż prym wiodą róże, bo to symbol miłości.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla prowadzona przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Tłusty czwartek i będące jego nieodłączną częścią pączki, to jedna z najbardziej znanych polskich tradycji. Obecna jest w naszej kulturze już od czasów renesansu. Wówczas były one jednak mniej puszyste, a w środku niektórych czekał mający przynosić szczęście orzech lub migdał. Dzisiejsze pączki to wysmażone ciasto drożdżowe najczęściej pokryte lukrem, a także… całkiem niezły biznes – szczególnie w ostatni czwartek karnawału.

Polska jest największym dostawcą pieczarek na unijne rynki. Okazuje się jednak, że sami jemy ich bardzo mało. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększenie środków finansowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, do takiej wysokości, aby zabezpieczyć potrzeby rolników.  

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy w sprawie udzielenia pomocy dla producentów trzody chlewnej. Sprawdź!

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska M. Kurtyki o pilne uregulowanie kwestii dochodzenia odszkodowań łowieckich powstałych do czasu wyłonienia dzierżawcy obwodu łowieckiego.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa już po raz trzeci dołącza się do kampanii edukacyjnej prowadzonej z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy”. 

Jagnięcina Podhalańska w 12 odsłonach to projekt realizowany w ramach Inicjatywy Jagnięcina Podhalańska, którą Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął w 2020 roku w porozumieniu z Gminą Kościelisko.

Ponad 14,3 mln zł wypłaciła do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach dopłat do materiału siewnego za rok 2020. Dla sześćdziesięciu procent z 63 tys. rolników, którzy ubiegali się o te płatności, wydano już decyzje o przekazaniu środków.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych ognisk ptasiej grypy - tym razem w woj. warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem według danych CEPiK, dotyczącym sprzedaży ciągników w pierwszym miesiącu nowego roku.

Zarząd Towarowej Giełdy Energii S.A. poinformował o transakcjach zawartych w styczniu 2021 r. na Giełdowym Rynku Rolnym, prowadzonym na podstawie licencji udzielonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W ramach kursu jednolitego, sprzedano łącznie 2 350 ton pszenicy w klasie B, zawierając 6 transakcji. 

Świętochłowice to 1000 gmina, podpisująca porozumienie z WFOŚiGW w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki zawartym porozumieniom gminy ułatwiają mieszkańcom dostęp do programu, co usprawnia proces jego wdrażania na ich terenie i poprawia jakość życia Polaków” – zaznaczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas spotkania z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Ministerstwo Rolnictwa zaprasza do zapoznania się przewodnikiem „Zwiedzaj Polskę. Szlakiem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego", przygotowanym przez resort. Publikacja pokazuje ciekawe zakątki naszego kraju, prowadzi do miejsc, które stały się atrakcyjniejsze dzięki inwestycjom zrealizowanym z wykorzystaniem środków z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził podział rynku przez producentów pasz dla zwierząt - zmowa ograniczyła swobodę wyboru produktów rolnikom i sprzedawcom preparatów mlekozastępczych. Spółka Polmass otrzymała karę wysokości 2,5 mln zł. Drugi uczestnik niedozwolonego porozumienia – Agro-Netzwerk Polska – uniknął sankcji poprzez współpracę z Urzędem w ramach programu leniency.

Niewielkie wzrosty cen skupu tuczników dalej nie satysfakcjonują rolników - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Sprawdzamy aktualne stawki! 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że każdy przypadek padnięcia przeżuwaczy należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Do wydarzenia doszło w miniony piątek. Dzik przedostał się na teren posesji, a następnie rozbił drzwi tarasowe i wbiegł do domu. Zwierzę zraniło mieszkająca tam kobietę…

Jak się okazuje, choć do wapnowania gleb przysługuje dofinansowanie, wielu rolników nie otrzymało wsparcia pomimo tego, że wnioski złożone zostały więcej niż pół roku temu.

Agroleśnictwo może okazać się najważniejszą działalnością innowacyjną w obecnym czasie. To sposób użytkowania ziemi łączący pielęgnację drzew i krzewów leśnych z działalnością agro- i zootechniczną na tym samym terenie, uwzględniający jednocześnie lub w następujących po sobie okresach ekonomiczne, ekologiczne i kulturowe funkcje tego terenu. Dlatego może być jednym z wariantów rolnictwa zrównoważonego, o którym tak wiele mówi się obecnie.

Producenci mleka mogą być zadowoleni - rok 2020 był dla nich wyjątkowo łaskawy. Rok 2020 był rekordowy zarówno pod względem skupu mleka jak i cen.

Na rynku polskim obserwujemy nietypowe zjawisko - pomimo znacznie rosnących cen zbóż, które są w tej chwili nawet o 25% wyższe niż przed rokiem, ceny mąki rosną znacznie wolnej. Czy jest to związane z faktem, że większość skupowanego zboża nie jest przeznaczona na przetwórstwo, ale na eksport.

8 lutego 2021 r. na internetowej platformie aplikacyjnej ARiMR udostępni współpracującym bankom na 2021 r. limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów preferencyjnych.

Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy przygotował analizę aktualnej sytuacji dotyczącej ptasiej grypy na terenie Polski. Analizę wykonano zgodnie z danymi aktualnymi na dzień 25 stycznia 2021 r.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej nowego systemu oznakowania wartości odżywczych na przodzie opakowań żywności. 

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych, dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do krajowego rejestru szesnastu nowych odmian roślin pastewnych: trzech odmian roślin bobowatych grubonasiennych, siedmiu odmian soi, trzech odmiany roślin bobowatych drobnonasiennych i trzech odmian roślin wiechlinowatych.

Miniony sezon przypomniał nam, że Polska jednak leży w strefie klimatu umiarkowanego i zdarzają się u nas lata chłodne i deszczowe. Warto o tym pamiętać decydując o zakupie odmian kukurydzy do wysiewu, że warte rozważenia są nie tylko odmiany o wysokim FAO.

Zakończył się ważny etap w pracach nad dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. – Podpisałem dwa dokumenty bilateralne z Generalną Administracją Celną ChRL określające warunki eksportu do ChRL kolejnych grup polskich produktów: mąki oraz produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

 

Już ponad 350 przypadków ASF u dzików zarejestrowano w bieżącym roku. Na udostępnianej przez Głównego Lekarza Weterynarii aktualnej mapie przypadków prym wiedzie województwo lubuskie.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że pogłowie świń w grudniu 2020 r. liczyło 11 727,4 tys. sztuk, wykazując w  porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost o 4,6%.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2020 r.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Związku Podhalan w Polsce. Rozmowy dotyczyły wypasu kulturowego, m.in. w kontekście prac nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej.

ARiMR wypłaca dofinansowanie do zakupu komputerów dla dzieci z rodzin rolniczych. W ciągu zaledwie kilku dni na konta bankowe rolników trafiło blisko 40 milionów złotych.

Państwowy Instytut Weterynaryjny - PIB w Puławach poinformował o kolejnych pozytywnych wynikach u norek na obecność SARS-CoV-2 z fermy w powiecie kartuskim.

Pomorska Izba Rolnicza proponuje, aby w Polsce, podobnie jak we Francji, chronić zapachy i hałasy wsi poprzez tzw. ustawę o ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny w 2021 r. Potwierdzono je u lisów i żbika.

Przerób rzepaku w 2020 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 3,15 mln ton wobec 2,96 mln ton nasion w 2019 roku. Tym samym ubiegłoroczny rekord zrzeszonych w PSPO zakładów został po raz kolejny pobity (o 190 tys. ton), co było możliwe dzięki większej krajowej podaży rzepaku. Polska bowiem jako jedyny znaczący jego producent w Unii Europejskiej zwiększyła poziom krajowych dostaw, co potwierdza duże zainteresowanie rolników tą uprawą, dzięki czemu pozostajemy w ścisłej europejskiej czołówce producentów oleju rzepakowego.

Sekretarz stanu Anna Gembicka odwiedziła dwie nowo przejęte szkoły rolnicze w Bielicach i Samostrzelu (na terenie woj. kujawsko-pomorskiego). Szkoły te od 1 stycznia 2021 r. uzupełniły sieć szkół rolniczych, dla których organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie Minister prowadzi 59. szkół rolniczych w kraju, w tym 7. w województwie kujawsko-pomorskim.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” i zaprasza najmłodszych mieszkańców terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o zmianę przepisów i wprowadzenie odszkodowań dla hodowców, którzy są zmuszeni zlikwidować hodowle. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu aż 5 nowych ognisk ptasiej grypy. Do wybicia trafiły kolejne tysiące ptaków hodowlanych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że od 12 lutego 2021 roku zmieniają się opłaty za wydanie paszportu bydła.

„Stop Smog” - to rządowy program mający na celu poprawę jakości powietrza i przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu. Program finansuje likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Kiedy rozpocznie się nabór wniosków dla gmin?

28 stycznia 2021 roku, w ramach nowej polityki promocyjnej, Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym UE szóste już zaproszenie do składania przez beneficjentów propozycji programów promocyjnych, zarówno „prostych” jak i tzw. programów „wielonarodowych”, tj. takich w których uczestniczy wiele państw członkowskich.

Luty to tradycyjnie czas ubiegania się o dopłaty do paliwa rolniczego. Gospodarze powinni pamiętać jeszcze o kilku innych terminach i możliwości składania wniosków o dofinansowania. 

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że na terenie województwa wielkopolskiego potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy. Tym razem wirus pojawił się na fermie indyczek.

Tegoroczna ochrona roślin będzie wymagać od wielu rolników zupełnie nowej strategii. Wycofywane są kolejne substancje czynne. 

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Brzesku zaprasza ogrodników na  szkolenie on-line poświęcone najnowszym rozwiązaniom technologicznym w szklarniach i tunelach foliowych

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ds. rejestracji odmian roślin oleistych i włóknistych, zaopiniowano wpisanie do Krajowego Rejestru kilku nowych odmian rzepaku ozimego i jarego.

Od 1 do 14 lutego 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

W nocy z soboty na niedzielę w jednym z gospodarstw w okolicach Włocławka doszło do groźnego pożaru... 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został poinformowany 30 stycznia 2021r. w godzinach popołudniowych przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach o potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych (norki) w Polsce.

Niewielkie wzrosty cen na krajowym rynku nie poprawiły sytuacji rolników - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Tuczniki dalej skupowane są poniżej kosztów produkcji.

Grypa ptaków pustoszy stada drobiu w Europie, w tym towarowych kur niosek. Już tylko w samej  Polsce straty w pogłowiu kur niosek liczymy w milionach, a problemy przecież mają niemal wszystkie kraje europejskie - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej luty nie będzie ciepłym miesiącem. W większości regionów Polski prognozowana jest...zima.

Ośrodki Doradztwa Rolniczego zmieniają sposób swego działania. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zdecydował się na przygotowanie kursu on-line w sprawie zwiększenia retencji i powtórnego wykorzystania wody. 

Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w Białymstoku ostrzega rolników przed oszustami podszywającymi się pod pracowników KRUS-u.

Nie mają powodów do zadowolenia hodowcy trzody chlewnej. problemy z opłacalnością produkcji są w całej Polsce. Powodem są nie tylko przyjeżdżające z Niemiec tuczniki, ale także bardzo wysokie ceny pasz.

Od 1 lutego, przy zakupie nawozów z azotanem amonu rolnik będzie musiał wypełnić oświadczenie, po co mu ten nawóz

Prokuratura Rejonowa w Ełku skierowała akt oskarżenia przeciwko mieszkance Ełku oraz jej kuzynce z Moniek. Kobiety są oskarżone o wyłudzenie unijnych dopłat do działek rolnych w wysokości ponad 300 tys. zł. 

Biedronka stawia na współpracę z lokalnymi polskimi producentami warzyw i owoców. Na koniec 2021 roku 90% sprzedaży tych warzyw i owoców, które są uprawiane w Polsce, będzie pochodzić od krajowych producentów, przy zwiększonym udziale dostaw od małych rodzinnych gospodarstw rolnych. Będą oni mogli dostarczać produkty do najbliższego im centrum dystrybucyjnego Biedronki. Dzięki krótszej drodze z pola na półkę sklepową dostawy będą prowadzone w bardziej zrównoważony i przyjaźniejszy dla środowiska sposób.

Zmarzły rzepaki czy nie zmarzły? - zastanawiają się rolnicy. Choć silny mróz gościł u nas zaledwie kilka dni, jednak tak niskich temperatur nie notowano w Polsce od 10 lat. Trudno się więc dziwić obawom.

Żywność bez tajemnic – pełna informacja dla konsumentów – to cel paszportyzacji polskiej żywności. Już wkrótce rusza pilotaż w odniesieniu do rynków: ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny. 

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, nabyła dwie działki w Głąbowie, w gminie Ryn, przejmując rozpoczętą na nich budowę biogazowni rolniczej. Spółka będzie kontynuowała inwestycję, rozbudowując instalację w kierunku biometanowni produkującej ok. 7 mln m3 biogazu rocznie. Realizacja projektu wpisuje się w strategię Grupy ORLEN do 2030 roku, zakładającą budowę  efektywnego ekonomicznie i energetycznie systemu odnawialnych źródeł energii. 

Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach dołączy od 1 stycznia 2022 r. do grupy szkół resortowych. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podpisał dokument, na mocy którego Powiat Łaski przekaże prowadzenie szkoły rolniczej w Sędziejowicach z województwa łódzkiego.

ARiMR informuje, że dostawcy biorący udział w „Programie dla szkół” zobowiązani są realizować dostawy dla klas szkoły podstawowej, a także dzieci uczących się w systemie zdalnym.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oddaje głos mniejszościom kulturowym żyjącym w Polsce. Jeśli jesteście przedstawicielami mniejszości kulturowej lub etnicznej albo żyjecie w regionie, który słynie ze swojej kulturowej odrębności i chcielibyście opowiedzieć o życiu wśród większości, NIKiDW czeka na Wasze zgłoszenia.

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie pilnych działań w zakresie zarządzania populacją wilka. Rolnicy są zaniepokojeni tym, że zwierzęta coraz częściej pojawiają się na wiejskich drogach, polach, a nawet na terenie domostw. 

KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się producenci warzyw zaopatrujący dotychczas sektor gastronomii w Polsce. Zobaczcie, jaka jest odpowiedź resortu w tej sprawie.

Sieć dilerska marki Kubota wzbogaciła się o kolejnego partnera handlowego w  południowo-zachodniej Polsce. Firma Kunert Sp. J. zastąpi na tym terenie dotychczasowego dilera marki Kubota, firmę Ambroży Sp. z o.o.

Tylko do 28 stycznia można składać wnioski na dofinansowanie inwestycji chroniących przed suszą.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, zgodnie ze swoją deklaracją, kontynuuje rozmowy z przedstawicielami rolników. We wtorek spotkał się z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP poinformował, że samorządy gminne mogą składać wnioski o środki finansowe na budowę remiz strażackich.

Niewiele czasu zostało już kołom gospodyń wiejskich, które w ubiegłym roku otrzymały z ARiMR dofinansowanie na swoją działalność, by rozliczyć się z dotacji. Ostateczny termin składania sprawozdań upływa 31 stycznia 2021 r. Jednak w związku z tym, że jest to niedziela, biura powiatowe Agencji będą przyjmowały je jeszcze w poniedziałek, 1 lutego.     

1 lutego br. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach Programu „Rodzina 500+”. Wnioski można składać drogą elektroniczną. 

Już 23 gminy z woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego skorzystały z grantów na realizację mikroprojektów szkoleniowych z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych. Nabór do 8. edycji konkursu grantowego „Gmina na czasie” realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej trwa do 10 lutego. 

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Komisja Europejska nie wyklucza działań interwencyjnych w sektorze wieprzowiny. Jednocześnie przyznał, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu nowych ognisk ptasiej grypy w trzech województwach.

Jedna ustawa dla wszystkich zwierząt gospodarskich. Od 23 stycznia 2021 r. w jednej ustawie zostały uregulowane sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich. Uwzględniono w niej również alpaki i jedwabniki morowe.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa możemy znaleźć wykaz jednostek prowadzących badania opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych polowych.

Ministerstwo Rolnictwa ustosunkowało się do propozycji wsparcia finansowego dla rolników, którzy stosują pasze bez dodatku GMO.

Rok 2020 ze względu na pandemię COVID-19 był trudny dla wielu branż, a w tym dla rynku owoców. 

Rynek tuczników w krajach unijnych pozostaje ciągle pod wpływem sytuacji w Niemczech. Około milion świń czeka w kolejce na odbiór przez niemieckie rzeźnie (ISN) - informuje POLPIG.

Z przeprowadzonego badania „Polska Wieś i Rolnictwo 2020” wynika, że 89% respondentów, którzy skorzystali z usług Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ocenia jego działalność dobrze i bardzo dobrze. Warto podkreślić, że w stosunku do poprzedniej edycji badania, które przeprowadzono w 2019 r. odsetek ten wzrósł o blisko 4%. 

21 stycznia 2021 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 29 stycznia 2021 r.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa z prośbą o interwencję w zakresie możliwości skupowych w okresie żniw przez państwową spółkę Elewarr, w celu zapobiegania obniżkom cen na rynku. Mamy odpowiedź resortu w tej sprawie! 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ze swoimi prognozami wybiega w coraz dalszą przyszłość. Tym razem poznajmy przewidywania synoptyków na miesiące wiosenne: marzec, kwiecień i maj.

Strategia „Od Pola do Stołu” stwarza szansę dogonienia tego, co dzieje się w krajach zachodnich Wspólnoty. W tym kontekście trzeba zauważyć, że mleczarstwo jest liderem zarówno w produkcyjności, jak i eksporcie. Jako minister chcę służyć Państwu pomocą, chociażby w otwieraniu nowych rynków międzynarodowych – powiedział minister Grzegorz Puda.

Jak wyżywić świat w czasach pandemii i zmian klimatycznych? – to temat tegorocznego Berlińskiego Szczytu Ministrów Rolnictwa, który odbył się 22 stycznia w formie zdalnej. W spotkaniu uczestniczyła sekretarz stanu Anna Gembicka.

Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje o wsparcie dla producentów ziemniaków jadalnych, którzy w minionym sezonie zostali poszkodowani przez sytuację związaną z pandemią COVID-19. 

Lasy Państwowe postanowiły rozszyfrować tajny kod, który czasem widujemy na drzewach. Na niektórych pniach namalowane są litery, czasem liczby, a czasem paski? Co oznaczają?

Przy pracach w gospodarstwie i budynkach inwentarskich najważniejsza jest rozwaga. Przekonał się o tym rolnik, który chciał naprawić tłumik w samochodzie, a spalił stojący w sąsiednim garażu kombajn.

Często zdarza się, że po zakończonym sezonie letnim zostają nam niewykorzystane sznurki, folie czy siatki. Tego typu materiały eksploatacyjne, których nie udało się do końca zużyć, warto jednak przechować na kolejny rok. Zwłaszcza, że przy odrobinie wiedzy, świetnie sprawdzą się przy kolejnych zbiorach, a my zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Co zatem warto wiedzieć na temat konserwacji materiałów w okresie przestoju prasy?

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ds. rejestracji odmian buraka pozytywnie zaopiniowano wpisanie do Krajowego rejestru 20 nowych odmian buraka (18 odmian buraka cukrowego, w tym dwie typu „Conviso Smart” oraz dwie odmiany buraka pastewnego). 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała umowy z 10 firmami na świadczenie usług związanych z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich w 2021 r. Pomoc ARiMR polega na pokryciu za rolników w całości lub części kosztów obejmujących zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich.

Czas zimy to da wielu z nas także czas dokształcania się. Wszystko po to, by produkcja, ale także i handel produktami rolnymi były dla nas opłacalne. Warto więc sięgnąć po broszurę przygotowaną przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie pokazującą ,,Przykłady organizacji krótkich łańcuchów dostaw żywności''.

Małopolska Izba Rolnicza zaprasza na szkolenie on-line pod tytułem ,,Współpraca się opłaca, czyli jak rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty w większych ilościach bezpośrednio konsumentom''. Szkolenie odbędzie się 26 stycznia br. o godz. 10.00.

Do obrotu na Giełdowym Rynku Rolnym prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii S.A. wprowadzony został kolejny produkt rolny – kukurydza w klasie jakościowej A. Giełdowy Rynek Rolny działa na podstawie licencji udzielonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Minister Puda odniósł się do wniosku KRIR o umożliwienie emerytowi dalszego prowadzenia gospodarstwa.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował, że w roku 2020 staliśmy się największym importerem prosiąt z Danii. "Nie jest to jednak zaszczytne 1 miejsce" - dodaje KZPPTCh.

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje publiczne w zakresie przepisów dyrektywy ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów.

W następstwie niedawnego przyjęcia przez Komisję Europejską Rocznego Programu Prac na 2021 r., w zakresie polityki promocyjnej, z planowanym budżetem w wysokości 182,9 mln euro na promocję unijnych produktów rolno-spożywczych w UE i poza nią, w dniach 28 i 29 stycznia 2021 r., DG AGRI (Dyrekcja Generalna Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz CHAFEA (unijna Agencja Wykonawcza ds. Konsumenta, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności), jak co roku organizują dzień informacyjny (tzw. Infoday), tym razem jednak w formule ONLINE.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował, że w powiecie toruńskim znaleziono trzy martwe łabędzie, u których potwierdzono wirusa ptasiej grypy. 

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka pozytywnie zaopiniowano wpisanie do Krajowego rejestru 5 nowych odmian ziemniaka, w tym jednej skrobiowej.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to koniecznie zapisz się na bezpłatne seminarium dot. polskiej żywności na runku Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i GovTech Polska zorganizowali warsztat PROTOTYPOWANIE w ramach realizacji projektu roboczo nazwanego Paszportyzacja polskiej żywności. Celem warsztatu było wskazanie funkcjonalności prototypu cyfrowego systemu gwarantującego efektywne identyfikowanie i monitorowanie produktów rolno-spożywczych.

21. stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22. stycznia Dzień Dziadka – możemy wtedy w wyjątkowy sposób wyrazić swoją wdzięczność, podziękować naszym seniorom za opiekę i wsparcie. Dziadkowie to ogromny skarb dla wnuków, których kochają najbardziej na świecie. A czy wiecie skąd wzięła się tradycja tych dni w Polsce?

Jak wynika z badania „Polska Wieś i Rolnictwo 2020”, przeprowadzonego m.in. na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prawie 86 proc. korzystających z usług Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ocenia jej działalność dobrze i bardzo dobrze.

Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik wziął dziś udział w wideokonferencji z Komisarzem UE ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Spotkanie poświęcone było połowom na wodach Wielkiej Brytanii. 

Od 15 stycznia br. obowiązują zaktualizowane stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2020 r. Umożliwia to rozpoczęcie realizacji dopłat przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT, a następnie złożyć odpowiedni wniosek. Termin coraz bliżej!

W ubiegłym roku po to dofinansowanie zgłosiło się ponad 40 tys. rolników. Wkrótce będą mieli okazję dołączyć kolejni chętni. W programie jest jednak kilka ważnych zmian.

We Francji odnotowano 264 przypadki grypy ptaków od listopada 2020 roku, głównie w regionie południowo – zachodnim. W ramach środków zapobiegawczych podejmowanych przez władze w gminach w Gers, Landes, Pyrenees – Atlantiques i Hautes - Pyrenees, zlikwidowano już ponad milion ptaków, głównie kaczek  - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie zaopiniował plany fuzji firm DeHeus iGolpasz S.A. Firmy rozpoczynają przygotowania do połączenia spółek.

Przejście szkół rolniczych pod nadzór Ministra Rolnictwa i Rozwoju ma obecnie duże znaczenie dla rozwoju całego sektora gospodarki, jakim jest rolnictwo, a będzie także pozytywnie skutkować w przyszłości – podkreśliła sekretarz stanu Anna Gembicka podczas wizyty w szkole rolniczej w Nadrożu.

W związku z sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19, w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) wprowadziliśmy nowe działanie: „Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID 19” – poinformował sekretarz stanu Ryszard Bartosik, podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rolnicy z AgroUnii zablokowali dziś rondo pod Strykowem (woj. łódzkie) przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2. Protestujący chcą kolejny raz zwrócić uwagę na "tragiczną sytuację polskiego rolnictwa", o której piszą w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego. 

Służby weterynaryjne na terenie powiatu inowrocławskiego potwierdziły wystąpienie ptasiej grypy w hodowli kur. To już trzecie ognisko tej choroby w woj. kujawsko-pomorskim. 

Cena pszenicy konsumpcyjnej wyraźnie pnie się w górę, zarówno na paryskiej giełdzie Matif, jak i w kraju. Stawka w portach przebiła już 1000 zł/t. Na wartości zyskują także inne zboża. 

 

Styczeń jest zwykle trudnym miesiącem dla branży wieprzowiny, co wyraża się w większej podaży żywca i mniejszej konsumpcji - informuje KZPPTCh.

KOWR informuje, że od 1 lutego 2021 r. pierwsze podmioty skupujące surowe mleko krowie obowiązywać będzie nowy wzór formularza. 

W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w 2021 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne na takich samych zasadach jak w roku poprzednim.

Pojawienie się koronawirusa na świecie spowodowało wiele ograniczeń w życiu zawodowym, społecznym i w kontaktach międzyludzkich. Szansę na powrót do normalności daje szczepionka. Prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk namawia do szczepień także rolników, zwłaszcza seniorów.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w obwieszczeniu z dnia 18 stycznia 2021 r. ogłosił średnią krajową cenę skupu pszenicy w II półroczu 2020 r. 

W ostatnich dniach temperatury w Polsce sięgają niemal -30 stopni Celsjusza, co zagraża życiu ludzi i zwierząt. Docierają do nas sygnały o wielu tragediach psów, kotów, innych gatunków, w tym zwierząt gospodarczych. Ich los jest w naszych rękach - przypomina IMGW.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że wydłużony został okres, na który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych pozytywnie zaopiniowano wpisanie do Krajowego Rejestru 24 nowych odmian zbóż jarych.

Tematem posiedzenia Podkomisji stałej do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie były szanse dla polskiego rolnictwa związane z propozycjami zmian do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie uprawy konopi siewnych i medycznych. 

Rosja zamierza od lutego wprowadzić podatek eksportowy na zboża - po to, by chronić własny rynek. 

Czy macie Państwo apetyt na owady? A może chcielibyście karmić owadami zwierzęta hodowlane? Deficyt białka powoduje, że rozważane są coraz to nowe propozycje. Czy wprowadzimy do naszej diety owady?

Przepisy się zmieniają i nie wszyscy się do nich zawsze stosujemy - często z powodu licznych zmian... Niemniej jednak są sprawy, które jakoś trzeba uregulować, a najgorszą możliwością wydaje się być likwidacja inwestycji. Tak jest w przypadku studni głębinowych.

Wiele wskazuje na to, że jedynym możliwym sposobem walki z chorobą jest... odstrzał.

Komisarz UE ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski odpowiedział na pismo KRIR w sprawie uruchomienia działań interwencyjnych na rynkach mięsa drobiowego i wieprzowego.

Zarząd Towarowej Giełdy Energii S.A. podjął decyzję o zwolnieniu magazynów przystępujących/działających w Systemie Magazynów Autoryzowanych z opłat do 31 grudnia 2021 r. Giełdowy Rynek Rolny działa na podstawie licencji udzielonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Małopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że wraz z Nowym Rokiem można znów rozpocząć przyznawanie pomocy de minimis. 

To ważna sprawa nie tylko dla doradców rolnych, ale przede wszystkim dla rolników. Okazuje się, że pomimo pandemii, takie szkolenia można organizować. Dlaczego?

Od 15 do 29 stycznia na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Dotyczy ono koniunktury w gospodarstwie rolnym.

Wybór odpowiedniego ciągnika to jedna z najbardziej kluczowych decyzji, jaka zapada w gospodarstwie. Pewny i niezawodny sprzęt to w końcu podstawa pracy każdego rolnika, a także niemała inwestycja. Dlatego, aby wybrać najlepszy ciągnik, warto zasięgnąć opinii innych użytkowników. W zależności od potrzeb, prowadzonej produkcji czy klasy uprawianych gruntów, warto wiedzieć, który ciągnik okaże się optymalny. 

Zakończyła się 19. kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej. W jej siedmiu krajowych cukrowniach skupiono i przerobiono 6,2 mln ton buraków cukrowych, z których wyprodukowano 820 tys. ton cukru. 

Polski Związek Producentów Roślin Rolniczych zwraca uwagę na to, że rolnicy mają obecnie coraz bardziej ograniczony dostęp do substancji czynnych, możliwych do stosowania w ochronie roślin rolniczych w naszym kraju. Ich liczba zmniejsza się z roku na rok. 

Według danych z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Wiener, niemal 50% badanych rolników najwyżej ceni rodzinę i zdrowie. Niestety, mimo tak mocnej deklaracji, w kontekście profilaktyki zdrowia i badań wśród rolników mamy wciąż dużo do poprawy. 

Policjanci z KPP w Garwolinie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kłusownictwo. Jeden z nich na terenie gminy Maciejowice zastrzelił łosia.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował o wykryciu drugiego ogniska ptasiej grypy na terenie województwa. Tym razem w powiecie inowrocławskim.

Świat mediów obiegła informacja o tym, że nasz najsłynniejszy, polski piłkarz zainwestował w nowy biznes. Jak udało nam się ustalić, „Lewy” swoje udziały ma w firmie biotechnologicznej. 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o zasadach importu materiału szkółkarskiego, rozmnożeniowego oraz nasadzeniowego warzyw i roślin sadowniczych po Brexicie. 

Od 14 stycznia 2021 r. osoby prowadzące gospodarstwo rolne, które są zainteresowane skorzystaniem z pomocy w formie oprocentowanej pożyczki, mogą składać wnioski o udzielenie pożyczki na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

Platforma Żywnościowa to pionierskie i innowacyjne rozwiązanie, przygotowane w odpowiedzi na postulaty oraz konsultacje z przedstawicielami sektora rolno-spożywczego.

30 grudnia 2020 roku ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków od rolników starających się o dofinansowanie zakupu komputerów dla swoich dzieci. W biurach powiatowych Agencji zarejestrowano ok. 39 tys. takich wniosków, a łączna kwota dofinansowania, o które wnioskowali rolnicy wyniosła ok. 58,4 mln złotych.

W związku z tym, że obecna kadencja członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych upływa z dniem 31 maja 2021 r., z wyjątkiem Funduszu Promocji Roślin Oleistych utworzonym w 2019 r., zgłoszenia kandydatów należy dokonać w terminie do dnia 1 lutego 2021 r. 

Rząd Wielkiej Brytanii postanowił pójść na rękę rolnikom, którzy ponoszą ogromne straty w uprawie buraków cukrowych i zezwolić na stosowanie pestycydów zakazanych w UE. Są to środki, które zagrażają pszczołom. 

Producenci drobiu z całego świata narzekali w minionym roku na wysokie ceny pasz. Niestety wiele wskazuje na to, że w roku 2021, a przynajmniej na jego początku, zjawisko to może się utrzymać - prognozuje KIPDiP.

Wszyscy pamiętamy głośną aferę dotyczącą przestępczego procederu, do którego doszło w ubojni w Kalinowie pod Ostrowią Mazowiecką. Teraz mamy najnowsze informacje na ten temat!

Pogoda w tym tygodniu z dnia na dzień będzie robić się coraz bardziej zimowa. Dominować będą opady śniegu, okresami intensywniejsze, a temperatura będzie coraz niższa - ostrzega IMGW. Chłodne powietrze, które zacznie napływać nad Polskę w drugiej połowie tygodnia pochodzić będzie znad północnej Rosji. 

Dwa rozwiązania przyspieszające proces otrzymywania nowych odmian jęczmienia opracowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Pomijają one jeden z kluczowych etapów rozmnażania roślin, czyli zapłodnienie i kilkuletni cykl krzyżowań. 

Przed weekendem informowaliśmy o wyznaczeniu ptasiej grypy w województwie kujawsko-pomorskim. Niestety nowy tydzień przynosi wieści o zlokalizowaniu dwóch nowych ognisk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z chargé d’affaires Ambasady Izraela w Polsce panią Tal Ben-Ari Yaalon. Rozmowa była okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy polsko-izraelskiej w dziedzinie rolnictwa, a także nakreślenia dalszych planów jej rozwoju. 

Opłata za posiadanie psa została wprowadzona w Polsce w 1991 r. Taki podatek płaci się raz na rok, a jego wysokość ustala rada gminy. Górny limit opłaty podaje minister finansów. Ile wynosi w 2021 r.?

Lasy Państwowe poinformowały, że zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z budową ogrodzeń mających ograniczyć przemieszczanie się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF (Afrykańskiego pomoru świń) z woj. mazowieckiego na woj. świętokrzyskie.

Bez ceł i ograniczeń ilościowych, ale będą kontrole.

W pierwszym tygodniu 2021 roku nie zanotowaliśmy większych zmian na europejskim rynku wieprzowiny. Stabilizacja cen skupu żywca na poziomie nie gwarantującym pokrycie kosztów produkcji spędza sen z powiek wielu rolnikom - alarmuje KZPPTCh.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z GovTech Polska kontynuuje cykl warsztatów w ramach projektu pn. Paszportyzacja polskiej żywności. 8 stycznia 2021 r. odbyło się spotkanie przybliżające określenie ram systemu efektywnego śledzenia i identyfikowania informacji o produktach rolno-spożywczych poprzez wymianę danych posiadanych przez instytucje publiczne w łańcuchu dostaw - „od pola do stołu”. 

Rok 2020 to czas próby zarówno dla mniejszych przedsiębiorców, jak i światowych koncernów. Pandemia COVID-19 sprawiła, że również John Deere musiał dostosować się do nowych realiów. Konsekwentna realizacja planów pozwoliła w roku fiskalnym 2020 amerykańskiemu producentowi zanotować znaczne wzrosty w sprzedaży dużych ciągników.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska o ustanowienia nadzoru nad kołami łowieckimi przez starostów powiatowych.

Grypa ptaków we Francji zbiera ogromne żniwa - liczba ognisk zbliża się do 100. Francuskie władze zapowiedziały, że w celu zahamowania rozprzestrzeniania wirusa grypy ptaków u drobiu będą prowadzone radykalne uboje prewencyjne, co doprowadzi do likwidacji – w sumie -  blisko 600 tys. sztuk drobiu.

W wielu programach telewizyjnych rolnik pokazywany jest jako osoba niezaradna życiowo, uwikłana w patologie i uzależnienia. Lubelska Izba Rolnicza apeluje, aby takie traktowanie rolników zmienić, bo jest ono szkodliwe i - przede wszystkim - nieprawdziwe.

Już wiadomo - zima jest i zapewne z nami zostanie przez kilka tygodni. Meteorologowie zapowiadają nawet, że w połowie stycznia może nadejść znaczne ochłodzenie. Czy to powód by obawiać się o kondycję ozimin?

Otrzymywanie dopłat bezpośrednich uzależnione jest od narzuconych odgórnie terminów agrotechnicznych, na które pogoda najczęściej nie ma wpływu. Jak się okazuje, w tym sezonie był problem z terminowym wysiewem poplonu ozimego.

Prezydent zawetował ustawę o działach administracji rządowej. Andrzej Duda nie jest przekonany co do przeniesienia nadzoru nad leśnictwem do ministerstwa rolnictwa. 

Służby weterynaryjne potwierdziły właśnie wystąpienie ogniska ptasiej grypy w woj. kujawsko-pomorskim (powiat grudziądzki). Na tym terenie jest to pierwszy przypadek od kilku lat. Gospodarstwo utrzymywało 11 tys. indyków.

Termin składania wniosków o przyznanie pomocy na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" został wydłużony - poinformowała Halina Szymańska, prezes ARiMR.

CLAAS, jeden z czołowych producentów maszyn rolniczych na światowym rynku, zwiększył swoją sprzedaż w roku obrotowym 2020 o 3,7% – do 4,042 mld euro (rok ubiegły: 3,898 mld euro). Zysk przed opodatkowaniem wzrósł do 158 mln euro (rok ubiegły: 136 mln euro), natomiast wolne przepływy pieniężne osiągnęły wyraźną nadwyżkę i wyniosły 308 mln euro (rok poprzedni: −138 mln euro).

Przedstawiamy najnowszy raport sprzedaży ciągników w grudniu 2020 r. opracowany przez CEPiK.

Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z ARiMR dofinansowanie swojej działalności, muszą rozliczyć się z dotacji.

Święta minęły, przyszedł czas, aby pożegnać drzewka choinkowe, które mamy w domach. Nie wiecie, co z nimi zrobić? Lasy Państwowe podpowiadają.

Mamy potwierdzone pierwsze ognisko ptasiej grypy w 2021 r. Zlokalizowano je w województwie lubelskim. 

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać świadczenie usług dla rolnictwa, oraz rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pamiętać, że w styczniu w ARiMR kończą się nabory wniosków o wsparcie finansowe dla tych przedsięwzięć. 

Wszystko na to wskazuje, że już niedługo trzeba będzie zgłaszać, czego używamy do ogrzewania domu. Dane te będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków do 1 MW. 

 

Zarząd Krajowej Rady wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w o podjęcie odpowiednich działań prawnych umożliwiających emerytowi KRUS dalsze prowadzenie gospodarstwa.

Coraz więcej rolników zainteresowanych jest przyzagrodowym chowem gęsi. To świetny sposób na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. KSOW przygotował ciekawy cykl filmów, dzięki którym można dodatkowo zgłębić wiedzę w tym temacie. 

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka, organizowane 6 stycznia na ulicach wielu miejscowości w Polsce, ale także na świecie. W tym roku z powodu pandemii, orszaki muszą odbyć się w dosłownie symbolicznej formie. 

 

Rozpoczęły się dostawy żywności do magazynów organizacji partnerskich Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina o ważnym terminie dla producentów wina. 

Nadleśnictwo Chojnów poinformowało o niecodziennym znalezisku w lesie w okolicy Sękocina. Ktoś wyrzucił tam niesprzedane, osiatkowane drzewka choinkowe...

"Strażacy ochotnicy z gmin, które zwyciężyły w obu turach +Bitwy o wozy+, odebrali pojazdy ratowniczo-gaśnicze" – poinformował wiceminister Paweł Szefernaker. To w sumie 65 samochodów o łącznej wartości 52 mln zł.

Od 1 stycznia 2021 r. na napoje z dodatkiem substancji słodzących została nałożona opłata cukrowa. Rząd chce w ten sposób wpłynąć na decyzje zakupowe konsumentów i skłonić ich do ograniczenia spożycia tego rodzaju produktów. Nowa opłata ma pomóc w walce z plagą otyłości i cukrzycy. 

5 kolejnych szkół rolniczych dołączyło od 1 stycznia br. do istniejącej sieci szkół, dla których organem założycielskim jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dotychczasowi gospodarze, czyli samorządy powiatowe, przekazały ministrowi: 3 szkoły rolnicze z woj. kujawsko-pomorskiego – w Bielicach, Nadrożu, Samostrzelu – oraz szkołę rolniczą w Oleszycach w woj. Podkarpackim i w Szczecinie w woj. zachodniopomorskim.

Jak poinformowali organizatorzy, podjęto decyzję o odwołaniu wystawy MAZURSKIE AGRO SHOW 2021. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła beneficjentom w 2020 roku ok. 29 mld zł. Pieniądze te trafiły do rolników głównie w ramach płatności bezpośrednich, wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, pomocy krajowej oraz  Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.

Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły 24 grudnia 2020 r. porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących przyszłe relacje, w skład którego wchodzi między innymi Umowa o handlu i współpracy. Umowa ta będzie podstawą relacji UE-Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 r., obejmując m.in. handel towarami rolno-spożywczymi i rybołówstwo. 

Od 31 grudnia 2020 r., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Także od tego dnia ARiMR oferuje pomoc spółkom wodnym lub związkom spółek wodnych, które zamierzają zainwestować w sprzęt służący do utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych do ochrony gospodarstw rolnych przed powodzią. 

W 2020 r. wpływ na sytuację w polskim rolnictwie, oprócz warunków atmosferycznych, chorób zwierząt, miały również ograniczenia wprowadzane w celu przeciwdziałania globalnej pandemii koronawirusa. Obostrzenia determinowały sytuację podażowo-popytową na rynku produktów rolno-spożywczych oraz wywierały presję na ceny w całym łańcuchu dostaw żywności. 

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej fasola wielkokwiatowa powinna być uznana za uprawę, za którą przysługuje dopłata do upraw wysokobiałkowych. 

10 tysięcy złotych nagrody ufundowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu za wskazanie podpalacza Dębu Rzeczypospolitej. 

Gospodarowanie w pobliżu terenów o chronionej przyrodzie nie jest łatwe. Przekonali się o tym niedawno rolnicy z Podlasia, którym zakazano udrażniać rowy na obszarach Natura 2000.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza sieci handlowe pod kątem wstecznego ustalania rabatów dla dostawców produktów rolnych.

Zdecydowana większość nie praktykuje postanowień noworocznych. Nie upatrujemy w nich szansy na realne zmiany. Kojarzą się z szybkim wypaleniem i zawodem. Wśród barier pojawia się poczucie niepotrzebnej presji i percepcja z góry przegranej walki. Według ekspertów Kantar realizujących „Narodowe Badania Konsumpcji Warzyw i Owoców” zmiana sposobu żywienia to złożony proces. Wolimy zaplanować zmiany na inny czas, ważny dla nas, ale pozbawiony noworocznej presji. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłaszając gotowość do udziału w pracach związanych z wypracowaniem definicji „aktywnego rolnika”.

Kiedy przychodzi Nowy Rok, kupujemy różne kalendarze, które wyznaczają rytm naszych kolejnych dni. Dziś wydaje nam się to oczywiste, a jak było kiedyś? Poznajmy historię powstania kalendarzy. 

Współcześnie sylwester kojarzy nam się z dobrą zabawą, balami i tańcami do białego rana. Chcemy pożegnać stary rok i przywitać nowy w dobrym humorze oraz w gronie bliskich osób. A jak było kiedyś, czy obchodzono ten dzień w szczególny sposób?  

Od 31.12.2020 r. zaczyna obowiązywać nowe prawo dotyczące zasad lotów dronami w całej Europie. Zobacz, co się zmieni!

Sprawa powinna być prosta - zużytą folię rolniczą powinno się dostarczać do specjalnych punktów, gdzie mogłaby być utylizowana lub myta do powtórnego wykorzystania...

Producenci rolni nie mają możliwości wiarygodnego potwierdzenia jakości swoich dostaw - uważa Lubelska Izba Rolnicza.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wydzielono kwotę 250 mln zł, przeznaczoną dla gmin, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y. Premier ogłosił, kiedy ruszy nabór wniosków.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmian do programu pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera przeznaczonego dla dzieci rolników. 

To prestiżowego konkurs organizowany przez Komisję Europejską, do którego można zgłaszać projekty poświęcone innowacjom w rolnictwie i na obszarach wiejskich. 

Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2020 był rokiem świni i dzika. Trzy najważniejsze wydarzenie silnie wpłynęły na hodowlę trzody, w tym dwa negatywnie - analizuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

ARiMR rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Pomoc jest finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a wnioski można składać od 29 grudnia 2020 do 26 lutego 2021 r.

Do 28 stycznia 2021 r. trwa naborów wniosków o wsparcie inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy. Pomoc jest finansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy o wprowadzenie obowiązku odbioru opakowań PCV, PPE – worki typu big bag i mniejsze przez podmioty wprowadzające tego typu produkty do obrotu.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że do 17 stycznia 2021 r. wydłużony został okres na który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.

Michał Dubicki został mistrzem Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna! Dwukrotny mistrz Polski, stając na najwyższym stopniu podium wyprzedził reprezentanta Belgii Koena Martensa oraz Czecha Martina Komárka. Tegoroczna rywalizacja w mistrzostwach Starego Kontynentu, odbyła się w wyjątkowej wirtualnej formule, a bój o złoto toczyli najlepsi drwale z czternastu europejskich państw. 

Unijne i krajowe ceny skupu żywca wieprzowego pozostają bez zmian - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poinformowała, że Wojewódzki Inspektor może zezwolić handlowcom owocami i warzywami na stosowanie specjalnego wzoru oznakowania opakowań.

Za kilka dni mija termin składania wniosków o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.

Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków od rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Także od tego dnia Agencja oferuje pomoc spółkom wodnym lub związkom spółek wodnych, które zamierzają zainwestować w sprzęt służący do utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych do ochrony gospodarstw rolnych przed powodzią. Wnioski będzie można składać do 28 lutego 2021 r. 

Podczas wspólnej konferencji minister Grzegorz Puda i komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformowali o rekomendacjach do Planu Strategicznego dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej.

Końcówka tegorocznego grudnia jest cieplejsza niż jego pierwsze dni. W najbliższych dniach temperatury mogą sięgnąć nawet 10 stopni w południowej Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. W najcieplejszych regionach kraju uśpione oziminy się obudziły.

Sprawiedliwość, rzeczywiście - bywa nierychliwa. Jak informuje Polski Związek Pszczelarski, pszczelarze z gminy Biecz dopiero teraz otrzymają odszkodowanie za wytrute w 2010 roku pszczoły.

Warto się pospieszyć. Z końcem bieżącego roku upływają terminy naborów wniosków o wsparcie w trzech działaniach realizowanych z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

W tradycji polskiej Boże Narodzenie zawsze było wyjątkowym czasem, przeznaczonym dla rodziny. Wspominamy wówczas przyjście na ziemię długo oczekiwanego Mesjasza – Syna Bożego.

Główny Urząd Statystyczny potwierdził oficjalnie fakty, o których mówili nam rolnicy: ceny w listopadzie były niższe niż w październiku i niższe niż przed rokiem.

W ciągu czterech miesięcy geoserwis Susza 2020 odwiedziło 2514 użytkowników, którzy pobrali 6439 razy 11330 raportów. 21 grudnia 2020 r. geoserwis zakończył działanie operacyjne.

Wieczerza wigilijna to najbardziej uroczysta kolacja w przeciągu całego roku. Z tym dniem związane są liczne ludowe wierzenia i zwyczaje, niektóre z nich przetrwały nawet do dziś. Zabieramy Was teraz w małą podróż w czasie - na dawną, polską wieś. 

Początek wigilijnej wieczerzy poprzedza dzielenie się białym opłatkiem. Ta piękna, wielowymiarowa i symboliczna tradycja występuje obecnie tylko w kulturze polskiej. Nasycona jest głębokim przekazem, dotyczącym przede wszystkim zgodnego bycia razem, skłóceni ludzie nie zasiadają przecież do wspólnego stołu i nie dzielą się chlebem.

Wszyscy wiemy, że na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście postnych dań. Potrawy te nieco różnią się w zależności od regionu Polski, ale pewien kanon jest niezmienny. Każdemu z dań przypisuje się określone znaczenie.  

Jak podała Wielkopolska Izba Rolnicza, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieni nazwę od Nowego Roku i stanie się Ministerstwem  Rolnictwa i Leśnictwa. 

 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowa okazja do wykorzystania polskich produktów do przygotowania potraw, które znajdą się na świątecznym stole. Praktycznie wszystkie dania, które tradycyjnie spożywamy podczas świąt jak: wigilijny barszcz czerwony, karp, śledzie, potrawy z kapusty, grochu, grzybów, a także, pierogi i uszka czy też kompot z suszonych owoców mogą zostać przygotowane z produktów wytwarzanych przez rodzimych producentów. W świadomości Polaków rybą nieodłącznie związaną z tradycją wigilijnego stołu jest karp – świąteczna ryba, zwyczajowo goszcząca na wigilijnym stole w wielu domach. 

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą - przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. I trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jemioły. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina wszystkim posiadaczom owiec, kóz lub świń o obowiązku dokonywania spisu zwierząt oznakowanych przebywających w siedzibie stada, co najmniej raz na 12 miesięcy, nie później jednak niż 31 grudnia. 

Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zawarcie w Krajowym Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027 ekoschematu – biologiczne środki ochrony roślin w ogrodnictwie. 

Coroczny konkurs Tractor of the Year wzbudza wiele emocji wśród użytkowników maszyn rolniczych. Nic więc dziwnego, że na werdykt czekamy zawsze z zaciekawieniem.

Niezadowolenie rolników ciągle rośnie z powodu cen skupu utrzymujących się na nieopłacalnym poziomie. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z GovTech Polska zorganizował warsztat WIZJA w ramach realizacji projektu pod roboczą nazwą Paszportyzacja polskiej żywności. To kolejne spotkanie mające na celu zbudowanie systemu identyfikacji polskich produktów rolno-spożywczych.

Okres zimowy to czas, kiedy powinniśmy zadbać o ciągnik. Wykonując posezonowy przegląd we własnym zakresie, możemy popełnić błędy lub zaniechania, które z kolei mogą skutkować awariami w trakcie sezonu. Jakie są najczęstsze pomyłki i jak ich uniknąć?

W efekcie współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z Zagranicznym Biurem Handlowym (ZBH) Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dakarze zrodził się pomysł zorganizowania w siedzibie ZBH w Dakarze Festiwalu Polskich Jabłek, który miał miejsce w dniach 14-16 grudnia 2020 roku. 

450. polskich bohaterów, mieszkających w różnych częściach naszego kraju, otrzyma paczki świąteczne z produktami żywnościowymi oznaczonymi znakiem PRODUKT POLSKI.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 46. w 2020 r. ogniska ptasiej grypy. Tym razem wirus dotarł do gospodarstwa w woj. zachodniopomorskim.

Zgodnie wytycznymi Komisji Europejskiej przedstawionymi w Komunikacie z dnia 15 października 2020 r. do Parlamentu Europejskiego i Rady „Gotowość w obszarze strategii szczepień i wprowadzania szczepionek przeciwko COVID-19” pracownicy sektora żywnościowego tj. rolnictwa oraz zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego powinni się znaleźć wśród priorytetowych grup objętych narodowymi programami szczepień państw członkowskich UE na koronawirusa Sars-COV2 - apeluje PSPO.

Polski Związek Łowiecki Poinformował, że  w ramach przedsięwzięcia „Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń” otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 19,8 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na zakup chłodni do przechowywania tusz dzików pochodzących ze stref występowania ogniska wirusa ASF oraz pojazdów do ich transportu.

Koła Gospodyń Wiejskich, które otrzymały w tym roku wsparcie z ARiMR muszą do 31 grudnia 2020 r. wykorzystać środki finansowe. Z pomocy należy się jeszcze rozliczyć. Zobacz więcej!

Do 15 lutego 2020 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem i zgłaszania uwag.

To nie jest dobra wiadmośc dla producentów ziemniaków, pomidorów, a nawet pszenicy. Unia Europejska podjęła decyzję o wycofaniu środków ochrony roślin zawierających mankozeb od 4 stycznia 2022 roku, co w praktyce oznacza ostatni sezon stosowania tych preparatów.

Zespół Badawczy złożony z przedstawicieli polskich uczelni, rolniczych instytutów badawczych i branżowych, usługodawców oraz rolników wystosował prośbę z dotyczącą podjęcia pilnych działań zmierzających do zwiększenia skali stosowania biologicznej ochrony upraw w Polsce.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił w liczbach tegoroczne plony. Okazuje się, że był to urodzajny rok. 

Nie ma jednego uniwersalnego ciągnika, który potrafi poradzić sobie w każdych warunkach pracy. Ale jeśli którykolwiek ciągnik jest najbliżej perfekcyjnego wykonania trudnego zadania, to właśnie CLAAS XERION. Maszyna występuje w kilku wersjach: z obracaną kabiną do pracy na silosie czy w lesie, z przestrzenią do zabudowania na ciągniku do rozlewu gnojowicy oraz od niedawna z technologią czterech gąsienic TS (Trac System), dzięki którym głęboka uprawa polowa, mozaikowatość gleb oraz pagórkowatość terenu nie stanowią kłopotu.

Jeśli decydujemy się na żywą choinkę w domu, warto kupić drzewko pochodzące z legalnej uprawy. Gdzie kupić?

Instytut Ochrony Roślin poinformował, że w połowie grudnia zaobserwowano na plantacji pszenżyta ozimego zniszczenia spowodowane przez larwy łokasia garbatka.

Jeszcze do 24 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. Ten nabór pierwotnie miał się zakończyć 24 listopada br., ale Prezes ARiMR Halina Szymańska podjęła decyzję o wydłużeniu terminu naboru o miesiąc. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w związku z pandemią odnotowano spadek sprzedaży piwa. Czy więc chmielu w Polsce też produkuje się za dużo?

Rok 2020 zaskoczył wszystkich – z pewnością był wyjątkowy, pełen wyzwań i nieoczekiwanych sytuacji. Epidemia koronawirusa wpłynęła na każdy aspekt naszego życia, także na rolnictwo. Jakie są tego konsekwencje, czyli jakie wyzwania czekają polskie rolnictwo w 2021 roku? A może te wyzwania nie są związane z koronawirusem, lecz z innymi zjawiskami? Oto opinie czterech ekspertów z Instytutu Ochrony Roślin – PIB. 

Główny Urząd Statystyczny podał wynikowy szacunek zbiorów warzyw gruntowych w 2020 r. Okazuje się, że plony i zbiory wczesnych oraz średniowczesnych odmian warzyw były większe od tych z 2019 r.

16 grudnia br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. zainaugurowały nową akcję promocyjną polskich towarów na kolei. Hasło PRODUKT POLSKI #KupujŚwiadomie pojawiło się na jednej z lokomotyw PKP Intercity. Lokomotywa jest jedną z trzydziestu nowych maszyn, które w ramach przeprowadzonych inwestycji trafiły w ostatnim czasie na polskie tory.

Z dniem 31 grudnia 2020 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczalnie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent. 

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w grudniu 2020 r. są o ok. 1,4% wyższe niż rok temu, wynika z analizy Banku BNP Paribas. Dla klientów to dobra wiadomość, różnica cen między grudniem 2019 i 2018 wynosiła bowiem blisko 7%. Za świąteczne zakupy być może zapłacimy nawet mniej niż przed rokiem. To efekt specyficznej struktury koszyka produktów, z których przygotowywane są dania na bożonarodzeniowy stół. Część z nich potaniała.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło służby”. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rąk harcerzy Światło przyjął minister Grzegorz Puda.

Dbałość o sprawy wsi i rolnictwa to dla mnie nie tylko jeden z najważniejszych tematów państwowych, lecz także kontynuacja misji zapoczątkowanej przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział Andrzej Duda, który powołał Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Przewodniczącym Rady został Jan Krzysztof Ardanowski.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do ministra Grzegorza Pudy o zmiany w terminach stosowania nawozów w Polsce. Bo choć zmienia się klimat, terminy pozostają te same...

 

Jeśli podczas prac rolniczych na własnym polu znajdziemy jakiś interesujący przedmiot, który będzie zabytkiem nie możemy go zatrzymać. Prawo polskie wymaga, byśmy przedmiot ten oddali państwu. Jeśli go zatrzymamy - popełnimy przestępstwo.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła uwagę na ważny problem. Otóż w myśl obowiązujących przepisów, rolnik, który przechorował Covid pozostaje bez szans na rehabilitację po przebytej chorobie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzania  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne”. objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda uczestniczył w dniach 15-16 grudnia br. w obradach Rady Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli. W części dotyczącej rolnictwa ministrowie omówili działania podejmowane w związku z oczekiwaniami konsumentów w zakresie dostarczania żywności wysokiej jakości, jej znakowania oraz informowania odbiorców, konsumentów w tym zakresie.

Wykryto trzy nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce, wszystkie w województwie wielkopolskim. W sumie od początku jesieni 2020 roku na krajowych fermach drobiu potwierdzono dziesięć ognisk HPAI. Do najnowszych zdarzeń doszło na dwóch fermach utrzymujących indyki i jednej fermie kur niosek.

Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę na fakt, że różne branże rolnicze są traktowane różnie. Jedni producenci rolni mogą liczyć na pomoc finansową związaną z Covid, inni nie. Dlaczego?

Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.

Wydłużony termin na składanie przez producentów świń wniosków o przyznanie pomocy na wyrównanie utraconych dochodów w związku z ASF. Pierwotny termin, na ich złożenie upłynął 1 grudnia br.

Od 30 listopada 2020 r. do 28 stycznia 2021 r. w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" PROW 2014-2020, można składać wnioski na nawadnianie w gospodarstwie rolnym .

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyzwyczaił nas do swoich eksperymentalnych prognoz długoterminowych. Najnowsza prognoza mówi o zbliżającym się Nowym Roku i styczniu. Ma być cieplejszy, niż to wynika ze średniej wieloletniej.

Jak informuje UOKiK spółka Jeronimo Martins Polska miała w nieuczciwy sposób zarabiać kosztem dostawców produktów spożywczych.

Ruszyła wypłata rekompensat dla posiadaczy chryzantem, którzy z powodu pandemii koronawirusa i nakazu zamknięcia cmentarzy we Wszystkich Świętych nie mogli sprzedać kwiatów. 

Noce z niewielkimi przymrozkami i o kilka stopni cieplejsze dni to idealna pogoda na hartowanie ozimin. Na razie pogoda rolnikom sprzyja.

Często zachęcamy do spożywania miodu i innych produktów pszczelich - mają bowiem udowodnione właściwości wspierające zdrowie. Jeśli jednak decydujemy się na zakup miodu w sklepie, musimy liczyć się z tym, że będzie on pochodził z Ukrainy.

Coraz częściej rolnicy skarżą się na zniszczone przez motocyklistów lub kierowców quadów pola. Podobne przypadki zdarzają się także w lesie. Okazuje się, że kierowców traktujących użytki zielone jako poligon doświadczalny można poskromić. 

Choć w rolnictwie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 praktycznie nie ma, to jednak zamknięcie takich działów gospodarki jak restauracje czy stołówki powoduje, że producenci rolni nie mają gdzie sprzedać drobiu, mięsa wieprzowego, a nawet ziemniaków czy owoców. 

Słowo bioróżnorodność w ostatnich miesiącach słyszymy nawet kilka razy dziennie. To jeden z priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu. Ale - jak zwraca uwagę samorząd rolniczy z Pomorza Zachodniego - niezbędne są dopłaty do cennych terenów nieużytkowanych rolniczo.

Jak informuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), rok 2020 był bardzo dobry dla hodowli ziemniaka. Plony były najwyższe od 3 lat, a w przypadku uprawy odmian wczesnych nawet od czterech lat.

Nowinki technologiczne, know how oraz spora dawka motywacji – to trzy filary nowego wydarzenia w kalendarzu branży rolniczej: pierwszego Polskiego Kongresu Rolniczego, który odbędzie się w dniach 14-15 stycznia 2021 w Poznaniu. 

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach zaprasza na szkolenie on-line ,,Zastosowanie lamp LED w uprawie roślin ogrodniczych''. Zgłosić trzeba się najpóźniej do poniedziałku.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę środków finansowych, przewidzianych w budżecie PROW na lata 2014-2020, dla gospodarstw szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19.  Pieniądze przekażemy na konta rolników do końca roku – informuje Halina Szymańska, prezes ARiMR. 

Rolnicy, którzy gospodarują na obszarach cennych przyrodniczo, mogą ubiegać się o przyznanie wsparcia na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”. Nabór wniosków trwa do 30 grudnia 2020 r. 

Ministra Rolnictwa Carola Schouten potwierdziła, że ostatnie cztery fermy w Holandii, na których były jeszcze trzymane norki, są już puste.

Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie o ochronie środowiska alarmuje o stanie zakwaszenie polskiej ziemi. 

Rozpoczął się nabór projektów w ramach trzeciej edycji Rural Inspiration Awards (RIA). Tegoroczny temat – „Nasza wiejska przyszłość” – nawiązuje do prac Komisji Europejskiej nad długoterminową wizją dla obszarów wiejskich. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił, podczas spotkania w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych, działania aktualnie podejmowane przez resort, zwłaszcza związane z przygotowaniami do nowej Wspólnej Polityki Rolnej. O przyszłości WPR rozmawiał także z Prezydium Porozumienia Rolniczego i przedstawicielami organizacji, które są członkami COPA-COGECA.

Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej przedstawił najnowsze badanie koniunktury w rolnictwie. Wyniki w IV kwartale wskazują, że w gospodarce narastają pesymistyczne nastroje i niepewność. 

Polacy nie wyobrażają sobie świąt bez karpia na wigilijnym stole. Co ciekawe, jesteśmy też największym producentem karpia w Europie. W gospodarstwach rybackich trwają właśnie odłowy.

W dniach od 1 do 23 grudnia 2020 r. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Rolnicy będą wypełniać ankiety online lub rozmawiać z ankieterami telefonicznie.

Główny Lekarz Weterynarii poinformowało o potwierdzeniu kolejnego ogniska ptasiej grypy. Kolejny raz wirus zaatakował gospodarstwo na Mazowszu.

- Jestem otwarty na dialog, o czym wielu rolników już się przekonało uczestnicząc w wielu spotkaniach – zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zapraszając posłów do kontaktowania się z ministerstwem.

Wyciągamy dłoń i symbolicznie chcemy spłacić dług wobec tych obywateli, o których zapomniano – powiedział podczas konferencji minister Mariusz Kamiński odnosząc się do gmin popegeerowskich, które otrzymają wsparcie w wysokości 250 mln zł. Pieniądze będą pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Minister rolnictwa wydał zgodę na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych, które chronią przed skośnikiem buraczaka. Chodzi o dwa preparaty – sprawdź! 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje o aktualnych prognozach rozwoju sytuacji w branży trzody chlewnej w najbliższych miesiącach. Sprawdź!

MLEKOVITA – największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej – kontynuuje swój dynamiczny rozwój, umacniając się na pozycji lidera.

Access2Markets to punkt dostępu do unijnych informacji handlowych. Nowy portal internetowy łączy Bazę Danych Dostępu do Rynku, unijne Centrum Informacji o Handlu i wiele innych przydatnych szczegółów. Oferuje kompleksowe informacje nt. zasad importu i eksportu towarów i usług w handlu z krajami spoza UE.

Rusza druga edycja internetowych spotkań „e-seciowanie” po tym, jak pierwsza zakończyła się absolutnym sukcesem!

Na konta rolników do końca listopada wpływały zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Jak poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza, zgłaszali się do niej zaniepokojeni różną wysokością zaliczek rolnicy.

W krajowych notowaniach ceny skupu świń przestały spadać. Jest to jednak żadne pocieszenie dla producentów świń, skoro do każdej sprzedanej sztuki trzeba dołożyć - analizuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Informujemy, że ukazało się już ogłoszenie o konkursie nr 5/2021 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na wybór operacji do realizacji w 2021 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2020–2021.

Przedstawiamy raport sprzedaży ciągników w listopadzie 2020 r., według danych CEPiK. Okazuje się, że nie był to najlepszy miesiąc...

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu trzech nowych ognisk ptasiej grypy (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. Dwa z nich wystąpiły na fermach kur niosek, a jedno w gospodarstwie utrzymującym indyki.

Pomoc jest skierowana dla producenta świń, będącego mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19. Sprawdź szczegóły.

Program „Mój Prąd” okazał się ogromnym sukcesem - informuje NFOŚIGW. Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu został już wyczerpany, co oznacza, że wsparcie trafi aż do 220 tys. prosumentów, którzy już produkują energię elektryczną z instalacji PV. Z powodu wykorzystania podwyższonej alokacji w programie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW zamykają 7 grudnia br. nabór wniosków.

Grypa ptaków dotarła już do trzech województw w Polsce. W sobotę, 5 grudnia, lokalne służby weterynaryjne z województwa pomorskiego poinformowały o nowym ognisku HPAI w tym województwie. 

Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2020 otrzyma Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nowy konkurs „Tradycyjna Ozdoba Bożonarodzeniowa”. Ozdabiacie swoje domy przed świętami? Wykonujecie sami lub w gronie rodzinnym ozdoby bożonarodzeniowe? Jeśli tak, to zróbcie zdjęcie wyrobom, z których jesteście szczególnie dumni i wyślijcie je. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

Spotkania targowe, zwłaszcza te przed początkiem sezonu są przez rolników traktowane nie tylko jako możliwość kontaktów biznesowych ale także jako inspirację do własnej produkcji.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że tegoroczna jesienna pogoda rzepakowi nie służy. Na polach doświadczalnych w Winnej Górze stwierdzono wyraźne porażenie suchą zgnilizną kapustnych. I nie tylko.

Elektronika wkroczyła już na dobre do życia każdego gospodarza. Powstają jednak nowe aplikacje i programy, które mają ułatwić prowadzenie biznesu i monitoring tego, co dzieje się w naszym obejściu. Z tego powodu Centrum Doradztwa Rolniczego oddział w Poznaniu zaprasza rolników na szkolenie dotyczące właśnie tej tematyki. 

Powstała instrukcja nawożenia soi. Soja, jako roślina wysokobiałkowa, jest jedną z upraw, które są promowane w ostatnim czasie. Dlatego też wszystkich, którzy już uprawiają soję lub dopiero zamierzają to robić informujemy, że powstała instrukcja jej nawożenia.

Nadleśnictwo Radom informuje o zuchwałych kradzieżach stroiszu jodłowego. Jodły niszczone sa w taki sposób, że część gałązek z młodych drzewek jest odłamywana. Biorąc pod uwagę specyfikę drzewek, wiele z nich takiego wandalizmu po prostu nie przetrwa.

Główny Lekarz Weterynarii odniósł się do ostatniego wydarzenia, jakim było zablokowanie przez rolników z AGROunii transportu świń z Niemiec. Jakie są wyniki kontroli?

W centrali ARiMR rozstrzygnięty został etap ogólnopolski konkursu filmowego pod tytułem „Koło ARiMR w sercu wsi”. W finale rywalizowali zwycięzcy wojewódzkich etapów konkursu, wyłonieni przez poszczególne oddziały regionalne ARiMR. Patronat nad konkursem objęła Pani Halina Szymańska, Prezes ARiMR. 

W ramach realizacji działań resortu rolnictwa mających na celu wsparcie rozwoju współpracy handlowej w sektorze rolno-spożywczym zorganizowany został wirtualny polski pawilon z udziałem 10 firm branży spożywczej podczas tegorocznych targów Sial Middle East w Abu Zabi, które odbyły się w formule online w dniach 23-29 listopada 2020 r. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z  interwencją dotyczącą problemu ze sprzedażą ślimaków i uruchomienia eksportu.

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw prowadzi badania dotyczące spożywania warzyw i owoców. Mogą być one cenne także dla producentów, bo pokazują trendy konsumenckie. Z badań wynika jednak jednoznacznie, że Polacy jedzą warzyw i owoców za mało.

Uznałem, że wyłączenie ze wsparcia rolników, którzy produkują świnie w cyklu otwartym, było niesprawiedliwe – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Sektor drobiarski w całej Europie postawiony jest w stan gotowości. Bezpośrednio z wirusem grypy ptaków zmagają się już hodowcy w trzynastu krajach europejskich - informuje KIPDiP. Wysoce zakaźny wirus poza wysoką śmiertelnością u ptaków dzikich powoduje ogromne straty ekonomiczne rozprzestrzeniając się na komercyjnych fermach różnych gatunków drobiu.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. planuje budowę dużych instalacji fotowoltaicznych przy swoich cukrowniach. Jako pierwsza powstanie farma o mocy 0,5 MW w Cukrowni Dobrzelin, która już jest centrum zielonych technologii w Grupie KSC. Koszt instalacji to ok. 2,2 mln zł.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Komisarza UE ds. Rolnictwa Pana Janusza Wojciechowskiego w sprawie możliwości szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych poprzez liczenie start w produkcji roślinnej i zwierzęcej oddzielnie.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorował Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych nagrodą za „Osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych” za nowatorską i unikatową koncepcję - „Inicjatywę białkową COBORU”. 

W nocy 3 grudnia grupa rolników z Agrounii zatrzymała transport świń z Niemiec. Gospodarze mówią, że zwierzęta były przewożone w skandalicznych warunkach, prawdopodobnie bez stosownych dokumentów, a miały trafić do zakładów mięsnych w woj. wielkopolskim. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i  obszarowych z PROW za rok 2020. Na konta polskich rolników przekazała łącznie ponad 12,5 mld zł.

Kolejny atak grypy ptaków w Polsce. Tym razem wirusa wykryto w województwie mazowieckim w powiecie siedleckim, na fermie indyków.Tak spora odległość między pierwszym i drugim ogniskiem grypy ptaków w naszym kraju w tym sezonie jesienno – zimowym sugeruje, że powinniśmy w najbliższych dniach oczekiwać kolejnych zgłoszeń występowania HPAI na terenie kraju – alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Najnowsze szacunki Komisji Europejskiej potwierdzają słabe zbiory zbóż w UE, ale rekordowe w Polsce. Sprawdźcie szczegóły.

Rozpoczęły się prace związane z organizacją Krajowych Dni Pola Minikowo 2021 (KPD 2021). W wideokonferencji inaugurującej te działania, uczestniczyła sekretarz stanu Anna Gembicka, która pełni rolę przewodniczącej Rady Programowej KPD 2021. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Miesięcznik „Wieś Kujawsko-Pomorska” KPODR w Minikowie został doceniony przez jury konkursu pn. „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego”

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił działania planowane do realizacji przez resort rolnictwa na rzecz wspierania ważnej i bardzo perspektywicznej branży, jaką jest sektor wołowiny.

Panująca epidemia spowodowała, że na wiele branż nałożono obostrzenia. Nie ominęły one gospodarstw agroturystycznych. Ci, którzy chcieli spędzić święta w wiejskiej chacie, muszą niestety zmienić plany.

Burak ćwikłowy jest popularnym warzywem uprawianym w Polsce. Krajowe zbiory kształtują się na poziomie 281–375 tys. ton, co plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu w unijnej produkcji buraka ćwikłowego. Udział Polski w 2019 r. w produkcji UE wyniósł 35%.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Klimatu w sprawie realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu "Usuwania folii rolniczej". Izby Rolnicze uważają, że powinien ob być kontynuowany w 2021 r., jednak na nowych zasadach. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 01 grudnia 2020 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (np. z tytułu zatrudnienia) powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza konkurs na najlepsze praktyki tradycyjnej kultury kulinarnej na obszarach wiejskich. Wykonajcie i prześlijcie zdjęcie oraz opis Waszej potrawy, która króluje w Waszych regionach. Szukamy dań lokalnych, tradycyjnych, pełnych smaku, a przede wszystkim pysznych i zdrowych! Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.

Badania prowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dają odpowiedź na pytanie, czy wykryty w Polsce szczep wirusa H5N8 jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu.

Jak się dowiadujemy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie utworzenia rządowego funduszu dla gmin, w których funkcjonowały niegdyś PGR-y. 

Przed okresem świąt wzrasta popyt na żywe ryby. Główny Lekarz Weterynarii przypomina o dobrych praktykach w postępowaniu z nimi. Sprawdźcie szczegóły!

Od 30 listopada do 24 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodzica lub opiekuna.

W 48 tygodniu na unijnych rynkach cena skupu tuczników spadła od 4 do 9 centów za kg (wbc) - alarmuje KZPPTCh. Głównym powodem jest pandemia Covid-19. Zamknięte restauracje, brak imprez masowych, reżim sanitarny wprowadzony w zakładach mięsnych i niewystarczająca liczba pracowników na liniach przetwórczych składają się na kryzysowy obraz branży.

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok naborów wniosków o pomoc finansową z PROW na lata 2014-2020.  W ARiMR można już ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji  zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy oraz na rozwój usług rolniczych.  

Opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów, określający stawkę zwrotu podatku akcyzowego od każdego litra oleju napędowego, który wykorzystają do produkcji rolnej. Sprawdź szczegóły.

Podkarpacka Izba Rolnicza poinformowała, że przygotowywane jest rozporządzenie ministra rolnictwa o tym, by szkolenia w zakresie środków ochrony roślin robić w formie wideokonferencji.

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl filmów z polskimi plantatorami, którzy opowiadają o produkcji polskich warzyw. Dzięki temu konsumenci mają okazję poznać tajniki upraw najpopularniejszych gatunków warzyw i dowiedzieć się więcej o pracy krajowych rolników. 

Prawo w Polsce zmienia się szybko i często jego nowelizacje powodują dodatkowe kłopoty tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. 

Zza wschodnich granic nie płyną dobre informacje dla polskich producentów rolnych. Okazuje się, że nadal nie ma co liczyć na eksport polskich produktów do Rosji.

W Nadleśnictwie Wałbrzych zauważono, że w lasach wykopywane są tak zwane ,,biedaszyby''. W ten sposób mniej zamożna ludność chce pozyskać węgiel. Ale taki dół może się stać śmiertelną pułapką.

Sezon jesienny, podczas którego porządkujemy przestrzeń i przygotowujemy na zimę, już trwa, ale dzięki John Deere możemy już powoli myśleć o wiośnie. Amerykański producent maszyn rolniczych zaprezentował bowiem nowości wśród kosiarek samojezdnych. Nowe maszyny można już zamawiać u dealerów John Deere.

30 listopada w Kościele wspominamy św. Andrzeja. Jego kult był od dawna żywy w Polsce, a szczególnie w tradycji wiejskiego ludu. Dziś, tzw. andrzejki są popularne nie tylko na wsiach, ale także wśród mieszkańców miast. Zobaczmy, jakie zwyczaje wiązały się z dniem św. Andrzeja, i które z nich przetrwały do dziś.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała broszurę informującą o swojej działalności. Jadnak najważniejsze informacje to te, że jesteśmy coraz bardziej uważni - bowiem liczba wypadków w rolnictwie maleje.

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach zaprasza na szkolenie online pt.,,Ekologiczna produkcja owoców" w dniu 30 listopada 2020 r. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Aż trudno w to uwierzyć. Nadleśnictwo Bolewice poinformowało o... prawdziwym podłożeniu świni. A w zasadzie o pozostawieniu świńskiego truchła w lesie.

30 listopada na Rynku Hurtowym w Broniszach odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności. Pandemia koronawirusa uświadomiła wielu z nas jak wielka jest liczba osób żyjących na granicy ubóstwa. 

Koncept dojarni MidiLine znany jest w Polsce już od kilkudziesięciu lat, nie był on jednak częstym wyborem polskich hodowców. Obecnie firma DeLaval posiada w ofercie nowoczesne rozwiązanie tego systemu w postaci hali udojowej typu DeLaval ML3100.

Jak prognozują eksperci Unii Europejskiej wraz z Unią Owocową, chaos i brak harmonizacji uregulowań prawnych dotyczących opakowań i ich recyclingu może prowadzić do marnotrawstwa żywności oraz utrudniać handel pomiędzy krajami UE. Eksperci opublikowali swoje stanowisko w odpowiedzi na mapę drogową Komisji Europejskiej dotyczącą „Przeglądu wymagań dla opakowań i innych środków zapobiegających powstawaniu odpadów opakowaniowych”.

Woda jest zasobem, o który będą toczyły się wojny - mówi rolnik, a zarazem jeden z autorów Ekspertyzy „Woda w rolnictwie”. Ta pogłębiona i wieloaspektowa diagnoza powstała z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia. 

Na plantacjach roślin obserwuje się coraz więcej ślimaków, które wyrządzają ogromne szkody w uprawach. W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa o zlecenie prac naukowo-badawczych na temat masowego występowania oraz namnażania i sposobów skutecznego zwalczania ślimaków nagich. Mamy odpowiedź resortu w tej sprawie.

Farmy fotowoltaiczne mogą być budowane na gruntach rolnych. Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina o kryteriach, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze właściwej lokalizacji. Sprawdźcie!

Podczas wspólnej konferencji prasowej Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, senatorowie demokratycznej większości oraz przedstawiciele samorządów, organizacji rolniczych i przedsiębiorców zaapelowali do rządu o zaniechanie weta wobec budżetu Unii Europejskiej.

Podczas dzisiejszej konferencji minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda omówił aktualną sytuację w zakresie chorób zakaźnych zwierząt na terenie Polski. Odniósł się także do najnowszych wynikow badań na obecność koronawirusa u norek. 

ARiMR przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą założyć firmę na wsi i uzyskać na ten cel „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowaną z PROW na lata 2014-2020. Wnioski o taką pomoc można składać od 29 października, a pierwotny termin zakończenia naboru wyznaczony na 30 listopada został wydłużony do 31 grudnia 2020. 

Rozbudowa instalacji nawozów w spółce ANWIL z Grupy ORLEN przebiega zgodnie z harmonogramem. Największa w regionie kujawsko–pomorskim i w historii firmy inwestycja, która zapewni ok. 100 nowych miejsc pracy oraz wzmocni polską gospodarkę, jest na 32 proc. poziomie zaawansowania. Według prognoz, zysk operacyjny EBITDA spółki po zakończeniu rozbudowy mocy produkcyjnych, które planowane jest na 2022 r., wzrośnie o blisko 245 mln zł rocznie.

Sytuacja polskich producentów drobiu jest dramatyczna! Ceny w skupie żywca kurcząt rzeźnych osiągnęły w tych dniach najniższe poziomy w najnowszej historii naszego drobiarstwa, a sprzedaż eksportowa mięsa, którego w Polsce jest zbyt dużo przynosi większości przedsiębiorstw drobiarskich straty – alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Przypominamy, że od 15 października 2020 r. jest możliwy import materiału siewnego roślin zbożowych z Ukrainy. Wprowadzona zmiana nie oznacza jednak, że import materiału siennego może być prowadzony bez konieczności spełnienia określonych wymagań.

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” uruchomiło „ASAP Akademię” – platformę edukacyjną stanowiącą kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym.

W miniony poniedziałek rolnicy powołali sztab kryzysowy. Jak poinformowano, powstał on ze względu na trudną sytuację, jaką mamy obecnie w polskim rolnictwie. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na fermie kur niosek w Wielkopolsce.

Przedstawiciele kilku związków i federacji rolniczych apelują do przetwórców żywności o to, aby pamiętali o obowiązku znakowania produktów krajem pochodzenia. Zwracają się także do konsumentów, by zwracali większą uwagę na prawidłowe oznakowania podczas robienia zakupów. 

Hodowcy kwiatów z obawą patrzą w przyszłość. Właśnie rozpoczęli sprzedaż tegorocznych gwiazd betlejemskich. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków na pomoc dla sektora rybnego.

24 listopada br. Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił wykrycie pierwszych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 norek hodowlanych w Polsce. 

Od 01.12.2020 r. producenci świń, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibach stada położonych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej.

Rolnicza folia dosłownie zasypuje wieś, bo gminy nie mają prawnego obowiązku, żeby ją zbierać. Firmy recyklingowe też nie chcą jej przyjmować, bo przerób się nie opłaca. 

O dramatycznej sytuacji na rynku żywca wieprzowego w Polsce informuje w najnowszym komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Apeluje także o niezbędne wsparcie dla tego sektora.

Producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym w związku z epidemią COVID – 19 i którzy w dalszym ciągu odczuwają skutki finansowe zeszłorocznej suszy, huraganu, gradu, ulewy, wiosennych przymrozków i powodzi, a ich wnioski o pomoc o udzielenie pomocy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych za 2020 r. Od 16 października, kiedy to ruszyły ich wypłaty, przekazała do 23 listopada na konta polskich rolników 9,79 mld zł.

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i zakończy się okres przejściowy. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas specjalnej konferencji prasowej poświęconej brexitowi.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję w związku z dramatyczną sytuacją na krajowym rynku trzody chlewnej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu organizuje bezpłatne szkolenie online na temat rolnictwa ekologicznego. Warto skorzystać i wziąć udział. Sprawdź szczegóły.

W okresie od stycznia do września 2020 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 25 070 mln EUR. Oznacza to wzrost o 6,7% w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. 

Mimo pandemii koronawirusa, trwają kontrole gospodarstw rolnych z zakresu IRZ. Izby Rolnicze wnioskowały o ich zawieszenie, jednak Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że takiej możliwości nie ma. Dlaczego?

Co sadzić w sadach, gdy jabłoni jest zbyt wiele, a wielu konsumentów woli owoce o bardziej egzotycznych nazwach? Może warto sięgnąć po dobrze u nas zadomowione owoce mało znane.

Pandemia wymusza zmianę naszych zachowań, być może na zawsze. Ogłoszona kilka miesięcy temu przez premiera Mateusza Morawieckiego ,,nowa normalność'' także w rolnictwie przynosi ogromne zmiany.

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej alarmuje, że ceny mięsa spadają praktycznie z dnia na dzień. O niepokojącej sytuacji izba postanowiła poinformować ministra rolnictwa Grzegorza Pudę.

O ponad 2 tygodnie już są opóźnione zbiory kukurydzy na ziarno. W południowej Polsce nawet powyżej 50% zasiewów jeszcze stoi na pniu i czeka na zbiór. I – chyba jeszcze długo poczeka.

Czy to koniec hodowli zwierząt w klatkach?Organizacja End the Cage Age czyli ,,Koniec ery klatek''  zebrała 1,4 miliona podpisów zwolenników zaprzestania hodowli zwierząt w klatkach. Podpisy zostały przedstawione Komisji Europejskiej.

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomia w końcówce roku cztery nowe nabory wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa o przywrócenie możliwości polowań zbiorowych przez koła łowieckie. Okazuje się, że pogłowie dzików cały czas rośnie, co może przełożyć się na rozprzestrzenianie ASF.

18 listopada w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Prezes KRUS dr Aleksandry Hadzik dokonała wyboru najlepszych filmów drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero”. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne posiedzenie zostało przeprowadzone online.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stawia zarzuty za opóźnienia w płaceniu rolnikom. Tym razem chodzi o spółkę, która dostarcza produkty do jednej z bardziej znanych sieci handlowych.

Komisja Europejska zaprasza wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych do włączenia się w badanie dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.

Mamy już do czynienia z serią zakażeń grypą ptaków w Europie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Tym razem Szwecja zgłosiła ognisko zakaźnej choroby u drobiu. Wirus pojawił się na fermie indyków.

W okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 r. wzrosły przychody uzyskane z eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. W okresie od stycznia do września 2020 r. wartość wyeksportowanych towarów rolno-spożywczych wyniosła 25,1 mld EUR i była o 1,6 mld EUR większa niż rok wcześniej (wzrost o 6,7%). Jednocześnie import do Polski osiągnął 16,5 mld EUR i był o 4,8% wyższy niż przed rokiem.

Instytucje kulturalne wciąż są zamknięte. Koronawirus nie słabnie, a na dodatek typowo jesienna pogoda coraz częściej zniechęca do wychodzenia z domu. Także i w tych trudnych okolicznościach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi nie przestaje przybliżać swoim sympatykom wiedzy o folklorze, historii i kulturze ludowej. Od kilku tygodni NIKiDW organizuje konkurs „Ukryte w słowach”, w którym nagrody można zdobyć bez wychodzenia z domu!

ARiMR podała do publicznej wiadomości informację o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”. Kto może ubiegać się o to wsparcie?

W gniazdach bociana białego dochodzi do powstawania nowej gleby, a za proces ten odpowiedzialne są... same ptaki, które latami kumulują tam materię organiczną i nieorganiczną. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z UR w Krakowie i z PTOP. 

Gospodarstwa rolne (producenci produkcji podstawowej) i przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego (MŚP) mogą skorzystać ze wsparcia Funduszu Gwarancji Rolnych w dostępie do finansowania poprzez zabezpieczenie kredytu oraz zwrot kosztu części lub całości odsetek od kredytu obrotowego objętego tą gwarancją (tzw. dopłata do oprocentowania kredytu obrotowych). Sprawdź szczegóły! 

Z problemem grypy ptaków mierzy się niemiecka branża drobiarska. Z analizy powiadomień generowanych przez niemieckie władze weterynaryjne do OIE wynika, że na terytorium Niemiec wysoce śmiertelną chorobę zakaźną ptaków powodują dwa podtypy wirusa grypy ptaków: H5N8 i H5N5.

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach odbywa się w dniach 18-24 listopada 2020 r. Celem tygodnia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt, wynikających z oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, promowanie dobrych praktyk w tej dziedzinie oraz ograniczenie powstawania i rozprzestrzeniania się oporności na całym świecie.

Minął miesiąc od rozpoczęcia realizacji zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich oraz niektórych instrumentów PROW za rok 2020 (płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatność ekologiczna, inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów). Według stanu na dzień 16 listopada br. łącznie z tego tytułu wypłacono ok. 10 mld zł, w tym ok. 9,2 mld zł w ramach płatności bezpośrednich. 

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" został wydłużony do 24 grudnia 2020 r.

Kilka dni temu poznaliśmy stawki dopłat do materiału siewnego. Są one niższe od tych ubiegłorocznych. KRIR wnioskuje więc o ich zwiększenie.

13 listopada 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach, przedłużający memorandum na zakaz stosowania komponentów GMO do produkcji pasz. Chodzi tu głównie o importowaną soję, która jest obecnie głównym składnikiem białkowym w paszach dla drobiu i świń.

Koronawirus zaatakował fermy norek w północnej Grecji. 

Konflikty pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich prowadzącymi działalność rolniczą a napływowymi mieszkańcami wsi często wynikają z przenikania się zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej, co z kolei jest konsekwencją braku odpowiedniego planowania przestrzennego.

Podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów UE ds. rolnictwa i rybołówstwa głównym tematem dyskusji była trudna sytuacja na wielu rynkach rolnych, spowodowana głównie pandemią COVID-19.

Zachęcamy do wzięcia udziału w opiniowaniu mapy drogowej, opublikowanej przez Komisję Europejską dla nowej strategii w dziedzinie ochrony gleby.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała, że w grudniowej ocenie wartości hodowlanych dla polskiej rasy holsztyńsko-fryzyjskiej będą brane pod uwagę nowe cechy. Sprawdźmy, jakie!

W związku z wnioskiem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, dotyczącym podejrzenia wystąpienia spekulacji i zmowy cenowej przy skupie jabłek do przetwórstwa - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Innowacyjne badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – PIB mogą w przyszłości realnie wesprzeć poprawę zdrowotności gleby i odbudowę oraz utrzymanie naturalnej bioróżnorodności ekosystemów rolniczych. Mogą też przyczynić się do zmniejszenia zużycia herbicydów.

"Komisja Europejska oczekuje wzmocnienia małych i średnich gospodarstw, a to się świetnie wpisuje w program rolny Prawa i Sprawiedliwość, który realizuje rząd" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Aktualną sytuację na rynku trzody chlewnej analizuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Niestety, mamy do czynienia z dalszymi spadkami cen skupu.

Podczas wirtualnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Prezydent RP Andrzej Duda odniósł się do kontrowersyjnej ustawy o ochronie zwierząt. „Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana” - powiedział.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych za 2020 r. Od 16 października, kiedy to ruszyły ich wypłaty, przekazała do tej pory na konta polskich rolników 8,7 mld zł.  

NFOŚiGW poinformował, że rekordowe prawie 25 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych, wpłynęło w ramach rządowego programu „Moja Woda”. Nabór wniosków, których łączna kwota wyniosła ponad 114 mln zł prowadzony był od 1 lipca do 31 października 2020 r. 

W II kwartale 2020 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów mięsnych (głównie kiełbas), którą objęto 128 producentów.

Rolnik w czasie pandemii nie ma łatwo. Jak pokazują osobiste przykłady rolników, czasem przepisy sobie, a życie sobie. I bardzo wiele zależy od interpretacji przepisów przez urzędników.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował o tym, że warto przeprowadzić lustrację uprawy rzepaku. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o przygotowaniu eksperymentalnej prognozy pogody na grudzień.

Celem kampanii jest popularyzacja jedzenia karpia ze względu na jego liczne walory smakowe i zdrowotne. 

Europejski Zielony Ład i związana z nim rolnicza strategia ,,Od pola do stołu'' zaczną obowiązywać dosłownie za kilka miesięcy.

Maksymalne sumy ubezpieczeń rolniczych regulowane są przy pomocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt rozporządzenia, w którym znajdują się propozycje kwot na 2021 rok właśnie się ukazał i został skierowany do konsultacji społecznym.

Jury Konkursu na „Tradycyjne Przetwory i Potrawy z Gęsiny”, ogłoszonego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, wybrało laureatów w sześciu kategoriach konkursowych. 

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do zarzutów, jakie postawił mu w liście otwartym jego poprzednik - Krzysztof Jurgiel. 

Rada Związku Producentów Buraka Cukrowego przy KSC oraz Krajowa Spółka Cukrowa uzgodnili założenia do umowy kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022.

Minister Grzegorza Puda podczas konferencji prasowej podsumował pomoc dla producentów chryzantem w związku z sytuacją epidemiologiczną. 

Plony winogron w 2020 r. są udane pod względem ilości i świetne pod względem jakości. W najważniejszych krajach produkujących wino zebrano ok. 160 mln hektolitrów. Przed koronawirusem byłaby to świetna wiadomość dla sektora, teraz jednak jest ona źródłem obaw w związku z sytuacją rynkową, handlem i rentownością winnic.

Resort rolnictwa zlecił testy norek na obecność zmutowanego koronawirusa. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał firmy, które zalegają z płatnościami swoim dostawcom do uregulowania zaległości.

Choć nabór wniosków w programie „Mój Prąd” trwa jeszcze do 18 grudnia br., to wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ale jest dobra wiadomość: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zamyka naboru i dokłada dodatkowe 100 mln zł na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

Od początku przyszłego roku polscy producenci drobiu i jaj mogą doświadczyć szoku związanego z niemal całkowitym brakiem dostępności pasz dla ptaków - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Ochrona jakości powietrza, adaptacja do zmian klimatu i racjonalne gospodarowanie zasobami, w tym m.in. innowacyjne technologie środowiskowe – to tematyka studiów podyplomowych, które będą mogły uzyskać wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków o dofinansowanie, w ramach programu „Edukacja ekologiczna”, rozpocznie się 23 listopada br.

Minister Grzegorz Puda wziął udział w spotkaniu online z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner i ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia współpracy w zakresie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Europie i odbyły się z udziałem Głównych Lekarzy Weterynarii trzech krajów. 

W związku z doniesieniami duńskich służb weterynaryjnych dotyczącymi wykrycia u norek zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda niezwłocznie podjął konieczne działania, aby zapobiec nowym zagrożeniom.

 

Polska zaliczana jest do wiodących producentów gęsiny w Unii Europejskiej. W ostatnich latach notowany był dynamiczny wzrost pogłowia gęsi w Polsce. W latach 2016-2019 pogłowie zwiększyło się o 23%, do blisko 1,1 mln sztuk. 

Podczas spotkania zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. w Toruniu ustalono, że KSC przeprowadzi badania sprawdzające polaryzację buraków cukrowych dostarczanych przez plantatorów w roku gospodarczym 2020/21 w niezależnym laboratorium.

11 listopada to dla Polaków ważny dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzimy 102. rocznicę. To wyjątkowa okazja, do tego, by w szczególny sposób uczcić nasze Święto.

Jakież było zdziwienie policjantów, którzy zatrzymali do kontroli kierowcę peugeota. Po otwarciu bagażnika auta, okazało się, że znajduje się w nim 5 cieląt. 

Pandemia koronawirusa trwa. Rządzący wprowadzają szereg obostrzeń, a kontrole gospodarstw rolnych z zakresu IRZ nadal są przeprowadzane. Podlaska Izba Rolnicza interweniuje w tej sprawie. 

Zarząd KRIR wystosował do Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego apel o niewszczynanie jakichkolwiek prac legislacyjnych nad ustawami, które mogłyby powodować zmniejszenie produkcji rolnej a przez to zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Dla europejskich pszczelarzy po złym roku przychodzi następny. Rok 2020 ustanawia nowy negatywny rekord dla sektora z 40% spadkiem zbiorów miodu. Unia Europejska, która nie jest samowystarczalna, dostarczy tylko 64% miodu na rynek UE. Niekorzystne warunki klimatyczne dotknęły producentów miodu w większości państw UE, jako że okres kwitnienia był krótszy. Jest to kolejny cios dla sektora, który cierpi z powodu strukturalnych zakłóceń rynkowych, o których świadczy zmienność rynku mimo niskiego poziomu produkcji.

Przedstawiamy raport sprzedaży ciągników w październiku 2020 r., według danych z CEPIK.

MFiPR informuje, że 100 milionów złotych trafi do polskich firm pracujących nad nowymi technologiami w sektorze rolnym. Zakończył się nabór wniosków w konkursie Szybka Ścieżka „Agrotech”. O wsparcie unijne ubiegały się przedsiębiorstwa, zarówno z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i duże firmy oraz konsorcja.

Jakie stawki dopłat do materiału siewnego w 2020 r.? Znamy kwoty! Sprawdź, czy otrzymasz pieniądze jeszcze w tym roku.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej analizuje, w jaki sposób ceny żywca wieprzowego w krajach unijnych są determinowane przez pandemię Covid-19 oraz ASF. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 9 do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.

Od 7 listopada w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Między innymi limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Placówki kultury będą niedostępne dla publiczności. Ograniczona będzie także działalność galerii handlowych. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. W przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos, natomiast podczas prac gospodarskich czy zajmując się inwentarzem nie musisz zasłaniać twarzy. Sprawdź, co robić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa oraz jakie są zasady kwarantanny i izolacji. 

Polski Związek Pszczelarski zaniepokojony jest brakiem refundacji dla pszczelarzy w bieżącym roku na urządzenia wielofunkcyjne do kremowania, dozowania i pompowania miodu. W tej sprawie Związek interweniował składając pismo do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o uruchomienie przez Rząd Polski W ramach Tarczy antykryzysowej dodatkowej pomocy dla producentów chmielu. Niskie ceny w skupie to efekt kryzysu, który wywołany jest trwającą pandemią koronawirusa COVID-19.

To są trudne czasy dla producentów rolnych - zauważają analitycy Banku PKO BP, którzy wskazują, że jednym z największych problemów są spadki notowań cen żywca.

W ostatnich latach warunki pogodowe często zmuszają rolników do zbioru zielonej paszy z pola w krótkim czasie. Dodatkowo susza wpływa na mniejszą liczbę pokosów i ilość zebranej paszy zielonej. Hodowcy zbierając mniejszą ilość paszy poszukują rozwiązań, które zapewniają jej wysoką jakość a szczególnie czystość już na etapach koszenie, przetrząsania, zgrabiania, zbioru. Wykonanie tych prac w wąskich oknach czasowych wymaga wydajnych i niezawodnych maszyn.

6 listopada 2020 r. Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli chryzantemy na grobach Żołnierzy – Bohaterów 1920 roku, spoczywających na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Zapalili również znicze pod pomnikiem poległych w obronie Warszawy podczas najazdu bolszewickiego 1920 r.

Wszyscy wiemy, że pszenica lubi długi dzień, ale... wiemy także, że nawet późno wysiana ozimina plonuje zazwyczaj lepiej niż zboże jare. Dlatego wielu rolników zastanawia się nad siewem pszenicy w listopadzie.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nowy jesienny konkurs pn. „Domowe przetwory
w kolorach jesieni konkurs na przepis ze zdjęciem”, którego celem jest dokumentacja tradycyjnych
i nowoczesnych domowych sposobów utrwalania żywności oraz ich szeroka popularyzacja. Pokażcie, jakie robicie przetwory na zimę! Dla autorów najciekawszy ch przepisów przewidziane są nagrody
pieniężne.

Jesień i czas pandemii można wykorzystać do zwiększenia własnych umiejętności i wiedzy fachowej. Pomocy szukać możemy w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej, sytuacja producentów żywca wieprzowego jest bardzo zła. Stawki na poziomie 3,5 - 4,2 zł/kg nie są w stanie pokryć kosztów związanych z produkcją.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o możliwość stosowania nawozów azotowych do faktycznych warunków klimatycznych i pogodowych panujących w Polsce.

Nowy wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przekazał niedawno informację, że Prawo i Sprawiedliwość definitywnie rezygnuje z poprawiania kontrowersyjnej ustawy o ochronie zwierząt. Dodał także, że już wkrótce będzie ona pisana od nowa. Wielkopolska Izba Rolnicza ma jednak wiele wątpliwości co do tworzenia tego projektu.

Zarząd KRIR zwrócił się do Prokuratora Generalnego - Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu, dotyczącego oszustw popełnianych w ramach działalności Grupy Producentów Rolnych „Ziarno”.

Zarząd KRIR wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa o jednoznaczne określenie, jaki system monitoringu warunków pogodowych będzie obowiązywał w najbliższym czasie. Resort udzielił odpowiedzi w tej sprawie.

Premiera najnowszego ciągnika John Deere to wydarzenie nie tylko wyjątkowe dla branży, ale też unikalne z innego powodu – nowe maszyny zostały zaprojektowane przy współpracy z designerami BMW z Kalifornii.

Po tym jak wykryto, że koronawirus przenoszony przez zwierzęta mutuje, Dania zdecydowała, że zlikwiduje cała hodowlę norek w kraju. Nakaz ten obejmie 17 milionów zwierząt. 

Ruszają prace nad planem rozwoju hodowli koni w Polsce, a także stworzeniem kompleksowego raportu o stanie hodowli wszystkich ras koni w naszym kraju.

KalendarzRolnikow.pl startuje z drugą edycją cyklu artykułów „Poznaj nasze KGW”! Twoje koło gospodyń wyróżnia się w okolicy szczególną aktywnością, prężnie działacie na rzecz społeczności lokalnej, odnosicie sukcesy, a może słyniecie z najlepszych wypieków? Pochwalcie się tym na łamach naszego portalu! Niech usłyszy o Was świat! Na koniec tej edycji odbędzie się wielki plebiscyt z nagrodami!

Komisja Europejska prowadzi do końca listopada konsultacje społeczne w sprawie swojej nowej inicjatywy na rzecz długoterminowej wizji obszarów wiejskich. Mają one na celu zebranie opinii na temat obecnych możliwości i wyzwań związanych z mieszkaniem na obszarach wiejskich, wizji dla obszarów wiejskich w 2040 r. oraz działań niezbędnych do realizacji tych aspiracji.

Pozbawione opieki lisy w stanie agonalnym, rozrzucone zwierzęce zwłoki, lisy szukające pożywienia w stertach odchodów i wtulone w ciała zagryzionych lub padłych z głodu towarzyszy – taki widok zastali w piątek aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki na fermie lisów we wsi Durzyn pod Krotoszynem (woj. wielkopolskie). We współpracy z krotoszyńskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami (TOZ) udało się uratować 18 lisów – to największa interwencja na fermie futrzarskiej w Polsce.

Spółka Appol w nieuczciwy sposób wykorzystywała swoją przewagę kontraktową wobec dostawców jabłek, opóźniając znacząco płatności za zrealizowane dostawy surowca na koncentrat jabłkowy.

Oparty na chmurze system DataConnect, który umożliwia wymianę danych dotyczących maszyn między CLAAS, 365FarmNet i John Deere, jest już dostępny. Kolejni partnerzy ze swoimi platformami telemetrycznymi dołączą do rozwiązania Cloud-to-Cloud w późniejszym czasie.

Komisja Europejska uznała równoważność przeprowadzanych na Ukrainie inspekcji polowych upraw nasiennych zbożowych roślin uprawnych oraz równoważność materiału siewnego roślin zbożowych, produkowanego na Ukrainie i urzędowo certyfikowanego przez organy tego państwa.

Krajowa rada Izb Rolniczych wnioskowała o wpisanie do kanonu zdarzeń losowych, ujętych w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich, dodatkowego zdarzenia, czyli szkód spowodowanych przez zwierzęta. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, jakie są wytyczne Unii Europejskiej w tej sprawie.

POLPIG wystosował apel do ministra rolnictwa, w którym zwraca uwagę na pilną potrzebę nowelizacji ustawy o paszach, która umożliwia stosowanie komponentów GMO w żywieniu zwierząt tylko do 1 stycznia 2021.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków na terytorium Królestwa Niderlandów oraz u dzikich ptaków w Niemczech.

Złodzieje zwykle na początku typują gospodarstwa, a później pod osłoną nocy je okradają. Łupem padają sprzęty i maszyny rolnicze. Tak było ostatnio na terenie powiatu monieckiego, gdzie odnotowano cztery kradzieże z włamaniem.

Posiadacze chryzantem, ogrodnicy oraz sprzedawcy, mogą uzyskać pomoc za niesprzedane kwiaty, w związku z zamknięciem cmentarzy. Znamy szczegóły!

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej analizuje aktualną sytuację na rynku żywca wieprzowego.

Samorządowcy, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, ale też zwykłe prywatne osoby – w każdej gminie znajdzie się ktoś, kto bezinteresownie działa, aby poprawić sytuację mieszkańców lub promować miejsce i tradycje lokalne. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi poszukuje liderów i aktywistów wiejskich. Jeśli znacie takie osoby lub organizacje napiszcie o nich, a Instytut przedstawi ich szerszemu gronu na łamach swojej witryny, zaprezentuje ich sylwetki i dokonania.

Policjanci sejneńskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który zniszczył pole obsiane zbożem. Jeżdżąc samochodem zdewastował zasiewy rolne. Okazało się, że uprawy należały do jego... szwagra.

Firma konsultingowa Interbrand przedstawiła właśnie najnowszy niezależny roczny ranking „Best Global Brands”, czyli zestawienie najcenniejszych marek świata. Wśród docenionych znalazł się John Deere, który uplasował się na 89. pozycji. Jest to jedyna marka z branży rolniczej obecna w zestawieniu.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w 32. Sesji Regionalnej Konferencji FAO dla Europy, która odbywała się w formacie wirtualnym. 

Zamknięcie cmentarzy spowodowało, że większość producentów kwiatów i handlarzy poniosła ogromne straty. Co prawda, Premier obiecał rządową pomoc i wsparcie finansowe za niesprzedane chryzantemy, jednak cały czas nie znamy szczegółów. AGROunia chce zjednoczyć wszystkich poszkodowanych zaistniałą sytuacją i zorganizować kolejny protest. Mówi się także o wystosowaniu pozwu zbiorowego.

Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty. 

Od 30 października 2020 r. obowiązują zmienione warunki udziału w mechanizmie "Wsparcie rynku produktów pszczelich na lata 2020-2022". Sprawdźcie szczegóły.

Mamy odpowiedź Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie szacowania szkód położonych na obszarach dwóch obwodów łowieckich.

Małgorzata Gośniowska-Kola została pełniącym obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Nowy wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przekazał informację, że Prawo i Sprawiedliwość definitywnie rezygnuje z poprawiania kontrowersyjnej ustawy o ochronie zwierząt. Zapowiedział, że ustawa która wróciła z Senatu, nie będzie dalej procedowana.

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy w szczególny sposób wspominamy zmarłych. Obchodzimy wtedy Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zobacz, jak uroczystości te kształtowały się w Kościele katolickim na przestrzeni lat. 

Techniczne przeglądy opryskiwaczy czy zaświadczenia o szkoleniu w zakresie środków ochrony roślin mają swój termin. Z uwagi na stan epidemiczny, nie zawsze jest możliwość ich odnowienia.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego uważa, że dla wszystkich rolników niezbędny jest pakiet osłonowy chroniący rolników przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa.  

Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego wuważa, ze przygotowywany podział pieniędzy unijnych jest niesprawiedliwy...

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. otrzymała nagrodę „100% Polski Produkt” za markę „Polskie Przetwory”. Od teraz takie produkty marki jak keczupy, koncentraty pomidorowe czy soki produkowane przez Zakład KSC S.A. we Włocławku będą mogły być oznaczane logotypem „100% Polski Produkt”. Nagrodę dla marki „Polskie Przetwory” odebrał Radosław Zacharek, Dyrektor Zakładu KSC S.A. „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy w szczególny sposób wspominamy zmarłych. Obchodzimy wtedy Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zobacz, jak uroczystości te kształtowały się w Kościele katolickim na przestrzeni lat. 

Analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz twierdzą, ze kolejny sezon z grypą ptaków w Polsce jest coraz bardziej prawdopodobny.

Zgodnie z obowiązującym obecnie memorandum na stosowanie soi GMO, ten strategiczny surowiec paszowy będzie można w Polsce stosować tylko do końca stycznia 2021 r. Czy minister Puda będzie skłonny wspierać producentów rolnych, bazujących na paszach GMO?

Jak poinformował resort rolnictwa, rolnicy warunkowo mogą nawozić do końca listopada, ale trzeba to uzasadnić.

Premier Mateusz Morawiecki w obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy powołał na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Bartosika.

ARiMR poinformowała o wprowadzeniu ważnej zmiany w programie dla młodych rolników. 

Minister Grzegorz Puda wystosował apel do rolników w związku z grypą ptaków. 

Inspektorzy OTOZ Animals poinformowali o wykryciu kolejnego gospodarstwa grozy. Znajdowały się w nim zwierzęta wygłodzone, padłe, w różnym stanie rozkładu. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o zmianie zasad udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału dla młodych rolników. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

Standard PIM „Bez GMO” opracowany przez Polską Izbę Mleka jest pierwszym, polskim standardem, mającym na celu wsparcie polskiego przemysłu mleczarskiego oraz paszowego w realizacji wymagań ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów GMO.

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt do Polski 25 kg środków chwastobójczych.

Na terenie budowy trzeciej linii nawozowej w ramach realizacji Projektu Rozbudowy Zdolności Produkcyjnych Nawozów w ANWIL S.A. pojawił się kolejny duży element, stanowiący część powstającej infrastruktury. To wysoki na 84 metry, biało-czerwony komin gazów resztkowych.

Zrobili tak, jak zapowiadali. Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczął się kolejny protest rolników. Dziś przybrał formę blokady ulic Warszawy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda wystosował specjalny apel do hodowców i producentów drobiu w sprawie wirusa grypy ptaków.

Barszcz Sosnowskiego ma zasłużoną złą sławę nie tylko w Polsce. To jedna z najbardziej niebezpiecznych i...plennych roślin. Czas jesieni Nadleśnictwo Resko wykorzystuje do walki z tą niebezpieczną rośliną.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o wypłacenie zaległej refundacji składek KRUS za osoby niepełnosprawne. Jednak z uwagi na wykorzystany krajowy limit pomocy de minimis, refundacja składek za niepełnosprawnych rolników z PFRON nie jest możliwa. 

Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej zapowiada, że krajowe restrykcje dotyczące pandemii Covid-19, ograniczające funkcjonowanie gastronomi, będą negatywnie oddziaływały na ceny skupu żywca.

Wpływ drugiej fali pandemii COVID-19 na gospodarkę jest niepewny. Wysoka liczba zakażeń i nowe restrykcje na pewno odbiją się na konsumpcji, utrudnieniach w eksporcie, czy spowolnieniu pracy w portach, a co za tym idzie, funkcjonowaniu sektora warzywno-owocowego. Jakie wyzwania przed nim stoją? Czy obostrzenia i ponowny, częściowy lockdown przyniosą ze sobą długofalowe skutki dla sektora? Unia Owocowa we współpracy z Freshfel określa dalszy wpływ pandemii na branżę.

Polski Związek Łowiecki (PZŁ) otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prawie 20 mln zł na zakup m.in. 400 chłodni do przechowywania tusz dzików pochodzących ze stref występowania ogniska wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

Jutro odbędzie się kolejny protest rolników w Warszawie – zapowiada AGROunia. Tym razem ma polegać na zablokowaniu stolicy samochodami osobowymi. 

Weszły w życie nowe stawki za usługi i kontrole wykonywane przez Państwową Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nowy cennik został określony w rozporządzeniu ministra rolnictwa.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o cenach skupu produktów rolnych we wrześniu 2020 roku. Okazuje się, że choć w sklepach ceny rosną, to w skupach jest taniej niż przed rokiem.

Od 29 października do 30 listopada 2020 r. rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach PROW 2014-2020. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 102 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń. Kolejny raz wirus zaatakował na Podkarpaciu. 

26 pażdziernika rusza nabór nowych wniosków! Można otrzymać do 500 tys. zł na małe przetwórstwo i do 100 tys. na rolniczy handel detaliczny. Sprawdź szczegóły!

Najpierw miały być w marcu, a potem z oczywistych powodów ich termin został przesunięty na listopad. Jednak już wiadomo, że AGROTECH 2020 nie odbędzie się.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg o wydłużenie z 9 do 12 miesięcy zezwolenia na pracę sezonową ze względu na to, że rolnicy w całym kraju mają trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Rolnictwa, w imieniu rolników, którzy zadeklarowali prowadzenie działania 2.1 dobrostan krów mlecznych i zobowiązani są dostarczyć w terminie od 16 do 31 października w formie elektronicznej do biura powiatowego ARiMR, rejestr wypasu.

W pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała polskim rolnikom ponad 3 mld zł.

Nieuchronnie zbliżamy się do zimowych miesięcy, kiedy to większym zagrożeniem dla hodowli jest grypa ptaków niż ASF. Z tego powodu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przygotowała apel do hodowców drobiu.

Nie wpuszczajmy ich do mieszkań, ale zabijać nie ma powodu - w całej Polsce w słoneczne dni pojawiają się masowo biedronki azjatyckie. 

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zawarcie umowy dzierżawy potwierdza wójt właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy. Sprawdź szczegóły. 

Każde gospodarstwo ma własne potrzeby wynikające z wielkości i rodzaju produkcji, ukształtowania terenu, żyzności gleb itp. Według danych AgriTrac polscy rolnicy najczęściej wybierają nowe ciągniki o mocach z zakresu 110–130 KM oraz 150–170 KM (6-cylindrowe). 110-130KM – 1612; 150-170KM – 823 - w tych przedziałach mamy do wyboru oferty od prawie 30 marek, a każda z nich proponuje różne opcje wyposażenia. Rolnicy największą uwagę skupiają na komforcie, bezpieczeństwie, wydajności oraz niskim zużyciu paliwa.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wskazuje, że dla kupujących jaja cena wciąż ma znaczenie.

Pandemia COVID19 i rosnąca w Polsce oficjalnie podawana liczba przeprowadzonych testów z pozytywnym wynikiem powodują, że wiele urzędów zamyka swoje drzwi dla mieszkańców.

Biała plamistość rzepaku jest często mylona z suchą zgnilizną kapustnych, dlatego eksperci z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania próbki dokładnie przebadali i stwierdzili, że o pomyłce mowy być nie może.

Jak to się stało, że ciągnik wraz z dwoma przyczepami wypełnionymi ziarnami kukurydzy znalazł się w jeziorze? 

Przed nami kolejna zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na zimowy, czyli... śpimy dłużej. Wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu, z 03:00 na 02:00. Czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o uwolnieniu 60 gmin z tzw. „niebieskiej strefy”, a tym samym złagodzeniu restrykcji nałożonych na podstawie przepisów UE na sektor wieprzowiny, w szczególności hodowców świń.

Uprawa konopi na terytorium Rzeczypospolitej jest zabroniona. PIORiN przypomina jednak, że w ramach odstępstwa może być prowadzona na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Jakie warunki trzeba spełnić?

Wartość sprzedawanych za granicę towarów rolno-spożywczych z roku na rok rośnie, a tempo wzrostu eksportu przewyższa dynamikę wzrostu importu, co sprawia, że umacniamy pozycję Polski, jako eksportera netto. Nasze firmy branży rolno-spożywczej z powodzeniem konkurują już nie tylko na rodzimym rynku, ale także na całym świecie. Nawet w czasie pandemii koronawirusa skutecznie walczą o udział w rynkach zagranicznych.

Potrzeba wymiany części wynikająca z ich eksploatacji lub awarii – to zdarza się w maszynach najwyższej klasy. Od tego, w jaki sposób zaopiekujemy się w tym newralgicznym momencie maszyną, zależy nie tylko stan naszego portfela, ale też jej żywotność i cena na rynku wtórnym. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w obradach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbywały się w Luksemburgu w dniach 19-20 października. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Rolnictwa o zlecenie prac naukowo-badawczych na temat masowego występowania oraz namnażania i sposobów skutecznego zwalczania ślimaków nagich, które występują na terenie całego kraju.

Przyczepy wielozadaniowe to wyjątkowe narzędzie do pracy, które świetnie sprawdzają się w szerokim zakresie zadań specjalnych. Unikalne rozwiązanie – modułu cięcia i załadunku przyczepy, pozwala jeszcze sprawniej współpracować maszynie z sieczkarnią polową.  Umożliwia to jej wykorzystanie w pracy o każdej porze roku. Na przykład przyczepa CARGOS marki CLAAS może służyć jako przyczepa samozbierająca przy zbiorze trawy, lucerny i innych roślin odkładanych w pokos, czy też jako przyczepa do transportu sieczki z kukurydzy, biomasy lub drewna energetycznego.

21 października rozpoczął się nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach. Aby dostać wyższą dotację – nawet do 37 tys. zł – na wymianę kopciucha i termomodernizację domu, potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował też nowe udogodnienia: kalkulator dotacji, wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku oraz listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem.

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 1979 roku przez ONZ święto ma na celu przybliżanie tematu globalnych problemów żywnościowych, w tym walki z głodem i niedożywieniem. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa włączył się w to wydarzenie, które ma na celu budowanie świadomość konsekwencji marnowania żywności w społeczeństwie.

Informacja sprzed ostatniej chwili! Michał Kołodziejczak – lider AGROunii został zatrzymany przez policję. Brał udział w proteście rolników i blokadzie drogi w okolicy Środy Wielkopolskiej.

Od wczesnych godzin porannych rolnicy blokują drogi w całym kraju. Mamy listę utrudnień.

Cele zaproponowane przez Komisję Europejską w kontekście Zielonego Ładu i nowej Wspólnej Polityki Rolnej wymagają silnych zachęt finansowych dla rolników, co umożliwi upowszechnienie zrównoważonych praktyk rolniczych w Polsce. KRIR ma swoje propozycje, z którymi zwróciła się do ministra rolnictwa.

FAO skorygowała w dół prognozy produkcji dla światowego rynku zbóż w roku 2020 pozostawiając je nadal na rekordowym poziomie. Zobaczcie, jak przedstawiają się prognozy analityków.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o opublikowaniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzeżenia dotyczącego ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w związku ze stwierdzeniem w ostatnim czasie nowych ognisk tej choroby na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu.

KOWR przypomina, że upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi planował organizację kilku jesiennych spotkań promujących kulturę ludową, jak Święto Chleba czy koncerty w ramach akcji „Kultura na ludowo #wspieram”. Niestety sytuacja epidemiczna wymusiła modyfikację tych zamierzeń. Nie oznacza to jednak, że NIKiDW ustaje w wysiłkach i próbach przybliżania wszystkim zainteresowanym wiedzy o folklorze, historii i tradycjach ludowych. W najbliższym czasie działania zostały przeniesione do sieci.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienia stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

Jak udało nam się ustalić, była szefowa Kancelarii Prezydenta - Halina Szymańska zostanie nową  szefową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Główny Urząd Statystyczny poinformował o średniej cenie skupu żyta, na podstawie której wylicza się podatek rolny na następny rok.

Od 19 października w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” - informuje Prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. 

Duża część produkcji żywności w Polsce uzależniona jest pośrednio od owadów zapylających. Z tego powodu pszczelarstwo pełni funkcję bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz zapewnia zrównoważony rozwój naszego rolnictwa i obszarów wiejskich - podkreślił Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR podczas konferencji towarzyszącej VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu PSZCZELARZ ROKU, która odbyła się 15 października 2020 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Do 25 października br. każdy rolnik, który chce zmienić wniosek o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę, może to zrobić klikając „wycofaj wniosek” lub „anuluj podpis”. 

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych wzywają Posłów do zaprzestania prac nad ustawą o ochronie zwierząt, która to już od dłuższego czasu jest poważnym źródłem konfliktu między rolnikami a rządem.

Rolnicy, którzy ubiegają się o płatność dobrostanową w ramach wariantu 2.1 Dobrostan krów mlecznych - wypas, mają obowiązek złożenia do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR Rejestr Wypasu Krów Mlecznych (P-1/622) w terminie od 16 października do 31 października 2020 roku.

Anna Gembicka została powołana na stanowisko wiceministra w resorcie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

16 października z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw został podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Fundacją Grupy PKP i Stowarzyszeniem Sady Grójeckie. 

Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem dla Kół Gospodyń Wiejskich, opracowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II”. To drugie wydanie poradnika, które jest uzupełnioną i uaktualnioną wersją Poradnika dla KGW z roku 2019. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedstawienie stanowiska resortu w sprawie systemów znakowania żywności FOP (Front-of-Pack) w Europie.

ARiMR konsekwentnie realizuje strategię Agencja 4.0. Podczas specjalnej konferencji przybliżono dwie aplikacje ułatwiające rolnikom codzienne załatwianie spraw - Mobilną ARiMR i portal IRZPlus.

Agencja Nasienna przypomina, że o obowiązku rozliczenia za siew ze zbioru odmian chronionych wyłącznym prawem w ramach przywileju tzw. odstępstwa rolnego. 

Zmiana pogody, z którą mieliśmy do czynienia na początku tygodnia przyniosła rolnikom kłopoty, ale i pożytek. Większość szkodników takiej pogody nie lubi, a ulewny deszcz zmywa je z upraw. Ale uważać i tak trzeba.

Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje o program odbudowy trzody chlewnej, odpowiednie wsparcie dla rolników ze stref czerwonych i niebieskich i ograniczenie sprowadzania mięsa zza granicy.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu w dniach 29-30.10.2020 r. organizuje konferencję w formie webinarium nt. „Rozwój innowacyjnych technologii odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich”. Konferencja organizowana jest w ramach realizacji operacji Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało KRIR, że zostały podjęte prace legislacyjne mające na celu uruchomienie w bieżącym roku pomocy na wyrównanie utraconych dochodów dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). 

W odpowiedzi na wspólne wystąpienie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w sprawie właściwej stawki podatku VAT na nasiona rzepaku po zmianach prawnych, Ministerstwa Finansów wyjaśnia, jaka wysokość stawki VAT ma zastosowanie.

O niecodziennym zdarzeniu donosi policja z Hrubieszowa. Rodzina wybrała się na nieswoje pole, by ukraść pietruszkę. Panie biegające po polu namierzyli pogranicznicy na kamerach termowizyjnych. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że osoby, mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, które otrzymują z KRUS świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie niższej niż 2.400 zł brutto miesięcznie mogą wystąpić do jednostki organizacyjnej KRUS (Oddział Regionalny lub Placówka Terenowa KRUS) z wnioskiem o świadczenie wyrównawcze.

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Aby uczcić to święto, 18 października  w pociągach PKP Pendolino będą rozdawane pasażerom Jabłka Grójeckie. Akcja ta jest częścią kampanii „#Kupuj Świadomie – kolej na jabłko” i wynikiem porozumienia o  współpracy pomiędzy Fundacją Grupy PKP, Stowarzyszeniem Sady Grójeckie i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Wszyscy, którzy odwiedzili Tor Wyścigów Konnych Służewiec na przełomie września i października mogli obserwować prawdziwe powiązanie świata wyścigów konnych ze światem jeździectwa. 

Chleb jest od wieków podstawą codziennej diety ludzkości. Ma on szczególne miejsce w chrześcijaństwie oraz w słowiańskiej kuchni. Chlebem należało dzielić się z potrzebującymi. Było to oznaką przyjaźni, miłości, dobroci. Chleb jest - tym, po co najczęściej sięgamy, czego nie może zabraknąć na każdym stole.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie doprecyzowania i interpretacji zagadnień związanych z rolniczym handlem detalicznym (RHD).

Przeciętny Polak zjada obecnie zaledwie 7 średniej wielkości jabłek miesięcznie. To o połowę mniej niż 20 lat temu, a trend jest spadkowy. Zdecydowanie chcemy go odwrócić. Przy okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw zachęcamy, aby polskie jabłka z powrotem zajęły należne im miejsce w jadłospisach Polaków. 

Polski Związek Łowiecki wydał komunikat w sprawie przeprowadzania polowań w strefie żółtej i czerwonej. Pojawia się wiele ograniczeń.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów i wprowadzenie zasady podzielności składki zdrowotnej dla pracownika sezonowego proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni.

16 października, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok oraz zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Minister Grzegorz Puda rozmawiał z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner, kraju sprawującego w obecnym półroczu rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. 

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Ma on podkreślać, jak ważną i odpowiedzialną rolę w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają kobiety. To także doskonała okazja, aby złożyć naszym wspaniałym gospodyniom najlepsze życzenia z okazji ich święta.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wpisanie do kanonu zdarzeń losowych, ujętych w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich, dodatkowego zdarzenia, czyli szkód spowodowanych przez zwierzęta.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zapewnienie środków na dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, należnych producentom rolnym zgodnie z ustawą.

Temat ankiety: "Rynki afrykańskie – perspektywy rozwoju współpracy handlowej".

Senat przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, ale z poprawkami. Podczas głosowania "za" było 76 senatorów, "przeciw" – 11, a 10 wstrzymało się od głosu. Senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie noweli w całości. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

Z okazji przypadającego dziś Dnia Edukacji Narodowej, minister rolnictwa Grzegorz Puda wystosował list do Nauczycieli oraz Pracowników Oświaty Rolniczej. Poniżej publikujemy jego treść.

Eksportowe straty polskiego drobiarstwa mogą sięgnąć w tym roku 1,5 mld złotych - wynika z analiz Krajowej rady Izb Rolniczych.

W pierwszym półroczu 2020 roku doszło do bezprecedensowej sytuacji w produkcji mięsa kaczego w Polsce - wynika z analiz KIPDiP. Wbrew tendencjom europejskim, gdzie produkcja spadała, w naszym kraju zanotowaliśmy istotne wzrosty, które doprowadziły do tego, że w rankingu największych hodowców kaczek w Unii Europejskiej wyprzedziliśmy Węgry i zajmujemy drugą pozycję za Francją.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczęła nabór do kolejnej edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego (SPP). Pożyczki, o bardzo preferencyjnym oprocentowaniu, są przeznaczone na finansowanie budowy lub modernizacji: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Nabór wniosków potrwa do 26 października. 

Uprzejmie informujemy, że nabór wniosków do Konkursu „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi” ogłoszonego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został wydłużony do dnia 31 grudnia 2020!

Opryskiwacze samojezdne to maszyny, które kierowane są do ciężkiej pracy przez niemal cały rok kalendarzowy, często na trudnych terenach. Na jakie zatem kluczowe cechy maszyny zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 100. w 2020 r. ogniska ASF u świń.

Zgodnie z zapowiedziami tysiące rolników przyjechało do Warszawy, żeby wyrazić swój stanowczy sprzeciw dla "Piątki dla zwierząt". 

Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawili podczas konferencji prasowej zmiany proponowane w ustawie o ochronie zwierząt:

Jeszcze przez 7 dni - do 15 października 2020 r. - można zgłaszać kandydatury do nagrody The Innovation Award for Women Farmers 2020.

Rynek wieprzowiny znajduje się obecnie po negatywnym wpływem dwóch wirusów - ASF i COVID_19. 

Geoserwis Susza 2020 osiągnął pełną funkcjonalność 9 października 2020 r. Narzędzie dostarcza obecnie map warunków wzrostu upraw dla 23 okresów monitorowania upraw, obejmujących terminy 29 marca – 30 września oraz mapy oceny redukcji plonów dla: zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin okopowych, rzepaku ozimego i kukurydzy. Z serwisu skorzystało do tej pory 2013 indywidualnych użytkowników.

W krajach unijnych notowania cen skupu tuczników pozostają niezmienione poza nielicznymi wyjątkami. KZPPTCh alarmuje, że branża cały czas pozostaje pod negatywnym wpływem koronawirusa oraz afrykańskiego pomoru świń. 

GUS poinformował, że od 10 października br. istnieje  możliwość  przeprowadzania spisu rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z respondentami. 

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego opublikował stawki płatności za buraki cukrowe w 2020 r. Sprawdźcie szczegóły!

Z okazji przypadającego 10 października „Dnia drzewa”, już w poniedziałek, 5 października na terenie Grupy Azoty S.A. przeprowadzona została wyjątkowa akcja ekologiczno-edukacyjna.

Informujemy, że wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę producenci rolni mogą składać za pomocą publicznej  aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” do 30 listopada br. 

9 października 2020 r. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyło się losowanie hulajnóg dla dzieci rolników, które ukończyły kurs e-learningowy i przesłały do 30 września br. certyfikat potwierdzający jego ukończenie wraz z formularzem zgłoszeniowym.

Od 26 października 2020 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o znaczniej liczbie szkodników grasujących na młodym rzepaku.

Aż 1/3 terytorium Polski jest zagrożona występowaniem suszy rolniczej, dlatego konieczne jest wdrożenie działań technicznych i nietechnicznych, których celem będzie retencjonowanie wód opadowych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz rolnicze związki branżowe zapowiadają strajk w Warszawie w dniu 13 października. 

Młodzi rolnicy mogą ubiegać się o kredyt z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych.

Dziś świętujemy XX Dzień Papieski – w tym roku pod hasłem „Totus Tuus”. Wydawać by się mogło, że słynne słowa „cały Twój” wszyscy doskonale znamy, bo widzieliśmy je wielokrotnie wraz z papieskim herbem św. Jana Pawła II. Warto jednak sięgać do ich głębi.

KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o zmianę przepisów w zakresie mechanizmu podzielonej płatności poprzez wprowadzenie możliwości regulowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT składek KRUS.  

Przedstawiamy Wam raport sprzedaży przyczep we wrześniu 2020 r. Zobaczcie, jaka marka jest liderem według polskich rolników.

Prowadzenie gospodarstwa, które stale rozwija swoją działalność wymaga również inwestycji w sprzęt, który będzie miał wpływ na jakość zebranego plonu i wydajności pracy. Intensywne prace związane z gospodarstwem są jednak na tyle czasochłonne, że proces wyboru maszyn i jej wyposażenia a także obsługa serwisowa często nie jest czynnością, na której chce skupiać się właściciel przedsiębiorstwa rolnego. Dlatego warto nawiązać stałą współpracę z dealerem, który zna potrzeby i potrafi zaproponować rozwiązanie adekwatne do aktualnych wymagań gospodarstwa.

Dla fanów jajek mamy dobre wieści – możecie zajadać się nimi bez obaw. Są nie tylko zdrowe. Są po prostu niezastąpione! Nie ma drugiego pokarmu, który z punktu widzenia potrzeb naszego organizmu byłby tak bliski ideału. Jajko ma wszystkie potrzebne do życia substancje i dlatego dietetycy uznają je za wzorcowy produkt żywnościowy  - „Jajko bliskie ideału"

Najważniejsze praktyki dla rolnictwa zrównoważonego Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP opublikowało listę najważniejszych praktyk rolniczych dla rolnictwa zrównoważonego. 

Mike Moser, były prezes British Fur Trade Association, apeluje w liście do prezydenta Andrzeja Dudy o poparcie zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce

Tendencje są wyraźne, więc powinniśmy wszyscy z uwagę śledzić wszystkie informacje na ten temat. 

Nowy minister rolnictwa - Grzegorz Puda był dziś gościem Radiowej Jedynki. Odniósł się m.in. do sprawy tzw. „Piątki dla zwierząt”. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 99. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń. Gdzie tym razem pojawił się wirus?

To nie będzie słodki sezon, jeśli chodzi o uprawę buraków cukrowych. Deszczowa pogoda sprawiła, że polaryzacja jest bardzo niska. Cukier zjadł też chwościk, a niestety mniej cukru w burakach oznacza mniej pieniędzy dla plantatorów. 

Najnowszy raport NIK pokazuje, że niewielu rolników decyduje się na zabezpieczenie upraw, mimo że część z nich ma taki obowiązek. Dlaczego tak się dzieje? 

Od 15 października do końca roku rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach operacji typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. 

Dość surrealistycznych nazw mięsa i produktów mleczarskich! Europejskie organizacje reprezentujące sektor hodowli otwierają kampanię przeciwko nadużywaniu nazw mięsa.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej opracował "Rolniczą Siódemkę" - czyli wyzwania dla nowego resortu rolnictwa i polskiego sektora produkcji trzody chlewnej. Jakie działania uznano za najbardziej pilne?

O godzinie 10.00 rozpoczęła się kolejna akcja protestacyjna rolników rolnicy z OPZZ i AGROunii. Dziś blokują drogi w całej Polsce. W ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec, tzw. „Piątki dla zwierząt” oraz objęcia urzędu przez nowego ministra rolnictwa. 

Grzegorz Puda został powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W siedzibie ministerstwa nowego ministra powitał dotychczasowy minister Jan Krzysztof Ardanowski wraz z sekretarzem stanu Szymonem Giżyńskim, podsekretarzem stanu Janem Białkowskim i dyrektor generalną Moniką Rzepecką.

Główny Urząd Statystyczny podał szacunki dotyczące zbiorów zbóż i rzepaku w bieżącym roku. Wygląda na to, że jest znacznie lepiej niż w roku minionym.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników we wrześniu 2020, według danych CEPiK. Jakie marki znalazły się na podium?

 2 października 2020 r. na zaproszenie Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Pana Ryszarda Kierzka  Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Pan Wiktor Szmulewicz wziął udział w spotkaniu z Marszałkiem Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

AGROunia kolejny raz pokazuje swoje niezadowolenie z tzw. piątki dla zwierząt. Rolnicy są także niezadowoleni ze zmiany na stanowisku ministra rolnictwa. Dziś rano pod gmachem Ministerstwa odpalono kolorowe race, a drzwi do budynku zasłonięto snopami słomy. 

Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa obchodzi  w tym roku 30 lecie istnienia. Jubileusz placówki zbiega się z zakończeniem termomodernizacji w budynku przy ul. Żwirki i Wigury 73 w Toruniu, mieszczącym Centralne Laboratorium.

Informacje o średnich cenach gruntów ornych wykorzystywane są przez banki w procesie udzielania kredytów z linii inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym (linia RR),  na zakup użytków rolnych (linia Z), kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk).

7 października 2020 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępni współpracującym bankom na 2020 r. środki na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). 

Po okresie spadków spowodowanych zamknięciem wielu rynków azjatyckich dla niemieckiej wieprzowiny, cena żywca wieprzowego pozostaje stabilna w wielu krajach unijnych - informuje KZPPTCh.

Moje odejście nie jest związane z rekonstrukcją rządu, tylko z moim stanowiskiem odnośnie procedowanej obecnie zmiany ustawy o ochronie zwierząt, której nie akceptuję. Uważam, że wywoła ona bardzo negatywne konsekwencje dla polskiej wsi i polskiego rolnictwa – oświadczył minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując dziś, podczas konferencji prasowej 830 dni swojej pracy na urzędzie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

19 października, ruszy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o  wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi nawet 100 tys. euro rocznie. 

Ciepła jesień sprzyja szkodnikom. Niedawno pisaliśmy, że pora, aby na pola powróciły żółte naczynia. Teraz Instytut Ochrony Roślin z Poznania radzi, abyśmy wypatrywali w nich... śmietek.

W miniony piątek, w Lublinie, odbyła się gala finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. W wydarzeniu uczestniczyła Pierwsza Dama - Agata Kornhauser-Duda. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 98. w 2020 r. ogniska ASF. Kolejny raz wirus zaatakował na Podkarpaciu.

Ta ustawa wzbudza ogromne emocje wśród producentów rolnych nie tylko zajmujących się hodowlą - ,,Piątka dla zwierząt'' może również spowodować zapaść w branży paszowej

1 października minął termin wysiewu międzyplonu ozimego, który deklarowany jest we wniosku o dopłaty bezpośrednie jako zazielenienie. Teraz trzeba międzyplon zachować na polu co najmniej do 15 lutego.

Jesteśmy w środku optymalnych terminów siewu pszenicy ozimej - w naszych warunkach optymalny czas zaczyna się 15 września na północnym wschodzie, a kończy 16 października na południowym zachodzie. 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie zaprasza na XVIII Warszawskie Święto Chleba. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych stolicy i dowodzi jak bardzo potrzebna jest taka uroczystość promująca tradycje dożynkowe i kulturę polskiej wsi. Tegoroczne Święto odbędzie się w niedzielę 11 października na terenie Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.

Fuzarioza kolb jest jednym z największych problemów rolników uprawiających kukurydzę. Ilość porażonych roślin zależy od pogody, ale także od występowania niektórych szkodników, z kótrych najważniejszym jest omacnica prosowianka.

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2020 r., jak i bieżąca (czerwiec 2020 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowały się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy na II półrocze 2020 r. - poinformował GUS.

Koniec z plastikiem i betonowaniem miast – uczestnicy Pierwszego Zielonego Forum Młodych wezwali ministra środowiska do pilnego przyjęcia prawnych rozwiązań, które doprowadzą do drastycznego ograniczenia plastikowych opakowań, a włodarzom miast nakażą tworzenie miejskich „zielonych płuc”, czyli terenów zielonych zamiast brukowanych placów i parkingów.

30 września br. w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie w ramach koncepcji projektu Paszportyzacji Polskiej Żywności. Podczas spotkania zostały zaprezentowane możliwości technologiczne w zakresie paszportyzacji przez dostawców technologii informatycznych (IT). Podczas wydarzenia 19 firm i instytucji zaprezentowało rozwiązania z szeroko rozumianego food tracebility – możliwości identyfikacji żywności na każdym etapie jej produkcji. 

Na sezon 2021 CLAAS modernizuje swój topowy model wśród bezrzędowych przyrządów roboczych – ORBIS do sieczkarni polowych JAGUAR. Uwagę zwraca szerokość transportowa wynosząca tylko 3 m oraz nowe, automatycznie składane zabezpieczenie transportowe z wbudowanym oświetleniem.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Młodych Koni odbyły się w dniach 17-20 września 2020 roku, podobnie jak w latach ubiegłych na terenie ośrodka Klubu Jeździeckiego „Stragona” w Morawie koło Strzegomia. Organizatorem tej największej imprezy sportowo-hodowlanej był Polski Związek Hodowców Koni. Nad Mistrzostwami patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Każdy hodowca trzody chlewnej spotkał się z problemem agresji u świń. Jak można temu zapobiec? POLIPIG ma kilka ważnych rad.

Pod koniec września zwiększyła się liczba powiadomień o wykryciu grypy ptaków w kilku krajach na świecie. Najbardziej może niepokoić zgłoszenie obecności wirusa u drobiu na terenie Rosji - poinformował KIPDiP.

Wystartowała 19. kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej. Prognozy zakładają, że siedem cukrowni KSC przerobi ok. 6,8 mln ton buraków, które skupi od blisko 15 tys. polskich rolników. Produkcja cukru ma osiągnąć w tym roku poziom rekordowy.

Szacunki GUS pokazują, że zarówno produkcja warzyw, jak i zbiory owoców w tym roku są większe w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął Inicjatywę Jagnięcina Podhalańska, której celem jest odbudowa owczych stad, utrzymanie hodowli i pokazanie tradycji kultury góralskiej związanej z wypasem owiec. Ważne jest również przypomnienie i zaprezentowanie podhalańskiej kuchni regionalnej, w której królowało owcze mięso, a szczególnie jagnięcina. W ramach Inicjatywy Instytut nawiązał współpracę z Gminą Kościelisko.

GUS przedstawił szacunki zbiorów głównych płodów rolnych w 2020 r. Wynika z niego, że zbiory zbóż będą ogółem o około 15% większe niż w ubiegłym roku. Sprawdźcie szczegóły.