KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Przed nadmiernym rozwinięciem się chorób grzybowych w burakach cukrowych może nas zabezpieczyć monitoring liści roślin znajdujących się na plantacji.

Szkolenie i wyjazd studyjny pokazujący, jak hodować ślimaki przygotowuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Zgłosić się można do 5 sierpnia.

W Osieku (gm. Zawidz Kościelny) w województwie mazowieckim do użytku został oddany kolejny budynek inwentarski, zrealizowany w ramach Gobarto 500. To pierwszy tego typu obiekt na Mazowszu.

KRUS informuje o wysokości kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2019 r.

Korekta na niemieckim rynku, korekta i u nas. Odnotowujemy kolejny tydzień spadku cen tuczników. Jak tłumaczą przetwórcy, niższe stawki trzody chlewnej to przede wszystkim wynik słabego handlu. 

W gminach Izbica i Kock, w województwie lubelskim, wyznaczono kolejno 22 i 23 ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wybitych zostanie łącznie 138 świń. 

Pogoda żniwiarzom sprzyja, choć plony nie są tak dobre, jak liczono. W Wielkopolsce kończą się zbiory jęczmienia ozimego, który zawsze koszony jest jako pierwszy.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Jakie są tegoroczne plony głównych upraw - to wszyscy wiemy. Ceny w skupach też nie napawają optymizmem. W tej sytuacji Wielkopolska Izba Rolnicza zdecydowała się zaapelować do ministra Ardanowskiego o uruchomienie specjalnej pomocy suszowej i wyższe ceny skupu w państwowej spółce Elewarr. 

Przypominamy, że tylko do 27 lipca trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły.

Pod koniec czerwca Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do ministerstwa rolnictwa w sprawie krzywdzących dla rolników raportów IUNG. Chodziło o niestwierdzenie suszy w miejscach, w których wyrządziła ona ogromne szkody. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przed rolnictwem czas wielkich wyzwań, których pokonanie będzie wymagało wprowadzenia nowych technologii, takich jak 5G. Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE, ogromna przepustowość łącza i praktycznie brak opóźnień to główne wyróżniki sieci 5G, która jest już dostępna w Polsce. Dzięki łączności tysięcy urządzeń i przedmiotów wizja autonomicznego i precyzyjnego rolnictwa staje się realna. 

W następną niedzielę odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Każdy rolnik będzie mógł wybrać swojego przedstawiciela do Rady Powiatowej. A tym samym mieć wpływ na skład władz wojewódzkich, a później też centralnych.

Spółka Polski Eko Chmiel podpisała umowę ze spółką spin-off Uniwersytetu Warszwskiego - BACTrem, która opracowała innowacyjną technologię oczyszczania gleby z zawartych w niej szkodliwych substancji. To pozwoli na pozbycie się z polskich plantacji chmielu rakotwórczego kreozotu i produkcję zdrowych, czystych szyszek chmielowych na potrzeby browarów. Umowa właśnie weszła w życie. 

Resort rolnictwa zapowiada powołanie specjalnego programu dla sołtysów, tak, żeby z dodatkowego wsparcia skorzystały nie tylko koła gospodyń wiejskich, ale także poszczególne sołectwa. Mowa o nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, która ma zapewnić pieniądze na ten cel. 

Zrywanie i sortowanie owoców czy zbiór warzyw – ciężką pracę mogą ułatwić pomocnicy rolnika. Takich pracowników zgłaszanych do KRUS jest coraz więcej. W maju zarejestrowanych było prawie 11 tysięcy pomocników. Okazuje się, że ponad 10 tysięcy z nich stanowili pracownicy z Ukrainy. 

Na Rynku Bronisze rozpoczyna się okres, kiedy zaczynają przeważać warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Obserwujemy nieśmiałe spadki cen wśród niektórych gatunków, takich jak marchew, cebula, burak. Niestety, inne gatunki, mimo że występują już w młodej wersji nadal są drogie.

Rząd szykuje nowy program, na który rolnicy bardzo czekają. Chodzi o tzw. małą retencję. Susza zdziesiątkowała wiele upraw, dlatego nawadnianie pól jest niezbędne. 

Bulwy ziemniaka – któż ich nie zna? Zbiera się je u nas od początku czerwca, czasem jeszcze wcześniej, aż do końca października. Producenci i smakosze ziemniaków mogą w tym sezonie wybrać się na ciekawe imprezy, m.in. "Dni Ziemniaka". 

Zdecydowanie mniej niż w rekordowym, zeszłym roku, ale także mniej od średniej wieloletniej. Zbiory jabłek zapowiadają się na dużo niższym, niż przeciętnie, poziomie.

Finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, dietetyka oraz ekonomia to najbardziej popularne w tym roku kierunki studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. SGGW zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia. Kolejne tury rekrutacji potrwają do połowy sierpnia.

Komisja hodowlana ds. zwierzyny grubej nakreśliła plan pracy. Podczas pierwszego spotkania ustalono priortytety działań na najbliższy czas. Komisja chce m.in. przygotować projekt uchwały dokarmiania zwierzyny grubej pod kątem sytuacji związanej z ASF. 

"Konie mają szczególne miejsce w naszych sercach. Wynika to z historii naszego kraju i tradycji naszego narodu" – powiedział minister Ardanowski rozpoczynając konferencję prasową, podczas której zostały przedstawione przygotowania do Pride of Poland.

Oszukali Skarb Państwa na ponad 9  milionów złotych. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę przestępczą, która miała wyłudzać nienależny podatek przy obrocie komponentami paszowymi. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, prania brudnych pieniędzy i dokonania przestępstw karno-skarbowych. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował o badaniach duńskich naukowców, które potwierdzają możliwość zakażenia świń wirusem ASF poprzez zjedzenie zainfekowanych much.

Zbiory rzepaku w południowej części kraju minęły półmetek, a niektórzy zdążyli już je zakończyć - wymłócić zebrany surowiec, a nawet sprzedać nasiona. Wyniki są jednak słabe. 

 

Ministerstwo Środowiska udzieliło odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie obowiązku uzyskania wpisu do rejestru (rejestr-BDO) przez rolników. 

Producenci jaj w Polsce czują się niesprawiedliwie traktowani przez państwowe służby sanitarne. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których rodzimi dostawcy jaj pokrywają koszty błędów i zaniedbań, za które nie ponoszą odpowiedzialności - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, w końcu czerwca na pułapkę feromonową ustawioną w miejscowości Krzeczowice na monokulturze kukurydzy odłowiono pierwsze w tym roku dwa chrząszcze stonki kukurydzianej. Oznacza to początek tegorocznych kłopotów ze stonką kukurydzianą.

Rozkręca się sezon skupu owców, rozkręcają się także ceny. W przypadku malin stawki już osiągnęły astronomiczne poziomy. A co z wiśniami i porzeczkami?

Kilka dni temu informowaliśmy o pożarze, jaki miał miejsce w Chróścinie Opolskiej. W jego wyniku spłonęło 20 krów, straty w gospodarstwie są ogromne. Teraz w internecie utworzona została zbiórka pieniędzy na pomoc w odbudowie gospodarstwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stale rozwija portal IRZplus. Właśnie wyposażyła go w kolejne funkcje przydatne rolnikom korzystającym z tego internetowego narzędzia.

 

Do groźnego pożaru stogu słomy doszło w ostatnich dniach w Koninie. Akcja jego ugaszenia trwała przez ponad siedem godzin. 

Najczęściej od około 50 groszy do złotówki kosztuje kilogram porzeczek w skupie. Pomimo tego, że dużego urodzaju w tym roku nie ma, plantatorom często nie opłaca się zbierać owoców.

Równowaga pomiędzy unijnym eksportem i importem przewidywana jest dla rynku cukru. W ujęciu globalnym sezon 2019/2020 ma być jednak deficytowy. Tak wynika z opublikowanych przez Komisję Europejską perspektyw krótkoterminowych dla rynków rolnych.

TAURON Dystrybucja od lat opiekuje się bocianami i ich gniazdami znajdującymi się na słupach energetycznych, w ramach autorskiej akcji „Bocian Nasz”. Z początkiem lata priorytetem staje się wspieranie ornitologów w obrączkowaniu młodych ptaków. Tylko przy wsparciu energetyków badacze mają szansę dostania się do ptaków gniazdujących na liniach energetycznych. 

„Jurajski Agro Fresh Park” to inwestycja wpisująca się w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskie Grupy Spożywczej.”

Oferował sprzedaż maszyn budowlanych i rolniczych w okazyjnej cenie, brał zaliczkę i znikał. Policjanci z Wrocławia zatrzymali mężczyznę, który miał wyłudzić ponad 3 miliony złotych i oszkać 42 osoby. 

Afrykański pomór świń wciąż w natarciu. Tym razem zaatakował w województwie mazowieckim, w gminie Cegłów. Do wybicia jest ponad 3300 świń. Kolejne ognisko (21) potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 338 świń. 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jeszcze w tym miesiącu formalnie zostanie powołana do życia Polska Grupa Spożywcza. 

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych uważa, że wprowadzanie mechanizmu ceny referencyjnej nie przysłuży się rozwojowi sektora biopaliwowego ani paszowego, a może wprowadzić zakłócenia na rynku zbóż i rzepaku sprzyjając importerom zarówno surowców rolnych, jak i gotowych produktów w postaci biokomponentów czy pasz nieopartych na krajowych surowcach nie objętych tego typu regulacjami.

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym zatrzymali obywateli Ukrainy, którzy chcieli przemycić do Polski pszczoły.

Na Łąckach Nowohuckich w Krakowie spłonęło 160 bel siana. Podpalaczem okazał się ... 12 letni chłopiec. Straty mogą wynieść kilkanaście tysięcy złotych.

Eksperci Fundacji FAPA opowiadają się za utrzymaniem preferencyjnej, 5% stawki VAT, na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Rozwiązania, które zostały ujęte w nowelizowanej matrycy VAT, w przypadku napojów owocowych są niekorzystne, uderzają w krajowe sadownictwo i przetwórstwo owocowo-warzywne. Trudno znaleźć argumenty przemawiające za zasadnością tej podwyżki, dlatego oczekujemy, że zapowiedź przedstawicieli rządu o przedłożeniu poprawki przywracającej 5% VAT na napoje, zostanie dotrzymana.

ASF zbiera żniwo... Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 18 i19 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku.

Jak ustaliliśmy, jutro (16 lipca) Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma głosować w sprawie wprowadzenia tzw. matrycy VAT. Czy jest szansa dla pozostawienie 5% stawki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku? 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował szósty raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Chróścinie Opolskiej doszło do poważnego w skutkach pożaru. Dobra wiadomość jest taka, że choć w pożarze spłonęło 20 krów, to 200 krów udało się uratować. Straty jednak i tak są ogromne.

New Holland oferuje aplikację Grain Loss Calculator na urządzenia mobilne, aby pomóc rolnikom w optymalizacji ustawień kombajnu i osiągnąć maksymalną efektywność i wydajność żniw. Aplikacja została stworzona dla użytkowników kombajnów wszystkich producentów i modeli, co potwierdza filozofię otwartego podejścia marki.

Jako główny sponsor ligi Farming Simulator League, Corteva Agriscience wkracza na scenę e-sportu, wspierając wszystkie 14 imprez turniejowych. Produkty Corteva Agriscience zostały również wprowadzone do najnowszej wersji Farming Simulator 19. Teraz gracze, rozwijając swoje wirtualne farmy, mają możliwość nabywania nasion marki Pioneer® (należącej do Corteva Agriscience™) oraz środków ochrony roślin marki Corteva™.  

UOKiK informuje: brak kurczaka w karmie dla psów "z kurczakiem" czy brak wołowiny w puszce "wołowina" dla kotów? To możliwe. Tak wynika z kontroli karmy dla zwierząt, którą przeprowadzili pracownicy Inspekcji Handlowej. Nieprawidłowości dotyczyły blisko 20 procent produktów. 

Portal KalendarzRolnikow.pl startuje z nowym cyklem artykułów „Poznaj nasze KGW”. Twoje koło gospodyń wyróżnia się w okolicy szczególną aktywnością, prężnie działacie na rzecz społeczności lokalnej, odnosicie sukcesy, a może słyniecie z najlepszych wypieków? Pochwalcie się tym na łamach naszego portalu! Niech usłyszy o Was świat! 

Członkowie zrzeszeni w Krajowym Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wystąpili z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Chcą, aby minister odstąpił od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach. "Nie poprawi to sytuacji epizootycznej względem ASF" – czytamy w piśmie skierowanym do szefa resortu. 

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której powstanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Sprawdź szczegóły.

Uczestnicy Rynku Hurtowego Bronisze wciąż zmagają się ze skutkami suszy rolniczej i upałami zanotowanymi w drugiej połowie czerwca. Najbardziej cierpi rynek warzyw gruntowych. Obserwujemy braki podażowe warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych

Porozumienie Rolnicze powstało po to, aby grupy robocze, zainteresowane poszczególnymi tematami, wypracowały propozycje realnych rozwiązań, które ministerstwo rolnictwa, a właściwie rząd, będzie się starał realizować – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z zespołem zajmującym się rynkiem wołowiny.

ORLEN Paliwa, z Grupy ORLEN i Green Lab Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy, które zapewni dostawy oleju napędowego do Spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ramach pierwszego etapu programu, ORLEN Paliwa dostarczy tylko w tym roku ok. 16 mln litrów oleju napędowego, które zabezpieczą potrzeby Spółek wchodzących w skład KOWR. Jednocześnie będą kontynuowane rozmowy handlowe pomiędzy partnerami w zakresie dalszej, rozszerzonej współpracy.

Warzywa i owoce – smaczne, niskokaloryczne, sycące, a przede wszystkim zdrowe. Mogą stanowić dodatek do posiłku bądź samodzielną przekąskę między posiłkami. Naukowcy, a przede wszystkim lekarze i dietetycy przekonują, że produkty te powinny gościć na naszych stołach przynajmniej pięć razy dziennie. Przypomina o tym również Agnieszka Piskała-Topczewska, ekspert ds. żywienia III edycji kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, której celem jest promocja spożycia polskich warzyw 
i owoców oraz podkreślenie ich korzystnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną. 

Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich.

W Krakowie spotkali się Główni Lekarze Weterynarii Polski, Czech i Słowacji. Spotkanie miało na celu omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności oraz zacieśnienie współpracy w tym obszarze. Rozmowom przewodniczył dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii RP.

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe, które zostało ustanowione we wrześniu 2017 roku. Pierwszy raz obchodziliśmy je 12 lipca 2018 r. 

Pszczelarz może wprowadzać na rynek miody z własnej pasieki w ramach sprzedaży bezpośredniej lub sprzedaży detalicznej z gospodarstwa rolnego - przypomina Polski Związek Pszczelarski. Jakie formalności trzeba dopełnić?

Hodowla ślimaków cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób, które nie tylko szukają dodatkowego źródła dochodów ale też swojego sposobu na życie. Przygotowując się jednak to takiej inwestycji, podejmując decyzję o podjęciu działalności typowo hodowlanej warto sprawdzić jak faktycznie to wygląda. Najlepiej przekonać się na własne oczy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas, polscy rolnicy chętnie sięgają po dostępne środki pomocowe. Część z nich uważa jednak, że poradziliby sobie bez dotacji z UE. Co trzeci rolnik korzystający z PROW, planuje również założyć pozarolniczą działalność gospodarczą.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze, które pozwolą jej propagować zasady udzielania pierwszej pomocy, a także organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne oraz służące popularyzacji sportu i kultury fizycznej, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. 

Jak informują specjaliści z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego, na wielu polach można zaobserwować pośpiechy oraz burakochwasty. Należy je jak najszybciej usunąć!

Kuba zniosła zakaz eksportu produktów mięsnych wieprzowych, mięsa wołowego i produktów mięsnych wołowych, nałożony na Polskę w lutym tego roku. 

Powszechny spis rolny ma zostać przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w spisie rolnym będzie obowiązkowy.

5978 wniosków na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł złożyły do końca czerwca koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł.

Gospodarz z woj. warmińsko-mazurskiego został oszukany przez dwóch mężczyzn, którzy sprzedali mu wodę zamiast oleju napędowego. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać przestępcom - apelują policjanci z Zambrowa.

W ostatnim czasie nie ma tygodnia, aby Główny Lekarz Weterynarii nie informował o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń. Właśnie dowiedzieliśmy się, że wyznaczono 16 i 17 ognisko w tym roku. Oba znajdują się w województwie lubelskim. 

Pod taką nazwą rozpoczęła się kampania organizowana przez Zrzeszenie Producentów Papryki RP. Realizacja jej była możliwa dzięki wsparciu środków finansowych z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Susza - to słowo odmieniane jest przez rolników we wszystkich przypadkach. Już wiemy, że susza w tym roku bardzo niekorzystnie odbije się na plonie zbóż i rzepaków prawie w całej Polsce. Jeśli nie będzie deszczu - bardzo kiepskie pony mogą dać też ziemniaki i buraki cukrowe. Ale największym problemem może stać się susza w kukurydzy.

Jeszcze w lipcu ma powstać Krajowa Grupa Spożywcza. W jej skład mają wejść największe państwowe firmy z branży spożywczej, ale także spółdzielczy sektor mleczarski oraz rolnicy.

Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej – na takie projekty rolnicy indywidualni będą mogli otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet nowego programu pn. Agroenergia, do którego nabór trwa od 8 lipca br., to 200 mln zł.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowej wystawy rolniczej w Europie, czyli AGRO SHOW, organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył, w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, w podpisaniu umów o dofinansowaniu zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 14 i 15 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Dwa gospodarstwa znajdują się w woj. warmińsko-mazurskim.

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zbiory rzepaku. Choć kombajny ścięły dopiero pierwsze dziesiątki hektarów, już wiadomo, że zbiory będą kiepskie.

Pył to niepożądany element w pracy rolnika, z którym należy walczyć, a przynajmniej ograniczyć jego obecność do minimum.

Tylko 30% istniejących w Polsce jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która opublikowała raport dotyczący działalności OSP.

W związku z jubileuszem 25 lat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje Konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR”. Sprawdź szczegóły. 

Dzięki ponad 22 mln zł dofinansowania od Wód Polskich do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ trafi nowoczesny sprzęt do badania jakości wody. 4 lipca 2019 r. w Warszawie Prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz Paweł Ciećko Główny Inspektor Ochrony Środowiska podpisali umowę w tej sprawie.

Wyjątkowo silny był tegoroczny opad świętojański zawiązków w sadach. Opadanie zawiązków rozpoczęło się już w maju, a skończyło wraz z końcem czerwcowych upałów. Sadownicy już teraz wiedzą, że owoców w tym roku będzie mniej.

Rusza druga edycja konkursu „Na wsi najlepiej 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Kto może wziąć udział w konkursie? Jakie nagrody czekają na zwycięzców? Sprawdź!

Utrzymująca się susza skutecznie hamuje spadki cen warzyw gruntowych. Wyjątki to buraki, cebula i kapusta czerwona. W ofercie pojawiło się już całe spektrum krajowych owoców miękkich. Podaż rośnie, a ceny sukcesywnie spadają - informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 lipca 2019 r. 

Rozpoczął się skup miodu. Nie są to jeszcze duże ilości, ale ceny są przynajmniej na poziomie sprzed roku.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu ogłosiło 9. edycję konkursu fotograficznego „Etnoklimaty”. Prace można nadsyłać do końca października 2019 r. Na najlepsze zdjęcia czekają nagrody i miejsce na pokonkursowej wystawie.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży przyczep rolniczych w czerwcu 20119 r., według danych CEPiK. 

Bardzo wsłuchujemy się w to co mówi społeczeństwo – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując zakończenie konsultacji publicznych Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030).

Przypominamy, że tylko do 8 lipca, rolnicy, którzy czasowo zaprzestali produkcji drobiu z powodu ptasiej grypy, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.

W związku z narastającym niepokojem, jaki wzbudziło wystąpienie w Polsce przypadków wirusowego zapalenia tętnic koni, Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 13 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w czerwcu 2019 r. Jakie marki na podium?

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyła się „Debata Przedżniwna”, która corocznie organizowana jest przez Krajową Federację Producentów Zbóż oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Każde dostarczenie produktów rolnych do pierwszego nabywcy wymaga umowy, która musi być zgodna z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945). Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rolnik sprzedaje swoje produkty na podstawie umowy, która nie zawiera wszystkich wymaganych prawem elementów, np. o cenie sprzedający informowany jest po zrealizowaniu dostawy. Takie łamanie prawa jest niedopuszczalne!

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o umożliwienie z korzystania hodowcom drobiu korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Do 1 lipca młodzi rolnicy mogli składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała wstępne podsumowanie.

Firma FarmWise z San Francisco w USA rozpoczęła produkcję swojej pierwszej generacji autonomicznych robotów odchwaszczających. Firma twierdzi, że robot może pomóc rolnikom zmniejszyć zależność od chemicznych środków chwastobójczych. 

W miejscowości Brzeźno doszło dziś do ogromnego pożaru zboża. Jak informuje Gazeta Lubuska, dym widoczny jest z kilku kilometrów. Jaka skala zniszczeń?

Nie ma dobrych informacji od rolników, którzy już rozpoczęli żniwa. W tydzień po wjeździe kombajnów na pola okazało się, że plony są nawet niższe niż w roku ubiegłym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła wstępne podsumowanie tegorocznego naboru wniosków w ramach programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego o usprawnienie zagospodarowania małych działek rolnych, które są we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zarząd chce oddać działki rolnikom. 

Nie ma pracowników do zbiorów? Ceny w skupie są niezadowalające? Warzywa i owoce niezebrane zmarnują się na polu? Zaproś zbierających do siebie - osoby, które chcą zbierać owoce, warzywa na własne potrzeby lub potrzebują je kupić bezpośrednio w gospodarstwie. Takie możliwości daje portal MyZbieramy.pl, który umożliwia rolnikom łatwą sprzedaż swoich produktów, a nabywcom zakup wysokiej jakości płodów rolnych.

Sytuacja Chin i innych państw azjatyckich zmagających się z afrykańskim pomorem świń ma wpływ na utrzymujące się wysokie ceny wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej - zauważa KZP-PTCh.

Rada Narodowa Austrii uchwaliła ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Austria jest pierwszym państwem UE, które planuje całkowite zakazanie glifosatu w związku z doniesieniami pojawiającymi się od wielu lat, że środek ten ma działanie rakotwórcze.

Sprzedaż traktorów w Polsce nie zmieni się znacząco i wyniesie w tym roku nie więcej niż 25 tysięcy sztuk. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Martin & Jacob na zlecenie Kubota oddział w Polsce, gospodarze skłaniają się w stronę traktorów używanych – taki wybór deklaruje ponad połowa planujących zakup (53,9 proc.).

Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Okazuje się, że susza zwiększa swój zasięg o kolejne województwa.

Jak groźna może być upalna pogoda przekonano się ostatnio w Gostyniu. W niedzielę spłonęło tu 170 hektarów zboża, ścierniska oraz ciągnik rolniczy marki Fendt.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił gościnnie w programie TVP Info, gdzie był pytany o programy społeczne realizowane przez rząd i ich odbiór na wsi. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

27 czerwca 2019 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1100 w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego - 11 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 r. 

W dniu 15 lipca 2019 r. upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino. 

Inwestycja w maszynę rolniczą często trwa kilka miesięcy, dlatego powinna zostać dokładnie  zaplanowana przez rolnika. Jak to zrobić?

Podczas II Forum Wizja Rozwoju, jakie odbywało się w Gdyni, paliwowa spółka zapowiedziała budowę aktywów petrochemicznych oraz rozwój badań nad technologiami. „W ciągu najbliższych kilku lat będziemy nadal przeznaczać średnio 6,8 mld złotych rocznie na inwestycje” - zdeklarowała Patrycja Klarecka, członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen.

Zakończyły się renegocjacje rozszerzenia wzoru świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z drobiu, wywożonych do Republiki Kuby. Od 28 czerwca zakłady sektora mięsa drobiowego zatwierdzone do eksportu na Kubę będą mogły wysyłać na wskazany rynek mięso mielone, surowe wyroby mięsne, produkty mięsne i MOM.

Potwierdzono kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim. Tym razem w gminie Olecko. To już dziesiąte ognisko ASF w Polsce w tym roku. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczyli dziś we wspólnej konferencji prasowej dotyczącej realizacji ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. W jej trakcie podpisano również porozumienie pomiędzy wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Warszawie.

1 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców. Sprawdźcie, dlaczego warto o nich pamiętać w codziennej diecie.

Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniował propozycję zmian m.in. w zakresie nowego działania Dobrostan zwierząt, w ramach którego rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. 

Nastały bardzo trudne dni dla rolników i hurtowników. Przedłużająca się susza i rekordowe upały spowodowały spadki podaży i jakości oferowanych na Rynku krajowych owoców i warzyw. Ceny również ulegają dużym wahaniom z powodu nieregularności podaży i popytu. Jak jest na Rynku Hurtowym Bronisze? Mamy komentarz do aktualnej sytuacji.

Na podstawie nowych przepisów na rynek Unii Europejskiej będą mogły być wprowadzane tylko te nawozy i produkty nawozowe, które spełniają unijne wymogi w zakresie jakości i bezpieczeństwa.

Od 1 lipca 2019 r. program „Rodzina 500+” obejmuje wszystkie dzieci w rodzinie – również pierwsze i jedynaków. Od dziś można także składać online wnioski o świadczenie - przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Drugi dzień na Targach AGROTECH w Minikowie wyglądał tak. Zobacz fotorelację z wydarzenia!

Z wypiekami na twarzach śledzimy prognozy pogody pokazujące coraz bardziej ,,czerwone'' mapy z coraz wyższą temperaturą. A jednak wysokie temperatury latem w Polsce to sprawa całkowicie normalna.

Rolnicy z wielu obszarów naszego kraju zmagają się z suszą. Komunikat odnośnie do wystąpienia warunków suszy za okres 21 kwietnia – 20 czerwca przygotował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych twierdzi, że jest on krzywdzący i przedstawia dowody. 

Koalicja Klimatyczna przedstawiła raport, w którym odnosi się do problemu naszego kraju z coraz większymi suszami. Wraz ze zmianą klimatu rośnie częstość ich występowania, a co za tym idzie także straty. Odczuwają to nie tylko mieszkańcy wsi, ale tez miast. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna rolników przyczynia się do wzrostu żywności cen. 

Kiedyś polskie browary wprowadziły piwa bezalkoholowe, żeby reklamować swoje produkty w mediach. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Teraz producenci widzą w tym szansę na rozwój biznesu. Jest jednak problem: ten rodzaj piwa wymaga najlepszej jakości chmielu. 

W dniach 29-30 czerwca na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbywają się Targi AGRO-TECH 2019. W uroczystym otwarciu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Od wtorku rolnicy z południowej Wielkopolski i Dolnego Śląska rozpoczęli żniwa. Jak zawsze, pierwszy pod kombajny poszedł jęczmień ozimy.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o obowiązujących ograniczeniach w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną chloropiryfos. Stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z treścią ich etykiet stanowi poważne naruszenie przepisów.

Zarząd Krajowej Izby Rolniczej wystąpił do Premiera RP o zmianę przepisów, aby rolnicy ubezpieczeni w KRUS mieli równe prawa do przejścia na emeryturę jak ubezpieczeni w ZUS. Zdaniem KRIR, takie zróżnicowane prawo jest krzywdzące dla rolników, a także niezgodne z konstytucją. 

W Senacie rozpatrzono ustawę o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu. Reguluje ona zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO. 

W dniach 29-30 czerwca  na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyły się Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH 2019. Nasza redakcja była na miejscu i przygotowała dla Was specjalną relację. 

 

Przypominamy, że do 1 lipca 2019 r. ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw", finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

25 czerwca był ostatnim dniem, w którym rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2019 r. ARiMR przygotowała małe podsumowanie. Sprawdź!

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął założenia do realizacji programu priorytetowego "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie". Szczegóły dotyczące terminów, składania i rozpatrywania wniosków zostaną określone w naborach opublikowanych na stronie internetowej właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.  

 

W województwie warmińsko-mazurskim w gminach Burdy (powiat węgorzewski) i Bartoszyce (powiat bartoszycki) potwierdzono dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń – informuje w komunikatach Główny Lekarz Weterynarii. 

Nie stwierdzono obecności organizmów genetycznie modyfikowanych podczas kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ubiegłtym roku. Kontrolą objęto uprawy kukurydzy, rzepaku jarego, ozimego i soi. 

27 czerwca 2019 r. w Starym Polu odbył się Dzień Pola Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier" S.A. Wydarzenie jest świętem plantatorów i pracowników KSC, współorganizowanym przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Rolnicy nas informują, a Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa potwierdza: na dużym obszarze Polski uprawom pszenicy zagraża septorioza plew.

Dolnośląska Izba Rolnicza złożyła wniosek do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby niezagospodarowane działki z Zasobu KOWR były utrzymane w należytym stanie, m.in. poprzez ich regularne wykaszanie.

Już w przyszłym tygodniu w gmachu resortu rolnictwa odbędzie się Debata Przedżniwna. Będzie ona poświęcona aktualnej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku.

Ta kampania ma za zadanie przybliżyć potrzebę zwiększenia spożycia owoców – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, który wspólnie z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem przedstawiał zalety polskich borówek, porzeczek i malin.

Prace zabezpieczające w 206 wyrobiskach we wschodniej części Kopalni Soli „Wieliczka” oraz w dwóch zabytkowych podziemnych komorach pozwoliły ustabilizować struktury tego unikatowego zakładu wydobywczego soli oraz związanego z nim górotworu. Działania naprawcze trwały przeszło 10 lat przy istotnym wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który na dwa górnicze projekty przekazał łącznie niemal 37 mln zł dotacji ze środków krajowych. 

Meteorolodzy zapowiadają falę rekordowych upałów. W Polsce szczególnie gorąco ma być dziś, ale naszych zachodnich sąsiadów czeka kilka bardzo upalnych dni.

Przypominamy, że tylko do 1 lipca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o wsparcie od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. 

Okazuje się, że tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Jak to zmienić? Odpowiedzi na to pytanie szukano podczas debaty w Najwyższej Izbie Kontroli.

Polscy rolnicy i organizacje rolnicze sprzeciwiają się umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej z krajami Mercosur. Według nich umowa ta ma znacząco wpłynąć na polski rynek rolniczy. Komisja Europejski dąży do podpisania skrajnie niekorzystnej umowy – informuje Instytut Gospodarki Rolnej. 

W nietypowej akcji uczestniczyli strażacy z OSP Stara Dąbrowa z woj. zachodniopomorskiego. Strażacy - ochotnicy zaganiali bowiem byki, które zrobiły sobie prawdziwą corridę w okolicznych domostwach.

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych udostępnił wszystkim zainteresowanym wykaz producentow ekologicznych, aktualny na dzień 31 grudnia 2018 r. Chcesz wiedzieć więcej, złóż wniosek do IJHARS. 

Przypominamy, że tylko do 28 czerwca 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w celu ułatwienia rolnikom decyzji o wyborze odmiany rzepaku, porównało 19 odmian populacyjnych i 65 odmian mieszańcowych spośród znajdujących się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych. Jakie odmiany znalazły się w rankingu?

W ciepłe, słoneczne, letnie dni coraz częściej możemy spotkać na naszej drodze niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Niestety, zwykle nie dość, że nie wiemy, jak wygląda ta roślina, to jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, iż stanowi ona poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. 

W sobotę w Jastrzębiu-Zdroju doszło do podpisania listu intencyjnego między Browarem Jastrzębie a spółką Polski Eko Chmiel SA. Firmy zobowiązały się do współpracy w produkcji piwa na bazie polskich odmian chmielu bez szkodliwych związków WWA oraz opracowania receptury i produkcji piwa bezalkoholowego opartego na czystym chmielu. 

 

Trzy grupy producentów rolnych z województwa kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości. Proceder miał doprowadzić do zwiększenia dofinansowania o kwotę ponad 11 milionów złotych. 

Samorząd rolniczy przekazał swoją opinię w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom jednostek doradztwa rolniczego. 

Rolniku, spiesz się. Jeszcze tylko dziś (25 czerwca) masz czas na złożenie wniosku o przyznanie dopłat z tytułu wykorzystania materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany do siewu lub sadzenia.

Chodzi o to, by ze zgłoszeniem strat spowodowanych przez suszę zdążyć przed żniwami. Dlatego też  rolnicy z Wielkopolski, jednego z regionów najbardziej dotkniętych suszą, powinni się spieszyć ze zgłaszaniem strat suszowych.

Komisja Europejska zatwierdziła 12 czerwca 2019 roku, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022”. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć pszczelarze?

Rozpoczęły się wakacje. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby były bezpieczne. Z tego powodu prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowała do rodziców list przypominający o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. 

Jak informuje Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, od 28 lipca 2018 roku, w oparciu o ustawę o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych , wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przeprowadza kontrole zgodności prowadzonych upraw z przepisami tej ustawy.

Od 26 czerwca 2019r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. zasad nabywania nieruchomości rolnych przez osoby nie będące rolnikami. Zobacz, o jakich zmianach musisz wiedzieć!

Susza w lasach jest problemem nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla rolników. Rozpoczęte właśnie wakacje to czas, gdy turystom zdarza się zaprószyć ogień, a konsekwencje tego mogą ponieść także właściciele okolicznych pól.

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk organizuje konkurs ,,Moja SMART wieś''. ,,Smart village - Inteligentna wieś" to koncepcja rozwoju obszarów wiejskich. Inteligentna, zrównoważona i innowacyjna wieś, która wykorzystuje nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia jej mieszkańców nie musi pozostawać jedynie w sferze wymysłów futurystów.

Rusza XVIII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2019/2020 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą uzyskać stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Będą one wypłacane przez 10 miesięcy. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Upalna pogoda sprawia, że wielu rolników zauważa, że zboża zaczynają dojrzewać w przyspieszonym tempie. Szczególnie trudna sytuacja jest w centralnej Polsce.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym sprawy oszukanych rolników.  Poszkodowanych ma być ponad 100 rolników, na kwotę przekraczającą 3,5 miliona złotych. 

Dwa nowe ogniska ASF u trzody chlewnej stwierdzono w tym tygodniu w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim. To szóste i siódme ognisko ASF w tym roku.Dwa nowe ogniska ASF u trzody chlewnej stwierdzono w tym tygodniu w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim. To szóste i siódme ognisko ASF w tym roku.

Jak informuje CBŚ, w ostatnich dniach doszło do zatrzymania 13 osób, które dopuściły się oszustwa, polegającego na kupnie cukru przemysłowego i sprzedaży go jako spożywczego.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa po raz drugi organizuje ogólnopolski konkurs fotograficzny. Celem Konkursu „Polska smakuje” jest promowanie produktów rolnych i żywnościowych, w tym szczególnie ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi serdecznie zaprasza na regionalne spotkania konsultacyjne Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Będą one stanowiły forum dyskusji o docelowym kształcie strategii.

Jesienią uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców czeka wyjątkowa przygoda! Bezpłatne zajęcia w ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody” to nie tylko badania prowadzone za pomocą nowoczesnych mikroskopów, ale także lekcje w terenie w malowniczym Wolińskim Parku Narodowym i na jednej z najpiękniejszych plaż w kraju. Zapisy trwają do 15 lipca br. 

Europejska polityka rolna wymaga zrównoważenia pod względem środowiskowym i społecznym oraz szerokiej debaty publicznej. Taka zmiana jest możliwa pod warunkiem, że unijne fundusze wspierać będą przede wszystkim te gospodarstwa, zwłaszcza małe i średnie, które dbają o naturę, produkują zdrową żywność i utrzymują wartościowe miejsca pracy. To kluczowe wnioski „Atlasu rolnego”, przedstawionego przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i Instytut na rzecz Ekorozwoju. 

Jakie zalety ma omłot przy użyciu pojedynczego rotora? Jak uzyskać najlepszą jakość zbieranego materiału siewnego? Czy można zminimalizować koszty eksploatacyjne podczas żniw? – to tylko niektóre z pytań, na które marka Case IH odpowiada na nowej stronie internetowej dedykowanej kombajnom serii Axial-Flow®. Strona dostępna jest pod adresem www.axialflow.pl.

Jesteśmy w wyjątkowym momencie rozwoju. Rozwija się polska gospodarka. Polskie rolnictwo jest na dobrej drodze – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski, który podsumował swoją pracę w pierwszą rocznicę objęcia urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypominamy, że w dniu 30 czerwca 2019 r. upływa termin składania Informacji o nabyciu surowca tytoniowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe. Formularz do pobrania znajdziesz w treści artykułu. 

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego są państwo Marta i Tadeusz Żerańscy z województwa mazowieckiego, którzy prowadzą ekologiczne gospodarstwo w sposób przyjazny środowisku morskiemu, czyli w sposób ograniczający odpływ azotu i fosforu do wód.

Środki ochrony roślin na celowniku służb i inspekcji. Rekordowy wynik – 92 tony nielegalnych środków. Oto efekty przeprowadzonej przez EUROPOL operacji „Srebrny topór”.

O potrzebie rozwijania spółdzielczości w sektorze rolno-spożywczym dyskutowano w Centralnej Bibliotece Rolniczej. − Cieszę się z tego dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że przybliży ono polskim rolnikom, po raz kolejny, doświadczenia innych krajów związane z rozwojem spółdzielczości w Europie – powiedział obecny w CBR minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W innowacyjne pomysły wyhodowania mięsa w warunkach laboratoryjnych w oparciu o komórki pobrane od zwierząt inwestują już  światowe koncerny mięsne. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już przyjmuje wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z tytułu czasowego wyłączenia gospodarstwa z produkcji drobiu na skutek zastosowania przepisów weterynaryjnych w związku z wystąpieniem ptasiej grypy.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat, w którym potwierdza suszę rolniczą w Polsce. Obecnie objęła ona obszar aż dziewięciu województw. 

Blisko 400 przedstawicieli najważniejszych podmiotów skupionych wokół polskiego rynku żywności konwencjonalnej i ekologicznej wzięło udział w pierwszym Kongresie Rolnictwa i Żywności Ekologicznej ECO FOOD 360, którego organizatorem był Carrefour Polska.

Wystąpiłem do Ministra Finansów o przesunięcie środków w budżecie resortu, ze skutkami na lata następne, na podwyżki dla pracowników inspekcji weterynaryjnej – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, które borykają się z problemem wyjątkowo dużej liczby komarów. Rząd uruchomi na ten cel środki finansowe z rezerwy ogólnej - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wizja Zero to szereg działań wokół bezpieczeństwa, zdrowia i dobrostanu. Do międzynarodowej kampanii popularyzującej „Wizję Zero” przystąpiliśmy w ubiegłym roku. – tymi słowami sekretarz stanu Szymon Giżyński otworzył w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencję inaugurującą Strategię Wizji Zero.

Obecna pogoda sprzyja występowaniu mszyc na pszenicy ozimej i jęczmieniu. Mogą żerować aż 3 gatunki mszyc.

Czy Koła Gospodyń Wiejskich mogą sprzedawać swoje własne produkty, gdzie szukać źródeł dofinansowania działalności kół czy pomysłów na ich promocję. To wybrane zagadnienia, jakie poznają uczestnicy bezpłatnych szkoleń realizowanych w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lipca br. 

 

Zapraszamy na XLII edycję Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2019 w Minikowie oraz XX Regionalną Kujawsko-Pomorską Wystawę Zwierząt Hodowlanych, które odbędą się w dniach 29-30 czerwca 2019 r.

Rozpoczęła się już dziewiętnasta edycja ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, zapowiedział utworzenie partii politycznej „Prawda”. Ugrupowanie polityczne ma wystartować w jesiennych wyborach do parlamentu. 

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS wraz z Krajowym Związkiem Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej przygotowali dla hodowców ulotkę, jak nie dopuścić wirusa ASF do swoich stad.

Przypominamy, że do 25.06.2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Egzotyczne kleszcze-giganty z rodzaju Hyalomma zaobserwowano w Hesji (okolice Frankfurtu) i Dolnej Saksonii (rejon Hanoweru). Czy mogą pojawić się również w Polsce?

Już we wrześniu z pól zebrany zostanie pierwszy całkowicie czysty chmiel, uprawiany na nowoczesnych konstrukcjach, które nie szkodzą człowiekowi ani glebie. Niestety, w większości polskich chmielników korzysta się jeszcze z drewnianych słupów pokrytych szkodliwym impregnatem. 

 

12 czerwca br. w Orłowie, koło Nowego Dworu Gdańskiego (woj. pomorskie), odbyły się kolejne Dni Pola CIECH Sarzyna. Największy polski producent środków ochrony roślin zaprezentował rolnikom, dystrybutorom oraz przedstawicielom mediów z branży rolniczej skuteczne rozwiązania stosowane w głównych uprawach polowych w Polsce - pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu jarym, kukurydzy oraz rzepaku ozimym.

Wraz z ciepłą pogodą w uprawach ziemniaków i pomidorów pojawiły się stonki. W przypadku niewielkich upraw warto je zwalczać mechanicznie.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 5 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 r. Choroba wystąpiła na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 6 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 4 czerwca 2019 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2019 r.

Rozpoczęła się piąta edycja Europejskiej Nagrody Natura 2000, która każdego roku honoruje czołowe osiągnięcia z dziedziny ochrony przyrody. Sprawdźcie szczegóły. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat, w którym informuje o zagrożeniach ze strony komarów oraz radzi, jak się przed nimi chronić. Sprawdźcie koniecznie!

 

Na wyższą pomoc mogą liczyć grupy, które decyzję o przyznaniu pomocy otrzymają po 12 czerwca 2019 r. Łącznie wsparcie może wynieść nawet do 500 tys. euro. 

Spółka Polski Eko Chmiel SA z dniem 11 czerwca rozpoczęła kontraktację chmielu u polskich plantatorów. Spółka nie zdradza szczegółów finansowych oferty, ale wiemy, że kontraktacje obejmują wszystkie odmiany chmielu u prawiane w Polsce, a propozycje kontraktowe zawierają również modernizację chmielników, bioremediację gruntów plantacji oraz dostosowanie w kolejnych latach do nowych regulacji unijnych dotyczących czystości od substancji WWA (rakotwórczych składników preparatów wykorzystywanych w impregnacji słupów chmielników).

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej 10 czerwca poinformował o zaostrzeniu protestu. Dziś doszło do zapowiadanej blokady dróg w pięciu województwach. 

Zwykle o tej porze roku ceny bydła szły w górę, teraz jest inaczej. Podaż jest duża, a słaby eksport już przełożył się na krajowym rynku wołowiny. 

Na terenie gospodarstwa zajmującego się hodowlą norek amerykańskich w Lubiczu Dolnym ktoś otworzyły klatki  ze zwierzętami. Część z nich uciekła, a pozostawione młode mogą zginąć. Policja prosi o pomoc.

Inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) będą wspierane w nowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeprowadziło ogólnopolskie badanie, którego celem było sprawdzenie wiedzy Polaków na temat pszczół. Niestety, nie jest dobrze...

Powracamy do skomplikowanej historii stada krów z Deszczna. Przypominamy, że Główny Lekarz Weterynarii na polecenie Ministra Rolnictwa podjął decyzję o utrzymaniu ich przy życiu. W związku z tym w stosunku do zwierząt zostaną podjęte działania rekomendowane przez Radę Sanitarno-Epizootyczną. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski 10 czerwca br. uczestniczył w konferencji pt. „Ocena sytuacji rynku zbożowego w Polsce z uwzględnieniem uwarunkowań zewnętrznych”, która odbyła się w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Radzikowie.

Upał i brak dostępu do wody to prawdziwy dramat. Spotkało to kilka dni temu mieszkańców Skierniewic. W kranach było sucho, prezydent miasta zwołał sztab kryzysowy, a wodę dla dowożono w cysternach. Dlaczego tak się stało?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała wyjątkowy kurs e-learningowy dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Dziś została powołana Rada Programowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Bardzo się cieszę, że przewodzi jej poseł do Parlamentu Europejskiego, premier Beata Szydło – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas briefingu zorganizowanego po pierwszym posiedzeniu Rady Programowej nowej instytucji kultury.

Nie tylko ludzie cierpią z powodu upałów. Gorąca pogodę źle znoszą także zwierzęta hodowlane i gospodarskie. Pamiętajmy więc o nich w te gorące dni.

Powstał pierwszy w Polsce portal, który ma połączyć osoby uprawiające owoce i te, które chętnie przyjadą zebrać trochę owoców dla siebie - z możliwością kupienia ich po niższej cenie.

Analitycy bankowi szacują, że w tym sezonie zbiory rzepaku w Unii Europejskiej będą znacznie mniejsze niż w latach poprzednich.

Krajowa Stacja Chemiczno Rolnicza w Warszawie poinformowała, do czego będą przysługiwać dopłaty  w związku z planowanym uruchomieniem programu priorytetowego pt.: ,,Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie''.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) zaplanował w całej Polsce imprezy  popularyzujące uprawę gatunków roślin bobowatych grubonasiennych i soi.

Rolnictwo to niezwykle ważna gałąź polskiej gospodarki i jest fundamentem naszego bezpieczeństwa żywnościowego - mówił prezydent Andrzej Duda podczas gali AgroLigi 2018.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkali się z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University.

Jak wyglądała sprzedaż przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w maju 2019? Sprawdźmy!

25 lat ARiMR2019-06-09 25 lat ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od 25 lat wspiera przemiany na polskiej wsi.

Według raportu rocznego programu Copernicus (Copernicus Market Report), obrazowanie satelitarne, realizowane w ramach programu obserwacji naszej planety, odpowiadało w 2018 roku nawet za 80 proc. danych dotyczących naszej atmosfery. 4 na 5 powodzi w Europie było monitorowanych za pomocą satelitów, a aplikacje oparte na danych z kosmosu dla rolnictwa w niektórych regionach Starego Kontynentu powodowały znaczące zmniejszenie zużycia wody, nawozów i pestycydów. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców Centrum Genetyczne PFHBiPM opracowało indeks ekonomiczny (IE). Obecnie trwają przygotowania do udostępnienia tego użytecznego narzędzia wszystkim zainteresowanym - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do końca maja w biurach powiatowych złożono wnioski o przyznanie pomocy dla kół gospodyń wiejskich na kwotę 17 665 000,00 zł.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK w maju 2019.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej twierdzi, że majowe przymrozki poczyniły większe szkody w sadach niż się na początku spodziewano. Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków.

Na Rynku Hurtowym Bronisze trwa szczyt sezonu truskawkowego. Jakie owoce i warzywa cieszą się obecnie największym zainteresowaniem kupujących? 

Co prawda pierwsze miody już są zebrane, ale pszczelarze mówią, że wydajność z uli nie jest duża. Skup w zakładach przetwórczych jeszcze się nie zaczął, jak narazie trwają przymiarki cenowe.  

W polskich gospodarstwach jest coraz bezpieczniej, odnotowuje się również mniej nieszczęśliwych wypadków. BHP w rolnictwie promuje też XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Komisje wybierają obecnie laureatów regionalnych zmagań.

Od kilku dni mamy idealną pogodę dla kukurydzy. Po chłodnym, ale deszczowym maju w glebie jest nadal sporo wody. A temperatura jest dla kukurydzy wprost wymarzona.

W pasiece Pana Marka Dudka, w okolicy Serocka, doszło do bestialskiego czynu. Nieznany sprawca wlał do czterech uli piankę montażową. Pszczoły nie miały szans...zginęło ich około 250 tys.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w imprezach popularyzujących uprawę gatunków roślin bobowatych grubonasiennych i soi. 

Pogoda sprzyja, więc truskawki szybko dojrzewają. Jednak na dobre zbiory mogą liczyć tylko ci, którzy nawadniają uprawy. W zakładach przetwórczych właśnie ruszył skup truskawek. Sparwdźmy, jakie ceny oferują plantatorom.

W tym roku w Janowie Podlaskim odbędzie jubileuszowa aukcja Pride of Poland. Minister rolnictwa zdradza szczegóły.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie nowego ogniska afrykańskiego pomoru świń na Lubelszczyźnie. Na tym terenie ASF pojawił się po raz pierwszy w tym roku.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat, w którym potwierdza, że na terenie Polski występuje susza rolnicza. 

Prezydent Duda podpisał ustawę zmieniającą zasady nabywania ziemi rolnej. Co się zmieni? 

Zakończył się sezon zbioru winniczków, teraz czas na podsumowanie i ostatnie dostawy świeżego towaru. 

Niepozorny budynek w okolicy Gródka, w województwie podlaskim, skrywał potężną bimbrownię. O skali procederu świadczą znalezione na miejscu 23 tony cukru, który miał zostać użyty do produkcji alkoholu. 

"To jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe 10 lat" – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawiając wspólnie z podsekretarzem stanu Ryszardem Zarudzkim „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030”. 

Polska Akademia Nauk Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa organizuje konkurs na najciekawszą pracę, pokazująca jak twoja wieś stała się inteligentna. Zobacz szczegóły. 

Jak informuje "Nasz Dziennik", nawet 25 proc. rynku środków ochrony roślin w Europie Północno-Wschodniej to nielegalne podróbki. Takie zatrważające dane przekazała Krajowa Administracja Skarbowa.

 

Wnioski o przyznanie płatności rolnicy musieli złożyć w dniach od 15 marca do 31 maja 2019 r. A do kiedy można dokonywać zmian we wnioskach?

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w celu oceny i przeglądu zasad dotyczących pomocy państwa w rolnictwie, obszarach wiejskich i leśnictwie. Jak wiadomo, ustanowiono szczególne ramy zasad pomocy państwa dla rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich.

Carrefour Polska startuje z nową odsłoną kampanii Act For Food. Tym razem sieć promuje produkty ekologiczne z gwarancją najniższej ceny prezentując nowy, dziewiąty już konkret „BIO na zdrowie”. Kampania koncentruje się na działaniach edukacyjnych dla klientów oraz współpracy z influencerami, a także ekspertem merytorycznym kampanii – prof. dr hab. Ewą Rembiałkowską, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowanie "Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r." Szacuje w nim wstępnie, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej i wynosi ponad 7,2 mln ha (zwiększenie o ok. 2%). Co ważne, zboża są w dobrej kondycji i plony powinny być zadowalające.

ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

W dniach 30-31 maja br. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas oficjalnej wizyty w Republice Azerbejdżanu. Szef resortu rolnictwa podpisał ważne porozumienie o współpracy.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o nowych zagrożeniach fitosanitarnych dla Polski. Zapoznaj się z raportem.

Corteva Agriscience finalizuje odłączenie się od DowDuPont, stając się tym samym wiodącą, niezależną, globalną firmą specjalizującą się w rolnictwie.

Naoczne zapoznanie się ze specyfiką pracy poszczególnych maszyn rolniczych jest najlepszym sposobem na dobór odpowiedniego sprzętu dla potrzeb danego gospodarstwa oraz na poznanie wielu nowinek technicznych. Z takiego założenia wyszło blisko 40 tys. zwiedzających, którzy pojawili się 25-26 maja na wystawie Zielone AGRO SHOW 2019 na lotnisku Ułęż na Lubelszczyźnie. 

Najpierw brak wody, później przymrozki, teraz nadmiar opadów. Trawy i rośliny paszowe wciąż mają pod górkę tej wiosny. Niełatwo mają też hodowcy zwierząt, bo dodatków paszowych na rynku jest coraz mniej. 

Polska Izba Mleka informuje, że pierwszy zakład mleczarski pomyślnie przeszedł proces certyfikacji „Bez GMO”. Certyfikat wręczono Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy – Panu Zbigniewowi Kalinowskiemu.

Rząd przystępuje do Programu Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury. Wszystkie będą mieć dostęp do szybkiego Internetu. Pierwsze zostaną przyłączone jeszcze w tym roku - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Nawet 8 złotych za kilogram kosztują polskie, młode ziemniaki w sklepach. Dla wielu chętnych na ten rarytas jest to cena zaporowa.

Naczelna Rada Łowiecka przedstawiła swoje stanowisko w sprawie udziału nieletnich w polowaniach. Myśliwi apelują o zmianę prawa.

Jak informuje Rynek Hurtowy Bronisze, obecnie obserwujemy wyhamowanie wzrostu cen na ubiegłoroczne warzywa krajowe i importowane. Eksperci uspokajają również klientów, że warunki pogodowe nie mają na razie większego wpływu na podaż, a przez to na ceny na Rynku Hurtowym Bronisze.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Projektów Badawczych Unii Europejskiej zachęca do udziału w międzynarodowym spotkaniu brokerskim, BioHorizon SC2 and KET-B Brokerage Event w obszarze 2. Wyzwania Społecznego (SC2): „Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania mórz i wód śródlądowych oraz biogospodarka”, które odbędzie się dnia 3 lipca br. w Brukseli.

Nie ma szczęścia kukurydza w tym roku. Deszczowy, ale chłodny maj spowodował, ze uprawy w wielu regionach są opóźnione w stosunku do średniej wieloletniej. Na dodatek pogoda zaczęła sprzyjać ploniarce zbożówce, która rozpoczęła żerowanie na kukurydzy.

Rozpoczyna się wielkie badanie rolne. W dniach od 1 czerwca do 10 lipca 2019 r. na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Rolnicy będą wypełniać ankiety, odbierać telefony, albo osobiście rozmawiać z ankieterami Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystko po to, by dowiedzieć się, w jakim miejscu jest obecnie polskie rolnictwo.

Szarek komośnik to bardzo groźny szkodnik buraka cukrowego. Do tej pory występował głównie na wschodzie i południu Polski, jednak teraz dotarł już do województwa wielkopolskiego. Czy plantatorzy z pozostałych części kraju powinni obawiać się inwazji tego szkodnika?

KRUS przypomina, że od 1 czerwca 2019 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

„Dzień Dziecka w skansenie” należy do najstarszych i cieszących się największą popularnością imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tym razem odbędzie się ona w niedzielę, 2 czerwca.

8 tysięcy świń znajduje się w stadzie, w którym w środę potwierdzone zostało ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Orla na Podlasiu. To największe ognisko do tej pory w Polsce.

Nowalijki – jeść czy może lepiej nie? Często spotykanym stwierdzeniem jest to, że są one niezdrowe, uprawiane w nieodpowiednich warunkach – przede wszystkim sztucznie i nadmiernie nawożone i przez to niebezpieczne dla zdrowia. Do tego nie posiadają zapachu ani smaku, co powoduje, że wydają się być dalekie od sezonowego oryginału. Jak jest w rzeczywistości i czy możemy jeść je bez obaw? Czy w produkcji nowalijek obecnie stosowane są jakieś nowe metody uprawy, które sprawiają, że są one zdrowsze i smaczniejsze? A może jednak nic się nie zmieniło od lat?

17 obszarów zapowietrzonych w Małopolsce, w tym dwa w Krakowie. Zgnilec amerykański atakuje pszczoły. Oznacza to, że trzeba zniszczyć całe ule, w których występuje choroba. Pszczelarze już liczą starty, bo z powodu zimnej i mokrej wiosny w wielu pasiekach nie udało się jeszcze zabrać miodu. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Janem Pinkasem zachęcali do kupowania i spożywania w sezonie polskich truskawek i innych owoców miękkich. 

Na dziedzińcu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Jan Krzysztof Ardanowski posadził lipę miododajną.

25-26 maja br., po raz czwarty w Ułężu i po raz osiemnasty w historii, obyła się wystawa maszyn rolniczych Zielone AGRO SHOW. Organizatorem wystawy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. To największe w kraju wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla rolników uprawiających rośliny zielonkowe, hodowców bydła i producentów mleka.

Już 1 czerwca br. rusza nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Sprawdzamy, jak dostać pieniądze od ARiMR.

Tydzień temu w gminie Giżycko w woj. warmińsko-mazurskim zostało wykryte ognisko ASF w stadzie liczącym ponad 1700 świń. Zwierzęta zostały ubite i zutylizowane. Co z innymi świniami żyjącymi w pobliżu?

Już od jutra ARiMR przyjmować będzie wnioski od młodych rolników, którzy chcą samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. 

Ogłoszono drugą edycję konkursu "Lubuska Odnowa Wsi". To otwarty konkurs ofert na wsparcie w 2019 roku realizacji zadania publicznego Województwa Lubuskiego w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii sprawa dziko żyjącego stada krów w Deszcznie nie jest prosta. Co będzie dalej? 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zbliżającym się terminie na złożenie w Kasie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Chiński popyta napęsza europejski rynek świń. 

Zarząd KRIR na wniosek samorządu rolniczego, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o przeanalizowanie w trybie nadzoru procedur kontrolnych ARiMR.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w dniach od 13 do 19 maja 2019 r. na terenie Polski potwierdzono aż 73 nowe przypadki ASF u dzików. 

Nie mają łatwego życia mieszkańcy południowo-wschodniej Polski, gdzie z powodu ulewnych opadów deszczu wystąpiła powódź.

Ponad 1,7 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Olsztynie na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się ponownie płatnościami za odstawione płody rolne. Tym razem ponownie została zlustrowana spółka Döhler, jeden z największych podmiotów skupujących owoce i producent koncentratu jabłkowego w Polsce. 

Wilgotna pogoda spowodowała, że licznie pojawiają się szkodniki lubiące ciepło i wilgoć. W taką pogodę pamiętajmy - warto monitorować mszyce w zbożach!

Rada Unii Europejskiej 21 maja przyjęła nowe rozporządzenie o nawozach. Rozporządzenie reguluje normy dotyczące nawozów uzyskiwanych z surowców organicznych lub wtórnych w UE i stwarza nowe możliwości ich produkcji i sprzedaży na dużą skalę.

Minister rolnictwa zapowiedział znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Rolnicy pytają: a kiedy pora na oznakowanie mięsa?

Przypominamy, że do 31 maja 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Rolnicy cieszą się z przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie nawozów, mając nadzieję, że pozwoli ono na zmniejszenie stale rosnących kosztów produkcji - informuje Copa Cogeca.

Na przełomie maja i czerwca uruchomione zostaną kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy dla rolników z budżetu PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

Mimo ostatnio zmiennej pogody i wystąpienia opadów deszczu, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził występowanie suszy w czterech województwach w Polsce.

Marka Case IH zaprezentowała nową stronę internetową poświęconą wyłącznie prasom kostkującym, zmienno- i stałokomorowym wszystkich serii.

Rolnicy złożyli już blisko 1,2 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, ale wciąż ok. 140 tys. gospodarzy nie złożyło dokumentów. Trzeba się spieszyć, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do końca maja.

Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków – informuje Związek Sadowników RP. Przewiduje również, że tegoroczne zbiory owoców będą mniejsze niż rok temu.

Cukinie, kalafiory, fasolka szparagowa – na rynkach pojawia się coraz więcej młodych warzyw krajowej produkcji. Ale ceny… rozgrzewają do czerwoności. Kilogram fasolki kosztował w ostatnich dniach nawet 30 złotych.

W Polsce pojawiła się znów czarna pszczoła, tzw. zadrzechnia fioletowa. To największa pszczoła w naszym kraju. Co ciekawe, nie było jej przez 50 lat. W 2002 r. została uznana za gatunek wymarły. Aż tu nagle taka niespodzianka... 

W dniu 11 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej ECO FOOD 360, którego organizatorem jest Carrefour Polska. Celem wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy na temat walorów żywności ekologicznej oraz promocja polskiego rolnictwa ekologicznego. Demokratyzacja żywności ekologicznej wśród polskich konsumentów, jest jednym z priorytetów strategii transformacji żywieniowej realizowanej przez sieć Carrefour na polskim rynku. Kongres został objęty honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim 23 maja 2019 r. odbyło się Forum Kobiet Wiejskich. Inicjatorem tego spotkania był Podkarpacki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Wojewoda Podkarpacki. 

UE przyjmuje nowe przepisy dotyczące wprowadzania środków nawożących do obrotu na rynku UE. Rada przyjęła rozporządzenie, które harmonizuje normy dotyczące nawozów uzyskiwanych z minerałów fosforanowych oraz z surowców organicznych lub wtórnych w UE i stwarza nowe możliwości ich produkcji i sprzedaży na dużą skalę. Określa też jednolite ograniczenia co do szeregu zawartych w nawozach mineralnych zanieczyszczeń, takich jak kadm.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu z rolnikami w Glinicach. Jednym z tematów rozmów była trudna sytuacja rolników związana z anomaliami pogodowymi, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Szef resortu obiecał pomoc. 

Południowa część Polski walczy z podtopieniami. W wielu miejscach woda wylała się na łąki i pola uprawne, dociera także do gospodarstw i domów. Pierwsza pomoc finansowa już trafia do rolników na Lubelszczyźnie, poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej. Całość odszkodowań będzie wypłacona dopiero po oszacowaniu strat.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował 23 maja Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2019. To międzynarodowa debata przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Roślin Oleistych, krajowych i europejskich związków branżowych przy udziale rolników i ekspertów w uprawie rzepaku. Gościem wydarzenia był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który odniósł się m.in. do tematu czasowego zezwolenia na stosowanie neonikotynoidów w rzepaku. 

25 maja w Krakowie odbędzie się I Zlot Starych Ciągników. To impreza skierowana do miłośników zabytkowej techniki rolniczej, ale nie zabraknie też atrakcji dla całych rodzin.

W Krajowej Spółce Cukrowej S.A. „Polski Cukier” zakończyła się kampania sokowa. Kampania sokowa to przerób soku gęstego z buraków na cukier. Kampania prowadzona była już w trzech Oddziałach: „Cukrownia Kruszwica”, „Cukrownia Nakło” oraz w „Cukrowni Werbkowice”. 

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, przegłosowano zmiany, które znoszą ograniczenia związane z ASF w kolejnych gminach położonych na terenie trzech województw w Polsce.

Ponad 1,7 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zaprasza na ZIELONE AGRO SHOW 2019. To kolejna już edycja jedynej tego rodzaju wystawy w kraju, w szczególny sposób dedykowanej rolnikom z południowo-wschodniej Polski zajmującym się hodowlą bydła, produkcją mleka i  uprawą roślin zielonkowych. Po raz kolejny gościć będziemy w gminie Ułęż, w województwie lubelskim. 

Prezydent RP Andrzej Duda posumował w Belwederze cykl konferencji pt.: „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

Mamy oficjalną informację! 15 maja 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał czasowe zezwolenie dotyczące stosowania w rzepaku dwóch zapraw opierających się m.in. na jednej substancji czynnej z grupy neonikotynoidów.

Wraz z końcem maja upływa termin składania wniosków w ramach naborów prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ostatnie dni na złożenie dokumentów mają rolnicy, którzy ubiegają się o dopłaty bezpośrednie, wsparcie na modernizację gospodarstw czy tworzenie grup i organizacji producentów.

KRUS przypomina, jak zgodnie z prawem zawrzeć umowę z pomocnikiem rolnika. Sprawdź koniecznie, jeśli zatrudniasz u siebie takie osoby.

18 maja 2019r. zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY. Podczas uroczystej Gali Finałowej uhonorowano aż 20 zwycięzców. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w konferencji poświęconej gazyfikacji w gminie Lisewo w powiecie chełmińskim. Inwestycja budowana jest w ramach ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programu przyspieszenia inwestycji w sieć gazowniczą Polski na lata 2018-2022”. Program realizowany jest przez Polską Spółkę Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG.

20 maja w Toruniu odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu ruchów na rzecz powstania „Polskiego Cukru”.

Sady chorują!2019-05-21 Sady chorują!

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w sadach. Po zimnym początku maja i dużej wilgotności sadownicy nie mają łatwo. 

Grupa robocza rolnictwa ekologicznego działająca w ramach Copa i Cogeca wybrała nowe prezydium. Przewodniczącą została rolniczka z Danii Lone Anderson.

Chłodne, a nawet zimne dwa tygodnie maja spowodowały, że kukurydza wschodziła w stresie termicznym. Kukurydza nie lubi niskich temperatur, dlatego też w wielu miejscach wzeszła... żółta.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o pojawianiu się ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim. Z tego powodu wybite zostanie ponad 1700 świń.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezydiami wszystkich zespołów tematycznych powołanych w ramach Porozumienia Rolniczego. Celem spotkania było omówienie ich dotychczasowej działalności. 

Pierwsze krajowe truskawki pojawiły się już pod koniec kwietnia, ale sezon rozkręca się bardzo powoli, bo pogoda tym owocom nie sprzyja.

 

W dniach 17-19 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który swoje słowa skierował w stronę hodowców różnych branż.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował dziś, że firma Eskimos, która podjęła się skupu jabłek uregulowała wszystkie swoje zobowiązania wobec sadowników. – Ta bardzo skomplikowana operacja rynkowa, związana z tragiczną sytuacją w skupie jabłek, została zakończona powodzeniem. Zgodnie ze składanymi obietnicami wszyscy, którzy dostarczyli jabłka otrzymali za nie zapłatę – zapewnił minister.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelowali do rolników o masowy udział w wyborach do samorządu rolniczego, które odbędą się 28 lipca br.

Pod koniec kwietnia KRIR zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z pismem w sprawie zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Resort rolnictwa odpowiedział, co z kwestią objęcia upraw traw dotowanymi ubezpieczeniami.

W lubelskiej wsi – Wąwolnica – właściciele stada kur niosek wpadli na ciekawy pomysł. Postawili we wsi jajomat i dzięki niemu usprawnili sprzedaż jaj z własnego gospodarstwa. Urządzenie robi prawdziwą furorę! Sami zobaczcie.

300 mln zł – taką kwotę przez najbliższe trzy lata rząd przeznaczy na wapnowanie gleb. Kto może liczyć na dofinansowanie?

Wraz z nowym rokiem 2019 zakończyły się ostatnie prace związane z uruchomieniem zamówionych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu modułów zmodyfikowanego zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania uczelnią. 

Reprezentacja ARiMR w piłce nożnej zajęła trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy Agencji Płatniczych w Piłce Nożnej. Nasza drużyna przegrała tylko jeden mecz.

Na polskie truskawki z upraw polowych będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, ale na rynku pojawiły się już pierwsze owoce spod osłon. Związek Sadowników RP zachęca do dokonywania świadomych zakupów i wybierania tylko polskich owoców.

Na terenie dziedzińca ministerstwa rolnictwa został zainstalowany specjalny hotel dla pszczół murarek ogrodowych. To element kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie przez Fabrykę Cukierków „Pszczółka” oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - „Bee smart – ratujmy pszczoły”.

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, poszerzył swój portfel produktów o nowy fungicyd – ASKALON® 125 SC. To efektywne rozwiązanie do walki z uciążliwymi chorobami zbóż m.in. z mączniakiem prawdziwym czy septoriozą. Nowy fungicyd jest uzupełnieniem dotychczasowej oferty CIECH Sarzyna w zakresie ochrony zbóż przed chorobami, w skład której wchodzą takie produkty jak TARCZA® ŁAN EXTRA 250 EW i AZOSKAR® 250 SC.

Mieszkańcy gminy Łańcut otrzymali 300 darmowych kompostowniki. Mogą w nich składować  bioodpady, z których powstaje naturalny nawóz, np. do przydomowych ogródków. Gmina zdecydowała się na zakup kontenerów dla dziewięciu wsi, bo miała problemy z odbiorem tego rodzaju odpadów.

Po dwóch zimnych tygodniach maja można powiedzieć, że nie były one dobre dla zbóż. Chłód i wilgoć spowodowały zmniejszenie się liczby szkodników, ale sprowadziły ze sobą choroby powodowane przez grzyby.

Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, fala zimnego powietrza za chwilę odpłynie. Czy i gdzie warto się szykować do zabiegów na opadający płatek w rzepaku?

Nowy kurs e-learningowy KRUS, dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodych ludzi na wsi, zostanie udostępniony młodym użytkownikom z wykorzystaniem IBM Cloud.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wizyty na Kujawach uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym, w ramach forum gospodarczego Polska-Japonia, przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – za pośrednictwem 16 funduszy wojewódzkich – pomoże w tym roku ochotniczym strażom pożarnym (OSP) oraz innym służbom ratowniczym w całym kraju zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych oraz usuwania skutków zagrożeń. Dotacje z NFOŚiGW wyniosą łącznie 102,5 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia w wielu regionach Polski zakwitły truskawki. W pierwszych dniach maja, podczas nocnych przymrozków, wiele owoców i kwiatów zostało uszkodzonych. 

Przymrozki spowodowały straty w sadach. Sadownicy apelują do ministra Ardanowskiego. 

Case IH to jeden z największych producentów maszyn rolniczych na świecie, który nieustannie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Teraz u autoryzowanego dealera marki możesz zamówić ciągnik w kolorze swoich marzeń! Sprawdź szczegóły.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o pogłębiającym się od dłuższego czasu problemie na rynku jaj. Chodzi o nasilenie ekspansji ukraińskich producentów jaj, co dzieje się kosztem, m.in. hodowców z Polski i UE. Ale do gry wkracza też Białoruś...

Jednym z celów stawianych sobie przez uczelnie wyższe jest tworzenie rozwiązań dla ludzkości. Podczas Dni SGGW, które odbędą się już 17 i 18 maja, będzie można na własne oczy zobaczyć, jak technologie wspierają biznes, rolnictwo i przemysł – i odwrotnie.

O aktualnej sytuacji na rynku żywca wieprzowego informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

„Bee smart – ratujmy pszczoły”  to nazwa ogólnopolskiej akcji społecznej, którą rozpoczęła Fabryka Cukierków “Pszczółka”. Sprawdźmy zatem, jak „Pszczółka” chce pomóc skrzydlatym przyjaciółkom.

W tym tygodniu Copa i Cogeca wybrały nowe prezydium grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne”. Lone Andersen, rolniczka zajmująca się rolnictwem ekologicznym i należąca do DAFC (Dania), została wybrana na stanowisko przewodniczącej. Funkcje wiceprzewodniczących objęli: Luigi Tozzi z Confagricoltura (Włochy) i Heinrich Von Bassewitz z DBV (Niemcy).

Zapoznaj się z danymi CEPiK, dotyczącymi sprzedaży przyczep rolniczych w kwietniu 2019 r. Jak wygląda sytuacja na rynku przyczep nowych i używanych?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w uroczystym otwarciu budynków inwentarskich, realizowanych w ramach integracji tuczu w Pszczółczynie, w gminie Łabiszyn. Szef resortu mówił, że nadszedł czas, aby uregulować produkcję trzody chlewnej w Polsce. 

Usuwanie folii i innych odpadów porolniczych, regeneracja gleb poprzez ich wapnowanie oraz unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest – to nowe obszary wsparcia na liście programów priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem jest rozwiązanie ekologicznych problemów występujących na polskiej wsi.  

Regulator wzrostu WINDSAR 250 EC to nowość w ofercie CIECH Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin. Ten uniwersalny środek, który posiada rejestrację w podstawowych gatunkach zbóż, jest elastyczny w stosowaniu dzięki długiemu okresowi aplikacji oraz bardzo ekonomiczny - ułatwia zbiór i ogranicza straty plonu, zapobiegając wyleganiu! 

Zapoznaj się z danymi CEPIK dotyczącymi sprzedaży ciągników w kwietniu 2019 r. Na podium Wasze ulubione marki?

Dziesięć trzyosobowych reprezentacji kół gospodyń wiejskich stanęło w szranki podczas drugiego etapu konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” w Warszawie. Panie z Mazowsza konkurowały 11 maja w trakcie Pikniku Poznaj Dobrą Żywność. Autorki najlepszej potrawy pojadą na finał do Poznania.

Jeśli producenci drobiu z Unii Europejskiej będą zwiększali produkcję w takim tempie jak w ostatnich miesiącach, to można się spodziewać, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat, każdy rok na Starym Kontynencie zakończy się rekordowym wzrostem produkcji mięsa drobiowego - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, analizując prognozy rynkowe.

W sobotę pod hasłem „Polska Smakuje” odbył się w Warszawie, na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec, wyjątkowy piknik dla całych rodzin. Było to prawdziwe święto polskiej żywności.

Niewielka opłacalność produkcji rolnej powoduje, że wielu rolników myśli o przebranżowieniu się lub choćby uzyskaniu dodatkowych umiejętności. Ale... na to potrzeba pieniędzy.

Brak dojazdowych dróg rolniczych to wielka bolączka w gospodarstwach, gdy w okresach mokrych grunt staje się nieprzejezdny. Jak temu zaradzić? Państwowy Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach pracuje już nad projektem nowoczesnych dróg rolniczych. Poznajcie szczegóły.

Przypominamy, że w dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego przez producentów surowca tytoniowego.

W fermach hodowlanych dużym problemem jest odpływ wód pochodzących z opadów, ulegających zanieczyszczeniu związkami azotu i fosforu, których obecności na terenie fermy nie udaje się zwykle uniknąć. Powoduje to zanieczyszczenie otoczenia, a w szczególności wód powierzchniowych i gruntowych w okolicy gospodarstwa. ITP w Falentach ma pomysł, jak temu zaradzić.

Brak wody i majowe przymrozki – pola i łąki nie mają w tym roku łatwo. Łatwo też nie mają hodowcy zwierząt, bo dodatków paszowych na rynku jest coraz mniej.

Od kwietnia 2019 roku trwają prace nad realizacją XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK-FARMER ROKU. Można jeszcze zgłosić kandydaturę. Sprawdź szczegóły. 

Komenda Miejska Policji w Olsztynie poinformowała o nietypowym zdarzeniu, które miało miejsce podczas kontroli drogowej. Uwagę policjantów olsztyńskiego ruchu drogowego zwrócił kierowca dostawczego auta, w którym brakowało przedniego zderzaka. Później okazało się, że w bagażniku znajdowały się… dwa młode cielaki. 

W ramach działań na rzecz rozwoju współpracy handlowej z zagranicą, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w dniach 5-9 maja 2019 r. zorganizował misję przyjazdową do Polski importerów z Tajwanu zainteresowanych współpracą z polskimi producentami jabłek oraz borówek. 

Rolnicy! Będzie można szacować szkody w kukurydzy uprawianej na ziarno i kiszonkę na glebach kategorii I – przypomina KRIR. 

Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o udzielenie nadzwyczajnej pomocy po przymrozkach.

Osoba, która nie jest rolnikiem będzie mogła kupić maksymalnie 1 ha ziemi, a obrót ziemią wewnątrz spółdzielni rolniczych będzie łatwiejszy. To najważniejsze zmiany w ustawie o obrocie gruntami rolnymi. Mają wejść w życie jeszcze przed wakacjami. 

Plantatorzy buraków cukrowych nie mają łatwo – Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się więc do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie przeanalizowania aktualnych problemów branży cukrowniczej. Resort obiecuje wsparcie. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim przedstawili programy priorytetowe dotyczące usuwania materiałów szkodliwych oraz ochrony gleb, które będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To wyjątkowo zimny maj - choć pogoda próbuje nadrobić zaległości w opadach, to chłodna deszczowa aura sprzyja grzybiczym infekcjom zbóż. W centralnej części Polski problemem staje się DTR-ka, dla której pogoda jest wręcz wymarzona.

Kłopoty z pogodą zawsze zwiastują kłopoty ze szkodnikami. Choć ciągle jeszcze w większości kraju intensywnie kwitnie rzepak, to na Dolnym Śląsku zaobserwowano już pryszczarka kapustnika.

PIORiN przypomina o terminach składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego dla poszczególnych grup lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych. Zobacz, o jakich datach musisz pamiętać.

Mijający tydzień po trzeciomajowej przerwie minął pod znakiem kilku tegorocznych premier na owoce i warzywa krajowe. Nadal obserwowaliśmy wysokie ceny  ubiegłorocznych warzyw krajowych i równoległe spadki cen tzw nowalijek - informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Wszystko wskazuje na to, że polskie rybołówstwo stoi nad przepaścią. Brak dorszy i nieekonomiczne połowy sprawiają, że coraz większa liczba rybaków odchodzi z zawodu. Armatorzy nie mogą  skompletować załóg, a więc kutry stoją w portach…

350 tysięcy złotych ma kosztować wybicie wałęsającego się stada bydła w Deszcznie w województwie lubuskim. Okazuje się, że 170 zwierząt łatwiej wybić niż przebadać i oddać rolnikom.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 17 września 2013 r. o stwierdzenie  niezgodności niektórych przepisów ustawy Prawo łowieckie z Konstytucją RP.  

Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, dzięki któremu mają zostać przywrócone lokalne połączenia autobusowe. Okazuje się, że w Polsce, tzw. "białych plam", czyli gmin, do których nie dojeżdżają autobusy czy pociągi jest wiele. 

Czy podobnie jak w ubiegłym roku termin składania wniosków obszarowych 2019 r. zostanie wydłużony?

Na trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rolnicy i zrzeszające ich spółdzielnie oraz organizacje zrzeszone w Copa-Cogeca, udostępnili manifest zatytułowany „WeFarm4EU”, zachęcając całą rolniczą społeczność Europy do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach.

Oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski od rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Warto złożyć je jak najszybciej – pomoc przyznawana jest według kolejności wpływu wniosków do Agencji.

Südzucker Polska S.A. rozpoczął rozbudowę oczyszczalni ścieków funkcjonującej w zakładzie produkcyjnym w Strzelinie. Inwestycja warta ponad 12 mln zł zostanie ukończona jeszcze przed końcem 2019 roku. Nowoczesna i ekologiczna infrastruktura ma za zadanie znacznie zwiększyć tempo oczyszczania ścieków. Możliwości nowego bloku będą przekraczać potrzeby cukrowni, zakładając jej rozwój w przyszłości. 

Koła Gospodyń Wiejskich również w 2019 r. będą mogły otrzymać pomoc Agencji przeznaczoną na prowadzenie przez nie działalności statutowej. Sprawdźcie szczegóły.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na „LATO na WSI – Święto Smaku i Tradycji”. Targi Turystyczno-Ogrodnicze odbędą się w dniach 11-12 maja 2019 r. jakie atrakcje czekają na zwiedzających? Sprawdźmy!

Już po raz 25. w Racławicach wybierano Chłopa Roku. Kto został zwycięzcą i zdobył zaszczytny tytuł? Zobaczcie! 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył dziś akt powołania na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii panu Bogdanowi Konopce. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że sytuacja na unijnym rynku tuczników jest stabilna. Są także dobre perspektywy na dalszy wzrost cen. Sprawdź szczegóły w naszym artykule.

Jakiś czas temu Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie wprowadzenia dotowanych ubezpieczeń zwierząt gospodarskich w ramach ubezpieczenia gospodarstwa. Mamy odpowiedź resortu!

Rząd Stanów Zjednoczonych zaproponował nałożenie dodatkowych ceł na szereg produktów pochodzących z Unii Europejskiej, wśród nich znajdują się również produkty mleczarskie takie jak jogurty, masło oraz sery, w tym Cheddar. Co to oznacza dla Polski?

Specyfikacja i komfort dużych ciągników w kompaktowej maszynie. Cztery modele z silnikiem wyposażonym w układ HI-eSCR2 spełniające wymogi normy Stage V. Renomowana przekładnia bezstopniowa S-Control teraz również w ciągnikach o mocy 100 KM. Wysokowydajny układ hydrauliczny o natężeniu przepływu 110 l/min. Zintegrowany przedni TUZ. Amortyzowana kabina i oś przednia. Co jeszcze? Sprawdź!

Powtarzające się dotkliwe susze to jedno z największych utrapień rolników w Polsce i innych krajach europejskich. Postępujące ocieplenie klimatu nie pozostawia złudzeń – susze będą się powtarzać. Wymaga to zmiany tradycyjnego sposobu widzenia gospodarki wodnej w rolnictwie i poszukiwania nowych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych.  Sprawdź, co proponuje ITP w Falentach.

Od 31 maja do 29 czerwca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o wsparcie od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. W tegorocznym naborze wprowadzono korzystne dla rolników zmiany, w tym podwyższono kwotę premii - do 150 tys. zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy rodzaj pomocy, finansowany z budżetu PROW na lata 2014-2020. Jest to wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski o przyznanie takiej pomocy można składać w biurach powiatowych ARiMR od 2 maja do 12 czerwca 2019 r. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia pałeczek Salmonella na powierzchni skorupek jaj. Zobacz, czy jaja od tego producenta nie znalazły się w Twojej lodówce!

Polska wieś i rolnictwo od 15 lat funkcjonują na jednolitym rynku Unii Europejskiej, skutecznie korzystając z unijnych polityk, w tym wspólnej polityki rolnej - przypomina ministerstwo rolnictwa, w 15 rocznicę przystąpienia Polski do UE.

Nie tylko ekolodzy, ale również udziałowcy manifestują swoje niezadowolenie z działalności firmy. 

Südzucker jest jednym z czterech producentów cukru w Polsce - jedynym na na południu kraju, gdzie pozostałe spółki cukrownicze nie posiadają swoich zakładów. To skłoniło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy uzgadniane z plantatorami ceny nie były niekorzystne.

Rolnicy znają pojęcie rolnictwa zrównoważonego (78%) i utożsamiają je głównie z kwestiami agrotechnicznymi, ale także z ochroną środowiska naturalnego (21%). W kontekście rolnictwa zrównoważonego większą potrzebę szkoleń wskazują sadownicy niż rolnicy (47% wobec 31%) – to wnioski z badania, przeprowadzonego przez Bayer w ramach programu „Grunt to bezpieczeństwo”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zapraszają 11 maja br. na Piknik Poznaj Dobrą Żywność, który odbędzie się na terenie warszawskiego Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o kosmicznych cenach warzyw w polskich sklepach. Okazało się, ze sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zaprasza w dniach 25-26 maja do Ułęża w województwie lubelskim na Zielone Agro Show 2019. To kolejna już edycja wystawy dedykowanej rolnikom z południowo-wschodniej Polski zajmującym się hodowlą bydła, produkcją mleka i uprawą roślin zielonkowych.

Pszczoły miodne i inne owady zapylające odgrywają bardzo ważną rolę w produkcji rolniczej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że okres zintensyfikowanej chemicznej ochrony roślin jest zbieżny z czasem największej aktywności tych owadów - przypomina PIORiN. 

Wieś Nowoczesna – Praca, Ludzie, Technika  - to tytuł ogólnopolskiego konkursu fotograficznego organizowanego  przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Sprawdźcie szczegóły.

Szparagarnia w Strzaganowicach rozpoczęła zbiory. Warzywa już wkrótce trafią na niemiecki rynek. 

W Polsce siew kukurydzy w optymalnym terminie przypada pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Jednak, choć wszystkie uprawy są w tym roku wcześniejsze o 2-3 tygodnie od zwyczajowego kalendarza agrotechnicznego, z wysiewami kukurydzy niewielu rolników się spieszyło.

 

 28 kwietnia odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Gościem specjalnym imprezy był podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. 

Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Dla Polaków to niezwykle ważna data. Sprawdź, jaka jest historia uroczystych obchodów tego dnia.

Okazuje się, że pytanie: jak zutylizować folię i sznurek po kiszonce wcale nie jest zabawne. Lubelska Izba Rolnicza alarmuje, że w tej chwili nie wiadomo, czyj jest to obowiązek.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych przypadkach ASF stwierdzonych u dzików na terenie Polski. 

Jeszcze w tym roku zostanie przyjęty Program Rozwoju Retencji jako rządowy program wieloletni. To będzie  pierwszy w historii kompleksowy program, który ma zwiększyć retencjonowanie wody w Polsce oraz minimalizować skutki powodzi oraz suszy – zapowiada Ministerstwo Gospodarki morskiej i Żeglugi  Śródlądowej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wprowadzić zmiany do wzoru formularza wzoru formularza wykazu producentów, którzy spełnili wymagania dotyczące produkcji w rolnictwie ekologicznym oraz sposobu jego przekazywania. KRIR ma też swoje propozycje. Sprawdź szczegóły.

W dniach 24-26.04 na terenie lotniska w Lesznie, Fendt przeprowadził sprzedażowe szkolenie praktyczne z obsługi maszyn zielonkowych w połączeniu z ciągnikami małej mocy.

Plantatorzy truskawek już teraz wiedzą, że to nie będzie dla nich dobry sezon. Głownym powodem jest... susza.

Choć na najbliższe godziny nadal zapowiadane są w Polsce opady, to zapowiedzi dotyczą przede wszystkim południa Polski. Tam, gdzie odczuwana susza jest największa w Wielkopolsce, na Kujawach i w centrum kraju opadów było niewiele.

ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

W tym roku po raz pierwszy część rolników sporządza plany nawożenia azotem. Aby pomóc im w przygotowaniu dokumentów biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniają informacje zawarte w rejestrze zwierząt gospodarskich.

Dawniej Święto Pracy obchodzono hucznie, organizowano pochody, stanowiące nieodłączny element 1 Maja. A jak jest dziś? Zdecydowanie bardziej symbolicznie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin naboru wniosków na dotacje dla młodego rolnika 2019. Sprawdź szczegóły! 

Wreszcie! Meteorolodzy zapowiadają na najbliższe dni pogodę dość ciepłą i z deszczami, czasem nawet intensywnymi. Jeśli prognozy się sprawdzą, jest szansa, że uprawy odżyją. Ale...

Majówkowy grill może być ostatnią okazją na zakup taniego mięsa. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy dynamiczny wzrost cen skupu żywca wieprzowego i drobiowego. W połowie kwietnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce była o ponad 40%, a mięsa drobiowego o 4,2% wyższa niż na koniec 2018 r. – takie wnioski wynikają z analizy ekspertów Banku BNP Paribas.

Dwoje młodych mieszkańców Krakowa zdecydowało się zawiadomić policję, gdy zauważyli na drodze dziwnie poruszający sie ciągnik. Pojechali za traktorem i pomogli zatrzymać pijanego traktorzystę.

To chyba rekord: w jednej z sieci sklepów wielkopowierzchniowych cena pietruszki sięgnęła... 12 złotych. Jest też cebula po 4,50...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu postuluje do Premiera RP  o pilne wdrożenie prac legislacyjnych, mających na celu usprawnienie systemu monitoringu suszy rolniczej i wprowadzenia efektywnego sposobu stwierdzania suszy w terenie. 

Corteva uruchomiła specjalny program dla producentów ziemniaków. Celem projektu jest przedstawienie działania fungicydu Zorvec™ Enicade™ w praktyce. W ramach programu firma przekaże bezpłatnie 40 pakietów tego innowacyjnego środka grzybobójczego zwalczającego zarazę ziemniaka. 

Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o zmianę ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477), poprzez dodanie traw, w celu stworzenia możliwości prawnych do szacowania strat na użytkach zielonych.

W czwartek 25 kwietnia br. odbył się I Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie współorganizował m.in. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny-w którym odbył się Kongres-oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pszczoły przyspieszają wiosenne prace. Zbiorom sprzyja wiosenna pogoda i rozkwitająca roślinność. Rok zapowiada się pomyślnie, tym bardziej, że pszczoły przezimowały dobrze.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w majowych terminach płatności emerytur i rent wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom KRUS jednorazowe świadczenie pieniężne.

Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętą do zakupu danego produktu stanowi, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi? 

John Deere Manure Sensing czujnik podczerwieni (NIR), używany w HarvestLab 3000 mierzy zawartość substancji odżywczych w aplikowanej gnojowicy. Ta zaawansowana technologia została nagrodzona specjalnym uznaniem przez „European Land and Soil Management Award Jury” pod patronatem Komisji Europejskiej (wspólnego centrum badawczego DG) przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU).

Od 17 do 19 maja tego roku Poznań na trzy dni ponownie stanie się polską stolicą hodowców. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się premierowa Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, wcześniej znana jako Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. 

Od kilku miesięcy trwa walka o wypłatę sadownikom, skupom i przetwórcom zaległych pieniędzy, które powinni otrzymać od firmy Eskimos. Związek Sadowników RP interweniuje w tej sprawie i to nie pierwszy raz. 

Kasa przypomina, że z dniem 30 kwietnia 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za II kwartał 2019 r.

Stowarzyszenie Sady Grójeckie po raz kolejny przeprowadzi warsztaty edukacyjne w szkołach podstawowych na temat zdrowego żywienia i dokonywania świadomych wyborów konsumenckich.

Jeśli pogoda się nie zmieni, nie będzie dobrych plonów zbóż i rzepaku. Czy mamy już suszę, jakiej chyba jeszcze u nas nie notowano?

List otwarty w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej trafił już do ministra Ardanowskiego. Kto go złożył i co na to resort? 

Na stronie internetowej MRiRW został zamieszczony projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019, które zostały zweryfikowane przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy.

W 2018 roku doszło w Polsce do blisko 3 tys. pożarów budynków rolniczych – wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP1). Strażacy najczęściej walczyli z ogniem w budynkach rolniczych zlokalizowanych w woj. mazowieckim, lubelskim i wielkopolskim. Tego rodzaju nieruchomości objęte są jednak obowiązkowym ubezpieczeniem. Co trzeba wiedzieć, żeby zlikwidować szkodę z posiadanej polisy?

Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” w konsorcjum ze Związkiem Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczynają nową kampanię informacyjno-promocyjną pt. „Siła smaku, witamin i kolorów - poznaj jakość jabłek z Europy”. 

W całej Polsce mamy obecnie deficyt opadów. Jak mówią strażacy, pogoda jest groźna, bo do ogromnej suszy doszedł jeszcze wiatr, który przez kilka najbliższych dni nie ustanie. Martwią się także rolnicy.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało wyjątkowy konkurs „Cyfrowa majówka” – wszystko z myślą o lokalnych społecznościach. Sprawdźcie szczegóły.

Oficjalnie to jeszcze nie susza, ale poważny niedobór wody. Ministerstwo rolnictwa w związku z tym zleciło dokładny monitoring tego, co dzieje się na polach i zapowiada, że jeśli sytuacja sprzed roku się powtórzy, uruchomione zostanie wsparcie. Jednak prognozy pogody na najbliższe dni mówią o opadach, które mogą wiele zmienić.

Od kilku miesięcy eksport polskiego drobiu do RPA rośnie. Jednak Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że ten trend może się wkrótce zmienić. Dlaczego?

Sezon zbioru winniczków stanął pod dużym znakiem zapytania. Słoneczna, sucha i wietrzna pogoda krzyżuje plany zbieraczom oraz firmom skupującym. Ale to niejedyne przeszkody…

Przypominamy, że do 25.06.2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Już po raz szósty w III RP wszyscy płatnicy podatku rolnego, posiadający czynne prawo wyborcze, będą wybierali swoich przedstawicieli w gminie.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki wręczył, w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, list gratulacyjny Krzysztofowi Kowalskiemu, rolnikowi ze wsi Winniki w województwie mazowieckim, który został zwycięzcą konkursu Rural Inspiration Awards w kategorii Środowiska i działania na rzecz klimatu.

Zachęcamy do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji #sadziMy. Każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie. Sprawdź szczegóły!

W środę 17 kwietnia 2019 r. w centrali ARiMR zostało zawarte porozumienie w sprawie wymiany danych i informacji pomiędzy Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Łamliwość źdźbła zbóż i traw zagraża plantacjom pszenicy ozimej w południowej Polsce. Chorobie sprzyjała dotychczasowa pogoda, gdyż łamliwość lubi chłodną wiosnę.

29 marca zakończył się nabór wniosków na operacje typu Restrukturyzacja małych gospodarstw. Jeśli Komisja Europejska zatwierdzi zmiany przygotowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, drugi termin przyjmowania wniosków z tego działania odbędzie się w maju. Będzie wówczas zniesiony wymóg podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz zostanie podwyższony próg wyjściowej wielkości ekonomicznej do poziomu poniżej 13 tys. euro. 

Jak informują nas rolnicy z województwa łódzkiego, w centralnej Polsce już zakwitły truskawki najwcześniejszych odmian. I dodają: tak wcześnie to jeszcze nigdy nie było...

Pszenica płaskurka, starsza siostra orkiszu – to jedno z pierwszych uprawianych przez człowieka zbóż. Uprawa obejmowała tereny starożytnej Mezopotamii, Egiptu i Palestyny. Jej ślady odnaleziono również w Polsce w okolicach Ojcowa i z nią to właśnie wiążą się początki naszego rodzimego rolnictwa. 

"Czas na polskie superowoce" – to nazwa kampanii informacyjnej, której celem jest promocja owoców wyjątkowo bogatych w dobroczynne składniki, szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało raport dotyczący rynku jajecznego w Polsce i na świecie. Czy dojdzie do wycofania jaj klatkowych. 

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych zostało przekazane do publikacji - poinformowało Ministerstwo rolnictwa i rozwoju Wsi. Sprawdź szczegóły. 

NSZZ RI "Solidarność” jest zaniepokojony proponowanymi w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zapisami dotyczącymi możliwości powołania tzw. ośrodków produkcji rolniczej. O co dokładnie chodzi?

W wielkanocnym koszyczku muszą pojawić się jajka – zwykle kolorowe, ozdobione i pięknie pomalowane. Dlaczego? Skąd wziął się ten zwyczaj? Sprawdźmy to!

Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzepak cierpi na niedobór boru powinniśmy sprawdzić jego korzeń. Gdy po przekrojeniu ukażą się nam puste przestrzenie diagnoza jest prosta - boru brakuje.

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja u polskich producentów jagnięciny.

Zanim prasa wyjedzie do pracy w polu, koniecznie trzeba szczegółowo sprawdzić jej stan techniczny. Radzimy, jak to zrobić krok po kroku, by maszyna w polu nie sprawiła przykrej niespodzianki. Przegląd warto rozpocząć odpowiednio wcześniej tak, by ze wszystkim zdążyć na czas.

W ostatnich miesiącach koła łowieckie, realizując zadania ustawowe postawione przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną w ramach walki z afrykańskim pomorem świń, borykają się z problemem utrudniania lub wręcz uniemożliwiania odstrzałów sanitarnych przez osoby i organizacje nieprzychylne łowiectwu. 

Wszystko wskazuje na to, że pomimo kilku nocy z przymrozkami, w większości kraju straty nie są wielkie. Wiele też wskazuje na to, że wraz z cieplejszą pogodą liczniej pojawiają się szkodniki.

W ofercie firmy De Heus pojawiły się dwa nowe konserwanty do zabezpieczania dawek TMR przed zagrzewaniem: Fresh TMR P — w formie płynnej i Fresh TMR S — w formie sypkiej. Oba produkty zabezpieczają kiszonki i dawki pokarmowe TMR przez zagrzewaniem. Konserwanty w skuteczny sposób eliminują niepożądane działanie grzybów, bakterii i drożdży.

Bariton Super 97,5 FS to nowa grzybobójcza zaprawa nasienna firmy Bayer do przedsiewnego zaprawiania ziarna. Środek zalecany jest do ochrony zbóż przed chorobami przenoszonymi z ziarnem i odglebowymi, w tym przed pleśnią śniegową i innymi chorobami wczesnego okresu wzrostu. 

W siedzibie ministerstwa odbyła się uroczystość wręczenia Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości osobom szczególnie zasłużonym, związanym z odzyskaniem Niepodległości i zaangażowanym na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Święto którego głównym atrybutem jest jajo, symbolizujące początek, wstęp do życia, odrodzenie. W okresie tym, większość Polaków zjada więcej jaj niż ma to miejsce na co dzień. Ale czy Polacy wiedzą co kupują? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. W jakich bankach można ubiegać się o kredyty? 

Firma  Bayer, w ramach marki DEKALB, oferuje w tym sezonie szeroką gamę nowych odmian mieszańcowych rzepaku, przystosowanych do uprawy w warunkach glebowo-klimatycznych Polski. Tegorocznymi propozycjami są przede wszystkim: DK Extract, DK Extime, DK Platinium, DK Sequel, DK Implement CL.

Właściciele zwierząt gospodarskich z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymali polskie owczarki podhalańskie do ochrony ich stad przed wilkami - taką informację przekazała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Połowa kwietnia to ostatni moment na siew i podsiew traw. Specjaliści przypominają o ważnej rzeczy!

Plantatorów czekają miesiące intensywnej pracy. Nie można zapomnieć również o formalnościach.

Wykorzystanie mediów społecznościach w promowaniu produktów lokalnych -  szkolenie pod takim hasłem odbędzie się poznańskim oddziale Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Choć meteorolodzy mają dla nas dobre wieści, mówiąc, że kończy się fala chłodów, to jednak trudno nie zauważyć, że przypadła ona w niekorzystnym okresie kwitnienia drzew owocowych.

Zarząd KRIR przekazał opinie do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że największy brazylijski producent jaj konsumpcyjnych – Mantiqueira  zainwestował w wegański produkt będący roślinną alternatywą dla jaj konsumpcyjnych. Czy "jaja roślinne" mają przyszłość?

Zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi utworzona została państwowa instytucja kultury pod nazwą "Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi”.

Tam gdzie temperatura przy gruncie sięgnęła -7 stopni lub więcej czyli w części Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej może pojawić się potrzeba przesiania plantacji. Koniecznie trzeba zrobić lustrację pól.

Jak poinformował portal money.pl, w sądzie w Białej Podlaskiej rozpoczął się proces rolników, którzy w lipcu 2018 roku nie dopuścili do uboju zdrowych świń, który miał zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. 

Do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw.

W tym roku rolnicy drugi raz składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pomocą aplikacji eWniosekPlus. W niespełna miesiąc Agencja otrzymała ich już 235 tys. W aplikacji wprowadzono szereg ułatwień i podpowiedzi, przez co stała się ona bardziej przyjazna dla użytkowników.

Pod takim hasłem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promowało w ostatni weekend ofertę turystyki wiejskiej i agroturystyki podczas IX-tych Targów Turystycznych WYPOCZYNEK.

Choć chłodniejsza pogoda spowodowała, że szkodniki przyhamowały, to jednak nie zniknęły. Rolnicy z południowej Polski donoszą nam, że w zbożach obserwują już skrzypionki. To bardzo wcześnie.

Od 15 kwietnia do 31 maja 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Jeszcze trochę nieśmiało, jednak nieodwołalnie rozpoczyna się wiosna. To będzie kolejny, już trzeci sezon pracy pszczelich rodzin w eksperymentalnej pasiece zlokalizowanej w Toruniu na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Włoszczowscy policjanci otrzymali ostatnio zgłoszenie od jednego z producentów  trzody chlewnej  w powiecie włoszczowskim, że w jego stadzie brakuje około 600 sztuk świń. Gdzie podziała się trzoda chlewna?

Przypominamy, że 31 maja 2019 r. upływa termin na złożenie zaświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.

Ubiegły rok nie należał do najlepszych dla producentów rolnych – w jednym czasie skumulowało się wiele niekorzystnych zjawisk i problemów rynkowych. Jednym z nich są nieuczciwe praktyki dotyczące wprowadzania na rynek ziemniaków młodych pochodzących w południa Europy i Afryki Północnej. 

Kurczaki, jabłka, pieczarki – jesteśmy największym producentem tych towarów w Europie. Co trzecia pieczarka, co czwarte jabłko i co szósty kurczak pochodzą z Polski, ale naszym hitem eksportowym są także banany. 

Zobacz wyniki badań Barometru Providenta i sprawdź, jak najbliższe święta Wielkanocne zamierzają spędzić nasi rodacy.

Komitety Copa i Cogeca wzywają do stworzenia silnego budżetu na potrzeby nowych ram programu Horyzont Europa. Sprawdź szczegóły. 

W tym roku rolnicy drugi raz składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pomocą aplikacji eWniosekPlus. W niespełna miesiąc Agencja otrzymała ich już ponad 220 tys. W aplikacji wprowadzono szereg ułatwień i podpowiedzi, przez co stała się ona bardziej przyjazna dla użytkowników.

Przepisy UE, określone w rozporządzeniu UE nr 1305/2013, przewidują możliwość wdrożenia przez Państwo Członkowskie, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020 (PROW 2014-2020), działania Dobrostan zwierząt finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Polska dotychczas nie wdrażała tego rodzaju wsparcia.

Do świąt pozostało niewiele czasu, a to oznacza że trzeba już zacząć planować przedświąteczne zakupy. Świetną okazją do tego będzie tegoroczny Kiermasz Wielkanocny „Polska smakuje”.

Carrefour Polska kontynuuje rozwój nowego modelu współpracy z polskimi producentami warzyw i owoców – z początkiem kwietnia sieć podpisała łącznie 15 kontraktów farmerskich. Rozwój bliskiej współpracy z polskimi dostawcami to ważny element realizowanej strategii transformacji żywieniowej, a także gwarancja wysokiej jakości lokalnych produktów dla klientów sieci. 

Dzieło „Wielkanoc bez granic” jest kontynuacją „Wigilii bez granic”. Polega na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Można zaprosić ich do naszych domów na Śniadanie Wielkanocne lub Obiad Wielkanocny. 

Coraz więcej rolników i reprezentujących ich izb oraz związków wyraża zaniepokojenie rozwiązaniami zawartymi w projekcie tzw. ustawy odorowej. O co dokładnie chodzi?

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) opracowuje pilotażowy projekt gwarancji zabezpieczających  do 80 proc. spłaty kredytów dla rolników, który ma ułatwić dostęp do finansowania bankowego. Dodatkowo, banki korzystając z wysokiej jakości zabezpieczenia, jakim jest gwarancja BGK, będą udzielać kredytów na preferencyjnych warunkach.

Kwiecień i początek maja to właściwy czas do zaaplikowania środków chwastobójczych na zasiewy. Wielu rolników poprzestaje na użyciu środków jesienią, a w takim przypadku - kiedy mamy do czynienia z długą i ciepłą jesienią (jak w 2018 roku) - może się to okazać niewystarczające. 

Według szacunków analityków Banku BNP Paribas ceny żywności na tegoroczne Święta Wielkanocne będą o około 2,5 proc. wyższe niż przed rokiem. W największym stopniu wzrosną ceny warzyw i pieczywa. Natomiast jaja, produkt najbardziej kojarzony z Wielkanocą, będą zdecydowanie tańsze niż przed rokiem. 

71% ziemi rolnej w Unii Europejskiej przeznaczane jest na produkcję paszy i wypasanie zwierząt – wynika z raportu Greenpeace „Tuczenie problemu”. Zdaniem autorów raportu  oznacza to, że co piąte euro z budżetu UE wydawane jest na wspieranie chowu zwierząt, który – w dużej skali – jest destrukcyjny dla naszego zdrowia, środowiska, klimatu oraz wiąże się z nadmiernym cierpieniem zwierząt.

Na Rynku Hurtowym Bronisze obserwujemy bardzo wysokie obroty, mimo że do świąt zostało kilka dni, to hurtownicy z dalszych rejonów Polski już robią zapasy, korzystając z niskich jeszcze cen. Najazd kupców z okolic Rynku spodziewany jest w środę i czwartek przyszłego tygodnia.

Zabieg T1 w zbożach ma za zadanie zwalczanie chorób powodowanych przez grzyby, a więc przede wszystkim chodzi tu o mączniaka prawdziwego, septoriozy oraz rdzy, choć pojawiać się mogą także pleśnie i fuzariozy.

Jest sucho i z każdym dniem suszej - mówią nam rolnicy z centralnej Polski. Pogoda sprawia, że - zdaniem rolników - tegoroczne zbiory już są zagrożone.

Cztery inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności podpisały porozumienie o współpracy. Chodzi o usprawnienie i uszczelnienie kontroli żywności na przejściach granicznych. W praktyce będzie to wspólne sprawdzanie, jaka żywność trafia na nasz rynek, a w rezultacie też skrócenie kolejek i większe oszczędności. 

Ponad 150 wystawców z północno-wschodniej Polski w dniach 13-14 kwietnia uczestniczyć będzie w 23 edycji Wiosennych Targów Ogrodniczych, Targów Pszczelarskich i Podlaskich Targów Budownictwa Wiejskiego w Szepietowie na Podlasiu. 

Niekorzystna pogoda odbija się także na stanie lasów. W pasie od zachodniej Wielkopolski przez centrum aż do Mazowsza Lasy Państwowe ogłosiły najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Rolnicy z Wielkopolski alarmują, że już obserwują obecność słodyszka rzepakowego na swoich plantacjach. A przecież to zaledwie pierwsza dekada kwietnia.

Trwa sezon wiosennego obrotu materiałem siewnym. Dlatego PIORiN przypomina, że kluczowy wpływ na wielkość i jakość uzyskanego plonu, a także na koszty zabiegów ochrony roślin oraz możliwość pozyskania określonych dopłat ma wybór materiału siewnego, jako środka produkcji. Jak dokonać zakupu materiału siewnego?

Czy w 2019 roku ASF przekroczy kolejne granice? Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii są niepokojące.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży przyczep rolniczych w marcu 2019 r. według CEPiK. 

Dla mnie bardzo istotny jest wymiar ludzki cyfryzacji, która ma przede wszystkim służyć ludziom – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas panelu „Digitalizacja rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich” zorganizowanego z okazji Dnia Cyfryzacji, który odbywał się w Brukseli.

Po koniec ubiegłego roku został zwiększony limit zużywanego oleju napędowego z 86 do 100 litrów na 1 ha użytków rolnych oraz została wprowadzona możliwość ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego z tytułu wykorzystania oleju napędowego do chowu lub hodowli bydła. A co z hodowcami trzody, owiec, kóz i koni? 

Przedstawiamy raport sprzedaży ciągników w Polsce w marcu 2019 r., według CEPIK.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem dotyczącym szkolnictwa rolniczego. Sprawdź, o co dokładnie chodzi. Czy model szkolnictwa rolniczego w Polsce jest przestarzały?

Mechanik na Medal oraz Młody Mechanik na Medal to konkursy organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Może właśnie Ty zostaniesz zwycięzcą tegorocznej edycji? Sprawdź szczegóły!

W minioną sobotę (6.04) w siedzibie Telewizji Polskiej S.A. odbyła sie gala finałowa konkursu "Wójt Roku 2018 r.". Kto został zwycięzcą? 

Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS, która odbyła się w Kadzidle omówił program wsparcia dla polskiej wsi. Poruszył temat dopłat dla polskich rolników, mówił m.in. o dodatku 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy. O co dokładnie chodzi? Kto mógłby liczyć na takie wsparcie?

Jak co roku ARiMR ostrzega - Nie wypalaj traw! Grożą za to kary i cofnięcie dopłat!

W ocenie Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, gminy wiejskie nie wypracowały najlepszych praktyk w zakresie walki ze smogiem. To musi się zmienić, ponieważ jakość powietrza wpływa na jakość produkowanej żywności, która stanowi główne źródło dochodów rolników. Jak podkreślają przedstawiciele gmin, dziś ograniczenia finansowe uniemożliwiają im efektywną walkę ze smogiem. 

Pokazy najlepszych klaczy i ogierów ocenianych przez międzynarodowy skład sędziowski oraz emocjonujące aukcje Pride of Poland w tym roku odbywać się będą 9-13 sierpnia w Janowie Podlaskim.

Komisja Europejska (DG AGRI wraz z Agencją Wykonawczą Chafea) rozpoczyna dwuletnią kampanię komunikacyjną promującą europejskie produkty rolno-spożywcze w Chinach.

Choć rzepak jeszcze nie kwitnie, jednak obserwujemy już szkodniki i konieczne są pierwsze zabiegi chemiczne. Trzeba je jednak wykonywać wieczorem.

Plantatorzy buraków cukrowych rozpoczęli sezon. Jednak Ci z południowo-wschodniej Polski zrobili to z wielką obawą, bo rok temu szarek komośnik zniszczył im większość plantacji. Czy w tym roku sytuacja się powtórzy.

Komisja Europejska chwali się, że na realizację unijnego programu dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach na rok szkolny 2019/2020 przeznaczy 145 mln euro na owoce i warzywa, a 105 mln euro na mleko i inne produkty mleczne. Z programu w roku szkolnym 2017/18 skorzystało ponad 20 milionów dzieci we wszystkich krajach unijnych.

Msza święta odprawiona w zabytkowym XVIII-wiecznym kościele, uroczysta procesja, konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę mazowiecką, warsztaty i pokazy przybliżające zwyczaje wielkanocne, widowisko obrzędowe, koncert orkiestry dętej, wiosenny kiermasz produktów regionalnych to tylko niektóre z wielu atrakcji XIX już obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie w Sierpcu.

28 kwietnia 2019 roku w Racławicach już po raz dwudziesty piąty odbędą się wybory ,,Chłopa Roku’’. 

Rynek mięsa wieprzowego charakteryzują poważne problemy strukturalne, które wymagają złożonej i kompleksowej analizy. Projekt ,,Meat up Ffire'', w którym weźmie udział Uniwersytet Łódzki, ma na celu przeanalizowanie całego łańcucha produkcji wieprzowiny, a nie tylko jej sektora przetwórstwa. W perspektywie objąć ma relacje przemysłowe, aspekty ekonomiczne i socjologiczne. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jakie zmiany czekają na Panie z KGW?

Przejęcie długu gospodarstwa przez KOWR to temat, który bardzo interesuje rolników, jednak ciagle zgłaszają oni swoje wątpliwości. O co dokładnie chodzi?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 11 maja 2019 roku organizuje w Warszawie Piknik Poznaj Dobrą Żywność. Sprawdź, dlaczego warto tam być!

Już wkrótce w Europie ma powstać najnowocześniejszy zakład drobiarski. Gdzie dokładnie? Kto podejmuje się przeprowadzenia takiej inwestycji?

Od dnia 14 grudnia 2019 r. w UE obowiązywać zaczną przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych. Zgodnie z art. 56 tego rozporządzenia, każda przesyłka towarów pochodzenia roślinnego, podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, musi być zaopatrzona we wspólny zdrowotny dokument wejścia (Common Health Entry Document), w skrócie nazywany dokumentem CHED-PP.

21 marca  br. Komisja Europejska podjęła, pomimo wyraźnego sprzeciwu przedstawiciela Polski, decyzję o skróceniu z 15 do 7 dni, okresu ważności badań próbek krwi od świń pozwalających (z wynikiem ujemnym) na ich przemieszczanie. Wywołało to sprzeciw Samorządu Rolniczego.

Od 29 marca do 28 czerwca 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie wsparcia. Sprawdź szczegóły. 

Aż 784 Koła Gospodyń Wiejskich zgłosiły się do piątej edycji „Bitwy Regionów”. Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Członkowie komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego odrzucili 2 kwietnia propozycje komisji środowiska PE i zagłosowali przeciwko rozwiązaniom, które miałyby ukrócić finansowanie ze środków publicznych ferm przemysłowych. Członkowie komisji nie zaakceptowali także propozycji zwiększenia środków unijnych wydawanych na rozwój rolnictwa ekologicznego i działania na rzecz środowiska oraz klimatu.

Dziś Sejm odrzucił wniosek opozycji o odwołanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. To oznacza, że nadal będzie on kierował resortem rolnictwa. 

Z jednej strony coraz cieplejsze dni, z drugiej - mroźne noce. W pierwsze noce kwietnia temperatura przy gruncie sięgnęła nawet - 8-9 stopni Celsjusza.

Nadzór nad transportem zwierząt został zaostrzony. Jakie zwierzęta można przewozić, a które nie nadają się do transportu? Sprawdź koniecznie, bo kary za nieprzestrzeganie prawa są srogie!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy rodzaj pomocy, finansowany z budżetu PROW na lata 2014-2020. Jest to wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski o przyznanie takiej pomocy będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR od 2 maja do 12 czerwca 2019 r. 

Producenci wieprzowiny w naszym kraju wreszcie mogą spać spokojnie. Cena żywca wieprzowego w Polsce rośnie 6 tydzień z rzędu i pod koniec marca wyniosła przeciętnie 4,50 zł netto za kilogram. Jak podkreślają analitycy z BNP Paribas Bank Polska S.A.  jest to najwyższa wartość od października poprzedniego roku. 

W Przysieku odbyła się konferencja z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Jej celem była prezentacja działań, wdrażanych przez Rząd, służących poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. Uczestnicy cyklu konferencji mają okazję zapoznać się z przykładami dobrych praktyk samorządowych, a także wymienić doświadczeniami w zakresie aktywizacji lokalnych społeczności.  

Tak jak zapowiadano, dziś od 8.00 rolnicy ponownie protestowali i blokowali plac Zawiszy w Warszawie. Z jakimi postulatami Agrounia wyszła na ulice? 

Podczas Forum Pszczelarzy w Przysieku minister Ardanowski zapowiedział uchwalenie ustawy o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych.

Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie? Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła filmy instruktażowe. Zobacz koniecznie!

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster, 9 na 10 Polaków pije niegazowane napoje owocowe. Jak planowana podwyżka VAT wpłynie na rolników - producentów owoców? 

We wspólnym liście przesłanym do Sekretariatu Generalnego Komisji Europejskiej, Copa i Cogeca, CELCAA oraz FoodDrinkEurope, pozytywnie odniosły się, w imieniu wszystkich podmiotów łańcucha dostaw żywności w UE, do zestawu rozwiązań zaproponowanego do tej pory przez Komisję Europejską w ramach planów awaryjnych na wypadek bezumownego brexitu.

Tak gwałtownych zmian jak teraz nie było już dawno. Niemiecka giełda w ciągu tygodnia podniosła stawki o 10 eurocentów. Była to już kolejna duża podwyżka.

Polska Izba Mleka zdecydowała się utworzyć standard, aby umożliwić mleczarniom uzyskanie certyfikatu potwierdzającego produkcję mleka ,,Wolnego od GMO”.

W minioną sobotę, w Przysieku odbyło się XXVII Forum Pszczelarzy. Zostało ono zorganizowane przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie Oddział w Przysieku.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała, że w tym roku pozyskanie ślimaka winniczka na Warmii i Mazurach zostało wstrzymane. 

Dział ds. Agrotechniki Krajowej Spółki Cukrowej przekazuje aktualne zalecenia ochronne w uprawie buraka cukrowego na sezon 2019. Ulotka zawiera katalog preparatów do ochrony plantacji przed szerokim spektrum agrofagów oraz podstawowe informacje dotyczące składu środka, dawkowania i spektrum zwalczania.

Rolnicy z AgroUnii na najbliższą środę, 3 kwietnia, planują kolejną manifestację w Warszawie. Po raz kolejny chcą pokazać swoje niezadowolenie z pogarszającej się sytuacji polskiej wsi. Strajk ma rozpocząć się o godz. 8.00 na Placu Zawiszy. 

W miniony weekend osiem Kół Gospodyń Wiejskich reprezentujących gminy powiatu kartuskiego, stanęło do rywalizacji o Puchar Grand Prix w IX Powiatowym Turnieju KGW.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Inicjatywa Kulinarna organizują VIII edycję ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. 

Rolnicy z Polski środkowej i Wielkopolski są przekonani, że to nie będzie łatwy rok. Powodem jest... susza. Jak mówią, obserwują lokalne rzeki każdego dnia i... wody regularnie ubywa.

Sadownicy nie mają ostatnio zbyt wielu powodów do zadowolenia. Jabłka są nadal w niskiej cennie, a dodatkowo, jak prognozują eksperci, należy się wkrótce spodziewać spadku ich spożycia na rzecz innych owoców.

Do 14 sierpnia 2020 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie prowadzi nabór  osób do bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach oferowanych przez gospodarstwa opiekuńcze w ramach projektu ,,Opieka w zagrodzie – gospodarstwa opiekuńcze w województwie kujawsko-pomorskim". 

"Rekordowa wysokość pomocy udzielonej rolnikom w ubiegłym roku pokazuje, jak dużą wagę do tego sektora gospodarki przywiązuje obecny rząd" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wspólnie z prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marią Fajger uczestniczył w konferencji prasowej poświęconej temu zagadnieniu.

Program azotanowy wzbudza wiele wątpliwości u rolników. Trudno się temu dziwić, bo zmiany są istotne z punktu widzenia każdego rolnika.

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji, rozbito międzynarodową grupę przestępczą, przerabiającą olej opałowy na napędowy. Członkowie grupy działali na terenie dwóch państw i wyłudzali setki milionów złotych i euro.

Kilka chłodniejszych dni i noce z przymrozkami przyhamowały wiosnę. Jednak patrząc na drzewa owocowe widać, że niedługo rozkwitną.

Rząd zapowiada wsparcie  dla hodowców świń. Szczegóły przedstawił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z rolnikami na Lubelszczyźnie. 

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości organizuje kolejną, bo już XVIII edycję Programu Stypendiów Pomostowych.

Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej, największy problem z odstrzałem dzików występuje obecnie na terenie parków narodowych  i rezerwatów przyrody, gdyż odstrzały redukcyjne zwierząt łownych na tych obszarach obwarowane są szeregiem ograniczeń. 

Do tematu legalnej produkcji domowych nalewek odniósł się minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu ma ciekawe plany. Sprawdźcie, o co dokładnie chodzi. 

Doskonałe kompendium wiedzy dla rolników na temat konwersji stanowi portal www.jakzostacrolnikiemeko.pl, który został przygotowany w ramach projektu „Go Agri Bio”, realizowanego przez Społeczny Instytut Ekologiczny.  Inicjatywa ta zyskała wsparcie finansowe Fundacji Carrefour.

Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie, metodologia wyliczania wskaźników rezultatów, pomoc publiczna, zagadnienia finansowe oraz procedury zawierania umów – to tematy bezpłatnego szkolenia z dwóch unijnych poddziałań z zakresu wytwarzania energii z OZE (odnawialnych źródeł energii) i wysokosprawnej Kogeneracji, które 10 kwietnia w swojej siedzibie w Warszawie organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego. 

 

Rośliny kapustne są w Polsce uprawami strategicznymi. Oczywiście, największe znaczenie ma rzepak, ale nie tylko. Dlatego też rolnicy są zainteresowani zahamowaniem rozprzestrzeniania się patogenów atakujących właśnie te rośliny.

W wielu regionach Polski rolnicy zgłaszają niepokojące objawy septorioz na zbożach ozimych. Rośliny, najczęściej, zachorowały jeszcze jesienią, a teraz choroba rozwija się w najlepsze.

Wiosna to okres intensywnych prac polowych związanych również ze stosowaniem środków ochrony roślin. Osoby stosujące środki ochrony roślin nie mogą stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Muszą również przeciwdziałać znoszeniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu - przypomina PIORiN.

Fundacja „ORLEN – DAR SERCA” wraz ze swoim fundatorem spółką ORLEN po raz kolejny przekaże środki finansowe na zakup sprzętu dla Zawodowych i Ochotniczych jednostek Straży Pożarnych. Tym razem rozdysponowana będzie kwota 2 mln zł, która umożliwi doposażenie jednostek, a tym samym poprawę ich gotowości bojowej i skuteczniejszą pomoc potrzebującym. 

Z roku na rok wrasta liczba wilków w województwie dolnośląskim, co skutkuje wzrostem liczby ataków tych drapieżników na zwierzęta hodowlane. 

Założenia od strony urzędniczej może są i zasadne, ale praktyka, zdrowy rozsądek czy etyka rolnika mówi zupełnie co innego. 

My dziś dyktujemy światu, jak powinna być produkowana żywność, która sprzyja zdrowiu człowieka – mówił Prezydent Andrzej Duda, który z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził rodzinną firmę – Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej (woj. małopolskie).

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin razem z Fundacją Nasza Ziemia zachęcają wszystkich do tworzenia roślinnych przestrzeni przyjaznych owadom zapylającym. Stąd właśnie pomysł na zorganizowanie akcji społecznej #PomagamyPszczołomBezLipy. 

Nowe prawo dotyczące zdrowia roślin zacznie obowiązywać od połowy grudnia 2019 roku. Co się zmieni? 

93,4 proc. rolników interesuje się finansami swojego gospodarstwa – wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas. Połowa badanych (50,1 proc.) ocenia swój stan wiedzy finansowej jako średni, a 39,1 proc. jako wysoki. Większość – bo aż 80 proc. – albo w ogóle nie zalega z rachunkami (58 proc.), albo też zdarza im się to sporadycznie (22 proc.).

27 marca w Centrali KRUS odbyła się konferencja Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandry Hadzik na temat kampanii prewencyjnej „Nie daj się wkręcić”, połączona z wręczeniem nagród dla publicystów biorących udział w konkursie „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”.

Komisja Europejska potwierdziła, że Czechy zniosły nadzwyczajne kontrole polskiego mięsa. Trwały one od 21 lutego br., zostały zarządzone po tym, jak w partii wołowiny z Polski wykryto bakterie salmonelli. 

Firmy ubezpieczeniowe rozpoczęły sprzedaż rolniczych polis. Plantatorzy m.in. zbóż, rzepaku, kukurydzy czy buraków cukrowych mogą już podpisywać umowy na zabezpieczanie swoich upraw. W tym roku dopłata z budżetu państwa do składki sięga nawet do 65% wartości umowy. Rolnicze polisy oferuje pięciu ubezpieczycieli. 

Program azotanowy już obowiązuje – rolnicy muszą zapoznać się z nowymi wytycznymi i wdrożyć je w życie. A kontrole w gospodarstwach już trwają.

Zasady przygotowano na podstawie informacji przekazanych przez Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi Wielkiej Brytanii (Department for Environment, Food and Rural Affairs, DEFRA).

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2004-2012 r. Jednym z warunków do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS.

Przed nami kolejna edycja konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem przedsięwzięcia jest promowanie regionalnych potraw przygotowanych z polskich produktów. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca br. 

Na stanowisko zastępcy Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa został powołany Wojciecha Kędzia.

Od 29 marca do 27 maja 2019 r. rolnicy mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" związane z produkcją prosiąt (obszar A), produkcją mleka krowiego (obszar B) czy produkcją bydła mięsnego (obszar C). 

22 marca MSWiA wspólnie z Państwową Strażą Pożarną zainaugurowało kampanię "STOP pożarom traw". To bardzo niebezpieczny proceder, a w tym roku strażacy zanotowali już ponad 11,5 tys. pożarów traw i nieużytków.

Na takie zmiany hodowcy świń czekali długie miesiące. W połowie marca niemiecka giełda po raz pierwszy podniosła stawki o 3 eurocenty za kilogram. Teraz dołożyła do tego kolejne 7 centów.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej apeluje do Komisarza Europejskiego, odpowiedzialnego za środowisko, o ratunek dla Bałtyku. Połowy paszowe i zła polityka Unii Europejskiej, zdaniem rybaków, spowodowały katastrofę ekologiczną. Teraz rybacy domagają się całkowitego zakazu połowów na Bałtyku.

W dniach 18-24 marca br. w Dżakarcie w Indonezji odbywał się Polska Festival – wydarzenie skupione na prezentacji polskiej oferty eksportowej i biznesowej oraz promującej polskie produkty wysokiej jakości.

Wśród unijnych krajów w produkcji ekologicznej 3 pierwsze miejsca zajmują Austria, Estonia i Szwecja. Polska jest na odległej pozycji...

Wnioski w ramach XXIII edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego można składać w terminie od 18 marca do 8 kwietnia 2019 roku. Pula środków w aktualnej edycji programu wynosi 10 mln zł.

Rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw z dopłatami z budżetu państwa. Podobnie jak w roku ubiegłym dopłata może sięgać do 65% wartości umowy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości zmiany zasad zatrudniania osób jako pomocnik rolnika. Sprawdź szczegóły.

21 marca w Walencji odbyło się Forum Biznesowe Cogeca pt. „Młodzi rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze jutra” z udziałem ponad 300 uczestników z 24 państw członkowskich UE. Większość uczestników stanowili młodzi rolnicy z całej UE, którzy z ochotą chcieli przedstawić swoją wizję przyszłości spółdzielni rolnych. Forum zorganizowano we współpracy z Cooperativas Agroalimentarias de España.

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował listę zakładów, które przyjmją tusze pochodzące z uboju z konieczności. Sprawdź, które rzeźnie znajdują się w Twojej okolicy!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach drożeją warzywa gruntowe, tanieją ogórki spod osłon, a ceny jabłek nadal bardzo niskie. 

Plantatorzy z Wielkopolski informują, że już rozpoczęli siewy buraków cukrowych. Sprzyja temu pogoda, którza powoduje, ze gleba jest odpowiednio ogrzana.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o monitorowanie działań producentów nawozów mineralnych. Chodzi o ceny nawozów, które zdaniem rolników, są zbyt wygórowane.

Mamy wiosnę i pierwsze bociany są już w naszym kraju! Dzięki Enerdze na słupach energetycznych czeka na nie ponad 600 nowych i wyremontowanych platform zabezpieczających ptasie gniazda. Łącznie jest ich już ponad 11 tys. i szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.

Wygląda na to, że wiosna przyszła już do nas na dobre. Na polach rozpoczęły się prace polowe, a temperatura, mimo chłodnego wiatru, z każdym dniem jest coraz wyższa. Ale synoptycy przestrzegają nas przed możliwym powrotem zimy.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że obecne szkolenie młodych ludzi w zawodach rolniczych jest niedostosowane do potrzeb. 

Jak donosi serwis POLITICO, Komisja Europejska  zawarła wstępne porozumienie z Ukrainą, na mocy którego zwiększono bezcłowy kontyngent taryfowy do 50 tys. ton na przywóz  ukraińskiego mięsa drobiowego na rynki państw członkowskich.  Sprawę przekazano  do Rady UE i Parlamentu Europejskiego. 

Zarząd KRIR, na wniosek samorządu rolniczego, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie propozycji dotyczących procedur związanych z ubojem z konieczności sztuk, które wskutek wypadku, bądź zalegania poporodowego nie są w stanie stać o własnych silach.

Zamiast ograniczać, zdwajamy produkcję, a zamiast stawiać na jakość, idziemy na ilość. Na rynku jabłek brakuje zdecydowanego działania – przyznają sami sadownicy. A sytuacja wymaga dużych zmian. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie: na powierzchni skorupek jaj sprzedawanych pod nazwą "zdrovo Rodzinkovo" znaleziono pałeczki Salmonella Enteritidis. Producent już wycofał produkt ze sprzedaży.

20 marca PZU rozpoczęło wiosenną kampanię sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych. Wiosenna oferta jest bardzo atrakcyjna dla producentów rolnych. Budżet państwa dopłaca do 65% składki za ubezpieczenie wszystkich podstawowych upraw polowych.

W związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców i warzyw, Główny Inspektor Sanitarny przypomina o kilku ważnych kwestiach. 

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez ONZ. Ma on na celu uświadomienie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas przygotowali z tej okazji ciekawy raport. Zapraszamy do zapoznania się z nim. 

Zarząd KRiR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości zwiększenia świadczeń dla rolników, którzy płacą większe składki emerytalno-rentowe, tak aby otrzymywali oni w przyszłości wyższą emerytur poprzez zmianę ustawy z dn. 20.12.1990 r o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019 r. poz. 299 z późn. zm.)

W Ministerstwie Rolnictwa odbyła się konferencja, podczas której minister Ardanowski odpowiedział na jej tytułowe pytanie: czy Polacy muszą więcej płacić za żywność? 

Jak ustalili nasi reporterzy komornik sądowy dokonał zajęcia majątku ruchomego firmy. Działa na wniosek banku PKO BP. 

Jesienią 2018 roku IMAS International przeprowadził kolejne badanie dotyczące żywności ekologicznej. Na podstawie uzyskanych danych przeprowadzona została segmentacja konsumentów uwzględniająca postawy wobec BIO żywności. Z przeprowadzonych analiz wynika, że rynek można podzielić na cztery segmenty klientów: Ekoentuzjastów, Ekosceptyków, Wrażliwych cenowo oraz Prorolniczych.  

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił konkurs na organizację imprez plenerowych podczas weekendów, na terenach wiejskich województwa kujawsko-Pomorskiego.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły informację o pozytywnej ocenie systemu kontroli produktów ekologicznych, którą przygotował Europejski Trybunał Obrachunkowy.

W kulturze ludowej już pierwsze oznaki wiosny były okazją do powitania nowej pory roku w wyjątkowy sposób. Stąd właśnie na przestrzeni lat ukształtowały się różnorodne zwyczaje, związane z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny.

W ocenie największych unijnych organizacji rolniczych – Copa i Cogeca nieuporządkowany Brexit może zagrozić przyszłości zarówno brytyjskich, jak i unijnych społeczności rolniczych w nadchodzącym dziesięcioleciu. 

Ława przysięgłych w San Francisco orzekła, że popularny produkt chemiczny ROUNDUP niemieckiej firmy Bayer wywołuje raka. Czy koncern straci miliardy? 

Parlament Europejski uchwalił nowe przepisy, które mają chronić europejskich rolników, a także małych i średnich dostawców przed nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności. Czy to się uda?  

Do samorządu rolniczego zgałaszają się rolnicy, którzy chcą ubiegać się o taką formę pomocy i mają problem z uzyskaniem dokumentów z banku potwierdzających wysokość zadłużenia. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało broszurę informacyjną dotyczącą znakowania produktów. Jej treść ma zachęcać konsumentów do podejmowania świadomych decyzji zakupowych, także w oparciu o istniejące systemy i znaki jakości.

Pewne rodzeństwo z gminy Janowiec Wielkopolski chciało rozbudować pasiekę, więc... ukradło 33 ule. Szybko jednak zostali namierzeni i zatrzymani przez funkcjonariuszy.

Kto jeszcze nie wystawił żółtych naczyń na pola - powinien to natychmiast zrobić. Choć to dopiero połowa marca, wiosenne temperatury sprawiają, że szkodniki nie próżnują.

Przyszła wiosna, a z nią wyższe temperatury i wysyp wirusa ASF u dzików. Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii w ostatnich dniach potwierdzono prawie 100 kolejnych przypadków.

18 marca w Brukseli odbyło się trójstronne spotkanie w sprawie wycofania się przez Republikę Czeską z restrykcyjnych kontroli wołowiny pochodzącej z Polski. Znamy już szczegóły.

Komenda Stołecznej Policji opublikowała na swojej stronie internetowej wizerunki rolników z Agrounii, którzy strajkowali w ubiegłą środę na Placu Zawiszy w Warszawie.

Coraz bardziej zaawansowane są prace nad projektem Platforma Żywnościowa, którego głównym celem  jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku  rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie  - kontraktów terminowych.

 

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się spotkanie inicjujące współpracę MRiRW z zespołem zadaniowym utworzonym w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwój Obszarów Wiejskich (DG AGRI) Komisji Europejskiej.

Szkolenie: program azotanowy i hodowla bydła. Jak to pogodzić? Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje konferencję „Gospodarka nawozami naturalnymi w hodowli bydła a ochrona wód”.

W niedzielę 17 marca, w Łowiczu, odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Wzięli w nich udział Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Inspektorzy Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach wykryli na Śląsku licznie bytujące na lipach pluskwiaki.

Światowy Dzień Wody to tradycyjnie okazja do zwrócenia uwagi na najważniejsze kwestie w obszarze gospodarki wodnej w Polsce. Nie inaczej będzie w tym roku. 22 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ponad 100 ekspertów będzie dyskutować o jednym z narastających problemów – zjawisku suszy w Polsce.

Fundacja Wspomagania Wsi oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju "NIDA" zapraszają przedstawicieli organizacji wiejskich oraz sołectw do Maróza w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie w dniach 23 – 25 maja 2019 roku odbędzie się XVIII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. 

Wymóg posiadania ziemi rolniczej i obowiązek wykorzystania co najmniej 70% nawozów naturalnych wytworzonych przez zwierzęta bywa przeszkodą w efektywnej hodowli.

Case IH to marka nieustannie zaskakująca nowatorskimi rozwiązaniami. Od lat odpowiada na dynamicznie zmieniające się potrzeby swoich Klientów, wprowadzając udogodnienia spełniające ich oczekiwania. Wyznacza trendy, nie tylko w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, ale również w obsłudze Klienta.

Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi przypomina o konieczności dołączania do przemieszczanych bulw ziemniaków oznakowania oraz odpowiednich dokumentów. Warto o tym pamiętać, bo za brak wszystkich koniecznych dokumentów możemy zapłacić wysoką karę.

XXVII Forum Pszczelarzy w Przysieku odbędzie się 30 marca 2019 roku (początek o godz. 9.00). W programie m.in. konferencja oraz targi pszczelarskie. O trwających przygotowaniach do wydarzenia rozmawialiśmy z Prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, Tadeuszem Dussą.

W uroczystym otwarciu Targów Agrotech w Kielcach oraz specjalnej konferencji prasowej wzięli udział Pani wicepremier Beata Szydło oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ceny żywca wieprzowego w skupie dalekie są od tych, o których marzą hodowcy trzody. Zazwyczaj jednak ich cena zachowywała się podobnie jak cena trzody na pobliskim rynku niemieckim. Od października 2018 roku to się zmieniło.

Kiedy zażółcą się pierwsze wierzbowe kotki i leszczyna zacznie silnie pylić, to dla każdego pszczelarza znak, iż należy rychło zająć się pracami, które warto wykonać zanim rozpoczną się loty naszych podopiecznych. 

KRUS informuje o wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2019 r. 

Już wkrótce kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”.

Niedawno informowaliśmy o tym, że po zimie już widać pierwsze oznaki suszy. Dlatego warto się spieszyć z siewem zbóż jarych.

Dawno rolnicy nie cieszyli się z tak dobrego przezimowania ozimin, jak w tym roku. Ale... łatwo nie będzie.

Związek Gmin Wiejskich RP w interesie gmin z obszarami wiejskimi apeluje do Ministerstwa   Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmiany zapisów ustawy o samorządzie gminnym i przepisów wykonawczych odnoszących się do problematyki zmiany granic gmin. 

14 marca pod budynkiem ministerstwa rolnictwa odbył się strajk pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Z protestującymi spotkał się Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki. 

W kalendarzu i za oknami jeszcze zima, ale na Rynku Hurtowym w Broniszach w sektorze kwiatowym widać pierwsze oznaki wiosny. W ofercie producentów i handlowców pojawiły się już wiosenne kwiaty, takie jak bratki i stokrotki.

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW za 2019 r. Nabór potrwa do 15 maja br.

Targi AGROTECH 2019 w Kielcach potrwają od 15 do 17 marca. Jak, co roku, dla zwiedzających przygotowano mnóstwo nowości branży techniki rolniczej, m.in. maszyny, urządzenia, nawozy, środki ochrony roślin. W uroczystym otwarciu uczestniczyli minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz wicepremier Beata Szydło.

BIO na topie2019-03-15 BIO na topie

W latach 2010-2017 nastąpił gwałtowny wzrost liczby gruntów rolnych UE przeznaczonych na rolnictwo ekologiczne - informuje Komisja Europejska. Oznacza to, że BIO jest cały czas na topie. 

Firma DeLaval wprowadziła na rynek nowy środek do dezynfekcji racic - EasyStrideTM. To produkt zawierający kwasy organiczne skuteczne w eliminowaniu bakterii powodujących zapalenia w obrębie racic. Nie zawiera szkodliwych metali ciężkich lub formaldehydu, ulega biodegradacji. 

W tej sprawie do Ministerstwa Środowiska zwrócił się Samorząd Rolniczy. Mamy odpowiedź resortu.

Od wielu lat Case IH pełni funkcję lidera branży maszyn rolniczych dzięki nieustannemu dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań i najlepszych na rynku produktów. Tym razem marka Case IH wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, którzy poszukują wysokiej jakości narzędzi codziennej pracy na rynku wtórnym. Kompleksowa obsługa klienta wspierana jest przez globalną sieć wyspecjalizowanych dealerów, którzy dołączyli do przełomowego programu Certyfikowanych Maszyn Używanych. 

"Jemy polską wołowinę" - pod takim hasłem odbyła się konferencja prasowa poświęcona wnioskom i działaniom po audycie Komisji Europejskiej.

Wszystko zaczęło się od anonimowego zgłoszenia dotyczącego złej sytuacji na fermie kurczaków w okolicy Legnicy. Podczas interwencji przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarte Klatki zastali na miejscu prawdziwy koszmar… tysiące zagłodzonych i wycieńczonych kur oraz stosy martwych zwierząt.

W 2018 r. odnotowano rekordowy poziom przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych. Osiągnięte wyniki potwierdzają, że sektor rolno-spożywczy jest kluczowym segmentem polskiej gospodarki i pozostaje ważnym ogniwem w międzynarodowym łańcuchu dostaw. 

Program azotanowy obowiązuje, ale nadal budzi wiele wątpliwości głównie wśród rolników. W związku z tym pojawia się mnóstwo pytań, na wiele z nich odpowiedziało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przeczytajcie koniecznie.

W centrum Warszawy, na Placu Zawiszy o 8.00 rano, rozpoczął się niezapowiedziany protest rolników. Organizatorem jest Agrounia z Michałem Kołodziejczakiem na czele. 

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, NSZZ „Solidarność” Pracowników Weterynarii oraz Stowarzyszenie „Medicus Veterinarius” wystosowały apel do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej oraz zapowiedzianej przez MRiRW „reformy systemu nadzoru weterynaryjnego”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Kancelarią Prezydenta RP, zapraszają na cykl konferencji pod hasłem: „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich.” 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego, zorganizowane w ramach inicjatywy Porozumienie Rolnicze. Z uczestnikami spotkania rozmawiał minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Międzynarodowy Dzień Kobiet był doskonałą okazją do zaprezentowania roli kobiet, zarówno z terenów wiejskich, jak i z miast. Podczas zorganizowanego z tej okazji wydarzenia w Parlamencie Europejskim, prowadzonego przez posłanki PE Marijanę Petir (EPL) i Marię Gabrielę Zoanę (S&D), Komisja Kobiet Copa wezwała do lepszej oceny wyzwań stojących przed kobietami rolniczkami.

W ministerstwie odbyła się uroczystość podpisania przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz prezydenta Miasta Radom Radosława Witkowskiego Porozumienia w sprawie przejęcia szkół rolniczych wchodzących w skład Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu.

Dziś rząd przyjął projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Projekt zakłada ułatwienia przy zakupie i obrocie ziemią. Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało złagodzenie niektórych ograniczeń. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wprowadzania instrumentów finansowych w ramach PROW na lata 2014-2020 w postaci gwarancji do kredytów. 

 

Rolnicy dotychczas złożyli niespełna 100 tys. oświadczeń zamiast wniosku przez internet o dopłaty bezpośrednie. W 2018 roku złożyli ponad 430 tys. takich oświadczeń. Termin ich składania w tym roku mija w czwartek 14 marca. Przypominamy, że Agencja od 15 marca rozpoczyna przyjmowanie wniosków przez internet.

Polski Związek Pszczelarski zaprasza do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku. Sprawdź szczegóły. 

Od 7 marca 2019 r. do 8 kwietnia 2019 r. trwa nabór wniosków do projektu "Gmina na czasie". Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

Na niemieckim rynku trzody chlewnej stagnacja – od początku lutego nasi zachodni sąsiedzi utrzymują stawkę 1,40 Euro za kilogram. Jednak na unijnym i naszym rynku spore zamieszanie. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego oraz Ministra Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej M. Gróbarczyka o zmianę przepisów w zakresie budowy zbiorników retencyjnych do powierzchni 1 ha.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywał z wizytą w województwie pomorskim, gdzie odwiedził Gospodarstwo Rolne BIOGAZ T. Z. położone w okolicach Człuchowa.

11. marca obchodzimy w Polsce Dzień Sołtysa. Jak wygląda życie włodarzy wsi? Czy są doceniani wśród swoich społeczności?

Zobacz, jak wygląda ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK  w lutym 2019 r. 

Fundacja Banku Ochrony Środowiska i Poczta Polska zapraszają wszystkie szkoły i domy kultury do udziału w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych”. Sprawdź szczegóły. 

Podczas ostatniej konferencji prasowej firma Yara zaprezentowała swoje nowości – innowacyjne rozwiązania dla rolników. Mowa o aplikacji Yaralrix oraz narzędziu cyfrowym Atfarm.

Choć za nami zaledwie dwa - zimowe - miesiące nowego roku, Główny Lekarz Weterynarii odnotował już ponad 500 przypadków ASF. A wiemy przecież, ze zima przenoszeniu ASF nie sprzyja...

Główny Lekarz Weterynarii namawia, aby zgłaszać nielegalne i negatywne praktyki związane z hodowlą i przetwórstwem zwierząt. Można to zrobić całkowicie anonimowo.

Mamy najnowsze dane dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w lutym 2019 r. 

Dwie alpaki, które przez kilka dni gościły w jednym z gospodarstw i miały promować hipoterapię, wykorzystały nieuwagę opiekunki i wybrały się na przechadzkę po wiosce. W pościg za nimi ruszyli policjanci i właścicielka stadniny koni.

Firma Yara podczas konferencji „Precyzyjne rolnictwo staje się prostsze” zaprezentowała nowoczesne rozwiązania, które mają pomóc w precyzyjnym stosowaniu nawozów azotowych. Nowością jest wprowadzenie na rynek aplikacji YaraIrix oraz programu Atfarm.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała kolejny raport, w którym informuje o nadzorze nad obrotem i stosowaniem produktów zawierających substancje anaboliczne, hormonalne, odurzające i psychotropowe w leczeniu zwierząt, w tym domowych. Okazuje się, że nie jest dobrze.

 

W ostatnich dniach lutego 2019 r., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, wykryli tak zwanego mola bananowego (Opogona sacchari) w roślinach doniczkowych Ficus giseng, oferowanych do sprzedaży w jednym z marketów budowlanych, zlokalizowanym w woj. śląskim. 

Uczelnie o profilu technicznym przed ekonomicznymi i wieloprofilowymi – tak prezentuje się czołówka najnowszego rankingu szkół wyższych w Polsce. Powstał on na podstawie badania opinii studentów na temat różnych obszarów e-systemów uczelni (m.in. rekrutacji i bezpieczeństwa danych). Na dalszych miejscach uplasowały się placówki akademickie o profilach: humanistycznym, medycznym, przyrodniczym i artystycznym. Analiza wyników przyniosła zaskakujące wnioski.

Rząd przeznaczył rekordowo wysokie środki finansowe na drogi województwa łódzkiego. Warto podkreślić, że w porównaniu do poprzednich wieloletnich programów wsparcia, środki są większe ponad czterokrotnie.

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zorganizował TweetUp, czyli spotkanie użytkowników Twittera, związanych z rolnictwem i polską wsią. Zobacz relację z wydarzenia.  

Rolnicy z Wielkopolski i centrum kraju alarmują, że już widać pierwsze oznaki suszy. Silne wiatry, które od kilku dni przechodzą nad Polską też nie pomagają.

Kiedyś uczono nas, że Polska węglem stoi, a teraz okazuje się, że importujemy go coraz więcej. W 2018 roku do Polski przyjechało 19,68 mln ton węgla z zagranicy. Najwięcej z Rosji.

Rolniku, odmówiono Ci przyznania zwrotu do oleju napędowego do produkcji rolnej z powodu kodów CN? Odwołaj się do Urzędu Gminy!

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych wstawił ciekawe zdjęcie z kuflem czeskiego piwa, które podpisał: "bardzo dobre czeskie piwo najlepiej smakuje z polską wołowiną", słowa te zostały skierowane pod adresem czeskiego ministra rolnictwa Miroslava Tomana. Czy polski minister pierwszy wyciąga rękę na zgodę?

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad programem wsparcia rolnictwa na terenach górskich. W tzw. ustawie górskiej planowane są dopłaty do wypasu owiec i kóz, rozwój przetwórstwa żywności regionalnej oraz prawne ułatwienia w prowadzeniu małych gospodarstw. Program ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. 

Tiuram jest jedną z popularnych substancji czynnych, chętnie używanych w środkach ochrony roślin. Jednak kończy się czas stosowania ŚOR z tiuramem.

We wtorek, 5 marca, ze stanowiska dyrektora generalnego KOWR zrezygnował Piotr Serafin. Znamy już jego następcę. 

Producenci drobiu wprowadzają dodatkowe kontrole eksportowanego mięsa do Czech. Nie chodzi tu o wzrost ryzyka wystąpienia salmonelli, ale o udowodnienie, że każda wysyłana partia jest bezpieczna. Wyniki badań przydadzą się w przypadku zgłoszenia wątpliwości przez czeskie służby.

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz czwarty organizuje unikalny na rynku cykl 8 konferencji skierowanych do przedsiębiorców z branży Agro – AGRO AKADEMII.

Producenci warzyw, którzy właśnie teraz otwierają swoje magazyny mogą mówić o dobrej sprzedaży. Ale czy wysokie ceny zrekompensują niską podaż?

Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.  Sprawdź szczegóły!

Piotr Serafin, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, złożył rezygnację, która, jak się dowiedzieliśmy, została przyjęta przez Premiera Mateusza Morawieckiego. 

 

Jest apel o niepodnoszenie stawki podatku VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20% zawartością soku owocowego, z 5% do 23%.

W 200 polskich gospodarstwach jest wprowadzany pilotażowy, niezwykły na skalę europejską,  system znakowania i monitorowania bydła. Dzięki elektronicznym chipom i pobieranej przy znakowaniu bydła próbce DNA zwierzęta będą stale monitorowane na każdym etapie hodowli.

W związku z podjęciem uchwały KRIR w sprawie terminu wyborów do izb rolniczych na dzień 28 lipca br., czyli w terminie wzmożonych prac polowych, w tym akcji żniwnej, Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa z wnioskiem o interwencję i zmianę ustalonej daty, tj. na początek czerwca.

Jak po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie wyglądała sytuacja producentów jaj i przetwórców?

Bez poprawek Senat RP przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw.

Minister Henryk Kowalczyk powołał nowego Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Został nim Albert Paweł Kołodziejski.

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej to jeden z tematów dyskutowanych podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. W tym dwudniowym spotkaniu uczestniczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Wypalanie traw to porceder, który pomimo ostrzeżeń i upomnień zawsze wraca z początkiem wiosny. Strażacy przypominają, że takie działania są zabronione i stwarzają zagrożenia dla ludzi, środowiska i zwierząt. 

Z myślą o konsumentach poszukujących produktów bio, Carrefour wprowadza do swojego asortymentu ekologiczne mięso. 

Według danych Eurostatu w grudniu 2018 roku unijne pogłowie świń zmalało o blisko 1% r/r do 148,8 mln szt.). Największy wpływ na spadek miało malejące pogłowie w Niemczech (-1,1 mln szt.) oraz w Polsce (-0,88 mln szt.). 

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje na temat wysokich nagród pieniężnych, przyznanych w instytucjach podległych ministerstwu rolnictwa, w niebagatelnej kwocie 264 mln zł. Do sprawy odniósł się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wydał specjalne oświadczenie. 

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, spółki z Grupy ORLEN oficjalnie zainaugurowały współpracę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Patronat nad projektem „Razem napędzamy polskie rolnictwo” objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Gdy czuć pierwsze podmuchy wiosny, można zacząć robić przegląd owocowych drzew. 

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce wręczono nagrody im. Józefa Ślisza. Wyróżnienia trafiły do dziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich m.in. za popularyzowanie i kultywowanie tradycji regionalnych. 

Komisja Europejska zajęła się problemem braku białka roślinnego, pochodzącego z krajów Unii Europejskiej, w paszach dla zwierząt. Co proponują politycy w tej sprawie?

Zachęcamy do udziału w konkursie Floriany 2019. To strażackie Oskary za najlepsze prospołeczne inicjatywy OSP. Jeszcze trwa nabór zgłoszeń. 

Znamy laureatów tegorocznego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu te niezwykłe drzewa związane z historią naszego kraju wezmą udział w ogólnopolskim plebiscycie o tytuł Drzewa Roku 2019. 

Podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbyła się debata „Polityka Zrównoważonego Rozwoju Szansą Dla Obszarów Wiejskich W Polsce”. Wzięli w niej udział komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na ten cel wsparcie z ARiMR. Wiemy, od kiedy można składać wnioski!

Od stycznia do końca marca trwają wykoty owiec. Jak wygląda sytuacja z eksportem mięsa owczego? 

Do 14 marca można składać wnioski o braku zmian o dopłaty bezpośrednie. Z takiej uproszczonej formy może skorzystać nawet pół miliona rolników. Jakie jeszcze pieniądze czekają na rolników? 

20 marca 2019 r. w Hotelu Bristol w Warszawie będzie miała miejsce ekspercka debata o planach rozwoju sektora rolnictwa w Polsce oraz o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. 

Chodzi o projekt "Opieka w zagrodzie", adresowany do niesamodzielnych osób starszych, który jest kontynuacją "Zielonej opieki". Pierwsza grupa podopiecznych już z niego korzysta. 

W gospodarstwach ogrodniczych już prawdziwa wiosna, na rozpoczęcie sezonu setki tysięcy kolorowych bratków. Te mało wymagające rośliny z powodzeniem znoszą przymrozki i duże wahania temperatur.

Czas na azot2019-03-02 Czas na azot

Na polach już wiosna, wegetacja ruszyła, co pozwala rolnikom w pełni ocenić stan ozimin. Nadeszła też długo wyczekiwana pora na zastosowanie na planacjach azotu. Można go aplikować teraz. Tylko, czy to nie zbyt późno – pytają rolnicy. 

Jak informuje Polski Związek Leasingu, rok 2018 był dla branży leasingowej bardzo udany. Firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł. 

Policjanci z powiatu bolesławieckiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wiele kradzieży z włamaniami do pomieszczeń gospodarczych. Zdeterminowany złodziej rozłożył też ciągnik rolniczy i zabrał z niego "niezbędne" części. 

Czescy inspektorzy weterynarii i policjanci wykryli w Pradze nielegalną rzeźnię. Jak informują tamtejsze media, znajdowało się tam około 1200 kg wołowiny nieznanego pochodzenia. 

Choć to jeszcze luty, rolnicy już zacierają ręce z radości. Wiele bowiem wskazuje, ze wiosna w tym roku przyjdzie wcześnie, a oziminy przezimowały praktycznie bez kłopotów.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wydała opinię dotyczącą projektu ustawy o ochronie zwierząt. "Zdaniem samorządu rolniczego ten projekt ustawy należy odrzucić" - czytamy. 

Tysiące pozwów rolników przeciwko koncernowi Monsanto czeka w amerykańskich sądach na rozstrzygnięcie. Okazuje się, że proces, który rozpoczął się w San Francisco z powództwa Edwina Hardemana może być decydujący dla wielu podobnych spraw. 

Duże hodowle w nowoczesnych, w pełni skomputeryzowanych obiektach, pozwalające na maksymalne wyeliminowanie możliwości przeniesienia ze środowiska wirusa ASF lub małe gospodarstwa zajmujące się hodowlą ras rodzimych – o takich kierunkach rozwoju hodowli trzody chlewnej w Polsce mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski, który wziął udział w otwarciu chlewni w Cieślinie. 

Wniosek mogą złożyć producenci świń, którzy zaprzestali produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Pomysłowość chyba nie zna granic. Jak poinformował Sławomir Borkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łasku, gospodarstwa hodujące świnie odwiedzają osoby podszywające się za inspektorów inspekcji weterynaryjnej.

Tłusty czwartek lubimy wszyscy, bo w ten dzień możemy bezkarnie objadać się pysznościami. Prawie na każdym polskim stole zobaczymy wtedy pączki, ale... dzisiejsze pączki nie przypominają tych sprzed wielu wieków. 

Wiele wskazuje na to, że wiosna już praktycznie jest za progiem. Wegetacja ruszyła w całej zachodniej i środkowej Polsce. Czy zatem pora już szykować żółte naczynia?

Z dniem 1 marca 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Na stronie KRUS już są wnioski! 

Premier Mateusz Morawiecki, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotę 2 marca o godzinie 9.00 spotkają się podczas debaty w Jasionce z uczestnikami Europejskiego Forum Rolniczego. 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że Ukraina wprowadziła ograniczenia w imporcie bydła z Polski. Nie jest dobrze – to już kolejny kraj.

PIORIN informuje, że w związku z nowelizacją ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin nastąpiła zmiana terminu zgłaszania upraw wieloletnich do systemu integrowanej produkcji roślin (IP). 

Polskie Służby Weterynaryjne zamknęły dwie ubojnie bydła. To wynik kontroli, jakie prowadzi krajowa inspekcja. Jak dowiedzieliśmy się, bezpośrednią przyczyną takiej decyzji był brak wystarczającej dokumentacji potwierdzającej pochodzenie ubijanych zwierząt. Inspektorzy dodają jednak, że dla konsumentów takie mięso było bezpieczne. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2019 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

W Gdańsku otwarto Pracownię Wirusologiczną Zakładu Higieny Weterynaryjnej, w której prowadzone będą badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF). W uroczystym otwarciu wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Tylko do 1 marca 2019 r. można składać uwagi do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb.

Walne Zgromadzenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej popiera Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej w sprawie wprowadzenia w perspektywie finansowej WPR 2021-2027 rozwiązań wspierających faktyczne wykorzystanie paszowe trwałych użytków zielonych (TUZ) poprzez wprowadzenie płatności do TUZ, związanej z utrzymywaniem w danym gospodarstwie przeżuwaczy, koni i gęsi. 

Z 15000 euro do 20000 euro w okresie trzech lat podatkowych zwiększona została pomoc de minimis dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych (gospodarstwa rolnego).

Jakiś czas temu informowaliśmy o zawieszeniu eksportu mięsa wołowego do Arabii Saudyjskiej, teraz z naszego mięsa rezygnuje Kuba. Poza tym służby weterynaryjne Kazachstanu wprowadziły ograniczenia importowe. 

Zarząd KRIR, popierając postulaty rolników, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zmianę terminu rozpoczęcia wysiewu nawozów azotowych mineralnych, które są określone obecnie na 1 marca.

Komisja ds. rejestracji odmian roślin zbożowych przy COBORU pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru 25 nowych odmian zbóż ozimych. Poniżej cała lista.

Fabryka cukierków „Pszczółka” należąca do Krajowej Spółki Cukrowej wysłała do Dubaju pierwszą partię cukierków – to element wieloletniego kontraktu, który pomoże polskiej fabryce kilkukrotnie zwiększyć dochody. Nasz resort rolnictwa ma nadzieję, że kontakty handlowe uda się także rozwinąć w innych sektorach.

W tym roku wiosna najwcześniej pojawiła się w stolicy wielkopolski. Wraz z mnóstwem roślin, drzewkami i krzewami ogrodowymi oraz tysiącami pasjonatów ogrodnictwa. Zobacz relację z wydarzenia. 

Lubelska Izba Rolnicza  zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań mających na celu zmianę uregulowań prawnych dotyczących zasad zatrudniania osób jako pomocnik rolnika.

Sejm RP 22 lutego 2019 r. uchwalił nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Tym samym rozwiązano problem z kodami. 

Od 28 lutego można składać wnioski o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Sprawdź szczegóły. 

Prawie wiosenna pogoda zachęca do myślenia o zbliżającym się sezonie uprawowym. Decydując się na zakup nasion, warto upewnić się, że dana odmiana będzie odpowiednia dla terenu, na którym mieszkamy.

Według Walnego Zgromadzenia Dolnośląskiej Izby Rolniczej kluczowym problemem przed którym stoi polskie rolnictwo są postępujące zmiany klimatyczne. Już teraz, jak podkreślają członkowie DIR, trzeba skupić się na działaniach zapobiegającym skutkom suszy. Przede wszystkim należy uruchomić program nawadniania w uprawach rolniczych oraz wyciągnąć wnioski i wprowadzić szereg zmian w kwestiach, które nie zdały egzaminu podczas suszy w 2018 roku. 

Ostrzeżenia o opryskach środkami ochrony roślin dla pszczelarzy mają się pojawić dzięki portalowi uruchamianemu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - www.eRolnik.gov.pl. Dzięki wprowadzonym do portalu danym każdy zainteresowany będzie miał możliwość otrzymania bezpłatnej wiadomości SMS o możliwym zagrożeniu dla swoich pasiek. 

Chyba jeszcze nigdy nie było takich cen. W jednej z sieci polskich sklepów zwykłe polskie ziemniaki kosztują 2,49 zł za kilogram.

Producenci jaj w Polsce i w Unii Europejskiej mogą w najbliższych latach spodziewać się zaostrzenia konkurencji na unijnym rynku jaj i przetworów jajecznych. Przyczyną rynkowych utrudnień mogą być nowe inwestycje, które na Łotwie planuje zrealizować jedno z największych przedsiębiorstw jajczarskich w Europie, Ovostar Union - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Od 15 marca 2019 r. ruszyła kolejna kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz płatności do gruntów z PROW. Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się to za pośrednictwem  aplikacji eWniosek Plus.

Komisja ds. rejestracji odmian kukurydzy przy Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru 23 nowe odmiany kukurydzy, w tym 14 zalecanych do użytkowania na ziarno oraz 9 na kiszonkę. 

Członkowie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego zdecydowali, że konieczne jest polepszenie losu zwierząt hodowlanych oraz wsparcie dla rolnictwa ekologicznego. 14 lutego br. zagłosowali m.in. za cięciami w  finansowaniu ferm przemysłowych.

Polska rozpoczyna szczegółową kontrolę żywności z Czech. Główny Lekarz Weterynarii zlecił sprawdzanie dokumentacji i jakości importowanych produktów – to nasza odpowiedź na działania Czechów, którzy wprowadzili podobne kontrole na polskie towary, w związku z wykryciem w wołowinie salmonelli.

Dolnośląska Izba Rolnicza alarmuje, że rolnictwo na terenach górskich i podgórskich ginie. Jak temu zapobiec?

Programy "Energia Plus" z budżetem 4 miliardów złotych oraz "Ciepłownictwo powiatowe" z budżetem 500 milionów złotych to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza ruszy już 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Administracja Republiki Słowenii w zakresie bezpieczeństwa żywności, weterynarii i ochrony roślin poinformowała o wykryciu salmonelli w polskim mięsie przeznaczonym na kebab. Zgłoszono to do systemu RASFF.

Kończy się obecna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej (2013-2020), a przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Nic więc dziwnego, że rolnicy zastanawiają się, jakie dopłaty zostaną utrzymane po 2020 roku.

Do Polski w ubiegłym roku trafiło ponad 1,2 mln sztuk żywych świń więcej niż rok wcześniej. W 2018 r. znacznie wzrósł import wieprzowiny i żywych zwierząt zza granicy. Sprawdźmy szczegółowe dane.

KRUS wydała komunikat dotyczący waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. Ile od marca wyniesie najniższa emerytura wypłacana przez KRUS? 

Firma De Heus pozytywnie przeszła kolejne audyty zewnętrzne i uzyskała certyfikat zgodności ze standardem VLOG dla dwóch wytwórni pasz - w Grodzisku Wielkopolskim i w Łomży. Posiadanie certyfikatu potwierdza wyeliminowanie z produkcji wszystkich składników, które mogą posiadać modyfikacje genetyczne.

W miejscowości Kłoczew pod koła samochodu osobowego wtargnęła... kura. Ptak nie przeżył zderzenia z autem, ale uszkodzona została atrapa chłodnicy pojazdu. Do tego niecodziennego zdarzenia drogowego zostali wezwani policjanci. 

Mamy już sygnały, że w najcieplejszych regionach Polski rusza wegetacja ozimin. Jednak nawozów azotowych podawać nie wolno.

W polskiej wołowinie importowanej do Czech, czescy inspektorzy weterynarii odkryli niebezpieczną salmonellę. Teraz każda partia polskiej wołowiny będzie sprawdzana przed wprowadzeniem na rynek.

W lutym zazwyczaj obserwujemy wzrost cen warzyw krajowych. Spowodowane jest to zmniejszeniem podaży i kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach. Jednak w tym sezonie ceny poszybowały do wysokości bardzo rzadko spotykanych o tej porze roku - informuje Rynek Hurtowy Bronisze. 

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych, dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru siedemnastu nowych odmian roślin pastewnych, w tym piętnastu odmian roślin bobowatych grubonasiennych i dwóch odmian roślin wiechlinowatych (trawy). Poniżej cała lista.

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków - i tak pewnie było tym razem. Pewien pomysłowy mężczyzna skonstruował bowiem oryginalny pojazd i nawet nim jeździł. Jednak coś poszło nie tak...

20 lutego miała miejsce inauguracja Porozumienia Rolniczego, która ma dać początek wielkiej debacie o zmianach w rolnictwie. 

Jak wynika z ustaleń Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, średnia cena zakupu świń rzeźnych klasy E w UE wyniosła 134,37 EUR/100 kg, a w Polsce była o 6% niższa.

W dniach 21-23 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Sprawdziliśmy, jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających. 

Rolnicze związki branżowe apelują do Brukseli o zmianę umowy handlowej z Ukrainą, chodzi o Porozumienie na mocy, którego na teren Unii sprowadzane są surowce rolne – przede wszystkim dotyczy to tanich zbóż, które zalewają polski rynek. Podobny problem jest także z drobiem.

Kwazar Corporation Sp. z o.o., ceniony polski producent opryskiwaczy, nawiązał współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin, reprezentującym producentów środków ochrony roślin. Wspólnie będą edukować w zakresie bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin i pracy z opryskiwaczami.

Pod koniec stycznia informowaliśmy o wniosku złożonym do ministerstwa rolnictwa przez Samorząd Rolniczy w sprawie utrzymania dotychczasowej stawki VAT na soki i napoje. Znana jest już odpowiedź resortu. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawili także KUPS i KZGPOiW. 

 

Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował specjalną publikację pt. "Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią". Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami. 

Polscy producenci żywności szykują się na twardy brexit, czyli scenariusz, w którym Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej bez umowy. To najgorsze rozwiązanie, ponieważ w jednej chwili zaczęłyby obowiązywać cła na wysyłane tam towary.

Po sporych zmianach na początku lutego, teraz na rynku trzody znów robi się spokojniej. Niemiecka giełda pozostawiła notowania na poziomie 1,40 Euro za kg w klasie E.

Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt zapowiada, że w przyszłym tygodniu zorganizuje protest w Warszawie. Wśród postulatów m.in. powołanie Państwowej Inspekcji Jakości i Kontroli Żywności. 

Podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie firma Metal-Fach z Sokółki prezentowała zwiedzającym największy w swojej ofercie rozrzutnik obornika N272/6 VIKING o ładowności 18 t. Sprawdźmy jego szczegółowe parametry. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywa z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Celem wizyty jest intensyfikacja polsko-emirackiej współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Podczas spotkania podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego z przedstawicielami wojewodów, ośrodków doradztwa rolniczego i izb rolniczych omówiono propozycje zmian w wytycznych dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczących ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. 

Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego postuluje wprowadzanie w każdym powiecie punktu uboju zwierząt z konieczności. Powód - przede wszystkim względy humanitarne, ale także... zdrowy rozsądek.

Na najbliższe kilka dni synoptycy zapowiadają znaczne ocieplenie. Temperatury mogą być na tyle wysokie, że mogą wybudzić oziminy.

Policjanci ustalili, że za serię włamań i i kradzieży, do jakich dochodziło na terenie gminy Mieleszyn, odpowiedzialny jest 37-letni mężczyzna. Złodziej w ostatnich dniach ukradł cztery sztuki bron rolniczych i chciał je sprzedać. Wpadł na tzw. "goracym uczynku".

Na profilu Ministerstwa Rolnictwa Czech, w jednym z portali społecznościowych, pojawił się wpis przestrzegający przed polską żywnością. 

Siewnik punktowy Optima V z hydrauliczną zmianą rozstawu sekcji wysiewających to propozycja dla rolników, jak również usługodawców, którzy potrzebują wszechstronnego siewnika do siewu wielu rodzajów nasion.

Rolnicy od 2 lat bezskutecznie czekają na wypłatę pieniędzy za dostarczone do zakładów zbożowo-młynarskich w Werbkowicach zboże.

Dikwat – to kolejna substancja, której Komisja Europejska nie odnowiła zatwierdzenia. Do kiedy jeszcze można go stosować? 

Podczas targów Mazurskie AgroShow w Ostródzie zaprezentowano nowy model ciągników - Valtra A4 HiTech 4. Sprawdziliśmy parametry maszyny. 

Parlament Europejski domaga się jak najkrótszego czasu transportu zwierząt i zaostrzenia kontroli. Sprawdźmy szczegóły.

 

Rolnicy z Włoch podsumowali tegoroczny sezon zbioru oliwek i wyszło, że jest...fatalnie. Co to oznacza dla europejskich konsumentów? 

Ocena stanu upraw na podstawie zdjęć satelitarnych oraz typowanie pól zagrożonych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (wymarznięciami, wymoknięciami i suszą) to główne założenia uruchomionego w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa - etap pilotażowy”. 

„Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje” – pod tym hasłem przebiegać będzie tegoroczny Konkurs Plastyczny dla Dzieci - informuje KRUS.

Papież Franciszek uczestniczył w siedzibie FAO w otwarciu 42. Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Ojciec Święty, zwracając się do zebranych, poruszył m.in. temat rozwoju rolnictwa i walki z głodem. 

Minister rolnictwa odwołał dziś Jacka Kucharskiego ze stanowiska zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii.

Kilka dni temu informowaliśmy o problemach, jakie powstały w wyniku styczniowych zmian w przepisach dotyczących zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Okazało się, że nie każda faktura za olej napędowy może być uznana przy wniosku o zwrot akcyzy. Teraz dowiedzieliśmy się, że rządzący chcą tę kwestię uporządkować.

Minister Ardanowski uczestniczył wczoraj w Wielkopolskim Forum Rolniczym – rozmawiano o współczesnych zagrożeniach rolnictwa, rynku mięsa oraz problemie ASF. Minister odniósł się także do afery z nielegalnym ubojem, która cały czas zbiera żniwo. 

Samorząd rolniczy informuje, że rolnicy zgłaszają problem wyczerpania limitów na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych (w tym również tych z pomocą de minimis) i zgłasza sprawę do ministerstwa rolnictwa. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że Arabia Saudyjska i Białoruś wprowadziły czasowe ograniczenie importu polskiej żywności. Sprawdź szczegóły. 

Krajowy Osrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców wsi oraz przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej na bezpłatne szkolenia poświęcone zagadnieniom związanym z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków europejskich w ramach PROW na lata 2014-2020. Sprawdź szczegóły.

Jak podnieść umiejętności cyfrowe mieszkańców wsi i gmin miejsko-wiejskich? Rozwiązaniem może być program ,,Gmina na czasie'', przygotowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów.

Kujawko–Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaproponował nowy projekt ,,Kujawsko-Pomorska Wieprzowina - Tucz bez GMO''. Doradcy z Minikowa proponują, aby mięso świń karmionych paszami bez GMO stanowiło produkt regionalny województwa kujawsko-pomorskiego.

Przypominamy, że od 8 lutego 2019 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne mają możliwość ubiegania się o restrukturyzację zadłużenia przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Święty Walenty oraz lubczyk to bez wątpienia jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli gminy Ryglice, w województwie małopolskim.

Jak się dowiadujemy, w tym roku zwrot akcyzy do paliwa rolniczego przysługuje nie do wszystkich, dostępnych na stacjach, olejów napędowych. Zanim więc dokonamy zakupu należy... sprawdzić kod, czy za olej, który będziemy chcieli kupić uzyskamy zwrot akcyzy. 

Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Jednak konsumenci i rolnicy ekologiczni są przekonani, że powinno być... odwrotnie. Znakowane powinny być te produkty, które zawierają substancje z genetycznie modyfikowanych organizmów.

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego wydało specjalny komunikat, w którym uspokaja polskich hodowców i prosi o to, aby „nie dokonywać pochopnych decyzji dotyczących sprzedaży bydła”. 

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich ogranicza konstytucyjną wolność zrzeszania? Tak uważa  Rzecznik Praw Obywatelskich i prosi o wyjaśnienia ministra rolnictwa. 

Organizatorzy Wschodnioeuropejskiego Kongresu dla Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej informują o zmianie daty wydarzenia! 

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia oświadczenia. 

Tucz nakładczy dla wielu hodowców trzody chlewnej bywa złem koniecznym, ale - jak mawiają rolnicy - coś robić trzeba. Przywożone z Zachodu - najczęściej z Danii - warchlaki wraz z przygotowaną dla nich na Zachodzie paszą, trafiają do skupu jako polska wieprzowina. 

PIORiN informuje, że groźny dla naszych lasów nicień został przechwycony przez Inspekcję w drewnianych skrzyniach importowanych z Chin.

System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (ang. Rapid Alert System for Food and Feed, w skrócie RASFF) służy do wymiany informacji pomiędzy organami urzędowej kontroli w Europie, będącymi członkami tego systemu. Co musisz o nim wiedzieć?

Ministerstwo Środowiska pracuje nad projektem Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza, w ramach którego przeprowadzane są konsultacje społeczne. 

20 lutego 2019 r., o godz. 13:00, w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie, odbędzie się inauguracyjne spotkanie Porozumienia Rolniczego. Poznajmy szczegóły.

8 lutego w Warszawie odbyła się finałowa gala XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku. Podczas uroczystości finaliści uhonorowani zostali tytułem Rolnik - Farmer Roku oraz otrzymali statuetki w postaci złotych jabłek.

Od 18 lutego do 19 sierpnia 2019 roku gminy w ramach II edycji programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Sowa" będą mogły starać się o uzyskanie dofinansowania  na modernizację oświetlenia zewnętrznego oraz montaż nowych punktów świetlnych w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej.

KRIR pod koniec ubiegłego roku zwróciła się do ministerstwa rolnictwa w sprawie przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”. Mamy odpowiedź resortu w tej sprawie!

W jednej z miejscowości w powiecie włocławskim, policjanci zauważyli jadący polem ciągnik z ładowaczem przednim bez oświetlenia. Kierujący, widząc mundurowych, zaczął uciekać...

Kto ma jeszcze zapasy pasz, może się cieszyć, bo kto ich nie ma - musi przygotować się na duży wydatek. Pasze drożeją w szybkim tempie. 

PIGMiUR przedstawia raport dotyczący sprzedaży przyczep w styczniu 2019 r. Zapoznajmy się z nim!

Znana substancja czynna – propikonazol, będzie wycofana. Komisja Europejska nie odnowiła jej zatwierdzenia. Do kiedy można jeszcze jej używać?

Rolnicy z Węgier, Czech i Słowacji deklarują wsparcie dla polskich hodowców bydła i obiecują niewykorzystywanie sytuacji z nielegalnym ubojem do walki o rynki zbytu. 

Podczas konferencji prasowej na Targach Mazurskie AgroShow w Ostródzie, minister Ardanowski mówił o potrzebach polskiego rolnictwa oraz planach resortu na przyszłość.

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad powiązaniem środków unijnych z obniżeniem emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie. To niebezpieczne dla hodowli – alarmuje część polskich europarlamentarzystów i zapowiada, że takiej propozycji nie poprze.

W 2018 roku wzrosła krajowa produkcja oleju rzepakowego - informuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Jaki był zatem przerób rzepaku w tłoczniach?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych.

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar organizuję  XI edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.  

Pierwszy miesiąc 2019 roku zakończył się 377 rejestracjami nowych ciągników. Jest to nieco lepszy wynik niż przed rokiem, kiedy zarejestrowano 341 szt. To wzrost o 9,5%. Jest to jednak znacznie gorszy wynik niż ten przed dwoma laty, kiedy to w styczniu zarejestrowano 533 sztuk nowych ciągników - informuje PIGMiUR.

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykazu produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z dolnośląskimi rolnikami odniósł się, m.in. do kwestii rozdysponowania ziemi z zasobów KOWR. Czy czekają nas zmiany?

Jak czytamy na stronie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, trudny czas przeżywają nie tylko unijni hodowcy świń. Okazuje się, że do produkcji trzody dokładają także farmerzy z USA.

Z myślą o hodowcach bydła mlecznego firma Corteva Agriscienc opracowała program edukacyjny „Krowie na zdrowie”. 

Pod hasłem: „Rolniczki gwarancją innowacyjności w polskich gospodarstwach” Krajowa Rada Izb Rolniczych organizuje II edycję konkursu - ,,Rolniczki  motorem innowacji w Polsce’’. 

Do Krajowej Rady Izb Rolniczych napływają sygnały z wojewódzkich izb rolniczych, że w dalszym ciągu rolnicy zgłaszają problemy, iż w otrzymywanych z ARiMR kolejnych spersonalizowanych wnioskach, zmieniane są powierzchnie PEG niektórych działek, pomimo że faktyczna uprawiana powierzchnia od wielu lat pozostaje niezmieniona. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. 

ARiMR wznowiła 28 stycznia br. wydawanie decyzji przyznających jednorazową pomoc finansową rolnikom poszkodowanym przez ubiegłoroczną suszę lub powódź.  Pod koniec 2018 r. Agencja musiała wstrzymać wypłatę tych rekompensat z powodu wyczerpania przez Polskę dostępnego limitu pomocy de minimis w rolnictwie. 

Działasz w branży turystycznej lub okołoturystycznej? Polska Organizacja Turystyczna organizuje kolejną edycję akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Już można zgłaszać obiekty agroturystyczne, gastronomiczne i rozmaite atrakcje funkcjonujące na obszarach wiejskich.

Trwa „oblężenie Warszawy” - tak dzisiejszą manifestację nazywa ruch AGROunia, który jest jej organizatorem. Rolnicy domagają się, m.in. podjęcia skuteczniejszej walki z afrykańskim pomorem świń oraz ochrony krajowego rynku. 

 

Jak do tej pory był to jeden z bardziej przewidywalnych i opłacalnych rynków. Do produkcji wołowiny zachęcały dobre ceny i pewny zbyt. Afera z nielegalnym ubojem jednak dużo zmieniła i zbiera teraz swoje żniwo…

Mało który z rolników nie był nigdy ugryziony przez kleszcza. Ocenia się, że prawie połowa z nich przenosi krętka boreliozy - choroby, która daje bardzo kłopotliwe objawy od bólu stawów po urazy neurologiczne. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że rozpoczęła wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2018 r.

Koła Godyń Wiejskich w tym roku będą podlegały nowym regulacjom finansowym przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

Zapoznajmy się z najnowszym raportem Głównego Urzędu Statystycznego na temat pogłowia bydła w Polsce według stanu w grudniu 2018 r. 

Dotarły do nas bardzo niepokojące informacje – Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w Polsce wykryto przypadek BSE. Czy kolejny raz zagraża nam choroba szalonych krów?

"Porozumienie rolnicze" - tak ma nazywać się instytucja zajmująca się problemami rolnictwa. O jej powołaniu mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Sprawdźmy szczegóły.

Meteorolodzy zapowiadają na najbliższe dni lekkie ocieplenie. Jednak wszystko wskazuje na to, że ci, którzy wysiali zboża ozime nie powinni obawiać się cieplejszej pogody.

Od poniedziałku 4 lutego do piątku 8 lutego inspektorzy Komisji Europejskiej będą kontrolować mięso w Polsce. Wszystko przez sprawę nielegalnego uboju krów, który został ujawniony w materiale telewizyjnym. 

Czy możliwe jest ubezpieczenie od ASF i innych - podobnych w skutkach - chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich? Rolnicy wierzą, że tak właśnie jest i proszą, by takie ubezpieczenia wprowadzić.

"Kupując podróbki, tracisz wiele razy!" - to hasło kampanii edukacyjnej przeciwko nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin prowadzonej wspólnie przez Krajową Administrację Skarbową, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Z raportu Unii Europejskiej wynika bowiem, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie pochodzi z nielegalnego źródła.

W dniach 2-3 lutego w hali Global Expo w Warszawie odbyła się druga edycja "Agro Days" -  wystawy dedykowanej hodowcom trzody chlewnej, bydła i drobiu. 

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymań trzech osób, wśród nich są przedsiębiorca i pracownicy Zakładów Chemicznych Police Grupy Azoty. Biuro prowadzi śledztwo w sprawie korupcji. Chodzi o zawieranie niekorzystnych dla Polic kontraktów na dostawę składników do produkcji nawozów. 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowało ankietę dla tych wszystkich, którzy mają pomysły, jak walczyć z suszą. Ankietę można wypełniać do 8 lutego 2019.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego oraz związek Producentów Cukru poinformowali o wynikach kampanii cukrowniczej 2018/2019. Sprawdźmy szczegóły.

Pocisk, prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej, odnalazł mieszkaniec gminy Miączyn, który czyścił kombajn po jesiennych pracach polowych. O swoim znalezisku powiadomił zamojską policję.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że już wkrótce dostępny będzie program do kojarzeń „DoKo” dla bydła simentalskiego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprezentowała film edukacyjny - "Chroń swoje gospodarstwo przed ASF". Zobaczcie koniecznie!

Hajnowscy kryminalni przy współpracy z policjantami z bielskiej komendy zatrzymali szcześciu podejrzanych w związku z kradzieżami w gospodarstwach na terenie powiatu hajnowskiego i bielskiego, jakie miały miejsce na przełomie roku.

Spółka Eskimos, która realizowała Program Stabilizacji Cen na Rynku Jabłek w ostatnim komunikacie poinformowała, że osiągnięto zamierzony skutek. Czy rzeczywiście tak jest?

W Chmielniku koło Rzeszowa zostało utworzone Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej im. św. Franciszka z Asyżu. Jest to szkoła branżowa przygotowująca do zawodu Rolnik ekologicznej produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Zaskakujące wyniki badań: rolnicy przewidują wzrost inwestycji w gospodarstwach. Pomimo niekorzystnych prognoz w zakresie warunków produkcji i niepewnej sytuacji finansowej przeszło 40% gospodarstw, polscy rolnicy chcą inwestować więcej niż w 2018 roku - wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.

Instytut Ogrodnictwa jest beneficjentem projektu „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń” (BIOGLEBA) realizowanego w latach 2018-2019. W związku z tym zaplanowano ciekawe szkolenia dla rolników - sprawdźcie szczegóły. 

W piątek, 1 lutego, rozpoczęły się Centralne Targi Rolnicze w Nadarzynie, które potrwają do niedzieli. Przez trzy dni halę wystawienniczą Wasaw Ptak Expo odwiedzą rolnicy i przedstawiciele branży agro z całej Polski.

Przypominamy, że z początkiem stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od tzw. paliwa zużytego do produkcji rolnej. Wnioski można składać już od 1 lutego 2019 r. 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zaprasza młodych rolników do udziału w Programie Wymiany Młodych Rolników Polska –Teksas 2019. Program realizowany jest we współpracy z Agro Biznes Klubem i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Najnowsze wyniki badań statystycznych prowadzonych przez Copa-Cogeca pokazują spadek, w grudniu 2018 roku, dochodów europejskich rolników. 

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Polskiej Spółki Gazownictwa o rozważenie możliwości doprowadzenia przyłączy gazowych do terenów wiejskich w województwie podlaskim, szczególnie w miejscowościach położonych blisko miast, gdzie jest już doprowadzona sieć gazociągowa.

Główny Lekarz Wetrynarii potwierdził pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim. 

Od czwartku 31 stycznia oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo.

Czy potrzebne są dopłaty do suszu ziemniaczanego? Zdaniem rolników z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego jest to znakomity pomysł.

Od poniedziałku w różnych częściach naszego kraju odbywają się mniejsze i większe protesty rolników. Przewodzi im ruch Agrounia z Michałem Kołodziejczakiem na czele. Rolnicy wyrażają ogromne niezadowolenie ze swojej obecnej sytuacji i domagają się od rządzących podjęcia działań. Do postulatów, jakie zgłaszają odniósł się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Lubelska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o rozszerzenie zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze dla innych zwierząt poza bydłem.

W ubojni w Kalinowie pod Ostrowią Mazowiecką doszło do przestępczego procederu, który ujawnił szokujący materiał "Superwizjera”. W zakładzie, pod osłoną nocy, dochodziło do uboju chorego bydła. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej zdecydował o cofnięciu zatwierdzenia na prowadzenie działalności rzeźni bydła. 

Od 28 lutego można składać wnioski o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawdźmy szczegóły. 

Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej (Izba Rolnicza w Opolu, Małopolska Izba Rolnicza, Podkarpacka Izba Rolnicza, Śląska Izba Rolnicza, Świętokrzyska Izba Rolnicza) postuluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmian w metodyce liczenia przez Główny Urząd Statystyczny dochodu rolniczego na 1 ha. Sprawdźmy szczegóły.  

NSZZ RI „Solidarność” monitoruje na bieżąco sytuację w rolnictwie, formułuje również postulaty przekazując je polskiemu rządowi oraz ministrowi rolnictwa. Związek odniósł się również do trwających protestów rolniczych. 

Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o niezwłoczne wprowadzenie mechanizmów ekonomicznych wspierających stada podstawowe trzody chlewnej oraz producentów prosiąt. 

Sprawy ważne dla Polski, w tym dotyczące strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń poprzez depopulację dzików oraz plan rozwoju produkcji białka paszowego w Unii, były omawiane podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli.

Jakiś czas temu pisaliśmy, że zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczeń pojazdów mechanicznych. Teraz mamy odpowiedź resortu!

O pierwszych pozytywnych symptomach zmian na rynku trzody chlewnej informuje w swoim komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Sprawdźmy szczegóły. 

KRUS przedstawił zasady potrącania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne z emerytur i rent rolniczych w 2019r. 

Minister rolnictwa zapowiada opublikowanie listy zakładów kupujących mięso lub świnie za granicą. Dzieje się tak na wniosek samych rolników, którzy narzekają na nadmierny import tuczników, kosztem krajowego rynku. Ceny świń wciąż niskie, a hodowla pod znakiem zapytania...

W związku z materiałem telewizji TVN z dnia 26 stycznia 2019 r. pod tytułem "Nielegalny proceder w mazowieckiej ubojni. Handel chorymi i martwymi krowami" - autorstwa Tomasza Patory i Patryka Szczepaniaka, Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat.

Podpisana została umowa na realizację trzech zadań w ramach projektu Platforma Żywnościowa pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a konsorcjum w składzie: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Towarowa Giełda Energii S.A. oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych S.A. 

Rolnicy zgromadzeni wokół ugrupowania AGROunia zapowiadają blokady dróg w całym kraju. 

W siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian buraka w kadencji 2017-2020. Komisja m.in. pozytywnie zaopiniowała wpisanie do krajowego rejestru siedemnaście odmian buraka. 

Małopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministerstwa rolnictwa w sprawie planowanego zmniejszenia limitów w zakresie płatności wsparcia do krów po 2020 r. Mamy odpowiedź resortu!

Ponad 90 firm z branży hodowlanej przyjedzie do Warszawy do nowego centrum Global Expo, które powstało na dawnych terenach FSO, na „Agro Days. Dni Hodowcy 2019”. Będzie to okazja, by zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami ułatwiającymi pracę w gospodarstwie, a także pozyskać wiedzę podczas warsztatów i paneli, która pomoże rozwijać im biznes. 

Grupa eurodeputowanych z Parlamentu Europejskiego chce zwiększenia zaufania do unijnej procedury zatwierdzania pestycydów. Z tego powodu przedstawiono plan, by procedurę uczynić bardziej przejrzystą. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

W siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka w kadencji 2017-2020. Komisja m.in. pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru pięciu odmian ziemniaka. 

Sezon nawozowy coraz bliżej, dlatego to najwyższy czas na zapoznanie się z nowymi przepisami Programu Azotanowego. Rolnicy, którzy w tej kwestii potrzebują pomocy mogą liczyć na wsparcie doradców rolnych. 

W Niemczech, na fali mody ekologicznej oraz dobrostanowej, wymyślono sposób, jak zapobiec utylizacji wyklutych piskląt płci męskiej, od kur ras przeznaczonych do produkcji jaj konsumpcyjnych. Poznajmy szczegóły.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o liczbie nowych przypadków ASF u dzików w trzecim tygodniu stycznia. 

W Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu, opracowano bardzo proste narzędzie pozwalające na szybkie, lecz orientacyjne sprawdzenie możliwości ubiegania się o dotację na inwestycje w ramach ogłoszonego przez ARiMR naboru wniosków dla rolników podejmujących prowadzenie działalności w zakresie „małego przetwórstwa”,  jak i prowadzących lub podejmujących działalność dotyczącą „rolniczego handlu detalicznego” (RHD).

Przedstawiono projekt rozporządzenia dotyczący zmian w przepisach umożliwiających wypłatę w 2019 r. pomocy wstrzymanej w 2018 r. Sprawdź szczegóły. 

Piąta edycja halowej wystawy Mazurskie Agro Show 2019 odbędzie się w dniach 9-10 lutego w Ostródzie. Rezerwujcie sobie ten weekend i spotkajmy się na Mazurach!

Rynek jabłek do łatwych nie należy. Obecnie trudno określić zapasy, a jeszcze trudniej zapotrzebowanie. To jeszcze nie czas na otwieranie chłodni – stąd pytanie, czy dłuższe przechowywanie owoców nie przyniesie negatywnych skutków.

 

Aktywne Sołectwo Pomorskie – to program dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, którego celem jest wspieranie rozwoju lokalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Planowane podwyżki VAT do 23 proc. na napoje owocowo-warzywne osłabią kondycję wielu sadowników, rolników oraz producentów soków. Uderzy to również po kieszeni konsumenta, zaczniemy też pić więcej soków ze sztucznymi ulepszaczami. Takie wnioski płyną z analizy Instytutu Staszica. Sprawdź szczegóły.

Wójt Roku 2018 – rusza kolejna edycja konkursu organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych oraz Telewizję Polską. Już można zgłaszać kandydatury!

Uniwersytet Warszawski i The European Section of the Society for Conservation Biology to główni organizatorzy międzynarodowej konferencji naukowej, poświęconej zagrożeniom środowiska leśnego. Jej uczestnicy będą zmierzali do podkreślenia pilnej potrzeby ochrony Puszczy Białowieskiej i innych lasów naturalnych. Konferencja odbędzie się w dniach 12-13 lutego 2019 roku w Warszawie. 

Nielegalni migranci zostali zatrzymani na parkingu w miejscowości Zdziary. Dozorca usłyszał odgłosy i stukanie dochodzące z jednej z serbskich ciężarówek. Okazało się, że w naczepie z jabłkami ukrywało się dwóch mężczyzn. Afgańczycy zostali przekazani straży granicznej.

Podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zdecydowano, że szopkarstwo krakowskie zostanie wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Warto podkreślić, że to pierwszy polski wpis!

Jak poinformował Polski Związek Łowiecki wczoraj o złożenie rezygnacji poproszony został Łowczy Krajowy Piotr Jenoch. Sprawdź szczegóły. 

Europejskie Forum Rolnicze 2019 odbędzie się w dniach 1-2 marca 2019 w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa. Już trwa rejestracja uczestników. 

Policjanci z Wydziału Kryminalnego ze Zgorzelca zatrzymali trzech mężczyzn związanych z kradzieżą naczepy załadowanej środkami ochrony roślin. 

Przed nami trzecia edycja Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie. Odbędą się one w dniach 1-3 lutego 2019 r. w obiekcie targowym - Ptak Warsaw Expo.

Ile pieniędzy w minionym roku Komisja Europejska przeznaczyła na promocję unijnych produktów rolno-spożywczych? Sprawdźmy.

Krajowa Spółka Cukrowa podsumowała wyniki kampanii cukrowniczej 2018/2019 i chwali się rekordowym wynikiem. Sprawdźmy szczegóły.

KRUS informuje o obowiązkach ciążących na rolnikach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z zawartą umową o pomocy przy zbiorach. Sprawdź szczegóły. 

Pewne jest jedno. Polskie mięso. Pod takim hasłem Związek „Polskie Mięso” rozpoczął ogólnopolską kampanię informacyjną „Marka Polskie Mięso” dotyczącą drobiu i wieprzowiny. Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości i wiedzy wśród konsumentów na temat walorów wieprzowiny i drobiu oraz walka ze stereotypami żywieniowymi dotyczącymi mięsa. 

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 21 stycznia br. wznowiły nabór o dofinansowanie w ramach programu ,,Czyste Powietrze’’.

Na 2,5 roku więzienia został skazany właściciel gospodarstwa w Cielętniku, który ze szczególnym okrucieństwem znęcał się nad zwierzętami gospodarskimi. 

Wypas jest bardzo pracochłonny i kosztowny - twierdzi zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Z tego powodu izba zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wprowadzenie dopłat do wypasu.

Nowa mapa ONW2019-01-22 Nowa mapa ONW

Od tego roku obowiązują nowe obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Wynikają one ze zmiany unijnego podejścia do ich wyznaczania. Takich terenów przybędzie, ale podczas gdy jedne grunty zyskają status ONW inne mogą go stracić. 

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o wysokości wypłaconych środków. 

Ruszył nabór wniosków o wypłatę kredytów z dopłatami od ARiMR. 

Sprawdź najważniejsze informacje dla dzierżawców panstwowej ziemi. 

Na giełdzie nowozelandzkiej Global Dairy Trade, której notowania mają wpływ na światowe ceny mleka i przetworów mlecznych, od dłuższego czasu dają o sobie znać wzrosty cen.  

W Berlinie odbyła się Konferencja Ministrów Rolnictwa, zorganizowana z okazji Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa (GFFA).

Praktycznie wszystkie wojewódzkie izby rolnicze organizują zimowe wyjazdy dla dzieci rolników.

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie działań w związku z dramatyczną sytuacją ekonomiczną producentów na rynku trzody chlewnej.

Francuzi zamierzają stworzyć strefę wolną od dzików, rozciągającą się na wiele kilometrów wzdłuż granic z Belgią, a następnie przeprowadzić całkowity odstrzał dzików.

Rolnicy martwią się, że mają coraz mniej możliwości produkcyjnych zapewniających godziwy dochód za ciężką pracę.

Działanie pestycydów może powodować uszkodzenia węchu u starszych rolników - informuje pismo Environmental Health Perspectives. Dodatkowo pestycydy mogą działać szkodliwie na wzrok.

Bardzo często zdarza się, że kupiony produkt żywnościowy nie spełnia naszych oczekiwań. Co wtedy? Możemy złożyć reklamację, a pomoże w tym Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów dot. Żywności. Sprawdźcie szczegóły.

Policja, jak co roku, prowadzi ogólnopolską akcję Bezpieczne ferie. Już od 11 stycznia 2019 r. rozpoczęły się działania kontrolno-prewencyjne, które wspierane są akcją informacyjno-edukacyjną „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu”. Ferie to czas beztroskiego  relaksu i odpoczynku, ale nawet na moment nie możemy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje nowatorskie projekty z zakresu kształcenia, wychowania i opieki nad młodzieżą, m.in. szkolenia na temat ekologicznych skutków marnowania żywności oraz stworzenie zespołu młodzieżowych liderów troszczących się o stan środowiska w Polsce. 

O zdarzeniu poinformowali policjanci z Komisariatu Policji w Gdowie - chodzi o makabryczne znęcanie się nad gołębiem, który posłużył jako żywa przynęta.

W rolnictwie rok 2018 był gorszy od 2017 pod względem warunków produkcji. Zarobić w minionym roku udało się  29,9 proc. rolników, 30,7 proc. zakończyło rok „pod kreską”, a 39,4 proc. wyszło na zero – wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak informują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tzw. twardy Brexit uderzy również w polskich eksporterów. Co to oznacza?

Świętokrzyska Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o utworzenie biura obsługi klienta i infolinii w województwach dla aplikacji e-wniosek.

Policjanci z Kolna zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który skupował od rolników bydło i nie płacił za nie. Oskarżony usłyszał w sumie 10 zarzutów.

Owoc Sandomierski został wydzierżawiony. Syndyk podpisał umowę z firmą AB PPH z Mazowsza, teraz spółka ma prawo pierwokupu zakładu. O ewentualnej sprzedaży zdecyduje rada wierzycieli. 

Świętokrzyska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Środowiska o ustanowienie przy urzędach gmin koordynatora programu „Czyste Powietrze”. Czy to konieczne?

Parlament Europejski przegłosował w czwartek stanowisko dotyczące propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności. Co to oznacza dla rolników? 

Rolnicy alarmują, ze kolejna uprawa staje się nieopłacalna - tym razem chodzi o grykę. Ceny gryki w ostatnich kilku latach rosły, aż... się załamały.

Pod koniec grudnia w miejscowości Zbychów doszło do zagryzienia 17 danieli. W mediach szybko pojawiła się informacja, że winna jest wataha wilków. Jednak teraz okazuje się, że to wcale nie one...

Jak sięgnąć po pieniądze na "małe przetwórstwo" lub prowadzenie rolniczego handlu detalicznego? Zapisz się szkolenie - zachęca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wszyscy wiemy, w Polsce trwa spór między zwolennikami redukcji pogłowia dzików i przeciwnikami akcji. Głos w sprawie zabrał także dr hab. Józef Brynkus, poseł na Sejm z Kukiz'15.

W trakcie 76 posiedzenia Sejmu RP (16 – 18 stycznia 2019 r.) odbędzie się czytanie poselskiego projektu ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. 

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zwierząt futerkowych oraz hodowli zwierząt gospodarskich. Co się zmieni? 

Portal east-fruit.com poinformował, że jak pokazują wstępne dane eksportowe z listopada 2018 r., Polska zaczęła już importować ukraińskie jabłka. Chodzi tu przede wszystkim o jabłka deserowe.

Podlaska Izba Rolnicza złożyła wniosek do ministra środowiska o podjęcie działań w sprawie zniesienia moratorium na odstrzał łosi.

W dniach od 15 do 31 stycznia 2019 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Ankieterzey Głównego Urzędu Statystycznego dzwonią do wylosowanych gospodarzy i pytają, jak im się powodzi. Możecie również wziąć udział w badaniu za pośrednictwem specjalnej aplikacji. 

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie sprawdzenia, czy nie ma zmowy cenowej w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów mineralnych. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wydała komunikat, w którym domaga się odwołania Wiktora Szmulewicza - Prezesa KRIR oraz Mirosława Borowskiego - Wiceprezesa KRIR. Co jest powodem?

Zarówno na niemieckim jak i na krajowym rynku trzody cały czas bez zmian. I tak jest już kolejny tydzień i kolejny miesiąc. Ceny trzymają stabilny, ale niski poziom. 

W połowie roku działalność rozpocznie Krajowa Grupa Spożywcza, czyli zapowiadany przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Państwowy Holding Spożywczy, który będzie skupiał spółki Skarbu Państwa branży rolnej. Wiodącą rolę ma mieć Krajowa Spółka Cukrowa. 

W Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie została opracowana aplikacja do sporządzania planu nawożenia azotem oraz do wyliczania maksymalnych dawek azotu. Sprawdź szczegóły i zobacz, gdzie pobrać aplikację!

Zapraszamy na relację z uroczystości wręczenia nagród w konkursie Rolnik Pomorza i Kujaw. Gala odbyła się 12 stycznia w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. 

Inwestycje chroniące gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń lub powodzią - sprawdź kolejność przysługiwania pomocy.

 Krajowa Spółka Cukrowa jest naszą perłą w koronie – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z przedstawicielami spółki w Kruszwicy.

Już po raz V odbędzie się w Kielcach Ogólnopolska Konferencja z Cyklu „Weterynaria dla Pszczelarstwa” pn. „Weterynaryjne aspekty odpowiedzialnego pszczelarstwa w Polsce”.

Rolnik z gminy Zamość na internetowych zakupach stracił prawie 130 tys. zł. Była to zaliczka za ciągnik rolniczy, którą zgodnie z umową wpłacił na konto sprzedawcy. Ten jednak do tej pory nie wywiązał się z umowy, a sprawą już zajmuje się policja. 

Wsparcie działań jednostek samorządu terytorialnego niezbędnych do realizacji polityki elektromobilności jest celem ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu, w którym do rozdysponowania jest 10 mln zł. Powiaty, gminy oraz ich związki wnioski o dotacje mogą składać od 15 października 2018 r. do 4 lutego 2019 r.

W razie powodzi, huraganu czy pożaru, m.in. od takich zdarzeń losowych trzeba ubezpieczyć budynki gospodarcze. By rolnik nie musiał płacić za szkody, które ktoś poniósł wskutek pracy w jego gospodarstwie jest OC. Trzeba pamiętać, że oba ubezpieczenia są obowiązkowe.

Postęp technologiczny, chemiczny i biologiczny, który dokonał się w rolnictwie w XX wieku, umożliwił znaczne zwiększenie światowej produkcji żywności. Dziś wiemy, że niektóre z tych osiągnięć okazały się mieć negatywny wpływ na środowisko, jakość produktów żywnościowych i zdrowie konsumentów. W świetle tych zmian obok produkcji żywności w systemie konwencjonalnym już od lat 80. XX w. rozwija się rolnictwo ekologiczne.

Według ekspertów z Biura Analiz Makroekonomicznych Sektora Agro BGŻ BNP Paribas, początek 2019 roku nie przyniósł dużych zmian na rynku zbóż. A jakie będą kolejne tygodnie?

Dla hodowców trzody chlewnej rok 2018 był bardzo trudny, a jaki będzie 2019? Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej mówi o najważniejszych zagrożeniach dla branży. 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z redakcją miesięcznika "Strażak" organizuję III edycję ogólnopolskiego konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2019. 

Związek Młodzieży Wiejskiej przygotowuje kolejną edycję Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, której celem jest rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych, rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego oraz wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk i popularyzacja osiągnięć w rolnictwie.

Znane są już wyniki sprzedaży nowych ciągników rolniczych na polskim rynku. Upodobania rolników od lat się nie zmieniają - marka New Holland po raz dziesiąty stanęła na najwyższym podium.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym odnosi się do planowanego na najbliższe trzy tygodnie odstrzału dzików. Mamy najnowsze rekomendacje ministra!

Planowane na trzy najbliższe weekendy wielkoobszarowe polowania na dziki to temat numer jeden w ostatnich dniach. W opinii ministra środowiska oraz ministra rolnictwa, przeprowadzenie odstrzału jest konieczne. Zupełnie inne zdanie mają organizacje naukowe i ekologiczne. A co sądzi o tym Prezydent Andrzej Duda? 

Z myślą o dalszym rozwój spółdzielczości rolniczej i wiejskiej w Polsce Krajowa Rada Spółdzielcza postuluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o opracowanie Krajowego Programu Rozwoju Spółdzielczości Rolniczej i Wiejskiej zawierającego kompleksowe systemowe rozwiązania i działania umożliwiające rozwój spółdzielni rolniczych i wiejskich w Polsce.

Polsce i Litwie zależy na utrzymaniu dobrych relacji handlowych, dlatego rozmowy o hadlu tucznikami między krajami będą kontunuowane. Wiadomo, że nie będą to łatwe dyskusje. W razie utrzymania zakazu handlu, litewski minister zapowiada działania odwetowe. 

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku organizuje wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży, których co najmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych jest ubezpieczonych w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS.

W tym tygodniu na rynku pasz skończył się czas spokoju. Rolnicy do tej pory mieli zapasy, a część firm miała dłuższe przerwy techniczne. Teraz wszyscy powracają na rynek.

W wydanej wczoraj opinii Państwowy Instytut Weterynaryjny- Państwowy Instytut Badawczy informuje, że nie podziela opinii dotyczących „niechlubnego losu dzików". 

W tym roku rolnicy, podobnie jak to miało miejsce w roku poprzednim, będą mogli składać oświadczenia zamiast wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych.

W dniach  2 i 3 lutego 2019 roku w Warszawie odbędzie się druga edycja Agro Days - Dni Hodowcy. Co przygotowano dla uczestników? Sprawdźmy.

Komisje zarządzające funduszy promocji produktów rolno-spożywczych przyjęły plany finansowe na 2019 r. 

W ocenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej, system monitorowania suszy oparty na Klimatycznym Bilansie Wodnym i Systemie Monitoringu Wilgotności Gleby nie dał pewnego obrazu strat poniesionych przez rolników w uprawach. Potrzebne więc są zmiany.

W najbliższy weekend, czyli od 12 stycznia mają ruszyć wielkoobszarowe polowania na dziki, których przeprowadzenie tłumaczone jest walką z afrykańskim pomorem świń. W związku z tym, z dnia na dzień, narasta sprzeciw ekologów, i nie tylko, przeciwko tej decyzji. W środę 9 stycznia w Warszawie odbył się jeden z protestów. 

KOWR przypomina, że za kilka dni upływa termin składania deklaracji dotyczących rynku wina.

Ministerstwo Rolnictwa informuje, że od 14 do 25 stycznia 2019 r. producenci tytoniu oraz producenci świń mogą składać wnioski o udzielenie pomocy finansowej.

Producenci owoców warzyw są mocno zaniepokojeni zapowiedzianymi przez Ministerstwo Finansów planami podwyżki VAT na nektary i napoje z owoców i warzyw, widząc w tym dalsze problemy ze sprzedażą swoich produktów.

"W obronie interesów rolników" - pod takim hasłem izby rolnicze miały protestować 10 stycznia w Warszawie. Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli samorządu rolniczego z ministrem rolnictwa, zdecydowano się odwołać manifestację. 

W lasach trwa szyszkobranie – informują Lasy Państwowe. Grudzień i styczeń to najlepszy czas na zbiór szyszek drzew iglastych, ponieważ są już dojrzałe i jeszcze zamknięte.

Obszar finansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich obejmuje praktycznie wszystkie aspekty dotyczące rolnictwa – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej poświęconej dotychczasowej realizacji Programu i naborom wniosków w bieżącym roku.

Spisu zwierząt gospodarskich można dokonać w tradycyjnej formie papierowej lub elektronicznie, za pośrednictwem aplikacji IRZPlus. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do producentów świń, aby jak najszybciej dostarczyli coroczny spis zwierząt.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada połączenie dwóch inspekcji odpowiedzialnych za jakość żywności. Chodzi o Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych oraz Inspekcję Handlową. Połączenie ich w jedną instytucję ma zapewnić ciągłość kontroli żywności od produkcji do sprzedaży. 

Radzyńscy policjanci ustalają okoliczności nieszczęśliwego zdarzenia, do którego doszło w kompleksie leśnym na terenie gm. Komarówka Podlaska. Ze wstępnych wyjaśnień wynika, że podczas polowania został postrzelony jego uczestnik. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

W minionym roku redakcja KalendarzRolnikow.pl każdego dnia czekała na Was z najnowszymi wiadomościami z branży agro, poradami oraz artykułami eksperckimi. Rozpoczęliśmy także nowy cykl filmów „Z kamerą w gospodarstwie”. Jak to w życiu bywa, były lepsze i gorsze informacje, dużo pisaliśmy, m.in. o suszy, dofinansowaniach i wnioskach czy sytuacji na polach uprawnych. Relacjonowaliśmy dla Was największe targi rolnicze w Polsce, a także odwiedzaliśmy Wasze gospodarstwa. Czas na małe podsumowanie -  zobaczcie, co najbardziej podobało się Wam na portalu KalendarzRolnikow.pl w 2018 roku.  

Pod koniec października bieżącego roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował informację o średniej cenie skupu żyta, będącej podstawą do ustalenia wysokości podatku rolnego w przyszłym roku. Za okres 11 ostatnich kwartałów wyniosła ona 54,36 zł za 1 dt. Oznacza to, że podatek rolny w 2019 r. może nieznacznie wzrosnąć.

Od 31 stycznia do 1 marca 2019 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze wprowadzono szereg zmian, m. in. rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie finansowe.  

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu stawianemu rolnikom, beneficjentom wybranych działań PROW 2014-2020, uaktualniło i zamieściło na swojej stronie internetowej do pobrania dwie wersje aplikacji pomocnej w dokumentowaniu zdarzeń gospodarczych w gospodarstwie rolnym. 

Z roku na rok plan nawożenia tworzy coraz więcej gospodarstw, ale od 1 stycznia 2019 r. dla wielu rolników to już obowiązek. Mimo że do stosowania nawozów jeszcze sporo czasu, bo będzie to możliwe dopiero od marca, to już pora tworzyć plany nawożenia azotem. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wskazuje najważniejsze zagrożenia dla produkcji trzody chlewnej w Polsce, w 2019 roku...

Lubelska Izba Rolnicza postuluje przywrócenie skutecznej zaprawy do ziemniaków. 

Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej wnioskuje o powołanie państwowego, niezależnego Laboratorium Odwoławczego na terenie każdego województwa w celu wykonywania analizy parametrów jakościowych płodów rolnych tworzonych przez rolników. Czy to się uda?

Dawniej szczodrym dniem nazywano dzień Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli. Dziś 6. stycznia w kościołach święci się kredę, którą później na drzwiach domów piszemy K+M+ B oraz zapis liczbowy danego roku. A jak dawniej obchodzono ten dzień? 

To jedna z zawiłości polskiej rzeczywistości - podczas wyborów samorządowych mieszkańcy gminy Daszyna (powiat łęczycki, woj. łódzkie) zadecydowali, że chcą na wójta Zbigniewa W., który od pół roku... siedzi w areszcie. 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) prowadzi publiczne konsultacje w sprawie projektu wytycznych dotyczących zasad przeprowadzania oceny ryzyka (PRA) dla roślin...

Pogoda przyzwyczaiła nas, że w ostatnich latach na przełomie grudnia i stycznia przychodzi do Polski zima. Nie inaczej stało się i tym razem, ale... przyszła wprost wymarzona zima dla ozimin.

Lubelska Izba Rolnicza postuluję o zmianę metodyki wyliczania przez GUS dochodu rolniczego z 1 ha przeliczeniowego. Zdaniem LIR metoda wyliczania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego od wielu lat nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji dochodowej w gospodarstwach rolnych na terenie województwa lubelskiego. 

Analitycy z Banku PKO BP przedstawili prognozę dotyczącą cen pszenicy w 2019 r. Zapoznajmy się z nią.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ujednolicenia i dostosowania przepisów prawnych we wszystkich państwach Unii Europejskiej dotyczących rejestracji i dopuszczenia do stosowania środków ochrony roślin.

Wraz z rozpoczęciem 2019 roku ponownie może być udzielana rolnikom pomoc de minimis. Sprawdź, jakie jest aktualne wykorzystanie limitu pomocy.

Więcej pieniędzy dla młodych rolników, łatwiejszy dostęp do premii na restrukturyzację gospodarstw. W tym roku szykuje się nowe otwarcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mamy kilka dobrych wiadomości!

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe stawki na paliwo rolnicze, wprowadzono także ważną zmianę dla producentów bydła. 

Od 1 stycznia 2019 r. do sieci szkół resortowych dołączył Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku (powiat Dębicki, woj. podkarpackie).

Konserwanty, emulgatory, sztuczne barwniki, itp. Czy wiecie, że przeciętny Polak w ciągu roku zjada ponad 2 kg sztucznych dodatków do żywności? Takie druzgocące dane podała Najwyższa Izba Kontroli. Dlaczego tak się dzieje? Brakuje właściwego nadzoru nad ich stosowaniem - alarmuje NIK. Kto karmi nas chemią?

Od 31 stycznia do 1 marca 2019 r. można składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR wnioski o "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój". Jest to pomoc finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowano raport dotyczący nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Lista wcale nie jest krótka.

Blisko 5 tys. kół gospodyń wiejskich zdecydowało się zarejestrować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na początek działalności dostaną dofinansowanie od 3 do 5 tys. zł. 

Do tragicznego zdarzenia doszło w gminie Siemkowice. Jak informuje Policja w Pajęcznie, 14-letni chłopiec wykonując prace w gospodarstwie rolnym swoich rodziców, podczas śrutowania zboża, stracił lewą dłoń. 

Rynek trzody chlewnej próbuje ustabilizować się po świątecznych zawirowaniach, ale w cenach stagnacja. Nowy rok rozpoczyna się równie niskimi cenami, jak zakończył się stary.

Od 1 stycznia weszły w życie nowe regulacje prawne opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi. Mamy całą listę zmian - zobaczcie koniecznie! 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie dopłat do powierzchni gruntów obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym kukurydzy i rzepaku.

Dziś historia, o której warto powiedzieć, bo to postawa godna naśladowania. Otóż sołtyska jednej z wsi w gminie Pińczów wykazała się odwagą i obywatelską postawą, reagując na zgłoszenie dotyczące niszczenia znaków. Kobieta wraz z mężem ujęła dwóch nieletnich chuliganów, którzy wyrywali znaki drogowe. 

Jeszcze do niedawna poławianie bursztynów bez zezwolenia było przestępstwem, za które groził wysoki mandat. Teraz, dzięki zmianie przepisów, od 1 stycznia 2019 r. każdy, kto wypatrzy kawałek jantaru na plaży, będzie mógł go zabrać bez żadnych konsekwencji.

PKN ORLEN podpisał umowę, która zagwarantuje jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej należącym do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego rabat na paliwa w całej sieci ORLEN w Polsce. Program lojalnościowy wchodzi w życie już 1 stycznia 2019 r. 

„Uprawa w skrajnych warunkach pogodowych” – to hasło zimowych konferencji adresowanych do rolników organizowanych przez firmę Syngenta specjalizującą się w produkcji środków ochrony roślin.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna popiera protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, ogłoszony dnia 17 grudnia 2018 r.

Aspekty finansowe wniosków o dofinansowanie z Programu LIFE 2018 i 2019 w podprogramie na rzecz środowiska oraz realizacja projektów – to tematy bezpłatnego szkolenia, na które 9 stycznia 2019 r. zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy spotkania mogą też liczyć na indywidualne konsultacje.

Kiedy przychodzi Nowy Rok, kupujemy różne kalendarze, które wyznaczają rytm naszych kolejnych dni. Dziś wydaje nam się to oczywiste, a jak było kiedyś? Poznajmy historię powstania kalendarzy. 

Brak zainteresowania „Owocem Sandomierskim”. Do ogłoszonego przez syndyka przetargu na sprzedaż zakładu nie wpłynęła żadna oferta. Cena wywoławcza wynosi prawie 60 mln zł. O tym, co dalej zdecyduje teraz rada wierzycieli. 

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wprowadzenie obowiązku rejestracji wszystkich podmiotów prowadzących pasieki wraz z nadaniem weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego. 

Nietypową kradzież odkryli policjanci z wyrzyskiego komisariatu. 25 grudnia br. zatrzymali dwie osoby, które ze stawu hodowlanego ukradły 840 kg karpia o wartości ponad 12 tys. zł.

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej na swojej stronie internetowej opublikował komunikat, w którym zostały zawarte krytyczne uwagi odnośnie do funkcjonowania Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Od kilku tygodniu pojawiają się plotki, mówiące o planowanym podniesieniu przez Ministerstwo Finansów stawki podatku VAT na soki i napoje z 5 do 23%

Prof. Zygmunt Pejsak i Joanna Piekut, lekarz weterynarii wydali nakładem Platformy Edukacyjnej pierwszą książkę o ASF - ,,Afrykański pomór świń - nowe doświadczenia w zwalczaniu choroby''.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przedstawiła prognozy produkcji i konsumpcji drobiu w krajach Unii Europejskiej. Nie są one optymistyczne.

Polski Związek Łowiecki poinformował, że zwalczanie wirusa ASF w populacji dzika traktowany było i jest priorytetowo przez polskich myśliwych.

Trwają polowania na dziką zwierzynę. Popyt jest duży, dlatego zakłady przetwórcze nie mją przerwy świątecznej, pracują i odbierają surowiec.

Podlaska Izba Rolnicza postuluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udostępnianie urzędom gmin stanów średniorocznych zwierząt, w celu sprawnego i poprawnego wyliczenia zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej.

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego poinformował, że temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika traktowany był i jest priorytetowo. Podano także przybliżoną liczbę dzików odstrzelonych w 2018 r. 

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w związku z występowaniem ASF na terytorium Polski, służba weterynaryjna Uzbekistanu wprowadziła ograniczenia importowe na wwóz żywych świń, wieprzowiny, produktów wieprzowych niepoddanych obróbce termicznej oraz zarodków i nasienia świń.

W przyszłym roku Komisja Europejska będzie musiała opróżnić unijne magazyny z mlekiem w proszku. Surowiec skupiony w ramach interwencji w 2015 r. powoli traci swoje wartości. Niektórzy twierdzą nawet, że już teraz nadaje się głównie na cele paszowe.

Już 10 stycznia 2019 roku na terenie Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych ŁODR w Bratoszewicach odbędzie się pierwsza aukcja jałówek hodowlanych organizowana przez Łódzki Związek Hodowców Bydła. 

Zostało Ci jedzenie po Świętach? Nie wyrzucaj go, ale podziel się z tymi, którzy bardzo go potrzebują. Trwa właśnie akcja „Podziel się posiłkiem z Bezdomnymi”. 

57-latek z gminy Stary Zamość podczas przewożenia saniami drewna uległ tragicznemu wypadkowi.

Rekordową truflę białą znaleziono na Węgrzech. Ważyła ponad 1040 g.

GUS przedstawił wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2018 r.

18 grudnia 2018 roku Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  podpisał z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie priorytetowym Czyste Powietrze.

Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez śpiewania lub przynajmniej słuchania pięknych polskich kolęd. Są przecież skarbem naszej kultury i religijności.

Eurostat opublikował swoje pierwsze szacunki dotyczące dochodów rolników za 2018 r. Zgodnie z przewidywaniami Copa-Cogeca, po rekordowym wzroście w 2017 roku realne dochody z działalności rolniczej spadły o 3% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dochód przedsiębiorcy netto również spadł o 7%.

Nieodłącznym elementem wieczerzy wigilijnej jest biały opłatek, którym wzajemnie się łamiemy i składamy sobie życzenia. Czy wiemy jednak skąd wziął się ten zwyczaj? 

Zgromadzenie Ogólne ONZ proklamowało rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin - informuje PIORIN.

W związku z publikacją projektu rozporządzenia dotyczącego "Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” objętego PROW 2014 – 2020, Podlaska Izba Rolnicza w piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa stanowczo sprzeciwia się zaproponowanym rozwiązaniom, szczególnie wobec zaproponowanych obszarów, które kwalifikują się do płatności, o której mowa w art. 31 ust. 5 rozporządzenia nr 1305/2013. 

Od dnia 28 grudnia 2018 r. do dnia 25 lutego 2019 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 

Po dwóch miesiącach intensywnych negocjacji przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji  Europejskiej 19 grudnia  zgodzili się  na ostateczny kompromis w celu ograniczenia nieuczciwych praktyk handlowych (UTP) w łańcuchu dostaw żywności. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże prawie 12 mln zł na projekty termomodernizacji zabytkowych budynków w czterech parafiach.

Copa i Cogeca wzywają do zaprzestania udzielania patentów na naturalne cechy roślin. Właśnie opatentowano rośliny pieprzowate, co może prowadzić do opłat za ich produkcję.

Hodowcy trzody chlewnej nie mają zbyt zadowolonych min, ponieważ już od kilku tygodni w całej Europie ceny wieprzowiny utrzymują się na niskim poziomie. 

BASF poinformował, że rozpoczyna produkcję swojego najnowszego fungicydu Revysol w fabryce w Hannibal w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. 

Z dniem 31 grudnia 2018 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczanie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent.

W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju 19 grudnia br. odbyło się roczne spotkanie przeglądowe, dotyczące realizacji programów Umowy Partnerstwa 2014-2020. Omawiano na nim m.in. kwestie związane z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W okresie lipiec-październik 2018 r. z kraju wywieziono 2,2 mln ton zbóż i przetworów zbożowych (w ekwiwalencie ziarna). Przed rokiem w tym samym okresie było to 1,8 mln ton. Przychody z eksportu były o 14% większe od uzyskanych rok wcześniej i wyniosły 1,1 mld EUR.

Jak informuje Lubelska Izba Rolnicza, lubelscy sadownicy są bardzo niezadowoleni z interwencyjnego skupu jabłek. Są duże problemy organizacyjne, firma, którą zatrudnił resort rolnictwa nie sprostała zadaniu – mówią sadownicy.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi o pilną interwencję w sprawie realizowanych przez PZU ubezpieczeń upraw rzepaku.

Tak uważają posłowie z klubu Kukiz'15 - konopie na cele medyczne powinny być uprawiane w Polsce. Zdaniem posłów uprawa konopi innych niż włókniste powinna być prowadzona przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z siedzibą w Poznaniu, pod nadzorem ministra rolnictwa.

Spotkanie było realizacją zobowiązania jakie minister złożył podczas rozmów w trakcie rolniczego protestu, który zablokował autostradę kilka dni temu.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczacych ubezpieczeń pojazdów mechanicznych.

Statystyki są nieubłagane - karpia jemy w Polsce praktycznie raz w roku - 80 procent hodowanych w naszym kraju karpi, kojarzonych z najwyższą jakością i wykwintnym smakiem, Polacy tradycyjnie  zjadają podczas Wigilii Bożego Narodzenia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma ważną informację dla hodowców bydła. 

Podczas 68. posiedzenia Senatu przyjęto ustawę o zmianie ustawy o paszach. Zmiana polega na opóźnieniu wejścia obowiązku stosowania pasz bez GMO o kolejne 2 lata, czyli tym razem ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Od 1 grudnia 2018 r. podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione w formie elektronicznej (e-ZLA). Jednak okazuje się, że niektórzy lekarze wystawiają jeszcze zwolnienia w formie papierowej - co wtedy? 

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, na dziś planowane jest rozpoczęcie akcji protestacyjnej. OZZPIW chce zwrócić uwagę na problemy, z jakimi boryka się od dłuższego czasu.

O sytuacji na rynku wieprzowiny rozmawiano na ostatniej Radzie Ministrów Rolnictwa UE.

Częściej piszemy o problemach hodowców trzody chlewnej, tymczasem kolejna branża mięsna ma kłopoty. Drobiarze alarmują, że ich produkcja staje się nieopłacalna.

Na niemieckiej giełdzie od dziesięciu tygodni cena utrzymuje się na niskim poziomie 1,36 Euro, na naszym rynku jeszcze taniej.

W tym roku rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie i właśnie się kończy. Buraki już wykopane, teraz tylko niewielka ich część czeka na transport do zakładów. Niektóre cukrownie skończą przerób już za kilka dni. 

Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW z prośbą o interwencję w związku z nieuznawaniem przez banki ubezpieczenia upraw rolnych przy udzielaniu kredytów preferencyjnych.

W Brukseli w dniach 14-16 grudnia, w budynku muzeum Autoworld, odbyła się pierwsza edycja Polska Food Festival. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. 

Będzie kilka form pomocy w oddłużeniu gospodarstw. Po Nowym Roku wejdą w życie przepisy, które mają wesprzeć rolników znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Muszą tylko przedstawić plan naprawczy. 

Już od środy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zapraszają na V Kiermasz Świąteczny pod hasłem „Polska Smakuje”.

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2018 Kasa informuje, że jak co roku - w zdecydowanej większości przypadków - rozliczy podatek dochodowy za emeryta/rencistę.

Ta nieprawdopodobna historia rozegrała się w powiecie myślenickim. Gospodarz sprzedał konia, ukradziono mu młodego byczka, a złodziei rozpoznał w... telewizji.

5 grudnia br. podpisana została umowa dotycząca projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych”, który będzie realizowany w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.

Dla większości nieprzetworzonych produktów spożywczych prawo unijne wprowadziło wymóg podawania kraju pochodzenia obowiązujący jednakowo we wszystkich państwach UE.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwołał Krzysztofa Jażdżewskiego ze stanowiska Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii ds. Zdrowia Zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i Współpracy z Zagranicą.

Od 2 tygodni obowiązuje ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Została ona dobrze przyjęta zarówno przez samorządy, które dostrzegły korzyści dla rozwoju gmin i lokalnych społeczności, jak i same KGW. 

Z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego rozwoju unijnych rynków rolnych w latach 2018-2030 wynika, że drób jest jedynym mięsem, które odnotuje silny wzrost produkcji i konsumpcji w UE. 

We wrześniu br. rozpoczął się nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 roku. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych jak co roku przedstawił własną ocenę minionego sezonu uprawowego. Niestety, trudno tu o optymizm.

Zdemaskuj swoje jedzenie - to hasło kampanii informacyjnej prowadzonej  przez Europejski komitet Obywatelski, której celem jest ochrona zdrowia oraz podjęcie przez Komisję Europejską działań zakresu fałszowania żywności .

Przed świętami sieci marketów prześcigają się w obniżaniu cen cukru - zwłaszcza pochodzącego zza granicy. Czy powodem jest znaczna nadwyżka i chęć wciśnięcia go Polakom?

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zajęło pierwsze miejsce w konkursie European Broadband Awards (EBA), organizowanym przez Komisję Europejską.

W Polsce przybywa galerii handlowych, czy aż tak bardzo ich potrzebujemy, bo kochamy robić zakupy?

Do ministerstwa rolnictwa przyjechali przedstawiciele rolniczych związków branżowych, w sumie 27 organizacji zrzeszonych w Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Podsumowano mijający rok, ale nie obyło się także bez dyskusji na temat strajków, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. 

Najpopularniejszym mlekiem, o dużym znaczeniu odżywczym, jest mleko krowy. Coraz bardziej popularne są jednak napoje wegańskie, niepochodzące od zwierząt, takie jak mleko sojowe, ryżowe czy owsiane, które, na ogół, stanowią ekstrakty wodne danych surowców. Ostatnio opatentowano także mleko grochowe.

13 grudnia 2018 r. Senat RP rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 oraz ustawy o lasach.

3 grudnia 2018 r. w Brukseli delegacja polskich izb rolniczych z Wiceprezesem KRIR Mirosławem Borowskim na czele wzięła udział we wspólnym proteście izb rolniczych i organizacji rolniczych z Litwy, Polski, Czech, Słowacji i Łotwy.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że została zakończona procedura analizy ryzyka dla ziarna pszenicy (Triticum aestivum L.) w eksporcie do Meksyku. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na import do Polski świń i mięsa wieprzowego z obszarów objętych ograniczeniami, tzw. stref czerwonych ASF.

Tradycją w ministerstwie rolnictwa stało się wspólne dekorowanie świątecznej choinki bombkami przygotowanymi przez uczniów szkół rolniczych, nad którymi nadzór sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Każda z 52 szkół przygotowała własną bombkę.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wydał komunikat, w którym w sceptyczny sposób odosi się do ogłaszanego ze strony rządowej odniesienia sukcesu w walce z ASF. 

To był nietypowy rok dla karpi. Produkcja nie spadła, a przyrosty ryb były bardzo zróżnicowane. Wszystko zależało oczywiście od regionu i pogody.

W miejscowości Krzeczów policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bochni usiłowali zatrzymać do kontroli drogowej kierującego ciągnikiem rolniczym. Nie było to takie proste, bo rozpoczął się prawdziwy pościg.

PIORiN przypomina, że wywóz bulw ziemniaka wyprodukowanych w Polsce i sprzedawanych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej jest możliwy po ich przebadaniu i uznaniu za wolne od organizmów kwarantannowych.

Dziś rano rozpoczął się protest rolników pod siedzibą Zakładu Mięsnego Food Service w Rawie Mazowieckiej. Domagają się oni przede wszystkim zablokowania dużego importu wieprzowiny, która wypiera krajową produkcję. 

Cztery duże firmy przetwórcze łamały prawo nie płacąc rolnikom za dostarczane owoce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stawia zarzuty i zapowiada nałożenie kar. Chodzi o dużych producentów soków, którym grozi teraz kara do 3% rocznego obrotu firmy. 

Dzień świętej Łucji obchodzimy 13 grudnia. Obserwując pogodę od tego dnia, możemy dowiedzieć się, jaki będzie następny rok. 

Kasa informuje o wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, zgodnie z Uchwałą Nr 10 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 6 grudnia 2018 r., w I kwartale 2019 r. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała komunikat w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania M16 Współpraca objętego PROW na lata 2014 -2020.

Producenci mieli wiele obaw, ale teraz są dobrej myśli. Rzepak na polach wygląda bardzo dobrze, nawet ten posiany w ostatnich, pozwalających na to terminach. 

Grupa strajkujących rolników zablokowała dziś autostradę A2 w kierunku Warszawy na wysokości Brwinowa. Na miejscu pojawił się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który rozmawiał z  rozgoryczonymi swoją sytuacją rolnikami. Doszło do ostrej wymiany zdań.

Zima jest porą, gdy ASF jest mniej groźne. Warto więc ten czas wykorzystać do tego, by zastanowić się nad sposobami zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 8 osób działających w rolniczej grupie producenckiej. Są podejrzani o wyłudzenia środków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Policjanci z komisariatu w Radzionkowie (woj. śląskie) zatrzymali trzech mężczyzn, którzy ukradli prawie 400 kg mięsa z zakładu przetwórczego. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był zatrudniony właśnie w tym zakładzie. Nie wiedział jednak o... monitoringu.

 

Policjanci z Białej Piskiej zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy. Pojazd ten zwrócił ich uwagę, ponieważ nie miał numerów rejestracyjnych, a do tego kierujący jechał środkiem drogi... Na tym nie koniec.

Okazuje się, że na Święta Bożego Narodzenia kupujemy więcej jaj niż na Wielkanoc. Jednak w tym roku, jak na razie, przedświątecznego ożywienia na rynku nie widać. 

Komisja Europejska przedstawiła raport dotyczący perspektyw rozwoju rolnictwa do 2030 roku. Pokazano w nim, że konsumpcja mięsa w UE spadnie, z 69,3 kg na mieszkańca w 2018 roku do 68,6 kg w 2030 r.

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Pokrzywnicy zatrzymali kobietę, która podpaliła kilka ambon leśnych i budynków gospodarczych znajdujących się na terenie gminy.   

Do 100 tysięcy złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą otrzymać przedsiębiorcy na pozyskanie Świadectw Weryfikacji dla swoich innowacyjnych technologii. Wydłużono nabór wniosków o dotacje do końca 2022 r.

Mamy odpowiedź ministerstwa rolnictwa na petycję rolników z terenu powiatu chojnickiego.

W super i hipermarketach sprawdzana jest jakość i oznakowanie mięsa. Dzieje się tak na wniosek ministra rolnictwa, który chce w ten sposób wesprzeć krajowych hodowców w związku z niskimi cenami żywca.

W piątek na drodze krajowej nr 12 Piotrków - Sulejów protestowali rolnicy z woj. łódzkiego. Powodem jest brak perspektyw i zaglądające w oczy bankructwo.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) opublikował dane o plonowaniu odmian kukurydzy na ziarno w doświadczeniach porejestrowych.

Copa-Cogeca ocenia Strategię Klimatyczną do 2050 r.