KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to 3 października 2019 r.

W południowej Polsce rozpoczęły się zbiory kukurydzy na ziarno. Tam, gdzie była bardziej sprzyjająca pogoda w czasie wzrostu i dojrzewania roślin, trwają jeszcze żniwa kukurydzy na kiszonkę.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o produkcji zwierzęcej w Polsce w 2018 roku. Okazuje się, że zarówno pod względem ilości mleka, produkcji jaj i żywca rzeźnego produkcja wzrosła.

Kampania „Słodka równowaga” przygotowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce, powstała, aby pokazać społeczeństwu, czym tak naprawdę jest cukier, jaka jest jego rola w naszym organizmie oraz po to, aby obalić szkodliwe stereotypy, które narosły wokół tego tematu.

Dziś w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach odbyła się uroczystość podsumowania tegorocznego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowanego przez KRUS. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy Laureaci Konkursu wraz z rodzinami.

Sprawdźmy, jakie maszyny czekają na odwiedzających stoisko John Deere podczas Agro Show w Bednarach?

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, na uprawach rzepaku na polach w Winnej Górze bardzo licznie pojawił się gnatarz rzepakowy.

"W związku z pojawiającymi się informacjami o zagrożeniu dla konsumentów ze strony mięsa wieprzowego, przypominamy o wynikach badań, które zaprzeczają takim twierdzeniom" - informuje w specjalnym komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Kolejny tydzień, kolejne wzrosty na giełdzie. Notowania rzepaku na światowych parkietach pną się w górę już niemal miesiąc. Ostatnie podwyżki, zdaniem ekspertów, to efekt drożejącej gwałtownie ropy i olejów.

Dziś w Zespole Szkół w Działyniu miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej kampanii poświęconej rolnictwu ekologicznemu "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Wzięli w niej udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Komisja Europejska ogłosiła nabór w ramach programu WiFi4EU przewidującego dotacje na zakup sprzętu do hotspotów i jego instalację. Ogłoszony nabór jest bardzo krótki – rozpoczyna się 19 września o godz. 13.00 i będzie trwał do 20 września 2019 r. do godz. 17.00.

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. Ma to związek z dotkliwą suszą, jaka wystąpiła w Polsce i w innych krajach członkowskich w 2019 roku. Odstępstwa mają na celu zwiększenie dostępności pasz na obszarach dotkniętych klęską suszy. 

Rzepak zasiany, a pogoda dopisuje. Deszcze pojawia się często, a wraz z deszczem pojawiają się szkodniki. Aby być na bieżąco i sprawdzać, co dzieje się w naszej uprawie warto wystawić żółte naczynia - także jesienią.

Wyjątkowo stabilny w ubiegłych latach rynek wołowiny w tym roku nie przestaje zaskakiwać. Ceny zdążyły się ustabilizować na najniższym od pięciu lat poziomie, a już zapowiadają się kolejne obniżki.

Pomoc będzie udzielana na każdy ha poszkodowanych upraw rolnych w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, wynoszą co najmniej 30% uprawy deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku. 

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Rolnictwa w urzędzie marszałkowskim województwa pomorskiego obradowało w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wykrycie ogniska ASF na Pomorzu jest tylko kwestią czasu.

XIX Kongres Gmin Wiejskich odbywa się w dniach 18-19 września 2019 roku w Ossie. W tym roku jednym z głównych tematów spotkania jest szeroko pojęta ochrona środowiska. Wczoraj w Kongresie wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie organizuje wyjazd studyjny pod nazwą "Innowacyjny wypas – nowoczesne metody stosowania wypasu bydła zwiększające dochodowość gospodarstw rolnych". Uczestnicy odwiedzą gospodarstwa na terenie Polski i Niemiec.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2019 r. Sprawdź!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że w dniu 30 września 2019 r. upływa termin składania wniosków dotyczących dofinansowania ponoszonych przez producentów rolnych  kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania materiałów szczególnego ryzyka od owiec, kóz i cieląt poddanych ubojowi w gospodarstwie rolnym. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych chce, by rolnicy dzierżawiący ziemię z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogli skorzystać z możliwości odroczenia płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek, na podstawie kopii protokołów stwierdzających wystąpienie suszy, które nie są jeszcze zatwierdzone przez wojewodę.

2,5 promila alkoholu w organizmie miał 69-letni mężczyzna, który kierując ciągnikiem wjechał w dom sąsiada. Mieszkaniec gminy Kurów, chcąc wyjechać z posesji zawiesił się na podmurówce garażu.

Po sukcesie programu pilotażowego, czas na wdrożenie strategii w całej Polsce. Program zbierania i unieszkodliwiania foliowych opakowań, bo o nim mowa, jest oczekiwany przez rolników. Na jego realizacje rząd przeznaczy 100 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował na konferencji prasowej Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. 

Kraje Unii Europejskiej wykazują się stabilizacją cen na rynku tuczników. Wyjątek stanowi Francja, gdzie cena skupu, w porównaniu do ubiegłego tygodnia, wzrosła o 5 centów. Na krajowym podwórku utrzymano ceny sprzed tygodnia.

W zrównoważonej gospodarce odpadami, która jest jednym z priorytetów dla NFOŚiGW, liczy się zarówno segregacja u źródła, jak również recykling i odzysk. Wszystkie te elementy będzie można już niedługo łatwo i szybko kontrolować. Dzięki zmianom, jakie planowane są od stycznia przyszłego roku.

Harmonogram tegorocznych naborów w ramach PROW na lata 2014-2020 został zaktualizowany.  W porównaniu z poprzednim planem rozszerzono go o możliwość skorzystania przez rolników z dotacji na inwestycje chroniące wody gruntowe przez azotanami. 

Ponad 2,5 tysiąca świń spłonęło w pożarze chlewni we wsi Nowoberezowo koło Hajnówki (woj. podlaskie). Starty wyrządzone przez żywioł szacuje się na 3,5 miliona złotych.

Monitoring suszy rolniczej trwa - Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował dwunasty raport. Wynika z niego, że susza notowana jest w sześciu województwach. To także czwarty kolejny okres, gdzie odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. 

Od 30 września do 29 października rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

Obchody Dożynek Prezydenckich rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej odprawionej w Kaplicy Polowej AK. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Zobaczcie naszą relację!

Powolny wzrost podaży pietruszki powoduje spadki cen. Pietruszka kosztuje teraz sześć razy mniej niż w lipcu.

14 września 2019 r. odbyły się Krajowe Dożynki Ekologiczne, połączone z festynem "Barwy lata, dary jesieni" w Przysieku. W uroczystościach uczestniczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

New Holland Agriculture wprowadza do sprzedaży innowacyjną serię ciągników T8 GENESIS® z inteligentnymi systemami rolnictwa precyzyjnego (PLM™). Opracowana przez New Holland platforma umożliwia użytkownikom i dealerom osiągnięcie najwyższego poziomu w zarządzaniu i wykorzystaniu maszyny.

Spółka Anwil wchodząca w składu Grupy Orlen w związku z prowadzoną inwestycją nawozową, zawarła umowę na budowę infrastruktury pomocniczej. Projekt ma na celu zwiększenie zdolności prodyukcyjnych Anwilu w tym obszarze o 50 procent oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało zasady stosowania w oznakowaniu żywności informacją „Produkt  polski”.

Zbiory tytoniu już na ukończeniu. Jak oceniają eksperci, surowca będzie o kilkanaście procent mniej niż w ubiegłym roku.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wstrzymał wykonanie uchwał Naczelnej Rady Łowieckiej. Wybory odbyły się z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa?

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE. Zezwolenia na sprzedaż mięsa drobiowego wydano na początku roku, w maju zgodę dostały konkretne zakłady. Niebawem rozpoczną się pierwsze wysyłki kurczaków.

Pytanie to zadaje sobie wielu producentów nasion. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob na zlecenie marki Golden Seeds, polscy gospodarze inwestują w kwalifikowany materiał siewny głównie w oczekiwaniu na przyszły zysk: wyższy plon (78,9 proc.) i ziarno lepszej jakości (72,4 proc.). Bieżące oszczędności mają dla nich mniejsze znaczenie.

Wczoraj w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z laureatami konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. "Dziś polska wieś jest nowoczesna, piękna, czysta, schludna i zadbana. Polska wieś – można śmiało powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczypospolitej" – podkreślał Prezydent.

Portal swiatoze.pl informuje, że czeka nas podwyżka cen wody. Według tych informacji woda zdrożeć może nawet o 50%, a ma to związek ze zmianami, które mają zostać wprowadzone w znowelizowanym prawie wodnym.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego chce zaprezentować polskim rolnikom, producentom rolnym, przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego innowacyjne rozwiązania w małym przetwórstwie. W tym celu w październiku organizuje wyjazd o Austrii. Trwa nabór chętnych.

Ponad 76 tys. ton artykułów spożywczych - o łącznej, szacunkowej wartości około 354 mln zł brutto - trafi do osób najbardziej potrzebujących. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczęła kampanię cukrowniczą. 10 września skup i przerób buraków cukrowych zaczęła Cukrownia w Werbkowicach. 14 września ruszy kampania w Malborku. 18 września kampanię rozpoczną Cukrownie Dobrzelin, Kluczewo i Krasnystaw. 28 września kampania zacznie się w Kruszwicy i Nakle nad Notecią. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce, aby rolnicy, którym bezpodstawnie odebrano zwierzęta otrzymywali odszkodowania. Taki wniosek zgłosili w związku z konsultacjami poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza twierdzi, że ogromna grupa gospodarstw dotkniętych suszą może zostać pozbawiona pomocy. Jaki jest tego powód? 

Trwają jesienne zbiory malin. W tym roku plantatorzy doczekali się stawek o kilka złotych za kilogram wyższych niż w ubiegłym sezonie. Cena zadowala, ale z powodu suszy, plony już niekoniecznie.

Jabłek jest mniej, stąd większe szanse na wyższe ceny. Ale stawki choć wyższe niż przed rokiem, nie wszędzie zrekompensują mniejszą produkcję.

W dniach 14-15 września po raz kolejny odbędą się Dożynki Prezydenckie w Spale. Zobacz program wydarzenia!

"Musimy zidentyfikować wszystko to co przeszkadza w funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania, tak aby zostało to usunięte w przyszłej perspektywie finansowej" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w seminarium Lokalnych Grup Działania w Ciechocinku.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowych wystaw rolniczych w Europie, czyli AGRO SHOW, która organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Krajowa Spółka Cukrowa przystąpiła do Programu "Produkt polski". Sprawdź szczegóły.

W ramach kampanii informacyjno – promocyjnej „Siła smaku, witamin i kolorów – Poznaj jakość jabłek z Europy” prowadzonej przez Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”, wspólnie ze Związkiem Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej gościliśmy grupę profesjonalistów z branży mediów i dystrybutorów świeżych owoców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy po krótkim pościgu zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą żywy drób. W trakcie kontroli okazało się, że ciężarówka przewoziła aż o 4,5 tony drobiu za dużo.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Środowiska o podjęcie działań, które ograniczą negatywny wpływ rosnącej populacji wilka na działalność rolniczą i życie codzienne mieszkańców podkarpackich wsi.

W dniach 10-11 września w Sofii odbyło się 14 spotkanie Stałej Grupy Ekspertów ds. ASF w Europie. W spotkaniu uczestniczył zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Paweł Niemczuk.

Dziś w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca ogólnopolską kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski”.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk uczestniczył w uroczystej inauguracji spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich w Pułtusku. Podczas wydarzenia zaprezentował wsparcie resortu środowiska dla mieszkańców terenów wiejskich.

Ceny żywca wieprzowego w Europie wciąż stabilne. Za zachodnią granicą to już trzeci tydzień stabilizacji. Krajowi przetwórcy również nie zmieniają cen. Szansą na podwyżki są rosnące potrzeby importowe Chin.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Spiczynie podczas zbioru chmielu. Mężczyzna spadł z ambony znajdującej się na wysokości kilku metrów. Doznał bardzo poważnych obrażeń zagrażających jego życiu.

Unia Europejska jest największym światowym eksporterem produktów rolno-spożywczych. W 2018 r. wartość tego eksportu z UE wyniosła 138 mld euro.

Pociski artyleryjskie pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej znalazł rolnik z gminy Janów Podlaski podczas prac na swojej posesji. Znaleziskiem zajął się wojskowy patrol rozminowania z jednostki wojskowej w Chełmie.

6751 wniosków na łączną kwotę 23 334 000 zł złożyły do 31 sierpnia koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł. 

Jak informuje Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, w pierwszych dniach września w rejonie plantacyjnym Gostyń oraz Miejska Górka rozpoczął się zbiór buraków cukrowych oraz ruszyły dostawy do cukrowni.

Mamy odpowiedź Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej  na wniosek Zarządu KRIR dotyczący wprowadzenia jednolitych dopłat do wapnowania gleb dla wszystkich gospodarstw rolnych.

Mariusz Sobieszek, producent róż, obsypany został gradem nagród podczas Ogólnopolskiej Wystawy Róż Ogrodowych, którą można było w miniony weekend oglądać w Kutnie. Jego róża Pastella, wyhodowana przez Tantau, zdobyła tytuł Złotej Róży.

Choć rozpoczęła się nowa kadencja izb rolniczych, w wielu miejscach problemy są... stare. Jednym z największych zagrożeń jest ASF, o którym rozmawiano w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej.

Prawie 170 wniosków przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszym tygodniu funkcjonowania programu „Mój Prąd”. Zrealizowano już pierwsze płatności.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło konsultacje publiczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do grzybiarzy i zbieraczy owoców leśnych o zachowanie zasad bezpieczeństwa na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń. Ma to związek z ryzykiem zawleczenia choroby do gospodarstw.

To jest to, na co rolnicy w całym kraju czekali. W niedzielę obchodziliśmy święto Matki Boskiej Siewnej. Od soboty natomiast w całym kraju obserwowane są przelotne deszcze. 

Aż 93% Polaków w ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziło lokale gastronomiczne. Chętnie jadamy poza domem, ponieważ lubimy spotykać się ze znajomymi i odkrywać nowe, nieznane smaki. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów kuchni niezmiennie dominują polska i włoska. 

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, rozpoczął konsultacje społeczne stanowiska prezentującego model współpracy między NFOŚiGW a sektorem bankowym przy realizacji celów strategicznych rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Świadczenie usług rolniczych przy jednoczesnej modernizacji parku maszynowego to spore wyzwanie. Czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch celów i utrzymanie płynności finansowej?

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, rozszerza swoją ofertę o wyjątkowo skuteczny herbicyd AKAPIT® 125 EC.

8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławieństwa ziarna siewnego oraz symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych. Sprawdźmy zatem, jak kształtowało się ono w polskiej tradycji ludowej oraz jakie zwyczaje są z nim związane. 

Niska podaż jabłek wywołana przez wiosenne przymrozki powoduje bardzo wysokie ceny jabłek. Po chwilowym wzroście spadła z kolei cena krajowych ziemniaków. A jak pozostałe warzywa i owoce?

Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem dla Kół Gospodyń Wiejskich, opracowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach projektu „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”.

Finlandia jest jednym z tych regionów Europy, o których mówi się, że są najbardziej zadbane ekologicznie. Jak w Finlandii radzą sobie z problemem azotanowym będą mogli przekonać się także polscy rolnicy.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wznowiony zostanie unijny program dystrybucji owoców, warzyw i mleka wśród uczniów w państwach UE uczestniczących w nim w roku szkolnym 2019–2020.

Zmiany w Naczelnej Radzie Łowieckiej. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia NRŁ wybrano nowego prezesa oraz prezydium.

Koszty usuwania i utylizacji zwłok dzików wolnych od wirusa ASF z terenów prywatnych objętych restrykcjami należą do rolników właścicieli tych terenów – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych. Rolnikom w takich przypadkach przysługuje jednak refundacja kosztów do 170 złotych.

Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje - w sytuacji rozszerzającego się ASF Polska powinna zabiegać o rozpoczęcie procesu kompartmentalizacji, aby zarówno zakłady przetwórcze, jak i obiekty inwentarskie, które znalazły się w strefach ASF nie zostały pozbawione możliwości eksportowych na wspólny rynek unijny.

6 września, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu (woj. kujawsko-pomorskie) odbyła się Centralna Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniach 14-15 września w Licheniu Starym odbędzie się IX Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, tym bardziej, że portal KalendarzRolnikow.pl objął je patronatem medialnym! 

Kredyty preferencyjne, odroczenia, ulgi podatkowe – m.in. na takie formy wsparcia mogą liczyć sadownicy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na pismo, jakie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej skierował do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Nie tylko nieuważni kierowcy, ale także zwierzęta mogą być sprawcami poważnych zdarzeń na drogach. O takim podwójnym zdarzeniu z udziałem jednego dzika informuje policja z Działdowa (woj. warmińsko-mazurskie).

"To zrozumiałe, że ceny żywności interesują wszystkich, ale wywoływana przez opozycję histeria wymaga precyzyjnej odpowiedzi" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej.

W dniach 2 – 23 września Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prowadzi nabór w ramach XXIV edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego. Preferencyjne pożyczki skierowane są do samorządów i mogą zostać przeznaczone na budowę oraz modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz odnawialnych źródeł energii.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w sesji pt. „Brexit i jego skutki dla europejskiego mleczarstwa” w ramach 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego, które odbywa się w Serocku.

W wielu regionach w kraju, zwłaszcza we wschodniej Polsce rzepak jest już zasiany. Niepewna pogoda spowodowała, że część rolników zdecydowała się na siew w upalne dni końca sierpnia.

Na rynku pojawiła się nowa bezpłatna aplikacja do prowadzenia dokumentacji prac polowych oraz zarządzania gospodarstwem. Jest bardzo intuicyjna, prosta w obsłudze, a jednocześnie daje rolnikom szereg możliwości, ułatwiając zarządzanie gospodarstwem. To młodsza siostra platformy 365FarmNet. Również dotychczas dostępny program 365FarmNet do dokumentowania prac zyskał nowe funkcjonalności.

Na europejskim rynku tuczników w ostatnim tygodniu brakowało wyraźnego trendu cenowego. W Niemczech zapanowała stabilizacja, a to miało wpływ na nasz krajowy rynek.

Edward Bajko, prezes zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego, pisze do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ma to związek z opublikowaną przez szefa resortu rolnictwa listą zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. 

Książka dla dzieci zachęcająca do ekologicznych postaw w codziennym życiu oraz pluszowa wersja głównego bohatera, którym jest sympatyczne drzewko – to elementy edukacyjnej akcji wpisującej się w obchody 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inicjatywie towarzyszy konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował jedenasty raport suszowy. Już w trzecim, kolejnym okresie odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego, a susza notowana jest w sześciu województwach.

Coraz więcej dzieci z terenów wiejskich uczęszcza do szkół zlokalizowanych poza swoim miejscem zamieszkania. Rekordzistką jest gmina Koszarawa. Takie wnioski płyną z III etapu Monitoringu Rozwoju Obszarów Wiejskich (MROW), prowadzonego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. 

Gmina Dołhobyczów (woj. lubelskie) pod wodą. Po gwałtownych opadach w kilku miejscowościach zagrożone były m.in. zwierzęta gospodarskie, magazyny ze zbożem i szkoła podstawowa.

Od 5 zł do nawet 32 zł wahają się stawki opłat za śmieci segregowane w gminach - wynika z raportu UOKiK. W ciągu ostatnich lat mediana stawki za odpady zebrane selektywnie wzrosła z 10 do 13 zł. Główne przyczyny podwyżek to brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów.

Setki ciekawych gatunków i odmian roślin, blisko 300 wystawców prezentujących rośliny ogrodowe, kwiaty cięte, architekturę krajobrazu, technikę czy wyposażenie. Mnóstwo inspiracji oraz silny potencjał biznesowy – tak w kilku słowach można zapowiedzieć 27. Międzynarodową Wystawę „ZIELEŃ TO ŻYCIE” oraz 4. FLOWER EXPO POLSKA. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 października 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

3 września odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem. Podczas rozmów omówiono Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku oraz bieżące sprawy z agendy unijnej, w tym wpływ brexitu na sytuację rolników.

Od 1 września uległy zmianie kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź!

Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tzw. systemie dla małych gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi, może ubiegać się o specjalną rekompensatę pieniężną. 

Po intensywnych pracach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Środowiska, 30 sierpnia 2019 r. rozpoczął się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. To aż miliard złotych na rozwój fotowoltaiki prosumenckiej. Po raz pierwszy zastosowano tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych. 

Zapraszamy do przesyłania uwag i opinii na temat, zamieszczonego poniżej, dokumentu „Kuchnia polska. Tradycja, teraźniejszość, wspólnota.”

Komisja Europejska, chcąc przeciwdziałać masowej śmierci zapylaczy, zamierza aby w całej UE w budynkach użyteczności publicznej instalowane były ule. Projekt zakłada uruchomienie programu do końca 2020 r. - informuje Polski Związek Pszczelarski.

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zaprasza do udziału w bezpłatnym wyjeździe studyjnym pod nazwą ,,Innowacyjne metody promocji żywności tradycyjnej i regionalnej na przykładzie dobrych praktyk z woj. kujawsko-pomorskiego''. Czy warto z tej propozycji skorzystać?

Suszą objęte są już wszystkie województwa w kraju i wszystkie rodzaje upraw. Tegoroczne plony będą mniejsze niż przewidywano, to już pewne. W zwiększaniu wydajności w rolnictwie, mimo trudnych warunków, mogą pomóc informacje z satelitów.

W Stanach Zjednoczonych pracują nad nową metodą pasteryzacji jaj przeznaczonych do konsumpcji, tak zwaną "pasteryzacją mikrofalową”. Nowy system pasteryzacji gwarantuje zabicie drobnoustrojów, jednocześnie chroniąc przed denaturacją białek i pogorszeniem cech jakościowych jaj świeżych.

Ruszają zbiory chmielu. Pierwsze próby świadczą jednak o zbyt małej zawartości alfakwasów, a to między innymi od ich poziomu zależą ceny skupu.

Uprawy warzyw słabo radzą sobie z susza, znacznie lepiej niedobór wody znoszą drzewa owocowe. Zbiory będą jednak mniejsze niż w ubiegłym, rekordowym roku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, już 12 sierpnia, przesunęło środki na zabezpieczenie kosztów odbioru padłych zwierząt z gospodarstw rolnych. To kwota sięgająca ponad 22 miliony złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega przed próbami wyłudzania danych osobowych pod pozorem uczestnictwa w programie „Mój Prąd”. "Oszuści podszywają się pod instytucje publiczne i zbierają dane za pośrednictwem internetowych kwestionariuszy" – alarmuje NFOŚiGW.

„Rozsmakuj się w Polsce” to nowa kampania kulinarna Polskiej Organizacji Turystycznej. Akcja skierowana jest do turystów z Europy Zachodniej i Rosji. Ma na celu skłonić do zwiedzania Polski również pod kątem kulinarnym.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP twierdzi, że za złe słowa o polskiej żywności powinno się ponosić odpowiedzialność karną. Członkowie stowarzyszenia są zbulwersowani bezpodstawnym rozpowszechnianiem szkalujących informacji na temat zawyżonych ilości azotanów, azotynów i antybiotyków w mięsie i jego przetworach.

Niski, wakacyjny, popyt ze strony warszawskich kupców spowodował spadki cen na warzywa. Znacząco spadły ceny ziemniaków. Ze względu na upały świetnie sprzedają się arbuzy.

Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin ma powstać dzięki odpowiedziom rolników na anonimową ankietę. Pytania dotyczą przede wszystkim naszych potrzeb w integrowanej ochronie roślin.

3/4 Polaków przygotowuje domowe przetwory na zimę - tak wynika z badania Barometr Providenta. To 26 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Wpływ na to mają rodzinne tradycje, nabyte przyzwyczajenia, chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Coraz bardziej przywiązujemy też wagę do zdrowego stylu życia i ekologicznych produktów.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w ramach projektu „Odpoczywaj na Wsi”.

Gdzie szukać najlepszych jałówek hodowlanych? Na Wielkopolsce, Podlasiu oraz w kujawsko-pomorskiem. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała ranking oparty na najnowszych wynikach oceny wartości hodowlanej z sezonu 2019.2.

Jeżeli z powodu niekorzystnych warunków agrometeorologicznych - bardzo wysokich temperatur, braku opadów czy suszy - rolnik nie mógł dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego EFA w terminie do dnia 20 sierpnia, to taki stan faktyczny, może stanowić podstawę do uznania takich okoliczności jako siły wyższej - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wystosował apel do samorządów, rolników, wędkarzy i wypoczywających nad Wisłą. Ma to związek z poważną awarią kolektorów ściekowych i niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy.

Olej opałowy ma być pod większym nadzorem państwa. Użytkownicy tego oleju będą musieli zarejestrować się w państwowym systemie SENT. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 września, ale pełną mocą obowiązywać będą z początkiem kwietnia 2020 r.

Pożar trawił jedno z gospodarstw rolnych w Dźwierzutach (woj. warmińsko-mazurskie). Płonął budynek inwentarski z inwentarzem, stodoła wypełniona belami siana oraz częściowo elewacja jednego z budynków mieszkalnych. Tylko dzięki sprawnej akcji strażaków udało się uratować m.in. budynek mieszkalny i 17 cieląt.

Dobre wieści z Brukseli dla polskich rolników. Komisja Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu poziomu zaliczek w ramach płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW, a także przygotowała decyzję, która upoważnia do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o wyznaczeniu na terenie województwa łódzkiego w powiecie łowickim żółtej strefy ASF, która objęła obszar gmin: Chąśno, Kocierzew Południowy, Kiernozia oraz część gminy Łowicz tj. Świeryż Pierwszy, Świeryż Drugi, Niedzwiada, Klewków, Małszyce, Popów, Strzelcew.

Zgnilec amerykański zaatakował pasiekę w województwie podlaskim. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o uznaniu za obszar zapowietrzony część powiatu grajewskiego i augustowskiego.

Gigantyczny pożar chlewni miał miejsce w Chwaliszewie na Wielkopolsce. Jak donosi portal krotoszyn.naszemiasto.pl w jego wyniku spłonęło 700 świń.

Salmonella w jajach z Ukrainy? Tak twierdzi łotewskie ministerstwo rolnictwa i składa wniosek do Komisji Europejskiej o zaostrzenie monitoringu jaj pochodzących z Ukrainy. Strona ukraińska podjęła już działania mające na celu ochronę dobrego imienia.

Z obrażeniami ciała trafił do szpitala 70-letni mężczyzna, który został najechany ciągnikiem przez swojego kolegę. Do wypadku doszło w momencie, kiedy mężczyzna pomagał 59-latkowi wyprowadzić z rowu jego ursusa. Jak się okazało, obaj mężczyźni byli nietrzeźwi.

"Do końca jeszcze nie wiemy, jaki będzie ostateczny zakres suszy, ale występuje ona na terenie całego kraju, z różnym natężeniem"- powiedział w Salonie politycznym Trójki Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Ochotnicze Straże Pożarne z całej Polski mogą już wnioskować o dodatkowe środki na działalność w zakresie propagowania zasad udzielania pierwszej pomocy czy organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych. Czas na złożenie wniosku mija 10 września 2019 r.

Od dziś, 28 sierpnia, Tomasz Nowakowski będzie pełnił obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Akt powołania na to stanowisko wręczył dziś dotychczasowemu wiceprezesowi ARiMR minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Kukurydza na kiszonkę już gotowa do zbioru. Dotyczy to głównie środkowo-zachodniej i zachodniej części kraju. Na północy i wschodzie trzeba jeszcze poczekać.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku zaprasza na festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni”, Święto Ziemniaka oraz Krajowe Dożynki Ekologiczne, które odbędą się 14 września. 

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2019 roku łącznie 1,366 mln ton rzepaku, z których wyprodukowano 579 tys. ton oleju surowego oraz 745 tys. ton śruty rzepakowej. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku przerób w zakładach tłuszczowych PSPO wzrósł o ponad 90 tys. ton nasion. 

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej skierował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi listę oczekiwanych zmian, które w ocenie związku mają wpłynąć pozytywnie na sytuację polskich sadowników.

Nowy polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówi o potrzebie skonstruowania wizji europejskiego rolnictwa na najbliższe 5 lat. 

 

Wspieraj polskich producentów, krajową gospodarkę i rolnictwo! Wybieraj żywność ze znakiem „Produkt polski”. 

Pogłowie trzody chlewnej w lipcu w Chinach spadło o ponad 32 %, a to odbija się na wzrostach cen wieprzowiny w tym kraju. By ograniczyć wzrost cen żywności, władze w Chinach będą zainteresowane większym importem żywca z krajów Wspólnoty – informuje KZP-PTCH.

Średnie miesięczne bilansowe spożycie mięsa przypadające na jednego Polaka wynosi ok. 6,38 kilograma, czyli 76,5 kg rocznie. Znacznie wzrosło także spożycie cukru, które wynosi 46,5 kilograma rocznie na jedną osobę. To dane z analizy ekspertów ING Banku Śląskiego na podstawie danych GUS i IERiGŻ-PIB.

"Nie trwają żadne prace nad zmianą ustawy Prawo Łowieckie oraz polskiego modelu łowiectwa" – informuje w komunikacie Ministerstwo Środowiska. Jest to odpowiedź na doniesienia medialne, które sugerowały, że powstanie Polska Agencja Łowiecka.

Rolnik z Lubelszczyzny doznał poważnych obrażeń podczas prac polowych. 27-latek został przygnieciony do ciągnika agregatem uprawowo-siewnym, którzy chciał podczepić do swojej maszyny. Mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Lublinie.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dementuje informacje, które mówiły o przygotowywaniu przez instytucję rozwiązań sugerujących wprowadzenie cen minimalnych na alkohol - Nie są prowadzone żadne prace legislacyjne związane z tym tematem – twierdzi p.o. dyrektora Katarzyna Łukowska.

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. W Kolnie odbyło się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. Udział w wydarzeniu wziął Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef rządu zapowiedział pomoc dla rolników.

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy. Wsparcie może być związane z odtworzeniem gospodarstwa, bądź z odtworzeniem potencjału produkcji rolnej przez realizację inwestycji niezwiązanej z produkcją świń.

Tylko dwa udane sezony w ciągu ostatnich piętnastu lat. Jest jednak szansa na dobre podsumowanie tego roku. Uprawa aronii znów zaczęła się opłacać. Pytanie tylko, na jak długo?

Skrzynkę z amunicją karabinową pochodzącą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej podczas prac polowych znalazł rolnik ze wsi Wiela w powiecie nakielskim (woj. kujawsko-pomorskie). "Skarbami" zajął się wojskowy patrol rozminowywania.

Pijany traktorzysta zderzył się z ambulansem. Kierujący ciągnikiem miał w organizmie 2,4 promila alkoholu, nie miał uprawnień, a pojazd nie był dopuszczony do ruchu - nie miał przeglądu i OC.

Dziś, 26 sierpnia, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 44. ogniska ASF w Polsce. Wirus został potwierdzony na Warmii i Mazurach. W gospodarstwie utrzymywano 193 świnie.

31 sierpnia 2019 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa deklaracji o zapasach win. Kto jeszcze tego nie zrobił, musi się spieszyć.

Ciężarówkę przewożącą 7 sztuk jałówek cielnych zatrzymali pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Jedno jest pewne - zwierzęta w tym stanie nie powinny być przewożone. Na miejsce wezwano lekarza weterynarii.

Na Rynku Hurtowym Bronisze popyt nadal wakacyjny. Podaż i ceny powoli się stabilizują i normalizują po wiosennych perturbacjach, ale... nie wszystkie. Szczególną uwagę zwraca wysoka cena kapusty białej.

Od 1 września zapłacimy za wszystkie torby foliowe oprócz tzw. zrywek. O założeniach nowej ustawy informował w Radiowej Jedynce, podczas audycji Sygnały Dnia, minister środowiska Henryk Kowalczyk. Konsument, który nie zabierze na zakupy własnej torby, będzie musiał zapłacić w sklepie za foliówkę 25 groszy.

Ceny mleka w Polsce od początku roku spadają. Również w lipcu cena za surowiec była niższa. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Cena w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 1,4 proc., ale jest wyższa o 0,7 proc. niż przed rokiem. Średnia cena mleka w Polsce, według GUS, wynosi 1,30 zł za litr.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, zgodnie z zapowiedziami, opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Jako pierwsze przedstawił firmy importujące sery i masło. Sprawdź, które przedsiębiorstwa znalazły się na liście.

Susza występuje w jedenastu województwach – poinformował w najnowszym komunikacie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa. Średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego w stosunku do poprzedniego okresu wzrosła o 28 mm.

W niedzielę 25 sierpnia w Kolnie (Podlaskie) odbędzie się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi.

Rozpoczęły się półroczne konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Konsultacje są skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką suszy – przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, jak i do mieszkańców miast oraz gmin. Sprawdź, jak możesz zgłosić swoje uwagi i wnioski.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Z każdym tygodniem ich liczba rośnie. Tym razem między 29 lipca a 4 sierpnia było ich aż 76, z czego tylko trzy sztuki to osobniki odstrzelone.

W najbliższy wtorek Rada Ministrów zatwierdzi zakres pomocy suszowej dla rolników. Chodzi nie tylko o odroczenie spłaty kredytów, składek KRUS czy innych ulg, ale także o doraźną pomoc finansową. Ma to być 1000 zł do hektara dla najbardziej poszkodowanych i 500 zł przy mniejszych ubytkach w plonach.

Wzrosły ceny skupu podstawowych produktów rolnych w skali roku (o 3,9%), a w stosunku do czerwca spadły (o 0,6%) - podał Główny Urząd Statystyczny. Gigantyczny wzrost cen rok do roku zaliczyły ziemniaki.

Chodzi o pożar dwóch ferm drobiu w Sierpcu na Mazowszu. W jego wyniku spłonęło 36 tysięcy kurcząt. Akcja gaśnicza trwała dwanaście godzin, brało w niej udział ponad 100 strażaków.

Nabór kandydatów na rachmistrzów i powołanie gminnego biura spisowego – m.in. takie zadania czekają na samorządy w związku ze spisem rolnym. W zamian jednorazowa nagroda rzędu 7 tys. zł lub comiesięczny dodatek. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

PIORiN przypomina, że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2020 jako Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Należy podkreślić, że Rezolucja ONZ jest efektem kilkuletnich zabiegów społeczności całego świata, skutecznie wspierającej realizację inicjatywy zgłoszonej przez Finlandię. 

Wirus ASF właśnie dotarł do kolejnego gospodarstwa w woj. lubelskim. Utrzymywano w nim 165 świń. 

"Polska żywność jest naszym dobrem narodowym. Chlubimy się nią, będąc słusznie przekonanymi, że ona nie tylko odpowiada naszym gustom kulinarnym i jest wpisana w nasze dziedzictwo kulturowe, ale jest niewątpliwie żywnością najwyżej jakości" – zapewnił podczas konferencji prasowej minister Jan Krzysztof Ardanowski odnosząc się do wygłaszanych ostatnio przez niektórych polityków opozycji nieprawdziwych zarzutów o słabej jakości żywności w naszym kraju.

W tym roku Krajowe Dni Ziemniaka odbędą się w Nidzicy w dniach 23-25 sierpnia. To największa w skali kraju impreza dla branży ziemniaczanej. Sprawdź, co przygotowali organizatorzy.

Żniwa już właściwie zakończone. Sprzedaż powinna iść teraz pełną parą. Jednak mimo suszy, rynek wydaje się być nasycony. Zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Firmy eksportowe zgłaszają aktualnie zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie niż w ubiegłych tygodniach.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, określający obszar objęty zezwoleniem zamówień na mięso i produkty mięsne z prawa zamówień publicznych. Zmiana ma uaktualnić wykaz obszarów dotkniętych ASF oraz ułatwić zbyt świń z tych obszarów.

W skutek nieuwagi 66-letni mężczyzna obsługujący sieczkarnię do kukurydzy stracił rękę. Ruchomy element maszyny zaczepił o odzież mężczyzny, co skutkowało wciągnięciem kończyny. Konieczna była amputacja.

Były wycieńczone i nie potrafiły samodzielnie wyjść na twardy grunt. Dwie krowy tonęły w bagnie na północnym Mazowszu. Na ratunek zwierzętom przybyła Państwowa Straż Pożarna.

LumiGEN™ Technologies od Corteva Agriscience™ ma pomóc rolnikom zwiększyć rentowność. Dzięki nowej rodzinie produktów do zaprawiania nasion, rolnicy mogą lepiej dostosowywać się do zmieniających się warunków prowadzenia działalności rolniczej, wynikających np. ze zmian klimatu czy związanych z coraz trudniejszymi do zwalczania szkodnikami.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą powszechnego spisu rolnego, który zostanie przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Sprawdź, w jaki sposób możesz wziąć udział w spisie. 

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała zaktualizowany o nowe wartości hodowlane ranking buhajów z sezonu oceny 2019.2. Jesteś hodowcą? Sprawdź koniecznie! 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce. Tym razem ASF pojawiło się po raz pierwszy w tym roku w powiecie elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie), a także w powiecie radzyńskim (woj. lubelskie).

Wchodził do mieszkań starszych osób pod pretekstem sprzedaży warzyw, owoców i jajek. Prosił o gotówkę, a później schodził po towar, którego w rzeczywistości nie miał i znikał. Policja zatrzymała mężczyznę, który może mieć na koncie nawet kilkadziesiąt oszustw.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski i zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Niemczuk spotkali się w Żurominie z rolnikami, hodowcami trzody chlewnej z tego powiatu.

W nocy z wtorku na środę do Polski od zachodu ma wejść strefa ulewnych deszczy - tak przynajmniej zapowiadają meteorolodzy. To bardzo dobre prognozy dla rolników.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie OZE wyłącznie dla rolników indywidualnych. Wnioski można składać do 20 grudnia, a do rozdysponowania jest 200 milionów złotych.

Producenci rolni będą mogli wybudować studnie głębinowe albo kupić systemy do nawadniania upraw. Dostaną na to do 50 lub 60 % poniesionych kosztów. Wiemy, od kiedy będzie można składać wnioski. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra Ardanowskiego o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. 

Straty w związku z suszą szacowane są na około miliard złotych. Obliczanie trwa, dlatego ta liczba na pewno będzie większa – mówił w "Pulsie Trójki" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Polityk dodał, że na początek jest przygotowane około pół miliarda zł na to, żeby rozpocząć wypłaty dla tych, którzy mają gotowe szacunki.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej partii sera żółtego znanej marki.

Poprawia się sytuacja na rynku wołowiny. Ceny skupu odbiły się od dna i idą w górę, ale wciąż są niższe niż przed rokiem.

Jak informują nas plantatorzy kapusty z pogranicza województwa łódzkiego i mazowieckiego, w uprawach roślin krzyżowych pojawiło się właśnie drugie pokolenie bielinków: kapustnika i rzepnika.

Koła Gospodyń Wiejskich od początku naboru do końca lipca złożyły wnioski na łączną kwotę ponad 22 milionów złotych. To ponad połowa całkowitej kwoty przewidzianej w 2019 roku.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach w dziewiątym okresie raportowania - od 11 czerwca do 10 sierpnia 2019 roku - stwierdził wystąpienie suszy rolniczej w piętnastu województwach. Sytuacja, w porównaniu z poprzednim raportem jest nieco lepsza. Suszy nie notuje się w województwie warmińsko-mazurskim.

Komisje suszowe liczą straty po tegorocznej suszy, a te będą ogromne. Susza dotknęła także twoje gospodarstwo? O jakie wsparcie, po oszacowaniu strat spowodowanych przez suszę, mogą się ubiegać producenci rolni? Sprawdź!

Polski Związek Łowiecki chce przywrócenia prawa, które pozwalało polskim myśliwym wychodzić na polowania razem z dziećmi. W tym celu PZŁ wystąpił do Marszałka Sejmu z projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

W Hucie Dzierążyńskiej (województwo lubelskie) doszło do groźnego pożaru w gospodarstwie rolnym. Spłonął budynek gospodarczy, dwa ciągniki rolnicze, sprzęt warsztatowy i sprzęt rolniczy.

To pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi. To kolejny rok walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń, a sezonowość ognisk jest powtarzalna. Bieżący rok również nie odbiega od reguły, a wysyp ognisk obserwujemy latem.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie udaremnili próbę przemytu pestycydów. Obywatel Ukrainy chciał wwieźć do Polski 20 litrów oraz 10 kg środków ochrony roślin. Wartość towaru sięga ponad 43 tysiące złotych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił Radzie Ministrów informację o stratach w rolnictwie spowodowanych wystąpieniem suszy. Choć komisje wciąż pracują, to straty wynoszą już 1 mld 87 mln 955 tys. złotych.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, w pierwszych dniach sierpnia na plantacjach produkcyjnych tytoniu (woj. lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie) zanotowano znaczny udział roślin porażonych wirusem TMV wywołującym mozaikę tytoniową.

Synoptycy zapowiadają, że tegoroczne upały mamy już za sobą. Dla rolników jest to znak, że rok 2019 jest wyjątkowy.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało dwa wzory oznaczenia ,,wolne od GMO''. Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło, że rozporządzenie trafiło do konsultacji społecznych.

Zyginidia scutellaris jest w Polsce szkodnikiem na tyle nowym, że nie ma jeszcze swojej polskiej nazwy. W Instytucie Ochrony Roślin - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu nazwano go skoczkiem kukurydzianym.

W siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie powołano Stowarzyszenie Wieprz Polski - pierwszą w Polsce organizację branży mięsnej skupiającą przetwórców, hodowców i restauratorów.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że na Słowacji stwierdzono obecność szkodnika Ceroplastes japonicus - misecznika. Wykrycie szkodnika na Słowacji wskazuje na możliwość jego pojawienia się w Polsce. W Unii Europejskiej szkodnik ten podlega obowiązkowi zwalczania.

Napędzają maszyny, ciągną przyczepy i urządzenia rolnicze. Niemal każdy marzył, by choć raz usiąść za ich kierownicą. O czym mowa? O ciągnikach. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, co też można o nich wyciągnąć z bazy CEPiK.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów dotyczących szacowania strat w uprawach rolniczych. Izby rolnicze chcą, by komisje miały możliwość szacowania strat w oparciu o ocenę stanu faktycznego na miejscu. „Niech komisje decydują” - apeluje KRIR.

Rośnie popyt na jaja spożywcze w krajach Unii Europejskiej m.in. w Holandii i Niemczech. Popyt zaczyna wywierać coraz większą presję na podwyżki cen. Odczuwalne jest to także w naszym kraju. Od kilku tygodni obserwowaliśmy wzrost cen hurtowych jaj.

Sądeccy policjanci zatrzymali 62-letniego mieszkańca gminy Łabowa podejrzanego o umyślne podpalenie stodoły, drewutni i kurnika. Podpalacz usłyszał już zarzuty i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Powstał kodeks dobrej praktyki rolniczej w zakresie ograniczenia emisji amoniaku. Kodeks obejmuje przede wszystkim kwestie niskoemisyjnych technik rozprowadzania i przechowywania nawozów oraz systemów utrzymywania i żywienia zwierząt. Opracowany został przez ekspertów z instytutów nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spadkowy tydzień na światowych giełdach przy jednoczesnych przecenach u naszych zachodnich sąsiadów zaowocowały korektami także w Polsce. Pszenica kosztuje sporo poniżej 700 złotych za tonę, ale zmiany najbardziej widać w cenach żyta.

Czy rolnicy składający wnioski o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb z załączonymi fakturami zawierającymi w cenie nawóz wapniowy łącznie z transportem otrzymają dotację w łącznej wysokości? Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych prosi Ministerstwo o wyjaśnienia.

Ceny wieprzowiny w krajach unijnych rosną. Ubojnie coraz bardziej zabiegają o większe partie tuczników do uboju. Wszystko wskazuje na to, że wzrosty cenowe nie będą tylko sezonowe, a trend utrzyma się w dłuższym okresie.

Być może ta eskapada by się udała, gdyby nie policjanci. 60-letni kierowca został zatrzymany i stracił prawo jazdy. Grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dziś, we wtorek 13 sierpnia, mija ostateczny termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej dotyczących utrzymania niższych cen prądu. Jeśli jeszcze nie złożyłeś takiego oświadczenia, spiesz się.

Nieco ponad dwa tysiące sztuk świń gminie Burdy w powiecie węgorzewskim trafi do utylizacji. To efekt wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń w jednym z gospodarstw na tym terenie. Wybić trzeba także 22 sztuki w gospodarstwie w gminie Jabłonna Lacka. Tam również stwierdzono obecność choroby. To dwa najnowsze ogniska ASF w Polsce.

Polska Organizacja Turystyczna nagrodziła właścicieli najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską w II edycji konkursu „Na wsi najlepiej”. Czterech zwycięzców konkursu i ośmiu finalistów odebrało statuetki i dyplomy z rąk ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Nie przewiduje się rozszerzenia grona beneficjentów o rolników prowadzących inny niż ekologiczny chów drobiu - to odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o umożliwienie wszystkim hodowcom drobiu korzystania z PROW na lata 2014-2020.

Od kilku tygodni w okolicach Grodziska Mazowieckiego można natknąć się na żółte tabliczki ostrzegawcze z napisem ,,Uwaga, zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony''. Czym jest ta choroba?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wyprodukowali miód suszony, który zawiera aż 80% miodu naturalnego. Ten dostępny na rynku zawiera go zaledwie 50%, reszta to maltodekstryna – dodatek o niezbyt pochlebnej opinii ze względu na wysoki indeks glikemiczny.

Zakończyły się dwa ważne wydarzenia w Janowie Podlaskim: jubileuszowa, 50. Aukcja koni arabskich Pride of Poland oraz 41. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi.

Festiwal miodu, pszczelarzy i pszczelarstwa odbył się w minioną niedzielę w Zarzeczewie. Pod hasłem "Miodowe Lato" swoje produkty prezentowali pszczelarze z całej Polski, a uczestnicy imprezy mogli poznać tajniki pracy pszczelarza. Ustanowiono także rekord Polski w jak największej liczbie osób równocześnie odkręcających słoiczki z miodem. Zobacz nasza relację!

Apel Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej nie spotkał się z uznaniem w ministerstwie rolnictwa. Dopłaty do świń utrzymywanych na wybiegu w ramach działania dobrostan zwierząt będą, ale dynamicznie rozwijająca się sytuacji z wirusem ASF może to zmienić.

Czterdziestokilogramowy pocisk artyleryjski z czasów I wojny światowej podczas prac polowych znalazł rolnik z Pogórza Ciężkowickiego. Pocisk znajdował się na niewielkiej głębokości ziemi ornej.

Suszy łatwiej zapobiegać, niż likwidować jej skutki.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego funkcjonowania tzw. rzeźni rolniczych. Ministerstwo część uwag uwzględniło, ale izba rolnicza wciąż ma wątpliwości.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozwiewa wątpliwości Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej dotyczące kwestii dziedziczenia przez osoby niepełnoletnie gospodarstw rolniczych, a ubiegania się o premię dla młodych rolników.

– Ostatnio pojawiły się informacje na temat nieprawidłowości w resorcie rolnictwa. Posłowie PO Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke przedstawiali je podczas specjalnej konferencji prasowej, a były minister Marek Sawicki z PSL publicznie formułował zarzuty pod mim adresem – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenił się w Chinach na większość terytorium kraju. Produkcja wieprzowiny w tym kraju spada. Czy skorzysta na tym drób? Główny ekonomista Rabobanku do spraw białek zwierzęcych Justin Sherrard twierdzi, że niekoniecznie.

Już we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o refundację inwestycji wodnych w gospodarstwie. Będzie można otrzymać zwrot połowy kosztów np. wykopania studni na polu, zbiornika wodnego lub zbudowania systemu deszczowni. 

Średnio o 10 do 15 % mniejsze zbiory tytoniu prognozują plantatorzy. Głównie ze względu na suszę. Jest też dobra informacja – z tego samego powodu – mniej jest chorób w uprawach.

Dużo mniejsze niż przed rokiem zbiory wiśni kształtują wysokie ceny tych owoców. Dotyczy to nie tylko Polski, ale także naszych konkurentów. Na rynku trwa walka o surowiec.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny rozpoczyna szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną zachęcającą do spożywania przetworów mleczarskich. Kampania ma m.in. rozwiać mity na temat mleka i pokazać znaczenie przetworów mleczarskich dla zdrowia.

Jak informuje KRIR, firmy utylizacyjne rzekomo zaprzestają odbioru padłych zwierząt, tłumacząc się brakiem środków w budżecie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Aradanowskiego i apeluje o dodatkowe fundusze w planie finansowym ARiMR na ten cel.

Odpowiednio zbilansowana dieta oparta na produktach, jakie oferuje nam dana pora roku, może mieć znaczący wpływ na nasz dobrostan – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Sezonowe, świeże oraz lokalne warzywa i owoce zawierają najwięcej witamin, składników mineralnych oraz mają najwyższą wartość odżywczą. Dodatkowo ich doskonały smak, soczystość i aromat są prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Jeśli przywozimy towary pochodzenia roślinnego z państw nienależących do Unii Europejskiej, do 14 grudnia 2019 roku należy zarejestrować się w systemie TRACES.

W jednym z gospodarstw w gminie Srokowo w powiecie kętrzyńskim stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. Obecność wirusa potwierdzono w dużym, liczącym 1849 sztuk trzody chlewnej, stadzie. 

69-letni mężczyzna został przejechany przez ciągnik rolniczy na terenie własnego gospodarstwa, a za kierownicą maszyny siedział jego wnuk. Poszkodowany mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala, a okoliczności wypadku bada policja. Do zdarzenia doszło w powiecie bełchatowskim.

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w lipcu 2019 r.

Rolnicy uważają, że uprawa rzepaku w polskich warunkach staje się nieopłacalna. Nie chodzi tu tylko o cenę w skupie, choć tak naprawdę to właśnie ona decyduje o opłacalności produkcji, ale o fakt, że warunki pogodowe coraz mniej sprzyjają uprawie.

42-letni mężczyzna, kierując ciągnikiem rolniczym, spowodował kolizję. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał ponad 3 promile alkoholu, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a właściciel pojazdu, którym się poruszał zgłosił jego kradzież. 

W gospodarstwie w gminie Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ponad 700 sztuk trzody chlewnej trafi do utylizacji. To 36 ognisko choroby w tym roku.

Dzień Pszczół, corocznie obchodzony 8 sierpnia, warto świętować nie tylko ze względu na naszą pozycję na rynku pszczelarskim (Polska to 15. eksporter miodu na świecie), ale również by uhonorować wkład dzielnych pszczół w rozwój całego sektora agro. Cztery na pięć gatunków roślin do wydania owoców i nasion wymaga zapylenia przez owady. W 2018 roku w Polsce wyprodukowano 22,3 tys. ton miodu - 48 proc. więcej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy.

Rozpoczyna się ogólnonarodowa debata na temat zjawiska suszy i gospodarowania wodą w Polsce. Wody Polskie ruszają z programem Stop Suszy, natomiast Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z Programem Rozwoju Retencji.

Specjalna grupa ekspertów zajmie się opracowaniem standardów dobrostanu zwierząt i przygotowaniem systemu certyfikacji produkcji zwierzęcej. Chodzi o przygotowanie wytycznych dla hodowców w jakich warunkach dobrostanu mają prowadzić produkcje. Grupę ekspertów w tej sprawie wkrótce powoła minister rolnictwa.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK w lipcu 2019. Jakie marki na podium?

Jak informuje Instytut Hodowli Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, na polach doświadczalnych w Winnej Górze stwierdzono skoczka Zyginidia scutellaris, który... jest na tyle nowym szkodnikiem, że nie ma jeszcze polskiej nazwy.

Susza rolnicza objęła cały kraj - tak wynika z najnowszego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach – i notowana jest we wszystkich monitorowanych w tym okresie uprawach.

Najważniejszym parametrem technicznym przy zakupie nowego ciągnika jest moc jego silnika. Uważa tak 91,2 proc. rolników, którzy kupili nowy traktor. Polscy gospodarze dużą wagę przywiązują przed zakupem także do bezawaryjności ciągnika (54,7 proc. wskazań) oraz szybkiego dostępu do serwisu i części zamiennych (41,4 proc.). Nie zawsze są jednak z tego serwisu zadowoleni – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie marki Kubota przez Martin & Jacob.

Koniec z bezumownym użytkowaniem z państwowej ziemi. Rząd bierze się za rolników-piratów i zmienia prawo. Żeby użytkować państwowe grunty, trzeba będzie mieć podstawę prawną do takiej działalności. W innym wypadku należy się liczyć z karą.

Do tragicznego wypadku doszło w Sowinie w powiecie jasielskim. Podczas prac polowych zginął mężczyzna. Kierowca kombajnu został przygnieciony przez przewrócony pojazd.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w sprawie niskich cen skupu agrestu. Na wniosek ministra kontrole w punktach obrotu tym owocem przeprowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W Bydgoszczy znaleziony został nietoperz chory na wściekliznę. Po przeprowadzeniu badań, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy wyznaczył obszar zagrożenia chorobą.

Wirus ASF u dzików rozprzestrzenia się na zachód. Odnotowano już pierwszy przypadek wirusa u padłego dzika w powiecie płockim w gminie Wyszogród. Kolejne przypadki tej choroby potwierdzono w powiecie ciechanowskim.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Tym razem wirus zaatakował niewielkie gospodarstwa w województwie lubelskim, w których w sumie utrzymywano 11 sztuk trzody.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w krajach sąsiadujących z Polską coraz powszechniejszy staje się... kornik rodem z Himalajów. Czy trafi do Polski?

KRUS zaprasza młodzież szkół rolniczych do udziału w konkursie, dotyczącym wdrażanej przez Kasę międzynarodowej kampanii Strategia Wizji Zero w sektorze rolniczym w Polsce. Konkurs patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Centralna Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W tegorocznej edycji za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne uznano te należące do Państwa Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w wojewódzkie łódzkim.

Nie mamy dobrych wiadomości od rolników zajmujących się uprawą warzyw. Tam, gdzie nie ma systemów deszczowania, warzyw w tym roku będzie bardzo mało.

Większość zbóż i rzepaku w Wielkopolsce jest już skoszona. Plony pozostawiają wiele do życzenia, ale... i tak są lepsze niż przed rokiem.

Rozpoczął się drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego, który będzie trwał do 2 września br.

Od 30 sierpnia do 28 września br. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Ten nabór przeznaczony jest dla rolników, małżonków rolnika lub domowników rolnika, którzy na terenach wiejskich objętych afrykańskim pomorem świń prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

Rozprzestrzeniający się wirus ASF zagraża całej branży wieprzowiny w Polsce. Producentom świń jest coraz trudniej zbyć żywiec wieprzowy, a przetwórcy obawiają się możliwości przeniesienia ewentualnych kosztów związanych z wycofaniem produktów ze sklepów ze względu na podejrzenie zakażenia ASF - alarmuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o nowym zagrożeniu dla plantacji chmielu na Lubelszczyźnie. Okazuje się, że obecna pogoda niezwykle sprzyja pędziorkowi chmielowca, który został licznie zaobserwowany na plantacjach chmielu w ostatnich dniach lipca.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza na szkolenie pn.: „Alternatywne kierunki w produkcji zwierzęcej. Chów i hodowla alpak”, które odbędzie się w dniach 24-25.09.2019 r. 

Z początkiem sierpnia Carrefour Polska otworzył we Wrocławiu hotele dla pszczół. Pojawiły się one na dachu hipermarketu przy ul. Gen. Hallera 52. To pierwsze schronienia dla tych pożytecznych owadów zamontowane przez sieć w mieście. Budowa „Pszczelich Hoteli” to inicjatywa Carrefour Polska w ramach globalnej strategii CSR firmy.

"Unowocześniamy rolnictwo i obszary wiejskie" – pod takim hasłem Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na XXVIII Promocyjno-Handlową Wystawę Rolniczą Rol-Szansa 2019 do Piotrkowa Trybunalskiego. Wystawa już za trzy tygodnie – w dniach 24-25 sierpnia.

Trwa skup miodu w zakładach przetwórczych, ale już widać, że nie będzie on zadowalający. Rolnicy wolą sprzedawać słodki surowiec we własnym zakresie.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Czym właściwie on jest?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, blisko 40% respondentów sięga po ziemniaki kilka razy w tygodniu, a u niemal 80% z nich są one nieodłącznym dodatkiem do obiadu. Z kolei prawie 20% młodych ludzi (15-39 lat) deklaruje gotowość do wyeliminowania kartofli ze swojego codziennego menu. Co więcej, ponad 85% ankietowanych wskazało, iż spożywa ziemniaki przede wszystkim w formie tradycyjnej – z wody. Czy Polakom brakuje więc pomysłów na ich przygotowanie?

Wjechał kombajnem w słup energatyczny, uszkodził ogrodzenie i budynek mieszkalny. Do takiego zdarzenia doszło w miejscowości Huta powiecie żuromińskim. 37-letni mężczyzna nie dość, że miał 2 promile alkoholu to... nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, a dodatkowo ma orzeczony sądowy zakaz za wcześniejszą jazdą pod wpływem.

Wyższe ceny wieprzowiny o 35 procent spowodowały gwałtowny wzrost popytu na drób w Chinach - pisze Reuters. W Państwie Środka rośnie popyt nie tylko na kurczaki, ale i na kaczki.

Do jednego z warmińskich lasów podrzucono kilkanaście tysięcy zepsutych jaj. Teraz trwa dochodzenie, by ,,jajcarz'' nie pozostał bezkarny.

Wczoraj, 1 sierpnia, rozpoczął funkcjonowanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jest to nowy, dziesiąty fundusz powstały w ramach ustawy z dnia 22 maja 2009 r., o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Ustawa zakłada funkcjonowanie tego funduszu promocji na zasadach, które obowiązują od 2009 r. dla dziewięciu funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana o przygotowanie przez Komisję Europejską decyzji umożliwiającej skorzystanie z odstępstw od obowiązków w zakresie zazielenienia.

Szybko, bezpiecznie, bez zbędnych badań. Szykują się ułatwienia w sprzedaży tuczników z terenów zagrożonych ASF - zapowiada Główny Lekarz Weterynarii. Służby weterynaryjne chcą znieść obowiązek dodatkowych badań zwierząt przed sprzedażą.

Kolejny wypadek w rolnictwie tego lata. 63-letni mężczyzna został przygnieciony przez kombajn, który naprawiał.

W niedzielę 11 sierpnia w Zarzeczewie odbędzie się święto pszczelarzy, pszczelarstwa i miodu – Miodowe Lato 2019. Organizatorem imprezy jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Zarzeczewie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Kto się wybiera?

Kilkanaście lat temu Amerykanin Jesse Avshalomov wpadł na pomysł, aby świętować dzień tego złocistego trunku. Internet to podchwycił i tak w pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Z tej okazji postanowiliśmy się rozprawić z mitami na temat piwa.

Rolnikom kwalifikującym się do kategorii mikro i małych przedsiębiorstw przysługuje skorzystanie z mechanizmu osłonowego, zabezpieczającego przed podwyżką cen energii elektrycznej – poinformował dziś minister Rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował, że w samosiewach rzepaku można znaleźć liczne jaja śmietki kapuścianej.

Kolejne ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w gminie Wohyń na Lubelszczyźnie. Tym razem do utylizacji trafi 100 sztuk trzody. To 33 ognisko w tym roku.

Kwaśne i bardzo kwaśne – 40% polskich gleb potrzebuje wapnowania. Od 1 sierpnia, rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu preparatów odkwaszających. Za wypłatę pieniędzy będzie odpowiadał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Zbiory rzepaku mogą być mniejsze od prognozowanych od 10 do 15% – ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Nasiona są bardzo drobne, a zaolejenie wyjątkowo niskie.

Gospodarstwa rolne korzystające z taryfy G nie muszą składać oświadczeń odbiorcy końcowego enegrii elektrycznej – informuje Ministerstwo Energii. Złożyć je muszą gospodarstwa rolne, które korzystają z innej grupy i prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą, która kwalifikowana jest jako mikro lub małe przedsiębiorstwo. Prowadzący średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogli skorzystać z pomocy de minimis.

To nie są najłatwiejsze żniwa. Niedobory wody i susza sprawiły, że na wielu uprawach zboża nierównomiernie dojrzewały i jeszcze w zeszłym tygodniu na jednym polu część kłosów była zielona, a część gotowa do zbioru.

Ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej nowemu programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „AgroEnergia”.

Zgodnie z zaleceniami międzyplon EFA powinien zostać wysiany w okresie od 1 lipca do dnia 20 sierpnia. Wczesne tegoroczne żniwa teoretycznie taki siew umożliwiają, ale susza może spowodować, że albo siew się nie uda, albo będzie bezcelowy.

Tradycyjnie już od 1 sierpnia do 2 września można składać faktury, aby odzyskać część pieniędzy wydanych na zakup oleju napędowego.

Od 15 do 21 lipca pojawiły się 34 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Aż 16 przypadków miało miejsce na Warmii i Mazurach.

Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej po raz kolejny zgłosił problem nierzetelnego kwalifikowania obszarów objętych klęską suszy.

23-letni kierowca bmw najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków drogowych i zderzył się z kombajnem rolniczym, wbijając się w heder maszyny. Kierowca osobówki trafił do szpitala w Rzeszowie. Fatalne zdarzenie miało miejsce we wsi Piątkowa.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przypominamy, że do 31 lipca są przyjmowane wnioski na zalesianie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na ten cel wsparcie z ARiMR. 

Za dwa tygodnie poznamy szczegóły dotyczące programu pomocy poszkodowanym rolnikom. Na wsparcie będą mogli liczyć nie tylko dotknięci suszą, ale i innymi zjawiskami pogodowymi. Konkretną wysokość pomocy poznamy dopiero po oszacowaniu strat.

Ciągle powyżej średniej pięcioletniej, ale mniej niż zakładano w czerwcu. Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że tegoroczne unijne zbiory zbóż będą na poziomie ok. 313 milionów ton.

Ostatnie notowania nie przyniosły zasadniczej zmiany cenowej tuczników w krajach Unii Europejskiej. W Polsce natomiast większość zakładów utrzymała ceny skupu na poziomie sprzed tygodnia.

Przez brak wyobraźni 44-letni mężczyzna mógł stracić życie. Podczas opróżniania zbiornika na zboże w maszynie, mężczyzna nie wyłączając silnika w kombajnie, zaczął nogami osuwać zastałe zboże. Maszyna zaczęła wciągać jego nogi. Pomogła szybka interwencja drugiego rolnika. Dzięki niemu mężczyzna żyje.

Kolejny dzień i kolejne ogniska ASF. Dwudzieste dziewiąte ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w gminie Wohyń, trzydzieste w gminie Ciechanów. Właśnie dotarły do nas informacje o 31 ognisku. Świnie trafią teraz do utylizacji. 

Uprawa borówek amerykańskich w polskim wydaniu jest coraz bardziej popularna. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powierzchnia plantacji wzrosła aż dwunastokrotnie. Rośnie też jej eksport i spożycie. Na plantacjach trwają właśnie zbiory.

Susza uszczupliła zbiory traw na siano. Być może sierpień i wrzesień zdołają dostarczyć więcej surowca, ale wszystko będzie zależało od pogody. 

Czy płynne produkty z jaj mają szansę stać się hitem i podbić serca polskich konsumentów? "Ostatnio coraz większą popularność zyskuje idea, że wkrótce rozpocznie się boom na kupno płynnych produktów jajecznych w miejsce jaj w skorupkach" – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Indyki nadal drogie, kurczaki lekko tanieją. Handel krajowy nie jest duży, za to eksport wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tego lata w Polsce mamy rekordowo niskie poziomy wody w rzekach. I to pomimo tego, że lipiec jest stosunkowo chłodny.

Mamy środek sezonu warzywno-owocowego. Wielu rolników narzeka na niskie ceny w skupach i brak możliwości sprzedania wyprodukowanych warzyw i owoców. Tymczasem sklepy wielkopowierzchniowe wydają się być daleko od polskich producentów.

Pan Piotr z Ozorkowa został głównym laureatem wielkiej loterii CHWASTOX®, organizowanej przez CIECH Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin. Tegoroczny zwycięzca otrzymał voucher na opryskiwacz polowy o wartości 50 tysięcy złotych.

Powstaje grupa przedsiębiorców, którzy chcą produkować czyste szyszki chmielowe pozbawione rakotwórczych związków. To dopiero początek drogi, ale z dużą energią zaczynają się zmiany na polskim rynku plantatorów chmielu.

Pilea pochodzi z Azji. W środowisku naturalnym występuje w znanej chińskiej prowincji Junnan. Pieniążek znany jest też pod innymi nazwami, najczęściej mówi się o nim roślina naleśnikowa lub roślina misjonarza.

Producenci, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedany tytoń lub sprzedane świnie mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

To już jutro! W całym kraju odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Weź w nich udział i wybierz swojego przedstawiciela. Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz głosować? Przypominamy to, co najważniejsze.

Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Choć ogniska i przypadki występują w obszarach objętych ograniczeniami, to strefy zagrożenia chorobą, wyznaczane wokół tych ognisk, niebezpiecznie przesuwają się na zachód.

Wody Polskie przypominają, że w okresie, gdy susza rolnicza wystpuje na większości obszaru Polski, rolnicy są zwolnieni z opłat za pobór wody do 5 m3 na dobę średnio w ciągu roku, w ramach zwykłego korzystania z wód.

To właśnie przed takimi wypadkami przestrzegamy rolników przed każdymi wakacjami. Jak się dowiadujemy, w gminie Lubasz, w miejscowości Nowina, jadącemu na polu ciągnikiem 17-latkowi wpadł pod koła pomagający przy pracach polowych 14-latek.

Branżowy portal zajmujący się trzodą chlewną The Pig Site spekuluje, że rozprzestrzeniający się w Europie wirus afrykańskiego pomoru świń może spowodować boom w branży drobiarskiej.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydano decyzję zobowiązującą spółkę Real do szybszej wypłaty zaległych zobowiązań finansowych dla dostawców owoców. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwolnienie rolników gospodarujących na obszarach objętych suszą z obowiązku wysiewu poplonów w ramach praktyki zazieleniania.

Kolejne miesięczne podsumowanie na rynku mleka wypada spokojnie. Ceny skupu w czerwcu minimalnie niższe niż w maju, ale równocześnie nieco wyższe niż przed rokiem. 

Nie do końca owocny sezon owocowy. W zakładach przetwórczych pełnia skupu wiśni. Kończą się już porzeczki i letnie maliny, a zaczynają jabłka. Niesprzyjająca pogoda ograniczyła podaż i popsuła jakość, a że przetwórnie potrzebują surowca, za dobry towar muszą dobrze płacić. 

W chlewni w gminie Srokowo na Warmii i Mazurach trzeba będzie wybić 9435 świń. To największe ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w tym roku w Polsce.

Tadeusz Romańczuk nie jest już sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister podał się do dymisji. 

Kolejny tydzień na rynku soi pod znakiem oczekiwania. Chodzi o porozumienie handlowe na linii USA – Chiny oraz informację o areale upraw. Inwestorzy spodziewają się, że areał zasiewów soi zyska kosztem zasiewów kukurydzy.

Kilka dni temu minister Ardanowski zapowiedział, że będzie dążył do zalegalizowania produkcji w Polsce okowit, nalewek i destylatów. Wczoraj w Radiowej Jedynce powiedział, że Unia Europejska zezwala na zmniejszenie akcyzy na alkohol o połowę i ten mechanizm minister chciałby zastosować w destylarniach usługowych.

Jak informuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, coraz więcej rolników skarży się, że monitoring suszy prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach nie oddaje prawdziwego stanu tegorocznej suszy.

Rząd przeznaczył miliard złotych z budżetu państwa na program "Mój Prąd". Z programu skorzystać mają gospodarstwa domowe, które zainwestują w instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowanie obejmuje 50% kosztów i nie może być wyższe niż 5 tysięcy złotych.

90-letni mężczyzna z powiatu opoczyńskiego (woj. łódzkie) zginął podczas prac polowych. Zwoził słomę i... zsunął się pod nadjeżdżającą przyczepę. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność podczas prac polowych. 

Problem suszy pogłębia się i obejmuje kolejne gminy na mapie naszego kraju – tak wynika z nowego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. Susza rolnicza wystąpiła aż w piętnastu województwach.

Zbiory rzepaku na południu Polski zbliżają się do końca. Niektórzy już nawet je zakończyli, ale wyniki nadal są w tym rejonie bardzo słabe. Ceny nie idą w górę. 

Po schodach weszła na drugie piętro, a później na dach starego dworu we wsi Niewikla, w gminie Sochocin w województwie mazowieckim. Krowa, bo o niej mowa, spacerowała po dachu dopóki do akcji nie wkroczyli strażacy. Ściąganie zwierzęcia z dachu trwało ponad dwie godziny. 

Od 8 do 14 lipca na terenie Polski pojawiły się 34 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików – informuje Główny Lekarz Weterynarii. Wirus przemieszcza się na północ.

Specjalista chorób pszczół, pozyskiwanie i konfekcjonowanie produktów pszczelich, produkcja pakietów i odkładów pszczelich o dużych walorach użytkowych - to zakres tematyczny planowanych kursów dla pszczelarzy, które organizuje Polski Związek Pszczelarski. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca.

Potężny pożar strawił oborę, stodołę i sprzęt gospodarczy. Ucierpiały też zwierzęta. Część krów padła, część na skutek obrażeń trafi do uboju. Straty po pożarze, który wybuchł w sobotę wieczorem w miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok, w powiecie zambrowskim, wyceniane są na milion złotych.

Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Zaraz po wykryciu pierwszych w Polsce przypadków ASF, a było to w 2014 roku, lekarze weterynarii śmiało mówili o tym, że zimą wirus choroby pozostaje w uśpieniu. Problemy z afrykańskim pomorem świń zaczynają się latem.

Przed nadmiernym rozwinięciem się chorób grzybowych w burakach cukrowych może nas zabezpieczyć monitoring liści roślin znajdujących się na plantacji.

Szkolenie i wyjazd studyjny pokazujący, jak hodować ślimaki przygotowuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Zgłosić się można do 5 sierpnia.

W Osieku (gm. Zawidz Kościelny) w województwie mazowieckim do użytku został oddany kolejny budynek inwentarski, zrealizowany w ramach Gobarto 500. To pierwszy tego typu obiekt na Mazowszu.

KRUS informuje o wysokości kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2019 r.

Korekta na niemieckim rynku, korekta i u nas. Odnotowujemy kolejny tydzień spadku cen tuczników. Jak tłumaczą przetwórcy, niższe stawki trzody chlewnej to przede wszystkim wynik słabego handlu. 

W gminach Izbica i Kock, w województwie lubelskim, wyznaczono kolejno 22 i 23 ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wybitych zostanie łącznie 138 świń. 

Pogoda żniwiarzom sprzyja, choć plony nie są tak dobre, jak liczono. W Wielkopolsce kończą się zbiory jęczmienia ozimego, który zawsze koszony jest jako pierwszy.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Jakie są tegoroczne plony głównych upraw - to wszyscy wiemy. Ceny w skupach też nie napawają optymizmem. W tej sytuacji Wielkopolska Izba Rolnicza zdecydowała się zaapelować do ministra Ardanowskiego o uruchomienie specjalnej pomocy suszowej i wyższe ceny skupu w państwowej spółce Elewarr. 

Przypominamy, że tylko do 27 lipca trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły.

Pod koniec czerwca Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do ministerstwa rolnictwa w sprawie krzywdzących dla rolników raportów IUNG. Chodziło o niestwierdzenie suszy w miejscach, w których wyrządziła ona ogromne szkody. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przed rolnictwem czas wielkich wyzwań, których pokonanie będzie wymagało wprowadzenia nowych technologii, takich jak 5G. Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE, ogromna przepustowość łącza i praktycznie brak opóźnień to główne wyróżniki sieci 5G, która jest już dostępna w Polsce. Dzięki łączności tysięcy urządzeń i przedmiotów wizja autonomicznego i precyzyjnego rolnictwa staje się realna. 

W następną niedzielę odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Każdy rolnik będzie mógł wybrać swojego przedstawiciela do Rady Powiatowej. A tym samym mieć wpływ na skład władz wojewódzkich, a później też centralnych.

Spółka Polski Eko Chmiel podpisała umowę ze spółką spin-off Uniwersytetu Warszwskiego - BACTrem, która opracowała innowacyjną technologię oczyszczania gleby z zawartych w niej szkodliwych substancji. To pozwoli na pozbycie się z polskich plantacji chmielu rakotwórczego kreozotu i produkcję zdrowych, czystych szyszek chmielowych na potrzeby browarów. Umowa właśnie weszła w życie. 

Resort rolnictwa zapowiada powołanie specjalnego programu dla sołtysów, tak, żeby z dodatkowego wsparcia skorzystały nie tylko koła gospodyń wiejskich, ale także poszczególne sołectwa. Mowa o nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, która ma zapewnić pieniądze na ten cel. 

Zrywanie i sortowanie owoców czy zbiór warzyw – ciężką pracę mogą ułatwić pomocnicy rolnika. Takich pracowników zgłaszanych do KRUS jest coraz więcej. W maju zarejestrowanych było prawie 11 tysięcy pomocników. Okazuje się, że ponad 10 tysięcy z nich stanowili pracownicy z Ukrainy. 

Na Rynku Bronisze rozpoczyna się okres, kiedy zaczynają przeważać warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Obserwujemy nieśmiałe spadki cen wśród niektórych gatunków, takich jak marchew, cebula, burak. Niestety, inne gatunki, mimo że występują już w młodej wersji nadal są drogie.

Rząd szykuje nowy program, na który rolnicy bardzo czekają. Chodzi o tzw. małą retencję. Susza zdziesiątkowała wiele upraw, dlatego nawadnianie pól jest niezbędne. 

Bulwy ziemniaka – któż ich nie zna? Zbiera się je u nas od początku czerwca, czasem jeszcze wcześniej, aż do końca października. Producenci i smakosze ziemniaków mogą w tym sezonie wybrać się na ciekawe imprezy, m.in. "Dni Ziemniaka". 

Zdecydowanie mniej niż w rekordowym, zeszłym roku, ale także mniej od średniej wieloletniej. Zbiory jabłek zapowiadają się na dużo niższym, niż przeciętnie, poziomie.

Finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, dietetyka oraz ekonomia to najbardziej popularne w tym roku kierunki studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. SGGW zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia. Kolejne tury rekrutacji potrwają do połowy sierpnia.

Komisja hodowlana ds. zwierzyny grubej nakreśliła plan pracy. Podczas pierwszego spotkania ustalono priortytety działań na najbliższy czas. Komisja chce m.in. przygotować projekt uchwały dokarmiania zwierzyny grubej pod kątem sytuacji związanej z ASF. 

"Konie mają szczególne miejsce w naszych sercach. Wynika to z historii naszego kraju i tradycji naszego narodu" – powiedział minister Ardanowski rozpoczynając konferencję prasową, podczas której zostały przedstawione przygotowania do Pride of Poland.

Oszukali Skarb Państwa na ponad 9  milionów złotych. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę przestępczą, która miała wyłudzać nienależny podatek przy obrocie komponentami paszowymi. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, prania brudnych pieniędzy i dokonania przestępstw karno-skarbowych. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował o badaniach duńskich naukowców, które potwierdzają możliwość zakażenia świń wirusem ASF poprzez zjedzenie zainfekowanych much.

Zbiory rzepaku w południowej części kraju minęły półmetek, a niektórzy zdążyli już je zakończyć - wymłócić zebrany surowiec, a nawet sprzedać nasiona. Wyniki są jednak słabe. 

 

Ministerstwo Środowiska udzieliło odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie obowiązku uzyskania wpisu do rejestru (rejestr-BDO) przez rolników. 

Producenci jaj w Polsce czują się niesprawiedliwie traktowani przez państwowe służby sanitarne. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których rodzimi dostawcy jaj pokrywają koszty błędów i zaniedbań, za które nie ponoszą odpowiedzialności - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, w końcu czerwca na pułapkę feromonową ustawioną w miejscowości Krzeczowice na monokulturze kukurydzy odłowiono pierwsze w tym roku dwa chrząszcze stonki kukurydzianej. Oznacza to początek tegorocznych kłopotów ze stonką kukurydzianą.

Rozkręca się sezon skupu owców, rozkręcają się także ceny. W przypadku malin stawki już osiągnęły astronomiczne poziomy. A co z wiśniami i porzeczkami?

Kilka dni temu informowaliśmy o pożarze, jaki miał miejsce w Chróścinie Opolskiej. W jego wyniku spłonęło 20 krów, straty w gospodarstwie są ogromne. Teraz w internecie utworzona została zbiórka pieniędzy na pomoc w odbudowie gospodarstwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stale rozwija portal IRZplus. Właśnie wyposażyła go w kolejne funkcje przydatne rolnikom korzystającym z tego internetowego narzędzia.

 

Do groźnego pożaru stogu słomy doszło w ostatnich dniach w Koninie. Akcja jego ugaszenia trwała przez ponad siedem godzin. 

Najczęściej od około 50 groszy do złotówki kosztuje kilogram porzeczek w skupie. Pomimo tego, że dużego urodzaju w tym roku nie ma, plantatorom często nie opłaca się zbierać owoców.

Równowaga pomiędzy unijnym eksportem i importem przewidywana jest dla rynku cukru. W ujęciu globalnym sezon 2019/2020 ma być jednak deficytowy. Tak wynika z opublikowanych przez Komisję Europejską perspektyw krótkoterminowych dla rynków rolnych.

TAURON Dystrybucja od lat opiekuje się bocianami i ich gniazdami znajdującymi się na słupach energetycznych, w ramach autorskiej akcji „Bocian Nasz”. Z początkiem lata priorytetem staje się wspieranie ornitologów w obrączkowaniu młodych ptaków. Tylko przy wsparciu energetyków badacze mają szansę dostania się do ptaków gniazdujących na liniach energetycznych. 

„Jurajski Agro Fresh Park” to inwestycja wpisująca się w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskie Grupy Spożywczej.”

Oferował sprzedaż maszyn budowlanych i rolniczych w okazyjnej cenie, brał zaliczkę i znikał. Policjanci z Wrocławia zatrzymali mężczyznę, który miał wyłudzić ponad 3 miliony złotych i oszkać 42 osoby. 

Afrykański pomór świń wciąż w natarciu. Tym razem zaatakował w województwie mazowieckim, w gminie Cegłów. Do wybicia jest ponad 3300 świń. Kolejne ognisko (21) potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 338 świń. 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jeszcze w tym miesiącu formalnie zostanie powołana do życia Polska Grupa Spożywcza. 

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych uważa, że wprowadzanie mechanizmu ceny referencyjnej nie przysłuży się rozwojowi sektora biopaliwowego ani paszowego, a może wprowadzić zakłócenia na rynku zbóż i rzepaku sprzyjając importerom zarówno surowców rolnych, jak i gotowych produktów w postaci biokomponentów czy pasz nieopartych na krajowych surowcach nie objętych tego typu regulacjami.

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym zatrzymali obywateli Ukrainy, którzy chcieli przemycić do Polski pszczoły.

Na Łąckach Nowohuckich w Krakowie spłonęło 160 bel siana. Podpalaczem okazał się ... 12 letni chłopiec. Straty mogą wynieść kilkanaście tysięcy złotych.

Eksperci Fundacji FAPA opowiadają się za utrzymaniem preferencyjnej, 5% stawki VAT, na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Rozwiązania, które zostały ujęte w nowelizowanej matrycy VAT, w przypadku napojów owocowych są niekorzystne, uderzają w krajowe sadownictwo i przetwórstwo owocowo-warzywne. Trudno znaleźć argumenty przemawiające za zasadnością tej podwyżki, dlatego oczekujemy, że zapowiedź przedstawicieli rządu o przedłożeniu poprawki przywracającej 5% VAT na napoje, zostanie dotrzymana.

ASF zbiera żniwo... Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 18 i19 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku.

Jak ustaliliśmy, jutro (16 lipca) Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma głosować w sprawie wprowadzenia tzw. matrycy VAT. Czy jest szansa dla pozostawienie 5% stawki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku? 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował szósty raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Chróścinie Opolskiej doszło do poważnego w skutkach pożaru. Dobra wiadomość jest taka, że choć w pożarze spłonęło 20 krów, to 200 krów udało się uratować. Straty jednak i tak są ogromne.

New Holland oferuje aplikację Grain Loss Calculator na urządzenia mobilne, aby pomóc rolnikom w optymalizacji ustawień kombajnu i osiągnąć maksymalną efektywność i wydajność żniw. Aplikacja została stworzona dla użytkowników kombajnów wszystkich producentów i modeli, co potwierdza filozofię otwartego podejścia marki.

Jako główny sponsor ligi Farming Simulator League, Corteva Agriscience wkracza na scenę e-sportu, wspierając wszystkie 14 imprez turniejowych. Produkty Corteva Agriscience zostały również wprowadzone do najnowszej wersji Farming Simulator 19. Teraz gracze, rozwijając swoje wirtualne farmy, mają możliwość nabywania nasion marki Pioneer® (należącej do Corteva Agriscience™) oraz środków ochrony roślin marki Corteva™.  

UOKiK informuje: brak kurczaka w karmie dla psów "z kurczakiem" czy brak wołowiny w puszce "wołowina" dla kotów? To możliwe. Tak wynika z kontroli karmy dla zwierząt, którą przeprowadzili pracownicy Inspekcji Handlowej. Nieprawidłowości dotyczyły blisko 20 procent produktów. 

Portal KalendarzRolnikow.pl startuje z nowym cyklem artykułów „Poznaj nasze KGW”. Twoje koło gospodyń wyróżnia się w okolicy szczególną aktywnością, prężnie działacie na rzecz społeczności lokalnej, odnosicie sukcesy, a może słyniecie z najlepszych wypieków? Pochwalcie się tym na łamach naszego portalu! Niech usłyszy o Was świat! 

Członkowie zrzeszeni w Krajowym Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wystąpili z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Chcą, aby minister odstąpił od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach. "Nie poprawi to sytuacji epizootycznej względem ASF" – czytamy w piśmie skierowanym do szefa resortu. 

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której powstanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Sprawdź szczegóły.

Uczestnicy Rynku Hurtowego Bronisze wciąż zmagają się ze skutkami suszy rolniczej i upałami zanotowanymi w drugiej połowie czerwca. Najbardziej cierpi rynek warzyw gruntowych. Obserwujemy braki podażowe warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych

Porozumienie Rolnicze powstało po to, aby grupy robocze, zainteresowane poszczególnymi tematami, wypracowały propozycje realnych rozwiązań, które ministerstwo rolnictwa, a właściwie rząd, będzie się starał realizować – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z zespołem zajmującym się rynkiem wołowiny.

ORLEN Paliwa, z Grupy ORLEN i Green Lab Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy, które zapewni dostawy oleju napędowego do Spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ramach pierwszego etapu programu, ORLEN Paliwa dostarczy tylko w tym roku ok. 16 mln litrów oleju napędowego, które zabezpieczą potrzeby Spółek wchodzących w skład KOWR. Jednocześnie będą kontynuowane rozmowy handlowe pomiędzy partnerami w zakresie dalszej, rozszerzonej współpracy.

Warzywa i owoce – smaczne, niskokaloryczne, sycące, a przede wszystkim zdrowe. Mogą stanowić dodatek do posiłku bądź samodzielną przekąskę między posiłkami. Naukowcy, a przede wszystkim lekarze i dietetycy przekonują, że produkty te powinny gościć na naszych stołach przynajmniej pięć razy dziennie. Przypomina o tym również Agnieszka Piskała-Topczewska, ekspert ds. żywienia III edycji kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, której celem jest promocja spożycia polskich warzyw 
i owoców oraz podkreślenie ich korzystnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną. 

Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich.

W Krakowie spotkali się Główni Lekarze Weterynarii Polski, Czech i Słowacji. Spotkanie miało na celu omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności oraz zacieśnienie współpracy w tym obszarze. Rozmowom przewodniczył dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii RP.

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe, które zostało ustanowione we wrześniu 2017 roku. Pierwszy raz obchodziliśmy je 12 lipca 2018 r. 

Pszczelarz może wprowadzać na rynek miody z własnej pasieki w ramach sprzedaży bezpośredniej lub sprzedaży detalicznej z gospodarstwa rolnego - przypomina Polski Związek Pszczelarski. Jakie formalności trzeba dopełnić?

Hodowla ślimaków cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób, które nie tylko szukają dodatkowego źródła dochodów ale też swojego sposobu na życie. Przygotowując się jednak to takiej inwestycji, podejmując decyzję o podjęciu działalności typowo hodowlanej warto sprawdzić jak faktycznie to wygląda. Najlepiej przekonać się na własne oczy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas, polscy rolnicy chętnie sięgają po dostępne środki pomocowe. Część z nich uważa jednak, że poradziliby sobie bez dotacji z UE. Co trzeci rolnik korzystający z PROW, planuje również założyć pozarolniczą działalność gospodarczą.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze, które pozwolą jej propagować zasady udzielania pierwszej pomocy, a także organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne oraz służące popularyzacji sportu i kultury fizycznej, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. 

Jak informują specjaliści z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego, na wielu polach można zaobserwować pośpiechy oraz burakochwasty. Należy je jak najszybciej usunąć!

Kuba zniosła zakaz eksportu produktów mięsnych wieprzowych, mięsa wołowego i produktów mięsnych wołowych, nałożony na Polskę w lutym tego roku. 

Powszechny spis rolny ma zostać przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w spisie rolnym będzie obowiązkowy.

5978 wniosków na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł złożyły do końca czerwca koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł.

Gospodarz z woj. warmińsko-mazurskiego został oszukany przez dwóch mężczyzn, którzy sprzedali mu wodę zamiast oleju napędowego. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać przestępcom - apelują policjanci z Zambrowa.

W ostatnim czasie nie ma tygodnia, aby Główny Lekarz Weterynarii nie informował o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń. Właśnie dowiedzieliśmy się, że wyznaczono 16 i 17 ognisko w tym roku. Oba znajdują się w województwie lubelskim. 

Pod taką nazwą rozpoczęła się kampania organizowana przez Zrzeszenie Producentów Papryki RP. Realizacja jej była możliwa dzięki wsparciu środków finansowych z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Susza - to słowo odmieniane jest przez rolników we wszystkich przypadkach. Już wiemy, że susza w tym roku bardzo niekorzystnie odbije się na plonie zbóż i rzepaków prawie w całej Polsce. Jeśli nie będzie deszczu - bardzo kiepskie pony mogą dać też ziemniaki i buraki cukrowe. Ale największym problemem może stać się susza w kukurydzy.

Jeszcze w lipcu ma powstać Krajowa Grupa Spożywcza. W jej skład mają wejść największe państwowe firmy z branży spożywczej, ale także spółdzielczy sektor mleczarski oraz rolnicy.

Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej – na takie projekty rolnicy indywidualni będą mogli otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet nowego programu pn. Agroenergia, do którego nabór trwa od 8 lipca br., to 200 mln zł.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowej wystawy rolniczej w Europie, czyli AGRO SHOW, organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył, w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, w podpisaniu umów o dofinansowaniu zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 14 i 15 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Dwa gospodarstwa znajdują się w woj. warmińsko-mazurskim.

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zbiory rzepaku. Choć kombajny ścięły dopiero pierwsze dziesiątki hektarów, już wiadomo, że zbiory będą kiepskie.

Pył to niepożądany element w pracy rolnika, z którym należy walczyć, a przynajmniej ograniczyć jego obecność do minimum.

Tylko 30% istniejących w Polsce jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która opublikowała raport dotyczący działalności OSP.

W związku z jubileuszem 25 lat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje Konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR”. Sprawdź szczegóły. 

Dzięki ponad 22 mln zł dofinansowania od Wód Polskich do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ trafi nowoczesny sprzęt do badania jakości wody. 4 lipca 2019 r. w Warszawie Prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz Paweł Ciećko Główny Inspektor Ochrony Środowiska podpisali umowę w tej sprawie.

Wyjątkowo silny był tegoroczny opad świętojański zawiązków w sadach. Opadanie zawiązków rozpoczęło się już w maju, a skończyło wraz z końcem czerwcowych upałów. Sadownicy już teraz wiedzą, że owoców w tym roku będzie mniej.

Rusza druga edycja konkursu „Na wsi najlepiej 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Kto może wziąć udział w konkursie? Jakie nagrody czekają na zwycięzców? Sprawdź!

Utrzymująca się susza skutecznie hamuje spadki cen warzyw gruntowych. Wyjątki to buraki, cebula i kapusta czerwona. W ofercie pojawiło się już całe spektrum krajowych owoców miękkich. Podaż rośnie, a ceny sukcesywnie spadają - informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 lipca 2019 r. 

Rozpoczął się skup miodu. Nie są to jeszcze duże ilości, ale ceny są przynajmniej na poziomie sprzed roku.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu ogłosiło 9. edycję konkursu fotograficznego „Etnoklimaty”. Prace można nadsyłać do końca października 2019 r. Na najlepsze zdjęcia czekają nagrody i miejsce na pokonkursowej wystawie.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży przyczep rolniczych w czerwcu 20119 r., według danych CEPiK. 

Bardzo wsłuchujemy się w to co mówi społeczeństwo – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując zakończenie konsultacji publicznych Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030).

Przypominamy, że tylko do 8 lipca, rolnicy, którzy czasowo zaprzestali produkcji drobiu z powodu ptasiej grypy, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.

W związku z narastającym niepokojem, jaki wzbudziło wystąpienie w Polsce przypadków wirusowego zapalenia tętnic koni, Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 13 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w czerwcu 2019 r. Jakie marki na podium?

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyła się „Debata Przedżniwna”, która corocznie organizowana jest przez Krajową Federację Producentów Zbóż oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Każde dostarczenie produktów rolnych do pierwszego nabywcy wymaga umowy, która musi być zgodna z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945). Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rolnik sprzedaje swoje produkty na podstawie umowy, która nie zawiera wszystkich wymaganych prawem elementów, np. o cenie sprzedający informowany jest po zrealizowaniu dostawy. Takie łamanie prawa jest niedopuszczalne!

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o umożliwienie z korzystania hodowcom drobiu korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Do 1 lipca młodzi rolnicy mogli składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała wstępne podsumowanie.

Firma FarmWise z San Francisco w USA rozpoczęła produkcję swojej pierwszej generacji autonomicznych robotów odchwaszczających. Firma twierdzi, że robot może pomóc rolnikom zmniejszyć zależność od chemicznych środków chwastobójczych. 

W miejscowości Brzeźno doszło dziś do ogromnego pożaru zboża. Jak informuje Gazeta Lubuska, dym widoczny jest z kilku kilometrów. Jaka skala zniszczeń?

Nie ma dobrych informacji od rolników, którzy już rozpoczęli żniwa. W tydzień po wjeździe kombajnów na pola okazało się, że plony są nawet niższe niż w roku ubiegłym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła wstępne podsumowanie tegorocznego naboru wniosków w ramach programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego o usprawnienie zagospodarowania małych działek rolnych, które są we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zarząd chce oddać działki rolnikom. 

Nie ma pracowników do zbiorów? Ceny w skupie są niezadowalające? Warzywa i owoce niezebrane zmarnują się na polu? Zaproś zbierających do siebie - osoby, które chcą zbierać owoce, warzywa na własne potrzeby lub potrzebują je kupić bezpośrednio w gospodarstwie. Takie możliwości daje portal MyZbieramy.pl, który umożliwia rolnikom łatwą sprzedaż swoich produktów, a nabywcom zakup wysokiej jakości płodów rolnych.

Sytuacja Chin i innych państw azjatyckich zmagających się z afrykańskim pomorem świń ma wpływ na utrzymujące się wysokie ceny wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej - zauważa KZP-PTCh.

Rada Narodowa Austrii uchwaliła ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Austria jest pierwszym państwem UE, które planuje całkowite zakazanie glifosatu w związku z doniesieniami pojawiającymi się od wielu lat, że środek ten ma działanie rakotwórcze.

Sprzedaż traktorów w Polsce nie zmieni się znacząco i wyniesie w tym roku nie więcej niż 25 tysięcy sztuk. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Martin & Jacob na zlecenie Kubota oddział w Polsce, gospodarze skłaniają się w stronę traktorów używanych – taki wybór deklaruje ponad połowa planujących zakup (53,9 proc.).

Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Okazuje się, że susza zwiększa swój zasięg o kolejne województwa.

Jak groźna może być upalna pogoda przekonano się ostatnio w Gostyniu. W niedzielę spłonęło tu 170 hektarów zboża, ścierniska oraz ciągnik rolniczy marki Fendt.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił gościnnie w programie TVP Info, gdzie był pytany o programy społeczne realizowane przez rząd i ich odbiór na wsi. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

27 czerwca 2019 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1100 w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego - 11 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 r. 

W dniu 15 lipca 2019 r. upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino. 

Inwestycja w maszynę rolniczą często trwa kilka miesięcy, dlatego powinna zostać dokładnie  zaplanowana przez rolnika. Jak to zrobić?

Podczas II Forum Wizja Rozwoju, jakie odbywało się w Gdyni, paliwowa spółka zapowiedziała budowę aktywów petrochemicznych oraz rozwój badań nad technologiami. „W ciągu najbliższych kilku lat będziemy nadal przeznaczać średnio 6,8 mld złotych rocznie na inwestycje” - zdeklarowała Patrycja Klarecka, członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen.

Zakończyły się renegocjacje rozszerzenia wzoru świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z drobiu, wywożonych do Republiki Kuby. Od 28 czerwca zakłady sektora mięsa drobiowego zatwierdzone do eksportu na Kubę będą mogły wysyłać na wskazany rynek mięso mielone, surowe wyroby mięsne, produkty mięsne i MOM.

Potwierdzono kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim. Tym razem w gminie Olecko. To już dziesiąte ognisko ASF w Polsce w tym roku. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczyli dziś we wspólnej konferencji prasowej dotyczącej realizacji ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. W jej trakcie podpisano również porozumienie pomiędzy wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Warszawie.

1 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców. Sprawdźcie, dlaczego warto o nich pamiętać w codziennej diecie.

Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniował propozycję zmian m.in. w zakresie nowego działania Dobrostan zwierząt, w ramach którego rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. 

Nastały bardzo trudne dni dla rolników i hurtowników. Przedłużająca się susza i rekordowe upały spowodowały spadki podaży i jakości oferowanych na Rynku krajowych owoców i warzyw. Ceny również ulegają dużym wahaniom z powodu nieregularności podaży i popytu. Jak jest na Rynku Hurtowym Bronisze? Mamy komentarz do aktualnej sytuacji.

Na podstawie nowych przepisów na rynek Unii Europejskiej będą mogły być wprowadzane tylko te nawozy i produkty nawozowe, które spełniają unijne wymogi w zakresie jakości i bezpieczeństwa.

Od 1 lipca 2019 r. program „Rodzina 500+” obejmuje wszystkie dzieci w rodzinie – również pierwsze i jedynaków. Od dziś można także składać online wnioski o świadczenie - przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Drugi dzień na Targach AGROTECH w Minikowie wyglądał tak. Zobacz fotorelację z wydarzenia!

Z wypiekami na twarzach śledzimy prognozy pogody pokazujące coraz bardziej ,,czerwone'' mapy z coraz wyższą temperaturą. A jednak wysokie temperatury latem w Polsce to sprawa całkowicie normalna.

Rolnicy z wielu obszarów naszego kraju zmagają się z suszą. Komunikat odnośnie do wystąpienia warunków suszy za okres 21 kwietnia – 20 czerwca przygotował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych twierdzi, że jest on krzywdzący i przedstawia dowody. 

Koalicja Klimatyczna przedstawiła raport, w którym odnosi się do problemu naszego kraju z coraz większymi suszami. Wraz ze zmianą klimatu rośnie częstość ich występowania, a co za tym idzie także straty. Odczuwają to nie tylko mieszkańcy wsi, ale tez miast. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna rolników przyczynia się do wzrostu żywności cen. 

Kiedyś polskie browary wprowadziły piwa bezalkoholowe, żeby reklamować swoje produkty w mediach. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Teraz producenci widzą w tym szansę na rozwój biznesu. Jest jednak problem: ten rodzaj piwa wymaga najlepszej jakości chmielu. 

W dniach 29-30 czerwca na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbywają się Targi AGRO-TECH 2019. W uroczystym otwarciu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Od wtorku rolnicy z południowej Wielkopolski i Dolnego Śląska rozpoczęli żniwa. Jak zawsze, pierwszy pod kombajny poszedł jęczmień ozimy.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o obowiązujących ograniczeniach w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną chloropiryfos. Stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z treścią ich etykiet stanowi poważne naruszenie przepisów.

Zarząd Krajowej Izby Rolniczej wystąpił do Premiera RP o zmianę przepisów, aby rolnicy ubezpieczeni w KRUS mieli równe prawa do przejścia na emeryturę jak ubezpieczeni w ZUS. Zdaniem KRIR, takie zróżnicowane prawo jest krzywdzące dla rolników, a także niezgodne z konstytucją. 

W Senacie rozpatrzono ustawę o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu. Reguluje ona zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO. 

W dniach 29-30 czerwca  na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyły się Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH 2019. Nasza redakcja była na miejscu i przygotowała dla Was specjalną relację. 

 

Przypominamy, że do 1 lipca 2019 r. ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw", finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

25 czerwca był ostatnim dniem, w którym rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2019 r. ARiMR przygotowała małe podsumowanie. Sprawdź!

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął założenia do realizacji programu priorytetowego "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie". Szczegóły dotyczące terminów, składania i rozpatrywania wniosków zostaną określone w naborach opublikowanych na stronie internetowej właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.  

 

W województwie warmińsko-mazurskim w gminach Burdy (powiat węgorzewski) i Bartoszyce (powiat bartoszycki) potwierdzono dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń – informuje w komunikatach Główny Lekarz Weterynarii. 

Nie stwierdzono obecności organizmów genetycznie modyfikowanych podczas kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ubiegłtym roku. Kontrolą objęto uprawy kukurydzy, rzepaku jarego, ozimego i soi. 

27 czerwca 2019 r. w Starym Polu odbył się Dzień Pola Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier" S.A. Wydarzenie jest świętem plantatorów i pracowników KSC, współorganizowanym przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Rolnicy nas informują, a Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa potwierdza: na dużym obszarze Polski uprawom pszenicy zagraża septorioza plew.

Dolnośląska Izba Rolnicza złożyła wniosek do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby niezagospodarowane działki z Zasobu KOWR były utrzymane w należytym stanie, m.in. poprzez ich regularne wykaszanie.

Już w przyszłym tygodniu w gmachu resortu rolnictwa odbędzie się Debata Przedżniwna. Będzie ona poświęcona aktualnej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku.

Ta kampania ma za zadanie przybliżyć potrzebę zwiększenia spożycia owoców – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, który wspólnie z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem przedstawiał zalety polskich borówek, porzeczek i malin.

Prace zabezpieczające w 206 wyrobiskach we wschodniej części Kopalni Soli „Wieliczka” oraz w dwóch zabytkowych podziemnych komorach pozwoliły ustabilizować struktury tego unikatowego zakładu wydobywczego soli oraz związanego z nim górotworu. Działania naprawcze trwały przeszło 10 lat przy istotnym wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który na dwa górnicze projekty przekazał łącznie niemal 37 mln zł dotacji ze środków krajowych. 

Meteorolodzy zapowiadają falę rekordowych upałów. W Polsce szczególnie gorąco ma być dziś, ale naszych zachodnich sąsiadów czeka kilka bardzo upalnych dni.

Przypominamy, że tylko do 1 lipca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o wsparcie od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. 

Okazuje się, że tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Jak to zmienić? Odpowiedzi na to pytanie szukano podczas debaty w Najwyższej Izbie Kontroli.

Polscy rolnicy i organizacje rolnicze sprzeciwiają się umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej z krajami Mercosur. Według nich umowa ta ma znacząco wpłynąć na polski rynek rolniczy. Komisja Europejski dąży do podpisania skrajnie niekorzystnej umowy – informuje Instytut Gospodarki Rolnej. 

W nietypowej akcji uczestniczyli strażacy z OSP Stara Dąbrowa z woj. zachodniopomorskiego. Strażacy - ochotnicy zaganiali bowiem byki, które zrobiły sobie prawdziwą corridę w okolicznych domostwach.

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych udostępnił wszystkim zainteresowanym wykaz producentow ekologicznych, aktualny na dzień 31 grudnia 2018 r. Chcesz wiedzieć więcej, złóż wniosek do IJHARS. 

Przypominamy, że tylko do 28 czerwca 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w celu ułatwienia rolnikom decyzji o wyborze odmiany rzepaku, porównało 19 odmian populacyjnych i 65 odmian mieszańcowych spośród znajdujących się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych. Jakie odmiany znalazły się w rankingu?

W ciepłe, słoneczne, letnie dni coraz częściej możemy spotkać na naszej drodze niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Niestety, zwykle nie dość, że nie wiemy, jak wygląda ta roślina, to jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, iż stanowi ona poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. 

W sobotę w Jastrzębiu-Zdroju doszło do podpisania listu intencyjnego między Browarem Jastrzębie a spółką Polski Eko Chmiel SA. Firmy zobowiązały się do współpracy w produkcji piwa na bazie polskich odmian chmielu bez szkodliwych związków WWA oraz opracowania receptury i produkcji piwa bezalkoholowego opartego na czystym chmielu. 

 

Trzy grupy producentów rolnych z województwa kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości. Proceder miał doprowadzić do zwiększenia dofinansowania o kwotę ponad 11 milionów złotych. 

Samorząd rolniczy przekazał swoją opinię w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom jednostek doradztwa rolniczego. 

Rolniku, spiesz się. Jeszcze tylko dziś (25 czerwca) masz czas na złożenie wniosku o przyznanie dopłat z tytułu wykorzystania materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany do siewu lub sadzenia.

Chodzi o to, by ze zgłoszeniem strat spowodowanych przez suszę zdążyć przed żniwami. Dlatego też  rolnicy z Wielkopolski, jednego z regionów najbardziej dotkniętych suszą, powinni się spieszyć ze zgłaszaniem strat suszowych.

Komisja Europejska zatwierdziła 12 czerwca 2019 roku, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022”. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć pszczelarze?

Rozpoczęły się wakacje. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby były bezpieczne. Z tego powodu prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowała do rodziców list przypominający o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. 

Jak informuje Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, od 28 lipca 2018 roku, w oparciu o ustawę o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych , wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przeprowadza kontrole zgodności prowadzonych upraw z przepisami tej ustawy.

Od 26 czerwca 2019r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. zasad nabywania nieruchomości rolnych przez osoby nie będące rolnikami. Zobacz, o jakich zmianach musisz wiedzieć!

Susza w lasach jest problemem nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla rolników. Rozpoczęte właśnie wakacje to czas, gdy turystom zdarza się zaprószyć ogień, a konsekwencje tego mogą ponieść także właściciele okolicznych pól.

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk organizuje konkurs ,,Moja SMART wieś''. ,,Smart village - Inteligentna wieś" to koncepcja rozwoju obszarów wiejskich. Inteligentna, zrównoważona i innowacyjna wieś, która wykorzystuje nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia jej mieszkańców nie musi pozostawać jedynie w sferze wymysłów futurystów.

Rusza XVIII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2019/2020 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą uzyskać stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Będą one wypłacane przez 10 miesięcy. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Upalna pogoda sprawia, że wielu rolników zauważa, że zboża zaczynają dojrzewać w przyspieszonym tempie. Szczególnie trudna sytuacja jest w centralnej Polsce.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym sprawy oszukanych rolników.  Poszkodowanych ma być ponad 100 rolników, na kwotę przekraczającą 3,5 miliona złotych. 

Dwa nowe ogniska ASF u trzody chlewnej stwierdzono w tym tygodniu w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim. To szóste i siódme ognisko ASF w tym roku.Dwa nowe ogniska ASF u trzody chlewnej stwierdzono w tym tygodniu w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim. To szóste i siódme ognisko ASF w tym roku.

Jak informuje CBŚ, w ostatnich dniach doszło do zatrzymania 13 osób, które dopuściły się oszustwa, polegającego na kupnie cukru przemysłowego i sprzedaży go jako spożywczego.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa po raz drugi organizuje ogólnopolski konkurs fotograficzny. Celem Konkursu „Polska smakuje” jest promowanie produktów rolnych i żywnościowych, w tym szczególnie ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi serdecznie zaprasza na regionalne spotkania konsultacyjne Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Będą one stanowiły forum dyskusji o docelowym kształcie strategii.

Jesienią uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców czeka wyjątkowa przygoda! Bezpłatne zajęcia w ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody” to nie tylko badania prowadzone za pomocą nowoczesnych mikroskopów, ale także lekcje w terenie w malowniczym Wolińskim Parku Narodowym i na jednej z najpiękniejszych plaż w kraju. Zapisy trwają do 15 lipca br. 

Europejska polityka rolna wymaga zrównoważenia pod względem środowiskowym i społecznym oraz szerokiej debaty publicznej. Taka zmiana jest możliwa pod warunkiem, że unijne fundusze wspierać będą przede wszystkim te gospodarstwa, zwłaszcza małe i średnie, które dbają o naturę, produkują zdrową żywność i utrzymują wartościowe miejsca pracy. To kluczowe wnioski „Atlasu rolnego”, przedstawionego przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i Instytut na rzecz Ekorozwoju. 

Jakie zalety ma omłot przy użyciu pojedynczego rotora? Jak uzyskać najlepszą jakość zbieranego materiału siewnego? Czy można zminimalizować koszty eksploatacyjne podczas żniw? – to tylko niektóre z pytań, na które marka Case IH odpowiada na nowej stronie internetowej dedykowanej kombajnom serii Axial-Flow®. Strona dostępna jest pod adresem www.axialflow.pl.

Jesteśmy w wyjątkowym momencie rozwoju. Rozwija się polska gospodarka. Polskie rolnictwo jest na dobrej drodze – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski, który podsumował swoją pracę w pierwszą rocznicę objęcia urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypominamy, że w dniu 30 czerwca 2019 r. upływa termin składania Informacji o nabyciu surowca tytoniowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe. Formularz do pobrania znajdziesz w treści artykułu. 

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego są państwo Marta i Tadeusz Żerańscy z województwa mazowieckiego, którzy prowadzą ekologiczne gospodarstwo w sposób przyjazny środowisku morskiemu, czyli w sposób ograniczający odpływ azotu i fosforu do wód.

Środki ochrony roślin na celowniku służb i inspekcji. Rekordowy wynik – 92 tony nielegalnych środków. Oto efekty przeprowadzonej przez EUROPOL operacji „Srebrny topór”.

O potrzebie rozwijania spółdzielczości w sektorze rolno-spożywczym dyskutowano w Centralnej Bibliotece Rolniczej. − Cieszę się z tego dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że przybliży ono polskim rolnikom, po raz kolejny, doświadczenia innych krajów związane z rozwojem spółdzielczości w Europie – powiedział obecny w CBR minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W innowacyjne pomysły wyhodowania mięsa w warunkach laboratoryjnych w oparciu o komórki pobrane od zwierząt inwestują już  światowe koncerny mięsne. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już przyjmuje wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z tytułu czasowego wyłączenia gospodarstwa z produkcji drobiu na skutek zastosowania przepisów weterynaryjnych w związku z wystąpieniem ptasiej grypy.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat, w którym potwierdza suszę rolniczą w Polsce. Obecnie objęła ona obszar aż dziewięciu województw. 

Blisko 400 przedstawicieli najważniejszych podmiotów skupionych wokół polskiego rynku żywności konwencjonalnej i ekologicznej wzięło udział w pierwszym Kongresie Rolnictwa i Żywności Ekologicznej ECO FOOD 360, którego organizatorem był Carrefour Polska.

Wystąpiłem do Ministra Finansów o przesunięcie środków w budżecie resortu, ze skutkami na lata następne, na podwyżki dla pracowników inspekcji weterynaryjnej – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, które borykają się z problemem wyjątkowo dużej liczby komarów. Rząd uruchomi na ten cel środki finansowe z rezerwy ogólnej - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wizja Zero to szereg działań wokół bezpieczeństwa, zdrowia i dobrostanu. Do międzynarodowej kampanii popularyzującej „Wizję Zero” przystąpiliśmy w ubiegłym roku. – tymi słowami sekretarz stanu Szymon Giżyński otworzył w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencję inaugurującą Strategię Wizji Zero.

Obecna pogoda sprzyja występowaniu mszyc na pszenicy ozimej i jęczmieniu. Mogą żerować aż 3 gatunki mszyc.

Czy Koła Gospodyń Wiejskich mogą sprzedawać swoje własne produkty, gdzie szukać źródeł dofinansowania działalności kół czy pomysłów na ich promocję. To wybrane zagadnienia, jakie poznają uczestnicy bezpłatnych szkoleń realizowanych w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lipca br. 

 

Zapraszamy na XLII edycję Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2019 w Minikowie oraz XX Regionalną Kujawsko-Pomorską Wystawę Zwierząt Hodowlanych, które odbędą się w dniach 29-30 czerwca 2019 r.

Rozpoczęła się już dziewiętnasta edycja ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, zapowiedział utworzenie partii politycznej „Prawda”. Ugrupowanie polityczne ma wystartować w jesiennych wyborach do parlamentu. 

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS wraz z Krajowym Związkiem Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej przygotowali dla hodowców ulotkę, jak nie dopuścić wirusa ASF do swoich stad.

Przypominamy, że do 25.06.2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Egzotyczne kleszcze-giganty z rodzaju Hyalomma zaobserwowano w Hesji (okolice Frankfurtu) i Dolnej Saksonii (rejon Hanoweru). Czy mogą pojawić się również w Polsce?

Już we wrześniu z pól zebrany zostanie pierwszy całkowicie czysty chmiel, uprawiany na nowoczesnych konstrukcjach, które nie szkodzą człowiekowi ani glebie. Niestety, w większości polskich chmielników korzysta się jeszcze z drewnianych słupów pokrytych szkodliwym impregnatem. 

 

12 czerwca br. w Orłowie, koło Nowego Dworu Gdańskiego (woj. pomorskie), odbyły się kolejne Dni Pola CIECH Sarzyna. Największy polski producent środków ochrony roślin zaprezentował rolnikom, dystrybutorom oraz przedstawicielom mediów z branży rolniczej skuteczne rozwiązania stosowane w głównych uprawach polowych w Polsce - pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu jarym, kukurydzy oraz rzepaku ozimym.

Wraz z ciepłą pogodą w uprawach ziemniaków i pomidorów pojawiły się stonki. W przypadku niewielkich upraw warto je zwalczać mechanicznie.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 5 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 r. Choroba wystąpiła na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 6 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 4 czerwca 2019 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2019 r.

Rozpoczęła się piąta edycja Europejskiej Nagrody Natura 2000, która każdego roku honoruje czołowe osiągnięcia z dziedziny ochrony przyrody. Sprawdźcie szczegóły. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat, w którym informuje o zagrożeniach ze strony komarów oraz radzi, jak się przed nimi chronić. Sprawdźcie koniecznie!

 

Na wyższą pomoc mogą liczyć grupy, które decyzję o przyznaniu pomocy otrzymają po 12 czerwca 2019 r. Łącznie wsparcie może wynieść nawet do 500 tys. euro. 

Spółka Polski Eko Chmiel SA z dniem 11 czerwca rozpoczęła kontraktację chmielu u polskich plantatorów. Spółka nie zdradza szczegółów finansowych oferty, ale wiemy, że kontraktacje obejmują wszystkie odmiany chmielu u prawiane w Polsce, a propozycje kontraktowe zawierają również modernizację chmielników, bioremediację gruntów plantacji oraz dostosowanie w kolejnych latach do nowych regulacji unijnych dotyczących czystości od substancji WWA (rakotwórczych składników preparatów wykorzystywanych w impregnacji słupów chmielników).

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej 10 czerwca poinformował o zaostrzeniu protestu. Dziś doszło do zapowiadanej blokady dróg w pięciu województwach. 

Zwykle o tej porze roku ceny bydła szły w górę, teraz jest inaczej. Podaż jest duża, a słaby eksport już przełożył się na krajowym rynku wołowiny. 

Na terenie gospodarstwa zajmującego się hodowlą norek amerykańskich w Lubiczu Dolnym ktoś otworzyły klatki  ze zwierzętami. Część z nich uciekła, a pozostawione młode mogą zginąć. Policja prosi o pomoc.

Inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) będą wspierane w nowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeprowadziło ogólnopolskie badanie, którego celem było sprawdzenie wiedzy Polaków na temat pszczół. Niestety, nie jest dobrze...

Powracamy do skomplikowanej historii stada krów z Deszczna. Przypominamy, że Główny Lekarz Weterynarii na polecenie Ministra Rolnictwa podjął decyzję o utrzymaniu ich przy życiu. W związku z tym w stosunku do zwierząt zostaną podjęte działania rekomendowane przez Radę Sanitarno-Epizootyczną. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski 10 czerwca br. uczestniczył w konferencji pt. „Ocena sytuacji rynku zbożowego w Polsce z uwzględnieniem uwarunkowań zewnętrznych”, która odbyła się w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Radzikowie.

Upał i brak dostępu do wody to prawdziwy dramat. Spotkało to kilka dni temu mieszkańców Skierniewic. W kranach było sucho, prezydent miasta zwołał sztab kryzysowy, a wodę dla dowożono w cysternach. Dlaczego tak się stało?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała wyjątkowy kurs e-learningowy dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Dziś została powołana Rada Programowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Bardzo się cieszę, że przewodzi jej poseł do Parlamentu Europejskiego, premier Beata Szydło – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas briefingu zorganizowanego po pierwszym posiedzeniu Rady Programowej nowej instytucji kultury.

Nie tylko ludzie cierpią z powodu upałów. Gorąca pogodę źle znoszą także zwierzęta hodowlane i gospodarskie. Pamiętajmy więc o nich w te gorące dni.

Powstał pierwszy w Polsce portal, który ma połączyć osoby uprawiające owoce i te, które chętnie przyjadą zebrać trochę owoców dla siebie - z możliwością kupienia ich po niższej cenie.

Analitycy bankowi szacują, że w tym sezonie zbiory rzepaku w Unii Europejskiej będą znacznie mniejsze niż w latach poprzednich.

Krajowa Stacja Chemiczno Rolnicza w Warszawie poinformowała, do czego będą przysługiwać dopłaty  w związku z planowanym uruchomieniem programu priorytetowego pt.: ,,Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie''.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) zaplanował w całej Polsce imprezy  popularyzujące uprawę gatunków roślin bobowatych grubonasiennych i soi.

Rolnictwo to niezwykle ważna gałąź polskiej gospodarki i jest fundamentem naszego bezpieczeństwa żywnościowego - mówił prezydent Andrzej Duda podczas gali AgroLigi 2018.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkali się z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University.

Jak wyglądała sprzedaż przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w maju 2019? Sprawdźmy!

25 lat ARiMR2019-06-09 25 lat ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od 25 lat wspiera przemiany na polskiej wsi.

Według raportu rocznego programu Copernicus (Copernicus Market Report), obrazowanie satelitarne, realizowane w ramach programu obserwacji naszej planety, odpowiadało w 2018 roku nawet za 80 proc. danych dotyczących naszej atmosfery. 4 na 5 powodzi w Europie było monitorowanych za pomocą satelitów, a aplikacje oparte na danych z kosmosu dla rolnictwa w niektórych regionach Starego Kontynentu powodowały znaczące zmniejszenie zużycia wody, nawozów i pestycydów. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców Centrum Genetyczne PFHBiPM opracowało indeks ekonomiczny (IE). Obecnie trwają przygotowania do udostępnienia tego użytecznego narzędzia wszystkim zainteresowanym - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do końca maja w biurach powiatowych złożono wnioski o przyznanie pomocy dla kół gospodyń wiejskich na kwotę 17 665 000,00 zł.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK w maju 2019.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej twierdzi, że majowe przymrozki poczyniły większe szkody w sadach niż się na początku spodziewano. Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków.

Na Rynku Hurtowym Bronisze trwa szczyt sezonu truskawkowego. Jakie owoce i warzywa cieszą się obecnie największym zainteresowaniem kupujących? 

Co prawda pierwsze miody już są zebrane, ale pszczelarze mówią, że wydajność z uli nie jest duża. Skup w zakładach przetwórczych jeszcze się nie zaczął, jak narazie trwają przymiarki cenowe.  

W polskich gospodarstwach jest coraz bezpieczniej, odnotowuje się również mniej nieszczęśliwych wypadków. BHP w rolnictwie promuje też XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Komisje wybierają obecnie laureatów regionalnych zmagań.

Od kilku dni mamy idealną pogodę dla kukurydzy. Po chłodnym, ale deszczowym maju w glebie jest nadal sporo wody. A temperatura jest dla kukurydzy wprost wymarzona.

W pasiece Pana Marka Dudka, w okolicy Serocka, doszło do bestialskiego czynu. Nieznany sprawca wlał do czterech uli piankę montażową. Pszczoły nie miały szans...zginęło ich około 250 tys.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w imprezach popularyzujących uprawę gatunków roślin bobowatych grubonasiennych i soi. 

Pogoda sprzyja, więc truskawki szybko dojrzewają. Jednak na dobre zbiory mogą liczyć tylko ci, którzy nawadniają uprawy. W zakładach przetwórczych właśnie ruszył skup truskawek. Sparwdźmy, jakie ceny oferują plantatorom.

W tym roku w Janowie Podlaskim odbędzie jubileuszowa aukcja Pride of Poland. Minister rolnictwa zdradza szczegóły.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie nowego ogniska afrykańskiego pomoru świń na Lubelszczyźnie. Na tym terenie ASF pojawił się po raz pierwszy w tym roku.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat, w którym potwierdza, że na terenie Polski występuje susza rolnicza. 

Prezydent Duda podpisał ustawę zmieniającą zasady nabywania ziemi rolnej. Co się zmieni? 

Zakończył się sezon zbioru winniczków, teraz czas na podsumowanie i ostatnie dostawy świeżego towaru. 

Niepozorny budynek w okolicy Gródka, w województwie podlaskim, skrywał potężną bimbrownię. O skali procederu świadczą znalezione na miejscu 23 tony cukru, który miał zostać użyty do produkcji alkoholu. 

"To jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe 10 lat" – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawiając wspólnie z podsekretarzem stanu Ryszardem Zarudzkim „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030”. 

Polska Akademia Nauk Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa organizuje konkurs na najciekawszą pracę, pokazująca jak twoja wieś stała się inteligentna. Zobacz szczegóły. 

Jak informuje "Nasz Dziennik", nawet 25 proc. rynku środków ochrony roślin w Europie Północno-Wschodniej to nielegalne podróbki. Takie zatrważające dane przekazała Krajowa Administracja Skarbowa.

 

Wnioski o przyznanie płatności rolnicy musieli złożyć w dniach od 15 marca do 31 maja 2019 r. A do kiedy można dokonywać zmian we wnioskach?

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w celu oceny i przeglądu zasad dotyczących pomocy państwa w rolnictwie, obszarach wiejskich i leśnictwie. Jak wiadomo, ustanowiono szczególne ramy zasad pomocy państwa dla rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich.

Carrefour Polska startuje z nową odsłoną kampanii Act For Food. Tym razem sieć promuje produkty ekologiczne z gwarancją najniższej ceny prezentując nowy, dziewiąty już konkret „BIO na zdrowie”. Kampania koncentruje się na działaniach edukacyjnych dla klientów oraz współpracy z influencerami, a także ekspertem merytorycznym kampanii – prof. dr hab. Ewą Rembiałkowską, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowanie "Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r." Szacuje w nim wstępnie, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej i wynosi ponad 7,2 mln ha (zwiększenie o ok. 2%). Co ważne, zboża są w dobrej kondycji i plony powinny być zadowalające.

ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

W dniach 30-31 maja br. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas oficjalnej wizyty w Republice Azerbejdżanu. Szef resortu rolnictwa podpisał ważne porozumienie o współpracy.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o nowych zagrożeniach fitosanitarnych dla Polski. Zapoznaj się z raportem.

Corteva Agriscience finalizuje odłączenie się od DowDuPont, stając się tym samym wiodącą, niezależną, globalną firmą specjalizującą się w rolnictwie.

Naoczne zapoznanie się ze specyfiką pracy poszczególnych maszyn rolniczych jest najlepszym sposobem na dobór odpowiedniego sprzętu dla potrzeb danego gospodarstwa oraz na poznanie wielu nowinek technicznych. Z takiego założenia wyszło blisko 40 tys. zwiedzających, którzy pojawili się 25-26 maja na wystawie Zielone AGRO SHOW 2019 na lotnisku Ułęż na Lubelszczyźnie. 

Najpierw brak wody, później przymrozki, teraz nadmiar opadów. Trawy i rośliny paszowe wciąż mają pod górkę tej wiosny. Niełatwo mają też hodowcy zwierząt, bo dodatków paszowych na rynku jest coraz mniej. 

Polska Izba Mleka informuje, że pierwszy zakład mleczarski pomyślnie przeszedł proces certyfikacji „Bez GMO”. Certyfikat wręczono Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy – Panu Zbigniewowi Kalinowskiemu.

Rząd przystępuje do Programu Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury. Wszystkie będą mieć dostęp do szybkiego Internetu. Pierwsze zostaną przyłączone jeszcze w tym roku - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Nawet 8 złotych za kilogram kosztują polskie, młode ziemniaki w sklepach. Dla wielu chętnych na ten rarytas jest to cena zaporowa.

Naczelna Rada Łowiecka przedstawiła swoje stanowisko w sprawie udziału nieletnich w polowaniach. Myśliwi apelują o zmianę prawa.

Jak informuje Rynek Hurtowy Bronisze, obecnie obserwujemy wyhamowanie wzrostu cen na ubiegłoroczne warzywa krajowe i importowane. Eksperci uspokajają również klientów, że warunki pogodowe nie mają na razie większego wpływu na podaż, a przez to na ceny na Rynku Hurtowym Bronisze.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Projektów Badawczych Unii Europejskiej zachęca do udziału w międzynarodowym spotkaniu brokerskim, BioHorizon SC2 and KET-B Brokerage Event w obszarze 2. Wyzwania Społecznego (SC2): „Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania mórz i wód śródlądowych oraz biogospodarka”, które odbędzie się dnia 3 lipca br. w Brukseli.

Nie ma szczęścia kukurydza w tym roku. Deszczowy, ale chłodny maj spowodował, ze uprawy w wielu regionach są opóźnione w stosunku do średniej wieloletniej. Na dodatek pogoda zaczęła sprzyjać ploniarce zbożówce, która rozpoczęła żerowanie na kukurydzy.

Rozpoczyna się wielkie badanie rolne. W dniach od 1 czerwca do 10 lipca 2019 r. na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Rolnicy będą wypełniać ankiety, odbierać telefony, albo osobiście rozmawiać z ankieterami Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystko po to, by dowiedzieć się, w jakim miejscu jest obecnie polskie rolnictwo.

Szarek komośnik to bardzo groźny szkodnik buraka cukrowego. Do tej pory występował głównie na wschodzie i południu Polski, jednak teraz dotarł już do województwa wielkopolskiego. Czy plantatorzy z pozostałych części kraju powinni obawiać się inwazji tego szkodnika?

KRUS przypomina, że od 1 czerwca 2019 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

„Dzień Dziecka w skansenie” należy do najstarszych i cieszących się największą popularnością imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tym razem odbędzie się ona w niedzielę, 2 czerwca.

8 tysięcy świń znajduje się w stadzie, w którym w środę potwierdzone zostało ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Orla na Podlasiu. To największe ognisko do tej pory w Polsce.

Nowalijki – jeść czy może lepiej nie? Często spotykanym stwierdzeniem jest to, że są one niezdrowe, uprawiane w nieodpowiednich warunkach – przede wszystkim sztucznie i nadmiernie nawożone i przez to niebezpieczne dla zdrowia. Do tego nie posiadają zapachu ani smaku, co powoduje, że wydają się być dalekie od sezonowego oryginału. Jak jest w rzeczywistości i czy możemy jeść je bez obaw? Czy w produkcji nowalijek obecnie stosowane są jakieś nowe metody uprawy, które sprawiają, że są one zdrowsze i smaczniejsze? A może jednak nic się nie zmieniło od lat?

17 obszarów zapowietrzonych w Małopolsce, w tym dwa w Krakowie. Zgnilec amerykański atakuje pszczoły. Oznacza to, że trzeba zniszczyć całe ule, w których występuje choroba. Pszczelarze już liczą starty, bo z powodu zimnej i mokrej wiosny w wielu pasiekach nie udało się jeszcze zabrać miodu. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Janem Pinkasem zachęcali do kupowania i spożywania w sezonie polskich truskawek i innych owoców miękkich. 

Na dziedzińcu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Jan Krzysztof Ardanowski posadził lipę miododajną.

25-26 maja br., po raz czwarty w Ułężu i po raz osiemnasty w historii, obyła się wystawa maszyn rolniczych Zielone AGRO SHOW. Organizatorem wystawy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. To największe w kraju wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla rolników uprawiających rośliny zielonkowe, hodowców bydła i producentów mleka.

Już 1 czerwca br. rusza nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Sprawdzamy, jak dostać pieniądze od ARiMR.

Tydzień temu w gminie Giżycko w woj. warmińsko-mazurskim zostało wykryte ognisko ASF w stadzie liczącym ponad 1700 świń. Zwierzęta zostały ubite i zutylizowane. Co z innymi świniami żyjącymi w pobliżu?

Już od jutra ARiMR przyjmować będzie wnioski od młodych rolników, którzy chcą samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. 

Ogłoszono drugą edycję konkursu "Lubuska Odnowa Wsi". To otwarty konkurs ofert na wsparcie w 2019 roku realizacji zadania publicznego Województwa Lubuskiego w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii sprawa dziko żyjącego stada krów w Deszcznie nie jest prosta. Co będzie dalej? 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zbliżającym się terminie na złożenie w Kasie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Chiński popyta napęsza europejski rynek świń. 

Zarząd KRIR na wniosek samorządu rolniczego, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o przeanalizowanie w trybie nadzoru procedur kontrolnych ARiMR.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w dniach od 13 do 19 maja 2019 r. na terenie Polski potwierdzono aż 73 nowe przypadki ASF u dzików. 

Nie mają łatwego życia mieszkańcy południowo-wschodniej Polski, gdzie z powodu ulewnych opadów deszczu wystąpiła powódź.

Ponad 1,7 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Olsztynie na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się ponownie płatnościami za odstawione płody rolne. Tym razem ponownie została zlustrowana spółka Döhler, jeden z największych podmiotów skupujących owoce i producent koncentratu jabłkowego w Polsce. 

Wilgotna pogoda spowodowała, że licznie pojawiają się szkodniki lubiące ciepło i wilgoć. W taką pogodę pamiętajmy - warto monitorować mszyce w zbożach!

Rada Unii Europejskiej 21 maja przyjęła nowe rozporządzenie o nawozach. Rozporządzenie reguluje normy dotyczące nawozów uzyskiwanych z surowców organicznych lub wtórnych w UE i stwarza nowe możliwości ich produkcji i sprzedaży na dużą skalę.

Minister rolnictwa zapowiedział znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Rolnicy pytają: a kiedy pora na oznakowanie mięsa?

Przypominamy, że do 31 maja 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Rolnicy cieszą się z przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie nawozów, mając nadzieję, że pozwoli ono na zmniejszenie stale rosnących kosztów produkcji - informuje Copa Cogeca.

Na przełomie maja i czerwca uruchomione zostaną kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy dla rolników z budżetu PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

Mimo ostatnio zmiennej pogody i wystąpienia opadów deszczu, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził występowanie suszy w czterech województwach w Polsce.

Marka Case IH zaprezentowała nową stronę internetową poświęconą wyłącznie prasom kostkującym, zmienno- i stałokomorowym wszystkich serii.

Rolnicy złożyli już blisko 1,2 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, ale wciąż ok. 140 tys. gospodarzy nie złożyło dokumentów. Trzeba się spieszyć, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do końca maja.

Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków – informuje Związek Sadowników RP. Przewiduje również, że tegoroczne zbiory owoców będą mniejsze niż rok temu.

Cukinie, kalafiory, fasolka szparagowa – na rynkach pojawia się coraz więcej młodych warzyw krajowej produkcji. Ale ceny… rozgrzewają do czerwoności. Kilogram fasolki kosztował w ostatnich dniach nawet 30 złotych.

W Polsce pojawiła się znów czarna pszczoła, tzw. zadrzechnia fioletowa. To największa pszczoła w naszym kraju. Co ciekawe, nie było jej przez 50 lat. W 2002 r. została uznana za gatunek wymarły. Aż tu nagle taka niespodzianka... 

W dniu 11 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej ECO FOOD 360, którego organizatorem jest Carrefour Polska. Celem wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy na temat walorów żywności ekologicznej oraz promocja polskiego rolnictwa ekologicznego. Demokratyzacja żywności ekologicznej wśród polskich konsumentów, jest jednym z priorytetów strategii transformacji żywieniowej realizowanej przez sieć Carrefour na polskim rynku. Kongres został objęty honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim 23 maja 2019 r. odbyło się Forum Kobiet Wiejskich. Inicjatorem tego spotkania był Podkarpacki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Wojewoda Podkarpacki. 

UE przyjmuje nowe przepisy dotyczące wprowadzania środków nawożących do obrotu na rynku UE. Rada przyjęła rozporządzenie, które harmonizuje normy dotyczące nawozów uzyskiwanych z minerałów fosforanowych oraz z surowców organicznych lub wtórnych w UE i stwarza nowe możliwości ich produkcji i sprzedaży na dużą skalę. Określa też jednolite ograniczenia co do szeregu zawartych w nawozach mineralnych zanieczyszczeń, takich jak kadm.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu z rolnikami w Glinicach. Jednym z tematów rozmów była trudna sytuacja rolników związana z anomaliami pogodowymi, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Szef resortu obiecał pomoc. 

Południowa część Polski walczy z podtopieniami. W wielu miejscach woda wylała się na łąki i pola uprawne, dociera także do gospodarstw i domów. Pierwsza pomoc finansowa już trafia do rolników na Lubelszczyźnie, poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej. Całość odszkodowań będzie wypłacona dopiero po oszacowaniu strat.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował 23 maja Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2019. To międzynarodowa debata przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Roślin Oleistych, krajowych i europejskich związków branżowych przy udziale rolników i ekspertów w uprawie rzepaku. Gościem wydarzenia był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który odniósł się m.in. do tematu czasowego zezwolenia na stosowanie neonikotynoidów w rzepaku. 

25 maja w Krakowie odbędzie się I Zlot Starych Ciągników. To impreza skierowana do miłośników zabytkowej techniki rolniczej, ale nie zabraknie też atrakcji dla całych rodzin.

W Krajowej Spółce Cukrowej S.A. „Polski Cukier” zakończyła się kampania sokowa. Kampania sokowa to przerób soku gęstego z buraków na cukier. Kampania prowadzona była już w trzech Oddziałach: „Cukrownia Kruszwica”, „Cukrownia Nakło” oraz w „Cukrowni Werbkowice”. 

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, przegłosowano zmiany, które znoszą ograniczenia związane z ASF w kolejnych gminach położonych na terenie trzech województw w Polsce.

Ponad 1,7 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zaprasza na ZIELONE AGRO SHOW 2019. To kolejna już edycja jedynej tego rodzaju wystawy w kraju, w szczególny sposób dedykowanej rolnikom z południowo-wschodniej Polski zajmującym się hodowlą bydła, produkcją mleka i  uprawą roślin zielonkowych. Po raz kolejny gościć będziemy w gminie Ułęż, w województwie lubelskim. 

Prezydent RP Andrzej Duda posumował w Belwederze cykl konferencji pt.: „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

Mamy oficjalną informację! 15 maja 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał czasowe zezwolenie dotyczące stosowania w rzepaku dwóch zapraw opierających się m.in. na jednej substancji czynnej z grupy neonikotynoidów.

Wraz z końcem maja upływa termin składania wniosków w ramach naborów prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ostatnie dni na złożenie dokumentów mają rolnicy, którzy ubiegają się o dopłaty bezpośrednie, wsparcie na modernizację gospodarstw czy tworzenie grup i organizacji producentów.

KRUS przypomina, jak zgodnie z prawem zawrzeć umowę z pomocnikiem rolnika. Sprawdź koniecznie, jeśli zatrudniasz u siebie takie osoby.

18 maja 2019r. zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY. Podczas uroczystej Gali Finałowej uhonorowano aż 20 zwycięzców. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w konferencji poświęconej gazyfikacji w gminie Lisewo w powiecie chełmińskim. Inwestycja budowana jest w ramach ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programu przyspieszenia inwestycji w sieć gazowniczą Polski na lata 2018-2022”. Program realizowany jest przez Polską Spółkę Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG.

20 maja w Toruniu odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu ruchów na rzecz powstania „Polskiego Cukru”.

Sady chorują!2019-05-21 Sady chorują!

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w sadach. Po zimnym początku maja i dużej wilgotności sadownicy nie mają łatwo. 

Grupa robocza rolnictwa ekologicznego działająca w ramach Copa i Cogeca wybrała nowe prezydium. Przewodniczącą została rolniczka z Danii Lone Anderson.

Chłodne, a nawet zimne dwa tygodnie maja spowodowały, że kukurydza wschodziła w stresie termicznym. Kukurydza nie lubi niskich temperatur, dlatego też w wielu miejscach wzeszła... żółta.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o pojawianiu się ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim. Z tego powodu wybite zostanie ponad 1700 świń.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezydiami wszystkich zespołów tematycznych powołanych w ramach Porozumienia Rolniczego. Celem spotkania było omówienie ich dotychczasowej działalności. 

Pierwsze krajowe truskawki pojawiły się już pod koniec kwietnia, ale sezon rozkręca się bardzo powoli, bo pogoda tym owocom nie sprzyja.

 

W dniach 17-19 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który swoje słowa skierował w stronę hodowców różnych branż.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował dziś, że firma Eskimos, która podjęła się skupu jabłek uregulowała wszystkie swoje zobowiązania wobec sadowników. – Ta bardzo skomplikowana operacja rynkowa, związana z tragiczną sytuacją w skupie jabłek, została zakończona powodzeniem. Zgodnie ze składanymi obietnicami wszyscy, którzy dostarczyli jabłka otrzymali za nie zapłatę – zapewnił minister.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelowali do rolników o masowy udział w wyborach do samorządu rolniczego, które odbędą się 28 lipca br.

Pod koniec kwietnia KRIR zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z pismem w sprawie zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Resort rolnictwa odpowiedział, co z kwestią objęcia upraw traw dotowanymi ubezpieczeniami.

W lubelskiej wsi – Wąwolnica – właściciele stada kur niosek wpadli na ciekawy pomysł. Postawili we wsi jajomat i dzięki niemu usprawnili sprzedaż jaj z własnego gospodarstwa. Urządzenie robi prawdziwą furorę! Sami zobaczcie.

300 mln zł – taką kwotę przez najbliższe trzy lata rząd przeznaczy na wapnowanie gleb. Kto może liczyć na dofinansowanie?

Wraz z nowym rokiem 2019 zakończyły się ostatnie prace związane z uruchomieniem zamówionych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu modułów zmodyfikowanego zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania uczelnią. 

Reprezentacja ARiMR w piłce nożnej zajęła trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy Agencji Płatniczych w Piłce Nożnej. Nasza drużyna przegrała tylko jeden mecz.

Na polskie truskawki z upraw polowych będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, ale na rynku pojawiły się już pierwsze owoce spod osłon. Związek Sadowników RP zachęca do dokonywania świadomych zakupów i wybierania tylko polskich owoców.

Na terenie dziedzińca ministerstwa rolnictwa został zainstalowany specjalny hotel dla pszczół murarek ogrodowych. To element kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie przez Fabrykę Cukierków „Pszczółka” oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - „Bee smart – ratujmy pszczoły”.

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, poszerzył swój portfel produktów o nowy fungicyd – ASKALON® 125 SC. To efektywne rozwiązanie do walki z uciążliwymi chorobami zbóż m.in. z mączniakiem prawdziwym czy septoriozą. Nowy fungicyd jest uzupełnieniem dotychczasowej oferty CIECH Sarzyna w zakresie ochrony zbóż przed chorobami, w skład której wchodzą takie produkty jak TARCZA® ŁAN EXTRA 250 EW i AZOSKAR® 250 SC.

Mieszkańcy gminy Łańcut otrzymali 300 darmowych kompostowniki. Mogą w nich składować  bioodpady, z których powstaje naturalny nawóz, np. do przydomowych ogródków. Gmina zdecydowała się na zakup kontenerów dla dziewięciu wsi, bo miała problemy z odbiorem tego rodzaju odpadów.

Po dwóch zimnych tygodniach maja można powiedzieć, że nie były one dobre dla zbóż. Chłód i wilgoć spowodowały zmniejszenie się liczby szkodników, ale sprowadziły ze sobą choroby powodowane przez grzyby.

Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, fala zimnego powietrza za chwilę odpłynie. Czy i gdzie warto się szykować do zabiegów na opadający płatek w rzepaku?

Nowy kurs e-learningowy KRUS, dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodych ludzi na wsi, zostanie udostępniony młodym użytkownikom z wykorzystaniem IBM Cloud.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wizyty na Kujawach uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym, w ramach forum gospodarczego Polska-Japonia, przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – za pośrednictwem 16 funduszy wojewódzkich – pomoże w tym roku ochotniczym strażom pożarnym (OSP) oraz innym służbom ratowniczym w całym kraju zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych oraz usuwania skutków zagrożeń. Dotacje z NFOŚiGW wyniosą łącznie 102,5 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia w wielu regionach Polski zakwitły truskawki. W pierwszych dniach maja, podczas nocnych przymrozków, wiele owoców i kwiatów zostało uszkodzonych. 

Przymrozki spowodowały straty w sadach. Sadownicy apelują do ministra Ardanowskiego. 

Case IH to jeden z największych producentów maszyn rolniczych na świecie, który nieustannie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Teraz u autoryzowanego dealera marki możesz zamówić ciągnik w kolorze swoich marzeń! Sprawdź szczegóły.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o pogłębiającym się od dłuższego czasu problemie na rynku jaj. Chodzi o nasilenie ekspansji ukraińskich producentów jaj, co dzieje się kosztem, m.in. hodowców z Polski i UE. Ale do gry wkracza też Białoruś...

Jednym z celów stawianych sobie przez uczelnie wyższe jest tworzenie rozwiązań dla ludzkości. Podczas Dni SGGW, które odbędą się już 17 i 18 maja, będzie można na własne oczy zobaczyć, jak technologie wspierają biznes, rolnictwo i przemysł – i odwrotnie.

O aktualnej sytuacji na rynku żywca wieprzowego informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

„Bee smart – ratujmy pszczoły”  to nazwa ogólnopolskiej akcji społecznej, którą rozpoczęła Fabryka Cukierków “Pszczółka”. Sprawdźmy zatem, jak „Pszczółka” chce pomóc skrzydlatym przyjaciółkom.

W tym tygodniu Copa i Cogeca wybrały nowe prezydium grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne”. Lone Andersen, rolniczka zajmująca się rolnictwem ekologicznym i należąca do DAFC (Dania), została wybrana na stanowisko przewodniczącej. Funkcje wiceprzewodniczących objęli: Luigi Tozzi z Confagricoltura (Włochy) i Heinrich Von Bassewitz z DBV (Niemcy).

Zapoznaj się z danymi CEPiK, dotyczącymi sprzedaży przyczep rolniczych w kwietniu 2019 r. Jak wygląda sytuacja na rynku przyczep nowych i używanych?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w uroczystym otwarciu budynków inwentarskich, realizowanych w ramach integracji tuczu w Pszczółczynie, w gminie Łabiszyn. Szef resortu mówił, że nadszedł czas, aby uregulować produkcję trzody chlewnej w Polsce. 

Usuwanie folii i innych odpadów porolniczych, regeneracja gleb poprzez ich wapnowanie oraz unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest – to nowe obszary wsparcia na liście programów priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem jest rozwiązanie ekologicznych problemów występujących na polskiej wsi.  

Regulator wzrostu WINDSAR 250 EC to nowość w ofercie CIECH Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin. Ten uniwersalny środek, który posiada rejestrację w podstawowych gatunkach zbóż, jest elastyczny w stosowaniu dzięki długiemu okresowi aplikacji oraz bardzo ekonomiczny - ułatwia zbiór i ogranicza straty plonu, zapobiegając wyleganiu! 

Zapoznaj się z danymi CEPIK dotyczącymi sprzedaży ciągników w kwietniu 2019 r. Na podium Wasze ulubione marki?

Dziesięć trzyosobowych reprezentacji kół gospodyń wiejskich stanęło w szranki podczas drugiego etapu konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” w Warszawie. Panie z Mazowsza konkurowały 11 maja w trakcie Pikniku Poznaj Dobrą Żywność. Autorki najlepszej potrawy pojadą na finał do Poznania.

Jeśli producenci drobiu z Unii Europejskiej będą zwiększali produkcję w takim tempie jak w ostatnich miesiącach, to można się spodziewać, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat, każdy rok na Starym Kontynencie zakończy się rekordowym wzrostem produkcji mięsa drobiowego - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, analizując prognozy rynkowe.

W sobotę pod hasłem „Polska Smakuje” odbył się w Warszawie, na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec, wyjątkowy piknik dla całych rodzin. Było to prawdziwe święto polskiej żywności.

Niewielka opłacalność produkcji rolnej powoduje, że wielu rolników myśli o przebranżowieniu się lub choćby uzyskaniu dodatkowych umiejętności. Ale... na to potrzeba pieniędzy.

Brak dojazdowych dróg rolniczych to wielka bolączka w gospodarstwach, gdy w okresach mokrych grunt staje się nieprzejezdny. Jak temu zaradzić? Państwowy Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach pracuje już nad projektem nowoczesnych dróg rolniczych. Poznajcie szczegóły.

Przypominamy, że w dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego przez producentów surowca tytoniowego.

W fermach hodowlanych dużym problemem jest odpływ wód pochodzących z opadów, ulegających zanieczyszczeniu związkami azotu i fosforu, których obecności na terenie fermy nie udaje się zwykle uniknąć. Powoduje to zanieczyszczenie otoczenia, a w szczególności wód powierzchniowych i gruntowych w okolicy gospodarstwa. ITP w Falentach ma pomysł, jak temu zaradzić.

Brak wody i majowe przymrozki – pola i łąki nie mają w tym roku łatwo. Łatwo też nie mają hodowcy zwierząt, bo dodatków paszowych na rynku jest coraz mniej.

Od kwietnia 2019 roku trwają prace nad realizacją XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK-FARMER ROKU. Można jeszcze zgłosić kandydaturę. Sprawdź szczegóły. 

Komenda Miejska Policji w Olsztynie poinformowała o nietypowym zdarzeniu, które miało miejsce podczas kontroli drogowej. Uwagę policjantów olsztyńskiego ruchu drogowego zwrócił kierowca dostawczego auta, w którym brakowało przedniego zderzaka. Później okazało się, że w bagażniku znajdowały się… dwa młode cielaki. 

W ramach działań na rzecz rozwoju współpracy handlowej z zagranicą, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w dniach 5-9 maja 2019 r. zorganizował misję przyjazdową do Polski importerów z Tajwanu zainteresowanych współpracą z polskimi producentami jabłek oraz borówek. 

Rolnicy! Będzie można szacować szkody w kukurydzy uprawianej na ziarno i kiszonkę na glebach kategorii I – przypomina KRIR. 

Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o udzielenie nadzwyczajnej pomocy po przymrozkach.

Osoba, która nie jest rolnikiem będzie mogła kupić maksymalnie 1 ha ziemi, a obrót ziemią wewnątrz spółdzielni rolniczych będzie łatwiejszy. To najważniejsze zmiany w ustawie o obrocie gruntami rolnymi. Mają wejść w życie jeszcze przed wakacjami. 

Plantatorzy buraków cukrowych nie mają łatwo – Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się więc do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie przeanalizowania aktualnych problemów branży cukrowniczej. Resort obiecuje wsparcie. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim przedstawili programy priorytetowe dotyczące usuwania materiałów szkodliwych oraz ochrony gleb, które będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To wyjątkowo zimny maj - choć pogoda próbuje nadrobić zaległości w opadach, to chłodna deszczowa aura sprzyja grzybiczym infekcjom zbóż. W centralnej części Polski problemem staje się DTR-ka, dla której pogoda jest wręcz wymarzona.

Kłopoty z pogodą zawsze zwiastują kłopoty ze szkodnikami. Choć ciągle jeszcze w większości kraju intensywnie kwitnie rzepak, to na Dolnym Śląsku zaobserwowano już pryszczarka kapustnika.

PIORiN przypomina o terminach składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego dla poszczególnych grup lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych. Zobacz, o jakich datach musisz pamiętać.

Mijający tydzień po trzeciomajowej przerwie minął pod znakiem kilku tegorocznych premier na owoce i warzywa krajowe. Nadal obserwowaliśmy wysokie ceny  ubiegłorocznych warzyw krajowych i równoległe spadki cen tzw nowalijek - informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Wszystko wskazuje na to, że polskie rybołówstwo stoi nad przepaścią. Brak dorszy i nieekonomiczne połowy sprawiają, że coraz większa liczba rybaków odchodzi z zawodu. Armatorzy nie mogą  skompletować załóg, a więc kutry stoją w portach…

350 tysięcy złotych ma kosztować wybicie wałęsającego się stada bydła w Deszcznie w województwie lubuskim. Okazuje się, że 170 zwierząt łatwiej wybić niż przebadać i oddać rolnikom.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 17 września 2013 r. o stwierdzenie  niezgodności niektórych przepisów ustawy Prawo łowieckie z Konstytucją RP.  

Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, dzięki któremu mają zostać przywrócone lokalne połączenia autobusowe. Okazuje się, że w Polsce, tzw. "białych plam", czyli gmin, do których nie dojeżdżają autobusy czy pociągi jest wiele. 

Czy podobnie jak w ubiegłym roku termin składania wniosków obszarowych 2019 r. zostanie wydłużony?

Na trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rolnicy i zrzeszające ich spółdzielnie oraz organizacje zrzeszone w Copa-Cogeca, udostępnili manifest zatytułowany „WeFarm4EU”, zachęcając całą rolniczą społeczność Europy do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach.

Oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski od rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Warto złożyć je jak najszybciej – pomoc przyznawana jest według kolejności wpływu wniosków do Agencji.

Südzucker Polska S.A. rozpoczął rozbudowę oczyszczalni ścieków funkcjonującej w zakładzie produkcyjnym w Strzelinie. Inwestycja warta ponad 12 mln zł zostanie ukończona jeszcze przed końcem 2019 roku. Nowoczesna i ekologiczna infrastruktura ma za zadanie znacznie zwiększyć tempo oczyszczania ścieków. Możliwości nowego bloku będą przekraczać potrzeby cukrowni, zakładając jej rozwój w przyszłości. 

Koła Gospodyń Wiejskich również w 2019 r. będą mogły otrzymać pomoc Agencji przeznaczoną na prowadzenie przez nie działalności statutowej. Sprawdźcie szczegóły.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na „LATO na WSI – Święto Smaku i Tradycji”. Targi Turystyczno-Ogrodnicze odbędą się w dniach 11-12 maja 2019 r. jakie atrakcje czekają na zwiedzających? Sprawdźmy!

Już po raz 25. w Racławicach wybierano Chłopa Roku. Kto został zwycięzcą i zdobył zaszczytny tytuł? Zobaczcie! 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył dziś akt powołania na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii panu Bogdanowi Konopce. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że sytuacja na unijnym rynku tuczników jest stabilna. Są także dobre perspektywy na dalszy wzrost cen. Sprawdź szczegóły w naszym artykule.

Jakiś czas temu Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie wprowadzenia dotowanych ubezpieczeń zwierząt gospodarskich w ramach ubezpieczenia gospodarstwa. Mamy odpowiedź resortu!

Rząd Stanów Zjednoczonych zaproponował nałożenie dodatkowych ceł na szereg produktów pochodzących z Unii Europejskiej, wśród nich znajdują się również produkty mleczarskie takie jak jogurty, masło oraz sery, w tym Cheddar. Co to oznacza dla Polski?

Specyfikacja i komfort dużych ciągników w kompaktowej maszynie. Cztery modele z silnikiem wyposażonym w układ HI-eSCR2 spełniające wymogi normy Stage V. Renomowana przekładnia bezstopniowa S-Control teraz również w ciągnikach o mocy 100 KM. Wysokowydajny układ hydrauliczny o natężeniu przepływu 110 l/min. Zintegrowany przedni TUZ. Amortyzowana kabina i oś przednia. Co jeszcze? Sprawdź!

Powtarzające się dotkliwe susze to jedno z największych utrapień rolników w Polsce i innych krajach europejskich. Postępujące ocieplenie klimatu nie pozostawia złudzeń – susze będą się powtarzać. Wymaga to zmiany tradycyjnego sposobu widzenia gospodarki wodnej w rolnictwie i poszukiwania nowych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych.  Sprawdź, co proponuje ITP w Falentach.

Od 31 maja do 29 czerwca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o wsparcie od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. W tegorocznym naborze wprowadzono korzystne dla rolników zmiany, w tym podwyższono kwotę premii - do 150 tys. zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy rodzaj pomocy, finansowany z budżetu PROW na lata 2014-2020. Jest to wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski o przyznanie takiej pomocy można składać w biurach powiatowych ARiMR od 2 maja do 12 czerwca 2019 r. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia pałeczek Salmonella na powierzchni skorupek jaj. Zobacz, czy jaja od tego producenta nie znalazły się w Twojej lodówce!

Polska wieś i rolnictwo od 15 lat funkcjonują na jednolitym rynku Unii Europejskiej, skutecznie korzystając z unijnych polityk, w tym wspólnej polityki rolnej - przypomina ministerstwo rolnictwa, w 15 rocznicę przystąpienia Polski do UE.

Nie tylko ekolodzy, ale również udziałowcy manifestują swoje niezadowolenie z działalności firmy. 

Südzucker jest jednym z czterech producentów cukru w Polsce - jedynym na na południu kraju, gdzie pozostałe spółki cukrownicze nie posiadają swoich zakładów. To skłoniło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy uzgadniane z plantatorami ceny nie były niekorzystne.

Rolnicy znają pojęcie rolnictwa zrównoważonego (78%) i utożsamiają je głównie z kwestiami agrotechnicznymi, ale także z ochroną środowiska naturalnego (21%). W kontekście rolnictwa zrównoważonego większą potrzebę szkoleń wskazują sadownicy niż rolnicy (47% wobec 31%) – to wnioski z badania, przeprowadzonego przez Bayer w ramach programu „Grunt to bezpieczeństwo”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zapraszają 11 maja br. na Piknik Poznaj Dobrą Żywność, który odbędzie się na terenie warszawskiego Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o kosmicznych cenach warzyw w polskich sklepach. Okazało się, ze sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zaprasza w dniach 25-26 maja do Ułęża w województwie lubelskim na Zielone Agro Show 2019. To kolejna już edycja wystawy dedykowanej rolnikom z południowo-wschodniej Polski zajmującym się hodowlą bydła, produkcją mleka i uprawą roślin zielonkowych.

Pszczoły miodne i inne owady zapylające odgrywają bardzo ważną rolę w produkcji rolniczej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że okres zintensyfikowanej chemicznej ochrony roślin jest zbieżny z czasem największej aktywności tych owadów - przypomina PIORiN. 

Wieś Nowoczesna – Praca, Ludzie, Technika  - to tytuł ogólnopolskiego konkursu fotograficznego organizowanego  przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Sprawdźcie szczegóły.

Szparagarnia w Strzaganowicach rozpoczęła zbiory. Warzywa już wkrótce trafią na niemiecki rynek. 

W Polsce siew kukurydzy w optymalnym terminie przypada pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Jednak, choć wszystkie uprawy są w tym roku wcześniejsze o 2-3 tygodnie od zwyczajowego kalendarza agrotechnicznego, z wysiewami kukurydzy niewielu rolników się spieszyło.

 

 28 kwietnia odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Gościem specjalnym imprezy był podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. 

Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Dla Polaków to niezwykle ważna data. Sprawdź, jaka jest historia uroczystych obchodów tego dnia.

Okazuje się, że pytanie: jak zutylizować folię i sznurek po kiszonce wcale nie jest zabawne. Lubelska Izba Rolnicza alarmuje, że w tej chwili nie wiadomo, czyj jest to obowiązek.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych przypadkach ASF stwierdzonych u dzików na terenie Polski. 

Jeszcze w tym roku zostanie przyjęty Program Rozwoju Retencji jako rządowy program wieloletni. To będzie  pierwszy w historii kompleksowy program, który ma zwiększyć retencjonowanie wody w Polsce oraz minimalizować skutki powodzi oraz suszy – zapowiada Ministerstwo Gospodarki morskiej i Żeglugi  Śródlądowej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wprowadzić zmiany do wzoru formularza wzoru formularza wykazu producentów, którzy spełnili wymagania dotyczące produkcji w rolnictwie ekologicznym oraz sposobu jego przekazywania. KRIR ma też swoje propozycje. Sprawdź szczegóły.

W dniach 24-26.04 na terenie lotniska w Lesznie, Fendt przeprowadził sprzedażowe szkolenie praktyczne z obsługi maszyn zielonkowych w połączeniu z ciągnikami małej mocy.

Plantatorzy truskawek już teraz wiedzą, że to nie będzie dla nich dobry sezon. Głownym powodem jest... susza.

Choć na najbliższe godziny nadal zapowiadane są w Polsce opady, to zapowiedzi dotyczą przede wszystkim południa Polski. Tam, gdzie odczuwana susza jest największa w Wielkopolsce, na Kujawach i w centrum kraju opadów było niewiele.

ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

W tym roku po raz pierwszy część rolników sporządza plany nawożenia azotem. Aby pomóc im w przygotowaniu dokumentów biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniają informacje zawarte w rejestrze zwierząt gospodarskich.

Dawniej Święto Pracy obchodzono hucznie, organizowano pochody, stanowiące nieodłączny element 1 Maja. A jak jest dziś? Zdecydowanie bardziej symbolicznie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin naboru wniosków na dotacje dla młodego rolnika 2019. Sprawdź szczegóły! 

Wreszcie! Meteorolodzy zapowiadają na najbliższe dni pogodę dość ciepłą i z deszczami, czasem nawet intensywnymi. Jeśli prognozy się sprawdzą, jest szansa, że uprawy odżyją. Ale...

Majówkowy grill może być ostatnią okazją na zakup taniego mięsa. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy dynamiczny wzrost cen skupu żywca wieprzowego i drobiowego. W połowie kwietnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce była o ponad 40%, a mięsa drobiowego o 4,2% wyższa niż na koniec 2018 r. – takie wnioski wynikają z analizy ekspertów Banku BNP Paribas.

Dwoje młodych mieszkańców Krakowa zdecydowało się zawiadomić policję, gdy zauważyli na drodze dziwnie poruszający sie ciągnik. Pojechali za traktorem i pomogli zatrzymać pijanego traktorzystę.

To chyba rekord: w jednej z sieci sklepów wielkopowierzchniowych cena pietruszki sięgnęła... 12 złotych. Jest też cebula po 4,50...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu postuluje do Premiera RP  o pilne wdrożenie prac legislacyjnych, mających na celu usprawnienie systemu monitoringu suszy rolniczej i wprowadzenia efektywnego sposobu stwierdzania suszy w terenie. 

Corteva uruchomiła specjalny program dla producentów ziemniaków. Celem projektu jest przedstawienie działania fungicydu Zorvec™ Enicade™ w praktyce. W ramach programu firma przekaże bezpłatnie 40 pakietów tego innowacyjnego środka grzybobójczego zwalczającego zarazę ziemniaka. 

Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o zmianę ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477), poprzez dodanie traw, w celu stworzenia możliwości prawnych do szacowania strat na użytkach zielonych.

W czwartek 25 kwietnia br. odbył się I Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie współorganizował m.in. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny-w którym odbył się Kongres-oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pszczoły przyspieszają wiosenne prace. Zbiorom sprzyja wiosenna pogoda i rozkwitająca roślinność. Rok zapowiada się pomyślnie, tym bardziej, że pszczoły przezimowały dobrze.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w majowych terminach płatności emerytur i rent wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom KRUS jednorazowe świadczenie pieniężne.

Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętą do zakupu danego produktu stanowi, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi? 

John Deere Manure Sensing czujnik podczerwieni (NIR), używany w HarvestLab 3000 mierzy zawartość substancji odżywczych w aplikowanej gnojowicy. Ta zaawansowana technologia została nagrodzona specjalnym uznaniem przez „European Land and Soil Management Award Jury” pod patronatem Komisji Europejskiej (wspólnego centrum badawczego DG) przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU).

Od 17 do 19 maja tego roku Poznań na trzy dni ponownie stanie się polską stolicą hodowców. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się premierowa Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, wcześniej znana jako Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. 

Od kilku miesięcy trwa walka o wypłatę sadownikom, skupom i przetwórcom zaległych pieniędzy, które powinni otrzymać od firmy Eskimos. Związek Sadowników RP interweniuje w tej sprawie i to nie pierwszy raz. 

Kasa przypomina, że z dniem 30 kwietnia 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za II kwartał 2019 r.

Stowarzyszenie Sady Grójeckie po raz kolejny przeprowadzi warsztaty edukacyjne w szkołach podstawowych na temat zdrowego żywienia i dokonywania świadomych wyborów konsumenckich.

Jeśli pogoda się nie zmieni, nie będzie dobrych plonów zbóż i rzepaku. Czy mamy już suszę, jakiej chyba jeszcze u nas nie notowano?

List otwarty w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej trafił już do ministra Ardanowskiego. Kto go złożył i co na to resort? 

Na stronie internetowej MRiRW został zamieszczony projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019, które zostały zweryfikowane przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy.

W 2018 roku doszło w Polsce do blisko 3 tys. pożarów budynków rolniczych – wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP1). Strażacy najczęściej walczyli z ogniem w budynkach rolniczych zlokalizowanych w woj. mazowieckim, lubelskim i wielkopolskim. Tego rodzaju nieruchomości objęte są jednak obowiązkowym ubezpieczeniem. Co trzeba wiedzieć, żeby zlikwidować szkodę z posiadanej polisy?

Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” w konsorcjum ze Związkiem Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczynają nową kampanię informacyjno-promocyjną pt. „Siła smaku, witamin i kolorów - poznaj jakość jabłek z Europy”. 

W całej Polsce mamy obecnie deficyt opadów. Jak mówią strażacy, pogoda jest groźna, bo do ogromnej suszy doszedł jeszcze wiatr, który przez kilka najbliższych dni nie ustanie. Martwią się także rolnicy.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało wyjątkowy konkurs „Cyfrowa majówka” – wszystko z myślą o lokalnych społecznościach. Sprawdźcie szczegóły.

Oficjalnie to jeszcze nie susza, ale poważny niedobór wody. Ministerstwo rolnictwa w związku z tym zleciło dokładny monitoring tego, co dzieje się na polach i zapowiada, że jeśli sytuacja sprzed roku się powtórzy, uruchomione zostanie wsparcie. Jednak prognozy pogody na najbliższe dni mówią o opadach, które mogą wiele zmienić.

Od kilku miesięcy eksport polskiego drobiu do RPA rośnie. Jednak Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że ten trend może się wkrótce zmienić. Dlaczego?

Sezon zbioru winniczków stanął pod dużym znakiem zapytania. Słoneczna, sucha i wietrzna pogoda krzyżuje plany zbieraczom oraz firmom skupującym. Ale to niejedyne przeszkody…

Przypominamy, że do 25.06.2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Już po raz szósty w III RP wszyscy płatnicy podatku rolnego, posiadający czynne prawo wyborcze, będą wybierali swoich przedstawicieli w gminie.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki wręczył, w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, list gratulacyjny Krzysztofowi Kowalskiemu, rolnikowi ze wsi Winniki w województwie mazowieckim, który został zwycięzcą konkursu Rural Inspiration Awards w kategorii Środowiska i działania na rzecz klimatu.

Zachęcamy do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji #sadziMy. Każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie. Sprawdź szczegóły!

W środę 17 kwietnia 2019 r. w centrali ARiMR zostało zawarte porozumienie w sprawie wymiany danych i informacji pomiędzy Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Łamliwość źdźbła zbóż i traw zagraża plantacjom pszenicy ozimej w południowej Polsce. Chorobie sprzyjała dotychczasowa pogoda, gdyż łamliwość lubi chłodną wiosnę.

29 marca zakończył się nabór wniosków na operacje typu Restrukturyzacja małych gospodarstw. Jeśli Komisja Europejska zatwierdzi zmiany przygotowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, drugi termin przyjmowania wniosków z tego działania odbędzie się w maju. Będzie wówczas zniesiony wymóg podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz zostanie podwyższony próg wyjściowej wielkości ekonomicznej do poziomu poniżej 13 tys. euro. 

Jak informują nas rolnicy z województwa łódzkiego, w centralnej Polsce już zakwitły truskawki najwcześniejszych odmian. I dodają: tak wcześnie to jeszcze nigdy nie było...

Pszenica płaskurka, starsza siostra orkiszu – to jedno z pierwszych uprawianych przez człowieka zbóż. Uprawa obejmowała tereny starożytnej Mezopotamii, Egiptu i Palestyny. Jej ślady odnaleziono również w Polsce w okolicach Ojcowa i z nią to właśnie wiążą się początki naszego rodzimego rolnictwa. 

"Czas na polskie superowoce" – to nazwa kampanii informacyjnej, której celem jest promocja owoców wyjątkowo bogatych w dobroczynne składniki, szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało raport dotyczący rynku jajecznego w Polsce i na świecie. Czy dojdzie do wycofania jaj klatkowych. 

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych zostało przekazane do publikacji - poinformowało Ministerstwo rolnictwa i rozwoju Wsi. Sprawdź szczegóły. 

NSZZ RI "Solidarność” jest zaniepokojony proponowanymi w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zapisami dotyczącymi możliwości powołania tzw. ośrodków produkcji rolniczej. O co dokładnie chodzi?

W wielkanocnym koszyczku muszą pojawić się jajka – zwykle kolorowe, ozdobione i pięknie pomalowane. Dlaczego? Skąd wziął się ten zwyczaj? Sprawdźmy to!

Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzepak cierpi na niedobór boru powinniśmy sprawdzić jego korzeń. Gdy po przekrojeniu ukażą się nam puste przestrzenie diagnoza jest prosta - boru brakuje.

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja u polskich producentów jagnięciny.

Zanim prasa wyjedzie do pracy w polu, koniecznie trzeba szczegółowo sprawdzić jej stan techniczny. Radzimy, jak to zrobić krok po kroku, by maszyna w polu nie sprawiła przykrej niespodzianki. Przegląd warto rozpocząć odpowiednio wcześniej tak, by ze wszystkim zdążyć na czas.

W ostatnich miesiącach koła łowieckie, realizując zadania ustawowe postawione przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną w ramach walki z afrykańskim pomorem świń, borykają się z problemem utrudniania lub wręcz uniemożliwiania odstrzałów sanitarnych przez osoby i organizacje nieprzychylne łowiectwu. 

Wszystko wskazuje na to, że pomimo kilku nocy z przymrozkami, w większości kraju straty nie są wielkie. Wiele też wskazuje na to, że wraz z cieplejszą pogodą liczniej pojawiają się szkodniki.

W ofercie firmy De Heus pojawiły się dwa nowe konserwanty do zabezpieczania dawek TMR przed zagrzewaniem: Fresh TMR P — w formie płynnej i Fresh TMR S — w formie sypkiej. Oba produkty zabezpieczają kiszonki i dawki pokarmowe TMR przez zagrzewaniem. Konserwanty w skuteczny sposób eliminują niepożądane działanie grzybów, bakterii i drożdży.

Bariton Super 97,5 FS to nowa grzybobójcza zaprawa nasienna firmy Bayer do przedsiewnego zaprawiania ziarna. Środek zalecany jest do ochrony zbóż przed chorobami przenoszonymi z ziarnem i odglebowymi, w tym przed pleśnią śniegową i innymi chorobami wczesnego okresu wzrostu. 

W siedzibie ministerstwa odbyła się uroczystość wręczenia Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości osobom szczególnie zasłużonym, związanym z odzyskaniem Niepodległości i zaangażowanym na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Święto którego głównym atrybutem jest jajo, symbolizujące początek, wstęp do życia, odrodzenie. W okresie tym, większość Polaków zjada więcej jaj niż ma to miejsce na co dzień. Ale czy Polacy wiedzą co kupują? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. W jakich bankach można ubiegać się o kredyty? 

Firma  Bayer, w ramach marki DEKALB, oferuje w tym sezonie szeroką gamę nowych odmian mieszańcowych rzepaku, przystosowanych do uprawy w warunkach glebowo-klimatycznych Polski. Tegorocznymi propozycjami są przede wszystkim: DK Extract, DK Extime, DK Platinium, DK Sequel, DK Implement CL.

Właściciele zwierząt gospodarskich z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymali polskie owczarki podhalańskie do ochrony ich stad przed wilkami - taką informację przekazała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Połowa kwietnia to ostatni moment na siew i podsiew traw. Specjaliści przypominają o ważnej rzeczy!

Plantatorów czekają miesiące intensywnej pracy. Nie można zapomnieć również o formalnościach.

Wykorzystanie mediów społecznościach w promowaniu produktów lokalnych -  szkolenie pod takim hasłem odbędzie się poznańskim oddziale Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Choć meteorolodzy mają dla nas dobre wieści, mówiąc, że kończy się fala chłodów, to jednak trudno nie zauważyć, że przypadła ona w niekorzystnym okresie kwitnienia drzew owocowych.

Zarząd KRIR przekazał opinie do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że największy brazylijski producent jaj konsumpcyjnych – Mantiqueira  zainwestował w wegański produkt będący roślinną alternatywą dla jaj konsumpcyjnych. Czy "jaja roślinne" mają przyszłość?

Zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi utworzona została państwowa instytucja kultury pod nazwą "Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi”.

Tam gdzie temperatura przy gruncie sięgnęła -7 stopni lub więcej czyli w części Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej może pojawić się potrzeba przesiania plantacji. Koniecznie trzeba zrobić lustrację pól.

Jak poinformował portal money.pl, w sądzie w Białej Podlaskiej rozpoczął się proces rolników, którzy w lipcu 2018 roku nie dopuścili do uboju zdrowych świń, który miał zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. 

Do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw.

W tym roku rolnicy drugi raz składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pomocą aplikacji eWniosekPlus. W niespełna miesiąc Agencja otrzymała ich już 235 tys. W aplikacji wprowadzono szereg ułatwień i podpowiedzi, przez co stała się ona bardziej przyjazna dla użytkowników.

Pod takim hasłem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promowało w ostatni weekend ofertę turystyki wiejskiej i agroturystyki podczas IX-tych Targów Turystycznych WYPOCZYNEK.

Choć chłodniejsza pogoda spowodowała, że szkodniki przyhamowały, to jednak nie zniknęły. Rolnicy z południowej Polski donoszą nam, że w zbożach obserwują już skrzypionki. To bardzo wcześnie.

Od 15 kwietnia do 31 maja 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Jeszcze trochę nieśmiało, jednak nieodwołalnie rozpoczyna się wiosna. To będzie kolejny, już trzeci sezon pracy pszczelich rodzin w eksperymentalnej pasiece zlokalizowanej w Toruniu na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Włoszczowscy policjanci otrzymali ostatnio zgłoszenie od jednego z producentów  trzody chlewnej  w powiecie włoszczowskim, że w jego stadzie brakuje około 600 sztuk świń. Gdzie podziała się trzoda chlewna?

Przypominamy, że 31 maja 2019 r. upływa termin na złożenie zaświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.

Ubiegły rok nie należał do najlepszych dla producentów rolnych – w jednym czasie skumulowało się wiele niekorzystnych zjawisk i problemów rynkowych. Jednym z nich są nieuczciwe praktyki dotyczące wprowadzania na rynek ziemniaków młodych pochodzących w południa Europy i Afryki Północnej. 

Kurczaki, jabłka, pieczarki – jesteśmy największym producentem tych towarów w Europie. Co trzecia pieczarka, co czwarte jabłko i co szósty kurczak pochodzą z Polski, ale naszym hitem eksportowym są także banany. 

Zobacz wyniki badań Barometru Providenta i sprawdź, jak najbliższe święta Wielkanocne zamierzają spędzić nasi rodacy.

Komitety Copa i Cogeca wzywają do stworzenia silnego budżetu na potrzeby nowych ram programu Horyzont Europa. Sprawdź szczegóły. 

W tym roku rolnicy drugi raz składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pomocą aplikacji eWniosekPlus. W niespełna miesiąc Agencja otrzymała ich już ponad 220 tys. W aplikacji wprowadzono szereg ułatwień i podpowiedzi, przez co stała się ona bardziej przyjazna dla użytkowników.

Przepisy UE, określone w rozporządzeniu UE nr 1305/2013, przewidują możliwość wdrożenia przez Państwo Członkowskie, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020 (PROW 2014-2020), działania Dobrostan zwierząt finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Polska dotychczas nie wdrażała tego rodzaju wsparcia.

Do świąt pozostało niewiele czasu, a to oznacza że trzeba już zacząć planować przedświąteczne zakupy. Świetną okazją do tego będzie tegoroczny Kiermasz Wielkanocny „Polska smakuje”.

Carrefour Polska kontynuuje rozwój nowego modelu współpracy z polskimi producentami warzyw i owoców – z początkiem kwietnia sieć podpisała łącznie 15 kontraktów farmerskich. Rozwój bliskiej współpracy z polskimi dostawcami to ważny element realizowanej strategii transformacji żywieniowej, a także gwarancja wysokiej jakości lokalnych produktów dla klientów sieci. 

Dzieło „Wielkanoc bez granic” jest kontynuacją „Wigilii bez granic”. Polega na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Można zaprosić ich do naszych domów na Śniadanie Wielkanocne lub Obiad Wielkanocny. 

Coraz więcej rolników i reprezentujących ich izb oraz związków wyraża zaniepokojenie rozwiązaniami zawartymi w projekcie tzw. ustawy odorowej. O co dokładnie chodzi?

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) opracowuje pilotażowy projekt gwarancji zabezpieczających  do 80 proc. spłaty kredytów dla rolników, który ma ułatwić dostęp do finansowania bankowego. Dodatkowo, banki korzystając z wysokiej jakości zabezpieczenia, jakim jest gwarancja BGK, będą udzielać kredytów na preferencyjnych warunkach.

Kwiecień i początek maja to właściwy czas do zaaplikowania środków chwastobójczych na zasiewy. Wielu rolników poprzestaje na użyciu środków jesienią, a w takim przypadku - kiedy mamy do czynienia z długą i ciepłą jesienią (jak w 2018 roku) - może się to okazać niewystarczające. 

Według szacunków analityków Banku BNP Paribas ceny żywności na tegoroczne Święta Wielkanocne będą o około 2,5 proc. wyższe niż przed rokiem. W największym stopniu wzrosną ceny warzyw i pieczywa. Natomiast jaja, produkt najbardziej kojarzony z Wielkanocą, będą zdecydowanie tańsze niż przed rokiem. 

71% ziemi rolnej w Unii Europejskiej przeznaczane jest na produkcję paszy i wypasanie zwierząt – wynika z raportu Greenpeace „Tuczenie problemu”. Zdaniem autorów raportu  oznacza to, że co piąte euro z budżetu UE wydawane jest na wspieranie chowu zwierząt, który – w dużej skali – jest destrukcyjny dla naszego zdrowia, środowiska, klimatu oraz wiąże się z nadmiernym cierpieniem zwierząt.

Na Rynku Hurtowym Bronisze obserwujemy bardzo wysokie obroty, mimo że do świąt zostało kilka dni, to hurtownicy z dalszych rejonów Polski już robią zapasy, korzystając z niskich jeszcze cen. Najazd kupców z okolic Rynku spodziewany jest w środę i czwartek przyszłego tygodnia.

Zabieg T1 w zbożach ma za zadanie zwalczanie chorób powodowanych przez grzyby, a więc przede wszystkim chodzi tu o mączniaka prawdziwego, septoriozy oraz rdzy, choć pojawiać się mogą także pleśnie i fuzariozy.

Jest sucho i z każdym dniem suszej - mówią nam rolnicy z centralnej Polski. Pogoda sprawia, że - zdaniem rolników - tegoroczne zbiory już są zagrożone.

Cztery inspekcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności podpisały porozumienie o współpracy. Chodzi o usprawnienie i uszczelnienie kontroli żywności na przejściach granicznych. W praktyce będzie to wspólne sprawdzanie, jaka żywność trafia na nasz rynek, a w rezultacie też skrócenie kolejek i większe oszczędności. 

Ponad 150 wystawców z północno-wschodniej Polski w dniach 13-14 kwietnia uczestniczyć będzie w 23 edycji Wiosennych Targów Ogrodniczych, Targów Pszczelarskich i Podlaskich Targów Budownictwa Wiejskiego w Szepietowie na Podlasiu. 

Niekorzystna pogoda odbija się także na stanie lasów. W pasie od zachodniej Wielkopolski przez centrum aż do Mazowsza Lasy Państwowe ogłosiły najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Rolnicy z Wielkopolski alarmują, że już obserwują obecność słodyszka rzepakowego na swoich plantacjach. A przecież to zaledwie pierwsza dekada kwietnia.

Trwa sezon wiosennego obrotu materiałem siewnym. Dlatego PIORiN przypomina, że kluczowy wpływ na wielkość i jakość uzyskanego plonu, a także na koszty zabiegów ochrony roślin oraz możliwość pozyskania określonych dopłat ma wybór materiału siewnego, jako środka produkcji. Jak dokonać zakupu materiału siewnego?

Czy w 2019 roku ASF przekroczy kolejne granice? Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii są niepokojące.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży przyczep rolniczych w marcu 2019 r. według CEPiK. 

Dla mnie bardzo istotny jest wymiar ludzki cyfryzacji, która ma przede wszystkim służyć ludziom – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas panelu „Digitalizacja rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich” zorganizowanego z okazji Dnia Cyfryzacji, który odbywał się w Brukseli.

Po koniec ubiegłego roku został zwiększony limit zużywanego oleju napędowego z 86 do 100 litrów na 1 ha użytków rolnych oraz została wprowadzona możliwość ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego z tytułu wykorzystania oleju napędowego do chowu lub hodowli bydła. A co z hodowcami trzody, owiec, kóz i koni? 

Przedstawiamy raport sprzedaży ciągników w Polsce w marcu 2019 r., według CEPIK.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem dotyczącym szkolnictwa rolniczego. Sprawdź, o co dokładnie chodzi. Czy model szkolnictwa rolniczego w Polsce jest przestarzały?

Mechanik na Medal oraz Młody Mechanik na Medal to konkursy organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Może właśnie Ty zostaniesz zwycięzcą tegorocznej edycji? Sprawdź szczegóły!

W minioną sobotę (6.04) w siedzibie Telewizji Polskiej S.A. odbyła sie gala finałowa konkursu "Wójt Roku 2018 r.". Kto został zwycięzcą? 

Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS, która odbyła się w Kadzidle omówił program wsparcia dla polskiej wsi. Poruszył temat dopłat dla polskich rolników, mówił m.in. o dodatku 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy. O co dokładnie chodzi? Kto mógłby liczyć na takie wsparcie?

Jak co roku ARiMR ostrzega - Nie wypalaj traw! Grożą za to kary i cofnięcie dopłat!

W ocenie Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, gminy wiejskie nie wypracowały najlepszych praktyk w zakresie walki ze smogiem. To musi się zmienić, ponieważ jakość powietrza wpływa na jakość produkowanej żywności, która stanowi główne źródło dochodów rolników. Jak podkreślają przedstawiciele gmin, dziś ograniczenia finansowe uniemożliwiają im efektywną walkę ze smogiem. 

Pokazy najlepszych klaczy i ogierów ocenianych przez międzynarodowy skład sędziowski oraz emocjonujące aukcje Pride of Poland w tym roku odbywać się będą 9-13 sierpnia w Janowie Podlaskim.

Komisja Europejska (DG AGRI wraz z Agencją Wykonawczą Chafea) rozpoczyna dwuletnią kampanię komunikacyjną promującą europejskie produkty rolno-spożywcze w Chinach.

Choć rzepak jeszcze nie kwitnie, jednak obserwujemy już szkodniki i konieczne są pierwsze zabiegi chemiczne. Trzeba je jednak wykonywać wieczorem.

Plantatorzy buraków cukrowych rozpoczęli sezon. Jednak Ci z południowo-wschodniej Polski zrobili to z wielką obawą, bo rok temu szarek komośnik zniszczył im większość plantacji. Czy w tym roku sytuacja się powtórzy.

Komisja Europejska chwali się, że na realizację unijnego programu dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach na rok szkolny 2019/2020 przeznaczy 145 mln euro na owoce i warzywa, a 105 mln euro na mleko i inne produkty mleczne. Z programu w roku szkolnym 2017/18 skorzystało ponad 20 milionów dzieci we wszystkich krajach unijnych.

Msza święta odprawiona w zabytkowym XVIII-wiecznym kościele, uroczysta procesja, konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę mazowiecką, warsztaty i pokazy przybliżające zwyczaje wielkanocne, widowisko obrzędowe, koncert orkiestry dętej, wiosenny kiermasz produktów regionalnych to tylko niektóre z wielu atrakcji XIX już obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie w Sierpcu.

28 kwietnia 2019 roku w Racławicach już po raz dwudziesty piąty odbędą się wybory ,,Chłopa Roku’’. 

Rynek mięsa wieprzowego charakteryzują poważne problemy strukturalne, które wymagają złożonej i kompleksowej analizy. Projekt ,,Meat up Ffire'', w którym weźmie udział Uniwersytet Łódzki, ma na celu przeanalizowanie całego łańcucha produkcji wieprzowiny, a nie tylko jej sektora przetwórstwa. W perspektywie objąć ma relacje przemysłowe, aspekty ekonomiczne i socjologiczne. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jakie zmiany czekają na Panie z KGW?

Przejęcie długu gospodarstwa przez KOWR to temat, który bardzo interesuje rolników, jednak ciagle zgłaszają oni swoje wątpliwości. O co dokładnie chodzi?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 11 maja 2019 roku organizuje w Warszawie Piknik Poznaj Dobrą Żywność. Sprawdź, dlaczego warto tam być!

Już wkrótce w Europie ma powstać najnowocześniejszy zakład drobiarski. Gdzie dokładnie? Kto podejmuje się przeprowadzenia takiej inwestycji?

Od dnia 14 grudnia 2019 r. w UE obowiązywać zaczną przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych. Zgodnie z art. 56 tego rozporządzenia, każda przesyłka towarów pochodzenia roślinnego, podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, musi być zaopatrzona we wspólny zdrowotny dokument wejścia (Common Health Entry Document), w skrócie nazywany dokumentem CHED-PP.

21 marca  br. Komisja Europejska podjęła, pomimo wyraźnego sprzeciwu przedstawiciela Polski, decyzję o skróceniu z 15 do 7 dni, okresu ważności badań próbek krwi od świń pozwalających (z wynikiem ujemnym) na ich przemieszczanie. Wywołało to sprzeciw Samorządu Rolniczego.

Od 29 marca do 28 czerwca 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie wsparcia. Sprawdź szczegóły. 

Aż 784 Koła Gospodyń Wiejskich zgłosiły się do piątej edycji „Bitwy Regionów”. Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Członkowie komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego odrzucili 2 kwietnia propozycje komisji środowiska PE i zagłosowali przeciwko rozwiązaniom, które miałyby ukrócić finansowanie ze środków publicznych ferm przemysłowych. Członkowie komisji nie zaakceptowali także propozycji zwiększenia środków unijnych wydawanych na rozwój rolnictwa ekologicznego i działania na rzecz środowiska oraz klimatu.

Dziś Sejm odrzucił wniosek opozycji o odwołanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. To oznacza, że nadal będzie on kierował resortem rolnictwa. 

Z jednej strony coraz cieplejsze dni, z drugiej - mroźne noce. W pierwsze noce kwietnia temperatura przy gruncie sięgnęła nawet - 8-9 stopni Celsjusza.

Nadzór nad transportem zwierząt został zaostrzony. Jakie zwierzęta można przewozić, a które nie nadają się do transportu? Sprawdź koniecznie, bo kary za nieprzestrzeganie prawa są srogie!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy rodzaj pomocy, finansowany z budżetu PROW na lata 2014-2020. Jest to wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski o przyznanie takiej pomocy będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR od 2 maja do 12 czerwca 2019 r. 

Producenci wieprzowiny w naszym kraju wreszcie mogą spać spokojnie. Cena żywca wieprzowego w Polsce rośnie 6 tydzień z rzędu i pod koniec marca wyniosła przeciętnie 4,50 zł netto za kilogram. Jak podkreślają analitycy z BNP Paribas Bank Polska S.A.  jest to najwyższa wartość od października poprzedniego roku. 

W Przysieku odbyła się konferencja z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Jej celem była prezentacja działań, wdrażanych przez Rząd, służących poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. Uczestnicy cyklu konferencji mają okazję zapoznać się z przykładami dobrych praktyk samorządowych, a także wymienić doświadczeniami w zakresie aktywizacji lokalnych społeczności.  

Tak jak zapowiadano, dziś od 8.00 rolnicy ponownie protestowali i blokowali plac Zawiszy w Warszawie. Z jakimi postulatami Agrounia wyszła na ulice? 

Podczas Forum Pszczelarzy w Przysieku minister Ardanowski zapowiedział uchwalenie ustawy o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych.

Jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie? Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła filmy instruktażowe. Zobacz koniecznie!

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster, 9 na 10 Polaków pije niegazowane napoje owocowe. Jak planowana podwyżka VAT wpłynie na rolników - producentów owoców? 

We wspólnym liście przesłanym do Sekretariatu Generalnego Komisji Europejskiej, Copa i Cogeca, CELCAA oraz FoodDrinkEurope, pozytywnie odniosły się, w imieniu wszystkich podmiotów łańcucha dostaw żywności w UE, do zestawu rozwiązań zaproponowanego do tej pory przez Komisję Europejską w ramach planów awaryjnych na wypadek bezumownego brexitu.

Tak gwałtownych zmian jak teraz nie było już dawno. Niemiecka giełda w ciągu tygodnia podniosła stawki o 10 eurocentów. Była to już kolejna duża podwyżka.

Polska Izba Mleka zdecydowała się utworzyć standard, aby umożliwić mleczarniom uzyskanie certyfikatu potwierdzającego produkcję mleka ,,Wolnego od GMO”.

W minioną sobotę, w Przysieku odbyło się XXVII Forum Pszczelarzy. Zostało ono zorganizowane przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie Oddział w Przysieku.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała, że w tym roku pozyskanie ślimaka winniczka na Warmii i Mazurach zostało wstrzymane. 

Dział ds. Agrotechniki Krajowej Spółki Cukrowej przekazuje aktualne zalecenia ochronne w uprawie buraka cukrowego na sezon 2019. Ulotka zawiera katalog preparatów do ochrony plantacji przed szerokim spektrum agrofagów oraz podstawowe informacje dotyczące składu środka, dawkowania i spektrum zwalczania.

Rolnicy z AgroUnii na najbliższą środę, 3 kwietnia, planują kolejną manifestację w Warszawie. Po raz kolejny chcą pokazać swoje niezadowolenie z pogarszającej się sytuacji polskiej wsi. Strajk ma rozpocząć się o godz. 8.00 na Placu Zawiszy. 

W miniony weekend osiem Kół Gospodyń Wiejskich reprezentujących gminy powiatu kartuskiego, stanęło do rywalizacji o Puchar Grand Prix w IX Powiatowym Turnieju KGW.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Inicjatywa Kulinarna organizują VIII edycję ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. 

Rolnicy z Polski środkowej i Wielkopolski są przekonani, że to nie będzie łatwy rok. Powodem jest... susza. Jak mówią, obserwują lokalne rzeki każdego dnia i... wody regularnie ubywa.

Sadownicy nie mają ostatnio zbyt wielu powodów do zadowolenia. Jabłka są nadal w niskiej cennie, a dodatkowo, jak prognozują eksperci, należy się wkrótce spodziewać spadku ich spożycia na rzecz innych owoców.

Do 14 sierpnia 2020 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie prowadzi nabór  osób do bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach oferowanych przez gospodarstwa opiekuńcze w ramach projektu ,,Opieka w zagrodzie – gospodarstwa opiekuńcze w województwie kujawsko-pomorskim". 

"Rekordowa wysokość pomocy udzielonej rolnikom w ubiegłym roku pokazuje, jak dużą wagę do tego sektora gospodarki przywiązuje obecny rząd" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wspólnie z prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marią Fajger uczestniczył w konferencji prasowej poświęconej temu zagadnieniu.

Program azotanowy wzbudza wiele wątpliwości u rolników. Trudno się temu dziwić, bo zmiany są istotne z punktu widzenia każdego rolnika.

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji, rozbito międzynarodową grupę przestępczą, przerabiającą olej opałowy na napędowy. Członkowie grupy działali na terenie dwóch państw i wyłudzali setki milionów złotych i euro.

Kilka chłodniejszych dni i noce z przymrozkami przyhamowały wiosnę. Jednak patrząc na drzewa owocowe widać, że niedługo rozkwitną.

Rząd zapowiada wsparcie  dla hodowców świń. Szczegóły przedstawił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z rolnikami na Lubelszczyźnie. 

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości organizuje kolejną, bo już XVIII edycję Programu Stypendiów Pomostowych.

Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej, największy problem z odstrzałem dzików występuje obecnie na terenie parków narodowych  i rezerwatów przyrody, gdyż odstrzały redukcyjne zwierząt łownych na tych obszarach obwarowane są szeregiem ograniczeń. 

Do tematu legalnej produkcji domowych nalewek odniósł się minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu ma ciekawe plany. Sprawdźcie, o co dokładnie chodzi. 

Doskonałe kompendium wiedzy dla rolników na temat konwersji stanowi portal www.jakzostacrolnikiemeko.pl, który został przygotowany w ramach projektu „Go Agri Bio”, realizowanego przez Społeczny Instytut Ekologiczny.  Inicjatywa ta zyskała wsparcie finansowe Fundacji Carrefour.

Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie, metodologia wyliczania wskaźników rezultatów, pomoc publiczna, zagadnienia finansowe oraz procedury zawierania umów – to tematy bezpłatnego szkolenia z dwóch unijnych poddziałań z zakresu wytwarzania energii z OZE (odnawialnych źródeł energii) i wysokosprawnej Kogeneracji, które 10 kwietnia w swojej siedzibie w Warszawie organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego. 

 

Rośliny kapustne są w Polsce uprawami strategicznymi. Oczywiście, największe znaczenie ma rzepak, ale nie tylko. Dlatego też rolnicy są zainteresowani zahamowaniem rozprzestrzeniania się patogenów atakujących właśnie te rośliny.

W wielu regionach Polski rolnicy zgłaszają niepokojące objawy septorioz na zbożach ozimych. Rośliny, najczęściej, zachorowały jeszcze jesienią, a teraz choroba rozwija się w najlepsze.

Wiosna to okres intensywnych prac polowych związanych również ze stosowaniem środków ochrony roślin. Osoby stosujące środki ochrony roślin nie mogą stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Muszą również przeciwdziałać znoszeniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu - przypomina PIORiN.

Fundacja „ORLEN – DAR SERCA” wraz ze swoim fundatorem spółką ORLEN po raz kolejny przekaże środki finansowe na zakup sprzętu dla Zawodowych i Ochotniczych jednostek Straży Pożarnych. Tym razem rozdysponowana będzie kwota 2 mln zł, która umożliwi doposażenie jednostek, a tym samym poprawę ich gotowości bojowej i skuteczniejszą pomoc potrzebującym. 

Z roku na rok wrasta liczba wilków w województwie dolnośląskim, co skutkuje wzrostem liczby ataków tych drapieżników na zwierzęta hodowlane. 

Założenia od strony urzędniczej może są i zasadne, ale praktyka, zdrowy rozsądek czy etyka rolnika mówi zupełnie co innego. 

My dziś dyktujemy światu, jak powinna być produkowana żywność, która sprzyja zdrowiu człowieka – mówił Prezydent Andrzej Duda, który z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził rodzinną firmę – Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej (woj. małopolskie).

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin razem z Fundacją Nasza Ziemia zachęcają wszystkich do tworzenia roślinnych przestrzeni przyjaznych owadom zapylającym. Stąd właśnie pomysł na zorganizowanie akcji społecznej #PomagamyPszczołomBezLipy. 

Nowe prawo dotyczące zdrowia roślin zacznie obowiązywać od połowy grudnia 2019 roku. Co się zmieni? 

93,4 proc. rolników interesuje się finansami swojego gospodarstwa – wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas. Połowa badanych (50,1 proc.) ocenia swój stan wiedzy finansowej jako średni, a 39,1 proc. jako wysoki. Większość – bo aż 80 proc. – albo w ogóle nie zalega z rachunkami (58 proc.), albo też zdarza im się to sporadycznie (22 proc.).

27 marca w Centrali KRUS odbyła się konferencja Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandry Hadzik na temat kampanii prewencyjnej „Nie daj się wkręcić”, połączona z wręczeniem nagród dla publicystów biorących udział w konkursie „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”.

Komisja Europejska potwierdziła, że Czechy zniosły nadzwyczajne kontrole polskiego mięsa. Trwały one od 21 lutego br., zostały zarządzone po tym, jak w partii wołowiny z Polski wykryto bakterie salmonelli. 

Firmy ubezpieczeniowe rozpoczęły sprzedaż rolniczych polis. Plantatorzy m.in. zbóż, rzepaku, kukurydzy czy buraków cukrowych mogą już podpisywać umowy na zabezpieczanie swoich upraw. W tym roku dopłata z budżetu państwa do składki sięga nawet do 65% wartości umowy. Rolnicze polisy oferuje pięciu ubezpieczycieli. 

Program azotanowy już obowiązuje – rolnicy muszą zapoznać się z nowymi wytycznymi i wdrożyć je w życie. A kontrole w gospodarstwach już trwają.

Zasady przygotowano na podstawie informacji przekazanych przez Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi Wielkiej Brytanii (Department for Environment, Food and Rural Affairs, DEFRA).

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2004-2012 r. Jednym z warunków do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS.

Przed nami kolejna edycja konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem przedsięwzięcia jest promowanie regionalnych potraw przygotowanych z polskich produktów. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca br. 

Na stanowisko zastępcy Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa został powołany Wojciecha Kędzia.

Od 29 marca do 27 maja 2019 r. rolnicy mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" związane z produkcją prosiąt (obszar A), produkcją mleka krowiego (obszar B) czy produkcją bydła mięsnego (obszar C). 

22 marca MSWiA wspólnie z Państwową Strażą Pożarną zainaugurowało kampanię "STOP pożarom traw". To bardzo niebezpieczny proceder, a w tym roku strażacy zanotowali już ponad 11,5 tys. pożarów traw i nieużytków.

Na takie zmiany hodowcy świń czekali długie miesiące. W połowie marca niemiecka giełda po raz pierwszy podniosła stawki o 3 eurocenty za kilogram. Teraz dołożyła do tego kolejne 7 centów.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej apeluje do Komisarza Europejskiego, odpowiedzialnego za środowisko, o ratunek dla Bałtyku. Połowy paszowe i zła polityka Unii Europejskiej, zdaniem rybaków, spowodowały katastrofę ekologiczną. Teraz rybacy domagają się całkowitego zakazu połowów na Bałtyku.

W dniach 18-24 marca br. w Dżakarcie w Indonezji odbywał się Polska Festival – wydarzenie skupione na prezentacji polskiej oferty eksportowej i biznesowej oraz promującej polskie produkty wysokiej jakości.

Wśród unijnych krajów w produkcji ekologicznej 3 pierwsze miejsca zajmują Austria, Estonia i Szwecja. Polska jest na odległej pozycji...

Wnioski w ramach XXIII edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego można składać w terminie od 18 marca do 8 kwietnia 2019 roku. Pula środków w aktualnej edycji programu wynosi 10 mln zł.

Rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw z dopłatami z budżetu państwa. Podobnie jak w roku ubiegłym dopłata może sięgać do 65% wartości umowy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości zmiany zasad zatrudniania osób jako pomocnik rolnika. Sprawdź szczegóły.

21 marca w Walencji odbyło się Forum Biznesowe Cogeca pt. „Młodzi rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze jutra” z udziałem ponad 300 uczestników z 24 państw członkowskich UE. Większość uczestników stanowili młodzi rolnicy z całej UE, którzy z ochotą chcieli przedstawić swoją wizję przyszłości spółdzielni rolnych. Forum zorganizowano we współpracy z Cooperativas Agroalimentarias de España.

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował listę zakładów, które przyjmją tusze pochodzące z uboju z konieczności. Sprawdź, które rzeźnie znajdują się w Twojej okolicy!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach drożeją warzywa gruntowe, tanieją ogórki spod osłon, a ceny jabłek nadal bardzo niskie. 

Plantatorzy z Wielkopolski informują, że już rozpoczęli siewy buraków cukrowych. Sprzyja temu pogoda, którza powoduje, ze gleba jest odpowiednio ogrzana.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o monitorowanie działań producentów nawozów mineralnych. Chodzi o ceny nawozów, które zdaniem rolników, są zbyt wygórowane.

Mamy wiosnę i pierwsze bociany są już w naszym kraju! Dzięki Enerdze na słupach energetycznych czeka na nie ponad 600 nowych i wyremontowanych platform zabezpieczających ptasie gniazda. Łącznie jest ich już ponad 11 tys. i szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.

Wygląda na to, że wiosna przyszła już do nas na dobre. Na polach rozpoczęły się prace polowe, a temperatura, mimo chłodnego wiatru, z każdym dniem jest coraz wyższa. Ale synoptycy przestrzegają nas przed możliwym powrotem zimy.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że obecne szkolenie młodych ludzi w zawodach rolniczych jest niedostosowane do potrzeb. 

Jak donosi serwis POLITICO, Komisja Europejska  zawarła wstępne porozumienie z Ukrainą, na mocy którego zwiększono bezcłowy kontyngent taryfowy do 50 tys. ton na przywóz  ukraińskiego mięsa drobiowego na rynki państw członkowskich.  Sprawę przekazano  do Rady UE i Parlamentu Europejskiego. 

Zarząd KRIR, na wniosek samorządu rolniczego, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie propozycji dotyczących procedur związanych z ubojem z konieczności sztuk, które wskutek wypadku, bądź zalegania poporodowego nie są w stanie stać o własnych silach.

Zamiast ograniczać, zdwajamy produkcję, a zamiast stawiać na jakość, idziemy na ilość. Na rynku jabłek brakuje zdecydowanego działania – przyznają sami sadownicy. A sytuacja wymaga dużych zmian. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie: na powierzchni skorupek jaj sprzedawanych pod nazwą "zdrovo Rodzinkovo" znaleziono pałeczki Salmonella Enteritidis. Producent już wycofał produkt ze sprzedaży.

20 marca PZU rozpoczęło wiosenną kampanię sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych. Wiosenna oferta jest bardzo atrakcyjna dla producentów rolnych. Budżet państwa dopłaca do 65% składki za ubezpieczenie wszystkich podstawowych upraw polowych.

W związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców i warzyw, Główny Inspektor Sanitarny przypomina o kilku ważnych kwestiach. 

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez ONZ. Ma on na celu uświadomienie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas przygotowali z tej okazji ciekawy raport. Zapraszamy do zapoznania się z nim. 

Zarząd KRiR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie możliwości zwiększenia świadczeń dla rolników, którzy płacą większe składki emerytalno-rentowe, tak aby otrzymywali oni w przyszłości wyższą emerytur poprzez zmianę ustawy z dn. 20.12.1990 r o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019 r. poz. 299 z późn. zm.)

W Ministerstwie Rolnictwa odbyła się konferencja, podczas której minister Ardanowski odpowiedział na jej tytułowe pytanie: czy Polacy muszą więcej płacić za żywność? 

Jak ustalili nasi reporterzy komornik sądowy dokonał zajęcia majątku ruchomego firmy. Działa na wniosek banku PKO BP. 

Jesienią 2018 roku IMAS International przeprowadził kolejne badanie dotyczące żywności ekologicznej. Na podstawie uzyskanych danych przeprowadzona została segmentacja konsumentów uwzględniająca postawy wobec BIO żywności. Z przeprowadzonych analiz wynika, że rynek można podzielić na cztery segmenty klientów: Ekoentuzjastów, Ekosceptyków, Wrażliwych cenowo oraz Prorolniczych.  

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił konkurs na organizację imprez plenerowych podczas weekendów, na terenach wiejskich województwa kujawsko-Pomorskiego.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły informację o pozytywnej ocenie systemu kontroli produktów ekologicznych, którą przygotował Europejski Trybunał Obrachunkowy.

W kulturze ludowej już pierwsze oznaki wiosny były okazją do powitania nowej pory roku w wyjątkowy sposób. Stąd właśnie na przestrzeni lat ukształtowały się różnorodne zwyczaje, związane z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny.

W ocenie największych unijnych organizacji rolniczych – Copa i Cogeca nieuporządkowany Brexit może zagrozić przyszłości zarówno brytyjskich, jak i unijnych społeczności rolniczych w nadchodzącym dziesięcioleciu. 

Ława przysięgłych w San Francisco orzekła, że popularny produkt chemiczny ROUNDUP niemieckiej firmy Bayer wywołuje raka. Czy koncern straci miliardy? 

Parlament Europejski uchwalił nowe przepisy, które mają chronić europejskich rolników, a także małych i średnich dostawców przed nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności. Czy to się uda?  

Do samorządu rolniczego zgałaszają się rolnicy, którzy chcą ubiegać się o taką formę pomocy i mają problem z uzyskaniem dokumentów z banku potwierdzających wysokość zadłużenia. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało broszurę informacyjną dotyczącą znakowania produktów. Jej treść ma zachęcać konsumentów do podejmowania świadomych decyzji zakupowych, także w oparciu o istniejące systemy i znaki jakości.

Pewne rodzeństwo z gminy Janowiec Wielkopolski chciało rozbudować pasiekę, więc... ukradło 33 ule. Szybko jednak zostali namierzeni i zatrzymani przez funkcjonariuszy.

Kto jeszcze nie wystawił żółtych naczyń na pola - powinien to natychmiast zrobić. Choć to dopiero połowa marca, wiosenne temperatury sprawiają, że szkodniki nie próżnują.

Przyszła wiosna, a z nią wyższe temperatury i wysyp wirusa ASF u dzików. Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii w ostatnich dniach potwierdzono prawie 100 kolejnych przypadków.

18 marca w Brukseli odbyło się trójstronne spotkanie w sprawie wycofania się przez Republikę Czeską z restrykcyjnych kontroli wołowiny pochodzącej z Polski. Znamy już szczegóły.

Komenda Stołecznej Policji opublikowała na swojej stronie internetowej wizerunki rolników z Agrounii, którzy strajkowali w ubiegłą środę na Placu Zawiszy w Warszawie.

Coraz bardziej zaawansowane są prace nad projektem Platforma Żywnościowa, którego głównym celem  jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku  rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie  - kontraktów terminowych.

 

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się spotkanie inicjujące współpracę MRiRW z zespołem zadaniowym utworzonym w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwój Obszarów Wiejskich (DG AGRI) Komisji Europejskiej.

Szkolenie: program azotanowy i hodowla bydła. Jak to pogodzić? Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje konferencję „Gospodarka nawozami naturalnymi w hodowli bydła a ochrona wód”.

W niedzielę 17 marca, w Łowiczu, odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Wzięli w nich udział Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Inspektorzy Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach wykryli na Śląsku licznie bytujące na lipach pluskwiaki.

Światowy Dzień Wody to tradycyjnie okazja do zwrócenia uwagi na najważniejsze kwestie w obszarze gospodarki wodnej w Polsce. Nie inaczej będzie w tym roku. 22 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ponad 100 ekspertów będzie dyskutować o jednym z narastających problemów – zjawisku suszy w Polsce.

Fundacja Wspomagania Wsi oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju "NIDA" zapraszają przedstawicieli organizacji wiejskich oraz sołectw do Maróza w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie w dniach 23 – 25 maja 2019 roku odbędzie się XVIII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. 

Wymóg posiadania ziemi rolniczej i obowiązek wykorzystania co najmniej 70% nawozów naturalnych wytworzonych przez zwierzęta bywa przeszkodą w efektywnej hodowli.

Case IH to marka nieustannie zaskakująca nowatorskimi rozwiązaniami. Od lat odpowiada na dynamicznie zmieniające się potrzeby swoich Klientów, wprowadzając udogodnienia spełniające ich oczekiwania. Wyznacza trendy, nie tylko w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, ale również w obsłudze Klienta.

Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi przypomina o konieczności dołączania do przemieszczanych bulw ziemniaków oznakowania oraz odpowiednich dokumentów. Warto o tym pamiętać, bo za brak wszystkich koniecznych dokumentów możemy zapłacić wysoką karę.

XXVII Forum Pszczelarzy w Przysieku odbędzie się 30 marca 2019 roku (początek o godz. 9.00). W programie m.in. konferencja oraz targi pszczelarskie. O trwających przygotowaniach do wydarzenia rozmawialiśmy z Prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, Tadeuszem Dussą.

W uroczystym otwarciu Targów Agrotech w Kielcach oraz specjalnej konferencji prasowej wzięli udział Pani wicepremier Beata Szydło oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ceny żywca wieprzowego w skupie dalekie są od tych, o których marzą hodowcy trzody. Zazwyczaj jednak ich cena zachowywała się podobnie jak cena trzody na pobliskim rynku niemieckim. Od października 2018 roku to się zmieniło.

Kiedy zażółcą się pierwsze wierzbowe kotki i leszczyna zacznie silnie pylić, to dla każdego pszczelarza znak, iż należy rychło zająć się pracami, które warto wykonać zanim rozpoczną się loty naszych podopiecznych. 

KRUS informuje o wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2019 r. 

Już wkrótce kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”.

Niedawno informowaliśmy o tym, że po zimie już widać pierwsze oznaki suszy. Dlatego warto się spieszyć z siewem zbóż jarych.

Dawno rolnicy nie cieszyli się z tak dobrego przezimowania ozimin, jak w tym roku. Ale... łatwo nie będzie.

Związek Gmin Wiejskich RP w interesie gmin z obszarami wiejskimi apeluje do Ministerstwa   Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmiany zapisów ustawy o samorządzie gminnym i przepisów wykonawczych odnoszących się do problematyki zmiany granic gmin. 

14 marca pod budynkiem ministerstwa rolnictwa odbył się strajk pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Z protestującymi spotkał się Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki. 

W kalendarzu i za oknami jeszcze zima, ale na Rynku Hurtowym w Broniszach w sektorze kwiatowym widać pierwsze oznaki wiosny. W ofercie producentów i handlowców pojawiły się już wiosenne kwiaty, takie jak bratki i stokrotki.

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW za 2019 r. Nabór potrwa do 15 maja br.

Targi AGROTECH 2019 w Kielcach potrwają od 15 do 17 marca. Jak, co roku, dla zwiedzających przygotowano mnóstwo nowości branży techniki rolniczej, m.in. maszyny, urządzenia, nawozy, środki ochrony roślin. W uroczystym otwarciu uczestniczyli minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz wicepremier Beata Szydło.

BIO na topie2019-03-15 BIO na topie

W latach 2010-2017 nastąpił gwałtowny wzrost liczby gruntów rolnych UE przeznaczonych na rolnictwo ekologiczne - informuje Komisja Europejska. Oznacza to, że BIO jest cały czas na topie. 

Firma DeLaval wprowadziła na rynek nowy środek do dezynfekcji racic - EasyStrideTM. To produkt zawierający kwasy organiczne skuteczne w eliminowaniu bakterii powodujących zapalenia w obrębie racic. Nie zawiera szkodliwych metali ciężkich lub formaldehydu, ulega biodegradacji. 

W tej sprawie do Ministerstwa Środowiska zwrócił się Samorząd Rolniczy. Mamy odpowiedź resortu.

Od wielu lat Case IH pełni funkcję lidera branży maszyn rolniczych dzięki nieustannemu dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań i najlepszych na rynku produktów. Tym razem marka Case IH wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, którzy poszukują wysokiej jakości narzędzi codziennej pracy na rynku wtórnym. Kompleksowa obsługa klienta wspierana jest przez globalną sieć wyspecjalizowanych dealerów, którzy dołączyli do przełomowego programu Certyfikowanych Maszyn Używanych. 

"Jemy polską wołowinę" - pod takim hasłem odbyła się konferencja prasowa poświęcona wnioskom i działaniom po audycie Komisji Europejskiej.

Wszystko zaczęło się od anonimowego zgłoszenia dotyczącego złej sytuacji na fermie kurczaków w okolicy Legnicy. Podczas interwencji przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarte Klatki zastali na miejscu prawdziwy koszmar… tysiące zagłodzonych i wycieńczonych kur oraz stosy martwych zwierząt.

W 2018 r. odnotowano rekordowy poziom przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych. Osiągnięte wyniki potwierdzają, że sektor rolno-spożywczy jest kluczowym segmentem polskiej gospodarki i pozostaje ważnym ogniwem w międzynarodowym łańcuchu dostaw. 

Program azotanowy obowiązuje, ale nadal budzi wiele wątpliwości głównie wśród rolników. W związku z tym pojawia się mnóstwo pytań, na wiele z nich odpowiedziało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przeczytajcie koniecznie.

W centrum Warszawy, na Placu Zawiszy o 8.00 rano, rozpoczął się niezapowiedziany protest rolników. Organizatorem jest Agrounia z Michałem Kołodziejczakiem na czele. 

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, NSZZ „Solidarność” Pracowników Weterynarii oraz Stowarzyszenie „Medicus Veterinarius” wystosowały apel do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej oraz zapowiedzianej przez MRiRW „reformy systemu nadzoru weterynaryjnego”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Kancelarią Prezydenta RP, zapraszają na cykl konferencji pod hasłem: „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich.” 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego, zorganizowane w ramach inicjatywy Porozumienie Rolnicze. Z uczestnikami spotkania rozmawiał minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Międzynarodowy Dzień Kobiet był doskonałą okazją do zaprezentowania roli kobiet, zarówno z terenów wiejskich, jak i z miast. Podczas zorganizowanego z tej okazji wydarzenia w Parlamencie Europejskim, prowadzonego przez posłanki PE Marijanę Petir (EPL) i Marię Gabrielę Zoanę (S&D), Komisja Kobiet Copa wezwała do lepszej oceny wyzwań stojących przed kobietami rolniczkami.

W ministerstwie odbyła się uroczystość podpisania przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz prezydenta Miasta Radom Radosława Witkowskiego Porozumienia w sprawie przejęcia szkół rolniczych wchodzących w skład Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu.

Dziś rząd przyjął projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Projekt zakłada ułatwienia przy zakupie i obrocie ziemią. Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało złagodzenie niektórych ograniczeń. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wprowadzania instrumentów finansowych w ramach PROW na lata 2014-2020 w postaci gwarancji do kredytów. 

 

Rolnicy dotychczas złożyli niespełna 100 tys. oświadczeń zamiast wniosku przez internet o dopłaty bezpośrednie. W 2018 roku złożyli ponad 430 tys. takich oświadczeń. Termin ich składania w tym roku mija w czwartek 14 marca. Przypominamy, że Agencja od 15 marca rozpoczyna przyjmowanie wniosków przez internet.

Polski Związek Pszczelarski zaprasza do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku. Sprawdź szczegóły. 

Od 7 marca 2019 r. do 8 kwietnia 2019 r. trwa nabór wniosków do projektu "Gmina na czasie". Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

Na niemieckim rynku trzody chlewnej stagnacja – od początku lutego nasi zachodni sąsiedzi utrzymują stawkę 1,40 Euro za kilogram. Jednak na unijnym i naszym rynku spore zamieszanie. 

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.K. Ardanowskiego oraz Ministra Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej M. Gróbarczyka o zmianę przepisów w zakresie budowy zbiorników retencyjnych do powierzchni 1 ha.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywał z wizytą w województwie pomorskim, gdzie odwiedził Gospodarstwo Rolne BIOGAZ T. Z. położone w okolicach Człuchowa.

11. marca obchodzimy w Polsce Dzień Sołtysa. Jak wygląda życie włodarzy wsi? Czy są doceniani wśród swoich społeczności?

Zobacz, jak wygląda ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK  w lutym 2019 r. 

Fundacja Banku Ochrony Środowiska i Poczta Polska zapraszają wszystkie szkoły i domy kultury do udziału w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych”. Sprawdź szczegóły. 

Podczas ostatniej konferencji prasowej firma Yara zaprezentowała swoje nowości – innowacyjne rozwiązania dla rolników. Mowa o aplikacji Yaralrix oraz narzędziu cyfrowym Atfarm.

Choć za nami zaledwie dwa - zimowe - miesiące nowego roku, Główny Lekarz Weterynarii odnotował już ponad 500 przypadków ASF. A wiemy przecież, ze zima przenoszeniu ASF nie sprzyja...

Główny Lekarz Weterynarii namawia, aby zgłaszać nielegalne i negatywne praktyki związane z hodowlą i przetwórstwem zwierząt. Można to zrobić całkowicie anonimowo.

Mamy najnowsze dane dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w lutym 2019 r. 

Dwie alpaki, które przez kilka dni gościły w jednym z gospodarstw i miały promować hipoterapię, wykorzystały nieuwagę opiekunki i wybrały się na przechadzkę po wiosce. W pościg za nimi ruszyli policjanci i właścicielka stadniny koni.

Firma Yara podczas konferencji „Precyzyjne rolnictwo staje się prostsze” zaprezentowała nowoczesne rozwiązania, które mają pomóc w precyzyjnym stosowaniu nawozów azotowych. Nowością jest wprowadzenie na rynek aplikacji YaraIrix oraz programu Atfarm.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała kolejny raport, w którym informuje o nadzorze nad obrotem i stosowaniem produktów zawierających substancje anaboliczne, hormonalne, odurzające i psychotropowe w leczeniu zwierząt, w tym domowych. Okazuje się, że nie jest dobrze.

 

W ostatnich dniach lutego 2019 r., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, wykryli tak zwanego mola bananowego (Opogona sacchari) w roślinach doniczkowych Ficus giseng, oferowanych do sprzedaży w jednym z marketów budowlanych, zlokalizowanym w woj. śląskim. 

Uczelnie o profilu technicznym przed ekonomicznymi i wieloprofilowymi – tak prezentuje się czołówka najnowszego rankingu szkół wyższych w Polsce. Powstał on na podstawie badania opinii studentów na temat różnych obszarów e-systemów uczelni (m.in. rekrutacji i bezpieczeństwa danych). Na dalszych miejscach uplasowały się placówki akademickie o profilach: humanistycznym, medycznym, przyrodniczym i artystycznym. Analiza wyników przyniosła zaskakujące wnioski.

Rząd przeznaczył rekordowo wysokie środki finansowe na drogi województwa łódzkiego. Warto podkreślić, że w porównaniu do poprzednich wieloletnich programów wsparcia, środki są większe ponad czterokrotnie.

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zorganizował TweetUp, czyli spotkanie użytkowników Twittera, związanych z rolnictwem i polską wsią. Zobacz relację z wydarzenia.  

Rolnicy z Wielkopolski i centrum kraju alarmują, że już widać pierwsze oznaki suszy. Silne wiatry, które od kilku dni przechodzą nad Polską też nie pomagają.

Kiedyś uczono nas, że Polska węglem stoi, a teraz okazuje się, że importujemy go coraz więcej. W 2018 roku do Polski przyjechało 19,68 mln ton węgla z zagranicy. Najwięcej z Rosji.

Rolniku, odmówiono Ci przyznania zwrotu do oleju napędowego do produkcji rolnej z powodu kodów CN? Odwołaj się do Urzędu Gminy!

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych wstawił ciekawe zdjęcie z kuflem czeskiego piwa, które podpisał: "bardzo dobre czeskie piwo najlepiej smakuje z polską wołowiną", słowa te zostały skierowane pod adresem czeskiego ministra rolnictwa Miroslava Tomana. Czy polski minister pierwszy wyciąga rękę na zgodę?

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad programem wsparcia rolnictwa na terenach górskich. W tzw. ustawie górskiej planowane są dopłaty do wypasu owiec i kóz, rozwój przetwórstwa żywności regionalnej oraz prawne ułatwienia w prowadzeniu małych gospodarstw. Program ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. 

Tiuram jest jedną z popularnych substancji czynnych, chętnie używanych w środkach ochrony roślin. Jednak kończy się czas stosowania ŚOR z tiuramem.

We wtorek, 5 marca, ze stanowiska dyrektora generalnego KOWR zrezygnował Piotr Serafin. Znamy już jego następcę. 

Producenci drobiu wprowadzają dodatkowe kontrole eksportowanego mięsa do Czech. Nie chodzi tu o wzrost ryzyka wystąpienia salmonelli, ale o udowodnienie, że każda wysyłana partia jest bezpieczna. Wyniki badań przydadzą się w przypadku zgłoszenia wątpliwości przez czeskie służby.

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz czwarty organizuje unikalny na rynku cykl 8 konferencji skierowanych do przedsiębiorców z branży Agro – AGRO AKADEMII.

Producenci warzyw, którzy właśnie teraz otwierają swoje magazyny mogą mówić o dobrej sprzedaży. Ale czy wysokie ceny zrekompensują niską podaż?

Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.  Sprawdź szczegóły!

Piotr Serafin, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, złożył rezygnację, która, jak się dowiedzieliśmy, została przyjęta przez Premiera Mateusza Morawieckiego. 

 

Jest apel o niepodnoszenie stawki podatku VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20% zawartością soku owocowego, z 5% do 23%.

W 200 polskich gospodarstwach jest wprowadzany pilotażowy, niezwykły na skalę europejską,  system znakowania i monitorowania bydła. Dzięki elektronicznym chipom i pobieranej przy znakowaniu bydła próbce DNA zwierzęta będą stale monitorowane na każdym etapie hodowli.

W związku z podjęciem uchwały KRIR w sprawie terminu wyborów do izb rolniczych na dzień 28 lipca br., czyli w terminie wzmożonych prac polowych, w tym akcji żniwnej, Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa z wnioskiem o interwencję i zmianę ustalonej daty, tj. na początek czerwca.

Jak po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie wyglądała sytuacja producentów jaj i przetwórców?

Bez poprawek Senat RP przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw.

Minister Henryk Kowalczyk powołał nowego Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Został nim Albert Paweł Kołodziejski.

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej to jeden z tematów dyskutowanych podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. W tym dwudniowym spotkaniu uczestniczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Wypalanie traw to porceder, który pomimo ostrzeżeń i upomnień zawsze wraca z początkiem wiosny. Strażacy przypominają, że takie działania są zabronione i stwarzają zagrożenia dla ludzi, środowiska i zwierząt. 

Z myślą o konsumentach poszukujących produktów bio, Carrefour wprowadza do swojego asortymentu ekologiczne mięso. 

Według danych Eurostatu w grudniu 2018 roku unijne pogłowie świń zmalało o blisko 1% r/r do 148,8 mln szt.). Największy wpływ na spadek miało malejące pogłowie w Niemczech (-1,1 mln szt.) oraz w Polsce (-0,88 mln szt.). 

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje na temat wysokich nagród pieniężnych, przyznanych w instytucjach podległych ministerstwu rolnictwa, w niebagatelnej kwocie 264 mln zł. Do sprawy odniósł się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wydał specjalne oświadczenie. 

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, spółki z Grupy ORLEN oficjalnie zainaugurowały współpracę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Patronat nad projektem „Razem napędzamy polskie rolnictwo” objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Gdy czuć pierwsze podmuchy wiosny, można zacząć robić przegląd owocowych drzew. 

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce wręczono nagrody im. Józefa Ślisza. Wyróżnienia trafiły do dziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich m.in. za popularyzowanie i kultywowanie tradycji regionalnych. 

Komisja Europejska zajęła się problemem braku białka roślinnego, pochodzącego z krajów Unii Europejskiej, w paszach dla zwierząt. Co proponują politycy w tej sprawie?

Zachęcamy do udziału w konkursie Floriany 2019. To strażackie Oskary za najlepsze prospołeczne inicjatywy OSP. Jeszcze trwa nabór zgłoszeń. 

Znamy laureatów tegorocznego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu te niezwykłe drzewa związane z historią naszego kraju wezmą udział w ogólnopolskim plebiscycie o tytuł Drzewa Roku 2019. 

Podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbyła się debata „Polityka Zrównoważonego Rozwoju Szansą Dla Obszarów Wiejskich W Polsce”. Wzięli w niej udział komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Od stycznia do końca marca trwają wykoty owiec. Jak wygląda sytuacja z eksportem mięsa owczego? 

Do 14 marca można składać wnioski o braku zmian o dopłaty bezpośrednie. Z takiej uproszczonej formy może skorzystać nawet pół miliona rolników. Jakie jeszcze pieniądze czekają na rolników? 

20 marca 2019 r. w Hotelu Bristol w Warszawie będzie miała miejsce ekspercka debata o planach rozwoju sektora rolnictwa w Polsce oraz o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. 

Chodzi o projekt "Opieka w zagrodzie", adresowany do niesamodzielnych osób starszych, który jest kontynuacją "Zielonej opieki". Pierwsza grupa podopiecznych już z niego korzysta. 

W gospodarstwach ogrodniczych już prawdziwa wiosna, na rozpoczęcie sezonu setki tysięcy kolorowych bratków. Te mało wymagające rośliny z powodzeniem znoszą przymrozki i duże wahania temperatur.

Czas na azot2019-03-02 Czas na azot

Na polach już wiosna, wegetacja ruszyła, co pozwala rolnikom w pełni ocenić stan ozimin. Nadeszła też długo wyczekiwana pora na zastosowanie na planacjach azotu. Można go aplikować teraz. Tylko, czy to nie zbyt późno – pytają rolnicy. 

Jak informuje Polski Związek Leasingu, rok 2018 był dla branży leasingowej bardzo udany. Firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł. 

Policjanci z powiatu bolesławieckiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wiele kradzieży z włamaniami do pomieszczeń gospodarczych. Zdeterminowany złodziej rozłożył też ciągnik rolniczy i zabrał z niego "niezbędne" części. 

Czescy inspektorzy weterynarii i policjanci wykryli w Pradze nielegalną rzeźnię. Jak informują tamtejsze media, znajdowało się tam około 1200 kg wołowiny nieznanego pochodzenia. 

Choć to jeszcze luty, rolnicy już zacierają ręce z radości. Wiele bowiem wskazuje, ze wiosna w tym roku przyjdzie wcześnie, a oziminy przezimowały praktycznie bez kłopotów.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wydała opinię dotyczącą projektu ustawy o ochronie zwierząt. "Zdaniem samorządu rolniczego ten projekt ustawy należy odrzucić" - czytamy. 

Tysiące pozwów rolników przeciwko koncernowi Monsanto czeka w amerykańskich sądach na rozstrzygnięcie. Okazuje się, że proces, który rozpoczął się w San Francisco z powództwa Edwina Hardemana może być decydujący dla wielu podobnych spraw. 

Duże hodowle w nowoczesnych, w pełni skomputeryzowanych obiektach, pozwalające na maksymalne wyeliminowanie możliwości przeniesienia ze środowiska wirusa ASF lub małe gospodarstwa zajmujące się hodowlą ras rodzimych – o takich kierunkach rozwoju hodowli trzody chlewnej w Polsce mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski, który wziął udział w otwarciu chlewni w Cieślinie. 

Wniosek mogą złożyć producenci świń, którzy zaprzestali produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Pomysłowość chyba nie zna granic. Jak poinformował Sławomir Borkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łasku, gospodarstwa hodujące świnie odwiedzają osoby podszywające się za inspektorów inspekcji weterynaryjnej.

Tłusty czwartek lubimy wszyscy, bo w ten dzień możemy bezkarnie objadać się pysznościami. Prawie na każdym polskim stole zobaczymy wtedy pączki, ale... dzisiejsze pączki nie przypominają tych sprzed wielu wieków. 

Wiele wskazuje na to, że wiosna już praktycznie jest za progiem. Wegetacja ruszyła w całej zachodniej i środkowej Polsce. Czy zatem pora już szykować żółte naczynia?

Z dniem 1 marca 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Na stronie KRUS już są wnioski! 

Premier Mateusz Morawiecki, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotę 2 marca o godzinie 9.00 spotkają się podczas debaty w Jasionce z uczestnikami Europejskiego Forum Rolniczego. 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że Ukraina wprowadziła ograniczenia w imporcie bydła z Polski. Nie jest dobrze – to już kolejny kraj.

PIORIN informuje, że w związku z nowelizacją ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin nastąpiła zmiana terminu zgłaszania upraw wieloletnich do systemu integrowanej produkcji roślin (IP). 

Polskie Służby Weterynaryjne zamknęły dwie ubojnie bydła. To wynik kontroli, jakie prowadzi krajowa inspekcja. Jak dowiedzieliśmy się, bezpośrednią przyczyną takiej decyzji był brak wystarczającej dokumentacji potwierdzającej pochodzenie ubijanych zwierząt. Inspektorzy dodają jednak, że dla konsumentów takie mięso było bezpieczne. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2019 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

W Gdańsku otwarto Pracownię Wirusologiczną Zakładu Higieny Weterynaryjnej, w której prowadzone będą badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF). W uroczystym otwarciu wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Tylko do 1 marca 2019 r. można składać uwagi do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb.

Walne Zgromadzenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej popiera Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej w sprawie wprowadzenia w perspektywie finansowej WPR 2021-2027 rozwiązań wspierających faktyczne wykorzystanie paszowe trwałych użytków zielonych (TUZ) poprzez wprowadzenie płatności do TUZ, związanej z utrzymywaniem w danym gospodarstwie przeżuwaczy, koni i gęsi. 

Z 15000 euro do 20000 euro w okresie trzech lat podatkowych zwiększona została pomoc de minimis dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych (gospodarstwa rolnego).

Jakiś czas temu informowaliśmy o zawieszeniu eksportu mięsa wołowego do Arabii Saudyjskiej, teraz z naszego mięsa rezygnuje Kuba. Poza tym służby weterynaryjne Kazachstanu wprowadziły ograniczenia importowe. 

Zarząd KRIR, popierając postulaty rolników, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zmianę terminu rozpoczęcia wysiewu nawozów azotowych mineralnych, które są określone obecnie na 1 marca.

Komisja ds. rejestracji odmian roślin zbożowych przy COBORU pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru 25 nowych odmian zbóż ozimych. Poniżej cała lista.

Fabryka cukierków „Pszczółka” należąca do Krajowej Spółki Cukrowej wysłała do Dubaju pierwszą partię cukierków – to element wieloletniego kontraktu, który pomoże polskiej fabryce kilkukrotnie zwiększyć dochody. Nasz resort rolnictwa ma nadzieję, że kontakty handlowe uda się także rozwinąć w innych sektorach.

W tym roku wiosna najwcześniej pojawiła się w stolicy wielkopolski. Wraz z mnóstwem roślin, drzewkami i krzewami ogrodowymi oraz tysiącami pasjonatów ogrodnictwa. Zobacz relację z wydarzenia. 

Lubelska Izba Rolnicza  zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań mających na celu zmianę uregulowań prawnych dotyczących zasad zatrudniania osób jako pomocnik rolnika.

Sejm RP 22 lutego 2019 r. uchwalił nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Tym samym rozwiązano problem z kodami. 

Od 28 lutego można składać wnioski o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Sprawdź szczegóły. 

Prawie wiosenna pogoda zachęca do myślenia o zbliżającym się sezonie uprawowym. Decydując się na zakup nasion, warto upewnić się, że dana odmiana będzie odpowiednia dla terenu, na którym mieszkamy.

Według Walnego Zgromadzenia Dolnośląskiej Izby Rolniczej kluczowym problemem przed którym stoi polskie rolnictwo są postępujące zmiany klimatyczne. Już teraz, jak podkreślają członkowie DIR, trzeba skupić się na działaniach zapobiegającym skutkom suszy. Przede wszystkim należy uruchomić program nawadniania w uprawach rolniczych oraz wyciągnąć wnioski i wprowadzić szereg zmian w kwestiach, które nie zdały egzaminu podczas suszy w 2018 roku. 

Ostrzeżenia o opryskach środkami ochrony roślin dla pszczelarzy mają się pojawić dzięki portalowi uruchamianemu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - www.eRolnik.gov.pl. Dzięki wprowadzonym do portalu danym każdy zainteresowany będzie miał możliwość otrzymania bezpłatnej wiadomości SMS o możliwym zagrożeniu dla swoich pasiek. 

Chyba jeszcze nigdy nie było takich cen. W jednej z sieci polskich sklepów zwykłe polskie ziemniaki kosztują 2,49 zł za kilogram.

Producenci jaj w Polsce i w Unii Europejskiej mogą w najbliższych latach spodziewać się zaostrzenia konkurencji na unijnym rynku jaj i przetworów jajecznych. Przyczyną rynkowych utrudnień mogą być nowe inwestycje, które na Łotwie planuje zrealizować jedno z największych przedsiębiorstw jajczarskich w Europie, Ovostar Union - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Od 15 marca 2019 r. ruszyła kolejna kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz płatności do gruntów z PROW. Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się to za pośrednictwem  aplikacji eWniosek Plus.

Komisja ds. rejestracji odmian kukurydzy przy Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru 23 nowe odmiany kukurydzy, w tym 14 zalecanych do użytkowania na ziarno oraz 9 na kiszonkę. 

Członkowie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego zdecydowali, że konieczne jest polepszenie losu zwierząt hodowlanych oraz wsparcie dla rolnictwa ekologicznego. 14 lutego br. zagłosowali m.in. za cięciami w  finansowaniu ferm przemysłowych.

Polska rozpoczyna szczegółową kontrolę żywności z Czech. Główny Lekarz Weterynarii zlecił sprawdzanie dokumentacji i jakości importowanych produktów – to nasza odpowiedź na działania Czechów, którzy wprowadzili podobne kontrole na polskie towary, w związku z wykryciem w wołowinie salmonelli.

Dolnośląska Izba Rolnicza alarmuje, że rolnictwo na terenach górskich i podgórskich ginie. Jak temu zapobiec?

Programy "Energia Plus" z budżetem 4 miliardów złotych oraz "Ciepłownictwo powiatowe" z budżetem 500 milionów złotych to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza ruszy już 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Administracja Republiki Słowenii w zakresie bezpieczeństwa żywności, weterynarii i ochrony roślin poinformowała o wykryciu salmonelli w polskim mięsie przeznaczonym na kebab. Zgłoszono to do systemu RASFF.

Kończy się obecna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej (2013-2020), a przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Nic więc dziwnego, że rolnicy zastanawiają się, jakie dopłaty zostaną utrzymane po 2020 roku.

Do Polski w ubiegłym roku trafiło ponad 1,2 mln sztuk żywych świń więcej niż rok wcześniej. W 2018 r. znacznie wzrósł import wieprzowiny i żywych zwierząt zza granicy. Sprawdźmy szczegółowe dane.

KRUS wydała komunikat dotyczący waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. Ile od marca wyniesie najniższa emerytura wypłacana przez KRUS? 

Firma De Heus pozytywnie przeszła kolejne audyty zewnętrzne i uzyskała certyfikat zgodności ze standardem VLOG dla dwóch wytwórni pasz - w Grodzisku Wielkopolskim i w Łomży. Posiadanie certyfikatu potwierdza wyeliminowanie z produkcji wszystkich składników, które mogą posiadać modyfikacje genetyczne.

W miejscowości Kłoczew pod koła samochodu osobowego wtargnęła... kura. Ptak nie przeżył zderzenia z autem, ale uszkodzona została atrapa chłodnicy pojazdu. Do tego niecodziennego zdarzenia drogowego zostali wezwani policjanci. 

Mamy już sygnały, że w najcieplejszych regionach Polski rusza wegetacja ozimin. Jednak nawozów azotowych podawać nie wolno.

W polskiej wołowinie importowanej do Czech, czescy inspektorzy weterynarii odkryli niebezpieczną salmonellę. Teraz każda partia polskiej wołowiny będzie sprawdzana przed wprowadzeniem na rynek.

W lutym zazwyczaj obserwujemy wzrost cen warzyw krajowych. Spowodowane jest to zmniejszeniem podaży i kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach. Jednak w tym sezonie ceny poszybowały do wysokości bardzo rzadko spotykanych o tej porze roku - informuje Rynek Hurtowy Bronisze. 

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych, dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru siedemnastu nowych odmian roślin pastewnych, w tym piętnastu odmian roślin bobowatych grubonasiennych i dwóch odmian roślin wiechlinowatych (trawy). Poniżej cała lista.

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków - i tak pewnie było tym razem. Pewien pomysłowy mężczyzna skonstruował bowiem oryginalny pojazd i nawet nim jeździł. Jednak coś poszło nie tak...

20 lutego miała miejsce inauguracja Porozumienia Rolniczego, która ma dać początek wielkiej debacie o zmianach w rolnictwie. 

Jak wynika z ustaleń Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, średnia cena zakupu świń rzeźnych klasy E w UE wyniosła 134,37 EUR/100 kg, a w Polsce była o 6% niższa.

W dniach 21-23 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Sprawdziliśmy, jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających. 

Rolnicze związki branżowe apelują do Brukseli o zmianę umowy handlowej z Ukrainą, chodzi o Porozumienie na mocy, którego na teren Unii sprowadzane są surowce rolne – przede wszystkim dotyczy to tanich zbóż, które zalewają polski rynek. Podobny problem jest także z drobiem.