KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
25 lutego 2018

Czy zasadnicza służba wojskowa zalicza się do emerytury rolniczej?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa z wnioskiem o o zmianę przepisów, tak aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. Mamy już odpowiedź ministerstwa!

Resort rolnictwa przekazał następującą informację:

Prawo do emerytury rolniczej i jej wysokość, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., są ustalane w oparciu wyłącznie o okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Niemniej jednak, nawet do czasu wprowadzenia zmiany w tym zakresie, zgodnie z art. 25 ust. 2a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2017 r. poz. 2336), okresy zaliczane do ustalenia wysokości części składkowej emerytury rolniczej inne niż okresy ubezpieczenia rolniczego mogły zostać zaliczane pod warunkiem, że z tego tytułu ubezpieczonemu nie przyznano emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów. Co za tym idzie, zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników, można wywieść zasadę, że okresy od których zależy wysokość świadczeń emerytalno-rentowych mogą być zaliczane tylko jeden raz przy ustalaniu świadczeń emerytalno-rentowych. W związku z tym, m.in. okresy odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby, przypadających przed dniem 1 stycznia 1999 r., mogą być zaliczone do wysokości emerytury z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, gdyż w stosunku do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie obowiązuje zasada wypłaty tylko jednego świadczenia emerytalnego z ZUS albo z KRUS.

Dlatego ustawodawca przewidział, iż okres służby wojskowej może być zaliczony do wysokości emerytury z ZUS, jako okres składkowy przy ustalenia kapitału początkowego na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383).

 

Źródło: KRIR

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione