KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
27 września 2017

Rolnicza pogoda według IUNG: zimno i mokro

W tym roku rolnicy wyjątkowo nie mają szczęścia do pogody. Przez cały wrzesień 2016 roku było sucho i gorąco, a w tym roku jest mokro i chłodno.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował, że w pierwszej dekadzie września najzimniej było w południowo-zachodniej oraz w północno-wschodniej części kraju od 13 do 14 st.C, natomiast najcieplej w południowo-wschodniej i północno-zachodniej części od 15 do ponad 15,5oC. W drugiej dekadzie września nadal najcieplej było w południowo-wschodniej części Polski ale już o 1 st. C zimniej. Natomiast najchłodniej w tej dekadzie (podobnie jak w poprzedniej) było w północno-zachodniej części kraju z tym, że również było o 1 st. C zimniej niż w pierwszej dekadzie. Na pozostałym znacznym obszarze kraju notowano temperaturę od 12,5 st. do 14 st. C.

W pierwszej jak i w drugiej dekadzie września pod względem opadów wystąpiło bardzo duże zróżnicowanie od bardzo małych w północno-zachodniej części kraju wynoszących od 5 do 10 mm do bardzo wysokich (ponad 100 milimetrowych) występujących w różnych rejonach Polski – informują pracownicy IUNG z zespołu ds. suszy, kierowanego przez profesora Andrzeja Doroszewskiego. – Szczególnie duże opady zostały odnotowane na bardzo dużej powierzchni kraju: na Pojezierzu Mazurskim, na Nizinie Mazowieckiej, Podlasiu, Wyżynie Małopolskiej oraz w Beskidach. W każdej z tych dekad na tych obszarach notowano opady od 40 do 100 mm.

Opady atmosferyczne w ostatnich monitorowanych dekadach na dużej powierzchni kraju były bardzo duże (oprócz północno-zachodnich terenów Polski). Takie warunki pogodowe sprawiły, że w wielu rejonach kraju występuje nadmiar wody, utrudniający przeprowadzenie prac polowych. Wobec wystąpienia tak dużych opadów atmosferycznych susza rolnicza na terenie Polski nie jest notowana.

 

 

kontakt1.jpg
Beata Kozłowska
Polska dziennikarka od kilkunastu lat związana z różnymi portalami rolniczymi, ekologicznymi i lifestylowymi. Ceni rolnictwo zrównoważone i ekologiczne. Szanuje pracę rolników i chciałaby, żeby rolnik był wynagradzany nie tylko za wagę produkowanej żywności, ale przede wszystkim za jej jakość, a polska żywność jest najsmaczniejsza na świecie.
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione