KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
23 listopada 2017

KRIR w sprawie trwałego przekazania gospodarstwa

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o zmianę przepisów dotyczących pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”, które uzależniają przyznanie tej płatności od zaprzestania na 5 lat ubezpieczenia w KRUS.

Samorząd KRIR zwrócił uwagę, że wskazany problem dotyczy zwykle rolników w wieku przedemerytalnym, którzy byli ubezpieczeni w KRUS i czekają na ustalenie prawa do emerytury rolniczej w ciągu najbliższych lat. KRIR wskazuje, że warunek zaprzestania działalności rolniczej jest zasadny, ale wymóg niepodlegania ubezpieczeniu w KRUS pozostaje trudny do zrozumienia. Wówczas osoba w wieku powyżej 60 lat nie ma możliwości przejścia na emeryturę rolniczą w ciągu 5 lat i zmusza ją to do opłacania składek w ZUS.

Zawnioskowano więc o umożliwienie rolnikom w wieku powyżej 60 lat, którzy chcą przekazać gospodarstwo innemu rolnikowi w ramach ww. poddziałania PROW, pozostanie w dotychczasowym systemie ubezpieczenia rolniczego na zasadzie domownika.

Źródło. 1

 

 

kontakt1.jpg Redakcja WDR
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione