KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Kalendarium 24-11-2022

Patron dnia: św. Andrzej Dung Lac

Trần urodził się w rodzinie niechrześcijańskiej. Chrześcijaństwo przyjął w wieku 15 lat, a na chrzcie otrzymał imię Andrzej. Opanował język chiński i łacinę. Po 10 latach służby jako katechista i 3 latach studiów teologicznych 15 marca 1823 przyjął święcenia kapłańskie. Jako ksiądz podjął działalność w parafii Kẻ Đầm.

Został aresztowany w 1835. Parafianie zebrali pieniądze i zapłacili za jego uwolnienie. Andrzej Trần An Dũng zmienił imię z Dũng na Lạc, żeby łatwiej się ukryć oraz zmienił rejon swojej działalności. Powtórnie uwięziony został 10 listopada 1839 razem z Piotrem Trương Văn Thi i tym razem wykupiony. Aresztowany po kilkunastu dniach został przewieziony do Hanoi i tam ścięty 21 grudnia 1839.

Beatyfikowany 27 maja 1900 przez papieża Leona XIII. Kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w Rzymie.

Jest jednym z 117 męczenników wietnamskich, ofiar prześladowań religijnych, które w okresie od 1645 do 1886 roku pochłonęły od 100 000 do 300 000 ludzi.[1]

Jego działalność zaowocowała przyjęciem chrześcijaństwa przez wielu mieszkańców terenów, na których prowadził swoją misję.

źródła : 2 ; licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] ;

                               fot. Juan Correa de Vivar [Public domain], via Wikimedia Commons , źródło:  4


Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO