KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Czy stres może być winny wypadkom w rolnictwie?

Opublikowano 24.11.2017 r.
Stres jest jednym z czynników, które wpływają na jakość i komfort pracy. Okazuje się, że mają z nim problem nie tylko pracownicy korporacji, stres wpływa również na bezpieczeństwo pracy rolnika. 

Stres pojawia się również w pracy rolnika. Rolnik pracuje zwykle samodzielnie – a co za tym idzie, sam zarządza całym gospodarstwem, nie ma wsparcia ze strony przełożonych czy też mobilizujących nagród za wykonane zadania. Wyniki jego pracy w ogromnej mierze są uzależnione od warunków zewnętrznych, np. pogody. Musi liczyć się z możliwością pojawienia się klęsk zywiołowych, które niszczą efekty codziennej pracy. To wszystko wpływa na stan psychofizyczny. Poza tym rolnik czuje presję czasu, musi byc nieustannie na bieżąco z aktualą sytuacją rynkową. Pamiętajmy również, że praca na roli to praca fizyczna. Pojawiają się więc związane z nią zdrowotne niedyspozycje, m.in problemy z kręgosłupem. Praca rolnika polega też na umiejętnym oddzieleniu jej od życia rodzinnego - co nie jest łatwe. Ciężko wygospodarować czas na odpoczynek i regenerację. W ubiegłum roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono wiele wypadków podczas pracy w gospodarstwach rolnych, których przyczyną był również stres.

Rolnik pod wpływem stresu odczuwa niepoków, niedosypia, zaniedbuje swoje zdrowie. Taki stan niesie za sobą duże ryzyko wypadku. Trzeba więc mieć świadomość zagrożeń, jakie niesie stres oraz nauczyć się z nim radzić. Ważne są efektywny odpoczynek, nawiązywanie kontaktów z innymi członkami społeczności i wzajemne dawanie sobie wsparcia.

 

Źródło 1

 

 

kontakt1.jpg Redakcja WDR
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO