KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
20 stycznia 2021

Kolorowa zima w ogrodzie - krzewy z ozdobnymi owocami

Późną jesienią oraz zimą nasz ogród wcale nie musi być pusty. Mogą zdobić go owoce wielu krzewów, które pozostają na gałęziach nawet wtedy, gdy opadną już liście. Niektóre z nich są także pokarmem dla ptaków, inne mogą ubarwiać szare zakątki ogrodów.

Pięknotka Bodiniera

Pięknotka Bodiniera to bardzo ciekawy krzew o ozdobnych fioletowych owocach. Ich niezwykła barwa oraz obfitość sprawia, że zwraca na siebie uwagę. Krzew może dorastać do 2–3 m, ma dość luźny pokrój, matowo zielone liście przebarwiające się jesienią na żółto. Kwiaty pojawiają się latem, lecz są małe i niepozorne. Owoce pojawiają się od września do listopada i pozostają na roślinie do grudnia.

Śnieguliczka biała

Śnieguliczka biała to krzew, którego wygląd sprawia, że bardzo ładnie wygląda przez cały rok. Wiosną zdobią go piękne kwiaty, utrzymujące się nawet do czerwca, natomiast jesienią i zimą białe gąbczaste jagody kuliste bądź jajowate. Może dorastać do 2–3 m. Na uwagę zasługują także liście duże i gładkie o eliptycznym kształcie. Młode liście i pędy mogą mieć niebieskawy nalot.

Mahonia pospolita

Mahonia pospolita jest krzewem zimozielonym o ząbkowanych, błyszczących liściach, które jesienią przebarwiają się na czerwono, ale nie opadają. Dorasta zwykle do 1 m wysokości. Zakwita na przełomie kwietnia i maja złoto-żółtymi kwiatami. To roślina miododajna. Dużą ozdobę stanowią kuliste granatowo-niebieskie owoce pozostające na roślinie aż do zimy.

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to krzew dorastający do 2,5–3 m wysokości o pędach pokrytych długimi na 1,5 cm kolcami. Jest on szczególnie dekoracyjny jesienią i zimą, gdy pojawiają się skupiska czerwonych, pomarańczowych lub żółtych owoców. Ma ząbkowane liście, które w łagodniejszym klimacie mogą pozostać na roślinie przez całą zimę. Kwiaty pojawiają się w maju, natomiast kolorowe skupiska jagód w sierpniu i jeśli nie zostaną zjedzone przez ptaki, mogą utrzymać się nawet do marca.

Rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny to krzew, który posiada wiele pożytecznych właściwości prozdrowotnych. W celach leczniczych wykorzystywane są głównie owoce, ale także kora, pestki i liście. To mocno rozgałęziony krzew dorastający do 5 m. Jego owoce są podłużne i malutkie w kolorze pomarańczowym, w smaku są bardzo kwaśne. Porastają w dużych ilościach łodygi i dopiero po przymrozkach nabierają troszkę słodyczy. Łodygi rokitnika pokrywają ostre kolce i wąskie, wierzbowate i srebrnozielone listki. Oprócz swoich zdrowotnych właściwości uprawiany jest jako roślina ozdobna doskonale sprawdzająca się jako żywopłot.

 

Rośliny o pięknych owocach w różnych kształtach bardzo dobrze będą się prezentować na froncie domu. Nie wszystkie jednak utrzymają się całą zimę, gdyż wszystko zależy od przebiegu pogody. Im jest łagodniejsza, tym dłużej utrzymają się na roślinach. Dodatkową zaletą wielu krzewów jest to, że ich owoce są jadalne i zdrowe. Często mają cierpki smak, ale doskonale nadają się na przetwory. Trzeba jednak zachować czujność, niektóre krzewy mają owoce bardzo ładne, ale trujące.

 

 

Dorota Weber

KPODR w Minikowie

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione