KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
19 grudnia 2018

Bez jemioły... roczek goły

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą - przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. I trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jemioły. 

W wielu domach wieszamy jemiołę na Boże Narodzenie na szczęście – mówi Krystyna Maciejewska, rolniczka ekologiczna i miłośniczka tradycji z Małopolski.

Lubimy całować się pod jemiołą zawieszaną u powały, choć to nie jest polski zwyczaj. Ważne jest, by wiszące gałązki jemioły miały wiele owoców, bo to ma zapewnić pomyślność w domu. Zasuszoną gałązkę jemioły należy przechować w domu do następnych świąt Bożego Narodzenia - gwarantuje to działanie przez cały rok magicznej mocy ziela. Pocałowanie ukochanej osoby i złożenie jej życzeń pod jemiołą, podwieszoną pod sufitem, gwarantuje szybki ślub. Jemioła przyniesie jeszcze większe szczęście, gdy w jej pęczku znajdą się trzy gałązki obsypane białymi owocami. Unikanie całowania pod jemiołą może sprowadzić na parę nieszczęście. Jeżeli w Boże Narodzenie znajdzie się i zerwie jemiołę bez użycia metalowego ostrza, da ona - podobnie jak kwiat paproci - szansę na odnalezienie skarbów i pomoże odnieść sukces w grach losowych. 


W Polsce jemioła jest pospolita. To krzew pasożytniczy, należący do rodziny gązewnikowatych o pokroju zimozielonej krzewinki. Pasożytuje przede wszystkim na brzozach, topolach i innych drzewach liściastych. W medycynie ludowej jest wykorzystywana leczniczo, ale... jej właściwości zależą od drzewa, na którym pasożytuje. Nie każda więc jemioła jest taka sama.

Szczególnie ceniona jest jemioła zbierana z dębów i jabłoni – dodaje pani Krystyna. Zbieramy jemiołę właśnie teraz, ale owoce trzeba oddzielić od razu po zebraniu i przed wysuszeniem roślin.
W medycynie ludowej jemiołę wykorzystuje się w przypadku cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, zaburzeń hormonalnych i przewlekłych chorób przemiany materii. Jemioła obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, uspokajająco, a także hamuje krwawienie.

Jemiołę, jak wszystkie rośliny lecznicze trzeba wykorzystywać z umiarem, bo jak wszystko w nadmiarze tak i zioła mogą zaszkodzić - dodaje Krystyna Maciejewska.
 

Natomiast w dowolnej ilości możemy nią dekorować dom na święta i warto to robić, bo bez jemioły cały roczek goły... 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione