KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2021-01-24

DIR: co ze wsparciem dla producentów ziemniaków?

Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje o wsparcie dla producentów ziemniaków jadalnych, którzy w minionym sezonie zostali poszkodowani przez sytuację związaną z pandemią COVID-19. 

W związku z wprowadzeniem obostrzeń związanych z epidemią zapotrzebowanie na ziemniaki jadalne znacznie spadło - informuje Ryszard Borys, wiceprezes DIR. - Wielu rolników produkujących ziemniaki sprzedawało je głownie do stołówek, restauracji, barów mlecznych i domów weselnych. 

Tymczasem rząd w czasie rozprzestrzeniania się COVID 19 wprowadził obostrzenia, które spowodowały ograniczenia zapotrzebowania na ziemniaki jadalne nawet o 80%.

Pozostawione zapasy nie pozwolą rolnikom na ich dystrybucje w najbliższym czasie - wyjaśnia wiceprezes DIR. - Ziemniaki zostaną zmarnowane, a utylizacja pochłonie dodatkowe koszty. 

DIR podkreśla także, że w czasie zbiorów pogoda nie dopisywała - były bardzo trudne warunki atmosferyczne, a nadmiar opadów powodował, że rolnicy musieli skorzystać podczas wykopków ze sprzętu specjalistycznego, co zwiększyło koszty produkcji. Część upraw nie została zebrana w ogóle.

Jak zauważa izba, co prawda był program ,,Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętym kryzysem COVID 19'', ale jego działanie zakończyło się 7 października 2020 roku, kiedy to jeszcze wielu producentów nie było w stanie oszacować skutków związanych z wprowadzanymi później obostrzeniami.

Sytuacja producentów ziemniaków jest wyjątkowo niekorzystna także i dlatego, wszystko to złożyło się na wyjątkowo niskie ceny ziemniaków, nieporównywalne z dwoma poprzednimi sezonami. Tym bardziej warto odnotować głos Dolnośląskiej Izby, który jest bodaj pierwszym wnioskiem dotyczącym bardzo trudnej sytuacji producentów ziemniaków.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione