W grudniu warto pobielić pnie drzew

Bielenie pni to zabieg pielęgnacyjny służący ochronie drzew owocowych zimą i wczesną wiosną przed rozgrzewającym działaniem promieni słonecznych. Zabieg polega na pokrywaniu pni, a także grubszych gałęzi, szczególnie konarów, białą farbą. Bieli się również niektóre krzewy owocowe, zwłaszcza te o wyraźnym pniu, niezacienionym przez gałązki.
Występujące zimą bardzo niskie temperatury mogą powodować przemarzanie roślin sadowniczych
przypomina Ewa Szewczyk, specjalista ds. sadownictwa z Łódzkiego Osrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.
Zewnętrznymi objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Uszkodzenia mrozowe drzew powstają przeważnie po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna.
Dzieje się tak, ponieważ zimą, w słoneczne dni kora drzewek mocno nagrzewa się od słońca. Nocą temperatura spada i często jest bardzo niska. Różnica temperatur może spowodować popękanie cienkiej kory drzewek, a to otwarte drzwi do wielu chorób.
Pobielone wapnem pnie drzewek owocowych znacznie mniej nagrzewają się od słońca w czasie dnia i lepiej znoszą nocne spadki temperatury, a ich kora jest chroniona przed pękaniem.
Silne wahania temperatur między dniem, a nocą, mogące uszkadzać pnie drzewek owocowych, występują głównie w styczniu i lutym – mówi Ewa Szewczyk. Dlatego bielenie pni drzewek owocowych najlepiej wykonać już w grudniu i, w miarę możliwości, powtarzać do końca zimy, gdy tylko wapno zostanie zmyte przez deszcz.
Do bielenia drzew owocowych najlepiej użyć mleka wapiennego. Możemy przygotować mieszaninę wapna rozpuszczonego w wodzie (około 2 kg na 10 l wody) z dodatkiem gliny. Glina zapobiegnie szybkiemu spłukaniu wapna przez deszcz.
Jeśli niedawno posadziliśmy drzewka owocowe też warto wykonać bielenie w celu zabezpieczenia przed różnicami temperatur. Można też zabezpieczyć drzewka specjalnymi osłonkami sadowniczymi z tworzyw sztucznych. Do zabezpieczenia nie należy używać foli. Nie powinno się też używać słomy, gdyż jest dobrą kryjówką dla gryzoni.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|