KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
14 grudnia 2017

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Wilgotność powietrza w domu jest uzależniona od temperatury w pomieszczeniach. W okresie jesienno-zimowym to bardzo ważna kwestia. Jeśli często odczuwasz suchość w gardle i masz uczucie zatkanego nosa, być może to znak, że wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu jest zbyt niska.

Sposoby na nawilżenie powietrza w domu

Najprostszym sposobem na nawilżenie powietrza w domu jest regularne wietrzenie mieszkania. Najlepiej godzinę przez snem otworzyć okno i przewietrzyć pokój. Poza tym bardzo popularna metoda to wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Na grzejniki można także założyć specjalne ceramiczne pojemniki, które wypełnia się wodą. 

Elektryczny nawilżacz powietrza

Możemy również zainwestować w nawilżacze powietrza. Sprawdźmy na czym polega działanie tych urządzeń. 

  • Nawilżacz parowy – sposób jego działania polega na podgrzaniu wody przez specjalną grzałkę, która przy uzyskaniu odpowiedniej temperatury wytwarza parę, zwiększającą wilgotność w pomieszczeniach. Jego największą zaletą jest niska cena.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe - działają w oparciu o ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworzy się wówczas mgiełka nawilżająca powietrze. Urządzenie jest bardzo ciche i energooszczędne, jednak jego cena jest już nieco wyższa. 
  • Nawilżacze ewaporacyjne - ich działanie polega na zjawisku ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Wyposażone są w specjalne maty ewaporacyjne, które dodatkowo oczyszczają powietrze. Urządzenie jest energooszczędne, nie ma także możliwości oparzenia się parą wodną. 

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza dla człowieka oscyluje między 40-60%. Wilgotność powietrza w domu nie powinna z kolei być niższa niż 30%. 

 

 

kontakt1.jpg Maria Has
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione