Dlaczego rolnik - emeryt nie może już gospodarować?
- W obowiązującej sytuacji ustawowej rolnicy posiadają odrębny system ubezpieczenia społecznego realizowany przez KRUS - informuje Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - System ten zasadniczo, choćby pod względem finansowani, rożni się od powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym ubezpieczenie społeczne rolników posiada szereg specyficznych właściwości jak realizowanie celów poza ubezpieczeniowych, a konkretnie wpływanie na wymianę pokoleń wśród ubezpieczanych rolników. Z tym też związana jest odmienna budowa świadczeń emerytalno-rentowych rolników.
Jak wyjaśnia wiceminister Bartosik, świadczenia emerytalno-rentowe składają się z dwóch części: składkowej i uzupełniającej.
- Część składkowa stanowi część ubezpieczeniową świadczenia emerytalnego - informuje ministerstwo. - Oznacza to, że jej wysokość uzależniona jest od długości stażu ubezpieczeniowego i wysokości emerytury podstawowej określonej w przepisach ustawy. Część składkowa wypłacana jest zawsze, niezależnie od prowadzenia bądź nie działalności rolniczej, ponieważ przyjmuje się, że jest pochodną odprowadzanych składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Część składkowa jest niska ze względu an wysokość składek. Dlatego od 85 do 95% świadczenia stanowi część uzupełniająca.
- Warunkiem wypłaty części uzupełniającej, finansowanej w całości z budżetu państwa, a więc będącej de facto państwową częścią emerytury rolniczej jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, a to oznacza przeważnie wyzbycie się własności lub posiadania gospodarstwa rolnego - wyjaśnia minister Bartosik. - Ewentualnie rolnik może także udowodnić, ze nie prowadzi działalności rolniczej w posiadanym gospodarstwie i wtedy również świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|