KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
18 marca 2021

Czym uprawiać bezorkowo?

Uprawa bezorkowa, jak nazwa wskazuje, cechuje się rezygnacją z przeprowadzania orki w procesie uprawy. Powoduje to jednak zmianę bądź modyfikację również innych zabiegów agrotechnicznych.

Uprawę bezorkową można by podzielić na trzy podstawowe warianty:
• uprawę płytką,
• uprawę głęboką,
• siew bezpośredni.

Ten ostatni charakteryzuje się minimalną ingerencją w glebę. Uprawione zostaje jedynie około 5-20% powierzchni na głębokość siewu. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania agregatu o rozstawie łap zgodnym z rozstawem redlic siewnika, bądź jedynie tylko samego siewnika.

Siewnik taki musi być wyposażony obowiązkowo w redlice talerzowe oraz w aplikator nawozów. Warunkiem niezbędnym do wykonania siewu bezpośredniego jest idealnie rozdrobniona i równomiernie rozłożona masa resztek pożniwnych. Może okazać się, że efekt rozdrobnienia po kombajnie jest niezadowalający i niezbędna jest poprawka z wykorzystaniem rozdrabniacza bijakowego (mulczera).

Niestety technologia ta jest możliwa do stosowania jedynie za pomocą bardzo lekkich maszyn lub naprzemiennie z uprawą płużną lub uprawą głęboką. Powodem jest znaczne zagęszczanie gleby przez większe maszyny. W uprawie płytkiej uprawiamy pole na całej powierzchni na głębokość do ok. 8 cm. Tutaj oprócz siewnika z redlicami talerzowymi, niezbędne jest użycie agregatu uprawowego.

Można wykorzystywać brony talerzowe (koniecznie z wałami), grubery, bądź agregaty do tzw. uprawy ultrapłytkiej, które są podobne do tradycyjnej brony talerzowej, ale o talerzach silnie „pofalowanych” na boki. Pozwalają one na pracę na głębokości
2-3 cm. Metoda ta jest bardziej energoi czasochłonna, ale pozwala na ograniczenie zachwaszczenia, zwłaszcza przy zastosowaniu kilku przejazdów w odstępach czasowych. Dodatkowo resztki pożniwne zostaną wymieszane z glebą. Z kolei w latach suchych pozwoli to na ograniczenie strat wody oraz na możliwość prowadzenia siewnika na równej głębokości.

Trzecią wersją jest tzw. uprawa głęboka. Glebę uprawiamy praktycznie na głębokość orki. Metoda ta pod względem energochłonności jest zbliżona do uprawy płużnej, jednak cechuje się dużo lepszą wydajnością. W technologii tej wykorzystujemy brony talerzowe mogące pracować na większych głębokościach, solidne kultywatory o sztywnych zębach zakończone gęsiostópkami.

Bardzo przydatne będą również głębosze. Uprawę głęboką można stosować przez wiele sezonów bez obawy zbytniego utwardzenia gleby.

W uprawach płytkiej i bezpośredniej, konieczne jest wykonanie ich naprzemiennie z uprawą głęboką. Zaletą tego rodzaju uprawy jest możliwość wyposażenia ciągników w szersze ogumienie, co nie do końca jest możliwe przy uprawie płużnej, ze względu na szerokość bruzdy.

Do niedawna wielu rolników obawiało się przejścia na metody bezorkowe ze względu na konieczność wymiany sprzętu na nowy i dość drogi. Obecnie na rynku pojawiły się maszyny tańsze oraz mniejsze, które można zastosować nawet w kilkunastohektarowych gospodarstwach. Pojawiają się również maszyny używane. Wiele gospodarstw posiada także maszyny, które dzięki niewielkim modyfikacjom można zastosować w uprawie bezorkowej.

 

 

Marcin Piecha

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione