„Mój Prąd” na nowych zasadach – wiemy, co się zmieni!

Jak potwierdza NFOŚiGW, dotychczasowa formuła programu zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej energii wytworzonej przez prosumentów.
Kto skorzysta?
Program „Mój Prąd” będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. Zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31.01.2020 r. – będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie. Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Przedział mocy instalacji 2-10 kW w trzeciej edycji programu będzie utrzymany.
Jakie dofinansowanie?
Przewidywany budżet na realizację Programu ma zostać podany wkrótce.
Trwają jeszcze prace koncepcyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowym inwestycji dofinansowywanych w ramach nowej odsłony programu wraz z uwzględnieniem możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu programu o następujące elementy: punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.
Nabór planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków.
„Mój Prąd” a ulga termomodernizacyjna
Warto wyjaśnić, że podatnik, który po roku, w którym skorzystał z ulgi termomodernizacyjnej, otrzymał zwrot odliczonych w ramach ulgi wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot. Oznacza to, że otrzymaną w 2021 r. dotację z programu „Mój Prąd”, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 r., składanym w przyszłym roku. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej określa art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Źródło: NFOŚiGW
Zainwestuj w fotowoltaikę – to czysty zysk
Zainwestuj teraz, a w lipcu, kiedy rozpocznie się nabór wniosków, Twoja instalacja będzie już gotowa. Kluczowe jest także znalezienie dobrego i zaufanego instalatora paneli słonecznych, który dodatkowo pomoże Ci w dopełnianiu formalności przy składaniu wniosku o dotację „Mój Prąd”. Taką usługę ma w swojej ofercie WDR Energy.
Chcesz otrzymać gotowe rozwiązania w zakresie projektowania, finansowania i montażu systemu fotowoltaicznego?
Skontaktuj się z nami tel. 660 411 811 lub e-mail biuro@wdrfotowoltaika.pl! Nasi doradcy czekają na Ciebie!
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|