KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Poznaj symbolikę popularnych kwiatów i roślin, które kupisz w kwiaciarni przez cały rok

Opublikowano 26.03.2021 r.
Okazji do kupienia kwiatów nie sposób zliczyć. Wiele z nich następuje w konkretnych terminach – okresowo w ciągu roku, a inne to okazje jednorazowe, w sezonie zimowym lub na wiosennym. Kwiaciarnie starają się oferować jak największy wybór kwiatów, jednak pewne gatunki i tak są dostępne tylko w ściśle określonych okresach. Dlatego czasem możemy spotkać się z ograniczony wyborem. Na szczęście są gatunki kwiatów, które kwiaciarnie oferują przez cały rok. Dzięki temu pewne bukiety dostaniemy nawet zimą, co może nie być bez znaczenia, jeśli nadarzy się jakaś zimowa okazja do wręczenia kwiatów. Wiosną lubimy decydować się na kwiaty cięte, ale to jakie definitywnie kupujemy, czy komuś wręczamy zależy od różnych czynników. W kwiaciarniach możemy dostać zarówno świeże, cięte kwiaty oraz piękne rośliny w doniczkach, które kwitną przez cały rok.

 

Skrzydłokwiat do sypialni 

Skrzydłokwiaty to wdzięczne rośliny, charakteryzujące się liśćmi w odcieniu soczystej zieleni. Kilka razy do roku kwitną na biało wydając subtelne kwiaty bez wyczuwalnej woni. Osobom nielubiącym intensywnych woni nie będą przeszkadzać. Skrzydłokwiat doskonale oczyszcza powietrze, jest jedną z najbardziej pożytecznych roślin domowych oczyszczającym powietrze z formaldehydów i benzenu. Sprawia to, że skrzydłokwiat stał się ulubieńcem wielu entuzjastów domowej dżungli, ponieważ wygląda nie tylko pięknie i okazale, ale również dobrze wpływa na mikroklimat w mieszkaniu. Dorosła roślina (chociaż zależy od gatunku) nie osiąga dużych rozmiarów, więc zmieści się w każdym domu bez obaw o to, czy zmieści się również za kilka lat. 

Róże – klasyczne i uniwersalne kwiaty na wiele okazji

Róże są zdecydowanie najpopularniejsze spośród wszystkich ciętych kwiatów w kwiaciarni. Kupowane chętnie na wiele różnych okazji, mają przeróżną symbolikę w zależności od barwy kwiatów. Czerwone to oczywiście symbol miłości i namiętności i kolor ten powinien być zarezerwowany tylko i wyłącznie dla naszej drugiej połówki, np. na Dzień Kobiet lub nawet bez okazji jako wyraz głębokiego uczucia. Jeśli nie jesteśmy jeszcze w poważnej relacji, a chcemy obdarować kogoś bukietem róż to najlepiej wybrać kolor różowy, gdyż jest lżejszą wersją symboliki czerwonej róży. Różowa róża będzie idealna na pierwszą randkę! Oprócz tego wyróżniamy jeszcze kwiaty w kolorze białym, które oznaczają szacunek, lojalność i czystość. Róże żółte to z kolei forma podziękowania lub wyrażenia szczerej przyjaźni. 

Wielokolorowe goździki jako kwiaty dla płci pięknej

Goździki to najbardziej zróżnicowane kwiaty, jakie możemy dostać w kwiaciarni. Jest ich aż 300 różnych gatunków, z czego nieco ponad 10 dostępnych w Polsce. Dzięki temu ich różnorodność jest ogromna, więc na pewno pozytywnie zaskoczymy obdarowywaną osobę. Ciężko mówić o symbolice konkretnych kolorów, ponieważ są one nierzadko mieszane i jest ich bardzo dużo. Można za to przyjąć goździki jako kwiaty idealne na Dzień Kobiet lub do podarowania w ramach urodzin, czy na imieniny. Dlaczego goździki uchodzą za idealne kwiaty dla kobiet? Taka, a nie inna symbolika bierze się z ich drobnej budowy, która idealnie oddaje kobiecość.

Popularne i egzotyczne gerbery

Gerbery to niezwykle piękne kwiaty pochodzące z Ameryki Południowej. Symbolicznie stanowią delikatniejszą wersję dla róż. Dlatego jak zestawimy te same kolory obu tych kwiatów, to gerbery będą posiadały bardziej stonowaną symbolikę. Będą się nadawać także do wręczenia panom! Gerbery z racji swojego kształtu przypominają słońce, więc przede wszystkim będą się kojarzyć z pozytywnymi emocjami, szczęściem i radością. 

Tropikalne i wiecznie zielone anturium 

Anturium to kwiaty niezwykle wyjątkowe. Nie każda kwiaciarnia nam je zaoferuje, lecz jeśli już będą, to możemy liczyć na ich całoroczną dostępność. Anturium świetnie dostosowują się do warunków mieszkaniowych i wytrzymują okresy lekkiego przesuszenia, lubią mieć jednak dostęp do wody i nie przepadają za suchym powietrzem. Gdy zakwitną możemy podziwiać ich piękne i rozłożyste kwiaty, których kolor zależy od gatunku anturium. Są symbolem umiejętności przystosowania się do każdej sytuacji. Oprócz tego liście i kwiaty są w kształcie serca, co jest nie bez znaczenia dla miłosnej symboliki. Ich egzotyczność sprawia, że są niezwykle wyjątkowe i wyróżniające się na tle innych roślin.

Artykuł powstał we współpracy z kwiaciarnią rogatka.pl

 

  Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO