Czego nie należy przechowywać w lodówce?
Warto zwrócić uwagę na to, jak ekonomicznie pakować jedzenie. Codziennie do koszy trafia mnóstwo zepsutego jedzenia. A to tylko dlatego, że nie mamy wiedzy o tym, jak powinno być przechowywane, żeby jak najdłużej zachowało świeżość. Poznanie podstawowych zasad uchroni nas przed masowym opróżnianiem lodówki.
Produkty, których NIE wolno trzymać w lodówce
Istnieje długa lista produktów, których nie warto przechowywać w lodówce, ponieważ takim sposobem drastycznie zmniejszamy ich długość przydatności. Jednym z takich produktów jest czosnek, który w lodówce traci zdrowotne właściwości. Żeby nie tracił swoich walorów smakowych należy go trzymać w suchym i przewiewnym miejscu. Pośród warzyw i owoców są również takie, których trzymanie w lodówce może się źle skończyć. Wśród nich są pomidory, papryka, świeże ogórki, banany oraz wszelkie owoce cytrusowe. Warto im wyznaczyć miejsce poza lodówką, by cieszyć się ich smakiem dłużej. Cebulę oraz ziemniaki lepiej trzymać w miejscach suchych i zacienionych. Wydłużymy ich czas przydatności, jeśli nie pozwolimy by tym warzywom wyrosły korzenie. Poza tym, zapachem cebuli może przesiąknąć jedzenie, jeśli będziemy ją trzymać w lodówce.
Lodówka dostosowana do potrzeb
W każdej lodówce temperatura jest zróżnicowana po to, by móc rozsądnie segregować żywność. W górnej części lodówki panuje nieco wyższa temperatura niż na dolnych półkach. Ma to na celu zmniejszenie ilości wyrzucanych produktów. Jeśli będziemy wiedzieli, które produkty muszą leżeć na górnych półkach, a które na dolnych, będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę do wydłużenia czasu spożycia produktów spożywczych.
Najchłodniejszym miejscem w lodówce są dolne szuflady, które mogą posłużyć do trzymania delikatnych warzyw i owoców, przykładowo truskawek. Sałatę i szczypiorek, przed włożeniem do dolnej szuflady lodówki, należy zawinąć w wilgotną ściereczkę. Nadmiar wilgoci pochodzący od warzyw i owoców warto zbierać poprzez papierowy ręcznik umieszczony na dnie szuflady.
W mniej więcej środkowej części lodówki umieszczamy produkty, które mają najkrótsze terminy przydatności, czyli wszelkie twarogi, sery, wędliny oraz domowe jedzenie. Przed włożeniem ich do lodówki, warto przełożyć je do plastikowych pojemników, które wydłużą ich świeżość. Zdecydowanie nie należy pozostawiać ich w plastikowych foliach.
Na drzwiach lodówki można umieścić wszelkie sosy, ketchupy, słoiczki z koncentratem oraz wszelkie dodatki z dużą ilością konserwantów. Na drzwiach zazwyczaj znajduje się również pojemnik na jajka. Warto go wykorzystać.
Przydatne, kuchenne sztuczki
Najgorszym utrapieniem w kuchni jest szybkoschnący chleb. Chcąc wydłużyć jego świeżość, należy go trzymać w pojemniku, który nie przepuszcza powietrza. Jeśli w owym pojemniku z chlebem zostało trochę miejsca, a przypadkiem mamy pod ręką jabłko, warto włożyć je do środka, żeby cieszyć się świeżością chleba jeszcze dłużej! Jeśli chleb jest już pokrojony na kromki, można owinąć je w folię aluminiową bądź lnianą ściereczkę.
Częstym problemem w kuchni jest wilgotna, zbrylona sól. Niewiele osób wie, że w takich przypadkach należy dorzucić do soli kilka ziarenek surowego ryżu. A co z datą przydatności samego ryżu? Jeśli chcemy wydłużyć jego datę spożycia, dorzućmy do pojemników listek laurowy. Dotyczy się to również kasz oraz mąk.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|