Kąpiel z solą - odprężenie, relaks i regeneracja skóry

Niegdyś kąpiele solne doceniano w medycynie ludowej. Przy przeziębieniach i infekcjach moczono nogi w miednicy z gorącym roztworem soli, aby się rozgrzać i szybko położyć do łóżka. W tym celu nie wykorzystywano co prawda soli do kąpieli, a zwykłej soli kuchennej. Tradycja wykorzystywania soli w zabiegach leczniczych sięga zresztą jeszcze dalej w przeszłość. W swoich kuracjach wykorzystywał ją nawet Hipokrates.
Obecnie coraz więcej słyszymy o walorach kosmetycznych soli i jej wykorzystaniu w kąpielach. W maleńkich kryształkach znajduje się całe bogactwo minerałów. Stosowanie soli pozwala pielęgnować naszą skórę, odkwasza ją i zapobiega procesom starzenia. Szczególnie polecana jest osobom borykającym się z wysychającą skórą. Dlaczego? Kąpiel w solance sprawia, że sól odkłada się w wierzchnich warstwach naskórka. Właśnie tam wiązana jest woda. Pozwala to zachować ochronny płaszcz na skórze i zapobiec jej wysychaniu. Specjaliści zalecają ją często przy łupieżu i łuszczycy.
Wykorzystanie soli w kąpieli ma również właściwości energetyzujące, odprężające i regenerujące. Co więcej, pozytywnie wpływa na krążenie.
Warto wiedzieć, że wykorzystanie soli do kąpieli wpływa także na wodę, w której zażywamy kąpieli. Nawet garść „kryształków” zmiękcza ją i zapewnia odpowiednie pH.
Jaką sól do kąpieli wybrać?
Sole do kąpieli dostępne są w różnych wersjach zapachowych, np.: jaśmin, lawenda, zapach leśny, róża. Na rynku dostępne są sole produkowane w Polsce jak i takie, do których surowce pozyskiwano np. w Morzu Martwym. Wybierając sól do kąpieli szukajmy produktów jak najbardziej naturalnych – bez sztucznych aromatów i barwników.
Jak używać soli do kąpieli?
Nie jest to przesadnie trudne: pod strumień ciepłej (ale nie gorącej) wody wsypujemy sól kąpielową. Kąpiel powinna trwać ok. 10-30 minut.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|