KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Ćma bukszpanowa już żeruje...

Opublikowano 11.04.2021 r.
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że na Podkarpaciu gąsienice ćmy bukszpanowej już rozpoczęły żer. Gdy się ociepli warto przejrzeć przydomowe krzewy bukszpanu w poszukiwaniu szkodnika.

W końcu marca w okolicach Rzeszowa stwierdzono pierwsze w tym roku żerujące gąsienice ćmy bukszpanowej (po zimowym spoczynku) - informuje IOR. - Należy sprawdzać rośliny bukszpanów na ich obecność. Można w kwietniu zastosować zwalczanie biologiczne lub chemiczne zanim wylecą motyle pokolenia wiosennego.


Dobra wiadomość jest taka, że ćma bukszpanowa żywi się tylko bukszpanem. jednak gąsienice po masowym wylęgu mogą objeść całkowicie liście roślin. Z tego powodu zwalczanie ćmy bukszpanowej jest koniecznością. Tym bardziej, że w polskich warunkach ćma bukszpanowa może rozwinąć kilka pokoleń w sezonie. 


Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, zaś w Europie po raz pierwszy jej obecność stwierdzono w 2006 w Niemczech (prawdopodobnie przywędrowała wraz z importowanymi sadzonkami). Jej inwazji na kolejne kraje europejskie sprzyja ocieplanie się klimatu. W Polsce szkodnik jest obserwowany od 2012 roku, a masowo od 2015 roku. Pojawiają się też opinie, że w Polsce ćma szuka nowych możliwości żerowania, na przykład na ostrokrzewach. Sprawdźmy więc, czy nasze przydomowe bukszpany są wolne od szkodnika.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO