Halitoza - skuteczne sposoby na nieświeży oddech

Zjawisko nieświeżego oddechu w terminologii medycznej określane jest nazwą Halitosis. Dolegliwość ta dotyka niektórych okresowo, inni nie mogą sobie z nią poradzić przez bardzo długi czas. Dlaczego? Halitosis nie jest tak naprawdę chorobą samą w sobie, a jedynie skutkiem innych dolegliwości, dlatego aby skutecznie pozbyć się problemów z nieświeżym oddechem musimy poznać przyczyny problemu. Leżeć mogą one w dolegliwościach ogólnoustrojowych lub wewnątrz ustnych.
W tym pierwszym wypadku nieświeży oddech powodować mogą np. zaburzenia pracy nerek lub wątroby, a także angina lub przeziębienie. Bez wpływu na halitosis nie pozostaje również dieta oraz używki takie jak alkohol czy papierosy.
W około połowie przypadków przyczyną nieświeżego oddechu jest jednak niewłaściwa higiena jamy ustnej i będące jej skutkiem: próchnica, choroby dziąseł, kamień nazębny lub ubytki. Przyczyną nieświeżego oddechu może być także nasz język, na którym gromadzi się wydzielający nieprzyjemny zapach nalot.
Doraźnym sposobem na poradzenie sobie z problemem nieświeżego oddechu jest żucie gumy miętowej oraz spożywanie dużych ilości napojów (aby nie dopuszczać do wysychania jamy ustnej). Pamiętajmy jednak, że są to środki doraźne i w żadnym stopniu nie zlikwidują problemu. Aby poradzić sobie z Halitosis musimy przywiązywać większą uwagę do codziennej higieny jamy ustnej.
Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej
Dlaczego? To właśnie od prawidłowej higieny jamy ustnej i konsultacji ze stomatologiem (którego powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz na pół roku bez względu na to czy mamy problem z halitosis, czy nie) warto rozpocząć naszą walkę z nieświeżym oddechem. Zalecane jest częste i dokładne mycie zębów oraz korzystanie z nici dentystycznych oraz płukanek do ust (kierowcy powinni zwracać uwagę na to by nie zawierały alkoholu). Podczas mycia zębów nie można zapominać również o języku.
Dopiero gdy higiena jamy ustnej nie przyniesie skutków można poszukiwać przyczyn wewnątrzustrojowych – w tym wypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|