KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
14 kwietnia 2021

Jazda na rowerze to mnóstwo korzyści - sprawdź!

Pogoda za oknem coraz częściej zachęca, by odkurzyć zapomniane nieco w trakcie zimowych miesięcy rowery. Czas wybrać się na przejażdżkę, doradzamy dlaczego warto to zrobić i jak przygotować się do rowerowej wycieczki.

Dlaczego warto wybrać się na rower?

Pierwszy i najbardziej oczywisty powód to przyjemność. Rower pozwala dotrzeć w piękne miejsca, które nie są dostępne dla turystów samochodowych, a dla turystów pieszych zbyt odległe. 

Rower to zdrowie

Ale to nie wszystko. Jazda „na dwóch kółkach” pozwala stosunkowo łatwo zrzucić niepotrzebne kalorie, korzystnie oddziałuje na pracę układów krążenia i oddechowego, a także bardzo korzystnie wpływa na pracę skóry (dzięki długotrwałemu kontaktowi ze świeżym powietrzem). Podczas pedałowania wzmacniamy oczywiście mięśnie nóg, ale pracują także obręczy brakowej, rąk i pośladków.

Przygotuj siebie i sprzęt

Aby w pełni skorzystać z zalet wiosennych wycieczek, warto być do nich dobrze przygotowanym. Dotyczy to nie tylko rowerzysty, ale także sprzętu. Jeżeli mamy wątpliwości co do sprawności naszego roweru, warto przed udaniem się na wyprawę (zwłaszcza dłuższą) oddać go do wiosennego przeglądu. Jeżeli nie chcemy korzystać z pomocy serwisantów, sprawdźmy przynajmniej poziom powietrza w oponach i stan łańcucha (warto go nasmarować). 

Jak się ubrać?

Pogoda w pierwszych wiosennych dniach bywa złudna i zmienna. Piękne słońce za oknem, nie zawsze oznacza, że w trakcie jazdy cały czas będzie nam ciepło. Dlatego, aby się nie wyziębiać, dobrze jest zabrać ze sobą polar i rękawiczki. Warto pomyśleć także o kasku – jeżeli zdarzy nam się wypadek naprawdę może pomóc.

Co i kogo zabrać?

Wprawieni rowerzyści zalecają, by na każdą wyprawę zabierać ze sobą … towarzysza. To najlepszy sposób na podniesienie motywacji i pokonania „kryzysów”, które mogą pojawić się podczas dłuższej jazdy. Nie powinniśmy zapominać także o zabraniu telefonu komórkowego (pozwoli on chociażby szybko wezwać pomoc na wypadek gdyby się coś stało). 

W dłuższą trasę nie powinniśmy także wybierać się bez zapasowej dętki, zestawu kluczy i pompki. Pozwoli nam to uniknąć przymusowego spaceru na wypadek „pany”, która zawsze pojawia się w tym najbardziej niespodziewanym momencie. 
Szerokiej drogi!

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione