Rozpoczyna się astronomiczna zima - 21 grudnia

Dlatego właśnie najkrótszy dzień w roku 2017 wypada dokładnie 21 grudnia, wraz z nastaniem astronomicznej zimy. 21 grudnia słońce wzejdzie dopiero o godz. 7.42, a zajdzie już o godz. 15.24. Do końca 2017 roku zostanie tylko 10 dni. Zima potrwa dokładnie 88 dni i zakończy się 20 marca.
A ile wydłuża się każdy kolejny dzień po tym najkrótszym? W końcu grudnia i na początku stycznia 1-2 minuty dziennie, aż do 3 minut w ostatnich dniach miesiąca. W ciągu całego miesiąca dojdzie nam zatem jedna godzina dnia, a w lutym dzień wydłużać się będzie jeszcze szybciej.
Jaka ta zima będzie dla rolników? Już wiemy, ze poniekąd nietypowa, bo do tej pory poza obszarami górskimi nie wystąpiły jeszcze duże spadki temperatur, które zazwyczaj pojawiają się w listopadzie.
I z tego powodu trochę się boimy, bo oziminy są niezahartowane – mówi Kazimierz Karasiński, rolnik ze wsi Helenów w woj. łódzkim. – Każdy większy spadek temperatury może teraz przynieść prawdziwą katastrofę, chyba, że natura się ulituje i jak do tej pory nie szczędziła deszczu, tak i śniegu będzie dużo. Pamiętam zimę sprzed dwóch lat, kiedy to praktycznie ani mrozu, ani śniegu nie było... aż do lutego, gdy wymarzły prawie wszystkie rzepaki i wiele zbóż ozimych.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|