Wraca problem bobrów!

Bóbr europejski jest objęty częściową ochroną na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska,a dodatkowo podlega ochronie na podstawie dwóch europejskich aktów prawnych - odpowiada ministerstwo. - Fakt objęcia ochroną nie uniemożliwia podejmowania działań w stosunku do tego gatunku.
Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, na wniosek podmiotów, którym zależy na Zminimalizowaniu szkód, wydają zezwolenia między innymi ,,na płoszenie i niepokojenie, umyślne zabijanie osobników bobra europejskiego, a także na niszczenie siedlisk oraz usuwanie żeremi i tam".
Dodatkowo, w lipcu 2016 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zawarły porozumienie w sprawie instrukcji przy ograniczaniu liczebności populacji bobra na terenach obwodów łowieckich - wyjaśnia Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. - Redukcja populacji ma w głównej mierze dotyczyć obszarów, w których szkody powodowane przez bobry są najbardziej dotkliwe - tam gdzie zwierzęta uszkadzają urządzenia melioracyjne.
Ministerstwo podaje także liczby zezwoleń na umyślne zabicie bobrów w ostatnich latach.
Jasno wynika z nich, że zezwolenia mimo tego, ze są wydawane nie są realizowane - informuje ministerstwo.
Przykładowo w 2019 roku wydano 305 zezwoleń na zabicie łącznie ponad 8 tysięcy bobrów. Jak wynika z danych w 2019 roku zabito łącznie 247 bobry.
- Istnieją już mechanizmy pozwalające na regulowanie populacji bobra w skali lokalnej, prace nad wprowadzeniem przepisów, które ograniczyłyby populację tego gatunku w skali kraju nie są prowadzone - informuje ministerstwo.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|