"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich Rusko
Koło Gospodyń Wiejskich Rusko powstało w 1958 r. Jego założycielką i szefową przez ponad 20 lat była Antonina Frankowska, wówczas skupiało w swoich szeregach 22 członkinie. Dziś koło liczy 77 członkiń - informuje Przewodnicząca, Pani Emilia Nowicka.
KGW zrzesza trzy pokolenia kobiet - babcie, mamy i córki, co wpływa na wzmocnienie więzi międzypokoleniowych. Młodsze członkinie uczą się od starszych, a starsze podpatrują swoje wnuczki i córki, dzięki temu są na bieżąco ze wszystkimi współczesnymi nowinkami. Koło skupia się głównie na pracy i zaangażowaniu w swoje działania innych, zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Współpracujemy z sołectwem, szkołą oraz OSP. Bierzemy udział w różnego rodzaju festynach, konkursach, spotkaniach kulturalnych, na których promujemy swój region. Chętnie angażujemy się także w akcje charytatywne na rzecz potrzebujących.
Naszym celem jest to, aby ocalić od zapomnienia miejscowe tradycje i zwyczaje. Dlatego bierzemy udział w wielu konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich w naszym regionie. Wśród sukcesów KGW znalazło się, m.in. zwycięstwo w konkurencji kulinarnej w II Turnieju KGW Południowej Wielkopolski w Russowie; wyróżnienie w wojewódzkim konkursie ARiMR ,,Koło ARMiR w sercu wsi''; III miejsce w konkursie "LOKALNY smak ROKU'' oraz I miejsce w Powiatowym Festiwalu Lokalnych Smaków i Rękodzieła w Golinie. Mamy na swoim koncie również wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie NIKiDW dla kreatywnych miłośników gotowania oraz II miejsce w konkusie województwa wielkopolskiego "Gospodyni Roku'' Głosu Wielkopolskiego. Bierzemy też udział w większości konkursów organizowanych przez NIKiDW oraz czekamy na ogólnopolskie ogłoszenie wyników konkursu o nagrodę małżonki Prezydenta RP, a także konkursu "Polska od kuchni".
Bardzo cieszymy się, że pojawiła się możliwość rejestracji kół w ARiMR. Dzięki temu koła z małych miejscowości mogły zaistnieć, otworzyło to wiele nowych dróg do działań, a pomoc finansowa jeszcze bardziej przekonała nas, że możemy zrobić jeszcze wiecej.
Wśród naszych talentów możemy wymienić na pewno sztukę kulinarną, ponieważ każda z nas uwielbia i potrafi gotować. Swoją wiedzę pogłebiamy uczestnicząc w warsztatach kulinarnych, a potem wykorzystujemy ją przy udziale w różnych konkursach gotowania - opowiada Przewodnicząca Koła.
Nasze spotkania przed pandemią odbywały się zwykle raz w miesiącu. Na każde z nich któraś z członkiń przynosi ciasto i właśnie w ten sposób każda z nas stara się, by zabłysnąć w tej kwestii.
Nasze koło jest dobrze odbierane przez mieszkanców wsi. Kiedy organizujemy imprezy same lub z innymi organizacjami, to zawsze zapraszamy wszystkich mieszkanców.
Gdy tylko zostaną poluzowane obostrzenia, nasze koło ma w planach wyjazd na wycieczkę w góry, a następnie na koniec maja chcemy zorganizować dzien z nordic walking oraz ognisko i wiele innych. W czasie pandemii udało nam się wyjechać dwa razy do teatru i wziąć udział w kilku konkursach, również tych online. Mona nas też oglądać na YouTube Przysmaki Jaraczewa KGW Rusko. Był to projekt GOK Jaraczewo realizowany w czasie pandemii - podsumowuje Pani Emilia.
Z czytelnikami kalendarzrolnikow.pl chcemy podzielić się naszą regionalną, wielkopolską potrawą, którą jest kaczka z szagówkami i modrą kapustą.
KACZKA WYKONANIE:
Mięso z kaczki umyć i osuszyć, doprawić solą i pieprzem, natrzeć czosnkiem. Ułożyć w brytfannie lub naczyniu żaroodpornym posmarowanym tłuszczem. Mięso polać roztopionym masłem, włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piec przez 2 godziny.
SZAGÓWKI WYKONANIE:
500 g ugotowanych i ostudzonych ziemniaków przecisnąć przez praskę, dodać 2 jaja, szczyptę soli oraz 1 szklankę mąki. Zagnieść ciasto, uformować wałek, a następnie kroić skośne jednocentymetrowe kawałki. Gotować w osolonej wodzie aż do wypłynięcia.
CZERWONA KAPUSTA WYKONANIE:
Główkę czerwonej kapusty poszatkować, 2 cebule, 2 jabłka obrać i drobno pokroić. Dodać do kapusty i przesmazyć na oleju. Dodać 2 łyżki cukru, 2 łyżki octu, pół szklanki wody, dusić pod przykryciem do miękkości. Przyprawić solą i pieprzem. Smacznego!
Zachęcamy do odwiedzania KGW Rusko na Facebooku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|