KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
21 grudnia 2020

Tajemnica Wcielenia Słowa, czyli po co nam Boże Narodzenie

Nie ma chyba święta tak bardzo rozpoznawalnego jak to – Boże Narodzenie. Nie tylko katolicy, ale i wyznawcy innych wyznań chrześcijańskich na całym świecie stają każdego roku przed tajemnicą wcielenia Syna Bożego. Święta tak bardzo wpisały się w kulturę, że – w pewnym stopniu, znajdują swoje miejsce w nieoficjalnym kalendarzu wyznawców innych religii, nawet niechrześcijańskim. Co jednak tak naprawdę świętujemy tego dnia? Co mówi Kościół o tajemnicy Bożego Narodzenia?

1. Nieposłuszeństwo Adama

W mszalnym wyznaniu wiary (symbol nicejsko-konstantynopolitański) wyznajemy „dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Najgorszym skutkiem nieposłuszeństwa Adama, które objawiło się w grzechu pierworodnymi było zerwanie komunii z Bogiem, czyli duchowa śmierć. Bóg postanowił jednak nie pozostawiać człowieka w takiej sytuacji i zdecydował o planie ratunku całego rodzaju ludzkiego. Owy ratunek, czyli zbawienie mógł być dokonany tylko przez kogoś wyjątkowego, kto w sposób doskonały połączyłby znów Boga i człowieka. Dokonało się to w Jezusie Chrystusie, który będąc Drugą Osobą Trójcy, przyjął ludzka naturę, stając się tym samym człowiekiem.

2. Posłuszeństwo Jezusa

Jedna osoba, ale dwie natury: boska i ludzka. Jedna osoba, ale dwie – odpowiadające każdej z natur wole: boska i ludzka, jedna osoba, ale dwa, wynikające z dwóch różnych wól działania.  Grzech jest działaniem w nieposłuszeństwie miłości. Ponieważ zaś Jezusa był podobny do nas we wszystkim, oprócz grzechu, jego miłość wyraziła się w doskonałym posłuszeństwie, poprzez największy dar, tj. dar z siebie, złożony na krzyżu. Skończone nieposłuszeństwo pierwszego Adama zostało unicestwione dzięki nieskończonemu posłuszeństwu Boga który stając się człowiekiem i przyjmując ludzką naturę, odkupił całą ludzkość, przywracając na powrót komunię człowieka z Bogiem. Od tego momentu każdy, kto ma udział w dziele Jezusa (poprzez wiarę i sakramenty) dostępuje owoców nieskończonego posłuszeństwa Jezusa, czyli dostępuje zbawienia.

3. Początek nie w Betlejem, a w Nazarecie

Zwiastowanie i poczęcie dokonało się w Nazarecie. Tam właśnie do zwykłej dziewczyny przyszedł Bóg, objawiając jej największą tajemnice w dziejach – tajemnicę Wcielenia.

 

kontakt1.jpg Ks. Tomasz Ślesik
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione