KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Czy ziemię z budów da się wykorzystać do rekultywacji gleb?

Opublikowano 22.06.2021 r.
Co dzieje się z ziemią wywożoną z działek, na których odbywają się wielkie budowy? Czy dałoby się wykorzystać taką ziemię do rekultywacji gleb rolniczych. Jak się okazuje, na razie sytuacja prawna jest nie jasna.

Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych zgłosiła sprawę do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Chodzi o rolnicze wykorzystanie wywożonej z budów ziemi.


- W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi zgłaszanymi przez rolników, w imieniu samorządu rolniczego zwróciliśmy się z prośbą do Ministra Klimatu i Środowiska o  wyjaśnienie i wskazanie rozwiązań prawnych umożliwiających wykorzystanie ziemi pozyskanej z budów na rekultywacje i wyrównanie posiadanych przez rolników gruntów rolnych - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. -  Obecnie ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, pozyskaną w ten sposób ziemię traktuje jako odpad. Tym samym wymusza to na rolnikach konieczność uzyskania pozwolenia na odzysk odpadu.

Niewątpliwie jednak gleba, nawet z nieużytków, jest cenna, a rolnicy chętnie widzieliby taki ,,odpad'' na własnym polu. Ale prawo jest bardzo skomplikowane.


- Proces uzyskania wymaganych dokumentów jest na tyle czasochłonny, że rolnicy obawiają się, że inwestycja zostanie zakończona a ziemia, która jest bardzo żyzna zostanie rozdysponowana w inny sposób - informuje KRIR. - Dlatego prosimy o interpretację i wskazanie właściwej drogi postępowania, która umożliwi rolnikom wykorzystanie tej ziemi lub stosowną zmianę przepisów w tym zakresie.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO