Środki ochrony roślin. Co stosować w sezonie wiosna lato 2021, aby Twoje uprawy były pod skuteczną ochroną!
Wiosna i lato to w większości przypadków kluczowy okres dla efektywności upraw, dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o skuteczną i (bezpieczną!) ochronę roślin. Sezon wiosna - lato 2021 może być w tym kontekście dość wymagający. Jakie chwasty i szkodniki dominują na polach? W jakie środki ochrony roślin na sezon wiosna - lato 2021 warto zainwestować?
Najwyższy czas na ochronę roślin!
W tym roku wiosenne ocieplenie nadeszło po przedłużającej się zimie i naprawdę chłodnym kwietniu. Większość specjalistów podkreśla, że prace polowe i wegetacja roślin są dość mocno opóźnione - w zależności od regionu Polski, nawet o 2-3 tygodnie. Rośliny już "wystartowały, a równocześnie z nimi - szkodniki i chwasty, których presja na polach uprawnych jest już mocno odczuwalna i wymaga podjęcia odpowiednich działań tu i teraz. Robimy zatem inspekcję upraw i przygotowujemy się przeprowadzenia zabiegów insektycydowych, fungicydowych i herbicydowych.
Z jakimi chwastami i szkodnikami walczymy w tym sezonie?
Chwasty dość dobrze zniosły chłodną wiosnę, a obecnie ich wegetacja nabrała tempa - rozwijają się dynamicznie i już mogą stanowić zagrożenie dla naszych upraw i zrównoważonego wzrostu roślin. Nie zwalczone chwasty mogą dominować rośliny uprawne, ograniczać im dostęp do wody, składników mineralnych i światła, a w konsekwencji - negatywnie wpływać na wielkość i jakość plonów.
Chwasty zagrażające uprawom
Chwasty, które pojawiły się na plantacjach to: komosa biała, rdest powojowaty, jasnota różowa i inne niepożądane rośliny. Nie ma wątpliwości, że problemów mogą nam dostarczyć również uciążliwe chwasty dwuliścienne, m.in.: przytulia czepna, mak polny, chaber bławatek, fiołek polny, samosiewy rzepaku, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, rumianek pospolity, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowy, maruna bezwonna czy tasznik pospolity.
Szkodniki zagrażające uprawom
Szkodniki, które zaobserwowano na roślinach uprawnych, to m.in.: chowacz brukwiaczek (obecność nalotów może świadczyć o obecności szczególnie niebezpiecznych larw tego szkodnika, które żerują wewnątrz łodyg i liści), słodyszek rzepakowy, chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Na plantacjach zbóż obserwuje się skrzypionka (o ile chrząszcz skrzypionka nie stanowi poważnego zagrożenia dla zbóż, o tyle jego żarłoczne larwy już tak - wyjadają tkankę miękiszową i pozostawiają na śluz i odchody, na których z kolei łatwo rozwijają się patogeny chorobotwórcze), a uprawom ziemniaka już wkrótce zagrozi nalot chrząszczy stonki ziemniaczanej. Z kolei na kukurydzy, wcześniej niż zwykle, mogą pojawić się motyle omacnicy prosowianki, a zagrożeniem dla plantacji buraka cukrowego może być szarek komośnik. Musimy się również przygotować na pojawienie się mszyc, które z roku na rok powodują naprawdę sporo strat w ogrodnictwie i rolnictwie.
Ochrona roślin sezon wiosna lato 2021 - co stosować?
Kluczem do sukcesu w skutecznej ochronie roślin są sprawdzone środki ochrony roślin: herbicydy (rodzaj pestycydów służących do zwalczania chwastów w uprawach, na rynku dostępne są herbicydy selektywne i nieselektywne), fungicydy (środki grzybobójcze stosowane do zwalczania grzybów atakujących rośliny) oraz insektycydy (środki owadobójcze, z grupy pestycydów, służące do zwalczania szkodników w uprawach).
Wszystkie środki do zwalczania chwastów, środki grzybobójcze i środki owadobójcze powinny być stosowane zgodnie z wytycznymi i zaleceniami producenta, po dobraniu odpowiedniego preparatu do zwalczanego problemu oraz przygotowaniu odpowiedniej dawki / dawek. Ważne jest również zadbanie o odpowiednią porę przeprowadzania zabiegów insektycydowych, co ma ogromne znaczenie w kontekście dbania o bezpieczeństwo owadów pożytecznych - opryski powinny być realizowane w nocy, po tzw. oblocie pszczół.
Jakie środki ochrony roślin wybrać?
Jakie środki ochrony roślin stosuje się w zabiegach herbicydowych, fungicydowych i insektycydowych? ProAgri to sprawdzony producent nowoczesnych środków ochrony roślin, tworzonych wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanych składników, w oparciu o stale poszerzaną wiedzę i doświadczenie oraz we współpracy z wiarygodnymi partnerami, z powodzeniem, od wielu lat, działającymi w branży na europejskich rynkach. Do dyspozycji rolników szukających skutecznych i bezpiecznych produktów są: TopGun (preparat owadobójczy) oraz BluSky i SunLight (herbicydy selektywne do zwalczania chwastów).
TopGun - skuteczna broń w walce ze szkodnikami
TopGun to produkt z kategorii insektycydów, czyli środków insektobójczych. Ma maksymalnie wygodną w stosowaniu formulację zawiesiny kapsuł w cieczy, do rozcieńczania wodą (CS). Formuła CS gwarantuje również dłuższe działanie i mniejszą szkodliwość dla owadów pożytecznych. TopGun przeznaczony jest do zwalczania szkodników gryzących i ssących - na insekty działa kontaktowo i żołądkowo, a na roślinie działa wyłącznie powierzchniowo. W sezonie wiosna - lato 2021 TopGun już jest w użyciu. Zabiegi insektycydowe przeprowadzane są aktualnie na rzepaku ozimym, na którym odnotowano dużą ilość szkodników łuszczynowych (przede wszystkim chowacza podobnika i pryszczarka). Z kolei na zbożach ozimych żerowanie zaczyna skrzypionka (owad dorosły) oraz mszyce (owad dorosły) z którymi TopGun skutecznie się rozprawia. W praktyce zabieg insektycydowy jest łączony z fungicydami i nawozami dolistnymi.
BluSky i SunLight - precyzyjne środki do zwalczania chwastów
BluSky i SunLight to produkty z kategorii herbicydów selektywnych, czyli efektywnych i precyzyjnych preparatów chwastobójczych. BluSky ma formę granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej, a SunLight jest koncentratem stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) - oba preparaty, zgodnie z klasyfikacją HRAC, posiadają substancje czynne (BluSky - metsulfuron metylu i tribenuron metylu, SunLight - florasulam) zaliczane do grupy B. To skuteczne środki do ochrony roślin przed chwastami, które stosuje się nalistnie - w ramach zabiegów herbicydowych, które równocześnie są maksymalnie bezpieczne na roślin uprawnych.
W sezonie wiosna - lato 2021 BluSky i SunLight już zostały użyte i mogą być używane do wykonywania koniecznych poprawek, m.in. w zbożach ozimych (do zwalczania maku i przytulii) oraz wszelkich spóźnionych, bądź opóźnionych przez niesprzyjające warunki atmosferyczne zabiegów. Celem zabiegów herbicydowych jest skuteczne zwalczenie chwastów w taki sposób, by nie wydawały one nasion, które następnie będą zalegać w glebie i powodować zmniejszanie wartości naszych plonów (np. zboża z przytulią są z automatu traktowane i wyceniane jako zboże paszowe, co wiąże się z potrąceniami cen).
Materiał partnera
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|