Prezydencka Rada dyskutowała o rolnictwie ekologicznym
Podczas posiedzenia Rady rozmawiano na temat niezbędnych działań jakie należy podjąć, aby gospodarstwa ekologiczne nie były traktowane jako nisza rynkowa. Głównym celem jest to, aby stały się ważnym uczestnikiem łańcucha żywności ekologicznej, zaspokajającego potrzeby świadomych konsumentów. Ważną częścią dyskusji były również próby uzyskania odpowiedzi na pytanie - czy polskie rolnictwo jest przygotowane na wyzwania, jakie stawiają cele polityki UE w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.
Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa zaprezentowali główne założenia programów unijnych, w których wartość ekologicznych rozwiązań wykorzystywanych w rolnictwie będzie miała szczególne znaczenie. Wskazano także na zmiany przepisów, które czekają producentów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Ministerstwo przedstawiło także informacje na temat prowadzonych działań w zakresie prac legislacyjnych i programowych dotyczących konsultowanego projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym.
W spotkaniu uczestniczyli także rolnicy i przetwórcy, którzy na co dzień prowadzą produkcję ekologiczną.
W swoich wystąpieniach praktycy produkcji ekologicznej zwrócili szczególną uwagę na specyficzne problemy polskiego rynku rolnictwa ekologicznego, a także wskazali na elementy, które wpływają na jego ciągle niewystarczająco wspierany potencjał, pomimo wyraźnej innowacyjności tego segmentu gospodarki. Ponadto przedstawili swoje oczekiwania, ale i możliwe rozwiązania dla produkcji ekologicznej, które mogą stanowić o wyjątkowych szansach rozwoju polskiego rolnictwa ekologicznego, osadzonego w rozsądnych warunkach ekonomicznych i przyjaznym otoczeniu prawnym - czytamy na stronie kancelarii Prezydenta RP.
Przewodniczący Rady, Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że zwieńczeniem dyskusji będą rekomendacje Rady m.in. do konsultowanego projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym, opracowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zawierające propozycje, które powinny zostać wdrożone w najbliższych latach tak, aby rolnictwo ekologiczne mogło się w Polsce rozwijać nie tylko uwzględniając potrzeby rynku krajowego, lecz także, by stało się polską siłą eksportową.
Źródło, fot. prezydent.pl
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|