KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Za chwilę drugie pokolenie ćmy bukszpanowej

Opublikowano 27.06.2021 r.
W ciągu niecałych 10 lat od pojawienia się ćmy bukszpanowej w Polsce rozprzestrzeniała się ona w całym kraju. Za chwilę czeka nas kolejne pokolenie żerujących gąsienic.

W ostatnich dniach, w Poznaniu i okolicach, pojawiły się pierwsze dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej - Cydalima perspectalis - informują eksperci z Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w Instyutcier Ochrony Roślin w Poznaniu. - Oznacza to, że w najbliższym czasie pojawi się kolejne pokolenie żerujących na bukszpanach gąsienic.

Ćma bukszpanowa przede wszystkim jest szkodnikiem bukszpanów, ale nie tylko. W Polskich warunkach smakują jej także inne krzewy ozdobne. Jest gatunkiem inwazyjnym, prztywędrował do Polski z Azji i okazuje się, ze nasz stosunkowo łagodny klimat jej odpowiada  do tego stopnia, ze w sprzyjających warunkach może rozwinąć się kilka pokoleń szkodnika. Tak dzieje się właśnie w tym roku.

Szkodnik jest odporny na mrozy nawet do -25 stopni Celsjusza. Lubi ciepłą i umiarkowaną pogodę. Żywopłot po zaatakowaniu przez ćmę bukszpanową wygląda najczęściej jakby zaczął zasychać. Jeśli jednak rozchylimy gałąski, okazę się że żerują tam gąsienice.

Obecność ćmy bukszpanowej widoczna jest także w postaci biało-szarego oprzędu na krzewach bukszpanu. Gąsienice ćmy bukszpanowej mają czarną małą głowę, ciało jest zielone i pokryte podłużnymi czarnymi paskami. Na brzegach jej ciała widać sterczące kępki włosków. Dorosłe osobniki są białe lub jasnobrązowe. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:ćma bukszpanowa