Za chwilę drugie pokolenie ćmy bukszpanowej

W ostatnich dniach, w Poznaniu i okolicach, pojawiły się pierwsze dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej - Cydalima perspectalis - informują eksperci z Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w Instyutcier Ochrony Roślin w Poznaniu. - Oznacza to, że w najbliższym czasie pojawi się kolejne pokolenie żerujących na bukszpanach gąsienic.
Ćma bukszpanowa przede wszystkim jest szkodnikiem bukszpanów, ale nie tylko. W Polskich warunkach smakują jej także inne krzewy ozdobne. Jest gatunkiem inwazyjnym, prztywędrował do Polski z Azji i okazuje się, ze nasz stosunkowo łagodny klimat jej odpowiada do tego stopnia, ze w sprzyjających warunkach może rozwinąć się kilka pokoleń szkodnika. Tak dzieje się właśnie w tym roku.
Szkodnik jest odporny na mrozy nawet do -25 stopni Celsjusza. Lubi ciepłą i umiarkowaną pogodę. Żywopłot po zaatakowaniu przez ćmę bukszpanową wygląda najczęściej jakby zaczął zasychać. Jeśli jednak rozchylimy gałąski, okazę się że żerują tam gąsienice.
Obecność ćmy bukszpanowej widoczna jest także w postaci biało-szarego oprzędu na krzewach bukszpanu. Gąsienice ćmy bukszpanowej mają czarną małą głowę, ciało jest zielone i pokryte podłużnymi czarnymi paskami. Na brzegach jej ciała widać sterczące kępki włosków. Dorosłe osobniki są białe lub jasnobrązowe.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|