KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

WYSZUKIWARKA

Golenie, woskowanie czy laser – którą metodę depilacji wybrać?

Opublikowano 30.06.2021 r.
Komfort, higiena, lepsze samopoczucie – to tylko niektóre z powodów, dla których depilacja stała się kobiecym rytuałem. Latem na znaczeniu zyskują jeszcze walory estetyczne.

Czasy, gdy bujne owłosienie u kobiet uznawane było za symbol kobiecości odeszły w niepamięć - dzisiaj Panie zastanawiają się już raczej tylko nad tym, którą metodę depilacji wybrać. Prezentujemy wady i zalety najpopularniejszych z nich: golenia, woskowania i depilacji laserowej.

Golenie – tanie, ale krótkotrwałe

Tanio, szybko, łatwo i bezboleśnie – tak w skrócie można podsumować tą metodę. Dużym plusem golenia jest także to, że jest metodą najmniej inwazyjną – działamy na poziomie skóry. Aby wykonać zabieg nie musimy wybierać się do salonu kosmetycznego. 

Metoda ta ma także wady. Golenie za pomocą maszynki ponawiać trzeba praktycznie codziennie (niektóre osoby nawet częściej), co zajmuje trochę czasu. Co więcej, zdarza się, że odrastające włosy stają się grubsze i silniejsze, a podczas golenia (zwłaszcza jeżeli nie mamy ostrej maszynki) możemy podrażnić skórę.

Metoda laserowa – długotrwale, ale boleśnie i kosztownie 

Depilacja wykorzystująca laser (najpopularniejsza jest metoda IPL) usuwa owłosienie na bardzo długo (jeżeli wykonamy kilka cykli to nawet na kilka miesięcy). Zabieg ten wykonywany jest w salonach kosmetycznych. Wiąże się z dużymi kosztami (ceny rozpoczynają się od 300-400 zł). Jest także dość bolesny (usuwamy cebulkę włosa).

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z metody laserowej, koniecznie zapoznajmy się z przeciwwskazaniami. Na zabieg nie powinny decydować się osoby chore na cukrzycę, nowotwory, padaczkę, choroby skórne i zaburzenia krzepnięcia krwi. Z depilacji laserowej nie mogą skorzystać także kobiety w ciąży oraz panie, które przyjmują leki i mają świeżą opaleniznę. Dla 100-procentowej pewności polecamy konsultację z lekarzem lub specjalistą kosmetologiem.

Uwaga! Metoda laserowa działa skutecznie przede wszystkim u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami. Nie jest zbyt skuteczna w przypadku osób mających włosy koloru rudego, siwego i blond. 

Depilacja ciepłym woskiem – boleśnie, ale niedrogo i skutecznie

Podobnie jak w przypadku metody laserowej, zabieg wykonuje się w salonach kosmetycznych (ceny rozpoczynają się od około 10 do 150 zł), chociaż niektóre panie decydują się na zakup sprzętu i samodzielną depilację w domu. Do takiej decyzji należy podejść ostrożnie, gdyż źle wykonany zabieg może spowodować oparzenia.

Zastosowanie wosku pozwala pozbyć się problemu owłosienia na około 2 tygodnie, ale zabieg niestety jest bolesny – usuwamy nie tylko włos, ale także jego cebulkę. 

Warto wiedzieć, że przy regularnym stosowaniu depilacji ciepłym woskiem włoski stają się słabsze i mogą wrastać dlatego, aby uniknąć problemów, kosmetolodzy zalecają, by co najmniej raz w tygodniu stosować peeling. 

Uwaga! Osoby stosujące depilację ciepłym woskiem nie mogą mieć chorób skórnych oraz podrażnień, otwartych ran i wystających znamion.

Depilator – alternatywa dla wosku?

Podobną do zabiegów woskiem skuteczność i zasadę działania ma depilator. W tym wypadku wyrywamy kolejno pojedyncze włoski wraz z cebulkami. Zabieg z powodzeniem można wykonać w domu – koszt zakupu depilatora to ok. 200 zł. W wypadku stosowania depilatora istnieje także problem wrastania włosów i konieczność stosowania peelingu. Nie ma natomiast ryzyka oparzeń i szczególnych przeciwwskazań. 

Kremy do depilacji – tanio, ale krótkotrwale

Stosowanie kremów do depilacji to tzw. depilacja chemiczna – jest łatwa, bezbolesna, ale także krótkotrwała. Zabieg bez problemu przeprowadzić można w domu. Cena kremu waha się między 30 a 50 zł. Przed zastosowaniem dobrze jest zrobić test alergiczny ponieważ może powodować uczulenia. Kremów do depilacji nie powinno stosować się na świeżo opaloną skórę – mogą powodować podrażnienia. 

Widząc jak dużo jest możliwości depilacyjnych trudno jednoznacznie stwierdzić, która z opisanych metod jest najskuteczniejsza. Każda ma swoje wady i zalety – warto dostosować ją do własnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych. Na zakończenie jeszcze jeden „smutny” fakt, którego trzeba być świadomym. Żadna metoda depilacji nie pozwoli pozbyć się niepożądanego owłosienia raz na zawsze.

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO