Odpowiednia pora na wyłożenie kruszynka

Są pierwsze jaja szkodnika. Zaleca się w ciągu najbliższych kilku dni wyłożyć biopreparaty zawierające kruszynka.
Oznacza to, że tegoroczna walka z omacnicą prosowianką rozpoczyna się nie dobre.
Pierwszy etap ochrony kukurydzy przed omacnicą to walka biologiczna. Kruszynek to błonkówka z rodzaju Trichogramma, której larwy rozwijają się w jajach wielu motyli. Kruszynek jest więc naturalnym wrogiem omacnicy.
Wykładanie kruszynka zaczyna się zawsze pd najcieplejszych regionów. Zazwyczaj pierwsze jest Podkarpacie, Dolny Śląsk i południowa Wielkopolska. W kolejnych regionach dzieje się to nieco później, a zapowiadane ,,spokojne lato'' może te terminy skorygować o kilka kolejnych dni. Zazwyczaj omacnice zaczynają składać jaja w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca. Jaja są układane w złoża najczęściej na dolnej powierzchni blaszek liści, w ich środkowej części tuż przy nerwie głównym.
Najwięcej złóż jaj stwierdza się w środkowych piętrach roślin pomiędzy liśćmi 5 a 7 licząc od dołu rośliny. Maksimum składania jaj przypada pod koniec I oraz w II dekadzie lipca, natomiast ostatnie złoża obserwuje się w I lub II połowie sierpnia.
Omacnica prosowianka jest od kilku lat najpoważniejszym szkodnikiem kukurydzy, może doprowadzić do naprawdę dużych strat, dlatego ochrona uprawy przed tym szkodnikiem jest tak ważna.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|