KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
9 lipca 2021

Dlaczego wymiana filtrów jest ważna?

Nie od dzisiaj wiadomo, że sprawna maszyna to zadowolony rolnik. Zadbany sprzęt odwdzięczy się efektywnością podczas wielodniowych zbiorów. Nie każdy jednak do końca wie, za co dokładnie są odpowiedzialne filtry w maszynach rolniczych. Warto uchylić Ci nieco rąbka tajemnicy. Dlaczego wymiana filtrów jest obowiązkowa co jakiś czas? Jak jeszcze można zadbać o pracę maszyny? Czytaj dalej!

 

Za co odpowiadają filtry w maszynie rolniczej?

Tak samo, jak i w samochodzie, w maszynie rolniczej znajduje się wiele elementów odpowiedzialnych za całą pracę urządzenia. Jedną z takich części składowych są filtry. Podczas ciężkiej pracy są one szczególnie narażone na szkodliwe działanie drobinek ziemi oraz piasku. Niezależnie od tego, jaki rodzaj filtra posiadasz, zaniedbanie go będzie niekorzystne dla pracy całego silnika. Pierwsze, co powinieneś zrobić, to postawić na filtry wysokiej jakości do maszyn rolniczych.

Jeśli jednak regularne czyszczenie zawiedzie i zaczynasz odczuwać brak działania filtra, to nadszedł czas na jego wymianę. Nawet jeśli na początku nie widzisz żadnych skutków jego niesprawności, to nie obędzie się bez zamiany filtra na nowy. W sytuacji, kiedy tego nie zrobisz, to możesz być pewny, że po jakimś czasie może dojść do:

  • korozji silnika,
  • uszkodzenia tłoków lub pozostałych elementów serca pojazdu,
  • zapowietrzenia układu,
  • problemami z pompą paliwa.

Jak widzisz, regularne doglądanie pojazdu to podstawowa czynność, jeśli chodzi o utrzymanie sprawnego sprzętu i Twojej wydajnej pracy. Przede wszystkim pozwoli Ci to uniknąć dodatkowych kosztów, które wygenerują ewentualne uszkodzenia. A jest przecież rzecz niepożądana przez każdego rolnika, prawda?

Jak zadbać o prawidłową pracę maszyny rolniczej?

Czy istnieją jeszcze jakieś sposoby, aby maszyna pracowała jak najwydajniej? Przede wszystkim sam pojazd powinieneś wybrać tak, aby koszty jego posiadania nie obciążały gospodarstwa ponad możliwości. Za inny przykład może posłużyć ciągnik rolniczy. Często występującym błędem jest podpinanie pod niego zbyt ciężkich maszyn. Skutkuje to tym, że motor pracuje ponad swoje siły. Zwróć uwagę na to, aby eksploatacja jednostki napędowej przebiegała zawsze ekonomicznie i bezpiecznie. Zignorowanie tego może skutkować wymianą silnika, a jak zapewne wiesz, jest to niezwykle drogi element.

Liczne zbiory mogą powodować wielokrotnie uruchamianie maszyny. Dlatego przed każdą taką czynnością sprawdź dokładnie stan techniczny pojazdu. Dotyczy się to:

  • stanu poziomu oleju znajdującego się w zbiorniku,
  • aktualnego poziomu paliwa,
  • kondycji akumulatora oraz chłodnicy,
  • filtrów pod kątem rodzaju i jakości tankowanego paliwa.

Zastosowanie się do powyższych porad z pewnością będzie zbawienne do jakości Twojej pracy. Pamiętaj o regularności, ponieważ długoletnia przerwa od kontroli stanu technicznego może być opłakana w skutkach. Zapamiętaj, że filtry to prawdziwa podstawa, jeśli chodzi o poprawną pracę całej maszyny rolniczej.

  Materiał partnera 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione