ASF w gospodarstwach - rolnicy czekają na rekompensaty

Jak informuje POLPIG, w krajach unijnych, poza Hiszpanią i Francją, ceny tuczników w ubiegłym, 28 tygodniu pozostały bez zmian. We Francji spadek ceny wyniósł 5 centów. W Hiszpanii, gdzie ceny skupu tuczników są najwyższe w Europie, zanotowano drugą z rzędu obniżkę w cennikach (-6₵ t/t).
Z jednej strony mamy niższą sezonową podaż żywca, a z drugiej nadmiar niewyeksportowanej wieprzowiny na rynek chiński. Zakłady mięsne ograniczają liczbę ubijanych świń. W niektórych firmach zrezygnowano z jednego dnia ubojowego w tygodniu.
Sytuacja pogorszyła się u naszych zachodnich sąsiadów - w Niemczech potwierdzono już 3 ogniska ASF u świń. Z kolei cena skupu tuczników, po trzytygodniowym okresie stabilizacji, w dniu 14/07/2021 w notowaniach VEZG spadła o 6 centów do wysokości 1,42 €/kg (wbc).
Niestety może to doprowadzić do spadku cen skupu w innych krajach unijnych, także w Polsce w bieżącym tygodniu. Dodatkowo fala ognisk ASF rozwarstwia ceny w krajowych skupach oraz zwiększa okres oczekiwania do kilku tygodni na odbiór świń w rejonach ognisk. Krajowe skupy w 28 tygodniu płaciły za kl. E średnio 6,10 zł/kg (-0,10 zł t/t). Rolnicy czekają na rekompensaty z budżetu państwa za straty spowodowane ASF - czytamy w komunikacie POLPIG.
Źródło: KZPPTCh
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|