KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Ceny nawozów rujnują portfele rolników

Opublikowano 22.07.2021 r.
Ceny nawozów z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe. Rolnicy alarmują, że w stosunku do poprzedniego roku, cena niektórych środków prawie się podwoiła. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego postanowiła zainterweniować w tej sprawie.

Do Biura IRWŁ docierają sygnały od rolników z województwa łódzkiego o trudnościach w zakupie nawozów azotowych oraz wieloskładnikowych. Obecnie ceny nawozów znacznie wzrosły w stosunku do roku ubiegłego np. 1 tona fosforanu amonu w 2020 r. kosztowała 1.800,00 zł  to obecnie trzeba zapłacić 2.900,00 zł. Polska jest dużym producentem nawozów dlatego trudności w zaopatrzeniu polskiego rynku są dla rolników niezrozumiałe.  W związku z tym proszę o podjęcie działań interwencyjnych w tej sprawie – czytamy w piśmie skierowanym do Prezesa KRIR, Wiktora Szmulewicza. 

Eksperci zaznaczają, że jak na razie nie ma co liczyć na spadki cen. Wzrost cen nawozów na światowych rynkach spowodowany jest przede wszystkim wzrostem cen gazu ziemnego, a ten sanowi 50-70% kosztów produkcji nawozów. 

Źródło: IRWŁ

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:ceny nawozównawozy
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO