ASF szaleje - apelują o odstrzał dzików

Kluczowym elementem walki z ASF, oprócz bioasekuracji stad trzody chlewnej i zbierania truchła dzików, jest zdecydowana redukcja populacji dzików w Polsce - podkreśla Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, powołując się na naukowe źródła krajowe oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Redukcja populacji dzików do możliwie najniższego odsetka występującej pierwotnie populacji i niezwłoczne usuwanie zwłok dzików stanowi najbardziej efektywne postępowanie prewencyjne. Tymczasem od początku wystąpienia pierwszych ognisk ASF u dzików w 2014 roku do chwili obecnej nie stworzono strategii redukcji populacji dzików w Polsce. Podejmowane działania miały charakter incydentalny, bez planowania celów wieloletnich. W takich warunkach trudno kontrolować populację dzików pod kontem zwalczania wirusa ASF, którego rozprzestrzenianie się na coraz nowe rejony doświadczamy niemal z tygodnia na tydzień - czytamy w piśmie kierowanym do Ministra Kurtyki.
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF podkreśla, że dziki pojawiają się już nawet w miastach, a rolnicy skarżą się na szkody łowieckie, których rozmiary ciągle powiększają się.
Stoimy na stanowisku, że bez wieloletniej strategii ograniczania populacji dzików w Polsce nie będziemy w stanie jako kraj zapewnić należytego zwalczania choroby ASF i obronić zarówno rolników produkujących trzodę chlewną, jak i krajowy sektor przetwórczy przed nieodwracalnymi negatywnymi skutkami ekonomicznymi. [...] Liczymy, że po stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska znajdziemy sojusznika w ograniczaniu strat gospodarczych, a opracowana przez ministerstwo długofalowa strategia redukcji populacji dzików, o którą apelujemy, będzie stanowiła kluczowy element w zwalczaniu zarazy ASF - podpisali Sygnatariusze Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.
Źródło: KZPPTCh
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|