KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
4 sierpnia 2021

Windsurfing - na jaką odmianę tego sportu się zdecydować?

Windsurfing, czyli sportowe szaleństwo na wietrze i falach, uprawiać można na kilka sposobów. Prezentujemy je, tak abyście mogli wybrać ten, który jest najbliższy waszym oczekiwaniom.

Przeczytaj także pierwszą część artykułu: Windsurfing – szaleństwo na falach 

Windsurfing – szaleństwo na falachWindsurfing – szaleństwo na falach

Freeride

To najpopularniejsza i najprostsza odmiana windsurifngu. Uprawia ją zdecydowana większość amatorów deskowego żeglarstwa (zarówno początkujących jak i bardziej zaawansowanych). Polega na wykonywaniu halsów i zwrotów oraz rozpędzanie się (czasem nawet do prędkości 30 węzłów, czyli ok. 56 km/h!). Co ważne, zwłaszcza dla tych, którzy mają ograniczone budżety, freeride nie wiąże się z szczególnymi wymaganiami sprzętowymi.

Do freeride’owego szaleństwa świetnie nadaje się Minorka, obejrzycie filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=Sgcv6gxgi-o

Freestyle

Nieco bardziej zwariowana formą windsurfingowej rozrywki jest freestyle. Paleta wykonywanych manewrów jest tu znacznie szersza i trudniejsza (niektórzy mawiają, że jedynym ograniczeniem jest w tym wypadku tylko wyobraźnia). Najbardziej rozpoznawalnym z freestyle’owych manewrów jest tzw. vulcan, czyli rodzaj zwrotu z wiatrem, ale wykonany w powietrzu. Freestyle to sportowa zabawa dla osób bardziej zaawansowanych. Wymaga też odpowiednio lekkiego i bardzo sterownego sprzętu.

Speed

Osoby uprawiające windsurfing techniką speed liczą się nie tylko z olbrzymią dawką adrenaliny i emocji, ale także niebezpieczeństwem i ryzykiem. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu  rozwinięcie możliwie dużych prędkości przy dość silnym wietrze. Do techniki speed wykorzystuje się niewielkie deski i stosunkowo duże żagle. Prędkości jakie można uzyskać to przekraczają 60 km / h. W tą formę windsurfingu „bawić się” powinny jedynie osoby z dużym doświadczeniem. 

Wave

Wave to nic innego jak ujeżdżanie fal. Podobnie jak speed jest to dość niebezpieczny sport. Na falach wykonywać można najróżniejsze efektowne manewry (np. table top czyli wymyk deski do góry dnem w powietrzu). Jakie jest ryzyko? Tereny, na których występują wystarczająco duże do uprawiania wave fale obfitują także w rafy koralowe. Zderzenie z taką rafą grozi nie tylko kontuzją, ale także śmiercią.

W windsurfingu wyróżnia się także odmiany Formuła (najbardziej prestiżowe regaty wyścigowe) i Slalom (ściganie się na trasie wyznaczonej według symbolu "8" albo slalom pomiędzy bojami).  

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione