KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
25 sierpnia 2021

Jak złagodzić objawy stresu pourlopowego?

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy – tak samo bywa z urlopami. Powrót do pracy może okazać się mało przyjemny – doradzamy jak złagodzić objawy stresu pourlopowego.

Czym jest stres pourlopowy?

To nieprzyjemne samopoczucie, które może towarzyszyć nam w trakcie pierwszych dni po powrocie do pracy. Stres pourlopowy może objawiać się nerwowością, drażliwością, kłopotami ze snem, przygnębieniem i zmęczeniem.

Dlaczego piszemy o tym zjawisku już teraz, a nie w okolicach jesieni? Paradoksalnie, o umileniu sobie powrotu do pracy po wakacyjnej przerwie, warto pomyśleć w trakcie ostatnich dni przed urlopem. 

Już przed wyjazdem pomyśl, co będzie jak wrócisz

Psychologowie przekonują, że warto przed wyjazdem dopiąć wszystkie projekty i zakończyć jak największą liczbę spraw i przekazać swoje obowiązki współpracownikom, tak aby nie „dręczyły” nas one w trakcie odpoczynku. 

Spokój zamiast chaosu

Jak zaplanować wakacje, aby uniknąć nieprzyjemnego „szoku” w pracy? Specjaliści doradzają by powrót z urlopu zaplanować wcześniej niż jeden dzień przed powrotem do biura. Lepiej wrócić w sobotę wieczorem i poświęcić niedzielę na spokojną „aklimatyzację” niż po wieczornym niedzielnym powrocie, kiepsko wyspanym ruszać skoro świt w poranne korki i do biura. Taka chaotyczna zmiana klimatu na pewno wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie. 

Planuj w pracy

Gdy już wróciliśmy do biura, warto powrócić do wypełniania swoich obowiązków spokojnie. Psychologowie zalecają by nie rzucać się od razu w wir realizowania trudnych projektów i spotkań z klientami. Aby w sposób zrównoważony wdrożyć się do pracy, znacznie korzystniej jest zorientować się jakie zadania na nas czekają i spróbować pogrupować je na ważne i mniej ważne. Warto też od razu pogodzić się z faktem, że nie zdążymy zrealizować wszystkich zaległych spraw w jeden dzień – wspomniane już planowanie na pewno nam w tym pomoże.

Zadbaj o nastrój

Co jeszcze można zrobić by poprawić sobie humor w pracy po urlopie? Dobrym pomysłem jest zabranie zdjęcia, które będzie przypominać nam o miłych chwilach. Warto też ustawić taką fotografię jako tapetę w komputerze.

A jakie są wasze sposoby na pourlopową chandrę? Na poprawę humoru polecamy Wam filmik :-)
http://www.youtube.com/watch?v=ICvs7QbBTXc

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione