KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Zbiory czarnej porzeczki w pełni

Opublikowano 25.07.2021 r.
Zbiory czarnej porzeczki w pełni. W tym sezonie owoców jest dużo i są dobrej jakości, więc zakłady przetwórcze chętnie je skupują. Gorzej jest w sprzedaży bezpośredniej.   

W tym roku pogoda sprzyjała czarnej porzeczce. Zima przyniosła konieczny okres wychłodzenia, a wiosna wiele słonecznych dni, które sprzyjały okresowi dojrzewania owoców. Niestety ostatnie nawałnice, ulewy i grad w niektórych gospodarstwach strąciły cześć owoców – mimo to plony są dobre, a porzeczki duże i słodkie. 

Plantatorzy informują również, że sporo szkody wyrządza szkodnik – brzęczak porzeczkowy, a właściwie jego larwy, które zjadają liście. 

Czarna porzeczka jest cenną skarbnicą witaminy C, dlatego warto przyrządzić z niej przetwory na zimę. W sprzedaży bezpośredniej jej cena wynosi od 6 do 9 zł za kilogram. Konsumentów często jednak do zakupu zniechęca mała trwałość tych owoców.

Inaczej jest w zakładach przetwórczych – tu popyt na te owoce jest wysoki. W skupach, w zależności od lokalizacji, producenci czarnej porzeczki otrzymują od 3,40 do 4,00 zł za kilogram.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:czarna porzeczkakowr
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO