KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Potrzebna pomoc państwa przy likwidacji dzikich wysypisk

Opublikowano 31.07.2021 r.
Co kilka tygodni zwracamy uwagę na fakt, że las to nie śmietnik, bo wtedy pojawiają się informacje o dużej ilości odpadów, najczęściej trudnych do utylizacji, które zamiast na wysypisku lądują w lesie lub w przydrożnych rowach. Zgodnie z prawem, koszt usunięcia odpadów ponosi właściciel terenu, na którym śmieci zostały porzucone. 

Ponieważ najczęściej jest to osoba, która w żaden sposób nie zawiniła, rolnicy i dzierżawcy uważają, że w tej sprawie konieczna jest pomoc państwa.

W tej sprawie interweniuje także Dolnośląska Izba Rolnicza.

- Zwracamy się z wnioskiem o wdrożenie systemowych rozwiązań oraz podjęcie wspólnych działań interwencyjnych z dzierżawcami w sprawie likwidacji dzikich wysypisk śmieci na gruntach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa- informuje Ryszard Borys, prezes DIR. - Jak sygnalizują rolnicy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powinien w znacznie szerszym zakresie prowadzić nadzór właścicielski w zakresie powstawania i usuwania nielegalnych wysypisk  na działkach Skarbu Państwa, które są zarządzane przez KOWR.

Koszt usunięcia odpadów z nielegalnego wysypiska spoczywa na dzierżawcy. Często są to kwoty idące w dziesiątki, nawet setki tysięcy złotych  w przypadku usuwania odpadów niebezpiecznych.

- Obecna sytuacja jest bardzo niekorzystna dla dzierżawców, ponieważ nie są oni w stanie upilnować dzierżawionych gruntów, lasów, rowów i zadrzewień przed wysypywaniem tam śmieci przez mieszkańców i osoby przejezdne - dodaje prezes DIR. - Niestety, takie zachowanie są nagminne.

Zdaniem samorządu rolniczego z Dolnego Śląska jest co najmniej kilka możliwości rozwiązania tej sytuacji. Jedną z nich jest zgłaszanie organom ścigania nielegalnych składowisk odpadów w celu ustalenia kto wyrzucił śmieci i wyegzekwowania kosztów utylizacji odpadów.

Problem dotyczy nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski, dlatego o dalszych losach rolniczych postulatów na pewno poinformujemy w najbliższym czasie.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj