Dlaczego w Polsce nie można stosować wszystkich ŚOR dopuszczonych w UE?

Dlatego też zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwraca się z wnioskiem o zmienię przepisów w tej sprawie.
- Na terenie Polski nie można stosować tych samych środków ochrony roślin co w Niemczech, Holandii czy Francji - informuje
Ryszard Borys, prezes DIR. - Jest to ze szkodą dla polskich rolników, ponieważ francuscy rolnicy mogą stosować środki ochrony roślin w większej dawce i środkiem niedopuszczonym do obrotu w Polsce.
Choć regulacje unijne są przyjmowane dla wszystkich krajów w UE, to jednak praktyka pokazuje, że w ochronie upraw są równi i równiejsi.
- Te kwestie powinny być spójne w całej UE - przekonuje Ryszard Borys. - Obecnie, aby środek ochrony roślin mógł być stosowany, w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej wydawane jest odrębne zezwolenie na obrót. Tymczasem naszym zdaniem, jeśli producent uzyska zezwolenie na stosowanie danego środka w jednym z krajów UE, to ó środek powinien być dopuszczony do obrotu na terenie całej Unii.
Zarząd DIR wysłał w tej sprawie pismo do Krajowej Rady Izb Rolniczych licząc na zainteresowanie tą sprawą nie tylko samorządu, ale i ministerstwa rolnictwa. Niewątpliwie, jeśli w UE ma obowiązywać takie samo prawo, to i ochrona roślin powinna podlegać tym samym regułom.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|