Święta Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein
Użyjmy naszej wyobraźni i przenieśmy się w sam koniec dziewiętnastego wieku do Wrocławia, który wówczas nazywał się Breslau i był niemieckim miastem.
Edyta Stein
W święto Jom Kippur – Dzień Pojednania, w zamożnej żydowskiej rodzinie – przyszła na świat najmłodsza córka - Edyta. Ojciec wkrótce umarł, ale matka Augusta była ortodoksyjną Żydówką i wychowywała dzieci w duchu niezwykle religijnym. Jakież było jej rozczarowanie, gdy Edytka w wieku 14 lat zadeklarowała ateizm. Dziewczyna była nieprzeciętnie zdolna zrobiła karierę naukową pod okiem najwybitniejszych niemieckich profesorów. William Stern, Edmund Huuserl, Max Scheller, Roman Ingarden – to mentorzy i przyjaciele doktor Stein. W większości ateiści. Sama prowadziła bogatą działalność naukową. Zajmowała się kierunkiem filozofii zwanym fenomenologią. Pragnęła habilitacji, dla kobiety wówczas było to jednak nieosiągalne. Zdarzyło się raz, że w katedrze we Frankfurcie widziała kobietę, która ze swoim koszem na zakupy weszła do środka, aby się pomodlić. « Było to dla mnie coś zupełnie nowego - napisała potem w swojej Autobiografii - W synagogach i kościołach protestanckich, do których chodziłam, szło się wyłącznie na nabożeństwo. Tutaj jednak przyszedł ktoś prosto z rynku, do wyludnionego kościoła, jakby chciał przeprowadzić poufną rozmowę”.
Edyta przyjaźniła się z uczonym filozofem Adolfem Reinachem i jego żoną. Zginął on w czasie I wojny światowej . Bardzo obawiała się spotkania z młodą wdową. Ku swojemu wielkiemu zdumieniu zobaczyła osobę wierzącą i pełną nadziei na spotkanie w wieczności. Napisała: „To był pierwszy moment, kiedy moja niewiara załamała się, kiedy wiara mojżeszowa zbladła, i kiedy zajaśniał Chrystus, w tajemnicy krzyża». « Bardziej żywe staje się we mnie przekonanie, że całe moje życie, do najdrobniejszego szczegółu, wyznaczone zostało w Boskich planach”.
Potem w domu znajomych miało miejsce wydarzenie, które tak opisała: "Sięgnęłam na chybił trafił i wyjęłam książkę sporej objętości. Nosiła tytuł: Życie św. Teresy z Avila spisane przez nią samą. Zaczęłam czytać, zachwyciłam się natychmiast i nie przerwałam lektury aż do jej ukończenia. Gdy zamknęłam książkę, powiedziałam sobie: To jest prawda".
Święta Teresa Benedykta od Krzyża
W końcu w wieku 29 lat przyjęła chrzest w Kościele Katolickim i imię Teresa. Dziesięć lat później wstąpiła do Karmelu w Kolonii i przyjęła zakonne imię Teresa Benedykta od Krzyża. Aresztowana przez gestapo w 1942 wraz z innymi katolikami pochodzenia żydowskiego. Ostatni raz widziano ją 7 sierpnia na dworcu we Wrocławiu podczas postoju pociągu wiozącego ją wraz z innymi Żydami do obozu w Auschwitz. Prawdopodobnie 9 sierpnia została zagazowana, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, a jej zwłoki spalone w obozowym krematorium.
Kościół oddał cześć tej niezwykłej kobiecie – cytuje: «córce Izraela, która w czasie prześladowań jako katoliczka pozostała wierna Panu Jezusowi, a jako Żydówka swojemu narodowi » - aktem kanonizacji 1998 roku. Została ogłoszona świętą, a jej święto przypada właśnie 9 sierpnia. Została ogłoszona patronką Europy, Europy, która obecnie doświadcza wielkiego kryzysu wiary. Pisze o tym w swojej książce „Pamięć i tożsamość” Jan Paweł II. Europa przeżywa chorobę Alzheimera, czyli zapomina o swoich korzeniach, a tym samym traci tożsamość.
Lidia Lasota
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|