KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Gdzie kupować dobre ziemniaki, buraki... od rolnika?

Opublikowano 12.08.2021 r.
Jedzenie prosto od rolnika? Wprawdzie w sklepach i marketach żywności nie brakuje, ale z pewnością ziemniaki, buraki czy warzywa prosto od producenta to coś zupełnie innego. Gdzie można znaleźć produkty od rolników?

Czy jedzenie prosto od rolnika jest zdrowsze?

Idąc do pierwszego lepszego sklepu, z łatwością możemy znaleźć całe mnóstwo warzyw i owoców, pod którymi uginają się aż półki. Mimo wszystko wiele osób ma pewne zastrzeżenia do takich produktów – po pierwsze nie zawsze są one polskie, po drugie nigdy nie ma pełnej pewności, skąd pochodzą, kto je uprawiał i w jaki sposób. I choć żywność ta przechodzi restrykcyjną weryfikację, wątpliwości pozostają.

Wybierając się do rolnika, zwłaszcza takiego, którego znamy, mamy pewność co do produktów, jakie nam on oferuje. Wiemy, co wybieramy, a tym samym, wiemy też, co jemy. Poza tym coraz mocniej rozwija się moda na produkty lokalne oraz wsparcia dla krajowych rolników i hodowców, zwłaszcza tych małych. Tylko trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie ich szukać.

Skąd wziąć produkty od rolnika?

Rzecz jasna najłatwiej byłoby udać się po prostu na lokalny bazarek, gdzie najczęściej rolnicy oferują produkty z własnych pól uprawnych. Nie wszędzie jednak można je spotkać, tak samo, jak nie każdy ma możliwość udania się do takich miejsc. Pewnym rozwiązaniem jest więc internet i wbrew pozorom, w dzisiejszych czasach, kupowanie żywności od rolnika bez pośredników i to online, jest zdecydowanie jak najbardziej możliwe.

Znajdzie się całe mnóstwo stron, które oferują taką opcję i dotyczy to zarówno serwisów typowo branżowych, jak i tych o znacznie szerszej tematyce. Ekologiczne ziemniaki, buraki, zboże od rolnika znajdziesz na Sprzedajemy.pl, czyli w serwisie ogłoszeniowym, gdzie każdy ma możliwość pozyskania takich produktów, jakich potrzebuje. Nie brakuje też bazarków online, na których rolnicy z całego kraju przedstawiają swoje produkty. Wystarczy poszukać takiego, który znajduje się najbliżej nas, wybrać odpowiednie produkty i zamówić.

Dlaczego warto wybierać żywność prosto od rolnika?

Przede wszystkim warto pomyśleć o takich zakupach, jako o wspieraniu małych lokalnych gospodarstw. Ponieważ odbywa się bez pośredników, mamy pewność, do kogo trafiają nasze pieniądze, które w realny sposób mogą pomóc w dalszym rozwoju danej działalności. Dotyczy to zresztą w równym stopniu małych, jak i dużych rolników. Zazwyczaj wychodzi nas to także po prostu taniej. Ponieważ po drodze nie ma pośredników, w postaci dystrybutorów, firm transportowych i sklepów, koszty znacząco spadają.

Poza tym tego typu żywność to także powrót do czasów dzieciństwa, kiedy nasi dziadkowie i babcie samodzielnie wykonywali wiele produktów żywnościowych. Te z kolei smakują zupełnie inaczej od tych dostępnych na sklepowych półkach. Każdy, nawet osoby mieszkające w miastach, z powodzeniem mogą zaopatrzyć się w żywność od rolnika. Jest to więc i zdrowsze, bardziej ekologiczne, a także wiąże się z patriotyzmem, ponieważ skupiamy się wyłącznie na naszym własnym rodzimym rynku.

Jakie produkty można kupić od rolnika?

Jak można się domyśleć wspomniane ziemniaki, buraki czy zboża to nie wszystko, co można nabyć bezpośrednio u rolnika. To cała gama warzyw, owoców, ziół, które tylko czekają, aż ktoś je kupi. Poza tym lokalni rolnicy najczęściej wykonują też własnoręcznie: dżemy, miody, przetwory, produkty mleczne, słodycze, oleje, mąki, makarony i wiele innych. Jest to coś, czego najczęściej w sklepach się nie dostanie, a więc na swój sposób jest wyjątkowe i niepowtarzalne, bo nie zostało wyprodukowane maszynowo na ogromną skalę. Kupując online, możemy liczyć na wysokiej jakość żywności, świeżą i pyszną, która zostanie nam dostarczona prosto do domu.

  Materiał partnera
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO