Trudności na unijnym rynku wieprzowiny

Jak informuje POLPIG, ograniczenie eksportu unijnego szybko przyczyniło się do zapełnienia magazynów chłodniczych wieprzowiną. Dodatkowo sezonowo wzrasta podaż żywca na niemieckim rynku, co potęguje problemy ze zbytem tuczników szczególnie w północnych Niemczech. Po krótkim okresie stabilizacji w notowaniach VEZG ceny tuczników w Niemczech w dniu 18/08/2021 ponownie spadły o 7 centów do wysokości 1,30 €/kg (wbc).
W Danii cena spadła o -5₵/kg, a utrzymujący się eksport do Japonii i innych krajów azjatyckich nie pozwala na stabilizację cen. Notowania w Hiszpanii spadły (-2₵/kg) po raz dziewiąty z rzędu, co jest rynkową anomalią w tym okresie roku (ISN). Trzy hiszpańskie zakłady przetwórcze straciły licencję eksportową na Chiny, a popyt na wieprzowinę wśród turystów jest daleki od tego jaki był notowany przed pandemią Covid-19.
Oficjalnie rząd chiński podaje, że pogłowie świń w tym kraju zostało odbudowane do stanu sprzed wybuchu epidemii ASF. Problemem pozostają wysokie koszty, które ograniczają rentowność produkcji oraz trudności w pozyskaniu pracowników do chlewni.
Rynek wieprzowiny w Polsce
W notowaniach krajowych dalej poszukiwane są tuczniki ze strefy wolnej od ASF przy jednoczesnym ograniczonym zainteresowaniu skupem tuczników ze strefy III. Różnica cenowa w skupie świń między strefą wolną i czerwoną wynosi nawet 1 zł za kilogram wagi poubojowej. Wiele świń jest poprzerastanych ze względu na brak odbioru. W strefie wolnej od ASF skupujący płacą średnio 6,30 zł/kg kl. E, a ceny spadają wolniej niż w Niemczech.
Źródło: POLPIG
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|